gnome-software master - en to de translation catalogue (1033 entries)

en: Install and update apps
de: Anwendungen installieren und aktualisieren

en: Software allows you to find and install new apps and system extensions and remove existing installed apps.
de: Software ermöglicht es Ihnen, neue Anwendungen und Systemerweiterungen zu finden und zu installieren sowie bereits installierte Anwendungen zu entfernen.

en: Software showcases featured and popular apps with useful descriptions and multiple screenshots per app. Apps can be found either through browsing the list of categories or by searching. It also allows you to update your system using an offline update.
de: Software präsentiert vorgestellte und beliebte Anwendungen mit nützlichen Beschreibungen und mehreren Bildschirmfotos je Anwendung. Anwendungen können entweder durch Stöbern in den verschiedenen Kategorien oder mithilfe der Suchfunktion gefunden werden. Zudem ermöglicht es Ihnen, Ihr System mittels einer Offline-Aktualisierung auf den neuesten Stand zu bringen.

en: Overview panel
de: Übersichtsseite

en: Details panel
de: Seite mit Details

en: Installed panel
de: Seite der Installationen

en: Updates panel
de: Seite mit Aktualisierungen

en: The update details
de: Details zur Aktualisierung

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
de: Das GNOME-Projekt

en: Install an appstream file into a system location
de: Eine Appstream-Datei im System installieren

en: Installing an appstream file into a system location
de: Eine Appstream-Datei wird im System installiert

en: A list of compatible projects
de: Eine Liste kompatibler Projekte

en: This is a list of compatible projects we should show such as GNOME, KDE and XFCE.
de: Hier ist eine Liste kompatibler Projekte, die wir anzeigen sollten, z. B. GNOME, KDE und XFCE.

en: Whether to manage updates and upgrades in GNOME Software
de: Legt fest, ob Aktualisierungen und Systemaktualisierungen von GNOME-Software verwaltet werden sollen

en: If disabled, GNOME Software will hide the updates panel, not perform any automatic updates actions or prompt for upgrades.
de: Wenn deaktiviert, wird GNOME Software das Aktualisierungsfeld nicht anzeigen, keine automatischen Aktualisierungen durchführen und keine Systemaktualisierungen vorschlagen.

en: Automatically download and install updates
de: Aktualisierungen automatisch herunterladen und installieren

en: If enabled, GNOME Software automatically downloads software updates in the background, also installing ones that do not require a reboot.
de: Wenn aktiviert, wird GNOME Software Aktualisierungen automatisch und im Hintergrund herunterladen und diejenigen installieren, die keinen Neustart erfordern.

en: Notify the user about software updated in the background
de: Den Benutzer über Software benachrichtigen, die im Hintergrund aktualisiert wird

en: If enabled, GNOME Software notifies the user about updates that happened whilst the user was idle.
de: Wenn aktiviert, wird GNOME Software den Benutzer über Aktualisierungen benachrichtigen, die durchgeführt wurden, während er inaktiv war.

en: Whether to automatically refresh when on a metered connection
de: Legt fest, ob automatisch aktualisiert werden soll, wenn die Internetverbindung des Rechners volumenbasiert abgerechnet wird

en: If enabled, GNOME Software automatically refreshes in the background even when using a metered connection (eventually downloading some metadata, checking for updates, etc., which may incur in costs for the user).
de: Wenn aktiviert, wird GNOME Software automatisch im Hintergrund aktualisiert, auch wenn die Internetverbindung des Rechners volumenbasiert abgerechnet wird. Dabei können Metadaten, Aktualisierungsinformationen, usw. heruntergeladen werden, was Kosten für den Nutzer verursachen kann.

en: Whether it’s the very first run of GNOME Software
de: Legt fest, ob es die erste Ausführung von GNOME-Software ist

en: Show star ratings next to applications
de: Sternchenbewertungen neben den Anwendungen anzeigen

en: Filter applications based on the default branch set for the remote
de: Filtern der Anwendungen in Abhängigkeit vom festgelegten Standard-Branch der Gegenstelle

en: Non-free applications show a warning dialog before install
de: Unfreie Anwendungen zeigen einen Warnhinweis, bevor sie installiert werden können

en: When non-free applications are installed a warning dialog can be shown. This controls if that dialog is suppressed.
de: Wenn unfreie Anwendungen installiert werden, kann dieser Dialog angezeigt werden. Diese Einstellung legt fest, ob die Meldung unterdrückt werden soll.

en: The last update check timestamp
de: Zeitstempel der letzten Aktualisierungsanfrage

en: The last upgrade notification timestamp
de: Zeitstempel der Benachrichtigung zur letzten Systemaktualisierung

en: The last update notification timestamp
de: Zeitstempel der Benachrichtigung zur letzten Systemaktualisierung

en: The timestamp of the first security update, cleared after update
de: Der Zeitstempel der ersten Sicherheitsaktualisierung, wird entfernt nach einer Aktualisierung

en: The last update timestamp
de: Zeitstempel der letzten Aktualisierung

en: The age in seconds to verify the upstream screenshot is still valid
de: Das Alter in Sekunden, bis zu dem ein Bildschirmfoto des Upstream-Projekts noch als aktuell angesehen wird

en: Choosing a larger value will mean less round-trips to the remote server but updates to the screenshots may take longer to show to the user. A value of 0 means to never check the server if the image already exists in the cache.
de: Die Wahl eines größeren Werts verursacht weniger Datenaustausch mit dem entfernten Server, aber Aktualisierungen der Bildschirmfotos benötigen mehr Zeit, bis sie angezeigt werden. Ein Wert von 0 bedeutet, dass der Server niemals abgefragt wird, wenn das Bild bereits im Zwischenspeicher vorhanden ist.

en: The server to use for application reviews
de: Server zur Verwendung von Anwendungsrezensionen

en: The minimum karma score for reviews
de: Mindest-Karma-Punktestand für Rezensionen

en: Reviews with karma less than this number will not be shown.
de: Rezensionen mit einem Karma unterhalb der angegebenen Punktezahl werden nicht angezeigt.

en: A list of official repositories that should not be considered 3rd party
de: Eine Liste von offiziellen Softwarequellen, die nicht als Drittanbieter angesehen werden sollten

en: A list of required repositories that cannot be disabled or removed
de: Eine Liste von erforderlichen Softwarequellen, die nicht deaktiviert oder entfernt werden können

en: A list of official repositories that should be considered free software
de: Eine Liste von offiziellen Softwarequellen, die als freie Software gelten sollen

en: The licence URL to use when an application should be considered free software
de: Die Adresse der genutzten Lizenz für den Fall, dass die Software als frei angesehen werden kann

en: Install bundled applications for all users on the system where possible
de: Mitgelieferte Anwendungen für alle Benutzer auf dem System installieren, sofern möglich

en: Allow access to the Software Repositories dialog
de: Zugriff auf den Softwarequellen-Dialog erlauben

en: Offer upgrades for pre-releases
de: Systemaktualisierungen für Vorab-Veröffentlichungen anbieten

en: Show some UI elements informing the user that an app is non-free
de: Elemente der grafischen Oberfläche anzeigen, die den Benutzer auf den unfreien Status einer Anwendung hinweisen

en: Show the installed size for apps in the list of installed applications
de: Zeigen der installierten Größe in der Liste installierter Anwendungen

note: Translators: Replace the link with a version in your language, e.g. 'https://de.wikipedia.org/wiki/Proprietäre_Software'. Remember to include ''.
en: 'https://en.wikipedia.org/wiki/Proprietary_software'
de: 'https://de.wikipedia.org/wiki/Proprietäre_Software'

en: The URI that explains nonfree and proprietary software
de: Adresse, die unfreie und proprietäre Software erklärt

en: A list of URLs pointing to appstream files that will be downloaded into an swcatalog folder
de: Eine Liste von Adressen von Appstream-Dateien, die in einen swcatalog-Ordner heruntergeladen werden

en: Install the AppStream files to a system-wide location for all users. If false, files are installed in non-standard $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml directory
de: Die Appstream-Dateien systemweit für alle Benutzer installieren. Wenn falsch, werden die Dateien in den Nicht-Standardordner $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml gespeichert

en: Priority order of packaging formats to prefer, with more important formats listed first. An empty array means the default order. Omitted formats are assumed to be listed last. Example packaging formats are: deb, flatpak, rpm, snap. The formats can be optionally specified with an origin name, divided by a colon, for example 'flatpak:flathub'.
de: Prioritätsliste der Paketformate, bevorzugte Formate zuerst. Eine leere Auflistung resultiert in der vorgegebenen Reihenfolge. Ausgelassene Paketformate werden zuletzt gelistet. Paketformate können beispielsweise sein: deb, flatpak, rpm, snap. Optional können die Formate mit einem Ursprungssnamen angegeben werden, getrennt durch einen Doppelpunkt, zum Beispiel »flatpak:flathub«.

en: The timestamp of the last attempt to remove unused Flatpak runtimes
de: Der Zeitstempel des letzten Versuchs, nicht verwendete Flatpak-Laufzeiten zu entfernen

en: Set to 'true' to show only freely licensed apps and hide any proprietary apps.
de: Auf »wahr« setzen, um ausschließlich unter einer freien Lizenz verfügbare Anwendungen anzuzeigen und alle proprietären Anwendungen zu verbergen.

en: Set to 'true' to show only apps from developers whose identity has been verified.
de: Auf »wahr« setzen, um ausschließlich Anwendungen von Entwicklern anzuzeigen, deren Identität verifiziert wurde.

en: The timestamp of the last received historical updates.
de: Der Zeitstempel der zuletzt erhaltenen historischen Aktualisierungen.

en: A string storing the gnome-online-account id used to login
de: Eine Zeichenkette, die die Kennung gnome-online-account zur Anmeldung speichert

note: TRANSLATORS: tool that is used when moving profiles system-wide
en: GNOME Software AppStream system-wide installer
de: GNOME-Software systemweiter AppStream-Installer

en: Failed to parse command line arguments
de: Befehlszeilenargumente konnten nicht gelesen werden

note: TRANSLATORS: user did not specify a valid filename
en: You need to specify exactly one filename
de: Sie müssen genau einen Dateinamen angeben

note: TRANSLATORS: only able to install files as root
en: This program can only be used by the root user
de: Dieses Programm kann nur durch den root-Benutzer ausgeführt werden

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to validate content type: %s
de: Inhaltstyp konnte nicht bestätigt werden: %s

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to move: %s
de: Konnte nicht verschoben werden: %s

en: Software Install
de: Software-Installation

en: Install selected software on the system
de: Gewählte Software auf dem System installieren

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon Violence
de: Gewalt in Cartoons

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding cartoon violence
de: Keine Informationen zu Gewalt in Cartoons

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Fantasy Violence
de: Fantasie-Gewalt

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding fantasy violence
de: Keine Informationen zu Fantasie-Gewalt

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic Violence
de: Realistische Gewalt

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding realistic violence
de: Keine Informationen zu realistischer Gewalt

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Violence Depicting Bloodshed
de: Gewalt mit Blutvergießen

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding bloodshed
de: Keine Informationen zu Blutvergießen

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Violence
de: Sexuelle Gewalt

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexual violence
de: Keine Informationen zu sexueller Gewalt

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Alcohol
de: Alkohol

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to alcohol
de: Keine Informationen zur Erwähnung von alkoholischen Getränken

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Narcotics
de: Betäubungsmittel

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to illicit drugs
de: Keine Informationen zur Erwähnung von unerlaubten Drogen/Medikamenten

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Tobacco
de: Tabak

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to tobacco products
de: Keine Informationen zur Erwähnung von Tabakprodukten

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Nudity
de: Nacktheit

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding nudity of any sort
de: Keine Informationen zu Nacktszenen irgendeiner Form

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Themes
de: Sexuelle Themen

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to or depictions of sexual nature
de: Keine Informationen zu Anspielungen oder Darstellungen sexueller Natur

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Profanity
de: Obszönität

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding profanity of any kind
de: Keine Informationen zu Obszönität irgendeiner Art

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Inappropriate Humor
de: Unangemessener Humor

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding inappropriate humor
de: Keine Informationen zu unangemessenem Humor

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination
de: Diskriminierung

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding discriminatory language of any kind
de: Keine Informationen zu diskriminierender Sprache irgendeiner Art

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Advertising
de: Werbung

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding advertising of any kind
de: Keine Informationen zu Werbung irgendeiner Art

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling
de: Glücksspiel

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding gambling of any kind
de: Keine Informationen zu Glücksspiel irgendeiner Art

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Purchasing
de: Käufe

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding the ability to spend money
de: Keine Informationen zur Möglichkeit, reales Geld auszugeben

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Chat Between Users
de: Chat-Funktion zwischen Benutzern

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to chat with other users
de: Keine Informationen zur Möglichkeit zum Chat mit anderen Benutzern

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Audio Chat Between Users
de: Audio-Chat-Funktion zwischen Benutzern

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to talk with other users
de: Keine Informationen zur Möglichkeit zum Gespräch mit anderen Benutzern

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Contact Details
de: Kontakt-Details

