gnome-software master - en to el translation catalogue (1017 entries)

en: Software
el: Λογισμικό

en: Install and update apps
el: Εγκαταστήστε και αναβαθμίστε εφαρμογές

en: Software allows you to find and install new apps and system extensions and remove existing installed apps.
el: Η εφαρμογή Λογισμικό σας επιτρέπει να βρείτε και να εγκαταστήσετε νέες εφαρμογές και επεκτάσεις συστήματος και να αφαιρέσετε υπάρχουσες εγκατεστημένες εφαρμογές.

en: Software showcases featured and popular apps with useful descriptions and multiple screenshots per app. Apps can be found either through browsing the list of categories or by searching. It also allows you to update your system using an offline update.
el: Η εφαρμογή Λογισμικό προβάλλει επιλεγμένες και δημοφιλείς εφαρμογές με χρήσιμες περιγραφές και πολλαπλά στιγμιότυπα οθόνης ανά εφαρμογή. Οι εφαρμογές μπορούν να βρεθούν είτε μέσα από περιήγηση της λίστας των κατηγοριών ή με αναζήτηση. Σας επιτρέπει επίσης να ενημερώνετε το σύστημά σας χρησιμοποιώντας μια ενημέρωση χωρίς σύνδεση.

en: Overview panel
el: Πίνακας επισκόπησης

en: Details panel
el: Πίνακας λεπτομερειών

en: Installed panel
el: Πίνακας εγκατεστημένων

en: Updates panel
el: Πίνακας ενημερώσεων

en: The update details
el: Λεπτομέρειες ενημέρωσης

en: The GNOME Project
el: Το έργο GNOME

en: Install an appstream file into a system location
el: Εγκατάσταση αρχείου appstream σε τοποθεσία συστήματος

en: Installing an appstream file into a system location
el: Γίνεται εγκατάσταση αρχείου appstream σε τοποθεσία συστήματος

en: A list of compatible projects
el: Λίστα με συμβατά έργα

en: This is a list of compatible projects we should show such as GNOME, KDE and XFCE.
el: Είναι μια λίστα με συμβατά έργα που πρέπει να εμφανιστούν όπως GNOME, KDE και XFCE.

en: Whether to manage updates and upgrades in GNOME Software
el: Εάν θα διαχειρίζονται οι ενημερώσεις και οι αναβαθμίσεις στο Λογισμικό GNOME

en: If disabled, GNOME Software will hide the updates panel, not perform any automatic updates actions or prompt for upgrades.
el: Εάν είναι απενεργοποιημένο, το Λογισμικό GNOME θα αποκρύψει τον πίνακα ενημερώσεων και δεν θα εκτελέσει καμία ενέργεια αυτόματων ενημερώσεων ή προτροπή αναβαθμίσεων.

en: Automatically download and install updates
el: Αυτόματη λήψη και εγκατάσταση των ενημερώσεων

en: If enabled, GNOME Software automatically downloads software updates in the background, also installing ones that do not require a reboot.
el: Αν είναι ενεργό, το Λογισμικό GNOME κάνει αυτόματη λήψη των ενημερώσεων στο παρασκήνιο, επίσης εγκαθιστά τις ενημερώσεις που δεν απαιτούν επανεκκίνηση.

en: Notify the user about software updated in the background
el: Ειδοποίηση του χρήστη σχετικά με το λογισμικό που ενημερώθηκε στο παρασκήνιο

en: If enabled, GNOME Software notifies the user about updates that happened whilst the user was idle.
el: Εάν είναι ενεργοποιημένο, το Λογισμικό GNOME ειδοποιεί τον χρήστη για ενημερώσεις που συνέβησαν ενώ ο χρήστης ήταν αδρανής.

en: Whether to automatically refresh when on a metered connection
el: Εάν πρόκειται να ανανεωθεί αυτόματα όταν βρίσκεστε σε μια μετρημένη σύνδεση

en: If enabled, GNOME Software automatically refreshes in the background even when using a metered connection (eventually downloading some metadata, checking for updates, etc., which may incur in costs for the user).
el: Εάν είναι ενεργοποιημένο, το Λογισμικό GNOME ανανεώνεται αυτόματα στο παρασκήνιο, ακόμη και όταν χρησιμοποιεί μια μετρημένη σύνδεση (τελικά λαμβάνει μερικά μεταδεδομένα, ελέγχει για ενημερώσεις κλπ., μπορεί να προκύψει κόστος για τον χρήστη).

en: Whether it’s the very first run of GNOME Software
el: Αν είναι η πρώτη εκτέλεση του Λογισμικό GNOME

en: Show star ratings next to applications
el: Εμφάνιση βαθμολογιών δίπλα από τις εφαρμογές

en: Filter applications based on the default branch set for the remote
el: Φιλτράρισμα εφαρμογών με βάση τον προεπιλεγμένο κλάδο που ορίστηκε για το απομακρυσμένο

en: Non-free applications show a warning dialog before install
el: Οι μη ελεύθερες εφαρμογές εμφανίζουν μια προειδοποίηση πριν την εγκατάσταση τους

en: When non-free applications are installed a warning dialog can be shown. This controls if that dialog is suppressed.
el: Όταν εγκαθίστανται μη ελεύθερες εφαρμογές, ένας διάλογος προειδοποίησης θα εμφανιστεί. Αυτό ελέγχει εάν ο διάλογος καταστέλλεται.

en: The last update check timestamp
el: Η χρονική σήμανση του τελευταίου ελέγχου ενημέρωσης

en: The last upgrade notification timestamp
el: Η χρονική σήμανση του τελευταίου ελέγχου αναβάθμισης

en: The last update notification timestamp
el: Η χρονική σήμανση της τελευταίας ειδοποίησης ενημέρωσης

en: The timestamp of the first security update, cleared after update
el: Η χρονική σήμανση της πρώτης ενημέρωσης ασφαλείας, εκκαθαρίζεται μετά την ενημέρωση

en: The last update timestamp
el: Η τελευταία ενημερωμένη χρονική σήμανση

en: The age in seconds to verify the upstream screenshot is still valid
el: Η ηλικία σε δευτερόλεπτα για την επαλήθευση του upstream στιγμιοτύπου εξακολουθεί να είναι έγκυρη

en: Choosing a larger value will mean less round-trips to the remote server but updates to the screenshots may take longer to show to the user. A value of 0 means to never check the server if the image already exists in the cache.
el: Η επιλογή μεγαλύτερης τιμής θα σημαίνει λιγότερη επικοινωνία με τον απομακρυσμένο διακομιστή, αλλά οι ενημερώσεις των στιγμιότυπων ενδέχεται να χρειαστούν περισσότερο χρόνο για να εμφανιστούν στο χρήστη. Μια τιμή 0 σημαίνει να μην ελέγχεται ποτέ ο διακομιστής εαν η εικόνα υπάρχει ήδη στην λανθάνουσα μνήμη.

en: The server to use for application reviews
el: Ο διακομιστής που θα χρησιμοποιηθεί για τις κριτικές των εφαρμογών

en: The minimum karma score for reviews
el: Η ελάχιστη βαθμολογία-κάρμα για τις κριτικές

en: Reviews with karma less than this number will not be shown.
el: Κριτικές με κάρμα μικρότερο από αυτόν τον αριθμό δεν θα εμφανίζονται.

en: A list of official repositories that should not be considered 3rd party
el: Μια λίστα με επίσημα αποθετήρια που δεν θα πρέπει να θεωρούνται πηγές τρίτων

en: A list of required repositories that cannot be disabled or removed
el: Μια λίστα με επίσημα αποθετήρια που δε μπορούν να απενεργοποιηθούν ή να αφαιρεθούν

en: A list of official repositories that should be considered free software
el: Μια λίστα με επίσημα αποθετήρια που θα πρέπει να θεωρούνται ελεύθερο λογισμικό

en: The licence URL to use when an application should be considered free software
el: Η διεύθυνση άδειας που θα χρησιμοποιηθεί όταν μια εφαρμογή θεωρείται ελεύθερο λογισμικό

en: Install bundled applications for all users on the system where possible
el: Εγκατάσταση εφαρμογών για όλους τους χρήστες στο σύστημα, όπου είναι δυνατόν

en: Allow access to the Software Repositories dialog
el: Επιτρέπεται η πρόσβαση στον διάλογο Αποθετήρια Λογισμικού

en: Offer upgrades for pre-releases
el: Προσφέρει αναβαθμίσεις για προ-εκδόσεις

en: Show some UI elements informing the user that an app is non-free
el: Εμφάνιση ορισμένων στοιχείων περιβάλλοντος χρήστη που ενημερώνουν τον χρήστη ότι μια εφαρμογή δεν είναι δωρεάν

en: Show the installed size for apps in the list of installed applications
el: Εμφάνιση μεγέθους εγκατάστασης για τις εφαρμογές στην λίστα των εγκατεστημένων εφαρμογών

en: The URI that explains nonfree and proprietary software
el: Το URI που επεξηγεί μη ελεύθερο και ιδιοταγές λογισμικό

en: A list of URLs pointing to appstream files that will be downloaded into an swcatalog folder
el: Μια λίστα με URL που καταδεικνύουν σε αρχεία appstream τα οποία θα ληφθούν σε ένα φάκελο swcatalog

en: Install the AppStream files to a system-wide location for all users. If false, files are installed in non-standard $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml directory
el: Εγκατάσταση αρχείων AppStream σε τοποθεσία για όλο το σύστημα και για όλους τους χρήστες. Αν είναι λάθος, τα αρχεία εγκαθιστώνται στο μη τυποποιημένο φάκελο $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml

en: Priority order of packaging formats to prefer, with more important formats listed first. An empty array means the default order. Omitted formats are assumed to be listed last. Example packaging formats are: deb, flatpak, rpm, snap. The formats can be optionally specified with an origin name, divided by a colon, for example 'flatpak:flathub'.
el: Σειρά προτεραιότητας προτιμότερων μορφών πακεταρίσματος, με τις πιο σημαντικές μορφές να αναφέρονται πρώτες. Ένας κενός πίνακας υποδηλώνει την προεπιλεγμένη σειρά. Οι μορφές που παραλείπονται θεωρούνται ότι αναφέρονται τελευταίες. Παραδείγματα μορφών πακεταρίσματος είναι: deb, flatpak, rpm, snap. Οι μορφές μπορούν προαιρετικά να καθοριστούν με ένα όνομα προέλευσης, χωρισμένο με άνω και κάτω τελεία, για παράδειγμα 'flatpak:flathub'.

en: The timestamp of the last attempt to remove unused Flatpak runtimes
el: Η χρονική σήμανση της τελευταίας προσπάθειας αφαίρεσης αχρησιμοποίητων Flatpak runtimes

en: Set to 'true' to show only freely licensed apps and hide any proprietary apps.
el: Ορίστε σε 'true' για να εμφανίζονται μόνο εφαρμογές με ελεύθερη άδεια και να αποκρύπτονται τυχόν ιδιοταγείς εφαρμογές.

en: The timestamp of the last received historical updates.
el: Η χρονική σήμανση των τελευταίων λαμβανόμενων ιστορικών ενημερώσεων.

en: A string storing the gnome-online-account id used to login
el: Μια συμβολοσειρά που αποθηκεύει το αναγνωριστικό των δικτυακών λογαριασμών gnome που χρησιμοποιείται για σύνδεση

note: TRANSLATORS: tool that is used when moving profiles system-wide
en: GNOME Software AppStream system-wide installer
el: Εγκαταστάτης Λογισμικού GNOME AppStream σε όλο το σύστημα

en: Failed to parse command line arguments
el: Αποτυχία ανάλυσης των ορισμάτων της γραμμής εντολής

note: TRANSLATORS: user did not specify a valid filename
en: You need to specify exactly one filename
el: Πρέπει να ορίσετε ακριβώς ένα όνομα αρχείου

note: TRANSLATORS: only able to install files as root
en: This program can only be used by the root user
el: Το πρόγραμμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο από τον χρήστη root

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to validate content type: %s
el: Αποτυχία επικύρωσης τύπου περιεχομένου: %s

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to move: %s
el: Αποτυχία αντιγραφής: %s

en: Software Install
el: Εγκατάσταση λογισμικού

en: Install selected software on the system
el: Εγκατάσταση του επιλεγμένου λογισμικού στο σύστημα

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon Violence
el: Βία κινουμένων σχεδίων

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding cartoon violence
el: Χωρίς πληροφορίες σχετικά με βία κινουμένων σχεδίων

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Fantasy Violence
el: Φανταστική βία

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding fantasy violence
el: Χωρίς πληροφορίες σχετικά με φανταστική βία

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic Violence
el: Ρεαλιστική βία

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding realistic violence
el: Χωρίς πληροφορίες σχετικά με ρεαλιστική βία

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Violence Depicting Bloodshed
el: Βία που απεικονίζει αιματοχυσία

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding bloodshed
el: Χωρίς πληροφορίες σχετικά με αιματοχυσία

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Violence
el: Σεξουαλική βία

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexual violence
el: Χωρίς πληροφορίες σχετικά με σεξουαλική βία

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Alcohol
el: Αλκοόλ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to alcohol
el: Χωρίς πληροφορίες σχετικά με αναφορές σε αλκοόλ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Narcotics
el: Ναρκωτικά

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to illicit drugs
el: Χωρίς πληροφορίες σχετικά με αναφορές σε παράνομα ναρκωτικά

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Tobacco
el: Καπνός

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to tobacco products
el: Χωρίς πληροφορίες σχετικά με αναφορές σε προϊόντα καπνού

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Nudity
el: Γυμνό

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding nudity of any sort
el: Χωρίς πληροφορίες σχετικά με γυμνό κάθε είδους

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Themes
el: Σεξουαλικά θέματα

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to or depictions of sexual nature
el: Χωρίς πληροφορίες σχετικά με αναφορές ή απεικονίσεις σεξουαλικού χαρακτήρα

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Profanity
el: Βωμολογίες

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding profanity of any kind
el: Χωρίς πληροφορίες σχετικά με βωμολοχίες κάθε είδους

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Inappropriate Humor
el: Ακατάλληλο χιούμορ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding inappropriate humor
el: Χωρίς πληροφορίες σχετικά με ακατάλληλο χιούμορ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination
el: Διακρίσεις

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding discriminatory language of any kind
el: Χωρίς πληροφορίες σχετικά με γλώσσα που εισάγει διακρίσεις κάθε είδους

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Advertising
el: Διαφήμιση

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding advertising of any kind
el: Χωρίς πληροφορίες σχετικά με διαφήμιση κάθε είδους

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling
el: Τζόγος

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding gambling of any kind
el: Χωρίς πληροφορίες σχετικά με τζόγο κάθε είδους

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Purchasing
el: Αγορές

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding the ability to spend money
el: Χωρίς πληροφορίες σχετικά με τη δυνατότητα χρήσης χρημάτων

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Chat Between Users
el: Συνομιλία μεταξύ χρηστών

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to chat with other users
el: Χωρίς πληροφορίες σχετικά με τρόπους συνομιλίας με άλλους χρήστες

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Audio Chat Between Users
el: Ηχητική συνομιλία μεταξύ χρηστών

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to talk with other users
el: Χωρίς πληροφορίες σχετικά με τρόπους επικοινωνίας με άλλους χρήστες

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Contact Details
el: Λεπτομέρειες επαφής

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of social network usernames or email addresses
el: Χωρίς πληροφορίες σχετικά με κοινή χρήση των ονομάτων χρηστών κοινωνικής δικτύωσης ή των διευθύνσεων ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Identifying Information
el: Πληροφορίες ταυτοποίησης

