gnome-software - en to hi translation catalogue (710 entries)

en: GNOME Software
hi: GNOME सॉफ़्टवेयर

en: Application manager for GNOME
hi: GNOME के लिए एप्लिकेशन प्रबंधक

en: Software allows you to find and install new applications and system extensions and remove existing installed applications.
hi: सॉफ़्टवेयर आपको नए एप्लिकेशन और सिस्टम विस्तारण ढूँढने और स्थापित करने देता है और मौजूदा स्थापित एप्लिकेशन को निकालने देता है.

en: GNOME Software showcases featured and popular applications with useful descriptions and multiple screenshots per application. Applications can be found either through browsing the list of categories or by searching. It also allows you to update your system using an offline update.
hi: GNOME सॉफ़्टवेयर उपयोगी विवरणों और प्रति एप्लिकेशन एकाधिक स्क्रीनशॉट के साथ पसंदीदा और लोकप्रिय एप्लिकेशन को दिखाता है. एप्लिकेशन को श्रेणियों की सूची को ब्राउज़ करके या उन्हें खोजकर ब्राउज़ किया जा सकता है. यह आपको ऑफ़लाइन अपडेट का उपयोग करके आपके सिस्टम को भी अद्यतित करने देता है.

en: Overview panel
hi: ओवरव्यू पैनल

en: Details panel
hi: विवरण पैनल

en: Installed panel
hi: स्थापित पैनल

en: Updates panel
hi: अपडेट पैनल

en: The update details
hi: अपडेट विवरण

en: The GNOME Project
hi: GNOME प्रोजेक्ट

en: Install an appstream file into a system location
hi: सिस्टम स्थान में कोई ऐपस्ट्रीम फ़ाइल स्थापित करें

en: Installing an appstream file into a system location
hi: सिस्टम स्थान में कोई ऐपस्ट्रीम फ़ाइल स्थापित कर रहा है

en: A list of compatible projects
hi: संगत प्रोजेक्ट की सूची

en: This is a list of compatible projects we should show such as GNOME, KDE and XFCE.
hi: यह संगत प्रोजेक्ट की सूची है जो हमें दिखाना चाहिए जैसे GNOME, KDE और XFCE.

en: Whether to manage updates in GNOME Software
hi: GNOME Software में अपडेट प्रबंधित करना है या नहीं

en: If disabled, GNOME Software will hide the updates panel and not perform any automatic updates actions.
hi: अक्षम होने पर, GNOME Software अपडेट पैनल को छिपा देगा और कोई भी स्वचालित अपडेट क्रिया नहीं करेगा.

en: Whether to automatically perform updates
hi: चाहे स्वचालित रूप से अपडेट निष्पादित करना हो

en: If enabled, GNOME Software automatically downloads and installs updates in the background (except for some app types like packages, where it prompts the user to install them when ready).
hi: सक्षम होने पर, GNOME सॉफ्टवेयर स्वचालित रूप से पृष्ठभूमि में अपडेट को डाउनलोड और स्थापित करता है (कुछ ऐप प्रकार, जैसे कि पैकेज को छोड़कर, जहाँ यह तैयार होने पर स्थापित करने के लिए उपयोगकर्ता को संकेत देता है).

en: Whether to automatically refresh when on a metered connection
hi: मीटर्ड कनेक्शन पर होने पर स्वचालित रूप से रिफ़्रेश करना है या नहीं

en: If enabled, GNOME Software automatically refreshes in the background even when using a metered connection (eventually downloading some metadata, checking for updates, etc., which may incur in costs for the user).
hi: सक्षम होने पर, मीटर्ड कनेक्शन का उपयोग करने पर भी GNOME Software स्वचालित रूप से पृष्ठभूमि में रिफ़्रेश होगा (फलतः कुछ मेटाडाटा डाउनलोड करना, अपडेट के लिए जाँचना इत्यादि, जिससे हो सकता है कि उपयोगकर्ता पर शुल्क लगेे).

en: Whether it’s the very first run of GNOME Software
hi: चाहे यह GNOME Software का पहला संचालन हो

en: Show star ratings next to applications
hi: एप्लिकेशन के पास तारा रेटिंग दिखाएँ

en: Filter applications based on the default branch set for the remote
hi: रिमोट के लिए सेट डिफ़ॉल्ट ब्रांच पर आधारित ऐप्लिकेशन्स फ़िल्टर करें

en: Non-free applications show a warning dialog before install
hi: सशुल्क एप्लिकेशन स्थापित होने के पहले चेतावनी संवाद दिखाते हैं

en: When non-free applications are installed a warning dialog can be shown. This controls if that dialog is suppressed.
hi: सशुल्क एप्लिकेशन के स्थापित होने पर चेतावनी संवाद दिखाई दे सकता है. उस संवाद के दबे होने पर वह इसे नियंत्रित करता है.

en: A list of popular applications
hi: लोकप्रिय एप्लिकेशन की सूची

en: A list of applications to use, overriding the system defined ones.
hi: परिभाषित किए गए सिस्टम को ओवरराइड करने पर उपयोग किए जाने वाले एप्लिकेशन की सूची.

en: The list of extra sources that have been previously enabled
hi: पूर्व में सक्षम किए गए अतिरिक्त स्रोतों की सूची

en: The list of sources that have been previously enabled when installing third-party applications.
hi: तृतीय-पक्ष एप्लिकेशन को स्थापित करते समय पूर्व में सक्षम किए गए स्रोतों की सूची.

en: The last update check timestamp
hi: अंतिम अपडेट जाँच टाइमस्टैम्प

en: The last upgrade notification timestamp
hi: अंतिम नवीनीकरण सूचना टाइमस्टैम्प

en: The timestamp of the first security update, cleared after update
hi: पहले सुरक्षा अपडेट का टाइमस्टैम्प, जो अपडेट के बाद साफ़ किया गया

en: The last update timestamp
hi: अंतिम अपडेट टाइमस्टैम्प

en: The age in seconds to verify the upstream screenshot is still valid
hi: अपस्ट्रीम स्क्रीनशॉट अभी भी मान्य है, यह सत्यापित करने के लिए सेकंड में समयावधि

en: Choosing a larger value will mean less round-trips to the remote server but updates to the screenshots may take longer to show to the user. A value of 0 means to never check the server if the image already exists in the cache.
hi: बड़ा मान चुनने का अर्थ होगा कि रिमोट सर्वर के लिए कम राउंड-ट्रिप्स लेकिन उपयोगकर्ताओं को स्क्रीनशॉट्स के अपडेट दिखाने में अधिक समय लग सकता है. 0 मान का अर्थ है कि अगर छवि पहले से ही कैशे में मौजूद है तो सर्वर की कभी जाँच नहीं की जाएगी.

en: The server to use for application reviews
hi: एप्लिकेशन समीक्षाओं के लिए उपयोग किया जाने वाला सर्वर

en: The minimum karma score for reviews
hi: समीक्षाओं के लिए न्यूनतम कर्मा स्कोर

en: Reviews with karma less than this number will not be shown.
hi: इस संख्या से कम कर्मा वाली समीक्षाओं को दिखाया नहीं जाएगा.

en: A list of official sources that should not be considered 3rd party
hi: आधिकारिक स्रोतों की सूची जिन्हें 3रा पक्ष नहीं माना जाना चाहिए

en: A list of official sources that should be considered free software
hi: उन आधिकारिक स्रोतों की सूची जिन्हें निःशुल्क सॉफ़्टवेयर के रूप में माना जाना चाहिए

en: The licence URL to use when an application should be considered free software
hi: किसी एप्लिकेशन को निःशुल्क सॉफ़्टवेयर के रूप में माने जाने पर उपयोग किए जाने के लिए लाइसेंस URL

en: Install bundled applications for all users on the system where possible
hi: जहाँ भी संभव हो, वहाँ सिस्टम पर सभी उपयोगकर्ताओं के लिए बंडल किए गए ऐप्लिकेशन स्थापित करें

en: Show the folder management UI
hi: फ़ोल्डर प्रबंधन UI दिखाएँ

en: Allow access to the Software Sources dialog
hi: सॉफ़्टवेयर स्रोत संवाद पर पहुँच की अनुमति दें

en: Offer upgrades for pre-releases
hi: पूर्व-रिलीज़ के लिए नवीनीकरण ऑफ़र करें

en: Show some UI elements informing the user that an app is non-free
hi: उपयोगकर्ता को यह सूचित करने वाले कुछ UI घटक दिखाएँ कि ऐप शुल्क सहित है

en: Show the prompt to install nonfree software sources
hi: शुल्क सहित सॉफ़्टवेयर सोर्स इंस्टॉल करने के लिए संकेत दिखाएं

en: Show non-free software in search results
hi: खोज परिणामों में शुल्क वाले सॉफ़्टवेयर दिखाएँ

en: Show the installed size for apps in the list of installed applications
hi: स्थापित ऐप्लिकेशन की सूची में ऐप्स के लिए स्थापना आकार दिखाएँ

en: The URI that explains nonfree and proprietary software
hi: URI जो शुल्क सहित और स्वामित्व संबंधी सॉफ़्टवेयर बताते हैं

en: A list of non-free sources that can be optionally enabled
hi: शुल्क सहित स्रोतों की सूची जो वैकल्पिक रूप से सक्षम की जा सकती है

en: A list of URLs pointing to appstream files that will be downloaded into an app-info folder
hi: ऐपस्ट्रीम फ़ाइलों का संकेत कर रहेे URL की सूची जिसे एक ऐप-इन्फ़ो फ़ोल्डर में डाउनलोड किया जाएगा

en: Install the AppStream files to a system-wide location for all users
hi: सभी उपयोक्ताओं के लिए पूरे सिस्टम पर AppStream फ़ाइलें स्थापित करें

en: Sorts the apps shown in the overview in alphabetical order
hi: ओवरव्यू में दर्शाई गई ऐप्लिकेशन को वर्ण-क्रम में व्यवस्थित करें

en: Overrides the name of the "Featured" entry in the side-filter (category list)
hi: पार्श्व-फ़िल्टर (श्रेणी सूची) में "विशिष्ट" प्रविष्टि का नाम रद्द करता है

en: Software Install
hi: सॉफ़्टवेयर स्थापना

en: Install selected software on the system
hi: सिस्टम पर चयनित सॉफ़्टवेयर स्थापित करें

note: Translators: Do NOT translate or transliterate this text (this is an icon file name)!
en: system-software-install
hi: सिस्टम सॉफ़्टवेयर स्थापना

en: Select All
hi: सभी चुनें

en: Select None
hi: कोई भी नहीं चुनें

en: Software
hi: सॉफ्टवेयर

en: Go back
hi: पीछे जाएँ

note: Translators: A label for a button to show all available software.
en: _All
hi: _सभी

note: Translators: A label for a button to show only software which is already installed.
en: _Installed
hi: _स्थापित किया गया

note: Translators: A label for a button to show only updates which are available to install.
en: _Updates
hi: _अपडेट

en: Search
hi: खोजें

note: button in the info bar
en: Software Sources
hi: सॉफ़्टवेयर स्रोत

note: button in the info bar
en: Examine Disk
hi: डिस्क का परीक्षण करें

note: button in the info bar TRANSLATORS: this is a link to the * control-center network panel
en: Network Settings
hi: नेटवर्क सेटिंग

note: button in the info bar
en: Restart Now
hi: अभी पुनःप्रारंभ करें

note: button in the info bar
en: More Information
hi: अधिक जानकारी

en: Pending
hi: लंबित

en: Installed
hi: स्थापित किया गया

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an application being installed
en: Installing
hi: स्थापित करना

