Snapshot main - en to ru translation catalogue (96 entries)

en: Camera
ru: Камера

en: Take pictures and videos
ru: Снимайте фото и видео

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: picture;photos;camera;webcam;snapshot;
ru: изображение;фото;камера;веб-камера;picture;photos;camera;webcam;snapshot;

en: Default window width
ru: Ширина окна по умолчанию

en: Default window height
ru: Высота окна по умолчанию

en: Default window maximized behaviour
ru: Поведение при развернутом окне по умолчанию

en: Play shutter sound
ru: Воспроизводить звук затвора

en: Whether to play a shutter sound when taking pictures
ru: Должен ли воспроизводиться звук затвора при съемке фото

en: Show composition guidelines
ru: Показывать рекомендации по композиции

en: Whether to show composition guidelines when using the camera
ru: Показывать ли рекомендации по композиции при использовании камеры

en: Enable audio recording
ru: Включить запись звука

en: Whether to record audio when recording video
ru: Записывать ли звук при записи видео

en: Enable hardware recording
ru: Включить аппаратную запись

en: Whether to record video using hardware encoding
ru: Записывать ли видео с использованием аппаратного кодирования

en: Countdown timer
ru: Таймер обратного отсчета

en: The duration of the countdown for taking photos, in seconds
ru: Продолжительность обратного отсчета для съемки фото, в секундах

en: Capture mode
ru: Режим захвата экрана

en: Whether to take pictures or videos
ru: Снимать ли фото или видео

en: Picture format
ru: Формат изображения

en: Whether to save pictures as png or jpeg
ru: Сохранять ли изображения в формате png или jpeg

en: Last Camera Used ID
ru: Идентификатор последней использованной камеры

en: An ID representing the last used camera
ru: Идентификатор, представляющий последнюю использованную камеру

en: Take pictures and videos on your computer, tablet, or phone.
ru: Снимайте фото и видео на компьютер, планшет или телефон.

en: Camera's main interface
ru: Главный интерфейс Камеры

en: Camera's gallery viewer
ru: Просмотр галереи Камеры

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
ru: Проект GNOME

en: Main Menu
ru: Главное меню

en: No Camera Found
ru: Камера не найдена

en: Connect a camera device
ru: Подключите устройство камеры

en: Countdown
ru: Обратный отсчет

en: Picture Mode
ru: Режим фотосъемки

en: Recording Mode
ru: Режим видеозаписи

en: QR Code Scanning Mode
ru: Режим сканирования QR-кода

en: Missing Camera Permission
ru: Отсутствует разрешение на использование камеры

en: Allow camera usage in Settings
ru: Разрешите использование камеры в Настройках

note: TRANSLATORS this indicates the countdown is disabled
en: None
ru: Нет

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 3s
ru: 3с

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 5s
ru: 5с

note: TRANSLATORS this is time for a countdown in seconds
en: 10s
ru: 10с

en: _Preferences
ru: _Параметры

en: _Keyboard Shortcuts
ru: _Комбинации клавиш

en: _About Camera
ru: _О приложении

en: Open Gallery
ru: Открыть галерею

note: Set a fallback tooltip
en: Take Picture
ru: Сделать снимок

en: Select Camera
ru: Выбрать камеру

[ctx: Switch between front and back camera button]
en: Switch Camera
ru: Переключить камеру

en: Gallery Menu
ru: Меню галереи

en: Next Image
ru: Следующее изображение

en: Previous Image
ru: Предыдущее изображение

en: Open in Image Viewer
ru: Открыть в Просмотрщике изображений

en: General
ru: Общие

en: _Shutter Sound
ru: Звук _затвора

en: _Composition Guidelines
ru: Рекомендации по _композиции

en: Video Recording
ru: Запись видео

en: _Record Audio
ru: З_аписывать звук

en: Experimental
ru: Экспериментально

en: Some graphic drivers may cause the system to be unstable or crash. In these cases, reboot the system and disable the option.
ru: Некоторые графические драйверы могут привести к нестабильной работе системы или сбою в работе. В таких случаях перезагрузите систему и отключите эту опцию.

en: _Hardware Video Encoding
ru: А_ппаратное кодирование видео

en: Code Detected
ru: Обнаружен код

en: Contents
ru: Содержимое

en: Copy to Clipboard
ru: Копировать в буфер обмена

en: Open Link
ru: Открыть ссылку

[ctx: shortcut window]
en: General
ru: Общие

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
ru: Показать комбинации клавиш

[ctx: shortcut window]
en: Main Menu
ru: Главное меню

[ctx: Shortcut window description]
en: Open Preferences
ru: Открыть параметры

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
ru: Закрыть окно

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ru: Закрыть

[ctx: shortcut window]
en: Camera
ru: Камера

[ctx: shortcut window]
en: Picture Mode
ru: Режим фотосъемки

[ctx: shortcut window]
en: Recording Mode
ru: Режим видеозаписи

[ctx: shortcut window]
en: Take Picture or Start Recording
ru: Сделать снимок или начать запись

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide Composition Guidelines
ru: Показать/Скрыть рекомендации по композиции

[ctx: shortcut window]
en: Gallery
ru: Галерея

[ctx: shortcut window]
en: Open/Close Gallery
ru: Открыть/Закрыть галерею

[ctx: shortcut window]
en: Next
ru: Следующее

[ctx: shortcut window]
en: Previous
ru: Предыдущее

en: Gallery
ru: Галерея

en: Enable debug messages
ru: Включить отладочные сообщения

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Photo from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Photo from {date}
ru: Фотография от {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Photo 12345" and it will be used as a file name.
en: Photo {number}
ru: Фотография {number}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {date}. This will appear as, e.g. "Recording from 2023-05-21 11-05-59.12345" and it will be used as a file name.
en: Recording from {date}
ru: Видеозапись от {date}

note: TRANSLATORS Do NOT translate {number}. This will appear as, e.g. "Recording 12345" and it will be used as a file name.
en: Recording {number}
ru: Видеозапись {number}

en: _Copy Picture
ru: _Копировать снимок

en: _Copy Video
ru: _Копировать видео

en: _Delete
ru: _Удалить

en: Could not play camera stream
ru: Не удалось воспроизвести потоковые данные с камеры

en: Open in Video Player
ru: Открыть в Проигрывателе видео

en: Copied to clipboard
ru: Скопировано в буфер обмена

en: Picture deleted
ru: Фотография удалена

en: Video deleted
ru: Видео удалено

en: Scan Code
ru: Сканировать код

en: Start Recording
ru: Начать запись

en: Stop Recording
ru: Остановить запись

en: Could not take picture
ru: Не удалось сделать снимок

en: Could not record video
ru: Не удалось записать видео