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of social network usernames or email addresses
de: Keine Informationen zum Teilen von Benutzernamen in sozialen Netzwerken oder E-Mail-Adressen

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Identifying Information
de: Identifizierende Informationen

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of user information with third parties
de: Keine Informationen zum Teilen von Benutzerinformationen mit Dritten

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Location Sharing
de: Teilen des Standorts

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of physical location with other users
de: Keine Informationen zum Teilen des physischen Aufenthaltsortes mit anderen Benutzern

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Homosexuality
de: Homosexualität

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to homosexuality
de: Keine Informationen zur Erwähnung von Homosexualität

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to prostitution
de: Keine Informationen zur Erwähnung von Prostitution

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Adultery
de: Ehebruch

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to adultery
de: Keine Informationen zur Erwähnung von Ehebruch

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexualized Characters
de: Sexualisierte Charaktere

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexualized characters
de: Keine Informationen zu sexualisierten Charakteren

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Desecration
de: Schändung

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to desecration
de: Keine Informationen zur Erwähnung von Schändung

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Human Remains
de: Menschliche Überreste

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding visible dead human remains
de: Keine Informationen zu sichtbaren menschlichen Überresten

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slavery
de: Sklaverei

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to slavery
de: Keine Informationen zur Erwähnung von Sklaverei

en: Does not include references to drugs
de: Enthält keine Erwähnung von Drogen/Medikamenten

en: Does not include swearing, profanity, and other kinds of strong language
de: Enthält keine Schimpfwörter, Obszönität oder andere Arten an Kraftausdrücken

en: Does not include ads or monetary transactions
de: Enthält keine Werbung oder finanzielle Transaktionen

en: Does not include sex or nudity
de: Enthält keinen Sexualakt oder Nacktszenen

en: Does not include uncontrolled chat functionality
de: Enthält keine unkontrollierte Chat-Funktion

en: Does not include violence
de: Enthält keine Gewalt

en: Drugs
de: Drogen/Medikamente

en: Strong Language
de: Kraftausdrücke

en: Money
de: Geld

en: Social
de: Sozial

en: Violence
de: Gewalt

[ctx: Age rating]
note: Translators: The app is considered suitable to be run by all ages of people. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: All
de: Alle

note: Translators: It’s unknown what age rating this app has. The * placeholder is the app name.
en: %s has an unknown age rating
de: %s hat eine unbekannte Altersfreigabe

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for all ages. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for everyone
de: %s ist für alle Altersstufen geeignet

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 3. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for toddlers
de: %s ist für Kleinkinder geeignet

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 5. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for young children
de: %s ist für Kinder geeignet

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 12. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for children
de: %s ist für Kinder geeignet

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people up to around age 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for teenagers
de: %s ist für Teenager geeignet

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people aged up to and over 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for adults
de: %s ist für Erwachsene geeignet

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for a specified age group. The first placeholder is the app name, the second * is the age group.
en: %s is suitable for %s
de: %s ist für %s geeignet

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the suitability of an app for different ages. this one’s not a placeholder
en: Age Rating
de: Altersfreigabe

en: How to contribute missing information
de: So fügen Sie fehlende Informationen hinzu

en: Local file
de: Lokale Datei

note: Translators: This is a heading for a row showing the package name of an app (such as ‘gnome-software-46.0-1’).
en: Package
de: Paket

en: Pending
de: Ausstehend

en: Pending install
de: Ausstehende Installation

en: Pending remove
de: Ausstehendes Entfernen

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being installed
en: Installing
de: Installieren

en: Removing
de: Entfernen

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being downloaded
en: Downloading
de: Wird heruntergeladen

note: TRANSLATORS: button text TRANSLATORS: button text in the header when an app * can be installed TRANSLATORS: button text in the header when firmware * can be live-installed TRANSLATORS: update the fw
en: _Install
de: _Installieren

en: _Uninstall…
de: _Deinstallieren …

en: Network
de: Netzwerk

en: Can communicate over the network
de: Darf über das Netzwerk kommunizieren

en: System Services
de: Systemdienste

en: Can access D-Bus services on the system bus
de: Über den System-Bus kann auf D-Bus-Dienste zugegriffen werden

en: Session Services
de: Sitzungsdienste

en: Can access D-Bus services on the session bus
de: Über den Sitzungs-Bus kann auf D-Bus-Dienste zugegriffen werden

en: Devices
de: Geräte

en: Can access arbitrary devices such as webcams
de: Darf auf beliebige Geräte zugreifen, z. B. Webcams

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access input devices
de: Darf auf Eingabegeräte zugreifen

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access microphones
de: Darf auf Mikrofone zugreifen

en: Can access system device files
de: Darf auf Systemdateien zugreifen

en: Screen contents
de: Bildschirminhalte

note: Translators: This indicates an app can access the screen/display contents. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access screen contents
de: Darf auf Bildschirminhalte zugreifen

en: Home folder
de: Persönlicher Ordner

en: Can view, edit and create files
de: Darf Dateien lesen, bearbeiten und erstellen

en: Can view files
de: Darf Dateien lesen

en: File system
de: Dateisystem

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_FILESYSTEM_OTHER is used only as a flag, with actual files being part of the read/full lists
en: Downloads folder
de: Download-Ordner

en: Settings
de: Einstellungen

en: Can view and change any settings
de: Darf alle Einstellungen sehen und verändern

en: Legacy display system
de: Veraltetes Anzeigesystem

en: Uses an old, insecure display system
de: Verwendet ein veraltetes, unsicheres Anzeigesystem

en: Sandbox escape
de: Sandbox-Ausbruch

en: Can escape the sandbox and circumvent any other restrictions
de: Kann aus der Sandbox ausbrechen und andere Beschränkungen umgehen

note: TRANSLATORS: this is where the packager did not write * a description for the update
en: No update description available.
de: Es stehen keine Details zur Aktualisierung bereit.

note: FIXME support app == NULL set page title
en: Update Details
de: Details aktualisieren

en: Requires additional permissions
de: Benötigt zusätzliche Berechtigungen

note: Translators: Header of the section with other users' opinions about the app.
en: Reviews
de: Rezensionen

en: No reviews were found for this app.
de: Für diese Anwendung gibt es keine Rezensionen.

en: No Reviews
de: Keine Rezensionen

en: Version History
de: Versionshistorie

en: New in Version %s
de: Neu in Version %s

en: No details for this release
de: Für diese Freigabe sind keine Details verfügbar

note: TRANSLATORS: This is the date string with: day number, month name, year. i.e. "25 May 2012"
en: %e %B %Y
de: %d. %B %Y

note: TRANSLATORS: this is a command line option
en: Start up mode: either ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’ or ‘overview’
de: Startmodus: entweder »updates« (Aktualisierungen), »updated« (aktualisiert), »installed« (installiert) oder »overview« (Übersicht)

en: MODE
de: MODUS

en: Search for applications
de: Nach Anwendungen suchen

en: SEARCH
de: SUCHE

en: Show application details (using application ID)
de: Details zur Anwendung zeigen (mit der Kennung der Anwendung)

en: ID
de: Kennung

en: Show application details (using package name)
de: Details zur Anwendung zeigen (mit Hilfe des Paketnamens)

en: PKGNAME
de: PAKETNAME

en: Install the application (using application ID)
de: Anwendung installieren (mit der Kennung der Anwendung)

en: Uninstall the application (using application ID)
de: Anwendung deinstallieren (mit der Kennung der Anwendung)

en: Open a local package file
de: Ein lokales Paket öffnen

en: FILENAME
de: DATEINAME

en: The kind of interaction expected for this action: either ‘none’, ‘notify’, or ‘full’
de: Die erwartete Interaktion für diese Aktion. Entweder »none« (keine), »notify« (benachrichtigen) oder »full« (vollständig)

en: INTERACTION
de: INTERAKTION

en: Show a local metainfo or appdata file
de: Eine lokale metainfo- oder appdata-Datei anzeigen

en: Enable verbose debugging output (from the running instance, if already running)
de: Ausführliche Fehlerbehebungsausgabe aktivieren (von der laufenden Instanz, falls diese bereits läuft)

en: Installs any pending updates in the background
de: Installiert ausstehende Aktualisierungen im Hintergrund

en: Show preferences
de: Einstellungen anzeigen

en: Quit the running instance
de: Die laufende Instanz beenden

en: Prefer local file sources to AppStream
de: Lokale Quelldateien dem AppStream vorziehen

en: Show version number
de: Versionsnummer anzeigen

en: Copyright © 2016–2023 GNOME Software contributors
de: Copyright © 2016–2023 GNOME Software-Mitwirkende

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window TRANSLATORS: this is the menu item that opens the about window
en: About Software
de: Info zu Software

note: TRANSLATORS: well, we seem to think so, anyway
en: A nice way to manage the software on your system.
de: Ein einfacher Weg, um Software auf Ihrem System zu verwalten.

note: TRANSLATORS: we tried to show an app that did not exist
en: Sorry! There are no details for that application.
de: Tut uns leid! Für diese Anwendung gibt es keine Details.

note: Translators: The disk usage of an app when installed. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Installed Size
de: Installierte Größe

en: Includes %s of data and %s of cache
de: Beinhaltet %s Daten und %s Zwischenspeicher

en: Includes %s of data
de: Beinhaltet %s Daten

en: Includes %s of cache
de: Beinhaltet %s Zwischenspeicher

en: Cache and data usage unknown
de: Zwischenspeicher- und Datennutzung unbekannt

note: Translators: The download size of an app. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Download Size
de: Heruntergeladene Größe

en: Needs no additional system downloads
de: Keine zusätzlichen Systemdownloads erforderlich

en: Needs an unknown size of additional system downloads
de: Unbekannte Größe an zusätzlichen Systemdownloads erforderlich

note: Translators: The placeholder is for a size string, * such as ‘150 MB’ or ‘1.5 GB’.
en: Needs %s of additional system downloads
de: %s an zusätzlichen Systemdownloads erforderlich

note: Translators: Displayed if the download or installed size of * an app could not be determined. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Size is unknown
de: Größe ist unbekannt

note: Translators: This indicates an app requires no permissions to run. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: No permissions
de: Keine Berechtigungen

note: Translators: This indicates an app uses the network. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Has network access
de: Hat Netwerkzugriff

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus system services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses system services
de: Verwendet Systemdienste

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus session services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses session services
de: Verwendet Sitzungsdienste

note: Translators: This indicates an app can access arbitrary hardware devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access hardware devices
de: Darf auf Hardware-Geräte zugreifen

note: Translators: This indicates an app can access system devices such as /dev/shm. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access system devices
de: Darf auf Systemgeräte zugreifen

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write all your data
de: Darf all Ihre Daten lesen/schreiben

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read all your data
de: Darf all Ihre Daten lesen

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write your downloads
de: Darf Ihre Downloads lesen/schreiben

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read your downloads
de: Darf Ihre Downloads lesen

note: Translators: This indicates an app can access data in the system unknown to the Software. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access some specific files
de: Darf auf einige bestimmte Dateien zugreifen

note: Translators: This indicates an app can access or change user settings. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access and change user settings
de: Darf Benutzereinstellungen lesen und ändern

note: Translators: This indicates an app uses the X11 windowing system. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses a legacy windowing system
de: Verwendet ein veraltetes Anzeigesystem

note: Translators: This indicates an app can escape its sandbox. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can acquire arbitrary permissions
de: Darf beliebige Berechtigungen erhalten

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software developer is verified
de: Der Software-Entwickler ist verifiziert

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Reviewed by OS distributor
de: Von Ihrer Betriebssystem-Distribution überprüft

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short. * The '%s' is replaced by the distribution name. Translators: The '%s' is replaced by the distribution name.
en: Reviewed by %s
de: Überprüft durch %s

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by someone other than the user’s distribution, so might not be safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Provided by a third party
de: Durch Dritte bereitgestellt

note: Translators: This indicates an app or its runtime reached its end of life. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software no longer supported
de: Diese Software wird nicht mehr unterstützt

note: Translators: This indicates an app’s source code is freely available, so can be audited for security. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Auditable code
de: Überprüfbarer Quellcode

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Unknown license
de: Unbekannte Lizenz

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Proprietary code
de: Proprietärer Quellcode

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Special license
de: Besondere Lizenz

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Privileged
de: Privilegiert

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Safe
de: Sicher

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Probably Safe
de: Vermutlich sicher

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Potentially Unsafe
de: Potenziell unsicher