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an application being erased
en: Removing
hi: निकालना

en: Folder Name
hi: फ़ोल्डर का नाम

en: _Cancel
hi: _रद्द करें

en: _Add
hi: _जोड़ें

en: Add to Application Folder
hi: एप्लिकेशन फ़ोल्डर में जोड़ें

note: TRANSLATORS: this is a command line option
en: Start up mode: either ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’ or ‘overview’
hi: प्रारंभ मोड: या तो ‘अपडेट’, ‘अपडेट किया गया’, ‘स्थापित किया गया’ या ‘ओवरव्यू’

en: MODE
hi: मोड

en: Search for applications
hi: एप्लिकेशन खोजें

en: SEARCH
hi: खोजें

en: Show application details (using application ID)
hi: एप्लिकेशन का विवरण दिखाएँ (एप्लिकेशन ID उपयोग करके)

en: Show application details (using package name)
hi: एप्लिकेशन का विवरण दिखाएँ (पैकेज का नाम उपयोग करके)

en: PKGNAME
hi: पैकेज का नाम

en: Install the application (using application ID)
hi: ऐप्लिकेशन स्थापित करें (ऐप्लिकेशन ID का उपयोग करके)

en: Open a local package file
hi: स्थानीय पैकेज फ़ाइल खोलें

en: FILENAME
hi: फ़ाइल का नाम

en: The kind of interaction expected for this action: either ‘none’, ‘notify’, or ‘full’
hi: इस क्रिया के लिए अपेक्षित अंतर्क्रिया का प्रकार: या तो ‘कोई नहीं’, ‘सूचित करें’ या  ‘पूर्ण’

en: Show verbose debugging information
hi: डीबगिंग के लिए विस्तृत मुद्रित जानकारी दिखाएँ

en: Show profiling information for the service
hi: सेवा के लिए प्रोफ़ाइलिंग जानकारी दिखाएँ

en: Quit the running instance
hi: चल रहे इंस्टैंस से बाहर आएं

en: Prefer local file sources to AppStream
hi: AppStream के लिए स्थानीय फ़ाइल स्रोतों को प्राथमिकता दें

en: Show version number
hi: संस्करण संख्या दिखाएँ

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window, e.g. * 'About Software' or 'About Application Installer' where the %s is * the application name chosen by the distro
en: About %s
hi: %s के बारे में

note: TRANSLATORS: well, we seem to think so, anyway
en: A nice way to manage the software on your system.
hi: आपके सिस्टम पर सॉफ़्टवेयर को प्रबंधित करने का बेहतर तरीका.

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the application to be easily installed
en: Visit website
hi: वेबसाइट पर जाएँ

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the application to be easily installed. * The ellipsis indicates that further steps are required
en: Install…
hi: स्थापित करें...

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows to cancel a queued install of the application
en: Cancel
hi: रद्द करें

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the application to be easily installed TRANSLATORS: button text TRANSLATORS: update the fw
en: Install
hi: स्थापित करें

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel * that allows the app to be easily updated live
en: Update
hi: अपडेट करें

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the application to be easily removed TRANSLATORS: this is button text to remove the application
en: Uninstall
hi: स्थापना रद्द करें

note: TRANSLATORS: during the update the device * will restart into a special update-only mode
en: Device cannot be used during update.
hi: अपडेट के दौरान डिवाइस का उपयोग नहीं किया जा सकता.

note: TRANSLATORS: this refers to where the app came from
en: Source
hi: स्रोत

note: TRANSLATORS: this is when the service name is not known
en: To continue you need to sign in.
hi: जारी रखने के लिए आपको साइन इन करना होगा.

note: TRANSLATORS: the %s is a service name, e.g. "Ubuntu One"
en: To continue you need to sign in to %s.
hi: जारी रखने के लिए आपको %s में साइन इन करना होगा.

en: Email address
hi: ईमेल पता

en: I have an account already
hi: मेरे पास पहले से एक खाता है

en: Password
hi: पासवर्ड

en: I want to register for an account now
hi: मैं अभी किसी खाते के लिए पंजीयन करना चाहता/चाहती हूँ

en: I have forgotten my password
hi: मैं अपना पासवर्ड भूल गया/गई हूँ

en: Sign in automatically next time
hi: अगली बार स्वचालित रूप से साइन इन करें

en: Enter your one-time pin for two-factor authentication.
hi: द्वि-कारक प्रमाणीकरण के लिए अपना एक-बार का पिन दर्ज करें.

en: PIN
hi: पिन

en: Authenticate
hi: प्रमाणित करें

en: Continue
hi: जारी रखें

note: TRANSLATORS: This is the name and state of an app for the ATK object
en: %s (Installed)
hi: %s (स्थापित किया गया)

en: Scheduled update
hi: अनुसूचित अपडेट

en: Available in a USB drive
hi: एक USB ड्राइव में उपलब्ध है

en: Requires download
hi: डाउनलोड की आवश्यकता है

note: TRANSLATORS: this is where all applications that don't * fit in other groups are put
en: Other
hi: अन्य

note: TRANSLATORS: this is a subcategory matching all the * different apps in the parent category, e.g. "Games"
en: All
hi: सभी

note: TRANSLATORS: this is a subcategory of featured apps
en: Featured
hi: पसंदीदा

en: Extension Settings
hi: विस्तारित सेटिंग

en: Extensions are used at your own risk. If you have any system problems, it is recommended to disable them.
hi: विस्तारण आपके स्वयं के जोखिम पर उपयोग किए जाते हैं. यदि आपको कोई सिस्टम समस्याएँ हैं, तो उन्हें अक्षम करने का सुझाव दिया जाता है.

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 1 to %u:
hi: 1 से लेकर %u तक की कोई संख्या डालें:

note: TRANSLATORS: asking the user to choose an app from a list
en: Choose an application:
hi: कोई ऐप्लिकेशन चुनें:

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: OS updates are now installed
hi: OS अपेडट अब स्थापित कर दिए गए हैं

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: Recently installed updates are available to review
hi: हाल ही में स्थापित अपडेट अब समीक्षा के लिए उपलब्ध हैं

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that an application * has been successfully installed
en: %s is now installed
hi: %s अब स्थापित कर दिया गया है

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that an application * has been successfully installed
en: Application is ready to be used.
hi: ऐप्लिकेशन उपयोग के लिए तैयार है.

note: TRANSLATORS: this is button that opens the newly installed application
en: Launch
hi: लॉन्च करें

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Third-Party Software?
hi: तृतीय-पक्ष सॉफ़्टवेयर स्थापित करें?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Third-Party Software Source?
hi: तृतीय-पक्ष सॉफ़्टवेयर स्रोत सक्षम करना है?

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. Application name, e.g. "Firefox" * 2. Software source name, e.g. fedora-optional
en: %s is not <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">free and open source software</a>, and is provided by “%s”.
hi: %s, <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">मुफ़्त और खुले स्रोत सॉफ़्टवेयर नहीं है</a>, और “%s” द्वारा प्रदान किए जाते हैं.

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. Application name, e.g. "Firefox" * 2. Software source name, e.g. fedora-optional
en: %s is provided by “%s”.
hi: %s को “%s” द्वारा प्रदान किया जाता है.

note: TRANSLATORS: a software source is a repo
en: This software source must be enabled to continue installation.
hi: इस सॉफ़्टवेयर स्रोत को स्थापना जारी रखने के लिए सक्षम किया जाना चाहिए.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use %s in some countries.
hi: कुछ देशों में %s को स्थापित करना या उपयोग करना गैरकानूनी हो सकता है.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use this codec in some countries.
hi: कुछ देशों में इस कोडेक को स्थापित करना या उपयोग करना गैरकानूनी हो सकता है.

note: TRANSLATORS: this is button text to not ask about non-free content again
en: Don’t Warn Again
hi: फिर से चेतावनी न दें

note: TRANSLATORS: button text
en: Enable and Install
hi: सक्षम करें और स्थापित करें

note: TRANSLATORS: these are show_detailed_error messages from the * package manager no mortal is supposed to understand, * but google might know what they mean
en: Detailed errors from the package manager follow:
hi: पैकेज प्रबंधक की विस्तृत त्रुटियाँ निम्न का अनुसरण करती हैं:

en: Details
hi: विवरण

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No cartoon violence
hi: कोई कार्टून हिंसा नहीं

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Cartoon characters in unsafe situations
hi: असुरक्षित परिस्थितियों में कार्टून कैरेक्टर

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Cartoon characters in aggressive conflict
hi: आक्रामक विरोध में कार्टून कैरेक्टर

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic violence involving cartoon characters
hi: कार्टून कैरेक्टर में शामिल ग्राफ़िक हिंसा

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No fantasy violence
hi: कोई काल्पनिक हिंसा नहीं

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Characters in unsafe situations easily distinguishable from reality
hi: असुरक्षित परिस्थितियों वाले कैरेक्टर को रिएलिटी से आसानी से अलग होने योग्य है

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Characters in aggressive conflict easily distinguishable from reality
hi: आक्रामक विरोध वाले कैरेक्टर को रिएलिटी से आसानी से अलग होने योग्य है

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic violence easily distinguishable from reality
hi: ग्राफ़िक हिंसा रिएलिटी से आसानी से अलग होने योग्य है

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No realistic violence
hi: कोई यथार्थवादी हिंसा नहीं

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Mildly realistic characters in unsafe situations
hi: असुरक्षित परिस्थितियों में थोड़े यथार्थवादी चरित्र

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of realistic characters in aggressive conflict
hi: आक्रामक विरोध में वास्तविक कैरेक्टर का विवरण

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic violence involving realistic characters
hi: ग्राफ़िक हिंसा वाले वास्तविक कैरेक्टर

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No bloodshed
hi: कोई रक्तपात नहीं

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Unrealistic bloodshed
hi: अवास्तविक रक्तपात

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Realistic bloodshed
hi: वास्तविक रक्तपात

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Depictions of bloodshed and the mutilation of body parts
hi: रक्तपात और शरीर के अंगों में विकृति का विवरण

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No sexual violence
hi: कोई यौन हिंसा नहीं

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Rape or other violent sexual behavior
hi: बलात्कार या अन्य हिंसात्मक लैंगिक व्यवहार

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to alcohol
hi: एल्कोहल के कोई संदर्भ नहीं

note: TRANSLATORS: content rating description
en: References to alcoholic beverages
hi: एल्कोहल वाले पेय पदार्थों का संदर्भ

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Use of alcoholic beverages
hi: एल्कोहल वाले पेयपदार्थों का उपयोग

