gnome-software main - en to fr translation catalogue (1028 entries)

en: Software
fr: Logiciels

en: Install and update apps
fr: Installer et mettre à jour des applications

en: Software allows you to find and install new apps and system extensions and remove existing installed apps.
fr: Logiciels sert à rechercher et installer de nouvelles applications et extensions du système, ainsi qu’à supprimer celles qui sont installées sur votre ordinateur.

en: Software showcases featured and popular apps with useful descriptions and multiple screenshots per app. Apps can be found either through browsing the list of categories or by searching. It also allows you to update your system using an offline update.
fr: Logiciels présente une vitrine d’applications en vedette et populaires à l’aide de descriptions utiles et de plusieurs captures d’écran pour chacune d’elle. Vous pouvez rechercher des logiciels soit en consultant la liste des catégories, soit en interrogeant le moteur de recherche. Logiciels permet aussi de mettre à jour votre système hors ligne.

en: Overview panel
fr: Panneau de vue d’ensemble

en: Details panel
fr: Panneau des descriptions

en: Installed panel
fr: Panneau des installations

en: Updates panel
fr: Panneau des mises à jour

en: The update details
fr: Détails de la mise à jour

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
fr: Le projet GNOME

en: Install an appstream file into a system location
fr: Installer un fichier appstream dans un emplacement système

en: Installing an appstream file into a system location
fr: Installation d’un fichier appstream dans un emplacement système

en: A list of compatible projects
fr: Une liste de projets compatibles

en: This is a list of compatible projects we should show such as GNOME, KDE and XFCE.
fr: Voici une liste de projets compatibles à afficher, tels que GNOME, KDE ou XFCE.

en: Whether to manage updates and upgrades in GNOME Software
fr: Indique la façon de gérer les mises à jour et les mises à niveau de Logiciels de GNOME

en: If disabled, GNOME Software will hide the updates panel, not perform any automatic updates actions or prompt for upgrades.
fr: Si désactivé, Logiciels de GNOME masque le panneau des mises à jour, n’effectue aucune mise à jour automatique et ne demande aucune mise à niveau.

en: Automatically download and install updates
fr: Télécharger et installer automatiquement les mises à jour

en: If enabled, GNOME Software automatically downloads software updates in the background, also installing ones that do not require a reboot.
fr: Si activé, Logiciels de GNOME télécharge automatiquement les mises à jour logicielles en arrière-plan, puis installe celles qui ne nécessitent pas de redémarrage.

en: Notify the user about software updated in the background
fr: Signaler à l’utilisateur les mises à jour de logiciels en arrière-plan

en: If enabled, GNOME Software notifies the user about updates that happened whilst the user was idle.
fr: Si activé, Logiciels de GNOME signale à l’utilisateur les mises à jour qui se sont faites pendant qu’il était inactif.

en: Whether to automatically refresh when on a metered connection
fr: Indique s’il faut réactualiser automatiquement sur les connexions avec quotas

en: If enabled, GNOME Software automatically refreshes in the background even when using a metered connection (eventually downloading some metadata, checking for updates, etc., which may incur in costs for the user).
fr: Si activé, Logiciels de GNOME réactualise automatiquement en arrière-plan même sur les connexions avec quotas (avec comme conséquence le téléchargement de métadonnées, de mises à jour ou autres avec un coût potentiel pour l’utilisateur).

en: Whether it’s the very first run of GNOME Software
fr: Indique s’il s’agit du premier lancement de Logiciels de GNOME

en: Show star ratings next to applications
fr: Afficher les notes à côté des applications

en: Filter applications based on the default branch set for the remote
fr: Filtrer les applications en fonction de la branche définie par défaut pour les distants

en: Non-free applications show a warning dialog before install
fr: Les applications non libres affichent un avertissement avant installation

en: When non-free applications are installed a warning dialog can be shown. This controls if that dialog is suppressed.
fr: Quand les applications non libres sont installées, un avertissement peut être affiché. Ceci contrôle cet affichage.

en: The last update check timestamp
fr: L’horodatage de la dernière vérification des mises à jour

en: The last upgrade notification timestamp
fr: L’horodatage de la dernière notification de mise à jour

en: The last update notification timestamp
fr: L’horodatage de la dernière notification de mise à jour

en: The timestamp of the first security update, cleared after update
fr: L’horodatage de la première mise à jour de sécurité, effacé après mise à jour

en: The last update timestamp
fr: L’horodatage de la dernière mise à jour

en: The age in seconds to verify the upstream screenshot is still valid
fr: La durée, en secondes, pour vérifier que la capture d’écran en amont est encore valide

en: Choosing a larger value will mean less round-trips to the remote server but updates to the screenshots may take longer to show to the user. A value of 0 means to never check the server if the image already exists in the cache.
fr: Le choix d’une valeur plus grande donne moins d’aller-retours vers le serveur distant, mais les mises à jour des captures d’écran sont plus lentes à arriver. Une valeur de 0 conduit à ne jamais interroger le serveur s’il y a déjà une image dans le cache.

en: The server to use for application reviews
fr: Le serveur à utiliser pour les appréciations de l’application

en: The minimum karma score for reviews
fr: Le score minimum pour les appréciations

en: Reviews with karma less than this number will not be shown.
fr: Les appréciations dont le score est inférieur à cette valeur seront masquées.

en: A list of official repositories that should not be considered 3rd party
fr: Une liste de dépôts officiels qui ne doivent pas être considérés comme tierces parties

en: A list of required repositories that cannot be disabled or removed
fr: Une liste de dépôts requis qui ne doivent pas être désactivés ou supprimés

en: A list of official repositories that should be considered free software
fr: Une liste de dépôts officiels qui doivent être considérés comme contenant des logiciels libres

en: The licence URL to use when an application should be considered free software
fr: L’URL de la licence à utiliser lorsqu’une application doit être considérée comme un logiciel libre

en: Install bundled applications for all users on the system where possible
fr: Installe si possible les applications enveloppées sur le système pour tous les utilisateurs

en: Allow access to the Software Repositories dialog
fr: Autorise l’accès à la boîte de dialogue des dépôts de logiciels

en: Offer upgrades for pre-releases
fr: Propose des mises à niveau pour les versions à l’essai

en: Show some UI elements informing the user that an app is non-free
fr: Affiche quelques éléments d’interface montrant à l’utilisateur qu’une application est non libre

en: Show the installed size for apps in the list of installed applications
fr: Affiche leur taille d’installation dans la liste des applications installées

note: Translators: Replace the link with a version in your language, e.g. 'https://de.wikipedia.org/wiki/Proprietäre_Software'. Remember to include ''.
en: 'https://en.wikipedia.org/wiki/Proprietary_software'
fr: 'https://fr.wikipedia.org/wiki/Logiciel_propri%C3%A9taire'

en: The URI that explains nonfree and proprietary software
fr: L’URI qui fournit une explication sur les logiciels propriétaires et non libres

en: A list of URLs pointing to appstream files that will be downloaded into an swcatalog folder
fr: Une liste d’URL pointant vers les fichiers du flux de l’application qui seront téléchargés dans un dossier swcatalog

en: Install the AppStream files to a system-wide location for all users. If false, files are installed in non-standard $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml directory
fr: Installe les fichiers AppStream sur un emplacement de l’ensemble du système pour tous les utilisateurs. Si défini à faux, les fichiers seront installés dans le répertoire non-standard $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xmls

en: Priority order of packaging formats to prefer, with more important formats listed first. An empty array means the default order. Omitted formats are assumed to be listed last. Example packaging formats are: deb, flatpak, rpm, snap. The formats can be optionally specified with an origin name, divided by a colon, for example 'flatpak:flathub'.
fr: Ordre de priorité des formats d’empaquetage à privilégier, les formats les plus importants étant répertoriés en premier. Un tableau vide signifie l’ordre par défaut. Les formats ignorés sont supposés être listés en dernier. Exemples de formats d’empaquetage : deb, flatpak, rpm, snap. Un nom d’origine peut également être spécifié pour chaque format, séparé par un deux-points, par exemple « flatpak:flathub ».

en: The timestamp of the last attempt to remove unused Flatpak runtimes
fr: L’horodatage de la dernière tentative de suppression des environnements d’exécution Flatpak inutilisés

en: Set to 'true' to show only freely licensed apps and hide any proprietary apps.
fr: Défini à vrai (true) pour n’afficher que les applications publiées sous une licence de logiciel libre et cacher les applications propriétaires.

en: Set to 'true' to show only apps from developers whose identity has been verified.
fr: Défini à vrai (true) pour n’afficher que les applications dont l’identité des développeurs a été vérifiée.

en: The timestamp of the last received historical updates.
fr: L’horodatage des dernières mises à jour de sécurité reçues dans l’historique.

en: A string storing the gnome-online-account id used to login
fr: Une chaîne contenant l’identifiant « Comptes en ligne » utilisé pour se connecter

note: TRANSLATORS: tool that is used when moving profiles system-wide
en: GNOME Software AppStream system-wide installer
fr: Outil d’installation AppStream sur l’ensemble du système de Logiciels de GNOME

en: Failed to parse command line arguments
fr: Impossible d’analyser les paramètres de la ligne de commande

note: TRANSLATORS: user did not specify a valid filename
en: You need to specify exactly one filename
fr: Vous devez spécifier exactement un nom de fichier

note: TRANSLATORS: only able to install files as root
en: This program can only be used by the root user
fr: Ce logiciel ne peut être utilisé que par l’utilisateur root

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to validate content type: %s
fr: Impossible de valider le type du contenu : %s

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to move: %s
fr: Impossible de déplacer : %s

en: Software Install
fr: Installation de l’application

en: Install selected software on the system
fr: Installer l’application sélectionnée sur le système

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon Violence
fr: Violence de dessins animés

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding cartoon violence
fr: Aucune information concernant de la violence de dessins animés

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Fantasy Violence
fr: Violence imaginaire

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding fantasy violence
fr: Aucune information concernant de la violence imaginaire

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic Violence
fr: Violence réaliste

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding realistic violence
fr: Aucune information concernant de la violence réaliste

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Violence Depicting Bloodshed
fr: Violence illustrant un massacre

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding bloodshed
fr: Aucune information concernant de l’effusion de sang

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Violence
fr: Violence sexuelle

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexual violence
fr: Aucune information concernant de la violence sexuelle

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Alcohol
fr: Alcool

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to alcohol
fr: Aucune information faisant allusion à des boissons alcoolisées

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Narcotics
fr: Stupéfiants

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to illicit drugs
fr: Aucune information faisant allusion à des stupéfiants illicites

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Tobacco
fr: Tabac

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to tobacco products
fr: Aucune information faisant allusion à des produits dérivés du tabac

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Nudity
fr: Nudité

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding nudity of any sort
fr: Aucune information concernant de la nudité de quelque sorte que ce soit

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Themes
fr: Thèmes sexuels

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to or depictions of sexual nature
fr: Aucune information faisant allusion à des images présentant un caractère sexuel

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Profanity
fr: Injures

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding profanity of any kind
fr: Aucune information concernant des grossièretés de quelque nature que ce soit

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Inappropriate Humor
fr: Humour déplacé

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding inappropriate humor
fr: Aucune information concernant de l’humour déplacé

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding discriminatory language of any kind
fr: Aucune information concernant un discours discriminatoire de quelque nature que ce soit

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Advertising
fr: Publicité

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding advertising of any kind
fr: Aucune information concernant de la publicité de quelque nature que ce soit

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling
fr: Jeux d’argent

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding gambling of any kind
fr: Aucune information concernant les paris de quelque nature que ce soit

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Purchasing
fr: Dépense d’argent

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding the ability to spend money
fr: Aucune information concernant la possibilité de dépenser de l’argent

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Chat Between Users
fr: Discussion entre utilisateurs

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to chat with other users
fr: Aucune information concernant le moyen de discuter avec les autres utilisateurs

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Audio Chat Between Users
fr: Discussion audio entre utilisateurs

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to talk with other users
fr: Aucune information concernant le moyen de parler avec les autres utilisateurs

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Contact Details
fr: Détails de contact

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of social network usernames or email addresses
fr: Aucune information concernant le partage des noms d’utilisateur de réseaux sociaux ou des adresses courriel

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Identifying Information
fr: Informations d’identification

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of user information with third parties
fr: Aucune information concernant le partage des identifiants d’utilisateur avec des tierces parties

