gnome-software master - en to fi translation catalogue (1030 entries)

en: Software
fi: Ohjelmistot

en: Install and update apps
fi: Asenna ja päivitä sovellukset

en: Software allows you to find and install new apps and system extensions and remove existing installed apps.
fi: Ohjelmistot mahdollistaa uusien sovellusten sekä järjestelmälaajennusten löytämisen ja asennuksen sekä nykyisten sovellusten poistamisen.

en: Software showcases featured and popular apps with useful descriptions and multiple screenshots per app. Apps can be found either through browsing the list of categories or by searching. It also allows you to update your system using an offline update.
fi: Ohjelmistot esittelee suosittuja sovelluksia lukuisten kuvakaappausten ja kuvauksen kera. Sovellukset ovat löydettävissä eri luokkia selaamalla tai nimellä etsimällä. Voit myös päivittää järjestelmän offline-päivityksenä.

en: Overview panel
fi: Yhteenvetosivu

en: Details panel
fi: Tietosivu

en: Installed panel
fi: Asennussivu

en: Updates panel
fi: Päivityssivu

en: The update details
fi: Päivityksen tiedot

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

en: Install an appstream file into a system location
fi: Asenna appstream-tiedosto järjestelmäsijaintiin

en: Installing an appstream file into a system location
fi: Asennetaan appstream-tiedosto järjestelmäsijaintiin

en: A list of compatible projects
fi: Luettelo yhteensopivista projekteista

en: This is a list of compatible projects we should show such as GNOME, KDE and XFCE.
fi: Luettelo yhteensopivista projekteista, jotka tulisi näyttää, esim. GNOME, KDE ja XFCE.

en: Whether to manage updates and upgrades in GNOME Software
fi: Hallitaanko päivityksiä ja järjestelmäpäivityksiä Gnomen Ohjelmistot-sovelluksessa

en: If disabled, GNOME Software will hide the updates panel, not perform any automatic updates actions or prompt for upgrades.
fi: Jos poistettu käytöstä, Gnomen Ohjelmistot-sovellus piilottaa päivitysosion käyttöliittymästä, ei suorita automaattisia päivityksiä tai ilmoita päivityksistä.

en: Automatically download and install updates
fi: Lataa ja asenna päivitykset automaattisesti

en: If enabled, GNOME Software automatically downloads software updates in the background, also installing ones that do not require a reboot.
fi: Jos käytössä, Gnomen ohjelmistokeskus lataa päivitykset automaattisesti taustalla ja asentaa sellaiset päivitykset, jotka eivät vaadi uudelleenkäynnistystä.

en: Notify the user about software updated in the background
fi: Ilmoita käyttäjälle taustalla päivitetyistä ohjelmistoista

en: If enabled, GNOME Software notifies the user about updates that happened whilst the user was idle.
fi: Jos käytössä, Ohjelmistot ilmoittaa käyttäjälle päivityksistä, jotka tehtiin käyttäjän ollen jouten.

en: Whether to automatically refresh when on a metered connection
fi: Päivitetäänkö ohjelmistotiedot automaattisesti, kun käytössä on käytön mukaan laskutettava yhteys

en: If enabled, GNOME Software automatically refreshes in the background even when using a metered connection (eventually downloading some metadata, checking for updates, etc., which may incur in costs for the user).
fi: Jos käytössä, Ohjelmistot päivittää ohjelmistotiedot automaattisesti taustalla jopa käytön mukaan laskutettavalla yhteydellä (ladaten metadataa, tarkistaen päivityksiä yms. mistä saattaa kertyä maksua käyttäjälle)

en: Whether it’s the very first run of GNOME Software
fi: Käynnistetäänkö Gnomen Ohjelmistot ensimmäistä kertaa

en: Show star ratings next to applications
fi: Näytä tähtiarvosanat sovellusten vieressä

en: Non-free applications show a warning dialog before install
fi: Ei-vapaat sovellukset näyttävät varoituksen ennen asennusta

en: When non-free applications are installed a warning dialog can be shown. This controls if that dialog is suppressed.
fi: Kun ei-vapaita sovelluksia asennetaan, käyttäjälle voidaan näyttää varoitus. Tämä määrittää, jätetäänkö varoitus näyttämättä.

en: The last update check timestamp
fi: Viimeisimmän päivitystarkistuksen aikaleima

en: The last update notification timestamp
fi: Viimeisimmän päivitysilmoituksen aikaleima

en: The timestamp of the first security update, cleared after update
fi: Ensimmäisen tietoturvapäivityksen aikaleima, tyhjennetään päivityksen jälkeen

en: The last update timestamp
fi: Viimeisimmän päivityksen aikaleima

en: The age in seconds to verify the upstream screenshot is still valid
fi: Ikä sekunneissa, jota käytetään vahvistamaan että upstreamin kuvakaappaus on edelleen kelvollinen

en: The server to use for application reviews
fi: Sovellusarvosteluihin käytettävä palvelin

en: The minimum karma score for reviews
fi: Karmapisteiden vähimmäismäärä arvosteluille

en: Reviews with karma less than this number will not be shown.
fi: Alle tämän karman olevia arvosteluja ei näytetä.

en: A list of official repositories that should not be considered 3rd party
fi: Luettelo virallisista lähteistä, joita ei tule käsitellä kolmansina osapuolina

en: A list of required repositories that cannot be disabled or removed
fi: Luettelo vaadituista ohjelmistolähteistä, joita ei voi poistaa käytöstä tai poistaa lainkaan

en: A list of official repositories that should be considered free software
fi: Luettelo virallisista lähteistä, jotka tulee käsitellä vapaina ohjelmistoina

en: Allow access to the Software Repositories dialog
fi: Salli pääsy ohjelmistolähteiden ikkunaan

en: Offer upgrades for pre-releases
fi: Tarjoa esijulkaisujen versiopäivityksiä

en: Show some UI elements informing the user that an app is non-free
fi: Näytä käyttöliittymäelementtejä, joilla viestitään käyttäjälle ohjelmiston olevan ei-vapaa

en: Show the installed size for apps in the list of installed applications
fi: Näytä sovellusten asennettu koko asennettujen sovellusten listassa

en: The URI that explains nonfree and proprietary software
fi: URI joka kertoo lisätietoja ei-vapaista ja suljetuista ohjelmistoista

en: Install the AppStream files to a system-wide location for all users. If false, files are installed in non-standard $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml directory
fi: Asenna AppStream-tiedostot järjestelmäsijaintiin kaikille käyttäjille. Jos epätosi, tiedostot asennetaan epästandardiin kansioon $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml

en: Set to 'true' to show only freely licensed apps and hide any proprietary apps.
fi: Aseta arvoksi 'true', jos haluat näkyviin vain vapaasti lisensoituja sovelluksia ja piilottaaksesi kaikki omisteiset sovellukset.

en: Set to 'true' to show only apps from developers whose identity has been verified.
fi: Aseta arvoksi 'true', jos haluat näkyviin vain vahvistettujen kehittäjien sovellukset.

en: A string storing the gnome-online-account id used to login
fi: Merkkijono, mikä pitää sisällään gnome-online-accountin id:n, jota käytetään kirjautumiseen

note: TRANSLATORS: tool that is used when moving profiles system-wide
en: GNOME Software AppStream system-wide installer
fi: Gnomen Ohjelmistot-sovelluksen järjestelmänlaajuinen AppStream-asennusohjelma

en: Failed to parse command line arguments
fi: Komentorivivalitsimien jäsentäminen epäonnistui

note: TRANSLATORS: user did not specify a valid filename
en: You need to specify exactly one filename
fi: Määritä tasan yksi tiedostonimi

note: TRANSLATORS: only able to install files as root
en: This program can only be used by the root user
fi: Tätä ohjelmaa voi käyttää vain root-käyttäjä

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to validate content type: %s
fi: Sisältötyypin validointi epäonnistui: %s

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to move: %s
fi: Siirtäminen epäonnistui: %s

en: Software Install
fi: Ohjelmiston asennus

en: Install selected software on the system
fi: Asenna valitut ohjelmistot järjestelmään

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon Violence
fi: Piirrosväkivalta

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding cartoon violence
fi: Ei tietoa liittyen piirosmaiseen väkivaltaan

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Fantasy Violence
fi: Fantasianomainen väkivalta

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding fantasy violence
fi: Ei tietoa liittyen fantasianomaiseen väkivaltaan

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic Violence
fi: Realistinen väkivalta

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding realistic violence
fi: Ei tietoa liittyen realistiseen väkivaltaan

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Violence Depicting Bloodshed
fi: Väkivaltaa kuvaten verilöylyn

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding bloodshed
fi: Ei tietoa liittyen verilöylyyn

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Violence
fi: Seksuaalinen väkivalta

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexual violence
fi: Ei tietoa liittyen seksuaaliseen väkivaltaan

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Alcohol
fi: Alkoholi

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to alcohol
fi: Ei tietoa liittyen viittauksista alkoholituotteisiin

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Narcotics
fi: Huumausaineet

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to illicit drugs
fi: Ei tietoa liittyen viittauksista laittomiin huumausaineisiin

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Tobacco
fi: Tupakkatuotteet

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to tobacco products
fi: Ei tietoa liittyen viittauksista tupakkatuotteisiin

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Nudity
fi: Alastomuus

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding nudity of any sort
fi: Ei tietoa liittyen minkäänlaiseen alastomuuteen

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Themes
fi: Seksuaaliset teemat

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to or depictions of sexual nature
fi: Ei tietoa liittyen seksuaalisiin viittauksiin tai kuvauksiin

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Profanity
fi: Kiroilu

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding profanity of any kind
fi: Ei tietoa liittyen minkäänlaiseen kiroiluun

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Inappropriate Humor
fi: Epäasiallinen huumori

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding inappropriate humor
fi: Ei tietoa liittyen epäasialliseen huumoriin

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination
fi: Syrjintä

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding discriminatory language of any kind
fi: Ei tietoa liittyen minkäänlaiseen syrjivään kieleen

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Advertising
fi: Mainostaminen

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding advertising of any kind
fi: Ei tietoa liittyen minkäänlaiseen mainontaan

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling
fi: Uhkapelaaminen

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding gambling of any kind
fi: Ei tietoa liittyen minkäänlaiseen uhkapeliin

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Purchasing
fi: Ostaminen

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding the ability to spend money
fi: Ei tietoa liittyen mahdollisuudesta käyttää oikeaa rahaa

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Chat Between Users
fi: Keskustelu käyttäjien välillä

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to chat with other users
fi: Ei tietoa liittyen mahdollisuuteen keskustella muiden käyttäjien kanssa

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Audio Chat Between Users
fi: Äänikeskustelu käyttäjien välillä

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to talk with other users
fi: Ei tietoa liittyen mahdollisuudesta puhua muiden käyttäjien kanssa

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Contact Details
fi: Yhteystiedot

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of social network usernames or email addresses
fi: Ei tietoa liittyen sosiaalisen median käyttäjätunnusten tai sähköpostiosoitteiden jakamiseen

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Identifying Information
fi: Tunnistettavat tiedot

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of user information with third parties
fi: Ei tietoa liittyen käyttäjätiedon jakamisesta kolmansien osapuolten kanssa

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Location Sharing
fi: Sijainnin jakaminen

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of physical location with other users
fi: Ei tietoa liittyen fyysisen sijainnin jakamisesta muille käyttäjille

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Homosexuality
fi: Homoseksuaalisuus

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to homosexuality
fi: Ei tietoa viittauksista homoseksuaalisuuteen

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prostitution
fi: Prostituutio

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to prostitution
fi: Ei tietoa liittyen viittauksista prostituutioon

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Adultery
fi: Haureus

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to adultery
fi: Ei tietoa liittyen viittauksista haureuteen

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexualized Characters
fi: Seksualisoidut hahmot

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexualized characters
fi: Ei tietoa liittyen seksualisoituihin hahmoihin

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Desecration
fi: Häpäisy

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to desecration
fi: Ei tietoa liittyen viittauksista häpäisyyn

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Human Remains
fi: Ihmisjäänteet

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding visible dead human remains
fi: Ei tietoa liittyen näkyviin kuolleen ihmisen jäännöksiin

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slavery
fi: Orjuus

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to slavery
fi: Ei tietoa liittyen viittauksista orjuuteen

en: Does not include references to drugs
fi: Ei sisällä viittauksia huumausaineisiin

en: Does not include swearing, profanity, and other kinds of strong language
fi: Ei sisällä kiroilua tai muuta voimasta kielenkäyttöä

en: Does not include ads or monetary transactions
fi: Ei sisällä mainoksia tai maksutapahtumia

en: Does not include sex or nudity
fi: Ei sisällä seksiä tai alastomuutta

en: Does not include uncontrolled chat functionality
fi: Ei sisällä valvomatonta keskusteluominaisuutta käyttäjien välillä

en: Does not include violence
fi: Ei sisällä väkivaltaa

en: Drugs
fi: Huumeet

en: Strong Language
fi: Voimasta kielenkäyttöä

en: Money
fi: Raha

en: Social
fi: Sosiaalinen

en: Violence
fi: Väkivalta

[ctx: Age rating]
note: Translators: The app is considered suitable to be run by all ages of people. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: All
fi: Kaikki

note: Translators: It’s unknown what age rating this app has. The * placeholder is the app name.
en: %s has an unknown age rating
fi: Sovelluksen %s ikäraja on tuntematon

