snapshot main - en to rw translation catalogue (81 entries)

en: Camera
rw: Kamera

en: Take pictures and videos
rw: Fata amafoto n'amavidewo

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: picture;photos;camera;webcam;snapshot;
rw: ishusho;amafoto;kamera;webcam;snapshot;

en: Default window width
rw: Ubugari mburabuzi bw'idirishya

en: Default window height
rw: Uburebure mburabuzi bw'idirishya

en: Default window maximized behaviour
rw: Imyitwarire mburabuzi y'igihe idirishya ryaguwe

en: Play shutter sound
rw: Gukina ijwi ryo gufata ifoto

en: Whether to play a shutter sound when taking pictures
rw: Niba havuga ijwi igihe ufashe ifoto

en: Show composition guidelines
rw: Kwerekana imirongo ngenderwaho

en: Whether to show composition guidelines when using the camera
rw: Niba herekanwa imirongo ngenderwaho ifasha gufata amafoto aringaniye

en: Countdown timer
rw: Ingengabihe yo gufata ifoto hashize igihe

en: The duration of the countdown for taking photos, in seconds
rw: Igihe gishira kugirango hafatwe ifoto, mu masegonda

en: Capture mode
rw: Uburyo bwo gufata amashusho

en: Whether to take pictures or videos
rw: Gufata amafoto cyangwa amavidewo

en: Picture format
rw: Imiterere y'ifoto

en: Whether to save pictures as png or jpeg
rw: Niba amafoto abikwa nka png cyangwa jpeg

en: Video format
rw: Imiterere ya videwo

en: Whether to save videos as mp4 or webm
rw: Niba amavidewo abikwa nka mp4 cyangwa webm

en: Last Camera Used ID
rw: Umubare uranga kamera yakoreshejwe byanyuma

en: An ID representing the last used camera
rw: Umubare uhagararira kamera yakoreshejwe byanyuma

en: Take pictures and videos on your computer, tablet, or phone.
rw: Gufata amafoto n'amavidewo kuri murandasi, tablet, cyangwa telefone.

en: Camera's main interface
rw: Imigaragarire nyamukuru ya Kamera

en: Camera's gallery viewer
rw: Mwerekanamashusho ya Kamera

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
rw: Umushinga wa GNOME

en: Main Menu
rw: Ibikubiyemo

en: No Camera Found
rw: Nta Kamera Yabonetse

en: Connect a camera device
rw: Comeka kamera

en: Picture Mode
rw: Gufata amafoto

en: Recording Mode
rw: Gufata amashusho

en: Countdown
rw: Kubara usubira inyuma

en: Missing Camera Permission
rw: Nta ruhushya rwo kwerekana za kamera

en: Allow camera usage in Settings
rw: Emera gukoresha kamera mu Igenamiterere

note: TRANSLATORS this indicates the countdown is disabled
en: None
rw: Ntabyo

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 3s
rw: s3

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 5s
rw: s5

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 10s
rw: s10

en: _Preferences
rw: I_byifuzo

en: _Keyboard Shortcuts
rw: Ama_hinanzira ya mwandikisho

en: _About Camera
rw: _Ibyerekeye Kamera

en: Open Gallery
rw: Gufungura Mwerekanamashusho

note: Set a fallback tooltip
en: Take Picture
rw: Gufata Ifoto

en: Select Camera
rw: Guhitamo Kamera

[ctx: Switch between front and back camera button]
en: Switch Camera
rw: Guhindura Kamera

en: Gallery Menu
rw: Ibikubiyemo bya Mwerekanamashusho

en: Previous Image
rw: Ifoto yabanjirije

en: Next Image
rw: Ifoto ikurikira

en: Open in Image Viewer
rw: Gufungura muri Mwerekanamashusho

en: General
rw: Rusange

en: _Shutter Sound
rw: I_jwi ryo Gufata Ifoto

en: _Composition Guidelines
rw: Imiron_go ngenderwaho

[ctx: shortcut window]
en: General
rw: Rusange

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
rw: Kwerekana Amahinanzira

[ctx: shortcut window]
en: Main Menu
rw: Ibikubiyemo

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
rw: Guhindura Ibyifuzo

[ctx: shortcut window]
en: Quit
rw: Gusohoka

[ctx: shortcut window]
en: Camera
rw: Kamera

[ctx: shortcut window]
en: Picture Mode
rw: Gufata amafoto

[ctx: shortcut window]
en: Recording Mode
rw: Gufata amashusho

[ctx: shortcut window]
en: Take Picture or Start Recording
rw: Gufata Ifoto cyangwa Gutangira gufata amashusho

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Composition Guidelines
rw: Kwerekana/Guhisha imirongo ngenderwaho

[ctx: shortcut window]
en: Gallery
rw: Mwerekanamashusho

[ctx: shortcut window]
en: Open/Close Gallery
rw: Gufungura/Gufunga Mwerekanamashusho

[ctx: shortcut window]
en: Next
rw: Ibikurikira

[ctx: shortcut window]
en: Previous
rw: Ibibanziriza

en: Gallery
rw: Mwerekanamashusho

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Photo from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Photo from {date}
rw: Ifoto yo ku wa {data}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Photo 12345" and it will be used as a file name.
en: Photo {number}
rw: Ifoto nimero {number}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Recording from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Recording from {date}
rw: Amashusho yo ku wa {data}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Recording 12345" and it will be used as a file name.
en: Recording {number}
rw: Amashusho nimero {number}

en: _Copy Picture
rw: Guko_piya Ifoto

en: _Copy Video
rw: Guko_piya videwo

en: _Delete
rw: Gu_siba

en: Could not play camera stream
rw: Kwerekana amashusho ya kamera byanze

en: Open in Video Player
rw: Gufungura muri Nyiramukinamashusho

en: Copied to clipboard
rw: Byashyizwe mu bubiko

en: Picture deleted
rw: Ifoto yasibwe

en: Video deleted
rw: Videwo yasibwe

en: Start Recording
rw: Gutangira Gufata Amashusho

en: Stop Recording
rw: Guhagarika Gufata Amashusho

en: Could not take picture
rw: Gufata ifoto byanze

en: Could not record video
rw: Gufata videwo byanze
