gnome-software master - en to da translation catalogue (1033 entries)

en: Install and update apps
da: Installér og opdatér programmer

en: Software allows you to find and install new apps and system extensions and remove existing installed apps.
da: Software lader dig finde og installere nye programmer og systemudvidelser, samt fjerne allerede installerede programmer.

en: Software showcases featured and popular apps with useful descriptions and multiple screenshots per app. Apps can be found either through browsing the list of categories or by searching. It also allows you to update your system using an offline update.
da: Software fremviser udvalgte og populære programmer med nyttige beskrivelser og adskillige skærmbilleder per program. Programmer kan findes enten ved gennemsyn af oversigten over kategorier eller gennem søgning. Dette program giver dig også mulighed for at opdatere dit system ved brug af offlineopdatering.

en: Overview panel
da: Oversigtspanel

en: Details panel
da: Detaljepanel

en: Installed panel
da: Installerede-panel

en: Updates panel
da: Opdateringspanel

en: The update details
da: Opdateringsdetaljerne

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: Install an appstream file into a system location
da: Installér en appstream-fil på en systemplacering

en: Installing an appstream file into a system location
da: Installerer en appstream-fil på en systemplacering

en: A list of compatible projects
da: En liste over kompatible projekter

en: This is a list of compatible projects we should show such as GNOME, KDE and XFCE.
da: Dette er en liste over kompatible projekter, som vi skal vise, som f.eks. GNOME, KDE og XFCE.

en: Whether to manage updates and upgrades in GNOME Software
da: Om opdateringer og opgraderinger skal håndteres i GNOME Software

en: If disabled, GNOME Software will hide the updates panel, not perform any automatic updates actions or prompt for upgrades.
da: Hvis deaktiveret vil GNOME Software skjule opdateringspanelet og ikke udføre nogen automatiske opdateringshandlinger eller anmode om opgraderinger.

en: Automatically download and install updates
da: Hent og installér automatisk opdateringer

en: If enabled, GNOME Software automatically downloads software updates in the background, also installing ones that do not require a reboot.
da: Hvis aktiveret, vil GNOME Software automatisk hente opdateringer i baggrunden og installere dem, der ikke kræver en genstart.

en: Notify the user about software updated in the background
da: Gør brugeren opmærksom på software, som blev opdateret i baggrunden

en: If enabled, GNOME Software notifies the user about updates that happened whilst the user was idle.
da: Hvis aktiveret, vil GNOME Software gøre brugeren opmærksom på opdateringer, der skete, mens brugeren var inaktiv.

en: Whether to automatically refresh when on a metered connection
da: Om der automatisk skal genopfriskes på en forbrugsafregnet forbindelse

en: If enabled, GNOME Software automatically refreshes in the background even when using a metered connection (eventually downloading some metadata, checking for updates, etc., which may incur in costs for the user).
da: Hvis aktiveret, vil GNOME Software automatisk genopfriske i baggrunden, også når en forbrugsafregnet forbindelse er i brug (til tider hente metadata, kontrollere efter opdateringer osv. som kan betyde udgifter for brugeren).

en: Whether it’s the very first run of GNOME Software
da: Om det er første gang, GNOME Software køres

en: Show star ratings next to applications
da: Vis stjernevurderinger ved siden af programmerne

en: Filter applications based on the default branch set for the remote
da: Filtrér programmer baseret på standardgrenen angivet for fjernenheden

en: Non-free applications show a warning dialog before install
da: Ikke-frie programmer viser en advarselsdialog før installation

en: When non-free applications are installed a warning dialog can be shown. This controls if that dialog is suppressed.
da: Når ikke-frie programmer installeres, vil en advarselsdialog blive vist. Dette kontrollerer om den dialog undertrykkes.

en: The last update check timestamp
da: Tidsstemplet for seneste søgning efter opdatering

en: The last upgrade notification timestamp
da: Tidsstemplet for seneste påmindelse om opgradering

en: The last update notification timestamp
da: Tidsstemplet for seneste påmindelse om opdatering

en: The timestamp of the first security update, cleared after update
da: Tidsstemplet for den første sikkerhedsopdatering; ryddes efter opdatering

en: The last update timestamp
da: Tidsstemplet for seneste opdatering

en: The age in seconds to verify the upstream screenshot is still valid
da: Alderen i sekunder til at verificere at upstream-screenshot'et stadig er gyldigt

en: Choosing a larger value will mean less round-trips to the remote server but updates to the screenshots may take longer to show to the user. A value of 0 means to never check the server if the image already exists in the cache.
da: At vælge en større værdi vil betyde færre kald til fjernserveren, men screenshot-opdateringer kan tage længere tid, før brugeren ser dem. Værdien 0 betyder at serveren aldrig skal kontrolleres, hvis billedet allerede findes i cachen.

en: The server to use for application reviews
da: Serveren, som bruges til programanmeldelser

en: The minimum karma score for reviews
da: Mindste karmascore for anmeldelser

en: Reviews with karma less than this number will not be shown.
da: Anmeldelser med mindre karma end dette nummer vil ikke blive vist.

en: A list of official repositories that should not be considered 3rd party
da: En liste over officielle arkiver, som ikke skal anses som tredjepart

en: A list of required repositories that cannot be disabled or removed
da: En liste over nødvendige arkiver som ikke kan deaktiveres eller fjernes

en: A list of official repositories that should be considered free software
da: En liste over officielle arkiver, der skal anses som fri software

en: The licence URL to use when an application should be considered free software
da: Licens-URL'en, som skal bruges, når et program skal betragtes som fri software

en: Install bundled applications for all users on the system where possible
da: Installér bundtede programmer for alle brugere på systemet, hvor det er muligt

en: Allow access to the Software Repositories dialog
da: Tillad adgang til dialogen Softwarearkiver

en: Offer upgrades for pre-releases
da: Tilbyd opgraderinger ved før-udgivelser

en: Show some UI elements informing the user that an app is non-free
da: Vis brugerfladeelementer, som informerer brugeren om at programmet ikke er frit

en: Show the installed size for apps in the list of installed applications
da: Vis installationsstørrelsen for programmer i listen over installerede programmer

note: Translators: Replace the link with a version in your language, e.g. 'https://de.wikipedia.org/wiki/Proprietäre_Software'. Remember to include ''.
en: 'https://en.wikipedia.org/wiki/Proprietary_software'
da: 'https://da.wikipedia.org/wiki/Propriet%C3%A6r_software'

en: The URI that explains nonfree and proprietary software
da: URI'en som forklarer, hvad ikke-fri og proprietær software er

en: A list of URLs pointing to appstream files that will be downloaded into an swcatalog folder
da: En liste over URL'er som peger på appstream-filer, som vil blive hentet ned i en swcatalog-mappe

en: Install the AppStream files to a system-wide location for all users. If false, files are installed in non-standard $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml directory
da: Installér AppStream-filerne på en systemplacering for alle brugere. Hvis “false” (falsk) installeres filerne i mappen $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml, som ikke er standardstien

en: Priority order of packaging formats to prefer, with more important formats listed first. An empty array means the default order. Omitted formats are assumed to be listed last. Example packaging formats are: deb, flatpak, rpm, snap. The formats can be optionally specified with an origin name, divided by a colon, for example 'flatpak:flathub'.
da: Prioriteringsrækkefølge for foretrukne pakkeformater med vigtigere formater vist først. Er oversigten tom, bruges standardrækkefølgen. Udeladte formater antages at blive vist sidst. Eksempler på pakkeformater: deb, flatpak, rpm, snap. Formaterne kan desuden angives med et oprindelsesnavn adskilt med et kolon (f.eks. “flatpak:flathub”).

en: The timestamp of the last attempt to remove unused Flatpak runtimes
da: Tidsstemplet for det seneste forsøg på at fjerne ubrugte Flatpak-kørselsmiljøer

en: Set to 'true' to show only freely licensed apps and hide any proprietary apps.
da: Sæt til “true” (sand) for kun at vise frie programmer og skjule proprietære programmer.

en: Set to 'true' to show only apps from developers whose identity has been verified.
da: Sæt til “true” (sand) for kun at vise programmer fra udviklere, hvis identitet er bekræftet.

en: The timestamp of the last received historical updates.
da: Tidsstemplet for de sidst modtagne historiske opdateringer.

en: A string storing the gnome-online-account id used to login
da: En streng indeholdende id til gnome-online-account, som anvendes til login

note: TRANSLATORS: tool that is used when moving profiles system-wide
en: GNOME Software AppStream system-wide installer
da: GNOME Software AppStream-installeringsprogram på systemniveau

en: Failed to parse command line arguments
da: Kunne ikke tolke kommandolinje-argumenter

note: TRANSLATORS: user did not specify a valid filename
en: You need to specify exactly one filename
da: Du skal angive præcis ét filnavn

note: TRANSLATORS: only able to install files as root
en: This program can only be used by the root user
da: Dette program kan kun bruges af root-brugeren

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to validate content type: %s
da: Kunne ikke validere indholdstypen: %s

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to move: %s
da: Kunne ikke flytte: %s

en: Software Install
da: Softwareinstallation

en: Install selected software on the system
da: Installér valgte programmer på systemet

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon Violence
da: Tegneserievold

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding cartoon violence
da: Ingen information om tegneserievold

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Fantasy Violence
da: Fantasyvold

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding fantasy violence
da: Ingen information om fantasyvold

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic Violence
da: Realistisk vold

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding realistic violence
da: Ingen information om realistisk vold

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Violence Depicting Bloodshed
da: Vold med blodsudgydelse

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding bloodshed
da: Ingen information om blodsudgydelser

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Violence
da: Seksuel vold

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexual violence
da: Ingen information om seksuel vold

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Alcohol
da: Alkohol

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to alcohol
da: Ingen information om referencer til alkohol

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Narcotics
da: Narkotika

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to illicit drugs
da: Ingen information om referencer til ulovlige stoffer

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Tobacco
da: Tobak

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to tobacco products
da: Ingen information om referencer til tobaksvarer

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Nudity
da: Nøgenhed

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding nudity of any sort
da: Ingen information om nøgenhed af nogen art

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Themes
da: Seksuelle temaer

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to or depictions of sexual nature
da: Ingen information om referencer til eller skildringer af seksuel art

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Profanity
da: Bandeord

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding profanity of any kind
da: Ingen information om bandeord af nogen art

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Inappropriate Humor
da: Upassende humor

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding inappropriate humor
da: Ingen information om upassende humor

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination
da: Diskrimination

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding discriminatory language of any kind
da: Ingen information om diskriminerende sprog af nogen art

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Advertising
da: Reklamer

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding advertising of any kind
da: Ingen information om reklamer af nogen art

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling
da: Hasardspil

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding gambling of any kind
da: Ingen information om hasardspil af nogen art

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Purchasing
da: Køb

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding the ability to spend money
da: Ingen information om mulighed for at bruge penge

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Chat Between Users
da: Chat mellem brugere

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to chat with other users
da: Ingen information om måder at chatte med andre brugere på

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Audio Chat Between Users
da: Snak mellem brugere

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to talk with other users
da: Ingen information om måder at tale med andre brugere på

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Contact Details
da: Kontaktdetaljer

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of social network usernames or email addresses
da: Ingen information om deling af brugernavne eller e-mailadresser fra sociale netværk

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Identifying Information
da: Identificerende information

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of user information with third parties
da: Ingen information om deling af brugerinformation med tredjeparter

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Location Sharing
da: Deling af placering

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of physical location with other users
da: Ingen information om deling af fysisk placering med andre brugere

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Homosexuality
da: Homoseksualitet

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to homosexuality
da: Ingen information om referencer til homoseksualitet