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for all ages. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for everyone
fi: %s soveltuu kaikille

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 3. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for toddlers
fi: %s soveltuu taaperoille

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 5. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for young children
fi: %s soveltuu nuorille lapsille

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 12. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for children
fi: %s soveltuu lapsille

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people up to around age 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for teenagers
fi: %s soveltuu teini-ikäisille

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people aged up to and over 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for adults
fi: %s on aikuisille soveltuva

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for a specified age group. The first placeholder is the app name, the second * is the age group.
en: %s is suitable for %s
fi: %s soveltuu %s

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the suitability of an app for different ages. this one’s not a placeholder
en: Age Rating
fi: Ikäraja

en: How to contribute missing information
fi: Kuinka lisätä puuttuvat tiedot

en: Local file
fi: Paikallinen tiedosto

note: Translators: This is a heading for a row showing the package name of an app (such as ‘gnome-software-46.0-1’).
en: Package
fi: Paketti

en: Pending
fi: Odottaa

en: Pending install
fi: Odottaa asennusta

en: Pending remove
fi: Odottaa poistoa

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being installed
en: Installing
fi: Asennetaan

en: Removing
fi: Poistetaan

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being downloaded
en: Downloading
fi: Ladataan

note: TRANSLATORS: button text TRANSLATORS: button text in the header when an app * can be installed TRANSLATORS: button text in the header when firmware * can be live-installed TRANSLATORS: update the fw
en: _Install
fi: _Asenna

en: _Uninstall…
fi: _Poista asennus…

en: Network
fi: Verkko

en: Can communicate over the network
fi: Voi viestiä verkkoa käyttäen

en: System Services
fi: Järjestelmäpalvelut

en: Can access D-Bus services on the system bus
fi: Voi käyttää D-Bus-palveluita järjestelmäväylässä

en: Session Services
fi: Istuntopalvelut

en: Can access D-Bus services on the session bus
fi: Voi käyttää D-Bus-palveluita istuntoväylässä

en: Devices
fi: Laitteet

en: Can access arbitrary devices such as webcams
fi: Voi käyttää mielivaltaisia laitteita kuten web-kameroita

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access input devices
fi: Voi käyttää syötelaitteita

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access microphones
fi: Voi käyttää mikrofoneja

en: Can access system device files
fi: Voi käyttää järjestelmälaitetiedostoja

en: Screen contents
fi: Näytön sisältö

note: Translators: This indicates an app can access the screen/display contents. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access screen contents
fi: Pääsy näytön sisältöön

en: Home folder
fi: Kotikansio

en: Can view, edit and create files
fi: Voi nähdä, muokata ja luoda tiedostoja

en: Can view files
fi: Voi nähdä tiedostoja

en: File system
fi: Tiedostojärjestelmä

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_FILESYSTEM_OTHER is used only as a flag, with actual files being part of the read/full lists
en: Downloads folder
fi: Lataukset-kansio

en: Settings
fi: Asetukset

en: Can view and change any settings
fi: Voi nähdä ja muuttaa mitä tahansa asetuksia

en: Legacy display system
fi: Vanhennettu ikkunointijärjestelmä

en: Uses an old, insecure display system
fi: Käyttää vanhaa ja turvatonta ikkunointijärjestelmää

en: Sandbox escape
fi: Eristyksistä karkaaminen

en: Can escape the sandbox and circumvent any other restrictions
fi: Voi paeta hiekkalaatikosta ja kiertää muita rajoituksia

note: TRANSLATORS: this is where the packager did not write * a description for the update
en: No update description available.
fi: Päivityksen kuvausta ei ole saatavilla.

note: FIXME support app == NULL set page title
en: Update Details
fi: Päivityksen tiedot

en: Requires additional permissions
fi: Vaatii lisäoikeuksia

note: Translators: Header of the section with other users' opinions about the app.
en: Reviews
fi: Arvostelut

en: No reviews were found for this app.
fi: Tähän sovellukseen liittyviä arvosteluja ei löytynyt.

en: No Reviews
fi: Ei arvosteluja

en: Version History
fi: Versiohistoria

en: New in Version %s
fi: Uutta versiossa %s

en: Version %s
fi: Versio %s

en: No details for this release
fi: Tästä julkaisusta ei ole saatavilla lisätietoja

note: TRANSLATORS: This is the date string with: day number, month name, year. i.e. "25 May 2012"
en: %e %B %Y
fi: %e. %Bta %Y

note: TRANSLATORS: this is a command line option
en: Start up mode: either ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’ or ‘overview’
fi: Käynnistystila, joko "updates", "updated", "installed" tai "overview"

en: MODE
fi: TILA

en: Search for applications
fi: Etsi sovelluksia

en: Show application details (using application ID)
fi: Näytä sovelluksen tiedot (käyttäen sovelluksen tunnistetta)

en: Show application details (using package name)
fi: Näytä sovelluksen tiedot (käyttäen paketin nimeä)

en: Install the application (using application ID)
fi: Asenna sovellus (käyttäen sovelluksen tunnistetta)

en: Uninstall the application (using application ID)
fi: Poista sovellus (käyttäen sovelluksen tunnistetta)

en: Open a local package file
fi: Avaa paikallinen pakettitiedosto

en: FILENAME
fi: TIEDOSTONIMI

en: The kind of interaction expected for this action: either ‘none’, ‘notify’, or ‘full’
fi: Tähän toimintoon odotettu vuorovaikutus: voi olla ‘none’, ‘notify’, tai ‘full’

en: Show a local metainfo or appdata file
fi: Näytä paikallinen metainfo- tai appdata-tiedosto

en: Installs any pending updates in the background
fi: Asentaa odottavat päivitykset taustalla

en: Show preferences
fi: Näytä asetukset

en: Quit the running instance
fi: Lopeta käynnissä oleva instanssi

en: Show version number
fi: Näytä versionumero

en: Copyright © 2016–2023 GNOME Software contributors
fi: Tekijänoikeus © 2016–2023 GNOME Software -kehittäjät

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window TRANSLATORS: this is the menu item that opens the about window
en: About Software
fi: Tietoja - Ohjelmistot

note: TRANSLATORS: well, we seem to think so, anyway
en: A nice way to manage the software on your system.
fi: Mukava tapa hallita järjestelmän ohjelmistoja.

note: TRANSLATORS: we tried to show an app that did not exist
en: Sorry! There are no details for that application.
fi: Valitettavasti tästä sovelluksesta ei ole tarkempia tietoja.

note: Translators: The disk usage of an app when installed. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Installed Size
fi: Koko asennettuna

en: Includes %s of data and %s of cache
fi: Sisältää %s dataa ja %s välimuistia

en: Includes %s of data
fi: Sisältää %s dataa

en: Includes %s of cache
fi: Sisältää %s välimuistia

en: Cache and data usage unknown
fi: Välimuistin ja datan käyttö tuntematon

note: Translators: The download size of an app. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Download Size
fi: Latauksen koko

en: Needs no additional system downloads
fi: Ei vaadi erillisiä järjestelmään liittyviä latauksia

en: Needs an unknown size of additional system downloads
fi: Tarvitsee tuntemattoman määrän järjestelmään liittyviä latauksia

note: Translators: The placeholder is for a size string, * such as ‘150 MB’ or ‘1.5 GB’.
en: Needs %s of additional system downloads
fi: Tarvitsee %s järjestelmään liittyviä latauksia

note: Translators: Displayed if the download or installed size of * an app could not be determined. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Size is unknown
fi: Koko on tuntematon

note: Translators: This indicates an app requires no permissions to run. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: No permissions
fi: Ei oikeuksia

note: Translators: This indicates an app uses the network. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Has network access
fi: On pääsy verkkoon

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus system services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses system services
fi: Käyttää järjestelmäpalveluja

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus session services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses session services
fi: Käyttää istuntopalveluja

note: Translators: This indicates an app can access arbitrary hardware devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access hardware devices
fi: Voi käyttää järjestelmälaitteita

note: Translators: This indicates an app can access system devices such as /dev/shm. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access system devices
fi: Voi käyttää järjestelmälaitteita

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write all your data
fi: Voi lukea/kirjoittaa kaikkea dataasi

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read all your data
fi: Voit lukea kaikkea dataasi

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write your downloads
fi: Voi lukea/kirjoittaa latauksiasi

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read your downloads
fi: Voi lukea latauksiasi

note: Translators: This indicates an app can access data in the system unknown to the Software. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access some specific files
fi: Voi käyttää joitain yksittäisiä tiedostoja

note: Translators: This indicates an app can access or change user settings. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access and change user settings
fi: Voi lukea ja muuttaa käyttäjäasetuksia

note: Translators: This indicates an app uses the X11 windowing system. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses a legacy windowing system
fi: Käyttää vanhaa ikkunointijärjestelmää

note: Translators: This indicates an app can escape its sandbox. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can acquire arbitrary permissions
fi: Voi hankkia mielivaltaisia oikeuksia

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software developer is verified
fi: Ohjelmistokehittäjä on vahvistettu

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Reviewed by OS distributor
fi: Katselmoitu käyttöjärjestelmän valmistajan toimesta

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short. * The '%s' is replaced by the distribution name. Translators: The '%s' is replaced by the distribution name.
en: Reviewed by %s
fi: Katselmoinut %s

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by someone other than the user’s distribution, so might not be safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Provided by a third party
fi: Kolmannen osapuolen tarjoama

note: Translators: This indicates an app or its runtime reached its end of life. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software no longer supported
fi: Ohjelmisto ei ole enää tuettu

note: Translators: This indicates an app’s source code is freely available, so can be audited for security. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Auditable code
fi: Koodi auditoitavissa

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Unknown license
fi: Tuntematon lisenssi

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Proprietary code
fi: Suljettua koodia

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Special license
fi: Erikoislisenssi

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Privileged
fi: Etuoikeutettu

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Safe
fi: Turvallinen

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Probably Safe
fi: Luultavasti turvallinen

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Potentially Unsafe
fi: Mahdollisesti turvaton

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Unsafe
fi: Turvaton

en: Mobile Only
fi: Vain mobiili

en: Only works on a small screen
fi: Toimii vain pienellä näytöllä

en: Desktop Only
fi: Vain työpöytä

en: Only works on a large screen
fi: Toimii vain suurella näytöllä

en: Screen Size Mismatch
fi: Näytön koon yhteensopimattomuus

en: Doesn’t support your current screen size
fi: Ei tue nykyisen näyttösi kokoa

en: Requires a touchscreen
fi: Vaatii kosketusnäytön

en: Requires a keyboard
fi: Vaatii näppäimistön

en: Requires a mouse
fi: Vaatii hiiren

en: Gamepad Needed
fi: Peliohjain on pakollinen

en: Requires a gamepad to play
fi: Pelaaminen vaatii peliohjaimen

note: Translators: This is used in a context tile to indicate that * an app works on phones, tablets *and* desktops. It should be * short and in title case.
en: Adaptive
fi: Mukautuva

en: Works on phones, tablets and desktops
fi: Toimii puhelimilla, tableteilla ja työpöydillä

en: Probably requires a keyboard or mouse
fi: Vaatii luultavasti näppäimistön tai hiiren

en: Works on desktops and laptops
fi: Toimii pöytätietokoneilla ja kannettavilla

note: Translators: This indicates that the content rating for an * app says it can be used by all ages of people, as it contains * no objectionable content.
en: Contains no age-inappropriate content
fi: Ei sisällä ikärajoitusta vaativaa sisältöä

en: No age rating information available
fi: Ikärajaan liittyviä tietoja ei ole saatavilla

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Visit Website
fi: Käy verkkosivustolla

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed. * The ellipsis indicates that further steps are required
en: Install…
fi: Asenna…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows to cancel a queued install of the app
en: Cancel
fi: Peru

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Install
fi: Asenna

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel
en: Download
fi: Lataa

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel * that allows the app to be easily updated live
en: Update
fi: Päivitä

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily removed
en: Uninstall…
fi: Poista asennus…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being erased
en: Uninstalling
fi: Poistetaan asennus

note: TRANSLATORS: during the update the device * will restart into a special update-only mode
en: Device cannot be used during update.
fi: Laitetta ei voi käyttää päivityksen aikana.

note: TRANSLATORS: this refers to where the app came from
en: Source: %s
fi: Lähde: %s

note: Translators: A message to indicate that an app has been renamed. The placeholder is the old human-readable name.
en: Renamed from %s
fi: Aiempi nimi oli %s

note: Replace user-provided non-localized string with a localized text
en: Stopped Receiving Updates
fi: Lopetti päivitysten vastaanottamisen

en: Critical Update
fi: Kriittinen päivitys

en: Critical update
fi: Kriittinen päivitys

[ctx: Single app]
en: Installed
fi: Asennettu

note: Translators: The placeholder is an app name
en: Help Translate %s
fi: Auta kääntämään %s

note: Translators: The placeholder is an app name
en: %s is designed, developed, and translated by an international community of contributors.
    