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references to illicit drugs
hi: अवैध नशीली दवाओं के कोई संदर्भ नहीं

note: TRANSLATORS: content rating description
en: References to illicit drugs
hi: अवैध ड्रग का संदर्भ

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Use of illicit drugs
hi: अवैध ड्रग का उपयोग

note: TRANSLATORS: content rating description
en: References to tobacco products
hi: तंबाकू के उत्पादों का संदर्भ

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Use of tobacco products
hi: तंबाकू के उत्पादों का उपयोग

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No nudity of any sort
hi: किसी प्रकार की कोई नग्नता नहीं

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Brief artistic nudity
hi: संक्षिप्त कलात्मक नग्नता

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Prolonged nudity
hi: लंबे समय तक नग्नता

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No references or depictions of sexual nature
hi: यौन प्रकृति के कोई संदर्भ या चित्रण नहीं

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Provocative references or depictions
hi: उत्तेजक संदर्भ या विवरण

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sexual references or depictions
hi: लैंगिक संदर्भ या विवरण

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Graphic sexual behavior
hi: ग्राफ़िक लैंगिक व्यवहार

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No profanity of any kind
hi: किसी प्रकार की कोई गाली नहीं

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Mild or infrequent use of profanity
hi: गलत आचरण का माइल्ड या कभी कभी उपयोग

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Moderate use of profanity
hi: गलत आचरण का मॉडरेट उपयोग

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Strong or frequent use of profanity
hi: गलत आचरण का अधिक या बार-बार उपयोग

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No inappropriate humor
hi: कोई अनुचित हास्य नहीं

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Slapstick humor
hi: हँसी मज़ाक

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Vulgar or bathroom humor
hi: अश्लील या बाथरुम संबंधी हास्य

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Mature or sexual humor
hi: वयस्क या लिंग संबंधी हास्य

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No discriminatory language of any kind
hi: किसी प्रकार की कोई भेदभावपूर्ण भाषा नहीं

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Negativity towards a specific group of people
hi: लोगों के किसी विशेष समूह के लिए नकारात्मकता

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Discrimination designed to cause emotional harm
hi: भावनात्मक नुकसान पहुँचाने के लिए निर्मित भेदभाव

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Explicit discrimination based on gender, sexuality, race or religion
hi: लिंग, लिंग संबंध, जाति या धर्म के आधार पर  सुस्पष्ट भेदभाव

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No advertising of any kind
hi: किसी प्रकार का कोई विज्ञापन नहीं

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Product placement
hi: उत्पाद का प्रतिस्थापन

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Explicit references to specific brands or trademarked products
hi: विशेष ब्रांड या ट्रेडमार्क उत्पादों के लिए सुस्पष्ट संदर्भ

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Players are encouraged to purchase specific real-world items
hi: विशिष्ट वास्तविक विश्व के आइटम खरीदने के लिए खिलाड़ियों को प्रोत्साहित किया जाता है

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No gambling of any kind
hi: किसी प्रकार का कोई जुआ नहीं

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Gambling on random events using tokens or credits
hi: टोकन या क्रेडिट का उपयोग करके जुआं या निरुदेश्य ईवेंट

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Gambling using “play” money
hi: "प्ले" धन का उपयोग करके जुआ

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Gambling using real money
hi: वास्तविक धन का उपयोग जुआ

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No ability to spend money
hi: धन व्यय करने की कोई क्षमता नहीं

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Ability to spend real money in-game
hi: गेम में वास्तविक धन व्यय करने की क्षमता

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No way to chat with other players
hi: अन्य खिलाड़ियों से चैट करने का कोई तरीका नहीं

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Player-to-player game interactions without chat functionality
hi: चैट कार्यक्षमता के बिना खिलाड़ी-खिलाड़ी के बीच गेम सहभागिता

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Player-to-player preset interactions without chat functionality
hi: चैट कार्यक्षमता के बिना खिलाड़ी-खिलाड़ी के बीच पूर्वसेट सहभागिता

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Uncontrolled chat functionality between players
hi: खिलाड़ियों के बीच अनियंत्रित चैट कार्यक्षमता

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No way to talk with other players
hi: अन्य खिलाड़ियों से बात करने का कोई तरीका नहीं

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Uncontrolled audio or video chat functionality between players
hi: खिलाड़ियों के बीच अनियंत्रित ऑडियो या वीडियो चैट कार्यक्षमता

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No sharing of social network usernames or email addresses
hi: सामाजिक नेटवर्क उपयोगकर्ता नामों या ईमेल पतों का कोई साझाकरण नहीं

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sharing social network usernames or email addresses
hi: सामाजिक नेटवर्क उपयोगकर्ता नाम या ईमेल पतों का साझाकरण

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No sharing of user information with 3rd parties
hi: तृतीय पक्षों के साथ उपयोगकर्ता जानकारी का कोई साझाकरण नहीं

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sharing user information with 3rd parties
hi: 3रें पक्षों के साथ उपयोगकर्ता जानकारी साझा करना

note: TRANSLATORS: content rating description
en: No sharing of physical location to other users
hi: अन्य उपयोगकर्ताओं के साथ भौतिक स्थान का कोई साझाकरण नहीं

note: TRANSLATORS: content rating description
en: Sharing physical location to other users
hi: अन्य उपयोगकर्ताओं के साथ भौतिक स्थान साझा करना

note: TRANSLATORS: this is a what we use in notifications if the app's name is unknown
en: An application
hi: कोई एप्लिकेशन

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional MIME types.
en: %s is requesting additional file format support.
hi: %s अतिरिक्त फ़ाइल फ़ॉर्मेट समर्थन का अनुरोध कर रहा है.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional MIME Types Required
hi: अतिरिक्त MIME प्रकार आवश्यक

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional fonts.
en: %s is requesting additional fonts.
hi: %s अतिरिक्त फ़ॉन्ट का अनुरोध कर रहा है.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Fonts Required
hi: अतिरिक्त फ़ॉन्ट आवश्यक

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional codecs.
en: %s is requesting additional multimedia codecs.
hi: %s अतिरिक्त मल्टीमीडिया कोडेक्स का अनुरोध कर रहा है.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Multimedia Codecs Required
hi: अतिरिक्त मल्टीमीडिया कोडेक्स्स आवश्यक

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional printer drivers.
en: %s is requesting additional printer drivers.
hi: %s अतिरिक्त प्रिंटर ड्राइवर का अनुरोध कर रहा है.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Printer Drivers Required
hi: अतिरिक्त प्रिंटर ड्राइवर आवश्यक

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app wants to install additional packages.
en: %s is requesting additional packages.
hi: %s अतिरिक्त पैकेज का अनुरोध कर रहा है.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Packages Required
hi: अतिरिक्त पैकेज आवश्यक

note: TRANSLATORS: this is a button that launches gnome-software
en: Find in Software
hi: सॉफ़्टवेयर में खोजें

note: TRANSLATORS: button text in the header when an application * can be installed TRANSLATORS: button text in the header when firmware * can be live-installed
en: _Install
hi: _स्थापित करें

note: TRANSLATORS: button text in the header when an application * can be installed but needs to be downloaded first
en: _Download
hi: _डाउनलोड करें

note: TRANSLATORS: button text in the header when an application * can be live-updated
en: _Update
hi: _अपडेट करें

note: TRANSLATORS: this is a button that allows the apps to * be installed. * The ellipsis indicates that further steps are required, * e.g. enabling software sources or the like
en: _Install…
hi: _स्थापित करना…

note: TRANSLATORS: button text in the header when an application can be erased
en: _Uninstall
hi: _स्थापना रद्द करें

en: Removing…
hi: निकाल रहा है…

en: Pending installation…
hi: इंस्टालेशन लंबित है...

en: Pending update…
hi: अपडेट लंबित है...

note: TRANSLATORS: this is the warning box
en: This application can only be used when there is an active internet connection.
hi: इस एप्लिकेशन का उपयोग केवल सक्रिय इंटरनेट कनेक्शन होने पर ही किया जा सकता है.

[ctx: version]
note: TRANSLATORS: this is where the version is not known
en: Unknown
hi: अज्ञात

[ctx: updated]
note: TRANSLATORS: this is where the updated date is not known
en: Never
hi: कभी नहीं

[ctx: origin]
note: TRANSLATORS: this is where we don't know the origin of the * application
en: Unknown
hi: अज्ञात

note: TRANSLATORS: we need a remote server to process
en: You need internet access to write a review
hi: समीक्षा लिखने के लिए आपको इंटरनेट पहुँच की आवश्यकता है

en: Unable to find “%s”
hi: “%s” को ढूँढ़ने में असमर्थ

note: TRANSLATORS: see the wikipedia page
en: Public domain
hi: सार्वजनिक डोमेन

note: TRANSLATORS: see GNU page
en: Free Software
hi: निशुल्क सॉफ़्टवेयर

note: TRANSLATORS: for the free software popover
en: Users are bound by the following license: | Users are bound by the following licenses:
hi[0]: उपयोगकर्ता निम्न लाइसेंस द्वारा बँधे हुए हैं:
hi[1]: उपयोगकर्ता निम्न लाइसेंसों द्वारा बँधे हुए हैं:

en: More information
hi: अधिक जानकारी

en: Details page
hi: विवरण पृष्ठ

note: Translators: A label for a button to add a shortcut to the selected application.
en: _Add to Desktop
hi: _डेस्कटॉप पर जोड़ें

note: Translators: A label for a button to remove a shortcut to the selected application.
en: _Remove from Desktop
hi: _डेस्कटॉप से निकालें

note: Translators: A label for a button to execute the selected application.
en: _Launch
hi: _लॉन्च करें

en: No screenshot provided
hi: कोई स्क्रीनशॉट प्रदान नहीं किया गया

en: Software Source Included
hi: सॉफ़्टवेयर स्रोत शामिल

en: This application includes a software source which provides updates, as well as access to other software.
hi: इस एप्लिकेशन में वह सॉफ़्टवेयर स्रोत शामिल है जो अपडेट के साथ ही अन्य सॉफ़्टवेयर पर पहुँच प्रदान करता है.

en: No Software Source Included
hi: कोई सॉफ़्टवेयर स्रोत शामिल नहीं किया गया

en: This application does not include a software source. It will not be updated with new versions.
hi: इस एप्लिकेशन में सॉफ़्टवेयर स्रोत शामिल नहीं है. इसे नए संस्करणों के साथ अपडेट नहीं किया जाएगा.

en: This software is already provided by your distribution and should not be replaced.
hi: यह सॉफ़्टवेयर आपके वितरण द्वारा पहले से प्रदान किया गया है और इसे प्रतिस्थापित नहीं किया जाना चाहिए.

note: Translators: a repository file used for installing software has been discovered.
en: Software Source Identified
hi: सॉफ़्टवेयर स्रोत की पहचान की गई

en: Adding this software source will give you access to additional software and upgrades.
hi: इस सॉफ़्टवेयर स्रोत को जोड़ना आपको अतिरिक्त सॉफ़्टवेयर और नवीनीकरणों पर पहुँच देगा.

en: Only use software sources that you trust.
hi: केवल वे सॉफ़्टवेयर स्रोत उपयोग करें जिन पर आप विश्वास करते हैं.