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to prostitution
da: Ingen information om referencer til prostitution

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Adultery
da: Utroskab

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to adultery
da: Ingen information om referencer til utroskab

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexualized Characters
da: Seksualiserede personer

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexualized characters
da: Ingen information om seksualiserede personer

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Desecration
da: Vanhelligelse

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to desecration
da: Ingen information om referencer til vanhelligelse

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Human Remains
da: Ligdele

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding visible dead human remains
da: Ingen information om synlige ligdele

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slavery
da: Slaveri

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to slavery
da: Ingen information om referencer til slaveri

en: Does not include references to drugs
da: Indeholder ikke referencer til stoffer

en: Does not include swearing, profanity, and other kinds of strong language
da: Indeholder ikke bandeord eller anden stærk sprogbrug

en: Does not include ads or monetary transactions
da: Indeholder ikke reklamer eller pengeoverførsler

en: Does not include sex or nudity
da: Indeholder ikke sex eller nøgenhed

en: Does not include uncontrolled chat functionality
da: Indeholder ikke ukontrolleret chatfunktionalitet

en: Does not include violence
da: Indeholder ikke vold

en: Drugs
da: Stoffer

en: Strong Language
da: Stærkt sprog

en: Money
da: Penge

en: Violence
da: Vold

[ctx: Age rating]
note: Translators: The app is considered suitable to be run by all ages of people. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: All
da: Alle

note: Translators: It’s unknown what age rating this app has. The * placeholder is the app name.
en: %s has an unknown age rating
da: %s har en ukendt aldersvurdering

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for all ages. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for everyone
da: %s er egnet for alle

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 3. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for toddlers
da: %s er egnet for vuggestuebørn

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 5. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for young children
da: %s er egnet for mindre børn

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 12. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for children
da: %s er egnet for børn

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people up to around age 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for teenagers
da: %s er egnet for teenagere

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people aged up to and over 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for adults
da: %s er egnet for voksne

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for a specified age group. The first placeholder is the app name, the second * is the age group.
en: %s is suitable for %s
da: %s er egnet for %s

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the suitability of an app for different ages. this one’s not a placeholder
en: Age Rating
da: Aldersvurdering

en: How to contribute missing information
da: Bidrag med manglende information

en: Local file
da: Lokal fil

note: Translators: This is a heading for a row showing the package name of an app (such as ‘gnome-software-46.0-1’).
en: Package
da: Pakke

en: Pending
da: Venter

en: Pending install
da: Afventer installering

en: Pending remove
da: Afventer fjernelse

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being installed
en: Installing
da: Installerer

en: Removing
da: Fjerner

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being downloaded
en: Downloading
da: Henter

note: TRANSLATORS: button text TRANSLATORS: button text in the header when an app * can be installed TRANSLATORS: button text in the header when firmware * can be live-installed TRANSLATORS: update the fw
en: _Install
da: _Installér

en: _Uninstall…
da: A_finstallér …

en: Network
da: Netværk

en: Can communicate over the network
da: Kan kommunikere over netværket

en: System Services
da: Systemtjenester

en: Can access D-Bus services on the system bus
da: Kan tilgå D-Bustjenester på systembussen

en: Session Services
da: Sessionstjenester

en: Can access D-Bus services on the session bus
da: Kan tilgå D-Bustjenester på sessionsbussen

en: Devices
da: Enheder

en: Can access arbitrary devices such as webcams
da: Kan tilgå vilkårlige enheder såsom webkameraer

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access input devices
da: Kan tilgå inputenheder

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access microphones
da: Kan tilgå mikrofoner

en: Can access system device files
da: Kan tilgå filer på systemenheden

en: Screen contents
da: Skærmindhold

note: Translators: This indicates an app can access the screen/display contents. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access screen contents
da: Kan tilgå skærmindhold

en: Home folder
da: Hjemmemappe

en: Can view, edit and create files
da: Kan se, redigere og oprette filer

en: Can view files
da: Kan se filer

en: File system
da: Filsystem

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_FILESYSTEM_OTHER is used only as a flag, with actual files being part of the read/full lists
en: Downloads folder
da: Mappe til hentede filer

en: Settings
da: Indstillinger

en: Can view and change any settings
da: Kan se og ændre alle indstillinger

en: Legacy display system
da: Forældet system til visning

en: Uses an old, insecure display system
da: Bruger et gammelt, usikkert system til visning

en: Sandbox escape
da: Sandkasse-undvige

en: Can escape the sandbox and circumvent any other restrictions
da: Kan undvige sandkassen og omgå andre begrænsninger

note: TRANSLATORS: this is where the packager did not write * a description for the update
en: No update description available.
da: Ingen opdateringsbeskrivelse tilgængelig.

note: FIXME support app == NULL set page title
en: Update Details
da: Opdateringsdetaljer

en: Requires additional permissions
da: Kræver flere rettigheder

note: Translators: Header of the section with other users' opinions about the app.
en: Reviews
da: Anmeldelser

en: No reviews were found for this app.
da: Der er ingen anmeldelser af dette program.

en: No Reviews
da: Ingen anmeldelser

en: Version History
da: Versionshistorik

en: New in Version %s
da: Nyt i version %s

en: No details for this release
da: Ingen detaljer for denne udgave

note: TRANSLATORS: This is the date string with: day number, month name, year. i.e. "25 May 2012"
en: %e %B %Y
da: %e. %B %Y

note: TRANSLATORS: this is a command line option
en: Start up mode: either ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’ or ‘overview’
da: Opstartstilstand: enten “updates”, “updated”, “installed” eller “overview”

en: MODE
da: TILSTAND

en: Search for applications
da: Søg efter programmer

en: SEARCH
da: SØG

en: Show application details (using application ID)
da: Vis programdetaljer (ud fra program-id)

en: ID
da: Id

en: Show application details (using package name)
da: Vis programdetaljer (ud fra pakkenavn)

en: PKGNAME
da: PAKKENAVN

en: Install the application (using application ID)
da: Installér programmet (ud fra program-id)

en: Uninstall the application (using application ID)
da: Afinstallér programmet (ud fra program-id)

en: Open a local package file
da: Åbn en lokal pakkefil

en: FILENAME
da: FILNAVN

en: The kind of interaction expected for this action: either ‘none’, ‘notify’, or ‘full’
da: Handlingens forventet interaktionstype: enten “none”, “notify” eller “full”

en: INTERACTION
da: INTERAKTION

en: Show a local metainfo or appdata file
da: Vis en lokal metainfo- eller appdata-fil

en: Enable verbose debugging output (from the running instance, if already running)
da: Aktivér uddybende fejlsøgningsoutput (fra den kørende instans, hvis den allerede kører)

en: Installs any pending updates in the background
da: Installerer afventende opdateringer i baggrunden

en: Show preferences
da: Vis indstillinger

en: Quit the running instance
da: Afslut den kørende instans

en: Prefer local file sources to AppStream
da: Foretræk lokale filkilder fremfor AppStream

en: Show version number
da: Vis versionsnummer

en: Copyright © 2016–2023 GNOME Software contributors
da: Ophavsret © 2016–2023 bidragyderne til GNOME Software

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window TRANSLATORS: this is the menu item that opens the about window
en: About Software
da: Om Software

note: TRANSLATORS: well, we seem to think so, anyway
en: A nice way to manage the software on your system.
da: En god måde at håndtere softwaren på dit system.

note: TRANSLATORS: we tried to show an app that did not exist
en: Sorry! There are no details for that application.
da: Beklager! Der er ingen detaljer om programmet.

note: Translators: The disk usage of an app when installed. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Installed Size
da: Størrelse på installation

en: Includes %s of data and %s of cache
da: Inkluderer %s data og %s cache

en: Includes %s of data
da: Inkluderer %s data

en: Includes %s of cache
da: Inkluderer %s cache

en: Cache and data usage unknown
da: Forbrug af cache og data ukendt

note: Translators: The download size of an app. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Download Size
da: Størrelse på download

en: Needs no additional system downloads
da: Har ikke brug for yderligere systemdownloads

en: Needs an unknown size of additional system downloads
da: Har brug for systemdownload af ukendt størrelse

note: Translators: The placeholder is for a size string, * such as ‘150 MB’ or ‘1.5 GB’.
en: Needs %s of additional system downloads
da: Har brug for %s yderligere systemdownload

note: Translators: Displayed if the download or installed size of * an app could not be determined. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Size is unknown
da: Størrelsen er ikke kendt

note: Translators: This indicates an app requires no permissions to run. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: No permissions
da: Ingen rettigheder

note: Translators: This indicates an app uses the network. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Has network access
da: Har netværksadgang

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus system services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses system services
da: Bruger systemtjenester

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus session services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses session services
da: Bruger sessionstjenester

note: Translators: This indicates an app can access arbitrary hardware devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access hardware devices
da: Kan tilgå hardwareenheder

note: Translators: This indicates an app can access system devices such as /dev/shm. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access system devices
da: Kan tilgå systemenheder

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write all your data
da: Kan læse/skrive alle dine data

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read all your data
da: Kan læse alle dine data

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write your downloads
da: Kan læse/skrive dine downloads

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read your downloads
da: Kan læse alle dine downloads

note: Translators: This indicates an app can access data in the system unknown to the Software. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access some specific files
da: Kan tilgå nogle specifikke filer

note: Translators: This indicates an app can access or change user settings. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access and change user settings
da: Kan tilgå og ændre brugerindstillinger

note: Translators: This indicates an app uses the X11 windowing system. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses a legacy windowing system
da: Bruger et forældet vinduessystem

note: Translators: This indicates an app can escape its sandbox. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can acquire arbitrary permissions
da: Kan opnå vilkårlige rettigheder

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software developer is verified
da: Programudvikler er bekræftet

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Reviewed by OS distributor
da: Gennemset af OS-distributøren

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short. * The '%s' is replaced by the distribution name. Translators: The '%s' is replaced by the distribution name.
en: Reviewed by %s
da: Gennemset af %s

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by someone other than the user’s distribution, so might not be safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Provided by a third party
da: Leveret af tredjepart

note: Translators: This indicates an app or its runtime reached its end of life. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software no longer supported
da: Programmet understøttes ikke længere

note: Translators: This indicates an app’s source code is freely available, so can be audited for security. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Auditable code
da: Kode kan auditeres

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Unknown license
da: Ukendt licens

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Proprietary code
da: Proprietær kode

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Special license
da: Speciel licens

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Privileged
da: Privilegeret

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Safe
da: Sikker

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Probably Safe
da: Sandsynligvis sikker

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Potentially Unsafe
da: Potentielt usikker

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Unsafe
da: Usikker

en: Mobile Only
da: Kun mobil

en: Only works on a small screen
da: Virker kun på en lille skærm

en: Desktop Only
da: Kun stationær

en: Only works on a large screen
da: Virker kun på en stor skærm

en: Screen Size Mismatch
da: Skærmstørrelse passer ikke

en: Doesn’t support your current screen size
da: Understøtter ikke den aktuelle skærmstørrelse

en: Requires a touchscreen
da: Kræver en berøringsfølsom skærm

en: Requires a keyboard
da: Kræver et tastatur

en: Requires a mouse
da: Kræver en mus

en: Gamepad Needed
da: Gamepad nødvendig

en: Requires a gamepad to play
da: Kræver gamepad for at spille

note: Translators: This is used in a context tile to indicate that * an app works on phones, tablets *and* desktops. It should be * short and in title case.
en: Adaptive
da: Tilpassende

en: Works on phones, tablets and desktops
da: Virker på mobiler, tablets og stationære

en: Probably requires a keyboard or mouse
da: Kræver sandsynligvis tastatur eller mus

en: Works on desktops and laptops
da: Virker på stationær og bærbar

note: Translators: This indicates that the content rating for an * app says it can be used by all ages of people, as it contains * no objectionable content.
en: Contains no age-inappropriate content
da: Indeholder ikke noget aldersupassende indhold

en: No age rating information available
da: Ingen information om aldersvurdering tilgængelig

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Visit Website
da: Besøg websted

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed. * The ellipsis indicates that further steps are required
en: Install…
da: Installér …

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows to cancel a queued install of the app
en: Cancel
da: Annullér

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Install
da: Installér

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel
en: Download
da: Hent

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel * that allows the app to be easily updated live
en: Update
da: Opdatér

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily removed
en: Uninstall…
da: Afinstallér …

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being erased
en: Uninstalling
da: Afinstallerer

note: TRANSLATORS: during the update the device * will restart into a special update-only mode
en: Device cannot be used during update.
da: Enhed kan ikke bruges under opdatering.

note: TRANSLATORS: this refers to where the app came from
en: Source: %s
da: Kilde: %s

note: Translators: A message to indicate that an app has been renamed. The placeholder is the old human-readable name.
en: Renamed from %s
da: Omdøbt fra %s

note: Replace user-provided non-localized string with a localized text
en: Stopped Receiving Updates
da: Stoppet med at modtage opdateringer

en: Critical Update
da: Kritisk opdatering

en: Critical update
da: Kritisk opdatering

[ctx: Single app]
en: Installed
da: Installeret

note: Translators: The placeholder is an app name
en: Help Translate %s
da: Hjælp med at oversætte %s

note: Translators: The placeholder is an app name
en: %s is designed, developed, and translated by an international community of contributors.
    