    This means that while it’s not yet available in your language, you can get involved and help translate it yourself.
fi: %s on suunniteltu, kehitetty ja käännetty kansainvälisen vapaaehtoisyhteisön toimesta.
    
    Se tarkoittaa, että vaikka sovellus ei vielä ole saatavilla haluamallasi kielellä, voit osallistua ja kääntää ohjelman itse.

en: Translations
fi: Kielikäännökset

en: _Translation Website
fi: _Käännösten verkkosivusto

note: TRANSLATORS: This is a description for entering user/password
en: Login required remote %s (realm %s)
fi: Kirjautumisen vaativa etä %s (realm %s)

en: Login Required
fi: Kirjautuminen vaaditaan

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Login
fi: _Kirjaudu

note: Translators: Placeholder text for a login entry. Translators: It's an origin scope, 'User' or 'System' installation
en: User
fi: Käyttäjä

note: Translators: Placeholder text for a login entry.
en: Password
fi: Salasana

note: TRANSLATORS: this is where all apps that don't * fit in other groups are put
en: Other
fi: Muut

[ctx: Category]
note: TRANSLATORS: this is a subcategory matching all the * different apps in the parent category, e.g. "Games"
en: All
fi: Kaikki

note: TRANSLATORS: this is a subcategory of featured apps
en: Featured
fi: Nostot

note: Heading for featured apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been featured ('picked') by the distribution.
en: Editor’s Choice
fi: Toimituksen valinnat

note: Heading for recently updated apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been recently released upstream.
en: New & Updated
fi: Uudet ja päivitetyt

note: Heading for web apps on a category page
en: Picks from the Web
fi: Poiminnat verkosta

note: Heading for the rest of the apps on a category page
en: Other Software
fi: Muu ohjelmisto

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 1 to %u:
fi: Kirjoita numero 1:stä %u:een:

note: TRANSLATORS: asking the user to choose an app from a list
en: Choose an app:
fi: Valitse sovellus:

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Featured
fi: Nostot

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: 3D Graphics
fi: 3D-grafiikka

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Photography
fi: Valokuvaus

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Scanning
fi: Kuvanluku

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Vector Graphics
fi: Vektorigrafiikka

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Viewers
fi: Katselimet

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Audio Creation & Editing
fi: Äänen luonti ja muokkaus

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Music Players
fi: Musiikkisoittimet

[ctx: Menu of Productivity]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: Menu of Productivity]
en: Featured
fi: Nostot

[ctx: Menu of Productivity]
en: Calendar
fi: Kalenteri

[ctx: Menu of Productivity]
en: Database
fi: Tietokanta

[ctx: Menu of Productivity]
en: Finance
fi: Talous

[ctx: Menu of Productivity]
en: Word Processor
fi: Tekstinkäsittely

[ctx: Menu of Utilities]
en: Text Editors
fi: Tekstimuokkaimet

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Web Browsers
fi: Verkkoselaimet

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Featured
fi: Nostot

[ctx: Menu of Games]
en: Action
fi: Toimintapelit

[ctx: Menu of Games]
en: Adventure
fi: Seikkailupelit

[ctx: Menu of Games]
en: Arcade
fi: Pelihallipelit

[ctx: Menu of Games]
en: Blocks
fi: Palikkapelit

[ctx: Menu of Games]
en: Board
fi: Lautapelit

[ctx: Menu of Games]
en: Card
fi: Korttipelit

[ctx: Menu of Games]
en: Emulators
fi: Emulaattorit

[ctx: Menu of Games]
en: Kids
fi: Lastenpelit

[ctx: Menu of Games]
en: Logic
fi: Logiikkapelit

[ctx: Menu of Games]
en: Role Playing
fi: Roolipelit

[ctx: Menu of Games]
en: Sports
fi: Urheilupelit

[ctx: Menu of Games]
en: Strategy
fi: Strategiapelit

[ctx: Menu of Communication & News]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Featured
fi: Nostot

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Chat
fi: Keskustelu

[ctx: Menu of Education & Science]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Featured
fi: Nostot

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Artificial Intelligence
fi: Tekoäly

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Astronomy
fi: Astronomia

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Chemistry
fi: Kemia

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Languages
fi: Kielet

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Math
fi: Matematiikka

[ctx: Menu of Communication & News]
en: News
fi: Uutisryhmät

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Robotics
fi: Robotiikka

[ctx: Menu of Art]
en: Art
fi: Taide

[ctx: Menu of Reference]
en: Biography
fi: Biografia

[ctx: Menu of Reference]
en: Comics
fi: Sarjakuvat

[ctx: Menu of Reference]
en: Fiction
fi: Fiktio

[ctx: Menu of Reference]
en: Health
fi: Terveys

[ctx: Menu of Reference]
en: History
fi: Historia

[ctx: Menu of Reference]
en: Lifestyle
fi: Elämäntapa

[ctx: Menu of Reference]
en: Politics
fi: Politiikka

[ctx: Menu of Reference]
en: Sports
fi: Urheilu

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Featured
fi: Nostot

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Debuggers
fi: Vianjäljittimet

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: IDEs
fi: Kehitysympäristöt

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Codecs
fi: Koodekit

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Hardware Drivers
fi: Laitteistoajurit

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Fonts
fi: Fontit

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Input Sources
fi: Syötelähteet

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Language Packs
fi: Kielipaketit

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Localization
fi: Lokalisointi

note: Translators: this is a menu category
en: Create
fi: Luo

note: Translators: this is a menu category
en: Work
fi: Työskentele

note: Translators: this is a menu category
en: Play
fi: Pelaa

note: Translators: this is a menu category
en: Socialize
fi: Ole sosiaalinen

note: Translators: this is a menu category
en: Learn
fi: Opi

note: Translators: this is a menu category
en: Develop
fi: Kehitä

note: Translators: this is a menu category
en: Codecs
fi: Koodekit

note: Translators: this is a menu category
en: Hardware Drivers
fi: Laitteistoajurit

note: Translators: this is a menu category
en: Fonts
fi: Fontit

note: Translators: this is a menu category
en: Input Sources
fi: Syötelähteet

note: Translators: this is a menu category
en: Language Packs
fi: Kielipaketit

note: Translators: this is a menu category
en: Localization
fi: Lokalisointi

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that an app * has been successfully installed TRANSLATORS: this is the summary of a notification that a component
en: %s is now installed
fi: %s on nyt asennettu

note: TRANSLATORS: an app has been installed, but * needs a reboot to complete the installation
en: A restart is required for the changes to take effect.
fi: Muutosten voimaantulo vaatii uudelleenkäynnistyksen.

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that an app * has been successfully installed
en: App is ready to be used.
fi: Sovellus on valmiina käytettäväksi.

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: System updates are now installed
fi: Järjestelmäpäivitykset on asennettu

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: Recently installed updates are available to review
fi: Äskettäin asennetut päivitykset ovat nyt valmiina arvosteltaviksi

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: Launch
fi: Käynnistä

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Software?
fi: Asennetaanko ohjelmisto?

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Third-Party Software?
fi: Asennetaanko kolmannen osapuolen ohjelmisto?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Software Repository?
fi: Käytetäänkö ohjelmistolähdettä?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Third-Party Software Repository?
fi: Käytetäänkö kolmannen osapuolen ohjelmistolähdettä?

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is not <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">free and open source software</a>, and is provided by “%s”.
fi: %s ei ole <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">vapaa ja avoin ohjelmisto</a>, eikä sitä ole tarjolla lähteessä “%s”.

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is provided by “%s”.
fi: %s on tarjolla lähteestä “%s”.

en: This software repository must be enabled to continue installation.
fi: Tämä ohjelmistolähde tulee ottaa käyttöön, jotta asennusta voidaan jatkaa.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use %s in some countries.
fi: Kohteen %s asennus ja käyttö saattaa olla laitonta joissain maissa.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use this codec in some countries.
fi: Tämän koodekin asennus ja käyttö saattaa olla laitonta joissain maissa.

note: TRANSLATORS: this is button text to not ask about non-free content again
en: Don’t _Warn Again
fi: _Älä varoita uudelleen

note: TRANSLATORS: button text
en: Enable and _Install
fi: _Käytä ja asenna

note: TRANSLATORS: these are show_detailed_error messages from the * package manager no mortal is supposed to understand, * but google might know what they mean
en: Detailed errors from the package manager follow:
fi: Yksityiskohtaiset virhetiedot pakettihallinnalta:

en: Details
fi: Tiedot

note: TRANSLATORS: button text
en: _Close
fi: _Sulje

note: Translators: an accept button label, in a Cancel/Accept dialog
en: _Accept
fi: _Hyväksy

note: TRANSLATORS: we've just live-updated some apps
en: An update has been installed | Updates have been installed
fi[0]: Päivitys on asennettu
fi[1]: Päivitykset on asennettu

note: TRANSLATORS: we've just removed some apps
en: An app has been removed | Apps have been removed
fi[0]: Sovellus on poistettu
fi[1]: Sovellukset on poistettu

note: TRANSLATORS: the new apps will not be run until we restart
en: A restart is required for it to take effect. | A restart is required for them to take effect.
fi[0]: Muutoksen voimaan tulemiseksi vaaditaan uudelleenkäynnistys.
fi[1]: Muutosten voimaan tulemiseksi vaaditaan uudelleenkäynnistys.

note: TRANSLATORS: button text
en: Not Now
fi: Ei nyt

note: TRANSLATORS: something happened less than 5 minutes ago
en: Just now
fi: Juuri nyt

en: %d minute ago | %d minutes ago
fi[0]: %d minuutti sitten
fi[1]: %d minuuttia sitten

en: %d hour ago | %d hours ago
fi[0]: %d tunti sitten
fi[1]: %d tuntia sitten

en: %d day ago | %d days ago
fi[0]: %d päivä sitten
fi[1]: %d päivää sitten

en: %d week ago | %d weeks ago
fi[0]: %d viikko sitten
fi[1]: %d viikkoa sitten

en: %d month ago | %d months ago
fi[0]: %d kuukausi sitten
fi[1]: %d kuukautta sitten

en: %d year ago | %d years ago
fi[0]: %d vuosi sitten
fi[1]: %d vuotta sitten

note: TRANSLATORS: this is a what we use in notifications if the app's name is unknown
en: An app
fi: Sovellus

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional MIME types.
en: %s is requesting additional file format support.
fi: %s pyytää lisätukea tiedostomuodolle.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional MIME Types Required
fi: Lisää MIME-tyyppejä vaaditaan

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional fonts.
en: %s is requesting additional fonts.
fi: %s pyytää lisää fontteja.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Fonts Required
fi: Lisäfontteja vaaditaan

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional codecs.
en: %s is requesting additional multimedia codecs.
fi: %s pyytää lisätukea multimediakoodekeille.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Multimedia Codecs Required
fi: Lisää multimediakoodekkeja vaaditaan

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional printer drivers.
en: %s is requesting additional printer drivers.
fi: %s pyytää erillisiä tulostinajureita.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Printer Drivers Required
fi: Erillisiä tulostinajureita vaaditaan

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app wants to install additional packages.
en: %s is requesting additional packages.
fi: %s pyytää lisäpaketteja.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Packages Required
fi: Lisäpaketteja vaaditaan

note: TRANSLATORS: this is a button that launches gnome-software
en: Find in Software
fi: Etsi ohjelmistoista

en: _Show More
fi: _Näytä lisää

en: _Show Less
fi: Näytä _vähemmän

en: Removing…
fi: Poistetaan…

en: Requires restart to finish install
fi: Asennuksen valmistuminen vaatii uudelleenkäynnistyksen

en: Requires restart to finish remove
fi: Poiston valmistuminen vaatii uudelleenkäynnistyksen

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be installed soon
en: Pending installation…
fi: Asennus odottaa…

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be updated soon
en: Pending update…
fi: Päivitys odottaa…

note: Translators: This string is shown when downloading an app before install.
en: Downloading…
fi: Ladataan…

note: Translators: This string is shown when preparing to download and install an app.
en: Preparing…
fi: Valmistellaan…

note: Translators: This string is shown when uninstalling an app.
en: Uninstalling…
fi: Poistetaan asennus…

note: Translators: the "%s" is replaced with an app name
en: %s is not installed, but it still has data present.
fi: Sovellusta %s ei ole asennettu, mutta sen dataa on yhä jäljellä.

