gnome-software master - en to ro translation catalogue (1024 entries)

en: Software
ro: Aplicații

en: Install and update apps
ro: Instalează și actualizează aplicația

en: Software allows you to find and install new apps and system extensions and remove existing installed apps.
ro: Software vă permite să găsiți și să instalați aplicații noi și extensii de sistem și să eliminați aplicațiile instalate existente.

en: Software showcases featured and popular apps with useful descriptions and multiple screenshots per app. Apps can be found either through browsing the list of categories or by searching. It also allows you to update your system using an offline update.
ro: Software prezintă aplicații recomandate și populare cu descrieri utile și multiple capturi de ecran per aplicație. Aplicațiile pot fi găsite fie prin navigarea listei de categorii, fie prin căutare. De asemenea, vă permite să vă actualizați sistemul utilizând o actualizare deconectată.

en: Overview panel
ro: Panoul de ansamblu

en: Details panel
ro: Panoul cu detalii

en: Installed panel
ro: Panoul cu instalate

en: Updates panel
ro: Panoul cu actualizări

en: The update details
ro: Detaliile actualizărilor

en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

en: Install an appstream file into a system location
ro: Instalează un fișier appstream într-o locație din sistem

en: Installing an appstream file into a system location
ro: Se instalează un fișier appstream într-o locație din sistem

en: A list of compatible projects
ro: O listă de proiecte compatibile

en: This is a list of compatible projects we should show such as GNOME, KDE and XFCE.
ro: Aceasta este o listă de proiecte compatibile pe care trebuie să le prezentăm cum ar fi GNOME, KDE și XFCE.

en: Whether to manage updates and upgrades in GNOME Software
ro: Dacă se administrează actualizări și upgrade-uri în Aplicații GNOME

en: If disabled, GNOME Software will hide the updates panel, not perform any automatic updates actions or prompt for upgrades.
ro: Dacă opțiunea este dezactivată, Aplicații GNOME va ascunde panoul de actualizări și nu va executa nicio acțiune de actualizare automată sau întreba de upgrade-uri.

en: Automatically download and install updates
ro: Descarcă și instalează actualizări automat

en: If enabled, GNOME Software automatically downloads software updates in the background, also installing ones that do not require a reboot.
ro: Dacă este activat, Aplicații GNOME va descărca actualizările în fundal automat, instalând de asemenea pe acelea ce nu necesită o repornire.

en: Notify the user about software updated in the background
ro: Notifică utilizatorul despre aplicațiile actualizate în fundal

en: If enabled, GNOME Software notifies the user about updates that happened whilst the user was idle.
ro: Dacă este activat, Aplicații GNOME va notifica utilizatorul despre actualizări care s-au petrecut în timp ce utilizatorul era inactiv.

en: Whether to automatically refresh when on a metered connection
ro: Dacă să se reîmprospăteze automat când sunteți pe o conexiune contorizată

en: If enabled, GNOME Software automatically refreshes in the background even when using a metered connection (eventually downloading some metadata, checking for updates, etc., which may incur in costs for the user).
ro: Dacă este activată, Aplicații GNOME va reîmprospăta automat în fundal chiar și atunci când o conexiune contorizată este în uz (într-un final descărcând unele metadate, verificând după actualizări, etc., fapt ce poate produce costuri pentru utilizator).

en: Whether it’s the very first run of GNOME Software
ro: Dacă este prima rulare a lui Aplicații GNOME

en: Show star ratings next to applications
ro: Arată steluțe de evaluare lângă aplicații

en: Filter applications based on the default branch set for the remote
ro: Filtrează aplicații pe baza unui set de ramuri de la distanță

en: Non-free applications show a warning dialog before install
ro: Aplicațiile nelibere vor arăta un dialog de avertizare înainte de instalare

en: When non-free applications are installed a warning dialog can be shown. This controls if that dialog is suppressed.
ro: Când sunt instalate aplicații care nu sunt gratuite, poate fi afișat un dialog de avertizare. Aceasta controlează dacă acel dialog este suprimat.

en: The last update check timestamp
ro: Marcaj de timp pentru ultima verificare după actualizări

en: The last upgrade notification timestamp
ro: Marcaj de timp pentru ultima înștiințare de upgrade

en: The last update notification timestamp
ro: Marcaj de timp pentru ultima înștiințare de actualizare

en: The timestamp of the first security update, cleared after update
ro: Marcajul de timp al primei actualizări de securitate, restabilit după actualizare

en: The last update timestamp
ro: Marcaj de timp pentru ultima actualizare

en: The age in seconds to verify the upstream screenshot is still valid
ro: Timpul în secunde la care să se verifice dacă captura de ecran de la distanță încă este validă

en: Choosing a larger value will mean less round-trips to the remote server but updates to the screenshots may take longer to show to the user. A value of 0 means to never check the server if the image already exists in the cache.
ro: Alegând o valoare mai mare înseamnă mai puține conexiuni către server dar actualizări ale capturilor de ecran pot dura mai mult până ajung la utilizator. O valoare de 0 înseamnă că nu se va contacta serverul niciodată dacă imaginea există în memoria cache.

en: The server to use for application reviews
ro: Serverul de folosit pentru recenzii pentru aplicații

en: The minimum karma score for reviews
ro: Scorul minim karma pentru recenzii

en: Reviews with karma less than this number will not be shown.
ro: Recenzii cu karma mai mic decât acest număr nu vor fi afișate.

en: A list of official repositories that should not be considered 3rd party
ro: O listă de depozite oficiale care nu ar trebui considerate terțe

en: A list of required repositories that cannot be disabled or removed
ro: O listă a depozitelor necesare care nu pot fi dezactivate sau eliminate

en: A list of official repositories that should be considered free software
ro: O listă de depozite oficiale care ar trebui considerate aplicații libere

en: The licence URL to use when an application should be considered free software
ro: URL-ul licenței de folosit când o aplicație trebuie considerată aplicație liberă

en: Install bundled applications for all users on the system where possible
ro: Instalează aplicații împachetate pentru toți utilizatorii sistemului când este posibil

en: Allow access to the Software Repositories dialog
ro: Permite accesul la dialogul Depozite de aplicații

en: Offer upgrades for pre-releases
ro: Oferă upgrade-uri pentru pre-lansate

en: Show some UI elements informing the user that an app is non-free
ro: Arată unele elemente UI informând utilizatorul că aplicația este neliberă

en: Show the installed size for apps in the list of installed applications
ro: Arată dimensiunea instalării pentru aplicațiile din lista de aplicații instalate

note: Translators: Replace the link with a version in your language, e.g. 'https://de.wikipedia.org/wiki/Proprietäre_Software'. Remember to include ''.
en: 'https://en.wikipedia.org/wiki/Proprietary_software'
ro: 'https://ro.wikipedia.org/wiki/Software_proprietar'

en: The URI that explains nonfree and proprietary software
ro: URI-ul care explică programele nelibere și proprietare

en: A list of URLs pointing to appstream files that will be downloaded into an swcatalog folder
ro: O listă de URL-uri care arată către fișiere appstream care vor fi descărcate într-un dosar swcatalog

en: Install the AppStream files to a system-wide location for all users. If false, files are installed in non-standard $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml directory
ro: Instalează fișierele AppStream la o locație la nivelul întregului sistem pentru toți utilizatorii. Dacă este fals, fișierele sunt instalate într-un director non-standard $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml

en: Priority order of packaging formats to prefer, with more important formats listed first. An empty array means the default order. Omitted formats are assumed to be listed last. Example packaging formats are: deb, flatpak, rpm, snap. The formats can be optionally specified with an origin name, divided by a colon, for example 'flatpak:flathub'.
ro: Ordinea de prioritate a formatelor de împachetare de preferat, cu formatele mai importate listate mai întâi. O matrice goală înseamnă ordinea implicită. Se presupune că formatele omise sunt listate ultimele. Exemple de formate de împachetare sunt: deb, flatpak, rpm, snap. Formatele pot fi specificate opțional cu un nume de origine, separat prin două puncte, de exemplu „flatpak:flathub”.

en: The timestamp of the last attempt to remove unused Flatpak runtimes
ro: Marcajul de timp al ultimei încercări de a elimina executările Flatpak neutilizate

en: Set to 'true' to show only freely licensed apps and hide any proprietary apps.
ro: Stabilește la „true” pentru a arăta doar aplicațiile cu licență liberă și a ascunde orice aplicații proprietare.

en: The timestamp of the last received historical updates.
ro: Marcajul de timp al ultimelor actualizări istorice primite.

en: A string storing the gnome-online-account id used to login
ro: Un șir de caractere ce stochează id-ul pentru contul google folosit la autentificare

note: TRANSLATORS: tool that is used when moving profiles system-wide
en: GNOME Software AppStream system-wide installer
ro: Instalator AppStream pentru Aplicații GNOME

en: Failed to parse command line arguments
ro: Eroare la parsarea argumentelor din linia de comandă

note: TRANSLATORS: user did not specify a valid filename
en: You need to specify exactly one filename
ro: Trebuie să specificați exact un nume de fișier

note: TRANSLATORS: only able to install files as root
en: This program can only be used by the root user
ro: Acest program poate fi utilizat numai de utilizatorul root

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to validate content type: %s
ro: Nu s-a putut valida tipul de conținut: %s

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to move: %s
ro: Nu s-a putut muta: %s

en: Software Install
ro: Instalare aplicații

en: Install selected software on the system
ro: Instalează aplicațiile selectate pe calculator

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon Violence
ro: Violență animată

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding cartoon violence
ro: Nicio informație referitoare la violență animată

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Fantasy Violence
ro: Violență fantastică

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding fantasy violence
ro: Nicio informație referitoare la violență fantastică

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic Violence
ro: Violență reală

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding realistic violence
ro: Nicio informație referitoare la violență reală

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Violence Depicting Bloodshed
ro: Violență reprezentată prin vărsare de sânge

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding bloodshed
ro: Nicio informație referitoare la violență reprezentată prin vărsare de sânge

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Violence
ro: Violență sexuală

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexual violence
ro: Nicio informație referitoare la violență sexuală

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Alcohol
ro: Alcool

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to alcohol
ro: Nicio informație referitoare la alcool

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Narcotics
ro: Narcotice

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to illicit drugs
ro: Nicio informație referitoare la droguri ilegale

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Tobacco
ro: Tutun

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to tobacco products
ro: Nicio informație referitoare la produse cu tutun

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Nudity
ro: Nuditate

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding nudity of any sort
ro: Nicio informație referitoare la nuditate de orice tip

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Themes
ro: Teme sexuale

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to or depictions of sexual nature
ro: Nicio informație referitoare la sau descrieri de natură sexuală

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Profanity
ro: Injurii

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding profanity of any kind
ro: Nicio informație referitoare la injurii de orice tip

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Inappropriate Humor
ro: Umor inadecvat

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding inappropriate humor
ro: Nicio informație referitoare la umor inadecvat

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination
ro: Discriminare

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding discriminatory language of any kind
ro: Nicio informație referitoare la limbaj discriminator de orice tip

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Advertising
ro: Reclame

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding advertising of any kind
ro: Nicio informație referitoare la reclame de orice tip

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling
ro: Jocuri de noroc

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding gambling of any kind
ro: Nicio informație referitoare la jocuri de noroc de orice tip

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Purchasing
ro: Cumpărături

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding the ability to spend money
ro: Nicio informație referitoare la abilitatea de a cheltui bani

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Chat Between Users
ro: Chat între utilizatori

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to chat with other users
ro: Nu există informații despre modalitățile de chat cu alți utilizatori

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Audio Chat Between Users
ro: Chat audio între utilizatori

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to talk with other users
ro: Nu există informații despre modalitățile de a vorbi cu alți utilizatori

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Contact Details
ro: Detalii de contact

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of social network usernames or email addresses
ro: Nu există informații despre partajarea numelor de utilizator sau adreselor de email ale rețelelor sociale

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Identifying Information
ro: Se identifică informațiile

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of user information with third parties
ro: Nu există informații despre partajarea informațiilor utilizatorului cu părți terțe

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Location Sharing
ro: Partajarea locației

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of physical location with other users
ro: Nu există informații despre partajarea locației fizice cu alți utilizatori

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Homosexuality
ro: Homosexualitate

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to homosexuality
ro: Nicio informație referitoare la homosexualitate

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prostitution
ro: Prostituție

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to prostitution
ro: Nicio informație referitoare la prostituție

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Adultery
ro: Adulter

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to adultery
ro: Nicio informație referitoare la adulter

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexualized Characters
ro: Personaje sexualizate

