gnome-software - en to hi translation catalogue (1043 entries)

en: Software
hi: सॉफ्टवेयर

en: Install and update apps
hi: ऐप्स स्थापित और अद्यतन करें

en: Software allows you to find and install new apps and system extensions and remove existing installed apps.
hi: सॉफ्टवेयर आपको नए ऐप्स और सिस्टम विस्तार खोजने और स्थापित करने और मौजूदा स्थापित किए गए ऐप्स को हटाने की अनुमति देता है।

en: Software showcases featured and popular apps with useful descriptions and multiple screenshots per app. Apps can be found either through browsing the list of categories or by searching. It also allows you to update your system using an offline update.
hi: GNOME सॉफ्टवेयर उपयोगी विवरणों और प्रति एप्लिकेशन एकाधिक स्क्रीनशॉट के साथ विशिष्ट और लोकप्रिय एप्लिकेशन को दिखाता है। एप्लिकेशन को श्रेणियों की सूची को ब्राउज़ करके या उन्हें खोजकर ब्राउज़ किया जा सकता है। यह आपको ऑफ़लाइन अद्यतन का उपयोग करके आपके सिस्टम को भी अद्यतित करने देता है।

en: Overview panel
hi: अवलोकन फलक

en: Details panel
hi: विवरण फलक

en: Installed panel
hi: स्थापित फलक

en: Updates panel
hi: अद्यतन फलक

en: The update details
hi: अद्यतन विवरण

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
hi: GNOME परियोजना

en: Install an appstream file into a system location
hi: सिस्टम स्थान में कोई ऐपस्ट्रीम फाइल स्थापित करें

en: Installing an appstream file into a system location
hi: सिस्टम स्थान में कोई ऐपस्ट्रीम फाइल स्थापित कर रहा है

en: A list of compatible projects
hi: संगत परियोजनाओं की सूची

en: This is a list of compatible projects we should show such as GNOME, KDE and XFCE.
hi: यह संगत परियोजनाओं की एक सूची है जिसे हमें दिखाना चाहिए जैसे कि GNOME, KDE और XFCE।

en: Whether to manage updates and upgrades in GNOME Software
hi: क्या GNOME सॉफ्टवेयर में अद्यतन और उन्नयन प्रबंधित करना है

en: If disabled, GNOME Software will hide the updates panel, not perform any automatic updates actions or prompt for upgrades.
hi: अक्षम होने परहै, GNOME सॉफ्टवेयर अद्यतन फलक को छिपा देगा, कोई स्वचालित अद्यतन कार्रवाई नहीं करेगा या उन्नयन के लिए संकेत नहीं देगा।

en: Automatically download and install updates
hi: अद्यतन स्वचालित रूप से डाउनलोड और स्थापित करें

en: If enabled, GNOME Software automatically downloads software updates in the background, also installing ones that do not require a reboot.
hi: सक्षम होने पर, GNOME सॉफ्टवेयर स्वचालित रूप से पृष्ठभूमि में सॉफ्टवेयर अद्यतन डाउनलोड करता है, साथ ही ऐसे अद्यतन भी इंस्टॉल करता है जिन्हें रीबूट की आवश्यकता नहीं होती है।

en: Notify the user about software updated in the background
hi: पृष्ठभूमि में अद्यतन सॉफ्टवेयर के बारे में उपयोक्ता को सूचित करता है

en: If enabled, GNOME Software notifies the user about updates that happened whilst the user was idle.
hi: सक्षम होने पर, GNOME सॉफ्टवेयर उपयोक्ता को उन अद्यतन के बारे में सूचित करता है जो उपयोक्ता के निष्क्रिय रहने के दौरान हुए थे।

en: Whether to automatically refresh when on a metered connection
hi: मीटरीकृत कनेक्शन पर होने पर स्वचालित रूप से रिफ़्रेश करना है या नहीं

en: If enabled, GNOME Software automatically refreshes in the background even when using a metered connection (eventually downloading some metadata, checking for updates, etc., which may incur in costs for the user).
hi: सक्षम होने पर, मीटरीकृत कनेक्शन का उपयोग करने पर भी GNOME Software स्वचालित रूप से पृष्ठभूमि में रिफ़्रेश होगा (फलतः कुछ मेटाडाटा डाउनलोड करना, अद्यतन के लिए जाँचना इत्यादि, जिससे हो सकता है कि उपयोक्ता पर शुल्क लगेे)।

en: Whether it’s the very first run of GNOME Software
hi: चाहे यह GNOME Software का पहला संचालन हो

en: Show star ratings next to applications
hi: एप्लिकेशन के पास तारा रेटिंग दिखाएं

en: Filter applications based on the default branch set for the remote
hi: रिमोट के लिए सेट डिफ़ॉल्ट ब्रांच पर आधारित ऐप्लिकेशन्स फ़िल्टर करें

en: Non-free applications show a warning dialog before install
hi: सशुल्क एप्लिकेशन स्थापित होने के पहले चेतावनी संवाद दिखाते हैं

en: When non-free applications are installed a warning dialog can be shown. This controls if that dialog is suppressed.
hi: सशुल्क एप्लिकेशन के स्थापित होने पर चेतावनी संवाद दिखाई दे सकता है। उस संवाद के दबे होने पर वह इसे नियंत्रित करता है।

en: The last update check timestamp
hi: अंतिम अद्यतन जाँच टाइमस्टैम्प

en: The last upgrade notification timestamp
hi: अंतिम नवीनीकरण सूचना टाइमस्टैम्प

en: The last update notification timestamp
hi: अंतिम अद्यतन अधिसूचना टाइमस्टैम्प

en: The timestamp of the first security update, cleared after update
hi: पहले सुरक्षा अद्यतन का टाइमस्टैम्प, जो अद्यतन के बाद साफ़ किया गया

en: The last update timestamp
hi: अंतिम अद्यतन टाइमस्टैम्प

en: The age in seconds to verify the upstream screenshot is still valid
hi: अपस्ट्रीम स्क्रीनशॉट अभी भी मान्य है, यह सत्यापित करने के लिए सेकंड में समयावधि

en: Choosing a larger value will mean less round-trips to the remote server but updates to the screenshots may take longer to show to the user. A value of 0 means to never check the server if the image already exists in the cache.
hi: बड़ा मान चुनने का अर्थ होगा कि रिमोट सर्वर के लिए कम राउंड-ट्रिप्स लेकिन उपयोक्ताओं को स्क्रीनशॉट्स के अद्यतन दिखाने में अधिक समय लग सकता है। 0 मान का अर्थ है कि अगर छवि पहले से ही कैशे में मौजूद है तो सर्वर की कभी जाँच नहीं की जाएगी।

en: The server to use for application reviews
hi: एप्लिकेशन समीक्षाओं के लिए उपयोग किया जाने वाला सर्वर

en: The minimum karma score for reviews
hi: समीक्षाओं के लिए न्यूनतम कर्मा स्कोर

en: Reviews with karma less than this number will not be shown.
hi: इस संख्या से कम कर्मा वाली समीक्षाओं को दिखाया नहीं जाएगा।

en: A list of official repositories that should not be considered 3rd party
hi: आधिकारिक रिपॉजिटरी की एक सूची जिसे तृतीय पक्ष नहीं माना जाना चाहिए

en: A list of required repositories that cannot be disabled or removed
hi: आवश्यक रिपॉजिटरी की एक सूची जिसे अक्षम या हटाया नहीं जा सकता

en: A list of official repositories that should be considered free software
hi: आधिकारिक रिपॉजिटरी की एक सूची जिसे मुफ़्त सॉफ्टवेयर माना जाना चाहिए

en: The licence URL to use when an application should be considered free software
hi: किसी एप्लिकेशन को निःशुल्क सॉफ्टवेयर के रूप में माने जाने पर उपयोग किए जाने के लिए लाइसेंस URL

en: Install bundled applications for all users on the system where possible
hi: जहाँ भी संभव हो, वहाँ सिस्टम पर सभी उपयोक्ताओं के लिए बंडल किए गए ऐप्लिकेशन स्थापित करें

en: Allow access to the Software Repositories dialog
hi: सॉफ्टवेयर रिपॉजिटरी संवाद तक पहुंच की अनुमति दें

en: Offer upgrades for pre-releases
hi: पूर्व-रिलीज़ के लिए नवीनीकरण ऑफ़र करें

en: Show some UI elements informing the user that an app is non-free
hi: उपयोक्ता को यह सूचित करने वाले कुछ UI घटक दिखाएं कि ऐप शुल्क सहित है

en: Show the installed size for apps in the list of installed applications
hi: स्थापित ऐप्लिकेशन की सूची में ऐप्स के लिए स्थापना आकार दिखाएं

en: The URI that explains nonfree and proprietary software
hi: URI जो शुल्क सहित और स्वामित्व संबंधी सॉफ्टवेयर बताते हैं

en: A list of URLs pointing to appstream files that will be downloaded into an swcatalog folder
hi: ऐपस्ट्रीम फाइलों की ओर इशारा करने वाले URL की एक सूची जिसे swcatalog फोल्डर में डाउनलोड किया जाएगा

en: Install the AppStream files to a system-wide location for all users. If false, files are installed in non-standard $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml directory
hi: सभी उपयोक्ताओं के लिए ऐपस्ट्रीम फाइलों को सिस्टम-व्यापी स्थान पर स्थापित करता है। यदि गलत है, तो फाइलें गैर-मानक $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml निर्देशिका में स्थापित की जाती हैं