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Unsafe
de: Unsicher

en: Mobile Only
de: Nur Mobilgeräte

en: Only works on a small screen
de: Funktioniert nur mit einem kleinen Bildschirm

en: Desktop Only
de: Nur Desktop

en: Only works on a large screen
de: Funktioniert nur auf einem großen Bildschirm

en: Screen Size Mismatch
de: Die Bildschirmgrößen stimmen nicht überein

en: Doesn’t support your current screen size
de: Ihre aktuelle Bildschirmgröße wird nicht unterstützt

en: Requires a touchscreen
de: Erfordert einen Touchscreen

en: Requires a keyboard
de: Erfordert eine Tastatur

en: Requires a mouse
de: Erfordert eine Maus

en: Gamepad Needed
de: Gamepad erforderlich

en: Requires a gamepad to play
de: Erfordert ein Gamepad zum Spielen

note: Translators: This is used in a context tile to indicate that * an app works on phones, tablets *and* desktops. It should be * short and in title case.
en: Adaptive
de: Adaptiv

en: Works on phones, tablets and desktops
de: Funktioniert auf Mobiltelefonen, Tablets und Desktop-PCs

en: Probably requires a keyboard or mouse
de: Erfordert vermutlich eine Tastatur oder Maus

en: Works on desktops and laptops
de: Funktioniert auf Desktop-PCs und Laptops

note: Translators: This indicates that the content rating for an * app says it can be used by all ages of people, as it contains * no objectionable content.
en: Contains no age-inappropriate content
de: Enthält keine altersbeschränkten Inhalte

en: No age rating information available
de: Keine Informationen zur Altersfreigabe verfügbar

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Visit Website
de: Internetseite besuchen

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed. * The ellipsis indicates that further steps are required
en: Install…
de: Installieren …

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows to cancel a queued install of the app
en: Cancel
de: Abbrechen

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Install
de: Installieren

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel
en: Download
de: Herunterladen

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel * that allows the app to be easily updated live
en: Update
de: Aktualisieren

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily removed
en: Uninstall…
de: Deinstallieren …

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being erased
en: Uninstalling
de: Deinstallieren

note: TRANSLATORS: during the update the device * will restart into a special update-only mode
en: Device cannot be used during update.
de: Gerät kann während der Aktualisierung nicht verwendet werden.

note: TRANSLATORS: this refers to where the app came from
en: Source: %s
de: Quelle: %s

note: Translators: A message to indicate that an app has been renamed. The placeholder is the old human-readable name.
en: Renamed from %s
de: Umbenannt von %s

note: Replace user-provided non-localized string with a localized text
en: Stopped Receiving Updates
de: Empfangen von Aktualisierungen gestoppt

en: Critical Update
de: Kritische Aktualisierung

en: Critical update
de: Kritische Aktualisierung

[ctx: Single app]
en: Installed
de: Installiert

note: Translators: The placeholder is an app name
en: Help Translate %s
de: Helfen Sie, %s zu übersetzen

note: Translators: The placeholder is an app name
en: %s is designed, developed, and translated by an international community of contributors.
    
    This means that while it’s not yet available in your language, you can get involved and help translate it yourself.
de: %s wurde von einer internationalen Gemeinschaft an Freiwilligen entworfen, entwickelt und übersetzt.
    
    Während es noch nicht in Ihrer Sprache verfügbar ist, können Sie mithelfen und es selbst übersetzen.

en: Translations
de: Übersetzungen

en: _Translation Website
de: _Übersetzungs-Webseite

note: TRANSLATORS: This is a description for entering user/password
en: Login required remote %s (realm %s)
de: Anmeldung auf %s erforderlich (Realm %s)

en: Login Required
de: Anmeldung erforderlich

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
de: _Abbrechen

en: _Login
de: Anmel_den

note: Translators: Placeholder text for a login entry. Translators: It's an origin scope, 'User' or 'System' installation
en: User
de: Benutzer

note: Translators: Placeholder text for a login entry.
en: Password
de: Passwort

note: TRANSLATORS: this is where all apps that don't * fit in other groups are put
en: Other
de: Andere

[ctx: Category]
note: TRANSLATORS: this is a subcategory matching all the * different apps in the parent category, e.g. "Games"
en: All
de: Alle

note: TRANSLATORS: this is a subcategory of featured apps
en: Featured
de: Vorgestellt

note: Heading for featured apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been featured ('picked') by the distribution.
en: Editor’s Choice
de: Unsere Empfehlungen

note: Heading for recently updated apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been recently released upstream.
en: New & Updated
de: Neu & Aktualisiert

note: Heading for web apps on a category page
en: Picks from the Web
de: Empfehlungen aus dem Internet

note: Heading for the rest of the apps on a category page
en: Other Software
de: Andere Software

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 1 to %u:
de: Bitte geben Sie eine Zahl von 1 bis %u ein:

note: TRANSLATORS: asking the user to choose an app from a list
en: Choose an app:
de: Wählen Sie eine Anwendung:

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: All
de: Alle

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Featured
de: Vorgestellt

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: 3D Graphics
de: 3D-Grafik

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Photography
de: Fotografie

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Scanning
de: Scannen

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Vector Graphics
de: Vektorgrafiken

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Viewers
de: Betrachter

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Audio Creation & Editing
de: Tonerzeugung und Tonbearbeitung

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Music Players
de: Musikwiedergabe

[ctx: Menu of Productivity]
en: All
de: Alle

[ctx: Menu of Productivity]
en: Featured
de: Vorgestellt

[ctx: Menu of Productivity]
en: Calendar
de: Kalender

[ctx: Menu of Productivity]
en: Database
de: Datenbank

[ctx: Menu of Productivity]
en: Finance
de: Finanzwesen

[ctx: Menu of Productivity]
en: Word Processor
de: Textverarbeitung

[ctx: Menu of Utilities]
en: Text Editors
de: Texteditoren

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Web Browsers
de: Internet-Browser

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: All
de: Alle

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Featured
de: Vorgestellt

[ctx: Menu of Games]
en: Adventure
de: Abenteuer

[ctx: Menu of Games]
en: Arcade
de: Arkade

[ctx: Menu of Games]
en: Blocks
de: Blockspiele

[ctx: Menu of Games]
en: Board
de: Brettspiele

[ctx: Menu of Games]
en: Card
de: Kartenspiele

[ctx: Menu of Games]
en: Emulators
de: Emulatoren

[ctx: Menu of Games]
en: Kids
de: Kinderspiele

[ctx: Menu of Games]
en: Logic
de: Logik

[ctx: Menu of Games]
en: Role Playing
de: Rollenspiele

[ctx: Menu of Games]
en: Sports
de: Sport

[ctx: Menu of Games]
en: Strategy
de: Strategie

[ctx: Menu of Communication & News]
en: All
de: Alle

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Featured
de: Vorgestellt

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Chat
de: Unterhaltung

[ctx: Menu of Education & Science]
en: All
de: Alle

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Featured
de: Vorgestellt

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Artificial Intelligence
de: Künstliche Intelligenz

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Astronomy
de: Astronomie

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Chemistry
de: Chemie

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Languages
de: Sprachen

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Math
de: Mathematik

[ctx: Menu of Communication & News]
en: News
de: Nachrichten

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Robotics
de: Robotik

[ctx: Menu of Art]
en: Art
de: Kunst

[ctx: Menu of Reference]
en: Biography
de: Biografie

[ctx: Menu of Reference]
en: Fiction
de: Fiktion

[ctx: Menu of Reference]
en: Health
de: Gesundheit

[ctx: Menu of Reference]
en: History
de: Geschichte

[ctx: Menu of Reference]
en: Politics
de: Politik

[ctx: Menu of Reference]
en: Sports
de: Sport

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: All
de: Alle

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Featured
de: Vorgestellt

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Debuggers
de: Fehlerdiagnose

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: IDEs
de: Entwicklungsumgebungen

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Hardware Drivers
de: Gerätetreiber

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Fonts
de: Schriftarten

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Input Sources
de: Eingabequellen

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Language Packs
de: Sprachpakete

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Localization
de: Lokalisierung

note: Translators: this is a menu category
en: Create
de: Erstellen

note: Translators: this is a menu category
en: Work
de: Arbeit

note: Translators: this is a menu category
en: Play
de: Spiele

note: Translators: this is a menu category
en: Socialize
de: Sozial

note: Translators: this is a menu category
en: Learn
de: Lernen

note: Translators: this is a menu category
en: Develop
de: Programmieren

note: Translators: this is a menu category
en: Hardware Drivers
de: Gerätetreiber

note: Translators: this is a menu category
en: Fonts
de: Schriftarten

note: Translators: this is a menu category
en: Input Sources
de: Eingabequellen

note: Translators: this is a menu category
en: Language Packs
de: Sprachpakete

note: Translators: this is a menu category
en: Localization
de: Lokalisierung

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that an app * has been successfully installed TRANSLATORS: this is the summary of a notification that a component
en: %s is now installed
de: %s ist jetzt installiert

note: TRANSLATORS: an app has been installed, but * needs a reboot to complete the installation
en: A restart is required for the changes to take effect.
de: Ein Neustart ist erforderlich, damit die Änderungen wirksam werden.

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that an app * has been successfully installed
en: App is ready to be used.
de: Anwendung steht zur Nutzung bereit.

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: System updates are now installed
de: Systemaktualisierungen sind jetzt installiert

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: Recently installed updates are available to review
de: Kürzlich installierte Aktualisierungen stehen für Bewertungen zur Verfügung

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart
de: Neustart

en: Launch
de: Starten

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Software?
de: Software installieren?

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Third-Party Software?
de: Soll die Software von Drittanbietern installiert werden?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Software Repository?
de: Softwarequelle aktivieren?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Third-Party Software Repository?
de: Soll die Softwarequelle von Drittanbietern aktiviert werden?

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is not <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">free and open source software</a>, and is provided by “%s”.
de: %s ist nicht <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">freie und quelloffene Software</a> und wird durch »%s« bereitgestellt.

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is provided by “%s”.
de: %s wird durch »%s« zur Verfügung gestellt.

en: This software repository must be enabled to continue installation.
de: Diese Softwarequelle muss aktiviert werden, um mit der Installation fortzufahren.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use %s in some countries.
de: In manchen Ländern ist es möglicherweise illegal, %s zu installieren oder zu benutzen.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use this codec in some countries.
de: In manchen Ländern ist es möglicherweise illegal, diesen Codec zu installieren oder zu benutzen.

note: TRANSLATORS: this is button text to not ask about non-free content again
en: Don’t _Warn Again
de: Nicht erneut _warnen

note: TRANSLATORS: button text
en: Enable and _Install
de: Aktivieren und _installieren

note: TRANSLATORS: these are show_detailed_error messages from the * package manager no mortal is supposed to understand, * but google might know what they mean
en: Detailed errors from the package manager follow:
de: Siehe nachfolgend die detaillierten Fehlermeldungen von der Paketverwaltung:

note: TRANSLATORS: button text
en: _Close
de: S_chließen

note: Translators: an accept button label, in a Cancel/Accept dialog
en: _Accept
de: _Akzeptieren

note: TRANSLATORS: we've just live-updated some apps
en: An update has been installed | Updates have been installed
de[0]: Eine Aktualisierung wurde installiert
de[1]: Aktualisierungen wurden installiert

note: TRANSLATORS: we've just removed some apps
en: An app has been removed | Apps have been removed
de[0]: Eine Anwendung wurde entfernt
de[1]: Anwendungen wurden entfernt

note: TRANSLATORS: the new apps will not be run until we restart
en: A restart is required for it to take effect. | A restart is required for them to take effect.
de[0]: Ein Neustart ist erforderlich, damit die Änderung wirksam wird.
de[1]: Ein Neustart ist erforderlich, damit die Änderungen wirksam werden.

note: TRANSLATORS: button text
en: Not Now
de: Jetzt nicht

note: TRANSLATORS: something happened less than 5 minutes ago
en: Just now
de: Gerade eben

en: %d minute ago | %d minutes ago
de[0]: Vor %d Minute
de[1]: Vor %d Minuten

en: %d hour ago | %d hours ago
de[0]: Vor %d Stunde
de[1]: Vor %d Stunden

en: %d day ago | %d days ago
de[0]: Vor %d Tag
de[1]: Vor %d Tagen

en: %d week ago | %d weeks ago
de[0]: Vor %d Woche
de[1]: Vor %d Wochen

en: %d month ago | %d months ago
de[0]: Vor %d Monat
de[1]: Vor %d Monaten

en: %d year ago | %d years ago
de[0]: Vor %d Jahr
de[1]: Vor %d Jahren

note: TRANSLATORS: this is a what we use in notifications if the app's name is unknown
en: An app
de: Eine Anwendung

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional MIME types.
en: %s is requesting additional file format support.
de: %s verlangt Unterstützung für zusätzliche Dateiformate.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional MIME Types Required
de: Es werden zusätzliche MIME-Typen benötigt

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional fonts.
en: %s is requesting additional fonts.
de: %s benötigt zusätzliche Schriftarten.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Fonts Required
de: Zusätzliche Schriftarten werden benötigt

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional codecs.
en: %s is requesting additional multimedia codecs.
de: %s benötigt zusätzliche Multimedia-Codecs.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Multimedia Codecs Required
de: Zusätzliche Multimedia-Codecs werden benötigt

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional printer drivers.
en: %s is requesting additional printer drivers.
de: %s benötigt zusätzliche Druckertreiber.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Printer Drivers Required
de: Zusätzliche Druckertreiber werden benötigt