en: _Restart
fi: _Käynnistä uudelleen

note: TRANSLATORS: this is a button that allows the apps to * be installed. * The ellipsis indicates that further steps are required, * e.g. enabling software repositories or the like
en: _Install…
fi: _Asenna…

note: Translators: %s is the user-visible app name
en: %s will appear in US English
fi: Sovelluksen %s kielenä käytetään amerikanenglantia

en: This app will appear in US English
fi: Tämän sovelluksen kielenä käytetään amerikanenglantia

en: This software will appear in US English
fi: Tämän sovelluksen kielenä käytetään amerikanenglantia

en: Help _Translate
fi: Auta _kielikäännöksissä

note: Translators: the '%s' is replaced with a developer name or a project group
en: Other Apps by %s
fi: Muut kehittäjän %s sovellukset

note: Translators: the first %s is replaced with the developer name, the second %s is replaced with the app id
en: Developer %s has proven the ownership of %s
fi: Kehittäjä %s on vahvistanut sovelluksen %s omistajuuden

note: Translators: the %s is replaced with the app id
en: Developer has proven the ownership of %s
fi: Kehittäjä on vahvistanut sovelluksen %s omistajuuden

note: TRANSLATORS: we need a remote server to process
en: You need internet access to write a review
fi: Arvostelun kirjoittaminen vaatii internetyhteyden

en: This app is no longer receiving updates, including security fixes
fi: Tämä sovellus ei enää saa päivityksiä, ei edes tietoturvapäivityksiä

en: This app is already provided by your distribution and should not be replaced.
fi: Tämä sovellus sisältyy jo käyttämääsi jakeluun, eikä sitä tulisi korvata.

en: This app doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
fi: Tämä sovellus ei tarjoa linkkejä verkkosivustolle, koodin tietovarastoon tai vianseurantajärjestelmään.

en: This software is no longer receiving updates, including security fixes
fi: Tämä ohjelmisto ei enää saa päivityksiä, ei edes tietoturvapäivityksiä

en: This software is already provided by your distribution and should not be replaced.
fi: Tämä ohjelmisto sisältyy jo käyttämääsi jakeluun, eikä sitä tulisi korvata.

en: This software doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
fi: Tämä ohjelmisto ei tarjoa linkkejä verkkosivustolle, koodin tietovarastoon tai vianseurantajärjestelmään.

en: Unable to find “%s”
fi: Kohdetta “%s” ei löytynyt

en: Failed to submit review for “%s”: %s
fi: Sovelluksen “%s” arvostelun lähettäminen epäonnistui: %s

en: Details page
fi: Tietosivu

en: Loading App Details
fi: Ladataan sovelluksen tietoja

en: Verified
fi: Vahvistettu

note: TRANSLATORS: A label for a button to execute the selected app.
en: _Open
fi: _Avaa

en: _Update
fi: _Päivitä

note: TRANSLATORS: button text in the header when an app can be erased
en: Uninstall
fi: Poista asennus

en: Add-ons
fi: Lisäosat

en: This app can only be used when there is an active internet connection.
fi: Tätä sovellusta voi käyttää ainoastaan internetyhteyden ollessa muodostettu.

en: Software Repository Included
fi: Ohjelmistolähde sisällytetty

en: This app includes a software repository which provides updates, as well as access to other software.
fi: Tämä sovellus sisältää ohjelmistolähteen, jonka kautta on saatavilla päivityksiä ja mahdollisesti myös muita ohjelmistoja.

en: No Software Repository Included
fi: Ohjelmistolähdettä ei ole sisällytetty

en: This app does not include a software repository. It will not be updated with new versions.
fi: Tämä sovellus ei sisällä ohjelmistolähdettä. Sovellusta ei päivitetä uudempiin versioihin.

note: Translators: a repository file used for installing software has been discovered.
en: Software Repository Identified
fi: Ohjelmistolähde tunnistettu

en: Adding this software repository will give you access to additional software and upgrades.
fi: Tämän ohjelmistolähteen lisääminen tarjoaa lisää ohjelmistoja ja päivityksiä.

en: Only use software repositories that you trust.
fi: Käytä vain ohjelmistolähteitä, joihin luotat.

en: Clear app data
fi: Tyhjennä sovelluksen data

en: D_elete Data
fi: Poista _data

en: No Metadata
fi: Ei metatietoja

en: Project _Website
fi: _Projektin sivusto

en: _Donate
fi: _Lahjoita

en: Contribute _Translations
fi: Osallistu k_äännöksiin

en: _Report an Issue
fi: _Ilmoita ongelmasta

en: _Help
fi: _Ohje

[ctx: verb]
note: Translators: This is a verb, used on a button to ‘contact the developer’
en: _Contact
fi: _Ota yhteys

note: Translators: Button opening a dialog where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write R_eview
fi: _Kirjoita arvostelu

note: Translators: Button opening a dialog showing all reviews for an app.
en: All Reviews
fi: Kaikki arvostelut

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading extra metadata files…
fi: Ladataan ylimääräisiä metadatatiedostoja…

note: TRANSLATORS: separator for a list of items
en:  and
fi:  ja

note: TRANSLATORS: App window title for fonts installation. %s will be replaced by name of the script we're searching for.
en: Available fonts for the %s script | Available fonts for the %s scripts
fi[0]: Saatavilla olevat fontit "%s"-skriptille
fi[1]: Saatavilla olevat fontit "%s"-skripteille

note: TRANSLATORS: App window title for codec installation. %s will be replaced by actual codec name(s)
en: Available software for %s | Available software for %s
fi[0]: Saatavilla olevat ohjelmistot - %s
fi[1]: Saatavilla olevat ohjelmistot - %s

en: Requested software not found
fi: Pyydettyä ohjelmistoa ei löytynyt

en: Failed to find requested software
fi: Pyydettyä ohjelmistoa ei löytynyt

note: TRANSLATORS: This string is used for codecs that weren't found
en: %s not found
fi: Kohdetta %s ei löydy

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: on the website
fi: verkkosivustolla

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available that provide the file %s.
fi: Tiedostoa %s tarjoavaa sovellusta ei ole saatavilla.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get missing apps might be found %s.
fi: Tietoja kohteesta %s, ja ohjeita kuinka saada puuttuvat sovellukset, saattaa olla tarjolla %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available for %s support.
fi: Sovelluksia "%s"-tuen tarjoamiseksi ei ole saatavilla.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: %s is not available.
fi: %s ei ole saatavilla.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get an app that can support this format might be found %s.
fi: Tietoja kohteesta %s, ja ohjeita kuinka saada tätä tiedostomuotoa tukeva sovellus, saattaa olla tarjolla %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No fonts are available for the %s script support.
fi: Fontteja ei ole saatavilla "%s"-skriptituen tarjoamiseksi.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional fonts might be found %s.
fi: Tietoja kohteesta %s, ja ohjeita kuinka saada lisäfontteja, saattaa olla tarjolla tällä %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No addon codecs are available for the %s format.
fi: %s-muotoa varten ei ole lisäkoodekkeja saatavilla.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format might be found %s.
fi: Tietoja kohteesta %s, ja ohjeita kuinka saada tätä tiedostomuotoa tukeva koodekki, saattaa olla tarjolla tällä %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No Plasma resources are available for %s support.
fi: Plasma-resursseja ei ole saatavilla "%s"-tuen tarjoamiseksi.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional Plasma resources might be found %s.
fi: Tietoja kohteesta %s, ja ohjeita kuinka saada lisää Plasma-resursseja, saattaa olla tarjolla tällä %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No printer drivers are available for %s.
fi: Tulostinajureita ei ole saatavilla tulostimelle %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a driver that supports this printer might be found %s.
fi: Tietoja kohteesta %s, ja ohjeita kuinka saada tätä tulostinta tukeva ajuri, saattaa olla tarjolla tällä %s.

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: the documentation
fi: dokumentaatiosta

note: TRANSLATORS: no codecs were found. The first %s will be replaced by actual codec name(s), the second %s is the app name, which requested the codecs, the third %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information. | Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information.
fi[0]: Valitettavasti koodekkia %s, jota pyysi sovellus %s, ei löydy. Katso lisätietoja %s.
fi[1]: Valitettavasti koodekkeja %s, joita pyysi sovellus %s, ei löydy. Katso lisätietoja %s.

note: TRANSLATORS: no codecs were found. First %s will be replaced by actual codec name(s), second %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information. | Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information.
fi[0]: Valitettavasti etsimääsi koodekkia %s ei löydy. Katso lisätietoja %s.
fi[1]: Valitettavasti etsimiäsi koodekkeja %s ei löydy. Katso lisätietoja %s.

en: Failed to find any search results: %s
fi: Hakutuloksia ei löytynyt: %s

en: %s file format
fi: %s-tiedostomuoto

en: Install _All
fi: Asenna _kaikki

en: Unable to Find Requested Software
fi: Pyydettyä ohjelmistoa ei löydy

en: Codecs page
fi: Koodekin sivu

en: Previous
fi: Edellinen

en: Next
fi: Seuraava

en: Featured Apps List
fi: Nostettujen sovellusten luettelo

en: Desktop Support
fi: Työpöytätuki

en: Supports being used on a large screen
fi: Tukee suurella näytöllä käyttöä

en: Desktop Support Unknown
fi: Työpöytätuki tuntematon

en: Not enough information to know if large screens are supported
fi: Ei riittävästi tietoa suurten näyttöjen tuen osalta

en: Requires a large screen
fi: Vaatii suuren näytön

en: Desktop Not Supported
fi: Työpöytä ei ole tuettu

en: Cannot be used on a large screen
fi: Ei voi käyttää suurella näytöllä

en: Mobile Support
fi: Mobiilituki

en: Supports being used on a small screen
fi: Tukee käyttöä pienellä näytöllä

en: Mobile Support Unknown
fi: Mobiilituki tuntematon

en: Not enough information to know if small screens are supported
fi: Ei riittävästi tietoa pienten näyttöjen tuen osalta

en: Requires a small screen
fi: Vaatii pienen näytön

en: Mobile Not Supported
fi: Mobiili ei tuettu

en: Cannot be used on a small screen
fi: Ei voi käyttää pienellä näytöllä

en: Keyboard Support
fi: Näppäimistötuki

en: Keyboard Support Unknown
fi: Näppäimistötuki tuntematon

en: Not enough information to know if keyboards are supported
fi: Ei riittävästi tietoa näppäimistötuen osalta

en: Keyboard Required
fi: Näppäimistö on pakollinen

en: Supports keyboards
fi: Tukee näppäimistöjä

en: Keyboard Not Supported
fi: Näppäimistö ei ole tuettu

en: Cannot be used with a keyboard
fi: Ei voi käyttää näppäimistöllä

en: Mouse Support
fi: Hiirituki

en: Requires a mouse or pointing device
fi: Vaatii hiiren tai osoitinlaitteen

en: Mouse Support Unknown
fi: Hiirituki tuntematon

en: Not enough information to know if mice or pointing devices are supported
fi: Ei riittävästi tietoa hiiren ja osoitinlaitteiden tuen osalta

en: Mouse Required
fi: Hiiri on pakollinen

en: Supports mice and pointing devices
fi: Tukee hiirtä ja osoitinlaitteita

en: Mouse Not Supported
fi: Hiiri ei ole tuettu

en: Cannot be used with a mouse or pointing device
fi: Ei voi käyttää hiirellä tai osoitinlaitteella

en: Touchscreen Support
fi: Kosketusnäytön tuki

en: Touchscreen Support Unknown
fi: Kosketusnäytön tuki tuntematon

en: Not enough information to know if touchscreens are supported
fi: Ei riittävästi tietoa kosketusnäyttöjen tuen osalta

en: Touchscreen Required
fi: Kosketusnäyttö on pakollinen

en: Supports touchscreens
fi: Tukee kosketusnäyttöjä

en: Touchscreen Not Supported
fi: Kosketusnäyttö ei ole tuettu

en: Cannot be used with a touchscreen
fi: Ei voi käyttää kosketusnäytöllä

en: Gamepad Required
fi: Peliohjain on pakollinen

en: Requires a gamepad
fi: Vaatii peliohjaimen

en: Gamepad Support
fi: Peliohjaintuki

en: Supports gamepads
fi: Tukee peliohjaimia

note: Translators: It’s unknown whether this app is supported on * the current hardware. The placeholder is the app name.
en: %s probably works on this device
fi: %s toimii luultavasti tällä laitteella

note: Translators: The app will work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s works on this device
fi: %s toimii tällä laitteella

note: Translators: The app will possbily work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s possibly works on this device
fi: %s toimii luultavasti tällä laitteella

note: Translators: The app may not work fully on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work properly on this device
fi: %s ei luultavasti toimi tällä laitteella

note: Translators: The app will not work properly on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work on this device
fi: %s ei toimi tällä laitteella

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the hardware support/requirements of an app
en: Hardware Support
fi: Laitetuki

en: Navigation
fi: Liikkuminen

en: Navigate to Explore Page
fi: Siirry Tutki-sivulle

en: Navigate to Installed Page
fi: Siirry Asennetut-sivulle

en: Navigate to Updates Page
fi: Siirry Päivitykset-sivulle

en: Open Search Bar
fi: Avaa hakupalkki

en: Windows
fi: Ikkunat

en: Open Preferences
fi: Avaa asetukset

en: Open Software Repositories
fi: Avaa ohjelmistolähteet

en: Help
fi: Ohje

en: Open Keyboard Shortcuts
fi: Avaa pikanäppäimet

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: This is in the context of a list of apps which are installed on the system.
en: Installed
fi: Asennettu

en: Installed page
fi: Asennussivu

en: In Progress
fi: Meneillään

note: origin_ui on a remote is the repo dialogue section name, * not the remote title
en: Apps
fi: Sovellukset

en: Web Apps
fi: Web App -sovellukset

en: System Apps
fi: Järjestelmäsovellukset

en: Community Built
fi: Yhteisön tekemä

en: _Get Involved
fi: _Osallistu

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
fi: Tätä sovellusta kehitetään avoimesti vapaaehtoisen yhteisön toimesta, ja se on julkaistu lisenssillä <a href="%s">%s</a>.
    