en: Priority order of packaging formats to prefer, with more important formats listed first. An empty array means the default order. Omitted formats are assumed to be listed last. Example packaging formats are: deb, flatpak, rpm, snap. The formats can be optionally specified with an origin name, divided by a colon, for example 'flatpak:flathub'.
hi: पैकेजिंग प्रारूपों का प्राथमिकता क्रम, पहले सूचीबद्ध अधिक महत्वपूर्ण प्रारूपों के साथ। एक खाली सरणी का मतलब डिफ़ॉल्ट क्रम है। छोड़े गए प्रारूपों को अंतिम रूप से सूचीबद्ध माना जाता है। उदाहरण पैकेजिंग प्रारूप हैं: deb, flatpak, rpm, snap। प्रारूपों को वैकल्पिक रूप से एक मूल नाम के साथ निर्दिष्ट किया जा सकता है, जिसे कोलन द्वारा विभाजित किया जाता है, उदाहरण के लिए 'flatpak:flathub'।

en: The timestamp of the last attempt to remove unused Flatpak runtimes
hi: अप्रयुक्त Flatpak रनटाइम को हटाने के अंतिम प्रयास का टाइमस्टैम्प

en: Set to 'true' to show only freely licensed apps and hide any proprietary apps.
hi: केवल स्वतंत्र रूप से लाइसेंस प्राप्त ऐप्स दिखाने और किसी भी मालिकाना ऐप्स को छिपाने के लिए 'सही' पर निर्धारित करें।

en: Set to 'true' to show only apps from developers whose identity has been verified.
hi: केवल प्रमाणित विकासकर्ता के ऐप्स दिखाने के लिए "सही" पर निर्धारित करें।

en: The timestamp of the last received historical updates.
hi: अंतिम प्राप्त ऐतिहासिक अद्यतन का टाइमस्टैम्प।

en: A string storing the gnome-online-account id used to login
hi: लॉगिन करने के लिए उपयोग की जाने वाली gnome-online-account id को संग्रहीत करने वाली एक स्ट्रिंग

note: TRANSLATORS: tool that is used when moving profiles system-wide
en: GNOME Software AppStream system-wide installer
hi: GNOME Software AppStream सिस्टम-व्यापी इंस्टॉलर

en: Failed to parse command line arguments
hi: कमांड लाइन तर्क पार्स करने में विफल रहा

note: TRANSLATORS: user did not specify a valid filename
en: You need to specify exactly one filename
hi: आपको स्पष्ट रूप से एक फाइलनाम निर्दिष्ट करने की आवश्यकता है

note: TRANSLATORS: only able to install files as root
en: This program can only be used by the root user
hi: इस प्रोग्राम का उपयोग केवल रूट उपयोक्ता द्वारा किया जा सकता है

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to validate content type: %s
hi: सामग्री प्रकार सत्यापित करने में विफल: %s

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to move: %s
hi: स्थानांतरित करने में विफल: %s

en: Software Install
hi: सॉफ्टवेयर स्थापना

en: Install selected software on the system
hi: सिस्टम पर चयनित सॉफ्टवेयर स्थापित करें

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon Violence
hi: कार्टून हिंसा

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding cartoon violence
hi: कार्टून हिंसा के संबंध में कोई जानकारी नहीं

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Fantasy Violence
hi: काल्पनिक हिंसा

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding fantasy violence
hi: काल्पनिक हिंसा के संबंध में कोई जानकारी नहीं

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic Violence
hi: यथार्थवादी हिंसा

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding realistic violence
hi: यथार्थवादी हिंसा के संबंध में कोई जानकारी नहीं

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Violence Depicting Bloodshed
hi: रक्तपात को दर्शाती हिंसा

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding bloodshed
hi: रक्तपात को दर्शाती हिंसा के संबंध में कोई जानकारी नहीं है

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Violence
hi: यौन हिंसा

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexual violence
hi: यौन हिंसा के संबंध में कोई जानकारी नहीं

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Alcohol
hi: शराब

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to alcohol
hi: शराब के संदर्भ में कोई जानकारी नहीं

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Narcotics
hi: नशीले पदार्थ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to illicit drugs
hi: अवैध दवाओं के संदर्भ में कोई जानकारी नहीं

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Tobacco
hi: तंबाकू

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to tobacco products
hi: तम्बाकू उत्पादों के संदर्भ में कोई जानकारी नहीं

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Nudity
hi: नग्नता

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding nudity of any sort
hi: किसी भी प्रकार की नग्नता के संबंध में कोई जानकारी नहीं

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Themes
hi: यौन प्रसंग

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to or depictions of sexual nature
hi: यौन प्रकृति के संदर्भ या चित्रण के संबंध में कोई जानकारी नहीं

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Profanity
hi: अभद्र भाषा

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding profanity of any kind
hi: किसी भी प्रकार के अभद्र भाषा के संबंध में कोई जानकारी नहीं है

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Inappropriate Humor
hi: अनुचित हास्य

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding inappropriate humor
hi: अनुचित हास्य के संबंध में कोई जानकारी नहीं

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination
hi: भेदभाव

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding discriminatory language of any kind
hi: किसी भी प्रकार की भेदभावपूर्ण भाषा के संबंध में कोई जानकारी नहीं

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Advertising
hi: विज्ञापन

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding advertising of any kind
hi: किसी भी प्रकार के विज्ञापन के संबंध में कोई जानकारी नहीं है

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling
hi: जुआ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding gambling of any kind
hi: जुए के संबंध में किसी भी प्रकार की कोई जानकारी नहीं है

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Purchasing
hi: खरीददारी

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding the ability to spend money
hi: पैसे खर्च करने की क्षमता के बारे में कोई जानकारी नहीं

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Chat Between Users
hi: उपयोक्ताओं के बीच बातचीत

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to chat with other users
hi: अन्य उपयोक्ताओं के साथ बातचीत करने के तरीकों के बारे में कोई जानकारी नहीं

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Audio Chat Between Users
hi: उपयोक्ताओं के बीच ऑडियो चैट

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to talk with other users
hi: अन्य उपयोक्ताओं से बात करने के तरीकों के बारे में कोई जानकारी नहीं

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Contact Details
hi: संपर्क विवरण

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of social network usernames or email addresses
hi: सोशल नेटवर्क उपयोक्ता नाम या ईमेल पते साझा करने के संबंध में कोई जानकारी नहीं

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Identifying Information
hi: पहचान के लिए जानकारी

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of user information with third parties
hi: तीसरे पक्ष के साथ उपयोक्ता की जानकारी साझा करने के संबंध में कोई जानकारी नहीं

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Location Sharing
hi: स्थान साझाकरण

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of physical location with other users
hi: अन्य उपयोक्ताओं के साथ भौतिक स्थान साझा करने के संबंध में कोई जानकारी नहीं

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Homosexuality
hi: समलैंगिकता

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to homosexuality
hi: समलैंगिकता के संदर्भ में कोई जानकारी नहीं

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prostitution
hi: वेश्यावृत्ति

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to prostitution
hi: वेश्यावृत्ति के संदर्भ में कोई जानकारी नहीं

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Adultery
hi: व्यभिचार

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to adultery
hi: व्यभिचार के संदर्भ में कोई जानकारी नहीं

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexualized Characters
hi: कामुक चरित्र

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexualized characters
hi: कामुक चरित्रों के संबंध में कोई जानकारी नहीं

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Desecration
hi: अपवित्रीकरण

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to desecration
hi: अपवित्रता के संदर्भ के संबंध में कोई जानकारी नहीं

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Human Remains
hi: मानव अवशेष

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding visible dead human remains
hi: दृश्यमान मृत मानव अवशेषों के संबंध में कोई जानकारी नहीं

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slavery
hi: गुलामी

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to slavery
hi: गुलामी के संदर्भ के संबंध में कोई जानकारी नहीं

en: Does not include references to drugs
hi: इसमें दवाओं का संदर्भ शामिल नहीं है

en: Does not include swearing, profanity, and other kinds of strong language
hi: इसमें गाली-गलौज, अपशब्द और अन्य प्रकार की कड़ी भाषा शामिल नहीं है

en: Does not include ads or monetary transactions
hi: इसमें विज्ञापन या मौद्रिक लेनदेन शामिल नहीं हैं

en: Does not include sex or nudity
hi: इसमें लिंग या नग्नता शामिल नहीं है

en: Does not include uncontrolled chat functionality
hi: इसमें अनियंत्रित चैट कार्यक्षमता शामिल नहीं है

en: Does not include violence
hi: इसमें हिंसा शामिल नहीं है

en: Drugs
hi: ड्रग्स

en: Strong Language
hi: सशक्त भाषा

en: Money
hi: धन

en: Social
hi: सामाजिक

en: Violence
hi: हिंसा

[ctx: Age rating]
note: Translators: The app is considered suitable to be run by all ages of people. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: All
hi: सभी

note: Translators: It’s unknown what age rating this app has. The * placeholder is the app name.
en: %s has an unknown age rating
hi: %s की अज्ञात आयु रेटिंग है

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for all ages. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for everyone
hi: %s सभी के लिए उपयुक्त है

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 3. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for toddlers
hi: %s बहुत छोटे बच्चों के लिए उपयुक्त है

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 5. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for young children
hi: %s छोटे बच्चों के लिए उपयुक्त है

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 12. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for children
hi: %s बच्चों के लिए उपयुक्त है

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people up to around age 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for teenagers
hi: %s किशोरों के लिए उपयुक्त है

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people aged up to and over 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for adults
hi: %s वयस्कों के लिए उपयुक्त है

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for a specified age group. The first placeholder is the app name, the second * is the age group.
en: %s is suitable for %s
hi: %s %s के लिए उपयुक्त है