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Location Sharing
fr: Partage de géolocalisation

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of physical location with other users
fr: Aucune information concernant le partage de géolocalisation avec les autres utilisateurs

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Homosexuality
fr: Homosexualité

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to homosexuality
fr: Aucune information faisant allusion à l’homosexualité

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to prostitution
fr: Aucune information faisant allusion à la prostitution

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Adultery
fr: Adultère

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to adultery
fr: Aucune information faisant allusion à l’adultère

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexualized Characters
fr: Représentations de personnages à caractère sexuel

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexualized characters
fr: Aucune information concernant des représentations de personnages à caractère sexuel

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Desecration
fr: Profanation

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to desecration
fr: Aucune information faisant allusion à de la profanation

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Human Remains
fr: Restes humains

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding visible dead human remains
fr: Aucune information concernant des images de restes humains

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slavery
fr: Esclavage

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to slavery
fr: Aucune information faisant allusion à l’esclavagisme

en: Does not include references to drugs
fr: Ne contient aucune allusion à des drogues

en: Does not include swearing, profanity, and other kinds of strong language
fr: Ne contient aucune insulte, injure ou d’autres types de langage grossier

en: Does not include ads or monetary transactions
fr: Ne contient pas de publicité ou de transaction monétaire

en: Does not include sex or nudity
fr: Ne contient pas de sexe ou de nudité

en: Does not include uncontrolled chat functionality
fr: Ne contient aucune possibilité de discuter sans contrôle

en: Does not include violence
fr: Ne contient aucune violence

en: Drugs
fr: Drogues

en: Strong Language
fr: Langage grossier

en: Money
fr: Argent

[ctx: Age rating]
note: Translators: The app is considered suitable to be run by all ages of people. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: All
fr: Pour tous

note: Translators: It’s unknown what age rating this app has. The * placeholder is the app name.
en: %s has an unknown age rating
fr: Aucune limite d’âge connue pour %s

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for all ages. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for everyone
fr: %s convient à tout le monde

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 3. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for toddlers
fr: %s convient aux tout-petits

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 5. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for young children
fr: %s convient aux jeunes enfants

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 12. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for children
fr: %s convient aux enfants

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people up to around age 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for teenagers
fr: %s convient aux adolescents

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people aged up to and over 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for adults
fr: %s convient aux adultes

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for a specified age group. The first placeholder is the app name, the second * is the age group.
en: %s is suitable for %s
fr: %s convient à la catégorie %s

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the suitability of an app for different ages. this one’s not a placeholder
en: Age Rating
fr: Évaluation par âge

en: How to contribute missing information
fr: Comment contribuer à des informations manquantes

en: Local file
fr: Fichier local

note: Translators: This is a heading for a row showing the package name of an app (such as ‘gnome-software-46.0-1’).
en: Package
fr: Paquet

en: Pending
fr: En attente

en: Pending install
fr: Installation en attente

en: Pending remove
fr: Suppression en attente

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being installed
en: Installing
fr: Installation en cours

en: Removing
fr: Suppression en cours

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being downloaded
en: Downloading
fr: Téléchargement

note: TRANSLATORS: button text TRANSLATORS: button text in the header when an app * can be installed TRANSLATORS: button text in the header when firmware * can be live-installed TRANSLATORS: update the fw
en: _Install
fr: _Installer

en: _Uninstall…
fr: _Désinstaller…

en: Network
fr: Réseau

en: Can communicate over the network
fr: Peut communiquer à travers le réseau

en: System Services
fr: Services système

en: Can access D-Bus services on the system bus
fr: Peut accéder à des services DBus sur le bus système

en: Session Services
fr: Services de session

en: Can access D-Bus services on the session bus
fr: Peut accéder aux services DBus sur le bus de session

en: Devices
fr: Périphériques

en: Can access arbitrary devices such as webcams
fr: Peut accéder à des périphériques arbitraires tels la webcam

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access input devices
fr: Peut accéder aux périphériques d’entrée

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access microphones
fr: Peut accéder aux microphones

en: Can access system device files
fr: Peut accéder aux fichiers du système

en: Screen contents
fr: Contenu de l’écran

note: Translators: This indicates an app can access the screen/display contents. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access screen contents
fr: Peut accéder au contenu de l’écran

en: Home folder
fr: Dossier personnel

en: Can view, edit and create files
fr: Peut voir, éditer et créer des fichiers

en: Can view files
fr: Peut voir les fichiers

en: File system
fr: Système de fichiers

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_FILESYSTEM_OTHER is used only as a flag, with actual files being part of the read/full lists
en: Downloads folder
fr: Dossier de téléchargement

en: Settings
fr: Paramètres

en: Can view and change any settings
fr: Peut voir et modifier n’importe quel paramètre

en: Legacy display system
fr: Système d’affichage désuet

en: Uses an old, insecure display system
fr: Utilise un vieux système d’affichage non sécurisé

en: Sandbox escape
fr: Fuite du bac à sable

en: Can escape the sandbox and circumvent any other restrictions
fr: Peut s’échapper du bac à sable et contourner d’autres restrictions

note: TRANSLATORS: this is where the packager did not write * a description for the update
en: No update description available.
fr: Aucune description de la mise à jour n’a été fournie.

note: FIXME support app == NULL set page title
en: Update Details
fr: Détails de la mise à jour

en: Requires additional permissions
fr: Demande davantage de permissions

note: Translators: Header of the section with other users' opinions about the app.
en: Reviews
fr: Évaluations

en: No reviews were found for this app.
fr: Aucune évaluation trouvée pour cette application.

en: No Reviews
fr: Aucune évaluation

en: Version History
fr: Historique des versions

en: New in Version %s
fr: Nouveautés de la version %s

en: No details for this release
fr: Aucune information n’est disponible pour cette version

note: TRANSLATORS: this is a command line option
en: Start up mode: either ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’ or ‘overview’
fr: Mode de démarrage : peut être « updates » (mises à jour), « updated » (à jour), « installed » (installées) ou « overview » (vue d’ensemble)

en: Search for applications
fr: Rechercher des applications

en: SEARCH
fr: RECHERCHER

en: Show application details (using application ID)
fr: Afficher les détails de l’application (à partir de son identifiant)

en: Show application details (using package name)
fr: Afficher les détails de l’application (à partir de son nom de paquet)

en: PKGNAME
fr: NOMDEPAQUET

en: Install the application (using application ID)
fr: Installer l’application (à partir de son identifiant)

en: Uninstall the application (using application ID)
fr: Désinstaller l’application (à partir de son identifiant)

en: Open a local package file
fr: Ouvrir le fichier d’un paquet local

en: FILENAME
fr: NOMDEFICHIER

en: The kind of interaction expected for this action: either ‘none’, ‘notify’, or ‘full’
fr: Le type d’interaction attendue ici : soit « none » (aucune), « notify » (notifier), ou « full » (toutes)

en: Show a local metainfo or appdata file
fr: Afficher un fichier local de type metainfo ou appdata

en: Enable verbose debugging output (from the running instance, if already running)
fr: Activer la sortie de débogage verbeuse (à partir de l’instance en cours d’exécution, si elle est déjà en cours d’exécution)

en: Installs any pending updates in the background
fr: Installer les mises à jour en attente en arrière-plan

en: Show preferences
fr: Afficher les préférences

en: Quit the running instance
fr: Quitter la session en cours

en: Prefer local file sources to AppStream
fr: Préférer les sources des fichiers locaux à AppStream

en: Show version number
fr: Afficher le numéro de version

en: Copyright © 2016–2023 GNOME Software contributors
fr: Copyright © 2016–2023 Les contributeurs de Logiciels de GNOME

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window TRANSLATORS: this is the menu item that opens the about window
en: About Software
fr: À propos de Logiciels

note: TRANSLATORS: well, we seem to think so, anyway
en: A nice way to manage the software on your system.
fr: Une façon élégante de gérer les applications de votre système.

note: TRANSLATORS: we tried to show an app that did not exist
en: Sorry! There are no details for that application.
fr: Désolé, il n’y a aucune information sur cette application.

note: Translators: The disk usage of an app when installed. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Installed Size
fr: Taille installée

en: Includes %s of data and %s of cache
fr: Inclut %s de données et %s de cache

en: Includes %s of data
fr: Inclut %s de données

en: Includes %s of cache
fr: Inclut %s de cache

en: Cache and data usage unknown
fr: Utilisation du cache et des données inconnue

note: Translators: The download size of an app. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Download Size
fr: Taille du téléchargement

en: Needs no additional system downloads
fr: Ne nécessite aucun téléchargement système supplémentaire

en: Needs an unknown size of additional system downloads
fr: Nécessite une taille inconnue de téléchargements système supplémentaires

note: Translators: The placeholder is for a size string, * such as ‘150 MB’ or ‘1.5 GB’.
en: Needs %s of additional system downloads
fr: Nécessite %s de téléchargements système supplémentaires

note: Translators: Displayed if the download or installed size of * an app could not be determined. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Size is unknown
fr: Taille inconnue

note: Translators: This indicates an app requires no permissions to run. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: No permissions
fr: Aucune permission

note: Translators: This indicates an app uses the network. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Has network access
fr: A un accès au réseau

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus system services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses system services
fr: Utilise les services système

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus session services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses session services
fr: Utilise les services de session

note: Translators: This indicates an app can access arbitrary hardware devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access hardware devices
fr: Peut accéder aux périphériques matériels

note: Translators: This indicates an app can access system devices such as /dev/shm. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access system devices
fr: Peut accéder aux périphériques du système

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write all your data
fr: Peut lire et écrire toutes vos données

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read all your data
fr: Peut lire toutes vos données

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write your downloads
fr: Peut lire et écrire vos téléchargements

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read your downloads
fr: Peut lire vos téléchargements

note: Translators: This indicates an app can access data in the system unknown to the Software. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access some specific files
fr: Peut accéder à certains fichiers spécifiques

note: Translators: This indicates an app can access or change user settings. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access and change user settings
fr: Peut accéder aux paramètres utilisateur et les modifier

note: Translators: This indicates an app uses the X11 windowing system. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses a legacy windowing system
fr: Utilise un système de fenêtrage désuet

note: Translators: This indicates an app can escape its sandbox. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can acquire arbitrary permissions
fr: Peut acquérir des permissions arbitraires

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software developer is verified
fr: Le développeur du logiciel est vérifié

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Reviewed by OS distributor
fr: Vérifiée par le distributeur de votre système

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short. * The '%s' is replaced by the distribution name. Translators: The '%s' is replaced by the distribution name.
en: Reviewed by %s
fr: Vérifié par %s

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by someone other than the user’s distribution, so might not be safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Provided by a third party
fr: Fournie par un tiers

note: Translators: This indicates an app or its runtime reached its end of life. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software no longer supported
fr: Le logiciel n’est plus pris en charge

note: Translators: This indicates an app’s source code is freely available, so can be audited for security. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Auditable code
fr: Code vérifiable

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Unknown license
fr: Licence inconnue

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Proprietary code
fr: Code propriétaire

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Special license
fr: Licence spéciale

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Privileged
fr: Privilégiée

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Safe
fr: Fiable

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Probably Safe
fr: Probablement fiable

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Potentially Unsafe
fr: Potentiellement non fiable

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Unsafe
fr: Non fiable

en: Mobile Only
fr: Mobile uniquement

en: Only works on a small screen
fr: Fonctionne uniquement sur un petit écran

en: Desktop Only
fr: Ordinateur uniquement

en: Only works on a large screen
fr: Fonctionne uniquement sur un grand écran

en: Screen Size Mismatch
fr: Non-concordance de la taille de l’écran

en: Doesn’t support your current screen size
fr: Ne prend pas en charge la taille actuelle de votre écran

en: Requires a touchscreen
fr: Nécessite un écran tactile

en: Requires a keyboard
fr: Nécessite un clavier

en: Requires a mouse
fr: Nécessite une souris

en: Gamepad Needed
fr: Manette de jeu nécessaire

en: Requires a gamepad to play
fr: Nécessite une manette de jeu pour jouer

note: Translators: This is used in a context tile to indicate that * an app works on phones, tablets *and* desktops. It should be * short and in title case.
en: Adaptive
fr: Adaptative

en: Works on phones, tablets and desktops
fr: Fonctionne sur les téléphones, tablettes et ordinateurs

en: Probably requires a keyboard or mouse
fr: Nécessite probablement un clavier ou une souris

en: Works on desktops and laptops
fr: Fonctionne sur les ordinateurs de bureau et les ordinateurs portables

note: Translators: This indicates that the content rating for an * app says it can be used by all ages of people, as it contains * no objectionable content.
en: Contains no age-inappropriate content
fr: Ne contient aucun contenu inapproprié lié à l’âge

en: No age rating information available
fr: Aucune information d’évaluation par âge disponible

