gnome-software - en to pt_BR translation catalogue (1035 entries)

en: Software
pt_BR: Programas

en: Install and update apps
pt_BR: Instale e atualize aplicativos

en: Software allows you to find and install new apps and system extensions and remove existing installed apps.
pt_BR: O aplicativo Programas permite que você encontre e instale novos aplicativos e extensões do sistema, além de remover aplicativos já instalados.

en: Software showcases featured and popular apps with useful descriptions and multiple screenshots per app. Apps can be found either through browsing the list of categories or by searching. It also allows you to update your system using an offline update.
pt_BR: O Programas apresenta aplicativos populares e em destaque com descrições úteis e várias capturas de tela por aplicativo. Os aplicativos podem ser encontrados navegando na lista de categorias ou pesquisando. Ele também permite que você atualize seu sistema usando uma atualização offline.

en: Overview panel
pt_BR: Painel de visão geral

en: Details panel
pt_BR: Painel de detalhes

en: Installed panel
pt_BR: Painel de instalados

en: Updates panel
pt_BR: Painel de atualizações

en: The update details
pt_BR: Os detalhes da atualização

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
pt_BR: O projeto GNOME

en: Install an appstream file into a system location
pt_BR: Instalar um arquivo appstream em um local do sistema

en: Installing an appstream file into a system location
pt_BR: Instalando um arquivo appstream em um local do sistema

en: A list of compatible projects
pt_BR: Uma lista de projetos compatíveis

en: This is a list of compatible projects we should show such as GNOME, KDE and XFCE.
pt_BR: Esta é uma lista de projetos compatíveis que devemos mostrar como GNOME, KDE e XFCE.

en: Whether to manage updates and upgrades in GNOME Software
pt_BR: Se atualizações devem ser gerenciadas no GNOME Programas

en: If disabled, GNOME Software will hide the updates panel, not perform any automatic updates actions or prompt for upgrades.
pt_BR: Se desativado, o GNOME Programas ocultará o painel de atualizações, não executará quaisquer ações de atualizações automáticas nem perguntará sobre atualizações.

en: Automatically download and install updates
pt_BR: Baixar e instalar automaticamente as atualizações

en: If enabled, GNOME Software automatically downloads software updates in the background, also installing ones that do not require a reboot.
pt_BR: Se habilitado, o GNOME Programas baixa automaticamente as atualizações em segundo plano, também instalando as que não requerem reinicialização.

en: Notify the user about software updated in the background
pt_BR: Notificar o usuário sobre aplicativos atualizados em segundo plano

en: If enabled, GNOME Software notifies the user about updates that happened whilst the user was idle.
pt_BR: Se habilitado, o GNOME Programas notificará o usuário sobre atualizações que aconteceram enquanto o usuário estava ocioso.

en: Whether to automatically refresh when on a metered connection
pt_BR: Se deve atualizar automaticamente ao usar uma conexão limitada

en: If enabled, GNOME Software automatically refreshes in the background even when using a metered connection (eventually downloading some metadata, checking for updates, etc., which may incur in costs for the user).
pt_BR: Se habilitado, o GNOME Programas atualiza automaticamente em segundo plano mesmo quando estiver sendo executado em uma conexão limitada (eventualmente, baixar alguns metadados, verificar atualizações, etc., o que pode resultar em custos para o usuário).

en: Whether it’s the very first run of GNOME Software
pt_BR: Se é a primeira execução do GNOME Programas

en: Show star ratings next to applications
pt_BR: Mostrar estrela de classificações ao lado de aplicativos

en: Filter applications based on the default branch set for the remote
pt_BR: Filtra aplicativos baseado no ramo padrão definido para o remoto

en: Non-free applications show a warning dialog before install
pt_BR: Aplicações não livres mostram um diálogo de aviso antes de instalar

en: When non-free applications are installed a warning dialog can be shown. This controls if that dialog is suppressed.
pt_BR: Quando as aplicações não livres estão instaladas um diálogo de aviso pode ser mostrado. Isto controla se esse diálogo é suprimido.

en: The last update check timestamp
pt_BR: Marca de tempo de verificação da última atualização

en: The last upgrade notification timestamp
pt_BR: A marca de tempo da notificação da última atualização

en: The last update notification timestamp
pt_BR: A marca de tempo da notificação da última atualização

en: The timestamp of the first security update, cleared after update
pt_BR: A marca de tempo da primeira atualização de segurança, apagada após atualização

en: The last update timestamp
pt_BR: A marca de tempo da última atualização

en: The age in seconds to verify the upstream screenshot is still valid
pt_BR: A idade em segundos para verificar se a captura de tela ainda está válida

en: Choosing a larger value will mean less round-trips to the remote server but updates to the screenshots may take longer to show to the user. A value of 0 means to never check the server if the image already exists in the cache.
pt_BR: Escolher um valor maior significará menos conexões com o servidor remoto, mas atualizações para as capturas de tela podem levar mais tempo para serem mostradas ao usuário. Um valor igual a 0 significa nunca verificar no servidor se a imagem já existir no cache.

en: The server to use for application reviews
pt_BR: O servidor a ser usado para avaliações de aplicativos

en: The minimum karma score for reviews
pt_BR: A pontuação carma mínima para ser avaliada

en: Reviews with karma less than this number will not be shown.
pt_BR: Avaliações com carma menor do que este número não serão mostradas.

en: A list of official repositories that should not be considered 3rd party
pt_BR: Uma lista de repositórios oficiais que não devem ser considerados como de terceiros

en: A list of required repositories that cannot be disabled or removed
pt_BR: Uma lista de repositórios necessários que não podem ser desabilitados ou removidos

en: A list of official repositories that should be considered free software
pt_BR: Uma lista de repositórios oficiais que devem ser considerados como de programa livre

en: The licence URL to use when an application should be considered free software
pt_BR: A URL da licença a ser usada quando um aplicativo deve ser considerado como um programa livre

en: Install bundled applications for all users on the system where possible
pt_BR: Instalar aplicativos empacotados para os todos usuários no sistema, se possível

en: Allow access to the Software Repositories dialog
pt_BR: Permitir acesso ao diálogo de repositórios de programas

en: Offer upgrades for pre-releases
pt_BR: Oferecer atualizações para pré-lançamentos

en: Show some UI elements informing the user that an app is non-free
pt_BR: Mostrar alguns elementos de interface gráfica informando ao usuário que um aplicativo é não livre

en: Show the installed size for apps in the list of installed applications
pt_BR: Mostrar o tamanho instalado para aplicativos na lista de aplicativos instalados

note: Translators: Replace the link with a version in your language, e.g. 'https://de.wikipedia.org/wiki/Proprietäre_Software'. Remember to include ''.
en: 'https://en.wikipedia.org/wiki/Proprietary_software'
pt_BR: 'https://pt.wikipedia.org/wiki/Software_privativo'

en: The URI that explains nonfree and proprietary software
pt_BR: A URI que explica programas não livres e privativos

en: A list of URLs pointing to appstream files that will be downloaded into an swcatalog folder
pt_BR: Uma lista de URLs apontando para arquivos appstream que serão baixados em uma pasta swcatalog

en: Install the AppStream files to a system-wide location for all users. If false, files are installed in non-standard $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml directory
pt_BR: Instala os arquivos AppStream em um local de todo o sistema para todos os usuários. Se false, os arquivos são instalados no diretório não padrão $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml

en: Priority order of packaging formats to prefer, with more important formats listed first. An empty array means the default order. Omitted formats are assumed to be listed last. Example packaging formats are: deb, flatpak, rpm, snap. The formats can be optionally specified with an origin name, divided by a colon, for example 'flatpak:flathub'.
pt_BR: Ordem de prioridade dos formatos de empacotamentos preferidos, com os formatos mais importantes listados primeiro. Uma matriz vazia significa a ordem padrão. Presume-se que os formatos omitidos sejam listados por último. Exemplos de formatos de empacotamento são: deb, flatpak, rpm, snap. Os formatos podem ser opcionalmente especificados com um nome de origem, dividido por dois pontos. Por exemplo 'flatpak:flathub'.

en: The timestamp of the last attempt to remove unused Flatpak runtimes
pt_BR: A marca de tempo da última tentativa de remover tempos de execução Flatpak não utilizados

en: Set to 'true' to show only freely licensed apps and hide any proprietary apps.
pt_BR: Defina como 'true' para mostrar apenas aplicativos licenciados gratuitamente e ocultar quaisquer aplicativos proprietários.

en: Set to 'true' to show only apps from developers whose identity has been verified.
pt_BR: Defina como 'true' para mostrar apenas aplicativos de desenvolvedores cuja a identidade foi verificada.

en: The timestamp of the last received historical updates.
pt_BR: A marca de tempo do último histórico de atualizações recebido.

en: A string storing the gnome-online-account id used to login
pt_BR: Uma string armazenando o id da gnome-online-account usada para iniciar a sessão

note: TRANSLATORS: tool that is used when moving profiles system-wide
en: GNOME Software AppStream system-wide installer
pt_BR: Instalador geral de AppStream do GNOME Programas

en: Failed to parse command line arguments
pt_BR: Falha ao analisar os argumentos da linha de comando

note: TRANSLATORS: user did not specify a valid filename
en: You need to specify exactly one filename
pt_BR: Você precisa especificar exatamente um nome de arquivo

note: TRANSLATORS: only able to install files as root
en: This program can only be used by the root user
pt_BR: Este programa somente pode ser usado pelo usuário root

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to validate content type: %s
pt_BR: Falha ao validar o tipo de conteúdo: %s

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to move: %s
pt_BR: Falha ao mover: %s

en: Software Install
pt_BR: Instalação de programa

en: Install selected software on the system
pt_BR: Instale programas selecionados no sistema

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon Violence
pt_BR: Violência de desenho animado

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding cartoon violence
pt_BR: Nenhuma informação sobre violência de desenho animado

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Fantasy Violence
pt_BR: Violência de fantasia

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding fantasy violence
pt_BR: Nenhuma informação sobre violência de fantasia

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic Violence
pt_BR: Violência realista

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding realistic violence
pt_BR: Nenhuma informação sobre violência realista

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Violence Depicting Bloodshed
pt_BR: Violência representando derramamento de sangue

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding bloodshed
pt_BR: Nenhuma informação sobre derramamento de sangue

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Violence
pt_BR: Violência sexual

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexual violence
pt_BR: Nenhuma informação sobre violência sexual

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Alcohol
pt_BR: Álcool

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to alcohol
pt_BR: Nenhuma informação sobre referências ao álcool

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Narcotics
pt_BR: Narcóticos

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to illicit drugs
pt_BR: Nenhuma informação sobre referências a drogas ilícitas

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Tobacco
pt_BR: Tabaco

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to tobacco products
pt_BR: Nenhuma informação sobre referências a produtos de tabaco

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Nudity
pt_BR: Nudez

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding nudity of any sort
pt_BR: Nenhuma informação sobre nudez da qualquer tipo

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Themes
pt_BR: Temas sexuais

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to or depictions of sexual nature
pt_BR: Nenhuma informação sobre referências ou representações de natureza sexual

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Profanity
pt_BR: Palavrão

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding profanity of any kind
pt_BR: Nenhuma informação sobre palavrão de qualquer tipo

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Inappropriate Humor
pt_BR: Humor impróprio

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding inappropriate humor
pt_BR: Nenhuma informação sobre humor impróprio

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination
pt_BR: Discriminação

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding discriminatory language of any kind
pt_BR: Nenhuma informação sobre linguagem discriminatória de qualquer tipo

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Advertising
pt_BR: Propaganda

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding advertising of any kind
pt_BR: Nenhuma informação sobre propaganda de qualquer tipo

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling
pt_BR: Jogos de azar

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding gambling of any kind
pt_BR: Nenhuma informação sobre jogos de azar de qualquer tipo

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Purchasing
pt_BR: Compra

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding the ability to spend money
pt_BR: Nenhuma informação sobre a capacidade de gastar dinheiro

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Chat Between Users
pt_BR: Bate-papo entre usuários

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to chat with other users
pt_BR: Nenhuma informação sobre formas de conversar com outros usuários

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Audio Chat Between Users
pt_BR: Bate-papo por áudio entre usuários

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to talk with other users
pt_BR: Nenhuma informação sobre formas de falar com outros usuários

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Contact Details
pt_BR: Destalhes do contato

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of social network usernames or email addresses
pt_BR: Nenhuma informação sobre o compartilhamento de nomes de usuários de redes sociais ou endereços de e-mail

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Identifying Information
pt_BR: Informações de identificação

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of user information with third parties
pt_BR: Nenhuma informação sobre o compartilhamento de informações do usuário com terceiros

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Location Sharing
pt_BR: Compartilhamento de localização

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of physical location with other users
pt_BR: Nenhuma informação sobre o compartilhamento da localização física com outros usuários

