gnome-software main - en to id translation catalogue (1038 entries)

en: Software
id: Perangkat Lunak

en: Install and update apps
id: Pasang dan mutakhirkan aplikasi

en: Software allows you to find and install new apps and system extensions and remove existing installed apps.
id: Perangkat Lunak memungkinkan Anda menemukan dan memasang aplikasi dan ekstensi sistem baru dan menghapus aplikasi yang telah dipasang.

en: Software showcases featured and popular apps with useful descriptions and multiple screenshots per app. Apps can be found either through browsing the list of categories or by searching. It also allows you to update your system using an offline update.
id: Perangkat Lunak memajang aplikasi-aplikasi populer dan pilihan dengan deskripsi yang berguna dan beberapa cuplikan layar per aplikasi. Aplikasi bisa ditemukan dengan meramban daftar kategori atau dengan mencari. Itu juga memungkinkan Anda memutakhirkan sistem Anda memakai pemutakhiran luring.

en: Overview panel
id: Panel ringkasan

en: Details panel
id: Panel rincian

en: Installed panel
id: Panel terpasang

en: Updates panel
id: Panel pemutakhiran

en: The update details
id: Detail pemutakhiran

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
id: Proyek GNOME

en: Install an appstream file into a system location
id: Pasang berkas AppStream ke lokasi sistem

en: Installing an appstream file into a system location
id: Sedang memasang berkas AppStream ke lokasi sistem

en: A list of compatible projects
id: Daftar proyek yang kompatibel

en: This is a list of compatible projects we should show such as GNOME, KDE and XFCE.
id: Ini adalah daftar proyek yang kompatible yang mesti kami tampilkan seperti misalnya GNOME, KDE, dan XFCE.

en: Whether to manage updates and upgrades in GNOME Software
id: Apakah mengelola pemutakhiran dan peningkatan dalam GNOME Perangkat Lunak

en: If disabled, GNOME Software will hide the updates panel, not perform any automatic updates actions or prompt for upgrades.
id: Bila tak difungsikan, GNOME Perangkat Lunak akan menyembunyikan panel pemutakhiran, tidak melalukan sebarang aksi pemutakhiran atau peningkatan otomatis.

en: Automatically download and install updates
id: Unduh dan pasang pemutakhiran secara otomatis

en: If enabled, GNOME Software automatically downloads software updates in the background, also installing ones that do not require a reboot.
id: Bila diaktifkan, GNOME Perangkat Lunak secara otomatis mengunduh pemutakhiran perangkat lunak di latar belakang dan memasang yang tidak memerlukan nyala ulang.

en: Notify the user about software updated in the background
id: Beri tahu pengguna tentang pemutakhiran perangkat lunak di latar belakang

en: If enabled, GNOME Software notifies the user about updates that happened whilst the user was idle.
id: Jika diaktifkan, GNOME Perangkat Lunak memberi tahu pengguna tentang pemutakhiran yang terjadi saat pengguna dalam keadaan menganggur.

en: Whether to automatically refresh when on a metered connection
id: Apakah secara otomatis menyegarkan ketika memakai koneksi dengan kuota

en: If enabled, GNOME Software automatically refreshes in the background even when using a metered connection (eventually downloading some metadata, checking for updates, etc., which may incur in costs for the user).
id: Bila difungsikan, GNOME Perangkat Lunak secara otomatis menyegarkan di latar belakang bahkan ketika memakai koneksi dengan kuota (pada akhirnya mengunduh beberapa metadata, memeriksa pemutakhiran, dsb., yang mungkin berakibat biaya bagi pengguna).

en: Whether it’s the very first run of GNOME Software
id: Apakah ini pertama kalinya GNOME Perangkat Lunak dijalankan

en: Show star ratings next to applications
id: Tampilkan nilai bintang di sebelah aplikasi

en: Filter applications based on the default branch set for the remote
id: Menyaring aplikasi berdasarkan cabang baku yang diatur bagi remote

en: Non-free applications show a warning dialog before install
id: Aplikasi bukan bebas menampilkan suatu dialog peringatan sebelum pemasangan

en: When non-free applications are installed a warning dialog can be shown. This controls if that dialog is suppressed.
id: Ketika aplikasi bukan-bebas dipasang, suatu dialog peringatan dapat ditampilkan. Ini mengendalikan apakah dialog tersebut dimunculkan.

en: The last update check timestamp
id: Stempel waktu pemeriksaan pemutakhiran terakhir

en: The last upgrade notification timestamp
id: Stempel waktu pemberitahuan peningkatan terakhir

en: The last update notification timestamp
id: Stempel waktu pemberitahuan pemutakhiran terakhir

en: The timestamp of the first security update, cleared after update
id: Stempel waktu dari pemutakhiran keamanan pertama, dibersihkan setelah pemutakhiran

en: The last update timestamp
id: Stempel waktu pemutakhiran terakhir

en: The age in seconds to verify the upstream screenshot is still valid
id: Umur dalam detik untuk verifikasi apakah cuplikan layar hulu masih valid

en: Choosing a larger value will mean less round-trips to the remote server but updates to the screenshots may take longer to show to the user. A value of 0 means to never check the server if the image already exists in the cache.
id: Memilih nilai yang lebih besar berarti lebih sedikit bolak-balik ke peladen jauh tapi pemutakhiran ke cuplikan layar mungkin memakan waktu lebih lama untuk tampil ke pengguna. Nilai 0 berarti jangan pernah memeriksa ke peladen apakah citra telah ada dalam singgahan.

en: The server to use for application reviews
id: Peladen yang dipakai untuk ulasan aplikasi

en: The minimum karma score for reviews
id: Nilai karma minimum bagi ulasan

en: Reviews with karma less than this number will not be shown.
id: Ulasan dengan karma kurang dari angka ini tidak akan ditampilkan.

en: A list of official repositories that should not be considered 3rd party
id: Daftar repositori resmi yang tidak boleh dianggap sebagai pihak ke-3

en: A list of required repositories that cannot be disabled or removed
id: Daftar repositori wajib yang tidak dapat dinonaktifkan atau dihapus

en: A list of official repositories that should be considered free software
id: Daftar repositori resmi yang mesti dianggap sebagai perangkat lunak bebas

en: The licence URL to use when an application should be considered free software
id: URL lisensi yang dipakai ketika suatu aplikasi mesti dianggap perangkat lunak bebas

en: Install bundled applications for all users on the system where possible
id: Pasang aplikasi terbundel bagi semua pengguna pada sistem bila mungkin

en: Allow access to the Software Repositories dialog
id: Izinkan akses ke dialog Repositori Perangkat Lunak

en: Offer upgrades for pre-releases
id: Tawarkan peningkatan bagi prarilis

en: Show some UI elements informing the user that an app is non-free
id: Tampilkan beberapa elemen UI yang menginformasikan ke pengguna bahwa app bukan bebas

en: Show the installed size for apps in the list of installed applications
id: Tampilkan ukuran terpasang bagi app dalam daftar aplikasi terpasang

en: The URI that explains nonfree and proprietary software
id: URL yang menerangkan perangkat lunak tak bebas dan proprietari

en: A list of URLs pointing to appstream files that will be downloaded into an swcatalog folder
id: Daftar URL yang menunjuk ke berkas appstream yang akan diunduh ke dalam suatu folder swcatalog

en: Install the AppStream files to a system-wide location for all users. If false, files are installed in non-standard $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml directory
id: Pasang berkas AppStream ke lokasi seluruh sistem untuk semua pengguna. Jika diisi false, berkas dipasang di direktori $XDG_DATA_HOME/app-info/xmls non-standar

en: Priority order of packaging formats to prefer, with more important formats listed first. An empty array means the default order. Omitted formats are assumed to be listed last. Example packaging formats are: deb, flatpak, rpm, snap. The formats can be optionally specified with an origin name, divided by a colon, for example 'flatpak:flathub'.
id: Urutan prioritas format pemaketan yang disukai, dengan format yang lebih penting tercantum terlebih dahulu. Larik kosong berarti urutan baku. Format yang dihilangkan diasumsikan terdaftar terakhir. Contoh format pemaketan adalah: deb, flatpak, rpm, snap. Format secara opsional juga dapat dinyatakan dengan nama asal, dipisah dengan titik dua, misalnya 'flatpak:flathub'.

en: The timestamp of the last attempt to remove unused Flatpak runtimes
id: Stempel waktu dari upaya terakhir untuk menghapus runtime Flatpak yang tidak digunakan

en: Set to 'true' to show only freely licensed apps and hide any proprietary apps.
id: Atur ke 'true' untuk hanya menampilkan aplikasi berlisensi bebas dan menyembunyikan aplikasi proprietari apa pun.

en: Set to 'true' to show only apps from developers whose identity has been verified.
id: Atur ke 'true' untuk hanya menampilkan aplikasi dari pengembang yang identitasnya telah diverifikasi.

en: The timestamp of the last received historical updates.
id: Stempel waktu dari pemutakhiran historis yang terakhir diterima.

en: A string storing the gnome-online-account id used to login
id: Sebuah string yang menyimpan id gnome-online-account yang digunakan untuk masuk

note: TRANSLATORS: tool that is used when moving profiles system-wide
en: GNOME Software AppStream system-wide installer
id: Installer seluruh sistem GNOME Software AppStream

en: Failed to parse command line arguments
id: Gagal mengurai argumen baris perintah

note: TRANSLATORS: user did not specify a valid filename
en: You need to specify exactly one filename
id: Anda perlu menentukan satu nama berkas

note: TRANSLATORS: only able to install files as root
en: This program can only be used by the root user
id: Program ini hanya dapat digunakan oleh pengguna root

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to validate content type: %s
id: Gagal memvalidasi tipe konten: %s

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to move: %s
id: Gagal memindahkan: %s

en: Software Install
id: Pasang Perangkat Lunak

en: Install selected software on the system
id: Pasang perangkat lunak yang dipilih pada sistem

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon Violence
id: Kekerasan Kartun

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding cartoon violence
id: Tidak ada informasi mengenai kekerasan kartun

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Fantasy Violence
id: Kekerasan Fantasi

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding fantasy violence
id: Tidak ada informasi mengenai kekerasan fantasi

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic Violence
id: Kekerasan Realistis

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding realistic violence
id: Tidak ada informasi mengenai kekerasan yang realistis

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Violence Depicting Bloodshed
id: Kekerasan yang Menggambarkan Pertumpahan Darah

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding bloodshed
id: Tidak ada informasi mengenai pertumpahan darah

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Violence
id: Kekerasan Seksual

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexual violence
id: Tidak ada informasi mengenai kekerasan seksual

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Alcohol
id: Alkohol

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to alcohol
id: Tidak ada informasi mengenai referensi untuk alkohol

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Narcotics
id: Narkotika

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to illicit drugs
id: Tidak ada informasi mengenai referensi untuk obat-obatan terlarang

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Tobacco
id: Tembakau

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to tobacco products
id: Tidak ada informasi mengenai referensi untuk produk tembakau

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Nudity
id: Ketelanjangan

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding nudity of any sort
id: Tidak ada informasi mengenai ketelanjangan dalam bentuk apa pun

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Themes
id: Tema Seksual

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to or depictions of sexual nature
id: Tidak ada informasi mengenai referensi atau penggambaran sifat seksual

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Profanity
id: Senonoh

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding profanity of any kind
id: Tidak ada informasi mengenai senonoh dalam bentuk apa pun

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Inappropriate Humor
id: Humor yang Tidak Pantas

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding inappropriate humor
id: Tidak ada informasi mengenai humor yang tidak pantas

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination
id: Diskriminasi

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding discriminatory language of any kind
id: Tidak ada informasi mengenai bahasa diskriminatif dalam bentuk apa pun

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Advertising
id: Iklan

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding advertising of any kind
id: Tidak ada informasi mengenai iklan dalam bentuk apa pun

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling
id: Perjudian

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding gambling of any kind
id: Tidak ada informasi mengenai perjudian dalam bentuk apa pun

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Purchasing
id: Membeli

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding the ability to spend money
id: Tidak ada informasi mengenai kemampuan untuk menghabiskan uang

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Chat Between Users
id: Obrolan Antar Pengguna

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to chat with other users
id: Tidak ada informasi mengenai cara mengobrol dengan pengguna lain

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Audio Chat Between Users
id: Obrolan Audio Antar Pengguna

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to talk with other users
id: Tidak ada informasi mengenai cara berbicara dengan pengguna lain

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Contact Details
id: Detail Kontak

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of social network usernames or email addresses
id: Tidak ada informasi mengenai berbagi nama pengguna jejaring sosial atau alamat surel