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Visit Website
fr: Visiter le site web

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed. * The ellipsis indicates that further steps are required
en: Install…
fr: Installer…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows to cancel a queued install of the app
en: Cancel
fr: Annuler

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Install
fr: Installer

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel
en: Download
fr: Télécharger

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel * that allows the app to be easily updated live
en: Update
fr: Mettre à jour

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily removed
en: Uninstall…
fr: Désinstaller…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being erased
en: Uninstalling
fr: Désinstallation en cours

note: TRANSLATORS: during the update the device * will restart into a special update-only mode
en: Device cannot be used during update.
fr: L’appareil ne peut pas être utilisé pendant la mise à jour.

note: TRANSLATORS: this refers to where the app came from
en: Source: %s
fr: Source : %s

note: Translators: A message to indicate that an app has been renamed. The placeholder is the old human-readable name.
en: Renamed from %s
fr: Renommée depuis %s

note: Replace user-provided non-localized string with a localized text
en: Stopped Receiving Updates
fr: Arrêt de la réception des mises à jour

en: Critical Update
fr: Mise à jour critique

en: Critical update
fr: Mise à jour critique

[ctx: Single app]
en: Installed
fr: Installée

note: Translators: The placeholder is an app name
en: Help Translate %s
fr: Aider à traduire %s

note: Translators: The placeholder is an app name
en: %s is designed, developed, and translated by an international community of contributors.
    
    This means that while it’s not yet available in your language, you can get involved and help translate it yourself.
fr: Le logiciel « %s » est conçu, développé et traduit par une communauté internationale de contributeurs.
    
    Cela signifie que même s’il n’est pas encore disponible dans votre langue, vous pouvez participer et aider à le traduire.

en: Translations
fr: Traductions

en: _Translation Website
fr: Site web de _traduction

note: TRANSLATORS: This is a description for entering user/password
en: Login required remote %s (realm %s)
fr: Authentification distante sur %s requise (nom de domaine %s)

en: Login Required
fr: Authentification requise

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
fr: A_nnuler

en: _Login
fr: _Authentification

note: Translators: Placeholder text for a login entry. Translators: It's an origin scope, 'User' or 'System' installation
en: User
fr: Utilisateur

note: Translators: Placeholder text for a login entry.
en: Password
fr: Mot de passe

note: TRANSLATORS: this is where all apps that don't * fit in other groups are put
en: Other
fr: Autres

[ctx: Category]
note: TRANSLATORS: this is a subcategory matching all the * different apps in the parent category, e.g. "Games"
en: All
fr: Toutes

note: TRANSLATORS: this is a subcategory of featured apps
en: Featured
fr: En vedette

note: Heading for featured apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been featured ('picked') by the distribution.
en: Editor’s Choice
fr: Choix de la rédaction

note: Heading for recently updated apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been recently released upstream.
en: New & Updated
fr: Nouveautés et mises à jour

note: Heading for web apps on a category page
en: Picks from the Web
fr: Sélection d’applications web

note: Heading for the rest of the apps on a category page
en: Other Software
fr: Autres logiciels

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 1 to %u:
fr: Veuillez saisir un nombre de 1 à %u :

note: TRANSLATORS: asking the user to choose an app from a list
en: Choose an app:
fr: Choisissez une application :

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: All
fr: Tout

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Featured
fr: En vedette

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: 3D Graphics
fr: Graphisme en 3 dimensions

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Photography
fr: Photographie

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Scanning
fr: Scan

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Vector Graphics
fr: Dessin vectoriel

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Viewers
fr: Visionneurs

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Audio Creation & Editing
fr: Créations et modifications audio

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Music Players
fr: Lecteurs de musique

[ctx: Menu of Productivity]
en: All
fr: Tout

[ctx: Menu of Productivity]
en: Featured
fr: En vedette

[ctx: Menu of Productivity]
en: Calendar
fr: Agenda

[ctx: Menu of Productivity]
en: Database
fr: Base de données

[ctx: Menu of Productivity]
en: Word Processor
fr: Traitement de texte

[ctx: Menu of Utilities]
en: Text Editors
fr: Éditeurs de texte

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Web Browsers
fr: Navigateurs web

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: All
fr: Tout

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Featured
fr: En vedette

[ctx: Menu of Games]
en: Adventure
fr: Aventure

[ctx: Menu of Games]
en: Blocks
fr: Blocs

[ctx: Menu of Games]
en: Board
fr: Plateau

[ctx: Menu of Games]
en: Card
fr: Cartes

[ctx: Menu of Games]
en: Emulators
fr: Émulateurs

[ctx: Menu of Games]
en: Kids
fr: Enfants

[ctx: Menu of Games]
en: Logic
fr: Logique

[ctx: Menu of Games]
en: Role Playing
fr: Jeux de rôle

[ctx: Menu of Games]
en: Strategy
fr: Stratégie

[ctx: Menu of Communication & News]
en: All
fr: Tout

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Featured
fr: En vedette

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Chat
fr: Discussion

[ctx: Menu of Education & Science]
en: All
fr: Tout

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Featured
fr: En vedette

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Artificial Intelligence
fr: Intelligence artificielle

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Astronomy
fr: Astronomie

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Chemistry
fr: Chimie

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Languages
fr: Langues

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Math
fr: Mathématiques

[ctx: Menu of Communication & News]
en: News
fr: Nouvelles

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Robotics
fr: Robotique

[ctx: Menu of Reference]
en: Biography
fr: Biographie

[ctx: Menu of Reference]
en: Comics
fr: Bandes dessinées

[ctx: Menu of Reference]
en: Health
fr: Santé

[ctx: Menu of Reference]
en: History
fr: Histoire

[ctx: Menu of Reference]
en: Lifestyle
fr: Style de vie

[ctx: Menu of Reference]
en: Politics
fr: Politique

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: All
fr: Tout

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Featured
fr: En vedette

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Debuggers
fr: Débogueurs

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: IDEs
fr: EDI

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Hardware Drivers
fr: Pilotes matériel

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Fonts
fr: Polices

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Input Sources
fr: Sources de saisie

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Language Packs
fr: Prise en charge linguistique

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Localization
fr: Régionalisation

note: Translators: this is a menu category
en: Create
fr: Créer

note: Translators: this is a menu category
en: Work
fr: Travailler

note: Translators: this is a menu category
en: Play
fr: Jouer

note: Translators: this is a menu category
en: Socialize
fr: Socialiser

note: Translators: this is a menu category
en: Learn
fr: Apprendre

note: Translators: this is a menu category
en: Develop
fr: Développer

note: Translators: this is a menu category
en: Hardware Drivers
fr: Pilotes matériel

note: Translators: this is a menu category
en: Fonts
fr: Polices

note: Translators: this is a menu category
en: Input Sources
fr: Sources de saisie

note: Translators: this is a menu category
en: Language Packs
fr: Prise en charge linguistique

note: Translators: this is a menu category
en: Localization
fr: Régionalisation

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that an app * has been successfully installed TRANSLATORS: this is the summary of a notification that a component
en: %s is now installed
fr: %s est maintenant installée

note: TRANSLATORS: an app has been installed, but * needs a reboot to complete the installation
en: A restart is required for the changes to take effect.
fr: Un redémarrage est nécessaire pour terminer l’installation.

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that an app * has been successfully installed
en: App is ready to be used.
fr: L’application est maintenant opérationnelle.

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: System updates are now installed
fr: Les mises à jour système sont maintenant installées

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: Recently installed updates are available to review
fr: Les mises à jour récemment installées sont maintenant consultables

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart
fr: Redémarrer

en: Launch
fr: Lancer

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Software?
fr: Installer le logiciel ?

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Third-Party Software?
fr: Installer le logiciel tiers ?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Software Repository?
fr: Activer le dépôt logiciel ?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Third-Party Software Repository?
fr: Activer les dépôts logiciels tiers ?

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is not <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">free and open source software</a>, and is provided by “%s”.
fr: %s n’est pas un <a href="https://fr.wikipedia.org/wiki/Free/Libre_Open_Source_Software">logiciel libre et ouvert</a> et est distribué par « %s ».

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is provided by “%s”.
fr: %s est distribué par « %s ».

en: This software repository must be enabled to continue installation.
fr: Ce dépôt de logiciels doit être activé pour continuer l’installation.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use %s in some countries.
fr: Il peut être contraire à la loi d’installer et d’utiliser %s dans certains pays.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use this codec in some countries.
fr: Il peut être contraire à la loi d’installer et d’utiliser ce codec dans certains pays.

note: TRANSLATORS: this is button text to not ask about non-free content again
en: Don’t _Warn Again
fr: Ne plus m’_avertir

note: TRANSLATORS: button text
en: Enable and _Install
fr: Activer et _installer

note: TRANSLATORS: these are show_detailed_error messages from the * package manager no mortal is supposed to understand, * but google might know what they mean
en: Detailed errors from the package manager follow:
fr: Voici les détails des erreurs du gestionnaire de paquets :

en: Details
fr: Détails

note: TRANSLATORS: button text
en: _Close
fr: _Fermer

note: Translators: an accept button label, in a Cancel/Accept dialog
en: _Accept
fr: _Accepter

note: TRANSLATORS: we've just live-updated some apps
en: An update has been installed | Updates have been installed
fr[0]: Une mise à jour a été installée sur ce système
fr[1]: Des mises à jour ont été installées sur ce système

note: TRANSLATORS: we've just removed some apps
en: An app has been removed | Apps have been removed
fr[0]: Une application a été supprimée
fr[1]: Des applications ont été supprimées

note: TRANSLATORS: the new apps will not be run until we restart
en: A restart is required for it to take effect. | A restart is required for them to take effect.
fr[0]: Un redémarrage est nécessaire pour terminer l’installation.
fr[1]: Un redémarrage est nécessaire pour terminer l’installation.

note: TRANSLATORS: button text
en: Not Now
fr: Pas maintenant

note: TRANSLATORS: something happened less than 5 minutes ago
en: Just now
fr: À l’instant

en: %d minute ago | %d minutes ago
fr[0]: Il y a %d minute
fr[1]: Il y a %d minutes

en: %d hour ago | %d hours ago
fr[0]: Il y a %d heure
fr[1]: Il y a %d heures

en: %d day ago | %d days ago
fr[0]: Il y a %d jour
fr[1]: Il y a %d jours

en: %d week ago | %d weeks ago
fr[0]: Il y a %d semaine
fr[1]: Il y a %d semaines

en: %d month ago | %d months ago
fr[0]: Il y a %d mois
fr[1]: Il y a %d mois

en: %d year ago | %d years ago
fr[0]: Il y a %d an
fr[1]: Il y a %d ans

note: TRANSLATORS: this is a what we use in notifications if the app's name is unknown
en: An app
fr: Une application

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional MIME types.
en: %s is requesting additional file format support.
fr: %s demande davantage de prise en charge du format du fichier.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional MIME Types Required
fr: Types MIME supplémentaires requis

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional fonts.
en: %s is requesting additional fonts.
fr: %s demande davantage de polices.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Fonts Required
fr: Polices supplémentaires requises

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional codecs.
en: %s is requesting additional multimedia codecs.
fr: %s demande davantage de codecs multimédia.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Multimedia Codecs Required
fr: Codecs multimédia supplémentaires requis

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional printer drivers.
en: %s is requesting additional printer drivers.
fr: %s demande davantage de pilotes d’imprimante.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Printer Drivers Required
fr: Pilotes d’imprimante supplémentaires requis

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app wants to install additional packages.
en: %s is requesting additional packages.
fr: %s demande davantage de paquets logiciels.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Packages Required
fr: Paquets logiciels supplémentaires requis

note: TRANSLATORS: this is a button that launches gnome-software
en: Find in Software
fr: Démarrer Logiciels

en: _Show More
fr: _Afficher davantage

en: _Show Less
fr: _Moins d’infos

en: Removing…
fr: Suppression en cours…

en: Requires restart to finish install
fr: Nécessite un redémarrage pour terminer l’installation

en: Requires restart to finish remove
fr: Nécessite un redémarrage pour terminer la suppression

