gnome-software - en to he translation catalogue (991 entries)

en: Software
he: תכנה

en: Install and update apps
he: התקנה ועדכון יישומים

en: Software allows you to find and install new apps and system extensions and remove existing installed apps.
he: תכנה מאפשר לך למצוא ולהתקין יישומים חדשים והרחבות מערכת ולהסיר יישומים מותקנים קיימים.

en: Software showcases featured and popular apps with useful descriptions and multiple screenshots per app. Apps can be found either through browsing the list of categories or by searching. It also allows you to update your system using an offline update.
he: תכנה מציג יישומים מומלצים ופופולריים עם תיאור שימושי ומספר צילומי מסך לכל יישום. ניתן למצוא יישומים באמצעות קטגוריות או באמצעות חיפוש.  כמו כן ניתן אף לעדכן את המערכת שלך באמצעות עדכונים לא מקוונים.

en: Overview panel
he: עמוד סקירה

en: Details panel
he: לוח פרטים

en: Installed panel
he: עמוד מותקנים

en: Updates panel
he: דף עדכונים

en: The update details
he: פרטי עדכון

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
he: מיזם GNOME

en: Install an appstream file into a system location
he: התקנת קובץ appstream לתוך מערכת מקומית

en: Installing an appstream file into a system location
he: מתקין קובץ appstream לתוך מערכת מקומית

en: A list of compatible projects
he: רשימה של מיזמים נתמכים

en: This is a list of compatible projects we should show such as GNOME, KDE and XFCE.
he: זאת רשימה של מיזמים נתמכים שאנחנו צריכים להציג כגון GNOME,‏ KDE ו־XFCE.

en: Whether to manage updates and upgrades in GNOME Software
he: האם לנהל עדכונים ושדרוגים במרכז התכנה של GNOME

en: A list of required repositories that cannot be disabled or removed
he: רשימה של מאגרים נפוצים שאי אפשר להשבית או להסיר

note: TRANSLATORS: tool that is used when moving profiles system-wide
en: GNOME Software AppStream system-wide installer
he: מתקין כלל מערכתי ל־AppStream כחלק מתכנה של GNOME

note: TRANSLATORS: user did not specify a valid filename
en: You need to specify exactly one filename
he: עליך לציין שם קובץ אחד בלבד

note: TRANSLATORS: only able to install files as root
en: This program can only be used by the root user
he: תכנה זו יכולה לפעול אך ורק באמצעות משתמש מנהל

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to validate content type: %s
he: תיקוף סוג התוכן נכשל: %s

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to move: %s
he: העברה נכשלה: %s

en: Software Install
he: התקנת תכנית

en: Install selected software on the system
he: התקנת התכנית הנבחרת על המערכת

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon Violence
he: אלימות בין דמויות מצוירות

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding cartoon violence
he: אין מידע על אלימות בין דמויות מצוירות

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Fantasy Violence
he: אלימות בלתי מציאותית

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding fantasy violence
he: אין מידע על אלימות בלתי מציאותית

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic Violence
he: אלימות מציאותית

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding realistic violence
he: אין מידע על אלימות מציאותית

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Violence Depicting Bloodshed
he: אלימות עם שפיכות דמים

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding bloodshed
he: אין מידע על אלימות עם שפיכות דמים

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Violence
he: אלימות מינית

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexual violence
he: אין מידע על אלימות מינית

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Alcohol
he: אלכוהול

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to alcohol
he: אין מידע על התייחסויות לאלכוהול

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Narcotics
he: סמים

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to illicit drugs
he: אין מידע על התייחסויות לסמים לא חוקיים

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Tobacco
he: טבק

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to tobacco products
he: אין מידע על התייחסויות למוצרי טבק

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Nudity
he: עירום

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding nudity of any sort
he: אין מידע על עירום מכל סוג שהו

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Themes
he: נושאים מיניים

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to or depictions of sexual nature
he: אין מידע על התייחסויות לתיאורים מיניים

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Profanity
he: קללות

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding profanity of any kind
he: אין מידע על קללות מכל סוג שהן

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Inappropriate Humor
he: הומור בלתי הולם

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding inappropriate humor
he: אין מידע על הומור בלתי הולם

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination
he: אפליה

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding discriminatory language of any kind
he: אין מידע על אפליה מכל סוג שהיא

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Advertising
he: פרסום

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding advertising of any kind
he: אין מידע על פרסום מכל סוג שהוא

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling
he: הימורים

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding gambling of any kind
he: אין מידע על הימורים מכל סוג שהם

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Purchasing
he: רכישה

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding the ability to spend money
he: אין מידע על היכולת להוציא כסף

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Chat Between Users
he: צ׳אט בין משתמשים

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to chat with other users
he: אין מידע על דרכים לשוחח עם משתמשים אחרים

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Audio Chat Between Users
he: שיחה קולית בין משתמשים

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to talk with other users
he: אין מידע על דרכים לבצע שיחה קולית עם משתמשים אחרים

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Contact Details
he: פרטי יצירת קשר

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of social network usernames or email addresses
he: אין מידע על שיתוף של שמות משתמשים או כתובות דוא״ל של רשת חברתית

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Identifying Information
he: פרטים מזהים

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of user information with third parties
he: אין מידע על שיתוף מידע של המשתמש לצד שלישי

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Location Sharing
he: שיתוף מיקום

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of physical location with other users
he: אין מידע על שיתוף מיקום פיזי עם משתמשים אחרים

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Homosexuality
he: הומוסקסואליות

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to homosexuality
he: אין מידע על התייחסויות להומוסקסואליות

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prostitution
he: זנות

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to prostitution
he: אין מידע על התייחסויות לזנות

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Adultery
he: ניאוף

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to adultery
he: אין מידע על התייחסויות לניאוף

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexualized Characters
he: דמויות מיניות

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexualized characters
he: אין מידע על התייחסויות לדמויות מיניות

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Desecration
he: חילול השם

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to desecration
he: אין מידע על התייחסויות לחילול השם

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Human Remains
he: חלקי גופות

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding visible dead human remains
he: אין מידע על מראה של חלקי גופות

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slavery
he: עבדות

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to slavery
he: אין מידע על התייחסויות לעבדות

en: Does not include references to drugs
he: לא כולל התייחסויות לסמים

en: Does not include swearing, profanity, and other kinds of strong language
he: לא כולל שבועות, קללות או כל שימוש אחר בשפה פוגענית

en: Does not include ads or monetary transactions
he: לא כולל פרסומות או עסקאות כספיות

en: Does not include sex or nudity
he: לא כולל מין או עירום

en: Does not include uncontrolled chat functionality
he: לא כולל אפשרויות לצ׳אט ללא בקרה

en: Does not include violence
he: לא כולל אלימות

en: Drugs
he: סמים

en: Strong Language
he: שפה פוגענית

en: Money
he: כסף

en: Social
he: חברתי

en: Violence
he: אלימות

[ctx: Age rating]
note: Translators: The app is considered suitable to be run by all ages of people. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: All
he: הכול

note: Translators: It’s unknown what age rating this app has. The * placeholder is the app name.
en: %s has an unknown age rating
he: אין בנמצא דירוג גיל מתאים עבור %s

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for all ages. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for everyone
he: ‫%s מתאים לכולם

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 3. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for toddlers
he: ‫%s מתאים לפעוטות

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 5. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for young children
he: ‫%s מתאים לילדים צעירים

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 12. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for children
he: ‫%s מתאים לילדים

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people up to around age 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for teenagers
he: ‫%s מתאים לנוער

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people aged up to and over 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for adults
he: ‫%s מתאים למבוגרים

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for a specified age group. The first placeholder is the app name, the second * is the age group.
en: %s is suitable for %s
he: ‫%s מתאים ל%s

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the suitability of an app for different ages. this one’s not a placeholder
en: Age Rating
he: דירוג גיל מומלץ

en: How to contribute missing information
he: איך לתרום מידע חסר

en: Local file
he: קובץ מקומי

note: TRANSLATORS: the first %s is replaced with an origin name; the second %s is replaced with the packaging format. Example string: "Local file (RPM)" Translators: The first placeholder is an app runtime * name, the second is its version number.
en: %s (%s)
he: ‏%s ‏(%s)

note: Translators: This is a heading for a row showing the package name of an app (such as ‘gnome-software-46.0-1’).
en: Package
he: חבילה

en: Pending
he: בהמתנה

en: Pending install
he: בהמתנה להתקנה

en: Pending remove
he: בהמתנה להסרה

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being installed
en: Installing
he: בהתקנה

en: Removing
he: בהסרה

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being downloaded
en: Downloading
he: בהורדה

note: TRANSLATORS: button text TRANSLATORS: button text in the header when an app * can be installed TRANSLATORS: button text in the header when firmware * can be live-installed TRANSLATORS: update the fw
en: _Install
he: ה_תקנה

en: _Uninstall…
he: ה_סרת התקנה…

en: Network
he: רשת

en: Can communicate over the network
he: ניתן לתקשר על גבי הרשת

en: System Services
he: שירותי מערכת

en: Can access D-Bus services on the system bus
he: ניתן לגשת לשירות D-Bus על ערוץ המערכת

en: Session Services
he: שירותי הפעלה

en: Can access D-Bus services on the session bus
he: ניתן לגשת לשירות D-Bus על ערוץ הפעלה

en: Devices
he: התקנים

en: Can access arbitrary devices such as webcams
he: רשאי לגשת להתקנים שונים כמו מצלמות רשת

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access input devices
he: רשאי לגשת להתקני קלט

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access microphones
he: רשאי לגשת למיקרופון

en: Can access system device files
he: ניתן לגשת לקובצי התקן המערכת

en: Screen contents
he: תוכן מסך

note: Translators: This indicates an app can access the screen/display contents. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access screen contents
he: יכול לגשת לתוכן המסך

en: Home folder
he: תיקיית הבית

en: Can view, edit and create files
he: ניתן לצפות, לערוך וליצור קבצים

en: Can view files
he: ניתן לצפות בקבצים

en: File system
he: מערכת קבצים

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_FILESYSTEM_OTHER is used only as a flag, with actual files being part of the read/full lists
en: Downloads folder
he: תיקיית הורדות

en: Settings
he: הגדרות

en: Can view and change any settings
he: ניתן לצפות ולשנות הגדרות

en: Legacy display system
he: מערכת תצוגה מיושנת

en: Uses an old, insecure display system
he: משתמש במערכת תצוגה מיושנת ולא בטוחה

en: Sandbox escape
he: עקיפת ארגז חול

en: Can escape the sandbox and circumvent any other restrictions
he: יכול לצאת מארגז החול ולעקוף הגבלות אחרות

note: TRANSLATORS: this is where the packager did not write * a description for the update
en: No update description available.
he: אין תיאור זמין לעדכון.

note: FIXME support app == NULL set page title
en: Update Details
he: פרטי עדכון

en: Requires additional permissions
he: נדרשות הרשאות נוספות

note: Translators: Header of the section with other users' opinions about the app.
en: Reviews
he: ביקורות

en: No reviews were found for this app.
he: לא נמצאו ביקורות עבור יישום זה.

en: No Reviews
he: אין ביקורות

en: Version History
he: היסטוריית גרסאות

en: New in Version %s
he: חדש בגרסה %s

en: Version %s
he: גרסה %s

en: No details for this release
he: אין מידע עבור גרסה זו

note: TRANSLATORS: This is the date string with: day number, month name, year. i.e. "25 May 2012"
en: %e %B %Y
he: ‏%e ב%B ‏%Y

en: Show a local metainfo or appdata file
he: הצגת קובצי metainfo או appdata מקומיים

en: Copyright © 2016–2023 GNOME Software contributors
he: כל הזכויות שמורות © 2016–2023 יוצרי מרכז התכנה של GNOME

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window TRANSLATORS: this is the menu item that opens the about window
en: About Software
he: על אודות תכנה

note: TRANSLATORS: well, we seem to think so, anyway
en: A nice way to manage the software on your system.
he: דרך נוחה לנהל את התכניות במחשב שלך.