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of user information with third parties
el: Χωρίς πληροφορίες σχετικά με διαμοιρασμό πληροφοριών χρήστη με τρίτους

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Location Sharing
el: Διαμοιρασμός τοποθεσίας

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of physical location with other users
el: Χωρίς πληροφορίες σχετικά με διαμοιρασμό φυσικής τοποθεσίας με άλλους χρήστες

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Homosexuality
el: Ομοφυλοφιλία

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to homosexuality
el: Χωρίς πληροφορίες σχετικά με αναφορές σε ομοφυλοφιλία

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prostitution
el: Πορνεία

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to prostitution
el: Χωρίς πληροφορίες σχετικά με αναφορές σε πορνεία

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Adultery
el: Μοιχεία

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to adultery
el: Χωρίς πληροφορίες σχετικά με αναφορές σε μοιχεία

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexualized Characters
el: Σεξουαλικοποιημένοι χαρακτήρες

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexualized characters
el: Χωρίς πληροφορίες σχετικά με σεξουαλικοποιημένους χαρακτήρες

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Desecration
el: Βεβήλωση

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to desecration
el: Χωρίς πληροφορίες σχετικά με αναφορές σε βεβήλωση

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Human Remains
el: Ανθρώπινα λείψανα

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding visible dead human remains
el: Χωρίς πληροφορίες σχετικά με ορατά λείψανα νεκρών ανθρώπων

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slavery
el: Σκλαβιά

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to slavery
el: Χωρίς πληροφορίες σχετικά με αναφορές σε σκλαβιά

en: Does not include references to drugs
el: Δεν περιλαμβάνει αναφορές σε ναρκωτικά

en: Does not include swearing, profanity, and other kinds of strong language
el: Δεν περιλαμβάνει βωμολοχίες, βλασφημίες και άλλα είδη έντονων χαρακτηρισμών

en: Does not include ads or monetary transactions
el: Δεν περιλαμβάνει διαφημίσεις ή χρηματικές συναλλαγές

en: Does not include sex or nudity
el: Δεν περιλαμβάνει σεξ ή γυμνό

en: Does not include uncontrolled chat functionality
el: Δεν περιλαμβάνει λειτουργικότητα ανεξέλεγκτης συνομιλίας

en: Does not include violence
el: Δεν περιλαμβάνει βία

en: Drugs
el: Ναρκωτικά

en: Strong Language
el: Έντονοι χαρακτηρισμοί

en: Money
el: Χρήματα

en: Social
el: Κοινωνικά

en: Violence
el: Βία

[ctx: Age rating]
note: Translators: The app is considered suitable to be run by all ages of people. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: All
el: Όλες

note: Translators: It’s unknown what age rating this app has. The * placeholder is the app name.
en: %s has an unknown age rating
el: Το %s έχει άγνωστη αξιολόγηση ηλικίας

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for all ages. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for everyone
el: Το %s είναι κατάλληλο για όλους

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 3. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for toddlers
el: Το %s είναι κατάλληλο για νήπια

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 5. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for young children
el: Το %s είναι κατάλληλο για μικρά παιδιά

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 12. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for children
el: Το %s είναι κατάλληλο για παιδιά

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people up to around age 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for teenagers
el: Το %s είναι κατάλληλο για εφήβους

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people aged up to and over 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for adults
el: Το %s είναι κατάλληλο για ενηλίκους

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for a specified age group. The first placeholder is the app name, the second * is the age group.
en: %s is suitable for %s
el: Το %s είναι κατάλληλο για %s

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the suitability of an app for different ages. this one’s not a placeholder
en: Age Rating
el: Βαθμολόγηση ηλικίας

en: How to contribute missing information
el: Συνεισφορά ελλιπών πληροφοριών

en: Local file
el: Τοπικό αρχείο

en: Package
el: Πακέτο

en: Pending
el: Εκκρεμεί

en: Pending install
el: Εκκρεμεί εγκατάσταση

en: Pending remove
el: Εκκρεμεί αφαίρεση

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being installed
en: Installing
el: Εγκαθίσταται

en: Removing
el: Αφαίρεση

note: TRANSLATORS: button text TRANSLATORS: button text in the header when an app * can be installed TRANSLATORS: button text in the header when firmware * can be live-installed TRANSLATORS: update the fw
en: _Install
el: Ε_γκατάσταση

note: TRANSLATORS: this is button text to remove the app
en: _Uninstall
el: _Απεγκατάσταση

en: Network
el: Δίκτυο

en: Can communicate over the network
el: Δυνατότητα επικοινωνίας μέσω δικτύου

en: System Services
el: Υπηρεσίες συστήματος

en: Can access D-Bus services on the system bus
el: Δυνατότητα πρόσβασης στις υπηρεσίες D-Bus στο δίαυλο συστήματος

en: Session Services
el: Υπηρεσίες συνεδρίας

en: Can access D-Bus services on the session bus
el: Δυνατότητα πρόσβασης στις υπηρεσίες D-Bus στο δίαυλο συνεδρίας

en: Devices
el: Συσκευές

en: Can access arbitrary devices such as webcams
el: Δυνατότητα πρόσβασης σε αυθαίρετες συσκευές, όπως κάμερες

en: Can access system device files
el: Δυνατότητα πρόσβασης αρχείων συσκευών συστήματος

en: Home folder
el: Προσωπικός φάκελος

en: Can view, edit and create files
el: Δυνατότητα προβολής, επεξεργασίας και δημιουργίας αρχείων

en: Can view files
el: Δυνατότητα προβολής αρχείων

en: File system
el: Σύστημα αρχείων

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_FILESYSTEM_OTHER is used only as a flag, with actual files being part of the read/full lists
en: Downloads folder
el: Φάκελος λήψεων

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Can view and change any settings
el: Δυνατότητα προβολής και αλλαγής οποιονδήποτε ρυθμίσεων

en: Legacy display system
el: Σύστημα προβολής παλαιού τύπου

en: Uses an old, insecure display system
el: Χρησιμοποιεί ένα παλιό, ανασφαλές σύστημα προβολής

en: Sandbox escape
el: Αποφυγή φιλτραρισματος

en: Can escape the sandbox and circumvent any other restrictions
el: Μπορεί να ξεφύγει από το φιλτράρισμα και να παρακάμψει άλλους περιορισμούς

note: TRANSLATORS: this is where the packager did not write * a description for the update
en: No update description available.
el: Μη διαθέσιμη περιγραφή της ενημέρωσης.

note: FIXME support app == NULL set window title
en: Update Details
el: Λεπτομέρειες ενημέρωσης

en: Go back
el: Επιστροφή

en: Requires additional permissions
el: Απαιτεί πρόσθετα δικαιώματα

note: Translators: Header of the section with other users' opinions about the app.
en: Reviews
el: Κριτικές

en: No reviews were found for this app.
el: Δεν βρέθηκαν κριτικές για αυτή την εφαρμογή.

en: No Reviews
el: Χωρίς κριτικές

en: Version History
el: Ιστορικό εκδόσεων

en: New in Version %s
el: Νέο στην έκδοση %s

en: Version %s
el: Έκδοση %s

en: No details for this release
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες λεπτομέρειες γι' αυτήν την έκδοση

note: TRANSLATORS: this is a command line option
en: Start up mode: either ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’ or ‘overview’
el: Λειτουργία εκκίνησης : είτε ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’ ή ‘overview’

en: MODE
el: ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ

en: Search for applications
el: Αναζήτηση για εφαρμογές

en: SEARCH
el: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ

en: Show application details (using application ID)
el: Εμφάνιση λεπτομερειών εφαρμογής (χρησιμοποιώντας το αναγνωριστικό της εφαρμογής)

en: ID
el: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΙΚΟ

en: Show application details (using package name)
el: Εμφάνιση λεπτομερειών εφαρμογής (χρησιμοποιώντας το όνομα πακέτου)

en: Install the application (using application ID)
el: Εγκατάσταση εφαρμογής (χρησιμοποιώντας το αναγνωριστικό της)

en: Uninstall the application (using application ID)
el: Απεγκατάσταση εφαρμογής (χρησιμοποιώντας το αναγνωριστικό της)

en: Open a local package file
el: Άνοιγμα τοπικού πακέτου

en: FILENAME
el: ΟΝΟΜΑ ΑΡΧΕΙΟΥ

en: The kind of interaction expected for this action: either ‘none’, ‘notify’, or ‘full’
el: Το είδος της αλληλεπίδρασης που αναμένεται για αυτήν τη ενέργεια: είτε «none», «notify», ή «full»

en: Show a local metainfo or appdata file
el: Εμφάνιση τοπικού αρχείου μεταπληροφοριών ή δεδομένων εφαρμογής

en: Enable verbose debugging output (from the running instance, if already running)
el: Ενεργοποίηση εξόδου λεπτομερούς εντοπισμού σφαλμάτων (από την παρούσα εγκατάσταση, εάν εκτελείται ήδη)

en: Installs any pending updates in the background
el: Εγκαθιστά τυχόν εκκρεμείς ενημερώσεις στο παρασκήνιο

en: Show preferences
el: Εμφάνιση προτιμήσεων

en: Quit the running instance
el: Έξοδος από την εφαρμογή

en: Prefer local file sources to AppStream
el: Προτιμήστε τοπικές πηγές αρχείων σε AppStream

en: Show version number
el: Προβολή του αριθμού έκδοσης

en: Copyright © 2016–2023 GNOME Software contributors
el: Πνευματικά δικαιώματα © 2016–2023 Συνεισφέροντες Λογισμικού GNOME

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window TRANSLATORS: this is the menu item that opens the about window
en: About Software
el: Περί του Λογισμικού

note: TRANSLATORS: well, we seem to think so, anyway
en: A nice way to manage the software on your system.
el: Ένας ωραίος τρόπος για τη διαχείριση του λογισμικού στο σύστημά σας.

note: TRANSLATORS: we tried to show an app that did not exist
en: Sorry! There are no details for that application.
el: Συγγνώμη! Δεν υπάρχουν λεπτομέρειες γι' αυτή την εφαρμογή.

note: Translators: The disk usage of an app when installed. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Installed Size
el: Μέγεθος εγκατάστασης

en: Includes %s of data and %s of cache
el: Περιλαμβάνει %s δεδομένων και %s λανθάνουσας μνήμης

en: Includes %s of data
el: Περιλαμβάνει %s δεδομένων

en: Includes %s of cache
el: Περιλαμβάνει %s λανθάνουσας μνήμης

en: Cache and data usage unknown
el: Άγνωστη χρήση λανθάνουσας μνήμης και δεδομένων

note: Translators: The download size of an app. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Download Size
el: Μέγεθος λήψης

en: Needs no additional system downloads
el: Δε χρειάζεται επιπλέον λήψεις συστήματος

en: Needs an unknown size of additional system downloads
el: Χρειάζεται επιπλέον λήψεις συστήματος αγνώστου μεγέθους

note: Translators: The placeholder is for a size string, * such as ‘150 MB’ or ‘1.5 GB’.
en: Needs %s of additional system downloads
el: Χρειάζεται επιπλέον λήψεις συστήματος μεγέθους %s

note: Translators: Displayed if the download or installed size of * an app could not be determined. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Size is unknown
el: Άγνωστο μέγεθος

note: Translators: This indicates an app requires no permissions to run. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: No permissions
el: Χωρίς δικαιώματα

note: Translators: This indicates an app uses the network. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Has network access
el: Έχει πρόσβαση δικτύου

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus system services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses system services
el: Χρησιμοποιεί υπηρεσίες συστήματος

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus session services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses session services
el: Χρησιμοποιεί υπηρεσίες συστήματος

note: Translators: This indicates an app can access arbitrary hardware devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access hardware devices
el: Δυνατότητα πρόσβασης συσκευών υλικού

note: Translators: This indicates an app can access system devices such as /dev/shm. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access system devices
el: Δυνατότητα πρόσβασης στις συσκευές του συστήματος

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write all your data
el: Δυνατότητα ανάγνωσης/εγγραφής όλων των δεδομένων

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read all your data
el: Δυνατότητα ανάγνωσης όλων των δεδομένων

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write your downloads
el: Δυνατότητα ανάγνωσης/εγγραφής των αρχείων λήψης

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read your downloads
el: Δυνατότητα ανάγνωσης των αρχείων λήψης

note: Translators: This indicates an app can access data in the system unknown to the Software. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access some specific files
el: Δυνατότητα πρόσβασης ορισμένων συγκεκριμένων αρχείων

note: Translators: This indicates an app can access or change user settings. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access and change user settings
el: Δυνατότητα πρόσβασης και αλλαγής ρυθμίσεων χρήστη

note: Translators: This indicates an app uses the X11 windowing system. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses a legacy windowing system
el: Χρησιμοποιεί ένα σύστημα παραθύρων παλαιού τύπου

note: Translators: This indicates an app can escape its sandbox. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can acquire arbitrary permissions
el: Δυνατότητα απόκτησης αυθαίρετων δικαιωμάτων

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software developer is verified
el: Ο προγραμματιστής έχει επαληθευτεί

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Reviewed by OS distributor
el: Αξιολογήθηκε από τον διανομέα του λειτουργικού

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short. * The '%s' is replaced by the distribution name. Translators: The '%s' is replaced by the distribution name.
en: Reviewed by %s
el: Αξιολογήθηκε από %s

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by someone other than the user’s distribution, so might not be safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Provided by a third party
el: Παρέχεται από τρίτο μέρος

note: Translators: This indicates an app or its runtime reached its end of life. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software no longer supported
el: Το λογισμικό δεν υποστηρίζεται πλέον

note: Translators: This indicates an app’s source code is freely available, so can be audited for security. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Auditable code
el: Ελεγχόμενος κώδικας

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Unknown license
el: Άγνωστη άδεια

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Proprietary code
el: Ιδιοταγής κώδικας

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Privileged
el: Προνομιούχο

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Safe
el: Ασφαλές

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Probably Safe
el: Μάλλον ασφαλές

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Potentially Unsafe
el: Πιθανώς επισφαλές

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Unsafe
el: Επισφαλές

en: Mobile Only
el: Μόνο για κινητό

en: Only works on a small screen
el: Λειτουργία μόνο σε μικρή οθόνη

en: Desktop Only
el: Μόνο για επιτραπέζιους υπολογιστές

en: Only works on a large screen
el: Λειτουργία μόνο σε μεγάλη οθόνη

en: Screen Size Mismatch
el: Αναντιστοιχία μεγέθους οθόνης

en: Doesn’t support your current screen size
el: Η τρέχουσα διάσταση οθόνης δεν υποστηρίζεται

en: Requires a touchscreen
el: Απαιτείται οθόνη αφής

en: Requires a keyboard
el: Απαιτείται πληκτρολόγιο

en: Requires a mouse
el: Απαιτείται ποντίκι

en: Gamepad Needed
el: Απαιτείται χειριστήριο

en: Requires a gamepad to play
el: Απαιτείται χειριστήριο παιχνιδιών

note: Translators: This is used in a context tile to indicate that * an app works on phones, tablets *and* desktops. It should be * short and in title case.
en: Adaptive
el: Προσαρμόσιμο

en: Works on phones, tablets and desktops
el: Λειτουργία σε κινητά, ταμπλέτες και επιτραπέζιους υπολογιστές

en: Probably requires a keyboard or mouse
el: Πιθανώς απαιτείται πληκτρολόγιο ή ποντίκι

en: Works on desktops and laptops
el: Λειτουργία σε επιτραπέζιους και φορητούς υπολογιστές

note: Translators: This indicates that the content rating for an * app says it can be used by all ages of people, as it contains * no objectionable content.
en: Contains no age-inappropriate content
el: Δεν περιέχει ακατάλληλο για ηλικία περιεχόμενο

en: No age rating information available
el: Μη διαθέσιμες πληροφορίες βαθμολόγησης ηλικίας

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Visit Website
el: Επισκεφθείτε τον ιστότοπο

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed. * The ellipsis indicates that further steps are required
en: Install…
el: Εγκατάσταση…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows to cancel a queued install of the app
en: Cancel
el: Ακύρωση

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Install
el: Εγκατάσταση

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel * that allows the app to be easily updated live
en: Update
el: Ενημέρωση

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily removed
en: Uninstall…
el: Απεγκατάσταση…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being erased
en: Uninstalling
el: Γίνεται απεγκατάσταση

note: TRANSLATORS: during the update the device * will restart into a special update-only mode
en: Device cannot be used during update.
el: Η συσκευή δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης.

note: TRANSLATORS: this refers to where the app came from
en: Source: %s
el: Πηγή: %s

note: Translators: A message to indicate that an app has been renamed. The placeholder is the old human-readable name.
en: Renamed from %s
el: Μετονομάστηκε από %s

note: Replace user-provided non-localized string with a localized text
en: Stopped Receiving Updates
el: Σταμάτησε να λαμβάνει ενημερώσεις

en: Critical update
el: Κρίσιμη ενημέρωση

[ctx: Single app]
en: Installed
el: Εγκατεστημένο

note: Translators: The placeholder is an app name
en: Help Translate %s
el: Βοήθεια στη μετάφραση του %s

note: Translators: The placeholder is an app name
en: %s is designed, developed, and translated by an international community of volunteers.
    