    Voit osallistua ja tehdä sovelluksesta entistä paremman.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
fi: Tätä sovellusta kehitetään avoimesti vapaaehtoisen yhteisön toimesta, ja se on julkaistu lisenssillä %s.
    
    Voit osallistua ja tehdä sovelluksesta entistä paremman.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
fi: Tätä ohjelmistoa kehitetään avoimesti vapaaehtoisen yhteisön toimesta, ja se on julkaistu lisenssillä <a href="%s">%s</a>.
    
    Voit osallistua ja tehdä ohjelmistosta entistä paremman.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
fi: Tätä ohjelmistoa kehitetään avoimesti vapaaehtoisen yhteisön toimesta, ja se on julkaistu lisenssillä %s.
    
    Voit osallistua ja tehdä ohjelmistosta entistä paremman.

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under.
en: Unknown License
fi: Tuntematon lisenssi

en: _Learn More
fi: _Lue lisää

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
fi: Tämä sovellus ei määritä, mitä lisenssiä se käyttää, joten se saattaa olla suljettu (omisteinen). Sovellus saattaa muuttua yllättäen, ja tietoturvan tason määrittäminen on vaikeaa.
    
    Sovelluksen kehittämiseen osallistumisesta ei ole varmuutta.

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
fi: Tämä ohjelmisto ei määritä, mitä lisenssiä se käyttää, joten se saattaa olla suljettu (omisteinen). Ohjelmisto saattaa muuttua yllättäen, ja tietoturvan tason määrittäminen on vaikeaa.
    
    Ohjelmiston kehittämiseen osallistumisesta ei ole varmuutta.

note: Translators: This is used for "License    Proprietary"
en: Proprietary
fi: Suljettu

en: This app is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this app.
fi: Tätä sovellusta ei kehitetä avoimesti, joten vain sovelluksen kehittäjät tietävät miten se toimii. Sovellus saattaa muuttua yllättäen, ja tietoturvan tason määrittäminen on vaikeaa.
    
    Et välttämättä voi osallistua tai vaikuttaa sovelluksen kehittämiseen.

en: This software is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this software.
fi: Tätä ohjelmistoa ei kehitetä avoimesti, joten vain ohjelman kehittäjät tietävät miten se toimii. Ohjelma saattaa muuttua yllättäen, ja tietoturvan tason määrittäminen on vaikeaa.
    
    Et välttämättä voi osallistua tai vaikuttaa ohjelmiston kehittämiseen.

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Special License
fi: Erikoislisenssi

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
fi: Tätä sovellusta kehitetään erikoislisenssin <a href="%s">%s</a> alaisena.
    
    Sovelluksen kehittämiseen osallistumisesta ei ole varmuutta.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
fi: Tätä sovellusta kehitetään erikoislisenssin “%s” alaisena.
    
    Sovelluksen kehittämiseen osallistumisesta ei ole varmuutta.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
fi: Tätä ohjelmistoa kehitetään erikoislisenssin <a href="%s">%s</a> alaisena.
    
    Ohjelmiston kehittämiseen osallistumisesta ei ole varmuutta.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
fi: Tätä ohjelmistoa kehitetään erikoislisenssin “%s” alaisena.
    
    Ohjelmiston kehittämiseen osallistumisesta ei ole varmuutta.

note: TRANSLATORS: initial start
en: Downloading Software Catalog
fi: Ladataan ohjelmistoluetteloa

en: Loading page
fi: Ladataan sivua

en: Starting Up
fi: Käynnistetään

en: Moderate page
fi: Moderoi sivua

en: There are no reviews to moderate
fi: Ei arvosteluja moderoitavaksi

en: Unknown source
fi: Tuntematon lähde

note: Translators: It's like a beta version of the software, a test version
en: Beta
fi: Beeta

note: TRANSLATORS: This is the header for package additions during * a system update
en: Additions
fi: Lisäykset

note: TRANSLATORS: This is the header for package removals during * a system update
en: Removals
fi: Poistot

[ctx: Packages to be updated during a system upgrade]
note: TRANSLATORS: This is the header for package updates during * a system update
en: Updates
fi: Päivitykset

note: TRANSLATORS: This is the header for package downgrades during * a system update
en: Downgrades
fi: Version muutokset alempaan

note: Translators: This is a clickable link on the third party repositories message dialog. It's part of a constructed sentence: "Provides access to additional software from [selected external sources]. Some proprietary software is included."
en: selected external sources
fi: valituista ulkoisista lähteistä

note: Translators: This is the third party repositories message dialog. The %s is replaced with "selected external sources" link. Repositories Preferences is an item from Software's main menu.
en: Provides access to additional software from %s. Some proprietary software is included.
    
    You can enable those repositories later in Software Repositories preferences.
fi: Tarjoaa enemmän ohjelmistoja %s. Sisältää joitain suljettuja ohjelmistoja.
    
    Voit ottaa kyseiset ohjelmistolähteet myöhemmin käyttöön asetuksissa.

note: TRANSLATORS: Heading asking whether to turn third party software repositories on of off.
en: Enable Third Party Software Repositories?
fi: Käytetäänkö kolmansien osapuolten ohjelmistolähteitä?

note: TRANSLATORS: button to keep the third party software repositories off
en: _Ignore
fi: _Hylkää

note: TRANSLATORS: button to turn on third party software repositories TRANSLATORS: button to accept the agreement
en: _Enable
fi: _Käytä

en: Available for your operating system
fi: Saatavilla käyttöjärjestelmällesi

note: Translators: the '%s' is replaced with the distribution name, constructing for example: "Available for Fedora Linux"
en: Available for %s
fi: Saatavilla jakelulle %s

note: Translators: This is the title of the main page of the UI.
en: Explore
fi: Tutki

en: Overview page
fi: Yhteenvetosivu

note: Translators: This is a heading for a section with all available apps.
en: Available Apps
fi: Saatavilla olevat sovellukset

note: Translators: This is a heading for a list of categories.
en: Other Categories
fi: Muut luokat

en: No App Data Found
fi: Sovellustietoja ei löytynyt

[ctx: Distribution name]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: User declined installation
fi: Käyttäjä kieltäytyi asennuksesta

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and * '%s' is an app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Prepare %s
fi: Valmistele %s

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * repository name, e.g. 'GNOME Nightly'
en: Are you sure you want to remove the %s repository?
fi: Poistetaanko ohjelmistolähde %s?

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: All apps from %s will be uninstalled, and you will have to re-install the repository to use them again.
fi: Kaikki sovellukset lähteestä %s poistetaan. Käyttääksesi kyseisiä ohjelmistoja uudelleen, tulee ohjelmistolähde asentaa uudelleen.

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Uninstall %s?
fi: Poistetaanko %s?

en: App Settings & Data
fi: Sovelluksen asetukset ja data

note: Translators: the '%s' is replaced with the app name
en: It will not be possible to use %s after removal.
fi: Sovellusta %s ei voi käyttää, kun se on poistettu.

note: Translators: this is part of section about deleting app's data, where the 'keep' means 'keep the data'
en: _Keep
fi: _Säilytä

en: Allows restoring app settings and content
fi: Mahdollistaa sovelluksen asetusten ja sisällön palauttamisen

note: Translators: this is part of section about deleting app's data
en: _Delete
fi: _Poista

en: Permanently deletes data to save disk space
fi: Poistaa pysyvästi datan levytilan vapauttamiseksi

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: It will not be possible to use %s after removal. App data and settings will be kept on disk, to allow restoring the app in the future.
fi: Sovellusta %s ei voi käyttää, kun se on poistettu. Sovelluksen data ja asetukset säilytetään levyllä, jotta sovellus on mahdollista palauttaa myöhemmin.

note: TRANSLATORS: this is button text to remove the app
en: _Uninstall
fi: _Poista asennus

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Software Updates
fi: Ohjelmistopäivitykset

en: _Automatic
fi: _Automaattinen

en: Automatically check for and download updates
fi: Tarkista ja lataa päivitykset automaattisesti

en: _Manual
fi: _Manuaalinen

en: Checking for and downloading updates must be done manually
fi: Päivitysten tarkistaminen ja lataaminen tulee tehdä manuaalisesti

en: Automatic Update _Notifications
fi: Automaattisen päivityksen _ilmoitukset

en: Notify when updates have been automatically installed
fi: Näytä ilmoitus, kun päivitykset on asennettu automaattisesti

en: Content Filters
fi: Sisältösuodattimet

en: Only Show _Free Software
fi: Näytä vain _vapaat ohjelmistot

en: Hide proprietary software when browsing and searching
fi: Piilota omisteiset ohjelmistot selatessa ja hakiessa

en: Only Show _Verified Developers
fi: Näytä vain va_hvistetut kehittäjät

en: Show only apps from developers whose identity has been verified
fi: Näytä vain sovellukset, joiden omistajien identiteetti on vahvistettu

en: Checking for and downloading updates uses data and power. Automatic update features are therefore paused when on metered network connections and when power saver is on.
fi: Päivitysten tarkistaminen ja lataaminen käyttää dataa sekä virtaa. Automaattiset päivitysominaisuudet ovat sen vuoksi keskeytetty, kun verkkoyhteys on käytön mukaan laskutettava tai virransäästötila on käytössä.

note: TRANSLATORS: This is a text displayed during a distro upgrade. %s will be replaced by the name and version of distro, e.g. 'Fedora 23'.
en: Installed software is incompatible with %s, and will be automatically removed during upgrade.
fi: Asennettu ohjelmisto ei ole yhteensopiva käyttöjärjestelmän %s kanssa, ja se poistetaan järjestelmäpäivityksen yhteydessä.

en: Incompatible Software
fi: Yhteensopimaton ohjelmisto

en: _Upgrade
fi: _Suorita järjestelmäpäivitys

note: TRANSLATORS: The '%s' is replaced with a repository name, like "Fedora Modular - x86_64"
en: Software that has been installed from “%s” will cease to receive updates.
fi: Ohjelmisto, joka on asennettu ohjelmistolähteestä “%s”, ei saa enää minkäänlaisia päivityksiä.

en: Disable Repository?
fi: Poistetaanko ohjelmistolähde käytöstä?

en: Remove Repository?
fi: Poistetaanko ohjelmistolähde kokonaan?

note: TRANSLATORS: this is button text to disable a repo
en: _Disable
fi: _Poista käytöstä

note: TRANSLATORS: this is button text to remove a repo
en: _Remove
fi: _Poista

en: Enable New Repositories
fi: Ota uudet ohjelmistolähteet käyttöön

en: Turn on new repositories when they are added.
fi: Ota uudet ohjelmistolähteet käyttöön lisäämisen myötä.

note: TRANSLATORS: this is the clickable * link on the third party repositories info bar
en: more information
fi: lisätietoja

note: TRANSLATORS: this is the third party repositories info bar. The '%s' is replaced with a link consisting a text "more information", which constructs a sentence: "Additional repositories from selected third parties - more information."
en: Additional repositories from selected third parties — %s.
fi: Lisää ohjelmistolähteitä valituilta kolmansilta osapuolilta — %s.

en: Fedora Third Party Repositories
fi: Fedoran kolmansien osapuolten ohjelmistolähteet

note: TRANSLATORS: this is the fallback text we use if we can't figure out the name of the operating system
en: the operating system
fi: käyttöjärjestelmä

note: TRANSLATORS: This is the description text displayed in the Software Repositories dialog. %s gets replaced by the name of the actual distro, e.g. Fedora.
en: These repositories supplement the default software provided by %s.
fi: Nämä ohjelmistolähteet täydentävät oletusohjelmistovalikoimaa, jota %s tarjoaa.

en: Software Repositories
fi: Ohjelmistolähteet

en: No Repositories
fi: Ei ohjelmistolähteitä

note: TRANSLATORS: This string states how many apps have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of apps.
en: %u app installed | %u apps installed
fi[0]: %u sovellus asennettu
fi[1]: %u sovellusta asennettu

note: TRANSLATORS: This string states how many add-ons have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of add-ons.
en: %u add-on installed | %u add-ons installed
fi[0]: %u lisäosa asennettu
fi[1]: %u lisäosaa asennettu

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of apps, and the translated * string will be substituted in
en: %u app | %u apps
fi[0]: %u sovellus
fi[1]: %u sovellusta

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of add-ons, and the translated * string will be substituted
en: %u add-on | %u add-ons
fi[0]: %u lisäosa
fi[1]: %u lisäosaa

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The first placeholder is the translated string “%u app” or * “%u apps”. The second placeh
en: %s and %s installed | %s and %s installed
fi[0]: %s ja %s asennettu
fi[1]: %s ja %s asennettu

en: Checking installed software…
fi: Tarkistetaan asennettuja ohjelmistoja…

en: Remove
fi: Poista

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really bad app
en: Hate it
fi: En tykkää lainkaan