note: TRANSLATORS: we tried to show an app that did not exist
en: Sorry! There are no details for that application.
he: אנו מצטערים! אין מידע עבור יישום זה.

note: Translators: The disk usage of an app when installed. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Installed Size
he: גודל התקנה

en: Includes %s of data and %s of cache
he: כולל %s של נתונים ו־%s של מטמון

en: Includes %s of data
he: כולל %s של נתונים

en: Includes %s of cache
he: כולל %s של מטמון

en: Cache and data usage unknown
he: השימוש במטמון ובנתונים לא ידוע

note: Translators: The download size of an app. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Download Size
he: גודל הורדה

en: Needs no additional system downloads
he: לא דורש הורדות מערכת נוספות

en: Needs an unknown size of additional system downloads
he: דורש גודל לא ידוע של הורדות מערכת נוספות

note: Translators: The placeholder is for a size string, * such as ‘150 MB’ or ‘1.5 GB’.
en: Needs %s of additional system downloads
he: דורש %s של הורדות מערכת נוספות

note: Translators: Displayed if the download or installed size of * an app could not be determined. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Size is unknown
he: הגודל לא ידוע

note: Translators: This indicates an app requires no permissions to run. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: No permissions
he: אין הרשאות

note: Translators: This indicates an app uses the network. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Has network access
he: יש גישה לרשת

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus system services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses system services
he: משתמש בשירותי מערכת

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus session services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses session services
he: משתמש בשירותי הפעלה

note: Translators: This indicates an app can access arbitrary hardware devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access hardware devices
he: רשאי לגשת להתקני חומרה

note: Translators: This indicates an app can access system devices such as /dev/shm. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access system devices
he: רשאי לגשת להתקני מערכת

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write all your data
he: יכול לקרוא/לכתוב את כל הנתונים שלך

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read all your data
he: יכול לקרוא את כל הנתונים שלך

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write your downloads
he: יכול לקרוא/לכתוב את ההורדות שלך

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read your downloads
he: יכול לקרוא את ההורדות שלך

note: Translators: This indicates an app can access data in the system unknown to the Software. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access some specific files
he: ניתן לגשת למספר קבצים מסוימים

note: Translators: This indicates an app can access or change user settings. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access and change user settings
he: רשאי לגשת ולשנות הגדרות משתמש

note: Translators: This indicates an app uses the X11 windowing system. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses a legacy windowing system
he: משתמש במערכת חלונאית מיושנת

note: Translators: This indicates an app can escape its sandbox. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can acquire arbitrary permissions
he: רשאי לקבל הרשאות שרירותיות

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software developer is verified
he: גוף פיתוח התכנה מאומת

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Reviewed by OS distributor
he: נבדק על ידי מפיץ מערכת ההפעלה שלך

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short. * The '%s' is replaced by the distribution name. Translators: The '%s' is replaced by the distribution name.
en: Reviewed by %s
he: נבדק על ידי %s

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by someone other than the user’s distribution, so might not be safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Provided by a third party
he: מסופק על ידי צד־שלישי

note: Translators: This indicates an app or its runtime reached its end of life. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software no longer supported
he: התכנית לא נתמכת עוד

note: Translators: This indicates an app’s source code is freely available, so can be audited for security. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Auditable code
he: קוד שניתן לפקח עליו

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Unknown license
he: רישיון לא ידוע

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Proprietary code
he: קוד קנייני

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Special license
he: רישיון מיוחד

note: Translators: This string is used to join various other translated * strings into an inline list of reasons why an app has been marked as * ‘safe’, ‘potentially safe’ or ‘unsafe’. For example: * “App comes from a trusted source; Auditable code; No permissions” * If concatenating strings as a list usi
en: ;
he: ,

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Privileged
he: מהימן

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Safe
he: בטוח

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Probably Safe
he: כנראה בטוח

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Potentially Unsafe
he: כנראה לא בטוח

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Unsafe
he: לא בטוח

en: Mobile Only
he: נייד בלבד

en: Only works on a small screen
he: עובד על מסך קטן בלבד

en: Desktop Only
he: שולחן עבודה בלבד

en: Only works on a large screen
he: עובד על מסך גדול בלבד

en: Screen Size Mismatch
he: אין התאמה בגודל המסך

en: Doesn’t support your current screen size
he: לא תומך בגודל המסך הנוכחי שלך

en: Requires a touchscreen
he: דורש מסך מגע

en: Requires a keyboard
he: דורש מקלדת

en: Requires a mouse
he: דורש עכבר

en: Gamepad Needed
he: דרוש בקר משחקים

en: Requires a gamepad to play
he: דורש בקר משחקים כדי לשחק

note: Translators: This is used in a context tile to indicate that * an app works on phones, tablets *and* desktops. It should be * short and in title case.
en: Adaptive
he: מסתגל

en: Works on phones, tablets and desktops
he: עובד על טלפונים, מחשבי לוח ושולחנות עבודה

en: Probably requires a keyboard or mouse
he: כנראה דורש מקלדת או עכבר

en: Works on desktops and laptops
he: עובד על שולחנות עבודה ומחשבים ניידים

note: Translators: This indicates that the content rating for an * app says it can be used by all ages of people, as it contains * no objectionable content.
en: Contains no age-inappropriate content
he: מכיל תוכן ראוי לכל גיל

en: No age rating information available
he: אין פירוט דירוג גיל זמין

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Visit Website
he: ביקור באתר

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed. * The ellipsis indicates that further steps are required
en: Install…
he: התקנה…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows to cancel a queued install of the app
en: Cancel
he: ביטול

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Install
he: התקנה

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel
en: Download
he: הורדה

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel * that allows the app to be easily updated live
en: Update
he: עדכון

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily removed
en: Uninstall…
he: הסרה…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being erased
en: Uninstalling
he: מתבצעת הסרה

note: TRANSLATORS: during the update the device * will restart into a special update-only mode
en: Device cannot be used during update.
he: לא נתן להשתמש בהתקן בזמן העדכון.

note: TRANSLATORS: this refers to where the app came from
en: Source: %s
he: מקור: %s

note: Translators: A message to indicate that an app has been renamed. The placeholder is the old human-readable name.
en: Renamed from %s
he: שונה השם מ־%s

note: Replace user-provided non-localized string with a localized text
en: Stopped Receiving Updates
he: הפסיק לקבל עדכונים

en: Critical Update
he: עדכון קריטי

en: Critical update
he: עדכון קריטי

[ctx: Single app]
en: Installed
he: הותקן

note: Translators: The placeholder is an app name
en: Help Translate %s
he: סיוע בתרגום %s

note: Translators: The placeholder is an app name
en: %s is designed, developed, and translated by an international community of contributors.
    
    This means that while it’s not yet available in your language, you can get involved and help translate it yourself.
he: %s מתוכנן, מפותח ומתורגם על ידי קהילה בינלאומית של מתנדבים.
    ‬
    ‫משמעות הדבר היא שאם עדיין אין תרגום לשפה שלך, ניתן להירתם ולסייע בתרגום בעצמך.

en: Translations
he: תרגומים

en: _Translation Website
he: אתר ה_תרגום

note: TRANSLATORS: This is a description for entering user/password
en: Login required remote %s (realm %s)
he: נדרשת התחברות מרוחקת ‏%s (תחום %s)

en: Login Required
he: נדרשת התחברות

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
he: _ביטול

en: _Login
he: _כניסה

note: Translators: Placeholder text for a login entry. Translators: It's an origin scope, 'User' or 'System' installation
en: User
he: משתמש

note: Translators: Placeholder text for a login entry.
en: Password
he: ססמה

note: TRANSLATORS: this is where all apps that don't * fit in other groups are put
en: Other
he: אחר

[ctx: Category]
note: TRANSLATORS: this is a subcategory matching all the * different apps in the parent category, e.g. "Games"
en: All
he: הכול

note: TRANSLATORS: this is a subcategory of featured apps
en: Featured
he: מומלצים

note: Heading for featured apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been featured ('picked') by the distribution.
en: Editor’s Choice
he: בחירת העורכים

note: Heading for recently updated apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been recently released upstream.
en: New & Updated
he: חדש ועדכני

note: Heading for web apps on a category page
en: Picks from the Web
he: בחירה מהרשת

note: Heading for the rest of the apps on a category page
en: Other Software
he: תכניות אחרות

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 1 to %u:
he: יש למלא מספר מ־1 עד %u:

note: TRANSLATORS: asking the user to choose an app from a list
en: Choose an app:
he: בחירת יישום:

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: All
he: הכול

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Featured
he: מומלצים

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: 3D Graphics
he: גרפיקה תלת־ממדית

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Photography
he: צילום

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Scanning
he: סריקה

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Vector Graphics
he: גרפיקה וקטורית

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Viewers
he: מציגים

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Audio Creation & Editing
he: יצירה ועריכת שמע

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Music Players
he: נגני מוזיקה

[ctx: Menu of Productivity]
en: All
he: הכול

[ctx: Menu of Productivity]
en: Featured
he: מומלצים

[ctx: Menu of Productivity]
en: Calendar
he: לוח שנה

[ctx: Menu of Productivity]
en: Database
he: מסד נתונים

[ctx: Menu of Productivity]
en: Finance
he: כספים

[ctx: Menu of Productivity]
en: Word Processor
he: מעבד תמלילים

[ctx: Menu of Utilities]
en: Text Editors
he: עורכי טקסט

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Web Browsers
he: דפדפנים

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: All
he: הכול

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Featured
he: מומלצים

[ctx: Menu of Games]
en: Action
he: פעולה

[ctx: Menu of Games]
en: Adventure
he: הרפתקה

[ctx: Menu of Games]
en: Arcade
he: ארקייד

[ctx: Menu of Games]
en: Blocks
he: לבנים

[ctx: Menu of Games]
en: Board
he: לוח

[ctx: Menu of Games]
en: Card
he: קלפים

[ctx: Menu of Games]
en: Emulators
he: הדמייה

[ctx: Menu of Games]
en: Kids
he: ילדים

[ctx: Menu of Games]
en: Logic
he: היגיון

[ctx: Menu of Games]
en: Role Playing
he: משחקי תפקידים

[ctx: Menu of Games]
en: Sports
he: ספורט

[ctx: Menu of Games]
en: Strategy
he: אסטרטגיה

[ctx: Menu of Communication & News]
en: All
he: הכול

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Featured
he: מומלצים

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Chat
he: צ׳אט

[ctx: Menu of Education & Science]
en: All
he: הכול

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Featured
he: מומלצים

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Artificial Intelligence
he: בינה מלאכותית

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Astronomy
he: אסטרונומיה

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Chemistry
he: כימיה

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Languages
he: שפות

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Math
he: מתמטיקה

[ctx: Menu of Communication & News]
en: News
he: חדשות

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Robotics
he: רובוטיקה

[ctx: Menu of Art]
en: Art
he: אומנות

[ctx: Menu of Reference]
en: Biography
he: ביוגרפיה

[ctx: Menu of Reference]
en: Comics
he: קומיקס

[ctx: Menu of Reference]
en: Fiction
he: בדיוני

[ctx: Menu of Reference]
en: Health
he: רפואה

[ctx: Menu of Reference]
en: History
he: היסטוריה

[ctx: Menu of Reference]
en: Lifestyle
he: אורח חיים

[ctx: Menu of Reference]
en: Politics
he: פוליטיקה

[ctx: Menu of Reference]
en: Sports
he: ספורט

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: All
he: הכול

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Featured
he: מומלצים

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Debuggers
he: מנפי שגיאות

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: IDEs
he: סביבות פיתוח משולבות (IDE)

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Codecs
he: מקודדים

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Hardware Drivers
he: התקני חומרה

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Fonts
he: גופנים

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Input Sources
he: מקורות קלט

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Language Packs
he: חבילות שפה

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Localization
he: בנאום

note: Translators: this is a menu category
en: Create
he: יצירה

note: Translators: this is a menu category
en: Work
he: עבודה

note: Translators: this is a menu category
en: Play
he: משחקים

note: Translators: this is a menu category
en: Socialize
he: תקשורת

note: Translators: this is a menu category
en: Learn
he: לימודים

note: Translators: this is a menu category
en: Develop
he: פיתוח

note: Translators: this is a menu category
en: Codecs
he: מקודדים

note: Translators: this is a menu category
en: Hardware Drivers
he: מנהלי התקני חומרה

note: Translators: this is a menu category
en: Fonts
he: גופנים

note: Translators: this is a menu category
en: Input Sources
he: מקורות קלט

note: Translators: this is a menu category
en: Language Packs
he: חבילות שפה

note: Translators: this is a menu category
en: Localization
he: בינאום

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that an app * has been successfully installed TRANSLATORS: this is the summary of a notification that a component
en: %s is now installed
he: היישום %s הותקן

note: TRANSLATORS: an app has been installed, but * needs a reboot to complete the installation
en: A restart is required for the changes to take effect.
he: יש להפעיל מחדש את המערכת על מנת שהעדכונים יכנסו לתוקף.