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app wants to install additional packages.
en: %s is requesting additional packages.
de: %s benötigt zusätzliche Pakete.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Packages Required
de: Zusätzliche Pakete werden benötigt

note: TRANSLATORS: this is a button that launches gnome-software
en: Find in Software
de: Software suchen

en: _Show More
de: _Mehr anzeigen

en: _Show Less
de: _Weniger anzeigen

en: Removing…
de: Wird entfernt …

en: Requires restart to finish install
de: Neustart erforderlich, um die Installation fertigzustellen

en: Requires restart to finish remove
de: Neustart erforderlich, um das Entfernen fertigzustellen

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be installed soon
en: Pending installation…
de: Ausstehende Installation …

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be updated soon
en: Pending update…
de: Ausstehende Aktualisierung …

note: Translators: This string is shown when downloading an app before install.
en: Downloading…
de: Herunterladen …

note: Translators: This string is shown when preparing to download and install an app.
en: Preparing…
de: Wird vorbereitet …

note: Translators: This string is shown when uninstalling an app.
en: Uninstalling…
de: Deinstallieren …

note: Translators: the "%s" is replaced with an app name
en: %s is not installed, but it still has data present.
de: %s ist nicht installiert, aber es sind noch Daten vorhanden.

en: _Restart
de: _Neu starten

note: TRANSLATORS: this is a button that allows the apps to * be installed. * The ellipsis indicates that further steps are required, * e.g. enabling software repositories or the like
en: _Install…
de: _Installieren …

note: Translators: %s is the user-visible app name
en: %s will appear in US English
de: %s wird in US-Englisch angezeigt

en: This app will appear in US English
de: Diese Anwendung wird in US-Englisch angezeigt

en: This software will appear in US English
de: Diese Anwendung wird in amerikanischem Englisch angezeigt

en: Help _Translate
de: Bei der Ü_bersetzung helfen

note: Translators: the '%s' is replaced with a developer name or a project group
en: Other Apps by %s
de: Andere Anwendungen von %s

note: Translators: the first %s is replaced with the developer name, the second %s is replaced with the app id
en: Developer %s has proven the ownership of %s
de: Entwickler %s hat den Besitz von %s bewiesen

note: Translators: the %s is replaced with the app id
en: Developer has proven the ownership of %s
de: Entwickler hat den Besitz von %s bewiesen

note: TRANSLATORS: we need a remote server to process
en: You need internet access to write a review
de: Sie brauchen eine Verbindung mit dem Internet, um eine Bewertung abgeben zu können

en: This app is no longer receiving updates, including security fixes
de: Diese Anwendung erhält keine Aktualisierungen mehr, einschließlich Sicherheitskorrekturen

en: This app is already provided by your distribution and should not be replaced.
de: Diese Anwendung wird bereits von Ihrer Distribution angeboten und sollte nicht ersetzt werden.

en: This app doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
de: Diese Anwendung stellt keine Verweise zu einer Webseite, Quellcodeverwaltung oder einem Fehlererfassungssystem bereit.

en: This software is no longer receiving updates, including security fixes
de: Diese Software erhält keine Aktualisierungen mehr, einschließlich Sicherheitskorrekturen

en: This software is already provided by your distribution and should not be replaced.
de: Diese Software wird bereits von Ihrer Distribution angeboten und sollte nicht ersetzt werden.

en: This software doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
de: Diese Software stellt keine Verweise zu einer Webseite, Quellcodeverwaltung oder einem Fehlererfassungssystem bereit.

en: Unable to find “%s”
de: »%s« konnte nicht gefunden werden

en: Failed to submit review for “%s”: %s
de: Rezension für »%s« konnte nicht übermittelt werden: %s

en: Details page
de: Seite mit Details

en: Loading App Details
de: Anwendungsdetails werden geladen

en: Verified
de: Verifiziert

note: TRANSLATORS: A label for a button to execute the selected app.
en: _Open
de: Ö_ffnen

en: _Update
de: Akt_ualisieren

note: TRANSLATORS: button text in the header when an app can be erased
en: Uninstall
de: Deinstallieren

en: Add-ons
de: Erweiterungen

en: This app can only be used when there is an active internet connection.
de: Diese Anwendung kann nur bei bestehender Internetverbindung verwendet werden.

en: Software Repository Included
de: Softwarequelle eingeschlossen

en: This app includes a software repository which provides updates, as well as access to other software.
de: Diese Anwendung enthält eine Softwarequelle, die sowohl Aktualisierungen als auch Zugriff auf weitere Software anbietet.

en: No Software Repository Included
de: Keine Softwarequelle eingeschlossen

en: This app does not include a software repository. It will not be updated with new versions.
de: Diese Anwendung enthält keine Softwarequelle. Sie wird nicht mit neuen Versionen aktualisiert.

note: Translators: a repository file used for installing software has been discovered.
en: Software Repository Identified
de: Softwarequelle identifiziert

en: Adding this software repository will give you access to additional software and upgrades.
de: Hinzufügen dieser Softwarequelle gewährt Ihnen Zugriff auf zusätzliche Software und Systemaktualisierungen.

en: Only use software repositories that you trust.
de: Verwenden Sie nur Softwarequellen, denen Sie vertrauen.

en: Clear app data
de: Anwendungsdaten löschen

en: D_elete Data
de: Daten _löschen

en: No Metadata
de: Keine Metadaten

en: Project _Website
de: Projekt-_Webseite

en: _Donate
de: Spen_den

en: Contribute _Translations
de: Ü_bersetzungen beitragen

en: _Report an Issue
de: Ein _Problem melden

en: _Help
de: _Hilfe

[ctx: verb]
note: Translators: This is a verb, used on a button to ‘contact the developer’
en: _Contact
de: _Kontaktieren

note: Translators: Button opening a dialog where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write R_eview
de: _Rezension schreiben

note: Translators: Button opening a dialog showing all reviews for an app.
en: All Reviews
de: Alle Rezensionen

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading extra metadata files…
de: Zusätzliche Metadaten-Dateien werden heruntergeladen …

note: TRANSLATORS: separator for a list of items
en:  and
de:  und

note: TRANSLATORS: App window title for fonts installation. %s will be replaced by name of the script we're searching for.
en: Available fonts for the %s script | Available fonts for the %s scripts
de[0]: Verfügbare Schriften für das %s-Schriftsystem
de[1]: Verfügbare Schriften für die %s-Schriftsysteme

note: TRANSLATORS: App window title for codec installation. %s will be replaced by actual codec name(s)
en: Available software for %s | Available software for %s
de[0]: Verfügbare Software für %s
de[1]: Verfügbare Software für %s

en: Requested software not found
de: Angeforderte Software nicht gefunden

en: Failed to find requested software
de: Die angeforderte Software kann nicht gefunden werden

note: TRANSLATORS: This string is used for codecs that weren't found
en: %s not found
de: %s wurde nicht gefunden

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: on the website
de: auf der Internetseite

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available that provide the file %s.
de: Es sind keine Anwendungen verfügbar, welche die Datei %s bereitstellen.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get missing apps might be found %s.
de: Informationen über %s sowie Möglichkeiten, fehlende Anwendungen zu erhalten, finden Sie %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available for %s support.
de: Es sind keine Anwendungen für %s-Unterstützung verfügbar.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: %s is not available.
de: %s ist nicht verfügbar.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get an app that can support this format might be found %s.
de: Informationen über %s sowie Möglichkeiten, eine Anwendung zu finden, die dieses Format wiedergeben kann, finden Sie %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No fonts are available for the %s script support.
de: Es sind keine Schriftarten für die Unterstützung des %s-Schriftsystems verfügbar.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional fonts might be found %s.
de: Informationen über %s sowie Möglichkeiten, zusätzliche Schriften zu erhalten, finden Sie %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No addon codecs are available for the %s format.
de: Es sind keine zusätzlichen Codecs für das Format %s verfügbar.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format might be found %s.
de: Informationen über %s sowie Möglichkeiten, einen Codec zu erhalten, der dieses Format wiedergeben kann, finden Sie %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No Plasma resources are available for %s support.
de: Es sind keine Plasma-Ressourcen für die Unterstützung von %s verfügbar.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional Plasma resources might be found %s.
de: Informationen über %s sowie Möglichkeiten, zusätzliche Plasma-Ressourcen zu erhalten, finden Sie %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No printer drivers are available for %s.
de: Es sind keine Druckertreiber für %s verfügbar.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a driver that supports this printer might be found %s.
de: Informationen über %s sowie Möglichkeiten, einen Treiber zu erhalten, der diesen Drucker unterstützt, finden Sie %s.

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: the documentation
de: Dokumentation

note: TRANSLATORS: no codecs were found. The first %s will be replaced by actual codec name(s), the second %s is the app name, which requested the codecs, the third %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information. | Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information.
de[0]: %s wurde nicht gefunden (angefordert von %s). Besuchen Sie %s für weitere Informationen.
de[1]: %s wurden nicht gefunden (angefordert von %s). Besuchen Sie %s für weitere Informationen.

note: TRANSLATORS: no codecs were found. First %s will be replaced by actual codec name(s), second %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information. | Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information.
de[0]: %s wurde nicht gefunden. Besuchen Sie %s für weitere Informationen.
de[1]: %s wurden nicht gefunden. Besuchen Sie %s für weitere Informationen.

en: Failed to find any search results: %s
de: Keine Suchergebnisse: %s

en: %s file format
de: %s-Dateiformat

en: Install _All
de: _Alle installieren

en: Unable to Find Requested Software
de: Die angeforderte Software kann nicht gefunden werden

en: Codecs page
de: Seite mit Codecs

en: Previous
de: Vorherige

en: Next
de: Nächste

en: Featured Apps List
de: Liste vorgestellter Anwendungen

en: Desktop Support
de: Desktop-Unterstützung

en: Supports being used on a large screen
de: Kann auf einem großen Bildschirm verwendet werden

en: Desktop Support Unknown
de: Desktop-Unterstützung unbekannt

en: Not enough information to know if large screens are supported
de: Nicht genügend Informationen über die Unterstützung großer Bildschirme vorhanden

en: Requires a large screen
de: Erfordert einen großen Bildschirm

en: Desktop Not Supported
de: Desktop nicht unterstützt

en: Cannot be used on a large screen
de: Kann auf einem großen Bildschirm nicht verwendet werden

en: Mobile Support
de: Mobilgeräte-Unterstützung

en: Supports being used on a small screen
de: Kann auf einem kleinen Bildschirm verwendet werden

en: Mobile Support Unknown
de: Mobilgeräte-Unterstützung unbekannt

en: Not enough information to know if small screens are supported
de: Nicht genügend Informationen über die Unterstützung kleiner Bildschirme vorhanden

en: Requires a small screen
de: Erfordert einen kleinen Bildschirm

en: Mobile Not Supported
de: Mobilgeräte nicht unterstützt

en: Cannot be used on a small screen
de: Kann auf einem kleinen Bildschirm nicht verwendet werden

en: Keyboard Support
de: Tastatur-Unterstützung

en: Keyboard Support Unknown
de: Tastatur-Unterstützung unbekannt

en: Not enough information to know if keyboards are supported
de: Nicht genügend Informationen über die Unterstützung von Tastaturen vorhanden

en: Keyboard Required
de: Tastatur erforderlich

en: Supports keyboards
de: Unterstützt Tastaturen

en: Keyboard Not Supported
de: Tastatur nicht unterstützt

en: Cannot be used with a keyboard
de: Kann nicht mit Tastatur verwendet werden

en: Mouse Support
de: Maus-Unterstützung

en: Requires a mouse or pointing device
de: Erfordert eine Maus oder ein Zeigegerät

en: Mouse Support Unknown
de: Maus-Unterstützung unbekannt

en: Not enough information to know if mice or pointing devices are supported
de: Nicht genügend Informationen über die Unterstützung von Mäusen oder Zeigegeräten vorhanden

en: Mouse Required
de: Maus erforderlich

en: Supports mice and pointing devices
de: Unterstützt Mäuse und Zeigegeräte

en: Mouse Not Supported
de: Maus nicht unterstützt

en: Cannot be used with a mouse or pointing device
de: Kann nicht mit einer Maus oder einem Zeigegerät verwendet werden

en: Touchscreen Support
de: Touchscreen-Unterstützung

en: Touchscreen Support Unknown
de: Touchscreen-Unterstützung unbekannt

en: Not enough information to know if touchscreens are supported
de: Nicht genügend Informationen über die Unterstützung von Touchscreens vorhanden

en: Touchscreen Required
de: Touchscreen erforderlich

en: Supports touchscreens
de: Unterstützt Touchscreens

en: Touchscreen Not Supported
de: Touchscreen nicht unterstützt

en: Cannot be used with a touchscreen
de: Kann auf einem Touchscreen nicht verwendet werden

en: Gamepad Required
de: Gamepad erforderlich

en: Requires a gamepad
de: Erfordert ein Gamepad

en: Gamepad Support
de: Gamepad-Unterstützung

en: Supports gamepads
de: Unterstützt Gamepads

note: Translators: It’s unknown whether this app is supported on * the current hardware. The placeholder is the app name.
en: %s probably works on this device
de: %s funktioniert vermutlich auf diesem Gerät

note: Translators: The app will work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s works on this device
de: %s funktioniert auf diesem Gerät

note: Translators: The app will possbily work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s possibly works on this device
de: %s funktioniert möglicherweise auf diesem Gerät

note: Translators: The app may not work fully on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work properly on this device
de: %s wird auf diesem Gerät nicht richtig funktionieren

note: Translators: The app will not work properly on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work on this device
de: %s wird auf diesem Gerät nicht funktionieren

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the hardware support/requirements of an app
en: Hardware Support
de: Hardware-Unterstützung

en: Navigate to Explore Page
de: Zur »Erkunden«-Seite gehen

en: Navigate to Installed Page
de: Zur »Installiert«-Seite gehen

en: Navigate to Updates Page
de: Zur »Aktualisierungen«-Seite gehen

en: Open Search Bar
de: Suchleiste öffnen

en: Windows
de: Fenster

en: Open Preferences
de: Einstellungen öffnen

en: Open Software Repositories
de: Softwarequellen öffnen

en: Help
de: Hilfe

en: Open Keyboard Shortcuts
de: Tastenkürzel öffnen

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: This is in the context of a list of apps which are installed on the system.
en: Installed
de: Installiert

en: Installed page
de: Installierte Seite

en: In Progress
de: In Bearbeitung

note: origin_ui on a remote is the repo dialogue section name, * not the remote title
en: Apps
de: Anwendungen

en: Web Apps
de: Web-Anwendungen

en: System Apps
de: Systemanwendungen

en: Community Built
de: Von der Gemeinschaft entwickelt

en: _Get Involved
de: M_ithelfen

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
de: Diese Anwendung wurde offen von einer internationalen Gemeinschaft entwickelt und unter der <a href="%s">»%s«-Lizenz</a> veröffentlicht.
    