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Homosexuality
pt_BR: Homossexualidade

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to homosexuality
pt_BR: Nenhuma informação sobre referências a homossexualidade

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prostitution
pt_BR: Prostituição

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to prostitution
pt_BR: Nenhuma informação sobre referências a prostituição

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Adultery
pt_BR: Adultério

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to adultery
pt_BR: Nenhuma informação sobre referências a adultério

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexualized Characters
pt_BR: Personagens sexualizados

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexualized characters
pt_BR: Nenhuma informação sobre personagens sexualizados

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Desecration
pt_BR: Profanação

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to desecration
pt_BR: Nenhuma informação sobre referências à profanação

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Human Remains
pt_BR: Restos humanos

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding visible dead human remains
pt_BR: Nenhuma informação sobre restos humanos mortos visíveis

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slavery
pt_BR: Escravidão

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to slavery
pt_BR: Nenhuma informação sobre referências a escravidão

en: Does not include references to drugs
pt_BR: Não inclui referências a drogas

en: Does not include swearing, profanity, and other kinds of strong language
pt_BR: Não inclui xingamentos, palavrões e outros tipos de linguagem forte

en: Does not include ads or monetary transactions
pt_BR: Não inclui anúncios ou transações monetárias

en: Does not include sex or nudity
pt_BR: Não inclui sexo ou nudez

en: Does not include uncontrolled chat functionality
pt_BR: Não inclui funcionalidade de bate-papo não controlada

en: Does not include violence
pt_BR: Não inclui violência

en: Drugs
pt_BR: Drogas

en: Strong Language
pt_BR: Linguagem forte

en: Money
pt_BR: Dinheiro

en: Violence
pt_BR: Violência

[ctx: Age rating]
note: Translators: The app is considered suitable to be run by all ages of people. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: All
pt_BR: Todas

note: Translators: It’s unknown what age rating this app has. The * placeholder is the app name.
en: %s has an unknown age rating
pt_BR: %s tem uma classificação por idade desconheçida

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for all ages. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for everyone
pt_BR: %s é adequado para todo mundo

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 3. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for toddlers
pt_BR: %s é adequado para crianças de colo

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 5. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for young children
pt_BR: %s é adequado para crianças pequenas

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 12. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for children
pt_BR: %s é adequado para crianças

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people up to around age 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for teenagers
pt_BR: %s é adequado para adolescentes

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people aged up to and over 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for adults
pt_BR: %s é adequado para adultos

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for a specified age group. The first placeholder is the app name, the second * is the age group.
en: %s is suitable for %s
pt_BR: %s é adequado para %s

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the suitability of an app for different ages. this one’s not a placeholder
en: Age Rating
pt_BR: Classificação por idade

en: How to contribute missing information
pt_BR: Como contribuir com informações ausentes

en: Local file
pt_BR: Arquivo local

note: Translators: This is a heading for a row showing the package name of an app (such as ‘gnome-software-46.0-1’).
en: Package
pt_BR: Pacote

en: Pending
pt_BR: Pendente

en: Pending install
pt_BR: Instalação pendente

en: Pending remove
pt_BR: Remoção pendente

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being installed
en: Installing
pt_BR: Instalando

en: Removing
pt_BR: Removendo

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being downloaded
en: Downloading
pt_BR: Baixando

note: TRANSLATORS: button text TRANSLATORS: button text in the header when an app * can be installed TRANSLATORS: button text in the header when firmware * can be live-installed TRANSLATORS: update the fw
en: _Install
pt_BR: _Instalar

en: _Uninstall…
pt_BR: _Desinstalar…

en: Network
pt_BR: Rede

en: Can communicate over the network
pt_BR: Pode se comunicar pela rede

en: System Services
pt_BR: Serviços de sistema

en: Can access D-Bus services on the system bus
pt_BR: Pode acessar serviços D-Bus no barramento de sistema

en: Session Services
pt_BR: Serviços de seção

en: Can access D-Bus services on the session bus
pt_BR: Pode acessar serviços D-Bus no barramento de sessão

en: Devices
pt_BR: Dispositivos

en: Can access arbitrary devices such as webcams
pt_BR: Pode acessar dispositivos arbitrários, como webcams

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access input devices
pt_BR: Pode acessar dispositivos de entrada

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access microphones
pt_BR: Pode acessar o microfone

en: Can access system device files
pt_BR: Pode acessar arquivos de dispositivo de sistema

en: Screen contents
pt_BR: Conteúdos da tela

note: Translators: This indicates an app can access the screen/display contents. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access screen contents
pt_BR: Pode acessar conteúdos da tela

en: Home folder
pt_BR: Pasta pessoal (home)

en: Can view, edit and create files
pt_BR: Pode ver, editar e criar arquivos

en: Can view files
pt_BR: Pode ver arquivos

en: File system
pt_BR: Sistema de arquivos

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_FILESYSTEM_OTHER is used only as a flag, with actual files being part of the read/full lists
en: Downloads folder
pt_BR: Pasta de downloads

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Can view and change any settings
pt_BR: Pode ver ou alterar quaisquer configurações

en: Legacy display system
pt_BR: Sistema de exibição legado

en: Uses an old, insecure display system
pt_BR: Usa um sistema de exibição antigo e inseguro

en: Sandbox escape
pt_BR: Escape sandbox

en: Can escape the sandbox and circumvent any other restrictions
pt_BR: Pode escapar da sandbox e contornar quaisquer outras restrições

note: TRANSLATORS: this is where the packager did not write * a description for the update
en: No update description available.
pt_BR: Não foi disponibilizada a descrição da atualização.

note: FIXME support app == NULL set page title
en: Update Details
pt_BR: Detalhes da atualização

en: Requires additional permissions
pt_BR: Requer permissões adicionais

note: Translators: Header of the section with other users' opinions about the app.
en: Reviews
pt_BR: Avaliações

en: No reviews were found for this app.
pt_BR: Nenhuma avaliação foi encontrada para este app.

en: No Reviews
pt_BR: Sem avaliações

en: Version History
pt_BR: Histórico de versões

en: New in Version %s
pt_BR: Novo na versão %s

en: Version %s
pt_BR: Versão %s

en: No details for this release
pt_BR: Nenhum detalhe para este lançamento

note: TRANSLATORS: This is the date string with: day number, month name, year. i.e. "25 May 2012"
en: %e %B %Y
pt_BR: %e de %B de %Y

note: TRANSLATORS: this is a command line option
en: Start up mode: either ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’ or ‘overview’
pt_BR: Modo de inicialização, podendo ser “updates” (para atualizações), “updated” (para atualizados), “installed” (para instalados) ou “overview” (para visão geral)

en: MODE
pt_BR: MODO

en: Search for applications
pt_BR: Pesquisa por aplicativos

en: SEARCH
pt_BR: PESQUISA

en: Show application details (using application ID)
pt_BR: Mostra detalhes do aplicativo (usando o ID do aplicativo)

en: Show application details (using package name)
pt_BR: Mostra detalhes do aplicativo (usando o nome do pacote)

en: PKGNAME
pt_BR: NOMEPACOTE

en: Install the application (using application ID)
pt_BR: Instala o aplicativo (usando o ID do aplicativo)

en: Uninstall the application (using application ID)
pt_BR: Desinstala o aplicativo (usando o ID do aplicativo)

en: Open a local package file
pt_BR: Abre um arquivo de pacote local

en: FILENAME
pt_BR: NOMEDOARQUIVO

en: The kind of interaction expected for this action: either ‘none’, ‘notify’, or ‘full’
pt_BR: O tipo de interação para essa ação: pode ser ‘none’, ‘notify’ ou ‘full’

en: INTERACTION
pt_BR: INTERAÇÃO

en: Show a local metainfo or appdata file
pt_BR: Mostra um arquivo metainfo ou appdata local

en: Enable verbose debugging output (from the running instance, if already running)
pt_BR: Ativar a verbose de depuração da saída (de uma instância atual, se já execução)

en: Installs any pending updates in the background
pt_BR: Instala quaisquer atualizações pendentes em segundo plano

en: Show preferences
pt_BR: Mostra preferências

en: Quit the running instance
pt_BR: Sai da instância atual

en: Prefer local file sources to AppStream
pt_BR: Preferência a fontes locais de arquivos ao AppStream

en: Show version number
pt_BR: Mostra o número da versão

en: Copyright © 2016–2023 GNOME Software contributors
pt_BR: Copyright © 2016–2023 contribuidores do Aplicativos GNOME

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window TRANSLATORS: this is the menu item that opens the about window
en: About Software
pt_BR: Sobre o aplicativo Programas

note: TRANSLATORS: well, we seem to think so, anyway
en: A nice way to manage the software on your system.
pt_BR: Um modo agradável de gerenciar programas no seu sistema.

note: TRANSLATORS: we tried to show an app that did not exist
en: Sorry! There are no details for that application.
pt_BR: Sinto muito! Não há detalhes para esse aplicativo.

note: Translators: The disk usage of an app when installed. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Installed Size
pt_BR: Tamanho instalado

en: Includes %s of data and %s of cache
pt_BR: Inclui %s de dados e %s de cache

en: Includes %s of data
pt_BR: Inclui %s de dados

en: Includes %s of cache
pt_BR: Inclui %s de cache

en: Cache and data usage unknown
pt_BR: Uso de cache e de dados desconhecido

note: Translators: The download size of an app. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Download Size
pt_BR: Tamanho para baixar

en: Needs no additional system downloads
pt_BR: Não precisa de downloads adicionais de sistema

en: Needs an unknown size of additional system downloads
pt_BR: Precisa de um tamanho desconhecido de downloads adicionais de sistema

note: Translators: The placeholder is for a size string, * such as ‘150 MB’ or ‘1.5 GB’.
en: Needs %s of additional system downloads
pt_BR: Precisa de %s de downloads adicionais de sistema

note: Translators: Displayed if the download or installed size of * an app could not be determined. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Size is unknown
pt_BR: O tamanho é desconhecido

note: Translators: This indicates an app requires no permissions to run. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: No permissions
pt_BR: Sem permissões

note: Translators: This indicates an app uses the network. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Has network access
pt_BR: Tem acesso à rede

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus system services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses system services
pt_BR: Usa serviços de sistema

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus session services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses session services
pt_BR: Usa serviços de seção

note: Translators: This indicates an app can access arbitrary hardware devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access hardware devices
pt_BR: Pode acessar dispositivo de hardware

note: Translators: This indicates an app can access system devices such as /dev/shm. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access system devices
pt_BR: Pode acessar dispositivos do sistema

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write all your data
pt_BR: Pode ler/escrever todos os seus dados

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read all your data
pt_BR: Pode ler todos os seus dados

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write your downloads
pt_BR: Pode ler/escrever seus downloads

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read your downloads
pt_BR: Pode ler seus downloads

note: Translators: This indicates an app can access data in the system unknown to the Software. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access some specific files
pt_BR: Pode acessar alguns arquivos específico

note: Translators: This indicates an app can access or change user settings. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access and change user settings
pt_BR: Pode acessar ou alterar as configurações de usuário

note: Translators: This indicates an app uses the X11 windowing system. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses a legacy windowing system
pt_BR: Usa um sistema de exibição antigo

note: Translators: This indicates an app can escape its sandbox. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can acquire arbitrary permissions
pt_BR: Pode obter permissões arbitrárias

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software developer is verified
pt_BR: O desenvolvedor do programa é verificado

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Reviewed by OS distributor
pt_BR: Avaliado por sua distribuição

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short. * The '%s' is replaced by the distribution name. Translators: The '%s' is replaced by the distribution name.
en: Reviewed by %s
pt_BR: Avaliado por %s

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by someone other than the user’s distribution, so might not be safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Provided by a third party
pt_BR: Fornecido por um terceiro

note: Translators: This indicates an app or its runtime reached its end of life. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software no longer supported
pt_BR: O programa não possui mais suporte

note: Translators: This indicates an app’s source code is freely available, so can be audited for security. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Auditable code
pt_BR: Código auditável

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Unknown license
pt_BR: Licença desconhecida

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Proprietary code
pt_BR: Código privativo

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Special license
pt_BR: Licença especial

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Privileged
pt_BR: Privilegiado

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Safe
pt_BR: Seguro

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Probably Safe
pt_BR: Provavelmente seguro

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Potentially Unsafe
pt_BR: Potencialmente inseguro