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexualized characters
ro: Nicio informație referitoare la personaje sexualizate

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Desecration
ro: Profanare istorică

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to desecration
ro: Nicio informație referitoare la profanare

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Human Remains
ro: Rămășițe umane

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding visible dead human remains
ro: Nu există informații despre rămășițele umane moarte vizibile

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slavery
ro: Sclavie

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to slavery
ro: Nicio informație referitoare la sclavagism

en: Does not include references to drugs
ro: Nu include referințe la droguri

en: Does not include swearing, profanity, and other kinds of strong language
ro: Nu include înjurături, obscenități și alte tipuri de limbaj puternic

en: Does not include ads or monetary transactions
ro: Nu include reclame sau tranzacții monetare

en: Does not include sex or nudity
ro: Nu include sex sau nuditate

en: Does not include uncontrolled chat functionality
ro: Nu include funcționalitatea de chat necontrolată

en: Does not include violence
ro: Nu include violență

en: Drugs
ro: Droguri

en: Strong Language
ro: Limbaj puternic

en: Money
ro: Bani

en: Violence
ro: Violență

[ctx: Age rating]
note: Translators: The app is considered suitable to be run by all ages of people. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: All
ro: Toate

note: Translators: It’s unknown what age rating this app has. The * placeholder is the app name.
en: %s has an unknown age rating
ro: %s are un rating de vârstă necunoscut

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for all ages. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for everyone
ro: %s este adecvat pentru oricine

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 3. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for toddlers
ro: %s este adecvat pentru copilași

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 5. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for young children
ro: %s este adecvat pentru copii mici

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 12. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for children
ro: %s este adecvat pentru copii

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people up to around age 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for teenagers
ro: %s este adecvat pentru adolescenți

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people aged up to and over 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for adults
ro: %s este adecvat pentru adulți

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for a specified age group. The first placeholder is the app name, the second * is the age group.
en: %s is suitable for %s
ro: %s este adecvat pentru %s

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the suitability of an app for different ages. this one’s not a placeholder
en: Age Rating
ro: Categorie de vârstă

en: How to contribute missing information
ro: Cum se contribuie informații lipsă

en: Local file
ro: Fișier local

en: Package
ro: Pachet

en: Pending
ro: În așteptare

en: Pending install
ro: Instalare în așteptare

en: Pending remove
ro: Eliminare în așteptare

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being installed
en: Installing
ro: Se instalează

en: Removing
ro: Se elimină

note: TRANSLATORS: button text TRANSLATORS: button text in the header when an app * can be installed TRANSLATORS: button text in the header when firmware * can be live-installed TRANSLATORS: update the fw
en: _Install
ro: _Instalează

note: TRANSLATORS: this is button text to remove the app
en: _Uninstall
ro: _Dezinstalează

en: Network
ro: Rețea

en: Can communicate over the network
ro: Pot comunica prin rețea

en: System Services
ro: Servicii ale sistemului

en: Can access D-Bus services on the system bus
ro: Poate accesa serviciile D-Bus pe magistrala sistemului

en: Session Services
ro: Servicii de sesiune

en: Can access D-Bus services on the session bus
ro: Poate accesa serviciile D-Bus pe magistrala sesiunilor

en: Devices
ro: Dispozitive

en: Can access arbitrary devices such as webcams
ro: Poate accesa dispozitive arbitrare, cum ar fi camere web

en: Can access system device files
ro: Pot accesa fișierele de sistem ale dispozitivelor

en: Screen contents
ro: Conținutul ecranului

note: Translators: This indicates an app can access the screen/display contents. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access screen contents
ro: Pot accesa conținutul ecranului

en: Home folder
ro: Dosar personal

en: Can view, edit and create files
ro: Poate vedea, edita și crea fișiere

en: Can view files
ro: Poate vedea fișiere

en: File system
ro: Sistem de fișiere

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_FILESYSTEM_OTHER is used only as a flag, with actual files being part of the read/full lists
en: Downloads folder
ro: Dosar descărcări

en: Settings
ro: Configurări

en: Can view and change any settings
ro: Poate vedea și modifica orice configurare

en: Legacy display system
ro: Sistem moștenit de afișare

en: Uses an old, insecure display system
ro: Folosește un sistem de afișare vechi și nesigur

en: Sandbox escape
ro: Evadare din modul sandbox

en: Can escape the sandbox and circumvent any other restrictions
ro: Poate evada din modul sandbox și împiedica orice alte restricții

note: TRANSLATORS: this is where the packager did not write * a description for the update
en: No update description available.
ro: Nu este disponibilă nicio descriere a actualizării.

note: FIXME support app == NULL set window title
en: Update Details
ro: Detalii actualizări

en: Go back
ro: Înapoi

en: Requires additional permissions
ro: Necesită permisiuni adiționale

note: Translators: Header of the section with other users' opinions about the app.
en: Reviews
ro: Recenzii

en: No reviews were found for this app.
ro: Nu s-au găsit recenzii pentru această aplicație.

en: No Reviews
ro: Nicio recenzie

en: Version History
ro: Istoricul versiunilor

en: New in Version %s
ro: Noutăți în versiunea %s

en: Version %s
ro: Versiunea %s

en: No details for this release
ro: Niciun detaliu disponibil pentru această lansare

note: TRANSLATORS: this is a command line option
en: Start up mode: either ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’ or ‘overview’
ro: Mod de pornire: fie „updates” (actualizări), „updated” (actualizat), „installed” (instalat) sau „overview” (prezentare generală)

en: MODE
ro: MOD

en: Search for applications
ro: Căutați aplicații

en: SEARCH
ro: CAUTĂ

en: Show application details (using application ID)
ro: Arată detaliile aplicației (folosind ID-ul aplicației)

en: Show application details (using package name)
ro: Arată detaliile aplicației (folosind numele pachetului)

en: PKGNAME
ro: NUME PACHET

en: Install the application (using application ID)
ro: Instalează aplicația (folosind ID-ul aplicației)

en: Uninstall the application (using application ID)
ro: Dezinstalează aplicația (utilizând ID-ul aplicației)

en: Open a local package file
ro: Deschide un pachet local

en: FILENAME
ro: NUME FIȘIER

en: The kind of interaction expected for this action: either ‘none’, ‘notify’, or ‘full’
ro: Tipul de interacție așteptat de la această acțiune: fie „none”, „notifiy”, sau „full”

en: INTERACTION
ro: INTERACȚIUNE

en: Show a local metainfo or appdata file
ro: Arată un fișier local metainfo sau appdata

en: Enable verbose debugging output (from the running instance, if already running)
ro: Activează ieșirea de depanare detaliată (din instanța care rulează, dacă deja rulează)

en: Installs any pending updates in the background
ro: Instalează orice actualizări apărute în fundal

en: Show preferences
ro: Arată preferințele

en: Quit the running instance
ro: Ieși din instanța în curs de rulare

en: Prefer local file sources to AppStream
ro: Preferă surse de fișiere locale pentru AppStream

en: Show version number
ro: Arată numărul de versiune

en: Copyright © 2016–2023 GNOME Software contributors
ro: Drepturi de autor © 2016–2023 Contribuitorii Software GNOME

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window TRANSLATORS: this is the menu item that opens the about window
en: About Software
ro: Despre Aplicații

note: TRANSLATORS: well, we seem to think so, anyway
en: A nice way to manage the software on your system.
ro: Un mod plăcut de a administra aplicații pentru sistemul dumneavoastră.

note: TRANSLATORS: we tried to show an app that did not exist
en: Sorry! There are no details for that application.
ro: Nu există detalii pentru aplicația aceea.

note: Translators: The disk usage of an app when installed. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Installed Size
ro: Dimensiunea instalării

en: Includes %s of data and %s of cache
ro: Include %s de date și %s de cache

en: Includes %s of data
ro: Include %s de date

en: Includes %s of cache
ro: Include %s de cache

en: Cache and data usage unknown
ro: Utilizarea datelor și a cache-ului necunoscută

note: Translators: The download size of an app. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Download Size
ro: Dimensiunea descărcării

en: Needs no additional system downloads
ro: Nu necesită descărcări adiționale de sistem

en: Needs an unknown size of additional system downloads
ro: Necesită o dimensiune necunoscută de descărcări de sistem adiționale

note: Translators: The placeholder is for a size string, * such as ‘150 MB’ or ‘1.5 GB’.
en: Needs %s of additional system downloads
ro: Necesită %s de descărcări de sistem adiționale

note: Translators: Displayed if the download or installed size of * an app could not be determined. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Size is unknown
ro: Dimensiunea nu este cunoscută

note: Translators: This indicates an app requires no permissions to run. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: No permissions
ro: Nu există permisiuni

note: Translators: This indicates an app uses the network. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Has network access
ro: Are acces la rețea

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus system services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses system services
ro: Utilizează serviciile sistemului

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus session services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses session services
ro: Utilizează serviciile sesiunii

note: Translators: This indicates an app can access arbitrary hardware devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access hardware devices
ro: Poate accesa dispozitivele hardware

note: Translators: This indicates an app can access system devices such as /dev/shm. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access system devices
ro: Pot accesa dispozitivele sistemului

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write all your data
ro: Poate să citească/scrie toate datele

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read all your data
ro: Poate să citească toate datele

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write your downloads
ro: Poate să citească/scrie toate descărcările

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read your downloads
ro: Poate să citească toate descărcările

note: Translators: This indicates an app can access data in the system unknown to the Software. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access some specific files
ro: Pot accesa unele fișiere specifice

note: Translators: This indicates an app can access or change user settings. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access and change user settings
ro: Poate accesa și schimba configurările utilizatorului

note: Translators: This indicates an app uses the X11 windowing system. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses a legacy windowing system
ro: Utilizează un sistem de fereastră moștenit

note: Translators: This indicates an app can escape its sandbox. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can acquire arbitrary permissions
ro: Poate să dobândească permisiuni arbitrare

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software developer is verified
ro: Dezvoltatorul aplicației este verificat

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Reviewed by OS distributor
ro: Revizuit de distribuitorul SO

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short. * The '%s' is replaced by the distribution name. Translators: The '%s' is replaced by the distribution name.
en: Reviewed by %s
ro: Revizuit de %s

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by someone other than the user’s distribution, so might not be safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Provided by a third party
ro: Oferit de o parte terță

note: Translators: This indicates an app or its runtime reached its end of life. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software no longer supported
ro: Software-ul nu mai este suportat

note: Translators: This indicates an app’s source code is freely available, so can be audited for security. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Auditable code
ro: Cod audibil

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Unknown license
ro: Licență necunoscută

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Proprietary code
ro: Cod proprietar

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Privileged
ro: Privilegiat

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Safe
ro: Sigur

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Probably Safe
ro: Probabil sigur

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Potentially Unsafe
ro: Potențial nesigur

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Unsafe
ro: Nesigur

en: Mobile Only
ro: Doar pe mobil

en: Only works on a small screen
ro: Funcționează doar pe un ecran mic

en: Desktop Only
ro: Doar pe desktop

en: Only works on a large screen
ro: Funcționează doar pe un ecran mare

en: Screen Size Mismatch
ro: Nepotrivire a dimensiunii ecranului

en: Doesn’t support your current screen size
ro: Nu suportă dimensiunea curentă a ecranului

en: Requires a touchscreen
ro: Necesită un ecran tactil

en: Requires a keyboard
ro: Necesită o tastatură

en: Requires a mouse
ro: Necesită un maus

en: Gamepad Needed
ro: Este necesar un gamepad

en: Requires a gamepad to play
ro: Necesită un gamepad pentru a juca

note: Translators: This is used in a context tile to indicate that * an app works on phones, tablets *and* desktops. It should be * short and in title case.
en: Adaptive
ro: Adaptiv

en: Works on phones, tablets and desktops
ro: Funcționează pe telefoane, tablete și desktop-uri

en: Probably requires a keyboard or mouse
ro: Probabil necesită o tastatură și un maus

en: Works on desktops and laptops
ro: Funcționează pe desktopuri și laptopuri

note: Translators: This indicates that the content rating for an * app says it can be used by all ages of people, as it contains * no objectionable content.
en: Contains no age-inappropriate content
ro: Nu conține conținut neadecvat vârstei

en: No age rating information available
ro: Nu sunt disponibile informații pentru ratingul de vârstă

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Visit Website
ro: Vizitați situl web

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed. * The ellipsis indicates that further steps are required
en: Install…
ro: Instalează…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows to cancel a queued install of the app
en: Cancel
ro: Anulează

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Install
ro: Instalează

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel * that allows the app to be easily updated live
en: Update
ro: Actualizează

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily removed
en: Uninstall…
ro: Dezinstalare…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being erased
en: Uninstalling
ro: Se dezinstalează

note: TRANSLATORS: during the update the device * will restart into a special update-only mode
en: Device cannot be used during update.
ro: Dispozitivul nu poate fi folosit în timpul actualizării.

note: TRANSLATORS: this refers to where the app came from
en: Source: %s
ro: Sursă: %s

note: Translators: A message to indicate that an app has been renamed. The placeholder is the old human-readable name.
en: Renamed from %s
ro: Redenumit de la %s

note: Replace user-provided non-localized string with a localized text
en: Stopped Receiving Updates
ro: Nu mai primește actualizări

en: Critical update
ro: Actualizare critică

[ctx: Single app]
en: Installed
ro: Instalat

note: Translators: The placeholder is an app name
en: Help Translate %s
ro: Ajutați la traducerea %s

note: Translators: The placeholder is an app name
en: %s is designed, developed, and translated by an international community of volunteers.
    