en: _Donate
hi: _दान करें

en: Developer _Website
hi: डेवलपर _वेबसाइट

en: Localized in your Language
hi: आपकी भाषा में स्थानीयकृत किया गया

en: Documentation
hi: दस्तावेज़ीकरण

en: Release Activity
hi: गतिविधि रिलीज़ करें

en: System Integration
hi: सिस्टम एकीकरण

en: Sandboxed
hi: सैंडबॉक्स्ड

en: Version
hi: संस्करण

en: Age Rating
hi: समयावधि की रेटिंग

en: Updated
hi: अपडेट किया गया

en: Category
hi: श्रेणी

en: Installed Size
hi: स्थापित किया गया आकार

en: Download Size
hi: डाउनलोड आकार

en: Developer
hi: डेवलपर

en: License
hi: लाइसेंस

note: This refers to the license of the application
en: Free
hi: निःशुल्क

note: This refers to the license of the application
en: Proprietary
hi: स्वामित्व संबंधी

note: This refers to the license of the application TRANSLATORS: this is when a user doesn't specify a name
en: Unknown
hi: अज्ञात

note: TRANSLATORS: This is the header dividing the normal * applications and the addons
en: Add-ons
hi: एड-ऑन

en: Selected add-ons will be installed with the application.
hi: चुने गए एड-ऑन एप्लिकेशन के साथ स्थापित किए जाएँगे.

note: Translators: Header of the section with other users' opinions about the app.
en: Reviews
hi: समीक्षाएँ

note: Translators: Button opening a dialog where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: _Write a Review
hi: _समीक्षा लिखें

note: Translators: Button to return more application-submitted reviews.
en: _Show More
hi: _अधिक दिखाएँ

en: This means that the software can be freely run, copied, distributed, studied and modified.
hi: इसका अर्थ है कि सॉफ़्टवेयर को बिना रोक-टोक चलाया जा सकता है, इसकी प्रतिलिपि बनाई जा सकती है, वितरित किया जा सकता है, पढ़ा और संशोधित किया जा सकता है.

en: Proprietary Software
hi: स्वामित्व संबंधी सॉफ़्टवेयर

en: This means that the software is owned by an individual or a company. There are often restrictions on its use and its source code cannot usually be accessed.
hi: इसका अर्थ है कि सॉफ़्टवेयर का स्वामित्व किसी व्यक्ति या कंपनी के पास है. इसके उपयोग के संबंध में प्रायः प्रतिबंध होता है और आमतौर पर इसके स्रोत कोड तक पहुँचा नहीं जा सकता.

en: Unknown Software License
hi: अज्ञात सॉफ़्टवेयर लाइसेंस

en: The license terms of this software are unknown.
hi: इस सॉफ़्टवेयर की लाइसेंस संबंधी शर्तें अज्ञात हैं.

en: The application was rated this way because it features:
hi: ऐप्लिकेशन को इस तरह से रेट किया गया क्योंकि इसकी ये विशेषताएँ हैं:

en: No details were available for this rating.
hi: इस रेटिंग के लिए कोई विवरण उपलब्ध नहीं था.

en: CSS validated OK!
hi: CSS की पुष्टि हुई, यह ठीक है!

note: TRANSLATORS: error dialog title
en: Failed to load file
hi: फ़ाइल लोड करने में विफल रहा

note: TRANSLATORS: window title
en: Unsaved changes
hi: सहेजे नहीं गए बदलाव

en: The application list is already loaded.
hi: ऐप्लिकेशन सूची पहले से ही लोड है.

note: TRANSLATORS: button text
en: Merge documents
hi: दस्तावेज़ मर्ज़ करें

note: TRANSLATORS: button text
en: Throw away changes
hi: बदलाव हटाएँ

note: import the new file
en: Open AppStream File
hi: AppStream फ़ाइल खोलें

en: _Open
hi: _खोलें

en: _Save
hi: _सहेजें

note: TRANSLATORS: error dialog title
en: Failed to save file
hi: फ़ाइल सहेजने में विफल रहा

note: TRANSLATORS, the %s is the app name, e.g. 'Inkscape'
en: %s banner design deleted.
hi: %s बैनर डिज़ाइन हटा दी गई.

note: TRANSLATORS, this is a notification
en: Banner design deleted.
hi: बैनर डिज़ाइन हटा दी गई.

en: The application list has unsaved changes.
hi: ऐप्लिकेशन सूची में सहेजे नहीं गए बदलाव मौजूद हैं.

note: TRANSLATORS: show the program version
en: Use verbose logging
hi: शब्द बहुल लॉगिंग का उपयोग करें

note: TRANSLATORS: program name, an application to add and remove software repositories
en: GNOME Software Banner Designer
hi: GNOME सॉफ्टवेयर बैनर डिज़ाइनर

en: No Designs
hi: कोई डिज़ाइन नहीं

en: Error message here
hi: त्रुटि संदेश यहाँ है

en: App ID
hi: ऐप्लिकेशन ID

en: Name
hi: नाम

en: Summary
hi: सारांश

en: Editor’s Pick
hi: संपादक का चुनिंदा

note: This check button controls whether the application’s banner appears in the “Featured” category
en: Category Featured
hi: फ़ीचर की गई श्रेणी

note: button in the info bar
en: Undo
hi: पूर्ववत करें

en: Banner Designer
hi: बैनर डिज़ाइनर

en: New Banner
hi: नया बैनर

en: Import from file
hi: फ़ाइल से आयात करें

en: Export to file
hi: फ़ाइल को निर्यात करें

en: Delete Design
hi: डिज़ाइन मिटाएँ

en: Featured App
hi: फ़ीचर की गईं ऐप्लिकेशन

en: OS Upgrade
hi: OS अपग्रेड

note: TRANSLATORS: separator for a list of items
en:  and
hi: और

note: TRANSLATORS: Application window title for fonts installation. %s will be replaced by name of the script we're searching for.
en: Available fonts for the %s script | Available fonts for the %s scripts
hi[0]: %s स्क्रिप्ट के लिए उपलब्ध फ़ॉन्ट
hi[1]: %s स्क्रिप्ट के लिए उपलब्ध फ़ॉन्ट

note: TRANSLATORS: Application window title for codec installation. %s will be replaced by actual codec name(s)
en: Available software for %s | Available software for %s
hi[0]: %s के लिए उपलब्ध सॉफ़्टवेयर
hi[1]: %s के लिए उपलब्ध सॉफ़्टवेयर

en: Unable to Find Requested Software
hi: अनुरोध किया गया सॉफ़्टवेयर ढूँढने में असमर्थ

note: TRANSLATORS: This string is used for codecs that weren't found
en: %s not found
hi: %s नहीं मिला

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: on the website
hi: वेबसाइट पर

note: TRANSLATORS: this is when we know about an application or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No applications are available that provide the file %s.
hi: %s फ़ाइल को प्रदान करने वाले कोई एप्लिकेशन उपलब्ध नहीं है.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get missing applications might be found %s.
hi: %s के बारे में जानकारी, के साथ ही अनुपलब्ध एप्लिकेशन को प्राप्त करने के तरीके %s को ढूँढ सकते हैं.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an application or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No applications are available for %s support.
hi: %s समर्थन के लिए कोई एप्लिकेशन उपलब्ध नहीं हैं.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an application or * addon, but it can't be listed for some reason
en: %s is not available.
hi: %s उपलब्ध नहीं है.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get an application that can support this format might be found %s.
hi: %s के बारे में जानकारी, के साथ ही इस फ़ॉर्मेट का समर्थन कर सकने वाले एप्लिकेशन को प्राप्त करने के तरीके %s को ढूँढ सकते हैं.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an application or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No fonts are available for the %s script support.
hi: %s स्क्रिप्ट समर्थन के लिए कोई फ़ॉन्ट उपलब्ध नहीं हैं.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional fonts might be found %s.
hi: %s के बारे में जानकारी, के साथ ही अतिरिक्त फ़ॉन्ट को प्राप्त करने के तरीके %s को ढूँढ सकते हैं.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an application or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No addon codecs are available for the %s format.
hi: %s फ़ॉर्मेट के लिए कोई एडऑन कोडेक उपलब्ध नहीं है.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format might be found %s.
hi: %s के बारे में जानकारी, के साथ ही इस फ़ॉर्मेट को चलाने वाले कोडेक को प्राप्त करने के तरीके %s को ढूँढ सकते हैं.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an application or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No Plasma resources are available for %s support.
hi: %s समर्थन के लिए कोई प्लाज़्मा स्रोत उपलब्ध नहीं हैं.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional Plasma resources might be found %s.
hi: %s के बारे में जानकारी, के साथ ही अतिरिक्त प्लाज़्मा स्रोत को प्राप्त करने के तरीके %s को ढूँढ सकते हैं.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an application or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No printer drivers are available for %s.
hi: %s के लिए कोई प्रिंटर ड्राइवर उपलब्ध नहीं हैं.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a driver that supports this printer might be found %s.
hi: %s के बारे में जानकारी, के साथ ही इस प्रिंटर का समर्थन करने वाले ड्राइवर को प्राप्त करने के तरीके %s के लिए विकल्पों को ढूँढ सकते हैं.

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: this website
hi: यह वेबसाइट

note: TRANSLATORS: no codecs were found. First %s will be replaced by actual codec name(s), second %s is a link titled "this website"
en: Unfortunately, the %s you were searching for could not be found. Please see %s for more information. | Unfortunately, the %s you were searching for could not be found. Please see %s for more information.
hi[0]: दुर्भाग्यवश, जिस %s को आप खोज रहे थे, वह नहीं मिल सका. कृपया अधिक जानकारी के लिए %s देखें.
hi[1]: दुर्भाग्यवश, जिस %s को आप खोज रहे थे, वह नहीं मिल सका. कृपया अधिक जानकारी के लिए %s देखें.

en: Failed to find any search results
hi: कोई भी खोज परिणाम ढूँढने में विफल

en: %s file format
hi: %s फ़ाइल फ़ॉर्मेट

en: Codecs page
hi: कोडेक पृष्ठ

en: Welcome
hi: स्वागत है

en: Welcome to Software
hi: सॉफ़्टवेयर में स्वागत है

en: Software lets you install all the software you need, all from one place. See our recommendations, browse the categories, or search for the applications you want.
hi: सॉफ़्टवेयर आपको एक ही स्थान से वे सभी सॉफ़्टवेयर स्थापित करने देता है जिसकी आपको आवश्यकता होती है. हमारी अनुशंसाएँ देखें, श्रेणियों को ब्राउज़ करें या जो आप चाहते हैं वह एप्लिकेशन खोजें.

en: _Let’s Go Shopping
hi: _आइए खरीदारी करें

note: TRANSLATORS: Here are 2 strings the same as in gtk/gtkbox.c in GTK+ project. Please use the same translation.
en: Spacing
hi: स्पेसिंग

en: The amount of space between children
hi: बच्चों के बीच स्थान

[ctx: app status]
note: TRANSLATORS: this is the status in the history UI, * where we are showing the application was removed
en: Removed
hi: निकाला गया