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Identifying Information
id: Mengidentifikasi Informasi

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of user information with third parties
id: Tidak ada informasi mengenai berbagi informasi pengguna dengan pihak ketiga

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Location Sharing
id: Berbagi Lokasi

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of physical location with other users
id: Tidak ada informasi mengenai berbagi lokasi fisik dengan pengguna lain

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Homosexuality
id: Homoseksualitas

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to homosexuality
id: Tidak ada informasi mengenai referensi homoseksualitas

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prostitution
id: Pelacuran

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to prostitution
id: Tidak ada informasi mengenai referensi untuk prostitusi

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Adultery
id: Perzinaan

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to adultery
id: Tidak ada informasi mengenai referensi untuk perzinahan

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexualized Characters
id: Karakter Seksual

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexualized characters
id: Tidak ada informasi mengenai karakter seksual

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Desecration
id: Penodaan

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to desecration
id: Tidak ada informasi mengenai referensi untuk penodaan

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Human Remains
id: Sisa-sisa Manusia

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding visible dead human remains
id: Tidak ada informasi mengenai sisa-sisa manusia mati yang terlihat

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slavery
id: Perbudakan

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to slavery
id: Tidak ada informasi mengenai referensi untuk perbudakan

en: Does not include references to drugs
id: Tidak termasuk referensi untuk obat-obatan

en: Does not include swearing, profanity, and other kinds of strong language
id: Tidak termasuk sumpah serapah, senonoh, dan jenis bahasa kuat lainnya

en: Does not include ads or monetary transactions
id: Tidak termasuk iklan atau transaksi moneter

en: Does not include sex or nudity
id: Tidak termasuk seks atau ketelanjangan

en: Does not include uncontrolled chat functionality
id: Tidak termasuk fungsi obrolan yang tidak terkontrol

en: Does not include violence
id: Tidak termasuk kekerasan

en: Drugs
id: Obat-obatan

en: Strong Language
id: Bahasa yang Kuat

en: Money
id: Uang

en: Social
id: Sosial

en: Violence
id: Kekerasan

[ctx: Age rating]
note: Translators: The app is considered suitable to be run by all ages of people. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: All
id: Semua

note: Translators: It’s unknown what age rating this app has. The * placeholder is the app name.
en: %s has an unknown age rating
id: %s memiliki peringkat usia yang tidak diketahui

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for all ages. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for everyone
id: %s cocok untuk semua orang

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 3. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for toddlers
id: %s cocok untuk bayi yang belajar berjalan

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 5. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for young children
id: %s untuk anak usia muda

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 12. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for children
id: %s cocok untuk anak-anak

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people up to around age 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for teenagers
id: %s cocok untuk remaja

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people aged up to and over 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for adults
id: %s cocok untuk orang dewasa

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for a specified age group. The first placeholder is the app name, the second * is the age group.
en: %s is suitable for %s
id: %s cocok untuk %s

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the suitability of an app for different ages. this one’s not a placeholder
en: Age Rating
id: Peringkat Umur

en: How to contribute missing information
id: Cara menyumbangkan informasi yang hilang

en: Local file
id: Berkas lokal

note: Translators: This is a heading for a row showing the package name of an app (such as ‘gnome-software-46.0-1’).
en: Package
id: Paket

en: Pending
id: Tertunda

en: Pending install
id: Pemasangan tertunda

en: Pending remove
id: Penghapusan tertunda

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being installed
en: Installing
id: Memasang

en: Removing
id: Menghapus

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being downloaded
en: Downloading
id: Mengunduh

note: TRANSLATORS: button text TRANSLATORS: button text in the header when an app * can be installed TRANSLATORS: button text in the header when firmware * can be live-installed TRANSLATORS: update the fw
en: _Install
id: _Pasang

en: _Uninstall…
id: Hap_us pemasangan…

en: Network
id: Jaringan

en: Can communicate over the network
id: Dapat berkomunikasi melalui jaringan

en: System Services
id: Layanan Sistem

en: Can access D-Bus services on the system bus
id: Dapat mengakses layanan D-Bus pada bus sistem

en: Session Services
id: Layanan Sesi

en: Can access D-Bus services on the session bus
id: Dapat mengakses layanan D-Bus pada bus sesi

en: Devices
id: Perangkat

en: Can access arbitrary devices such as webcams
id: Dapat mengakses perangkat arbitrer seperti kamera web

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access input devices
id: Dapat mengakses perangkat masukan

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access microphones
id: Dapat mengakses mikrofon

en: Can access system device files
id: Dapat mengakses berkas perangkat sistem

en: Screen contents
id: Isi Layar

note: Translators: This indicates an app can access the screen/display contents. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access screen contents
id: Dapat mengakses isi layar

en: Home folder
id: Folder rumah

en: Can view, edit and create files
id: Dapat melihat, menyunting, dan membuat berkas

en: Can view files
id: Dapat melihat berkas

en: File system
id: Sistem berkas

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_FILESYSTEM_OTHER is used only as a flag, with actual files being part of the read/full lists
en: Downloads folder
id: Folder unduhan

en: Settings
id: Pengaturan

en: Can view and change any settings
id: Dapat melihat dan mengubah pengaturan apa pun

en: Legacy display system
id: Sistem tampilan lama

en: Uses an old, insecure display system
id: Menggunakan sistem tampilan yang lama dan tidak aman

en: Can escape the sandbox and circumvent any other restrictions
id: Dapat menghindari sandbox dan menghindari pembatasan lainnya

note: TRANSLATORS: this is where the packager did not write * a description for the update
en: No update description available.
id: Deskripsi pemutakhiran tak tersedia.

note: FIXME support app == NULL set page title
en: Update Details
id: Detail Pemutakhiran

en: Requires additional permissions
id: Membutuhkan izin tambahan

note: Translators: Header of the section with other users' opinions about the app.
en: Reviews
id: Ulasan

en: No reviews were found for this app.
id: Tidak ada ulasan yang ditemukan untuk aplikasi ini.

en: No Reviews
id: Tidak Ada Ulasan

en: Version History
id: Riwayat Versi

en: New in Version %s
id: Baru dalam Versi %s

en: Version %s
id: Versi %s

en: No details for this release
id: Tidak ada detail untuk rilis ini

note: TRANSLATORS: this is a command line option
en: Start up mode: either ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’ or ‘overview’
id: Mode awal mula: bisa ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’, atau ‘overview’

en: Search for applications
id: Cari aplikasi

en: SEARCH
id: CARI

en: Show application details (using application ID)
id: Tampilkan rincian aplikasi (memakai ID aplikasi)

en: Show application details (using package name)
id: Tampilkan rincian aplikasi (memakai nama paket)

en: PKGNAME
id: NAMAPAKET

en: Install the application (using application ID)
id: Pasang aplikasi (memakai ID aplikasi)

en: Uninstall the application (using application ID)
id: Hapus aplikasi (memakai ID aplikasi)

en: Open a local package file
id: Buka suatu berkas paket lokal

en: FILENAME
id: NAMABERKAS

en: The kind of interaction expected for this action: either ‘none’, ‘notify’, or ‘full’
id: Jenis interaksi yang diharapkan untuk tindakan ini: baik 'tidak ada (none)', 'memberitahu (notify)', atau 'penuh (full)'

en: INTERACTION
id: INTERAKSI

en: Show a local metainfo or appdata file
id: Tampilkan berkas metainfo atau appdata lokal

en: Enable verbose debugging output (from the running instance, if already running)
id: Fungsikan keluaran pengawakutuan rinci (dari instansi yang sedang berjalan, bila sudah berjalan)

en: Installs any pending updates in the background
id: Pasang semua pemutakhiran yang tertunda di latar belakang

en: Show preferences
id: Tampilkan preferensi

en: Quit the running instance
id: Keluar dari instansi yang tengah berjalan

en: Prefer local file sources to AppStream
id: Lebih suka sumber berkas lokal daripada AppStream

en: Show version number
id: Tampilkan nomor versi

en: Copyright © 2016–2023 GNOME Software contributors
id: Hak Cipta © 2016–2023 Kontributor Perangkat Lunak GNOME

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window TRANSLATORS: this is the menu item that opens the about window
en: About Software
id: Tentang Perangkat Lunak

note: TRANSLATORS: well, we seem to think so, anyway
en: A nice way to manage the software on your system.
id: Suatu cara yang manis untuk mengelola perangkat lunak pada sistem Anda.

note: TRANSLATORS: we tried to show an app that did not exist
en: Sorry! There are no details for that application.
id: Maaf! Tidak ada detail untuk aplikasi itu.

note: Translators: The disk usage of an app when installed. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Installed Size
id: Ukuran Terpasang

en: Includes %s of data and %s of cache
id: Termasuk %s data dan %s singgahan

en: Includes %s of data
id: Termasuk %s data

en: Includes %s of cache
id: Termasuk %s singgahan

en: Cache and data usage unknown
id: Singgahan dan penggunaan data tidak diketahui

note: Translators: The download size of an app. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Download Size
id: Ukuran Unduh

en: Needs no additional system downloads
id: Tidak memerlukan unduhan sistem tambahan

en: Needs an unknown size of additional system downloads
id: Membutuhkan ukuran unduhan sistem tambahan yang tidak diketahui

note: Translators: The placeholder is for a size string, * such as ‘150 MB’ or ‘1.5 GB’.
en: Needs %s of additional system downloads
id: Membutuhkan %s unduhan sistem tambahan

note: Translators: Displayed if the download or installed size of * an app could not be determined. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Size is unknown
id: Ukuran tidak diketahui

note: Translators: This indicates an app requires no permissions to run. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: No permissions
id: Tidak ada izin

note: Translators: This indicates an app uses the network. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Has network access
id: Memiliki akses jaringan

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus system services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses system services
id: Gunakan layanan sistem

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus session services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses session services
id: Gunakan layanan sesi

note: Translators: This indicates an app can access arbitrary hardware devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access hardware devices
id: Dapat mengakses perangkat keras

note: Translators: This indicates an app can access system devices such as /dev/shm. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access system devices
id: Dapat mengakses perangkat sistem

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write all your data
id: Dapat membaca/menulis semua data Anda

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read all your data
id: Dapat membaca semua data Anda

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write your downloads
id: Dapat membaca/menulis unduhan Anda

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read your downloads
id: Dapat membaca unduhan Anda

note: Translators: This indicates an app can access data in the system unknown to the Software. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access some specific files
id: Dapat mengakses beberapa berkas spesifik

note: Translators: This indicates an app can access or change user settings. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access and change user settings
id: Dapat mengakses dan mengubah pengaturan pengguna

note: Translators: This indicates an app uses the X11 windowing system. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses a legacy windowing system
id: Menggunakan sistem jendela yang lama dan tidak aman

note: Translators: This indicates an app can escape its sandbox. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can acquire arbitrary permissions
id: Dapat memperoleh izin sewenang-wenang

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software developer is verified
id: Pengembang perangkat lunak terverifikasi

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Reviewed by OS distributor
id: Ditinjau oleh distribusi OS

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short. * The '%s' is replaced by the distribution name. Translators: The '%s' is replaced by the distribution name.
en: Reviewed by %s
id: Ditinjau oleh %s

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by someone other than the user’s distribution, so might not be safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Provided by a third party
id: Disediakan oleh pihak ketiga

note: Translators: This indicates an app or its runtime reached its end of life. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software no longer supported
id: Perangkat lunak tidak lagi didukung

note: Translators: This indicates an app’s source code is freely available, so can be audited for security. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Auditable code
id: Kode yang dapat diaudit

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Unknown license
id: Lisensi tidak diketahui

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Proprietary code
id: Kode proprietari

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Special license
id: Lisensi spesial

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Privileged
id: Keistimewaan

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Safe
id: Aman

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Probably Safe
id: Mungkin Aman

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Potentially Unsafe
id: Berpotensi Tidak Aman