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be installed soon
en: Pending installation…
fr: Installation en attente…

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be updated soon
en: Pending update…
fr: Mise à jour en attente…

note: Translators: This string is shown when downloading an app before install.
en: Downloading…
fr: Téléchargement…

note: Translators: This string is shown when preparing to download and install an app.
en: Preparing…
fr: Préparation…

note: Translators: This string is shown when uninstalling an app.
en: Uninstalling…
fr: Désinstallation en cours…

note: Translators: the "%s" is replaced with an app name
en: %s is not installed, but it still has data present.
fr: %s n’est pas installée, mais des données sont encore présentes.

en: _Restart
fr: _Redémarrer

note: TRANSLATORS: this is a button that allows the apps to * be installed. * The ellipsis indicates that further steps are required, * e.g. enabling software repositories or the like
en: _Install…
fr: _Installer…

note: Translators: %s is the user-visible app name
en: %s will appear in US English
fr: %s s’affichera en anglais américain

en: This app will appear in US English
fr: Cette application s’affichera en anglais américain

en: This software will appear in US English
fr: Ce logiciel s’affichera en anglais américain

en: Help _Translate
fr: Aider à _traduire

note: Translators: the '%s' is replaced with a developer name or a project group
en: Other Apps by %s
fr: Autres applications par %s

note: Translators: the first %s is replaced with the developer name, the second %s is replaced with the app id
en: Developer %s has proven the ownership of %s
fr: Le développeur %s a prouvé la propriété de %s

note: Translators: the %s is replaced with the app id
en: Developer has proven the ownership of %s
fr: Le développeur a prouvé la propriété de %s

note: TRANSLATORS: we need a remote server to process
en: You need internet access to write a review
fr: Un accès à Internet est indispensable pour rédiger une évaluation

en: This app is no longer receiving updates, including security fixes
fr: Cette application ne reçoit plus de mises à jour, y compris de correctifs de sécurité

en: This app is already provided by your distribution and should not be replaced.
fr: Cette application fait déjà partie de votre distribution et ne devrait pas être remplacée.

en: This app doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
fr: Cette application ne fournit aucun lien vers un site web, un dépôt de code ou un outil de suivi d’anomalies.

en: This software is no longer receiving updates, including security fixes
fr: Ce logiciel ne reçoit plus de mises à jour, y compris de correctifs de sécurité

en: This software is already provided by your distribution and should not be replaced.
fr: Cette application fait déjà partie de votre distribution et ne devrait pas être remplacée.

en: This software doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
fr: Ce logiciel ne fournit aucun lien vers un site web, un dépôt de code ou un outil de suivi d’anomalie.

en: Unable to find “%s”
fr: Impossible de trouver « %s »

en: Failed to submit review for “%s”: %s
fr: Impossible de soumettre l’évaluation pour « %s » : %s

en: Details page
fr: Page des descriptions

en: Loading App Details
fr: Chargement des détails de l’application

en: Verified
fr: Vérifié

note: TRANSLATORS: A label for a button to execute the selected app.
en: _Open
fr: _Ouvrir

en: _Update
fr: Mettre à _jour

note: TRANSLATORS: button text in the header when an app can be erased
en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Add-ons
fr: Extensions

en: This app can only be used when there is an active internet connection.
fr: Cette application ne peut être utilisée qu’avec une connexion internet active.

en: Software Repository Included
fr: Dépôt de logiciels inclus

en: This app includes a software repository which provides updates, as well as access to other software.
fr: Cette application inclut un dépôt de logiciels qui fournit les mises à jour ainsi que l’accès à d’autres programmes.

en: No Software Repository Included
fr: Aucun dépôt de logiciels inclus

en: This app does not include a software repository. It will not be updated with new versions.
fr: Cette application n’inclut aucun dépôt de logiciels. Elle ne sera pas mise à jour vers de nouvelles versions.

note: Translators: a repository file used for installing software has been discovered.
en: Software Repository Identified
fr: Dépôt de logiciels identifié

en: Adding this software repository will give you access to additional software and upgrades.
fr: Ajouter ce dépôt de logiciels vous donne accès à des logiciels supplémentaires ainsi qu’aux mises à niveau.

en: Only use software repositories that you trust.
fr: N’utilisez que les dépôts de logiciels auxquelles vous faites confiance.

en: Clear app data
fr: Effacer les données de l’application

en: D_elete Data
fr: Supprim_er les données

en: No Metadata
fr: Aucune métadonnée

en: Project _Website
fr: Site _web du projet

en: _Donate
fr: Faire un _don

en: Contribute _Translations
fr: Contribuer aux _traductions

en: _Report an Issue
fr: _Signaler un problème

en: _Help
fr: Aid_e

[ctx: verb]
note: Translators: This is a verb, used on a button to ‘contact the developer’
en: _Contact
fr: _Contacter

note: Translators: Button opening a dialog where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write R_eview
fr: _Rédiger une évaluation

note: Translators: Button opening a dialog showing all reviews for an app.
en: All Reviews
fr: Toutes les évaluations

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading extra metadata files…
fr: Téléchargement de nouveaux fichiers de métadonnées…

note: TRANSLATORS: separator for a list of items
en:  and
fr:  et

note: TRANSLATORS: App window title for fonts installation. %s will be replaced by name of the script we're searching for.
en: Available fonts for the %s script | Available fonts for the %s scripts
fr[0]: Polices disponibles pour le script %s
fr[1]: Polices disponibles pour les scripts %s

note: TRANSLATORS: App window title for codec installation. %s will be replaced by actual codec name(s)
en: Available software for %s | Available software for %s
fr[0]: Logiciel disponible pour %s
fr[1]: Logiciels disponibles pour %s

en: Requested software not found
fr: Logiciel demandé introuvable

en: Failed to find requested software
fr: Impossible de trouver le logiciel demandé

note: TRANSLATORS: This string is used for codecs that weren't found
en: %s not found
fr: %s sont introuvables

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: on the website
fr: sur le site web

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available that provide the file %s.
fr: Aucune application disponible pour fournir le fichier %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get missing apps might be found %s.
fr: Des informations sur %s, ainsi que des options sur la façon d’obtenir les applications manquantes sont disponibles sur %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available for %s support.
fr: Aucune application disponible pour prendre en charge %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: %s is not available.
fr: %s est indisponible.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get an app that can support this format might be found %s.
fr: Des informations sur %s, ainsi que des options sur la façon d’obtenir une application susceptible de prendre en charge ce format sont disponibles sur %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No fonts are available for the %s script support.
fr: Aucune police n’est disponible pour la prise en charge du script %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional fonts might be found %s.
fr: Des informations sur %s, ainsi que des options sur la façon d’obtenir des polices supplémentaires sont disponibles sur %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No addon codecs are available for the %s format.
fr: Aucun codec au format %s n’est disponible pour l’extension.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format might be found %s.
fr: Des informations sur %s, ainsi que des options sur la façon d’obtenir un codec susceptible de lire ce format sont disponibles sur %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No Plasma resources are available for %s support.
fr: Aucune ressource pour plasma n’est disponible pour prendre en charge %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional Plasma resources might be found %s.
fr: Des informations sur %s, ainsi que des options sur la façon d’obtenir des ressources supplémentaires pour plasma sont disponibles sur %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No printer drivers are available for %s.
fr: Aucun pilote d’imprimante n’est disponible pour %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a driver that supports this printer might be found %s.
fr: Des informations sur %s, ainsi que des options sur la façon d’obtenir un pilote susceptible de prendre en charge cette imprimante sont disponibles sur %s.

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: the documentation
fr: la documentation

note: TRANSLATORS: no codecs were found. The first %s will be replaced by actual codec name(s), the second %s is the app name, which requested the codecs, the third %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information. | Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information.
fr[0]: Impossible de trouver le %s requis par %s. Veuillez consulter %s pour de plus amples informations.
fr[1]: Impossible de trouver les %s requis par %s. Veuillez consulter %s pour de plus amples informations.

note: TRANSLATORS: no codecs were found. First %s will be replaced by actual codec name(s), second %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information. | Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information.
fr[0]: Impossible de trouver le %s que vous recherchez. Veuillez consulter %s pour de plus amples informations.
fr[1]: Impossible de trouver les %s que vous recherchez. Veuillez consulter %s pour de plus amples informations.

en: Failed to find any search results: %s
fr: Échec de la recherche, aucun résultat : %s

en: %s file format
fr: Format de fichier %s

en: Install _All
fr: _Tout installer

en: Unable to Find Requested Software
fr: Impossible de trouver le logiciel demandé

en: Codecs page
fr: Page des Codecs

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Featured Apps List
fr: Liste des applications mises en avant

en: Desktop Support
fr: Prise en charge de l’ordinateur

en: Supports being used on a large screen
fr: Prend en charge l’utilisation sur un grand écran

en: Desktop Support Unknown
fr: Prise en charge de l’ordinateur inconnue

en: Not enough information to know if large screens are supported
fr: Pas assez d’informations pour savoir si les grands écrans sont pris en charge

en: Requires a large screen
fr: Nécessite un grand écran

en: Desktop Not Supported
fr: Ordinateur non pris en charge

en: Cannot be used on a large screen
fr: Non utilisable avec un grand écran

en: Mobile Support
fr: Prise en charge du mobile

en: Supports being used on a small screen
fr: Prend en charge l’utilisation sur un petit écran

en: Mobile Support Unknown
fr: Prise en charge du mobile inconnue

en: Not enough information to know if small screens are supported
fr: Pas assez d’informations pour savoir si les petits écrans sont pris en charge

en: Requires a small screen
fr: Nécessite un petit écran

en: Mobile Not Supported
fr: Mobile non pris en charge

en: Cannot be used on a small screen
fr: Non utilisable avec un petit écran

en: Keyboard Support
fr: Prise en charge du clavier

en: Keyboard Support Unknown
fr: Prise en charge du clavier inconnue

en: Not enough information to know if keyboards are supported
fr: Pas assez d’informations pour savoir si les claviers sont pris en charge

en: Keyboard Required
fr: Clavier requis

en: Supports keyboards
fr: Prend en charge les claviers

en: Keyboard Not Supported
fr: Clavier non pris en charge

en: Cannot be used with a keyboard
fr: Non utilisable avec un clavier

en: Mouse Support
fr: Prise en charge de la souris

en: Requires a mouse or pointing device
fr: Nécessite une souris ou un périphérique de pointage

en: Mouse Support Unknown
fr: Prise en charge de la souris inconnue

en: Not enough information to know if mice or pointing devices are supported
fr: Pas assez d’informations pour savoir si les souris ou les périphériques de pointage sont pris en charge

en: Mouse Required
fr: Souris requise

en: Supports mice and pointing devices
fr: Prend en charge les souris et les périphériques de pointage

en: Mouse Not Supported
fr: Souris non prise en charge

en: Cannot be used with a mouse or pointing device
fr: Non utilisable avec une souris ou un périphérique de pointage

en: Touchscreen Support
fr: Prise en charge de l’écran tactile

en: Touchscreen Support Unknown
fr: Prise en charge de l’écran tactile inconnue

en: Not enough information to know if touchscreens are supported
fr: Pas assez d’informations pour savoir si les écrans tactiles sont pris en charge

en: Touchscreen Required
fr: Écran tactile requis

en: Supports touchscreens
fr: Prend en charge les écrans tactiles

en: Touchscreen Not Supported
fr: Écran tactile non pris en charge

en: Cannot be used with a touchscreen
fr: Non utilisable avec un écran tactile

en: Gamepad Required
fr: Manette de jeu requise

en: Requires a gamepad
fr: Nécessite une manette de jeu

en: Gamepad Support
fr: Prise en charge de la manette de jeu

en: Supports gamepads
fr: Prend en charge les manettes de jeu

note: Translators: It’s unknown whether this app is supported on * the current hardware. The placeholder is the app name.
en: %s probably works on this device
fr: %s fonctionne probablement sur ce périphérique

note: Translators: The app will work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s works on this device
fr: %s fonctionne sur ce périphérique

note: Translators: The app will possbily work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s possibly works on this device
fr: %s peut fonctionner sur ce périphérique

note: Translators: The app may not work fully on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work properly on this device
fr: %s ne fonctionnera pas correctement sur ce périphérique

note: Translators: The app will not work properly on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work on this device
fr: %s ne fonctionnera pas sur ce périphérique

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the hardware support/requirements of an app
en: Hardware Support
fr: Prise en charge du matériel

en: Navigate to Explore Page
fr: Aller à la page « Explorer »

en: Navigate to Installed Page
fr: Aller à la page « Installées »

en: Navigate to Updates Page
fr: Aller à la page « Mises à jour »

en: Open Search Bar
fr: Ouvrir la barre de recherche

en: Windows
fr: Fenêtres

en: Open Preferences
fr: Ouvrir les préférences

en: Open Software Repositories
fr: Ouvrir les dépôts de logiciels

en: Help
fr: Aide

en: Open Keyboard Shortcuts
fr: Ouvrir les raccourcis clavier

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: This is in the context of a list of apps which are installed on the system.
en: Installed
fr: Installées

en: Installed page
fr: Page installée

en: In Progress
fr: En cours

note: origin_ui on a remote is the repo dialogue section name, * not the remote title
en: Apps
fr: Applications

en: Web Apps
fr: Applications web

en: System Apps
fr: Applications système

en: Community Built
fr: Construit par la communauté

en: _Get Involved
fr: _Comment participer

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
fr: Il s’agit d’une application libre développée par une communauté internationale, et publiée sous la <a href="%s">licence %s</a>.
    