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		Not a great app
en: Don’t like it
fi: En tykkää erityisemmin

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A fairly-good app
en: It’s OK
fi: Ihan OK

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A good app
en: Like it
fi: Tykkään siitä

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really awesome app
en: Love it
fi: Tykkään siitä todella paljon

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		No star has been clicked yet
en: Select a Star to Leave a Rating
fi: Valitse tähti jättääksesi arvion

note: TRANSLATORS: the review can't just be copied and pasted
en: Please take more time writing the review
fi: Käytä hieman enemmän aikaa arvostelun kirjoittamiseen

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: Please choose a star rating
fi: Valitse tähtimäärä

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too short
fi: Yhteenveto on liian lyhyt

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too long
fi: Yhteenveto on liian pitkä

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too short
fi: Kuvaus on liian lyhyt

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too long
fi: Kuvaus on liian pitkä

note: Translators: Title of the dialog box where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write a Review
fi: Kirjoita arvostelu

note: Translators: A button to publish the user's opinion about the app.
en: _Send
fi: _Lähetä

en: Please provide a rating, summary and review text. Reviews should not be used to report problems: instead, contact the developer or your support provider.
fi: Anna arvio, yhteenveto ja arvosteluteksti. Arvosteluissa ei ole tarkoitus ilmoittaa ongelmista. Jos kohtaat ongelmia, ilmoita niistä kehittäjälle tai tukipalveluja tarjoavalle taholle.

en: Review Summary
fi: Arvostelun yhteenveto

[ctx: app review]
note: Translators: This is where the users enter their opinions about the apps.
en: Write a short review
fi: Kirjoita lyhyt arvostelu

en: Find what data is sent in our <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">privacy policy</a>. The full name attached to your account will be shown publicly.
fi: Katso mitä tietoja lähetetään lukemalla <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">tietosuojakäytäntömme</a>. Tiliisi yhdistetty koko nimi näytetään julkisesti.

en: %u review total | %u reviews total
fi[0]: %u arvostelu yhteensä
fi[1]: %u arvostelua yhteensä

en: out of 5 stars
fi: / 5 tähdestä

[ctx: Reviewer name]
note: TRANSLATORS: this is when a user doesn't specify a name
en: Unknown
fi: Tuntematon

note: TRANSLATORS: we explain what the action is going to do
en: You can report reviews for abusive, rude, or discriminatory behavior.
fi: Voit ilmoittaa loukkaavista, epäkohteliaista ja syrjivistä arvosteluista.

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Once reported, a review will be hidden until it has been checked by an administrator.
fi: Ilmoituksen jälkeen se piilotetaan, kunnes ylläpitäjä tarkistaa arvostelun.

note: TRANSLATORS: window title when * reporting a user-submitted review * for moderation
en: Report Review?
fi: Haluatko tehdä ilmoituksen arvostelusta?

note: TRANSLATORS: button text when * sending a review for moderation
en: _Report
fi: _Ilmoita

note: Translators: Users can express their opinions about other users' opinions about the apps.
en: Was this review useful to you?
fi: Oliko tästä arvostelusta sinulle hyötyä?

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

note: Translators: Button text for indifference, only used when moderating
en: Meh
fi: No jaa

en: Report…
fi: Ilmoita…

en: Remove…
fi: Poista…

en: App isn’t sandboxed but the distribution has checked that it is not malicious
fi: Sovellus ei ole eristetty, mutta käyttämäsi jakelu on tarkistanut, ettei sovellus ole haitallinen

en: Check that you trust the vendor, as the app isn’t sandboxed
fi: Varmista että luotat toimittajaan, sillä sovellus ei ole eristetty

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Permissions
fi: Ei oikeuksia

en: App is fully sandboxed
fi: Sovellus on täysin eristetty

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Network Access
fi: Verkon käyttö

en: Can access the internet
fi: Voi yhdistää internetiin

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Network Access
fi: Ei pääsyä verkkoa

en: Cannot access the internet
fi: Ei pääsyä internetiin

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses System Services
fi: Käyttää järjestelmäpalveluja

en: Can request data from system services
fi: Voi pyytää dataa järjestelmäpalveluilta

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses Session Services
fi: Käyttää istuntopalveluja

en: Can request data from session services
fi: Voi pyytää dataa istuntopalveluilta

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Device Access
fi: Pääsy käyttäjälaitteisiin

en: Can access devices such as webcams or gaming controllers
fi: Voi käyttää laitteita kuten web-kameroita ja peliohjaimia

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No User Device Access
fi: Ei pääsyä käyttäjälaitteisiin

en: Cannot access devices such as webcams or gaming controllers
fi: Ei voi käyttää laitteita kuten web-kameroita ja peliohjaimia

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Input Device Access
fi: Pääsy syötelaitteisiin

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Microphone Access
fi: Mikrofonin käyttö

en: Can listen using microphones without asking permission
fi: Voi kuunnella mikrofonia käyttäen ilman luvan kysymistä

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: System Device Access
fi: Pääsy järjestelmälaitteisiin

en: Can access system devices which require elevated permissions
fi: Voi käyttää järjestelmälaitteita, jotka vaativat korotettuja käyttöoikeuksia

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Screen Contents Access
fi: Pääsy näytön sisältöön

en: Can access the contents of the screen or other windows
fi: Pääsy näytön tai ikkunoiden sisältöön

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Legacy Windowing System
fi: Vanha ikkunointijärjestelmä

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Arbitrary Permissions
fi: Mielivaltaiset oikeudet

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Settings
fi: Käyttäjäasetukset

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read/Write Access
fi: Täysi luku-/kirjoitusoikeus tiedostojärjestelmään

en: Can read and write all data on the file system
fi: Voi lukea kaikkea tiedostojärjestelmän dataa ja kirjoittaa tiedostojärjestelmään

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read/Write Access
fi: Luku-/kirjoitusoikeus kotikansioon

en: Can read and write all data in your home directory
fi: Voi lukea kaikkea kotikansiossasi olevaa sisältöä ja kirjoittaa kotikansioon

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read Access
fi: Täysi lukuoikeus tiedostojärjestelmään

en: Can read all data on the file system
fi: Voi lukea kaiken tiedostojärjestelmän sisällön

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read Access
fi: Kotikansion lukuoikeus

en: Can read all data in your home directory
fi: Voi lukea kaiken kotikansion sisällön

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read/Write Access
fi: Luku-/kirjoitusoikeus Lataukset-kansioon

en: Can read and write all data in your downloads directory
fi: Voi lukea Lataukset-kansion sisällön ja kirjoittaa kyseiseen kansioon

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read Access
fi: Lukuoikeus Lataukset-kansioon

en: Can read all data in your downloads directory
fi: Voi lukea Lataukset-kansion kaiken sisällön

en: Can read and write all data in the directory
fi: Voi lukea kaikkea kansiossa olevaa sisältöä ja kirjoittaa kansioon

en: Can read all data in the directory
fi: Voi lukea kaiken kansion sisällön

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No File System Access
fi: Ei pääsyä tiedostojärjestelmään

en: Cannot access the file system at all
fi: Ei lainkaan pääsyä tiedostojärjestelmään

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: App developer is verified
fi: Sovelluksen kehittäjä on vahvistettu

en: The developer of this app has been verified to be who they say they are
fi: Sovelluksen kehittäjän on vahvistettu olevan se, joka väittää olevansa

note: Translators: This indicates an app uses an outdated SDK. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Insecure Dependencies
fi: Turvattomia riippuvuuksia

en: Software or its dependencies are no longer supported and may be insecure
fi: Ohjelmisto tai sen riippuvuudet eivät ole enää tuettuja, ja ne saattavat olla tietoturvattomia

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
fi: Tämä sovellus ei määritä, minkä lisenssin ehtojen mukaisesti sitä kehitetään, ja saattaa olla suljettu

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
fi: Tämä ohjelmisto ei määritä, minkä lisenssin ehtojen mukaisesti sitä kehitetään, ja saattaa olla suljettu

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Proprietary Code
fi: Suljettua koodia

en: The source code is not public, so it cannot be independently audited and might be unsafe
fi: Lähdekoodi ei ole julkista, joten sitä ei voi itsenäisesti auditoida, ja koodi voi olla turvatonta

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”
fi: Tätä sovellusta kehitetään erikoislisenssin “%s” alaisena

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”
fi: Tätä ohjelmistoa kehitetään erikoislisenssin “%s” alaisena

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Auditable Code
fi: Koodi auditoitavissa

en: The source code is public and can be independently audited, which makes the app more likely to be safe
fi: Lähdekoodi on julkista ja itsenäisesti auditoitavissa, sovellus on todennäköisesti turvallinen

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * The placeholder is the app name.
en: %s is privileged
fi: %s on etuoikeutettu

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is safe
fi: %s on turvallinen

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is probably safe
fi: %s on luultavasti turvallinen

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is potentially unsafe
fi: %s on mahdollisesti turvaton

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is unsafe
fi: %s on turvaton

[ctx: Unknown license]
note: Translators: This is used for "License    Unknown"
en: Unknown
fi: Tuntematon

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the permissions of an app
en: Safety
fi: Turvallisuus

en: License
fi: Lisenssi

note: Translators: This is a heading for a row showing the origin/source of an app (such as ‘flathub’).
en: Source
fi: Lähde

en: Outdated SDK version
fi: Vanhentunut SDK-versio

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the previous screenshot in the screenshot carousel.
en: Previous Screenshot
fi: Edellinen kuvakaappaus

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the next screenshot in the screenshot carousel.
en: Next Screenshot
fi: Seuraava kuvakaappaus

note: Translators: Shortened form of “no screenshots available” when showing an app’s details.
en: No Screenshots
fi: Ei kuvakaappauksia

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot and * we get back 404
en: Screenshot not found
fi: Kuvakaappausta ei löytynyt

note: TRANSLATORS: possibly image file corrupt or not an image
en: Failed to load image
fi: Kuvan lataaminen epäonnistui

note: TRANSLATORS: this is when we request a screenshot size that * the generator did not create or the parser did not add
en: Screenshot size not found
fi: Kuvakaappauksen kokoa ei löytynyt

note: TRANSLATORS: this is when we try create the cache directory * but we were out of space or permission was denied
en: Could not create cache
fi: Välimuistin luominen ei onnistunut

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot * that was not a valid URL
en: Screenshot not valid
fi: Kuvakaappaus on virheellinen

note: TRANSLATORS: this is when networking is not available
en: Screenshot not available
fi: Kuvakaappausta ei ole saataville

en: Screenshot
fi: Kuvakaappaus

note: TRANSLATORS: this is when there are too many search results * to show in in the search page
en: %u more match | %u more matches
fi[0]: %u tulos lisää
fi[1]: %u tulosta lisää

en: Search page
fi: Hakusivu

en: Search for Apps
fi: Etsi sovelluksia

en: No App Found
fi: Sovellusta ei löytynyt

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates
fi: Päivitysten lataaminen epäonnistui

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download firmware updates
fi: Laiteohjelmistopäivitysten lataaminen epäonnistui

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: internet access required
fi: Päivitys ei onnistu: internetyhteys vaaditaan

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: not enough disk space
fi: Päivitys ei onnistu: ei riittävästi levytilaa

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: authentication required
fi: Päivitys ei onnistu: tunnistautuminen vaaditaan

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: invalid authentication
fi: Päivitys ei onnistu: tunnistautuminen oli virheellinen

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: permission required
fi: Päivitys ei onnistu: oikeus vaaditaan

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to get list of updates
fi: Päivitysluettelon noutaminen epäonnistui

en: Unable to install: download failed
fi: Asennus ei onnistu: lataaminen epäonnistui

en: Unable to install: missing runtime
fi: Asennus ei onnistu: runtime-kirjasto puuttuu

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s
fi: Sovelluksen %s asennus epäonnistui

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: internet access required
fi: Asennus ei onnistu: internetyhteys vaaditaan

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: invalid app format
fi: Asennus ei onnistu: virheellinen sovellusmuoto

en: Unable to install: not enough disk space
fi: Asennus ei onnistu: ei riittävästi levytilaa

en: Unable to install: authentication required
fi: Asennus ei onnistu: tunnistautuminen vaaditaan

en: Unable to install: invalid authentication
fi: Asennus ei onnistu: tunnistautuminen oli virheellinen

en: Unable to install: permission required
fi: Asennus ei onnistu: oikeus vaaditaan

en: Unable to install: device must be plugged in
fi: Asennus ei onnistu: laitteen tulee olla kytketty verkkovirtaan

en: Unable to install: low battery
fi: Asennus ei onnistu: akun virta on vähissä

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: download failed
fi: Päivitys ei onnistu: lataaminen epäonnistui

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: device must be plugged in
fi: Päivitys ei onnistu: laitteen tulee olla kytketty verkkovirtaan

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: low battery
fi: Päivitys ei onnistu: akun virta on vähissä

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s
fi: Sovelluksen %s päivitys epäonnistui

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates
fi: Päivitysten asentaminen ei onnistunut

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade
fi: Versiopäivitys ei onnistu