    This means that while it’s not yet available in your language, you can get involved and help translate it yourself.
ro: %s este concepută, dezvoltată, și tradusă de o comunitate internațională de voluntari.
    
    Aceasta înseamnă că chiar dacă nu este disponibilă în limba dumneavoastră, puteți să vă implicați și să ajutați la traducere.

en: Translations
ro: Traduceri

en: _Translation Website
ro: Si_tul web al traducerilor

note: TRANSLATORS: This is a description for entering user/password
en: Login required remote %s (realm %s)
ro: Autentificare la distanță necesară %s (realm %s)

en: Login Required
ro: Autentificare necesară

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _Login
ro: _Autentificare

note: Translators: Placeholder text for a login entry. Translators: It's an origin scope, 'User' or 'System' installation
en: User
ro: Utilizator

note: Translators: Placeholder text for a login entry.
en: Password
ro: Parolă

note: TRANSLATORS: this is where all apps that don't * fit in other groups are put
en: Other
ro: Altele

[ctx: Category]
note: TRANSLATORS: this is a subcategory matching all the * different apps in the parent category, e.g. "Games"
en: All
ro: Toate

note: TRANSLATORS: this is a subcategory of featured apps
en: Featured
ro: Recomandate

note: Heading for featured apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been featured ('picked') by the distribution.
en: Editor’s Choice
ro: Sugerate

note: Heading for recently updated apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been recently released upstream.
en: New & Updated
ro: Noi și actualizate

note: Heading for web apps on a category page
en: Picks from the Web
ro: Alegeri de pe web

note: Heading for the rest of the apps on a category page
en: Other Software
ro: Alte aplicații

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 1 to %u:
ro: Introduceți un număr de la 1 la %u:

note: TRANSLATORS: asking the user to choose an app from a list
en: Choose an app:
ro: Alegeți o aplicație:

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: All
ro: Toate

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Featured
ro: Recomandate

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: 3D Graphics
ro: Grafică 3D

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Photography
ro: Fotografie

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Scanning
ro: Scanare

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Vector Graphics
ro: Grafică vectorială

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Viewers
ro: Vizualizatoare

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Audio Creation & Editing
ro: Creare și editare audio

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Music Players
ro: Playere de muzică

[ctx: Menu of Productivity]
en: All
ro: Toate

[ctx: Menu of Productivity]
en: Featured
ro: Recomandate

[ctx: Menu of Productivity]
en: Database
ro: Baze de date

[ctx: Menu of Productivity]
en: Finance
ro: Finanțe

[ctx: Menu of Productivity]
en: Word Processor
ro: Procesoare de text

[ctx: Menu of Utilities]
en: Text Editors
ro: Editoare de text

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Web Browsers
ro: Navigatoare web

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: All
ro: Toate

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Featured
ro: Recomandate

[ctx: Menu of Games]
en: Action
ro: Acțiune

[ctx: Menu of Games]
en: Adventure
ro: Aventură

[ctx: Menu of Games]
en: Arcade
ro: Arcadă

[ctx: Menu of Games]
en: Blocks
ro: Blocuri

[ctx: Menu of Games]
en: Board
ro: De masă

[ctx: Menu of Games]
en: Card
ro: Cărți

[ctx: Menu of Games]
en: Emulators
ro: Emulatoare

[ctx: Menu of Games]
en: Kids
ro: Copii

[ctx: Menu of Games]
en: Logic
ro: Logică

[ctx: Menu of Games]
en: Role Playing
ro: Pe roluri

[ctx: Menu of Games]
en: Sports
ro: Sport

[ctx: Menu of Games]
en: Strategy
ro: Strategie

[ctx: Menu of Communication & News]
en: All
ro: Toate

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Featured
ro: Recomandate

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Chat
ro: Conversație

[ctx: Menu of Education & Science]
en: All
ro: Toate

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Featured
ro: Recomandate

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Artificial Intelligence
ro: Inteligență artificială

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Astronomy
ro: Astronomie

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Chemistry
ro: Chimie

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Languages
ro: Limbi

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Math
ro: Matematică

[ctx: Menu of Communication & News]
en: News
ro: Știri

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Robotics
ro: Robotică

[ctx: Menu of Art]
en: Art
ro: Artă

[ctx: Menu of Reference]
en: Biography
ro: Biografie

[ctx: Menu of Reference]
en: Comics
ro: Benzi desenate

[ctx: Menu of Reference]
en: Fiction
ro: Ficțiune

[ctx: Menu of Reference]
en: Health
ro: Sănătate

[ctx: Menu of Reference]
en: History
ro: Istorie

[ctx: Menu of Reference]
en: Lifestyle
ro: Stil de viață

[ctx: Menu of Reference]
en: Politics
ro: Politică

[ctx: Menu of Reference]
en: Sports
ro: Sport

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: All
ro: Toate

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Featured
ro: Recomandate

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Debuggers
ro: Depanatoare

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: IDEs
ro: Medii de dezvoltare integrate

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Codecs
ro: Codecuri

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Hardware Drivers
ro: Drivere pentru hardware

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Fonts
ro: Fonturi

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Input Sources
ro: Surse de intrare

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Language Packs
ro: Pachete de limbă

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Localization
ro: Localizare

note: Translators: this is a menu category
en: Create
ro: Creați

note: Translators: this is a menu category
en: Work
ro: Lucrați

note: Translators: this is a menu category
en: Play
ro: Jucați

note: Translators: this is a menu category
en: Socialize
ro: Socializați

note: Translators: this is a menu category
en: Learn
ro: Învățați

note: Translators: this is a menu category
en: Develop
ro: Dezvoltați

note: Translators: this is a menu category
en: Codecs
ro: Codecuri

note: Translators: this is a menu category
en: Hardware Drivers
ro: Drivere pentru hardware

note: Translators: this is a menu category
en: Fonts
ro: Fonturi

note: Translators: this is a menu category
en: Input Sources
ro: Surse de intrare

note: Translators: this is a menu category
en: Language Packs
ro: Pachete lingvistice

note: Translators: this is a menu category
en: Localization
ro: Localizare

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that an app * has been successfully installed TRANSLATORS: this is the summary of a notification that a component
en: %s is now installed
ro: %s este acum instalată

note: TRANSLATORS: an app has been installed, but * needs a reboot to complete the installation
en: A restart is required for the changes to take effect.
ro: O repornire este necesară pentru ca modificările să aibă efect.

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that an app * has been successfully installed
en: App is ready to be used.
ro: Aplicația este gata de utilizare.

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: System updates are now installed
ro: Actualizările de sistem sunt instalate

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: Recently installed updates are available to review
ro: Actualizări instalate recent sunt disponibile pentru recenzie

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart
ro: Repornește

en: Launch
ro: Lansează

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Software?
ro: Instalați software-ul?

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Third-Party Software?
ro: Instalați aplicații din sursă terță?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Software Repository?
ro: Activați depozitul de software?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Third-Party Software Repository?
ro: Activați depozitul terț de aplicații?

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is not <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">free and open source software</a>, and is provided by “%s”.
ro: %s nu este <a href="https://ro.wikipedia.org/wiki/Software_liber">aplicație liberă cu sursa deschisă</a>, și este furnizat de către  „%s”.

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is provided by “%s”.
ro: %s este furnizat de către „%s”.

en: This software repository must be enabled to continue installation.
ro: Acest depozit de aplicații trebuie activat pentru a putea continua instalarea.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use %s in some countries.
ro: Ar putea fi ilegală instalarea sau folosirea lui %s în anumite țări.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use this codec in some countries.
ro: Ar putea fi ilegală instalarea sau folosirea acestui codec în anumite țări.

note: TRANSLATORS: this is button text to not ask about non-free content again
en: Don’t _Warn Again
ro: Nu _atenționa din nou

note: TRANSLATORS: button text
en: Enable and _Install
ro: Activează și _instalează

note: TRANSLATORS: these are show_detailed_error messages from the * package manager no mortal is supposed to understand, * but google might know what they mean
en: Detailed errors from the package manager follow:
ro: Erorile detaliate ale administratorului de pachete:

en: Details
ro: Detalii

note: TRANSLATORS: button text
en: _Close
ro: În_chide

note: Translators: an accept button label, in a Cancel/Accept dialog
en: _Accept
ro: _Acceptă

note: TRANSLATORS: we've just live-updated some apps
en: An update has been installed | Updates have been installed
ro[0]: O actualizare a fost instalată
ro[1]: Actualizările au fost instalate
ro[2]: Actualizările au fost instalate

note: TRANSLATORS: we've just removed some apps
en: An app has been removed | Apps have been removed
ro[0]: O aplicație a fost eliminată
ro[1]: Mai multe aplicații au fost eliminate
ro[2]: Mai multe aplicații au fost eliminate

note: TRANSLATORS: the new apps will not be run until we restart
en: A restart is required for it to take effect. | A restart is required for them to take effect.
ro[0]: O repornire este necesară pentru ca ea să aibă efect.
ro[1]: O repornire este necesară pentru ca ele să aibă efect.
ro[2]: O repornire este necesară pentru ca ele să aibă efect.

note: TRANSLATORS: button text
en: Not Now
ro: Nu acum

note: TRANSLATORS: something happened less than 5 minutes ago
en: Just now
ro: Tocmai acum

en: %d minute ago | %d minutes ago
ro[0]: %d minut în urmă
ro[1]: %d minute în urmă
ro[2]: %d de minute în urmă

en: %d hour ago | %d hours ago
ro[0]: %d oră în urmă
ro[1]: %d ore în urmă
ro[2]: %d de ore în urmă

en: %d day ago | %d days ago
ro[0]: %d zi în urmă
ro[1]: %d zile în urmă
ro[2]: %d de zile în urmă

en: %d week ago | %d weeks ago
ro[0]: %d săptămână în urmă
ro[1]: %d săptămâni în urmă
ro[2]: %d de săptămâni în urmă

en: %d month ago | %d months ago
ro[0]: %d lună în urmă
ro[1]: %d luni în urmă
ro[2]: %d de luni în urmă

en: %d year ago | %d years ago
ro[0]: %d an în urmă
ro[1]: %d ani în urmă
ro[2]: %d de ani în urmă

note: TRANSLATORS: this is a what we use in notifications if the app's name is unknown
en: An app
ro: O aplicație

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional MIME types.
en: %s is requesting additional file format support.
ro: %s cere suport adițional pentru formatul de fișier.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional MIME Types Required
ro: Sunt necesare tipuri MIME adiționale

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional fonts.
en: %s is requesting additional fonts.
ro: %s cere fonturi adiționale.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Fonts Required
ro: Sunt necesare fonturi adiționale

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional codecs.
en: %s is requesting additional multimedia codecs.
ro: %s cere codecuri multimedia adiționale.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Multimedia Codecs Required
ro: Sunt necesare codecuri multimedia adiționale

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional printer drivers.
en: %s is requesting additional printer drivers.
ro: %s cere drivere adiționale pentru imprimantă.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Printer Drivers Required
ro: Sunt necesare drivere adiționale pentru imprimantă

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app wants to install additional packages.
en: %s is requesting additional packages.
ro: %s cere pachete adiționale.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Packages Required
ro: Sunt necesare pachete adiționale

note: TRANSLATORS: this is a button that launches gnome-software
en: Find in Software
ro: Caută în Aplicații

en: _Show More
ro: _Arată mai multe

en: _Show Less
ro: _Arată mai puțin

en: Removing…
ro: Se elimină…

en: Requires restart to finish install
ro: Necesită repornirea pentru finalizarea instalării

en: Requires restart to finish remove
ro: Necesită repornirea pentru finalizarea eliminării

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be installed soon
en: Pending installation…
ro: Instalare în așteptare…