    This means that while it’s not yet available in your language, you can get involved and help translate it yourself.
da: %s er designet, udviklet og oversat af en international gruppe bidragydere.
    
    Selvom det endnu ikke er tilgængeligt på dit sprog, kan du deltage og hjælpe med at oversætte.

en: Translations
da: Oversættelser

en: _Translation Website
da: _Websted til oversættelser

note: TRANSLATORS: This is a description for entering user/password
en: Login required remote %s (realm %s)
da: Login krævet til fjern %s (domæne %s)

en: Login Required
da: Login kræves

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
da: _Annullér

note: Translators: Placeholder text for a login entry. Translators: It's an origin scope, 'User' or 'System' installation
en: User
da: Bruger

note: Translators: Placeholder text for a login entry.
en: Password
da: Adgangskode

note: TRANSLATORS: this is where all apps that don't * fit in other groups are put
en: Other
da: Andet

[ctx: Category]
note: TRANSLATORS: this is a subcategory matching all the * different apps in the parent category, e.g. "Games"
en: All
da: Alle

note: TRANSLATORS: this is a subcategory of featured apps
en: Featured
da: Udvalgte

note: Heading for featured apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been featured ('picked') by the distribution.
en: Editor’s Choice
da: Redaktørens valg

note: Heading for recently updated apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been recently released upstream.
en: New & Updated
da: Nye og opdaterede

note: Heading for web apps on a category page
en: Picks from the Web
da: Udvalgte fra nettet

note: Heading for the rest of the apps on a category page
en: Other Software
da: Andre programmer

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 1 to %u:
da: Vælg venligst et tal mellem 1 og %u:

note: TRANSLATORS: asking the user to choose an app from a list
en: Choose an app:
da: Vælg et program:

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: All
da: Alle

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Featured
da: Udvalgte

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: 3D Graphics
da: 3D-grafik

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Photography
da: Fotografi

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Scanning
da: Skanning

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Vector Graphics
da: Vektorgrafik

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Viewers
da: Fremvisere

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Audio Creation & Editing
da: Oprettelse og redigering af lyd

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Music Players
da: Musikafspillere

[ctx: Menu of Productivity]
en: All
da: Alle

[ctx: Menu of Productivity]
en: Featured
da: Udvalgte

[ctx: Menu of Productivity]
en: Calendar
da: Kalender

[ctx: Menu of Productivity]
en: Finance
da: Finans

[ctx: Menu of Productivity]
en: Word Processor
da: Tekstbehandling

[ctx: Menu of Utilities]
en: Text Editors
da: Tekstredigering

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Web Browsers
da: Webbrowsere

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: All
da: Alle

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Featured
da: Udvalgte

[ctx: Menu of Games]
en: Adventure
da: Eventyr

[ctx: Menu of Games]
en: Arcade
da: Arkade

[ctx: Menu of Games]
en: Blocks
da: Blokke

[ctx: Menu of Games]
en: Board
da: Brætspil

[ctx: Menu of Games]
en: Card
da: Kortspil

[ctx: Menu of Games]
en: Emulators
da: Emulatorer

[ctx: Menu of Games]
en: Kids
da: Børn

[ctx: Menu of Games]
en: Logic
da: Logik

[ctx: Menu of Games]
en: Role Playing
da: Rollespil

[ctx: Menu of Games]
en: Sports
da: Sport

[ctx: Menu of Games]
en: Strategy
da: Strategi

[ctx: Menu of Communication & News]
en: All
da: Alle

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Featured
da: Udvalgte

[ctx: Menu of Education & Science]
en: All
da: Alle

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Featured
da: Udvalgte

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Artificial Intelligence
da: Kunstig intelligens

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Astronomy
da: Astronomi

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Chemistry
da: Kemi

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Languages
da: Sprog

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Math
da: Matematik

[ctx: Menu of Communication & News]
en: News
da: Nyheder

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Robotics
da: Robotteknologi

[ctx: Menu of Art]
en: Art
da: Kunst

[ctx: Menu of Reference]
en: Biography
da: Biografi

[ctx: Menu of Reference]
en: Comics
da: Tegneserier

[ctx: Menu of Reference]
en: Fiction
da: Fiktion

[ctx: Menu of Reference]
en: Health
da: Sundhed

[ctx: Menu of Reference]
en: History
da: Historie

[ctx: Menu of Reference]
en: Lifestyle
da: Livsstil

[ctx: Menu of Reference]
en: Politics
da: Politik

[ctx: Menu of Reference]
en: Sports
da: Sport

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: All
da: Alle

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Featured
da: Udvalgte

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Debuggers
da: Fejlsøgere

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: IDEs
da: Udviklingsmiljøer

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Codecs
da: Codec

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Hardware Drivers
da: Hardwaredrivere

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Fonts
da: Skrifttyper

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Input Sources
da: Indtastningskilder

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Language Packs
da: Sprogpakker

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Localization
da: Lokalisering

note: Translators: this is a menu category
en: Create
da: Kreativitet

note: Translators: this is a menu category
en: Work
da: Arbejde

note: Translators: this is a menu category
en: Play
da: Leg

note: Translators: this is a menu category
en: Socialize
da: Socialisér

note: Translators: this is a menu category
en: Learn
da: Læring

note: Translators: this is a menu category
en: Develop
da: Udvikling

note: Translators: this is a menu category
en: Hardware Drivers
da: Hardwaredrivere

note: Translators: this is a menu category
en: Fonts
da: Skrifttyper

note: Translators: this is a menu category
en: Input Sources
da: Indtastningskilder

note: Translators: this is a menu category
en: Language Packs
da: Sprogpakker

note: Translators: this is a menu category
en: Localization
da: Lokalisering

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that an app * has been successfully installed TRANSLATORS: this is the summary of a notification that a component
en: %s is now installed
da: %s er nu installeret

note: TRANSLATORS: an app has been installed, but * needs a reboot to complete the installation
en: A restart is required for the changes to take effect.
da: Der kræves en genstart, før ændringerne træder i kraft.

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that an app * has been successfully installed
en: App is ready to be used.
da: Programmet er klar til at blive taget i brug.

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: System updates are now installed
da: Systemopdateringer er nu installeret

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: Recently installed updates are available to review
da: Nyligt installerede opdateringer er tilgængelige for gennemsyn

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart
da: Genstart

en: Launch
da: Kør

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Software?
da: Installér software?

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Third-Party Software?
da: Installér tredjeparts-software?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Software Repository?
da: Aktivér softwarearkiv?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Third-Party Software Repository?
da: Aktivér softwarearkiver fra tredjepart?

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is not <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">free and open source software</a>, and is provided by “%s”.
da: %s er ikke <a href="https://da.wikipedia.org/wiki/Free/Libre_and_Open_Source_Software">fri og åben kildekode-software</a>, og er leveret af “%s”.

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is provided by “%s”.
da: %s er leveret af “%s”.

en: This software repository must be enabled to continue installation.
da: Dette softwarearkiv skal aktiveres for at fortsætte installationen.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use %s in some countries.
da: Det er muligvis ulovligt at installere eller bruge %s i visse lande.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use this codec in some countries.
da: Det er muligvis ulovligt at installere og bruge dette codec i visse lande.

note: TRANSLATORS: this is button text to not ask about non-free content again
en: Don’t _Warn Again
da: Advar _mig ikke igen

note: TRANSLATORS: button text
en: Enable and _Install
da: Aktivér og _installér

note: TRANSLATORS: these are show_detailed_error messages from the * package manager no mortal is supposed to understand, * but google might know what they mean
en: Detailed errors from the package manager follow:
da: Detaljerede fejlbeskeder fra pakkehåndteringen følger:

en: Details
da: Detaljer

note: TRANSLATORS: button text
en: _Close
da: _Luk

note: Translators: an accept button label, in a Cancel/Accept dialog
en: _Accept
da: Acce_ptér

note: TRANSLATORS: we've just live-updated some apps
en: An update has been installed | Updates have been installed
da[0]: En opdatering er blevet installeret
da[1]: Opdateringer er blevet installeret

note: TRANSLATORS: we've just removed some apps
en: An app has been removed | Apps have been removed
da[0]: Et program er blevet fjernet
da[1]: Programmer er blevet fjernet

note: TRANSLATORS: the new apps will not be run until we restart
en: A restart is required for it to take effect. | A restart is required for them to take effect.
da[0]: Der kræves en genstart, før den træder i kraft.
da[1]: Der kræves en genstart, før de træder i kraft.

note: TRANSLATORS: button text
en: Not Now
da: Ikke nu

note: TRANSLATORS: something happened less than 5 minutes ago
en: Just now
da: Lige nu

en: %d minute ago | %d minutes ago
da[0]: %d minut siden
da[1]: %d minutter siden

en: %d hour ago | %d hours ago
da[0]: %d time siden
da[1]: %d timer siden

en: %d day ago | %d days ago
da[0]: %d dag siden
da[1]: %d dage siden

en: %d week ago | %d weeks ago
da[0]: %d uge siden
da[1]: %d uger siden

en: %d month ago | %d months ago
da[0]: %d måned siden
da[1]: %d måneder siden

en: %d year ago | %d years ago
da[0]: %d år siden
da[1]: %d år siden

note: TRANSLATORS: this is a what we use in notifications if the app's name is unknown
en: An app
da: Et program

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional MIME types.
en: %s is requesting additional file format support.
da: %s efterspørger yderligere filformat-understøttelse.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional MIME Types Required
da: Flere MIME-typer påkrævet

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional fonts.
en: %s is requesting additional fonts.
da: %s efterspørger flere skrifttyper.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Fonts Required
da: Flere skrifttyper påkrævet

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional codecs.
en: %s is requesting additional multimedia codecs.
da: %s efterspørger flere multimedie-codecs.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Multimedia Codecs Required
da: Flere multimedie-codecs påkrævet

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional printer drivers.
en: %s is requesting additional printer drivers.
da: %s efterspørger flere printerdrivere.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Printer Drivers Required
da: Flere printerdrivere påkrævet