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that an app * has been successfully installed
en: App is ready to be used.
he: היישום מוכן לשימוש.

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: System updates are now installed
he: עדכוני מערכת מותקנים כעת

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: Recently installed updates are available to review
he: עדכונים אחרונים שהותקנו זמינים לצפייה

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart
he: הפעלה מחדש

en: Launch
he: הפעלה

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Software?
he: להתקין את התכנה?

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Third-Party Software?
he: להתקין תכנית צד־שלישי?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Software Repository?
he: לאפשר מקורות תכנה?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Third-Party Software Repository?
he: לאפשר מקורות תכנה מצד־שלישי?

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is not <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">free and open source software</a>, and is provided by “%s”.
he: ‏%s אינו <a href="https://he.wikipedia.org/wiki/תוכנה חופשית וקוד פתוח">תכנה חופשית וקוד פתוח</a>, ומסופק על ידי „%s”.

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is provided by “%s”.
he: ‏%s מסופק על ידי „%s”.

en: This software repository must be enabled to continue installation.
he: מקור תכנה זה חייב להיות פעיל על מנת להמשיך בהתקנה.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use %s in some countries.
he: התקנה או שימוש ב־%s עשוי להיות לא חוקי בכמה מדינות.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use this codec in some countries.
he: התקנה או שימוש במקודדים עשוי להיות לא חוקי בכמה מדינות.

note: TRANSLATORS: this is button text to not ask about non-free content again
en: Don’t _Warn Again
he: לא לה_זהיר שוב

note: TRANSLATORS: button text
en: Enable and _Install
he: לאפשר ולה_תקין

note: TRANSLATORS: these are show_detailed_error messages from the * package manager no mortal is supposed to understand, * but google might know what they mean
en: Detailed errors from the package manager follow:
he: להלן שגיאות מפורטות ממנהל החבילות:

en: Details
he: פרטים

note: TRANSLATORS: button text
en: _Close
he: _סגירה

note: Translators: an accept button label, in a Cancel/Accept dialog
en: _Accept
he: _אישור

note: TRANSLATORS: we've just live-updated some apps
en: An update has been installed | Updates have been installed
he[0]: עדכון הותקן
he[1]: עדכונים הותקנו
he[2]: עדכונים הותקנו
he[3]: עדכונים הותקנו

note: TRANSLATORS: we've just removed some apps
en: An app has been removed | Apps have been removed
he[0]: יישום הוסר
he[1]: שני יישומים הוסרו
he[2]: יישומים הוסרו
he[3]: יישומים הוסרו

note: TRANSLATORS: the new apps will not be run until we restart
en: A restart is required for it to take effect. | A restart is required for them to take effect.
he[0]: יש להפעיל את המערכת מחדש כדי שהעדכון יכנס לתוקף.
he[1]: יש להפעיל את המערכת מחדש כדי שהעדכונים יכנסו לתוקף.
he[2]: יש להפעיל את המערכת מחדש כדי שהעדכונים יכנסו לתוקף.
he[3]: יש להפעיל את המערכת מחדש כדי שהעדכונים יכנסו לתוקף.

note: TRANSLATORS: button text
en: Not Now
he: לא עכשיו

note: TRANSLATORS: something happened less than 5 minutes ago
en: Just now
he: רק עכשיו

en: %d minute ago | %d minutes ago
he[0]: לפני דקה
he[1]: לפני שתי דקות
he[2]: ‫לפני %d דקות
he[3]: ‫‫לפני %d דקות

en: %d hour ago | %d hours ago
he[0]: לפני שעה
he[1]: לפני שעתיים
he[2]: ‫לפני %d שעות
he[3]: ‫לפני %d שעות

en: %d day ago | %d days ago
he[0]: אתמול
he[1]: שלשום
he[2]: ‫לפני %d ימים
he[3]: ‫לפני %d ימים

en: %d week ago | %d weeks ago
he[0]: לפני שבוע
he[1]: לפני שבועיים
he[2]: ‫לפני %d שבועות
he[3]: ‫לפני %d שבועות

en: %d month ago | %d months ago
he[0]: לפני חודש
he[1]: לפני חודשיים
he[2]: ‫לפני %d חודשים
he[3]: ‫לפני %d חודשים

en: %d year ago | %d years ago
he[0]: לפני שנה
he[1]: לפני שנתיים
he[2]: לפני %d שנים
he[3]: ‫לפני %d שנים

[ctx: format-size]
note: Translators: This is to construct a disk size string consisting of the value and its unit, while * the unit is drawn with a smaller font. If you need to flip the order, then you can use "%2$s %1$s". * Make sure you'll preserve the no break space between the values. * Example result: "13.0 MB"
en: %s %s
he: ‏%s ‏‎%s

note: TRANSLATORS: this is a what we use in notifications if the app's name is unknown
en: An app
he: יישום

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional MIME types.
en: %s is requesting additional file format support.
he: %s דורש תמיכה בתבנית קובץ נוספת.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional MIME Types Required
he: נדרש סוג MIME נוסף

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional fonts.
en: %s is requesting additional fonts.
he: %s דורש גופנים נוספים.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Fonts Required
he: נדרשים גופנים נוספים

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional codecs.
en: %s is requesting additional multimedia codecs.
he: ‫%s דורש מפענחים נוספים.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Multimedia Codecs Required
he: נדרשים מפענחים נוספים

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional printer drivers.
en: %s is requesting additional printer drivers.
he: %s דורש התקני מדפסת נוספים.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Printer Drivers Required
he: נדרשים התקני מדפסת נוספים

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app wants to install additional packages.
en: %s is requesting additional packages.
he: %s דורש חבילות נוספות.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Packages Required
he: נדרשות חבילות נוספות

note: TRANSLATORS: this is a button that launches gnome-software
en: Find in Software
he: חיפוש בין התכניות

en: _Show More
he: לה_ציג עוד

en: _Show Less
he: לה_ציג פחות

en: Removing…
he: בהסרה…

en: Requires restart to finish install
he: נדרשת הפעלה מחדש כדי לסיים את ההתקנה

en: Requires restart to finish remove
he: נדרשת הפעלה מחדש כדי לסיים את ההסרה

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be installed soon
en: Pending installation…
he: בהמתנה להתקנה…

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be updated soon
en: Pending update…
he: בהמתנה לעדכון…

note: Translators: This string is shown when downloading an app before install.
en: Downloading…
he: בהורדה…

note: Translators: This string is shown when preparing to download and install an app.
en: Preparing…
he: בהכנה…

note: Translators: This string is shown when uninstalling an app.
en: Uninstalling…
he: מתבצעת הסרת התקנה…

note: Translators: the "%s" is replaced with an app name
en: %s is not installed, but it still has data present.
he: ‏%s לא מותקן, אבל עדיין מידע ממנו קיים.

en: _Restart
he: הפעלה מ_חדש

note: TRANSLATORS: this is a button that allows the apps to * be installed. * The ellipsis indicates that further steps are required, * e.g. enabling software repositories or the like
en: _Install…
he: ה_תקנה…

note: Translators: %s is the user-visible app name
en: %s will appear in US English
he: ‏%s יופיע באנגלית אמריקאית

en: This app will appear in US English
he: יישום זה יופיע באנגלית אמריקאית

en: This software will appear in US English
he: יישום זה יופיע באנגלית אמריקאית

en: Help _Translate
he: _עזרה בתרגום

note: Translators: the '%s' is replaced with a developer name or a project group
en: Other Apps by %s
he: יישומים נוספים מאת %s

note: Translators: the first %s is replaced with the developer name, the second %s is replaced with the app id
en: Developer %s has proven the ownership of %s
he: המפתח %s הוכיח את הבעלות על %s

note: Translators: the %s is replaced with the app id
en: Developer has proven the ownership of %s
he: המפתח הוכיח את הבעלות על %s

note: TRANSLATORS: we need a remote server to process
en: You need internet access to write a review
he: נדרשת גישה לרשת אל מנת לכתוב ביקורת

en: This app is no longer receiving updates, including security fixes
he: יישום זה לא מקבל עוד עדכונים, לרבות תיקוני אבטחה

en: This app is already provided by your distribution and should not be replaced.
he: יישום זה כבר מסופק על ידי ההפצה שלך, ואין צורך להחליפו.

en: This app doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
he: יישום זה לא מספק קישורים כלשהם לאתר, למאגר קוד או למערכת מעקב תקלות.

en: This software is no longer receiving updates, including security fixes
he: תכנה זו לא מקבלת עוד עדכונים, לרבות תיקוני אבטחה

en: This software is already provided by your distribution and should not be replaced.
he: תכנה זו כבר מסופקת על ידי ההפצה שלך, ואין צורך להחליפה.

en: This software doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
he: התכנית הזאת לא מספקת קישורים כלשהם לאתר, למאגר קוד או למערכת מעקב תקלות.

en: Unable to find “%s”
he: לא ניתן למצוא את „%s”

en: Failed to submit review for “%s”: %s
he: ארע כשל בהעלאת הביקורת על „%s”: ‏‎%s

en: Details page
he: דף פרטים

en: Loading App Details
he: פרטי יישום נטענים

en: Verified
he: אומת

note: TRANSLATORS: A label for a button to execute the selected app.
en: _Open
he: _פתיחה

en: _Update
he: _עדכון

note: TRANSLATORS: button text in the header when an app can be erased
en: Uninstall
he: הסרת התקנה

en: Add-ons
he: תוספים

en: This app can only be used when there is an active internet connection.
he: יישום זה ניתן לשימוש רק כאשר יש חיבור אינטרנט פעיל.

en: Software Repository Included
he: מקור תכנה כלול

en: This app includes a software repository which provides updates, as well as access to other software.
he: יישום זה כולל מקור תכנה המספק עדכונים, כמו גם גישה לתכנה אחרת.

en: No Software Repository Included
he: לא כלול אף מקור תכנה

en: This app does not include a software repository. It will not be updated with new versions.
he: יישום זה אינו כולל אף מקור תכנה. הוא לא יעודכן בגרסאות חדשות.

note: Translators: a repository file used for installing software has been discovered.
en: Software Repository Identified
he: מקור תכנה מזוהה

en: Adding this software repository will give you access to additional software and upgrades.
he: הוספת מקור תכנה זה ייתן לך גישה לתכנות ושדרוגים נוספים.

en: Only use software repositories that you trust.
he: יש להשתמש אך ורק במקורות תכנה מהימנים לך.

en: Clear app data
he: ניקוי נתוני יישום

en: D_elete Data
he: _מחיקת נתונים

en: No Metadata
he: אין נתוני על

en: Project _Website
he: _אתר המיזם

en: _Donate
he: _תרומה

en: Contribute _Translations
he: תרומת _תרגומים

en: _Report an Issue
he: _דיווח על תקלה

en: _Help
he: ע_זרה

[ctx: verb]
note: Translators: This is a verb, used on a button to ‘contact the developer’
en: _Contact
he: יצירת _קשר

note: Translators: Button opening a dialog where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write R_eview
he: כתיבת _ביקורת

note: Translators: Button opening a dialog showing all reviews for an app.
en: All Reviews
he: כל הביקורות