    This means that while it’s not yet available in your language, you can get involved and help translate it yourself.
el: Το %s σχεδιάστηκε, αναπτύχθηκε και μεταφράστηκε από μια διεθνή κοινότητα εθελοντών.
    
    Αυτό σημαίνει ότι παρότι δεν είναι ακόμα διαθέσιμη στη γλώσσα σας, μπορείτε να συμμετέχετε και να βοηθήσετε στη μετάφρασή της.

en: Translations
el: Μεταφράσεις

en: _Translation Website
el: Ιστοσελίδα _μετάφρασης

note: TRANSLATORS: This is a description for entering user/password
en: Login required remote %s (realm %s)
el: Απαιτείται σύνδεση απομακρυσμένου %s (τομέας %s)

en: Login Required
el: Απαιτείται σύνδεση

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
el: _Ακύρωση

en: _Login
el: _Σύνδεση

note: Translators: Placeholder text for a login entry. Translators: It's an origin scope, 'User' or 'System' installation
en: User
el: Χρήστης

note: Translators: Placeholder text for a login entry.
en: Password
el: Συνθηματικό

note: TRANSLATORS: this is where all apps that don't * fit in other groups are put
en: Other
el: Άλλο

[ctx: Category]
note: TRANSLATORS: this is a subcategory matching all the * different apps in the parent category, e.g. "Games"
en: All
el: Όλες

note: TRANSLATORS: this is a subcategory of featured apps
en: Featured
el: Δημοφιλέστερο

note: Heading for featured apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been featured ('picked') by the distribution.
en: Editor’s Choice
el: Επιλογές συντακτών

note: Heading for recently updated apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been recently released upstream.
en: New & Updated
el: Νέες & ενημερωμένες

note: Heading for web apps on a category page
en: Picks from the Web
el: Επιλογές από το διαδίκτυο

note: Heading for the rest of the apps on a category page
en: Other Software
el: Άλλο λογισμικό

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 1 to %u:
el: Παρακαλούμε εισάγετε έναν αριθμό από το 1 έως το %u:

note: TRANSLATORS: asking the user to choose an app from a list
en: Choose an app:
el: Επιλογή εφαρμογής:

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: All
el: Όλες

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Featured
el: Δημοφιλέστερες

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: 3D Graphics
el: Γραφικά 3D

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Photography
el: Φωτογραφία

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Scanning
el: Σάρωση

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Vector Graphics
el: Διανυσματικά γραφικά

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Viewers
el: Εφαρμογές προβολής

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Audio Creation & Editing
el: Δημιουργία και επεξεργασία ήχου

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Music Players
el: Αναπαραγωγείς μουσικής

[ctx: Menu of Productivity]
en: All
el: Όλες

[ctx: Menu of Productivity]
en: Featured
el: Δημοφιλέστερες

[ctx: Menu of Productivity]
en: Calendar
el: Ημερολόγιο

[ctx: Menu of Productivity]
en: Database
el: Βάση δεδομένων

[ctx: Menu of Productivity]
en: Finance
el: Οικονομικά

[ctx: Menu of Productivity]
en: Word Processor
el: Επεξεργαστής κειμένου

[ctx: Menu of Utilities]
en: Text Editors
el: Επεξεργαστές κειμένου

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Web Browsers
el: Περιηγητές Ιστού

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: All
el: Όλες

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Featured
el: Δημοφιλέστερες

[ctx: Menu of Games]
en: Action
el: Δράση

[ctx: Menu of Games]
en: Adventure
el: Περιπέτεια

[ctx: Menu of Games]
en: Blocks
el: Κύβοι

[ctx: Menu of Games]
en: Board
el: Επιτραπέζια

[ctx: Menu of Games]
en: Card
el: Κάρτες

[ctx: Menu of Games]
en: Emulators
el: Προσομοιωτές

[ctx: Menu of Games]
en: Kids
el: Παιδικά

[ctx: Menu of Games]
en: Logic
el: Λογική

[ctx: Menu of Games]
en: Role Playing
el: Παιχνίδια ρόλων

[ctx: Menu of Games]
en: Sports
el: Αθλητικά

[ctx: Menu of Games]
en: Strategy
el: Στρατηγική

[ctx: Menu of Communication & News]
en: All
el: Όλες

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Featured
el: Δημοφιλέστερες

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Chat
el: Συνομιλία

[ctx: Menu of Education & Science]
en: All
el: Όλες

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Featured
el: Δημοφιλέστερες

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Artificial Intelligence
el: Τεχνητή νοημοσύνη

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Astronomy
el: Αστρονομία

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Chemistry
el: Χημεία

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Languages
el: Γλώσσες

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Math
el: Μαθηματικά

[ctx: Menu of Communication & News]
en: News
el: Ειδήσεις

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Robotics
el: Ρομποτική

[ctx: Menu of Art]
en: Art
el: Τέχνη

[ctx: Menu of Reference]
en: Biography
el: Βιογραφία

[ctx: Menu of Reference]
en: Comics
el: Κόμικ

[ctx: Menu of Reference]
en: Fiction
el: Φαντασία

[ctx: Menu of Reference]
en: Health
el: Υγεία

[ctx: Menu of Reference]
en: History
el: Ιστορία

[ctx: Menu of Reference]
en: Politics
el: Πολιτική

[ctx: Menu of Reference]
en: Sports
el: Αθλητικά

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: All
el: Όλες

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Featured
el: Δημοφιλέστερες

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Debuggers
el: Αποσφαλματωτές

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: IDEs
el: Ολοκληρωμένα περιβάλλοντα ανάπτυξης (IDE)

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Codecs
el: Κωδικοποιητές

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Hardware Drivers
el: Οδηγοί υλικού

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Fonts
el: Γραμματοσειρές

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Input Sources
el: Πηγές εισόδου

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Language Packs
el: Πακέτα γλωσσών

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Localization
el: Τοπικοποίηση

note: Translators: this is a menu category
en: Create
el: Δημιουργικότητα

note: Translators: this is a menu category
en: Work
el: Εργασία

note: Translators: this is a menu category
en: Play
el: Παιχνίδια

note: Translators: this is a menu category
en: Socialize
el: Κοινωνικοποίηση

note: Translators: this is a menu category
en: Learn
el: Εκμάθηση

note: Translators: this is a menu category
en: Develop
el: Ανάπτυξη

note: Translators: this is a menu category
en: Codecs
el: Κωδικοποιητές

note: Translators: this is a menu category
en: Hardware Drivers
el: Οδηγοί υλικού

note: Translators: this is a menu category
en: Fonts
el: Γραμματοσειρές

note: Translators: this is a menu category
en: Input Sources
el: Πηγές εισόδου

note: Translators: this is a menu category
en: Language Packs
el: Πακέτα γλωσσών

note: Translators: this is a menu category
en: Localization
el: Τοπικοποίηση

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that an app * has been successfully installed TRANSLATORS: this is the summary of a notification that a component
en: %s is now installed
el: Το %s είναι τώρα εγκατεστημένο

note: TRANSLATORS: an app has been installed, but * needs a reboot to complete the installation
en: A restart is required for the changes to take effect.
el: Απαιτείται επανεκκίνηση για να εφαρμοστούν αυτές οι αλλαγές.

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that an app * has been successfully installed
en: App is ready to be used.
el: Η εφαρμογή είναι έτοιμη να χρησιμοποιηθεί.

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: System updates are now installed
el: Έχουν εγκατασταθεί οι ενημερώσεις συστήματος

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: Recently installed updates are available to review
el: Πρόσφατες εγκατεστημένες ενημερώσεις είναι διαθέσιμες για κριτική

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart
el: Επανεκκίνηση

en: Launch
el: Εκκίνηση

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Software?
el: Εγκατάσταση λογισμικού;

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Third-Party Software?
el: Να εγκατασταθεί λογισμικό από τρίτον;

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Software Repository?
el: Ενεργοποίηση αποθετηρίου λογισμικού;

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Third-Party Software Repository?
el: Να ενεργοποιηθεί αποθετήριο λογισμικού τρίτου;

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is not <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">free and open source software</a>, and is provided by “%s”.
el: Το %s δεν είναι <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">ελεύθερου και ανοικτού κώδικα λογισμικό</a>, και παρέχεται από το «%s».

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is provided by “%s”.
el: Το %s παρέχεται από το «%s».

en: This software repository must be enabled to continue installation.
el: Αυτό το αποθετήριο λογισμικού πρέπει να ενεργοποιηθεί για να συνεχιστεί η εγκατάσταση.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use %s in some countries.
el: Μπορεί να είναι παράνομη η εγκατάσταση ή χρήση του %s σε κάποιες χώρες.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use this codec in some countries.
el: Μπορεί να είναι παράνομη η εγκατάσταση ή χρήση αυτού του κωδικοποιητή σε κάποιες χώρες.

note: TRANSLATORS: this is button text to not ask about non-free content again
en: Don’t _Warn Again
el: Μην _προειδοποιείτε ξανά

note: TRANSLATORS: button text
en: Enable and _Install
el: Ενεργοποίηση και _εγκατάσταση

note: TRANSLATORS: these are show_detailed_error messages from the * package manager no mortal is supposed to understand, * but google might know what they mean
en: Detailed errors from the package manager follow:
el: Ακολουθούν λεπτομερή σφάλματα από τον διαχειριστή πακέτων:

en: Details
el: Λεπτομέρειες

note: TRANSLATORS: button text
en: _Close
el: _Κλείσιμο

note: Translators: an accept button label, in a Cancel/Accept dialog
en: _Accept
el: _Αποδοχή

note: TRANSLATORS: we've just live-updated some apps
en: An update has been installed | Updates have been installed
el[0]: Μια ενημέρωση έχει εγκατασταθεί
el[1]: Οι ενημερώσεις έχουν εγκατασταθεί

note: TRANSLATORS: we've just removed some apps
en: An app has been removed | Apps have been removed
el[0]: Αφαιρέθηκε μια εφαρμογή
el[1]: Αφαιρέθηκαν εφαρμογές

note: TRANSLATORS: the new apps will not be run until we restart
en: A restart is required for it to take effect. | A restart is required for them to take effect.
el[0]: Απαιτείται επανεκκίνηση για να εφαρμοστεί η αλλαγή.
el[1]: Απαιτείται επανεκκίνηση για να εφαρμοστούν αυτές οι αλλαγές.

note: TRANSLATORS: button text
en: Not Now
el: Όχι τώρα

note: TRANSLATORS: something happened less than 5 minutes ago
en: Just now
el: Μόλις τώρα

en: %d minute ago | %d minutes ago
el[0]: %d λεπτό πριν
el[1]: %d λεπτά πριν

en: %d hour ago | %d hours ago
el[0]: %d ώρα πριν
el[1]: %d ώρες πριν

en: %d day ago | %d days ago
el[0]: %d ημέρα πριν
el[1]: %d ημέρες πριν

en: %d week ago | %d weeks ago
el[0]: %d εβδομάδα πριν
el[1]: %d εβδομάδες πριν

en: %d month ago | %d months ago
el[0]: %d μήνα πριν
el[1]: %d μήνες πριν

en: %d year ago | %d years ago
el[0]: %d χρόνος πριν
el[1]: %d χρόνια πριν

note: TRANSLATORS: this is a what we use in notifications if the app's name is unknown
en: An app
el: Εφαρμογή

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional MIME types.
en: %s is requesting additional file format support.
el: Το %s ζητά πρόσθετη υποστήριξη μορφής αρχείου.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional MIME Types Required
el: Απαιτούνται πρόσθετοι τύποι MIME

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional fonts.
en: %s is requesting additional fonts.
el: Το %s ζητά πρόσθετες γραμματοσειρές.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Fonts Required
el: Απαιτούνται πρόσθετες γραμματοσειρές

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional codecs.
en: %s is requesting additional multimedia codecs.
el: Το %s ζητά πρόσθετους κωδικοποιητές πολυμέσων.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Multimedia Codecs Required
el: Απαιτούνται πρόσθετοι κωδικοποιητές πολυμέσων

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional printer drivers.
en: %s is requesting additional printer drivers.
el: Το %s ζητά πρόσθετους οδηγούς εκτυπωτή.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Printer Drivers Required
el: Απαιτούνται πρόσθετοι οδηγοί εκτυπωτή

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app wants to install additional packages.
en: %s is requesting additional packages.
el: Το %s ζητά πρόσθετα πακέτα.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Packages Required
el: Απαιτούνται πρόσθετα πακέτα

note: TRANSLATORS: this is a button that launches gnome-software
en: Find in Software
el: Εύρεση στο λογισμικό

en: _Show More
el: Εμ_φάνιση περισσότερων

en: _Show Less
el: Εμ_φάνιση λιγότερων

en: Removing…
el: Αφαιρείται…

en: Requires restart to finish install
el: Απαιτεί επανεκκίνηση για ολοκλήρωση της εγκατάστασης

en: Requires restart to finish remove
el: Απαιτεί επανεκκίνηση για ολοκλήρωση της αφαίρεσης

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be installed soon
en: Pending installation…
el: Εκκρεμεί εγκατάσταση…

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be updated soon
en: Pending update…
el: Εκκρεμής ενημέρωση…

note: Translators: This string is shown when preparing to download and install an app.
en: Preparing…
el: Προετοιμάζεται…

note: Translators: This string is shown when uninstalling an app.
en: Uninstalling…
el: Γίνεται απεγκατάσταση…

note: Translators: the "%s" is replaced with an app name
en: %s is not installed, but it still has data present.
el: Το %s δεν είναι εγκατεστημένο, αλλά εξακολουθεί να έχει δεδομένα.