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Unsafe
pt_BR: Inseguro

en: Mobile Only
pt_BR: Móvel apenas

en: Only works on a small screen
pt_BR: Funciona apenas em uma tela pequena

en: Desktop Only
pt_BR: Desktop apenas

en: Only works on a large screen
pt_BR: Funciona apenas em uma tela grande

en: Screen Size Mismatch
pt_BR: Tamanho de tela incompatível

en: Doesn’t support your current screen size
pt_BR: Não é compatível com o tamanho de tela atual

en: Requires a touchscreen
pt_BR: Requer um touchscreen

en: Requires a keyboard
pt_BR: Requer um teclado

en: Requires a mouse
pt_BR: Requer um mouse

en: Gamepad Needed
pt_BR: Precisa de gamepad

en: Requires a gamepad to play
pt_BR: Requer um controle/gamepad para jogar

note: Translators: This is used in a context tile to indicate that * an app works on phones, tablets *and* desktops. It should be * short and in title case.
en: Adaptive
pt_BR: Adaptativo

en: Works on phones, tablets and desktops
pt_BR: Funciona em telefones, tablets e desktops

en: Probably requires a keyboard or mouse
pt_BR: Provavelmente requer um teclado ou mouse

en: Works on desktops and laptops
pt_BR: Funciona em desktops e laptops

note: Translators: This indicates that the content rating for an * app says it can be used by all ages of people, as it contains * no objectionable content.
en: Contains no age-inappropriate content
pt_BR: Contém nenhum conteúdo inapropriado com base na classificação por idade

en: No age rating information available
pt_BR: Nenhuma informação disponível sobre classificação por idade

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Visit Website
pt_BR: Visitar o site

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed. * The ellipsis indicates that further steps are required
en: Install…
pt_BR: Instalar…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows to cancel a queued install of the app
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Install
pt_BR: Instalar

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel
en: Download
pt_BR: Baixar

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel * that allows the app to be easily updated live
en: Update
pt_BR: Atualizar

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily removed
en: Uninstall…
pt_BR: Desinstalar…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being erased
en: Uninstalling
pt_BR: Desinstalando

note: TRANSLATORS: during the update the device * will restart into a special update-only mode
en: Device cannot be used during update.
pt_BR: O dispositivo não pode ser utilizado durante a atualização.

note: TRANSLATORS: this refers to where the app came from
en: Source: %s
pt_BR: Fonte: %s

note: Translators: A message to indicate that an app has been renamed. The placeholder is the old human-readable name.
en: Renamed from %s
pt_BR: Renomeado de %s

note: Replace user-provided non-localized string with a localized text
en: Stopped Receiving Updates
pt_BR: Parou de receber atualizações

en: Critical Update
pt_BR: Atualização crítica

en: Critical update
pt_BR: Atualização crítica

[ctx: Single app]
en: Installed
pt_BR: Instalado

note: Translators: The placeholder is an app name
en: Help Translate %s
pt_BR: Ajudar a traduzir %s

note: Translators: The placeholder is an app name
en: %s is designed, developed, and translated by an international community of contributors.
    
    This means that while it’s not yet available in your language, you can get involved and help translate it yourself.
pt_BR: %s é projetado, desenvolvido e traduzido por uma comunidade internacional de voluntários.
    
    Isso significa que, embora ele ainda não esteja disponível em seu idioma, você pode se envolver e ajudar a traduzi-lo sozinho.

en: Translations
pt_BR: Traduções

en: _Translation Website
pt_BR: Site de _tradução

note: TRANSLATORS: This is a description for entering user/password
en: Login required remote %s (realm %s)
pt_BR: Autenticação necessária para remoto %s (reino %s)

en: Login Required
pt_BR: Autenticação necessária

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: _Login
pt_BR: _Autenticação

note: Translators: Placeholder text for a login entry. Translators: It's an origin scope, 'User' or 'System' installation
en: User
pt_BR: Usuário

note: Translators: Placeholder text for a login entry.
en: Password
pt_BR: Senha

note: TRANSLATORS: this is where all apps that don't * fit in other groups are put
en: Other
pt_BR: Outros

[ctx: Category]
note: TRANSLATORS: this is a subcategory matching all the * different apps in the parent category, e.g. "Games"
en: All
pt_BR: Todos

note: TRANSLATORS: this is a subcategory of featured apps
en: Featured
pt_BR: Destaques

note: Heading for featured apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been featured ('picked') by the distribution.
en: Editor’s Choice
pt_BR: Escolha do editor

note: Heading for recently updated apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been recently released upstream.
en: New & Updated
pt_BR: Novos & atualizados

note: Heading for web apps on a category page
en: Picks from the Web
pt_BR: Escolhas da web

note: Heading for the rest of the apps on a category page
en: Other Software
pt_BR: Outros programas

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 1 to %u:
pt_BR: Por favor, insira um nível de 1 a %u:

note: TRANSLATORS: asking the user to choose an app from a list
en: Choose an app:
pt_BR: Escolha um aplicativo:

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: All
pt_BR: Todos

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Featured
pt_BR: Destaques

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: 3D Graphics
pt_BR: Gráficos em 3D

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Photography
pt_BR: Fotografia

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Scanning
pt_BR: Digitalização

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Vector Graphics
pt_BR: Gráficos vetoriais

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Viewers
pt_BR: Visualizadores

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Audio Creation & Editing
pt_BR: Criação & edição de áudio

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Music Players
pt_BR: Reprodutores de músicas

[ctx: Menu of Productivity]
en: All
pt_BR: Todos

[ctx: Menu of Productivity]
en: Featured
pt_BR: Destaques

[ctx: Menu of Productivity]
en: Calendar
pt_BR: Agenda

[ctx: Menu of Productivity]
en: Database
pt_BR: Banco de dados

[ctx: Menu of Productivity]
en: Finance
pt_BR: Finanças

[ctx: Menu of Productivity]
en: Word Processor
pt_BR: Processador de texto

[ctx: Menu of Utilities]
en: Text Editors
pt_BR: Editores de texto

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Web Browsers
pt_BR: Navegadores web

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: All
pt_BR: Todos

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Featured
pt_BR: Destaques

[ctx: Menu of Games]
en: Action
pt_BR: Ação

[ctx: Menu of Games]
en: Adventure
pt_BR: Aventura

[ctx: Menu of Games]
en: Blocks
pt_BR: Blocos

[ctx: Menu of Games]
en: Board
pt_BR: Tabuleiro

[ctx: Menu of Games]
en: Card
pt_BR: Cartas

[ctx: Menu of Games]
en: Emulators
pt_BR: Emuladores

[ctx: Menu of Games]
en: Kids
pt_BR: Infantil

[ctx: Menu of Games]
en: Logic
pt_BR: Lógica

[ctx: Menu of Games]
en: Role Playing
pt_BR: RPG

[ctx: Menu of Games]
en: Sports
pt_BR: Esportes

[ctx: Menu of Games]
en: Strategy
pt_BR: Estratégia

[ctx: Menu of Communication & News]
en: All
pt_BR: Todos

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Featured
pt_BR: Destaques

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Chat
pt_BR: Bate-papo

[ctx: Menu of Education & Science]
en: All
pt_BR: Todos

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Featured
pt_BR: Destaques

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Artificial Intelligence
pt_BR: Inteligência artificial

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Astronomy
pt_BR: Astronomia

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Chemistry
pt_BR: Química

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Languages
pt_BR: Idiomas

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Math
pt_BR: Matemática

[ctx: Menu of Communication & News]
en: News
pt_BR: Notícias

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Robotics
pt_BR: Robótica

[ctx: Menu of Art]
en: Art
pt_BR: Artes

[ctx: Menu of Reference]
en: Biography
pt_BR: Biografia

[ctx: Menu of Reference]
en: Comics
pt_BR: História em quadrinhos

[ctx: Menu of Reference]
en: Fiction
pt_BR: Ficção

[ctx: Menu of Reference]
en: Health
pt_BR: Saúde

[ctx: Menu of Reference]
en: History
pt_BR: História

[ctx: Menu of Reference]
en: Lifestyle
pt_BR: Estilo de vida

[ctx: Menu of Reference]
en: Politics
pt_BR: Política

[ctx: Menu of Reference]
en: Sports
pt_BR: Esportes

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: All
pt_BR: Todos

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Featured
pt_BR: Destaques

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Debuggers
pt_BR: Depuradores

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Hardware Drivers
pt_BR: Drivers de hardware

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Fonts
pt_BR: Fontes

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Input Sources
pt_BR: Fontes de entrada

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Language Packs
pt_BR: Pacotes de idiomas

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Localization
pt_BR: Localização

note: Translators: this is a menu category
en: Create
pt_BR: Criação

note: Translators: this is a menu category
en: Work
pt_BR: Trabalho

note: Translators: this is a menu category
en: Play
pt_BR: Jogo

note: Translators: this is a menu category
en: Socialize
pt_BR: Socialização

note: Translators: this is a menu category
en: Learn
pt_BR: Aprendizagem

note: Translators: this is a menu category
en: Develop
pt_BR: Desenvolvimento

note: Translators: this is a menu category
en: Hardware Drivers
pt_BR: Drivers de hardware

note: Translators: this is a menu category
en: Fonts
pt_BR: Fontes

note: Translators: this is a menu category
en: Input Sources
pt_BR: Fontes de entrada

note: Translators: this is a menu category
en: Language Packs
pt_BR: Pacotes de idiomas

note: Translators: this is a menu category
en: Localization
pt_BR: Localização

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that an app * has been successfully installed TRANSLATORS: this is the summary of a notification that a component
en: %s is now installed
pt_BR: %s está agora instalado

note: TRANSLATORS: an app has been installed, but * needs a reboot to complete the installation
en: A restart is required for the changes to take effect.
pt_BR: Um reinício é necessário para que as alterações tenham efeito.

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that an app * has been successfully installed
en: App is ready to be used.
pt_BR: O aplicativo está pronto para ser usado.

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: System updates are now installed
pt_BR: As atualizações do sistema estão agora instaladas

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: Recently installed updates are available to review
pt_BR: As atualizações recentemente instaladas estão disponíveis para avaliação

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart
pt_BR: Reiniciar

en: Launch
pt_BR: Executar

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Software?
pt_BR: Instalar programa?

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Third-Party Software?
pt_BR: Instalar programa de terceiros?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Software Repository?
pt_BR: Ativar repositório de software?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Third-Party Software Repository?
pt_BR: Habilitar repositório de programas de terceiros?

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is not <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">free and open source software</a>, and is provided by “%s”.
pt_BR: %s não é um <a href="https://pt.wikipedia.org/wiki/Software_livre_e_de_código_aberto">programa de código aberto e livre</a>, e é fornecido por “%s”.

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is provided by “%s”.
pt_BR: %s é fornecido por “%s”.

en: This software repository must be enabled to continue installation.
pt_BR: Esta repositório de programas deve estar habilitado para continuar a instalação.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use %s in some countries.
pt_BR: Pode ser ilegal instalar ou usar %s em alguns países.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use this codec in some countries.
pt_BR: Pode ser ilegal instalar ou usar este codec em alguns países.

note: TRANSLATORS: this is button text to not ask about non-free content again
en: Don’t _Warn Again
pt_BR: Não _avisar novamente

note: TRANSLATORS: button text
en: Enable and _Install
pt_BR: Habilitar e _instalar

note: TRANSLATORS: these are show_detailed_error messages from the * package manager no mortal is supposed to understand, * but google might know what they mean
en: Detailed errors from the package manager follow:
pt_BR: Seguem os erros detalhados do gerenciador de pacotes:

en: Details
pt_BR: Detalhes

note: TRANSLATORS: button text
en: _Close
pt_BR: _Fechar

note: Translators: an accept button label, in a Cancel/Accept dialog
en: _Accept
pt_BR: _Aceitar

note: TRANSLATORS: we've just live-updated some apps
en: An update has been installed | Updates have been installed
pt_BR[0]: Uma atualização foi instalada
pt_BR[1]: Atualizações foram instaladas

note: TRANSLATORS: we've just removed some apps
en: An app has been removed | Apps have been removed
pt_BR[0]: Um aplicativo foi removido
pt_BR[1]: Aplicativos foram removidos

note: TRANSLATORS: the new apps will not be run until we restart
en: A restart is required for it to take effect. | A restart is required for them to take effect.
pt_BR[0]: Um reinício é necessário para que ele tenha efeito.
pt_BR[1]: Um reinício é necessário para que eles tenham efeito.

note: TRANSLATORS: button text
en: Not Now
pt_BR: Agora não

note: TRANSLATORS: something happened less than 5 minutes ago
en: Just now
pt_BR: Agora mesmo

en: %d minute ago | %d minutes ago
pt_BR[0]: %d minuto atrás
pt_BR[1]: %d minutos atrás

en: %d hour ago | %d hours ago
pt_BR[0]: %d hora atrás
pt_BR[1]: %d horas atrás

en: %d day ago | %d days ago
pt_BR[0]: %d dia atrás
pt_BR[1]: %d dias atrás

en: %d week ago | %d weeks ago
pt_BR[0]: %d semana atrás
pt_BR[1]: %d semanas atrás

en: %d month ago | %d months ago
pt_BR[0]: %d mês atrás
pt_BR[1]: %d meses atrás

en: %d year ago | %d years ago
pt_BR[0]: %d ano atrás
pt_BR[1]: %d anos atrás

note: TRANSLATORS: this is a what we use in notifications if the app's name is unknown
en: An app
pt_BR: Um aplicativo