    Vous pouvez participer et aider à son amélioration.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
fr: Il s’agit d’une application libre développée par une communauté internationale, et publiée sous licence %s.
    
    Vous pouvez participer et aider à son amélioration.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
fr: Il s’agit d’un logiciel libre développé par une communauté internationale, et publié sous <a href="%s">licence %s</a>.
    
    Vous pouvez participer et aider à son amélioration.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
fr: Il s’agit d’un logiciel libre développé par une communauté internationale, et publié sous licence %s.
    
    Vous pouvez participer et aider à son amélioration.

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under.
en: Unknown License
fr: Licence inconnue

en: _Learn More
fr: _En savoir plus

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
fr: Cette application ne spécifie pas la licence sous laquelle elle est développée et peut être propriétaire. Elle pourrait comporter des failles de sécurité difficiles à détecter, et elle pourrait être modifiée sans avertissement.
    
    Vous pourriez ne pas être en mesure de contribuer à cette application.

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
fr: Ce logiciel ne spécifie pas la licence sous laquelle il est développé et peut être propriétaire. Il pourrait comporter des failles de sécurité difficiles à détecter, et il pourrait être modifié sans avertissement.
    
    Vous pourriez ne pas être en mesure de contribuer à ce logiciel.

note: Translators: This is used for "License    Proprietary"
en: Proprietary
fr: Propriétaire

en: This app is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this app.
fr: Il s’agit d’une application non libre ; seuls ses développeurs connaissent son fonctionnement. Elle pourrait comporter des failles de sécurité difficiles à détecter, et elle peut être modifiée sans avertissement.
    
    Vous ne pourrez pas contribuer à ce logiciel.

en: This software is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this software.
fr: Il s’agit d’un logiciel non libre ; seuls ses développeurs connaissent son fonctionnement. Il pourrait comporter des failles de sécurité difficiles à détecter, et il peut être modifié sans avertissement.
    
    Vous ne pourrez peut-être pas contribuer à ce logiciel.

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Special License
fr: Licence spéciale

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
fr: Cette application est développée sous la licence spéciale <a href="%s">%s</a>.
    
    Vous pourriez ne pas être en mesure de contribuer à cette application.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
fr: Cette application est développée sous la licence spéciale « %s ».
    
    Vous pourriez ne pas être en mesure de contribuer à cette application.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
fr: Ce logiciel est développé sous la licence spéciale <a href="%s">%s</a>.
    
    Vous pourriez ne pas être en mesure de contribuer à ce logiciel.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
fr: Ce logiciel est développé sous la licence spéciale « %s ».
    
    Vous pourriez ne pas être en mesure de contribuer à ce logiciel.

note: TRANSLATORS: initial start
en: Downloading Software Catalog
fr: Téléchargement du catalogue de logiciels

en: Loading page
fr: Chargement de la page

en: Starting Up
fr: Démarrage

en: Moderate page
fr: Page des modérations

en: There are no reviews to moderate
fr: Il n’y a pas d’évaluation a modérer

en: Unknown source
fr: Source inconnue

note: Translators: It's like a beta version of the software, a test version
en: Beta
fr: Bêta

note: TRANSLATORS: This is the header for package additions during * a system update
en: Additions
fr: Ajouts

note: TRANSLATORS: This is the header for package removals during * a system update
en: Removals
fr: Suppressions

[ctx: Packages to be updated during a system upgrade]
note: TRANSLATORS: This is the header for package updates during * a system update
en: Updates
fr: Mises à jour

note: TRANSLATORS: This is the header for package downgrades during * a system update
en: Downgrades
fr: Retour à des versions antérieures

note: Translators: This is a clickable link on the third party repositories message dialog. It's part of a constructed sentence: "Provides access to additional software from [selected external sources]. Some proprietary software is included."
en: selected external sources
fr: sources externes sélectionnées

note: Translators: This is the third party repositories message dialog. The %s is replaced with "selected external sources" link. Repositories Preferences is an item from Software's main menu.
en: Provides access to additional software from %s. Some proprietary software is included.
    
    You can enable those repositories later in Software Repositories preferences.
fr: Fournit l’accès à des logiciels supplémentaires à partir de %s. Certains logiciels propriétaires sont inclus.
    
    Vous pouvez activer ces dépôts plus tard dans les paramètres des Dépôts de logiciels.

note: TRANSLATORS: Heading asking whether to turn third party software repositories on of off.
en: Enable Third Party Software Repositories?
fr: Activer les dépôts logiciels tiers ?

note: TRANSLATORS: button to keep the third party software repositories off
en: _Ignore
fr: _Ignorer

note: TRANSLATORS: button to turn on third party software repositories TRANSLATORS: button to accept the agreement
en: _Enable
fr: A_ctiver

en: Available for your operating system
fr: Disponible pour votre système d’exploitation

note: Translators: the '%s' is replaced with the distribution name, constructing for example: "Available for Fedora Linux"
en: Available for %s
fr: Disponible pour %s

note: Translators: This is the title of the main page of the UI.
en: Explore
fr: Explorer

en: Overview page
fr: Page d’aperçu

note: Translators: This is a heading for a section with all available apps.
en: Available Apps
fr: Applications disponibles

note: Translators: This is a heading for a list of categories.
en: Other Categories
fr: Autres catégories

en: No App Data Found
fr: Aucune donnée trouvée pour l’application

[ctx: Distribution name]
en: Unknown
fr: Inconnue

note: TRANSLATORS: button text
en: _OK
fr: _Valider

en: User declined installation
fr: L’utilisateur a refusé l’installation

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and * '%s' is an app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Prepare %s
fr: Préparation de %s

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * repository name, e.g. 'GNOME Nightly'
en: Are you sure you want to remove the %s repository?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le dépôt %s ?

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: All apps from %s will be uninstalled, and you will have to re-install the repository to use them again.
fr: Toutes les applications de %s vont être désinstallées, et il vous faudra réinstaller le dépôt afin de pouvoir les utiliser à nouveau.

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Uninstall %s?
fr: Désinstaller %s ?

en: App Settings & Data
fr: Paramètres et données de l’application

note: Translators: the '%s' is replaced with the app name
en: It will not be possible to use %s after removal.
fr: Il ne sera plus possible d’utiliser %s après la suppression.

note: Translators: this is part of section about deleting app's data, where the 'keep' means 'keep the data'
en: _Keep
fr: _Conserver

en: Allows restoring app settings and content
fr: Permet de restaurer le contenu et les paramètres de l’application

note: Translators: this is part of section about deleting app's data
en: _Delete
fr: _Supprimer

en: Permanently deletes data to save disk space
fr: Supprime définitivement les données pour économiser de l’espace disque

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: It will not be possible to use %s after removal. App data and settings will be kept on disk, to allow restoring the app in the future.
fr: Il ne sera plus possible d’utiliser %s après la suppression. Les données de l’application seront conservées sur le disque, pour permettre sa restauration dans le futur.

note: TRANSLATORS: this is button text to remove the app
en: _Uninstall
fr: _Désinstaller

en: Preferences
fr: Préférences

en: Software Updates
fr: Mises à jour

en: _Automatic
fr: _Automatiques

en: Automatically check for and download updates
fr: Télécharger et installer automatiquement les mises à jour

en: _Manual
fr: _Manuelles

en: Checking for and downloading updates must be done manually
fr: La vérification et le téléchargement des mises à jour doivent être faits manuellement

en: Automatic Update _Notifications
fr: _Notifications de mise à jour automatique

en: Notify when updates have been automatically installed
fr: Envoyer une notification lorsque des mises à jour ont été installées automatiquement

en: Content Filters
fr: Filtres de contenu

en: Only Show _Free Software
fr: N’afficher que les logiciels _libres

en: Hide proprietary software when browsing and searching
fr: Cacher les logiciels propriétaires pendant la navigation et la recherche

en: Only Show _Verified Developers
fr: N’afficher que les développeurs _vérifiés

en: Show only apps from developers whose identity has been verified
fr: N’afficher que les applications dont l’identité des développeurs a été vérifiée

en: Checking for and downloading updates uses data and power. Automatic update features are therefore paused when on metered network connections and when power saver is on.
fr: La vérification et le téléchargement des mises à jour utilise des données et de l’énergie. Les fonctions de mise à jour automatique sont donc suspendues lorsqu’une connexion avec quota est utilisée ou lorsque le mode économie d’énergie est activé.

note: TRANSLATORS: This is a text displayed during a distro upgrade. %s will be replaced by the name and version of distro, e.g. 'Fedora 23'.
en: Installed software is incompatible with %s, and will be automatically removed during upgrade.
fr: Certains logiciels actuellement installés sont incompatibles avec %s et ils vont être supprimés automatiquement durant la mise à jour.

en: Incompatible Software
fr: Logiciels incompatibles

en: _Upgrade
fr: _Mettre à jour

note: TRANSLATORS: The '%s' is replaced with a repository name, like "Fedora Modular - x86_64"
en: Software that has been installed from “%s” will cease to receive updates.
fr: Les logiciels installés depuis « %s » cesseront de recevoir des mises à jour.

en: Disable Repository?
fr: Désactiver le dépôt ?

en: Remove Repository?
fr: Supprimer le dépôt ?

note: TRANSLATORS: this is button text to disable a repo
en: _Disable
fr: _Désactiver

note: TRANSLATORS: this is button text to remove a repo
en: _Remove
fr: _Supprimer

en: Enable New Repositories
fr: Activer les nouveaux dépôts

en: Turn on new repositories when they are added.
fr: Active les nouveaux dépôts lorsqu’ils sont ajoutés.

note: TRANSLATORS: this is the clickable * link on the third party repositories info bar
en: more information
fr: davantage d’informations

note: TRANSLATORS: this is the third party repositories info bar. The '%s' is replaced with a link consisting a text "more information", which constructs a sentence: "Additional repositories from selected third parties - more information."
en: Additional repositories from selected third parties — %s.
fr: Dépôts supplémentaires provenant de tierces parties — %s.

en: Fedora Third Party Repositories
fr: Dépôts tiers Fedora

note: TRANSLATORS: this is the fallback text we use if we can't figure out the name of the operating system
en: the operating system
fr: le système d’exploitation

note: TRANSLATORS: This is the description text displayed in the Software Repositories dialog. %s gets replaced by the name of the actual distro, e.g. Fedora.
en: These repositories supplement the default software provided by %s.
fr: Ces dépôts complètent les logiciels par défaut fournis par %s.

en: Software Repositories
fr: Dépôts de logiciels

en: No Repositories
fr: Aucun dépôt

note: TRANSLATORS: This string states how many apps have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of apps.
en: %u app installed | %u apps installed
fr[0]: %u application installée
fr[1]: %u applications installées

note: TRANSLATORS: This string states how many add-ons have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of add-ons.
en: %u add-on installed | %u add-ons installed
fr[0]: %u extension installée
fr[1]: %u extensions installées

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of apps, and the translated * string will be substituted in
en: %u app | %u apps
fr[0]: %u application
fr[1]: %u applications