    Sie können daran mitwirken und die Software noch weiter verbessern.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
de: Diese Anwendung wurde offen von einer internationalen Gemeinschaft entwickelt und unter der »%s«-Lizenz veröffentlicht.
    
    Sie können daran mitwirken und die Software noch weiter verbessern.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
de: Diese Software wurde offen von einer internationalen Gemeinschaft entwickelt und unter der <a href="%s">»%s«-Lizenz</a> veröffentlicht.
    
    Sie können daran mitwirken und die Software noch weiter verbessern.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
de: Diese Software wurde offen von einer internationalen Gemeinschaft entwickelt und unter der »%s«-Lizenz veröffentlicht.
    
    Sie können daran mitwirken und die Software noch weiter verbessern.

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under.
en: Unknown License
de: Unbekannte Lizenz

en: _Learn More
de: Mehr er_fahren

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
de: Diese Anwendung gibt nicht an, unter welcher Lizenz sie entwickelt wird, und könnte proprietär sein. Es könnten schwer überprüfbare Sicherheitslücken vorhanden sein, und es könnten Änderungen ohne Überprüfung auftreten.
    
    Sie können möglicherweise nicht zu dieser Anwendung beitragen.

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
de: Diese Software gibt nicht an, unter welcher Lizenz sie entwickelt wird, und könnte proprietär sein. Es könnten schwer überprüfbare Sicherheitslücken vorhanden sein, und es könnten Änderungen ohne Überprüfung auftreten.
    
    Sie können möglicherweise nicht zu dieser Anwendung beitragen.

note: Translators: This is used for "License    Proprietary"
en: Proprietary
de: Proprietär

en: This app is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this app.
de: Diese Anwendung wird nicht öffentlich entwickelt, also wissen nur deren Entwickler, wie sie funktioniert. Es könnten schwer erkennbare Sicherheitslücken vorhanden sein, und es könnten Änderungen ohne Überprüfung auftreten.
    
    Sie können wahrscheinlich nicht zu dieser Anwendung beitragen.

en: This software is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this software.
de: Diese Software wird nicht öffentlich entwickelt, also wissen nur deren Entwickler, wie die Anwendung funktioniert. Es könnten schwer überprüfbare Sicherheitslücken vorhanden sein, und es könnten Änderungen ohne Überprüfung auftreten.
    
    Sie können wahrscheinlich nicht zu dieser Anwendung beitragen.

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Special License
de: Besondere Lizenz

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
de: Diese Anwendung wurde unter der besonderen Lizenz <a href="%s">%s</a> entwickelt.
    
    Es ist unklar, ob Sie an der Anwendung mitwirken können.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
de: Diese Anwendung wird unter der besonderen Lizenz »%s« entwickelt.
    
    Es ist unklar, ob Sie an der Anwendung mitwirken können.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
de: Diese Software wurde unter der besonderen Lizenz <a href="%s">%s</a> entwickelt.
    
    Es ist unklar, ob Sie an der Software mitwirken können.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
de: Diese Software wird unter der besonderen Lizenz »%s« entwickelt.
    
    Es ist unklar, ob Sie an der Software mitwirken können.

note: TRANSLATORS: initial start
en: Downloading Software Catalog
de: Software-Katalog wird heruntergeladen

en: Loading page
de: Seite wird geladen

en: Starting Up
de: Starten

en: Moderate page
de: Moderationsseite

en: There are no reviews to moderate
de: Es stehen keine Rezensionen zur Moderation zur Verfügung

en: Unknown source
de: Unbekannte Quelle

note: TRANSLATORS: This is the header for package additions during * a system update
en: Additions
de: Hinzufügungen

note: TRANSLATORS: This is the header for package removals during * a system update
en: Removals
de: Entfernungen

[ctx: Packages to be updated during a system upgrade]
note: TRANSLATORS: This is the header for package updates during * a system update
en: Updates
de: Aktualisierungen

note: TRANSLATORS: This is the header for package downgrades during * a system update
en: Downgrades
de: Herunterstufungen

note: Translators: This is a clickable link on the third party repositories message dialog. It's part of a constructed sentence: "Provides access to additional software from [selected external sources]. Some proprietary software is included."
en: selected external sources
de: ausgewählten externen Softwarequellen

note: Translators: This is the third party repositories message dialog. The %s is replaced with "selected external sources" link. Repositories Preferences is an item from Software's main menu.
en: Provides access to additional software from %s. Some proprietary software is included.
    
    You can enable those repositories later in Software Repositories preferences.
de: Bietet Zugriff auf zusätzliche Software von %s. Beinhaltet einige proprietäre Anwendungen.
    
    Sie können diese Quellen später in den Einstellungen der Softwarequellen aktivieren.

note: TRANSLATORS: Heading asking whether to turn third party software repositories on of off.
en: Enable Third Party Software Repositories?
de: Sollen Softwarequellen von Drittanbietern aktiviert werden?

note: TRANSLATORS: button to keep the third party software repositories off
en: _Ignore
de: _Ignorieren

note: TRANSLATORS: button to turn on third party software repositories TRANSLATORS: button to accept the agreement
en: _Enable
de: _Aktivieren

en: Available for your operating system
de: Verfügbar für Ihr Betriebssystem

note: Translators: the '%s' is replaced with the distribution name, constructing for example: "Available for Fedora Linux"
en: Available for %s
de: Verfügbar für %s

note: Translators: This is the title of the main page of the UI.
en: Explore
de: Erkunden

en: Overview page
de: Übersichtsseite

note: Translators: This is a heading for a section with all available apps.
en: Available Apps
de: Verfügbare Anwendungen

note: Translators: This is a heading for a list of categories.
en: Other Categories
de: Andere Kategorien

en: No App Data Found
de: Keine Anwendungsdaten gefunden

[ctx: Distribution name]
en: Unknown
de: Unbekannt

en: User declined installation
de: Benutzer hat die Installation abgelehnt

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and * '%s' is an app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Prepare %s
de: %s vorbereiten

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * repository name, e.g. 'GNOME Nightly'
en: Are you sure you want to remove the %s repository?
de: Soll die Quelle %s wirklich entfernt werden?

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: All apps from %s will be uninstalled, and you will have to re-install the repository to use them again.
de: Alle Anwendungen von %s werden deinstalliert. Sie müssen die Quelle erneut installieren, um diese wieder nutzen zu können.

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Uninstall %s?
de: Soll %s deinstalliert werden?

en: App Settings & Data
de: Anwendungseinstellungen und -daten

note: Translators: the '%s' is replaced with the app name
en: It will not be possible to use %s after removal.
de: Es wird nach dem Entfernen nicht möglich sein, %s zu verwenden.

note: Translators: this is part of section about deleting app's data, where the 'keep' means 'keep the data'
en: _Keep
de: _Behalten

en: Allows restoring app settings and content
de: Erlaubt die Wiederherstellung von Anwendungseinstellungen und -inhalten

note: Translators: this is part of section about deleting app's data
en: _Delete
de: _Löschen

en: Permanently deletes data to save disk space
de: Löscht unwiderruflich Daten, um Laufwerksspeicher zu sparen

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: It will not be possible to use %s after removal. App data and settings will be kept on disk, to allow restoring the app in the future.
de: Es wird nach dem Entfernen nicht möglich sein, %s zu verwenden. Anwendungsdaten und -einstellungen verbleiben auf dem Datenträger, um eine zukünftige Wiederherstellung der Anwendung zu ermöglichen.

note: TRANSLATORS: this is button text to remove the app
en: _Uninstall
de: _Deinstallieren

en: Preferences
de: Einstellungen

en: Software Updates
de: Software-Aktualisierungen

en: _Automatic
de: _Automatisch

en: Automatically check for and download updates
de: Automatisch auf Aktualisierungen prüfen und herunterladen

en: _Manual
de: _Manuell

en: Checking for and downloading updates must be done manually
de: Prüfen auf und Herunterladen von Aktualisierungen muss manuell erledigt werden

en: Automatic Update _Notifications
de: _Benachrichtigungen bei automatischen Aktualisierungen

en: Notify when updates have been automatically installed
de: Benachrichtigen, wenn Aktualisierungen automatisch installiert wurden

en: Content Filters
de: Inhaltsfilter

en: Only Show _Free Software
de: Ausschließlich _freie Software anzeigen

en: Hide proprietary software when browsing and searching
de: Proprietäre Software beim Durchstöbern und Suchen verbergen

en: Only Show _Verified Developers
de: Ausschließlich _verifizierte Entwickler anzeigen

en: Show only apps from developers whose identity has been verified
de: Nur Anwendungen von Entwicklern anzeigen, deren Identität verifiziert wurde

en: Checking for and downloading updates uses data and power. Automatic update features are therefore paused when on metered network connections and when power saver is on.
de: Prüfen auf und Herunterladen von Aktualisierungen verbraucht Daten und Strom. Automatische Aktualisierungsfunktionen werden daher in einem getakteten Netzwerk und im Stromsparmodus pausiert.

note: TRANSLATORS: This is a text displayed during a distro upgrade. %s will be replaced by the name and version of distro, e.g. 'Fedora 23'.
en: Installed software is incompatible with %s, and will be automatically removed during upgrade.
de: Installierte Software ist nicht mit %s kompatibel und wird automatisch während der Systemaktualisierung entfernt.

en: Incompatible Software
de: Nicht kompatible Software

en: _Upgrade
de: _Aktualisierung

note: TRANSLATORS: The '%s' is replaced with a repository name, like "Fedora Modular - x86_64"
en: Software that has been installed from “%s” will cease to receive updates.
de: Software, die aus »%s« installiert wurde, wird nicht länger Aktualisierungen erhalten.

en: Disable Repository?
de: Softwarequelle deaktivieren?

en: Remove Repository?
de: Softwarequelle entfernen?

note: TRANSLATORS: this is button text to disable a repo
en: _Disable
de: _Deaktivieren

note: TRANSLATORS: this is button text to remove a repo
en: _Remove
de: _Entfernen

en: Enable New Repositories
de: Neue Softwarequellen aktivieren

en: Turn on new repositories when they are added.
de: Neue Softwarequellen werden aktiviert, sobald sie hinzugefügt werden.

note: TRANSLATORS: this is the clickable * link on the third party repositories info bar
en: more information
de: weitere Informationen

note: TRANSLATORS: this is the third party repositories info bar. The '%s' is replaced with a link consisting a text "more information", which constructs a sentence: "Additional repositories from selected third parties - more information."
en: Additional repositories from selected third parties — %s.
de: Zusätzliche Softwarequellen von ausgewählten Drittanbietern — %s.

en: Fedora Third Party Repositories
de: Drittanbieter-Softwarequellen für Fedora

note: TRANSLATORS: this is the fallback text we use if we can't figure out the name of the operating system
en: the operating system
de: das Betriebssystem

note: TRANSLATORS: This is the description text displayed in the Software Repositories dialog. %s gets replaced by the name of the actual distro, e.g. Fedora.
en: These repositories supplement the default software provided by %s.
de: Diese Softwarequelle ergänzt die von %s gelieferte, voreingestellte Software.

en: Software Repositories
de: Softwarequellen

en: No Repositories
de: Keine Softwarequellen

note: TRANSLATORS: This string states how many apps have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of apps.
en: %u app installed | %u apps installed
de[0]: %u Anwendung installiert
de[1]: %u Anwendungen installiert

note: TRANSLATORS: This string states how many add-ons have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of add-ons.
en: %u add-on installed | %u add-ons installed
de[0]: %u Erweiterung installiert
de[1]: %u Erweiterungen installiert