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be updated soon
en: Pending update…
ro: Actualizare în așteptare…

note: Translators: This string is shown when preparing to download and install an app.
en: Preparing…
ro: Se pregătește…

note: Translators: This string is shown when uninstalling an app.
en: Uninstalling…
ro: Se dezinstalează…

note: Translators: the "%s" is replaced with an app name
en: %s is not installed, but it still has data present.
ro: %s nu este instalat, dar încă are date prezente.

en: _Restart
ro: _Repornește

note: TRANSLATORS: this is a button that allows the apps to * be installed. * The ellipsis indicates that further steps are required, * e.g. enabling software repositories or the like
en: _Install…
ro: _Instalează…

en: _Uninstall…
ro: _Dezinstalează…

note: Translators: %s is the user-visible app name
en: %s will appear in US English
ro: %s va apărea în engleză americană

en: This app will appear in US English
ro: Această aplicație va apărea în engleză americană

en: This software will appear in US English
ro: Acest software va apărea în engleză americană

en: Help _Translate
ro: Ajută la _traducere

note: Translators: the '%s' is replaced with a developer name or a project group
en: Other Apps by %s
ro: Alte aplicații de %s

note: TRANSLATORS: we need a remote server to process
en: You need internet access to write a review
ro: Aveți nevoie de acces la internet pentru a scrie o recenzie

en: This app is no longer receiving updates, including security fixes
ro: Această aplicație nu mai primește actualizări, inclusiv remedieri de securitate

en: This app is already provided by your distribution and should not be replaced.
ro: Această aplicație este deja furnizată de distribuție și nu ar trebui să fie înlocuită.

en: This app doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
ro: Această aplicație nu oferă nicio legătură către o pagină web, un depozit de cod sau un instrument de urmărire a problemelor.

en: This software is no longer receiving updates, including security fixes
ro: Acest software nu mai primește actualizări, inclusiv remedieri de securitate

en: This software is already provided by your distribution and should not be replaced.
ro: Această aplicație este deja furnizată de distribuția instalată și nu ar trebui înlocuită.

en: This software doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
ro: Acest program nu oferă adrese către un sit web, depozit de cod sau urmăritor de probleme.

en: Unable to find “%s”
ro: Nu s-a putut găsi „%s”

en: Failed to submit review for “%s”: %s
ro: Nu s-a putut trimite recenzia pentru „%s”: %s

en: Details page
ro: Pagina de detalii

en: Loading app details…
ro: Se încarcă detaliile aplicației…

note: TRANSLATORS: A label for a button to execute the selected app.
en: _Open
ro: _Deschide

en: _Update
ro: _Actualizează

note: TRANSLATORS: button text in the header when an app can be erased
en: Uninstall
ro: Dezinstalează

en: Downloading
ro: Descărcare

en: Add-ons
ro: Suplimente

en: This app can only be used when there is an active internet connection.
ro: Această aplicație poate fi utilizată doar când există o conexiune la internet activă.

en: Software Repository Included
ro: Depozit de aplicații inclus

en: This app includes a software repository which provides updates, as well as access to other software.
ro: Această aplicație include un depozit software care furnizează actualizări, precum și acces la alt software.

en: No Software Repository Included
ro: Niciun depozit de aplicații inclus

en: This app does not include a software repository. It will not be updated with new versions.
ro: Această aplicație nu include un depozit software. Nu va fi actualizată cu versiuni noi.

note: Translators: a repository file used for installing software has been discovered.
en: Software Repository Identified
ro: Depozit de aplicații identificat

en: Adding this software repository will give you access to additional software and upgrades.
ro: Adăugarea acestui depozit de aplicații vă va oferi acces la upgrade-uri și aplicații adiționale.

en: Only use software repositories that you trust.
ro: Utilizați doar depozite de aplicații de încredere.

en: Clear app data
ro: Curăță datele aplicației

en: D_elete Data
ro: Șt_erge datele

en: No Metadata
ro: Fără metadate

en: Project _Website
ro: Sit _web al proiectului

en: _Donate
ro: _Donează

en: Contribute _Translations
ro: Contribuiți cu _traduceri

en: _Report an Issue
ro: _Raportează o problemă

en: _Help
ro: _Ajutor

note: Translators: Button opening a dialog where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write R_eview
ro: Scri_e o recenzie

note: Translators: Button opening a dialog showing all reviews for an app.
en: All Reviews
ro: Toate recenziile

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading extra metadata files…
ro: Se descarcă fișierele cu metadate…

note: TRANSLATORS: separator for a list of items
en:  and
ro:  și

note: TRANSLATORS: App window title for fonts installation. %s will be replaced by name of the script we're searching for.
en: Available fonts for the %s script | Available fonts for the %s scripts
ro[0]: Fonturi disponibile pentru scriptul %s
ro[1]: Fonturi disponibile pentru scripturile %s
ro[2]: Fonturi disponibile pentru scripturile %s

note: TRANSLATORS: App window title for codec installation. %s will be replaced by actual codec name(s)
en: Available software for %s | Available software for %s
ro[0]: Aplicații disponibile pentru %s
ro[1]: Aplicații disponibile pentru %s
ro[2]: Aplicații disponibile pentru %s

en: Requested software not found
ro: Programul cerut nu a fost găsit

en: Failed to find requested software
ro: Eșec la găsirea programului cerut

note: TRANSLATORS: This string is used for codecs that weren't found
en: %s not found
ro: %s nu a fost găsit

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: on the website
ro: pe situl web

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available that provide the file %s.
ro: Nu sunt disponibile aplicații care să furnizeze fișierul %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get missing apps might be found %s.
ro: Informații despre %s, precum și opțiuni pentru cum să obțineți aplicații care lipsesc pot fi găsite %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available for %s support.
ro: Nu sunt disponibile aplicații pentru suportul %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: %s is not available.
ro: %s nu este disponibilă.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get an app that can support this format might be found %s.
ro: Informații despre %s, precum și opțiuni pentru cum să obțineți o aplicație care poate suporta acest format pot fi găsite %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No fonts are available for the %s script support.
ro: Nu sunt disponibile fonturi pentru suportul scriptului %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional fonts might be found %s.
ro: Informații despre %s, precum și opțiuni despre cum să obțineți fonturi adiționale pot fi găsite %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No addon codecs are available for the %s format.
ro: Niciun codec suplimentar disponibil pentru formatul %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format might be found %s.
ro: Informații despre %s, precum și opțiuni despre cum să obțineți un codec care să poată reda acest format pot fi găsite %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No Plasma resources are available for %s support.
ro: Nu sunt disponibile resurse Plasma pentru suportul lui %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional Plasma resources might be found %s.
ro: Informații despre %s, precum și opțiuni despre cum să obțineți resurse Plasma adiționale pot fi găsite %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No printer drivers are available for %s.
ro: Nu sunt disponibile drivere pentru %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a driver that supports this printer might be found %s.
ro: Informații despre %s, precum și opțiuni despre cum să obțineți un driver cu suport pentru această imprimantă pot fi găsite %s.

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: the documentation
ro: documentația

note: TRANSLATORS: no codecs were found. The first %s will be replaced by actual codec name(s), the second %s is the app name, which requested the codecs, the third %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information. | Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information.
ro[0]: Nu s-a putut găsi %s cerut de %s. Consultați %s pentru mai multe informații.
ro[1]: Nu s-au putut găsi %s cerute de %s. Consultați %s pentru mai multe informații.
ro[2]: Nu s-au putut găsi %s cerute de %s. Consultați %s pentru mai multe informații.

note: TRANSLATORS: no codecs were found. First %s will be replaced by actual codec name(s), second %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information. | Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information.
ro[0]: Nu s-a putut găsi %s pe care îl căutați. Consultați %s pentru mai multe informații.
ro[1]: Nu s-au putut găsi %s pe care le căutați. Consultați %s pentru mai multe informații.
ro[2]: Din păcate, %s pe care le căutați nu au putut fi găsite. Consultați %s pentru mai multe informații.

en: Failed to find any search results: %s
ro: Nu s-au putut găsi rezultatele căutării: %s

en: %s file format
ro: format fișier %s

en: Install _All
ro: Instalează to_ate

en: Unable to Find Requested Software
ro: Aplicația căutată nu a putut fi găsită

en: Codecs page
ro: Pagină de codecuri

en: Previous
ro: Anteriorul

en: Next
ro: Următorul

en: Featured Apps List
ro: Lista de aplicații recomandate

en: Desktop Support
ro: Suport pentru desktop

en: Supports being used on a large screen
ro: Suportă utilizarea pe un ecran mare

en: Desktop Support Unknown
ro: Suport pentru desktop necunoscut

en: Not enough information to know if large screens are supported
ro: Nu sunt destule informații pentru a afla dacă ecranele mari sunt suportate

en: Requires a large screen
ro: Necesită un ecran mare

en: Desktop Not Supported
ro: Desktopul nu este suportat

en: Cannot be used on a large screen
ro: Nu poate fi folosit pe un ecran mare

en: Mobile Support
ro: Suport mobil

en: Supports being used on a small screen
ro: Suportă utilizarea pe un ecran mic

en: Mobile Support Unknown
ro: Suport pentru mobil necunoscut

en: Not enough information to know if small screens are supported
ro: Nu sunt destule informații pentru a afla dacă ecranele mici sunt suportate

en: Requires a small screen
ro: Necesită un ecran min

en: Mobile Not Supported
ro: Mobilul nu este suportat

en: Cannot be used on a small screen
ro: Nu poate fi folosit pe un ecran mic

en: Keyboard Support
ro: Suport tastatură

en: Keyboard Support Unknown
ro: Suport pentru tastatură necunoscut

en: Not enough information to know if keyboards are supported
ro: Nu sunt destule informații pentru a afla dacă tastaturile sunt suportate

en: Keyboard Required
ro: Tastatură necesară

en: Supports keyboards
ro: Suportă tastaturile

en: Keyboard Not Supported
ro: Tastatură nu este suportată

en: Cannot be used with a keyboard
ro: Nu poate fi folosit cu o tastatură

en: Mouse Support
ro: Suport maus

en: Requires a mouse or pointing device
ro: Necesită un maus sau dispozitiv de inticare

en: Mouse Support Unknown
ro: Suport pentru maus necunoscut

en: Not enough information to know if mice or pointing devices are supported
ro: Nu sunt destule informații pentru a afla dacă mausurile și dispozitivele de indicare sunt suportate

en: Mouse Required
ro: Este necesar un maus

en: Supports mice and pointing devices
ro: Suportă mausuri și dispozitive de indicare

en: Mouse Not Supported
ro: Mausul nu este suportat

en: Cannot be used with a mouse or pointing device
ro: Nu poate fi folosită cu un maus sau dispozitiv de indicare

en: Touchscreen Support
ro: Suport ecran tactil

en: Touchscreen Support Unknown
ro: Suport pentru ecran tactil necunoscut

en: Not enough information to know if touchscreens are supported
ro: Nu sunt destule informații pentru a afla dacă ecranele tactile sunt suportate

en: Touchscreen Required
ro: Este necesar un ecran tactil

en: Supports touchscreens
ro: Suportă ecranele tactile

en: Touchscreen Not Supported
ro: Ecranul tactil nu este suportat

en: Cannot be used with a touchscreen
ro: Nu poate fi folosită cu un ecran tactil

en: Gamepad Required
ro: Este necesar un controller de jocuri

en: Requires a gamepad
ro: Necesită un controller de jocuri

en: Gamepad Support
ro: Suport pentru controllere de jocuri

en: Supports gamepads
ro: Suportă controller de jocuri

note: Translators: It’s unknown whether this app is supported on * the current hardware. The placeholder is the app name.
en: %s probably works on this device
ro: %s probabil funcționează pe acest dispozitiv

note: Translators: The app will work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s works on this device
ro: %s funcționează pe acest dispozitiv

note: Translators: The app will possbily work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s possibly works on this device
ro: %s poate că funcționează pe acest dispozitiv

note: Translators: The app may not work fully on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work properly on this device
ro: %s nu va funcționa adecvat pe acest dispozitiv

note: Translators: The app will not work properly on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work on this device
ro: %s nu va funcționa pe acest dispozitiv

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the hardware support/requirements of an app
en: Hardware Support
ro: Suport hardware

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: This is in the context of a list of apps which are installed on the system.
en: Installed
ro: Instalate

en: Installed page
ro: Pagină instalată

en: In Progress
ro: În derulare

note: origin_ui on a remote is the repo dialogue section name, * not the remote title
en: Apps
ro: Aplicații

en: Web Apps
ro: Aplicații web

en: System Apps
ro: Aplicații de sistem

en: Community Built
ro: Generat de comunitate

en: _Get Involved
ro: _Implicați-vă

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by a community of volunteers, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can contribute and help make it even better.
ro: Această aplicație este dezvoltată în mod deschis de o comunitate de voluntari și lansată sub <a href="%s">licența %s</a>.
    