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of add-ons, and the translated * string will be substituted
en: %u add-on | %u add-ons
fr[0]: %u extension
fr[1]: %u extensions

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The first placeholder is the translated string “%u app” or * “%u apps”. The second placeh
en: %s and %s installed | %s and %s installed
fr[0]: %s et %s installée
fr[1]: %s et %s installées

en: Checking installed software…
fr: Vérification du logiciel installé…

en: Remove
fr: Supprimer

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really bad app
en: Hate it
fr: Détestable

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		Not a great app
en: Don’t like it
fr: Passable

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A fairly-good app
en: It’s OK
fr: Acceptable

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A good app
en: Like it
fr: Bonne

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really awesome app
en: Love it
fr: Excellente

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		No star has been clicked yet
en: Select a Star to Leave a Rating
fr: Sélectionnez une étoile pour indiquer votre évaluation

note: TRANSLATORS: the review can't just be copied and pasted
en: Please take more time writing the review
fr: Veuillez consacrer plus de temps à la rédaction de l’appréciation

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: Please choose a star rating
fr: Veuillez choisir une appréciation

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too short
fr: Le résumé est trop court

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too long
fr: Le résumé est trop long

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too short
fr: La description est trop courte

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too long
fr: La description est trop longue

note: Translators: Title of the dialog box where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write a Review
fr: Rédiger une évaluation

note: Translators: A button to publish the user's opinion about the app.
en: _Send
fr: _Envoyer

en: Please provide a rating, summary and review text. Reviews should not be used to report problems: instead, contact the developer or your support provider.
fr: Veuillez fournir une note, un résumé et une évaluation. Les évaluations ne doivent pas être utilisés pour signaler des problèmes : contactez plutôt le développeur ou votre fournisseur de services d’assistance.

en: Review Summary
fr: Résumé des évaluations

[ctx: app review]
note: Translators: This is where the users enter their opinions about the apps.
en: Write a short review
fr: Rédiger une courte évaluation

en: Find what data is sent in our <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">privacy policy</a>. The full name attached to your account will be shown publicly.
fr: Vous trouverez la liste des données transmises dans notre <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">politique de confidentialité</a>. Le nom complet associé à votre compte sera affiché publiquement.

en: %u review total | %u reviews total
fr[0]: %u appréciation au total
fr[1]: %u appréciations au total

en: out of 5 stars
fr: sur 5 étoiles

[ctx: Reviewer name]
note: TRANSLATORS: this is when a user doesn't specify a name
en: Unknown
fr: Inconnu

note: TRANSLATORS: we explain what the action is going to do
en: You can report reviews for abusive, rude, or discriminatory behavior.
fr: Vous pouvez signaler les appréciations abusives, insultantes, ou discriminantes.

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Once reported, a review will be hidden until it has been checked by an administrator.
fr: Une fois envoyée, l’appréciation sera masquée jusqu’à ce que celle-ci ait été vérifiée par un administrateur.

note: TRANSLATORS: window title when * reporting a user-submitted review * for moderation
en: Report Review?
fr: Signaler l’appréciation ?

note: TRANSLATORS: button text when * sending a review for moderation
en: _Report
fr: _Signaler

note: Translators: Users can express their opinions about other users' opinions about the apps.
en: Was this review useful to you?
fr: Est-ce que cette appréciation vous a été utile ?

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

note: Translators: Button text for indifference, only used when moderating
en: Meh
fr: Bof

en: Report…
fr: Signaler…

en: Remove…
fr: Supprimer…

en: App isn’t sandboxed but the distribution has checked that it is not malicious
fr: L’application ne s’exécute pas dans un bac à sable mais la distribution a vérifié qu’elle n’est pas malveillante

en: Check that you trust the vendor, as the app isn’t sandboxed
fr: Vérifiez que vous faites confiance au fournisseur, car l’application ne s’exécute pas dans un bac à sable

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Permissions
fr: Aucune permission

en: App is fully sandboxed
fr: L’application s’exécute dans un bac à sable

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Network Access
fr: Accès au réseau

en: Can access the internet
fr: Peut accéder à Internet

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Network Access
fr: Aucun accès au réseau

en: Cannot access the internet
fr: Ne peut pas accéder à Internet

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses System Services
fr: Utilise les services système

en: Can request data from system services
fr: Peut demander des données aux services système

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses Session Services
fr: Utilise les services de session

en: Can request data from session services
fr: Peut demander des données aux services de session

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Device Access
fr: Accès aux périphériques de l’utilisateur

en: Can access devices such as webcams or gaming controllers
fr: Peut accéder à des périphériques tels que des webcams ou des contrôleurs de jeu

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No User Device Access
fr: Aucun accès aux périphériques de l’utilisateur

en: Cannot access devices such as webcams or gaming controllers
fr: Ne peut pas accéder à des périphériques tels que des webcams ou des contrôleurs de jeu

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Input Device Access
fr: Accès aux périphériques d’entrée

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Microphone Access
fr: Accès au microphone

en: Can listen using microphones without asking permission
fr: Peut écouter à l’aide de microphones sans demander la permission

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: System Device Access
fr: Accès aux périphériques du système

en: Can access system devices which require elevated permissions
fr: Peut accéder aux périphériques qui exigent un haut niveau de permissions

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Screen Contents Access
fr: Accès au contenu de l’écran

en: Can access the contents of the screen or other windows
fr: Peut accéder au contenu de l’écran ou aux autres fenêtres

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Legacy Windowing System
fr: Système de fenêtrage désuet

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Arbitrary Permissions
fr: Permissions arbitraires

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Settings
fr: Paramètres utilisateur

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read/Write Access
fr: Accès complet en lecture/écriture au système de fichiers

en: Can read and write all data on the file system
fr: Peut lire et écrire toutes les données contenues dans le système de fichiers

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read/Write Access
fr: Accès en lecture/écriture au dossier personnel

en: Can read and write all data in your home directory
fr: Peut lire et écrire toutes les données contenues dans votre dossier personnel

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read Access
fr: Accès complet en lecture au système de fichiers

en: Can read all data on the file system
fr: Peut lire toutes les données contenues dans le système de fichiers

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read Access
fr: Accès en lecture au dossier personnel

en: Can read all data in your home directory
fr: Peut lire toutes les données contenues dans votre dossier personnel

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read/Write Access
fr: Accès en lecture/écriture au dossier de téléchargement

en: Can read and write all data in your downloads directory
fr: Peut lire et écrire toutes les données contenues dans votre répertoire de téléchargements

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read Access
fr: Accès en lecture au dossier de téléchargement

en: Can read all data in your downloads directory
fr: Peut lire toutes les données contenues dans votre répertoire de téléchargements

en: Can read and write all data in the directory
fr: Peut lire et écrire toutes les données contenues dans le dossier

en: Can read all data in the directory
fr: Peut lire toutes les données contenues dans le dossier

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No File System Access
fr: Aucun accès au système de fichiers

en: Cannot access the file system at all
fr: Ne peut en aucun cas accéder au système de fichiers

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: App developer is verified
fr: Le développeur de l’application est vérifié

en: The developer of this app has been verified to be who they say they are
fr: Les développeurs de cette application ont été vérifiés et sont bien ceux qu’ils prétendent être

note: Translators: This indicates an app uses an outdated SDK. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Insecure Dependencies
fr: Dépendances non sécurisées

en: Software or its dependencies are no longer supported and may be insecure
fr: Le logiciel ou ses dépendances ne sont plus pris en charge et peuvent ne pas être sécurisés

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
fr: Cette application ne spécifie pas la licence sous laquelle elle est développée, et peut être une application propriétaire

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
fr: Ce logiciel ne spécifie pas la licence sous laquelle il est développé, et peut être un logiciel propriétaire

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Proprietary Code
fr: Code propriétaire

en: The source code is not public, so it cannot be independently audited and might be unsafe
fr: Le code source n’est pas public, il ne peut donc pas être vérifié de manière indépendante et peut être non fiable

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”
fr: Cette application est développée sous la licence spéciale « %s »

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”
fr: Ce logiciel est développé sous la licence spéciale « %s »

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Auditable Code
fr: Code vérifiable

en: The source code is public and can be independently audited, which makes the app more likely to be safe
fr: Le code source est public et peut être vérifié de manière indépendante, ce qui rend l’application plus fiable

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * The placeholder is the app name.
en: %s is privileged
fr: %s est privilégiée

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is safe
fr: %s est fiable

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is probably safe
fr: %s est probablement fiable

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is potentially unsafe
fr: %s est potentiellement non fiable

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is unsafe
fr: %s est non fiable

[ctx: Unknown license]
note: Translators: This is used for "License    Unknown"
en: Unknown
fr: Inconnue

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the permissions of an app
en: Safety
fr: Sécurité

en: License
fr: Licence

en: Outdated SDK version
fr: Version du SDK obsolète

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the previous screenshot in the screenshot carousel.
en: Previous Screenshot
fr: Capture d’écran précédente

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the next screenshot in the screenshot carousel.
en: Next Screenshot
fr: Capture d’écran suivante

note: Translators: Shortened form of “no screenshots available” when showing an app’s details.
en: No Screenshots
fr: Aucune capture d’écran

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot and * we get back 404
en: Screenshot not found
fr: Capture d’écran introuvable

note: TRANSLATORS: possibly image file corrupt or not an image
en: Failed to load image
fr: Échec de chargement de l’image

note: TRANSLATORS: this is when we request a screenshot size that * the generator did not create or the parser did not add
en: Screenshot size not found
fr: Taille de capture d’écran introuvable

note: TRANSLATORS: this is when we try create the cache directory * but we were out of space or permission was denied
en: Could not create cache
fr: Impossible de créer le cache

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot * that was not a valid URL
en: Screenshot not valid
fr: Capture d’écran non valide

note: TRANSLATORS: this is when networking is not available
en: Screenshot not available
fr: Capture d’écran indisponible

en: Screenshot
fr: Capture d’écran

note: TRANSLATORS: this is when there are too many search results * to show in in the search page
en: %u more match | %u more matches
fr[0]: plus %u correspondance
fr[1]: plus %u correspondances

en: Search page
fr: Page de recherche

en: Search for Apps
fr: Rechercher des applications

en: No App Found
fr: Aucune application trouvée

note: TRANSLATORS: this is part of the in-app notification, * where the %s is the truncated hostname, e.g. * 'alt.fedoraproject.org' * where the %s is the origin id, e.g. 'fedora' * where the %s is a multi-word localised app name * e.g. 'Getting things GNOME!"
en: “%s”
fr: « %s »

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates
fr: Impossible de télécharger les mises à jour

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download firmware updates
fr: Impossible de télécharger les mises à jour du micrologiciel

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: internet access required
fr: Impossible de mettre à jour : accès à Internet requis

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: not enough disk space
fr: Impossible de mettre à jour : espace disque insuffisant

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: authentication required
fr: Impossible de mettre à jour : authentification requise

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: invalid authentication
fr: Impossible de mettre à jour : authentification non valide

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: permission required
fr: Impossible de mettre à jour : permission requise

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to get list of updates
fr: Impossible d’obtenir la liste des mises à jour

en: Unable to install: download failed
fr: Impossible d’installer : échec du téléchargement

en: Unable to install: missing runtime
fr: Impossible d’installer : moteur d’exécution manquant

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s
fr: Impossible d’installer %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: internet access required
fr: Installation impossible : accès à Internet requis

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: invalid app format
fr: Installation impossible : format de l’application non valide

en: Unable to install: not enough disk space
fr: Impossible d’installer : espace disque insuffisant

en: Unable to install: authentication required
fr: Impossible d’installer : authentification requise

en: Unable to install: invalid authentication
fr: Impossible d’installer : authentification non valide

en: Unable to install: permission required
fr: Impossible d’installer : permission requise

en: Unable to install: device must be plugged in
fr: Impossible d’installer : branchez l’alimentation secteur

en: Unable to install: low battery
fr: Impossible d’installer : batterie faible

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: download failed
fr: Impossible de mettre à jour : échec du téléchargement

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: device must be plugged in
fr: Impossible de mettre à jour : branchez l’alimentation secteur

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: low battery
fr: Impossible de mettre à jour : batterie faible

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s
fr: Impossible de mettre à jour %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates
fr: Impossible d’installer les mises à jour