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading extra metadata files…
he: קובצי נתוני העל הנוספים מתקבלים…

note: TRANSLATORS: separator for a list of items
en:  and
he:  וגם

note: TRANSLATORS: App window title for fonts installation. %s will be replaced by name of the script we're searching for.
en: Available fonts for the %s script | Available fonts for the %s scripts
he[0]: גופנים זמינים עבור הסקריפט %s
he[1]: ‫גופנים זמינים עבור הסקריפטים %s
he[2]: גופנים זמינים עבור הסקריפטים %s
he[3]: ‫גופנים זמינים עבור הסקריפטים %s

note: TRANSLATORS: App window title for codec installation. %s will be replaced by actual codec name(s)
en: Available software for %s | Available software for %s
he[0]: תכניות זמינות עבור %s
he[1]: ‫תכניות זמינות עבור %s
he[2]: ‫תכניות זמינות עבור %s
he[3]: ‫תכניות זמינות עבור %s

en: Requested software not found
he: לא נמצאה התכנה הדרושה

en: Failed to find requested software
he: איתור התכנית המבוקשת נכשל

note: TRANSLATORS: This string is used for codecs that weren't found
en: %s not found
he: %s לא נמצא

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: on the website
he: באתר האינטרנט

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available that provide the file %s.
he: אין יישומים זמינים המספקים את הקובץ %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get missing apps might be found %s.
he: מידע על %s, כמו גם אפשרויות לקבלת יישומים חסרים ניתן למצוא %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available for %s support.
he: אין יישומים זמינים עבור תמיכה ב־%s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: %s is not available.
he: %s אינו זמין.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get an app that can support this format might be found %s.
he: מידע על %s, כמו גם אפשרויות לקבלת יישום התומך בתבנית זו ניתן למצוא %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No fonts are available for the %s script support.
he: אין גופנים זמינים עבור תמיכה בתסריט %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional fonts might be found %s.
he: מידע על %s, כמו גם אפשרויות לקבלת גופנים נוספים ניתן למצוא %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No addon codecs are available for the %s format.
he: לא זמינים מקודדים עבור התבנית %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format might be found %s.
he: מידע על %s, כמו גם אפשרויות לקבלת מקודד היודע לנגן תבנית זו ניתן למצוא %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No Plasma resources are available for %s support.
he: אין משאבי פלזמה זמינים עבור תמיכה ב־%s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional Plasma resources might be found %s.
he: מידע על %s, כמו גם אפשרויות לקבלת משאבי פלזמה נוספים ניתן למצוא %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No printer drivers are available for %s.
he: אין התקני מדפסת זמינים עבור %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a driver that supports this printer might be found %s.
he: מידע על %s, כמו גם אפשרויות לקבלת התקנים התומכים במדפסת זו ניתן למצוא %s.

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: the documentation
he: תיעוד

note: TRANSLATORS: no codecs were found. The first %s will be replaced by actual codec name(s), the second %s is the app name, which requested the codecs, the third %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information. | Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information.
he[0]: לא ניתן למצוא את %s שנדרש על ידי %s. נא לעיין ב%s למידע נוסף.
he[1]: ‫לא ניתן למצוא את %s שנדרשו על ידי %s. נא לעיין ב%s למידע נוסף.
he[2]: ‫לא ניתן למצוא את %s שנדרש על ידי %s. נא לעיין ב%s למידע נוסף.
he[3]: ‫לא ניתן למצוא את %s שנדרש על ידי %s. נא לעיין ב%s למידע נוסף.

note: TRANSLATORS: no codecs were found. First %s will be replaced by actual codec name(s), second %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information. | Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information.
he[0]: לא הצלחנו למצוא את %s שחיפשת. נא לעיין ב%s למידע נוסף.
he[1]: ‫לא הצלחנו למצוא את %s שחיפשת. נא לעיין ב%s למידע נוסף.
he[2]: ‫לא הצלחנו למצוא את %s שחיפשת. נא לעיין ב%s למידע נוסף.
he[3]: ‫לא הצלחנו למצוא את %s שחיפשת. נא לעיין ב%s למידע נוסף.

en: Failed to find any search results: %s
he: איתור תוצאות חיפוש נכשל: %s

en: %s file format
he: %s תבנית קובץ

en: Install _All
he: התקנת ה_כל

en: Unable to Find Requested Software
he: לא ניתן למצוא את התכנה הדרושה

en: Codecs page
he: דף מקודדים

en: Previous
he: הקודם

en: Next
he: הבא

en: Featured Apps List
he: רשימת יישומים מומלצים

en: Desktop Support
he: תמיכה בשולחן עבודה

en: Supports being used on a large screen
he: תומך אפשרות לשימוש במסך גדול

en: Desktop Support Unknown
he: התמיכה בשולחן עבודה לא ידועה

en: Not enough information to know if large screens are supported
he: אין מספיק פרטים לדעת אם יש תמיכה במסכים גדולים

en: Requires a large screen
he: דורש מסך גדול

en: Desktop Not Supported
he: אין תמיכה בשולחן עבודה

en: Cannot be used on a large screen
he: לא זמין לשימוש במסך גדול

en: Mobile Support
he: תמיכה בניידים

en: Supports being used on a small screen
he: תומך אפשרות לשימוש במסך קטן

en: Mobile Support Unknown
he: התמיכה בניידים לא ידועה

en: Not enough information to know if small screens are supported
he: אין מספיק פרטים לדעת אם יש תמיכה במסכים קטנים

en: Requires a small screen
he: דורש מסך קטן

en: Mobile Not Supported
he: אין תמיכה בניידים

en: Cannot be used on a small screen
he: אי אפשר להשתמש במסך קטן

en: Keyboard Support
he: תמיכה במקלדת

en: Keyboard Support Unknown
he: תמיכה במקלדת לא ידועה

en: Not enough information to know if keyboards are supported
he: אין מספיק פרטים לדעת אם יש תמיכה במקלדות

en: Keyboard Required
he: דורש מקלדת

en: Supports keyboards
he: תומך במקלדות

en: Keyboard Not Supported
he: אין תמיכה במקלדת

en: Cannot be used with a keyboard
he: אי אפשר להשתמש עם מקלדת

en: Mouse Support
he: תמיכה בעכבר

en: Requires a mouse or pointing device
he: דורש עכבר או התקן הצבעה

en: Mouse Support Unknown
he: התמיכה בעכבר לא ידועה

en: Not enough information to know if mice or pointing devices are supported
he: אין מספיק פרטים לדעת אם יש תמיכה בעכברים או בהתקני הצבעה

en: Mouse Required
he: דרוש עכבר

en: Supports mice and pointing devices
he: תומך בעכברים ובהתקני הצבעה

en: Mouse Not Supported
he: אין תמיכה בעכבר

en: Cannot be used with a mouse or pointing device
he: לא זמין לשימוש עם עכבר או התקן הצבעה

en: Touchscreen Support
he: תמיכה במסך מגע

en: Touchscreen Support Unknown
he: התמיכה במסך מגע אינה ידועה

en: Not enough information to know if touchscreens are supported
he: אין מספיק פרטים כדי לדעת אם יש תמיכה במסך מגע

en: Touchscreen Required
he: דרוש מסך מגע

en: Supports touchscreens
he: תומך במסכי מגע

en: Touchscreen Not Supported
he: אין תמיכה במסך מגע

en: Cannot be used with a touchscreen
he: לא ניתן לשימוש עם מסך מגע

en: Gamepad Required
he: דרוש בקר משחקים

en: Requires a gamepad
he: דורש בקר משחקים

en: Gamepad Support
he: תמיכה בבקר משחקים

en: Supports gamepads
he: תמיכה בבקרי משחקים

note: Translators: It’s unknown whether this app is supported on * the current hardware. The placeholder is the app name.
en: %s probably works on this device
he: ‫%s ודאי יעבוד על מכשיר זה

note: Translators: The app will work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s works on this device
he: ‫%s יעבוד על מכשיר זה

note: Translators: The app will possbily work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s possibly works on this device
he: ‫%s כנראה יעבוד על מכשיר זה

note: Translators: The app may not work fully on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work properly on this device
he: ‫%s לא יעבוד כראוי במכשיר הזה

note: Translators: The app will not work properly on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work on this device
he: ‫%s לא יעבוד על מכשיר זה

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the hardware support/requirements of an app
en: Hardware Support
he: תמיכה בחומרה

en: Navigation
he: ניווט

en: Navigate to Explore Page
he: ניווט לדף הסיור

en: Navigate to Installed Page
he: ניווט לדף ההתקנה

en: Navigate to Updates Page
he: ניווט לדף עדכונים

en: Open Search Bar
he: פתיחת שורת חיפוש

en: Windows
he: חלונות

en: Open Preferences
he: פתיחת העדפות

en: Open Software Repositories
he: פתיחת מקורות תכנה

en: Help
he: עזרה

en: Open Keyboard Shortcuts
he: פתיחת צירופי מקשים

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: This is in the context of a list of apps which are installed on the system.
en: Installed
he: מותקן

en: Installed page
he: דף התקנה

en: In Progress
he: בתהליך

note: origin_ui on a remote is the repo dialogue section name, * not the remote title
en: Apps
he: יישומים

en: Web Apps
he: יישום רשת

en: System Apps
he: יישומי מערכת

en: Community Built
he: נבנה על ידי הקהילה

en: _Get Involved
he: הי_רתמות

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
he: יישום זה מפותח בגלוי על ידי קהילה של מתנדבים, וכפוף <a href="%s">%s לרישיון</a>.
    ‬
    ‫אפשר לתרום ולסייע לשפר אותו.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
he: יישום זה מפותח בגלוי על ידי קהילה של מתנדבים והוא כפוף לרישיון ‎%s‎.
    
    ‫אפשר לתרום ולסייע לשפר אותו.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
he: התכנית הזאת מפותחת בגלוי על ידי קהילה של מתנדבים, וכפופה <a href="%s">%s לרישיון</a>.
    ‬
    ‫אפשר לתרום ולסייע לשפר אותה.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
he: התכנית הזאת מפותחת בגלוי על ידי קהילה של מתנדבים והיא כפופה לרישיון ‎%s‎.
    
    ‫אפשר לתרום ולסייע לשפר אותה.

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under.
en: Unknown License
he: רישיון לא ידוע

en: _Learn More
he: _ללמוד עוד

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
he: יישום זה מפותח ברישיון לא ידוע, ואף יתכן שהוא יישום קנייני. קשה יותר למצוא בו בעיות אבטחה, והוא עשוי לעבור שינויים ללא פיקוח.
    
    ‫יתכן ולא תהיה לך אפשרות לתרום ליישום זה.

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
he: תכנית זו מפותחת ברישיון לא ידוע, ואף יתכן שהיא תכנה קניינית. קשה יותר למצוא בה בעיות אבטחה, והיא עשויה לעבור שינויים ללא פיקוח.
    
    ‫יתכן ולא תהיה לך אפשרות לתרום לתכנית הזאת.

note: Translators: This is used for "License    Proprietary"
en: Proprietary
he: קנייני

en: This app is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this app.
he: יישום זה אינו מפותח בגלוי, לכן רק המפתחים שלו יודעים איך הוא עובד. קשה יותר למצוא בו בעיות אבטחה, והוא עשוי לעבור שינויים ללא פיקוח.
    
    ‫אין לך אפשרות לתרום לתכנית הזאת.

en: This software is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this software.
he: תכנית זו אינה מפותחת בגלוי, לכן רק המפתחים שלה יודעים איך היא עובדת. קשה יותר למצוא בה בעיות אבטחה, והיא עשויה לעבור שינויים ללא פיקוח.
    
    ‫אין לך אפשרות לתרום לתכנית הזאת.

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Special License
he: רישיון מיוחד

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
he: יישום זה מפותח בכפוף לרישיון המיוחד <a href="%s">%s</a>.
    
    יתכן ולא תהיה לך אפשרות לתרום ליישום זה.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
he: יישום זה מפותח בכפוף לרישיון המיוחד „%s”.
    