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Unsafe
id: Tidak Aman

en: Mobile Only
id: Hanya Seluler

en: Only works on a small screen
id: Hanya berfungsi pada layar kecil

en: Desktop Only
id: Hanya Destop

en: Only works on a large screen
id: Hanya berfungsi pada layar besar

en: Screen Size Mismatch
id: Ketidakcocokan Ukuran Layar

en: Doesn’t support your current screen size
id: Tidak mendukung ukuran layar Anda saat ini

en: Requires a touchscreen
id: Membutuhkan layar sentuh

en: Requires a keyboard
id: Membutuhkan papan tik

en: Requires a mouse
id: Membutuhkan tetikus

en: Gamepad Needed
id: Gamepad Dibutuhkan

en: Requires a gamepad to play
id: Membutuhkan gamepad untuk bermain

note: Translators: This is used in a context tile to indicate that * an app works on phones, tablets *and* desktops. It should be * short and in title case.
en: Adaptive
id: Adaptif

en: Works on phones, tablets and desktops
id: Bekerja pada ponsel, tablet, dan destop

en: Probably requires a keyboard or mouse
id: Mungkin membutuhkan papan tik atau tetikus

en: Works on desktops and laptops
id: Bekerja pada desktop dan laptop

note: Translators: This indicates that the content rating for an * app says it can be used by all ages of people, as it contains * no objectionable content.
en: Contains no age-inappropriate content
id: Berisi konten yang tidak sesuai dengan usia

en: No age rating information available
id: Tidak ada informasi peringkat usia yang tersedia

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Visit Website
id: Kunjungi Situs Web

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed. * The ellipsis indicates that further steps are required
en: Install…
id: Pasang…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows to cancel a queued install of the app
en: Cancel
id: Batal

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Install
id: Pasang

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel
en: Download
id: Unduh

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel * that allows the app to be easily updated live
en: Update
id: Mutakhiran

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily removed
en: Uninstall…
id: Hapus pemasangan…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being erased
en: Uninstalling
id: Menghapus pemasangan

en: Critical update
id: Pemutakhiran kritis

note: TRANSLATORS: during the update the device * will restart into a special update-only mode
en: Device cannot be used during update.
id: Perangkat tidak dapat dipakai selama pemutakhiran.

note: TRANSLATORS: this refers to where the app came from
en: Source: %s
id: Sumber: %s

note: Translators: A message to indicate that an app has been renamed. The placeholder is the old human-readable name.
en: Renamed from %s
id: Ganti nama dari %s

note: Replace user-provided non-localized string with a localized text
en: Stopped Receiving Updates
id: Berhenti Menerima Pemutakhiran

en: Critical Update
id: Pemutakhiran Kritis

[ctx: Single app]
en: Installed
id: Terpasang

note: Translators: The placeholder is an app name
en: Help Translate %s
id: Bantu Terjemahkan %s

note: Translators: The placeholder is an app name
en: %s is designed, developed, and translated by an international community of contributors.
    
    This means that while it’s not yet available in your language, you can get involved and help translate it yourself.
id: %s dirancang, dikembangkan, dan diterjemahkan oleh komunitas sukarelawan internasional.
    
    Ini berarti bahwa meskipun belum tersedia dalam bahasa Anda, Anda dapat terlibat dan membantu menerjemahkannya sendiri.

en: Translations
id: Terjemahan

en: _Translation Website
id: Situs Web _Terjemahan

note: TRANSLATORS: This is a description for entering user/password
en: Login required remote %s (realm %s)
id: Diperlukan log masuk jarak jauh %s (bidang %s)

en: Login Required
id: Log Masuk Diperlukan

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
id: _Batal

en: _Login
id: _Log Masuk

note: Translators: Placeholder text for a login entry. Translators: It's an origin scope, 'User' or 'System' installation
en: User
id: Pengguna

note: Translators: Placeholder text for a login entry.
en: Password
id: Kata Sandi

note: TRANSLATORS: this is where all apps that don't * fit in other groups are put
en: Other
id: Lainnya

[ctx: Category]
note: TRANSLATORS: this is a subcategory matching all the * different apps in the parent category, e.g. "Games"
en: All
id: Semua

note: TRANSLATORS: this is a subcategory of featured apps
en: Featured
id: Pilihan

note: Heading for featured apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been featured ('picked') by the distribution.
en: Editor’s Choice
id: Pilihan Penyunting

note: Heading for recently updated apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been recently released upstream.
en: New & Updated
id: Baru & Dimutakhirkan

note: Heading for web apps on a category page
en: Picks from the Web
id: Pilihan dari Web

note: Heading for the rest of the apps on a category page
en: Other Software
id: Perangkat Lunak Lain

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 1 to %u:
id: Masukkan nomor dari 1 sampai %u:

note: TRANSLATORS: asking the user to choose an app from a list
en: Choose an app:
id: Pilih aplikasi:

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: All
id: Semua

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Featured
id: Pilihan

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: 3D Graphics
id: Grafik 3D

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Photography
id: Fotografi

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Scanning
id: Pemindaian

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Vector Graphics
id: Grafik Vektor

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Viewers
id: Penilik

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Audio Creation & Editing
id: Pembuatan & Penyuntingan Audio

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Music Players
id: Pemutar Musik

[ctx: Menu of Productivity]
en: All
id: Semua

[ctx: Menu of Productivity]
en: Featured
id: Pilihan

[ctx: Menu of Productivity]
en: Calendar
id: Kalender

[ctx: Menu of Productivity]
en: Database
id: Basis Data

[ctx: Menu of Productivity]
en: Finance
id: Keuangan

[ctx: Menu of Productivity]
en: Word Processor
id: Pengolah Kata

[ctx: Menu of Utilities]
en: Text Editors
id: Penyunting Teks

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Web Browsers
id: Peramban Web

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: All
id: Semua

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Featured
id: Pilihan

[ctx: Menu of Games]
en: Action
id: Aksi

[ctx: Menu of Games]
en: Adventure
id: Petualangan

[ctx: Menu of Games]
en: Blocks
id: Blok

[ctx: Menu of Games]
en: Board
id: Papan

[ctx: Menu of Games]
en: Card
id: Kartu

[ctx: Menu of Games]
en: Emulators
id: Emulator

[ctx: Menu of Games]
en: Kids
id: Anak-anak

[ctx: Menu of Games]
en: Logic
id: Logika

[ctx: Menu of Games]
en: Role Playing
id: Memainkan Peran

[ctx: Menu of Games]
en: Sports
id: Olah Raga

[ctx: Menu of Games]
en: Strategy
id: Strategi

[ctx: Menu of Communication & News]
en: All
id: Semua

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Featured
id: Pilihan

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Chat
id: Mengobrol

[ctx: Menu of Education & Science]
en: All
id: Semua

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Featured
id: Pilihan

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Artificial Intelligence
id: Kecerdasan Buatan

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Astronomy
id: Astronomi

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Chemistry
id: Kimia

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Languages
id: Bahasa

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Math
id: Matematika

[ctx: Menu of Communication & News]
en: News
id: Berita

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Robotics
id: Robotika

[ctx: Menu of Art]
en: Art
id: Seni

[ctx: Menu of Reference]
en: Biography
id: Biografi

[ctx: Menu of Reference]
en: Comics
id: Komik

[ctx: Menu of Reference]
en: Fiction
id: Fiksi

[ctx: Menu of Reference]
en: Health
id: Kesehatan

[ctx: Menu of Reference]
en: History
id: Sejarah

[ctx: Menu of Reference]
en: Lifestyle
id: Gaya Hidup

[ctx: Menu of Reference]
en: Politics
id: Politik

[ctx: Menu of Reference]
en: Sports
id: Olah Raga

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: All
id: Semua

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Featured
id: Pilihan

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Debuggers
id: Pengawakutu

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: IDEs
id: IDE

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Codecs
id: Kodek

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Hardware Drivers
id: Penggerak Perangkat Keras

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Fonts
id: Fonta

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Input Sources
id: Sumber Masukan

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Language Packs
id: Paket Bahasa

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Localization
id: Penerjemahan

note: Translators: this is a menu category
en: Create
id: Mencipta

note: Translators: this is a menu category
en: Work
id: Bekerja

note: Translators: this is a menu category
en: Play
id: Bermain

note: Translators: this is a menu category
en: Socialize
id: Bersosialisasi

note: Translators: this is a menu category
en: Learn
id: Belajar

note: Translators: this is a menu category
en: Develop
id: Mengembangkan

note: Translators: this is a menu category
en: Codecs
id: Kodek

note: Translators: this is a menu category
en: Hardware Drivers
id: Penggerak Perangkat Keras

note: Translators: this is a menu category
en: Fonts
id: Fonta

note: Translators: this is a menu category
en: Input Sources
id: Sumber Masukan

note: Translators: this is a menu category
en: Language Packs
id: Paket Bahasa

note: Translators: this is a menu category
en: Localization
id: Penerjemahan

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that an app * has been successfully installed TRANSLATORS: this is the summary of a notification that a component
en: %s is now installed
id: %s kini telah terpasang

note: TRANSLATORS: an app has been installed, but * needs a reboot to complete the installation
en: A restart is required for the changes to take effect.
id: Mulai ulang diperlukan agar perubahan diterapkan.

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that an app * has been successfully installed
en: App is ready to be used.
id: Aplikasi siap untuk digunakan.

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: System updates are now installed
id: Pemutakhiran sistem sekarang dipasang

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: Recently installed updates are available to review
id: Pemutakhiran yang baru dipasang tersedia untuk ditinjau

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart
id: Mulai Ulang

en: Launch
id: Luncurkan

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Software?
id: Pasang Perangkat Lunak?

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Third-Party Software?
id: Pasang Perangkat Lunak Pihak Ketiga?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Software Repository?
id: Fungsikan Repositori Perangkat Lunak?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Third-Party Software Repository?
id: Fungsikan Repositori Perangkat Lunak Pihak Ketiga?

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is not <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">free and open source software</a>, and is provided by “%s”.
id: %s bukanlah <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">perangkat lunak bebas dan terbuka</a>, dan disediakan oleh “%s”.

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is provided by “%s”.
id: %s disediakan oleh “%s”.

en: This software repository must be enabled to continue installation.
id: Repositori perangkat lunak ini harus diaktifkan untuk melanjutkan pemasangan.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use %s in some countries.
id: Mungkin tak legal untuk memasang atau memakai %s di beberapa negara.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use this codec in some countries.
id: Bisa saja ilegal untuk memasang atau menggunakan kodek ini di sejumlah negara.

note: TRANSLATORS: this is button text to not ask about non-free content again
en: Don’t _Warn Again
id: Jangan _Peringatkan Lagi

note: TRANSLATORS: button text
en: Enable and _Install
id: Fungs_ikan dan Pasang

note: TRANSLATORS: these are show_detailed_error messages from the * package manager no mortal is supposed to understand, * but google might know what they mean
en: Detailed errors from the package manager follow:
id: Rincian galat dari manajer paket adalah:

en: Details
id: Rincian

note: TRANSLATORS: button text
en: _Close
id: _Tutup

note: Translators: an accept button label, in a Cancel/Accept dialog
en: _Accept
id: Terim_a

note: TRANSLATORS: we've just live-updated some apps
en: An update has been installed | Updates have been installed
id[0]: Pemutakhiran telah dipasang

note: TRANSLATORS: we've just removed some apps
en: An app has been removed | Apps have been removed
id[0]: Aplikasi telah dihapus

note: TRANSLATORS: the new apps will not be run until we restart
en: A restart is required for it to take effect. | A restart is required for them to take effect.
id[0]: Mulai ulang diperlukan agar berdampak.

note: TRANSLATORS: button text
en: Not Now
id: Jangan Sekarang

note: TRANSLATORS: something happened less than 5 minutes ago
en: Just now
id: Baru saja

en: %d minute ago | %d minutes ago
id[0]: %d menit yang lalu

en: %d hour ago | %d hours ago
id[0]: %d jam yang lalu

en: %d day ago | %d days ago
id[0]: %d hari yang lalu

en: %d week ago | %d weeks ago
id[0]: %d minggu yang lalu

en: %d month ago | %d months ago
id[0]: %d bulan yang lalu

en: %d year ago | %d years ago
id[0]: %d tahun lalu

note: TRANSLATORS: this is a what we use in notifications if the app's name is unknown
en: An app
id: Aplikasi

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional MIME types.
en: %s is requesting additional file format support.
id: %s meminta dukungan format berkas tambahan.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional MIME Types Required
id: Memerlukan Jenis MIME Tambahan

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional fonts.
en: %s is requesting additional fonts.
id: %s meminta fonta tambahan.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Fonts Required
id: Memerlukan Fonta Tambahan

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional codecs.
en: %s is requesting additional multimedia codecs.
id: %s meminta kodek multimedia tambahan.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Multimedia Codecs Required
id: Memerlukan Kodek Multimedia Tambahan

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional printer drivers.
en: %s is requesting additional printer drivers.
id: %s meminta pengandar pencetak tambahan.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Printer Drivers Required
id: Memerlukan Pengandar Pencetak Tambahan