en: _Restart
el: _Επανεκκίνηση

note: TRANSLATORS: this is a button that allows the apps to * be installed. * The ellipsis indicates that further steps are required, * e.g. enabling software repositories or the like
en: _Install…
el: Ε_γκατάσταση…

en: _Uninstall…
el: _Απεγκατάσταση…

note: Translators: %s is the user-visible app name
en: %s will appear in US English
el: Το %s θα εμφανιστεί στα Αγγλικά των ΗΠΑ

en: This app will appear in US English
el: Αυτή η εφαρμογή θα εμφανίζεται στα Αγγλικά των ΗΠΑ

en: This software will appear in US English
el: Αυτό το λογισμικό θα εμφανιστεί στα Αγγλικά των ΗΠΑ

en: Help _Translate
el: Βοήθεια στη _μετάφραση

note: Translators: the '%s' is replaced with a developer name or a project group
en: Other Apps by %s
el: Άλλες εφαρμογές από %s

note: TRANSLATORS: we need a remote server to process
en: You need internet access to write a review
el: Απαιτείται σύνδεση στο διαδίκτυο για να γράψετε μια κριτική

en: This app is no longer receiving updates, including security fixes
el: Αυτή η εφαρμογή δεν λαμβάνει πλέον ενημερώσεις, συμπεριλαμβανομένων των επιδιορθώσεων ασφαλείας

en: This app is already provided by your distribution and should not be replaced.
el: Αυτή η εφαρμογή παρέχεται ήδη από τη διανομή σας και δεν πρέπει να αντικατασταθεί.

en: This app doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
el: Αυτή η εφαρμογή δεν παρέχει συνδέσμους προς ιστότοπο, αποθετήριο κώδικα ή ιχνηλάτη προβλημάτων.

en: This software is no longer receiving updates, including security fixes
el: Αυτό το λογισμικό δεν λαμβάνει πλέον ενημερώσεις, συμπεριλαμβανομένων των επιδιορθώσεων ασφαλείας

en: This software is already provided by your distribution and should not be replaced.
el: Αυτό το λογισμικό παρέχεται ήδη από τη διανομή σας και δεν πρέπει να αντικατασταθεί.

en: This software doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
el: Η εφαρμογή αυτή δεν παρέχει συνδέσμους σε ιστότοπο, αποθετήριο κώδικα ή ιχνηλάτη σφαλμάτων.

en: Unable to find “%s”
el: Αδύνατη η εύρεση του «%s»

en: Failed to submit review for “%s”: %s
el: Αποτυχία υποβολής κριτικής για το «%s»: %s

en: Details page
el: Σελίδα λεπτομερειών

en: Loading app details…
el: Γίνεται φόρτωση λεπτομερειών εφαρμογής…

note: TRANSLATORS: A label for a button to execute the selected app.
en: _Open
el: Ά_νοιγμα

en: _Update
el: Ε_νημέρωση

note: TRANSLATORS: button text in the header when an app can be erased
en: Uninstall
el: Απεγκατάσταση

en: Downloading
el: Γίνεται λήψη

en: Add-ons
el: Πρόσθετα

en: This app can only be used when there is an active internet connection.
el: Η εφαρμογή αυτή μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο όταν υπάρχει ενεργή σύνδεση διαδικτύου.

en: Software Repository Included
el: Συμπεριελήφθη αποθετήριο λογισμικού

en: This app includes a software repository which provides updates, as well as access to other software.
el: Αυτή η εφαρμογή περιλαμβάνει ένα αποθετήριο λογισμικού που παρέχει ενημερώσεις, καθώς και πρόσβαση σε άλλο λογισμικό.

en: No Software Repository Included
el: Δεν συμπεριελήφθη αποθετήριο λογισμικού

en: This app does not include a software repository. It will not be updated with new versions.
el: Αυτή η εφαρμογή δεν περιλαμβάνει αποθετήριο λογισμικού. Δεν θα ενημερωθεί με νέες εκδόσεις.

note: Translators: a repository file used for installing software has been discovered.
en: Software Repository Identified
el: Αναγνωρίστηκε αποθετήριο λογισμικού

en: Adding this software repository will give you access to additional software and upgrades.
el: Η προσθήκη αυτού του αποθετηρίου λογισμικού θα σας δώσει πρόσβαση σε πρόσθετο λογισμικό και αναβαθμίσεις.

en: Only use software repositories that you trust.
el: Χρησιμοποιήστε μόνο τα αποθετήρια λογισμικού που εμπιστεύεστε.

en: Clear app data
el: Εκκαθάριση δεδομένων εφαρμογή

en: D_elete Data
el: _Διαγραφή δεδομένων

en: No Metadata
el: Δεν υπάρχουν μεταδεδομένα

en: Project _Website
el: _Ιστότοπος έργου

en: _Donate
el: _Δωρεά

en: Contribute _Translations
el: Συνεισφορά _μετάφρασης

en: _Report an Issue
el: _Αναφορά σφάλματος

en: _Help
el: _Βοήθεια

[ctx: verb]
note: Translators: This is a verb, used on a button to ‘contact the developer’
en: _Contact
el: _Επαφή

note: Translators: Button opening a dialog where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write R_eview
el: Γράψτε _κριτική

note: Translators: Button opening a dialog showing all reviews for an app.
en: All Reviews
el: Όλες οι κριτικές

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading extra metadata files…
el: Λήψη επιπλέον μεταδεδομένων αρχείων…

note: TRANSLATORS: separator for a list of items
en:  and
el:  και

note: TRANSLATORS: App window title for fonts installation. %s will be replaced by name of the script we're searching for.
en: Available fonts for the %s script | Available fonts for the %s scripts
el[0]: Διαθέσιμες γραμματοσειρές για το σενάριο %s
el[1]: Διαθέσιμες γραμματοσειρές για τα σενάρια %s

note: TRANSLATORS: App window title for codec installation. %s will be replaced by actual codec name(s)
en: Available software for %s | Available software for %s
el[0]: Διαθέσιμο λογισμικό για το %s
el[1]: Διαθέσιμο λογισμικό για το %s

en: Requested software not found
el: Δεν βρέθηκε το λογισμικό που ζητήσατε

en: Failed to find requested software
el: Αδύνατη η εύρεση του λογισμικού που ζητήσατε

note: TRANSLATORS: This string is used for codecs that weren't found
en: %s not found
el: Δεν βρέθηκε το %s

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: on the website
el: στον ιστότοπο

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available that provide the file %s.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες εφαρμογές που παρέχουν το αρχείο %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get missing apps might be found %s.
el: Πληροφορίες για το %s, καθώς και επιλογές για το πώς θα πάρετε τις εφαρμογές που λείπουν μπορούν να βρεθούν στο %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available for %s support.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες εφαρμογές για υποστήριξη του %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: %s is not available.
el: Το %s δεν είναι διαθέσιμο.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get an app that can support this format might be found %s.
el: Πληροφορίες για το %s, καθώς και επιλογές για το πώς θα πάρετε μια εφαρμογή που μπορεί να υποστηρίξει αυτή τη μορφή μπορούν να βρεθούν στο %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No fonts are available for the %s script support.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες γραμματοσειρές για υποστήριξη του σεναρίου %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional fonts might be found %s.
el: Πληροφορίες για το %s, καθώς και επιλογές για το πώς θα πάρετε πρόσθετες γραμματοσειρές μπορούν να βρεθούν στο %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No addon codecs are available for the %s format.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα πρόσθετα κωδικοποιητών για τη μορφή %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format might be found %s.
el: Πληροφορίες για το %s, καθώς και επιλογές για το πώς θα πάρετε έναν κωδικοποιητή που μπορεί να αναπαράγει αυτήν τη μορφή μπορούν να βρεθούν στο %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No Plasma resources are available for %s support.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμοι πόροι πλάσματος για υποστήριξη του %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional Plasma resources might be found %s.
el: Πληροφορίες για το %s, καθώς και επιλογές για το πώς θα πάρετε πρόσθετους πόρους πλάσματος μπορούν να βρεθούν στο %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No printer drivers are available for %s.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμοι οδηγοί εκτυπωτή για το %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a driver that supports this printer might be found %s.
el: Πληροφορίες για το %s, καθώς και επιλογές για το πώς θα πάρετε έναν οδηγό που υποστηρίζει αυτόν τον εκτυπωτή μπορούν να βρεθούν στο %s.

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: the documentation
el: η τεκμηρίωση

note: TRANSLATORS: no codecs were found. The first %s will be replaced by actual codec name(s), the second %s is the app name, which requested the codecs, the third %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information. | Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information.
el[0]: Αδυναμία εύρεσης του %s που αναζήτησε ο %s. Παρακαλούμε δείτε το %s για περισσότερες πληροφορίες.
el[1]: Αδυναμία εύρεσης των %s που αναζήτησε ο %s. Παρακαλούμε δείτε το %s για περισσότερες πληροφορίες.

note: TRANSLATORS: no codecs were found. First %s will be replaced by actual codec name(s), second %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information. | Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information.
el[0]: Αδυναμία εύρεσης του %s που αναζητούσατε. Παρακαλούμε δείτε το %s για περισσότερες πληροφορίες.
el[1]: Αδυναμία εύρεσης των %s που αναζητούσατε. Παρακαλούμε δείτε το %s για περισσότερες πληροφορίες.

en: Failed to find any search results: %s
el: Αποτυχία εύρεσης αποτελεσμάτων αναζήτησης: %s

en: %s file format
el: Μορφή αρχείου %s

en: Install _All
el: Εγ_κατάσταση όλων

en: Unable to Find Requested Software
el: Αδύνατη η εύρεση του ζητούμενου λογισμικού

en: Codecs page
el: Σελίδα κωδικοποιητών

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Next
el: Επόμενο

en: Featured Apps List
el: Προτεινόμενη λίστα εφαρμογών

en: Desktop Support
el: Υποστήριξη επιτραπέζιας συσκευής

en: Supports being used on a large screen
el: Υποστηρίζει χρήση σε μεγάλη οθόνη

en: Desktop Support Unknown
el: Άγνωστη υποστήριξη επιτραπέζιας συσκευής

en: Not enough information to know if large screens are supported
el: Δεν υπάρχουν αρκετές πληροφορίες για υποστήριξη μεγάλων οθονών

en: Requires a large screen
el: Απαιτείται μεγάλη οθόνη

en: Desktop Not Supported
el: Δεν υποστηρίζεται επιτραπέζια συσκευή

en: Cannot be used on a large screen
el: Δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μεγάλη οθόνη

en: Mobile Support
el: Υποστήριξη φορητής συσκευής

en: Supports being used on a small screen
el: Υποστηρίζει χρήση σε μικρή οθόνη

en: Mobile Support Unknown
el: Άγνωστη υποστήριξη φορητής συσκευής

en: Not enough information to know if small screens are supported
el: Δεν υπάρχουν αρκετές πληροφορίες για υποστήριξη μικρών οθονών

en: Requires a small screen
el: Απαιτείται μικρή οθόνη

en: Mobile Not Supported
el: Δεν υποστηρίζεται φορητή συσκευή

en: Cannot be used on a small screen
el: Δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μικρή οθόνη

en: Keyboard Support
el: Υποστήριξη πληκτρολογίου

en: Keyboard Support Unknown
el: Άγνωστη υποστήριξη πληκτρολογίου

en: Not enough information to know if keyboards are supported
el: Δεν υπάρχουν αρκετές πληροφορίες για υποστήριξη πληκτρολογίων

en: Keyboard Required
el: Απαιτείται πληκτρολόγιο

en: Supports keyboards
el: Υποστηρίζονται πληκτρολόγια

en: Keyboard Not Supported
el: Δεν υποστηρίζεται πληκτρολόγιο

en: Cannot be used with a keyboard
el: Δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί με πληκτρολόγιο

en: Mouse Support
el: Υποστήριξη ποντικιού

en: Requires a mouse or pointing device
el: Απαιτείται ποντίκι ή συσκευή κατάδειξης

en: Mouse Support Unknown
el: Άγνωστη υποστήριξη ποντικιού

en: Not enough information to know if mice or pointing devices are supported
el: Δεν υπάρχουν αρκετές πληροφορίες για υποστήριξη ποντικιών ή συσκευών κατάδειξης

en: Mouse Required
el: Απαιτείται ποντίκι

en: Supports mice and pointing devices
el: Υποστηρίζονται ποντίκια και συσκευές κατάδειξης

en: Mouse Not Supported
el: Δεν υποστηρίζεται ποντίκι

en: Cannot be used with a mouse or pointing device
el: Δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί με ποντίκι ή συσκευή κατάδειξης

en: Touchscreen Support
el: Υποστήριξη οθόνης αφής

en: Touchscreen Support Unknown
el: Άγνωστη υποστήριξη οθόνης αφής

en: Not enough information to know if touchscreens are supported
el: Δεν υπάρχουν αρκετές πληροφορίες για υποστήριξη οθονών αφής

en: Touchscreen Required
el: Απαιτείται οθόνη αφής

en: Supports touchscreens
el: Υποστηρίζονται οθόνες αφής

en: Touchscreen Not Supported
el: Δεν υποστηρίζεται οθόνη αφής

en: Cannot be used with a touchscreen
el: Δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί με οθόνη αφής

en: Gamepad Required
el: Απαιτείται χειριστήριο παιχνιδιών

en: Requires a gamepad
el: Απαιτείται ένα χειριστήριο παιχνιδιών

en: Gamepad Support
el: Υποστήριξη χειριστηρίου παιχνιδιών

en: Supports gamepads
el: Υποστηρίζονται χειριστήρια παιχνιδιών

note: Translators: It’s unknown whether this app is supported on * the current hardware. The placeholder is the app name.
en: %s probably works on this device
el: Το %s πιθανώς λειτουργεί σε αυτή τη συσκευή

note: Translators: The app will work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s works on this device
el: Το %s λειτουργεί σε αυτή τη συσκευή

note: Translators: The app will possbily work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s possibly works on this device
el: Το %s πιθανώς να λειτουργεί σε αυτήν τη συσκευή

note: Translators: The app may not work fully on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work properly on this device
el: Το %s υπολειτουργεί σε αυτή τη συσκευή

note: Translators: The app will not work properly on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work on this device
el: Το %s δε λειτουργεί σε αυτή τη συσκευή

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the hardware support/requirements of an app
en: Hardware Support
el: Υποστήριξη υλικού

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: This is in the context of a list of apps which are installed on the system.
en: Installed
el: Εγκατεστημένα

en: Installed page
el: Εγκατεστημένη σελίδα

en: In Progress
el: Σε Εξέλιξη

note: origin_ui on a remote is the repo dialogue section name, * not the remote title
en: Apps
el: Εφαρμογές

en: Web Apps
el: Εφαρμογές Ιστού

en: System Apps
el: Εφαρμογές συστήματος

en: Community Built
el: Χτισμένα από την Κοινότητα

en: _Get Involved
el: _Συνείσφερε

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by a community of volunteers, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can contribute and help make it even better.
el: Αυτή η εφαρμογή αναπτύσσεται ανοιχτά από μια κοινότητα εθελοντών και κυκλοφορεί με την <a href="%s">άδεια %s</a>.
    
    Μπορείτε να συνεισφέρετε και να βοηθήσετε να γίνει ακόμα καλύτερο.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by a community of volunteers, and released under the %s license.
    
    You can contribute and help make it even better.
el: Αυτή η εφαρμογή αναπτύσσεται ανοιχτά από μια κοινότητα εθελοντών και κυκλοφορεί με την άδεια %s.
    