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app wants to install additional packages.
en: %s is requesting additional packages.
da: %s efterspørger flere pakker.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Packages Required
da: Flere pakker påkrævet

note: TRANSLATORS: this is a button that launches gnome-software
en: Find in Software
da: Find i Software

en: _Show More
da: _Vis mere

en: _Show Less
da: _Vis mindre

en: Removing…
da: Fjerner …

en: Requires restart to finish install
da: Genstart krævet for at færdiggøre installering

en: Requires restart to finish remove
da: Genstart krævet for at færdiggøre fjernelse

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be installed soon
en: Pending installation…
da: Afventer installering …

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be updated soon
en: Pending update…
da: Afventer opdatering …

note: Translators: This string is shown when downloading an app before install.
en: Downloading…
da: Henter …

note: Translators: This string is shown when preparing to download and install an app.
en: Preparing…
da: Klargør …

note: Translators: This string is shown when uninstalling an app.
en: Uninstalling…
da: Afinstallerer …

note: Translators: the "%s" is replaced with an app name
en: %s is not installed, but it still has data present.
da: %s er ikke installeret, men programmet har stadig tilstedeværende data.

en: _Restart
da: _Genstart

note: TRANSLATORS: this is a button that allows the apps to * be installed. * The ellipsis indicates that further steps are required, * e.g. enabling software repositories or the like
en: _Install…
da: _Installér …

note: Translators: %s is the user-visible app name
en: %s will appear in US English
da: %s vil optræde på amerikansk engelsk

en: This app will appear in US English
da: Programmet vil optræde på amerikansk engelsk

en: This software will appear in US English
da: Programmet vil optræde på amerikansk engelsk

en: Help _Translate
da: H_jælp med at oversætte

note: Translators: the '%s' is replaced with a developer name or a project group
en: Other Apps by %s
da: Andre programmer af %s

note: Translators: the first %s is replaced with the developer name, the second %s is replaced with the app id
en: Developer %s has proven the ownership of %s
da: Udvikleren %s har bevist sit ejerskab af %s

note: Translators: the %s is replaced with the app id
en: Developer has proven the ownership of %s
da: Udvikleren har bevist sit ejerskab af %s

note: TRANSLATORS: we need a remote server to process
en: You need internet access to write a review
da: Du skal have internetadgang for at skrive en anmeldelse

en: This app is no longer receiving updates, including security fixes
da: Dette program modtager ikke længere opdateringer (heller ikke sikkerhedsrettelser)

en: This app is already provided by your distribution and should not be replaced.
da: Dette program udbydes allerede af din distribution og bør ikke erstattes.

en: This app doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
da: Dette program har ingen links til et websted, kodearkiv eller issue tracker.

en: This software is no longer receiving updates, including security fixes
da: Denne software modtager ikke længere opdateringer (heller ikke sikkerhedsrettelser)

en: This software is already provided by your distribution and should not be replaced.
da: Denne software udbydes allerede af din distribution og bør ikke erstattes.

en: This software doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
da: Dette program har ingen links til et websted, kodearkiv eller issue tracker.

en: Unable to find “%s”
da: Kunne ikke finde “%s”

en: Failed to submit review for “%s”: %s
da: Kunne ikke indsende anmeldelsen for “%s”: %s

en: Details page
da: Detaljeside

en: Loading App Details
da: Indlæser programdetaljer

en: Verified
da: Bekræftet

note: TRANSLATORS: A label for a button to execute the selected app.
en: _Open
da: _Åbn

en: _Update
da: _Opdatér

note: TRANSLATORS: button text in the header when an app can be erased
en: Uninstall
da: Afinstallér

en: Add-ons
da: Udvidelser

en: This app can only be used when there is an active internet connection.
da: Dette program kan kun bruges, når der er en aktiv internet-forbindelse.

en: Software Repository Included
da: Softwarearkiv inkluderet

en: This app includes a software repository which provides updates, as well as access to other software.
da: Dette program inkluderer et softwarearkiv, som tilbyder opdateringer så vel som adgang til anden software.

en: No Software Repository Included
da: Intet softwarearkiv inkluderet

en: This app does not include a software repository. It will not be updated with new versions.
da: Dette program inkluderer ikke et softwarearkiv. Det vil ikke blive opdateret med nye versioner.

note: Translators: a repository file used for installing software has been discovered.
en: Software Repository Identified
da: Softwarearkiv fundet

en: Adding this software repository will give you access to additional software and upgrades.
da: Tilføjelse af dette softwarearkiv vil give dig adgang til mere software samt opdateringer.

en: Only use software repositories that you trust.
da: Brug kun softwarearkiver, du stoler på.

en: Clear app data
da: Ryd programdata

en: D_elete Data
da: Sl_et data

en: No Metadata
da: Ingen metadata

en: Project _Website
da: Projektets _websted

en: _Donate
da: _Donér

en: Contribute _Translations
da: _Bidrag med oversættelse

en: _Report an Issue
da: _Rapportér et problem

en: _Help
da: _Hjælp

[ctx: verb]
note: Translators: This is a verb, used on a button to ‘contact the developer’
en: _Contact
da: _Kontakt

note: Translators: Button opening a dialog where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write R_eview
da: _Skriv anmeldelse

note: Translators: Button opening a dialog showing all reviews for an app.
en: All Reviews
da: Alle anmeldelser

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading extra metadata files…
da: Henter ekstra metadatafiler …

note: TRANSLATORS: separator for a list of items
en:  and
da:  og

note: TRANSLATORS: App window title for fonts installation. %s will be replaced by name of the script we're searching for.
en: Available fonts for the %s script | Available fonts for the %s scripts
da[0]: Tilgængelige skrifttyper til %s-skriptet
da[1]: Tilgængelige skrifttyper til %s-skripterne

note: TRANSLATORS: App window title for codec installation. %s will be replaced by actual codec name(s)
en: Available software for %s | Available software for %s
da[0]: Tilgængelig software til %s
da[1]: Tilgængelig software til %s

en: Requested software not found
da: Ønskede software blev ikke fundet

en: Failed to find requested software
da: Kunne ikke finde den ønskede software

note: TRANSLATORS: This string is used for codecs that weren't found
en: %s not found
da: %s blev ikke fundet

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: on the website
da: på webstedet

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available that provide the file %s.
da: Ingen programmer er tilgængelige til at udbyde filen %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get missing apps might be found %s.
da: Information om %s, såvel som muligheder for at hente manglende programmer, kan muligvis findes %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available for %s support.
da: Ingen programmer er tilgængelige for understøttelse af %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: %s is not available.
da: %s ikke tilgængelig.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get an app that can support this format might be found %s.
da: Information om %s, såvel som muligheder for at hente et program, der kan understøtte dette format, kan findes %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No fonts are available for the %s script support.
da: Ingen tilgængelige skrifttyper, som understøtter %s-skriptet.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional fonts might be found %s.
da: Information om %s, såvel som muligheder for at hente flere skrifttyper kan findes %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No addon codecs are available for the %s format.
da: Ingen tilføjelses-codec tilgængelig for formatet %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format might be found %s.
da: Information om %s, såvel som muligheder for hvordan man henter et codec, der kan afspille dette format, kan findes %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No Plasma resources are available for %s support.
da: Ingen Plasma-ressourcer tilgængelige for %s-understøttelse.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional Plasma resources might be found %s.
da: Information om %s, såvel som muligheder for at hente flere Plasma-ressourcer kan findes %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No printer drivers are available for %s.
da: Ingen printerdrivere tilgængelige for %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a driver that supports this printer might be found %s.
da: Information om %s, såvel som muligheder for at hente en driver, der understøtter denne printer, kan findes %s.

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: the documentation
da: dokumentationen

note: TRANSLATORS: no codecs were found. The first %s will be replaced by actual codec name(s), the second %s is the app name, which requested the codecs, the third %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information. | Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information.
da[0]: Kan ikke finde %s, som blev anmodet af %s. Se venligst %s for mere information.
da[1]: Kan ikke finde %s, som blev anmodet af %s. Se venligst %s for mere information.

note: TRANSLATORS: no codecs were found. First %s will be replaced by actual codec name(s), second %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information. | Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information.
da[0]: Kan ikke finde %s, som du søgte efter. Se venligst %s for mere information.
da[1]: Kan ikke finde %s, som du søgte efter. Se venligst %s for mere information.

en: Failed to find any search results: %s
da: Kunne ikke finde nogen søgeresultater: %s

en: %s file format
da: %s-filformatet

en: Install _All
da: Installér _alle

en: Unable to Find Requested Software
da: Kunne ikke finde den ønskede software

en: Codecs page
da: Codecsside

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: Featured Apps List
da: Liste over udvalgte programmer

en: Desktop Support
da: Understøttelse af stationær

en: Supports being used on a large screen
da: Understøtter brug med stor skærm

en: Desktop Support Unknown
da: Ukendt understøttelse af stationær

en: Not enough information to know if large screens are supported
da: Ikke nok information til at afgøre om store skærme understøttes

en: Requires a large screen
da: Kræver en stor skærm

en: Desktop Not Supported
da: Stationær understøttes ikke

en: Cannot be used on a large screen
da: Kan ikke bruges på en stor skærm

en: Mobile Support
da: Understøttelse af mobil

en: Supports being used on a small screen
da: Understøttelse brugt på en lille skærm

en: Mobile Support Unknown
da: Ukendt understøttelse af mobil

en: Not enough information to know if small screens are supported
da: Ikke nok information til at afgøre om små skærme understøttes

en: Requires a small screen
da: Kræver en lille skærm

en: Mobile Not Supported
da: Mobil understøttes ikke

en: Cannot be used on a small screen
da: Kan ikke bruges på en lille skærm

en: Keyboard Support
da: Understøttelse af tastatur

en: Keyboard Support Unknown
da: Ukendt understøttelse af tastatur

en: Not enough information to know if keyboards are supported
da: Ikke nok information til at afgøre om tastatur understøttes

en: Keyboard Required
da: Kræver tastatur

en: Supports keyboards
da: Understøtter tastaturer

en: Keyboard Not Supported
da: Tastatur understøttes ikke

en: Cannot be used with a keyboard
da: Kan ikke bruges med et tastatur

en: Mouse Support
da: Understøttelse af mus

en: Requires a mouse or pointing device
da: Kræver mus eller pegeenhed

en: Mouse Support Unknown
da: Ukendt understøttelse af mus

en: Not enough information to know if mice or pointing devices are supported
da: Ikke nok information til at afgøre om mus eller pegeenheder understøttes

en: Mouse Required
da: Kræver mus

en: Supports mice and pointing devices
da: Understøtter mus og pegeenheder

en: Mouse Not Supported
da: Mus understøttes ikke

en: Cannot be used with a mouse or pointing device
da: Kan ikke bruges med mus eller pegeenhed

en: Touchscreen Support
da: Understøttelse af berøringsfølsom skærm

en: Touchscreen Support Unknown
da: Ukendt understøttelse af berøringsfølsom skærm

en: Not enough information to know if touchscreens are supported
da: Ikke nok information til at afgøre om berøringsfølsomme skærme understøttes

en: Touchscreen Required
da: Kræver berøringsfølsom skærm

en: Supports touchscreens
da: Understøtter berøringsfølsomme skærme

en: Touchscreen Not Supported
da: Berøringsfølsom skærm understøttes ikke

en: Cannot be used with a touchscreen
da: Kan ikke bruges med berøringsfølsom skærm

en: Gamepad Required
da: Kræver gamepad

en: Requires a gamepad
da: Kræver en gamepad

en: Gamepad Support
da: Understøttelse af gamepad

en: Supports gamepads
da: Understøtter gamepad

note: Translators: It’s unknown whether this app is supported on * the current hardware. The placeholder is the app name.
en: %s probably works on this device
da: %s virker sandsynligvis på denne enhed

note: Translators: The app will work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s works on this device
da: %s virker på denne enhed

note: Translators: The app will possbily work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s possibly works on this device
da: %s virker muligvis på denne enhed

note: Translators: The app may not work fully on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work properly on this device
da: %s vil ikke virke ordentligt på denne enhed

note: Translators: The app will not work properly on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work on this device
da: %s vil ikke virke på denne enhed

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the hardware support/requirements of an app
en: Hardware Support
da: Understøttelse af hardware

en: Navigate to Explore Page
da: Navigér til siden Udforsk

en: Navigate to Installed Page
da: Navigér til siden Installerede

en: Navigate to Updates Page
da: Navigér til siden Opdateringer

en: Open Search Bar
da: Åbn søgebjælke

en: Windows
da: Vinduer

en: Open Preferences
da: Åbn indstillinger

en: Open Software Repositories
da: Åbn softwarearkiver

en: Help
da: Hjælp

en: Open Keyboard Shortcuts
da: Åbn tastaturgenveje

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: This is in the context of a list of apps which are installed on the system.
en: Installed
da: Installeret

en: Installed page
da: Installerede-side

en: In Progress
da: I gang

note: origin_ui on a remote is the repo dialogue section name, * not the remote title
en: Apps
da: Programmer

en: Web Apps
da: Webprogrammer

en: System Apps
da: Systemprogrammer

en: Community Built
da: Lavet af fællesskabet

en: _Get Involved
da: _Bidrag

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
da: Dette program er udviklet i åbenhed af et internationalt fællesskab og frigivet under <a href="%s">%s-licensen</a>.
    