    יתכן ולא תהיה לך אפשרות לתרום ליישום זה.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
he: התכנית מפותחת בכפוף <a href="%s">%s לרישיון</a>.
    ‬
    ‫יתכן ולא תהיה באפשרותך לתרום ולסייע לשפר אותה.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
he: התכנית מפותחת בכפוף לרישיון „%s”.
    ‬
    ‫יתכן ולא תהיה באפשרותך לתרום ולסייע לשפר אותה.

note: TRANSLATORS: initial start
en: Downloading Software Catalog
he: מוריד קטלוג תכנה

en: Loading page
he: דף בטעינה

en: Starting Up
he: מתחיל

en: Moderate page
he: פיקוח על דף

en: There are no reviews to moderate
he: אין סקירות לפיקוח

en: Unknown source
he: מקור לא ידוע

note: Translators: It's like a beta version of the software, a test version
en: Beta
he: בטא

note: TRANSLATORS: This is the header for package additions during * a system update
en: Additions
he: נוספו

note: TRANSLATORS: This is the header for package removals during * a system update
en: Removals
he: הוסרו

[ctx: Packages to be updated during a system upgrade]
note: TRANSLATORS: This is the header for package updates during * a system update
en: Updates
he: עדכונים

note: TRANSLATORS: This is the header for package downgrades during * a system update
en: Downgrades
he: שונמכו

note: Translators: This is a clickable link on the third party repositories message dialog. It's part of a constructed sentence: "Provides access to additional software from [selected external sources]. Some proprietary software is included."
en: selected external sources
he: מקורות חיצוניים נבחרים

note: Translators: This is the third party repositories message dialog. The %s is replaced with "selected external sources" link. Repositories Preferences is an item from Software's main menu.
en: Provides access to additional software from %s. Some proprietary software is included.
    
    You can enable those repositories later in Software Repositories preferences.
he: מספק גישה לתכניות נוספות דרך %s. כולל גם תכנות קנייניות.
    
    ניתן לאפשר מאגרים אלה מאוחר יותר בהעדפות מקורות תכנה.

note: TRANSLATORS: Heading asking whether to turn third party software repositories on of off.
en: Enable Third Party Software Repositories?
he: לאפשר מקורות תכנה מצד שלישי?

note: TRANSLATORS: button to keep the third party software repositories off
en: _Ignore
he: ה_תעלמות

note: TRANSLATORS: button to turn on third party software repositories TRANSLATORS: button to accept the agreement
en: _Enable
he: ל_אפשר

en: Available for your operating system
he: זמין עבור מערכת ההפעלה שלך

note: Translators: the '%s' is replaced with the distribution name, constructing for example: "Available for Fedora Linux"
en: Available for %s
he: זמין עבור %s

note: Translators: This is the title of the main page of the UI.
en: Explore
he: חשיפה

en: Overview page
he: דף סקירה

note: Translators: This is a heading for a section with all available apps.
en: Available Apps
he: יישומים זמינים

note: Translators: This is a heading for a list of categories.
en: Other Categories
he: קטגוריות אחרות

en: No App Data Found
he: לא נמצא מידע על יישומים

[ctx: Distribution name]
en: Unknown
he: לא ידועה

note: TRANSLATORS: button text
en: _OK
he: _אישור

en: User declined installation
he: המשתמש דחה את ההתקנה

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and * '%s' is an app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Prepare %s
he: מכין את %s

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * repository name, e.g. 'GNOME Nightly'
en: Are you sure you want to remove the %s repository?
he: להסיר את המקור %s?

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: All apps from %s will be uninstalled, and you will have to re-install the repository to use them again.
he: כל היישומים מהמקור %s יוסרו, ויהיה עליך להתקין מחדש את המקור על מנת להשתמש בהם שוב.

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Uninstall %s?
he: להסיר את התקנת %s?

en: App Settings & Data
he: הגדרות יישום ונתונים

note: Translators: the '%s' is replaced with the app name
en: It will not be possible to use %s after removal.
he: לא תהיה אפשרות להשתמש ביישום %s לאחר ההסרה שלו.

note: Translators: this is part of section about deleting app's data, where the 'keep' means 'keep the data'
en: _Keep
he: _שמירה

en: Allows restoring app settings and content
he: לאפשר שחזור נתוני היישום וההגדרות שלו

note: Translators: this is part of section about deleting app's data
en: _Delete
he: _מחיקה

en: Permanently deletes data to save disk space
he: למחוק את הנתונים לצמיתות על מנת לחסוך מקום בכונן

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: It will not be possible to use %s after removal. App data and settings will be kept on disk, to allow restoring the app in the future.
he: תהיה אפשרות לחזור ולהשתמש ביישום %s לאחר ההסרה. נתוני היישום וההגדרות שלו ישמרו על הכונן, על מנת לאפשר שחזור של היישום בעתיד.

note: TRANSLATORS: this is button text to remove the app
en: _Uninstall
he: ה_סרת התקנה

en: Preferences
he: העדפות

en: Software Updates
he: עדכוני תכנה

en: _Automatic
he: _אוטומטי

en: Automatically check for and download updates
he: בדיקה והורדה אוטומטית של עדכונים

en: _Manual
he: _ידני

en: Checking for and downloading updates must be done manually
he: בדיקה והורדת עדכונים תתבצע בצורה ידנית בלבד

en: Automatic Update _Notifications
he: ה_תרעות עדכונים אוטומטיים

en: Notify when updates have been automatically installed
he: הצגת התרעות עם התקנת עדכונים אוטומטיים

en: Content Filters
he: סינון תוכן

en: Only Show _Free Software
he: תכנה _חופשית בלבד

en: Hide proprietary software when browsing and searching
he: הסתרת תכנה קניינית בסיור ובחיפוש

en: Only Show _Verified Developers
he: הצגת מפתחים _מאומתים בלבד

en: Show only apps from developers whose identity has been verified
he: הצגת יישומים ממפתחים שזהותם אומתה

en: Checking for and downloading updates uses data and power. Automatic update features are therefore paused when on metered network connections and when power saver is on.
he: בדיקה והורדת עדכונים משתמשת בנתונים וצורכת חשמל. משכך, תכונת בדיקת אוטומטית מושהית כאשר ההתחברות לרשת מוגבלת או בזמן שחיסכון בחשמל פועל.

note: TRANSLATORS: This is a text displayed during a distro upgrade. %s will be replaced by the name and version of distro, e.g. 'Fedora 23'.
en: Installed software is incompatible with %s, and will be automatically removed during upgrade.
he: כמה מהתכנות המותקנות אינן תואמות עם %s, ותוסרנה אוטומטית בזמן השדרוג.

en: Incompatible Software
he: תכנה לא תואמת

en: _Upgrade
he: _שדרוג

note: TRANSLATORS: The '%s' is replaced with a repository name, like "Fedora Modular - x86_64"
en: Software that has been installed from “%s” will cease to receive updates.
he: תכניות שהותקנו דרך „%s” תפסקנה לקבל עדכונים.

en: Disable Repository?
he: להשבית מאגר?

en: Remove Repository?
he: להסיר מאגר?

note: TRANSLATORS: this is button text to disable a repo
en: _Disable
he: ה_שבתה

note: TRANSLATORS: this is button text to remove a repo
en: _Remove
he: ה_סרה

en: Enable New Repositories
he: הפעלת מאגרים חדשים

en: Turn on new repositories when they are added.
he: להפעיל מאגרים חדשים ברגע הוספתם.

note: TRANSLATORS: this is the clickable * link on the third party repositories info bar
en: more information
he: מידע נוסף

note: TRANSLATORS: this is the third party repositories info bar. The '%s' is replaced with a link consisting a text "more information", which constructs a sentence: "Additional repositories from selected third parties - more information."
en: Additional repositories from selected third parties — %s.
he: מאגרים נוספים ממקורות צד־שלישי נבחרים — %s.

en: Fedora Third Party Repositories
he: מאגרי צד־שלישי של פדורה

note: TRANSLATORS: this is the fallback text we use if we can't figure out the name of the operating system
en: the operating system
he: מערכת ההפעלה

note: TRANSLATORS: This is the description text displayed in the Software Repositories dialog. %s gets replaced by the name of the actual distro, e.g. Fedora.
en: These repositories supplement the default software provided by %s.
he: מקור זה משלים את התכנה המסופקת על ידי %s.

en: Software Repositories
he: מקורות תכנה

en: No Repositories
he: אין מאגרים

note: TRANSLATORS: This string states how many apps have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of apps.
en: %u app installed | %u apps installed
he[0]: הותקן יישום אחד
he[1]: הותקנו שני יישומים
he[2]: ‫הותקנו %u יישומים
he[3]: ‫הותקנו %u יישומים

note: TRANSLATORS: This string states how many add-ons have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of add-ons.
en: %u add-on installed | %u add-ons installed
he[0]: תוסף אחד הותקן
he[1]: שני תוספים הותקנו
he[2]: ‫%u תוספים הותקנו
he[3]: ‏‫%u תוספים הותקנו

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of apps, and the translated * string will be substituted in
en: %u app | %u apps
he[0]: יישום אחד
he[1]: שני יישומים
he[2]: ‏%u יישומים
he[3]: ‏%u יישומים

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of add-ons, and the translated * string will be substituted
en: %u add-on | %u add-ons
he[0]: תוסף אחד
he[1]: שני תוספים
he[2]: ־‫‏%u תוספים
he[3]: ־‫%u תוספים

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The first placeholder is the translated string “%u app” or * “%u apps”. The second placeh
en: %s and %s installed | %s and %s installed
he[0]: ‫%s ו%s הותקנו
he[1]: ‫%s ו%s הותקנו
he[2]: ‫%s ו%s הותקנו
he[3]: ‏‫%s ו%s הותקנו

en: Checking installed software…
he: בודק את התכנה שהותקנה…

en: Remove
he: הסרה

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really bad app
en: Hate it
he: שנוּא

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		Not a great app
en: Don’t like it
he: לא משהו

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A fairly-good app
en: It’s OK
he: בסדר

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A good app
en: Like it
he: חביב

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really awesome app
en: Love it
he: אהוב

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		No star has been clicked yet
en: Select a Star to Leave a Rating
he: יש לבחור כוכב על מנת להשאיר דירוג

note: TRANSLATORS: the review can't just be copied and pasted
en: Please take more time writing the review
he: נא להשקיע קצת יותר בכתיבת הביקורת

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: Please choose a star rating
he: נא לבחור מספר כוכבים לדירוג

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too short
he: הביקורת קצרה מדי

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too long
he: הביקורת ארוכה מדי

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too short
he: התיאור קצר מדי

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too long
he: התיאור ארוך מדי

note: Translators: Title of the dialog box where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write a Review
he: כתיבת ביקורת

note: Translators: A button to publish the user's opinion about the app.
en: _Send
he: _שליחה

en: Please provide a rating, summary and review text. Reviews should not be used to report problems: instead, contact the developer or your support provider.
he: נא לספק טקסט דירוג, תקציר וסקירה. אין להשתמש בסקירות כדי לדווח על תקלות: במקום, יש לפנות למפתחים או לספק השירות שלך.

en: Review Summary
he: תקציר הביקורת

[ctx: app review]
note: Translators: This is where the users enter their opinions about the apps.
en: Write a short review
he: כתיבת תקציר לביקורת

en: Find what data is sent in our <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">privacy policy</a>. The full name attached to your account will be shown publicly.
he: ניתן לראות איזה מידע נשלח ב<a href="https://odrs.gnome.org/privacy">מדיניות הפרטיות</a> שלנו. השם המלא מהחשבון שלך יוצג באופן גלוי לציבור.

en: %u review total | %u reviews total
he[0]: סקירה אחת בסך הכול
he[1]: שתי סקירות בסך הכול
he[2]: ‫%u סקירות בסך הכול
he[3]: ‫%u סקירות בסך הכול

en: out of 5 stars
he: מתוך 5 כוכבים

[ctx: Reviewer name]
note: TRANSLATORS: this is when a user doesn't specify a name
en: Unknown
he: לא ידוע

note: TRANSLATORS: we explain what the action is going to do
en: You can report reviews for abusive, rude, or discriminatory behavior.
he: ניתן לדווח על ביקורת מעליבה, גסה או משפילה.