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the suitability of an app for different ages. this one’s not a placeholder
en: Age Rating
hi: आयु रेटिंग

en: How to contribute missing information
hi: छूटी हुई जानकारी का योगदान कैसे करें

en: Local file
hi: स्थानीय फाइल

note: Translators: This is a heading for a row showing the package name of an app (such as ‘gnome-software-46.0-1’).
en: Package
hi: पैकेज

en: Pending
hi: लंबित

en: Pending install
hi: स्थापना लंबित है

en: Pending remove
hi: हटाया जाना लंबित है

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being installed
en: Installing
hi: स्थापित किया जा रहा है

en: Removing
hi: हटाया जा रहा है

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being downloaded
en: Downloading
hi: डाउनलोड किया जा रहा है

note: TRANSLATORS: button text TRANSLATORS: button text in the header when an app * can be installed TRANSLATORS: button text in the header when firmware * can be live-installed TRANSLATORS: update the fw
en: _Install
hi: स्थापित करें (_I)

en: _Uninstall…
hi: स्थापना रद्द करें (_U)…

en: Network
hi: नेटवर्क

en: Can communicate over the network
hi: नेटवर्क पर संचार कर सकता हैं

en: System Services
hi: सिस्टम सेवाएं

en: Can access D-Bus services on the system bus
hi: सिस्टम बस पर डी-बस सेवाओं तक पहुंच सकता हैं

en: Session Services
hi: सत्र सेवाएं

en: Can access D-Bus services on the session bus
hi: सत्र बस पर डी-बस सेवाओं तक पहुंच सकता हैं

en: Devices
hi: उपकरण

en: Can access arbitrary devices such as webcams
hi: वेबकैम जैसे मनमाने उपकरणों तक पहुंच सकता हैं

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access input devices
hi: इनपुट डिवाइस तक पहुंच सकता हैं

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access microphones
hi: माइक्रोफोन तक पहुंच सकता हैं

en: Can access system device files
hi: सिस्टम डिवाइस फाइलों तक पहुंच सकता हैं

en: Screen contents
hi: स्क्रीन सामग्री

note: Translators: This indicates an app can access the screen/display contents. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access screen contents
hi: स्क्रीन सामग्री तक पहुंच सकता हैं

en: Home folder
hi: होम फोल्डर

en: Can view, edit and create files
hi: फाइलें देख, संपादित और बना सकता हैं

en: Can view files
hi: फाइलें देख सकता हैं

en: File system
hi: फाइल सिस्टम

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_FILESYSTEM_OTHER is used only as a flag, with actual files being part of the read/full lists
en: Downloads folder
hi: डाउनलोड फोल्डर

en: Settings
hi: सेटिंग्स

en: Can view and change any settings
hi: किसी भी सेटिंग को देख और बदल सकता हैं

en: Legacy display system
hi: विरासत प्रदर्शन सिस्टम

en: Uses an old, insecure display system
hi: पुराने, असुरक्षित प्रदर्शन सिस्टम का उपयोग करता है

en: Sandbox escape
hi: सैंडबॉक्स से बचाव

en: Can escape the sandbox and circumvent any other restrictions
hi: सैंडबॉक्स से बच सकता हैं और किसी भी अन्य प्रतिबंध से बच सकता हैं

note: TRANSLATORS: this is where the packager did not write * a description for the update
en: No update description available.
hi: कोई अद्यतन विवरण उपलब्ध नहीं है।

note: FIXME support app == NULL set page title
en: Update Details
hi: अद्यतन विवरण

en: Requires additional permissions
hi: अतिरिक्त अनुमतियों की आवश्यकता है

note: Translators: Header of the section with other users' opinions about the app.
en: Reviews
hi: समीक्षाएं

en: No reviews were found for this app.
hi: इस ऐप के लिए कोई समीक्षा नहीं मिली।

en: No Reviews
hi: कोई समीक्षाएं नहीं

en: Version History
hi: संस्करण इतिहास

en: New in Version %s
hi: संस्करण %s में नया

en: Version %s
hi: संस्करण %s

en: No details for this release
hi: इस रिलीज़ के लिए कोई विवरण नहीं

note: TRANSLATORS: this is a command line option
en: Start up mode: either ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’ or ‘overview’
hi: स्टार्ट अप मोड: या तो 'अद्यतन', 'अद्यतन किया गया', 'स्थापित किया गया' या 'अवलोकन'

en: MODE
hi: मोड

en: Search for applications
hi: एप्लिकेशन खोजें

en: SEARCH
hi: खोजें

en: Show application details (using application ID)
hi: एप्लिकेशन का विवरण दिखाएं (एप्लिकेशन ID उपयोग करके)

en: Show application details (using package name)
hi: एप्लिकेशन का विवरण दिखाएं (पैकेज का नाम उपयोग करके)

en: PKGNAME
hi: पैकेज का नाम

en: Install the application (using application ID)
hi: ऐप्लिकेशन स्थापित करें (ऐप्लिकेशन ID का उपयोग करके)

en: Uninstall the application (using application ID)
hi: एप्लिकेशन की कीस्थापना रद्द करें (एप्लिकेशन ID का उपयोग करके)

en: Open a local package file
hi: स्थानीय पैकेज फाइल खोलें

en: FILENAME
hi: फाइल का नाम

en: The kind of interaction expected for this action: either ‘none’, ‘notify’, or ‘full’
hi: इस क्रिया के लिए अपेक्षित अंतर्क्रिया का प्रकार: या तो ‘कोई नहीं’, ‘सूचित करें’ या  ‘पूर्ण’

en: INTERACTION
hi: अंतर्क्रिया

en: Show a local metainfo or appdata file
hi: एक स्थानीय मेटाइन्फो या एपडेटा फाइल दिखाएं

en: Enable verbose debugging output (from the running instance, if already running)
hi: वाचाल डिबगिंग आउटपुट सक्षम करें (चल रहे इंस्टैंस से, यदि पहले से चल रहा है)

en: Installs any pending updates in the background
hi: किसी भी लंबित अद्यतन को पृष्ठभूमि में स्थापित करता है

en: Show preferences
hi: प्राथमिकताएं दिखाएं

en: Quit the running instance
hi: चल रहे इंस्टैंस से बाहर आएं

en: Prefer local file sources to AppStream
hi: AppStream के लिए स्थानीय फाइल स्रोतों को प्राथमिकता दें

en: Show version number
hi: संस्करण संख्या दिखाएं

en: Copyright © 2016–2023 GNOME Software contributors
hi: कॉपीराइट © 2016-2023 गनोम सॉफ्टवेयर योगदानकर्ता

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window TRANSLATORS: this is the menu item that opens the about window
en: About Software
hi: सॉफ्टवेयर के बारे में

note: TRANSLATORS: well, we seem to think so, anyway
en: A nice way to manage the software on your system.
hi: आपके सिस्टम पर सॉफ्टवेयर को प्रबंधित करने का बेहतर तरीका।

note: TRANSLATORS: we tried to show an app that did not exist
en: Sorry! There are no details for that application.
hi: माफ़ करें! उस एप्लिकेशन का कोई विवरण नहीं है।

note: Translators: The disk usage of an app when installed. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Installed Size
hi: स्थापित आकार

en: Includes %s of data and %s of cache
hi: %s का डेटा और %s का कैश शामिल है

en: Includes %s of data
hi: %s का डेटा शामिल है

en: Includes %s of cache
hi: %s का कैश शामिल है

en: Cache and data usage unknown
hi: कैश और डेटा उपयोग अज्ञात

note: Translators: The download size of an app. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Download Size
hi: डाउनलोड आकार

en: Needs no additional system downloads
hi: किसी अतिरिक्त सिस्टम डाउनलोड की आवश्यकता नहीं है

en: Needs an unknown size of additional system downloads
hi: अतिरिक्त सिस्टम डाउनलोड के अज्ञात आकार की आवश्यकता है

note: Translators: The placeholder is for a size string, * such as ‘150 MB’ or ‘1.5 GB’.
en: Needs %s of additional system downloads
hi: अतिरिक्त सिस्टम डाउनलोड की %s आवश्यकता है

note: Translators: Displayed if the download or installed size of * an app could not be determined. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Size is unknown
hi: आकार अज्ञात है

note: Translators: This indicates an app requires no permissions to run. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: No permissions
hi: कोई अनुमति नहीं

note: Translators: This indicates an app uses the network. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Has network access
hi: नेटवर्क पहुंच है

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus system services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses system services
hi: सिस्टम सेवाओं का उपयोग करता है

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus session services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses session services
hi: सत्र सेवाओं का उपयोग करता है

note: Translators: This indicates an app can access arbitrary hardware devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access hardware devices
hi: हार्डवेयर उपकरणों तक पहुंच सकता हैं

note: Translators: This indicates an app can access system devices such as /dev/shm. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access system devices
hi: सिस्टम उपकरणों तक पहुंच सकता हैं

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write all your data
hi: आपके सभी डेटा को पढ़/लिख सकता है

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read all your data
hi: आपका सारा डेटा पढ़ सकता है

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write your downloads
hi: आपके डाउनलोड पढ़/लिख सकता हैं

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read your downloads
hi: आपके डाउनलोड पढ़ सकता हैं

note: Translators: This indicates an app can access data in the system unknown to the Software. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access some specific files
hi: कुछ विशिष्ट फाइलों तक पहुंच सकता हैं

note: Translators: This indicates an app can access or change user settings. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access and change user settings
hi: उपयोक्ता सेटिंग्स तक पहुंच और उन्हें बदल सकता हैं

note: Translators: This indicates an app uses the X11 windowing system. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses a legacy windowing system
hi: अप्रचलित विंडो सिस्टम का उपयोग करता है

note: Translators: This indicates an app can escape its sandbox. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can acquire arbitrary permissions
hi: मनमानी अनुमतियां प्राप्त कर सकता हैं

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software developer is verified
hi: सॉफ्टवेयर डेवलपर सत्यापित है

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Reviewed by OS distributor
hi: OS वितरक द्वारा समीक्षित

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short. * The '%s' is replaced by the distribution name. Translators: The '%s' is replaced by the distribution name.
en: Reviewed by %s
hi: %s द्वारा समीक्षित