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app wants to install additional packages.
en: %s is requesting additional packages.
id: %s meminta paket tambahan.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Packages Required
id: Memerlukan Paket Tambahan

note: TRANSLATORS: this is a button that launches gnome-software
en: Find in Software
id: Cari dalam Perangkat Lunak

en: _Show More
id: Tampilkan _Rinciannya

en: _Show Less
id: Tampilkan Lebih Sedikit

en: Removing…
id: Menghapus…

en: Requires restart to finish install
id: Membutuhkan nyala ulang untuk menyelesaikan pemasangan

en: Requires restart to finish remove
id: Membutuhkan nyala ulang untuk menyelesaikan penghapusan

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be installed soon
en: Pending installation…
id: Pemasangan tertunda…

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be updated soon
en: Pending update…
id: Pemutakhiran tertunda…

note: Translators: This string is shown when downloading an app before install.
en: Downloading…
id: Mengunduh…

note: Translators: This string is shown when preparing to download and install an app.
en: Preparing…
id: Mempersiapkan…

note: Translators: This string is shown when uninstalling an app.
en: Uninstalling…
id: Menghapus pemasangan…

note: Translators: the "%s" is replaced with an app name
en: %s is not installed, but it still has data present.
id: %s tidak terpasang, tetapi itu masih punya data.

en: _Restart
id: Mu_lai ulang

note: TRANSLATORS: this is a button that allows the apps to * be installed. * The ellipsis indicates that further steps are required, * e.g. enabling software repositories or the like
en: _Install…
id: _Pasang…

note: Translators: %s is the user-visible app name
en: %s will appear in US English
id: %s akan muncul dalam bahasa Inggris AS

en: This app will appear in US English
id: Aplikasi ini akan muncul dalam bahasa Inggris AS

en: This software will appear in US English
id: Perangkat lunak ini akan muncul dalam bahasa Inggris AS

en: Help _Translate
id: Bantu Terjemahkan

note: Translators: the '%s' is replaced with a developer name or a project group
en: Other Apps by %s
id: Aplikasi Lain oleh %s

note: Translators: the first %s is replaced with the developer name, the second %s is replaced with the app id
en: Developer %s has proven the ownership of %s
id: Pengembang %s telah membuktikan kepemilikan %s

note: Translators: the %s is replaced with the app id
en: Developer has proven the ownership of %s
id: Pengembang telah membuktikan kepemilikan %s

note: TRANSLATORS: we need a remote server to process
en: You need internet access to write a review
id: Anda perlu akses internet untuk menulis ulasan

en: This app is no longer receiving updates, including security fixes
id: Aplikasi ini tidak lagi menerima pemutakhiran, termasuk perbaikan keamanan

en: This app is already provided by your distribution and should not be replaced.
id: Aplikasi ini telah disediakan distribusi Anda dan tak boleh diganti.

en: This app doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
id: Aplikasi ini tidak menyediakan tautan ke situs web, repositori kode, atau pelacak masalah.

en: This software is no longer receiving updates, including security fixes
id: Perangkat lunak ini tidak lagi menerima pemutakhiran, termasuk perbaikan keamanan

en: This software is already provided by your distribution and should not be replaced.
id: Perangkat lunak ini telah disediakan distribusi Anda dan tak boleh diganti.

en: This software doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
id: Perangkat lunak ini tidak menyediakan tautan ke situs web, repositori kode, atau pelacak masalah.

en: Unable to find “%s”
id: Tak bisa temukan "%s"

en: Failed to submit review for “%s”: %s
id: Gagal mengirim ulasan bagi "%s": %s

en: Details page
id: Halaman rincian

en: Loading App Details
id: Memuat Detail Aplikasi

en: Verified
id: Terverifikasi

note: TRANSLATORS: A label for a button to execute the selected app.
en: _Open
id: _Buka

en: _Update
id: M_utakhirkan

note: TRANSLATORS: button text in the header when an app can be erased
en: Uninstall
id: Hapus pemasangan

en: Add-ons
id: Tambahan

en: This app can only be used when there is an active internet connection.
id: Aplikasi ini hanya dapat dipakai ketika ada koneksi internet aktif.

en: Software Repository Included
id: Repositori Perangkat Lunak Yang Disertakan

en: This app includes a software repository which provides updates, as well as access to other software.
id: Aplikasi ini menyertakan repositori perangkat lunak yang menyediakan pemutakhiran maupun akses ke perangkat lunak lain.

en: No Software Repository Included
id: Tak Ada Repositori Perangkat Lunak Yang Disertakan

en: This app does not include a software repository. It will not be updated with new versions.
id: Aplikasi ini tak termasuk repositori perangkat lunak. Ini tak akan dimutakhirkan ke versi-versi lebih baru.

note: Translators: a repository file used for installing software has been discovered.
en: Software Repository Identified
id: Repositori Perangkat Lunak Teridentifikasi

en: Adding this software repository will give you access to additional software and upgrades.
id: Menambahkan repositori perangkat lunak ini akan memberi Anda akses ke perangkat lunak tambahan dan peningkatan.

en: Only use software repositories that you trust.
id: Hanya pakai repositori perangkat lunak yang Anda percayai.

en: Clear app data
id: Bersihkan data aplikasi

en: D_elete Data
id: _Hapus Data

en: No Metadata
id: Tidak Ada Metadata

en: Project _Website
id: Situs _Web Proyek

en: _Donate
id: _Donasi

en: Contribute _Translations
id: Kontribusi _Terjemahan

en: _Report an Issue
id: Lapo_rkan Masalah

en: _Help
id: _Bantuan

[ctx: verb]
note: Translators: This is a verb, used on a button to ‘contact the developer’
en: _Contact
id: _Kontak

note: Translators: Button opening a dialog where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write R_eview
id: _Tulis Ulasan

note: Translators: Button opening a dialog showing all reviews for an app.
en: All Reviews
id: Semua Ulasan

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading extra metadata files…
id: Mengunduh berkas ekstra metadata…

note: TRANSLATORS: separator for a list of items
en:  and
id:  dan

note: TRANSLATORS: App window title for fonts installation. %s will be replaced by name of the script we're searching for.
en: Available fonts for the %s script | Available fonts for the %s scripts
id[0]: Fonta yang tersedia untuk skrip %s

note: TRANSLATORS: App window title for codec installation. %s will be replaced by actual codec name(s)
en: Available software for %s | Available software for %s
id[0]: Perangkat lunak yang tersedia untuk %s

en: Requested software not found
id: Perangkat lunak yang diminta tak ditemukan

en: Failed to find requested software
id: Gagal menemukan perangkat lunak yang diminta

note: TRANSLATORS: This string is used for codecs that weren't found
en: %s not found
id: %s tak ditemukan

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: on the website
id: pada laman situs

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available that provide the file %s.
id: Tak satu pun aplikasi yang ada menyediakan berkas %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get missing apps might be found %s.
id: Informasi tentang %s, maupun opsi tentang bagaimana mendapatkan aplikasi yang kurang mungkin dapat ditemukan %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available for %s support.
id: Tak satu pun aplikasi yang ada untuk dukungan %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: %s is not available.
id: %s tak tersedia.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get an app that can support this format might be found %s.
id: Informasi tentang %s, maupun opsi tentang bagaimana mendapatkan suatu aplikasi yang dapat mendukung format ini mungkin dapat ditemukan %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No fonts are available for the %s script support.
id: Tak ada fonta yang tersedia bagi dukungan skrip %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional fonts might be found %s.
id: Informasi tentang %s, maupun opsi tentang bagaimana mendapatkan fonta tambahan mungkin dapat ditemukan %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No addon codecs are available for the %s format.
id: Tak ada kodek tambahan yang tersedia bagi format %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format might be found %s.
id: Informasi tentang %s, maupun opsi tentang bagaimana mendapatkan suatu kodek yang dapat memutar format ini mungkin dapat ditemukan %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No Plasma resources are available for %s support.
id: Tak ada sumber daya Plasma yang tersedia bagi dukungan %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional Plasma resources might be found %s.
id: Informasi tentang %s, maupun opsi tentang bagaimana mendapatkan sumber daya Plasma tambahan mungkin dapat ditemukan %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No printer drivers are available for %s.
id: Tak ada penggerak pencetak yang tersedia bagi %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a driver that supports this printer might be found %s.
id: Informasi tentang %s, maupun opsi tentang bagaimana mendapatkan suatu penggerak yang mendukung pencetak ini mungkin dapat ditemukan %s.

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: the documentation
id: dokumentasi

note: TRANSLATORS: no codecs were found. The first %s will be replaced by actual codec name(s), the second %s is the app name, which requested the codecs, the third %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information. | Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information.
id[0]: Tak bisa menemukan %s yang diminta oleh %s. Silakan lihat %s untuk informasi lebih lanjut.

note: TRANSLATORS: no codecs were found. First %s will be replaced by actual codec name(s), second %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information. | Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information.
id[0]: Tak bisa menemukan %s yang Anda cari. Silakan lihat %s informasi lebih lanjut.

en: Failed to find any search results: %s
id: Gagal menemukan hasil pencarian: %s

en: %s file format
id: Format berkas %s

en: Install _All
id: Pas_ang Semua

en: Unable to Find Requested Software
id: Tak Menemukan Perangkat Lunak yang Dicari

en: Codecs page
id: Halaman kodek

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Featured Apps List
id: Daftar Aplikasi Unggulan

en: Desktop Support
id: Dukungan Destop

en: Supports being used on a large screen
id: Mendukung digunakan pada layar besar

en: Desktop Support Unknown
id: Dukungan Destop Tidak Diketahui

en: Not enough information to know if large screens are supported
id: Tidak cukup informasi untuk mengetahui apakah layar besar didukung

en: Requires a large screen
id: Membutuhkan layar besar

en: Desktop Not Supported
id: Destop Tidak Didukung

en: Cannot be used on a large screen
id: Tidak dapat digunakan pada layar besar

en: Mobile Support
id: Dukungan Seluler

en: Supports being used on a small screen
id: Mendukung digunakan pada layar kecil

en: Mobile Support Unknown
id: Dukungan Seluler Tidak Diketahui

en: Not enough information to know if small screens are supported
id: Tidak cukup informasi untuk mengetahui apakah layar kecil didukung

en: Requires a small screen
id: Membutuhkan layar kecil

en: Mobile Not Supported
id: Seluler Tidak Didukung

en: Cannot be used on a small screen
id: Tidak dapat digunakan pada layar kecil

en: Keyboard Support
id: Dukungan Papan Tik

en: Keyboard Support Unknown
id: Dukungan Papan Tik Tidak Diketahui

en: Not enough information to know if keyboards are supported
id: Tidak cukup informasi untuk mengetahui apakah papan tik didukung

en: Keyboard Required
id: Papan Tik Diperlukan

en: Supports keyboards
id: Mendukung papan tik

en: Keyboard Not Supported
id: Papan Tik Tidak Didukung

en: Cannot be used with a keyboard
id: Tidak dapat digunakan dengan papan tik

en: Mouse Support
id: Dukungan Tetikus

en: Requires a mouse or pointing device
id: Membutuhkan tetikus atau perangkat penunjuk

en: Mouse Support Unknown
id: Dukungan Tetikus Tidak Diketahui

en: Not enough information to know if mice or pointing devices are supported
id: Tidak cukup informasi untuk mengetahui apakah tetikus atau perangkat penunjuk didukung

en: Mouse Required
id: Tetikus Diperlukan

en: Supports mice and pointing devices
id: Mendukung tetikus dan perangkat penunjuk

en: Mouse Not Supported
id: Tetikus Tidak Didukung

en: Cannot be used with a mouse or pointing device
id: Tidak dapat digunakan dengan tetikus atau perangkat penunjuk

en: Touchscreen Support
id: Dukungan Layar Sentuh

en: Touchscreen Support Unknown
id: Dukungan Layar Sentuh Tidak Diketahui

en: Not enough information to know if touchscreens are supported
id: Tidak cukup informasi untuk mengetahui apakah layar sentuh didukung

en: Touchscreen Required
id: Layar Sentuh Diperlukan

en: Supports touchscreens
id: Mendukung layar sentuh

en: Touchscreen Not Supported
id: Layar Sentuh Tidak Didukung

en: Cannot be used with a touchscreen
id: Tidak dapat digunakan dengan layar sentuh

en: Gamepad Required
id: Gamepad Diperlukan

en: Requires a gamepad
id: Membutuhkan gamepad

en: Gamepad Support
id: Dukungan Gamepad

en: Supports gamepads
id: Mendukung gamepad

note: Translators: It’s unknown whether this app is supported on * the current hardware. The placeholder is the app name.
en: %s probably works on this device
id: %s barangkali bekerja pada perangkat ini

note: Translators: The app will work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s works on this device
id: %s bekerja pada perangkat ini

note: Translators: The app will possbily work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s possibly works on this device
id: %s barangkali bekerja pada perangkat ini

note: Translators: The app may not work fully on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work properly on this device
id: %s tidak akan berfungsi dengan baik pada perangkat ini

note: Translators: The app will not work properly on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work on this device
id: %s tidak akan berfungsi pada perangkat ini

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the hardware support/requirements of an app
en: Hardware Support
id: Dukungan Perangkat Keras

en: Navigation
id: Arah

en: Navigate to Explore Page
id: Arahkan ke Halaman Jelajahi

en: Navigate to Installed Page
id: Arahkan ke Halaman Terpasang

en: Navigate to Updates Page
id: Arahkan ke Halaman Pemutakhiran

en: Open Search Bar
id: Buka Bilah Pencarian

en: Windows
id: Jendela

en: Open Preferences
id: Buka Preferensi

en: Open Software Repositories
id: Buka Repositori Perangkat Lunak

en: Help
id: Bantuan

en: Open Keyboard Shortcuts
id: Buka Pintasan Papan Tik

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: This is in the context of a list of apps which are installed on the system.
en: Installed
id: Terpasang

en: Installed page
id: Halaman terpasang

en: In Progress
id: Dalam Proses

note: origin_ui on a remote is the repo dialogue section name, * not the remote title
en: Apps
id: Aplikasi

en: Web Apps
id: Aplikasi Web

en: System Apps
id: Aplikasi Sistem

en: Community Built
id: Komunitas Dibangun

en: _Get Involved
id: I_kut Terlibat

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
id: Aplikasi ini dikembangkan secara terbuka oleh komunitas internasional, dan dirilis di bawah <a href="%s">lisensi %s</a>.
    