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of apps, and the translated * string will be substituted in
en: %u app | %u apps
de[0]: %u Anwendung
de[1]: %u Anwendungen

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of add-ons, and the translated * string will be substituted
en: %u add-on | %u add-ons
de[0]: %u Erweiterung
de[1]: %u Erweiterungen

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The first placeholder is the translated string “%u app” or * “%u apps”. The second placeh
en: %s and %s installed | %s and %s installed
de[0]: %s und %s wurde installiert
de[1]: %s und %s wurden installiert

en: Checking installed software…
de: Installierte Software wird überprüft …

en: Remove
de: Entfernen

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really bad app
en: Hate it
de: Finde ich furchtbar

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		Not a great app
en: Don’t like it
de: Mag ich nicht

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A fairly-good app
en: It’s OK
de: Ziemlich gut

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A good app
en: Like it
de: Mag ich

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really awesome app
en: Love it
de: Finde ich perfekt

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		No star has been clicked yet
en: Select a Star to Leave a Rating
de: Einen Stern auswählen, um eine Bewertung zu hinterlassen

note: TRANSLATORS: the review can't just be copied and pasted
en: Please take more time writing the review
de: Nehmen Sie sich bitte etwas mehr Zeit zum Schreiben der Rezension

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: Please choose a star rating
de: Bitte wählen Sie eine Sternchenbewertung

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too short
de: Die Zusammenfassung ist zu kurz

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too long
de: Die Zusammenfassung ist zu lang

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too short
de: Die Beschreibung ist zu kurz

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too long
de: Die Beschreibung ist zu lang

note: Translators: Title of the dialog box where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write a Review
de: Eine Rezension schreiben

note: Translators: A button to publish the user's opinion about the app.
en: _Send
de: Ab_senden

en: Please provide a rating, summary and review text. Reviews should not be used to report problems: instead, contact the developer or your support provider.
de: Bitte geben Sie eine Bewertung, Zusammenfassung und Rezension an. Rezensionen sollten nicht dazu verwendet werden, Fehler zu melden: Kontaktieren Sie stattdessen den Entwickler oder Ihren Support.

en: Review Summary
de: Zusammenfassung der Rezension

[ctx: app review]
note: Translators: This is where the users enter their opinions about the apps.
en: Write a short review
de: Eine kurze Rezension schreiben

en: Find what data is sent in our <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">privacy policy</a>. The full name attached to your account will be shown publicly.
de: Informationen zum Umgang mit Ihren Daten finden Sie in unseren <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">Datenschutzbestimmungen</a>. Der volle Name in Ihrem Benutzerkonto wird öffentlich dargestellt.

en: %u review total | %u reviews total
de[0]: Insgesamt %u Rezension
de[1]: Insgesamt %u Rezensionen

en: out of 5 stars
de: von 5 Sternen

[ctx: Reviewer name]
note: TRANSLATORS: this is when a user doesn't specify a name
en: Unknown
de: Unbekannt

note: TRANSLATORS: we explain what the action is going to do
en: You can report reviews for abusive, rude, or discriminatory behavior.
de: Sie können Rezensionen wegen abfälligem Verhalten, Diskriminierung oder Missbrauch melden.

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Once reported, a review will be hidden until it has been checked by an administrator.
de: Sobald eine Rezension gemeldet wurde, wird sie solange verdeckt bleiben, bis sie von einem Administrator geprüft worden ist.

note: TRANSLATORS: window title when * reporting a user-submitted review * for moderation
en: Report Review?
de: Rezension melden?

note: TRANSLATORS: button text when * sending a review for moderation
en: _Report
de: _Melden

note: Translators: Users can express their opinions about other users' opinions about the apps.
en: Was this review useful to you?
de: War diese Rezension hilfreich für Sie?

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

note: Translators: Button text for indifference, only used when moderating
en: Meh
de: Hm

en: Report…
de: Melden …

en: Remove…
de: Entfernen …

en: App isn’t sandboxed but the distribution has checked that it is not malicious
de: Anwendung läuft nicht in einer Sandbox, aber die Distribution hat sie auf Bösartigkeit überprüft

en: Check that you trust the vendor, as the app isn’t sandboxed
de: Überprüfen Sie, ob Sie dem Anbieter vertrauen – die Anwendung läuft nicht in einer isolierten Sandbox

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Permissions
de: Keine Berechtigungen

en: App is fully sandboxed
de: Diese Anwendung läuft vollständig in einer isolierten Umgebung

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Network Access
de: Netwerkzugriff

en: Can access the internet
de: Darf auf das Internet zugreifen

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Network Access
de: Kein Netwerkzugriff

en: Cannot access the internet
de: Darf nicht auf das Internet zugreifen

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses System Services
de: Verwendet Systemdienste

en: Can request data from system services
de: Darf Daten von Systemdiensten verlangen

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses Session Services
de: Verwendet Sitzungsdienste

en: Can request data from session services
de: Darf Daten von Sitzungsdiensten verlangen

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Device Access
de: Benutzergerätezugriff

en: Can access devices such as webcams or gaming controllers
de: Darf auf Geräte wie Webcams oder Gaming-Controller zugreifen

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No User Device Access
de: Kein Benutzergerätezugriff

en: Cannot access devices such as webcams or gaming controllers
de: Darf nicht auf Geräte wie Webcams oder Gaming-Controller zugreifen

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Input Device Access
de: Eingabegerätezugriff

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Microphone Access
de: Mikrofonzugriff

en: Can listen using microphones without asking permission
de: Darf Mikrofone verwenden, ohne um Erlaubnis zu fragen

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: System Device Access
de: Systemgerätezugriff

en: Can access system devices which require elevated permissions
de: Darf auf Systemgeräte zugreifen, die erweiterte Rechte benötigen

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Screen Contents Access
de: Zugriff auf Bildschirminhalte

en: Can access the contents of the screen or other windows
de: Darf auf die Inhalte des Bildschirms oder anderer Fenster zugreifen

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Legacy Windowing System
de: Veraltetes Anzeigesystem

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Arbitrary Permissions
de: Beliebige Berechtigungen

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Settings
de: Benutzereinstellungen

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read/Write Access
de: Lese-/Schreibzugriff auf das gesamte Dateisystem

en: Can read and write all data on the file system
de: Darf alle Daten im Dateisystem lesen und schreiben

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read/Write Access
de: Lese-/Schreibzugriff auf den persönlichen Ordner

en: Can read and write all data in your home directory
de: Darf alle Daten im persönlichen Ordner lesen und schreiben

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read Access
de: Lesezugriff auf das gesamte Dateisystem

en: Can read all data on the file system
de: Darf alle Daten im Dateisystem lesen

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read Access
de: Lesezugriff auf den persönlichen Ordner

en: Can read all data in your home directory
de: Darf alle Daten im persönlichen Ordner lesen

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read/Write Access
de: Lese-/Schreibzugriff auf den Download-Ordner

en: Can read and write all data in your downloads directory
de: Darf alle Daten im Download-Ordner lesen und schreiben

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read Access
de: Lesezugriff auf den Download-Ordner

en: Can read all data in your downloads directory
de: Darf alle Daten im Download-Ordner lesen

en: Can read and write all data in the directory
de: Darf alle Daten im Ordner lesen und schreiben

en: Can read all data in the directory
de: Darf alle Daten im Ordner lesen

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No File System Access
de: Kein Dateisystemzugriff

en: Cannot access the file system at all
de: Darf überhaupt nicht auf das Dateisystem zugreifen

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: App developer is verified
de: Entwickler ist verifiziert

en: The developer of this app has been verified to be who they say they are
de: Der Anwendungsentwickler hat seine Identität verifizieren lassen

note: Translators: This indicates an app uses an outdated SDK. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Insecure Dependencies
de: Unsichere Abhängigkeiten

en: Software or its dependencies are no longer supported and may be insecure
de: Die Software oder ihre Abhängigkeiten werden nicht mehr unterstützt und könnten unsicher sein

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
de: Die Anwendung gibt nicht an, unter welcher Lizenz sie entwickelt wird, und könnte proprietär sein

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
de: Die Software gibt nicht an, unter welcher Lizenz sie entwickelt wird, und könnte proprietär sein

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Proprietary Code
de: Proprietärer Quellcode

en: The source code is not public, so it cannot be independently audited and might be unsafe
de: Der Quellcode ist nicht öffentlich und kann deshalb nicht von unabhängigen Stellen überprüft werden. Er ist potentiell unsicher

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”
de: Diese Anwendung wird unter der besonderen Lizenz »%s« entwickelt

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”
de: Diese Software wird unter der besonderen Lizenz »%s« entwickelt

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Auditable Code
de: Überprüfbarer Quellcode

en: The source code is public and can be independently audited, which makes the app more likely to be safe
de: Der Quellcode ist öffentlich und kann deshalb von unabhängigen Stellen überprüft werden. Dadurch ist die Anwendung mit höherer Wahrscheinlichkeit sicher

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * The placeholder is the app name.
en: %s is privileged
de: %s ist privilegiert

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is safe
de: %s ist sicher

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is probably safe
de: %s ist wahrscheinlich sicher

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is potentially unsafe
de: %s ist potenziell unsicher

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is unsafe
de: %s ist unsicher

[ctx: Unknown license]
note: Translators: This is used for "License    Unknown"
en: Unknown
de: Unbekannt

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the permissions of an app
en: Safety
de: Sicherheit

en: License
de: Lizenz

note: Translators: This is a heading for a row showing the origin/source of an app (such as ‘flathub’).
en: Source
de: Quelle

en: Outdated SDK version
de: Veraltete SDK-Version

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the previous screenshot in the screenshot carousel.
en: Previous Screenshot
de: Vorheriges Bildschirmfoto

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the next screenshot in the screenshot carousel.
en: Next Screenshot
de: Nächstes Bildschirmfoto

note: Translators: Shortened form of “no screenshots available” when showing an app’s details.
en: No Screenshots
de: Keine Bildschirmfotos

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot and * we get back 404
en: Screenshot not found
de: Bildschirmfoto nicht gefunden

note: TRANSLATORS: possibly image file corrupt or not an image
en: Failed to load image
de: Bild konnte nicht geladen werden

note: TRANSLATORS: this is when we request a screenshot size that * the generator did not create or the parser did not add
en: Screenshot size not found
de: Bildschirmfotogröße nicht gefunden

note: TRANSLATORS: this is when we try create the cache directory * but we were out of space or permission was denied
en: Could not create cache
de: Zwischenspeicher konnte nicht erstellt werden

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot * that was not a valid URL
en: Screenshot not valid
de: Bildschirmfoto nicht gültig

note: TRANSLATORS: this is when networking is not available
en: Screenshot not available
de: Bildschirmfoto nicht verfügbar

en: Screenshot
de: Bildschirmfoto

note: TRANSLATORS: this is when there are too many search results * to show in in the search page
en: %u more match | %u more matches
de[0]: %u weiterer Treffer
de[1]: %u weitere Treffer

en: Search page
de: Suchseite

en: Search for Apps
de: Nach Anwendungen suchen

en: No App Found
de: Keine Anwendung gefunden

note: TRANSLATORS: this is part of the in-app notification, * where the %s is the truncated hostname, e.g. * 'alt.fedoraproject.org' * where the %s is the origin id, e.g. 'fedora' * where the %s is a multi-word localised app name * e.g. 'Getting things GNOME!"
en: “%s”
de: »%s«

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates
de: Herunterladen von Aktualisierungen nicht möglich

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download firmware updates
de: Herunterladen von Firmware-Aktualisierungen nicht möglich

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: internet access required
de: Aktualisierung nicht möglich: Internetverbindung erforderlich

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: not enough disk space
de: Aktualisierung nicht möglich: Zu wenig freier Speicherplatz

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: authentication required
de: Aktualisierung nicht möglich: Legitimierung notwendig

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: invalid authentication
de: Aktualisierung nicht möglich: Legitimierung fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: permission required
de: Aktualisierung nicht möglich: Berechtigung erforderlich

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to get list of updates
de: Aktualisierungsliste konnte nicht aktualisiert werden

en: Unable to install: download failed
de: Installation nicht möglich: Herunterladen fehlgeschlagen

en: Unable to install: missing runtime
de: Installation nicht möglich: Fehlende Laufzeitumgebung

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s
de: Installation von %s nicht möglich

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: internet access required
de: Installation nicht möglich: Internetverbindung erforderlich

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: invalid app format
de: Installation nicht möglich: Ungültiges Anwendungsformat

en: Unable to install: not enough disk space
de: Installation nicht möglich: Zu wenig freier Speicherplatz

en: Unable to install: authentication required
de: Installation nicht möglich: Legitimierung notwendig

en: Unable to install: invalid authentication
de: Installation nicht möglich: Legitimierung fehlgeschlagen

en: Unable to install: permission required
de: Installation nicht möglich: Berechtigung erforderlich

en: Unable to install: device must be plugged in
de: Installation nicht möglich: Stromanschluss notwendig

en: Unable to install: low battery
de: Installation nicht möglich: Niedriger Akkustand

