Snapshot main - en to uk translation catalogue (79 entries)

en: Camera
uk: Камера

en: Take pictures and videos
uk: Створення зображень та відео

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: picture;photos;camera;webcam;snapshot;
uk: picture;photos;camera;webcam;snapshot;зображення;картинка;фото;фотографії;камера;фотоапарат;вебкамера;знімок;

en: Default window width
uk: Типова ширина вікна програми

en: Default window height
uk: Типова висота вікна програми

en: Default window maximized behaviour
uk: Типова поведінка щодо максимізації вікна

en: Play shutter sound
uk: Відтворити звук затвора

en: Whether to play a shutter sound when taking pictures
uk: Чи слід відтворювати звук затвора при створенні знімків

en: Show composition guidelines
uk: Показувати напрямні композиції

en: Whether to show composition guidelines when using the camera
uk: Визначає, чи слід показувати напрямні композиції при використанні камери

en: Countdown timer
uk: Таймер зворотного відліку

en: The duration of the countdown for taking photos, in seconds
uk: Тривалість відліку для створення фотографій, у секундах

en: Capture mode
uk: Режим захоплення

en: Whether to take pictures or videos
uk: Визначає, що слід робити: зробити знімок чи записати відео

en: Picture format
uk: Формат зображення

en: Whether to save pictures as png or jpeg
uk: Формат, у якому слід зберігати зображення — png або jpeg

en: Video format
uk: Формат відео

en: Whether to save videos as mp4 or webm
uk: Формат, у якому слід зберігати відео — mp4 або webm

en: Last Camera Used ID
uk: Ідентифікатор останньої використаної камери

en: An ID representing the last used camera
uk: Ідентифікатор, що відповідає останній використаній камері

en: Take pictures and videos on your computer, tablet, or phone.
uk: Створюйте знімки і відео на вашому комп'ютері, планшеті або телефоні.

en: Camera's main interface
uk: Головний інтерфейс «Камери»

en: Camera's gallery viewer
uk: Перегляд галереї «Камери»

en: Main Menu
uk: Головне меню

en: No Camera Found
uk: Не знайдено камери

en: Connect a camera device
uk: З'єднати пристрій камери

en: Picture Mode
uk: Режим зображення

en: Recording Mode
uk: Режим запису

en: Countdown
uk: Зворотний відлік

note: TRANSLATORS this indicates the countdown is disabled
en: None
uk: Немає

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 3s
uk: 3 с

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 5s
uk: 5 с

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 10s
uk: 10 с

en: _Preferences
uk: _Налаштування

en: _Keyboard Shortcuts
uk: _Клавіатурні скорочення

en: _About Camera
uk: _Про «Камеру»

en: Open Gallery
uk: Відкрити галерею

note: Set a fallback tooltip
en: Take Picture
uk: Зробити знімок

en: Select Camera
uk: Вибір камери

[ctx: Switch between front and back camera button]
en: Switch Camera
uk: Перемкнути фотоапарат

en: Gallery Menu
uk: Меню галереї

en: Previous Image
uk: Попереднє зображення

en: Next Image
uk: Наступне зображення

en: Open in Image Viewer
uk: Відкрити у переглядачі зображень

en: General
uk: Загальне

en: _Shutter Sound
uk: Зв_ук затвора

en: _Composition Guidelines
uk: &Напрямні композиції

[ctx: shortcut window]
en: General
uk: Загальне

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
uk: Показати клавіатурні скорочення

[ctx: shortcut window]
en: Main Menu
uk: Головне меню

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
uk: Відкрити налаштування

[ctx: shortcut window]
en: Quit
uk: Вийти з програми

[ctx: shortcut window]
en: Camera
uk: Камера

[ctx: shortcut window]
en: Picture Mode
uk: Режим зображення

[ctx: shortcut window]
en: Recording Mode
uk: Режим записування

[ctx: shortcut window]
en: Take Picture or Start Recording
uk: Зробити знімок або почати запис відео

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Composition Guidelines
uk: Показати/Приховати напрямні композиції

[ctx: shortcut window]
en: Gallery
uk: Галерея

[ctx: shortcut window]
en: Open/Close Gallery
uk: Відкрити/Закрити галерею

[ctx: shortcut window]
en: Next
uk: Далі

[ctx: shortcut window]
en: Previous
uk: Назад

en: Gallery
uk: Галерея

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Photo from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Photo from {date}
uk: Фото від {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Photo 12345" and it will be used as a file name.
en: Photo {number}
uk: Фото {number}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Recording from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Recording from {date}
uk: Запис від {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Recording 12345" and it will be used as a file name.
en: Recording {number}
uk: Запис {number}

en: _Copy Picture
uk: _Копіювати зображення

en: _Copy Video
uk: _Копіювати відео

en: _Delete
uk: В_илучити

en: Could not play camera stream
uk: Не вдалося відтворити потокові дані з камери

en: Open in Video Player
uk: Відкрити у програвачі відео

en: Copied to clipboard
uk: Скопійовано до буфера обміну

en: Picture deleted
uk: Зображення вилучено

en: Video deleted
uk: Відео вилучено

en: Start Recording
uk: Почати запис

en: Stop Recording
uk: Припинити запис

en: Could not take picture
uk: Не вдалося створити знімок

en: Could not record video
uk: Не вдалося записати відео

en: The GNOME Project
uk: Проєкт GNOME