    Anda dapat berkontribusi dan membantu membuatnya lebih baik.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
id: Aplikasi ini dikembangkan secara terbuka oleh komunitas internasional, dan dirilis di bawah lisensi %s.
    
    Anda dapat berkontribusi dan membantu membuatnya lebih baik.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
id: Perangkat lunak ini dikembangkan secara terbuka oleh komunitas internasional, dan dirilis di bawah the <a href="%s">lisensi %s</a>.
    
    Anda dapat berkontribusi dan membantu membuatnya lebih baik.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
id: Perangkat lunak ini dikembangkan secara terbuka oleh komunitas internasional, dan dirilis di bawah lisensi %s.
    
    Anda dapat berkontribusi dan membantu membuatnya lebih baik.

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under.
en: Unknown License
id: Lisensi Tidak Diketahui

en: _Learn More
id: Pelajari _Lebih Jauh

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
id: Aplikasi ini tidak menentukan lisensi apa yang dikembangkannya, dan mungkin merupakan proprietari. Ini mungkin tidak aman sehingga sulit dideteksi, dan dapat berubah tanpa pengawasan.
    
    Anda mungkin dapat atau tidak dapat berkontribusi pada aplikasi ini.

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
id: Perangkat lunak ini tidak menentukan lisensi apa yang dikembangkannya, dan mungkin merupakan proprietari. Ini mungkin tidak aman sehingga sulit dideteksi, dan dapat berubah tanpa pengawasan.
    
    Anda mungkin dapat atau tidak dapat berkontribusi pada perangkat lunak ini.

note: Translators: This is used for "License    Proprietary"
en: Proprietary
id: Proprietari

en: This app is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this app.
id: Aplikasi ini tidak dikembangkan secara terbuka, jadi hanya pengembangnya yang mengetahui cara kerjanya. Ini mungkin tidak aman sehingga sulit dideteksi, dan dapat berubah tanpa pengawasan.
    
    Anda mungkin tidak dapat berkontribusi pada aplikasi ini.

en: This software is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this software.
id: Perangkat lunak ini tidak dikembangkan secara terbuka, jadi hanya pengembangnya yang tahu cara kerjanya. Ini mungkin tidak aman dengan cara yang sulit dideteksi, dan dapat berubah tanpa pengawasan.
    
    Anda mungkin tidak dapat berkontribusi pada perangkat lunak ini.

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Special License
id: Lisensi Spesial

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
id: Aplikasi ini dikembangkan di bawah lisensi khusus <a href="%s">%s</a>.
    
    Anda mungkin dapat atau tidak dapat berkontribusi pada aplikasi ini.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
id: Aplikasi ini dikembangkan di bawah lisensi khusus “%s”.
    
    Anda mungkin dapat atau tidak dapat berkontribusi pada aplikasi ini.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
id: Perangkat lunak ini dikembangkan di bawah lisensi khusus <a href="%s">%s</a>.
    
    Anda mungkin dapat atau tidak dapat berkontribusi pada perangkat lunak ini.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
id: Perangkat lunak ini dikembangkan di bawah lisensi khusus “%s”.
    
    Anda mungkin dapat atau tidak dapat berkontribusi pada perangkat lunak ini.

note: TRANSLATORS: initial start
en: Downloading Software Catalog
id: Mengunduh Katalog Perangkat Lunak

en: Loading page
id: Memuat halaman

en: Starting Up
id: Memulai

en: Moderate page
id: Halaman moderasi

en: There are no reviews to moderate
id: Tidak ada ulasan yang akan dimoderasi

en: Unknown source
id: Sumber tidak diketahui

note: TRANSLATORS: This is the header for package additions during * a system update
en: Additions
id: Penambahan

note: TRANSLATORS: This is the header for package removals during * a system update
en: Removals
id: Penghapusan

[ctx: Packages to be updated during a system upgrade]
note: TRANSLATORS: This is the header for package updates during * a system update
en: Updates
id: Pemutakhiran

note: TRANSLATORS: This is the header for package downgrades during * a system update
en: Downgrades
id: Penurunan

note: Translators: This is a clickable link on the third party repositories message dialog. It's part of a constructed sentence: "Provides access to additional software from [selected external sources]. Some proprietary software is included."
en: selected external sources
id: sumber eksternal yang dipilih

note: Translators: This is the third party repositories message dialog. The %s is replaced with "selected external sources" link. Repositories Preferences is an item from Software's main menu.
en: Provides access to additional software from %s. Some proprietary software is included.
    
    You can enable those repositories later in Software Repositories preferences.
id: Menyediakan akses ke perangkat lunak tambahan dari %s. Beberapa perangkat lunak proprietari disertakan.
    
    Anda dapat memfungsikan repostori tersebut nanti dalam preferensi Repositori Perangkat Lunak.

note: TRANSLATORS: Heading asking whether to turn third party software repositories on of off.
en: Enable Third Party Software Repositories?
id: Fungsikan Repositori Perangkat Lunak Pihak Ketiga?

note: TRANSLATORS: button to keep the third party software repositories off
en: _Ignore
id: Aba_ikan

note: TRANSLATORS: button to turn on third party software repositories TRANSLATORS: button to accept the agreement
en: _Enable
id: F_ungsikan

en: Available for your operating system
id: Tersedia untuk sistem operasi Anda

note: Translators: the '%s' is replaced with the distribution name, constructing for example: "Available for Fedora Linux"
en: Available for %s
id: Tersedia untuk %s

note: Translators: This is the title of the main page of the UI.
en: Explore
id: Jelajahi

en: Overview page
id: Halaman ringkasan

note: Translators: This is a heading for a section with all available apps.
en: Available Apps
id: Aplikasi Yang Tersedia

note: Translators: This is a heading for a list of categories.
en: Other Categories
id: Kategori Lain

en: No App Data Found
id: Tak Ada Data Aplikasi Yang Ditemukan

[ctx: Distribution name]
en: Unknown
id: Tak diketahui

en: User declined installation
id: Pengguna menolak pemasangan

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and * '%s' is an app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Prepare %s
id: Persiapkan %s

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * repository name, e.g. 'GNOME Nightly'
en: Are you sure you want to remove the %s repository?
id: Anda yakin ingin menghapus repositori %s?

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: All apps from %s will be uninstalled, and you will have to re-install the repository to use them again.
id: Semua aplikasi dari %s akan dihapus pemasangannya, dan Anda perlu memasang ulang repositori untuk memakainya lagi.

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Uninstall %s?
id: Hapus pemasangan %s?

en: App Settings & Data
id: Pengaturan & Data Aplikasi

note: Translators: the '%s' is replaced with the app name
en: It will not be possible to use %s after removal.
id: Tidak akan mungkin memakai %s setelah pengahapusan.

note: Translators: this is part of section about deleting app's data, where the 'keep' means 'keep the data'
en: _Keep
id: _Pertahankan

en: Allows restoring app settings and content
id: Izinkan memulihkan pengaturan dan konten aplikasi

note: Translators: this is part of section about deleting app's data
en: _Delete
id: _Hapus

en: Permanently deletes data to save disk space
id: Secara permanen menghapus data untuk menghemat ruang diska

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: It will not be possible to use %s after removal. App data and settings will be kept on disk, to allow restoring the app in the future.
id: Tidak akan mungkin memakai %s setelah penghapusan. Data dan pengaturan aplikasi akan dipertahankan pada diska, untuk mengizinkan pemulihan aplikasi nanti.

note: TRANSLATORS: this is button text to remove the app
en: _Uninstall
id: Hap_us pemasangan

en: Preferences
id: Preferensi

en: Software Updates
id: Pemutakhiran Perangkat Lunak

en: _Automatic
id: Otom_atis

en: Automatically check for and download updates
id: Periksa dan unduh pemutakhiran secara otomatis

en: Checking for and downloading updates must be done manually
id: Memeriksa dan mengunduh pemutakhiran harus dilakukan secara manual

en: Automatic Update _Notifications
id: Pemberitahua_n Pemutakhiran Otomatis

en: Notify when updates have been automatically installed
id: Beri tahu ketika pemutakhiran telah dipasang secara otomatis

en: Content Filters
id: Penyaring Konten

en: Only Show _Free Software
id: _Hanya Tampilkan Perangkat Lunak Bebas

en: Hide proprietary software when browsing and searching
id: Sembunyikan perangkat lunak proprietari saat menjelajah dan mencari

en: Only Show _Verified Developers
id: Hanya Tampilkan Pengembang Ter_verifikasi

en: Show only apps from developers whose identity has been verified
id: Hanya tampilkan aplikasi dari pengembang yang identitasnya telah diverifikasi

en: Checking for and downloading updates uses data and power. Automatic update features are therefore paused when on metered network connections and when power saver is on.
id: Memeriksa dan mengunduh pemutakhiran menggunakan data dan daya. Oleh karena itu, fitur pemutakhiran otomatis dijeda saat menggunakan koneksi berkuota dan saat penghemat daya aktif.

note: TRANSLATORS: This is a text displayed during a distro upgrade. %s will be replaced by the name and version of distro, e.g. 'Fedora 23'.
en: Installed software is incompatible with %s, and will be automatically removed during upgrade.
id: Beberapa perangkat lunak yang terpasang tidak kompatibel dengan %s, dan akan secara otomatis dihapus saat peningkatan.

en: Incompatible Software
id: Perangkat Lunak Tak Kompatibel

en: _Upgrade
id: _Tingkatkan

note: TRANSLATORS: The '%s' is replaced with a repository name, like "Fedora Modular - x86_64"
en: Software that has been installed from “%s” will cease to receive updates.
id: Perangkat lunak yang telah dipasang dari “%s” akan berhenti menerima pemutakhiran.

en: Disable Repository?
id: Nonaktifkan Repositori?

en: Remove Repository?
id: Hapus Repositori?

note: TRANSLATORS: this is button text to disable a repo
en: _Disable
id: _Nonaktif

note: TRANSLATORS: this is button text to remove a repo
en: _Remove
id: _Hapus

en: Enable New Repositories
id: Aktifkan Repositori Baru

en: Turn on new repositories when they are added.
id: Aktifkan repositori baru saat ditambahkan.

note: TRANSLATORS: this is the clickable * link on the third party repositories info bar
en: more information
id: informasi lebih lanjut

note: TRANSLATORS: this is the third party repositories info bar. The '%s' is replaced with a link consisting a text "more information", which constructs a sentence: "Additional repositories from selected third parties - more information."
en: Additional repositories from selected third parties — %s.
id: Repositori tambahan dari pihak ketiga yang dipilih — %s.