    Μπορείτε να συνεισφέρετε και να βοηθήσετε να γίνει ακόμα καλύτερο.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by a community of volunteers, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can contribute and help make it even better.
el: Το λογισμικό αυτό αναπτύσσεται ανοικτά από μια κοινότητα εθελοντών, και κυκλοφορεί με την <a href="%s">άδεια %s</a>.
    
    Μπορείτε να συνεισφέρετε και να βοηθήσετε για να γίνει ακόμα καλύτερο.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by a community of volunteers, and released under the %s license.
    
    You can contribute and help make it even better.
el: Το λογισμικό αυτό αναπτύσσεται ανοικτά από μια κοινότητα εθελοντών, και κυκλοφορεί με την άδεια %s.
    
    Μπορείτε να συνεισφέρετε και να βοηθήσετε για να γίνει ακόμα καλύτερο.

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under.
en: Unknown License
el: Άγνωστη άδεια

en: _Learn More
el: _Μάθετε περισσότερα

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
el: Αυτή η εφαρμογή δεν προσδιορίζει με ποια άδεια έχει αναπτυχθεί και μπορεί να είναι ιδιόκτητο. Μπορεί να είναι ανασφαλές με τρόπους που είναι δύσκολο να εντοπιστούν και μπορεί να αλλάξει χωρίς επίβλεψη.
    
    Μπορεί να μπορείτε ή να μην μπορείτε να συνεισφέρετε σε αυτήν την εφαρμογή.

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
el: Αυτό το λογισμικό δεν προσδιορίζει με ποια άδεια έχει αναπτυχθεί και μπορεί να είναι ιδιόκτητο. Μπορεί να είναι ανασφαλές με τρόπους που είναι δύσκολο να εντοπιστούν και μπορεί να αλλάξει χωρίς επίβλεψη.
    
    Μπορεί να μπορείτε ή να μην μπορείτε να συνεισφέρετε σε αυτό το λογισμικό.

note: Translators: This is used for "License    Proprietary"
en: Proprietary
el: Ιδιοταγές

en: This app is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this app.
el: Αυτή η εφαρμογή δεν έχει αναπτυχθεί ανοιχτά, επομένως μόνο οι προγραμματιστές της γνωρίζουν πώς λειτουργεί. Μπορεί να είναι ανασφαλές με τρόπους που είναι δύσκολο να εντοπιστούν και μπορεί να αλλάξει χωρίς επίβλεψη.
    
    Ενδέχεται να μην μπορείτε να συνεισφέρετε σε αυτήν την εφαρμογή.

en: This software is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this software.
el: Το λογισμικό αυτό δεν αναπτύσσεται ανοικτά, συνεπώς μόνο οι προγραμματιστές του γνωρίζουν πώς λειτουργεί. Μπορεί να είναι ανασφαλές με τρόπο που είναι δύσκολο να ανιχνευτεί, ενώ μπορεί να αλλάξει χωρίς επίβλεψη.
    
    Μπορεί να μην είναι εφικτό να συνεισφέρετε στο λογισμικό αυτό.

en: Special License
el: Ειδική άδεια

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
el: Αυτή η εφαρμογή έχει αναπτυχθεί με την ειδική άδεια <a href="%s">%s</a>.
    
    Μπορεί να μπορείτε ή να μην μπορείτε να συνεισφέρετε σε αυτήν την εφαρμογή.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
el: Αυτή η εφαρμογή έχει αναπτυχθεί με την ειδική άδεια "%s".
    
    Μπορεί να μπορείτε ή να μην μπορείτε να συνεισφέρετε σε αυτήν την εφαρμογή.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
el: Αυτό το λογισμικό έχει αναπτυχθεί με την ειδική άδεια <a href="%s">%s</a>.
    
    Μπορεί να μπορείτε ή να μην μπορείτε να συνεισφέρετε σε αυτό το λογισμικό.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
el: Αυτό το λογισμικό έχει αναπτυχθεί με την ειδική άδεια «%s».
    
    Μπορεί να μπορείτε ή να μην μπορείτε να συνεισφέρετε σε αυτό το λογισμικό.

note: TRANSLATORS: initial start
en: Downloading software catalog
el: Λήψη καταλόγου λογισμικού

en: Loading page
el: Φόρτωση σελίδας

en: Starting up…
el: Γίνεται εκκίνηση…

en: Automatic Updates Paused
el: Αυτόματες ενημερώσεις σε παύση

en: The current network is metered, so it may have data limits or charges associated with it. To save data, automatic updates have been paused.
    
    If the network has been incorrectly identified as metered, this can be changed in Settings.
el: Το τρέχον δίκτυο μετράται, επομένως μπορεί να έχει όρια δεδομένων ή χρεώσεις που σχετίζονται με αυτό. Για να γλιτώσετε δεδομένα, οι αυτόματες ενημερώσεις έχουν διακοπεί.
    
    Εάν το δίκτυο έχει αναγνωριστεί εσφαλμένα ως μετρημένο, αυτό μπορεί να αλλάξει στις Ρυθμίσεις.

en: Open Network _Settings
el: Άνοιγμα _ρυθμίσεων δικτύου

en: Moderate page
el: Σελίδα διαχείρισης

en: There are no reviews to moderate
el: Δεν υπάρχουν κριτικές προς διαχείριση

en: Unknown source
el: Άγνωστη πηγή

note: TRANSLATORS: This is the header for package additions during * a system update
en: Additions
el: Προσθήκες

note: TRANSLATORS: This is the header for package removals during * a system update
en: Removals
el: Αφαιρέσεις

[ctx: Packages to be updated during a system upgrade]
note: TRANSLATORS: This is the header for package updates during * a system update
en: Updates
el: Ενημερώσεις

note: TRANSLATORS: This is the header for package downgrades during * a system update
en: Downgrades
el: Υποβαθμίσεις

note: Translators: This is a clickable link on the third party repositories message dialog. It's part of a constructed sentence: "Provides access to additional software from [selected external sources]. Some proprietary software is included."
en: selected external sources
el: επιλεγμένες εξωτερικές πηγές

note: Translators: This is the third party repositories message dialog. The %s is replaced with "selected external sources" link. Repositories Preferences is an item from Software's main menu.
en: Provides access to additional software from %s. Some proprietary software is included.
    
    You can enable those repositories later in Software Repositories preferences.
el: Παρέχει πρόσβαση σε επιπρόσθετο λογισμικό από %s. Περιλαμβάνεται ιδιοταγές λογισμικό.
    
    Μπορείτε να ενεργοποιήσετε αυτά τα αποθετήρια αργότερα στις Προτιμήσεις Αποθετηρίων Λογισμικού.

note: TRANSLATORS: Heading asking whether to turn third party software repositories on of off.
en: Enable Third Party Software Repositories?
el: Να ενεργοποιηθούν τα αποθετήρια λογισμικού τρίτων;

note: TRANSLATORS: button to keep the third party software repositories off
en: _Ignore
el: Α_γνόηση

note: TRANSLATORS: button to turn on third party software repositories TRANSLATORS: button to accept the agreement
en: _Enable
el: _Ενεργοποίηση

en: Available for your operating system
el: Διαθέσιμο για το λειτουργικό σας σύστημα

note: Translators: the '%s' is replaced with the distribution name, constructing for example: "Available for Fedora Linux"
en: Available for %s
el: Διαθέσιμο για %s

note: Translators: This is the title of the main page of the UI.
en: Explore
el: Εξερεύνηση

en: Overview page
el: Σελίδα επισκόπησης

note: Translators: This is a heading for a section with all available apps.
en: Available Apps
el: Διαθέσιμες εφαρμογές

note: Translators: This is a heading for a list of categories.
en: Other Categories
el: Άλλες κατηγορίες

en: No App Data Found
el: Δε βρέθηκαν δεδομένα εφαρμογής

[ctx: Distribution name]
en: Unknown
el: Άγνωστη

note: TRANSLATORS: button text
en: _OK
el: Ε_ντάξει

en: User declined installation
el: Ο χρήστης απέρριψε την εγκατάσταση

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and * '%s' is an app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Prepare %s
el: Προετοιμασία του %s

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * repository name, e.g. 'GNOME Nightly'
en: Are you sure you want to remove the %s repository?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να αφαιρέσετε το αποθετήριο %s;

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: All apps from %s will be uninstalled, and you will have to re-install the repository to use them again.
el: Όλες οι εφαρμογές από το %s θα απεγκατασταθούν, και θα χρειαστεί να επανεγκαταστήσετε το αποθετήριο για να τις χρησιμοποιήσετε ξανά.

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Uninstall %s?
el: Απεγκατάσταση του %s;

en: App Settings & Data
el: Ρυθμίσεις & Δεδομένα εφαρμογής

note: Translators: the '%s' is replaced with the app name
en: It will not be possible to use %s after removal.
el: Δεν θα είναι δυνατή η χρήση του %s μετά την αφαίρεση.

note: Translators: this is part of section about deleting app's data, where the 'keep' means 'keep the data'
en: _Keep
el: _Διατήρηση

en: Allows restoring app settings and content
el: Επιτρέπει την επαναφορά των ρυθμίσεων και του περιεχομένου της εφαρμογής

note: Translators: this is part of section about deleting app's data
en: _Delete
el: _Διαγραφή

en: Permanently deletes data to save disk space
el: Διαγράφει μόνιμα δεδομένα για εξοικονόμηση χώρου στο δίσκο

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: It will not be possible to use %s after removal. App data and settings will be kept on disk, to allow restoring the app in the future.
el: Δεν θα είναι δυνατή η χρήση του %s μετά την αφαίρεση. Τα δεδομένα και οι ρυθμίσεις της εφαρμογής θα διατηρηθούν στο δίσκο, για να επιτραπεί η επαναφορά της εφαρμογής στο μέλλον.

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: To avoid charges and network caps, software updates are not automatically downloaded on mobile or metered connections.
el: Για την αποφυγή χρεώσεων και ορίων χρήσης δικτύου, οι αυτόματες ενημερώσεις λογισμικού είναι απενεργοποιημένες σε δίκτυο κινητής ή σε σύνδεση με ογκοχρέωση.

en: Automatic _Updates
el: Αυτόματες _ενημερώσεις

en: Downloads and installs software updates in the background, when possible
el: Γίνεται λήψη και εγκατάσταση ενημερώσεων λογισμικού στο παρασκήνιο, όποτε είναι εφικτό

en: Automatic Update _Notifications
el: _Ειδοποιήσεις αυτόματης ενημέρωσης

en: Show notifications when updates have been automatically installed
el: Εμφάνιση ειδοποιήσεων όταν οι ενημερώσεις έχουν εγκατασταθεί αυτόματα

en: Show Only _Free Apps
el: Εμφάνιση μόνο _Δωρεάν εφαρμογών

en: Show only freely licensed apps and hide any proprietary apps
el: Εμφάνιση μόνο εφαρμογών με ελεύθερη άδεια χρήσης και απόκρυψη τυχόν ιδιοταγών εφαρμογών

note: TRANSLATORS: This is a text displayed during a distro upgrade. %s will be replaced by the name and version of distro, e.g. 'Fedora 23'.
en: Installed software is incompatible with %s, and will be automatically removed during upgrade.
el: Μερικές από τις εγκατεστημένες εφαρμογές δεν είναι συμβατές με το %s, και θα αφαιρεθούν αυτόματα κατά την αναβάθμιση.

en: Incompatible Software
el: Ασύμβατο λογισμικό

en: _Upgrade
el: _Αναβάθμιση

note: TRANSLATORS: The '%s' is replaced with a repository name, like "Fedora Modular - x86_64"
en: Software that has been installed from “%s” will cease to receive updates.
el: Το λογισμικό που έχει εγκατασταθεί από το αποθετήριο "%s" θα σταματήσει να λαμβάνει ενημερώσεις.

en: Disable Repository?
el: Απενεργοποίηση αποθετηρίου;

en: Remove Repository?
el: Αφαίρεση αποθετηρίου;

note: TRANSLATORS: this is button text to disable a repo
en: _Disable
el: _Απενεργοποίηση

note: TRANSLATORS: this is button text to remove a repo
en: _Remove
el: Α_φαίρεση

en: Enable New Repositories
el: Ενεργοποίηση νέων αποθετηρίων

en: Turn on new repositories when they are added.
el: Ενεργοποίησε τα νέα αποθετήρια όταν προστίθενται.

note: TRANSLATORS: this is the clickable * link on the third party repositories info bar
en: more information
el: περισσότερες πληροφορίες

note: TRANSLATORS: this is the third party repositories info bar. The '%s' is replaced with a link consisting a text "more information", which constructs a sentence: "Additional repositories from selected third parties - more information."
en: Additional repositories from selected third parties — %s.
el: Πρόσθετα αποθετήρια από επιλεγμένους τρίτους — %s.

en: Fedora Third Party Repositories
el: Αποθετήρια τρίτων Fedora

note: TRANSLATORS: this is the fallback text we use if we can't figure out the name of the operating system
en: the operating system
el: το λειτουργικό σύστημα

note: TRANSLATORS: This is the description text displayed in the Software Repositories dialog. %s gets replaced by the name of the actual distro, e.g. Fedora.
en: These repositories supplement the default software provided by %s.
el: Αυτά τα αποθετήρια συμπληρώνουν το προεπιλεγμένο λογισμικό που παρέχεται από το %s.

note: button in the info bar
en: Software Repositories
el: Αποθετήρια λογισμικού

en: No Repositories
el: Κανένα αποθετήριο

note: TRANSLATORS: This string states how many apps have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of apps.
en: %u app installed | %u apps installed
el[0]: %u εφαρμογή εγκαταστάθηκε
el[1]: %u εφαρμογές εγκαταστάθηκαν

note: TRANSLATORS: This string states how many add-ons have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of add-ons.
en: %u add-on installed | %u add-ons installed
el[0]: %u πρόσθετο εγκαταστάθηκε
el[1]: %u πρόσθετα εγκαταστάθηκαν

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of apps, and the translated * string will be substituted in
en: %u app | %u apps
el[0]: %u εφαρμογή
el[1]: %u εφαρμογές

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of add-ons, and the translated * string will be substituted
en: %u add-on | %u add-ons
el[0]: %u πρόσθετο
el[1]: %u πρόσθετα

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The first placeholder is the translated string “%u app” or * “%u apps”. The second placeh
en: %s and %s installed | %s and %s installed
el[0]: Τα %s και %s εγκαταστάθηκαν
el[1]: Τα %s και %s εγκαταστάθηκαν

en: Checking installed software…
el: Γίνεται έλεγχος εγκατεστημένου λογισμικού…

en: Remove
el: Αφαίρεση

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really bad app
en: Hate it
el: Το μισώ

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		Not a great app
en: Don’t like it
el: Δεν μου αρέσει

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A fairly-good app
en: It’s OK
el: Είναι εντάξει

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A good app
en: Like it
el: Μου αρέσει

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really awesome app
en: Love it
el: Το αγαπώ

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		No star has been clicked yet
en: Select a Star to Leave a Rating
el: Επιλέξτε ένα αστέρι για να αφήσετε μια αξιολόγηση

note: TRANSLATORS: the review can't just be copied and pasted
en: Please take more time writing the review
el: Παρακαλούμε, αφιερώστε περισσότερο χρόνο για τη κριτική σας

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: Please choose a star rating
el: Παρακαλούμε επιλέξτε μια βαθμολογία

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too short
el: Η σύνοψη είναι πολύ μιρκή

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too long
el: Η σύνοψη είναι πολύ μεγάλη

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too short
el: Η περιγραφή είναι πολύ μικρή

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too long
el: Η περιγραφή είναι πολύ μεγάλη

note: Translators: Title of the dialog box where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write a Review
el: Γράψτε μια κριτική

note: Translators: A button to publish the user's opinion about the app.
en: _Send
el: _Αποστολή

en: What did you like about this app? Leaving your feedback along with your reasons for leaving a review is helpful for others.
el: Τι σας άρεσε σε αυτή την εφαρμογή; Το να αφήνετε τα σχόλιά σας μαζί με τους λόγους για τους οποίους αφήνετε μια κριτική είναι χρήσιμο για τους άλλους.

en: Review Summary
el: Περίληψη ανασκόπησης

[ctx: app review]
note: Translators: This is where the users enter their opinions about the apps.
en: Write a short review
el: Γράψτε μια σύντομη κριτική

en: Find what data is sent in our <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">privacy policy</a>. The full name attached to your account will be shown publicly.
el: Βρείτε τα δεδομένα που αποστέλλονται στην <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">πολιτική απορρήτου</a>. Το πλήρες όνομα που αντιστοιχεί στο λογαριασμό σας θα προβάλλεται δημοσίως.

en: %u review total | %u reviews total
el[0]: Συνολικά %u κριτική
el[1]: Συνολικά %u κριτικές

en: out of 5 stars
el: από 5 αστέρια

[ctx: Reviewer name]
note: TRANSLATORS: this is when a user doesn't specify a name
en: Unknown
el: Άγνωστος

note: TRANSLATORS: we explain what the action is going to do
en: You can report reviews for abusive, rude, or discriminatory behavior.
el: Μπορείτε να αναφέρετε τις κριτικές για καταχρηστική, αγενής, ή μεροληπτική συμπεριφορά.