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: download failed
de: Aktualisierung nicht möglich: Herunterladen fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: device must be plugged in
de: Aktualisierung nicht möglich: Stromanschluss notwendig

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: low battery
de: Aktualisierung nicht möglich: Niedriger Akkustand

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s
de: Aktualisierung von %s fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates
de: Installation von Aktualisierungen nicht möglich

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade
de: Aktualisierung nicht möglich

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: download failed
de: Aktualisierung nicht möglich: Herunterladen fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: internet access required
de: Aktualisierung nicht möglich: Internetverbindung erforderlich

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: not enough disk space
de: Aktualisierung nicht möglich: Zu wenig freier Speicherplatz

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: authentication required
de: Aktualisierung nicht möglich: Legitimierung notwendig

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: invalid authentication
de: Aktualisierung nicht möglich: Legitimierung fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: permission required
de: Aktualisierung nicht möglich: Berechtigung erforderlich

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: device must be plugged in
de: Aktualisierung nicht möglich: Stromanschluss notwendig

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: low battery
de: Aktualisierung nicht möglich: Niedriger Akkustand

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication required
de: Deinstallation nicht möglich: Legitimierung notwendig

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication invalid
de: Deinstallation nicht möglich: Legitimierung fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: permission required
de: Deinstallation nicht möglich: Berechtigung erforderlich

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: device must be plugged in
de: Deinstallation nicht möglich: Stromanschluss notwendig

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: low battery
de: Deinstallation nicht möglich: Niedriger Akkustand

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s
de: Deinstallation von %s nicht möglich

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the '%s' is replaced with the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to launch %s
de: Starten von %s fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification TRANSLATORS: we failed to get a proper error code
en: Sorry, something went wrong
de: Hoppla! Etwas ist schief gegangen

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Not enough disk space for operation
de: Für den Vorgang ist nicht genug freier Speicherplatz vorhanden

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: file type not supported
de: Installation nicht möglich: Dateityp wird nicht unterstützt

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: authentication failed
de: Installation nicht möglich: Legitimierung fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install
de: Installation nicht möglich

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to contact %s
de: %s kann nicht kontaktiert werden

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the 'Software' means this app, aka 'GNOME Software'.
en: Restart Software to use new plugins
de: Starten Sie GNOME Software neu, um die neuen Erweiterungen zu verwenden

note: TRANSLATORS: need to be connected to the AC power
en: Device needs to be plugged in
de: Gerät muss eingesteckt sein

note: TRANSLATORS: not enough juice to do this safely
en: Battery level is too low
de: Akkustand ist zu niedrig

en: _Software Repositories
de: _Softwarequellen

en: _Keyboard Shortcuts
de: Tasten_kürzel

en: _Preferences
de: _Einstellungen

en: Search
de: Suchen

en: Main Menu
de: Hauptmenü

en: Search apps
de: Anwendungen suchen

note: Translators: A label for a button to show all available software.
en: _Explore
de: _Erkunden

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: A label for a button to show only software which is already installed.
en: _Installed
de: _Installiert

[ctx: Header bar button for list of apps to be updated]
note: Translators: A label for a button to show only updates which are available to install.
en: _Updates
de: A_ktualisierungen

en: Go back
de: Zurück gehen

note: Translators: This is shown in a bubble to represent a 0 byte * storage size, so its context is “storage size: none”. The * bubble is small, so the string should be as short as * possible.
en: None
de: Nichts

en: App Data
de: Anwendungsdaten

en: Data needed for the app to run
de: Zur Ausführung der Anwendung benötigte Daten

en: User Data
de: Benutzerdaten

en: Data created by you in the app
de: Von Ihnen in der Anwendung generierte Daten

en: Cache Data
de: Zwischenspeicher-Daten

en: Temporary cached data
de: Temporär zwischengespeicherte Daten

en: The app itself
de: Die Anwendung selbst

en: Required Dependencies
de: Erforderliche Abhängigkeiten

en: Shared system components required by this app
de: Von dieser Anwendung benötigte gemeinsame Systemkomponenten

[ctx: Download size]
en: Unknown
de: Unbekannt

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the storage or download size needed for an app
en: Storage
de: Speicher

note: Translators: Please do not translate the markup or link href
en: Cached data can be cleared from the <a href="dummy">_app settings</a>.
de: Zwischengespeicherte Daten können über die <a href="dummy">_Anwendungseinstellungen</a> gelöscht werden.

en: %s (Installed)
de: %s (installiert)

en: %s (Installing)
de: %s (wird installiert)

en: %s (Downloading)
de: %s (wird heruntergeladen)

en: %s (Removing)
de: %s (wird entfernt)

en: Examine Disk
de: Datenträger untersuchen

en: Network Settings
de: Netzwerkeinstellungen

en: _Restart Now…
de: Jetzt _neu starten …

note: TRANSLATORS: this is the subtitle of the installed updates dialog window. %s will be replaced by the date when the updates were installed. The date format is defined by the locale's preferred date representation ("%x" in strftime.)
en: Installed on %s
de: Installiert am %s

note: TRANSLATORS: this is the title of the installed updates dialog window
en: Installed Updates
de: Installierte Aktualisierungen

en: No Updates Installed
de: Keine Aktualisierungen installiert

en: Updates Are Out of Date
de: Aktualisierungen sind veraltet

en: Please check for available updates
de: Bitte suchen Sie nach verfügbaren Aktualisierungen

en: Critical Updates Ready to Install
de: Sicherheitsrelevante Aktualisierungen bereit zur Installation

en: Install critical updates as soon as possible
de: Sicherheitsrelevante Aktualisierungen so schnell wie möglich installieren

en: Critical Updates Available to Download
de: Sicherheitsrelevante Aktualisierungen zum Herunterladen verfügbar

en: Download critical updates as soon as possible
de: Sicherheitsrelevante Aktualisierungen so schnell wie möglich herunterladen

en: Updates Ready to Install
de: Aktualisierungen bereit zur Installation

en: Software updates are ready and waiting
de: Aktualisierungen bereit und ausstehend

en: Updates Available to Download
de: Aktualisierungen zum Herunterladen verfügbar

en: Software updates can be downloaded
de: Software-Aktualisierungen können heruntergeladen weden

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated and restart is required
en: %u App Updated — Restart Required | %u Apps Updated — Restart Required
de[0]: %u Anwendung aktualisiert – Neustart erforderlich
de[1]: %u Anwendungen aktualisiert – Neustart erforderlich

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated
en: %u App Updated | %u Apps Updated
de[0]: %u Anwendung aktualisiert
de[1]: %u Anwendungen aktualisiert

note: TRANSLATORS: %1 is an app name, e.g. Firefox
en: %s has been updated.
de: %s wurde aktualisiert.

note: TRANSLATORS: the app needs restarting
en: Please restart the app.
de: Bitte starten Sie die Anwendung neu.

note: TRANSLATORS: %1 and %2 are both app names, e.g. Firefox
en: %s and %s have been updated.
de: %s und %s wurden aktualisiert.

note: TRANSLATORS: at least one app needs restarting
en: %u app requires a restart. | %u apps require a restart.
de[0]: %u Anwendung erfordert einen Neustart.
de[1]: %u Anwendungen erfordern einen Neustart.

note: TRANSLATORS: %1, %2 and %3 are all app names, e.g. Firefox
en: Includes %s, %s and %s.
de: Beinhaltet %s, %s und %s.

note: TRANSLATORS: this is when the current operating system version goes end-of-life
en: Operating System Updates Unavailable
de: Betriebssystemaktualisierungen sind nicht verfügbar

note: TRANSLATORS: this is the message dialog for the distro EOL notice
en: Upgrade to continue receiving security updates.
de: Aktualisieren Sie Ihr System, um weiterhin Sicherheitsaktualisierungen zu erhalten.

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade, the replacement would be the * distro name, e.g. 'Fedora'
en: A new version of %s is available to install
de: Eine neue Version von %s steht zur Installation bereit

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade
en: Software Upgrade Available
de: Software-Systemaktualisierung verfügbar

note: TRANSLATORS: title when we offline updates have failed
en: Software Updates Failed
de: Software-Aktualisierungen fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: message when we offline updates have failed
en: An important operating system update failed to be installed.
de: Eine wichtige Betriebssystemaktualisierung konnte nicht installiert werden.

en: Show Details
de: Details anzeigen

note: TRANSLATORS: Notification title when we've done a distro upgrade
en: System Upgrade Complete
de: Betriebssystemaktualisierung ist abgeschlossen

note: TRANSLATORS: This is the notification body when we've done a * distro upgrade. First %s is the distro name and the 2nd %s * is the version, e.g. "Welcome to Fedora 28!"
en: Welcome to %s %s!
de: Willkommen zu %s %s!

note: TRANSLATORS: title when we've done offline updates
en: Software Update Installed | Software Updates Installed
de[0]: Software-Aktualisierung installiert
de[1]: Software-Aktualisierungen installiert

note: TRANSLATORS: message when we've done offline updates
en: An important operating system update has been installed. | Important operating system updates have been installed.
de[0]: Eine wichtige Betriebssystemaktualisierung wurde installiert.
de[1]: Wichtige Betriebssystemaktualisierungen wurden installiert.

[ctx: updates]
note: TRANSLATORS: Button to look at the updates that were installed. * Note that it has nothing to do with the app reviews, the * users can't express their opinions here. In some languages * "Review (evaluate) something" is a different translation than * "Review (browse) something."
en: Review
de: Ansehen

note: TRANSLATORS: this is when the offline update failed
en: Failed To Update
de: Aktualisierung fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: the user must have updated manually after * the updates were prepared
en: The system was already up to date.
de: Das System ist bereits auf dem neusten Stand.

note: TRANSLATORS: the user aborted the update manually
en: The update was cancelled.
de: Die Aktualisierung wurde abgebrochen.

note: TRANSLATORS: the package manager needed to download * something with no network available
en: Internet access was required but wasn’t available. Please make sure that you have internet access and try again.
de: Internetzugang war erforderlich, aber nicht verfügbar. Bitte stellen Sie sicher, dass ein Internetzugang vorhanden ist und versuchen Sie es erneut.

note: TRANSLATORS: if the package is not signed correctly
en: There were security issues with the update. Please consult your software provider for more details.
de: Es gab ein Sicherheitsproblem mit der Aktualisierung. Bitte wenden Sie sich an den Autor bzw. Hersteller des Programms für weitere Einzelheiten.

note: TRANSLATORS: we ran out of disk space
en: There wasn’t enough disk space. Please free up some space and try again.
de: Es ist nicht genug freier Speicher vorhanden. Bitte schaffen Sie ein bisschen Platz und versuchen Sie es anschließend erneut.

note: TRANSLATORS: We didn't handle the error type
en: We’re sorry: the update failed to install. Please wait for another update and try again. If the problem persists, contact your software provider.
de: Leider konnte die Aktualisierung nicht installiert werden. Bitte warten Sie auf eine neue Aktualisierung und versuchen Sie es erneut. Sollte das Problem bestehen bleiben, treten Sie bitte mit dem Autor/Hersteller in Kontakt.

note: TRANSLATORS: This is the time when we last checked for updates
en: Last checked: %s
de: Zuletzt überprüft: %s

en: Stop
de: Stopp

en: Check for Updates
de: Nach Aktualisierungen suchen

note: TRANSLATORS:  the first %s is the distro name, e.g. 'Fedora' * and the second %s is the distro version, e.g. '25'
en: %s %s has stopped receiving critical software updates
de: %s %s wird nicht mehr mit sicherheitsrelevanten Software-Aktualisierungen versorgt

note: TRANSLATORS: This message is meant to tell users that they need to upgrade * or else their distro will not get important updates.
en: Your operating system has stopped receiving critical software updates
de: Ihr Betriebssystem wird nicht mehr mit sicherheitsrelevanten Software-Aktualisierungen versorgt

note: TRANSLATORS: this is to explain that downloading updates may cost money
en: Charges May Apply
de: Kosten könnten anfallen

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Checking for updates while using mobile broadband could cause you to incur charges.
de: Ein Suchen nach Aktualisierungen über mobiles Breitband kann Ihnen Kosten verursachen.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Check _Anyway
de: _Trotzdem prüfen

note: TRANSLATORS: can't do updates check
en: No Network
de: Kein Netzwerk

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Internet access is required to check for updates.
de: Für die Suche nach Aktualisierungen ist Zugriff auf das Internet notwendig.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Network _Settings
de: _Netzwerkeinstellungen

en: Software Upgrades Downloaded
de: Software-Aktualisierungen wurden heruntergeladen

en: Software upgrades have been downloaded and are ready to be installed.
de: Software-Aktualisierungen wurden heruntergeladen und stehen zur Installation bereit.

en: Check for updates
de: Nach Aktualisierungen suchen

[ctx: Apps to be updated]
en: Updates
de: Aktualisierungen

en: Updates page
de: Seite mit Aktualisierungen

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: Loading Updates
de: Aktualisierungen werden geladen