    Puteți contribui și ajuta la îmbunătățirea acesteia.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by a community of volunteers, and released under the %s license.
    
    You can contribute and help make it even better.
ro: Această aplicație este dezvoltată în mod deschis de o comunitate de voluntari și lansată sub licența %s.
    
    Puteți contribui și ajuta la îmbunătățirea acesteia.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by a community of volunteers, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can contribute and help make it even better.
ro: Această aplicație este dezvoltată în mod deschis de o comunitate de voluntari și este lansată sub <a href="%s">licența %s</a>.
    
    Puteți contribui și ajuta la îmbunătățirea acesteia.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by a community of volunteers, and released under the %s license.
    
    You can contribute and help make it even better.
ro: Acest software este dezvoltat în mod deschis de o comunitate de voluntari și este lansat sub licența %s.
    
    Puteți contribui și ajuta la îmbunătățirea acestuia.

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under.
en: Unknown License
ro: Licență necunoscută

en: _Learn More
ro: Află mai mu_lte

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
ro: Această aplicație nu specifică sub ce licență este dezvoltată și poate fi proprietară. Poate fi nesigură în moduri greu de detectat și se poate schimba fără supraveghere.
    
    Este posibil sau nu să puteți contribui la această aplicație.

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
ro: Acest software nu specifică sub ce licență este dezvoltat și poate fi proprietar. Poate fi nesigur în moduri greu de detectat și se poate schimba fără supraveghere.
    
    Este posibil sau nu să puteți contribui la acest software.

note: Translators: This is used for "License    Proprietary"
en: Proprietary
ro: Proprietar

en: This app is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this app.
ro: Această aplicație nu este dezvoltată în mod deschis, așa că doar dezvoltatorii acesteia știu cum funcționează. Poate fi nesigură în moduri greu de detectat și se poate schimba fără supraveghere.
    
    Este posibil să nu puteți contribui la această aplicație.

en: This software is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this software.
ro: Acest software nu este dezvoltat în mod deschis, așa că doar dezvoltatorii acestuia știu cum funcționează. Poate fi nesigur în moduri greu de detectat și se poate schimba fără supraveghere.
    
    Este posibil să nu puteți contribui la acest software.

en: Special License
ro: Licență specială

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
ro: Această aplicație este dezvoltată sub licența specială <a href="%s">%s</a>.
    
    Este posibil sau nu să puteți contribui la această aplicație.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
ro: Această aplicație este dezvoltată sub licența specială „%s”.
    
    Este posibil sau nu să puteți contribui la această aplicație.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
ro: Acest software este dezvoltat sub licența specială <a href="%s">%s</a>.
    
    Este posibil sau nu să puteți contribui la acest software.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
ro: Acest software este dezvoltat sub licența specială „%s”.
    
    Este posibil sau nu să puteți contribui la acest software.

note: TRANSLATORS: initial start
en: Downloading Software Catalog
ro: Se descarcă catalogul software

en: Loading page
ro: Pagina de încărcate

en: Starting up…
ro: Se pornește…

en: Automatic Updates Paused
ro: Actualizări automate puse pe pauză

en: The current network is metered, so it may have data limits or charges associated with it. To save data, automatic updates have been paused.
    
    If the network has been incorrectly identified as metered, this can be changed in Settings.
ro: Rețeaua actuală este contorizată, așa că poate avea limite de date sau taxe asociate cu ea. Pentru a salva datele, actualizările automate au fost întrerupte.
    
    Dacă rețeaua a fost identificată incorect ca fiind contorizată, acest lucru poate fi modificat în Configurări.

en: Open Network _Settings
ro: Deschide _Configurări de rețea

en: Moderate page
ro: Moderează pagina

en: There are no reviews to moderate
ro: Nu există recenzii de moderat

en: Unknown source
ro: Sursă necunoscută

note: TRANSLATORS: This is the header for package additions during * a system update
en: Additions
ro: Adiții

note: TRANSLATORS: This is the header for package removals during * a system update
en: Removals
ro: Eliminări

[ctx: Packages to be updated during a system upgrade]
note: TRANSLATORS: This is the header for package updates during * a system update
en: Updates
ro: Actualizări

note: TRANSLATORS: This is the header for package downgrades during * a system update
en: Downgrades
ro: Retrogradări

note: Translators: This is a clickable link on the third party repositories message dialog. It's part of a constructed sentence: "Provides access to additional software from [selected external sources]. Some proprietary software is included."
en: selected external sources
ro: surse externe selectate

note: Translators: This is the third party repositories message dialog. The %s is replaced with "selected external sources" link. Repositories Preferences is an item from Software's main menu.
en: Provides access to additional software from %s. Some proprietary software is included.
    
    You can enable those repositories later in Software Repositories preferences.
ro: Furnizează acces la software adițional de la %s. Sunt incluse unele software-uri proprietare.
    
    Puteți activa acele depozite mai târziu în preferințele depozitelor software.

note: TRANSLATORS: Heading asking whether to turn third party software repositories on of off.
en: Enable Third Party Software Repositories?
ro: Activați depozitele terțe de aplicații?

note: TRANSLATORS: button to keep the third party software repositories off
en: _Ignore
ro: _Ignoră

note: TRANSLATORS: button to turn on third party software repositories TRANSLATORS: button to accept the agreement
en: _Enable
ro: Activ_ează

en: Available for your operating system
ro: Disponibil pentru acest sistem de operare

note: Translators: the '%s' is replaced with the distribution name, constructing for example: "Available for Fedora Linux"
en: Available for %s
ro: Disponibil pentru %s

note: Translators: This is the title of the main page of the UI.
en: Explore
ro: Explorează

en: Overview page
ro: Pagina cu prezentarea de ansamblu

note: Translators: This is a heading for a section with all available apps.
en: Available Apps
ro: Aplicații disponibile

note: Translators: This is a heading for a list of categories.
en: Other Categories
ro: Alte categorii

en: No App Data Found
ro: Nu s-au găsit datele aplicației

[ctx: Distribution name]
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: User declined installation
ro: Utilizatorul a refuzat instalarea

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and * '%s' is an app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Prepare %s
ro: Pregătește %s

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * repository name, e.g. 'GNOME Nightly'
en: Are you sure you want to remove the %s repository?
ro: Sigur doriți să eliminați depozitul %s?

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: All apps from %s will be uninstalled, and you will have to re-install the repository to use them again.
ro: Toate aplicațiile de la %s vor fi dezinstalate și va trebui să reinstalați depozitul pentru a le utiliza din nou.

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Uninstall %s?
ro: Dezinstalați %s?

en: App Settings & Data
ro: Date și configurări aplicație

note: Translators: the '%s' is replaced with the app name
en: It will not be possible to use %s after removal.
ro: Nu va fi posibil să utilizați %s după eliminare.

note: Translators: this is part of section about deleting app's data, where the 'keep' means 'keep the data'
en: _Keep
ro: _Păstrează

en: Allows restoring app settings and content
ro: Permite restaurarea configurărilor aplicației și a conținutului

note: Translators: this is part of section about deleting app's data
en: _Delete
ro: Șt_erge

en: Permanently deletes data to save disk space
ro: Șterge permanent datele pentru a salva spațiu pe disc

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: It will not be possible to use %s after removal. App data and settings will be kept on disk, to allow restoring the app in the future.
ro: Nu va fi posibil să utilizați %s după eliminare. Datele și configurările aplicației vor fi păstrate pe disc, pentru a permite restaurarea aplicației în viitor.

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Software Updates
ro: Actualizări software

en: _Automatic
ro: _Automate

en: Automatically check for and download updates
ro: Verifică și descarcă actualizări automat

en: Checking for and downloading updates must be done manually
ro: Verificarea și descărcarea actualizărilor trebuie făcute manual

en: Automatic Update _Notifications
ro: Î_nștiințări de actualizare automată

en: Notify when updates have been automatically installed
ro: Înștiințează când actualizările au fost instalate automat

en: Explore Pages
ro: Explorează paginile

en: Only Show _Free Software
ro: Arată doar software-ul lib_er

en: Hide proprietary software when browsing and searching
ro: Ascunde software-ul proprietar la navigare și căutare

en: Checking for and downloading updates uses data and power. Automatic update features are therefore paused when on metered network connections and when power saver is on.
ro: Verificarea și descărcarea actualizărilor utilizează date și energie. Prin urmare, caracteristicile de actualizare automată sunt întrerupte atunci când sunteți pe conexiuni de rețea contorizate și când economizorul de energie este pornit.

note: TRANSLATORS: This is a text displayed during a distro upgrade. %s will be replaced by the name and version of distro, e.g. 'Fedora 23'.
en: Installed software is incompatible with %s, and will be automatically removed during upgrade.
ro: Software-ul instalat nu este compatibil cu %s, și va fi eliminat automat în timpul upgrade-ului.

en: Incompatible Software
ro: Aplicații necompatibile

note: TRANSLATORS: The '%s' is replaced with a repository name, like "Fedora Modular - x86_64"
en: Software that has been installed from “%s” will cease to receive updates.
ro: Software-ul care a fost instalat de la „%s” va înceta să mai primească actualizări.

en: Disable Repository?
ro: Dezactivați depozitul?

en: Remove Repository?
ro: Eliminați depozitul?

note: TRANSLATORS: this is button text to disable a repo
en: _Disable
ro: _Dezactivează

note: TRANSLATORS: this is button text to remove a repo
en: _Remove
ro: _Elimină

en: Enable New Repositories
ro: Activează noi depozite

en: Turn on new repositories when they are added.
ro: Activează noile depozite când sunt adăugate.

note: TRANSLATORS: this is the clickable * link on the third party repositories info bar
en: more information
ro: mai multe informații

note: TRANSLATORS: this is the third party repositories info bar. The '%s' is replaced with a link consisting a text "more information", which constructs a sentence: "Additional repositories from selected third parties - more information."
en: Additional repositories from selected third parties — %s.
ro: Depozite adiționale din părțile terțe selectate — %s.

en: Fedora Third Party Repositories
ro: Depozite terțe Fedora

note: TRANSLATORS: this is the fallback text we use if we can't figure out the name of the operating system
en: the operating system
ro: sistemul de operare

note: TRANSLATORS: This is the description text displayed in the Software Repositories dialog. %s gets replaced by the name of the actual distro, e.g. Fedora.
en: These repositories supplement the default software provided by %s.
ro: Aceste depozite suplimentează aplicațiile implicite oferite de %s.

note: button in the info bar
en: Software Repositories
ro: Depozite aplicații

en: No Repositories
ro: Niciun depozit

note: TRANSLATORS: This string states how many apps have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of apps.
en: %u app installed | %u apps installed
ro[0]: %u aplicație instalată
ro[1]: %u aplicații instalate
ro[2]: %u de aplicații instalate

note: TRANSLATORS: This string states how many add-ons have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of add-ons.
en: %u add-on installed | %u add-ons installed
ro[0]: %u supliment adițional instalat
ro[1]: %u suplimente adiționale instalate
ro[2]: %u de suplimente adiționale instalate

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of apps, and the translated * string will be substituted in
en: %u app | %u apps
ro[0]: %u aplicație
ro[1]: %u aplicații
ro[2]: %u de aplicații

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of add-ons, and the translated * string will be substituted
en: %u add-on | %u add-ons
ro[0]: %u supliment
ro[1]: %u suplimente
ro[2]: %u de suplimente

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The first placeholder is the translated string “%u app” or * “%u apps”. The second placeh
en: %s and %s installed | %s and %s installed
ro[0]: %s și %s instalată
ro[1]: %s și %s instalate
ro[2]: %s și %s instalate

en: Checking installed software…
ro: Se verifică software-ul instalat…

en: Remove
ro: Elimină

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really bad app
en: Hate it
ro: O urăsc

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		Not a great app
en: Don’t like it
ro: Nu îmi place

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A fairly-good app
en: It’s OK
ro: Este OK

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A good app
en: Like it
ro: Îmi place

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really awesome app
en: Love it
ro: O iubesc

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		No star has been clicked yet
en: Select a Star to Leave a Rating
ro: Selectați o stea pentru a lăsa un rating

note: TRANSLATORS: the review can't just be copied and pasted
en: Please take more time writing the review
ro: Folosiți mai mult timp pentru a scrie recenzia

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: Please choose a star rating
ro: Alegeți o stea de evaluare

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too short
ro: Rezumatul este prea scurt

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too long
ro: Rezumatul este prea lung

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too short
ro: Descrierea este prea scurtă

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too long
ro: Descrierea este prea lungă

note: Translators: Title of the dialog box where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write a Review
ro: Scrieți o recenzie

note: Translators: A button to publish the user's opinion about the app.
en: _Send
ro: _Trimite

en: What did you like about this app? Leaving your feedback along with your reasons for leaving a review is helpful for others.
ro: Ce v-a plăcut despre această aplicație? Lăsarea feedback-ului împreună cu motivele pentru care lăsați o recenzie este util pentru alții.

en: Review Summary
ro: Rezumat recenzie

[ctx: app review]
note: Translators: This is where the users enter their opinions about the apps.
en: Write a short review
ro: Scrieți o recenzie scurtă

en: Find what data is sent in our <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">privacy policy</a>. The full name attached to your account will be shown publicly.
ro: Aflați ce date sunt trimise în <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">politica noastră de confidențialitate</a>. Numele complet atașat contului va fi arătat public.

en: %u review total | %u reviews total
ro[0]: %u recenzie în total
ro[1]: %u recenzii în total
ro[2]: %u de recenzii în total

en: out of 5 stars
ro: din 5 stele

[ctx: Reviewer name]
note: TRANSLATORS: this is when a user doesn't specify a name
en: Unknown
ro: Necunoscut

note: TRANSLATORS: we explain what the action is going to do
en: You can report reviews for abusive, rude, or discriminatory behavior.
ro: Puteți raporta recenzii ca fiind abuzive, nepoliticoase sau discriminatoare.