en: Fedora Third Party Repositories
id: Repositori Pihak Ketiga Fedora

note: TRANSLATORS: this is the fallback text we use if we can't figure out the name of the operating system
en: the operating system
id: sistem operasi

note: TRANSLATORS: This is the description text displayed in the Software Repositories dialog. %s gets replaced by the name of the actual distro, e.g. Fedora.
en: These repositories supplement the default software provided by %s.
id: Repositori-repositori ini melengkapi perangkat lunak baku yang disediakan oleh %s.

en: Software Repositories
id: Repositori Perangkat Lunak

en: No Repositories
id: Tidak Ada Repositori

note: TRANSLATORS: This string states how many apps have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of apps.
en: %u app installed | %u apps installed
id[0]: %u aplikasi terpasang

note: TRANSLATORS: This string states how many add-ons have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of add-ons.
en: %u add-on installed | %u add-ons installed
id[0]: %u tambahan terpasang

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of apps, and the translated * string will be substituted in
en: %u app | %u apps
id[0]: %u aplikasi

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of add-ons, and the translated * string will be substituted
en: %u add-on | %u add-ons
id[0]: %u tambahan

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The first placeholder is the translated string “%u app” or * “%u apps”. The second placeh
en: %s and %s installed | %s and %s installed
id[0]: %s dan %s terpasang

en: Checking installed software…
id: Memeriksa perangkat lunak terpasang…

en: Remove
id: Hapus

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really bad app
en: Hate it
id: Benci

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		Not a great app
en: Don’t like it
id: Tidak suka

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A fairly-good app
en: It’s OK
id: OK

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A good app
en: Like it
id: Suka

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really awesome app
en: Love it
id: Cinta

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		No star has been clicked yet
en: Select a Star to Leave a Rating
id: Pilih Bintang untuk Memberi Peringkat

note: TRANSLATORS: the review can't just be copied and pasted
en: Please take more time writing the review
id: Harap sisihkan lebih banyak waktu saat menulis ulasan

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: Please choose a star rating
id: Harap pilih nilai bintang

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too short
id: Ringkasan terlalu pendek

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too long
id: Ringkasan terlalu panjang

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too short
id: Keterangan terlalu pendek

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too long
id: Keterangan terlalu panjang

note: Translators: Title of the dialog box where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write a Review
id: Tulis Ulasan

note: Translators: A button to publish the user's opinion about the app.
en: _Send
id: _Kirim

en: Please provide a rating, summary and review text. Reviews should not be used to report problems: instead, contact the developer or your support provider.
id: Harap berikan peringkat, ringkasan, dan teks ulasan. Ulasan tidak boleh digunakan untuk melaporkan masalah: sebaliknya, hubungi pengembang atau penyedia dukungan Anda.

en: Review Summary
id: Ringkasan Ulasan

[ctx: app review]
note: Translators: This is where the users enter their opinions about the apps.
en: Write a short review
id: Tulis ulasan singkat

en: Find what data is sent in our <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">privacy policy</a>. The full name attached to your account will be shown publicly.
id: Temukan data apa yang dikirim di <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">kebijakan privasi</a> kami. Nama lengkap yang dilampirkan ke akun Anda akan ditampilkan secara publik.

en: %u review total | %u reviews total
id[0]: %u total ulasan

en: out of 5 stars
id: dari 5 bintang

[ctx: Reviewer name]
note: TRANSLATORS: this is when a user doesn't specify a name
en: Unknown
id: Tak diketahui

note: TRANSLATORS: we explain what the action is going to do
en: You can report reviews for abusive, rude, or discriminatory behavior.
id: Anda dapat melaporkan ulasan untuk perilaku diskriminatif, kasar, atau abusif.

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Once reported, a review will be hidden until it has been checked by an administrator.
id: Sekali dilaporkan, suatu ulasan akan disembunyikan sampai diperiksa oleh seorang administrator.

note: TRANSLATORS: window title when * reporting a user-submitted review * for moderation
en: Report Review?
id: Laporkan Ulasan?

note: TRANSLATORS: button text when * sending a review for moderation
en: _Report
id: Lapo_r

note: Translators: Users can express their opinions about other users' opinions about the apps.
en: Was this review useful to you?
id: Apakah ulasan ini berguna bagi Anda?

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Report…
id: Laporan…

en: Remove…
id: Hapus…

en: App isn’t sandboxed but the distribution has checked that it is not malicious
id: Aplikasi tidak di-sandbox tetapi distribusi telah memeriksa bahwa itu tidak berbahaya

en: Check that you trust the vendor, as the app isn’t sandboxed
id: Periksa apakah Anda memercayai vendornya, karena aplikasinya tidak di-sandbox

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Permissions
id: Tidak Ada Izin

en: App is fully sandboxed
id: Aplikasi sepenuhnya sandboxed

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Network Access
id: Akses Jaringan

en: Can access the internet
id: Dapat mengakses internet

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Network Access
id: Tidak Ada Akses Jaringan

en: Cannot access the internet
id: Tidak dapat mengakses internet

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses System Services
id: Gunakan Layanan Sistem

en: Can request data from system services
id: Dapat meminta data dari layanan sistem

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses Session Services
id: Gunakan Layanan Sesi

en: Can request data from session services
id: Dapat meminta data dari layanan sesi

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Device Access
id: Akses Perangkat Pengguna

en: Can access devices such as webcams or gaming controllers
id: Dapat mengakses perangkat seperti kamera web atau pengontrol gim

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No User Device Access
id: Tidak Ada Akses Perangkat Pengguna

en: Cannot access devices such as webcams or gaming controllers
id: Tidak dapat mengakses perangkat seperti kamera web atau pengontrol gim

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Input Device Access
id: Akses Perangkat Masukan

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Microphone Access
id: Akses Mikrofon

en: Can listen using microphones without asking permission
id: Dapat mendengarkan menggunakan mikrofon tanpa meminta izin

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: System Device Access
id: Akses Perangkat Sistem

en: Can access system devices which require elevated permissions
id: Dapat mengakses perangkat sistem yang memerlukan izin yang lebih tinggi

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Screen Contents Access
id: Akses Isi Layar

en: Can access the contents of the screen or other windows
id: Dapat mengakses isi layar atau jendela lainnya

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Legacy Windowing System
id: Sistem Jendela Lama

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Arbitrary Permissions
id: Izin Sewenang-wenang

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Settings
id: Pengaturan Pengguna

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read/Write Access
id: Akses Baca/Tulis Sistem Berkas Lengkap

en: Can read and write all data on the file system
id: Dapat membaca dan menulis semua data pada sistem berkas

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read/Write Access
id: Akses Baca/Tulis Folder Rumah

en: Can read and write all data in your home directory
id: Dapat membaca dan menulis semua data di direktori rumah Anda

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read Access
id: Akses Baca Sistem Berkas Lengkap

en: Can read all data on the file system
id: Dapat membaca semua data pada sistem berkas

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read Access
id: Akses Baca Folder Rumah

en: Can read all data in your home directory
id: Dapat membaca semua data di direktori rumah Anda

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read/Write Access
id: Unduh Akses Baca/Tulis Folder

en: Can read and write all data in your downloads directory
id: Dapat membaca dan menulis semua data di direktori unduhan Anda

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read Access
id: Unduh Akses Baca Folder

en: Can read all data in your downloads directory
id: Dapat membaca semua data di direktori unduhan Anda

en: Can read and write all data in the directory
id: Dapat membaca dan menulis semua data di direktori

en: Can read all data in the directory
id: Dapat membaca semua data di direktori

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No File System Access
id: Tidak Ada Akses Sistem Berkas

en: Cannot access the file system at all
id: Tidak dapat mengakses sistem berkas sama sekali

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: App developer is verified
id: Pengembang aplikasi diverifikasi

en: The developer of this app has been verified to be who they say they are
id: Pengembang aplikasi ini telah diverifikasi untuk menjadi siapa yang mereka katakan

note: Translators: This indicates an app uses an outdated SDK. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Insecure Dependencies
id: Dependensi yang Tidak Aman

en: Software or its dependencies are no longer supported and may be insecure
id: Perangkat lunak atau dependensinya tidak lagi didukung dan mungkin tidak aman

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
id: Aplikasi ini tidak menentukan lisensi apa yang dikembangkannya, dan mungkin merupakan proprietari

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
id: Perangkat lunak ini tidak menentukan lisensi apa yang dikembangkannya, dan mungkin merupakan proprietari

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Proprietary Code
id: Kode Proprietari

en: The source code is not public, so it cannot be independently audited and might be unsafe
id: Kode sumber tidak bersifat publik, sehingga tidak dapat diaudit secara independen dan mungkin tidak aman

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”
id: Aplikasi ini dikembangkan di bawah lisensi khusus “%s”

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”
id: Perangkat lunak ini dikembangkan di bawah lisensi khusus “%s”

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Auditable Code
id: Kode yang Dapat Diaudit

en: The source code is public and can be independently audited, which makes the app more likely to be safe
id: Kode sumber bersifat publik dan dapat diaudit secara independen, yang membuat aplikasi lebih mungkin aman

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * The placeholder is the app name.
en: %s is privileged
id: %s diistimewakan

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is safe
id: %s aman

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is probably safe
id: %s barangkali aman

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is potentially unsafe
id: %s berpotensi tidak aman

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is unsafe
id: %s tidak aman

[ctx: Unknown license]
note: Translators: This is used for "License    Unknown"
en: Unknown
id: Tak Diketahui

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the permissions of an app
en: Safety
id: Keamanan

en: License
id: Lisensi

note: Translators: This is a heading for a row showing the origin/source of an app (such as ‘flathub’).
en: Source
id: Sumber

en: Outdated SDK version
id: Versi SDK usang

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the previous screenshot in the screenshot carousel.
en: Previous Screenshot
id: Cuplikan Layar Sebelumnya

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the next screenshot in the screenshot carousel.
en: Next Screenshot
id: Cuplikan Layar Berikutnya

note: Translators: Shortened form of “no screenshots available” when showing an app’s details.
en: No Screenshots
id: Tidak Ada Cuplikan layar

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot and * we get back 404
en: Screenshot not found
id: Cuplikan layar tak ditemukan

note: TRANSLATORS: possibly image file corrupt or not an image
en: Failed to load image
id: Gagal memuat citra

note: TRANSLATORS: this is when we request a screenshot size that * the generator did not create or the parser did not add
en: Screenshot size not found
id: Ukuran cuplikan layar tak ditemukan

note: TRANSLATORS: this is when we try create the cache directory * but we were out of space or permission was denied
en: Could not create cache
id: Tak bisa membuat singgahan

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot * that was not a valid URL
en: Screenshot not valid
id: Cuplikan layar tak valid

note: TRANSLATORS: this is when networking is not available
en: Screenshot not available
id: Cuplikan layar tak tersedia

en: Screenshot
id: Cuplikan layar

note: TRANSLATORS: this is when there are too many search results * to show in in the search page
en: %u more match | %u more matches
id[0]: %u lagi yang cocok

en: Search page
id: Halaman pencarian

en: Search for Apps
id: Mencari Aplikasi

en: No App Found
id: Tak Ada Aplikasi Yang Ditemukan

note: TRANSLATORS: this is part of the in-app notification, * where the %s is the truncated hostname, e.g. * 'alt.fedoraproject.org' * where the %s is the origin id, e.g. 'fedora' * where the %s is a multi-word localised app name * e.g. 'Getting things GNOME!"
en: “%s”
id: "%s"

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates
id: Tak bisa mengunduh pemutakhiran

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download firmware updates
id: Tak bisa mengunduh pemutakhiran perangkat tegar

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: internet access required
id: Tak bisa memutakhirkan: akses internet diperlukan

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: not enough disk space
id: Tak bisa memutakhirkan: ruang diska tidak cukup

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: authentication required
id: Tak bisa memutakhirkan: perlu autentikasi

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: invalid authentication
id: Tak bisa memutakhirkan: autentikasi tidak valid

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: permission required
id: Tak bisa memutakhirkan: diperlukan izin

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to get list of updates
id: Tak bisa mendapat daftar pemutakhiran

en: Unable to install: download failed
id: Tak bisa memasang: pengunduhan gagal

en: Unable to install: missing runtime
id: Tak bisa memasang: runtime hilang

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s
id: Tak bisa memasang %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: internet access required
id: Tak bisa memasang: akses internet diperlukan

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: invalid app format
id: Tak bisa memasang: format aplikasi tidak valid

en: Unable to install: not enough disk space
id: Tak bisa memasang: ruang diska tidak cukup

en: Unable to install: authentication required
id: Tak bisa memasang: diperlukan autentikasi

en: Unable to install: invalid authentication
id: Tak bisa memasang: autentikasi tidak valid

en: Unable to install: permission required
id: Tak bisa memasang: diperlukan izin

en: Unable to install: device must be plugged in
id: Tak bisa memasang: perangkat harus dicolokkan

en: Unable to install: low battery
id: Tak bisa memasang: baterai lemah

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: download failed
id: Tak bisa memutakhirkan: pengunduhan gagal