    Du kan bidrage og være med til at gøre programmet endnu bedre.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
da: Dette program er udviklet i åbenhed af et internationalt fællesskab og frigivet under %s-licensen.
    
    Du kan bidrage og være med til at gøre det endnu bedre.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
da: Denne software er udviklet i åbenhed af et internationalt fællesskab og frigivet under <a href="%s">%s-licensen</a>.
    
    Du kan bidrage og være med til at gøre programmet endnu bedre.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
da: Denne software er udviklet i åbenhed af et internationalt fællesskab og frigivet under %s-licensen.
    
    Du kan bidrage og være med til at gøre det endnu bedre.

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under.
en: Unknown License
da: Ukendt licens

en: _Learn More
da: _Få mere at vide

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
da: Dette program angiver ikke, hvilken licens det er udviklet under og kan være proprietært. Det kan være usikkert på måder, der er svære at opdage, og det kan ændres uden tilsyn.
    
    Du kan måske/måske ikke bidrage til programmet.

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
da: Denne software angiver ikke, hvilken licens det er udviklet under og kan være proprietært. Det kan være usikkert på måder, der er svære at opdage, og det kan ændres uden tilsyn.
    
    Du kan måske/måske ikke bidrage til programmet.

note: Translators: This is used for "License    Proprietary"
en: Proprietary
da: Proprietær

en: This app is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this app.
da: Dette program er ikke udviklet i åbenhed, så kun udviklerne ved, hvordan det fungerer. Det kan være usikkert på måder, der er svære at opdage, og det kan ændres uden tilsyn.
    
    Du kan måske ikke bidrage til programmet.

en: This software is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this software.
da: Dette program er ikke udviklet i åbenhed, så kun udviklerne ved, hvordan det fungerer. Det kan være usikkert på måder, der er svære at opdage, og det kan ændres uden tilsyn.
    
    Du kan måske ikke bidrage til programmet.

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Special License
da: Speciel licens

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
da: Dette program er udviklet under den specielle licens <a href="%s">%s</a>.
    
    Du kan måske/måske ikke bidrage til programmet.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
da: Dette program er udviklet under den specielle licens “%s”.
    
    Du kan måske/måske ikke bidrage til programmet.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
da: Denne software er udviklet under den specielle licens <a href="%s">%s</a>.
    
    Du kan måske/måske ikke bidrage til programmet.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
da: Denne software er udviklet under den specielle licens “%s”.
    
    Du kan måske/måske ikke bidrage til programmet.

note: TRANSLATORS: initial start
en: Downloading Software Catalog
da: Henter programkatalog

en: Loading page
da: Indlæser side

en: Starting Up
da: Starter

en: Moderate page
da: Administrer side

en: There are no reviews to moderate
da: Der er ingen anmeldelser at administrere

en: Unknown source
da: Ukendt kilde

note: TRANSLATORS: This is the header for package additions during * a system update
en: Additions
da: Tilføjelser

note: TRANSLATORS: This is the header for package removals during * a system update
en: Removals
da: Fjernelser

[ctx: Packages to be updated during a system upgrade]
note: TRANSLATORS: This is the header for package updates during * a system update
en: Updates
da: Opdateringer

note: TRANSLATORS: This is the header for package downgrades during * a system update
en: Downgrades
da: Nedgraderinger

note: Translators: This is a clickable link on the third party repositories message dialog. It's part of a constructed sentence: "Provides access to additional software from [selected external sources]. Some proprietary software is included."
en: selected external sources
da: udvalgte eksterne kilder

note: Translators: This is the third party repositories message dialog. The %s is replaced with "selected external sources" link. Repositories Preferences is an item from Software's main menu.
en: Provides access to additional software from %s. Some proprietary software is included.
    
    You can enable those repositories later in Software Repositories preferences.
da: Giver adgang til flere programmer fra %s. Indeholder også proprietære programmer.
    
    Du kan aktivere disse arkiver senere i indstillinger for softwarearkiver.

note: TRANSLATORS: Heading asking whether to turn third party software repositories on of off.
en: Enable Third Party Software Repositories?
da: Aktivér softwarearkiver fra tredjepart?

note: TRANSLATORS: button to keep the third party software repositories off
en: _Ignore
da: I_gnorér

note: TRANSLATORS: button to turn on third party software repositories TRANSLATORS: button to accept the agreement
en: _Enable
da: A_ktivér

en: Available for your operating system
da: Tilgængelig til dit styresystem

note: Translators: the '%s' is replaced with the distribution name, constructing for example: "Available for Fedora Linux"
en: Available for %s
da: Tilgængelig til %s

note: Translators: This is the title of the main page of the UI.
en: Explore
da: Udforsk

en: Overview page
da: Oversigtsside

note: Translators: This is a heading for a section with all available apps.
en: Available Apps
da: Tilgængelige programmer

note: Translators: This is a heading for a list of categories.
en: Other Categories
da: Andre kategorier

en: No App Data Found
da: Ingen programdata fundet

[ctx: Distribution name]
en: Unknown
da: Ukendt

en: User declined installation
da: Brugeren afslog installering

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and * '%s' is an app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Prepare %s
da: Forbered %s

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * repository name, e.g. 'GNOME Nightly'
en: Are you sure you want to remove the %s repository?
da: Er du sikker på, du vil fjerne arkivet %s?

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: All apps from %s will be uninstalled, and you will have to re-install the repository to use them again.
da: Alle programmer fra %s vil blive afinstalleret, og du skal geninstallere arkivet for at bruge dem igen.

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Uninstall %s?
da: Afinstallér %s?

en: App Settings & Data
da: Programindstillinger og -data

note: Translators: the '%s' is replaced with the app name
en: It will not be possible to use %s after removal.
da: %s kan ikke bruges, når det er blevet fjernet.

note: Translators: this is part of section about deleting app's data, where the 'keep' means 'keep the data'
en: _Keep
da: _Behold

en: Allows restoring app settings and content
da: Tillader gendannelse af programindstillinger og -indhold

note: Translators: this is part of section about deleting app's data
en: _Delete
da: _Slet

en: Permanently deletes data to save disk space
da: Sletter data permanent for at spare diskplads

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: It will not be possible to use %s after removal. App data and settings will be kept on disk, to allow restoring the app in the future.
da: %s kan ikke bruges, når det er blevet fjernet. Programdata og -indstillinger vil blive gemt på disken, så programmet kan gendannes på et senere tidspunkt.

note: TRANSLATORS: this is button text to remove the app
en: _Uninstall
da: A_finstallér

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Software Updates
da: Softwareopdateringer

en: _Automatic
da: A_utomatisk

en: Automatically check for and download updates
da: Søg efter og hent automatisk opdateringer

en: _Manual
da: _Manuelt

en: Checking for and downloading updates must be done manually
da: Søgning efter og hentning af opdateringer skal ske manuelt

en: Automatic Update _Notifications
da: P_åmindelser om automatiske opdateringer

en: Notify when updates have been automatically installed
da: Giv besked, når opdateringer er installeret automatisk

en: Content Filters
da: Indholdsfiltre

en: Only Show _Free Software
da: Vis kun _frie programmer

en: Hide proprietary software when browsing and searching
da: Skjul proprietær software under gennemsyn og søgning

en: Only Show _Verified Developers
da: Vis kun _bekræftede udviklere

en: Show only apps from developers whose identity has been verified
da: Vis kun programmer fra udviklere, hvis identitet er bekræftet

en: Checking for and downloading updates uses data and power. Automatic update features are therefore paused when on metered network connections and when power saver is on.
da: Søgning efter og hentning af opdateringer bruger data og strøm. Automatiske opdateringsfunktioner er derfor sat på pause, når der anvendes forbrugsafregnede netværksforbindelser, og når strømsparetilstand er slået til.

note: TRANSLATORS: This is a text displayed during a distro upgrade. %s will be replaced by the name and version of distro, e.g. 'Fedora 23'.
en: Installed software is incompatible with %s, and will be automatically removed during upgrade.
da: Installeret software er ikke kompatibelt med %s og vil automatisk blive fjernet under opgraderingen.

en: Incompatible Software
da: Inkompatibelt software

en: _Upgrade
da: O_pgradér

note: TRANSLATORS: The '%s' is replaced with a repository name, like "Fedora Modular - x86_64"
en: Software that has been installed from “%s” will cease to receive updates.
da: Programmer, som er blevet installeret fra “%s”, vil ikke længere modtage opdateringer.

en: Disable Repository?
da: Deaktivér arkiv?

en: Remove Repository?
da: Fjern arkiv?

note: TRANSLATORS: this is button text to disable a repo
en: _Disable
da: _Deaktivér

note: TRANSLATORS: this is button text to remove a repo
en: _Remove
da: _Fjern

en: Enable New Repositories
da: Aktivér nye arkiver

en: Turn on new repositories when they are added.
da: Aktivér nye arkiver, når de tilføjes.

note: TRANSLATORS: this is the clickable * link on the third party repositories info bar
en: more information
da: mere information

note: TRANSLATORS: this is the third party repositories info bar. The '%s' is replaced with a link consisting a text "more information", which constructs a sentence: "Additional repositories from selected third parties - more information."
en: Additional repositories from selected third parties — %s.
da: Flere arkiver fra udvalgte tredjeparter — %s.

en: Fedora Third Party Repositories
da: Fedora-tredjepartsarkiver

note: TRANSLATORS: this is the fallback text we use if we can't figure out the name of the operating system
en: the operating system
da: styresystemet

note: TRANSLATORS: This is the description text displayed in the Software Repositories dialog. %s gets replaced by the name of the actual distro, e.g. Fedora.
en: These repositories supplement the default software provided by %s.
da: Disse arkiver supplerer standardsoftwaren leveret af %s.

en: Software Repositories
da: Softwarearkiver

en: No Repositories
da: Ingen arkiver

note: TRANSLATORS: This string states how many apps have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of apps.
en: %u app installed | %u apps installed
da[0]: %u program installeret
da[1]: %u programmer installeret

note: TRANSLATORS: This string states how many add-ons have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of add-ons.
en: %u add-on installed | %u add-ons installed
da[0]: %u tilføjelse installeret
da[1]: %u tilføjelser installeret