[ctx: app status]
note: TRANSLATORS: this is the status in the history UI, * where we are showing the application was installed
en: Installed
hi: स्थापित किया गया

[ctx: app status]
note: TRANSLATORS: this is the status in the history UI, * where we are showing the application was updated
en: Updated
hi: अपडेट किया गया

[ctx: app status]
note: TRANSLATORS: this is the status in the history UI, * where we are showing that something happened to the * application but we don't know what
en: Unknown
hi: अज्ञात

en: History
hi: इतिहास

note: TRANSLATORS: This is the header dividing the normal * applications and the system ones
en: System Applications
hi: सिस्टम एप्लिकेशन

en: Click on items to select them
hi: आइटम को चुनने के लिए उन पर क्लिक करें

en: Select
hi: चुनें

en: Installed page
hi: स्थापित किया गया पृष्ठ

en: _Add to Folder…
hi: _फ़ोल्डर में जोडे़ं…

en: _Move to Folder…
hi: _फ़ोल्डर में ले जाएँ…

en: _Remove from Folder
hi: _फ़ोल्डर से निकालें

note: TRANSLATORS: initial start
en: Software catalog is being downloaded
hi: सॉफ़्टवेयर कैटलॉग को डाउनलोड किया जा रहा है

note: TRANSLATORS: initial start
en: Software catalog is being loaded
hi: सॉफ़्टवेयर कैटलॉग को लोड किया जा रहा है

en: Loading page
hi: लोडिंग पृष्ठ

en: Starting up…
hi: प्रारंभ हो रहा है…

en: _Software Sources
hi: _सॉफ़्टवेयर स्रोत

en: _About
hi: _इसके बारे में

en: _Quit
hi: _छोड़ें

en: Moderate page
hi: पृष्ठ को मॉडरेट करें

en: There are no reviews to moderate
hi: मॉडरेट करने के लिए कोई समीक्षाएँ नहीं हैं

note: add button
en: More…
hi: अधिक…

note: TRANSLATORS: this is a heading for audio applications which * have been featured ('recommended') by the distribution
en: Recommended Audio & Video Applications
hi: अनुशंसित ऑडियो और वीडियो ऐप्लिकेशन

note: TRANSLATORS: this is a heading for games which have been * featured ('recommended') by the distribution
en: Recommended Games
hi: सुझाए गए गेम

note: TRANSLATORS: this is a heading for graphics applications * which have been featured ('recommended') by the distribution
en: Recommended Graphics Applications
hi: सुझाए गए ग्राफ़िक एप्लिकेशन

note: TRANSLATORS: this is a heading for office applications which * have been featured ('recommended') by the distribution
en: Recommended Productivity Applications
hi: अनुशंसित उत्पादकता ऐप्लिकेशन

note: TRANSLATORS: this is the proprietary info bar
en: Provides access to additional software, including web browsers and games.
hi: वेब ब्राउज़र और गेम सहित अतिरिक्त सॉफ़्टवेयर तक पहुँच प्रदान करता है.

note: TRANSLATORS: this is the proprietary info bar
en: Proprietary software has restrictions on use and access to source code.
hi: स्वामित्व संबंंधी सॉफ़्टवेयर का उपयोग करने और स्रोत कोड की पहुँच प्राप्त करने पर प्रतिबंध है.

note: TRANSLATORS: this is the clickable * link on the proprietary info bar
en: Find out more…
hi: और अधिक का पता लगाएँ...

note: TRANSLATORS: button to turn on proprietary software sources
en: Enable
hi: सक्षम करें

en: Overview page
hi: ओवरव्यू पृष्ठ

en: Enable Proprietary Software Sources?
hi: स्वामित्व संबंधी सॉफ़्टवेयर सक्षम करें?

en: Featured Application
hi: फ़ीचर किए गए ऐप्लिकेशन

en: Categories
hi: श्रेणियाँ

note: Translators: This is a heading for software which has been featured ('picked') by the distribution.
en: Editor’s Picks
hi: संपादक की पसंद

note: Translators: This is a heading for software which has been recently released upstream.
en: Recent Releases
hi: हाल ही के रिलीज़

en: No Application Data Found
hi: कोई एप्लिकेशन डेटा नहीं मिला

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * application summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Are you sure you want to purchase %s?
hi: क्या आप वाकई %s को खरीदना चाहते हैं?

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: %s will be installed, and you will be charged %s.
hi: %s स्थापित हो जाएगा, और आपसे %s शुल्क लिया जाएगा.

note: TRANSLATORS: this is button text to purchase the application
en: Purchase
hi: खरीदारी

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and * '%s' is an application summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Prepare %s
hi: %s को तैयार करें

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * source name, e.g. 'GNOME Nightly'
en: Are you sure you want to remove the %s source?
hi: क्या आप वाकई %s सोर्स को निकालना चाहते हैं?

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: All applications from %s will be removed, and you will have to re-install the source to use them again.
hi: %s से सभी ऐप्लिकेशन निकाल दिए जाएँगे और आपको फिर से उनका उपयोग करने के लिए सोर्स को पुनः स्थापित करना होगा.

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * application summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Are you sure you want to remove %s?
hi: क्या आप %s को वाकई निकालना चाहते हैं?

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: %s will be removed, and you will have to install it to use it again.
hi: %s को निकाल दिया जाएगा और इसे पुनः उपयोग करने के लिए आपको इसे स्थापित करना होगा.

en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format can be found on the website.
hi: %s के बारे में जानकारी, साथ ही इस फ़ॉर्मेट को चला सकने वाले कोडेक को प्राप्त करने के विकल्प जिन्हें इस वेबसाइट पर ढूँढा जा सकता हो.

note: TRANSLATORS: This is a text displayed during a distro upgrade. %s will be replaced by the name and version of distro, e.g. 'Fedora 23'.
en: Some of the currently installed software is not compatible with %s. If you continue, the following will be automatically removed during the upgrade:
hi: हाल ही में स्थापित किए गए सॉफ़्टवेयर में से कुछ %s के साथ संगत नहीं हैं. अगर आप जारी रखते हैं, तो नवीनीकरण के दौरान निम्न को स्वचालित रूप से निकाल दिया जाएगा:

en: Incompatible Software
hi: असंगत सॉफ़्टवेयर

en: _Continue
hi: _जारी रखें

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really bad application
en: Hate it
hi: इससे नफ़रत है

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		Not a great application
en: Don’t like it
hi: यह पसंद नहीं है

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A fairly-good application
en: It’s OK
hi: यह ठीक है

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A good application
en: Like it
hi: यह पसंद है

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really awesome application
en: Love it
hi: यह अत्यधिक पसंद है

note: TRANSLATORS: the review can't just be copied and pasted
en: Please take more time writing the review
hi: कृपया समीक्षा के लिए अधिक समय लें

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: Please choose a star rating
hi: कृपया तारा रेटिंग चुनें

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too short
hi: सारांश बहुत ही छोटा है

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too long
hi: सारांश बहुत बड़ा है

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too short
hi: विवरण बहुत छोटा है

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too long
hi: विवरण बहुत बड़ा है

note: Translators: Title of the dialog box where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Post Review
hi: समीक्षा पोस्ट करें

note: Translators: A button to publish the user's opinion about the app.
en: _Post
hi: _पोस्ट करें

en: Rating
hi: रेटिंग

en: Give a short summary of your review, for example: “Great app, would recommend”.
hi: अपनी समीक्षा को छोटा सा सारांश दें, उदाहरण के लिए: “बेहतरीन ऐप, अनुशंसा करेंगे”.

[ctx: app review]
note: Translators: This is where the users enter their opinions about the apps.
en: Review
hi: समीक्षा

en: What do you think of the app? Try to give reasons for your views.
hi: आप ऐप के बारे में क्या सोचते हैं? अपने विचारों के लिए कारण बताने का प्रयास करें.

note: Translators: A label for the total number of reviews.
en: ratings in total
hi: कुल रेटिंग

note: TRANSLATORS: we explain what the action is going to do
en: You can report reviews for abusive, rude, or discriminatory behavior.
hi: आप अपमानजनक, असभ्य या भेदभावपूर्ण व्यवहार के लिए समीक्षाओं की रिपोर्ट कर सकते हैं.

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Once reported, a review will be hidden until it has been checked by an administrator.
hi: रिपोर्ट किए जाने के बाद, व्यवस्थापक द्वारा जाँच किए जाने तक समीक्षा को छिपा दिया जाएगा.

note: TRANSLATORS: window title when * reporting a user-submitted review * for moderation
en: Report Review?
hi: समीक्षा की रिपोर्ट करना है?

note: TRANSLATORS: button text when * sending a review for moderation
en: Report
hi: रिपोर्ट

note: Translators: Users can express their opinions about other users' opinions about the apps.
en: Was this review useful to you?
hi: क्या यह समीक्षा आपके लिए उपयोगी थी?

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

note: Translators: Button text for indifference, only used when moderating
en: Meh
hi: मे

en: Report…
hi: रिपोर्ट...

en: Remove…
hi: निकालें...

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot and * we get back 404
en: Screenshot not found
hi: स्क्रीनशॉट नहीं मिला

note: TRANSLATORS: possibly image file corrupt or not an image
en: Failed to load image
hi: छवि लोड करने में विफल

note: TRANSLATORS: this is when we request a screenshot size that * the generator did not create or the parser did not add
en: Screenshot size not found
hi: स्क्रीनशॉट का आकार नहीं मिला

note: TRANSLATORS: this is when we try create the cache directory * but we were out of space or permission was denied
en: Could not create cache
hi: संचय नहीं बना सके

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot * that was not a valid URL
en: Screenshot not valid
hi: स्क्रीनशॉट मान्य नहीं

note: TRANSLATORS: this is when networking is not available
en: Screenshot not available
hi: स्क्रीनशॉट उपलब्ध नहीं

en: Screenshot
hi: स्क्रीनशॉट

note: TRANSLATORS: this is when there are too many search results * to show in in the search page
en: %u more match | %u more matches
hi[0]: %u अधिक मिलान
hi[1]: %u अधिक मिलान

en: Search page
hi: खोज पृष्ठ

en: No Application Found
hi: कोई एप्लिकेशन नहीं मिला

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download firmware updates from %s
hi: %s से फ़र्मवेयर अपडेट डाउनलोड करने में असमर्थ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download updates from %s
hi: %s से अपडेट डाउनलोड करने में असमर्थ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates
hi: अपडेट डाउनलोड करने में असमर्थ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates: internet access was required but wasn’t available
hi: अपडेट डाउनलोड करने में असमर्थ: इंटरनेट पहुँच की आवश्यकता थी लेकिन वह उपलब्ध नहीं थी

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download updates from %s: not enough disk space
hi: %s से अपडेट डाउनलोड करने में असमर्थ: पर्याप्त डिस्क स्थान नहीं

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates: not enough disk space
hi: अपडेट डाउनलोड करने में असमर्थ: पर्याप्त डिस्क स्थान नहीं

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates: authentication was required
hi: अपडेट डाउनलोड करने में असमर्थ: प्रमाणीकरण आवश्यक था