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade
fr: Impossible de mettre à niveau

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: download failed
fr: Impossible de mettre à niveau : échec du téléchargement

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: internet access required
fr: Impossible de mettre à niveau vers : accès à internet requis

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: not enough disk space
fr: Impossible de mettre à niveau : espace disque insuffisant

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: authentication required
fr: Impossible de mettre à niveau : authentification requise

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: invalid authentication
fr: Impossible de mettre à niveau : authentification non valide

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: permission required
fr: Impossible de mettre à niveau : permission requise

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: device must be plugged in
fr: Impossible de mettre à niveau : branchez l’alimentation secteur

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: low battery
fr: Impossible de mettre à niveau : batterie faible

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication required
fr: Impossible d’installer : authentification requise

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication invalid
fr: Impossible de désinstaller : authentification non valide

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: permission required
fr: Impossible de désinstaller : permission requise

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: device must be plugged in
fr: Impossible de désinstaller : branchez l’alimentation secteur

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: low battery
fr: Impossible de désinstaller : batterie faible

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s
fr: Impossible de désinstaller %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the '%s' is replaced with the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to launch %s
fr: Impossible de démarrer %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification TRANSLATORS: we failed to get a proper error code
en: Sorry, something went wrong
fr: Désolé, quelque chose n’a pas marché

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Not enough disk space for operation
fr: Espace disque insuffisant pour l’opération

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: file type not supported
fr: Impossible de désinstaller : type de fichier non pris en charge

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: authentication failed
fr: Impossible d’installer : l’authentification a échoué

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install
fr: Impossible d’installer

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to contact %s
fr: Impossible de contacter %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the 'Software' means this app, aka 'GNOME Software'.
en: Restart Software to use new plugins
fr: Redémarrer Logiciels pour utiliser les nouveaux greffons

note: TRANSLATORS: need to be connected to the AC power
en: Device needs to be plugged in
fr: L’appareil doit être branché au secteur

note: TRANSLATORS: not enough juice to do this safely
en: Battery level is too low
fr: Niveau de batterie trop faible

en: _Software Repositories
fr: _Dépôts de logiciels

en: _Keyboard Shortcuts
fr: _Raccourcis clavier

en: _Preferences
fr: _Préférences

en: Search
fr: Rechercher

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: Search apps
fr: Rechercher des applications

note: Translators: A label for a button to show all available software.
en: _Explore
fr: _Explorer

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: A label for a button to show only software which is already installed.
en: _Installed
fr: _Installées

[ctx: Header bar button for list of apps to be updated]
note: Translators: A label for a button to show only updates which are available to install.
en: _Updates
fr: Mises à jo_ur

en: Go back
fr: Retourner en arrière

note: Translators: This is shown in a bubble to represent a 0 byte * storage size, so its context is “storage size: none”. The * bubble is small, so the string should be as short as * possible.
en: None
fr: Aucune

en: App Data
fr: Données d’application

en: Data needed for the app to run
fr: Données nécessaires à l’exécution de l’application

en: User Data
fr: Données d’utilisateur

en: Data created by you in the app
fr: Données créées par vous dans l’application

en: Cache Data
fr: Données de cache

en: Temporary cached data
fr: Données mises en cache de façon temporaire

en: The app itself
fr: L’application elle-même

en: Required Dependencies
fr: Dépendances requises

en: Shared system components required by this app
fr: Composants système partagés requis par cette application

[ctx: Download size]
en: Unknown
fr: Inconnue

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the storage or download size needed for an app
en: Storage
fr: Stockage

note: Translators: Please do not translate the markup or link href
en: Cached data can be cleared from the <a href="dummy">_app settings</a>.
fr: Les données mises en cache peuvent être effacées à partir des <a href="dummy">_paramètres de l’application</a>.

en: %s (Installed)
fr: %s (installée)

en: %s (Installing)
fr: %s (installation en cours)

en: %s (Downloading)
fr: %s (téléchargement en cours)

en: %s (Removing)
fr: %s (suppression en cours)

en: _Details
fr: _Détails

en: Examine Disk
fr: Examiner le disque

en: Network Settings
fr: Paramètres réseau

en: _Restart Now…
fr: _Redémarrer maintenant…

note: TRANSLATORS: this is the subtitle of the installed updates dialog window. %s will be replaced by the date when the updates were installed. The date format is defined by the locale's preferred date representation ("%x" in strftime.)
en: Installed on %s
fr: Installées le %s

note: TRANSLATORS: this is the title of the installed updates dialog window
en: Installed Updates
fr: Mises à jour installées

en: No Updates Installed
fr: Aucune mise à jour installée

en: Updates Are Out of Date
fr: Les mises à jour sont obsolètes

en: Please check for available updates
fr: Veuillez rechercher des mises à jour disponibles

en: Critical Updates Ready to Install
fr: Mise à jour critique prête à l’installation

en: Install critical updates as soon as possible
fr: Installez les mises à jour critiques le plus rapidement possible

en: Critical Updates Available to Download
fr: Mises à jour critiques disponibles au téléchargement

en: Download critical updates as soon as possible
fr: Téléchargez les mises à jour critiques le plus rapidement possible

en: Updates Ready to Install
fr: Mises à jour prêtes à l’installation

en: Software updates are ready and waiting
fr: Des mises à jour logicielles sont prêtes à être installées et en attente

en: Updates Available to Download
fr: Mises à jour disponibles au téléchargement

en: Software updates can be downloaded
fr: Des mises à jour logicielles peuvent être téléchargées

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated and restart is required
en: %u App Updated — Restart Required | %u Apps Updated — Restart Required
fr[0]: %u application mise à jour — Redémarrage requis
fr[1]: %u applications mises à jour — Redémarrage requis

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated
en: %u App Updated | %u Apps Updated
fr[0]: %u application mise à jour
fr[1]: %u applications mises à jour

note: TRANSLATORS: %1 is an app name, e.g. Firefox
en: %s has been updated.
fr: %s a été mise à jour.

note: TRANSLATORS: the app needs restarting
en: Please restart the app.
fr: Veuillez redémarrer l’application.

note: TRANSLATORS: %1 and %2 are both app names, e.g. Firefox
en: %s and %s have been updated.
fr: %s et %s ont été mises à jour.

note: TRANSLATORS: at least one app needs restarting
en: %u app requires a restart. | %u apps require a restart.
fr[0]: %u application nécessite un redémarrage.
fr[1]: %u applications nécessitent un redémarrage.

note: TRANSLATORS: %1, %2 and %3 are all app names, e.g. Firefox
en: Includes %s, %s and %s.
fr: Inclut %s, %s et %s.

note: TRANSLATORS: this is when the current operating system version goes end-of-life
en: Operating System Updates Unavailable
fr: Les mises à jour du système d’exploitation sont indisponibles

note: TRANSLATORS: this is the message dialog for the distro EOL notice
en: Upgrade to continue receiving security updates.
fr: Mettez à niveau pour continuer à bénéficier des mises à jour de sécurité.

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade, the replacement would be the * distro name, e.g. 'Fedora'
en: A new version of %s is available to install
fr: Une nouvelle version de %s est disponible à l’installation

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade
en: Software Upgrade Available
fr: Des mises à niveau logicielles sont disponibles

note: TRANSLATORS: title when we offline updates have failed
en: Software Updates Failed
fr: Échec des mises à jour logicielles

note: TRANSLATORS: message when we offline updates have failed
en: An important operating system update failed to be installed.
fr: Échec d’installation d’une importante mise à jour du système d’exploitation.

en: Show Details
fr: Afficher les détails

note: TRANSLATORS: Notification title when we've done a distro upgrade
en: System Upgrade Complete
fr: Mise à niveau système terminée

note: TRANSLATORS: This is the notification body when we've done a * distro upgrade. First %s is the distro name and the 2nd %s * is the version, e.g. "Welcome to Fedora 28!"
en: Welcome to %s %s!
fr: Bienvenue dans %s %s !

note: TRANSLATORS: title when we've done offline updates
en: Software Update Installed | Software Updates Installed
fr[0]: Mise à jour logicielle installée
fr[1]: Mises à jour logicielles installées

note: TRANSLATORS: message when we've done offline updates
en: An important operating system update has been installed. | Important operating system updates have been installed.
fr[0]: Une importante mise à jour du système d’exploitation a été installée.
fr[1]: D’importantes mises à jour du système d’exploitation ont été installées.

[ctx: updates]
note: TRANSLATORS: Button to look at the updates that were installed. * Note that it has nothing to do with the app reviews, the * users can't express their opinions here. In some languages * "Review (evaluate) something" is a different translation than * "Review (browse) something."
en: Review
fr: Consulter

note: TRANSLATORS: this is when the offline update failed
en: Failed To Update
fr: Échec de mise à jour

note: TRANSLATORS: the user must have updated manually after * the updates were prepared
en: The system was already up to date.
fr: Le système était déjà à jour.

note: TRANSLATORS: the user aborted the update manually
en: The update was cancelled.
fr: La mise à jour a été annulée.

note: TRANSLATORS: the package manager needed to download * something with no network available
en: Internet access was required but wasn’t available. Please make sure that you have internet access and try again.
fr: L’accès à Internet est nécessaire mais n’est pas disponible. Assurez-vous d’avoir un accès à Internet puis réessayez.

note: TRANSLATORS: if the package is not signed correctly
en: There were security issues with the update. Please consult your software provider for more details.
fr: Il y a eu un problème de sécurité avec la mise à jour. Veuillez consulter votre fournisseur de logiciels pour plus d’informations.

note: TRANSLATORS: we ran out of disk space
en: There wasn’t enough disk space. Please free up some space and try again.
fr: Il n’y avait pas assez d’espace disque. Veuillez en libérer et réessayez.

note: TRANSLATORS: We didn't handle the error type
en: We’re sorry: the update failed to install. Please wait for another update and try again. If the problem persists, contact your software provider.
fr: Nous sommes désolés : l’installation de la mise à jour à échoué. Veuillez attendre la prochaine mise à jour et réessayer. Si le problème persiste, contactez le fournisseur du logiciel.

note: TRANSLATORS: This is the time when we last checked for updates
en: Last checked: %s
fr: Dernière vérification : %s

en: Stop
fr: Arrêter

en: Check for Updates
fr: Rechercher des mises à jour

note: TRANSLATORS:  the first %s is the distro name, e.g. 'Fedora' * and the second %s is the distro version, e.g. '25'
en: %s %s has stopped receiving critical software updates
fr: %s %s ne reçoit plus les mises à jour pour les logiciels essentiels

note: TRANSLATORS: This message is meant to tell users that they need to upgrade * or else their distro will not get important updates.
en: Your operating system has stopped receiving critical software updates
fr: Votre système d’exploitation ne reçoit plus les mises à jour des logiciels essentiels

note: TRANSLATORS: this is to explain that downloading updates may cost money
en: Charges May Apply
fr: Il peut y avoir facturation

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Checking for updates while using mobile broadband could cause you to incur charges.
fr: Rechercher des mises à jour avec votre connexion mobile peut faire l’objet d’une facturation.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Check _Anyway
fr: Rechercher _quand même

note: TRANSLATORS: can't do updates check
en: No Network
fr: Aucun réseau

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Internet access is required to check for updates.
fr: L’accès à Internet est nécessaire pour rechercher des mises à jour.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Network _Settings
fr: Paramètres ré_seau

en: Software Upgrades Downloaded
fr: Mises à niveau logicielles téléchargées

en: Software upgrades have been downloaded and are ready to be installed.
fr: Des mises à niveau logicielles ont été téléchargées et sont prêtes à être installées.

en: Check for updates
fr: Rechercher des mises à jour

[ctx: Apps to be updated]
en: Updates
fr: Mises à jour

en: Updates page
fr: Page des mises à jour

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: Loading Updates
fr: Chargement des mises à jour

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: This could take a while
fr: Cela pourrait prendre du temps

note: TRANSLATORS: This means all software (plural) installed on this system is up to date.
en: Up to Date
fr: À jour

en: Use Mobile Data?
fr: Utiliser les données mobiles ?