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Once reported, a review will be hidden until it has been checked by an administrator.
he: לאחר הדיווח, הביקורת תוסתר עד שתיבדק על יד ההנהלה.

note: TRANSLATORS: window title when * reporting a user-submitted review * for moderation
en: Report Review?
he: לדווח על הביקורת?

note: TRANSLATORS: button text when * sending a review for moderation
en: _Report
he: _דיווח

note: Translators: Users can express their opinions about other users' opinions about the apps.
en: Was this review useful to you?
he: ביקורת זו הועילה לך?

en: Yes
he: כן

en: No
he: לא

note: Translators: Button text for indifference, only used when moderating
en: Meh
he: לא במיוחד

en: Report…
he: דיווח…

en: Remove…
he: הסרה…

en: App isn’t sandboxed but the distribution has checked that it is not malicious
he: היישום אינו מבודד אך ההפצה בדקה שאינו זדוני

en: Check that you trust the vendor, as the app isn’t sandboxed
he: נא לוודא שהספק הזה מהימן, כיוון שהיישום אינו מבודד

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Permissions
he: אין הרשאות

en: App is fully sandboxed
he: היישום מבודד לחלוטין

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Network Access
he: גישה לרשת

en: Can access the internet
he: יכול לגשת לאינטרנט

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Network Access
he: אין גישה לרשת

en: Cannot access the internet
he: לא ניתן לגשת לרשת האינטרנט

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses System Services
he: משתמש בשירותי מערכת

en: Can request data from system services
he: יכול לבקש נתונים משירותי המערכת

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses Session Services
he: משתמש בשירותי הפעלה

en: Can request data from session services
he: יכול לבקש נתונים משירותי ההפעלה

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Device Access
he: גישה להתקני משתמש

en: Can access devices such as webcams or gaming controllers
he: יכול לגשת להתקנים כגון מצלמות או בקרי משחקים

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No User Device Access
he: אין גישה להתקני משתמש

en: Cannot access devices such as webcams or gaming controllers
he: לא יכול לגשת להתקנים כגון מצלמות או בקרי משחקים

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Input Device Access
he: גישה להתקני קלט

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Microphone Access
he: גישה למיקרופון

en: Can listen using microphones without asking permission
he: יכול להאזין באמצעות המיקרופון מבלי לבקש הרשאה

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: System Device Access
he: גישה להתקני מערכת

en: Can access system devices which require elevated permissions
he: יכול לגשת להתקני מערכת הדורשים הרשאות מיוחדות

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Screen Contents Access
he: גישה לתוכן המסך

en: Can access the contents of the screen or other windows
he: יכול לגשת לתוכן של המסך או של חלונות אחרים

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Legacy Windowing System
he: מערכת חלונאית מיושנת

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Arbitrary Permissions
he: הרשאות שרירותיות

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Settings
he: הגדרות משתמש

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read/Write Access
he: גישת קריאה/כתיבה מלאה למערכת הקבצים

en: Can read and write all data on the file system
he: יכול לקרוא ולכתוב את כל הנתונים במערכת הקבצים

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read/Write Access
he: גישת קריאה/כתיבה לתיקיית הבית

en: Can read and write all data in your home directory
he: יכול לקרוא ולכתוב את כל הנתונים בתיקיית הבית שלך

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read Access
he: גישה מלאה לקרוא ממערכת הקבצים

en: Can read all data on the file system
he: יכול לקרוא את כל הנתונים ממערכת הקבצים

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read Access
he: גישה לקריאת תיקיית הבית

en: Can read all data in your home directory
he: יכול לקרוא את כל הנתונים בתיקיית הבית שלך

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read/Write Access
he: גישת קריאה/כתיבה לתיקיית ההורדות

en: Can read and write all data in your downloads directory
he: יכול לקרוא ולכתוב את כל הנתונים בתיקיית ההורדות שלך

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read Access
he: גישה לקריאה מתיקיית ההורדות

en: Can read all data in your downloads directory
he: יכול לקרוא את כל הנתונים בתיקיית ההורדות שלך

en: Can read and write all data in the directory
he: יכול לקרוא ולכתוב את כל הנתונים בתיקייה

en: Can read all data in the directory
he: יכול לקרוא את כל הנתונים בתיקייה

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No File System Access
he: אין גישה למערכת הקבצים

en: Cannot access the file system at all
he: אין גישה כלל למערכת הקבצים

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: App developer is verified
he: גוף פיתוח היישום מאומת

en: The developer of this app has been verified to be who they say they are
he: גוף הפיתוח של היישום הזה אומת והוא אכן מי שהוא טוען שהוא

note: Translators: This indicates an app uses an outdated SDK. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Insecure Dependencies
he: תלויות מפוקפקות

en: Software or its dependencies are no longer supported and may be insecure
he: התמיכה בתכנית או בתלויות שלה נגמרה והן עלולות להיות מפוקפקות

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
he: יישום זה לא מספק את הרישיון אליו הוא כפוף, ויתכן שהוא קנייני

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
he: תכנה זו לא מספקת את הרישיון אליה היא כפופה, ויתכן שהיא קניינית

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Proprietary Code
he: קוד קנייני

en: The source code is not public, so it cannot be independently audited and might be unsafe
he: קוד המקור אינו ציבורי, לכן אין אפשרות לפקח עליו באופן עצמאי והוא עשוי להיות לא בטוח

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”
he: יישום זה מפותח בכפוף לרישיון המיוחד „%s”

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”
he: התכנית הזאת מפותחת בכפוף לרישיון „%s”

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Auditable Code
he: קוד שניתן לפקח עליו

en: The source code is public and can be independently audited, which makes the app more likely to be safe
he: קוד המקור ציבורי וניתן לפקח עליו באופן בלתי תלוי, מה שאומר שסביר להניח שהיישום די בטוח

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * The placeholder is the app name.
en: %s is privileged
he: היישום %s סופק על ידי המפיץ

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is safe
he: היישום ‫%s בטוח

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is probably safe
he: היישום ‫%s כנראה בטוח

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is potentially unsafe
he: היישום ‫%s עשוי להזיק

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is unsafe
he: היישום ‫%s אינו בטוח

[ctx: Unknown license]
note: Translators: This is used for "License    Unknown"
en: Unknown
he: לא ידוע

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the permissions of an app
en: Safety
he: אבטחה

en: License
he: רישיון

note: Translators: This is a heading for a row showing the origin/source of an app (such as ‘flathub’).
en: Source
he: מקור

en: SDK
he: ‫SDK (ערכת פיתוח)

en: Outdated SDK version
he: גרסת SDK שפג תוקפה

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the previous screenshot in the screenshot carousel.
en: Previous Screenshot
he: צילום המסך הקודם

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the next screenshot in the screenshot carousel.
en: Next Screenshot
he: צילום המסך הבא

note: Translators: Shortened form of “no screenshots available” when showing an app’s details.
en: No Screenshots
he: אין צילומי מסך

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot and * we get back 404
en: Screenshot not found
he: לא נמצא צילום מסך

note: TRANSLATORS: possibly image file corrupt or not an image
en: Failed to load image
he: טעינת התמונה נכשלה

note: TRANSLATORS: this is when we request a screenshot size that * the generator did not create or the parser did not add
en: Screenshot size not found
he: גודל צילום מסך לא נמצא

note: TRANSLATORS: this is when we try create the cache directory * but we were out of space or permission was denied
en: Could not create cache
he: לא ניתן ליצור מטמון

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot * that was not a valid URL
en: Screenshot not valid
he: צילום מסך לא תקף

note: TRANSLATORS: this is when networking is not available
en: Screenshot not available
he: אין צילום מסך

en: Screenshot
he: צילום מסך

note: TRANSLATORS: this is when there are too many search results * to show in in the search page
en: %u more match | %u more matches
he[0]: עוד תוצאה אחת
he[1]: עוד שתי תוצאות
he[2]: עוד %u תוצאות
he[3]: ‫עוד %u תוצאות

en: Search page
he: דף חיפוש

en: Search for Apps
he: חיפוש אחר יישומים

en: No App Found
he: לא נמצאו יישומים

note: TRANSLATORS: this is part of the in-app notification, * where the %s is the truncated hostname, e.g. * 'alt.fedoraproject.org' * where the %s is the origin id, e.g. 'fedora' * where the %s is a multi-word localised app name * e.g. 'Getting things GNOME!"
en: “%s”
he: ‏„%s”

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates
he: לא ניתן להוריד עדכונים

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download firmware updates
he: לא ניתן להוריד עדכוני קושחה

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: internet access required
he: לא ניתן לעדכן: נדרשת גישה לאינטרנט

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: not enough disk space
he: לא ניתן לעדכן: אין מספיק מקום בכונן

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: authentication required
he: לא ניתן לעדכן: נדרש אימות

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: invalid authentication
he: לא ניתן לעדכן: האימות לא היה תקין

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: permission required
he: לא ניתן לעדכן: נדרשת הרשאה

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to get list of updates
he: לא ניתן לקבל את רשימת העדכונים

en: Unable to install: download failed
he: לא ניתן להתקין: ההורדה נכשלה

en: Unable to install: missing runtime
he: לא ניתן להתקין: חסרים רכיבי זמן ריצה

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s
he: לא ניתן להקין את %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: internet access required
he: לא ניתן להתקין: נדרשת גישה לאינטרנט

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: invalid app format
he: לא ניתן להתקין: ליישום יש תבנית לא חוקית

en: Unable to install: not enough disk space
he: לא ניתן להתקין: אין מספיק מקום בכונן

en: Unable to install: authentication required
he: לא ניתן להתקין: נדרש אימות

en: Unable to install: invalid authentication
he: לא ניתן להתקין: האימות לא היה תקין

en: Unable to install: permission required
he: לא ניתן להתקין: נדרשת הרשאה

en: Unable to install: device must be plugged in
he: לא ניתן להתקין: ההתקן צריך להיות מחובר לחשמל

en: Unable to install: low battery
he: לא ניתן להתקין: סוללה חלשה

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: download failed
he: לא ניתן לעדכן: ההורדה נכשלה

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: device must be plugged in
he: לא ניתן לעדכן: ההתקן חייב להיות מחובר לחשמל

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: low battery
he: לא ניתן לעדכן: סוללה חלשה

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s
he: לא ניתן לעדכן את %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates
he: לא ניתן להתקין עדכונים

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade
he: לא ניתן לשדרג

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: download failed
he: לא ניתן לשדרג: ההורדה נכשלה

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: internet access required
he: לא ניתן לשדרג: נדרשת גישה לאינטרנט

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: not enough disk space
he: לא ניתן לשדרג: אין מספיק מקום בכונן

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: authentication required
he: לא ניתן לשדרג: נדרש אימות

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: invalid authentication
he: לא ניתן לשדרג: האימות לא היה תקין

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: permission required
he: לא ניתן לשדרג: נדרשת הרשאה

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: device must be plugged in
he: לא ניתן לשדרג: ההתקן חייב להיות מחובר לחשמל

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: low battery
he: לא ניתן לשדרג: סוללה חלשה

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication required
he: לא ניתן להסיר את ההתקנה: נדרש אימות

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication invalid
he: לא ניתן להסיר את ההתקנה: האימות לא היה תקין

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: permission required
he: לא ניתן להסיר את ההתקנה: נדרשת הרשאה

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: device must be plugged in
he: לא ניתן להסיר את ההתקנה: ההתקן חייב להיות מחובר לחשמל

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: low battery
he: לא ניתן להסיר את ההתקנה: סוללה חלשה

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s
he: לא ניתן להסיר את התקנת %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the '%s' is replaced with the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to launch %s
he: לא ניתן להפעיל את %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification TRANSLATORS: we failed to get a proper error code
en: Sorry, something went wrong
he: משהו לא עבד, עמך הסליחה

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Not enough disk space for operation
he: אין מספיק מקום פנוי בכונן כדי לבצע פעולה זו

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: file type not supported
he: לא ניתן להתקין: סוג הקובץ לא נתמך