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates: authentication was invalid
hi: अपडेट डाउनलोड करने में असमर्थ: प्रमाणीकरण अमान्य था

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates: you do not have permission to install software
hi: अपडेट डाउनलोड करने में असमर्थ: आपके पास सॉफ़्टवेयर को स्थापित करने की अनुमति नहीं है

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to get list of updates
hi: अपडेट की सूची प्राप्त करने में असमर्थ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the application name (e.g. "GIMP") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to install %s as download failed from %s
hi: %s से डाउनलोड विफल होने के कारण %s स्थापित करने में असमर्थ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the application name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s as download failed
hi: डाउनलोड विफल होने के कारण %s स्थापित करने में असमर्थ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the application name (e.g. "GIMP") * and the second %s is the name of the runtime, e.g. * "GNOME SDK [flatpak.gnome.org]"
en: Unable to install %s as runtime %s not available
hi: %s रनटाइम उपलब्ध नहीं होने के कारण %s स्थापित करने में असमर्थ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the application name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s as not supported
hi: समर्थित नहीं होने के कारण %s स्थापित करने में असमर्थ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: internet access was required but wasn’t available
hi: स्थापित करने में असमर्थ: इंटरनेट पहुँच की आवश्यकता थी लेकिन वह उपलब्ध नहीं थी

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: the application has an invalid format
hi: स्थापित करने में असमर्थ: ऐप्लिकेशन का स्वरूप अमान्य था

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the application name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: not enough disk space
hi: %s स्थापित करने में असमर्थ: पर्याप्त डिस्क स्थान नहीं

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install %s: authentication was required
hi: %s स्थापित करने में असमर्थ: प्रमाणीकरण आवश्यक था

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the application name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: authentication was invalid
hi: %s स्थापित करने में असमर्थ: प्रमाणीकरण अमान्य था

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the application name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: you do not have permission to install software
hi: %s स्थापित करने में असमर्थ: आपके पास सॉफ़्टवेयर को स्थापित करने की अनुमति नहीं है

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * the %s is the name of the authentication service, * e.g. "Ubuntu One"
en: Your %s account has been suspended.
hi: आपका %s खाता निलंबित कर दिया गया है.

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: It is not possible to install software until this has been resolved.
hi: जब तक इसका समाधान नहीं हो जाता तब तक सॉफ़्टवेयर को स्थापित करना संभव नहीं है.

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the clickable link (e.g. * "http://example.com/what-did-i-do-wrong/")
en: For more information, visit %s.
hi: अधिक जानकारी के लिए, %s पर जाएँ.

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the application name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to install %s: AC power is required
hi: %s स्थापित करने में असमर्थ: AC बिजली आवश्यक है

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the application name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s
hi: %s को स्थापित करने में असमर्थ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to update %s from %s
hi: %s से %s को अपडेट करने में असमर्थ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the application name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s as download failed
hi: डाउनलोड विफल होने के कारण %s को अपडेट करने में असमर्थ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: internet access was required but wasn’t available
hi: अपडेट करने में असमर्थ: इंटरनेट पहुँच की आवश्यकता थी लेकिन वह उपलब्ध नहीं थी

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the application name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: not enough disk space
hi: %s को अपडेट करने में असमर्थ: पर्याप्त डिस्क स्थान नहीं

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the application name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: authentication was required
hi: %s को अपडेट करने में असमर्थ: प्रमाणीकरण आवश्यक था

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the application name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: authentication was invalid
hi: %s को अपडेट करने में असमर्थ: प्रमाणीकरण अमान्य था

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the application name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: you do not have permission to update software
hi: %s को अपडेट करने में असमर्थ: आपके पास सॉफ़्टवेयर को अपडेट करने की अनुमति नहीं है

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the application name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to update %s: AC power is required
hi: %s अपडेट करने में असमर्थ: AC बिजली आवश्यक है

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the application name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s
hi: %s को अपडेट करने में असमर्थ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the distro name (e.g. "Fedora 25") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to upgrade to %s from %s
hi: %s से %s पर नवीनीकृत करने में असमर्थ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to upgrade to %s as download failed
hi: डाउनलोड विफल होने के कारण %s में नवीनीकृत करने में असमर्थ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: internet access was required but wasn’t available
hi: नवीनीकृत करने में असमर्थ: इंटरनेट पहुँच की आवश्यकता थी लेकिन वह उपलब्ध नहीं था

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: not enough disk space
hi: %s में नवीनीकृत करने में असमर्थ: पर्याप्त डिस्क स्थान नहीं

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: authentication was required
hi: %s में नवीनीकृत करने में असमर्थ: प्रमाणीकरण आवश्यक था

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: authentication was invalid
hi: %s में नवीनीकृत करने में असमर्थ: प्रमाणीकरण अमान्य था

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: you do not have permission to upgrade
hi: %s में नवीनीकृत करने में असमर्थ: आपके पास नवीनीकरण की अनुमति नहीं है

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: AC power is required
hi: %s पर अपग्रेड करने में असमर्थ: AC बिजली आवश्यक है

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s
hi: %s में नवीनीकृत करने में असमर्थ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the application name (e.g. "GIMP")
en: Unable to remove %s: authentication was required
hi: %s को निकालने में असमर्थ: प्रमाणीकरण आवश्यक था

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the application name (e.g. "GIMP")
en: Unable to remove %s: authentication was invalid
hi: %s को निकालने में असमर्थ: प्रमाणीकरण अमान्य था

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the application name (e.g. "GIMP")
en: Unable to remove %s: you do not have permission to remove software
hi: %s को निकालने में असमर्थ: आपके पास सॉफ़्टवेयर को निकालने की अनुमति नहीं है

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the application name (e.g. "GIMP")
en: Unable to remove %s: AC power is required
hi: %s हटाने में असमर्थ: सॉफ्टवेयर

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the application name (e.g. "GIMP")
en: Unable to remove %s
hi: %s को निकालने में असमर्थ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the application name (e.g. "GIMP") * and the second %s is the name of the runtime, e.g. * "GNOME SDK [flatpak.gnome.org]"
en: Unable to launch %s: %s is not installed
hi: %s को लॉन्च करने में असमर्थ: %s स्थापित नहीं है

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Not enough disk space — free up some space and try again
hi: पर्याप्त डिस्क स्थान नहीं — कृपया कुछ स्थान रिक्त करें और पुनः प्रयास करें

note: TRANSLATORS: we failed to get a proper error code
en: Sorry, something went wrong
hi: क्षमा करें, कुछ गलत हुआ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Failed to install file: authentication failed
hi: फ़ाइल स्थापित करने में विफल: प्रमाणीकरण विफल रहा

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to contact %s
hi: %s से संपर्क करने में असमर्थ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the application name (e.g. "GIMP")
en: %s needs to be restarted to use new plugins.
hi: नए प्लग-इन्स का उपयोग करने के लिए %s को पुनरारंभ किए जाने की आवश्यकता है.

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: This application needs to be restarted to use new plugins.
hi: नए प्लग-इन्स का उपयोग करने के लिए एप्लिकेशन को पुनरारंभ करने की आवश्यकता है.

note: TRANSLATORS: need to be connected to the AC power
en: AC power is required
hi: AC बिजली आवश्यक है

note: TRANSLATORS: This string describes a software source that has no software installed from it.
en: No applications or addons installed; other software might still be
hi: कोई एप्लिकेशन या एडऑन स्थापित नहीं हैं; अन्य सॉफ़्टवेयर भी हो सकते हैं

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X applications installed' sentence, describing a software source.
en: %u application installed | %u applications installed
hi[0]: %u ऐप्लिकेशन स्थापित किया गया
hi[1]: %u ऐप्लिकेशन स्थापित की गई

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X add-ons installed' sentence, describing a software source.
en: %u add-on installed | %u add-ons installed
hi[0]: %u एड-ऑन स्थापित किया गया
hi[1]: %u एड-ऑन स्थापित किए गए

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X applications and y add-ons installed' sentence, describing a software source. The correct form here depends on the number of applications.
en: %u application | %u applications
hi[0]: %u ऐप्लिकेशन
hi[1]: %u ऐप्लिकेशन्स

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X applications and y add-ons installed' sentence, describing a software source. The correct form here depends on the number of add-ons.
en: %u add-on | %u add-ons
hi[0]: %u एड-ऑन
hi[1]: %u एड-ऑन्स

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X applications and y add-ons installed' sentence, describing a software source. The correct form here depends on the total number of applications and add-ons.
en: %s and %s installed | %s and %s installed
hi[0]: %s और %s स्थापित
hi[1]: %s और %s स्थापित

note: TRANSLATORS: nonfree software
en: Typically has restrictions on use and access to source code.
hi: आमतौर पर सोर्स कोड का उपयोग करने और उस तक पहुँच प्राप्त करने पर प्रतिबंध होता है.

note: TRANSLATORS: this is the fallback text we use if we can't figure out the name of the operating system
en: the operating system
hi: ऑपरेटिंग सिस्टम

note: TRANSLATORS: list header
en: Proprietary Software Sources
hi: स्वामित्व संबंधी सॉफ़्टवेयर सोर्स

note: TRANSLATORS: This is the text displayed in the Software Sources dialog when no OS-provided software sources are enabled. %s gets replaced by the name of the actual distro, e.g. Fedora.
en: Software sources can be downloaded from the internet. They give you access to additional software that is not provided by %s.
hi: सॉफ़्टवेयर स्रोत इंटरनेट से डाउनलोड किए जा सकते हैं. वे आपको अतिरिक्त सॉफ़्टवेयर पर पहुँच देते हैं जो %s द्वारा प्रदान नहीं किए जाते हैं.

en: Additional Sources
hi: अतिरिक्त सोर्स

en: Removing a source will also remove any software you have installed from it.
hi: किसी स्रोत को निकालने से आपके द्वारा इससे स्थापित किए गए सॉफ़्टवेयर भी निकल जाएँगे.

en: No software installed from this source
hi: इस स्रोत से कोई सॉफ़्टवेयर स्थापित नहीं किए गए हैं

en: Installed from this Source
hi: इस स्रोत से स्थापित किए गए

en: Source Details
hi: स्रोत का विवरण

en: Last Checked
hi: अंतिम बार जाँचा गया

en: Added
hi: जोड़ा गया

en: Website
hi: वेबसाइट

en: %s (Installing)
hi: %s (स्थापना करना)

en: %s (Removing)
hi: %s (निकालना)

note: TRANSLATORS: this is where the packager did not write * a description for the update
en: No update description available.
hi: कोई अपडेट विवरण उपलब्ध नहीं.

note: TRANSLATORS: this is the subtitle of the installed updates dialog window. %s will be replaced by the date when the updates were installed. The date format is defined by the locale's preferred date representation ("%x" in strftime.)
en: Installed on %s
hi: %s पर स्थापित

note: TRANSLATORS: this is the title of the installed updates dialog window
en: Installed Updates
hi: स्थापित किए गए अपडेट

note: TRANSLATORS: This is the header for package additions during * a system update
en: Additions
hi: जोड़

note: TRANSLATORS: This is the header for package removals during * a system update
en: Removals
hi: हटाना

note: TRANSLATORS: This is the header for package updates during * a system update
en: Updates
hi: अपडेट

note: TRANSLATORS: This is the header for package downgrades during * a system update
en: Downgrades
hi: डाउनग्रेड

en: No updates have been installed on this system.
hi: इस सिस्टम पर कोई अपडेट स्थापित नहीं किए गए हैं.

en: Security Updates Pending
hi: सुरक्षा अपडेट लंबित

en: It is recommended that you install important updates now
hi: यह अनुशंसा की जाती है कि आप अब महत्वपूर्ण अपडेट को स्थापित करें

en: Restart & Install
hi: पुनःप्रारंभ करें और स्थापित करें

en: Software Updates Available
hi: सॉफ़्टवेयर अपडेट उपलब्ध

en: Important OS and application updates are ready to be installed
hi: महत्वपूर्ण OS और एप्लिकेशन अपडेट अब स्थापित किए जाने के लिए तैयार हैं

note: TRANSLATORS: button text
en: Not Now
hi: अभी नहीं

en: View
hi: देखें

note: TRANSLATORS: this is when the current OS version goes end-of-life
en: Operating System Updates Unavailable
hi: ऑपरेटिंग तंत्र के अपडेट अनुपलब्ध हैं

note: TRANSLATORS: this is the message dialog for the distro EOL notice
en: Upgrade to continue receiving security updates.
hi: सुरक्षा अपडेट प्राप्त करते रहने के लिए अपग्रेड करें.