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by someone other than the user’s distribution, so might not be safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Provided by a third party
hi: किसी तीसरे पक्ष द्वारा उपलब्ध कराया गया

note: Translators: This indicates an app or its runtime reached its end of life. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software no longer supported
hi: सॉफ्टवेयर अब समर्थित नहीं है

note: Translators: This indicates an app’s source code is freely available, so can be audited for security. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Auditable code
hi: लेखापरीक्षा योग्य कोड

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Unknown license
hi: अज्ञात लाइसेंस

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Proprietary code
hi: मालिकाना कोड

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Special license
hi: विशेष लाइसेंस

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Privileged
hi: विशेषाधिकृत

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Safe
hi: सुरक्षित

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Probably Safe
hi: संभवतः सुरक्षित

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Potentially Unsafe
hi: संभावित रूप से असुरक्षित

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Unsafe
hi: असुरक्षित

en: Mobile Only
hi: केवल मोबाइल

en: Only works on a small screen
hi: केवल छोटी स्क्रीन पर काम करता है

en: Desktop Only
hi: केवल डेस्कटॉप

en: Only works on a large screen
hi: केवल बड़ी स्क्रीन पर काम करता है

en: Screen Size Mismatch
hi: स्क्रीन साइज बेमेल

en: Doesn’t support your current screen size
hi: आपके वर्तमान स्क्रीन आकार का समर्थन नहीं करता

en: Requires a touchscreen
hi: टचस्क्रीन की आवश्यकता है

en: Requires a keyboard
hi: कीबोर्ड की आवश्यकता है

en: Requires a mouse
hi: माउस की आवश्यकता है

en: Gamepad Needed
hi: गेमपैड की आवश्यकता है

en: Requires a gamepad to play
hi: खेलने के लिए गेमपैड की आवश्यकता है

note: Translators: This is used in a context tile to indicate that * an app works on phones, tablets *and* desktops. It should be * short and in title case.
en: Adaptive
hi: अनुकूली

en: Works on phones, tablets and desktops
hi: फोन, टैबलेट और डेस्कटॉप पर काम करता है

en: Probably requires a keyboard or mouse
hi: संभवतः एक कीबोर्ड या माउस की आवश्यकता है

en: Works on desktops and laptops
hi: डेस्कटॉप और लैपटॉप पर काम करता है

note: Translators: This indicates that the content rating for an * app says it can be used by all ages of people, as it contains * no objectionable content.
en: Contains no age-inappropriate content
hi: इसमें कोई आयु-अनुचित सामग्री नहीं है

en: No age rating information available
hi: कोई आयु रेटिंग जानकारी उपलब्ध नहीं है

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Visit Website
hi: वेबसाइट पर जाएं

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed. * The ellipsis indicates that further steps are required
en: Install…
hi: स्थापित करें…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows to cancel a queued install of the app
en: Cancel
hi: रद्द करें

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Install
hi: स्थापित करें

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel
en: Download
hi: डाउनलोड

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel * that allows the app to be easily updated live
en: Update
hi: अद्यतन

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily removed
en: Uninstall…
hi: स्थापना रद्द करें…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being erased
en: Uninstalling
hi: स्थापना रद्द की जा रही है

en: Critical update
hi: महत्वपूर्ण अद्यतन

note: TRANSLATORS: during the update the device * will restart into a special update-only mode
en: Device cannot be used during update.
hi: अद्यतन के दौरान उपकरण का उपयोग नहीं किया जा सकता।

note: TRANSLATORS: this refers to where the app came from
en: Source: %s
hi: स्रोतः %s

note: Translators: A message to indicate that an app has been renamed. The placeholder is the old human-readable name.
en: Renamed from %s
hi: %s से नाम बदला गया

note: Replace user-provided non-localized string with a localized text
en: Stopped Receiving Updates
hi: अद्यतन प्राप्त होना बंद हो गया

en: Critical Update
hi: गंभीर अद्यतन

[ctx: Single app]
en: Installed
hi: स्थापित किया गया

note: Translators: The placeholder is an app name
en: Help Translate %s
hi: %s का अनुवाद करने में सहायता करें

note: Translators: The placeholder is an app name
en: %s is designed, developed, and translated by an international community of contributors.
    
    This means that while it’s not yet available in your language, you can get involved and help translate it yourself.
hi: %s को योगदानकर्ताओं के एक अंतर्राष्ट्रीय समुदाय द्वारा डिज़ाइन, विकसित और अनुवादित किया गया है।
    
    इसका मतलब यह है कि हालांकि यह अभी तक आपकी भाषा में उपलब्ध नहीं है, आप इसमें शामिल हो सकते हैं और इसका अनुवाद करने में स्वयं मदद कर सकते हैं।

en: Translations
hi: अनुवाद

en: _Translation Website
hi: अनुवाद वेबसाइट (_T)

note: TRANSLATORS: This is a description for entering user/password
en: Login required remote %s (realm %s)
hi: लॉगिन आवश्यक रिमोट %s (दायरे %s)

en: Login Required
hi: लॉगिन आवश्यक

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
hi: रद्द (_C)

en: _Login
hi: लॉगिन (_L)

note: Translators: Placeholder text for a login entry. Translators: It's an origin scope, 'User' or 'System' installation
en: User
hi: उपयोक्ता

note: Translators: Placeholder text for a login entry.
en: Password
hi: पासवर्ड

note: TRANSLATORS: this is where all apps that don't * fit in other groups are put
en: Other
hi: अन्य

[ctx: Category]
note: TRANSLATORS: this is a subcategory matching all the * different apps in the parent category, e.g. "Games"
en: All
hi: सभी

note: TRANSLATORS: this is a subcategory of featured apps
en: Featured
hi: विशिष्ट

note: Heading for featured apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been featured ('picked') by the distribution.
en: Editor’s Choice
hi: संपादक की पसंद

note: Heading for recently updated apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been recently released upstream.
en: New & Updated
hi: नया एवं अद्यतित

note: Heading for web apps on a category page
en: Picks from the Web
hi: वेब से चुने हुए

note: Heading for the rest of the apps on a category page
en: Other Software
hi: अन्य सॉफ्टवेयर

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 1 to %u:
hi: कृपया 1 से %u तक कोई संख्या दर्ज करें:

note: TRANSLATORS: asking the user to choose an app from a list
en: Choose an app:
hi: एक ऐप चुनें:

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: All
hi: सभी

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Featured
hi: विशिष्ट

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: 3D Graphics
hi: 3D ग्राफिक्स

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Photography
hi: फोटोग्राफी

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Scanning
hi: स्कैनिंग

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Vector Graphics
hi: वेक्टर ग्राफिक्स

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Viewers
hi: दर्शक

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Audio Creation & Editing
hi: ऑडियो निर्माण एवं संपादन

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Music Players
hi: संगीत प्लेयर

[ctx: Menu of Productivity]
en: All
hi: सभी

[ctx: Menu of Productivity]
en: Featured
hi: विशिष्ट

[ctx: Menu of Productivity]
en: Calendar
hi: कैलेंडर

[ctx: Menu of Productivity]
en: Database
hi: डेटाबेस

[ctx: Menu of Productivity]
en: Finance
hi: वित्त

[ctx: Menu of Productivity]
en: Word Processor
hi: शब्द संसाधक

[ctx: Menu of Utilities]
en: Text Editors
hi: पाठ संपादक

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Web Browsers
hi: वेब ब्राउज़र्स

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: All
hi: सभी

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Featured
hi: विशिष्ट

[ctx: Menu of Games]
en: Action
hi: क्रिया

[ctx: Menu of Games]
en: Adventure
hi: साहसिक

[ctx: Menu of Games]
en: Arcade
hi: आर्केड

[ctx: Menu of Games]
en: Blocks
hi: ब्लॉक्स

[ctx: Menu of Games]
en: Board
hi: बोर्ड

[ctx: Menu of Games]
en: Card
hi: कार्ड

[ctx: Menu of Games]
en: Emulators
hi: अनुकरणकर्ता

[ctx: Menu of Games]
en: Kids
hi: बच्चे

[ctx: Menu of Games]
en: Logic
hi: तर्क

[ctx: Menu of Games]
en: Role Playing
hi: भूमिका निभाना

[ctx: Menu of Games]
en: Sports
hi: खेलकूद

[ctx: Menu of Games]
en: Strategy
hi: रणनीति

[ctx: Menu of Communication & News]
en: All
hi: सभी

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Featured
hi: विशिष्ट

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Chat
hi: चैट

[ctx: Menu of Education & Science]
en: All
hi: सभी

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Featured
hi: विशिष्ट

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Artificial Intelligence
hi: कृत्रिम बुद्धि

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Astronomy
hi: खगोल विद्या

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Chemistry
hi: रसायन शास्त्र

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Languages
hi: भाषाएं

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Math
hi: गणित

[ctx: Menu of Communication & News]
en: News
hi: समाचार

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Robotics
hi: रोबोटिक्स

[ctx: Menu of Art]
en: Art
hi: कला

[ctx: Menu of Reference]
en: Biography
hi: जीवनी

[ctx: Menu of Reference]
en: Comics
hi: कॉमिक्स

[ctx: Menu of Reference]
en: Fiction
hi: काल्पनिक कहानी

[ctx: Menu of Reference]
en: Health
hi: स्वास्थ्य

[ctx: Menu of Reference]
en: History
hi: इतिहास

[ctx: Menu of Reference]
en: Lifestyle
hi: जीवनशैली

[ctx: Menu of Reference]
en: Politics
hi: राजनीति

[ctx: Menu of Reference]
en: Sports
hi: खेल

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: All
hi: सभी

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Featured
hi: विशिष्ट

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Debuggers
hi: डिबगर्स

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Codecs
hi: कोडेक

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Hardware Drivers
hi: हार्डवेयर ड्राइवर्स