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional MIME types.
en: %s is requesting additional file format support.
pt_BR: %s está requisitando suporte a formato do arquivo adicional.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional MIME Types Required
pt_BR: Tipos MIME adicionais necessárias

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional fonts.
en: %s is requesting additional fonts.
pt_BR: %s está requisitando fontes adicionais.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Fonts Required
pt_BR: Fontes adicionais necessárias

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional codecs.
en: %s is requesting additional multimedia codecs.
pt_BR: %s está requisitando codecs de multimídia adicionais.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Multimedia Codecs Required
pt_BR: Codecs multimídia adicionais necessários

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional printer drivers.
en: %s is requesting additional printer drivers.
pt_BR: %s está requisitando drivers de impressora adicionais.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Printer Drivers Required
pt_BR: Drivers de impressora adicionais necessários

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app wants to install additional packages.
en: %s is requesting additional packages.
pt_BR: %s está requisitando pacotes adicionais.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Packages Required
pt_BR: Pacotes adicionais necessários

note: TRANSLATORS: this is a button that launches gnome-software
en: Find in Software
pt_BR: Localizar em Programas

en: _Show More
pt_BR: _Mostrar mais

en: _Show Less
pt_BR: _Mostrar menos

en: Removing…
pt_BR: Removendo…

en: Requires restart to finish install
pt_BR: Requer reinício para finalizar a instalação

en: Requires restart to finish remove
pt_BR: Requer reinício para finalizar a remoção

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be installed soon
en: Pending installation…
pt_BR: Instalação pendente…

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be updated soon
en: Pending update…
pt_BR: Atualização pendente…

note: Translators: This string is shown when downloading an app before install.
en: Downloading…
pt_BR: Baixando…

note: Translators: This string is shown when preparing to download and install an app.
en: Preparing…
pt_BR: Preparando…

note: Translators: This string is shown when uninstalling an app.
en: Uninstalling…
pt_BR: Desinstalando…

note: Translators: the "%s" is replaced with an app name
en: %s is not installed, but it still has data present.
pt_BR: %s não está instalado, mas ainda possui dados em disco.

en: _Restart
pt_BR: _Reiniciar

note: TRANSLATORS: this is a button that allows the apps to * be installed. * The ellipsis indicates that further steps are required, * e.g. enabling software repositories or the like
en: _Install…
pt_BR: _Instalar…

note: Translators: %s is the user-visible app name
en: %s will appear in US English
pt_BR: %s aparecerá em inglês dos EUA

en: This app will appear in US English
pt_BR: Este aplicativo aparecerá em inglês dos EUA

en: This software will appear in US English
pt_BR: Este programa aparecerá em inglês dos EUA

en: Help _Translate
pt_BR: Ajudar a _traduzir

note: Translators: the '%s' is replaced with a developer name or a project group
en: Other Apps by %s
pt_BR: Outros aplicativos de %s

note: Translators: the first %s is replaced with the developer name, the second %s is replaced with the app id
en: Developer %s has proven the ownership of %s
pt_BR: O desenvolvedor %s provou ser sua propriedade o %s

note: Translators: the %s is replaced with the app id
en: Developer has proven the ownership of %s
pt_BR: O desenvolvedor provou ser sua propriedade o %s

note: TRANSLATORS: we need a remote server to process
en: You need internet access to write a review
pt_BR: Você precisa de acesso à Internet para escrever uma avaliação

en: This app is no longer receiving updates, including security fixes
pt_BR: Este app não está mais recebendo atualizações, inclusive as de segurança

en: This app is already provided by your distribution and should not be replaced.
pt_BR: Esse programa já é fornecido por sua distribuição e não deve ser substituído.

en: This app doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
pt_BR: Este programa não fornece links para um site, repositório de código ou rastreador de problemas.

en: This software is no longer receiving updates, including security fixes
pt_BR: Este programa não está mais recebendo atualizações, inclusive as de segurança

en: This software is already provided by your distribution and should not be replaced.
pt_BR: Esse programa já é fornecido por sua distribuição e não deve ser substituído.

en: This software doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
pt_BR: Este programa não fornece links para um site, repositório de código ou rastreador de problemas.

en: Unable to find “%s”
pt_BR: Não foi possível localizar “%s”

en: Failed to submit review for “%s”: %s
pt_BR: Falha ao enviar a avaliação ao “%s”: %s

en: Details page
pt_BR: Página de detalhes

en: Loading App Details
pt_BR: Carregando detalhes do app

en: Verified
pt_BR: Verificado

note: TRANSLATORS: A label for a button to execute the selected app.
en: _Open
pt_BR: A_brir

en: _Update
pt_BR: _Atualizar

note: TRANSLATORS: button text in the header when an app can be erased
en: Uninstall
pt_BR: Desinstalar

en: Add-ons
pt_BR: Complementos

en: This app can only be used when there is an active internet connection.
pt_BR: Este aplicativo só pode ser usado quando há uma conexão de Internet ativa.

en: Software Repository Included
pt_BR: Repositório de programas incluído

en: This app includes a software repository which provides updates, as well as access to other software.
pt_BR: Este aplicativo inclui um repositório de software que fornece atualizações, bem como acesso a outros softwares.

en: No Software Repository Included
pt_BR: Nenhum repositório de programas incluído

en: This app does not include a software repository. It will not be updated with new versions.
pt_BR: Este aplicativo não inclui um repositório de software. Não será atualizado com novas versões.

note: Translators: a repository file used for installing software has been discovered.
en: Software Repository Identified
pt_BR: Repositório de programas identificado

en: Adding this software repository will give you access to additional software and upgrades.
pt_BR: Adicionar esse repositório de programas lhe fornecerá acesso a programas e atualizações adicionais.

en: Only use software repositories that you trust.
pt_BR: Use apenas repositórios de programas que você confia.

en: Clear app data
pt_BR: Limpar dados do app

en: D_elete Data
pt_BR: R_emover dados

en: No Metadata
pt_BR: Sem metadados

en: Project _Website
pt_BR: _Site do projeto

en: _Donate
pt_BR: _Doar

en: Contribute _Translations
pt_BR: Contribuir com _tradução

en: _Report an Issue
pt_BR: _Relatar um problema

en: _Help
pt_BR: Aj_uda

[ctx: verb]
note: Translators: This is a verb, used on a button to ‘contact the developer’
en: _Contact
pt_BR: _Contatar

note: Translators: Button opening a dialog where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write R_eview
pt_BR: _Escrever avaliação

note: Translators: Button opening a dialog showing all reviews for an app.
en: All Reviews
pt_BR: Todas as avaliações

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading extra metadata files…
pt_BR: Baixando arquivos extras de metadados…

note: TRANSLATORS: separator for a list of items
en:  and
pt_BR:  e

note: TRANSLATORS: App window title for fonts installation. %s will be replaced by name of the script we're searching for.
en: Available fonts for the %s script | Available fonts for the %s scripts
pt_BR[0]: Fontes disponíveis para o script %s
pt_BR[1]: Fontes disponíveis para os scripts %s

note: TRANSLATORS: App window title for codec installation. %s will be replaced by actual codec name(s)
en: Available software for %s | Available software for %s
pt_BR[0]: Programa disponível para %s
pt_BR[1]: Programas disponíveis para %s

en: Requested software not found
pt_BR: O programa requisitado não foi localizado

en: Failed to find requested software
pt_BR: Falha ao localizar o programa requisitado

note: TRANSLATORS: This string is used for codecs that weren't found
en: %s not found
pt_BR: %s não foi encontrado

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: on the website
pt_BR: no site

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available that provide the file %s.
pt_BR: Não há aplicativos disponíveis que forneçam o arquivo %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get missing apps might be found %s.
pt_BR: Informações sobre %s, bem como opções de como obter aplicativos ausentes podem ser encontradas %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available for %s support.
pt_BR: Nenhum aplicativo está disponível para suporte a %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: %s is not available.
pt_BR: %s não está disponível.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get an app that can support this format might be found %s.
pt_BR: Informações sobre %s, bem como opções de como obter um aplicativo compatível com esse formato, podem ser encontradas %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No fonts are available for the %s script support.
pt_BR: Não há fontes disponíveis com suporte ao script %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional fonts might be found %s.
pt_BR: Informações sobre %s, bem como as opções de como obter fontes adicionais podem ser encontradas %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No addon codecs are available for the %s format.
pt_BR: Não há complementos de codecs disponíveis para o formato %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format might be found %s.
pt_BR: Informações sobre %s, bem como as opções de como obter um codec que possa reproduzir este formato podem ser encontradas %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No Plasma resources are available for %s support.
pt_BR: Não há recursos Plasma disponíveis para suporte a %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional Plasma resources might be found %s.
pt_BR: Informações sobre %s, bem como as opções de como obter recursos Plasma adicionais podem ser encontradas %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No printer drivers are available for %s.
pt_BR: Não há drivers de impressora disponíveis para %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a driver that supports this printer might be found %s.
pt_BR: Informações sobre %s, bem como as opções de como obter um driver que ofereça suporte a esta impressora podem ser encontradas %s.

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: the documentation
pt_BR: a documentação

note: TRANSLATORS: no codecs were found. The first %s will be replaced by actual codec name(s), the second %s is the app name, which requested the codecs, the third %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information. | Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information.
pt_BR[0]: Não foi possível encontrar o %s solicitado por %s. Por favor, veja %s para mais informações.
pt_BR[1]: Não foi possível encontrar os %s solicitados por %s. Por favor, veja %s para mais informações.

note: TRANSLATORS: no codecs were found. First %s will be replaced by actual codec name(s), second %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information. | Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information.
pt_BR[0]: Não foi possível encontrar o %s que você estava procurando. Por favor, veja %s para mais informações.
pt_BR[1]: Não foi possível encontrar os %s que você estava procurando. Por favor, veja %s para mais informações.

en: Failed to find any search results: %s
pt_BR: Falha em localizar qualquer resultado de pesquisa: %s

en: %s file format
pt_BR: Formato de arquivo %s

en: Install _All
pt_BR: Instalar _todos

en: Unable to Find Requested Software
pt_BR: Não foi possível localizar o programa requisitado

en: Codecs page
pt_BR: Página de codecs

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Next
pt_BR: Próxima

en: Featured Apps List
pt_BR: Lista de aplicativos em destaque

en: Desktop Support
pt_BR: Suporte a desktop

en: Supports being used on a large screen
pt_BR: Tem suporte a ser usado em uma tela grande

en: Desktop Support Unknown
pt_BR: Suporte desconhecido a desktop

en: Not enough information to know if large screens are supported
pt_BR: Não há informações suficientes para saber se telas grandes são suportadas

en: Requires a large screen
pt_BR: Requer uma tela grande

en: Desktop Not Supported
pt_BR: Desktop não suportado

en: Cannot be used on a large screen
pt_BR: Não pode ser usado em uma tela grande

en: Mobile Support
pt_BR: Suporte a dispositivo móvel

en: Supports being used on a small screen
pt_BR: Tem suporte a ser usado em uma tela pequena

en: Mobile Support Unknown
pt_BR: Suporte desconhecido a dispositivo móvel

en: Not enough information to know if small screens are supported
pt_BR: Não há informações suficientes para saber se telas pequenas são suportadas

en: Requires a small screen
pt_BR: Requer uma tela pequena

en: Mobile Not Supported
pt_BR: Dispositivo móvel não suportado

en: Cannot be used on a small screen
pt_BR: Não pode ser usado em uma tela pequena

en: Keyboard Support
pt_BR: Suporte a teclado

en: Keyboard Support Unknown
pt_BR: Suporte desconhecido a teclado

en: Not enough information to know if keyboards are supported
pt_BR: Não há informações suficientes para saber se teclados são suportados

en: Keyboard Required
pt_BR: Teclado necessário

en: Supports keyboards
pt_BR: Tem suporte a teclados

en: Keyboard Not Supported
pt_BR: Teclado não suportado

en: Cannot be used with a keyboard
pt_BR: Não pode ser usado com um teclado

en: Mouse Support
pt_BR: Suporte a mouse

en: Requires a mouse or pointing device
pt_BR: Requer um mouse ou dispositivo de apontamento

en: Mouse Support Unknown
pt_BR: Suporte desconhecido a mouse

en: Not enough information to know if mice or pointing devices are supported
pt_BR: Não há informações suficientes para saber se mouses ou dispositivos de apontamento são suportados

en: Mouse Required
pt_BR: Mouse necessário

en: Supports mice and pointing devices
pt_BR: Tem suporte a mouses e dispositivos de apontamento

en: Mouse Not Supported
pt_BR: Mouse não suportado

en: Cannot be used with a mouse or pointing device
pt_BR: Não pode ser usado com um mouse ou dispositivo de apontamento

en: Touchscreen Support
pt_BR: Suporte a touchscreen

en: Touchscreen Support Unknown
pt_BR: Suporte desconhecido a touchscreen

en: Not enough information to know if touchscreens are supported
pt_BR: Não há informações suficientes para saber se touchscreens são suportadas

en: Touchscreen Required
pt_BR: Touchscreen necessária

en: Supports touchscreens
pt_BR: Tem suporte a touchscreens

en: Touchscreen Not Supported
pt_BR: Touchscreen não suportado

en: Cannot be used with a touchscreen
pt_BR: Não pode ser usado com uma touchscreen

en: Gamepad Required
pt_BR: Gamepad necessário

en: Requires a gamepad
pt_BR: Requer um gamepad

en: Gamepad Support
pt_BR: Suporte a gamepad

en: Supports gamepads
pt_BR: Tem suporte a gamepads

note: Translators: It’s unknown whether this app is supported on * the current hardware. The placeholder is the app name.
en: %s probably works on this device
pt_BR: %s provavelmente funciona neste dispositivo

note: Translators: The app will work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s works on this device
pt_BR: %s funciona neste dispositivo

note: Translators: The app will possbily work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s possibly works on this device
pt_BR: %s provavelmente funciona neste dispositivo

note: Translators: The app may not work fully on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work properly on this device
pt_BR: %s não vai funcionar corretamente neste dispositivo

note: Translators: The app will not work properly on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work on this device
pt_BR: %s não vai funcionar neste dispositivo