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade, the replacement would be the * distro name, e.g. 'Fedora'
en: A new version of %s is available to install
hi: %s का नया संस्करण स्थापित करने के लिए उपलब्ध है

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade
en: Software Upgrade Available
hi: सॉफ़्टवेयर नवीनीकरण उपलब्ध

note: TRANSLATORS: title when we offline updates have failed
en: Software Updates Failed
hi: सॉफ़्टवेयर अपडेट विफल

note: TRANSLATORS: message when we offline updates have failed
en: An important OS update failed to be installed.
hi: कोई महत्वपूर्ण OS अपडेट स्थापित करना विफल.

en: Show Details
hi: विवरण दिखाएँ

note: TRANSLATORS: title when we've done offline updates
en: Software Update Installed | Software Updates Installed
hi[0]: सॉफ़्टवेयर अपडेट स्थापित
hi[1]: सॉफ़्टवेयर अपडेट स्थापित

note: TRANSLATORS: message when we've done offline updates
en: An important OS update has been installed. | Important OS updates have been installed.
hi[0]: महत्वपूर्ण OS अपेडट स्थापित कर दिया गया है.
hi[1]: महत्वपूर्ण OS अपेडट स्थापित कर दिया गया है.

[ctx: updates]
note: TRANSLATORS: Button to look at the updates that were installed. * Note that it has nothing to do with the application reviews, the * users can't express their opinions here. In some languages * "Review (evaluate) something" is a different translation than * "Review (browse) something."
en: Review
hi: समीक्षा

note: TRANSLATORS: this is when the offline update failed
en: Failed To Update
hi: अपेडट करना विफल

note: TRANSLATORS: the user must have updated manually after * the updates were prepared
en: The system was already up to date.
hi: सिस्टम पहले से अप टू डेट था.

note: TRANSLATORS: the user aborted the update manually
en: The update was cancelled.
hi: अपडेट रद्द कर दिया गया था.

note: TRANSLATORS: the package manager needed to download * something with no network available
en: Internet access was required but wasn’t available. Please make sure that you have internet access and try again.
hi: इंटरनेट पहुँच आवश्यक थी लेकिन उपलब्ध नहीं थी. कृपया सुनिश्चित करें कि आपके पास इंटरनेट पहुँच है और पुनः प्रयास करें.

note: TRANSLATORS: if the package is not signed correctly
en: There were security issues with the update. Please consult your software provider for more details.
hi: अपडेट के साथ सुरक्षा समस्याएँ थीं. कृपया अधिक विवरण के लिए अपने सॉफ़्टवेयर प्रदाता से परामर्श लें.

note: TRANSLATORS: we ran out of disk space
en: There wasn’t enough disk space. Please free up some space and try again.
hi: पर्याप्त डिस्क स्थान नहीं था. कृपया कुछ स्थान रिक्त करें और पुनः प्रयास करें.

note: TRANSLATORS: We didn't handle the error type
en: We’re sorry: the update failed to install. Please wait for another update and try again. If the problem persists, contact your software provider.
hi: हमें क्षमा करें: अपडेट स्थापित करना विफल. कृपया अन्य अपडेट के लिए प्रतीक्षा करें और पुनः प्रयास करें. यदि समस्या बनी रहती है, तो अपने सॉफ़्टवेयर प्रदाता से संपर्क करें.

note: TRANSLATORS: This is the word "Yesterday" followed by a time string in 24h format. i.e. "Yesterday, 14:30"
en: Yesterday, %R
hi: कल, %R

note: TRANSLATORS: This is the word "Yesterday" followed by a time string in 12h format. i.e. "Yesterday, 2:30 PM"
en: Yesterday, %l:%M %p
hi: कल, %l:%M %p

en: Two days ago
hi: दो दिन पहले

en: Three days ago
hi: तीन दिन पहले

en: Four days ago
hi: चार दिन पहले

en: Five days ago
hi: पाँच दिन पहले

en: Six days ago
hi: छह दिन पहले

en: One week ago
hi: एक सप्ताह पहले

en: Two weeks ago
hi: दो सप्ताह पहले

note: FIXME: We are commenting out the code that checked the status because * the message it returned is not what a plugin may be doing (it can be * simply refreshing the metadata), so we need to fix this (maybe adding * different types of 'downloading' status) in the future. if (status == GS_PLUGIN_STATU
en: Looking for new updates…
hi: नए अपडेट की खोज कर रहा है...

en: automatic updates on
hi: पर स्वचालित अपडेट

en: automatic updates off
hi: स्वचालित अपडेट बंद

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up
en: Setting up updates…
hi: अपडेट सेट कर रहा है...

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up
en: (This could take a while)
hi: (इसमें कुछ समय लग सकता है)

note: TRANSLATORS: This is the time when we last checked for updates
en: Last checked: %s
hi: अंतिम बार जाँचा गया: %s

note: TRANSLATORS: we've just live-updated some apps
en: Updates have been installed
hi: अपडेट स्थापित हो चुके हैं

note: TRANSLATORS: the new apps will not be run until we restart
en: A restart is required for them to take effect.
hi: उन्हें प्रभाव में आने के लिए पुनः प्रारंभ करना आवश्यक है.

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart
hi: पुनः प्रारंभ करें

note: TRANSLATORS: This is the header for system firmware that * requires a reboot to apply
en: Integrated Firmware
hi: समन्वित फ़र्मवेयर

note: TRANSLATORS: This is the button for upgrading all * system firmware * offline updates
en: Restart & Update
hi: पुनः प्रारंभ करें और अपडेट करें

note: TRANSLATORS: This is the header for offline OS and offline * app updates that require a reboot to apply
en: Requires Restart
hi: पुनः प्रारंभ करने की आवश्यकता है

note: TRANSLATORS: This is the header for online runtime and * app updates, typically flatpaks or snaps
en: Application Updates
hi: ऐप्लिकेशन अपडेट

note: TRANSLATORS: This is the button for upgrading all * online-updatable applications
en: Update All
hi: सभी अपडेट करें

note: TRANSLATORS: This is the header for device firmware that can * be installed online
en: Device Firmware
hi: यंत्र फ़र्मवेयर

note: TRANSLATORS: this is an offline update
en: _Restart & Update
hi: _पुनरारंभ और अपडेट करें

note: TRANSLATORS: all updates will be installed
en: U_pdate All
hi: सभी को अ_पडेट करें

note: TRANSLATORS:  the first %s is the distro name, e.g. 'Fedora' * and the second %s is the distro version, e.g. '25'
en: %s %s is no longer supported.
hi: %s %s अब समर्थित नहीं है.

note: TRANSLATORS: OS refers to operating system, e.g. Fedora
en: Your OS is no longer supported.
hi: आपका OS अब समर्थित नहीं है.

note: TRANSLATORS: EOL distros do not get important updates
en: This means that it does not receive security updates.
hi: इसका अर्थ है कि यह सुरक्षा अपडेट प्राप्त नहीं करता.

note: TRANSLATORS: upgrade refers to a major update, e.g. Fedora 25 to 26
en: It is recommended that you upgrade to a more recent version.
hi: यह सुझाव दिया जाता है कि आप सबसे हाल ही के संस्करण पर अपग्रेड करें.

note: TRANSLATORS: this is to explain that downloading updates may cost money
en: Charges may apply
hi: शुल्क लागू हो सकते हैं

note: TRANSLATORS: we need network * to do the updates check
en: Checking for updates while using mobile broadband could cause you to incur charges.
hi: मोबाइल ब्रॉडबैंड का उपयोग करते समय अपडेट की जाँच करने से शुल्क लागू हो सकते हैं.

note: TRANSLATORS: this is a link to the * control-center network panel
en: Check Anyway
hi: किसी भी तरीके से जाँचें

note: TRANSLATORS: can't do updates check
en: No Network
hi: कोई नेटवर्क नहीं

note: TRANSLATORS: we need network * to do the updates check
en: Internet access is required to check for updates.
hi: अपडेट की जाँच करने के लिए इंटरनेट पहुँच आवश्यक है.

en: Restart & _Install
hi: पुनः प्रारंभ करें और _स्थापित करें

en: Check for updates
hi: अपडेट की जाँच करें

en: Updates page
hi: अपडेट पृष्ठ

en: Software is up to date
hi: सॉफ़्टवेयर अप टू डेट है

en: Checking for updates when using mobile broadband could cause you to incur charges
hi: मोबाइल ब्रॉडबैंड का उपयोग करते समय अपडेट की जाँच करने से शुल्क लागू हो सकते हैं

en: _Check Anyway
hi: _किसी भी तरीके से जाँचें

en: Go online to check for updates
hi: अपडेट की जाँच करने के लिए ऑनलाइन हो जाएँ

en: _Network Settings
hi: _नेटवर्क सेटिंग

en: Updates are automatically managed
hi: अपडेट स्वचालित रूप से प्रबंधित किए जाते हैं

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. First %s is the distro name and the * 2nd %s is the version, e.g. "Fedora 23 Now Available"
en: %s %s Now Available
hi: %s %s अब उपलब्ध

note: TRANSLATORS: This is the text displayed while downloading a * distro upgrade. First %s is the distro name and the 2nd %s * is the version, e.g. "Downloading Fedora 23"
en: Downloading %s %s
hi: %s %s को डाउनलोड कर रहा है

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade has been downloaded and is ready to be installed. * First %s is the distro name and the 2nd %s is the version, * e.g. "Fedora 23 Ready to be Installed"
en: %s %s Ready to be Installed
hi: %s %s स्थापित किए जाने के लिए तैयार है

en: A major upgrade, with new features and added polish.
hi: नई विशेषताओं और पॉलिश वाले बड़े नवीनीकरण.

