Snapshot main - en to tr translation catalogue (79 entries)

en: Camera
tr: Kamera

en: Take pictures and videos
tr: Resim ve video çek

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: picture;photos;camera;webcam;snapshot;
tr: resim;fotoğraf;görüntü;web kamerası;picture;photos;camera;kamera;webcam;kamera;şipşak;snapshot;

en: Default window width
tr: Öntanımlı pencere genişliği

en: Default window height
tr: Öntanımlı pencere yüksekliği

en: Default window maximized behaviour
tr: Öntanımlı pencere büyütülme davranışı

en: Play shutter sound
tr: Deklanşör sesini aç

en: Whether to play a shutter sound when taking pictures
tr: Fotoğraf çekerken deklanşör sesinin durumu

en: Show composition guidelines
tr: Yapıt ızgaralarını göster

en: Whether to show composition guidelines when using the camera
tr: Kamera kullanılırken yapıt ızgaralarının gösterilme durumu

en: Countdown timer
tr: Geri sayım zamanlayıcısı

en: The duration of the countdown for taking photos, in seconds
tr: Fotoğraf çekmeden önceki geri sayım süresi, saniye türünden

en: Capture mode
tr: Yakalama kipi

en: Whether to take pictures or videos
tr: Hangi işlemin yapılacağı, resim ya da video çekim

en: Picture format
tr: Resim biçimi

en: Whether to save pictures as png or jpeg
tr: Resimlerin hangi biçimde kaydedileceği, png ya da jpeg

en: Video format
tr: Video biçimi

en: Whether to save videos as mp4 or webm
tr: Videoların hangi biçimde kaydedileceği, mp4 ya da webm

en: Last Camera Used ID
tr: Kullanılan Son Kamera Kimliği

en: An ID representing the last used camera
tr: Son kullanılan kamerayı belirten kimlik

en: Take pictures and videos on your computer, tablet, or phone.
tr: Bilgisayarınızdan, tabletinizden ya da telefonunuzdan resim ve video çekin.

en: Camera's main interface
tr: Kamera ana arayüzü

en: Camera's gallery viewer
tr: Kamera galeri gösterici

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: No Camera Found
tr: Kamera Bulunamadı

en: Connect a camera device
tr: Kameraya bağlanamadı

en: Picture Mode
tr: Resim Kipi

en: Recording Mode
tr: Kayıt Kipi

en: Countdown
tr: Geri sayım

note: TRANSLATORS this indicates the countdown is disabled
en: None
tr: Hiçbiri

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 3s
tr: 3sn

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 5s
tr: 5sn

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 10s
tr: 10sn

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _About Camera
tr: Kamera _Hakkında

en: Open Gallery
tr: Galeriyi Aç

note: Set a fallback tooltip
en: Take Picture
tr: Resim Çek

en: Select Camera
tr: Kamera Seç

[ctx: Switch between front and back camera button]
en: Switch Camera
tr: Kamera Değiştir

en: Gallery Menu
tr: Galeri Menüsü

en: Previous Image
tr: Önceki Görüntü

en: Next Image
tr: Sonraki Görüntü

en: Open in Image Viewer
tr: Resim Görüntüleyiciyle Aç

en: General
tr: Genel

en: _Shutter Sound
tr: Deklanşör _Sesi

en: _Composition Guidelines
tr: _Yapıt Izgaraları

[ctx: shortcut window]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
tr: Kısayolları Göster

[ctx: shortcut window]
en: Main Menu
tr: Ana Menü

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
tr: Tercihleri Aç

[ctx: shortcut window]
en: Quit
tr: Çık

[ctx: shortcut window]
en: Camera
tr: Kamera

[ctx: shortcut window]
en: Picture Mode
tr: Resim Kipi

[ctx: shortcut window]
en: Recording Mode
tr: Kayıt Kipi

[ctx: shortcut window]
en: Take Picture or Start Recording
tr: Resim Çek ya da Kayıt Başlat

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Composition Guidelines
tr: Yapıt Izgaralarını Göster/Gizle

[ctx: shortcut window]
en: Gallery
tr: Galeri

[ctx: shortcut window]
en: Open/Close Gallery
tr: Galeriyi Aç/Kapat

[ctx: shortcut window]
en: Next
tr: Sonraki

[ctx: shortcut window]
en: Previous
tr: Önceki

en: Gallery
tr: Galeri

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Photo from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Photo from {date}
tr: Fotoğraf tarihi {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Photo 12345" and it will be used as a file name.
en: Photo {number}
tr: Fotoğraf {number}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Recording from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Recording from {date}
tr: Kayıt tarihi {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Recording 12345" and it will be used as a file name.
en: Recording {number}
tr: Kayıt {number}

en: _Copy Picture
tr: Resmi _Kopyala

en: _Copy Video
tr: Videoyu _Kopyala

en: _Delete
tr: _Sil

en: Could not play camera stream
tr: Kamera akımı oynatılamadı

en: Open in Video Player
tr: Video Oynatıcıda Aç

en: Copied to clipboard
tr: Panoya kopyalandı

en: Picture deleted
tr: Resim silindi

en: Video deleted
tr: Video silindi

en: Start Recording
tr: Kaydı Başlat

en: Stop Recording
tr: Kaydı Durdur

en: Could not take picture
tr: Fotoğraf çekilemedi

en: Could not record video
tr: Video kaydedilemedi

en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi