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Fonts
hi: फॉन्ट

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Input Sources
hi: इनपुट स्रोत

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Language Packs
hi: भाषा पैक

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Localization
hi: स्थानीयकरण

note: Translators: this is a menu category
en: Create
hi: बनाएं

note: Translators: this is a menu category
en: Work
hi: कार्य

note: Translators: this is a menu category
en: Play
hi: खेलें

note: Translators: this is a menu category
en: Socialize
hi: सामाजिककरण

note: Translators: this is a menu category
en: Learn
hi: शिक्षण

note: Translators: this is a menu category
en: Develop
hi: विकास करें

note: Translators: this is a menu category
en: Codecs
hi: कोडेक

note: Translators: this is a menu category
en: Hardware Drivers
hi: हार्डवेयर ड्राइवर

note: Translators: this is a menu category
en: Fonts
hi: फॉन्ट

note: Translators: this is a menu category
en: Input Sources
hi: इनपुट स्रोत

note: Translators: this is a menu category
en: Language Packs
hi: भाषा पैक

note: Translators: this is a menu category
en: Localization
hi: स्थानीयकरण

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that an app * has been successfully installed TRANSLATORS: this is the summary of a notification that a component
en: %s is now installed
hi: %s अब स्थापित कर दिया गया है

note: TRANSLATORS: an app has been installed, but * needs a reboot to complete the installation
en: A restart is required for the changes to take effect.
hi: परिवर्तनों को प्रभावी करने के लिए पुनरारंभ आवश्यक है।

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that an app * has been successfully installed
en: App is ready to be used.
hi: ऐप उपयोग के लिए तैयार है।

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: System updates are now installed
hi: सिस्टम अद्यतन अब स्थापित हो गए हैं

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: Recently installed updates are available to review
hi: हाल ही में स्थापित अद्यतन अब समीक्षा के लिए उपलब्ध हैं

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart
hi: पुनः प्रारंभ करें

en: Launch
hi: लॉन्च करें

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Software?
hi: सॉफ्टवेयर स्थापित करें?

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Third-Party Software?
hi: तृतीय-पक्ष सॉफ्टवेयर स्थापित करें?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Software Repository?
hi: सॉफ्टवेयर रिपॉजिटरी सक्षम करें?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Third-Party Software Repository?
hi: तृतीय-पक्ष सॉफ्टवेयर रिपोजिटरी सक्षम करें?

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is not <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">free and open source software</a>, and is provided by “%s”.
hi: %s <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">मुफ़्त और खुला स्रोत सॉफ्टवेयर</a> नहीं है, और “%s” द्वारा प्रदान किया जाता है।

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is provided by “%s”.
hi: %s “%s” द्वारा प्रदान किया जाता है।

en: This software repository must be enabled to continue installation.
hi: स्थापना जारी रखने के लिए इस सॉफ्टवेयर रिपॉजिटरी को सक्षम किया जाना चाहिए।

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use %s in some countries.
hi: कुछ देशों में %s को स्थापित करना या उपयोग करना अवैध हो सकता है।

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use this codec in some countries.
hi: कुछ देशों में इस कोडेक को स्थापित करना या उपयोग करना अवैध हो सकता है।

note: TRANSLATORS: this is button text to not ask about non-free content again
en: Don’t _Warn Again
hi: दोबारा चेतावनी न दें (_W)

note: TRANSLATORS: button text
en: Enable and _Install
hi: सक्षम और स्थापित करें (_I)

note: TRANSLATORS: these are show_detailed_error messages from the * package manager no mortal is supposed to understand, * but google might know what they mean
en: Detailed errors from the package manager follow:
hi: पैकेज मैनेजर की विस्तृत त्रुटियाँ इस प्रकार हैं:

en: Details
hi: विवरण

note: TRANSLATORS: button text
en: _Close
hi: बंद (_C)

note: Translators: an accept button label, in a Cancel/Accept dialog
en: _Accept
hi: स्वीकारें (_A)

note: TRANSLATORS: we've just live-updated some apps
en: An update has been installed | Updates have been installed
hi[0]: एक अद्यतन स्थापित किया गया है
hi[1]: अद्यतन स्थापित कर दिए गए हैं

note: TRANSLATORS: we've just removed some apps
en: An app has been removed | Apps have been removed
hi[0]: एक ऐप हटा दिया गया है
hi[1]: ऐप्स हटा दिए गए हैं

note: TRANSLATORS: the new apps will not be run until we restart
en: A restart is required for it to take effect. | A restart is required for them to take effect.
hi[0]: इसे प्रभावी बनाने के लिए पुनरारंभ की आवश्यकता है।
hi[1]: उन्हें प्रभावी बनाने के लिए पुनः आरंभ करना आवश्यक है।

note: TRANSLATORS: button text
en: Not Now
hi: अभी नहीं

note: TRANSLATORS: something happened less than 5 minutes ago
en: Just now
hi: बस अभी

en: %d minute ago | %d minutes ago
hi[0]: %d मिनट पहले
hi[1]: %d मिनट पहले

en: %d hour ago | %d hours ago
hi[0]: %d घंटा पहले
hi[1]: %d घंटे पहले

en: %d day ago | %d days ago
hi[0]: %d दिन पहले
hi[1]: %d दिनों पहले

en: %d week ago | %d weeks ago
hi[0]: %d हफ्ता पहले
hi[1]: %d हफ्तों पहले

en: %d month ago | %d months ago
hi[0]: %d महीना पहले
hi[1]: %d महीने पहले

en: %d year ago | %d years ago
hi[0]: %d वर्ष पहले
hi[1]: %d वर्षों पहले

note: TRANSLATORS: this is a what we use in notifications if the app's name is unknown
en: An app
hi: एक ऐप

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional MIME types.
en: %s is requesting additional file format support.
hi: %s अतिरिक्त फाइल प्रारूप समर्थन का अनुरोध कर रहा है।

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional MIME Types Required
hi: अतिरिक्त MIME प्रकार आवश्यक

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional fonts.
en: %s is requesting additional fonts.
hi: %s अतिरिक्त फ़ॉन्ट का अनुरोध कर रहा है।

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Fonts Required
hi: अतिरिक्त फ़ॉन्ट आवश्यक

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional codecs.
en: %s is requesting additional multimedia codecs.
hi: %s अतिरिक्त मल्टीमीडिया कोडेक्स का अनुरोध कर रहा है।

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Multimedia Codecs Required
hi: अतिरिक्त मल्टीमीडिया कोडेक्स्स आवश्यक

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional printer drivers.
en: %s is requesting additional printer drivers.
hi: %s अतिरिक्त प्रिंटर ड्राइवर का अनुरोध कर रहा है।

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Printer Drivers Required
hi: अतिरिक्त प्रिंटर ड्राइवर आवश्यक

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app wants to install additional packages.
en: %s is requesting additional packages.
hi: %s अतिरिक्त पैकेज का अनुरोध कर रहा है।

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Packages Required
hi: अतिरिक्त पैकेज आवश्यक

note: TRANSLATORS: this is a button that launches gnome-software
en: Find in Software
hi: सॉफ्टवेयर में खोजें

en: _Show More
hi: अधिक दिखाएं (_S)

en: _Show Less
hi: कम दिखाएं (_S)

en: Removing…
hi: हटाया जा रहा है…

en: Requires restart to finish install
hi: स्थापना समाप्त करने के लिए पुनरारंभ की आवश्यकता है

en: Requires restart to finish remove
hi: हटाने को पूरा करने के लिए पुनरारंभ की आवश्यकता है

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be installed soon
en: Pending installation…
hi: लंबित स्थापना…

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be updated soon
en: Pending update…
hi: लंबित अद्यतन…

note: Translators: This string is shown when downloading an app before install.
en: Downloading…
hi: डाउनलोड किया जा रहा है…

note: Translators: This string is shown when preparing to download and install an app.
en: Preparing…
hi: तैयार कर रहे हैं…

note: Translators: This string is shown when uninstalling an app.
en: Uninstalling…
hi: स्थापना रद्द की जा रही है…

note: Translators: the "%s" is replaced with an app name
en: %s is not installed, but it still has data present.
hi: %s स्थापित नहीं है, लेकिन इसमें अभी भी डेटा मौजूद है।

en: _Restart
hi: पुनर्प्रारंभ (_R)

note: TRANSLATORS: this is a button that allows the apps to * be installed. * The ellipsis indicates that further steps are required, * e.g. enabling software repositories or the like
en: _Install…
hi: स्थापित करें (_I)…

note: Translators: %s is the user-visible app name
en: %s will appear in US English
hi: %s अमेरिकी अंग्रेजी में दिखाई देगा

en: This app will appear in US English
hi: यह ऐप अमेरिकी अंग्रेजी में दिखाई देगा

en: This software will appear in US English
hi: यह सॉफ्टवेयर अमेरिकी अंग्रेज़ी में दिखाई देगा

en: Help _Translate
hi: अनुवाद में सहायता करें (_T)

note: Translators: the '%s' is replaced with a developer name or a project group
en: Other Apps by %s
hi: %s द्वारा अन्य ऐप्स

note: Translators: the first %s is replaced with the developer name, the second %s is replaced with the app id
en: Developer %s has proven the ownership of %s
hi: विकासकर्ता %s ने %s का स्वामित्व सिद्ध कर दिया है

note: Translators: the %s is replaced with the app id
en: Developer has proven the ownership of %s
hi: विकासकर्ता ने %s का स्वामित्व सिद्ध कर दिया है

note: TRANSLATORS: we need a remote server to process
en: You need internet access to write a review
hi: समीक्षा लिखने के लिए आपको इंटरनेट पहुँच की आवश्यकता है

en: This app is no longer receiving updates, including security fixes
hi: इस ऐप को अब सुरक्षा सुधारों सहित अद्यतन नहीं मिल रहे हैं