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Once reported, a review will be hidden until it has been checked by an administrator.
el: Αφού αναφερθεί, μια κριτική παραμένει κρυφή μέχρι να ελεγχθεί από τον διαχειριστή.

note: TRANSLATORS: window title when * reporting a user-submitted review * for moderation
en: Report Review?
el: Αναφορά κριτικής;

note: TRANSLATORS: button text when * sending a review for moderation
en: _Report
el: _Αναφορά

note: Translators: Users can express their opinions about other users' opinions about the apps.
en: Was this review useful to you?
el: Ήταν η κριτική χρήσιμη σε εσάς;

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

note: Translators: Button text for indifference, only used when moderating
en: Meh
el: Έτσι και έτσι

en: Report…
el: Αναφορά…

en: Remove…
el: Αφαίρεση…

en: App isn’t sandboxed but the distribution has checked that it is not malicious
el: Η εφαρμογή δεν είναι φιλτραρισμένη αλλά η διανομή έλεγξε ότι δεν είναι κακόβουλη

en: Check that you trust the vendor, as the app isn’t sandboxed
el: Ελέγξτε ότι εμπιστεύεστε τον προμηθευτή, καθώς η εφαρμογή δεν είναι φιλτραρισμένη

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Permissions
el: Χωρίς δικαιώματα

en: App is fully sandboxed
el: Η εφαρμογή είναι πλήρως φιλτραρισμένη

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Network Access
el: Πρόσβαση δικτύου

en: Can access the internet
el: Υπάρχει πρόσβαση στο διαδίκτυο

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Network Access
el: Χωρίς πρόσβαση στο δίκτυο

en: Cannot access the internet
el: Αδυναμία πρόσβασης στο διαδίκτυο

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses System Services
el: Χρησιμοποιεί υπηρεσίες συστήματος

en: Can request data from system services
el: Μπορεί να ζητήσει δεδομένα από υπηρεσίες συστήματος

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses Session Services
el: Χρησιμοποιεί υπηρεσίες συνεδρίας

en: Can request data from session services
el: Μπορεί να ζητήσει δεδομένα από υπηρεσίες συνεδρίας

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Device Access
el: Πρόσβαση συσκευής χρήστη

en: Can access devices such as webcams or gaming controllers
el: Μπορεί να έχει πρόσβαση σε συσκευές όπως σε δικτυακές κάμερες ή χειριστήρια παιχνιδιών

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No User Device Access
el: Χωρίς πρόσβαση στη συσκευή χρήστη

en: Cannot access devices such as webcams or gaming controllers
el: Δε μπορεί να έχει πρόσβαση σε συσκευές όπως σε δικτυακές κάμερες ή χειριστήρια παιχνιδιών

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: System Device Access
el: Πρόσβαση συσκευής συστήματος

en: Can access system devices which require elevated permissions
el: Δυνατότητα πρόσβασης σε συσκευές του συστήματος που απαιτούν αυξημένα δικαιώματα

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Legacy Windowing System
el: Σύστημα παραθύρων παλαιού τύπου

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Arbitrary Permissions
el: Αυθαίρετα δικαιώματα

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Settings
el: Ρυθμίσεις χρήστη

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read/Write Access
el: Πλήρης πρόσβαση ανάγνωσης/εγγραφής συστήματος αρχείων

en: Can read and write all data on the file system
el: Δυνατότητα ανάγνωσης και εγγραφής όλων των δεδομένων στο σύστημα αρχείων

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read/Write Access
el: Πρόσβαση ανάγνωσης/εγγραφής προσωπικού φακέλου

en: Can read and write all data in your home directory
el: Δυνατότητα ανάγνωσης και εγγραφής όλων των δεδομένων στον προσωπικό σας φάκελο

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read Access
el: Πλήρης πρόσβαση ανάγνωσης συστήματος αρχείων

en: Can read all data on the file system
el: Δυνατότητα ανάγνωσης όλων των δεδομένων στο σύστημα αρχείων

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read Access
el: Πρόσβαση ανάγνωσης προσωπικού φακέλου

en: Can read all data in your home directory
el: Δυνατότητα ανάγνωσης όλων των δεδομένων στον προσωπικό σας φάκελο

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read/Write Access
el: Πρόσβαση ανάγνωσης/εγγραφής φακέλου λήψεων

en: Can read and write all data in your downloads directory
el: Δυνατότητα ανάγνωσης και εγγραφής όλων των δεδομένων στο φάκελο λήψεων

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read Access
el: Πρόσβαση ανάγνωσης φακέλου λήψεων

en: Can read all data in your downloads directory
el: Δυνατότητα ανάγνωσης όλων των δεδομένων στο φάκελο λήψεων

en: Can read and write all data in the directory
el: Πρόσβαση ανάγνωσης/εγγραφής φακέλου

en: Can read all data in the directory
el: Δυνατότητα ανάγνωσης και εγγραφής όλων των δεδομένων στο φάκελο

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No File System Access
el: Χωρίς πρόσβαση στο σύστημα αρχείων

en: Cannot access the file system at all
el: Χωρίς καμία δυνατότητα πρόσβασης στο σύστημα αρχείων

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: App developer is verified
el: Επιβεβαιωμένος προγραμματιστής

en: The developer of this app has been verified to be who they say they are
el: Ο προγραμματιστής αυτής της εφαρμογής έχει επιβεβαιωθεί ότι είναι αυτός που ισχυρίζεται ότι είναι

note: Translators: This indicates an app uses an outdated SDK. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Insecure Dependencies
el: Επισφαλείς εξαρτήσεις

en: Software or its dependencies are no longer supported and may be insecure
el: Το λογισμικό ή οι εξαρτήσεις του δεν υποστηρίζονται πλέον και ίσως είναι επισφαλείς

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
el: Αυτή η εφαρμογή δεν προσδιορίζει με ποια άδεια έχει αναπτυχθεί και μπορεί να είναι ιδιόκτητο

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
el: Αυτό το λογισμικό δεν προσδιορίζει με ποια άδεια έχει αναπτυχθεί και μπορεί να είναι ιδιόκτητο

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Proprietary Code
el: Ιδιοταγής κώδικας

en: The source code is not public, so it cannot be independently audited and might be unsafe
el: Ο πηγαίος κώδικας δεν είναι δημόσιος, οπότε δε μπορεί να ελεγχθεί ανεξάρτητα και πιθανώς να είναι επισφαλής

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Auditable Code
el: Ελεγχόμενος κώδικας

en: The source code is public and can be independently audited, which makes the app more likely to be safe
el: Ο πηγαίος κώδικας είναι δημόσιος και μπορεί να ελεγχθεί ανεξάρτητα, κάτι που καθιστά την εφαρμογή πιο πιθανό να είναι ασφαλής

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * The placeholder is the app name.
en: %s is privileged
el: Το %s είναι προνομιούχο

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is safe
el: Το %s είναι ασφαλές

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is probably safe
el: Το %s είναι πιθανώς επισφαλές

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is potentially unsafe
el: Το %s είναι πιθανώς επισφαλές

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is unsafe
el: Το %s είναι επισφαλές

[ctx: Unknown license]
note: Translators: This is used for "License    Unknown"
en: Unknown
el: 'Αγνωστο

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the permissions of an app
en: Safety
el: Ασφάλεια

en: License
el: Άδεια

note: Translators: This is a heading for a row showing the origin/source of an app (such as ‘flathub’).
en: Source
el: Πηγή

en: Outdated SDK version
el: Παρωχημένη έκδοση SDK

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the previous screenshot in the screenshot carousel.
en: Previous Screenshot
el: Προηγούμενο στιγμιότυπο οθόνης

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the next screenshot in the screenshot carousel.
en: Next Screenshot
el: Επόμενο στιγμιότυπο οθόνης

note: Translators: Shortened form of “no screenshots available” when showing an app’s details.
en: No Screenshots
el: Χωρίς στιγμιότυπα οθόνης

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot and * we get back 404
en: Screenshot not found
el: Δεν βρέθηκε στιγμιότυπο

note: TRANSLATORS: possibly image file corrupt or not an image
en: Failed to load image
el: Αποτυχία φόρτωσης εικόνας

note: TRANSLATORS: this is when we request a screenshot size that * the generator did not create or the parser did not add
en: Screenshot size not found
el: Δεν βρέθηκε μέγεθος στιγμιοτύπου

note: TRANSLATORS: this is when we try create the cache directory * but we were out of space or permission was denied
en: Could not create cache
el: Αδυναμία δημιουργίας λανθάνουσας μνήμης

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot * that was not a valid URL
en: Screenshot not valid
el: Άκυρο στιγμιότυπο οθόνης

note: TRANSLATORS: this is when networking is not available
en: Screenshot not available
el: Μη διαθέσιμο στιγμιότυπο οθόνης

en: Screenshot
el: Στιγμιότυπο οθόνης

note: TRANSLATORS: this is when there are too many search results * to show in in the search page
en: %u more match | %u more matches
el[0]: %u περισσότερη αντιστοιχία
el[1]: %u περισσότερες αντιστοιχίες

en: Search page
el: Σελίδα αναζήτησης

en: Search for Apps
el: Αναζήτηση για εφαρμογές

en: No App Found
el: Δε βρέθηκε εφαρμογές

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download firmware updates from %s
el: Αδύνατη η λήψη ενημερώσεων υλικολογισμικού από το %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download updates from %s
el: Αδύνατη η λήψη ενημερώσεων από το %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates
el: Αδύνατη η λήψη ενημερώσεων

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates: internet access was required but wasn’t available
el: Αδύνατη η λήψη ενημερώσεων: ήταν απαραίτητη η πρόσβαση στο διαδίκτυο αλλά δεν ήταν διαθέσιμη

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download updates from %s: not enough disk space
el: Αδύνατη η λήψη ενημερώσεων από %s: δεν υπάρχει επαρκής χώρος στον δίσκο

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates: not enough disk space
el: Αδύνατη η λήψη ενημερώσεων: δεν υπάρχει επαρκής χώρος στον δίσκο

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates: authentication was required
el: Αδύνατη η λήψη ενημερώσεων: απαιτείται πιστοποίηση

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates: authentication was invalid
el: Αδύνατη η λήψη ενημερώσεων: ήταν άκυρη η πιστοποίηση

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates: you do not have permission to install software
el: Αδύνατη η λήψη των ενημερώσεων: δεν έχετε άδεια για να εγκαταστήσετε λογισμικό

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to get list of updates
el: Αδύνατη η λήψη της λίστας ενημερώσεων

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to install %s as download failed from %s
el: Αδύνατη η εγκατάσταση του %s καθώς απέτυχε η λήψη από το %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s as download failed
el: Αδύνατη η εγκατάσταση του %s καθώς απέτυχε η λήψη

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") * and the second %s is the name of the runtime, e.g. * "GNOME SDK [flatpak.gnome.org]"
en: Unable to install %s as runtime %s not available
el: Αδύνατη η εγκατάσταση του %s καθώς δεν είναι διαθέσιμο το περιβάλλον εκτέλεσης %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s as not supported
el: Αδύνατη η εγκατάσταση του %s καθώς δεν υποστηρίζεται

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: internet access was required but wasn’t available
el: Αδύνατη η εγκατάσταση: ήταν απαραίτητη η πρόσβαση στο διαδίκτυο αλλά δεν ήταν διαθέσιμη

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: the app has an invalid format
el: Αδύνατη η εγκατάσταση: η εφαρμογή έχει μη έγκυρη μορφή

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: not enough disk space
el: Αδύνατη η εγκατάσταση του %s: δεν υπάρχει επαρκής χώρος στον δίσκο

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install %s: authentication was required
el: Αδύνατη η εγκατάσταση του %s: απαιτείται πιστοποίηση

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: authentication was invalid
el: Αδύνατη η εγκατάσταση του %s: ήταν άκυρη η πιστοποίηση

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: you do not have permission to install software
el: Αδύνατη η εγκατάσταση του %s: δεν έχετε άδεια για να εγκαταστήσετε λογισμικό

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to install %s: AC power is required
el: Αδύνατη η εγκατάσταση του %s: απαιτείται συνεχόμενη παροχή ρεύματος

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to install %s: The battery level is too low
el: Αδύνατη η εγκατάσταση του %s: Το επίπεδο της μπαταρίας είναι πολύ χαμηλό

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s
el: Αδύνατη η εγκατάσταση του %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to update %s from %s as download failed
el: Αδύνατη η ενημέρωση του %s από %s καθώς απέτυχε η λήψη

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s as download failed
el: Αδύνατη η ενημέρωση του %s καθώς απέτυχε η λήψη

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to install updates from %s as download failed
el: Αδύνατη η εγκατάσταση ενημερώσεων από %s καθώς απέτυχε η λήψη

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates as download failed
el: Αδύνατη η εγκατάσταση ενημερώσεων καθώς απέτυχε η λήψη

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: internet access was required but wasn’t available
el: Αδύνατη η ενημέρωση: ήταν απαραίτητη η πρόσβαση στο διαδίκτυο αλλά δεν ήταν διαθέσιμη

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: not enough disk space
el: Αδύνατη η ενημέρωση του %s: δεν υπάρχει επαρκής χώρος στον δίσκο

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates: not enough disk space
el: Αδύνατη η εγκατάσταση ενημερώσεων: δεν υπάρχει επαρκής χώρος στον δίσκο

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: authentication was required
el: Αδύνατη η ενημέρωση του %s: απαιτείται πιστοποίηση

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates: authentication was required
el: Αδύνατη η εγκατάσταση ενημερώσεων: απαιτείται πιστοποίηση

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: authentication was invalid
el: Αδύνατη η ενημέρωση του %s: ήταν άκυρη η πιστοποίηση

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates: authentication was invalid
el: Αδύνατη η εγκατάσταση ενημερώσεων: μη έγκυρη πιστοποίηση

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: you do not have permission to update software
el: Αδύνατη η ενημέρωση του %s: δεν έχετε άδεια για να ενημερώσετε λογισμικό