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of apps, and the translated * string will be substituted in
en: %u app | %u apps
da[0]: %u program
da[1]: %u programmer

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of add-ons, and the translated * string will be substituted
en: %u add-on | %u add-ons
da[0]: %u tilføjelse
da[1]: %u tilføjelser

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The first placeholder is the translated string “%u app” or * “%u apps”. The second placeh
en: %s and %s installed | %s and %s installed
da[0]: %s og %s er nu installeret
da[1]: %s og %s er nu installeret

en: Checking installed software…
da: Undersøger installeret software …

en: Remove
da: Fjern

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really bad app
en: Hate it
da: Hader det

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		Not a great app
en: Don’t like it
da: Kan ikke lide det

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A fairly-good app
en: It’s OK
da: Det er OK

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A good app
en: Like it
da: Kan lide det

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really awesome app
en: Love it
da: Elsker det

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		No star has been clicked yet
en: Select a Star to Leave a Rating
da: Vælg en stjerne for at lave en bedømmelse

note: TRANSLATORS: the review can't just be copied and pasted
en: Please take more time writing the review
da: Tag venligst tiden til at skrive anmeldelsen

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: Please choose a star rating
da: Vælg venligst en stjernevurdering

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too short
da: Opsummeringen er for kort

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too long
da: Opsummeringen er for lang

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too short
da: Beskrivelsen er for kort

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too long
da: Beskrivelsen er for lang

note: Translators: Title of the dialog box where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write a Review
da: Skriv en anmeldelse

en: Please provide a rating, summary and review text. Reviews should not be used to report problems: instead, contact the developer or your support provider.
da: Giv venligst en bedømmelse, et resumé og en anmeldelsestekst. Anmeldelser bør ikke bruges til at rapportere problemer: Kontakt i stedet udvikleren eller din supportudbyder.

en: Review Summary
da: Opsummering af anmeldelse

[ctx: app review]
note: Translators: This is where the users enter their opinions about the apps.
en: Write a short review
da: Skriv en kort anmeldelse

en: Find what data is sent in our <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">privacy policy</a>. The full name attached to your account will be shown publicly.
da: Se i vores <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">privatlivspolitik</a>, hvilke data der sendes. Det fulde navn tilknyttet din konto vil blive vist offentligt.

en: %u review total | %u reviews total
da[0]: %u anmeldelse i alt
da[1]: %u anmeldelser i alt

en: out of 5 stars
da: ud af fem stjerner

[ctx: Reviewer name]
note: TRANSLATORS: this is when a user doesn't specify a name
en: Unknown
da: Ukendt

note: TRANSLATORS: we explain what the action is going to do
en: You can report reviews for abusive, rude, or discriminatory behavior.
da: Du kan rapportere anmeldelser for aggressivt, uforskammet eller diskriminerende indhold.

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Once reported, a review will be hidden until it has been checked by an administrator.
da: Når en anmeldelse er rapporteret, vil den være skjult, indtil den er kontrolleret af en administrator.

note: TRANSLATORS: window title when * reporting a user-submitted review * for moderation
en: Report Review?
da: Rapportér anmeldelse?

note: TRANSLATORS: button text when * sending a review for moderation
en: _Report
da: _Rapportér

note: Translators: Users can express their opinions about other users' opinions about the apps.
en: Was this review useful to you?
da: Kunne du bruge anmeldelsen?

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

note: Translators: Button text for indifference, only used when moderating
en: Meh
da: Hmm

en: Report…
da: Rapportér …

en: Remove…
da: Fjern …

en: App isn’t sandboxed but the distribution has checked that it is not malicious
da: Programmet kører ikke i sandkassetilstand, men distributionen har tjekket, at det ikke er ondsindet

en: Check that you trust the vendor, as the app isn’t sandboxed
da: Undersøg, om du har tillid til leverandøren, da programmet ikke kører i sandkassetilstand

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Permissions
da: Ingen rettigheder

en: App is fully sandboxed
da: Programmet køres i sandkassetilstand

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Network Access
da: Netværksadgang

en: Can access the internet
da: Kan tilgå internettet

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Network Access
da: Ingen netværksadgang

en: Cannot access the internet
da: Kan ikke tilgå internettet

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses System Services
da: Bruger systemtjenester

en: Can request data from system services
da: Kan anmode systemtjenester om data

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses Session Services
da: Bruger sessionstjenester

en: Can request data from session services
da: Kan anmode sessionstjenester om data

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Device Access
da: Adgang til brugerenheder

en: Can access devices such as webcams or gaming controllers
da: Kan tilgå enheder såsom webkameraer eller spilenheder

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No User Device Access
da: Ingen adgang til brugerenheder

en: Cannot access devices such as webcams or gaming controllers
da: Kan ikke tilgå enheder såsom webkameraer eller spilenheder

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Input Device Access
da: Adgang til inputenheder

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Microphone Access
da: Adgang til mikrofon

en: Can listen using microphones without asking permission
da: Kan lytte med mikrofoner uden at spørge om lov

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: System Device Access
da: Adgang til systemenheder

en: Can access system devices which require elevated permissions
da: Kan tilgå systemenheder, som kræver rettigheder på et højere niveau

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Screen Contents Access
da: Adgang til skærmindhold

en: Can access the contents of the screen or other windows
da: Kan tilgå indholdet på skærmen eller i andre vinduer

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Legacy Windowing System
da: Forældet vinduessystem

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Arbitrary Permissions
da: Vilkårlige rettigheder

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Settings
da: Brugerindstillinger

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read/Write Access
da: Fuld læse-/skriveadgang til filsystemet

en: Can read and write all data on the file system
da: Kan læse og skrive alle data i filsystemet

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read/Write Access
da: Læse-/skriveadgang til mappen Hjem

en: Can read and write all data in your home directory
da: Kan læse og skrive alle data i din hjemmemappe

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read Access
da: Fuld læseadgang til filsystemet

en: Can read all data on the file system
da: Kan læse alle data i filsystemet

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read Access
da: Læseadgang til mappen Hjem

en: Can read all data in your home directory
da: Kan læse alle data i din hjemmemappe

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read/Write Access
da: Læse-/skriveadgang til mappen Hentet

en: Can read and write all data in your downloads directory
da: Kan læse og skrive alle data i din mappe til hentede filer

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read Access
da: Læseadgang til mappen Hentet

en: Can read all data in your downloads directory
da: Kan læse alle data i din mappe til hentede filer

en: Can read and write all data in the directory
da: Kan læse og skrive alle data i mappen

en: Can read all data in the directory
da: Kan læse alle data i mappen

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No File System Access
da: Ingen adgang til filsystemet

en: Cannot access the file system at all
da: Kan ikke tilgå nogen filer i filsystemet

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: App developer is verified
da: Programudvikler er bekræftet

en: The developer of this app has been verified to be who they say they are
da: Det er blevet bekræftet, at udvikleren af programmet er, hvem de siger, de er

note: Translators: This indicates an app uses an outdated SDK. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Insecure Dependencies
da: Usikre afhængigheder

en: Software or its dependencies are no longer supported and may be insecure
da: Programmet eller dets afhængigheder understøttes ikke længere og kan være usikre

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
da: Dette program angiver ikke, hvilken licens det er udviklet under og kan være proprietært

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
da: Denne software angiver ikke, hvilken licens den er udviklet under og kan være proprietært

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Proprietary Code
da: Proprietær kode

en: The source code is not public, so it cannot be independently audited and might be unsafe
da: Koden er ikke offentlig tilgængelig, så den kan ikke auditeres af uafhængige personer og kan være usikker

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”
da: Dette program er udviklet under den specielle licens “%s”

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”
da: Denne software er udviklet under den specielle licens “%s”

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Auditable Code
da: Kode kan auditeres

en: The source code is public and can be independently audited, which makes the app more likely to be safe
da: Koden er offentligt tilgængelig og kan auditeres af uafhængige personer, hvilket gør det mere sandsynligt, at programmet er sikkert

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * The placeholder is the app name.
en: %s is privileged
da: %s leveres af distributionen

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is safe
da: %s er sikker

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is probably safe
da: %s er sandsynligvis sikker

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is potentially unsafe
da: %s er muligvis usikker

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is unsafe
da: %s er usikker

[ctx: Unknown license]
note: Translators: This is used for "License    Unknown"
en: Unknown
da: Ukendt

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the permissions of an app
en: Safety
da: Sikkerhed

en: License
da: Licens

note: Translators: This is a heading for a row showing the origin/source of an app (such as ‘flathub’).
en: Source
da: Kilde

en: SDK
da: Udviklingsværktøj (SDK)

en: Outdated SDK version
da: Forældet SDK-version

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the previous screenshot in the screenshot carousel.
en: Previous Screenshot
da: Forrige skærmbillede

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the next screenshot in the screenshot carousel.
en: Next Screenshot
da: Næste skærmbillede

note: Translators: Shortened form of “no screenshots available” when showing an app’s details.
en: No Screenshots
da: Ingen skærmbilleder

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot and * we get back 404
en: Screenshot not found
da: Skærmbilledet blev ikke fundet

note: TRANSLATORS: possibly image file corrupt or not an image
en: Failed to load image
da: Kunne ikke indlæse billede

note: TRANSLATORS: this is when we request a screenshot size that * the generator did not create or the parser did not add
en: Screenshot size not found
da: Skærmbilledstørrelsen blev ikke fundet

note: TRANSLATORS: this is when we try create the cache directory * but we were out of space or permission was denied
en: Could not create cache
da: Kunne ikke oprette mellemlager

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot * that was not a valid URL
en: Screenshot not valid
da: Skærmbillede ugyldigt

note: TRANSLATORS: this is when networking is not available
en: Screenshot not available
da: Skærmbillede ikke tilgængeligt

en: Screenshot
da: Skærmbillede

note: TRANSLATORS: this is when there are too many search results * to show in in the search page
en: %u more match | %u more matches
da[0]: %u match mere
da[1]: %u matches mere

en: Search page
da: Søgeside

en: Search for Apps
da: Søg efter programmer

en: No App Found
da: Intet program fundet

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates
da: Kan ikke hente opdateringer

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download firmware updates
da: Kan ikke hente firmwareopdateringer

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: internet access required
da: Kan ikke opdatere: kræver internetadgang

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: not enough disk space
da: Kan ikke opdatere: ikke nok diskplads

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: authentication required
da: Kan ikke opdatere: kræver godkendelse

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: invalid authentication
da: Kan ikke opdatere: godkendelse var ugyldig

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: permission required
da: Kan ikke opdatere: kræver tilladelse

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to get list of updates
da: Kan ikke hente liste over opdateringer

en: Unable to install: download failed
da: Kan ikke installere: download mislykkedes

en: Unable to install: missing runtime
da: Kan ikke installere: manglende runtime

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s
da: Kan ikke installere %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: internet access required
da: Kan ikke installere: kræver internetadgang

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: invalid app format
da: Kan ikke installere: ugyldigt programformat

en: Unable to install: not enough disk space
da: Kan ikke installere: ikke nok diskplads

en: Unable to install: authentication required
da: Kan ikke installere: kræver godkendelse

en: Unable to install: invalid authentication
da: Kan ikke installere: ugyldig godkendelse

en: Unable to install: permission required
da: Kan ikke installere: kræver tilladelse

en: Unable to install: device must be plugged in
da: Kan ikke installere: enhed skal være tilsluttet elnettet

en: Unable to install: low battery
da: Kan ikke installere: lavt batteriniveau

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: download failed
da: Kan ikke opdatere: hentning mislykkedes