en: This app is already provided by your distribution and should not be replaced.
hi: यह ऐप आपके वितरण द्वारा पहले से ही उपलब्ध कराया गया है और इसे प्रतिस्थापित नहीं किया जाना चाहिए।

en: This app doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
hi: यह ऐप किसी वेबसाइट, कोड रिपॉजिटरी या मुद्दा ट्रैकर के लिए कोई लिंक प्रदान नहीं करता है।

en: This software is no longer receiving updates, including security fixes
hi: इस सॉफ्टवेयर को अब सुरक्षा सुधारों सहित अद्यतन प्राप्त नहीं हो रहे हैं

en: This software is already provided by your distribution and should not be replaced.
hi: यह सॉफ्टवेयर आपके वितरण द्वारा पहले से ही प्रदान किया गया है और इसे प्रतिस्थापित नहीं किया जाना चाहिए।

en: This software doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
hi: यह सॉफ्टवेयर किसी वेबसाइट, कोड रिपॉजिटरी या मुद्दा ट्रैकर के लिए कोई लिंक प्रदान नहीं करता है।

en: Unable to find “%s”
hi: “%s” को ढूँढ़ने में असमर्थ

en: Failed to submit review for “%s”: %s
hi: “%s” के लिए समीक्षा प्रस्तुत करने में विफल: %s

en: Details page
hi: विवरण पृष्ठ

en: Loading App Details
hi: ऐप विवरण लोड हो रहा है

en: Verified
hi: सत्यापित

note: TRANSLATORS: A label for a button to execute the selected app.
en: _Open
hi: खोलें (_O)

en: _Update
hi: अद्यतन (_U)

note: TRANSLATORS: button text in the header when an app can be erased
en: Uninstall
hi: स्थापना रद्द करें

en: Add-ons
hi: ऐड-ऑन

en: This app can only be used when there is an active internet connection.
hi: इस ऐप का उपयोग केवल तभी किया जा सकता है जब सक्रिय इंटरनेट कनेक्शन हो।

en: Software Repository Included
hi: सॉफ्टवेयर रिपोजिटरी शामिल है

en: This app includes a software repository which provides updates, as well as access to other software.
hi: इस ऐप में एक सॉफ्टवेयर रिपॉजिटरी शामिल है जो अद्यतन के साथ-साथ अन्य सॉफ्टवेयर तक पहुंच प्रदान करती है।

en: No Software Repository Included
hi: कोई सॉफ्टवेयर रिपॉजिटरी शामिल नहीं है

en: This app does not include a software repository. It will not be updated with new versions.
hi: इस ऐप में सॉफ्टवेयर रिपॉजिटरी शामिल नहीं है। इसे नए संस्करणों के साथ अद्यतन नहीं किया जाएगा।

note: Translators: a repository file used for installing software has been discovered.
en: Software Repository Identified
hi: सॉफ्टवेयर रिपॉजिटरी की पहचान की गई

en: Adding this software repository will give you access to additional software and upgrades.
hi: इस सॉफ्टवेयर रिपॉजिटरी को जोड़ने से आपको अतिरिक्त सॉफ्टवेयर और उन्नयन तक पहुंच मिल जाएगी।

en: Only use software repositories that you trust.
hi: केवल उन सॉफ्टवेयर रिपॉजिटरी का उपयोग करें जिन पर आपको भरोसा है।

en: Clear app data
hi: ऐप डेटा साफ़ करें

en: D_elete Data
hi: डेटा मिटाएं (_e)

en: No Metadata
hi: कोई मेटाडेटा नहीं

en: Project _Website
hi: परियोजना वेबसाइट (_W)

en: _Donate
hi: दान करें (_D)

en: Contribute _Translations
hi: अनुवाद में योगदान करें (_T)

en: _Report an Issue
hi: मामले की रिपोर्ट करें (_R)

en: _Help
hi: सहायता (_H)

[ctx: verb]
note: Translators: This is a verb, used on a button to ‘contact the developer’
en: _Contact
hi: संपर्क (_C)

note: Translators: Button opening a dialog where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write R_eview
hi: समीक्षा लिखें (_e)

note: Translators: Button opening a dialog showing all reviews for an app.
en: All Reviews
hi: सभी समीक्षाएं

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading extra metadata files…
hi: अतिरिक्त मेटाडेटा फाइलें डाउनलोड हो रही हैं…

note: TRANSLATORS: separator for a list of items
en:  and
hi:  और

note: TRANSLATORS: App window title for fonts installation. %s will be replaced by name of the script we're searching for.
en: Available fonts for the %s script | Available fonts for the %s scripts
hi[0]: %s स्क्रिप्ट के लिए उपलब्ध फ़ॉन्ट
hi[1]: %s स्क्रिप्ट के लिए उपलब्ध फ़ॉन्ट

note: TRANSLATORS: App window title for codec installation. %s will be replaced by actual codec name(s)
en: Available software for %s | Available software for %s
hi[0]: %s के लिए उपलब्ध सॉफ्टवेयर
hi[1]: %s के लिए उपलब्ध सॉफ्टवेयर

en: Requested software not found
hi: अनुरोधित सॉफ्टवेयर नहीं मिला

en: Failed to find requested software
hi: अनुरोधित सॉफ्टवेयर ढूंढने में विफल

note: TRANSLATORS: This string is used for codecs that weren't found
en: %s not found
hi: %s नहीं मिला

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: on the website
hi: वेबसाइट पर

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available that provide the file %s.
hi: कोई भी ऐप उपलब्ध नहीं है जो फाइल %s प्रदान करता हो।

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get missing apps might be found %s.
hi: %s के बारे में जानकारी, साथ ही अनुपलब्ध ऐप्स को कैसे प्राप्त करें इसके विकल्प भी %s में मिल सकते हैं।

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available for %s support.
hi: %s समर्थन के लिए कोई ऐप उपलब्ध नहीं है।

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: %s is not available.
hi: %s उपलब्ध नहीं है।

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get an app that can support this format might be found %s.
hi: %s के बारे में जानकारी, साथ ही इस प्रारूप का समर्थन करने वाला ऐप कैसे प्राप्त करें, इसके विकल्प %s में मिल सकते हैं।

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No fonts are available for the %s script support.
hi: %s स्क्रिप्ट समर्थन के लिए कोई फ़ॉन्ट उपलब्ध नहीं है।

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional fonts might be found %s.
hi: %s के बारे में जानकारी, साथ ही अतिरिक्त फ़ॉन्ट कैसे प्राप्त करें इसके विकल्प %s में मिल सकते हैं।

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No addon codecs are available for the %s format.
hi: %s प्रारूप के लिए कोई ऐडऑन कोडेक्स उपलब्ध नहीं है।

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format might be found %s.
hi: %s के बारे में जानकारी, साथ ही इस प्रारूप को चलाने वाले कोडेक को कैसे प्राप्त करें, इसके विकल्प %s में मिल सकते हैं।

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No Plasma resources are available for %s support.
hi: %s समर्थन के लिए कोई प्लाज़्मा संसाधन उपलब्ध नहीं है।

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional Plasma resources might be found %s.
hi: %s के बारे में जानकारी, साथ ही अतिरिक्त प्लाज़्मा संसाधन कैसे प्राप्त करें इसके विकल्प %s में मिल सकते हैं।

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No printer drivers are available for %s.
hi: %s के लिए कोई प्रिंटर ड्राइवर उपलब्ध नहीं हैं।

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a driver that supports this printer might be found %s.
hi: %s के बारे में जानकारी, साथ ही इस प्रिंटर का समर्थन करने वाला ड्राइवर कैसे प्राप्त करें, इसके विकल्प %s में मिल सकते हैं।

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: the documentation
hi: दस्तावेज़ीकरण

note: TRANSLATORS: no codecs were found. The first %s will be replaced by actual codec name(s), the second %s is the app name, which requested the codecs, the third %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information. | Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information.
hi[0]: %s द्वारा अनुरोधित %s को खोजने में असमर्थ। अधिक जानकारी के लिए कृपया %s देखें।
hi[1]: %s द्वारा अनुरोधित %s को खोजने में असमर्थ. अधिक जानकारी के लिए कृपया %s देखें।

note: TRANSLATORS: no codecs were found. First %s will be replaced by actual codec name(s), second %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information. | Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information.
hi[0]: आप जिस %s को खोज रहे थे उसे ढूंढने में असमर्थ। अधिक जानकारी के लिए कृपया %s देखें।
hi[1]: आप जिस %s को खोज रहे थे उसे ढूंढने में असमर्थ। अधिक जानकारी के लिए कृपया %s देखें।

en: Failed to find any search results: %s
hi: कोई भी खोज परिणाम ढूंढने में विफल: %s

en: %s file format
hi: %s फाइल प्रारूप

en: Install _All
hi: सभी को स्थापित करें (_A)

en: Unable to Find Requested Software
hi: अनुरोधित सॉफ्टवेयर ढूंढने में असमर्थ

en: Codecs page
hi: कोडेक्स पृष्ठ

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: Featured Apps List
hi: विशिष्ट ऐप्स सूची

en: Desktop Support
hi: डेस्कटॉप समर्थन

en: Supports being used on a large screen
hi: बड़ी स्क्रीन पर उपयोग किए जाने का समर्थन करता है

en: Desktop Support Unknown
hi: डेस्कटॉप समर्थन अज्ञात

en: Not enough information to know if large screens are supported
hi: यह जानने के लिए पर्याप्त जानकारी नहीं है कि बड़ी स्क्रीन समर्थित हैं या नहीं

en: Requires a large screen
hi: बड़ी स्क्रीन की आवश्यकता है

en: Desktop Not Supported
hi: डेस्कटॉप समर्थित नहीं है

en: Cannot be used on a large screen
hi: बड़ी स्क्रीन पर उपयोग नहीं किया जा सकता

en: Mobile Support
hi: मोबाइल समर्थन

en: Supports being used on a small screen
hi: छोटे स्क्रीन पर उपयोग किये जाने का समर्थन