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Once reported, a review will be hidden until it has been checked by an administrator.
ro: Odată raportat, recenzia va fi ascunsă până când va fi verificată de un administrator.

note: TRANSLATORS: window title when * reporting a user-submitted review * for moderation
en: Report Review?
ro: Raportați recenzia?

note: TRANSLATORS: button text when * sending a review for moderation
en: _Report
ro: _Raportează

note: Translators: Users can express their opinions about other users' opinions about the apps.
en: Was this review useful to you?
ro: A fost această recenzie utilă?

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

note: Translators: Button text for indifference, only used when moderating
en: Meh
ro: Indiferent

en: Report…
ro: Raportează…

en: Remove…
ro: Elimină…

en: App isn’t sandboxed but the distribution has checked that it is not malicious
ro: Aplicația nu este sandbox, dar distribuția a verificat că nu este rău intenționată

en: Check that you trust the vendor, as the app isn’t sandboxed
ro: Verificați că aveți încredere în vânzător, deoarece aplicația nu este în sandbox

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Permissions
ro: Nicio permisiune

en: App is fully sandboxed
ro: Aplicația este izolată complet

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Network Access
ro: Acces la rețea

en: Can access the internet
ro: Pot accesa internetul

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Network Access
ro: Nu are acces la rețea

en: Cannot access the internet
ro: Nu poate accesa internetul

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses System Services
ro: Utilizează serviciile sistemului

en: Can request data from system services
ro: Poate cere date de la serviciile sistemului

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses Session Services
ro: Utilizează serviciile sesiunii

en: Can request data from session services
ro: Poate cere date de la serviciile sesiunii

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Device Access
ro: Acces la dispozitivele utilizatorului

en: Can access devices such as webcams or gaming controllers
ro: Poate accesa dispozitive cum ar fi camere web sau controlere pentru jocuri

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No User Device Access
ro: Niciun acces la dispozitivele utilizatorului

en: Cannot access devices such as webcams or gaming controllers
ro: Nu poate accesa dispozitive cum ar fi camere web sau controlere pentru jocuri

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: System Device Access
ro: Acces la dispozitivele sistemului

en: Can access system devices which require elevated permissions
ro: Poate accesa dispozitivele de sistem care necesită permisiuni ridicate

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Screen Contents Access
ro: Acces la conținutul ecranului

en: Can access the contents of the screen or other windows
ro: Poate accesa conținutul ecranului sau altor ferestre

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Legacy Windowing System
ro: Sistem de ferestre moștenit

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Arbitrary Permissions
ro: Permisiuni arbitrare

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Settings
ro: Configurări utilizator

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read/Write Access
ro: Acces total la citirea/scrierea sistemului de fișiere

en: Can read and write all data on the file system
ro: Poate citi și scrie toate datele de pe sistemul de fișiere

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read/Write Access
ro: Acces la citirea/scrierea dosarului personal

en: Can read and write all data in your home directory
ro: Poate să citească/scrie toate datele din dosarul personal

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read Access
ro: Acces complet pentru citirea sistemului de fișiere

en: Can read all data on the file system
ro: Poate citi toate datele de pe sistemul de fișiere

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read Access
ro: Acces de citire a dosarului personal

en: Can read all data in your home directory
ro: Poate să citească toate datele din dosarul personal

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read/Write Access
ro: Acces de citire a dosarului „Descărcări”

en: Can read and write all data in your downloads directory
ro: Poate să citească/scrie toate datele din dosarul „Descărcări”

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read Access
ro: Acces de citire pentru dosarul Descărcări

en: Can read all data in your downloads directory
ro: Poate să citească toate datele din dosarul „Descărcări”

en: Can read and write all data in the directory
ro: Poate să citească și să scrie toate datele din director

en: Can read all data in the directory
ro: Poate să citească toate datele din director

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No File System Access
ro: Nu are acces la sistemul de fișiere

en: Cannot access the file system at all
ro: Nu poate accesa sistemul de fișiere deloc

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: App developer is verified
ro: Dezvoltatorul aplicației este verificat

en: The developer of this app has been verified to be who they say they are
ro: Dezvoltatorul acestei aplicații a fost verificat să fie cine pretinde a fi

note: Translators: This indicates an app uses an outdated SDK. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Insecure Dependencies
ro: Dependențe nesigure

en: Software or its dependencies are no longer supported and may be insecure
ro: Software-ul sau dependențele acestuia nu mai sunt suportate sau pot fi nesigure

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
ro: Această aplicație nu specifică sub ce licență este dezvoltată și poate fi proprietară

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
ro: Acest software nu specifică sub ce licență este dezvoltat și poate fi proprietar

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Proprietary Code
ro: Cod proprietar

en: The source code is not public, so it cannot be independently audited and might be unsafe
ro: Codul sursă nu este public, așadar nu poate fi verificat independent deci poate fi nesigur

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Auditable Code
ro: Cod verificabil

en: The source code is public and can be independently audited, which makes the app more likely to be safe
ro: Codul sursă este public și poate fi verificat independent, ceea ce face ca, mult mai probabil, aplicația să fie sigură

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * The placeholder is the app name.
en: %s is privileged
ro: %s este privilegiat

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is safe
ro: %s este sigură

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is probably safe
ro: %s este probabil sigur

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is potentially unsafe
ro: %s este potențial nesigură

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is unsafe
ro: %s este nesigură

[ctx: Unknown license]
note: Translators: This is used for "License    Unknown"
en: Unknown
ro: Necunoscută

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the permissions of an app
en: Safety
ro: Siguranță

en: License
ro: Licență

note: Translators: This is a heading for a row showing the origin/source of an app (such as ‘flathub’).
en: Source
ro: Sursă

en: Outdated SDK version
ro: Versiune SDK depășită

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the previous screenshot in the screenshot carousel.
en: Previous Screenshot
ro: Captură de ecran anterioară

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the next screenshot in the screenshot carousel.
en: Next Screenshot
ro: Captură de ecran următoare

note: Translators: Shortened form of “no screenshots available” when showing an app’s details.
en: No Screenshots
ro: Nicio captură de ecran

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot and * we get back 404
en: Screenshot not found
ro: Nu s-a găsit captura de ecran

note: TRANSLATORS: possibly image file corrupt or not an image
en: Failed to load image
ro: Imaginea nu a putut fi încărcată

note: TRANSLATORS: this is when we request a screenshot size that * the generator did not create or the parser did not add
en: Screenshot size not found
ro: Mărimea capturii de ecarn nu a fost găsită

note: TRANSLATORS: this is when we try create the cache directory * but we were out of space or permission was denied
en: Could not create cache
ro: Nu s-a putut creea cache

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot * that was not a valid URL
en: Screenshot not valid
ro: Captură de ecran nevalidă

note: TRANSLATORS: this is when networking is not available
en: Screenshot not available
ro: Captură de ecran indisponibilă

en: Screenshot
ro: Captură de ecran

note: TRANSLATORS: this is when there are too many search results * to show in in the search page
en: %u more match | %u more matches
ro[0]: încă %u potrivire
ro[1]: încă %u potriviri
ro[2]: încă %u de potriviri

en: Search page
ro: Caută în pagină

en: Search for Apps
ro: Căutați aplicații

en: No App Found
ro: Nu s-a găsit nicio aplicație

note: TRANSLATORS: this is part of the in-app notification, * where the %s is the truncated hostname, e.g. * 'alt.fedoraproject.org' * where the %s is the origin id, e.g. 'fedora' * where the %s is a multi-word localised app name * e.g. 'Getting things GNOME!"
en: “%s”
ro: „%s”

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download firmware updates from %s
ro: Nu s-au putut descărca actualizări de firmware de la %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download updates from %s
ro: Nu s-au putut descărca actualizări de la %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates
ro: Nu s-au putut descărca actualizări

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates: internet access was required but wasn’t available
ro: Nu s-au putut descărca actualizări: accesul la internet a fost necesar dar nu a fost disponibil

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download updates from %s: not enough disk space
ro: Nu s-au putut descărca actualizări de la %s: spațiu insuficient pe disc

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates: not enough disk space
ro: Nu s-au putut descărca actualizări: spațiu insuficient pe disc

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates: authentication was required
ro: Nu s-au putut descărca actualizări: autentificarea a fost necesară

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates: authentication was invalid
ro: Nu s-au putut descărca actualizări: autentificarea a fost nevalidă

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates: you do not have permission to install software
ro: Nu s-au putut descărca actualizări: nu aveți permisiunea să instalați aplicații

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to get list of updates
ro: Nu s-a putut obține lista de actualizări

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to install %s as download failed from %s
ro: Nu s-a putut instala %s pentru că descărcarea de la %s a eșuat

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s as download failed
ro: Nu s-a putut instala %s pentru că descărcarea a eșuat

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") * and the second %s is the name of the runtime, e.g. * "GNOME SDK [flatpak.gnome.org]"
en: Unable to install %s as runtime %s not available
ro: Nu s-a putut instala %s pentru că runtime-ul %s nu este disponibil

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s as not supported
ro: Nu s-a putut instala %s pentru că nu este suportat

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: internet access was required but wasn’t available
ro: Nu s-a putut instala: accesul la internet a fost necesar dar nu a fost disponibil

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: the app has an invalid format
ro: Nu s-a putut instala: aplicația nu are un format valid

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: not enough disk space
ro: Nu s-a putut instala %s: spațiu insuficient pe disc

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install %s: authentication was required
ro: Nu s-a putut instala %s: autentificarea a fost necesară

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: authentication was invalid
ro: Nu s-a putut instala %s: autentificarea a fost nevalidă

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: you do not have permission to install software
ro: Nu s-a putut instal %s: nu aveți permisiunea de a instala aplicații

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to install %s: AC power is required
ro: Nu s-a putut instala %s: energie electrică necesară

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to install %s: The battery level is too low
ro: Nu s-a putut instala %s: nivelul bateriei este prea scăzut

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s
ro: Nu s-a putut instala %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to update %s from %s as download failed
ro: Nu s-a putut actualiza %s din %s pentru că descărcarea a eșuat

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s as download failed
ro: Nu s-a putut actualiza %s pentru că descărcarea a eșuat

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to install updates from %s as download failed
ro: Nu s-a putut instala actualizări din %s pentru că descărcarea a eșuat

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates as download failed
ro: Nu s-au putut instala actualizările pentru că descărcarea a eșuat

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: internet access was required but wasn’t available
ro: Nu s-a putut actualiza: accesul la internet a fost necesar dar nu a fost disponibil

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: not enough disk space
ro: Nu s-a putut actualiza %s: spațiu insuficient pe disc

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates: not enough disk space
ro: Nu s-au putut instala actualizările: spațiu insuficient pe disc

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: authentication was required
ro: Nu s-a putut actualiza: %s autentificarea a fost necesară

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates: authentication was required
ro: Nu s-au putut instala actualizările: autentificarea a fost necesară

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: authentication was invalid
ro: Nu s-a putut actualiza %s: autentificarea a fost nevalidă

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates: authentication was invalid
ro: Nu s-au putut instala actualizările: autentificarea a fost nevalidă