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: download failed
fi: Versiopäivitys ei onnistu: lataaminen epäonnistui

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: internet access required
fi: Versiopäivitys ei onnistu: internetyhteys vaaditaan

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: not enough disk space
fi: Versiopäivitys ei onnistu: ei riittävästi levytilaa

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: authentication required
fi: Versiopäivitys ei onnistu: tunnistautuminen vaaditaan

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: invalid authentication
fi: Versiopäivitys ei onnistu: tunnistautuminen oli virheellinen

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: permission required
fi: Versiopäivitys ei onnistu: oikeus vaaditaan

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: device must be plugged in
fi: Versiopäivitys ei onnistu: laitteen tulee olla kytketty verkkovirtaan

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: low battery
fi: Versiopäivitys ei onnistu: akun virta on vähissä

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication required
fi: Poistaminen ei onnistu: tunnistautuminen vaaditaan

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication invalid
fi: Poistaminen ei onnistu: tunnistautuminen oli virheellinen

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: permission required
fi: Poistaminen ei onnistu: oikeus vaaditaan

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: device must be plugged in
fi: Poistaminen ei onnistu: laitteen tulee olla kytketty verkkovirtaan

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: low battery
fi: Poistaminen ei onnistu: akun virta on vähissä

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s
fi: Sovelluksen %s asennuksen poistaminen epäonnistui

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the '%s' is replaced with the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to launch %s
fi: Ei voitu käynnistää %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification TRANSLATORS: we failed to get a proper error code
en: Sorry, something went wrong
fi: Valitettavasti jokin meni pieleen

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Not enough disk space for operation
fi: Levytilaa ei ole riittävästi tätä toimenpidettä varten

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: file type not supported
fi: Asennus ei onnistu: tiedostotyyppi ei ole tuettu

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: authentication failed
fi: Asennus ei onnistu: tunnistautuminen epäonnistui

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install
fi: Asennus ei onnistu

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to contact %s
fi: Yhteys kohteeseen %s ei onnistu

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the 'Software' means this app, aka 'GNOME Software'.
en: Restart Software to use new plugins
fi: Ohjelmisto tulee käynnistää uudelleen, jotta uudet liitännäiset ovat käytettävissä

note: TRANSLATORS: need to be connected to the AC power
en: Device needs to be plugged in
fi: Laitteen tulee olla kytketty verkkovirtaan

note: TRANSLATORS: not enough juice to do this safely
en: Battery level is too low
fi: Akussa ei ole riittävästi virtaa

en: _Software Repositories
fi: _Ohjelmistolähteet

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: Search
fi: Etsi

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Search apps
fi: Etsi sovelluksia

note: Translators: A label for a button to show all available software.
en: _Explore
fi: _Tutki

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: A label for a button to show only software which is already installed.
en: _Installed
fi: _Asennetut

[ctx: Header bar button for list of apps to be updated]
note: Translators: A label for a button to show only updates which are available to install.
en: _Updates
fi: _Päivitykset

en: Go back
fi: Takaisin

note: Translators: This is shown in a bubble to represent a 0 byte * storage size, so its context is “storage size: none”. The * bubble is small, so the string should be as short as * possible.
en: None
fi: Ei mitään

en: App Data
fi: Sovelluksen data

en: Data needed for the app to run
fi: Sovelluksen suorittamiseen vaadittava data

en: User Data
fi: Käyttäjän data

en: Data created by you in the app
fi: Sovelluksessa luomasi data

en: Cache Data
fi: Välimuistin data

en: Temporary cached data
fi: Väliaikaisesti välimuistissa oleva data

en: The app itself
fi: Itse sovellus

en: Required Dependencies
fi: Vaaditut riippuvuudet

en: Shared system components required by this app
fi: Tämän sovelluksen vaatimat jaetut järjestelmäkomponentit

[ctx: Download size]
en: Unknown
fi: Tuntematon

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the storage or download size needed for an app
en: Storage
fi: Tallennustila

note: Translators: Please do not translate the markup or link href
en: Cached data can be cleared from the <a href="dummy">_app settings</a>.
fi: Välimuistissa olevat tiedot voi tyhjentää <a href="dummy">_sovelluksen asetuksista</a>.

en: %s (Installed)
fi: %s (Asennettu)

en: %s (Installing)
fi: %s (Asennetaan)

en: %s (Downloading)
fi: %s (Ladataan)

en: %s (Removing)
fi: %s (Poistetaan)

en: _Details
fi: _Tiedot

en: Examine Disk
fi: Tutki levy

en: Network Settings
fi: Verkkoasetukset

en: _Restart Now…
fi: _Käynnistä uudelleen…

note: TRANSLATORS: this is the subtitle of the installed updates dialog window. %s will be replaced by the date when the updates were installed. The date format is defined by the locale's preferred date representation ("%x" in strftime.)
en: Installed on %s
fi: Asennettu %s

note: TRANSLATORS: this is the title of the installed updates dialog window
en: Installed Updates
fi: Asennetut päivitykset

en: No Updates Installed
fi: Päivityksiä ei asennettu

en: Updates Are Out of Date
fi: Päivitykset eivät ole ajan tasalla

en: Please check for available updates
fi: Tarkista saatavilla olevat ohjelmistopäivitykset

en: Critical Updates Ready to Install
fi: Kriittisiä ohjelmistopäivityksiä valmiina asennettavaksi

en: Install critical updates as soon as possible
fi: Asenna kriittiset päivitykset mahdollisimman pian

en: Critical Updates Available to Download
fi: Kriittisiä ohjelmistopäivityksiä valmiina ladattavaksi

en: Download critical updates as soon as possible
fi: Lataa kriittiset päivitykset mahdollisimman pian

en: Updates Ready to Install
fi: Päivitykset valmiit asennettavaksi

en: Software updates are ready and waiting
fi: Ohjelmistopäivitykset odottavat asennusta

en: Updates Available to Download
fi: Päivityksiä valmiina ladattavaksi

en: Software updates can be downloaded
fi: Ohjelmistopäivityksia on ladattavissa

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated and restart is required
en: %u App Updated — Restart Required | %u Apps Updated — Restart Required
fi[0]: %u sovellus päivitetty — Uudelleenkäynnistys vaaditaan
fi[1]: %u sovellusta päivitetty — Uudelleenkäynnistys vaaditaan

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated
en: %u App Updated | %u Apps Updated
fi[0]: %u sovellus päivitetty
fi[1]: %u sovellusta päivitetty

note: TRANSLATORS: %1 is an app name, e.g. Firefox
en: %s has been updated.
fi: %s on päivitetty.

note: TRANSLATORS: the app needs restarting
en: Please restart the app.
fi: Käynnistä sovellus uudelleen.

note: TRANSLATORS: %1 and %2 are both app names, e.g. Firefox
en: %s and %s have been updated.
fi: %s ja %s on päivitetty.

note: TRANSLATORS: at least one app needs restarting
en: %u app requires a restart. | %u apps require a restart.
fi[0]: %u sovellus vaatii uudelleenkäynnistyksen.
fi[1]: %u sovellusta vaatii uudelleenkäynnistyksen.

note: TRANSLATORS: %1, %2 and %3 are all app names, e.g. Firefox
en: Includes %s, %s and %s.
fi: Mukaan lukien %s, %s ja %s.

note: TRANSLATORS: this is when the current operating system version goes end-of-life
en: Operating System Updates Unavailable
fi: Käyttöjärjestemän päivitykset eivät ole saatavilla

note: TRANSLATORS: this is the message dialog for the distro EOL notice
en: Upgrade to continue receiving security updates.
fi: Päivitä käyttöjärjestelmä uudempaan versioon saadaksesi tietoturvapäivityksiä.

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade, the replacement would be the * distro name, e.g. 'Fedora'
en: A new version of %s is available to install
fi: Uusi "%s"-versio on saatavilla asennusta varten

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade
en: Software Upgrade Available
fi: Ohjelmistopäivitys saatavilla

note: TRANSLATORS: title when we offline updates have failed
en: Software Updates Failed
fi: Ohjelmistopäivitykset epäonnistuivat

note: TRANSLATORS: message when we offline updates have failed
en: An important operating system update failed to be installed.
fi: Tärkeä käyttöjärjestelmän päivityksen asennus epäonnistui.

en: Show Details
fi: Näytä tiedot

note: TRANSLATORS: Notification title when we've done a distro upgrade
en: System Upgrade Complete
fi: Järjestelmän versiopäivitys valmistui

note: TRANSLATORS: This is the notification body when we've done a * distro upgrade. First %s is the distro name and the 2nd %s * is the version, e.g. "Welcome to Fedora 28!"
en: Welcome to %s %s!
fi: Tervetuloa, käytössäsi on %s %s!

note: TRANSLATORS: title when we've done offline updates
en: Software Update Installed | Software Updates Installed
fi[0]: Ohjelmistopäivitys asennettu
fi[1]: Ohjelmistopäivitykset asennettu

note: TRANSLATORS: message when we've done offline updates
en: An important operating system update has been installed. | Important operating system updates have been installed.
fi[0]: Tärkeä käyttöjärjestelmän päivitys asennettiin.
fi[1]: Tärkeitä käyttöjärjestelmän päivityksiä asennettiin.

[ctx: updates]
note: TRANSLATORS: Button to look at the updates that were installed. * Note that it has nothing to do with the app reviews, the * users can't express their opinions here. In some languages * "Review (evaluate) something" is a different translation than * "Review (browse) something."
en: Review
fi: Tarkastele

note: TRANSLATORS: this is when the offline update failed
en: Failed To Update
fi: Päivitys epäonnistui

note: TRANSLATORS: the user must have updated manually after * the updates were prepared
en: The system was already up to date.
fi: Järjestelmä oli jo ajan tasalla.

note: TRANSLATORS: the user aborted the update manually
en: The update was cancelled.
fi: Päivitys peruttiin.

note: TRANSLATORS: the package manager needed to download * something with no network available
en: Internet access was required but wasn’t available. Please make sure that you have internet access and try again.
fi: Internetyhteys vaadittiin, mutta sitä ei ollut saatavilla. Varmista, että yhteys toimii ja yritä uudelleen.

note: TRANSLATORS: if the package is not signed correctly
en: There were security issues with the update. Please consult your software provider for more details.
fi: Päivityksen kanssa ilmeni tietoturvaongelmia. Ota yhteys ohjelmistojen tarjoajaan saadaksesi lisätietoja.

note: TRANSLATORS: we ran out of disk space
en: There wasn’t enough disk space. Please free up some space and try again.
fi: Levytilaa ei ollut riittävästi. Vapauta levytilaa ja yritä uudelleen.

note: TRANSLATORS: We didn't handle the error type
en: We’re sorry: the update failed to install. Please wait for another update and try again. If the problem persists, contact your software provider.
fi: Valitettavasti päivityksen asentaminen epäonnistui. Odota toista päivitystä ja yritä uudelleen. Jos ongelma jatkuu, ota yhteys ohjelmistojen tarjoajaan.

note: TRANSLATORS: This is the time when we last checked for updates
en: Last checked: %s
fi: Viimeksi tarkistettu: %s

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Check for Updates
fi: Tarkista päivitykset

note: TRANSLATORS:  the first %s is the distro name, e.g. 'Fedora' * and the second %s is the distro version, e.g. '25'
en: %s %s has stopped receiving critical software updates
fi: %s %s ei saa enää tärkeitä ohjelmistopäivityksiä

note: TRANSLATORS: This message is meant to tell users that they need to upgrade * or else their distro will not get important updates.
en: Your operating system has stopped receiving critical software updates
fi: Käyttöjärjestelmäsi ei enää saa tärkeitä ohjelmistopäivityksiä

note: TRANSLATORS: this is to explain that downloading updates may cost money
en: Charges May Apply
fi: Saattaa aiheuttaa kuluja

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Checking for updates while using mobile broadband could cause you to incur charges.
fi: Päivitysten tarkistaminen mobiilidatayhteydellä saattaa aiheuttaa suuren laskun.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Check _Anyway
fi: Tarkista _silti

note: TRANSLATORS: can't do updates check
en: No Network
fi: Ei verkkoa

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Internet access is required to check for updates.
fi: Päivitysten tarkistaminen vaatii internetyhteyden.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Network _Settings
fi: _Verkkoasetukset

en: Software Upgrades Downloaded
fi: Ohjelmistojen versiopäivitykset ladattu

en: Software upgrades have been downloaded and are ready to be installed.
fi: Ohjelmistojen versiopäivitykset on ladattu ja ne odottavat asennusta.

en: Check for updates
fi: Tarkista päivitykset

[ctx: Apps to be updated]
en: Updates
fi: Päivitykset

en: Updates page
fi: Päivityssivu

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: Loading Updates
fi: Ladataan päivityksiä

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: This could take a while
fi: Tämä saattaa kestää hetken

note: TRANSLATORS: This means all software (plural) installed on this system is up to date.
en: Up to Date
fi: Ajan tasalla

en: Use Mobile Data?
fi: Käytätkö mobiilidataa?