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the hardware support/requirements of an app
en: Hardware Support
pt_BR: Suporte a hardware

en: Navigation
pt_BR: Navegação

en: Navigate to Explore Page
pt_BR: Navegar pela página explorar

en: Navigate to Installed Page
pt_BR: Navegar pela página instaladas

en: Navigate to Updates Page
pt_BR: Navegar pela página atualizações

en: Open Search Bar
pt_BR: Abrir barra de pesquisa

en: Windows
pt_BR: Janelas

en: Open Preferences
pt_BR: Abrir preferências

en: Open Software Repositories
pt_BR: Abrir repositórios de programas

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Open Keyboard Shortcuts
pt_BR: Abrir atalhos de teclado

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: This is in the context of a list of apps which are installed on the system.
en: Installed
pt_BR: Instalados

en: Installed page
pt_BR: Página de instalados

en: In Progress
pt_BR: Em progresso

note: origin_ui on a remote is the repo dialogue section name, * not the remote title
en: Apps
pt_BR: Aplicativos

en: Web Apps
pt_BR: Aplicativos web

en: System Apps
pt_BR: Aplicativos do sistema

en: Community Built
pt_BR: Construído pela comunidade

en: _Get Involved
pt_BR: _Participe

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
pt_BR: Este programa é desenvolvido abertamente por uma comunidade de voluntários e lançado sob a licença <a href="%s">%s</a>.
    
    Você pode contribuir e ajudar a torná-lo ainda melhor.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
pt_BR: Este programa é desenvolvido abertamente por uma comunidade de voluntários e lançado sob a licença %s.
    
    Você pode contribuir e ajudar a torná-lo ainda melhor.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
pt_BR: Este programa é desenvolvido abertamente por uma comunidade de voluntários e lançado sob a <a href="%s">licença %s</a>.
    
    Você pode contribuir e ajudar a torná-lo ainda melhor.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
pt_BR: Este programa é desenvolvido abertamente por uma comunidade de voluntários e lançado sob a licença %s.
    
    Você pode contribuir e ajudar a torná-lo ainda melhor.

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under.
en: Unknown License
pt_BR: Licença desconhecida

en: _Learn More
pt_BR: A_prenda mais

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
pt_BR: Este app não informa sob qual licença é desenvolvido, e pode ser proprietário. Pode ser inseguro de maneiras difíceis de detectar e pode mudar sem muito alarde.
    
    Você pode não ser capaz de contribuir para este programa.

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
pt_BR: Este programa não informa sob qual licença é desenvolvido, e pode ser proprietário. Pode ser inseguro de maneiras difíceis de detectar e pode mudar sem muito alarde.
    
    Você pode não ser capaz de contribuir para este programa.

note: Translators: This is used for "License    Proprietary"
en: Proprietary
pt_BR: Privativo

en: This app is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this app.
pt_BR: Este programa não é desenvolvido abertamente, então apenas seus desenvolvedores sabem como ele funciona. Pode ser inseguro de maneiras difíceis de detectar e pode mudar sem muito alarde.
    
    Você pode não ser capaz de contribuir para este programa.

en: This software is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this software.
pt_BR: Este programa não é desenvolvido abertamente, então apenas seus desenvolvedores sabem como ele funciona. Pode ser inseguro de maneiras difíceis de detectar e pode mudar sem muito alarde.
    
    Você pode não ser capaz de contribuir para este programa.

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Special License
pt_BR: Licença especial

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
pt_BR: Este app é desenvolvido sob a licença especial <a href="%s">%s</a>.
    
    Você pode não ser capaz de contribuir para este programa.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
pt_BR: Este app é desenvolvido sob a licença especial “%s”.
    
    Você pode não ser capaz de contribuir para este programa.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
pt_BR: Este programa é desenvolvido sob a licença especial <a href="%s">%s</a>.
    
    Você pode não ser capaz de contribuir para este programa.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
pt_BR: Este programa é desenvolvido sob a licença especial “%s”.
    
    Você pode não ser capaz de contribuir para este programa.

note: TRANSLATORS: initial start
en: Downloading Software Catalog
pt_BR: Baixando o catálogo de programas

en: Loading page
pt_BR: Carregando página

en: Starting Up
pt_BR: Iniciando

en: Moderate page
pt_BR: Página moderada

en: There are no reviews to moderate
pt_BR: Não há avaliações para moderar

en: Unknown source
pt_BR: Fonte desconhecida

note: TRANSLATORS: This is the header for package additions during * a system update
en: Additions
pt_BR: Adições

note: TRANSLATORS: This is the header for package removals during * a system update
en: Removals
pt_BR: Remoções

[ctx: Packages to be updated during a system upgrade]
note: TRANSLATORS: This is the header for package updates during * a system update
en: Updates
pt_BR: Atualizações

note: Translators: This is a clickable link on the third party repositories message dialog. It's part of a constructed sentence: "Provides access to additional software from [selected external sources]. Some proprietary software is included."
en: selected external sources
pt_BR: fontes externas selecionadas

note: Translators: This is the third party repositories message dialog. The %s is replaced with "selected external sources" link. Repositories Preferences is an item from Software's main menu.
en: Provides access to additional software from %s. Some proprietary software is included.
    
    You can enable those repositories later in Software Repositories preferences.
pt_BR: Fornece acesso a software adicional de %s. Está incluído algum software proprietário.
    
    Você pode habilitar esses repositórios posteriormente nas preferências de repositórios de programas.

note: TRANSLATORS: Heading asking whether to turn third party software repositories on of off.
en: Enable Third Party Software Repositories?
pt_BR: Habilitar repositórios de programas de terceiros?

note: TRANSLATORS: button to keep the third party software repositories off
en: _Ignore
pt_BR: _Ignorar

note: TRANSLATORS: button to turn on third party software repositories TRANSLATORS: button to accept the agreement
en: _Enable
pt_BR: _Habilitar

en: Available for your operating system
pt_BR: Disponível para seu sistema operacional

note: Translators: the '%s' is replaced with the distribution name, constructing for example: "Available for Fedora Linux"
en: Available for %s
pt_BR: Disponível para %s

note: Translators: This is the title of the main page of the UI.
en: Explore
pt_BR: Explorar

en: Overview page
pt_BR: Página de visão geral

note: Translators: This is a heading for a section with all available apps.
en: Available Apps
pt_BR: Apps disponíveis

note: Translators: This is a heading for a list of categories.
en: Other Categories
pt_BR: Outras categorias

en: No App Data Found
pt_BR: Nenhum dado de aplicativo encontrado

[ctx: Distribution name]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecida

note: TRANSLATORS: button text
en: _OK
pt_BR: _Ok

en: User declined installation
pt_BR: Instalação recusada pelo usuário

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and * '%s' is an app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Prepare %s
pt_BR: Preparar %s

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * repository name, e.g. 'GNOME Nightly'
en: Are you sure you want to remove the %s repository?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja remover o repositório %s?

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: All apps from %s will be uninstalled, and you will have to re-install the repository to use them again.
pt_BR: Todos os aplicativos de %s serão desinstalados e você terá que reinstalar o repositório para usá-los novamente.

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Uninstall %s?
pt_BR: Desinstalar %s?

en: App Settings & Data
pt_BR: Configurações & Dados do app

note: Translators: the '%s' is replaced with the app name
en: It will not be possible to use %s after removal.
pt_BR: Não será possível utilizar %s após sua remoção.

note: Translators: this is part of section about deleting app's data, where the 'keep' means 'keep the data'
en: _Keep
pt_BR: _Manter

en: Allows restoring app settings and content
pt_BR: Permite restaurar configurações e conteúdos do app

note: Translators: this is part of section about deleting app's data
en: _Delete
pt_BR: _Remover

en: Permanently deletes data to save disk space
pt_BR: Remove permanentemente dados para poupar espaço em disco

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: It will not be possible to use %s after removal. App data and settings will be kept on disk, to allow restoring the app in the future.
pt_BR: Não será mais possível utilizar %s após a remoção. Dados do app e configurações serão mantidas em disco para possibilitar a restauração do app no futuro.

note: TRANSLATORS: this is button text to remove the app
en: _Uninstall
pt_BR: _Desinstalar

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: Software Updates
pt_BR: Atualizações de programas

en: _Automatic
pt_BR: Automático

en: Automatically check for and download updates
pt_BR: Verificar por e baixar atualizações automaticamente

en: Checking for and downloading updates must be done manually
pt_BR: Verificar por e baixar atualizações deve ser feito manualmente

en: Automatic Update _Notifications
pt_BR: _Notificações de atualização automática

en: Notify when updates have been automatically installed
pt_BR: Notificar quando as atualizações forem instaladas automaticamente

en: Content Filters
pt_BR: Filtros de conteúdo

en: Only Show _Free Software
pt_BR: Mostrar somente programas _livre

en: Hide proprietary software when browsing and searching
pt_BR: Esconder programas proprietários quando navegando ou buscando

en: Only Show _Verified Developers
pt_BR: Mostrar somente desenvolvedores _verificados

en: Show only apps from developers whose identity has been verified
pt_BR: Mostrar apenas aplicações de desenvolvedores cuja identidade foi verificada

en: Checking for and downloading updates uses data and power. Automatic update features are therefore paused when on metered network connections and when power saver is on.
pt_BR: Verificar por e baixar atualizações usa dados e energia. Atualizações automáticas são, portanto, postas em pausa quando em conexão de rede limitada ou em economia de energia.

note: TRANSLATORS: This is a text displayed during a distro upgrade. %s will be replaced by the name and version of distro, e.g. 'Fedora 23'.
en: Installed software is incompatible with %s, and will be automatically removed during upgrade.
pt_BR: O software instalado é incompatível com %s e será removido automaticamente durante a atualização.

en: Incompatible Software
pt_BR: Programa incompatível

en: _Upgrade
pt_BR: At_ualizar

note: TRANSLATORS: The '%s' is replaced with a repository name, like "Fedora Modular - x86_64"
en: Software that has been installed from “%s” will cease to receive updates.
pt_BR: Programas que foram instalados a partir de “%s” vão deixar de receber atualizações.

en: Disable Repository?
pt_BR: Desabilitar repositório?

en: Remove Repository?
pt_BR: Remover repositório?

note: TRANSLATORS: this is button text to disable a repo
en: _Disable
pt_BR: _Desabilitar

note: TRANSLATORS: this is button text to remove a repo
en: _Remove
pt_BR: _Remover

en: Enable New Repositories
pt_BR: Habilitar novos repositórios

en: Turn on new repositories when they are added.
pt_BR: Ativa novos repositórios quando eles forem adicionados.

note: TRANSLATORS: this is the clickable * link on the third party repositories info bar
en: more information
pt_BR: mais informações

note: TRANSLATORS: this is the third party repositories info bar. The '%s' is replaced with a link consisting a text "more information", which constructs a sentence: "Additional repositories from selected third parties - more information."
en: Additional repositories from selected third parties — %s.
pt_BR: Repositórios adicionais a partir de terceiros selecionados — %s.

en: Fedora Third Party Repositories
pt_BR: Repositórios de terceiros do Fedora

note: TRANSLATORS: this is the fallback text we use if we can't figure out the name of the operating system
en: the operating system
pt_BR: o sistema operacional

note: TRANSLATORS: This is the description text displayed in the Software Repositories dialog. %s gets replaced by the name of the actual distro, e.g. Fedora.
en: These repositories supplement the default software provided by %s.
pt_BR: Esses repositórios complementam o programa padrão fornecido por %s.