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates: you do not have permission to update software
el: Αδύνατη η εγκατάσταση ενημερώσεων: δεν έχετε δικαιώματα για να ενημερώσετε λογισμικό

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to update %s: AC power is required
el: Αδύνατη η ενημέρωση του %s: απαιτείται συνεχόμενη παροχή ρεύματος

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to install updates: AC power is required
el: Αδύνατη η εγκατάσταση ενημερώσεων: απαιτείται συνεχόμενη παροχή ρεύματος

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to update %s: The battery level is too low
el: Αδύνατη η ενημέρωση του %s: Το επίπεδο της μπαταρίας είναι πολύ χαμηλό

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to install updates: The battery level is too low
el: Αδύνατη η εγκατάσταση ενημερώσεων: Το επίπεδο της μπαταρίας είναι πολύ χαμηλό

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s
el: Αδύνατη η ενημέρωση του %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates
el: Αδυναμία εγκατάστασης ενημερώσεων

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the distro name (e.g. "Fedora 25") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to upgrade to %s from %s
el: Αδύνατη η αναβάθμιση του %s από το %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to upgrade to %s as download failed
el: Αδύνατη η αναβάθμιση του %s καθώς απέτυχε η λήψη

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: internet access was required but wasn’t available
el: Αδύνατη η αναβάθμιση σε %s: ήταν απαραίτητη η πρόσβαση στο διαδίκτυο αλλά δεν ήταν διαθέσιμη

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: not enough disk space
el: Αδύνατη η αναβάθμιση του %s: δεν υπάρχει επαρκής χώρος στον δίσκο

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: authentication was required
el: Αδύνατη η αναβάμιση του %s: απαιτείται πιστοποίηση

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: authentication was invalid
el: Αδύνατη η αναβάθμιση του %s: ήταν άκυρη η πιστοποίηση

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: you do not have permission to upgrade
el: Αδύνατη η αναβάθμιση του %s: δεν έχετε άδεια για να αναβαθμίσετε

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: AC power is required
el: Αδύνατη η αναβάμιση του %s: απαιτείται συνεχόμενη παροχή ρεύματος

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: The battery level is too low
el: Αδύνατη η αναβάθμιση του %s: Το επίπεδο της μπαταρίας είναι πολύ χαμηλό

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s
el: Αδύνατη η αναβάθμιση του %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to remove %s: authentication was required
el: Αδύνατη η αφαίρεση του %s: απαιτείται πιστοποίηση

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to remove %s: authentication was invalid
el: Αδύνατη η αφαίρεση του %s: ήταν άκυρη η πιστοποίηση

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to remove %s: you do not have permission to remove software
el: Αδύνατη η αφαίρεση του %s: δεν έχετε άδεια για να αφαιρέσετε λογισμικό

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to remove %s: AC power is required
el: Αδύνατη η αφαίρεση του %s: απαιτείται συνεχόμενη παροχή ρεύματος

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to remove %s: The battery level is too low
el: Αδύνατη η αφαίρεση του %s: Το επίπεδο της μπαταρίας είναι πολύ χαμηλό

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to remove %s
el: Αδύνατη  η αφαίρεση του %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") * and the second %s is the name of the runtime, e.g. * "GNOME SDK [flatpak.gnome.org]"
en: Unable to launch %s: %s is not installed
el: Αδύνατη η εκκίνηση του %s: δεν είναι εγκατεστημένο το %s

note: TRANSLATORS: we failed to get a proper error code
en: Sorry, something went wrong
el: Συγνώμη, κάτι πήγε λάθος

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Not enough disk space — free up some space and try again
el: Δεν υπάρχει αρκετός χώρος στον δίσκο — ελευθερώστε κάποιο χώρο και προσπαθήστε ξανά

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Failed to install file: not supported
el: Αδύνατη η εγκατάσταση του αρχείου: δεν υποστηρίζεται

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Failed to install file: authentication failed
el: Απέτυχε η εγκατάσταση του αρχείου: αποτυχία πιστοποίησης

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Failed to install: not supported
el: Αδύνατη η εγκατάσταση: δεν υποστηρίζεται

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Failed to install: authentication failed
el: Απέτυχε η εγκατάσταση: αποτυχία πιστοποίησης

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to contact %s
el: Αδύνατη η επικοινωνία με το %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the 'Software' means this app, aka 'GNOME Software'.
en: Software needs to be restarted to use new plugins.
el: Απαιτείται επανεκκίνηση του λογισμικού για να χρησιμοποιηθούν τα νέα πρόσθετα.

note: TRANSLATORS: need to be connected to the AC power
en: AC power is required
el: Απαιτείται συνεχόμενη παροχή ρεύματος

note: TRANSLATORS: not enough juice to do this safely
en: The battery level is too low
el: Το επίπεδο της μπαταρίας είναι πολύ χαμηλό

en: _Software Repositories
el: Αποθετήρια _λογισμικού

en: _Preferences
el: _Προτιμήσεις

note: button in the info bar
en: Examine Disk
el: Εξέταση δίσκου

note: button in the info bar
en: Network Settings
el: Ρυθμίσεις δικτύου

note: button in the info bar
en: _Restart Now…
el: _Επανεκκίνηση τώρα…

note: button in the info bar
en: More Information
el: Περισσότερες πληροφορίες

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Main Menu
el: Κυρίως μενού

en: Search apps
el: Αναζήτηση εφαρμογών

en: Metered network ‒ automatic updates paused
el: Μετρημένο δίκτυο - διακοπή αυτόματων ενημερώσεων

en: Find Out _More
el: Μάθετε _περισσότερα

note: Translators: A label for a button to show all available software.
en: _Explore
el: _Εξερεύνηση

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: A label for a button to show only software which is already installed.
en: _Installed
el: Ε_γκατεστημένο

[ctx: Header bar button for list of apps to be updated]
note: Translators: A label for a button to show only updates which are available to install.
en: _Updates
el: Ε_νημερώσεις

note: Translators: This is shown in a bubble to represent a 0 byte * storage size, so its context is “storage size: none”. The * bubble is small, so the string should be as short as * possible.
en: None
el: Ουδέν

en: App Data
el: Δεδομένα εφαρμογής

en: Data needed for the app to run
el: Δεδομένα που απαιτούνται για την εκτέλεση της εφαρμογής

en: User Data
el: Δεδομένα χρήστη

en: Data created by you in the app
el: Δεδομένα που δημιουργήθηκαν από εσάς στην εφαρμογή

en: Cache Data
el: Δεδομένα λανθάνουσας μνήμης

en: Temporary cached data
el: Προσωρινά αποθηκευμένα δεδομένα

en: The app itself
el: Η ίδια η εφαρμογή

en: Required Dependencies
el: Απαιτούμενες εξαρτήσεις

en: Shared system components required by this app
el: Κοινόχρηστα στοιχεία συστήματος που απαιτούνται από αυτή την εφαρμογή

[ctx: Download size]
en: Unknown
el: Άγνωστο

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the storage or download size needed for an app
en: Storage
el: Αποθηκευτικό μέσο

note: Translators: Please do not translate the markup or link href
en: Cached data can be cleared from the <a href="dummy">_app settings</a>.
el: Τα αποθηκευμένα δεδομένα μπορούν να εκκαθαριστούν από τις <a href="dummy">ρυθμίσεις _εφαρμογής</a>.

en: %s (Installed)
el: %s (εγκαταστάθηκε)

en: %s (Installing)
el: %s (εγκαθίσταται)

en: %s (Removing)
el: %s (αφαιρείται)

note: TRANSLATORS: this is the title of the installed updates dialog window
en: Installed Updates
el: Εγκατεστημένες ενημερώσεις

note: TRANSLATORS: this is the subtitle of the installed updates dialog window. %s will be replaced by the date when the updates were installed. The date format is defined by the locale's preferred date representation ("%x" in strftime.)
en: Installed on %s
el: Εγκατεστημένο στο %s

en: No Updates Installed
el: Δεν εγκαταστάθηκαν ενημερώσεις

en: Software Updates Are Out of Date
el: Οι ενημερώσεις λογισμικού είναι παλιές

en: Please check for software updates.
el: Παρακαλούμε ελέγξτε για ενημερώσεις λογισμικού.

en: Critical Software Update Ready to Install
el: Κρίσιμη ενημέρωση λογισμικού έτοιμη για εγκατάσταση

en: An important software update is ready to be installed.
el: Μία σημαντική ενημέρωση λογισμικού είναι έτοιμη προς εγκατάσταση.

en: Critical Software Updates Available to Download
el: Κρίσιμες ενημερώσεις λογισμικού διαθέσιμες για λήψη

en: Important: critical software updates are waiting.
el: Σημαντικό: υπάρχουν κρίσιμες ενημερώσεις λογισμικού.

en: Software Updates Ready to Install
el: Οι ενημερώσεις λογισμικού είναι έτοιμες προς εγκατάσταση

en: Software updates are waiting and ready to be installed.
el: Οι ενημερώσεις λογισμικού είναι σε αναμονή και είναι έτοιμες προς εγκατάσταση.

en: Software Updates Available to Download
el: Υπάρχουν διαθέσιμες ενημερώσεις λογισμικού προς λήψη

en: Please download waiting software updates.
el: Παρακαλούμε κάντε λήψη τις ενημερώσεις λογισμικού που είναι σε αναμονή.

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated and restart is required
en: %u App Updated — Restart Required | %u Apps Updated — Restart Required
el[0]: %u Εφαρμογή ενημερώθηκε — Απαιτείται επανεκκίνηση
el[1]: %u Εφαρμογές ενημερώθηκαν — Απαιτείται επανεκκίνηση

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated
en: %u App Updated | %u Apps Updated
el[0]: %u Εφαρμογή ενημερώθηκε
el[1]: %u Εφαρμογές ενημερώθηκαν

note: TRANSLATORS: %1 is an app name, e.g. Firefox
en: %s has been updated.
el: η εφαρμογή %s έχουν ενημερωθεί.

note: TRANSLATORS: the app needs restarting
en: Please restart the app.
el: Παρακαλούμε επανεκκινήστε την εφαρμογή.

note: TRANSLATORS: %1 and %2 are both app names, e.g. Firefox
en: %s and %s have been updated.
el: οι εφαρμογές %s και %s έχουν ενημερωθεί.

note: TRANSLATORS: at least one app needs restarting
en: %u app requires a restart. | %u apps require a restart.
el[0]: %u εφαρμογή απαιτεί επανεκκίνηση.
el[1]: %u εφαρμογές απαιτούν επανεκκίνηση.

note: TRANSLATORS: %1, %2 and %3 are all app names, e.g. Firefox
en: Includes %s, %s and %s.
el: Περιλαμβάνει %s, %s και %s.

note: TRANSLATORS: this is when the current operating system version goes end-of-life
en: Operating System Updates Unavailable
el: Υπάρχουν διαθέσιμες ενημερώσεις του λειτουργικού συστήματος

note: TRANSLATORS: this is the message dialog for the distro EOL notice
en: Upgrade to continue receiving security updates.
el: Αναβαθμίστε για να συνεχίσετε να λαμβάνετε ενημερώσεις ασφαλείας.

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade, the replacement would be the * distro name, e.g. 'Fedora'
en: A new version of %s is available to install
el: Η νέα έκδοση του %s είναι διαθέσιμη προς εγκατάσταση

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade
en: Software Upgrade Available
el: Υπάρχουν διαθέσιμες ενημερώσεις λογισμικού

note: TRANSLATORS: title when we offline updates have failed
en: Software Updates Failed
el: Αποτυχία ενημερώσεων λογισμικού

note: TRANSLATORS: message when we offline updates have failed
en: An important operating system update failed to be installed.
el: Αποτυχία εγκατάστασης μιας σημαντικής ενημέρωσης του λειτουργικού συστήματος.

en: Show Details
el: Εμφάνιση λεπτομερειών

note: TRANSLATORS: Notification title when we've done a distro upgrade
en: System Upgrade Complete
el: Η αναβάθμιση του συστήματος ολοκληρώθηκε

note: TRANSLATORS: This is the notification body when we've done a * distro upgrade. First %s is the distro name and the 2nd %s * is the version, e.g. "Welcome to Fedora 28!"
en: Welcome to %s %s!
el: Καλώς ήλθατε στο %s %s!

note: TRANSLATORS: title when we've done offline updates
en: Software Update Installed | Software Updates Installed
el[0]: Εγκαταστάθηκε μια ενημέρωση λογισμικού
el[1]: Εγκαταστάθηκαν ενημερώσεις λογισμικού

note: TRANSLATORS: message when we've done offline updates
en: An important operating system update has been installed. | Important operating system updates have been installed.
el[0]: Εγκαταστάθηκε μια σημαντική ενημέρωση του λειτουργικού συστήματος.
el[1]: Εγκαταστάθηκαν σημαντικές ενημερώσεις του λειτουργικού συστήματος.

[ctx: updates]
note: TRANSLATORS: Button to look at the updates that were installed. * Note that it has nothing to do with the app reviews, the * users can't express their opinions here. In some languages * "Review (evaluate) something" is a different translation than * "Review (browse) something."
en: Review
el: Επισκόπηση

note: TRANSLATORS: this is when the offline update failed
en: Failed To Update
el: Αποτυχία ενημέρωσης

note: TRANSLATORS: the user must have updated manually after * the updates were prepared
en: The system was already up to date.
el: Το σύστημα ήταν ήδη ενημερωμένο.

note: TRANSLATORS: the user aborted the update manually
en: The update was cancelled.
el: Η ενημέρωση ακυρώθηκε.

note: TRANSLATORS: the package manager needed to download * something with no network available
en: Internet access was required but wasn’t available. Please make sure that you have internet access and try again.
el: Ζητήθηκε πρόσβαση διαδικτύου, αλλά δεν ήταν διαθέσιμη. Παρακαλούμε, βεβαιωθείτε ότι έχετε πρόσβαση διαδικτύου και ξαναδοκιμάστε.

note: TRANSLATORS: if the package is not signed correctly
en: There were security issues with the update. Please consult your software provider for more details.
el: Υπήρξαν θέματα ασφάλειας με την ενημέρωση. Παρακαλούμε, συμβουλευτείτε τον πάροχο του λογισμικού σας για περισσότερες λεπτομέρειες.

note: TRANSLATORS: we ran out of disk space
en: There wasn’t enough disk space. Please free up some space and try again.
el: Δεν υπήρξε αρκετός χώρος στον δίσκο. Παρακαλούμε, ελευθερώστε κάποιο χώρο και ξαναπροσπαθήστε.

note: TRANSLATORS: We didn't handle the error type
en: We’re sorry: the update failed to install. Please wait for another update and try again. If the problem persists, contact your software provider.
el: Συγνώμη: αποτυχία εγκατάστασης της ενημέρωσης. Παρακαλούμε, περιμένετε μια άλλη ενημέρωση και ξαναπροσπαθήστε. Αν το πρόβλημα επιμένει, επικοινωνήστε με τον πάροχο λογισμικού σας.