en: Checking for updates when using mobile broadband could cause you to incur charges
fi: Päivitysten tarkistaminen mobiilidatayhteydellä saattaa aiheuttaa yllättäviä kuluja

en: _Check Anyway
fi: _Tarkista silti

en: No Connection
fi: Ei yhteyttä

en: Go online to check for updates
fi: Yhdistä verkkoon tarkistaaksesi päivitykset

en: _Network Settings
fi: _Verkkoasetukset

en: Error
fi: Virhe

en: Updates are automatically managed
fi: Päivityksiä hallitaan automaattisesti

en: Software Updates Paused
fi: Ohjelmistopäivitykset keskeytetty

en: Automatic software updates have been paused for the following reasons:
fi: Automaattiset ohjelmistopäivitykset on keskeytetty seuraavista syistä:

en: 
    • The current network connection is metered
fi: 
    • Nykyinen verkkoyhteys on käytön mukaan laskutettava

en: 
    • The current network connection prohibits large downloads
fi: 
    • Nykyinen verkkoyhteys kieltää suuret lataukset

en: 
    • Power saver mode is active
fi: 
    • Virransäästötila on aktiivinen

en: 
    • Game mode is active
fi: 
    • Pelitila on aktiivinen

en: Software updates paused
fi: Ohjelmistopäivitykset keskeytetty

en: Network connection is metered - software updates paused
fi: Verkkoyhteys on käytön mukaan laskutettava - ohjelmistopäivitykset keskeytetty

en: Network connection prohibits large downloads - software updates paused
fi: Verkkoyhteys kieltää suuret lataukset- ohjelmistopäivitykset keskeytetty

en: Power saver mode is active - software updates paused
fi: Virransäästötila on aktiivinen - ohjelmistopäivitykset keskeytetty

en: Game mode is active - software updates paused
fi: Pelitila on aktiivinen - ohjelmistopäivitykset keskeytetty

note: TRANSLATORS: This is the button for installing all * offline updates
en: _Restart & Update…
fi: _Käynnistä uudelleen ja päivitä…

note: TRANSLATORS: This is the button for upgrading all * online-updatable apps
en: U_pdate All
fi: Päivitä _kaikki

en: Software Updates Downloaded
fi: Ohjelmistopäivitykset ladattu

en: Software updates have been downloaded and are ready to be installed.
fi: Ohjelmistopäivitykset on ladattu ja ne odottavat asennusta.

note: TRANSLATORS: This is the header for system firmware that * requires a reboot to apply
en: Integrated Firmware
fi: Integroitu laiteohjelmisto

note: TRANSLATORS: This is the header for offline OS and offline * app updates that require a reboot to apply
en: Requires Restart
fi: Vaatii uudelleenkäynnistyksen

note: TRANSLATORS: This is the header for online runtime and * app updates, typically flatpaks or snaps
en: App Updates
fi: Sovelluspäivitykset

note: TRANSLATORS: This is the header for device firmware that can * be installed online
en: Device Firmware
fi: Laitteen laiteohjelmisto

en: _Download
fi: _Lataa

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The first %s is the distro name * and the 2nd %s is the version, e.g. "Fedora 35 Available"
en: %s %s Available
fi: %s %s saatavilla

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The %s is the distro name, * e.g. "GNOME OS Available"
en: %s Available
fi: %s saatavilla

en: Learn about the new version
fi: Lue lisää uudesta versiosta

note: Translators: the first '%s' is replaced with the downloaded size, the second '%s' with the total download size, forming text like "135 MB of 2 GB downloaded"
en: %s of %s downloaded
fi: %s/%s ladattu

note: Translators: the '%u' is replaced with the actual percentage being already downloaded, forming text like "13% downloaded"
en: %u%% downloaded
fi: %u%% ladattu

en: A major upgrade, with new features and added polish.
fi: Suuri päivitys uusin ominaisuuksin ja parannuksin.

en: _Restart & Upgrade…
fi: Käynnistä uu_delleen ja päivitä…

en: Remember to back up data and files before upgrading.
fi: Varmuuskopioi tärkeät tiedostot ja muut tiedot ennen päivittämistä.

en: Failed to delete file “%s”: %s
fi: Tiedoston “%s” poistaminen epäonnistui: %s

en: Failed to delete directory “%s”: %s
fi: Kansion “%s” poistaminen epäonnistui: %s

en: Add, remove or update software on this computer
fi: Lisää, poista tai päivitä tietokoneen ohjelmistoja

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;
fi: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;Päivitys;Päivitykset;Lähteet;Ohjelmistolähteet;Ohjelmistovarastot;Asenna;Poista;Ohjelma;Sovellus;Kauppa;

note: TRANSLATORS: this is a group of updates that are not * packages and are not shown in the main list
en: System Updates
fi: Järjestelmäpäivitykset

note: TRANSLATORS: this is a longer description of the * "System Updates" string
en: General system updates, such as security or bug fixes, and performance improvements.
fi: Yleiset järjestelmäpäivitykset, kuten tietoturva- ja korjauspäivitykset sekä suorituskykyä parantavat päivitykset.

note: Translators: The '%s' is replaced with the OS name, like "Endless OS"
en: %s update with new features and fixes.
fi: Käyttöjärjestelmän %s päivitys uusin ominaisuuksin ja parannuksin.

en: EOS update service could not fetch and apply the update.
fi: EOS-päivityspalvelu ei voinut noutaa ja toteuttaa päivitystä.

en: Web App
fi: Web App -sovellus

en: Web Apps Support
fi: Verkkosovellusten tuki

en: Run popular web applications in a browser
fi: Suorita suosittuja verkkosovelluksia selaimessa

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading upgrade information…
fi: Ladataan versiopäivitystietoja…

note: TRANSLATORS: this is a title for Fedora distro upgrades
en: Upgrade for the latest features, performance and stability improvements.
fi: Päivitä saadaksesi uusimmat ominaisuudet ja suorituskyky- sekä vakausparannukset.

en: Flatpak Support
fi: Flatpak-tuki

en: Flatpak is a framework for desktop apps on Linux
fi: Flatpak on viitekehys Linux-työpöytäsovelluksille

note: Reference: https://docs.flatpak.org/en/latest/flatpak-command-reference.html#idm45858571325264
en: System folder %s
fi: Järjestelmäkansio %s

en: Home subfolder %s
fi: Koti-alikansio %s

en: Host system folders
fi: Tietokoneen järjestelmäkansiot

en: Host system configuration from /etc
fi: Tietokoneen järjestelmäasetukset kansiosta /etc

en: Desktop folder
fi: Työpöytäkansio

en: Desktop subfolder %s
fi: Työpöytä-alikansio %s

en: Documents folder
fi: Asiakirjat-kansio

en: Documents subfolder %s
fi: Asiakirjat-alikansio %s

en: Music folder
fi: Musiikkikansio

en: Music subfolder %s
fi: Musiikki-alikansio %s

en: Pictures folder
fi: Kuvat-kansio

en: Pictures subfolder %s
fi: Kuvat-alikansio %s

en: Public Share folder
fi: Julkinen Jaettu-kansio

en: Public Share subfolder %s
fi: Julkinen Jaettu-alikansio %s

en: Videos folder
fi: Videot-kansio

en: Videos subfolder %s
fi: Videot-alikansio %s

en: Templates folder
fi: Mallit-kansio

en: Templates subfolder %s
fi: Mallit-alikansio %s

en: User cache folder
fi: Käyttäjän välimuistikansio

en: User cache subfolder %s
fi: Käyttäjän välimuistikansion alikansio %s

en: User configuration folder
fi: Käyttäjän asetuskansio

en: User configuration subfolder %s
fi: Käyttäjän asetuskansion alikansio %s

en: User data folder
fi: Käyttäjän datakansio

en: User data subfolder %s
fi: Käyttäjän datakansion alikansio %s

en: User runtime folder
fi: Käyttäjän suoritusaikainen kansio

en: User runtime subfolder %s
fi: Käyttäjän suoritusaikaisen kansion alikansio %s

en: Filesystem access to %s
fi: Pääsy tiedostojärjestelmään %s

note: TRANSLATORS: status text when downloading new metadata
en: Getting flatpak metadata for %s…
fi: Noudetaan flatpak-metatietoja kohteelle %s…

en: Failed to refine addon ‘%s’: %s
fi: Lisäosan ‘%s’ jalostaminen epäonnistui: %s

en: User Installation
fi: Käyttäjäasennus

en: System Installation
fi: Järjestelmäasennus

en: App ID
fi: Sovelluksen tunniste

en: Failed to add to install for addon ‘%s’: %s
fi: Lisäosan ‘%s’ lisääminen asennettavaksi epäonnistui: %s

en: Failed to add to uninstall for addon ‘%s’: %s
fi: Lisäosan ‘%s’ lisääminen poistettavaksi epäonnistui: %s

en: Remote “%s” doesn't allow install of “%s”, possibly due to its filter. Remove the filter and repeat the install. Detailed error: %s
fi: Etäpää “%s” ei salli kohteen “%s” asennusta luultavasti suodattimen vuoksi. Poista suodatin ja toista asennus. Yksityiskohtainen virhe: %s

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
fi: Järjestelmän virta ei riitä päivityksen suorittamiseen

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
fi: Järjestelmän virta ei riitä päivityksen suorittamiseen (%u%%, vaaditaan %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
fi: Laite ei ole tavoitettavissa, tai on langattoman kantomatkan ulkopuolella

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
fi: Laitteen akussa ei ole riittävästi virtaa

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
fi: Laitteen akun varaus on liian matala (%u%%, vaatii %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
fi: Laite odottaa päivityksen toteuttamista

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
fi: Laitteen tulee olla liitettynä verkkovirtaan

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
fi: Laitetta ei voi käyttää, kun kansi on suljettu

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
fi: Laitteen päivitys %s

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
fi: Järjestelmän päivitys %s

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
fi: Sulautetun ohjaimen päivitys %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
fi: ME-päivitys %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
fi: Yritystason ME-päivitys %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
fi: Kuluttajatason ME-päivitys %s

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
fi: Ohjaimen päivitys %s

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
fi: Thunderbolt-ohjaimen päivitys %s

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system bootup
en: %s CPU Microcode Update
fi: Suorittimen mikropäivitys %s

note: TRANSLATORS: configuration refers to hardware state, * e.g. a security database or a default power value
en: %s Configuration Update
fi: Kokoonpanon päivitys %s

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
fi: Akkupäivitys %s

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
fi: Kamerapäivitys %s

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
fi: TPM-päivitys %s

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
fi: Kosketuslevyn päivitys %s

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
fi: Hiiripäivitys %s

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
fi: Näppäimistöpäivitys %s

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
fi: Tallennustilaohjaimen päivitys %s

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
fi: Verkkosovittimen päivitys %s

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
fi: Näyttöpäivitys %s

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
fi: BMC-päivitys %s

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
fi: USB-vastaanotinlaitteen %s päivitys

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
fi: Aseman päivitys %s

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
fi: Flash-aseman päivitys %s

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
fi: SSD-päivitys %s

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
fi: Näytönohjaimen päivitys %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
fi: Telakan päivitys %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
fi: USB-telakan päivitys %s

en: Firmware update could not be applied:
fi: Laiteohjelmiston päivitystä ei voitu toteuttaa:

en: Firmware
fi: Firmware-laiteohjelmisto

en: Firmware Upgrade Support
fi: Laiteohjelmistojen päivitystuki

en: Provides support for firmware upgrades
fi: Tarjoaa tuen laiteohjelmistojen (firmware) päivityksille

en: Install Unsigned Software?
fi: Asennetaanko allekirjoittamaton ohjelmisto?

en: Software that is to be installed is not signed. It will not be possible to verify the origin of updates to this software, or whether updates have been tampered with.
fi: Asennettava ohjelmisto ei ole allekirjoitettu. Tämän ohjelmiston päivitysten alkuperää ei ole mahdollista vahvistaa, eikä päivitysten peukalointia voida kiistää.

en: Download Unsigned Software?
fi: Ladataanko allekirjoittamaton ohjelmisto?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with.
fi: Allekirjoittamattomia päivityksiä on saatavilla. Ilman allekirjoitusta päivitysten alkuperää ei ole mahdollista vahvistaa, eikä päivitysten peukalointia voida kiistää.

en: Update Unsigned Software?
fi: Päivitetäänkö allekirjoittamaton ohjelmisto?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with. Software updates will be disabled until unsigned updates are either removed or updated.
fi: Allekirjoittamattomia päivityksiä on saatavilla. Ilman allekirjoitusta päivitysten alkuperää ei ole mahdollista vahvistaa, eikä päivitysten peukalointia voida kiistää. Ohjelmistopäivitykset poistetaan käytöstä, kunnes allekirjoittamattomat päivitykset joko poistetaan tai päivitetään.

en: Packages
fi: Paketit

en: Failed to install updates:
fi: Päivitysten asentaminen epäonnistui:

en: Operating System (OSTree)
fi: Käyttöjärjestelmä (OSTree)

note: TRANSLATORS: default snap store name
en: Snap Store
fi: Snap-kauppa

en: Snap Support
fi: Snap-tuki

en: A snap is a universal Linux package
fi: Snap on yleinen Linux-paketti