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: This could take a while
de: Das kann einen Moment dauern

note: TRANSLATORS: This means all software (plural) installed on this system is up to date.
en: Up to Date
de: Auf dem neuesten Stand

en: Use Mobile Data?
de: Mobiles Breitband nutzen?

en: Checking for updates when using mobile broadband could cause you to incur charges
de: Die Suche nach Aktualisierungen über mobiles Breitband kann Ihnen Kosten verursachen

en: _Check Anyway
de: Trotzdem _prüfen

en: No Connection
de: Keine Verbindung

en: Go online to check for updates
de: Gehen Sie online, um nach Aktualisierungen zu suchen

en: _Network Settings
de: _Netzwerkeinstellungen

en: Error
de: Fehler

en: Updates are automatically managed
de: Aktualisierungen werden automatisch verwaltet

en: Software Updates Paused
de: Software-Aktualisierungen pausiert

en: Automatic software updates have been paused for the following reasons:
de: Automatische Software-Aktualisierungen wurden aus den folgenden Gründen pausiert:

en: 
    • The current network connection is metered
de: 
    • Die aktuelle Netzwerkverbindung ist getaktet

en: 
    • The current network connection prohibits large downloads
de: 
    • Die aktuelle Netzwerkverbindung verhindert große Downloads

en: 
    • Power saver mode is active
de: 
    • Energiesparmodus ist aktiviert

en: 
    • Game mode is active
de: 
    • Spielmodus ist aktiv

en: Software updates paused
de: Software-Aktualisierungen pausiert

en: Network connection is metered - software updates paused
de: Netzwerkverbindung ist getaktet - Software-Aktualisierungen pausiert

en: Network connection prohibits large downloads - software updates paused
de: Netzwerkverbindung verhindert große Downloads - Software-Aktualisierungen pausiert

en: Power saver mode is active - software updates paused
de: Energiesparmodus aktiviert - Software-Aktualisierungen pausiert

en: Game mode is active - software updates paused
de: Spielmodus ist aktiv – Software-Aktualisierungen pausiert

note: TRANSLATORS: This is the button for installing all * offline updates
en: _Restart & Update…
de: _Neu starten und aktualisieren …

note: TRANSLATORS: This is the button for upgrading all * online-updatable apps
en: U_pdate All
de: Alle _aktualisieren

en: Software Updates Downloaded
de: Software-Aktualisierungen wurden heruntergeladen

en: Software updates have been downloaded and are ready to be installed.
de: Software-Aktualisierungen wurden heruntergeladen und stehen zur Installation bereit.

note: TRANSLATORS: This is the header for system firmware that * requires a reboot to apply
en: Integrated Firmware
de: Integrierte Firmware

note: TRANSLATORS: This is the header for offline OS and offline * app updates that require a reboot to apply
en: Requires Restart
de: Neustart erforderlich

note: TRANSLATORS: This is the header for online runtime and * app updates, typically flatpaks or snaps
en: App Updates
de: Anwendungsaktualisierungen

note: TRANSLATORS: This is the header for device firmware that can * be installed online
en: Device Firmware
de: Geräte-Firmware

en: _Download
de: Herunterla_den

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The first %s is the distro name * and the 2nd %s is the version, e.g. "Fedora 35 Available"
en: %s %s Available
de: %s %s verfügbar

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The %s is the distro name, * e.g. "GNOME OS Available"
en: %s Available
de: %s verfügbar

en: Learn about the new version
de: Mehr über die neue Version erfahren

note: Translators: the first '%s' is replaced with the downloaded size, the second '%s' with the total download size, forming text like "135 MB of 2 GB downloaded"
en: %s of %s downloaded
de: %s von %s heruntergeladen

note: Translators: the '%u' is replaced with the actual percentage being already downloaded, forming text like "13% downloaded"
en: %u%% downloaded
de: %u%% heruntergeladen

en: A major upgrade, with new features and added polish.
de: Eine größere Aktualisierung mit neuen Funktionen und überarbeiteter Oberfläche.

en: _Restart & Upgrade…
de: _Neu starten und aktualisieren …

en: Remember to back up data and files before upgrading.
de: Denken Sie daran, Dateien zu sichern, bevor Sie aktualisieren.

en: Failed to delete file “%s”: %s
de: Löschen der Datei »%s« ist fehlgeschlagen: %s

en: Failed to delete directory “%s”: %s
de: Löschen des Ordners »%s« ist fehlgeschlagen: %s

en: Add, remove or update software on this computer
de: Software auf diesem Rechner hinzufügen, entfernen oder aktualisieren

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;
de: Aktualisierungen;Systemaktualisierung;Quellen;Einstellungen;Installieren;Entfernen;Programm;Software;App;Store;Anwendung;Update;

note: TRANSLATORS: this is a group of updates that are not * packages and are not shown in the main list
en: System Updates
de: Systemaktualisierungen

note: TRANSLATORS: this is a longer description of the * "System Updates" string
en: General system updates, such as security or bug fixes, and performance improvements.
de: Allgemeine Systemaktualisierungen wie die Behebung von Sicherheitslücken oder Fehlern, und Leistungsverbesserungen.

note: Translators: The '%s' is replaced with the OS name, like "Endless OS"
en: %s update with new features and fixes.
de: Eine Aktualisierung von %s mit neuen Funktionen und Fehlerbehebungen.

en: EOS update service could not fetch and apply the update.
de: Der EOS-Aktualisierungsdienst konnte die Aktualisierung nicht empfangen und anwenden.

en: Web App
de: Web-App

en: Web Apps Support
de: Unterstützung für Web-Anwendungen

en: Run popular web applications in a browser
de: Beliebte Web-Anwendungen in einem Browser ausführen

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading upgrade information…
de: Systemaktualisierungsinformationen werden heruntergeladen …

note: TRANSLATORS: this is a title for Fedora distro upgrades
en: Upgrade for the latest features, performance and stability improvements.
de: Aktualisieren Sie Ihr System, um die neuesten Funktionen und Verbesserungen zu erhalten.

en: Flatpak Support
de: Flatpak-Unterstützung

en: Flatpak is a framework for desktop apps on Linux
de: Flatpak ist ein Framework für Linux-Desktop-Anwendungen

note: Reference: https://docs.flatpak.org/en/latest/flatpak-command-reference.html#idm45858571325264
en: System folder %s
de: Systemordner %s

en: Home subfolder %s
de: Persönlicher Unterordner %s

en: Host system folders
de: Wirtssystem-Ordner

en: Host system configuration from /etc
de: Wirtssystem-Konfiguration aus /etc

en: Desktop folder
de: Schreibtisch-Ordner

en: Desktop subfolder %s
de: Schreibtisch-Unterordner %s

en: Documents folder
de: Dokumente-Ordner

en: Documents subfolder %s
de: Dokumente-Unterordner %s

en: Music folder
de: Musik-Ordner

en: Music subfolder %s
de: Musik-Unterordner %s

en: Pictures folder
de: Bilder-Ordner

en: Pictures subfolder %s
de: Bilder-Unterordner %s

en: Public Share folder
de: Öffentlich-Ordner

en: Public Share subfolder %s
de: Öffentlich-Unterordner %s

en: Videos folder
de: Videos-Ordner

en: Videos subfolder %s
de: Videos-Unterordner %s

en: Templates folder
de: Vorlagen-Ordner

en: Templates subfolder %s
de: Vorlagen-Unterordner %s

en: User cache folder
de: Benutzer-Zwischenspeicher-Ordner

en: User cache subfolder %s
de: Benutzer-Zwischenspeicher-Unterordner %s

en: User configuration folder
de: Benutzerkonfiguration-Ordner

en: User configuration subfolder %s
de: Benutzerkonfiguration-Unterordner %s

en: User data folder
de: Benutzerdaten-Ordner

en: User data subfolder %s
de: Benutzerdaten-Unterordner %s

en: User runtime folder
de: Benutzer-Laufzeit-Ordner

en: User runtime subfolder %s
de: Benutzer-Laufzeit-Unterordner %s

en: Filesystem access to %s
de: Dateisystemzugriff auf %s

note: TRANSLATORS: status text when downloading new metadata
en: Getting flatpak metadata for %s…
de: Flatpak-Metadaten für %s werden geholt …

en: Failed to refine addon ‘%s’: %s
de: Erweiterung »%s« konnte nicht präzisiert werden: %s

en: User Installation
de: Benutzerinstallation

en: System Installation
de: Systeminstallation

en: App ID
de: Anwendungskennung

en: Failed to add to install for addon ‘%s’: %s
de: Erweiterung »%s« konnte nicht zur Installation hinzugefügt werden: %s

en: Failed to add to uninstall for addon ‘%s’: %s
de: Erweiterung »%s« konnte nicht zur Deinstallation hinzugefügt werden: %s

en: Remote “%s” doesn't allow install of “%s”, possibly due to its filter. Remove the filter and repeat the install. Detailed error: %s
de: Die Gegenstelle »%s« erlaubt die Installation von »%s« nicht, möglicherweise aufgrund eines Filters. Entfernen Sie den Filter und wiederholen Sie die Installation. Fehlerdetails: %s

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
de: System-Energie ist zu niedrig, um die Aktualisierung durchzuführen

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
de: System-Energie ist zu niedrig, um die Aktualisierung durchzuführen (%u%%, erfordert %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
de: Gerät ist nicht erreichbar, oder es befindet sich außerhalb des drahtlosen Bereichs

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
de: Der Akkustand des Gerätes ist zu niedrig

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
de: Akkustand des Gerätes ist zu niedrig (%u%%, erfordert %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
de: Gerät wartet darauf, dass die Aktualisierungen angewendet werden

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
de: Gerät benötigt Netzanschluss, um verbunden zu sein

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
de: Gerät kann nicht verwendet werden, während der Deckel geschlossen ist

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
de: Geräteaktualisierung für %s

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
de: Systemaktualisierung für %s

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
de: Aktualisierung des eingebetteten Geräts %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
de: ME-Aktualisierung für %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
de: Kommerzielle ME-Aktualisierung für %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
de: Anwender-ME-Aktualisierung für %s

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
de: Steuergerät-Aktualisierung für %s

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
de: Thunderbolt-Steuergerät-Aktualisierung für %s

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system bootup
en: %s CPU Microcode Update
de: CPU-Microcode-Aktualisierung für %s

note: TRANSLATORS: configuration refers to hardware state, * e.g. a security database or a default power value
en: %s Configuration Update
de: Konfigurationsaktualisierung für %s

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
de: Akku-Aktualisierung für %s

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
de: Kamera-Aktualisierung für %s

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
de: TPM-Aktualisierung für %s

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
de: Tastfeld-Aktualisierung für %s

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
de: Maus-Aktualisierung für %s

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
de: Tastatur-Aktualisierung für %s

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
de: Speicher-Steuergerät-Aktualisierung für %s

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
de: Netzwerkschnittstellen-Aktualisierung für %s

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
de: Bildschirmaktualisierung für %s

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
de: BMC-Aktualisierung für %s

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
de: Aktualisierung %s für USB-Empfänger

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
de: Laufwerk-Aktualisierung für %s

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
de: Flash-Laufwerk-Aktualisierung für %s

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
de: SSD-Aktualisierung für %s

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
de: GPU-Aktualisierung für %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
de: Dock-Aktualisierung für %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
de: USB-Dock-Aktualisierung für %s

en: Firmware update could not be applied:
de: Die Firmware-Aktualisierung konnte nicht angewendet werden:

en: Firmware Upgrade Support
de: Unterstützung für Firmware-Aktualisierungen

en: Provides support for firmware upgrades
de: Stellt Unterstützung für Firmware-Aktualisierungen bereit

en: Install Unsigned Software?
de: Unsignierte Software installieren?

en: Software that is to be installed is not signed. It will not be possible to verify the origin of updates to this software, or whether updates have been tampered with.
de: Es soll unsignierte Software installiert werden. Ohne Signatur wird es nicht möglich sein, den Ursprung von Aktualisierungen für diese Software zu überprüfen oder ob Aktualisierungen manipuliert wurden.

en: Download Unsigned Software?
de: Unsignierte Software herunterladen?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with.
de: Es sind unsignierte Aktualisierungen verfügbar. Ohne Signatur ist es nicht möglich, den Ursprung einer Aktualisierung zu überprüfen oder ob sie manipuliert wurde.

en: Update Unsigned Software?
de: Unsignierte Software aktualisieren?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with. Software updates will be disabled until unsigned updates are either removed or updated.
de: Es sind unsignierte Aktualisierungen verfügbar. Ohne Signatur ist es nicht möglich, den Ursprung einer Aktualisierung zu überprüfen oder ob sie manipuliert wurde. Softwareaktualisierungen werden deaktiviert, bis unsignierte Aktualisierungen entweder entfernt oder aktualisiert wurden.

en: Packages
de: Pakete

en: Failed to install updates:
de: Installation der Aktualisierungen ist fehlgeschlagen:

en: Operating System (OSTree)
de: Betriebssystem (OSTree)

en: Snap Support
de: Unterstützung von Snap

en: A snap is a universal Linux package
de: Ein Snap ist ein universelles Linux-Paket