en: Software Repositories
pt_BR: Repositórios de programas

en: No Repositories
pt_BR: Nenhum repositório

note: TRANSLATORS: This string states how many apps have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of apps.
en: %u app installed | %u apps installed
pt_BR[0]: %u aplicativo instalado
pt_BR[1]: %u aplicativos instalados

note: TRANSLATORS: This string states how many add-ons have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of add-ons.
en: %u add-on installed | %u add-ons installed
pt_BR[0]: %u complemento instalado
pt_BR[1]: %u complementos instalados

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of apps, and the translated * string will be substituted in
en: %u app | %u apps
pt_BR[0]: %u aplicativo
pt_BR[1]: %u aplicativos

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of add-ons, and the translated * string will be substituted
en: %u add-on | %u add-ons
pt_BR[0]: %u complemento
pt_BR[1]: %u complementos

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The first placeholder is the translated string “%u app” or * “%u apps”. The second placeh
en: %s and %s installed | %s and %s installed
pt_BR[0]: %s e %s instalado
pt_BR[1]: %s e %s instalados

en: Checking installed software…
pt_BR: Verificando programas instalados…

en: Remove
pt_BR: Remover

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really bad app
en: Hate it
pt_BR: Odiei

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		Not a great app
en: Don’t like it
pt_BR: Não gostei

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A fairly-good app
en: It’s OK
pt_BR: É bom

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A good app
en: Like it
pt_BR: Gostei

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really awesome app
en: Love it
pt_BR: Adorei

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		No star has been clicked yet
en: Select a Star to Leave a Rating
pt_BR: Selecione uma estrela para deixar uma avaliação

note: TRANSLATORS: the review can't just be copied and pasted
en: Please take more time writing the review
pt_BR: Por favor, leve mais tempo escrevendo a avaliação

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: Please choose a star rating
pt_BR: Por favor, escolha uma estrela de classificação

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too short
pt_BR: A resenha está curta demais

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too long
pt_BR: A resenha está grande demais

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too short
pt_BR: A descrição está curta demais

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too long
pt_BR: A descrição está grande demais

note: Translators: Title of the dialog box where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write a Review
pt_BR: Escreva uma avaliação

note: Translators: A button to publish the user's opinion about the app.
en: _Send
pt_BR: _Enviar

en: Please provide a rating, summary and review text. Reviews should not be used to report problems: instead, contact the developer or your support provider.
pt_BR: Favor fornecer uma nota, resumo e avaliação. Avaliações não devem ser usadas para relatar problemas: antes, contate um desenvolvedor ou seu provedor de suporte.

en: Review Summary
pt_BR: Resumo da avaliação

[ctx: app review]
note: Translators: This is where the users enter their opinions about the apps.
en: Write a short review
pt_BR: Escreva uma breve avaliação

en: Find what data is sent in our <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">privacy policy</a>. The full name attached to your account will be shown publicly.
pt_BR: Encontre quais dados são enviados em nossa <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">política de privacidade</a>. O nome completo anexado à sua conta será mostrada publicamente.

en: %u review total | %u reviews total
pt_BR[0]: %u avaliação no total
pt_BR[1]: %u avaliações no total

en: out of 5 stars
pt_BR: de 5 estrelas

[ctx: Reviewer name]
note: TRANSLATORS: this is when a user doesn't specify a name
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

note: TRANSLATORS: we explain what the action is going to do
en: You can report reviews for abusive, rude, or discriminatory behavior.
pt_BR: Você pode relatar avaliações para comportamento abusivo, rude ou discriminatório.

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Once reported, a review will be hidden until it has been checked by an administrator.
pt_BR: Uma vez relatada, uma avaliação será ocultada até que seja verificada por um administrador.

note: TRANSLATORS: window title when * reporting a user-submitted review * for moderation
en: Report Review?
pt_BR: Relatar avaliação?

note: TRANSLATORS: button text when * sending a review for moderation
en: _Report
pt_BR: _Relatar

note: Translators: Users can express their opinions about other users' opinions about the apps.
en: Was this review useful to you?
pt_BR: A avaliação foi útil para você?

en: Yes
pt_BR: Sim

en: No
pt_BR: Não

en: Report…
pt_BR: Relatar…

en: Remove…
pt_BR: Remover…

en: App isn’t sandboxed but the distribution has checked that it is not malicious
pt_BR: O aplicativo não funciona em sandbox, mas a distribuição verificou que não é malicioso

en: Check that you trust the vendor, as the app isn’t sandboxed
pt_BR: Verifique se você confia no fornecedor, já que o aplicativo não funciona em sandbox

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Permissions
pt_BR: Sem permissões

en: App is fully sandboxed
pt_BR: O aplicativo é totalmente executado em uma caixa de proteção

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Network Access
pt_BR: Acesso de rede

en: Can access the internet
pt_BR: Pode acessar a internet

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Network Access
pt_BR: Sem acesso à rede

en: Cannot access the internet
pt_BR: Não pode acessar a internet

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses System Services
pt_BR: Usa serviços de sistema

en: Can request data from system services
pt_BR: Pode requisitar dados de serviços de sistema

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses Session Services
pt_BR: Usa serviços de seção

en: Can request data from session services
pt_BR: Pode requisitar dados de serviços de seção

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Device Access
pt_BR: Acesso ao dispositivo do usuário

en: Can access devices such as webcams or gaming controllers
pt_BR: Pode acessar dispositivos tais como webcams ou controles de jogos

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No User Device Access
pt_BR: Sem acesso ao dispositivo do usuário

en: Cannot access devices such as webcams or gaming controllers
pt_BR: Não pode acessar dispositivos tais como webcams ou controles de jogos

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Input Device Access
pt_BR: Acesso aos dispositivo de entrada

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Microphone Access
pt_BR: Acesso ao microfone

en: Can listen using microphones without asking permission
pt_BR: Pode ouvir usando um microfone sem pedir permissão

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: System Device Access
pt_BR: Acesso ao dispositivo do sistema

en: Can access system devices which require elevated permissions
pt_BR: Pode acessar dispositivos do sistema que requerem permissões elevadas

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Screen Contents Access
pt_BR: Acesso aos conteúdos da tela

en: Can access the contents of the screen or other windows
pt_BR: Pode acessar os conteúdos da tela ou outras janelas

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Legacy Windowing System
pt_BR: Sistema de exibição antigo

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Arbitrary Permissions
pt_BR: Permissões arbitrárias

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Settings
pt_BR: Configurações de usuário

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read/Write Access
pt_BR: Acesso de leitura/escrita a todo o sistema de arquivos

en: Can read and write all data on the file system
pt_BR: Pode ler e escrever todos os dados no sistema de arquivos

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read/Write Access
pt_BR: Acesso de leitura/escrita à pasta Home

en: Can read and write all data in your home directory
pt_BR: Pode ler e escrever todos os dados em seu diretório pessoal

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read Access
pt_BR: Acesso de leitura a todo o sistema de arquivos

en: Can read all data on the file system
pt_BR: Pode ler todos os dados no sistema de arquivos

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read Access
pt_BR: Acesso de leitura à pasta Home

en: Can read all data in your home directory
pt_BR: Pode ler todos os dados em seu diretório pessoal

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read/Write Access
pt_BR: Acesso de leitura/escrita a pasta Downloads

en: Can read and write all data in your downloads directory
pt_BR: Pode ler e escrever todos os dados em seu diretório de downloads

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read Access
pt_BR: Acesso de leitura à pasta downloads

en: Can read all data in your downloads directory
pt_BR: Pode ler todos os dados em seu diretório de downloads

en: Can read and write all data in the directory
pt_BR: Pode ler e escrever todos os dados no diretório

en: Can read all data in the directory
pt_BR: Pode ler todos os dados no diretório

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No File System Access
pt_BR: Sem acesso ao sistema de arquivos

en: Cannot access the file system at all
pt_BR: Não pode acessar o sistema de arquivos

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: App developer is verified
pt_BR: O desenvolvedor do aplicativo é verificado

en: The developer of this app has been verified to be who they say they are
pt_BR: O desenvolvedor deste aplicativo foi verificado como sendo quem diz ser

note: Translators: This indicates an app uses an outdated SDK. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Insecure Dependencies
pt_BR: Dependências inseguras

en: Software or its dependencies are no longer supported and may be insecure
pt_BR: O programa ou suas dependências não possui mais suporte ou pode ser inseguro

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
pt_BR: Este app não especifica sob qual licença está sendo desenvolvido, e pode ser proprietário

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
pt_BR: Este programa não especifica sob qual licença está sendo desenvolvido, e pode ser proprietário

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Proprietary Code
pt_BR: Código privativo

en: The source code is not public, so it cannot be independently audited and might be unsafe
pt_BR: O código-fonte não é público, portanto não pode ser auditado de forma independente e pode não ser seguro

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”
pt_BR: Este app é desenvolvido sob a licença especial “%s”

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”
pt_BR: Este programa é desenvolvido sob a licença especial “%s”

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Auditable Code
pt_BR: Código auditável

en: The source code is public and can be independently audited, which makes the app more likely to be safe
pt_BR: O código-fonte é público, portanto pode ser auditado de forma independente, o que aumenta a probabilidade do aplicativo ser seguro

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * The placeholder is the app name.
en: %s is privileged
pt_BR: %s é privilegiado

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is safe
pt_BR: %s é seguro

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is probably safe
pt_BR: %s é provavelmente seguro

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is potentially unsafe
pt_BR: %s é potencialmente inseguro

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is unsafe
pt_BR: %s é inseguro

[ctx: Unknown license]
note: Translators: This is used for "License    Unknown"
en: Unknown
pt_BR: Desconhecida

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the permissions of an app
en: Safety
pt_BR: Seguro

en: License
pt_BR: Licença

note: Translators: This is a heading for a row showing the origin/source of an app (such as ‘flathub’).
en: Source
pt_BR: Fonte

en: Outdated SDK version
pt_BR: Versão de SDK desatualizada

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the previous screenshot in the screenshot carousel.
en: Previous Screenshot
pt_BR: Captura de tela anterior

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the next screenshot in the screenshot carousel.
en: Next Screenshot
pt_BR: Próxima captura de tela

note: Translators: Shortened form of “no screenshots available” when showing an app’s details.
en: No Screenshots
pt_BR: Sem capturas de tela

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot and * we get back 404
en: Screenshot not found
pt_BR: A captura de tela não foi localizada

note: TRANSLATORS: possibly image file corrupt or not an image
en: Failed to load image
pt_BR: Ocorreu falha ao carregar imagem

note: TRANSLATORS: this is when we request a screenshot size that * the generator did not create or the parser did not add
en: Screenshot size not found
pt_BR: O tamanho da captura de tela não foi localizada

note: TRANSLATORS: this is when we try create the cache directory * but we were out of space or permission was denied
en: Could not create cache
pt_BR: Não foi possível criar o cache

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot * that was not a valid URL
en: Screenshot not valid
pt_BR: A captura de tela não é válida

note: TRANSLATORS: this is when networking is not available
en: Screenshot not available
pt_BR: A captura de tela não está disponível

en: Screenshot
pt_BR: Captura de tela

note: TRANSLATORS: this is when there are too many search results * to show in in the search page
en: %u more match | %u more matches
pt_BR[0]: mais %u correspondência
pt_BR[1]: mais %u correspondências

en: Search page
pt_BR: Página de pesquisa

en: Search for Apps
pt_BR: Pesquisa por Apps

en: No App Found
pt_BR: Nenhum aplicativo encontrado

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates
pt_BR: Não foi possível baixar as atualizações

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download firmware updates
pt_BR: Não foi possível baixar atualizações de firmware

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: internet access required
pt_BR: Não foi possível atualizar: requer acesso à Internet

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: not enough disk space
pt_BR: Não foi possível atualizar: não há espaço suficiente em disco

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: authentication required
pt_BR: Não foi possível atualizar: requer autenticação

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: invalid authentication
pt_BR: Não foi possível atualizar: autenticação inválida

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: permission required
pt_BR: Não foi possível atualizar: requer permissão

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to get list of updates
pt_BR: Não foi possível obter a lista de atualizações

en: Unable to install: download failed
pt_BR: Não foi possível instalar: o download falhou

en: Unable to install: missing runtime
pt_BR: Não foi possível instalar: tempo de execução faltante

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s
pt_BR: Não foi possível instalar %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: internet access required
pt_BR: Não foi possível instalar: requer acesso à Internet

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: invalid app format
pt_BR: Não foi possível instalar: o aplicativo tem um formato inválido

en: Unable to install: not enough disk space
pt_BR: Não foi possível instalar: não há espaço suficiente em disco

en: Unable to install: authentication required
pt_BR: Não foi possível instalar: requer autenticação

en: Unable to install: invalid authentication
pt_BR: Não foi possível instalar: autenticação inválida

en: Unable to install: permission required
pt_BR: Não foi possível instalar: requer permissões

en: Unable to install: device must be plugged in
pt_BR: Não foi possível instalar: requer energia CA

en: Unable to install: low battery
pt_BR: Não foi possível instalar: bateria baixa