en: Mobile Support Unknown
hi: मोबाइल समर्थन अज्ञात

en: Not enough information to know if small screens are supported
hi: यह जानने के लिए पर्याप्त जानकारी नहीं है कि क्या छोटी स्क्रीन समर्थित हैं

en: Requires a small screen
hi: छोटी स्क्रीन की आवश्यकता है

en: Mobile Not Supported
hi: मोबाइल समर्थित नहीं

en: Cannot be used on a small screen
hi: छोटे स्क्रीन पर उपयोग नहीं किया जा सकता

en: Keyboard Support
hi: कीबोर्ड समर्थन

en: Keyboard Support Unknown
hi: कीबोर्ड समर्थन अज्ञात

en: Not enough information to know if keyboards are supported
hi: यह जानने के लिए पर्याप्त जानकारी नहीं है कि क्या कीबोर्ड समर्थित हैं

en: Keyboard Required
hi: कीबोर्ड आवश्यक

en: Supports keyboards
hi: कीबोर्ड का समर्थन करता है

en: Keyboard Not Supported
hi: कीबोर्ड समर्थित नहीं

en: Cannot be used with a keyboard
hi: कीबोर्ड के साथ उपयोग नहीं किया जा सकता

en: Mouse Support
hi: माउस का समर्थन

en: Requires a mouse or pointing device
hi: एक माउस या सूचक उपकरण की आवश्यकता है

en: Mouse Support Unknown
hi: माउस समर्थन अज्ञात

en: Not enough information to know if mice or pointing devices are supported
hi: यह जानने के लिए पर्याप्त जानकारी नहीं है कि माउस या सूचक उपकरण समर्थित हैं या नहीं

en: Mouse Required
hi: माउस आवश्यक

en: Supports mice and pointing devices
hi: माउस और सूचक उपकरणों का समर्थन करता है

en: Mouse Not Supported
hi: माउस समर्थित नहीं

en: Cannot be used with a mouse or pointing device
hi: माउस या सूचक उपकरण के साथ उपयोग नहीं किया जा सकता

en: Touchscreen Support
hi: टचस्क्रीन समर्थन

en: Touchscreen Support Unknown
hi: टचस्क्रीन समर्थन अज्ञात

en: Not enough information to know if touchscreens are supported
hi: यह जानने के लिए पर्याप्त जानकारी नहीं है कि क्या टचस्क्रीन समर्थित है

en: Touchscreen Required
hi: टचस्क्रीन आवश्यक

en: Supports touchscreens
hi: टचस्क्रीन का समर्थन करता है

en: Touchscreen Not Supported
hi: टचस्क्रीन समर्थित नहीं

en: Cannot be used with a touchscreen
hi: टचस्क्रीन के साथ उपयोग नहीं किया जा सकता

en: Gamepad Required
hi: गेमपैड आवश्यक

en: Requires a gamepad
hi: गेमपैड की आवश्यकता है

en: Gamepad Support
hi: गेमपैड समर्थन

en: Supports gamepads
hi: गेमपैड का समर्थन करता है

note: Translators: It’s unknown whether this app is supported on * the current hardware. The placeholder is the app name.
en: %s probably works on this device
hi: %s संभवतः इस उपकरण पर काम करता है

note: Translators: The app will work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s works on this device
hi: %s इस उपकरण पर काम करता है

note: Translators: The app will possbily work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s possibly works on this device
hi: %s संभवतः इस उपकरण पर काम करता है

note: Translators: The app may not work fully on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work properly on this device
hi: %s इस उपकरण पर ठीक से काम नहीं करेगा

note: Translators: The app will not work properly on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work on this device
hi: %s इस उपकरण पर काम नहीं करेगा

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the hardware support/requirements of an app
en: Hardware Support
hi: हार्डवेयर समर्थन

en: Navigation
hi: नेविगेशन

en: Navigate to Explore Page
hi: एक्सप्लोर पृष्ठ पर जाएं

en: Navigate to Installed Page
hi: स्थापित पृष्ठ पर जाएं

en: Navigate to Updates Page
hi: अद्यतन पृष्ठ पर जाएं

en: Open Search Bar
hi: खोज पट्टी खोलें

en: Windows
hi: विंडो

en: Open Preferences
hi: प्राथमिकताएं खोलें

en: Open Software Repositories
hi: सॉफ्टवेयर रिपोजिटरी खोलें

en: Help
hi: सहायता

en: Open Keyboard Shortcuts
hi: कीबोर्ड शॉर्टकट खोलें

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: This is in the context of a list of apps which are installed on the system.
en: Installed
hi: स्थापित किया गया

en: Installed page
hi: स्थापित पृष्ठ

en: In Progress
hi: प्रगति पर है

note: origin_ui on a remote is the repo dialogue section name, * not the remote title
en: Apps
hi: ऐप्स

en: Web Apps
hi: वेब ऐप्स

en: System Apps
hi: सिस्टम ऐप्स

en: Community Built
hi: समुदाय निर्मित

en: _Get Involved
hi: सम्मिलित हों (_G)

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
hi: यह ऐप एक अंतरराष्ट्रीय समुदाय द्वारा खुले तौर पर विकसित किया गया है, और <a href="%s">%s लाइसेंस</a> के तहत जारी किया गया है।
    
    आप भाग ले सकते हैं और इसे और भी बेहतर बनाने में मदद कर सकते हैं।

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
hi: यह ऐप एक अंतरराष्ट्रीय समुदाय द्वारा खुले तौर पर विकसित किया गया है, और %s लाइसेंस के तहत जारी किया गया है।
    
    आप भाग ले सकते हैं और इसे और भी बेहतर बनाने में मदद कर सकते हैं।

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
hi: यह सॉफ्टवेयर एक अंतरराष्ट्रीय समुदाय द्वारा खुले तौर पर विकसित किया गया है, और <a href="%s">%s लाइसेंस</a> के तहत जारी किया गया है।
    
    आप भाग ले सकते हैं और इसे और भी बेहतर बनाने में मदद कर सकते हैं।

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
hi: यह सॉफ्टवेयर एक अंतरराष्ट्रीय समुदाय द्वारा खुले तौर पर विकसित किया गया है, और %s लाइसेंस के तहत जारी किया गया है।
    
    आप भाग ले सकते हैं और इसे और भी बेहतर बनाने में मदद कर सकते हैं।

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under.
en: Unknown License
hi: अज्ञात लाइसेंस

en: _Learn More
hi: अधिक जानें (_L)

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
hi: यह ऐप निर्दिष्ट नहीं करता है कि इसे किस लाइसेंस के तहत विकसित किया गया है, और यह मालिकाना हो सकता है। यह उन तरीकों से असुरक्षित हो सकता है जिनका पता लगाना कठिन हो, और यह निरीक्षण के बिना बदल सकता है।
    
    आप इस सॉफ्टवेयर में योगदान करने में सक्षम भी हो सकते हैं और नहीं भी।

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
hi: यह सॉफ्टवेयर निर्दिष्ट नहीं करता है कि इसे किस लाइसेंस के तहत विकसित किया गया है, और यह मालिकाना हो सकता है। यह उन तरीकों से असुरक्षित हो सकता है जिनका पता लगाना कठिन हो, और यह निरीक्षण के बिना बदल सकता है।
    
    आप इस सॉफ्टवेयर में योगदान करने में सक्षम भी हो सकते हैं और नहीं भी।

note: Translators: This is used for "License    Proprietary"
en: Proprietary
hi: मालिकाना

en: This app is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this app.
hi: यह ऐप खुले तौर पर विकसित नहीं किया गया है, इसलिए केवल इसके डेवलपर्स ही जानते हैं कि यह कैसे काम करता है। यह उन तरीकों से असुरक्षित हो सकता है जिनका पता लगाना कठिन हो, और यह निरीक्षण के बिना बदल सकता है।
    
    हो सकता है कि आप इस ऐप में योगदान न कर पाएं।

en: This software is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this software.
hi: यह सॉफ्टवेयर खुले में विकसित नहीं किया गया है, इसलिए केवल इसके विकासकर्ता ही जानते हैं कि यह कैसे काम करता है। यह उन तरीकों से असुरक्षित हो सकता है जिनका पता लगाना कठिन हो, और यह निरीक्षण के बिना बदल सकता है।
    
    हो सकता है कि आप इस ऐप में योगदान न कर पाएं।

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Special License
hi: विशेष लाइसेंस

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
hi: यह ऐप विशेष लाइसेंस <a href="%s">%s</a> के तहत विकसित किया गया है।
    
    आप इस सॉफ्टवेयर में योगदान करने में सक्षम भी हो सकते हैं और नहीं भी।

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
hi: यह ऐप विशेष लाइसेंस "%s" के तहत विकसित किया गया है।
    
    आप इस सॉफ्टवेयर में योगदान करने में सक्षम भी हो सकते हैं और नहीं भी।

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
hi: यह सॉफ्टवेयर विशेष लाइसेंस <a href="%s">%s</a> के अंतर्गत विकसित किया गया है।
    
    आप इस सॉफ्टवेयर में योगदान करने में सक्षम भी हो सकते हैं और नहीं भी।

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
hi: यह सॉफ्टवेयर विशेष लाइसेंस “%s” के अंतर्गत विकसित किया गया है।
    
    आप इस सॉफ्टवेयर में योगदान करने में सक्षम भी हो सकते हैं और नहीं भी।

note: TRANSLATORS: initial start
en: Downloading Software Catalog
hi: सॉफ्टवेयर कैटलॉग डाउनलोड हो रहा है

en: Loading page
hi: पृष्ठ लोड हो रहा है

en: Starting Up
hi: प्रारंभ हो रहा है

en: Moderate page
hi: पृष्ठ को मॉडरेट करें

en: There are no reviews to moderate
hi: मॉडरेट करने के लिए कोई समीक्षाएं नहीं हैं

en: Unknown source
hi: अज्ञात स्रोत

note: Translators: It's like a beta version of the software, a test version
en: Beta
hi: बीटा

note: TRANSLATORS: This is the header for package additions during * a system update
en: Additions
hi: जोड़े जायेंगे

note: TRANSLATORS: This is the header for package removals during * a system update
en: Removals
hi: हटाये जायेंगे

[ctx: Packages to be updated during a system upgrade]
note: TRANSLATORS: This is the header for package updates during * a system update
en: Updates
hi: अद्यतन

note: TRANSLATORS: This is the header for package downgrades during * a system update
en: Downgrades
hi: डाउनग्रेड

note: Translators: This is a clickable link on the third party repositories message dialog. It's part of a constructed sentence: "Provides access to additional software from [selected external sources]. Some proprietary software is included."
en: selected external sources
hi: चयनित बाह्य स्रोत

note: Translators: This is the third party repositories message dialog. The %s is replaced with "selected external sources" link. Repositories Preferences is an item from Software's main menu.
en: Provides access to additional software from %s. Some proprietary software is included.
    