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: authentication failed
he: לא ניתן להתקין: האימת לא היה תקין

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install
he: לא ניתן להקין

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to contact %s
he: לא ניתן ליצור קשר עם %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the 'Software' means this app, aka 'GNOME Software'.
en: Restart Software to use new plugins
he: יש להפעיל מחדש את מרכז התכנה כדי להשתמש בתוספים חדשים

note: TRANSLATORS: need to be connected to the AC power
en: Device needs to be plugged in
he: ההתקן צריך להיות מחובר לחשמל

note: TRANSLATORS: not enough juice to do this safely
en: Battery level is too low
he: הסוללה חלשה מדי

en: _Software Repositories
he: מ_קורות תכנה

en: _Keyboard Shortcuts
he: _צירופי מקשים

en: _Preferences
he: _העדפות

en: Search
he: חיפוש

en: Main Menu
he: תפריט ראשי

en: Search apps
he: חיפוש יישומים

note: Translators: A label for a button to show all available software.
en: _Explore
he: _סיור

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: A label for a button to show only software which is already installed.
en: _Installed
he: _מותקן

[ctx: Header bar button for list of apps to be updated]
note: Translators: A label for a button to show only updates which are available to install.
en: _Updates
he: _עדכונים

en: Go back
he: חזרה

note: Translators: This is shown in a bubble to represent a 0 byte * storage size, so its context is “storage size: none”. The * bubble is small, so the string should be as short as * possible.
en: None
he: אין

en: App Data
he: נתוני יישום

en: Data needed for the app to run
he: נתונים שנדרשים ליישום כדי לפעול

en: User Data
he: נתוני משתמש

en: Data created by you in the app
he: הנתונים שנוצרו על ידיך ביישום

en: Cache Data
he: נתונים במטמון

en: Temporary cached data
he: נתונים שנשמרו במטמון זמנית

en: The app itself
he: היישום עצמו

en: Required Dependencies
he: תלויות נדרשות

en: Shared system components required by this app
he: רכיבי מערכת שיתופיים שנדרשים ליישום זה

[ctx: Download size]
en: Unknown
he: לא ידוע

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the storage or download size needed for an app
en: Storage
he: אחסון

note: Translators: Please do not translate the markup or link href
en: Cached data can be cleared from the <a href="dummy">_app settings</a>.
he: נתונים ששמורים במטמון ניתן לפינוי דרך <a href="dummy">ה_גדרות היישום</a>.

en: %s (Installed)
he: ‏%s (הותקן)

en: %s (Installing)
he: ‏%s (בהתקנה)

en: %s (Downloading)
he: ‏%s (בהורדה)

en: %s (Removing)
he: ‏%s (בהסרה)

en: _Details
he: _פרטים

en: Examine Disk
he: בחינת הכונן

en: Network Settings
he: הגדרות רשת

en: _Restart Now…
he: הפעלה מ_חדש כעת…

note: TRANSLATORS: this is the subtitle of the installed updates dialog window. %s will be replaced by the date when the updates were installed. The date format is defined by the locale's preferred date representation ("%x" in strftime.)
en: Installed on %s
he: מותקן על %s

note: TRANSLATORS: this is the title of the installed updates dialog window
en: Installed Updates
he: עדכונים מותקנים

en: No Updates Installed
he: לא הותקנו עדכונים

en: Updates Are Out of Date
he: העדכונים אינם בתוקף

en: Please check for available updates
he: נא לבדוק אם יש עדכונים תוכנה זמינים

en: Critical Updates Ready to Install
he: עדכונים מהותיים מוכנים להתקנה

en: Install critical updates as soon as possible
he: יש להתקין עדכונים מהותיים במהירות האפשרית

en: Critical Updates Available to Download
he: עדכונים מהותיים זמינים להורדה

en: Download critical updates as soon as possible
he: להוריד עדכונים מהותיים במהירות האפשרית

en: Updates Ready to Install
he: עדכונים מוכנים להתקנה

en: Software updates are ready and waiting
he: עדכוני תכנה מוכנים וממתינים

en: Updates Available to Download
he: עדכונים זמינים להורדה

en: Software updates can be downloaded
he: ניתן להוריד עדכוני תכנה

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated and restart is required
en: %u App Updated — Restart Required | %u Apps Updated — Restart Required
he[0]: יישום אחד עודכן - נדרשת הפעלה מחדש
he[1]: שני יישומים עודכנו - נדרשת הפעלה מחדש
he[2]: ‫‏%u יישומים עודכנו - נדרשת הפעלה מחדש
he[3]: ‫‏%u יישומים עודכנו - נדרשת הפעלה מחדש

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated
en: %u App Updated | %u Apps Updated
he[0]: יישום אחד עודכן
he[1]: שני יישומים עודכנו
he[2]: ‫‏%u יישומים עודכנו
he[3]: ‫‏%u יישומים עודכנו

note: TRANSLATORS: %1 is an app name, e.g. Firefox
en: %s has been updated.
he: ‏%s עודכן.

note: TRANSLATORS: the app needs restarting
en: Please restart the app.
he: יש להפעיל את היישום מחדש.

note: TRANSLATORS: %1 and %2 are both app names, e.g. Firefox
en: %s and %s have been updated.
he: ‏%s ו־%s עודכנו.

note: TRANSLATORS: at least one app needs restarting
en: %u app requires a restart. | %u apps require a restart.
he[0]: יישום אחד דורש הפעלה מחדש.
he[1]: שני יישומים דורשים הפעלה מחדש.
he[2]: ‫%u יישומים דורשים הפעלה מחדש.
he[3]: ‫%u יישומים דורשים הפעלה מחדש.

note: TRANSLATORS: %1, %2 and %3 are all app names, e.g. Firefox
en: Includes %s, %s and %s.
he: כולל ‏%s, ‏%s ו־%s.

note: TRANSLATORS: this is when the current operating system version goes end-of-life
en: Operating System Updates Unavailable
he: עדכוני מערכת הפעלה לא זמינים

note: TRANSLATORS: this is the message dialog for the distro EOL notice
en: Upgrade to continue receiving security updates.
he: יש לשדרג כדי להמשיך לקבל עדכוני אבטחה.

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade, the replacement would be the * distro name, e.g. 'Fedora'
en: A new version of %s is available to install
he: גרסה חדשה של %s זמינה להתקנה

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade
en: Software Upgrade Available
he: שדרוג תכנה זמין

note: TRANSLATORS: title when we offline updates have failed
en: Software Updates Failed
he: עדכון התכנה נכשל

note: TRANSLATORS: message when we offline updates have failed
en: An important operating system update failed to be installed.
he: התקנת עדכוני מערכת חשובים נכשלה.

en: Show Details
he: הצגת פרטים

note: TRANSLATORS: Notification title when we've done a distro upgrade
en: System Upgrade Complete
he: עדכון המערכת הושלם

note: TRANSLATORS: This is the notification body when we've done a * distro upgrade. First %s is the distro name and the 2nd %s * is the version, e.g. "Welcome to Fedora 28!"
en: Welcome to %s %s!
he: ברוך בואך אל %s %s!

note: TRANSLATORS: title when we've done offline updates
en: Software Update Installed | Software Updates Installed
he[0]: הותקן עדכון תכנה
he[1]: הותקנו עדכוני תכנה
he[2]: הותקנו עדכוני תכנה
he[3]: הותקנו עדכוני תכנה

note: TRANSLATORS: message when we've done offline updates
en: An important operating system update has been installed. | Important operating system updates have been installed.
he[0]: הותקן עדכון חשוב למערכת הפעלה.
he[1]: הותקנו עדכונים חשובים למערכת הפעלה.
he[2]: הותקנו עדכונים חשובים למערכת הפעלה.
he[3]: הותקנו עדכונים חשובים למערכת הפעלה.

[ctx: updates]
note: TRANSLATORS: Button to look at the updates that were installed. * Note that it has nothing to do with the app reviews, the * users can't express their opinions here. In some languages * "Review (evaluate) something" is a different translation than * "Review (browse) something."
en: Review
he: ביקורת

note: TRANSLATORS: this is when the offline update failed
en: Failed To Update
he: העדכון נכשל

note: TRANSLATORS: the user must have updated manually after * the updates were prepared
en: The system was already up to date.
he: המערכת כבר היתה עדכנית.

note: TRANSLATORS: the user aborted the update manually
en: The update was cancelled.
he: העדכון בוטל.

note: TRANSLATORS: the package manager needed to download * something with no network available
en: Internet access was required but wasn’t available. Please make sure that you have internet access and try again.
he: נדרשה גישה לאינטרנט אך זו לא היתה זמינה. נא לוודא כי יש לך גישה לאינטרנט ואחר כך לנסות שוב.

note: TRANSLATORS: if the package is not signed correctly
en: There were security issues with the update. Please consult your software provider for more details.
he: היתה בעיית אבטחה עם העדכון. נא להתייעץ עם ספק התכנה שלך למידע נוסף.

note: TRANSLATORS: we ran out of disk space
en: There wasn’t enough disk space. Please free up some space and try again.
he: לא היה מספיק מקום פנוי בכונן הקשיח שלך. נא לפנות מקום ולנסות שוב.

note: TRANSLATORS: We didn't handle the error type
en: We’re sorry: the update failed to install. Please wait for another update and try again. If the problem persists, contact your software provider.
he: עמך הסליחה: התקנת העדכון נכשלה. נא להמתין לעדכון נוסף ולנסות שוב. אם הבעיה נמשכת, נא ליצור קשר עם ספק התכנה שלך.

note: TRANSLATORS: This is the time when we last checked for updates
en: Last checked: %s
he: בדיקה אחרונה: %s

en: Stop
he: עצירה

en: Check for Updates
he: בדיקת עדכונים

note: TRANSLATORS:  the first %s is the distro name, e.g. 'Fedora' * and the second %s is the distro version, e.g. '25'
en: %s %s has stopped receiving critical software updates
he: ‏%s %s הפסיק לקבל עדכוני תכנה חיוניים

note: TRANSLATORS: This message is meant to tell users that they need to upgrade * or else their distro will not get important updates.
en: Your operating system has stopped receiving critical software updates
he: מערכת ההפעלה שלך הפסיקה לקבל עדכוני תכנה חיוניים

note: TRANSLATORS: this is to explain that downloading updates may cost money
en: Charges May Apply
he: עשויים לחול חיובים

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Checking for updates while using mobile broadband could cause you to incur charges.
he: בדיקת עדכונים תוך שימוש בפס רחב נייד עשויה לשאת בחיובים נוספים.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Check _Anyway
he: _לבדוק בכל מקרה

note: TRANSLATORS: can't do updates check
en: No Network
he: אין רשת

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Internet access is required to check for updates.
he: צריכה להיות גישה לאינטרנט כדי לבדוק אם יש עדכונים.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Network _Settings
he: ה_גדרות רשת

en: Software Upgrades Downloaded
he: שדרוג תכנה הורד

en: Software upgrades have been downloaded and are ready to be installed.
he: שדרוגי תכנה הורדו זה מכבר ומוכנים להתקנה.

en: Check for updates
he: בדיקת עדכונים

[ctx: Apps to be updated]
en: Updates
he: עדכונים

en: Updates page
he: דף עדכונים

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: Loading Updates
he: העדכונים נטענים

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: This could take a while
he: פעולה זו עשויה לקחת זמן מה

note: TRANSLATORS: This means all software (plural) installed on this system is up to date.
en: Up to Date
he: עדכני

en: Use Mobile Data?
he: להשתמש בחבילת הגלישה?