en: _Learn More
hi: _अधिक जानें

en: Updates will be applied when the computer is restarted.
hi: जब कंप्यूटर फिर से चालू होगा तब अपडेट लागू होंगे.

en: _Restart Now
hi: _अब पुनःचालू करें

en: App Center
hi: ऐप सेंटर

en: More Apps
hi: अधिक ऐप्स

en: Add, remove or update software on this computer
hi: इस कंप्यूटर पर सॉफ़्टवेयर जोड़ें, निकालें या अपडेट करें

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;
hi: अपडेट;नवीनीकरण;स्रोत;भंडार;प्राथमिकताएँ;स्थापित करें;स्थापना रद्द करें;प्रोग्राम;सॉफ़्टवेयर;ऐप;स्टोर;

en: Design the featured banners for GNOME Software
hi: GNOME सॉफ्टवेयर के लिए फ़ीचर होने वाले बैनर डिज़ाइन करें

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: AppStream;Software;App;
hi: AppStream;सॉफ्टवेयर;ऐप्लिकेशन;

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: All
hi: सभी

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Featured
hi: पसंदीदा

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Audio Creation & Editing
hi: ऑडियो निर्माण और संपादन

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Music Players
hi: संगीत प्लेयर

[ctx: Menu of Graphics]
en: 3D Graphics
hi: 3D ग्राफ़िक्स

[ctx: Menu of Graphics]
en: Photography
hi: फ़ोटोग्राफ़ी

[ctx: Menu of Graphics]
en: Scanning
hi: स्कैनिंग

[ctx: Menu of Graphics]
en: Vector Graphics
hi: वेक्टर ग्राफ़िक्स

[ctx: Menu of Graphics]
en: Viewers
hi: दर्शक

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: All
hi: सभी

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Featured
hi: पसंदीदा

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Debuggers
hi: डिबगर्स

[ctx: Menu of Education & Science]
en: All
hi: सभी

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Featured
hi: पसंदीदा

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Artificial Intelligence
hi: कृत्रिम बुद्धि

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Astronomy
hi: खगोल विद्या

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Chemistry
hi: रसायन शास्त्र

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Languages
hi: भाषाएँ

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Math
hi: गणित

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Robotics
hi: रोबोटिक्स

[ctx: Menu of Games]
en: All
hi: सभी

[ctx: Menu of Games]
en: Featured
hi: फ़ीचर किए गए

[ctx: Menu of Games]
en: Action
hi: क्रिया

[ctx: Menu of Games]
en: Adventure
hi: साहसिक कार्य

[ctx: Menu of Games]
en: Arcade
hi: आर्केड

[ctx: Menu of Games]
en: Blocks
hi: ब्लॉक्स

[ctx: Menu of Games]
en: Board
hi: बोर्ड

[ctx: Menu of Games]
en: Card
hi: कार्ड

[ctx: Menu of Games]
en: Emulators
hi: एम्युलेटर्स

[ctx: Menu of Games]
en: Kids
hi: बच्चे

[ctx: Menu of Games]
en: Logic
hi: तर्क

[ctx: Menu of Games]
en: Role Playing
hi: भूमिका निभाना

[ctx: Menu of Games]
en: Sports
hi: खेल

[ctx: Menu of Games]
en: Strategy
hi: रणनीति

[ctx: Menu of Productivity]
en: All
hi: सभी

[ctx: Menu of Productivity]
en: Featured
hi: पसंदीदा

[ctx: Menu of Productivity]
en: Calendar
hi: कैलेंडर

[ctx: Menu of Productivity]
en: Database
hi: डेटाबेस

[ctx: Menu of Productivity]
en: Finance
hi: वित्त

[ctx: Menu of Productivity]
en: Word Processor
hi: Word प्रोसेसर

[ctx: Menu of Utility]
en: All
hi: सभी

[ctx: Menu of Utility]
en: Featured
hi: फ़ीचर किए गए

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Fonts
hi: फ़ॉन्ट

[ctx: Menu of Communication]
en: Chat
hi: चैट

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Codecs
hi: कोडेक

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Input Sources
hi: इनपुट स्रोत

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Language Packs
hi: भाषा पैक

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Shell Extensions
hi: Shell विस्तारण

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Localization
hi: स्थानीयकरण

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Hardware Drivers
hi: हार्डवेयर ड्राइवर्स

[ctx: Menu of Utility]
en: Text Editors
hi: पाठ संपादक

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Web Browsers
hi: वेब ब्राउज़र्स

[ctx: Menu of Communication & News]
en: News
hi: समाचार

[ctx: Menu of Settings]
en: Settings
hi: सेटिंग्स

[ctx: Menu of System]
en: System
hi: सिस्टम

[ctx: Menu of Reference]
en: All
hi: सभी

[ctx: Menu of Reference]
en: Featured
hi: फ़ीचर किए गए

[ctx: Menu of Reference]
en: Art
hi: कला

[ctx: Menu of Reference]
en: Biography
hi: जीवनी

[ctx: Menu of Reference]
en: Comics
hi: कॉमिक्स

[ctx: Menu of Reference]
en: Feed
hi: फ़ीड

[ctx: Menu of Reference]
en: Fiction
hi: काल्पनिक कहानी

[ctx: Menu of Reference]
en: Health
hi: स्वास्थ्य

[ctx: Menu of Reference]
en: History
hi: इतिहास

[ctx: Menu of Reference]
en: Lifestyle
hi: जीवनशैली

[ctx: Menu of Reference]
en: News
hi: समाचार

[ctx: Menu of Reference]
en: Politics
hi: राजनीति

[ctx: Menu of Reference]
en: Sports
hi: खेल

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Learning
en: Learning
hi: शिक्षण

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Game
en: Games
hi: गेम्स

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Multimedia
en: Multimedia
hi: मल्टीमीडिया

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Work
en: Work
hi: कार्य

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Reference
en: Reference & News
hi: संदर्भ और समाचार

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Utilities
en: Utilities
hi: उपयोगिता

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Dev Tools; it * should be a relatively short label; as an example, in Portuguese and * Spanish the direct translation of "Programming" (noun) is used
en: Dev Tools
hi: Dev टूल

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading extra metadata files…
hi: अतिरिक्त मेटाडेटा फ़ाइलें डाउनलोड कर रहा है...

note: TRANSLATORS: this is a group of updates that are not * packages and are not shown in the main list
en: OS Updates
hi: OS अपडेट

note: TRANSLATORS: this is a longer description of the * "OS Updates" string
en: Includes performance, stability and security improvements.
hi: प्रदर्शन, स्थिरता और सुरक्षा सुधार शामिल हैं.

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading featured images…
hi: फ़ीचर की गई छवियाँ डाउनलोड कर रहा है...

en: Could not launch this application.
hi: इस एप्लिकेशन को लॉन्च नहीं सके.

en: Endless Platform
hi: अनंत प्लेटफ़ॉर्म

en: Framework for applications
hi: ऐप्लिकेशन्स के लिए फ़्रेमवर्क

en: An Endless update with new features and fixes.
hi: नई सुविधाओं और सुधार के साथ एंडलेस का अपडेट.

en: Web Apps Support
hi: वेब ऐप्लिकेशन सहायता

en: Run popular web applications in a browser
hi: किसी ब्राउज़र में लोकप्रिय वेब ऐप्लिकेशन्स चलाएँ

note: TRANSLATORS: tool that is used when copying profiles system-wide
en: GNOME Software AppStream system-wide installer
hi: GNOME Software AppStream सिस्टम-व्यापी इंस्टॉलर

en: Failed to parse command line arguments
hi: कमांड लाइन तर्क पार्स करने में विफल रहा

note: TRANSLATORS: user did not specify a valid filename
en: You need to specify exactly one filename
hi: आपको स्पष्ट रूप से एक फ़ाइलनाम निर्दिष्ट करने की आवश्यकता है

note: TRANSLATORS: only able to install files as root
en: This program can only be used by the root user
hi: इस प्रोग्राम का उपयोग केवल रूट उपयोगकर्ता द्वारा किया जा सकता है

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to validate content type
hi: सामग्री प्रकार सत्यापित करने में विफल रहा

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to copy
hi: प्रतिलिपि बनाने में विफल रहा

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading upgrade information…
hi: अपग्रेड जानकारी डाउनलोड कर रहा है...

note: TRANSLATORS: this is a title for Fedora distro upgrades
en: Upgrade your Fedora system to the latest features and improvements.
hi: अपने Fedora तंत्र को नवीनतम सुविधाओं और सुधारों पर अपग्रेड करें.

en: Flatpak Support
hi: Flatpak समर्थन

en: Flatpak is a framework for desktop applications on Linux
hi: Flatpak, Linux पर डेस्कटॉप ऐप्लिकेशन्स के लिए एक फ़्रेमवर्क है

note: TRANSLATORS: status text when downloading new metadata
en: Getting flatpak metadata for %s…
hi: %s के लिए flatpak मेटाडेटा प्राप्त कर रहा है…

en: The app %s is missing its runtime. Update the app to repair this problem.
hi: ऐप %s में रनटाइम गायब है. इसे ठीक करने के लिए ऐप अपडेट करें.

note: TRANSLATORS: status text when downloading the RuntimeRepo
en: Getting runtime source…
hi: रनटाइम स्त्रोत प्राप्त कर रहा है...

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading firmware update signature…
hi: फ़र्मवेयर अपडेट हस्ताक्षर डाउनलोड कर रहा है...

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading firmware update metadata…
hi: फ़र्मवेयर अपडेट मेटाडेटा डाउनलोड कर रहा है...

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading firmware update…
hi: फ़र्मवेयर अपडेट डाउनलोड कर रहा है...

en: Firmware Upgrade Support
hi: फ़र्मवेयर नवीनीकरण समर्थन

en: Provides support for firmware upgrades
hi: फ़र्मवेयर नवीनीकरणों के लिए समर्थन प्रदान करता है

en: Limba Support
hi: Limba समर्थन

en: Limba provides developers a way to easily create software bundles
hi: Limba डेवलपर्स को आसानी से सॉफ़्टवेयर बंडल बनाने का एक तरीका प्रदान करता है

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading application ratings…
hi: ऐप्लिकेशन रेटिंग डाउनलोड कर रहा है...

en: Open Desktop Ratings Support
hi: खुला डेस्कटॉप रेटिंग समर्थन

en: ODRS is a service providing user reviews of applications
hi: ODRS ऐप्लिकेशन्स को उपयोगकर्ता समीक्षाएँ प्रदान करने वाली सेवा है

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading shell extension metadata…
hi: शैल एक्सटेंशन मेटाडेटा डाउनलोड कर रहा है...

en: Snappy Support
hi: Snappy समर्थन

en: A snap is a universal Linux package
hi: स्नैप एक विश्वव्यापी Linux पैकेज है

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading application page…
hi: ऐप्लिकेशन पृष्ठ डाउनलोड कर रहा है...

en: Steam Support
hi: Steam समर्थन

en: The ultimate entertainment platform from Valve
hi: Valve की ओर से एक शानदार मनोरंजन प्लेटफ़ॉर्म
