Snapshot main - en to sv translation catalogue (76 entries)

en: Camera
sv: Kamera

en: Take pictures and videos
sv: Ta bilder och spela in videoklipp

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: picture;photos;camera;webcam;snapshot;
sv: bild;foton;kamera;webbkamera;snapshot;ögonblicksbild;

en: Default window width
sv: Standardbredd för fönster

en: Default window height
sv: Standardhöjd för fönster

en: Default window maximized behaviour
sv: Standardfönstrets maximeringsbeteende

en: Play shutter sound
sv: Spela upp slutarljud

en: Whether to play a shutter sound when taking pictures
sv: Huruvida ett slutarljud ska spelas upp då bilder tas

en: Show composition guidelines
sv: Visa kompositionsriktlinjer

en: Whether to show composition guidelines when using the camera
sv: Huruvida kompositionsriktlinjer ska visas vid användning av kameran

en: Countdown timer
sv: Nedräkningstimer

en: The duration of the countdown for taking photos, in seconds
sv: Längden på nedräkningen innan en bild tas i sekunder

en: Capture mode
sv: Fångstläge

en: Whether to take pictures or videos
sv: Huruvida bilder ska tas eller videoklipp spelas in

en: Picture format
sv: Bildformat

en: Whether to save pictures as png or jpeg
sv: Huruvida bilder ska sparas som png eller jpeg

en: Video format
sv: Videoformat

en: Whether to save videos as mp4 or webm
sv: Huruvida videoklipp ska sparas som mp4 eller webm

en: Last Camera Used ID
sv: Senast använd kamera-ID

en: An ID representing the last used camera
sv: Ett ID som representerar den senast använda kameran

en: Take pictures and videos on your computer, tablet, or phone.
sv: Ta bilder och spela in videoklipp på din dator, platta eller telefon.

en: Camera's main interface
sv: Kameras huvudgränssnitt

en: Camera's gallery viewer
sv: Kameras gallerivisare

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: No Camera Found
sv: Ingen kamera hittades

en: Connect a camera device
sv: Anslut en kameraenhet

en: Picture Mode
sv: Bildläge

en: Recording Mode
sv: Inspelningsläge

en: Countdown
sv: Nedräkning

note: TRANSLATORS this indicates the countdown is disabled
en: None
sv: Ingen

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _About Camera
sv: _Om Kamera

en: Open Gallery
sv: Öppna galleri

note: Set a fallback tooltip
en: Take Picture
sv: Ta bild

en: Select Camera
sv: Välj kamera

[ctx: Switch between front and back camera button]
en: Switch Camera
sv: Växla kamera

en: Gallery Menu
sv: Gallerimeny

en: Previous Image
sv: Föregående bild

en: Next Image
sv: Nästa bild

en: Open in Image Viewer
sv: Öppna i bildvisare

en: General
sv: Allmänt

en: _Shutter Sound
sv: _Slutarljud

en: _Composition Guidelines
sv: _Kompositionsriktlinjer

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
sv: Visa kortkommandon

[ctx: shortcut window]
en: Main Menu
sv: Huvudmeny

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
sv: Öppna inställningar

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: shortcut window]
en: Camera
sv: Kamera

[ctx: shortcut window]
en: Picture Mode
sv: Bildläge

[ctx: shortcut window]
en: Recording Mode
sv: Inspelningsläge

[ctx: shortcut window]
en: Take Picture or Start Recording
sv: Ta bild eller börja spela in

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Composition Guidelines
sv: Visa/dölj kompositionsriktlinjer

[ctx: shortcut window]
en: Gallery
sv: Galleri

[ctx: shortcut window]
en: Open/Close Gallery
sv: Öppna/stäng galleri

[ctx: shortcut window]
en: Next
sv: Nästa

[ctx: shortcut window]
en: Previous
sv: Föregående

en: Gallery
sv: Galleri

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Photo from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Photo from {date}
sv: Bild från {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Photo 12345" and it will be used as a file name.
en: Photo {number}
sv: Bild {number}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Recording from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Recording from {date}
sv: Inspelning från {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Recording 12345" and it will be used as a file name.
en: Recording {number}
sv: Inspelning {number}

en: _Copy Picture
sv: _Kopiera bild

en: _Copy Video
sv: _Kopiera video

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Could not play camera stream
sv: Kunde inte spela upp kameraström

en: Open in Video Player
sv: Öppna i videospelare

en: Copied to clipboard
sv: Kopierat till urklipp

en: Picture deleted
sv: Bild borttagen

en: Video deleted
sv: Film borttagen

en: Start Recording
sv: Börja spela in

en: Stop Recording
sv: Sluta spela in

en: Could not take picture
sv: Kunde inte ta bild

en: Could not record video
sv: Kunde inte spela in video

en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet
