Snapshot main - en to vi translation catalogue (77 entries)

en: Camera
vi: Máy ảnh

en: Take pictures and videos
vi: Chụp ảnh và quay phim

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: picture;photos;camera;webcam;
vi: picture;ảnh;anh;photos;camera;webcam;máy ảnh;may anh;

en: Default window width
vi: Độ rộng của cửa sổ mặc định

en: Default window height
vi: Độ cao của cửa sổ mặc định

en: Default window maximized behaviour
vi: Hành vi mặc định khi cửa sổ ở kích thước lớn nhất

en: Play shutter sound
vi: Phát tiếng màn chập

en: Whether to play a shutter sound when taking pictures
vi: Có phát âm thanh màn trập khi chụp ảnh không

en: Show composition guidelines
vi: Hiển thị các đường hướng dẫn bố cục

en: Whether to show composition guidelines when using the camera
vi: Có hiển thị hướng dẫn bố cục khi sử dụng máy ảnh hay không

en: Countdown timer
vi: Đồng hồ đếm ngược

en: The duration of the countdown for taking photos, in seconds
vi: Thời gian đếm ngược để chụp ảnh, tính bằng giây

en: Capture mode
vi: Chế độ chụp

en: Whether to take pictures or videos
vi: Có nên chụp ảnh hoặc quay phim không

en: Picture format
vi: Định dạng ảnh

en: Whether to save pictures as png or jpeg
vi: Nên lưu ảnh dưới dạng png hay jpeg hay không

en: Video format
vi: Định dạng phim

en: Whether to save videos as mp4 or webm
vi: Nên lưu phim dưới dạng mp4 hay webm hay không

en: Take pictures and videos on your computer, tablet, or phone.
vi: Chụp ảnh và quay phim trên máy tính, máy tính bảng hoặc điện thoại của bạn.

en: Camera's main interface
vi: Giao diện chính của Máy ảnh

en: Camera's gallery viewer
vi: Trình xem bộ sưu tập Máy ảnh

en: The GNOME Project
vi: Dự án GNOME

en: Main Menu
vi: Trình đơn chính

en: No Camera Found
vi: Không tìm thấy máy ảnh nào

en: Connect a camera device
vi: Kết nối thiết bị máy ảnh

en: Picture Mode
vi: Chế độ ảnh

en: Recording Mode
vi: Chế độ ghi

en: Countdown
vi: Đếm ngược

note: TRANSLATORS this indicates the countdown is disabled
en: None
vi: Không

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 3s
vi: 3gy

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 5s
vi: 5gy

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 10s
vi: 10gy

en: _Preferences
vi: lựa chọn ưu tiên

en: _Keyboard Shortcuts
vi: _Phím tắt bàn phím

en: _About Camera
vi: _Về Máy ảnh

en: Open Gallery
vi: Mở bộ sưu tập

note: Set a fallback tooltip
en: Take Picture
vi: Chụp ảnh

en: Select Camera
vi: Chọn máy ảnh

[ctx: Switch between front and back camera button]
en: Switch Camera
vi: Đổi máy ảnh

en: Gallery Menu
vi: Trình đơn Bộ sưu tập

en: Previous Image
vi: Ảnh trước

en: Next Image
vi: Ảnh tiếp theo

en: Open in Image Viewer
vi: Mở bằng bộ Xem ảnh

en: General
vi: Chung

en: _Shutter Sound
vi: _Phát tiếng màn chập

en: _Composition Guidelines
vi: Đường _hướng dẫn bố cục

[ctx: shortcut window]
en: General
vi: Chung

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
vi: Hiện phím tắt

[ctx: shortcut window]
en: Main Menu
vi: Trình đơn chính

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
vi: Mở tùy thích

[ctx: shortcut window]
en: Quit
vi: Thoát

[ctx: shortcut window]
en: Camera
vi: Máy ảnh

[ctx: shortcut window]
en: Picture Mode
vi: Chế độ ảnh

[ctx: shortcut window]
en: Recording Mode
vi: Chế độ ghi

[ctx: shortcut window]
en: Take Picture or Start Recording
vi: Chụp hình hoặc bắt đầu quay

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Composition Guidelines
vi: Hiện/ẩn đường hướng dẫn bố cục

[ctx: shortcut window]
en: Gallery
vi: Bộ sưu tập

[ctx: shortcut window]
en: Open/Close Gallery
vi: Mở/đóng Bộ sưu tập

[ctx: shortcut window]
en: Next
vi: Kế tiếp

[ctx: shortcut window]
en: Previous
vi: Kế trước

en: Gallery
vi: Bộ sưu tập

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Photo from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Photo from {date}
vi: Ảnh chụp vào {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Photo 12345" and it will be used as a file name.
en: Photo {number}
vi: Ảnh {number}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Recording from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Recording from {date}
vi: Ghi hình vào {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Recording 12345" and it will be used as a file name.
en: Recording {number}
vi: Bản ghi hình {number}

en: _Copy Picture
vi: _Sao chép ảnh

en: _Copy Video
vi: _Sao chép phim

en: _Delete
vi: _Xóa

en: Could not play camera stream
vi: Không thể phát luồng máy ảnh

en: Open in Video Player
vi: Mở bằng bộ phát phim

en: Copied to clipboard
vi: Chép vào clipboard

en: Picture deleted
vi: Ảnh đã bị xóa

en: Video deleted
vi: Phim đã bị xóa

en: Start Recording
vi: Bắt đầu quay phim

en: Stop Recording
vi: Dừng quay phim

en: Could not take picture
vi: Không thể chụp ảnh

en: Could not record video
vi: Không thể quay phim