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: device must be plugged in
da: Kan ikke opdatere: enhed skal være tilsluttet elnettet

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: low battery
da: Kan ikke opdatere: lavt batteriniveau

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s
da: Kan ikke opdatere %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates
da: Kan ikke installere opdateringer

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade
da: Kan ikke opgradere

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: download failed
da: Kan ikke opgradere: hentning mislykkedes

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: internet access required
da: Kan ikke opgradere: kræver internetadgang

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: not enough disk space
da: Kan ikke opgradere: ikke nok diskplads

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: authentication required
da: Kan ikke opgradere: kræver godkendelse

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: invalid authentication
da: Kan ikke opgradere: ugyldig godkendelse

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: permission required
da: Kan ikke opgradere: kræver tilladelse

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: device must be plugged in
da: Kan ikke opgradere: enhed skal være tilsluttet elnettet

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: low battery
da: Kan ikke opgradere: lavt batteriniveau

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication required
da: Kan ikke afinstallere: kræver godkendelse

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication invalid
da: Kan ikke afinstallere: ugyldig godkendelse

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: permission required
da: Kan ikke afinstallere: kræver tilladelse

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: device must be plugged in
da: Kan ikke afinstallere: enhed skal være tilsluttet elnettet

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: low battery
da: Kan ikke afinstallere: lavt batteriniveau

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s
da: Kan ikke afinstallere %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the '%s' is replaced with the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to launch %s
da: Kan ikke starte %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification TRANSLATORS: we failed to get a proper error code
en: Sorry, something went wrong
da: Beklager, noget gik galt

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Not enough disk space for operation
da: Ikke nok diskplads til handlingen

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: file type not supported
da: Kan ikke installere: filtype understøttes ikke

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: authentication failed
da: Kan ikke installere: godkendelse mislykkedes

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install
da: Kan ikke installere

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to contact %s
da: Kan ikke kontakte %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the 'Software' means this app, aka 'GNOME Software'.
en: Restart Software to use new plugins
da: Genstart Software for at bruge nye udvidelsesmoduler

note: TRANSLATORS: need to be connected to the AC power
en: Device needs to be plugged in
da: Enhed skal være tilsluttet elnettet

note: TRANSLATORS: not enough juice to do this safely
en: Battery level is too low
da: Batteriniveau er for lavt

en: _Software Repositories
da: _Softwarearkiver

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: Search
da: Søg

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Search apps
da: Find programmer

note: Translators: A label for a button to show all available software.
en: _Explore
da: _Udforsk

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: A label for a button to show only software which is already installed.
en: _Installed
da: _Installerede

[ctx: Header bar button for list of apps to be updated]
note: Translators: A label for a button to show only updates which are available to install.
en: _Updates
da: _Opdateringer

en: Go back
da: Gå tilbage

note: Translators: This is shown in a bubble to represent a 0 byte * storage size, so its context is “storage size: none”. The * bubble is small, so the string should be as short as * possible.
en: None
da: Ingen

en: App Data
da: Programdata

en: Data needed for the app to run
da: Data programmet behøver for at køre

en: User Data
da: Brugerdata

en: Data created by you in the app
da: Data genereret af dig i programmet

en: Cache Data
da: Cachedata

en: Temporary cached data
da: Midlertige cachedata

en: The app itself
da: Programmet selv

en: Required Dependencies
da: Nødvendige afhængigheder

en: Shared system components required by this app
da: Delte systemkomponenter dette program kræver

[ctx: Download size]
en: Unknown
da: Ukendt

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the storage or download size needed for an app
en: Storage
da: Lager

note: Translators: Please do not translate the markup or link href
en: Cached data can be cleared from the <a href="dummy">_app settings</a>.
da: Cachedata kan ryddes i <a href="dummy">_programmets indstillinger</a>.

en: %s (Installed)
da: %s (Installeret)

en: %s (Installing)
da: %s (Installerer)

en: %s (Downloading)
da: %s (Henter)

en: %s (Removing)
da: %s (Fjerner)

en: _Details
da: _Detaljer

en: Examine Disk
da: Undersøg disk

en: Network Settings
da: Netværksindstillinger

en: _Restart Now…
da: _Genstart nu …

note: TRANSLATORS: this is the subtitle of the installed updates dialog window. %s will be replaced by the date when the updates were installed. The date format is defined by the locale's preferred date representation ("%x" in strftime.)
en: Installed on %s
da: Installeret på %s

note: TRANSLATORS: this is the title of the installed updates dialog window
en: Installed Updates
da: Installerede opdateringer

en: No Updates Installed
da: Ingen opdateringer installeret

en: Updates Are Out of Date
da: Opdateringer er forældet

en: Please check for available updates
da: Søg venligst efter tilgængelige opdateringer

en: Critical Updates Ready to Install
da: Kritiske opdateringer klar til at blive installeret

en: Install critical updates as soon as possible
da: Installér kritiske opdateringer så snart som muligt

en: Critical Updates Available to Download
da: Kritiske opdateringer klar til at blive hentet

en: Download critical updates as soon as possible
da: Hent kritiske opdateringer så snart som muligt

en: Updates Ready to Install
da: Opdateringer klar til at blive installeret

en: Software updates are ready and waiting
da: Softwareopdateringer er klar og venter

en: Updates Available to Download
da: Opdateringer klar til at blive hentet

en: Software updates can be downloaded
da: Softwareopdateringer kan hentes

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated and restart is required
en: %u App Updated — Restart Required | %u Apps Updated — Restart Required
da[0]: %u program opdateret — genstart nødvendig
da[1]: %u programmer opdateret — genstart nødvendig

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated
en: %u App Updated | %u Apps Updated
da[0]: %u program opdateret
da[1]: %u programmer opdateret

note: TRANSLATORS: %1 is an app name, e.g. Firefox
en: %s has been updated.
da: %s er blevet opdateret.

note: TRANSLATORS: the app needs restarting
en: Please restart the app.
da: Genstart venligst programmet.

note: TRANSLATORS: %1 and %2 are both app names, e.g. Firefox
en: %s and %s have been updated.
da: %s og %s er blevet opdateret.

note: TRANSLATORS: at least one app needs restarting
en: %u app requires a restart. | %u apps require a restart.
da[0]: %u program kræver en genstart.
da[1]: %u programmer kræver en genstart.

note: TRANSLATORS: %1, %2 and %3 are all app names, e.g. Firefox
en: Includes %s, %s and %s.
da: Inkluderer %s, %s og %s.

note: TRANSLATORS: this is when the current operating system version goes end-of-life
en: Operating System Updates Unavailable
da: Systemopdateringer er ikke tilgængelige

note: TRANSLATORS: this is the message dialog for the distro EOL notice
en: Upgrade to continue receiving security updates.
da: Opgradér for fortsat at modtage sikkerhedsopdateringer.

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade, the replacement would be the * distro name, e.g. 'Fedora'
en: A new version of %s is available to install
da: En ny version af %s er klar til at blive installeret

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade
en: Software Upgrade Available
da: Softwareopgradering er tilgængelig

note: TRANSLATORS: title when we offline updates have failed
en: Software Updates Failed
da: Softwareopdateringer mislykkedes

note: TRANSLATORS: message when we offline updates have failed
en: An important operating system update failed to be installed.
da: En vigtig opdatering til styresystemet kunne ikke installeres.

en: Show Details
da: Vis detaljer

note: TRANSLATORS: Notification title when we've done a distro upgrade
en: System Upgrade Complete
da: Opgradering af systemet er fuldført

note: TRANSLATORS: This is the notification body when we've done a * distro upgrade. First %s is the distro name and the 2nd %s * is the version, e.g. "Welcome to Fedora 28!"
en: Welcome to %s %s!
da: Velkommen til %s %s!

note: TRANSLATORS: title when we've done offline updates
en: Software Update Installed | Software Updates Installed
da[0]: Softwareopdatering installeret
da[1]: Softwareopdateringer installeret

note: TRANSLATORS: message when we've done offline updates
en: An important operating system update has been installed. | Important operating system updates have been installed.
da[0]: Der er blevet installeret en vigtig opdatering til styresystemet.
da[1]: Der er blevet installeret vigtige opdateringer til styresystemet.

[ctx: updates]
note: TRANSLATORS: Button to look at the updates that were installed. * Note that it has nothing to do with the app reviews, the * users can't express their opinions here. In some languages * "Review (evaluate) something" is a different translation than * "Review (browse) something."
en: Review
da: Gennemse

note: TRANSLATORS: this is when the offline update failed
en: Failed To Update
da: Kunne ikke opdatere

note: TRANSLATORS: the user must have updated manually after * the updates were prepared
en: The system was already up to date.
da: Systemet var allerede opdateret.

note: TRANSLATORS: the user aborted the update manually
en: The update was cancelled.
da: Opdateringen blev annulleret.

note: TRANSLATORS: the package manager needed to download * something with no network available
en: Internet access was required but wasn’t available. Please make sure that you have internet access and try again.
da: Internetadgang var påkrævet, men var ikke tilgængelig. Kontrollér venligst om du har internetadgang og forsøg igen.

note: TRANSLATORS: if the package is not signed correctly
en: There were security issues with the update. Please consult your software provider for more details.
da: Der var sikkerhedsmæssige problemer med opdateringen. Konsultér venligst din softwareudbyder for flere detaljer.

note: TRANSLATORS: we ran out of disk space
en: There wasn’t enough disk space. Please free up some space and try again.
da: Der var ikke nok diskplads. Frigør venligst noget plads og forsøg igen.

note: TRANSLATORS: We didn't handle the error type
en: We’re sorry: the update failed to install. Please wait for another update and try again. If the problem persists, contact your software provider.
da: Vi beklager: opdateringen kunne ikke installeres. Vent på en anden opdatering og forsøg igen. Hvis problemet fortsætter kan du kontakte din softwareudbyder.

note: TRANSLATORS: This is the time when we last checked for updates
en: Last checked: %s
da: Seneste søgning: %s

en: Check for Updates
da: Søg efter opdateringer

note: TRANSLATORS:  the first %s is the distro name, e.g. 'Fedora' * and the second %s is the distro version, e.g. '25'
en: %s %s has stopped receiving critical software updates
da: %s %s modtager ikke længere kritiske softwareopdateringer

note: TRANSLATORS: This message is meant to tell users that they need to upgrade * or else their distro will not get important updates.
en: Your operating system has stopped receiving critical software updates
da: Dit styresystem modtager ikke længere kritiske softwareopdateringer

note: TRANSLATORS: this is to explain that downloading updates may cost money
en: Charges May Apply
da: Dette kan koste penge

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Checking for updates while using mobile broadband could cause you to incur charges.
da: Det kan koste penge at søge efter opdateringer, når der bruges mobilbredbånd.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Check _Anyway
da: Søg _alligevel

note: TRANSLATORS: can't do updates check
en: No Network
da: Intet netværk

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Internet access is required to check for updates.
da: Der kræves internetadgang for at søge efter opdateringer.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Network _Settings
da: _Netværksindstillinger

en: Software Upgrades Downloaded
da: Softwareopgraderinger hentet

en: Software upgrades have been downloaded and are ready to be installed.
da: Softwareopgraderinger er blevet hentet og er klar til at blive installeret.

en: Check for updates
da: Søg efter opdateringer

[ctx: Apps to be updated]
en: Updates
da: Opdateringer

en: Updates page
da: Opdateringsside

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: Loading Updates
da: Indlæser opdateringer

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: This could take a while
da: Dette kan tage et stykke tid

note: TRANSLATORS: This means all software (plural) installed on this system is up to date.
en: Up to Date
da: Opdateret

en: Use Mobile Data?
da: Brug mobildata?