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: download failed
pt_BR: Não foi possível atualizar: o download falhou

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: device must be plugged in
pt_BR: Não foi possível atualizar: requer energia CA

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: low battery
pt_BR: Não foi possível atualizar: bateria baixa

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s
pt_BR: Não foi possível atualizar %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates
pt_BR: Não foi possível instalar atualizações

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade
pt_BR: Não foi possível atualizar

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: download failed
pt_BR: Não foi possível atualizar: o download falhou

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: internet access required
pt_BR: Não foi possível atualizar: requer acesso à Internet

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: not enough disk space
pt_BR: Não foi possível atualizar: não há espaço suficiente em disco

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: authentication required
pt_BR: Não foi possível atualizar: requer autenticação

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: invalid authentication
pt_BR: Não foi possível atualizar: autenticação inválida

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: permission required
pt_BR: Não foi possível atualizar: requer permissões

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: device must be plugged in
pt_BR: Não foi possível atualizar: requer energia CA

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: low battery
pt_BR: Não foi possível atualizar: bateria baixa

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication required
pt_BR: Não foi possível desinstalar: requer autenticação

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication invalid
pt_BR: Não foi possível desinstalar: autenticação inválida

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: permission required
pt_BR: Não foi possível desinstalar: requer permissões

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: device must be plugged in
pt_BR: Não foi possível desinstalar: requer energia CA

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: low battery
pt_BR: Não foi possível desinstalar: bateria baixa

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s
pt_BR: Não foi possível desinstalar %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the '%s' is replaced with the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to launch %s
pt_BR: Não foi possível abrir %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification TRANSLATORS: we failed to get a proper error code
en: Sorry, something went wrong
pt_BR: Desculpe, alguma coisa deu errado

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Not enough disk space for operation
pt_BR: Não há espaço suficiente em disco para a operação

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: file type not supported
pt_BR: Não foi possível instalar: tipo de arquivo não suportado

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: authentication failed
pt_BR: Não foi possível instalar: a autenticação falhou

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install
pt_BR: Não foi possível instalar

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to contact %s
pt_BR: Não foi possível entrar em contato com %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the 'Software' means this app, aka 'GNOME Software'.
en: Restart Software to use new plugins
pt_BR: O Programas precisa ser reiniciado para usar novos plug-ins

note: TRANSLATORS: need to be connected to the AC power
en: Device needs to be plugged in
pt_BR: O dispositivo necessita estar conectado à energia CA

note: TRANSLATORS: not enough juice to do this safely
en: Battery level is too low
pt_BR: O nível da bateria está baixo demais

en: _Software Repositories
pt_BR: Repositório_s de programas

en: _Keyboard Shortcuts
pt_BR: A_talhos de teclado

en: _Preferences
pt_BR: _Preferências

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Main Menu
pt_BR: Menu principal

en: Search apps
pt_BR: Pesquisar aplicativos

note: Translators: A label for a button to show all available software.
en: _Explore
pt_BR: _Explorar

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: A label for a button to show only software which is already installed.
en: _Installed
pt_BR: _Instalados

[ctx: Header bar button for list of apps to be updated]
note: Translators: A label for a button to show only updates which are available to install.
en: _Updates
pt_BR: _Atualizações

en: Go back
pt_BR: Voltar

note: Translators: This is shown in a bubble to represent a 0 byte * storage size, so its context is “storage size: none”. The * bubble is small, so the string should be as short as * possible.
en: None
pt_BR: Nada

en: App Data
pt_BR: Dados do aplicativo

en: Data needed for the app to run
pt_BR: Dados necessários para o aplicativo ser executado

en: User Data
pt_BR: Dados do usuário

en: Data created by you in the app
pt_BR: Dados criados por você no aplicativo

en: Cache Data
pt_BR: Dados do cache

en: Temporary cached data
pt_BR: Dados armazenados temporariamente em cache

en: The app itself
pt_BR: O aplicativo em si

en: Required Dependencies
pt_BR: Dependências necessárias

en: Shared system components required by this app
pt_BR: Componentes de sistema compartilhados exigidos por este aplicativo

[ctx: Download size]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the storage or download size needed for an app
en: Storage
pt_BR: Armazenamento

note: Translators: Please do not translate the markup or link href
en: Cached data can be cleared from the <a href="dummy">_app settings</a>.
pt_BR: Os dados em cache podem ser limpos nas <a href="dummy">configurações do _aplicativo</a>.

en: %s (Installed)
pt_BR: %s (Instalado)

en: %s (Installing)
pt_BR: %s (Instalando)

en: %s (Downloading)
pt_BR: %s (Baixando)

en: %s (Removing)
pt_BR: %s (Removendo)

en: _Details
pt_BR: _Detalhes

en: Examine Disk
pt_BR: Examine o disco

en: Network Settings
pt_BR: Configurações de rede

en: _Restart Now…
pt_BR: _Reiniciar agora…

note: TRANSLATORS: this is the subtitle of the installed updates dialog window. %s will be replaced by the date when the updates were installed. The date format is defined by the locale's preferred date representation ("%x" in strftime.)
en: Installed on %s
pt_BR: Instalado em %s

note: TRANSLATORS: this is the title of the installed updates dialog window
en: Installed Updates
pt_BR: Atualizações instaladas

en: No Updates Installed
pt_BR: Nenhuma atualização instalada

en: Updates Are Out of Date
pt_BR: Atualizações estão desatualizadas

en: Please check for available updates
pt_BR: Verifique por atualizações disponíveis

en: Critical Updates Ready to Install
pt_BR: Atualizações críticas prontas para instalação

en: Install critical updates as soon as possible
pt_BR: Instalar atualizações críticas assim que possível

en: Critical Updates Available to Download
pt_BR: Atualizações críticas disponíveis para download

en: Download critical updates as soon as possible
pt_BR: Baixar atualizações críticas assim que possível

en: Updates Ready to Install
pt_BR: Atualizações prontas para instalação

en: Software updates are ready and waiting
pt_BR: Atualizações de programa estão prontas e aguardando

en: Updates Available to Download
pt_BR: Atualizações disponíveis para download

en: Software updates can be downloaded
pt_BR: Atualizações de programas podem ser baixadas

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated and restart is required
en: %u App Updated — Restart Required | %u Apps Updated — Restart Required
pt_BR[0]: %u aplicativo atualizado — é necessário reiniciar
pt_BR[1]: %u aplicativos atualizados — é necessário reiniciar

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated
en: %u App Updated | %u Apps Updated
pt_BR[0]: %u aplicativo atualizado
pt_BR[1]: %u aplicativos atualizados

note: TRANSLATORS: %1 is an app name, e.g. Firefox
en: %s has been updated.
pt_BR: %s foi atualizado.

note: TRANSLATORS: the app needs restarting
en: Please restart the app.
pt_BR: Por favor, reinicie o aplicativo.

note: TRANSLATORS: %1 and %2 are both app names, e.g. Firefox
en: %s and %s have been updated.
pt_BR: %s e %s foram atualizados.

note: TRANSLATORS: at least one app needs restarting
en: %u app requires a restart. | %u apps require a restart.
pt_BR[0]: %u aplicativo requer reinicialização.
pt_BR[1]: %u aplicativos requerem reinicialização.

note: TRANSLATORS: %1, %2 and %3 are all app names, e.g. Firefox
en: Includes %s, %s and %s.
pt_BR: Inclui %s, %s e %s.

note: TRANSLATORS: this is when the current operating system version goes end-of-life
en: Operating System Updates Unavailable
pt_BR: Atualizações de sistema operacional indisponíveis

note: TRANSLATORS: this is the message dialog for the distro EOL notice
en: Upgrade to continue receiving security updates.
pt_BR: Atualize para continuar a receber atualizações de segurança.

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade, the replacement would be the * distro name, e.g. 'Fedora'
en: A new version of %s is available to install
pt_BR: Uma nova versão de %s está disponível para instalação

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade
en: Software Upgrade Available
pt_BR: Atualizações de programas disponíveis

note: TRANSLATORS: title when we offline updates have failed
en: Software Updates Failed
pt_BR: Ocorreu falha em atualizações de programas

note: TRANSLATORS: message when we offline updates have failed
en: An important operating system update failed to be installed.
pt_BR: Uma atualização importante do sistema operacional para ser instalada.

en: Show Details
pt_BR: Mostrar detalhes

note: TRANSLATORS: Notification title when we've done a distro upgrade
en: System Upgrade Complete
pt_BR: Atualização do sistema concluída

note: TRANSLATORS: This is the notification body when we've done a * distro upgrade. First %s is the distro name and the 2nd %s * is the version, e.g. "Welcome to Fedora 28!"
en: Welcome to %s %s!
pt_BR: Bem-vindo ao %s %s!

note: TRANSLATORS: title when we've done offline updates
en: Software Update Installed | Software Updates Installed
pt_BR[0]: Atualização de programa instalada
pt_BR[1]: Atualizações de programas instaladas

note: TRANSLATORS: message when we've done offline updates
en: An important operating system update has been installed. | Important operating system updates have been installed.
pt_BR[0]: Uma atualização importante do sistema operacional foi instalada.
pt_BR[1]: Atualizações importantes do sistema operacional foram instaladas.

[ctx: updates]
note: TRANSLATORS: Button to look at the updates that were installed. * Note that it has nothing to do with the app reviews, the * users can't express their opinions here. In some languages * "Review (evaluate) something" is a different translation than * "Review (browse) something."
en: Review
pt_BR: Verificar

note: TRANSLATORS: this is when the offline update failed
en: Failed To Update
pt_BR: Ocorreu falha ao atualizar

note: TRANSLATORS: the user must have updated manually after * the updates were prepared
en: The system was already up to date.
pt_BR: O sistema já está atualizado.

note: TRANSLATORS: the user aborted the update manually
en: The update was cancelled.
pt_BR: A atualização foi cancelada.

note: TRANSLATORS: the package manager needed to download * something with no network available
en: Internet access was required but wasn’t available. Please make sure that you have internet access and try again.
pt_BR: Era necessário acesso à internet, mas que não estava disponível. Por favor, certifique-se de que você possui acesso à internet e tente novamente.

note: TRANSLATORS: if the package is not signed correctly
en: There were security issues with the update. Please consult your software provider for more details.
pt_BR: Ocorreram problemas de segurança com a atualização. Por favor consulte o seu fornecedor de programa para mais detalhes.

note: TRANSLATORS: we ran out of disk space
en: There wasn’t enough disk space. Please free up some space and try again.
pt_BR: Não há espaço suficiente em disco. Por favor libere algum espaço e tente novamente.

note: TRANSLATORS: We didn't handle the error type
en: We’re sorry: the update failed to install. Please wait for another update and try again. If the problem persists, contact your software provider.
pt_BR: Desculpe-nos: ocorreu falha na instalação da atualização. Por favor aguarde por outra atualização e tente novamente. Se o problema continuar, entre em contato com seu fornecedor de programa.

note: TRANSLATORS: This is the time when we last checked for updates
en: Last checked: %s
pt_BR: Última verificação: %s

en: Stop
pt_BR: Parar

en: Check for Updates
pt_BR: Verificar por atualizações

note: TRANSLATORS:  the first %s is the distro name, e.g. 'Fedora' * and the second %s is the distro version, e.g. '25'
en: %s %s has stopped receiving critical software updates
pt_BR: %s %s parou de receber atualizações críticas de software

note: TRANSLATORS: This message is meant to tell users that they need to upgrade * or else their distro will not get important updates.
en: Your operating system has stopped receiving critical software updates
pt_BR: Seu sistema operacional parou de receber atualizações críticas de software

note: TRANSLATORS: this is to explain that downloading updates may cost money
en: Charges May Apply
pt_BR: Podem ser feitas cobranças

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Checking for updates while using mobile broadband could cause you to incur charges.
pt_BR: Verificar atualizações quando se está usando conexão móvel pode resultar em cobranças extras.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Check _Anyway
pt_BR: Verificar mesmo _assim

note: TRANSLATORS: can't do updates check
en: No Network
pt_BR: Nenhuma rede

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Internet access is required to check for updates.
pt_BR: Acesso à internet é necessário para verificar atualizações.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Network _Settings
pt_BR: Configuraçõe_s de rede

en: Software Upgrades Downloaded
pt_BR: Atualizações de programas baixadas

en: Software upgrades have been downloaded and are ready to be installed.
pt_BR: Atualizações de programa estão baixadas e prontas para serem instaladas.

en: Check for updates
pt_BR: Verificação de atualizações

[ctx: Apps to be updated]
en: Updates
pt_BR: Atualizações

en: Updates page
pt_BR: Página de atualizações

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: Loading Updates
pt_BR: Carregando atualizações