note: TRANSLATORS: This is the time when we last checked for updates
en: Last checked: %s
el: Ελέγχθηκε τελευταία φορά: %s

en: Stop
el: Διακοπή

en: Check for Updates
el: Έλεγχος για ενημερώσεις

note: TRANSLATORS:  the first %s is the distro name, e.g. 'Fedora' * and the second %s is the distro version, e.g. '25'
en: %s %s has stopped receiving critical software updates
el: Το %s %s έχει σταματήσει να λαμβάνει κρίσιμες ενημερώσεις λογισμικού

note: TRANSLATORS: This message is meant to tell users that they need to upgrade * or else their distro will not get important updates.
en: Your operating system has stopped receiving critical software updates
el: Το λειτουργικό σας σύστημα έχει σταματήσει να λαμβάνει κρίσιμες ενημερώσεις λογισμικού

note: TRANSLATORS: this is to explain that downloading updates may cost money
en: Charges May Apply
el: Μπορεί υπάρξουν χρεώσεις

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Checking for updates while using mobile broadband could cause you to incur charges.
el: Ο έλεγχος για ενημερώσεις κατά τη χρήση ευρυζωνικής σύνδεσης δεδομένων, μπορεί να επιφέρει σημαντικές επιπλέον χρεώσεις.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Check _Anyway
el: _Να ελεγχθεί οπωσδήποτε

note: TRANSLATORS: can't do updates check
en: No Network
el: Χωρίς δίκτυο

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Internet access is required to check for updates.
el: Απαιτείται πρόσβαση διαδικτύου για τον έλεγχο ενημερώσεων.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Network _Settings
el: _Ρυθμίσεις δικτύου

en: Software Upgrades Downloaded
el: Λήφθηκαν αναβαθμίσεις λογισμικού

en: Software upgrades have been downloaded and are ready to be installed.
el: Οι αναβαθμίσεις λογισμικού έχουν ληφθεί και είναι έτοιμες για εγκατάσταση.

en: Check for updates
el: Έλεγχος για ενημερώσεις

[ctx: Apps to be updated]
en: Updates
el: Ενημερώσεις

en: Updates page
el: Σελίδα ενημερώσεων

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: Loading Updates…
el: Φόρτωση ενημερώσεων…

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: This could take a while.
el: Αυτό ίσως απαιτήσει λίγο χρόνο.

note: TRANSLATORS: This means all software (plural) installed on this system is up to date.
en: Up to Date
el: Ενημερωμένο

en: Use Mobile Data?
el: Χρήση ευρυζωνικής σύνδεσης;

en: Checking for updates when using mobile broadband could cause you to incur charges.
el: Ο έλεγχος για ενημερώσεις κατά τη χρήση ευρυζωνικής σύνδεσης δεδομένων, μπορεί να επιφέρει σημαντικές επιπλέον χρεώσεις.

en: _Check Anyway
el: _Να ελεγχθεί οπωσδήποτε

en: No Connection
el: Χωρίς σύνδεση

en: Go online to check for updates.
el: Συνδεθείτε στο δίκτυο για να γίνει έλεγχος ενημερώσεων.

en: _Network Settings
el: Ρυθμίσεις _δικτύου

en: Error
el: Σφάλμα

en: Updates are automatically managed.
el: Οι ενημερώσεις διαχειρίζονται αυτόματα.

note: TRANSLATORS: This is the button for installing all * offline updates
en: _Restart & Update…
el: _Επανεκκίνηση & ενημέρωση…

note: TRANSLATORS: This is the button for upgrading all * online-updatable apps
en: U_pdate All
el: Ε_νημέρωση όλων

en: Software Updates Downloaded
el: Λήφθηκαν ενημερώσεις λογισμικού

en: Software updates have been downloaded and are ready to be installed.
el: Οι ενημερώσεις λογισμικού έχουν ληφθεί και είναι έτοιμες για εγκατάσταση.

note: TRANSLATORS: This is the header for system firmware that * requires a reboot to apply
en: Integrated Firmware
el: Ενσωματωμένο υλικολογισμικό

note: TRANSLATORS: This is the header for offline OS and offline * app updates that require a reboot to apply
en: Requires Restart
el: Απαιτεί επανεκκίνηση

note: TRANSLATORS: This is the header for online runtime and * app updates, typically flatpaks or snaps
en: App Updates
el: Ενημερώσεις εφαρμογής

note: TRANSLATORS: This is the header for device firmware that can * be installed online
en: Device Firmware
el: Υλικολογισμικό συσκευής

en: _Download
el: Λή_ψη

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The first %s is the distro name * and the 2nd %s is the version, e.g. "Fedora 35 Available"
en: %s %s Available
el: Το %s %s είναι διαθέσιμο

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The %s is the distro name, * e.g. "GNOME OS Available"
en: %s Available
el: Το %s είναι διαθέσιμο

en: Learn about the new version
el: Μάθετε σχετικά με τη νέα έκδοση

en: Downloading…
el: Γίνεται λήψη…

note: Translators: the first '%s' is replaced with the downloaded size, the second '%s' with the total download size, forming text like "135 MB of 2 GB downloaded"
en: %s of %s downloaded
el: Λήφθηκαν %s από %s

note: Translators: the '%u' is replaced with the actual percentage being already downloaded, forming text like "13% downloaded"
en: %u%% downloaded
el: Λήφθηκε %u%%

en: A major upgrade, with new features and added polish.
el: Μια σημαντική ενημέρωση, με νέα χαρακτηριστικά και διορθώσεις.

en: _Restart & Upgrade…
el: _Επανεκκίνηση & αναβάθμιση…

en: Remember to back up data and files before upgrading.
el: Θυμηθείτε να κρατήσετε αντίγραφα ασφαλείας των αρχείων σας πριν την αναβάθμιση.

en: Failed to delete file “%s”: %s
el: Αποτυχία διαγραφής του αρχείου «%s»: %s

en: Failed to delete directory “%s”: %s
el: Αποτυχία διαγραφής του καταλόγου «%s»: %s

en: Add, remove or update software on this computer
el: Προσθέστε, αφαιρέστε ή ενημερώστε το λογισμικό αυτού του υπολογιστή

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;
el: Ενημερώσεις;Αναβαθμίσεις;Πηγές;Αποθετήρια;Προτιμήσεις;Εγκατάσταση;Απεγκατάσταση;Πρόγραμμα;Λογισμικό;Εφαρμογή;Αποθήκευση;Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;

note: TRANSLATORS: this is a group of updates that are not * packages and are not shown in the main list
en: System Updates
el: Ενημερώσεις συστήματος

note: TRANSLATORS: this is a longer description of the * "System Updates" string
en: General system updates, such as security or bug fixes, and performance improvements.
el: Γενικές ενημερώσεις συστήματος, όπως επιδιορθώσεις ασφαλείας ή σφαλμάτων, καθώς και βελτιώσεις απόδοσης.

note: Translators: The '%s' is replaced with the OS name, like "Endless OS"
en: %s update with new features and fixes.
el: Μια ενημέρωση του %s με νέες δυνατότητες και επιδιορθώσεις.

en: EOS update service could not fetch and apply the update.
el: Η υπηρεσία ενημέρωσης του EOS δεν μπορεί να κάνει λήψη και εφαρμογή της ενημέρωσης.

en: Web App
el: Εφαρμογές ιστού

en: Web Apps Support
el: Υποστήριξη εφαρμογών Ιστού

en: Run popular web applications in a browser
el: Εκτέλεση δημοφιλών εφαρμογών Ιστού στον περιηγητή

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading upgrade information…
el: Λήψη πληροφοριών αναβάθμισης…

note: TRANSLATORS: this is a title for Fedora distro upgrades
en: Upgrade for the latest features, performance and stability improvements.
el: Αναβαθμίστε για τις τελευταίες λειτουργίες, βελτιώσεις απόδοσης και σταθερότητας.

en: Flatpak Support
el: Υποστήριξη Flatpak

en: Flatpak is a framework for desktop apps on Linux
el: Το Flatpak είναι ένα framework για εφαρμογές στο Linux

note: Reference: https://docs.flatpak.org/en/latest/flatpak-command-reference.html#idm45858571325264
en: System folder %s
el: Φάκελος συστήματος %s

en: Home subfolder %s
el: Προσωπικός υποφάκελος %s

en: Host system folders
el: Φάκελοι κεντρικού συστήματος

en: Host system configuration from /etc
el: Παραμετροποίηση κεντρικού συστήματος από τον /etc

en: Desktop folder
el: Φάκελος επιφάνειας εργασίας

en: Desktop subfolder %s
el: Υποφάκελος επιφάνειας εργασίας %s

en: Documents folder
el: Φάκελος εγγράφων

en: Documents subfolder %s
el: Υποφάκελος εγγράφων %s

en: Music folder
el: Φάκελος μουσικής

en: Music subfolder %s
el: Υποφάκελος μουσικής %s

en: Pictures folder
el: Φάκελος εικόνων

en: Pictures subfolder %s
el: Υποφάκελος εικόνων %s

en: Public Share folder
el: Φάκελος δημόσιας κοινής χρήσης

en: Public Share subfolder %s
el: Υποφάκελος δημόσιας κοινής χρήσης %s

en: Videos folder
el: Φάκελος βίντεο

en: Videos subfolder %s
el: Υποφάκελος βίντεο %s

en: Templates folder
el: Φάκελος προτύπων

en: Templates subfolder %s
el: Υποφάκελος προτύπων %s

en: User cache folder
el: Φάκελος cache χρήστη

en: User cache subfolder %s
el: Υποφάκελος cache χρήστη %s

en: User configuration folder
el: Φάκελος παραμετροποίησης χρήστη

en: User configuration subfolder %s
el: Υποφάκελος παραμετροποίησης χρήστη %s

en: User data folder
el: Φάκελος δεδομένων χρήστη

en: User data subfolder %s
el: Υποφάκελος δεδομένων χρήστη %s

en: User runtime folder
el: Φάκελος εκτέλεσης χρήστη

en: User runtime subfolder %s
el: Υποφάκελος εκτέλεσης χρήστη %s

en: Filesystem access to %s
el: Πρόσβαση συστήματος αρχείων σε %s

note: TRANSLATORS: status text when downloading new metadata
en: Getting flatpak metadata for %s…
el: Λήψη μεταδεδομένων flatpak για %s…

en: Failed to refine addon ‘%s’: %s
el: Αποτυχία βελτίωσης του προσθέτου «%s»: %s

en: User Installation
el: Εγκατάσταση χρήστη

en: System Installation
el: Εγκατάσταση συστήματος

en: Failed to add to install for addon ‘%s’: %s
el: Αποτυχία προσθήκης για εγκατάσταση του προσθέτου «%s»: %s

en: Failed to add to uninstall for addon ‘%s’: %s
el: Αποτυχία προσθήκης για απεγκατάσταση του προσθέτου «%s»: %s

en: Remote “%s” doesn't allow install of “%s”, possibly due to its filter. Remove the filter and repeat the install. Detailed error: %s
el: Το απομακρυσμένο "%s" δεν επιτρέπει την εγκατάσταση του "%s", πιθανώς λόγω του φίλτρου του. Αφαιρέστε το φίλτρο και επαναλάβετε την εγκατάσταση. Αναλυτικό σφάλμα: %s

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
el: Η ισχύς του συστήματος είναι πολύ χαμηλή για την εκτέλεση της ενημέρωσης

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
el: Η ισχύς του συστήματος είναι πολύ χαμηλή για την εκτέλεση της ενημέρωσης (%u%%, απαιτεί %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
el: Η συσκευή δεν είναι προσβάσιμη ή βρίσκεται εκτός ασύρματης εμβέλειας

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
el: Το επίπεδο της μπαταρίας είναι πολύ χαμηλό

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
el: Η ισχύς της μπαταρίας της συσκευής είναι πολύ χαμηλή (%u%%, απαιτεί %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
el: Η συσκευή περιμένει να εφαρμοστεί η ενημέρωση

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
el: Η συσκευή απαιτεί εναλλασσόμενο ρεύμα για να συνδεθεί

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
el: Η συσκευή δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί όταν το καπάκι είναι κλειστό

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
el: %s Ενημέρωση συσκευής

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
el: %s Ενημέρωση συστήματος

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
el: %s Ενημέρωση ελεγκτή Embedded

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
el: %s Ενημέρωση ME

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
el: %s Εταιρική ενημέρωση ME

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
el: %s Καταναλωτική ενημέρωση ME

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
el: %s Ενημέρωση ελεγκτή

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
el: %s Ενημέρωση ελεγκτή Thunderbolt

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system bootup
en: %s CPU Microcode Update
el: %s Ενημέρωση μικροκώδικα CPU

note: TRANSLATORS: configuration refers to hardware state, * e.g. a security database or a default power value
en: %s Configuration Update
el: %s Ενημέρωση ρύθμισης

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
el: %s Ενημέρωση μπαταρίας

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
el: %s Ενημέρωση κάμερας

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
el: %s Ενημέρωση TPM

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
el: %s Ενημέρωση επιφάνειας αφής

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
el: %s Ενημέρωση ποντικιού

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
el: %s Ενημέρωση πληκτρολογίου

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
el: %s Ενημέρωση ελεγκτή αποθηκευτικού χώρου

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
el: %s Ενημέρωση διεπαφής δικτύου

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
el: %s Ενημέρωση οθόνης

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
el: %s Ενημέρωση BMC

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
el: %s Ενημέρωση δέκτη USB

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
el: %s Ενημέρωση συσκευής

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
el: %s Ενημέρωση μονάδας Flash

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
el: %s Ενημέρωση SSD

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
el: %s Ενημέρωση GPU

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
el: %s Ενημέρωση βάσης

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
el: %s Ενημέρωση δέκτη USB

en: Firmware update could not be applied:
el: Δεν ήταν δυνατή η εφαρμογή της ενημέρωσης υλικολογισμικού:

en: Firmware
el: Υλικολογισμικό

en: Firmware Upgrade Support
el: Υποστήριξη αναβάθμισης υλικολογισμικού

en: Provides support for firmware upgrades
el: Παρέχει υποστήριξη για αναβαθμίσεις υλικολογισμικού

en: Install Unsigned Software?
el: Να εγκατασταθεί ανυπόγραφο λογισμικό;

en: Software that is to be installed is not signed. It will not be possible to verify the origin of updates to this software, or whether updates have been tampered with.
el: Το λογισμικό προς εγκατάσταση είναι ανυπόγραφο. Δεν είναι δυνατό να επιβεβαιωθεί η προέλευση των ενημερώσεων του λογισμικού, ή αν έχουν παραβιαστεί.

en: Download Unsigned Software?
el: Να γίνει λήψη ανυπόγραφου λογισμικού;

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with.
el: Είναι διαθέσιμες ανυπόγραφες ενημερώσεις. Χωρίς υπογραφή, δεν είναι δυνατό να επιβεβαιωθεί η προέλευσή τους, ή αν έχουν παραβιαστεί.

en: Update Unsigned Software?
el: Αναβάθμιση ανυπόγραφου λογισμικού;

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with. Software updates will be disabled until unsigned updates are either removed or updated.
el: Είναι διαθέσιμες ανυπόγραφες ενημερώσεις. Χωρίς υπογραφή, δεν είναι δυνατό να επιβεβαιωθεί η προέλευσή τους, ή αν έχουν παραβιαστεί. Οι ενημερώσεις λογισμικού θα απενεργοποιηθούν μέχρι οι ανυπόγραφες ενημερώσεις να αφαιρεθούν ή να ενημερωθούν.

en: Packages
el: Πακέτα

en: Failed to install updates:
el: Αποτυχία εγκατάστασης ενημερώσεων:

en: Operating System (OSTree)
el: Λειτουργικό σύστημα (OSTree)

note: TRANSLATORS: default snap store name
en: Snap Store
el: Κατάστημα Snappy

en: Snap Support
el: Υποστήριξη Snap

en: A snap is a universal Linux package
el: Το snap είναι ένα καθολικό πακέτο του Linux