en: Checking for updates when using mobile broadband could cause you to incur charges
da: Det kan koste penge at søge efter opdateringer, når der bruges mobilbredbånd

en: _Check Anyway
da: _Søg alligevel

en: No Connection
da: Ingen forbindelse

en: Go online to check for updates
da: Gå online for at søge efter opdateringer

en: _Network Settings
da: _Netværksindstillinger

en: Error
da: Fejl

en: Updates are automatically managed
da: Opdateringer håndteres automatisk

en: Software Updates Paused
da: Softwareopdateringer sat på pause

en: Automatic software updates have been paused for the following reasons:
da: Automatiske softwareopdateringer er sat på pause af følgende grunde:

en: 
    • The current network connection is metered
da: 
    • Den aktuelle netværksforbindelse er forbrugsafregnet

en: 
    • The current network connection prohibits large downloads
da: 
    • Den aktuelle netværksforbindelse forhindrer hentning af store filer

en: 
    • Power saver mode is active
da: 
    • Strømsparetilstand er aktiv

en: 
    • Game mode is active
da: 
    • Spiltilstand er aktiv

en: Software updates paused
da: Softwareopdateringer sat på pause

en: Network connection is metered - software updates paused
da: Forbrugsafregnet forbindelse ‒ softwareopdateringer sat på pause

en: Network connection prohibits large downloads - software updates paused
da: Netværksforbindelse forhindrer hentning af store filer ‒ softwareopdateringer sat på pause

en: Power saver mode is active - software updates paused
da: Strømsparetilstand er aktiv ‒ softwareopdateringer sat på pause

en: Game mode is active - software updates paused
da: Spiltilstand er aktiv ‒ softwareopdateringer sat på pause

note: TRANSLATORS: This is the button for installing all * offline updates
en: _Restart & Update…
da: _Genstart og opdatér …

note: TRANSLATORS: This is the button for upgrading all * online-updatable apps
en: U_pdate All
da: O_pdatér alle

en: Software Updates Downloaded
da: Softwareopdateringer hentet

en: Software updates have been downloaded and are ready to be installed.
da: Softwareopdateringer er blevet hentet og er klar til at blive installeret.

note: TRANSLATORS: This is the header for system firmware that * requires a reboot to apply
en: Integrated Firmware
da: Integreret firmware

note: TRANSLATORS: This is the header for offline OS and offline * app updates that require a reboot to apply
en: Requires Restart
da: Kræver genstart

note: TRANSLATORS: This is the header for online runtime and * app updates, typically flatpaks or snaps
en: App Updates
da: Programopdateringer

note: TRANSLATORS: This is the header for device firmware that can * be installed online
en: Device Firmware
da: Enhedsfirmware

en: _Download
da: _Hent

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The first %s is the distro name * and the 2nd %s is the version, e.g. "Fedora 35 Available"
en: %s %s Available
da: %s %s er tilgængelig

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The %s is the distro name, * e.g. "GNOME OS Available"
en: %s Available
da: %s er tilgængelig

en: Learn about the new version
da: Lær om den nye version

note: Translators: the first '%s' is replaced with the downloaded size, the second '%s' with the total download size, forming text like "135 MB of 2 GB downloaded"
en: %s of %s downloaded
da: %s af %s hentet

note: Translators: the '%u' is replaced with the actual percentage being already downloaded, forming text like "13% downloaded"
en: %u%% downloaded
da: %u %% hentet

en: A major upgrade, with new features and added polish.
da: En stor opgradering med nye funktioner og mere finpudsning.

en: _Restart & Upgrade…
da: _Genstart og opgradér …

en: Remember to back up data and files before upgrading.
da: Husk at tage en sikkerhedskopi af dine data inden opgraderingen.

en: Failed to delete file “%s”: %s
da: Kunne ikke slette filen “%s”: %s

en: Failed to delete directory “%s”: %s
da: Kunne ikke slette mappen “%s”: %s

en: Add, remove or update software on this computer
da: Tilføj, fjern eller opdatér software på denne computer

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;
da: Opdateringer;Opgrader;Kilder;Pakkearkiver;Indstillinger;Installer;Afinstaller;Program;Software;App;Butik;

note: TRANSLATORS: this is a group of updates that are not * packages and are not shown in the main list
en: System Updates
da: Systemopdateringer

note: TRANSLATORS: this is a longer description of the * "System Updates" string
en: General system updates, such as security or bug fixes, and performance improvements.
da: Generelle systemopdateringer, som f.eks. sikkerheds- eller fejlrettelser, samt ydelsesforbedringer.

note: Translators: The '%s' is replaced with the OS name, like "Endless OS"
en: %s update with new features and fixes.
da: Opdatering af %s med nye funktioner og rettelser.

en: EOS update service could not fetch and apply the update.
da: EOS-opdateringstjenesten kunne ikke hente og anvende opdateringen.

en: Web App
da: Webprogram

en: Web Apps Support
da: Understøttelse af webprogrammer

en: Run popular web applications in a browser
da: Kør populære webprogrammer i en browser

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading upgrade information…
da: Henter opgraderingsinformation …

note: TRANSLATORS: this is a title for Fedora distro upgrades
en: Upgrade for the latest features, performance and stability improvements.
da: Opgradér for at få de seneste funktioner samt forbedringer af ydelse og stabilitet.

en: Flatpak Support
da: Understøttelse af Flatpak

en: Flatpak is a framework for desktop apps on Linux
da: Flatpak er et framework til skrivebordsprogrammer på Linux

note: Reference: https://docs.flatpak.org/en/latest/flatpak-command-reference.html#idm45858571325264
en: System folder %s
da: Systemmappe %s

en: Home subfolder %s
da: Hjemmeundermappe %s

en: Host system folders
da: Værtssystemmapper

en: Host system configuration from /etc
da: Værtssystemkonfiguration fra /etc

en: Desktop folder
da: Skrivebordsmappe

en: Desktop subfolder %s
da: Skrivebordsundermappe %s

en: Documents folder
da: Dokumentmappe

en: Documents subfolder %s
da: Dokumentundermappe %s

en: Music folder
da: Musikmappe

en: Music subfolder %s
da: Musikundermappe %s

en: Pictures folder
da: Billedmappe

en: Pictures subfolder %s
da: Billedundermappe %s

en: Public Share folder
da: Delingsmappe

en: Public Share subfolder %s
da: Delingsundermappe %s

en: Videos folder
da: Videomappe

en: Videos subfolder %s
da: Videoundermappe %s

en: Templates folder
da: Skabelonmappe

en: Templates subfolder %s
da: Skabelonundermappe %s

en: User cache folder
da: Brugercachemappe

en: User cache subfolder %s
da: Brugercacheundermappe %s

en: User configuration folder
da: Brugerkonfigurationsmappe

en: User configuration subfolder %s
da: Brugerkonfigurationsundermappe %s

en: User data folder
da: Brugerdatamappe

en: User data subfolder %s
da: Brugerdataundermappe %s

en: User runtime folder
da: Brugerkørselsmappe

en: User runtime subfolder %s
da: Brugerkørselsundermappe %s

en: Filesystem access to %s
da: Filsystemadgang til %s

note: TRANSLATORS: status text when downloading new metadata
en: Getting flatpak metadata for %s…
da: Henter flatpak-metadata til %s …

en: Failed to refine addon ‘%s’: %s
da: Kunne ikke tilpasse tilføjelsen “%s”: %s

en: User Installation
da: Brugerinstallation

en: System Installation
da: Systeminstallation

en: App ID
da: Program-id

en: Failed to add to install for addon ‘%s’: %s
da: Kunne ikke tilføje udvidelsesmodulet “%s” til installationslisten: %s

en: Failed to add to uninstall for addon ‘%s’: %s
da: Kunne ikke tilføje udvidelsesmodulet “%s” til afinstallationslisten: %s

en: Remote “%s” doesn't allow install of “%s”, possibly due to its filter. Remove the filter and repeat the install. Detailed error: %s
da: Fjernenheden “%s” tillader ikke installering af “%s” sandsynligvis på grund af dens filter. Fjern filteret og gentag installeringen. Detaljeret fejl: %s

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
da: Systemets batteriniveau er for lavt til at gennemføre opdateringen

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
da: Systemets batteriniveau er for lavt til at gennemføre opdateringen (%u %%, %u %% er nødvendig)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
da: Enheden kan ikke nås eller er uden for den trådløse rækkevidde

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
da: Enhedens batteriniveau er for lavt

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
da: Enhedens batteriniveau er for lavt (%u %%, %u %% er nødvendig)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
da: Enheden venter på, at opdateringen udføres

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
da: Enheden kræver, at strømforsyningen er tilsluttet

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
da: Enhed kan ikke bruges, mens låget er lukket

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
da: Enhedsopdatering til %s

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
da: Systemopdatering til %s

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
da: Indlejret styringsenhedsopdatering til %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
da: ME-opdatering til %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
da: Virksomheds-ME-opdatering til %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
da: Forbruger-ME-opdatering til %s

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
da: Styringsenhedsopdatering til %s

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
da: Thunderbolt-styringsenhedsopdatering til %s

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system bootup
en: %s CPU Microcode Update
da: CPU Microcode-opdatering til %s

note: TRANSLATORS: configuration refers to hardware state, * e.g. a security database or a default power value
en: %s Configuration Update
da: Konfigurationsopdatering til %s

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
da: Batteriopdatering til %s

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
da: Kameraopdatering til %s

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
da: TPM-opdatering til %s

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
da: Pegepladeopdatering til %s

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
da: Museopdatering til %s

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
da: Tastaturopdatering til %s

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
da: Opdatering til agerstyringsenheden %s

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
da: Netværkskortopdatering til %s

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
da: Skærmopdatering til %s

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
da: BMC-opdatering til %s

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
da: USB-modtageropdatering til %s

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
da: Drevopdatering til %s

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
da: Flashdrevopdatering til %s

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
da: SSD-opdatering til %s

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
da: GPU-opdatering til %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
da: Dockopdatering til %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
da: USB-dockopdatering til %s

en: Firmware update could not be applied:
da: Firmwareopdatering kunne ikke udføres:

en: Firmware Upgrade Support
da: Understøttelse af firmwareopgradering

en: Provides support for firmware upgrades
da: Giver understøttelse for firmwareopgraderinger

en: Install Unsigned Software?
da: Installér usigneret software?

en: Software that is to be installed is not signed. It will not be possible to verify the origin of updates to this software, or whether updates have been tampered with.
da: Den software, der skal installeres, er ikke signeret. Det vil ikke være muligt at kontrollere oprindelsen af opdateringer til denne software, eller om der er blevet manipuleret med opdateringer.

en: Download Unsigned Software?
da: Hent usigneret software?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with.
da: Usignerede opdateringer er tilgængelige. Uden en signatur er det ikke muligt at kontrollere opdateringens oprindelse, eller om der er blevet manipuleret med den.

en: Update Unsigned Software?
da: Opdatér usigneret software?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with. Software updates will be disabled until unsigned updates are either removed or updated.
da: Usignerede opdateringer er tilgængelige. Uden en signatur er det ikke muligt at kontrollere opdateringens oprindelse, eller om der er blevet manipuleret med den. Softwareopdateringer er deaktiverede indtil usignerede opdateringer enten fjernes eller opdateres.

en: Packages
da: Pakker

en: Failed to install updates:
da: Kunne ikke installere opdateringer:

en: Operating System (OSTree)
da: Styresystem (OSTree)

note: TRANSLATORS: default snap store name
en: Snap Store
da: Snapbutik

en: Snap Support
da: Understøttelse af Snap

en: A snap is a universal Linux package
da: En snap er en universel Linux-pakke