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: you do not have permission to update software
ro: Nu s-a putut actualiza %s: nu aveți pemisiunea de a actualiza aplicații

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates: you do not have permission to update software
ro: Nu s-a putut actualiza actualizările: nu aveți permisiunea de a actualiza aplicații

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to update %s: AC power is required
ro: Nu s-a putut actualiza %s: energie electrică este necesară

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to install updates: AC power is required
ro: Nu s-au putut instala actualizările: energie electrică necesară

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to update %s: The battery level is too low
ro: Nu s-a putut actualiza %s: nivelul bateriei este prea scăzut

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to install updates: The battery level is too low
ro: Nu s-au putut instala actualizările: nivelul bateriei este prea scăzut

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s
ro: Nu s-a putut actualiza %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates
ro: Nu s-au putut instala actualizări

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the distro name (e.g. "Fedora 25") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to upgrade to %s from %s
ro: Nu s-a putut face upgrade la %s de la %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to upgrade to %s as download failed
ro: Nu s-a putut face upgrade la %s pentru că descărcarea a eșuat

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: internet access was required but wasn’t available
ro: Nu s-a putut face upgrade la %s: accesul la internet a fost necesar dar nu a fost disponibil

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: not enough disk space
ro: Nu s-a putut face upgrade la %s: spațiu pe disc insuficient

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: authentication was required
ro: Nu s-a putut face upgrade la %s: autentificarea a fost necesară

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: authentication was invalid
ro: Nu s-a putut face upgrade la %s: autentificarea a fost nevalidă

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: you do not have permission to upgrade
ro: Nu s-a putut face upgrade la %s: nu aveți permisiunea de a înnoi

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: AC power is required
ro: Nu s-a putut face upgrade la %s: energie electrică necesară

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: The battery level is too low
ro: Nu s-a putut face upgrade la %s: nivelul bateriei este prea scăzut

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s
ro: Nu s-a putut face upgrade la %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to remove %s: authentication was required
ro: Nu s-a putut elimina %s: autentificarea a fost necesară

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to remove %s: authentication was invalid
ro: Nu s-a putut elimina %s: autentificarea a fost nevalidă

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to remove %s: you do not have permission to remove software
ro: Nu s-a putut elimina %s: nu aveți pemisiunea de a elimina aplicații

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to remove %s: AC power is required
ro: Nu s-a putut elimina %s: energie electrică este necesară

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to remove %s: The battery level is too low
ro: Nu s-a putut elimina %s: nivelul bateriei este prea scăzut

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to remove %s
ro: Nu s-a putut elimina %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") * and the second %s is the name of the runtime, e.g. * "GNOME SDK [flatpak.gnome.org]"
en: Unable to launch %s: %s is not installed
ro: Nu s-a putut lansa %s: %s nu este instalat

note: TRANSLATORS: we failed to get a proper error code
en: Sorry, something went wrong
ro: Ne pare rău, ceva nu a funcționat

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Not enough disk space — free up some space and try again
ro: Insuficient spațiu disponibil pe disc — eliberați spațiu și încercați din nou

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Failed to install file: not supported
ro: Nu s-a putut instala fișierul: nu este suportat

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Failed to install file: authentication failed
ro: Eșec la instalarea fișierului: autentificare necesară

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Failed to install: not supported
ro: Nu s-a putut instala: nu este suportat

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Failed to install: authentication failed
ro: Nu s-a putut instala: autentificarea a eșuat

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to contact %s
ro: Nu s-a putut contacta %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the 'Software' means this app, aka 'GNOME Software'.
en: Software needs to be restarted to use new plugins.
ro: Programul trebuie repornit pentru a utiliza modulele noi.

note: TRANSLATORS: need to be connected to the AC power
en: AC power is required
ro: Energia electrică este necesară

note: TRANSLATORS: not enough juice to do this safely
en: The battery level is too low
ro: Nivelul bateriei este prea scăzut

en: _Software Repositories
ro: _Depozite de aplicații

en: _Preferences
ro: _Preferințe

note: button in the info bar
en: Examine Disk
ro: Examinează discul

note: button in the info bar
en: Network Settings
ro: Configurări de rețea

note: button in the info bar
en: _Restart Now…
ro: _Repornește acum…

note: button in the info bar
en: More Information
ro: Mai multe informații

en: Search
ro: Caută

en: Main Menu
ro: Meniu principal

en: Search apps
ro: Caută aplicații

en: Metered network ‒ automatic updates paused
ro: Rețea contorizată ‒ actualizările automate pauzate

en: Find Out _More
ro: Aflați mai _multe

note: Translators: A label for a button to show all available software.
en: _Explore
ro: _Explorează

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: A label for a button to show only software which is already installed.
en: _Installed
ro: _Instalate

[ctx: Header bar button for list of apps to be updated]
note: Translators: A label for a button to show only updates which are available to install.
en: _Updates
ro: Act_ualizări

note: Translators: This is shown in a bubble to represent a 0 byte * storage size, so its context is “storage size: none”. The * bubble is small, so the string should be as short as * possible.
en: None
ro: Nespecificat

en: App Data
ro: Date aplicație

en: Data needed for the app to run
ro: Date necesare pentru rularea aplicației

en: User Data
ro: Datele utilizatorului

en: Data created by you in the app
ro: Date pe care le-ați creat în aplicație

en: Cache Data
ro: Date cache

en: Temporary cached data
ro: Date stocate temporar

en: The app itself
ro: Aplicația însăși

en: Required Dependencies
ro: Dependințe necesare

en: Shared system components required by this app
ro: Componente de sistem partajate cerute de această aplicație

[ctx: Download size]
en: Unknown
ro: Necunoscută

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the storage or download size needed for an app
en: Storage
ro: Stocare

note: Translators: Please do not translate the markup or link href
en: Cached data can be cleared from the <a href="dummy">_app settings</a>.
ro: Datele din cache pot fi curățate din <a href="dummy">configurările _aplicației</a>.

en: %s (Installed)
ro: %s (Instalat)

en: %s (Installing)
ro: %s (Se instalează)

en: %s (Removing)
ro: %s (Se elimină)

note: TRANSLATORS: this is the title of the installed updates dialog window
en: Installed Updates
ro: Actualizări instalate

note: TRANSLATORS: this is the subtitle of the installed updates dialog window. %s will be replaced by the date when the updates were installed. The date format is defined by the locale's preferred date representation ("%x" in strftime.)
en: Installed on %s
ro: Instalate la data de %s

en: No Updates Installed
ro: Nu sunt instalate actualizări

en: Software Updates Are Out of Date
ro: Actualizările de aplicații nu mai sunt la curent

en: Please check for software updates.
ro: Verifică după actualizări pentru aplicații.

en: Critical Software Update Ready to Install
ro: Actualizare critică a aplicației este gata pentru instalare

en: An important software update is ready to be installed.
ro: O actualizare importantă de aplicație este gata de instalat.

en: Critical Software Updates Available to Download
ro: Sunt disponibile pentru descărcat actualizări critice ale aplicațiilor

en: Important: critical software updates are waiting.
ro: Important: actualizări critice pentru programe sunt în așteptare.

en: Software Updates Ready to Install
ro: Actualizări pentru aplicații sunt gata de instalare

en: Software updates are waiting and ready to be installed.
ro: Actualizări de aplicații sunt în așteptare și gata de instalat.

en: Software Updates Available to Download
ro: Actualizări aplicațiilor sunt disponibile pentru descărcat

en: Please download waiting software updates.
ro: Descărcați actualizările de aplicații în așteptare.

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated and restart is required
en: %u App Updated — Restart Required | %u Apps Updated — Restart Required
ro[0]: %u aplicație actualizată — repornirea necesară
ro[1]: %u aplicații actualizate — repornirea necesară
ro[2]: %u de aplicații actualizate — repornirea necesară

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated
en: %u App Updated | %u Apps Updated
ro[0]: %u aplicație actualizată
ro[1]: %u aplicații actualizate
ro[2]: %u de aplicații actualizate

note: TRANSLATORS: %1 is an app name, e.g. Firefox
en: %s has been updated.
ro: %s a fost actualizată.

note: TRANSLATORS: the app needs restarting
en: Please restart the app.
ro: Reporniți aplicația.

note: TRANSLATORS: %1 and %2 are both app names, e.g. Firefox
en: %s and %s have been updated.
ro: %s și %s au fost actualizate.

note: TRANSLATORS: at least one app needs restarting
en: %u app requires a restart. | %u apps require a restart.
ro[0]: %u aplicație necesită o repornire.
ro[1]: %u aplicații necesită o repornire.
ro[2]: %u de aplicații necesită o repornire.

note: TRANSLATORS: %1, %2 and %3 are all app names, e.g. Firefox
en: Includes %s, %s and %s.
ro: Include %s, %s și %s.

note: TRANSLATORS: this is when the current operating system version goes end-of-life
en: Operating System Updates Unavailable
ro: Sunt disponibile actualizări de sistem

note: TRANSLATORS: this is the message dialog for the distro EOL notice
en: Upgrade to continue receiving security updates.
ro: Faceți upgrade pentru a continua să primiți actualizări de securitate.

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade, the replacement would be the * distro name, e.g. 'Fedora'
en: A new version of %s is available to install
ro: O nouă versiune a %s este disponibilă pentru instalat

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade
en: Software Upgrade Available
ro: Upgrade de software disponibil

note: TRANSLATORS: title when we offline updates have failed
en: Software Updates Failed
ro: Actualizarea aplicațiilor a eșuat

note: TRANSLATORS: message when we offline updates have failed
en: An important operating system update failed to be installed.
ro: O actualizare importantă a sistemului de operare nu a putut fi instalată.

en: Show Details
ro: Arată detalii

note: TRANSLATORS: Notification title when we've done a distro upgrade
en: System Upgrade Complete
ro: Upgrade-ul sistemului complet

note: TRANSLATORS: This is the notification body when we've done a * distro upgrade. First %s is the distro name and the 2nd %s * is the version, e.g. "Welcome to Fedora 28!"
en: Welcome to %s %s!
ro: Bun venit la %s %s!

note: TRANSLATORS: title when we've done offline updates
en: Software Update Installed | Software Updates Installed
ro[0]: Actualizarea aplicației a fost instalată
ro[1]: Actualizări de aplicații instalate
ro[2]: Actualizări de aplicații instalate

note: TRANSLATORS: message when we've done offline updates
en: An important operating system update has been installed. | Important operating system updates have been installed.
ro[0]: O actualizare importantă a sistemului de operare a fost instalată.
ro[1]: Actualizări importante ale sistemului de operare au fost instalate.
ro[2]: Actualizări importante ale sistemului de operare au fost instalate.

[ctx: updates]
note: TRANSLATORS: Button to look at the updates that were installed. * Note that it has nothing to do with the app reviews, the * users can't express their opinions here. In some languages * "Review (evaluate) something" is a different translation than * "Review (browse) something."
en: Review
ro: Recenzează

note: TRANSLATORS: this is when the offline update failed
en: Failed To Update
ro: Actualizarea a eșuat

note: TRANSLATORS: the user must have updated manually after * the updates were prepared
en: The system was already up to date.
ro: Sistemul a fost deja actualizat.

note: TRANSLATORS: the user aborted the update manually
en: The update was cancelled.
ro: Actualizarea a fost anulată.

note: TRANSLATORS: the package manager needed to download * something with no network available
en: Internet access was required but wasn’t available. Please make sure that you have internet access and try again.
ro: Accesul la internet era necesar dar a fost indisponibil. Asigurați-vă că aveți acces la internet și încercați din nou.

note: TRANSLATORS: if the package is not signed correctly
en: There were security issues with the update. Please consult your software provider for more details.
ro: Au apărut probleme de securitate la această actualizare. Consultați furnizorul dumneavoastră de aplicații pentru mai multe detalii.

note: TRANSLATORS: we ran out of disk space
en: There wasn’t enough disk space. Please free up some space and try again.
ro: Insuficient spațiu disponibil pe disc. Eliberați spațiu și încercați din nou.

note: TRANSLATORS: We didn't handle the error type
en: We’re sorry: the update failed to install. Please wait for another update and try again. If the problem persists, contact your software provider.
ro: Ne pare rău: instalarea actualizării a eșuat. Așteptați o altă actualizare și încercați din nou. Dacă problema persistă, contactați furnizorul dumneavoastră de aplicații.