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: device must be plugged in
id: Tak bisa memutakhirkan: perangkat harus dicolokkan

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: low battery
id: Tak bisa memutakhirkan: baterai lemah

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s
id: Tak bisa memutakhirkan %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates
id: Tak bisa memasang pemutakhiran

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade
id: Tak bisa meningkatkan

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: download failed
id: Tak bisa meningkatkan: pengunduhan gagal

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: internet access required
id: Tak bisa meningkatkan: akses internet diperlukan

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: not enough disk space
id: Tak bisa meningkatkan: ruang diska tidak cukup

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: authentication required
id: Tak bisa meningkatkan: diperlukan autentikasi

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: invalid authentication
id: Tak bisa meningkatkan: autentikasi tidak valid

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: permission required
id: Tak bisa meningkatkan: diperlukan izin

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: device must be plugged in
id: Tak bisa meningkatkan: perangkat harus dicolokkan

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: low battery
id: Tak bisa meningkatkan: baterai lemah

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication required
id: Tak bisa menghapus: diperlukan autentikasi

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication invalid
id: Tak bisa menghapus:: autentikasi tidak valid

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: permission required
id: Tak bisa menghapus: diperlukan izin

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: device must be plugged in
id: Tak bisa menghapus: perangkat harus dicolokkan

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: low battery
id: Tak bisa menghapus: baterai lemah

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s
id: Tak bisa menghapus %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the '%s' is replaced with the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to launch %s
id: Tak bisa meluncurkan %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification TRANSLATORS: we failed to get a proper error code
en: Sorry, something went wrong
id: Maaf, ada yang tidak beres

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Not enough disk space for operation
id: Ruang diska tidak cukup untuk pengoperasian

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: file type not supported
id: Tak bisa memasang: jenis berkas tidak didukung

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: authentication failed
id: Tak bisa memasang: autentikasi gagal

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install
id: Tak bisa memasang

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to contact %s
id: Tidak bisa mengontak %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the 'Software' means this app, aka 'GNOME Software'.
en: Restart Software to use new plugins
id: Mulai ulang Perangkat Lunak untuk menggunakan pengaya baru

note: TRANSLATORS: need to be connected to the AC power
en: Device needs to be plugged in
id: Perangkat harus dicolokkan

note: TRANSLATORS: not enough juice to do this safely
en: Battery level is too low
id: Level baterai terlalu rendah

en: _Software Repositories
id: Repo_sitori Perangkat Lunak

en: _Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ti_k

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: Search
id: Pencarian

en: Main Menu
id: Menu Utama

en: Search apps
id: Cari aplikasi

note: Translators: A label for a button to show all available software.
en: _Explore
id: J_elajahi

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: A label for a button to show only software which is already installed.
en: _Installed
id: _Terpasang

[ctx: Header bar button for list of apps to be updated]
note: Translators: A label for a button to show only updates which are available to install.
en: _Updates
id: Pembar_uan

en: Go back
id: Kembali

note: Translators: This is shown in a bubble to represent a 0 byte * storage size, so its context is “storage size: none”. The * bubble is small, so the string should be as short as * possible.
en: None
id: Nihil

en: App Data
id: Data Aplikasi

en: Data needed for the app to run
id: Data yang diperlukan agar aplikasi berjalan

en: User Data
id: Data Pengguna

en: Data created by you in the app
id: Data yang dibuat oleh Anda dalam aplikasi

en: Cache Data
id: Data Singgahan

en: Temporary cached data
id: Data singgahan sementara

en: The app itself
id: Aplikasi itu sendiri

en: Required Dependencies
id: Dependensi yang Diperlukan

en: Shared system components required by this app
id: Komponen sistem bersama yang diperlukan oleh aplikasi ini

[ctx: Download size]
en: Unknown
id: Tak Diketahui

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the storage or download size needed for an app
en: Storage
id: Penyimpanan

note: Translators: Please do not translate the markup or link href
en: Cached data can be cleared from the <a href="dummy">_app settings</a>.
id: Data yang disinggahkan dapat dibersihkan dari <a href="dummy">pengaturan _aplikasi</a>.

en: %s (Installed)
id: %s (Terpasang)

en: %s (Installing)
id: %s (Memasang)

en: %s (Downloading)
id: %s (Mengunduh)

en: %s (Removing)
id: %s( Menghapus)

en: _Details
id: _Detail

en: Examine Disk
id: Periksa Disk

en: Network Settings
id: Pengaturan Jaringan

en: _Restart Now…
id: Mulai Ulang Seka_rang…

note: TRANSLATORS: this is the subtitle of the installed updates dialog window. %s will be replaced by the date when the updates were installed. The date format is defined by the locale's preferred date representation ("%x" in strftime.)
en: Installed on %s
id: Dipasang pada %s

note: TRANSLATORS: this is the title of the installed updates dialog window
en: Installed Updates
id: Pemutakhiran Terpasang

en: No Updates Installed
id: Tidak Ada Pemutakhiran yang Dipasang

en: Updates Are Out of Date
id: Pemutakhiran Sudah Kedaluwarsa

en: Please check for available updates
id: Silakan periksa pemutakhiran perangkat lunak

en: Critical Updates Ready to Install
id: Pemutakhiran Penting Siap Dipasang

en: Install critical updates as soon as possible
id: Pasang pemutakhiran penting sesegera mungkin

en: Critical Updates Available to Download
id: Pemutakhiran Penting Tersedia untuk Diunduh

en: Download critical updates as soon as possible
id: Unduh pemutakhiran penting sesegera mungkin

en: Updates Ready to Install
id: Pemutakhiran Siap Dipasang

en: Software updates are ready and waiting
id: Pemutakhiran perangkat lunak siap dan sedang menunggu

en: Updates Available to Download
id: Pemutakhiran Tersedia untuk Diunduh

en: Software updates can be downloaded
id: Pemutakhiran Perangkat Lunak dapat diunduh

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated and restart is required
en: %u App Updated — Restart Required | %u Apps Updated — Restart Required
id[0]: %u Aplikasi Dimutakhirkan — Mulai Ulang Diperlukan

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated
en: %u App Updated | %u Apps Updated
id[0]: %u Aplikasi Dimutakhirkan

note: TRANSLATORS: %1 is an app name, e.g. Firefox
en: %s has been updated.
id: %s telah dimutakhirkan.

note: TRANSLATORS: the app needs restarting
en: Please restart the app.
id: Mohon memulai ulang aplikasi.

note: TRANSLATORS: %1 and %2 are both app names, e.g. Firefox
en: %s and %s have been updated.
id: %s dan %s telah dimutakhirkan.

note: TRANSLATORS: at least one app needs restarting
en: %u app requires a restart. | %u apps require a restart.
id[0]: %u aplikasi memerlukan mulai ulang.

note: TRANSLATORS: %1, %2 and %3 are all app names, e.g. Firefox
en: Includes %s, %s and %s.
id: Termasuk %s, %s dan %s.

note: TRANSLATORS: this is when the current operating system version goes end-of-life
en: Operating System Updates Unavailable
id: Pemutakhiran Sistem Operasi Tidak Tersedia

note: TRANSLATORS: this is the message dialog for the distro EOL notice
en: Upgrade to continue receiving security updates.
id: Tingkatkan versi untuk terus menerima pemutakhiran keamanan.

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade, the replacement would be the * distro name, e.g. 'Fedora'
en: A new version of %s is available to install
id: Sebuah versi baru %s telah tersedia untuk dipasang

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade
en: Software Upgrade Available
id: Pemutakhiran Perangkat Lunak Tersedia

note: TRANSLATORS: title when we offline updates have failed
en: Software Updates Failed
id: Pemutakhiran Perangkat Lunak Gagal

note: TRANSLATORS: message when we offline updates have failed
en: An important operating system update failed to be installed.
id: Pemutakhiran sistem operasi penting gagal dipasang.

en: Show Details
id: Tampilkan Rincian

note: TRANSLATORS: Notification title when we've done a distro upgrade
en: System Upgrade Complete
id: Peningkatan Sistem Selesai

note: TRANSLATORS: This is the notification body when we've done a * distro upgrade. First %s is the distro name and the 2nd %s * is the version, e.g. "Welcome to Fedora 28!"
en: Welcome to %s %s!
id: Selamat datang di %s %s!

note: TRANSLATORS: title when we've done offline updates
en: Software Update Installed | Software Updates Installed
id[0]: Pemutakhiran Perangkat Lunak Terpasang

note: TRANSLATORS: message when we've done offline updates
en: An important operating system update has been installed. | Important operating system updates have been installed.
id[0]: Pemutakhiran sistem operasi penting telah dipasang.

[ctx: updates]
note: TRANSLATORS: Button to look at the updates that were installed. * Note that it has nothing to do with the app reviews, the * users can't express their opinions here. In some languages * "Review (evaluate) something" is a different translation than * "Review (browse) something."
en: Review
id: Ulasan

note: TRANSLATORS: this is when the offline update failed
en: Failed To Update
id: Gagal Memutakhirkan

note: TRANSLATORS: the user must have updated manually after * the updates were prepared
en: The system was already up to date.
id: Sistem sudah pada kondisi terbaru.

note: TRANSLATORS: the user aborted the update manually
en: The update was cancelled.
id: Pemutakhiran dibatalkan.

note: TRANSLATORS: the package manager needed to download * something with no network available
en: Internet access was required but wasn’t available. Please make sure that you have internet access and try again.
id: Akses Internet yang diperlukan tidak tersedia. Pastikan Anda terhubung pada Internet dan coba lagi.

note: TRANSLATORS: if the package is not signed correctly
en: There were security issues with the update. Please consult your software provider for more details.
id: Terdapat masalah keamanan pada pemutakhiran perangkat lunak. Konsultasikanlah pada penyedia perangkat lunak Anda untuk informasi lebih rinci.

note: TRANSLATORS: we ran out of disk space
en: There wasn’t enough disk space. Please free up some space and try again.
id: Tidak tersedia ruang diska yang cukup. Kosongkanlah beberapa dan coba lagi.

note: TRANSLATORS: We didn't handle the error type
en: We’re sorry: the update failed to install. Please wait for another update and try again. If the problem persists, contact your software provider.
id: Maaf: pemutakhiran gagal dipasang. Tunggulah untuk pemutakhiran yang lain dan coba lagi. Jika terus berlanjut, hubungi penyedia perangkat lunak Anda.

note: TRANSLATORS: This is the time when we last checked for updates
en: Last checked: %s
id: Terakhir diperiksa: %s

en: Stop
id: Berhenti

en: Check for Updates
id: Periksa Pemutakhiran

note: TRANSLATORS:  the first %s is the distro name, e.g. 'Fedora' * and the second %s is the distro version, e.g. '25'
en: %s %s has stopped receiving critical software updates
id: %s %s telah berhenti menerima pemutakhiran perangkat lunak penting

note: TRANSLATORS: This message is meant to tell users that they need to upgrade * or else their distro will not get important updates.
en: Your operating system has stopped receiving critical software updates
id: Sistem operasi Anda telah berhenti menerima pemutakhiran perangkat lunak penting

note: TRANSLATORS: this is to explain that downloading updates may cost money
en: Charges May Apply
id: Mungkin Ada Biaya

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Checking for updates while using mobile broadband could cause you to incur charges.
id: Memeriksa pemutakhiran ketika memakai data seluler bisa menyebabkan tambahan biaya.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Check _Anyway
id: Periksa S_aja

note: TRANSLATORS: can't do updates check
en: No Network
id: Tak Ada Jaringan

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Internet access is required to check for updates.
id: Akses internet diperlukan untuk memeriksa pemutakhiran.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Network _Settings
id: _Pengaturan Jaringan

en: Software Upgrades Downloaded
id: Pemutakhiran Perangkat Lunak Diunduh

en: Software upgrades have been downloaded and are ready to be installed.
id: Pemutakhiran perangkat lunak telah diunduh dan siap dipasang.

en: Check for updates
id: Periksa pemutakhiran

[ctx: Apps to be updated]
en: Updates
id: Pemutakhiran

en: Updates page
id: Halaman pemutakhiran

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: Loading Updates
id: Memuat Pemutakhiran

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: This could take a while
id: Ini mungkin memakan waktu

note: TRANSLATORS: This means all software (plural) installed on this system is up to date.
en: Up to Date
id: Mutakhir

en: Use Mobile Data?
id: Gunakan Data Seluler?