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: This could take a while
pt_BR: Isso pode levar um tempo

note: TRANSLATORS: This means all software (plural) installed on this system is up to date.
en: Up to Date
pt_BR: Atualizado

en: Use Mobile Data?
pt_BR: Usar dados móveis?

en: Checking for updates when using mobile broadband could cause you to incur charges
pt_BR: Verificar atualizações quando se está usando conexão móvel pode resultar em cobranças extras

en: _Check Anyway
pt_BR: Verifi_car mesmo assim

en: No Connection
pt_BR: Sem conexão

en: Go online to check for updates
pt_BR: Fique online para verificar atualizações

en: _Network Settings
pt_BR: Co_nfigurações de rede

en: Error
pt_BR: Erro

en: Updates are automatically managed
pt_BR: As atualizações são gerenciadas automaticamente

en: Software Updates Paused
pt_BR: Atualizações de programas em pausa

en: Automatic software updates have been paused for the following reasons:
pt_BR: Atualizações automáticas de programas está em pausa devido as seguintes razões:

en: 
    • The current network connection is metered
pt_BR: 
    • A conexão de rede atual é limitada

en: 
    • The current network connection prohibits large downloads
pt_BR: 
    • A conexão de rede atual proíbe grandes downloads

en: 
    • Power saver mode is active
pt_BR: 
    • Modo economia de energia ativado

en: 
    • Game mode is active
pt_BR: 
    • Modo jogo ativado

en: Software updates paused
pt_BR: Atualizações de programas em pausa

en: Network connection is metered - software updates paused
pt_BR: Conexão de rede limitada - atualizações de programas em pausa

en: Network connection prohibits large downloads - software updates paused
pt_BR: Conexão de rede proíbe grandes downloads - atualizações de programas em pausa

en: Power saver mode is active - software updates paused
pt_BR: Modo economia de energia ativado - atualizações de programas em pausa

en: Game mode is active - software updates paused
pt_BR: Modo jogo ativado - atualizações de programas em pausa

note: TRANSLATORS: This is the button for installing all * offline updates
en: _Restart & Update…
pt_BR: _Reiniciar & atualizar…

note: TRANSLATORS: This is the button for upgrading all * online-updatable apps
en: U_pdate All
pt_BR: At_ualizar tudo

en: Software Updates Downloaded
pt_BR: Atualizações de programas baixadas

en: Software updates have been downloaded and are ready to be installed.
pt_BR: Atualizações de programas estão baixadas e prontas para serem instaladas.

note: TRANSLATORS: This is the header for system firmware that * requires a reboot to apply
en: Integrated Firmware
pt_BR: Firmware integrado

note: TRANSLATORS: This is the header for offline OS and offline * app updates that require a reboot to apply
en: Requires Restart
pt_BR: Requer reinício

note: TRANSLATORS: This is the header for online runtime and * app updates, typically flatpaks or snaps
en: App Updates
pt_BR: Atualizações do aplicativo

note: TRANSLATORS: This is the header for device firmware that can * be installed online
en: Device Firmware
pt_BR: Firmware de dispositivo

en: _Download
pt_BR: _Baixar

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The first %s is the distro name * and the 2nd %s is the version, e.g. "Fedora 35 Available"
en: %s %s Available
pt_BR: %s %s disponível

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The %s is the distro name, * e.g. "GNOME OS Available"
en: %s Available
pt_BR: %s disponível

en: Learn about the new version
pt_BR: Saiba mais sobre a nova versão

note: Translators: the first '%s' is replaced with the downloaded size, the second '%s' with the total download size, forming text like "135 MB of 2 GB downloaded"
en: %s of %s downloaded
pt_BR: %s de %s baixado

note: Translators: the '%u' is replaced with the actual percentage being already downloaded, forming text like "13% downloaded"
en: %u%% downloaded
pt_BR: %u%% baixado

en: A major upgrade, with new features and added polish.
pt_BR: Uma atualização importante, com novos recursos e polimento adicionado.

en: _Restart & Upgrade…
pt_BR: _Reiniciar & atualizar…

en: Remember to back up data and files before upgrading.
pt_BR: Lembre-se de fazer backup dos dados e arquivos antes de atualizar.

en: Failed to delete file “%s”: %s
pt_BR: Falha ao remover o arquivo “%s”: %s

en: Failed to delete directory “%s”: %s
pt_BR: Falha ao remover o diretório “%s”: %s

en: Add, remove or update software on this computer
pt_BR: Adicione, remova ou atualize programas neste computador

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;
pt_BR: Atualizações;Upgrade;Atualização;Fontes;Repositórios;Preferências;Instalação;Instalar;Desinstalar;Programa;Software;Aplicativo;App;Loja;Store;

note: TRANSLATORS: this is a group of updates that are not * packages and are not shown in the main list
en: System Updates
pt_BR: Atualização do sistema

note: TRANSLATORS: this is a longer description of the * "System Updates" string
en: General system updates, such as security or bug fixes, and performance improvements.
pt_BR: Atualizações gerais do sistema, como segurança ou correção de bugs e melhorias de desempenho.

note: Translators: The '%s' is replaced with the OS name, like "Endless OS"
en: %s update with new features and fixes.
pt_BR: Atualização de %s com novos recursos e correções.

en: EOS update service could not fetch and apply the update.
pt_BR: O serviço de atualização do EOS não conseguiu obter e aplicar a atualização.

en: Web App
pt_BR: Aplicativos web

en: Web Apps Support
pt_BR: Suporte a aplicativos web

en: Run popular web applications in a browser
pt_BR: Execute aplicativos populares da web em um navegador

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading upgrade information…
pt_BR: Baixando informação de atualização…

note: TRANSLATORS: this is a title for Fedora distro upgrades
en: Upgrade for the latest features, performance and stability improvements.
pt_BR: Atualize para os últimos recursos, melhorias de desempenho e estabilidade.

en: Flatpak Support
pt_BR: Suporte a flatpak

en: Flatpak is a framework for desktop apps on Linux
pt_BR: Flatpak é um framework para aplicativos de desktop no Linux.

note: Reference: https://docs.flatpak.org/en/latest/flatpak-command-reference.html#idm45858571325264
en: System folder %s
pt_BR: Pasta do sistema %s

en: Home subfolder %s
pt_BR: Subpasta de pasta pessoal %s

en: Host system folders
pt_BR: Pastas do sistema hospedeiro

en: Host system configuration from /etc
pt_BR: Configuração do sistema hospedeiro de /etc

en: Desktop folder
pt_BR: Pasta da área de trabalho

en: Desktop subfolder %s
pt_BR: Subpasta da área de trabalho %s

en: Documents folder
pt_BR: Pasta de documentos

en: Documents subfolder %s
pt_BR: Subpasta de documentos %s

en: Music folder
pt_BR: Pasta de músicas

en: Music subfolder %s
pt_BR: Subpastas de músicas %s

en: Pictures folder
pt_BR: Pasta de fotos

en: Pictures subfolder %s
pt_BR: Subpasta de imagens %s

en: Public Share folder
pt_BR: Pasta de compartilhamento público

en: Public Share subfolder %s
pt_BR: Subpasta de compartilhamento público %s

en: Videos folder
pt_BR: Pasta de vídeos

en: Videos subfolder %s
pt_BR: Subpasta de vídeos %s

en: Templates folder
pt_BR: Pasta de modelos

en: Templates subfolder %s
pt_BR: Subpasta de modelos %s

en: User cache folder
pt_BR: Pasta de cache do usuário

en: User cache subfolder %s
pt_BR: Subpasta de cache do usuário %s

en: User configuration folder
pt_BR: Pasta de configuração do usuário

en: User configuration subfolder %s
pt_BR: Subpasta de configuração do usuário %s

en: User data folder
pt_BR: Pasta de dados do usuário

en: User data subfolder %s
pt_BR: Subpasta de dados do usuário %s

en: User runtime folder
pt_BR: Pasta de tempo de execução do usuário

en: User runtime subfolder %s
pt_BR: Subpasta de tempo de execução do usuário %s

en: Filesystem access to %s
pt_BR: Acesso ao sistema de arquivos para %s

note: TRANSLATORS: status text when downloading new metadata
en: Getting flatpak metadata for %s…
pt_BR: Obtendo metadados de flatpak para %s…

en: Failed to refine addon ‘%s’: %s
pt_BR: Falha ao refinar o complemento “%s”: %s

en: User Installation
pt_BR: Instalação de usuário

en: System Installation
pt_BR: Instalação de sistema

en: App ID
pt_BR: ID do app

en: Failed to add to install for addon ‘%s’: %s
pt_BR: Falha ao adicionar para instalação para o complemento “%s”: %s

en: Failed to add to uninstall for addon ‘%s’: %s
pt_BR: Falha ao adicionar para desinstalação para o complemento “%s”: %s

en: Remote “%s” doesn't allow install of “%s”, possibly due to its filter. Remove the filter and repeat the install. Detailed error: %s
pt_BR: O “%s” remoto não permite a instalação do “%s”, possivelmente devido ao seu filtro. Remova o filtro e repita a instalação. Detalhes do erro: %s

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
pt_BR: A energia do sistema está muito baixa para realizar a atualização

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
pt_BR: A energia do sistema está muito baixa para executar a atualização (%u%%, requer %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
pt_BR: O dispositivo está inacessível ou fora do alcance sem fio

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
pt_BR: A energia da bateria do dispositivo está muito baixa

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
pt_BR: A energia da bateria do dispositivo está muito baixa (%u%%, requer %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
pt_BR: O dispositivo está aguardando a atualização para ser aplicada

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
pt_BR: O dispositivo requer energia CA para ser conectado

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
pt_BR: O dispositivo não pode ser usado enquanto a tampa estiver fechada

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
pt_BR: Atualização do dispositivo %s

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
pt_BR: Atualização do sistema %s

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
pt_BR: Atualização do controlador embarcado %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
pt_BR: Atualização do ME %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
pt_BR: Atualização corporativa de ME para %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
pt_BR: Atualização consumidor-final de ME para %s

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
pt_BR: Atualização do controlador %s

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
pt_BR: Atualização de Controlador Thunderbolt %s

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system bootup
en: %s CPU Microcode Update
pt_BR: Atualização de microcódigo de CPU %s

note: TRANSLATORS: configuration refers to hardware state, * e.g. a security database or a default power value
en: %s Configuration Update
pt_BR: Atualização do configuração %s

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
pt_BR: Atualização de bateria %s

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
pt_BR: Atualização de câmera %s

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
pt_BR: Atualização TPM %s

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
pt_BR: Atualização do touchpad %s

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
pt_BR: Atualização do mouse %s

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
pt_BR: Atualização do teclado %s

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
pt_BR: Atualização do controlador de armazenamento %s

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
pt_BR: Atualização da interface de rede %s

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
pt_BR: Atualização da tela %s

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
pt_BR: Atualização do BMC %s

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
pt_BR: Atualização do receptor USB %s

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
pt_BR: Atualização da unidade %s

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
pt_BR: Atualização da unidade flash %s

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
pt_BR: Atualização do SSD %s

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
pt_BR: Atualização da GPU %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
pt_BR: Atualização da dock %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
pt_BR: Atualização da dock USB %s

en: Firmware update could not be applied:
pt_BR: Atualização de firmware não pôde ser aplicada:

en: Firmware Upgrade Support
pt_BR: Suporte a atualização de firmware

en: Provides support for firmware upgrades
pt_BR: Fornece suporte para atualizações de firmwares

en: Install Unsigned Software?
pt_BR: Instalar programa sem assinatura?

en: Software that is to be installed is not signed. It will not be possible to verify the origin of updates to this software, or whether updates have been tampered with.
pt_BR: O software a ser instalado não possui assinatura. Não será possível verificar a origem das atualizações deste software ou se as atualizações foram adulteradas.

en: Download Unsigned Software?
pt_BR: Baixar programa sem assinatura?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with.
pt_BR: Atualizações sem assinatura estão disponíveis. Sem uma assinatura, não será possível verificar a origem da atualização ou se foi adulterada.

en: Update Unsigned Software?
pt_BR: Atualizar programa sem assinatura?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with. Software updates will be disabled until unsigned updates are either removed or updated.
pt_BR: Atualizações sem assinatura estão disponíveis. Sem uma assinatura, não será possível verificar a origem da atualização ou se foi adulterada. Atualizações de programas serão desabilitadas até que as atualizações sem assinaturas sejam removidas ou atualizadas.

en: Packages
pt_BR: Pacotes

en: Failed to install updates:
pt_BR: Não foi possível instalar atualizações:

en: Operating System (OSTree)
pt_BR: Sistema operacional (OSTree)

en: Snap Support
pt_BR: Suporte a Snap

en: A snap is a universal Linux package
pt_BR: Um snap é um pacote universal de Linux