note: TRANSLATORS: This is the time when we last checked for updates
en: Last checked: %s
ro: Ultima verificare: %s

en: Stop
ro: Oprire

en: Check for Updates
ro: Verifică pentru actualizări

note: TRANSLATORS:  the first %s is the distro name, e.g. 'Fedora' * and the second %s is the distro version, e.g. '25'
en: %s %s has stopped receiving critical software updates
ro: %s %s a încetat să mai primească actualizări de software critice

note: TRANSLATORS: This message is meant to tell users that they need to upgrade * or else their distro will not get important updates.
en: Your operating system has stopped receiving critical software updates
ro: Acest sistem de operare nu mai primește actualizări software critice

note: TRANSLATORS: this is to explain that downloading updates may cost money
en: Charges May Apply
ro: Se pot aplica taxe

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Checking for updates while using mobile broadband could cause you to incur charges.
ro: Verificarea actualizărilor când folosiți o conexiune mobilă de bandă largă poate să conducă la suportarea unor taxe.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Check _Anyway
ro: Verifică _oricum

note: TRANSLATORS: can't do updates check
en: No Network
ro: Nicio rețea

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Internet access is required to check for updates.
ro: Este necesară o conexiune la internet pentru a putea verifica dacă există actualizări.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Network _Settings
ro: _Configurări de rețea

en: Software Upgrades Downloaded
ro: Actualizări majore de software descărcate

en: Software upgrades have been downloaded and are ready to be installed.
ro: Actualizări majore de software au fost descărcate și sunt gata să fie instalate.

en: Check for updates
ro: Caută actualizări

[ctx: Apps to be updated]
en: Updates
ro: Actualizări

en: Updates page
ro: Pagina cu actualizări

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: Loading Updates…
ro: Se încarcă actualizările…

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: This could take a while
ro: Acest lucru ar putea dura ceva timp

note: TRANSLATORS: This means all software (plural) installed on this system is up to date.
en: Up to Date
ro: Actualizat

en: Use Mobile Data?
ro: Utilizați datele mobile?

en: Checking for updates when using mobile broadband could cause you to incur charges
ro: Verificarea actualizărilor când se utilizează banda largă mobilă vă poate determina costuri

en: _Check Anyway
ro: Verifi_că oricum

en: No Connection
ro: Nu există conexiune

en: Go online to check for updates
ro: Mergeți online pentru a verifica actualizările

en: _Network Settings
ro: Preferi_nțe de rețea

en: Error
ro: Eroare

en: Updates are automatically managed
ro: Actualizările sunt gestionate automat

note: TRANSLATORS: This is the button for installing all * offline updates
en: _Restart & Update…
ro: _Repornește și actualizează…

note: TRANSLATORS: This is the button for upgrading all * online-updatable apps
en: U_pdate All
ro: Act_ualizează toate

en: Software Updates Downloaded
ro: Actualizări software descărcate

en: Software updates have been downloaded and are ready to be installed.
ro: Actualizările software au fost descărcate și sunt gata să fie instalate.

note: TRANSLATORS: This is the header for system firmware that * requires a reboot to apply
en: Integrated Firmware
ro: Microcod integrat

note: TRANSLATORS: This is the header for offline OS and offline * app updates that require a reboot to apply
en: Requires Restart
ro: Necesită repornirea

note: TRANSLATORS: This is the header for online runtime and * app updates, typically flatpaks or snaps
en: App Updates
ro: Actualizări de aplicație

note: TRANSLATORS: This is the header for device firmware that can * be installed online
en: Device Firmware
ro: Microcod pentru dispozitive

en: _Download
ro: _Descarcă

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The first %s is the distro name * and the 2nd %s is the version, e.g. "Fedora 35 Available"
en: %s %s Available
ro: %s %s disponibilă

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The %s is the distro name, * e.g. "GNOME OS Available"
en: %s Available
ro: %s disponibil

en: Learn about the new version
ro: Aflați despre noua versiune

en: Downloading…
ro: Se descarcă…

note: Translators: the first '%s' is replaced with the downloaded size, the second '%s' with the total download size, forming text like "135 MB of 2 GB downloaded"
en: %s of %s downloaded
ro: %s din %s descărcați

note: Translators: the '%u' is replaced with the actual percentage being already downloaded, forming text like "13% downloaded"
en: %u%% downloaded
ro: %u%% descărcat

en: A major upgrade, with new features and added polish.
ro: Un upgrade major cu funcționalități noi și revizuiri.

en: _Restart & Upgrade…
ro: _Repornește și face upgrade…

en: Remember to back up data and files before upgrading.
ro: Se recomandă să faceți o copie de siguranță a datelor și fișierelor înaintea înnoirii.

en: Failed to delete file “%s”: %s
ro: Nu s-a putut șterge fișierul „%s”: %s

en: Failed to delete directory “%s”: %s
ro: Nu s-a putut șterge directorul „%s”: %s

en: Add, remove or update software on this computer
ro: Adaugă, elimină sau actualizează aplicații pe acest calculator

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;
ro: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;Surse;Instalează;Aplicații;Depozite,Preferințe;Instalare;Dezinstalare;Actualizare;Actualizări;

note: TRANSLATORS: this is a group of updates that are not * packages and are not shown in the main list
en: System Updates
ro: Actualizări de sistem

note: TRANSLATORS: this is a longer description of the * "System Updates" string
en: General system updates, such as security or bug fixes, and performance improvements.
ro: Actualizări de sistem generale, precum remedieri de erori sau de securitate, și îmbunătățiri ale performanței.

note: Translators: The '%s' is replaced with the OS name, like "Endless OS"
en: %s update with new features and fixes.
ro: Actualizare %s cu caracteristici și remedieri noi.

en: EOS update service could not fetch and apply the update.
ro: Serviciul de actualizare EOS nu a putut aduce și aplica actualizarea.

en: Web App
ro: Aplicație web

en: Web Apps Support
ro: Suport pentru miniaplicații web

en: Run popular web applications in a browser
ro: Rulează aplicații web populare într-un navigator

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading upgrade information…
ro: Se descarcă informațiile de upgrade…

note: TRANSLATORS: this is a title for Fedora distro upgrades
en: Upgrade for the latest features, performance and stability improvements.
ro: Faceți upgrade pentru ultimele funcționalități și îmbunătățiri de performanță și stabilitate.

en: Flatpak Support
ro: Suport pentru flatpak

en: Flatpak is a framework for desktop apps on Linux
ro: Flatpak este o platformă pentru aplicații desktop în Linux

note: Reference: https://docs.flatpak.org/en/latest/flatpak-command-reference.html#idm45858571325264
en: System folder %s
ro: Dosar de sistem %s

en: Home subfolder %s
ro: Subdosar personal %s

en: Host system folders
ro: Dosarele sistemului gazdă

en: Host system configuration from /etc
ro: Configurarea sistemului gazdă de la /etc

en: Desktop folder
ro: Dosar desktop

en: Desktop subfolder %s
ro: Subdosar desktop %s

en: Documents folder
ro: Dosar documente

en: Documents subfolder %s
ro: Subdosar documente %s

en: Music folder
ro: Dosar muzică

en: Music subfolder %s
ro: Subdosar de muzică %s

en: Pictures folder
ro: Dosar poze

en: Pictures subfolder %s
ro: Subdosar poze %s

en: Public Share folder
ro: Dosar public de partajare

en: Public Share subfolder %s
ro: Subdosar public de partajare %s

en: Videos folder
ro: Dosar video-uri

en: Videos subfolder %s
ro: Subdosar video-uri %s

en: Templates folder
ro: Dosar de șabloane

en: Templates subfolder %s
ro: Subdosar de șabloane %s

en: User cache folder
ro: Dosar cache al utilizatorului

en: User cache subfolder %s
ro: Subdosar cache al utilizatorului %s

en: User configuration folder
ro: Dosar de configurare utilizator

en: User configuration subfolder %s
ro: Subdosar configurare utilizator %s

en: User data folder
ro: Dosarele de date ale utilizatorului

en: User data subfolder %s
ro: Subdosar de date al utilizatorului %s

en: User runtime folder
ro: Dosar de executare al utilizatorului

en: User runtime subfolder %s
ro: Subdosar de executare al utilizatorului %s

en: Filesystem access to %s
ro: Accesul sistemului de fișiere la %s

note: TRANSLATORS: status text when downloading new metadata
en: Getting flatpak metadata for %s…
ro: Se obține metadatele pentru flatpak pentru %s…

en: Failed to refine addon ‘%s’: %s
ro: Eșec la rafinarea extensiei „%s”: %s

en: User Installation
ro: Instalarea utilizatorului

en: System Installation
ro: Instalarea sistemului

en: Failed to add to install for addon ‘%s’: %s
ro: Eșec la adăugarea la instalare pentru extensia „%s”: %s

en: Failed to add to uninstall for addon ‘%s’: %s
ro: Eșec la adăugarea la dezinstalare pentru extensia „%s”: %s

en: Remote “%s” doesn't allow install of “%s”, possibly due to its filter. Remove the filter and repeat the install. Detailed error: %s
ro: „%s” la distanță nu permite instalarea a „%s”, posibil din cauza filtrului acestuia. Eliminați filtrul și repetați instalarea. Eroare detaliată: %s

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
ro: Puterea sistemului este prea scăzută pentru a performa actualizarea

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
ro: Puterea sistemului este prea scăzută pentru a performa actualizarea (%u%%, necesită %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
ro: Dispozitivul este inaccesibil sau în afara razei wireless

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
ro: Puterea bateriei dispozitivului este prea scăzută

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
ro: Puterea bateriei dispozitivului este prea scăzută (%u%%, necesită %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
ro: Dispozitivul așteaptă ca actualizarea să fie aplicată

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
ro: Dispozitivul necesită să fie conectată o sursă de curent AC

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
ro: Dispozitivul nu poate fi utilizat în timp ce capacul este închis

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
ro: Actualizare dispozitiv %s

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
ro: Actualizare sistem %s

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
ro: Actualizare controler încorporat %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
ro: Actualizare ME %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
ro: Actualizare ME corporatist %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
ro: Actualizare ME consumator %s

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
ro: Actualizare controler %s

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
ro: Actualizarea controler Thunderbolt %s

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system bootup
en: %s CPU Microcode Update
ro: Actualizare microcod CPU %s

note: TRANSLATORS: configuration refers to hardware state, * e.g. a security database or a default power value
en: %s Configuration Update
ro: Actualizare configurație %s

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
ro: %s Actualizarea stării bateriei

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
ro: %s Actualizarea camerei

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
ro: %s Actualizare TPM

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
ro: %s Actualizarea touchpad-ului

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
ro: %s Actualizarea mausului

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
ro: %s Actualizarea tastaturii

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
ro: Actualizare controler de stocare %s

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
ro: Actualizare de interfață de rețea %s

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
ro: Actualizare de afișaj %s

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
ro: Actualizare BMC %s

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
ro: Actualizare receptor USB %s

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
ro: Actualizare unitate %s

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
ro: Actualizare unitate flash %s

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
ro: Actualizare SSD %s

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
ro: Actualizare GPU %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
ro: Actualizare dock %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
ro: Actualizare dock USB %s

en: Firmware update could not be applied:
ro: Actualizarea firmware nu a putut fi aplicată:

en: Firmware
ro: Microcod

en: Firmware Upgrade Support
ro: Suport de upgrade firmware

en: Provides support for firmware upgrades
ro: Oferă suport pentru upgrade-uri firmware

en: Install Unsigned Software?
ro: Instalați software-ul nesemnat?

en: Software that is to be installed is not signed. It will not be possible to verify the origin of updates to this software, or whether updates have been tampered with.
ro: Software-ul care urmează să fie instalat nu este semnat. Nu va fi posibil să verificați originea actualizărilor acestui software, sau dacă actualizările au fost manipulate.

en: Download Unsigned Software?
ro: Descărcați software-ul nesemnat?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with.
ro: Actualizări nesemnate sunt disponibile. Fără o semnătură, nu este posibilă verificarea sursei actualizărilor, sau dacă acestea au fost falsificate.

en: Update Unsigned Software?
ro: Actualizați software-ul nesemnat?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with. Software updates will be disabled until unsigned updates are either removed or updated.
ro: Actualizări nesemnate sunt disponibile. Fără o semnătură, nu este posibil să verificați originea actualizării, sau dacă a fost manipulată. Actualizările software for fi dezactivate până când actualizările nesemnate sunt fie eliminate, fie actualizate.

en: Packages
ro: Pachete

en: Failed to install updates:
ro: Nu s-au putut instala actualizările:

en: Operating System (OSTree)
ro: Sistem de operare (OSTree)

note: TRANSLATORS: default snap store name
en: Snap Store
ro: Magazinul Snap

en: Snap Support
ro: Suport Snap

en: A snap is a universal Linux package
ro: Un snap este un pachet Linux universal