en: Checking for updates when using mobile broadband could cause you to incur charges
he: בדיקת עדכונים תוך שימוש בפס רחב נייד עשויה לשאת בחיובים נוספים

en: _Check Anyway
he: ל_בדוק בכל מקרה

en: No Connection
he: אין חיבור

en: Go online to check for updates
he: יש להתחבר לאינטרנט כדי לבדוק אם יש עדכונים

en: _Network Settings
he: הגדרות _רשת

en: Error
he: שגיאה

en: Updates are automatically managed
he: עדכונים מנוהלים אוטומטית

en: Software Updates Paused
he: עדכוני התכנה מושהים

en: Automatic software updates have been paused for the following reasons:
he: עדכוני תוכנה אוטומטיים הושהו מהסיבות הבאות:

en: 
    • The current network connection is metered
he: 
    • החיבור הנוכחי לרשת מדוד

en: 
    • The current network connection prohibits large downloads
he: 
    • החיבור הנוכחי לרשת מונע הורדות גדולות

en: 
    • Power saver mode is active
he: 
    • מצב חיסכון בחשמל פעיל

en: 
    • Game mode is active
he: 
    • מצב משחק פעיל

en: Software updates paused
he: עדכוני התכנה מושהים

en: Network connection is metered - software updates paused
he: החיבור לרשת מדוד - עדכוני התוכנה מושהים

en: Network connection prohibits large downloads - software updates paused
he: החיבור לרשת מונע הורדות גדולות - עדכוני התוכנה מושהים

en: Power saver mode is active - software updates paused
he: מצב חיסכון בחשמל פעיל - עדכוני תוכנה מושהים

en: Game mode is active - software updates paused
he: מצב משחקים פעיל - עדכוני תוכנה מושהים

note: TRANSLATORS: This is the button for installing all * offline updates
en: _Restart & Update…
he: ה_פעלה מחדש ועדכון…

note: TRANSLATORS: This is the button for upgrading all * online-updatable apps
en: U_pdate All
he: עדכון של ה_כול

en: Software Updates Downloaded
he: עדכוני תכנה הורדו

en: Software updates have been downloaded and are ready to be installed.
he: עדכוני הורדו זה מכבר ומוכנים להתקנה.

note: TRANSLATORS: This is the header for system firmware that * requires a reboot to apply
en: Integrated Firmware
he: קושחה מוטמעת

note: TRANSLATORS: This is the header for offline OS and offline * app updates that require a reboot to apply
en: Requires Restart
he: נדרשת הפעלה מחדש

note: TRANSLATORS: This is the header for online runtime and * app updates, typically flatpaks or snaps
en: App Updates
he: עדכוני יישומים

note: TRANSLATORS: This is the header for device firmware that can * be installed online
en: Device Firmware
he: קושחת התקן

en: _Download
he: הו_רדה

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The first %s is the distro name * and the 2nd %s is the version, e.g. "Fedora 35 Available"
en: %s %s Available
he: ‫%s %s זמינה

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The %s is the distro name, * e.g. "GNOME OS Available"
en: %s Available
he: ‫%s זמינה

en: Learn about the new version
he: מידע על הגרסה החדשה

note: Translators: the first '%s' is replaced with the downloaded size, the second '%s' with the total download size, forming text like "135 MB of 2 GB downloaded"
en: %s of %s downloaded
he: התקבלו %s מתוך %s

note: Translators: the '%u' is replaced with the actual percentage being already downloaded, forming text like "13% downloaded"
en: %u%% downloaded
he: ‫%u%% התקבלו

en: A major upgrade, with new features and added polish.
he: עדכון גדול, עם תכונות חדשות וליטוש נוסף.

en: _Restart & Upgrade…
he: הפעלה מ_חדש ושדרוג…

en: Remember to back up data and files before upgrading.
he: עליך לזכור לגבות את הנתונים ואת הקבצים בטרם השדרוג.

en: Failed to delete file “%s”: %s
he: ארע כשל במחיקת הקובץ „%s”: ‏‎%s

en: Failed to delete directory “%s”: %s
he: ארע כשל במחיקת התיקייה „%s”: ‏‎%s

en: Add, remove or update software on this computer
he: הוספה, הסרה ועדכון של תוכנות במחשב זה

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;
he: עדכונים;שדרוג;מקורות;מאגרים;העדפות;התקנה;הסרה;מחיקה;תכנית;תכנה;יישום;חנות;

note: TRANSLATORS: this is a group of updates that are not * packages and are not shown in the main list
en: System Updates
he: עדכוני מערכת

note: TRANSLATORS: this is a longer description of the * "System Updates" string
en: General system updates, such as security or bug fixes, and performance improvements.
he: עדכוני מערכת כלליים, כגון אבטחה או תיקוני תקלות לרבות שיפורי ביצועים.

note: Translators: The '%s' is replaced with the OS name, like "Endless OS"
en: %s update with new features and fixes.
he: עדכון עבור %s, עם תכונות חדשות ותיקונים נוספים.

en: EOS update service could not fetch and apply the update.
he: שירות העדכון של EOS לא הצליח לקבל ולהחיל את העדכון.

en: Web App
he: יישום רשת

en: Web Apps Support
he: תמיקה ביישומי רשת

en: Run popular web applications in a browser
he: הרצת יישומי רשת פופולריים בדפדפן

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading upgrade information…
he: פרטי השדרוג מתקבלים…

note: TRANSLATORS: this is a title for Fedora distro upgrades
en: Upgrade for the latest features, performance and stability improvements.
he: כדאי לעדכן כדי לקבל את היכולות העדכניות לצד שיפורים הן בביצועים והן ביציבות.

en: Flatpak Support
he: תמיכת Flatpak

en: Flatpak is a framework for desktop apps on Linux
he: ‏Flatpak זוהי מסגרת עבור יישומים שולחניים על לינוקס

note: Reference: https://docs.flatpak.org/en/latest/flatpak-command-reference.html#idm45858571325264
en: System folder %s
he: תיקיית מערכת %s

en: Home subfolder %s
he: תת־תיקיית הבית %s

en: Host system folders
he: תיקיות מערכת אירוח

en: Host system configuration from /etc
he: הגדרות מערכת מארחת מ־‎/etc

en: Desktop folder
he: תיקיית שולחן עבודה

en: Desktop subfolder %s
he: תת־תיקיית שולחן עבודה %s

en: Documents folder
he: תיקיית מסמכים

en: Documents subfolder %s
he: תת־תיקיית מסמכים %s

en: Music folder
he: תיקיית מוזיקה

en: Music subfolder %s
he: תת־תיקיית מוזיקה %s

en: Pictures folder
he: תיקיית תמונות

en: Pictures subfolder %s
he: תת־תיקיית תמונות %s

en: Public Share folder
he: תיקיית שיתוף ציבורית

en: Public Share subfolder %s
he: תת־תיקיית שיתוף ציבורית %s

en: Videos folder
he: תיקיית וידאו

en: Videos subfolder %s
he: תת־תיקיית וידאו %s

en: Templates folder
he: תיקיית תבניות

en: Templates subfolder %s
he: תת־תיקיית תבניות %s

en: User cache folder
he: תיקיית מטמון משתמש

en: User cache subfolder %s
he: תת־תיקיית מטמון משתמש %s

en: User configuration folder
he: תיקיית הגדרות משתמש

en: User configuration subfolder %s
he: תת־תיקיית הגדרות משתמש %s

en: User data folder
he: תיקיית נתוני משתמש

en: User data subfolder %s
he: תת־תיקיית נתוני משתמש %s

en: User runtime folder
he: תיקיית זמן ריצת משתמש

en: User runtime subfolder %s
he: תת־תיקיית זמן ריצת משתמש %s

en: Filesystem access to %s
he: גישה למערכת הקבצים אל %s

note: TRANSLATORS: status text when downloading new metadata
en: Getting flatpak metadata for %s…
he: מקבל מידע Flatpak עבור %s…

en: Failed to refine addon ‘%s’: %s
he: כוונון התוסף ‚%s’ נכשל: %s

en: User Installation
he: התקנת משתמש

en: System Installation
he: התקנת מערכת

en: App ID
he: מזהה יישום

en: Failed to add to install for addon ‘%s’: %s
he: ‫הוספה להתקנה של התוסף ‚%s’ נכשלה: %s

en: Failed to add to uninstall for addon ‘%s’: %s
he: ‫הוספה להסרה של התוסף ‚%s’ נכשלה: %s

en: Remote “%s” doesn't allow install of “%s”, possibly due to its filter. Remove the filter and repeat the install. Detailed error: %s
he: ‏„%s” המרוחקת אינה מאפשרת התקנה של „%s”, יתכן בגלל המסנן שלה. יש להסיר את המסן ולחזור על ההתקנה. פרטי שגיאה: %s

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
he: סוללת המערכת חלשה מדי כדי לבצע עדכון

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
he: סוללת המערכת חלשה מדי כדי לבצע עדכון (%u%%, נדרש %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
he: לא ניתן להשיג את ההתקן, או שהוא מחוץ לטווח הרשת האלחוטית

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
he: סוללת ההתקן חלשה מדי

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
he: סוללת ההתקן חלשה מדי כדי לבצע עדכון (%u%%, נדרש %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
he: ההתקן ממתין להחלת העדכון

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
he: ההתקן דורש זרם חילופין כדי להתחבר

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
he: לא ניתן להשתמש בהתקן בזמן שהכיסוי סגור

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
he: עדכון להתקן %s

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
he: עדכון מערכת ל־%s

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
he: עדכון לבקר משובץ ל־%s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
he: עדכון מנוע ניהול ל־%s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
he: עדכון מנוע ניהול לשימוש עסקי ל־%s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
he: עדכון מנוע ניהול לשימוש ביתי ל־%s

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
he: עדכון לבקר %s

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
he: עדכון לבקר Thunderbolt ל־%s

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system bootup
en: %s CPU Microcode Update
he: עדכון מיקרוקוד למעבד של %s

note: TRANSLATORS: configuration refers to hardware state, * e.g. a security database or a default power value
en: %s Configuration Update
he: עדכון הגדרות ל־%s

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
he: עדכון סוללה ל־%s

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
he: עדכון מצלמה ל־%s

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
he: עדכון TPM‏ ל־%s

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
he: עדכון משטח מגע ל־%s

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
he: עדכון עכבר ל־%s

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
he: עדכון מקלדת ל־%s

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
he: עדכון לבקר אחסון %s

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
he: עדכון למנשק תקשורת %s

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
he: עדכון לצג %s

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
he: עדכון ל־‏BMC‏ %s

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
he: עדכון להתקן USB ‏%s

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
he: עדכון להתקן %s

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
he: עדכון להתקן הבזק %s

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
he: עדכון ל־SSD ‏%s

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
he: עדכון ל־GPU ‏%s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
he: עדכון לתחנת עגינה %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
he: עדכון לתחנת עגינה USB ‏%s

en: Firmware update could not be applied:
he: לא ניתן להחיל את עדכוני הקושחה:

en: Firmware
he: קושחה

en: Firmware Upgrade Support
he: תמיכה בשדרוג קושחות

en: Provides support for firmware upgrades
he: מספק תמיכה עבור שדרוג קושחות

en: Install Unsigned Software?
he: להתקין תכנית לא חתומה?

en: Software that is to be installed is not signed. It will not be possible to verify the origin of updates to this software, or whether updates have been tampered with.
he: התכנית המיועדת להתקנה אינה חתומה. לא ניתן יהיה לאמת את מקור עדכוני התכנית הזאת או האם בוצעה חבלה בעדכונים.

en: Download Unsigned Software?
he: להוריד תכנית לא חתומה?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with.
he: עדכונים לא חתומים זמינים. ללא חתימה, לא ניתן יהיה לוודא את מקור העדכון או האם בוצעה בהם חבלה.

en: Update Unsigned Software?
he: לעדכן תכנית לא חתומה?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with. Software updates will be disabled until unsigned updates are either removed or updated.
he: עדכונים לא חתומים זמינים. ללא חתימה, לא ניתן יהיה לוודא את מקור העדכון או האם בוצעה בהם חבלה. עדכוני תכנה הושבתו עד שעדכוני תכנה חתומים מוסרים או מעודכנים.

en: Packages
he: חבילות

en: Failed to install updates:
he: התקנת עדכונים נכשלה:

en: Operating System (OSTree)
he: מערכת הפעלה (OSTree)

note: TRANSLATORS: default snap store name
en: Snap Store
he: חנות Snap

en: Snap Support
he: תמיכה ב־Snap

en: A snap is a universal Linux package
he: ‏Snap זו חבילה שנתמכת במגוון הפצות לינוקס