en: Checking for updates when using mobile broadband could cause you to incur charges
id: Memeriksa pemutakhiran ketika memakai data seluler bisa menambah tagihan

en: _Check Anyway
id: _Periksa Saja

en: No Connection
id: Tidak Ada Koneksi

en: Go online to check for updates
id: Pergi daring untuk memeriksa pemutakhiran

en: _Network Settings
id: Pe_ngaturan Jaringan

en: Error
id: Kesalahan

en: Updates are automatically managed
id: Pemutakhiran dikelola secara otomatis

en: Software Updates Paused
id: Pemutakhiran Perangkat Lunak Dijeda

en: Automatic software updates have been paused for the following reasons:
id: Pemutakhiran perangkat lunak otomatis telah dihentikan sementara karena alasan berikut:

en: 
    • The current network connection is metered
id: 
    • Koneksi jaringan saat ini berkuota

en: 
    • The current network connection prohibits large downloads
id: 
    • Koneksi jaringan saat ini melarang pengunduhan dalam jumlah besar

en: 
    • Power saver mode is active
id: 
    • Mode hemat daya aktif

en: 
    • Game mode is active
id: 
    • Mode permainan aktif

en: Software updates paused
id: Pemutakhiran perangkat lunak dijeda

en: Network connection is metered - software updates paused
id: Koneksi jaringan berkuota - pemutakhiran perangkat lunak dijeda

en: Network connection prohibits large downloads - software updates paused
id: Koneksi jaringan melarang pengunduhan dalam jumlah besar - pemutakhiran perangkat lunak dijeda

en: Power saver mode is active - software updates paused
id: Mode hemat daya aktif - pemutakhiran perangkat lunak dijeda

en: Game mode is active - software updates paused
id: Mode permainan aktif - pemutakhiran perangkat lunak dijeda

note: TRANSLATORS: This is the button for installing all * offline updates
en: _Restart & Update…
id: Mulai Ulang & Perba_rui…

note: TRANSLATORS: This is the button for upgrading all * online-updatable apps
en: U_pdate All
id: _Perbarui Semua

en: Software Updates Downloaded
id: Pemutakhiran Perangkat Lunak Diunduh

en: Software updates have been downloaded and are ready to be installed.
id: Pemutakhiran perangkat lunak telah diunduh dan siap dipasang.

note: TRANSLATORS: This is the header for system firmware that * requires a reboot to apply
en: Integrated Firmware
id: Perangkat Tegar Terpadu

note: TRANSLATORS: This is the header for offline OS and offline * app updates that require a reboot to apply
en: Requires Restart
id: Perlu Mulai Ulang

note: TRANSLATORS: This is the header for online runtime and * app updates, typically flatpaks or snaps
en: App Updates
id: Pemutakhiran Aplikasi

note: TRANSLATORS: This is the header for device firmware that can * be installed online
en: Device Firmware
id: Perangkat Tegar

en: _Download
id: Un_duh

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The first %s is the distro name * and the 2nd %s is the version, e.g. "Fedora 35 Available"
en: %s %s Available
id: %s %s Tersedia

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The %s is the distro name, * e.g. "GNOME OS Available"
en: %s Available
id: %s Tersedia

en: Learn about the new version
id: Pelajari tentang versi baru

note: Translators: the first '%s' is replaced with the downloaded size, the second '%s' with the total download size, forming text like "135 MB of 2 GB downloaded"
en: %s of %s downloaded
id: %s dari %s terunduh

note: Translators: the '%u' is replaced with the actual percentage being already downloaded, forming text like "13% downloaded"
en: %u%% downloaded
id: %u%% terunduh

en: A major upgrade, with new features and added polish.
id: Peningkatan mayor, dengan fitur-fitur baru dan polesan tambahan.

en: _Restart & Upgrade…
id: _Mulai Ulang & Tingkatkan…

en: Remember to back up data and files before upgrading.
id: Ingatlah untuk mencadangkan data dan berkas sebelum memutakhirkan.

en: Failed to delete file “%s”: %s
id: Gagal menghapus berkas "%s": %s

en: Failed to delete directory “%s”: %s
id: Gagal menghapus direktori "%s": %s

en: Add, remove or update software on this computer
id: Tambah, hapus, atau mutakhirkan perangkat lunak pada komputer ini

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;
id: Pemutakhiran;Peningkatan;Sumber;Repositori;Preferensi;Pasang;Copot;Program;Perangkat Lunak;App;Toko;

note: TRANSLATORS: this is a group of updates that are not * packages and are not shown in the main list
en: System Updates
id: Pemutakhiran Sistem

note: TRANSLATORS: this is a longer description of the * "System Updates" string
en: General system updates, such as security or bug fixes, and performance improvements.
id: Pemutakhiran sistem umum, seperti keamanan atau perbaikan kutu, dan peningkatan kinerja.

note: Translators: The '%s' is replaced with the OS name, like "Endless OS"
en: %s update with new features and fixes.
id: %s memutakhirkan dengan fitur dan perbaikan baru.

en: EOS update service could not fetch and apply the update.
id: Layanan pemutakhiran EOS tidak dapat mengambil dan menerapkan pemutakhiran.

en: Web App
id: Aplikasi Web

en: Web Apps Support
id: Dukungan Aplikasi Web

en: Run popular web applications in a browser
id: Jalankan aplikasi web populer di peramban

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading upgrade information…
id: Mengunduh informasi peningkatan…

note: TRANSLATORS: this is a title for Fedora distro upgrades
en: Upgrade for the latest features, performance and stability improvements.
id: Tingkatkan untuk fitur, kinerja, dan stabilitas terbaru.

en: Flatpak Support
id: Dukungan Flatpak

en: Flatpak is a framework for desktop apps on Linux
id: Flatpak adalah kerangka kerja untuk aplikasi desktop di Linux

note: Reference: https://docs.flatpak.org/en/latest/flatpak-command-reference.html#idm45858571325264
en: System folder %s
id: Folder sistem %s

en: Home subfolder %s
id: Subfolder rumah %s

en: Host system folders
id: Folder sistem host

en: Host system configuration from /etc
id: Konfigurasi sistem host dari /etc

en: Desktop folder
id: Folder destop

en: Desktop subfolder %s
id: Subfolder destop %s

en: Documents folder
id: Folder dokumen

en: Documents subfolder %s
id: Subfolder dokumen %s

en: Music folder
id: Folder Musik

en: Music subfolder %s
id: Subfolder Musik %s

en: Pictures folder
id: Folder Gambar

en: Pictures subfolder %s
id: Subfolder Gambar %s

en: Public Share folder
id: Folder Berbagi Publik

en: Public Share subfolder %s
id: Subfolder Berbagi Publik %s

en: Videos folder
id: Folder Video

en: Videos subfolder %s
id: Subfolder Video %s

en: Templates folder
id: Folder Templat

en: Templates subfolder %s
id: Subfolder Templat %s

en: User cache folder
id: Folder singgahan pengguna

en: User cache subfolder %s
id: Subfolder singgahan pengguna %s

en: User configuration folder
id: Folder konfigurasi pengguna

en: User configuration subfolder %s
id: Subfolder konfigurasi pengguna %s

en: User data folder
id: Folder data pengguna

en: User data subfolder %s
id: Subfolder data pengguna %s

en: User runtime folder
id: Folder runtime pengguna

en: User runtime subfolder %s
id: Subfolder runtime pengguna %s

en: Filesystem access to %s
id: Akses sistem berkas ke %s

note: TRANSLATORS: status text when downloading new metadata
en: Getting flatpak metadata for %s…
id: Mendapatkan metadata flatpak untuk %s…

en: Failed to refine addon ‘%s’: %s
id: Gagal memperbaiki tambahan '%s': %s

en: User Installation
id: Pemasangan Pengguna

en: System Installation
id: Instalasi Sistem

en: App ID
id: ID Aplikasi

en: Failed to add to install for addon ‘%s’: %s
id: Gagal menambahkan ke memasang untuk tambahan '%s': %s

en: Failed to add to uninstall for addon ‘%s’: %s
id: Gagal menambahkan ke menghapus untuk tambahan '%s': %s

en: Remote “%s” doesn't allow install of “%s”, possibly due to its filter. Remove the filter and repeat the install. Detailed error: %s
id: Remote "%s" tidak mengizinkan pemasangan "%s", mungkin karena filternya. Lepaskan filter dan ulangi pemasangan. Detail galat: %s

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
id: Daya sistem terlalu rendah untuk melakukan pemutakhiran

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
id: Daya sistem terlalu rendah untuk melakukan pemutakhiran (%u%%, membutuhkan %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
id: Perangkat tidak dapat dijangkau, atau di luar jangkauan nirkabel

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
id: Daya baterai perangkat terlalu rendah

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
id: Daya baterai perangkat terlalu rendah (%u%%, membutuhkan %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
id: Perangkat sedang menunggu pemutakhiran diterapkan

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
id: Perangkat membutuhkan daya AC tersambung

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
id: Perangkat tidak dapat digunakan saat lid tertutup

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
id: Pemutakhiran Perangkat %s

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
id: Pemutakhiran Sistem %s

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
id: Pemutakhiran Pengontrol Tertanam %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
id: Pemutakhiran ME %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
id: Pemutakhiran ME Korporat %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
id: Pemutakhiran ME Konsumer %s

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
id: Pemutakhiran Pengendali %s

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
id: Pemutakhiran Pengontrol Thunderbolt %s

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system bootup
en: %s CPU Microcode Update
id: Pemutakhiran Mikrokode CPU %s

note: TRANSLATORS: configuration refers to hardware state, * e.g. a security database or a default power value
en: %s Configuration Update
id: Pemutakhiran Konfigurasi %s

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
id: Pemutakhiran Baterai %s

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
id: Pemutakhiran Kamera %s

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
id: Pemutakhiran TPM %s

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
id: Pemutakhiran Touchpad %s

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
id: Pemutakhiran Tetikus %s

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
id: Pemutakhiran Papan Tik %s

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
id: Pemutakhiran Pengontrol Penyimpanan %s

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
id: Pemutakhiran Antarmuka Jaringan %s

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
id: Pemutakhiran Tampilan %s

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
id: Pemutakhiran MBC %s

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
id: Pemutakhiran Penerima USB %s

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
id: Pemutakhiran Drive %s

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
id: Pemutakhiran Flash Disk %s

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
id: Pemutakhiran SSD %s

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
id: Pemutakhiran GPU %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
id: Pemutakhiran Dok %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
id: Pemutakhiran Dok USB %s

en: Firmware update could not be applied:
id: Pemutakhiran firmware tidak bisa diterapkan:

en: Firmware
id: Perangkat Tegar (Firmware)

en: Firmware Upgrade Support
id: Dukungan Peningkatan Perangkat Tegar

en: Provides support for firmware upgrades
id: Menyediakan dukungan untuk peningkatan perangkat tegar

en: Install Unsigned Software?
id: Pasang Perangkat Lunak yang Tidak Ditandatangani?

en: Software that is to be installed is not signed. It will not be possible to verify the origin of updates to this software, or whether updates have been tampered with.
id: Perangkat lunak yang akan dipasang tidak ditandatangani. Tidak mungkin memverifikasi asal pemutakhiran perangkat lunak ini, atau apakah pemutakhiran telah diubah.

en: Download Unsigned Software?
id: Unduh Perangkat Lunak yang Tidak Ditandatangani?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with.
id: Pemutakhiran yang tidak ditandatangani tersedia. Tanpa tanda tangan, tidak mungkin untuk memverifikasi asal pemutakhiran, atau apakah itu telah diubah.

en: Update Unsigned Software?
id: Mutakhirkan Perangkat Lunak yang Tidak Ditandatangani?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with. Software updates will be disabled until unsigned updates are either removed or updated.
id: Pemutakhiran yang tidak ditandatangani tersedia. Tanpa tanda tangan, tidak mungkin untuk memverifikasi asal pemutakhiran, atau apakah itu telah diubah. Pemutakhiran perangkat lunak akan dinonaktifkan hingga pemutakhiran yang tidak ditandatangani dihapus atau diperbarui.

en: Packages
id: Paket

en: Failed to install updates:
id: Tidak bisa memasang pemutakhiran:

en: Operating System (OSTree)
id: Sistem Operasi (OSTree)

note: TRANSLATORS: default snap store name
en: Snap Store
id: Toko Snap

en: Snap Support
id: Dukungan Snap

en: A snap is a universal Linux package
id: Snap adalah paket Linux yang universal