en: Checking for updates when using mobile broadband could cause you to incur charges
fr: Rechercher des mises à jour avec votre connexion mobile pourrait faire l’objet d’une facturation

en: _Check Anyway
fr: _Rechercher quand même

en: No Connection
fr: Aucune connexion

en: Go online to check for updates
fr: Se connecter pour rechercher des mises à jour

en: _Network Settings
fr: Paramètres du _réseau

en: Error
fr: Erreur

en: Updates are automatically managed
fr: Les mises à jour sont gérées automatiquement

en: Software Updates Paused
fr: Pause des mises à jour logicielles

en: Automatic software updates have been paused for the following reasons:
fr: Les mises à jour automatiques ont été mises en pause pour les raisons suivantes :

en: 
    • The current network connection is metered
fr: 
    • La connexion réseau actuelle est avec une connexion avec quota

en: 
    • The current network connection prohibits large downloads
fr: 
    • La connexion réseau actuelle ne permet pas d’effectuer des téléchargements importants

en: 
    • Power saver mode is active
fr: 
    • Le mode économie d’énergie est activé

en: 
    • Game mode is active
fr: 
    • Le mode jeu est activé

en: Software updates paused
fr: Pause des mises à jour logicielles

en: Network connection is metered - software updates paused
fr: La connexion réseau est avec une connexion avec quota - pause des mises à jour logicielles

en: Network connection prohibits large downloads - software updates paused
fr: La connexion réseau ne permet pas d’effectuer des téléchargements importants - pause des mises à jour logicielles

en: Power saver mode is active - software updates paused
fr: Le mode économie d’énergie est activé - pause des mises à jour logicielles

en: Game mode is active - software updates paused
fr: Le mode jeu est activé - pause des mises à jour logicielles

note: TRANSLATORS: This is the button for installing all * offline updates
en: _Restart & Update…
fr: _Redémarrer et mettre à jour…

note: TRANSLATORS: This is the button for upgrading all * online-updatable apps
en: U_pdate All
fr: _Tout mettre à jour

en: Software Updates Downloaded
fr: Mises à jour logicielles téléchargées

en: Software updates have been downloaded and are ready to be installed.
fr: Des mises à jour logicielles ont été téléchargées et sont prêtes à être installées.

note: TRANSLATORS: This is the header for system firmware that * requires a reboot to apply
en: Integrated Firmware
fr: Micrologiciel intégré

note: TRANSLATORS: This is the header for offline OS and offline * app updates that require a reboot to apply
en: Requires Restart
fr: Redémarrage nécessaire

note: TRANSLATORS: This is the header for online runtime and * app updates, typically flatpaks or snaps
en: App Updates
fr: Mises à jour des applications

note: TRANSLATORS: This is the header for device firmware that can * be installed online
en: Device Firmware
fr: Micrologiciel du périphérique

en: _Download
fr: _Télécharger

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The first %s is the distro name * and the 2nd %s is the version, e.g. "Fedora 35 Available"
en: %s %s Available
fr: %s %s disponible

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The %s is the distro name, * e.g. "GNOME OS Available"
en: %s Available
fr: %s disponible

en: Learn about the new version
fr: En apprendre davantage sur la nouvelle version

note: Translators: the first '%s' is replaced with the downloaded size, the second '%s' with the total download size, forming text like "135 MB of 2 GB downloaded"
en: %s of %s downloaded
fr: %s sur %s téléchargé

note: Translators: the '%u' is replaced with the actual percentage being already downloaded, forming text like "13% downloaded"
en: %u%% downloaded
fr: %u %% téléchargé

en: A major upgrade, with new features and added polish.
fr: Une mise à niveau majeure, avec de nouvelles fonctionnalités et plus belle.

en: _Restart & Upgrade…
fr: _Redémarrer et mettre à jour…

en: Remember to back up data and files before upgrading.
fr: N’oubliez pas de sauvegarder vos données et fichiers avant la mise à niveau.

en: Failed to delete file “%s”: %s
fr: Impossible de supprimer le fichier « %s » : %s

en: Failed to delete directory “%s”: %s
fr: Impossible de supprimer le répertoire « %s » : %s

en: Add, remove or update software on this computer
fr: Ajouter, supprimer ou mettre à jour des applications sur cet ordinateur

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;
fr: mises à jour;mise à niveau;sources;dépôts;préférences;installer;désinstaller;programmes;logiciels;applications;magasin;boutique;

note: TRANSLATORS: this is a group of updates that are not * packages and are not shown in the main list
en: System Updates
fr: Mises à jour système

note: TRANSLATORS: this is a longer description of the * "System Updates" string
en: General system updates, such as security or bug fixes, and performance improvements.
fr: Mises à jour générales du système, telles que la sécurité ou les corrections d’anomalies, et améliorations des performances.

note: Translators: The '%s' is replaced with the OS name, like "Endless OS"
en: %s update with new features and fixes.
fr: Une mise à jour %s avec de nouvelles fonctionnalités et corrections.

en: EOS update service could not fetch and apply the update.
fr: Le service de mise à jour d’Endless OS n’a pas pu récupérer et appliquer la mise à niveau.

en: Web App
fr: Application web

en: Web Apps Support
fr: Prise en charge d’applications web

en: Run popular web applications in a browser
fr: Exécuter des applications web connues dans un navigateur

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading upgrade information…
fr: Téléchargement des informations de mise à niveau…

note: TRANSLATORS: this is a title for Fedora distro upgrades
en: Upgrade for the latest features, performance and stability improvements.
fr: Mise à niveau pour les dernières fonctionnalités et améliorations de stabilité et de performances.

en: Flatpak Support
fr: Prise en charge de Flatpak

en: Flatpak is a framework for desktop apps on Linux
fr: Flatpak est une structure pour les applications de bureau sous Linux

note: Reference: https://docs.flatpak.org/en/latest/flatpak-command-reference.html#idm45858571325264
en: System folder %s
fr: Dossier système %s

en: Home subfolder %s
fr: Sous-dossier personnel %s

en: Host system folders
fr: Dossiers du système hôte

en: Host system configuration from /etc
fr: Configuration du système hôte à partir de /etc

en: Desktop folder
fr: Dossier Bureau

en: Desktop subfolder %s
fr: Sous-dossier Bureau %s

en: Documents folder
fr: Dossier Documents

en: Documents subfolder %s
fr: Sous-dossier Documents %s

en: Music folder
fr: Dossier Musique

en: Music subfolder %s
fr: Sous-dossier Musique %s

en: Pictures folder
fr: Dossier Images

en: Pictures subfolder %s
fr: Sous-dossier Images %s

en: Public Share folder
fr: Dossier partagé public

en: Public Share subfolder %s
fr: Sous-dossier partagé public %s

en: Videos folder
fr: Dossier Vidéos

en: Videos subfolder %s
fr: Sous-dossier Vidéos %s

en: Templates folder
fr: Dossier Modèles

en: Templates subfolder %s
fr: Sous-dossier Modèles %s

en: User cache folder
fr: Dossier personnel de cache

en: User cache subfolder %s
fr: Sous-dossier personnel de cache %s

en: User configuration folder
fr: Dossier personnel de configuration

en: User configuration subfolder %s
fr: Sous-dossier personnel de configuration %s

en: User data folder
fr: Dossier personnel de données

en: User data subfolder %s
fr: Sous-dossier personnel de données %s

en: User runtime folder
fr: Dossier personnel d’exécution

en: User runtime subfolder %s
fr: Sous-dossier personnel d’exécution %s

en: Filesystem access to %s
fr: Accès au système de fichiers dans %s

note: TRANSLATORS: status text when downloading new metadata
en: Getting flatpak metadata for %s…
fr: Téléchargement des métadonnées de Flatpak pour %s…

en: Failed to refine addon ‘%s’: %s
fr: Impossible d’affiner l’extension « %s » : %s

en: User Installation
fr: Installation utilisateur

en: System Installation
fr: Installation système

en: App ID
fr: Identifiant d’application

en: Failed to add to install for addon ‘%s’: %s
fr: Impossible d’ajouter l’extension « %s » à l’installation : %s

en: Failed to add to uninstall for addon ‘%s’: %s
fr: Impossible d’ajouter l’extension « %s » à la désinstallation : %s

en: Remote “%s” doesn't allow install of “%s”, possibly due to its filter. Remove the filter and repeat the install. Detailed error: %s
fr: « %s » distant ne permet pas l’installation de « %s », peut-être en raison de son filtre. Enlevez le filtre et répétez l’installation. Erreur détaillée : %s

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
fr: L’alimentation du système est trop faible pour effectuer la mise à jour

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
fr: L’alimentation du système est trop faible pour effectuer la mise à jour (%u%%, %u%% nécessaires)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
fr: L’appareil est inaccessible ou hors de portée

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
fr: La batterie de l’appareil est trop peu chargée

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
fr: La batterie de l’appareil est trop peu chargée (%u%%, %u%% nécessaires)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
fr: L’appareil attend que la mise à jour soit appliquée

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
fr: L’appareil attend que l’alimentation soit connectée

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
fr: L’appareil ne peut pas être utilisé lorsque l’écran est rabattu

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
fr: Mise à jour du périphérique « %s »

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
fr: Mise à jour système « %s »

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
fr: Mise à jour du contrôleur embarqué « %s »

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
fr: Mise à jour du système de gestion (« ME ») de %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
fr: Mise à jour du système de gestion pour entreprises de « %s »

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
fr: Mise à jour du système de gestion pour le grand public de « %s »

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
fr: Mise à jour du contrôleur « %s »

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
fr: Mise à jour du contrôleur Thunderbolt « %s »

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system bootup
en: %s CPU Microcode Update
fr: Mise à jour du microcode du processeur « %s »

note: TRANSLATORS: configuration refers to hardware state, * e.g. a security database or a default power value
en: %s Configuration Update
fr: Mise à jour de la configuration de « %s »

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
fr: Mise à jour de la batterie « %s »

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
fr: Mise à jour de la caméra « %s »

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
fr: Mise à jour du module de plate-forme fiable (« TPM ») « %s »

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
fr: Mise à jour du pavé tactile « %s »

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
fr: Mise à jour de la souris « %s »

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
fr: Mise à jour du clavier « %s »

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
fr: Mise à jour du contrôleur de stockage « %s »

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
fr: Mise à jour de l’interface réseau « %s »

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
fr: Mise à jour de l’écran « %s »

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
fr: Mise à jour du système de gestion (« BMC ») de %s

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
fr: Mise à jour du récepteur USB « %s »

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
fr: Mise à jour du périphérique disque « %s »

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
fr: Mise à jour du périphérique flash « %s »

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
fr: Mise à jour du SSD « %s »

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
fr: Mise à jour du processeur graphique (« GPU ») « %s »

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
fr: Mise à jour de la station d’accueil « %s »

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
fr: Mise à jour de la station d’accueil USB « %s »

en: Firmware update could not be applied:
fr: La mise à jour du micrologiciel n’a pu être appliquée :

en: Firmware
fr: Micrologiciel

en: Firmware Upgrade Support
fr: Prise en charge de la mise à niveau du micrologiciel

en: Provides support for firmware upgrades
fr: Fournit la prise en charge des mises à niveau du micrologiciel

en: Install Unsigned Software?
fr: Installer le logiciel non signé ?

en: Software that is to be installed is not signed. It will not be possible to verify the origin of updates to this software, or whether updates have been tampered with.
fr: Le logiciel à installer n’est pas signé. Il ne sera pas possible de vérifier l’origine des mises à jour de ce logiciel, ou si les mises à jour ont été falsifiées.

en: Download Unsigned Software?
fr: Télécharger le logiciel non signé ?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with.
fr: Des mises à jour non signées sont disponibles. Sans une signature, il est impossible de vérifier l’origine d’une mise à jour, ou de savoir si elle a été falsifiée.

en: Update Unsigned Software?
fr: Mettre à jour le logiciel non signé ?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with. Software updates will be disabled until unsigned updates are either removed or updated.
fr: Des mises à jour non signées sont disponibles. Sans une signature, il est impossible de vérifier l’origine d’une mise à jour, ou de savoir si elle a été falsifiée. Les mises à jour logicielles seront désactivées jusqu’à ce que les mises à jour non signées soient supprimées ou mises à jour.

en: Packages
fr: Paquets

en: Failed to install updates:
fr: Échec de l’installation des mises à jour :

en: Operating System (OSTree)
fr: Système d’exploitation (OSTree)

note: TRANSLATORS: default snap store name
en: Snap Store
fr: Boutique des snap

en: Snap Support
fr: Prise en charge de Snap

en: A snap is a universal Linux package
fr: Un snap est un paquet Linux universel