    You can enable those repositories later in Software Repositories preferences.
hi: %s से अतिरिक्त सॉफ्टवेयर तक पहुंच प्रदान करता है। कुछ मालिकाना सॉफ्टवेयर शामिल है।
    
    आप उन रिपॉजिटरी को बाद में सॉफ्टवेयर रिपॉजिटरी प्राथमिकताओं में सक्षम कर सकते हैं।

note: TRANSLATORS: Heading asking whether to turn third party software repositories on of off.
en: Enable Third Party Software Repositories?
hi: तृतीय पक्ष सॉफ्टवेयर रिपॉजिटरी सक्षम करें?

note: TRANSLATORS: button to keep the third party software repositories off
en: _Ignore
hi: नजरअंदाज (_I)

note: TRANSLATORS: button to turn on third party software repositories TRANSLATORS: button to accept the agreement
en: _Enable
hi: सक्षम (_E)

en: Available for your operating system
hi: आपके ऑपरेटिंग सिस्टम के लिए उपलब्ध है

note: Translators: the '%s' is replaced with the distribution name, constructing for example: "Available for Fedora Linux"
en: Available for %s
hi: %s के लिए उपलब्ध है

note: Translators: This is the title of the main page of the UI.
en: Explore
hi: अन्वेषण करें

en: Overview page
hi: अवलोकन पृष्ठ

note: Translators: This is a heading for a section with all available apps.
en: Available Apps
hi: उपलब्ध ऐप्स

note: Translators: This is a heading for a list of categories.
en: Other Categories
hi: अन्य श्रेणियां

en: No App Data Found
hi: कोई ऐप डेटा नहीं मिला

[ctx: Distribution name]
en: Unknown
hi: अज्ञात

note: TRANSLATORS: button text
en: _OK
hi: ठीक है (_O)

en: User declined installation
hi: उपयोक्ता ने स्थापना अस्वीकार कर दी

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and * '%s' is an app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Prepare %s
hi: %s को तैयार करें

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * repository name, e.g. 'GNOME Nightly'
en: Are you sure you want to remove the %s repository?
hi: क्या आप वाकई %s रिपॉजिटरी को हटाना चाहते हैं?

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: All apps from %s will be uninstalled, and you will have to re-install the repository to use them again.
hi: %s से सभी ऐप्स की स्थापना रद्द कर दिये जाएंगे, और आपको उन्हें दोबारा उपयोग करने के लिए रिपॉजिटरी की फिर से स्थापना करनी होगी।

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Uninstall %s?
hi: %s की स्थापना रद्द करें ?

en: App Settings & Data
hi: ऐप सेटिंग्स और डेटा

note: Translators: the '%s' is replaced with the app name
en: It will not be possible to use %s after removal.
hi: हटाने के बाद %s का उपयोग करना संभव नहीं होगा।

note: Translators: this is part of section about deleting app's data, where the 'keep' means 'keep the data'
en: _Keep
hi: रखें (_K)

en: Allows restoring app settings and content
hi: ऐप सेटिंग्स और सामग्री को पुनर्स्थापित करने की अनुमति देता है

note: Translators: this is part of section about deleting app's data
en: _Delete
hi: मिटाएं (_D)

en: Permanently deletes data to save disk space
hi: डिस्क स्थान बचाने के लिए डेटा को स्थायी रूप से हटा देता है

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: It will not be possible to use %s after removal. App data and settings will be kept on disk, to allow restoring the app in the future.
hi: हटाने के बाद %s का उपयोग करना संभव नहीं होगा। भविष्य में ऐप को पुनर्स्थापित करने की अनुमति देने के लिए ऐप डेटा और सेटिंग्स को डिस्क पर रखा जाएगा।

note: TRANSLATORS: this is button text to remove the app
en: _Uninstall
hi: अस्थापना (_U)

en: Preferences
hi: वरीयताएं

en: Software Updates
hi: सॉफ्टवेयर अद्यतन

en: _Automatic
hi: स्वचालित (_A)

en: Automatically check for and download updates
hi: स्वचालित रूप से अद्यतनों की जाँच करें और डाउनलोड करें

en: _Manual
hi: मैन्युअल (_M)

en: Checking for and downloading updates must be done manually
hi: अद्यतनों की जाँच करना और उन्हें डाउनलोड करना मैन्युअल रूप से किया जाना चाहिए

en: Automatic Update _Notifications
hi: स्वचालित अद्यतन अधिसूचना (_N)

en: Notify when updates have been automatically installed
hi: अद्यतन स्वचालित रूप से स्थापित होने पर सूचित करें

en: Content Filters
hi: सामग्री फिल्टर

en: Only Show _Free Software
hi: केवल मुफ़्त सॉफ्टवेयर दिखाएं (_F)

en: Hide proprietary software when browsing and searching
hi: ब्राउज़ करते और खोजते समय मालिकाना सॉफ्टवेयर छिपाएं

en: Only Show _Verified Developers
hi: केवल सत्यापित विकासकर्ता दिखाएं

en: Show only apps from developers whose identity has been verified
hi: केवल उन विकासकर्ता के ऐप्स दिखाएं जिनकी पहचान सत्यापित हो चुकी है

en: Checking for and downloading updates uses data and power. Automatic update features are therefore paused when on metered network connections and when power saver is on.
hi: अद्यतनों की जाँच करना और डाउनलोड करना डेटा और पावर का उपयोग करता है। इसलिए मीटरीकृत नेटवर्क कनेक्शन पर और पावर सेवर चालू होने पर स्वचालित अद्यतन सुविधाएं रोक दी जाती हैं।

note: TRANSLATORS: This is a text displayed during a distro upgrade. %s will be replaced by the name and version of distro, e.g. 'Fedora 23'.
en: Installed software is incompatible with %s, and will be automatically removed during upgrade.
hi: स्थापित सॉफ्टवेयर %s के साथ असंगत है, और उन्नयन के दौरान स्वचालित रूप से हटा दिया जाएगा।

en: Incompatible Software
hi: असंगत सॉफ्टवेयर

en: _Upgrade
hi: उन्नयन (_U)

note: TRANSLATORS: The '%s' is replaced with a repository name, like "Fedora Modular - x86_64"
en: Software that has been installed from “%s” will cease to receive updates.
hi: सॉफ्टवेयर जो “%s” से स्थापित किया गया है, उसे अद्यतन प्राप्त होना बंद हो जाएगा।

en: Disable Repository?
hi: रिपोजिटरी अक्षम करें?

en: Remove Repository?
hi: रिपोजिटरी हटाएं?

note: TRANSLATORS: this is button text to disable a repo
en: _Disable
hi: अक्षम (_D)

note: TRANSLATORS: this is button text to remove a repo
en: _Remove
hi: हटाएं (_R)

en: Enable New Repositories
hi: नई रिपॉजिटरी सक्षम करें

en: Turn on new repositories when they are added.
hi: नए रिपॉजिटरी जुड़ने पर उन्हें चालू करें।

note: TRANSLATORS: this is the clickable * link on the third party repositories info bar
en: more information
hi: अधिक जानकारी

note: TRANSLATORS: this is the third party repositories info bar. The '%s' is replaced with a link consisting a text "more information", which constructs a sentence: "Additional repositories from selected third parties - more information."
en: Additional repositories from selected third parties — %s.
hi: चयनित तृतीय पक्षों से अतिरिक्त रिपॉजिटरी - %s।

en: Fedora Third Party Repositories
hi: Fedora तृतीय पक्ष रिपॉजिटरी

note: TRANSLATORS: this is the fallback text we use if we can't figure out the name of the operating system
en: the operating system
hi: ऑपरेटिंग सिस्टम

note: TRANSLATORS: This is the description text displayed in the Software Repositories dialog. %s gets replaced by the name of the actual distro, e.g. Fedora.
en: These repositories supplement the default software provided by %s.
hi: ये रिपॉजिटरी %s द्वारा प्रदान किए गए डिफ़ॉल्ट सॉफ्टवेयर का पूरक हैं।

en: Software Repositories
hi: सॉफ्टवेयर रिपॉजिटरी

en: No Repositories
hi: कोई रिपॉजिटरी नहीं

note: TRANSLATORS: This string states how many apps have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of apps.
en: %u app installed | %u apps installed
hi[0]: %u ऐप स्थापित किया गया
hi[1]: %u ऐप्स स्थापित किए गए

note: TRANSLATORS: This string states how many add-ons have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of add-ons.
en: %u add-on installed | %u add-ons installed
hi[0]: %u ऐड-ऑन स्थापित किया गया
hi[1]: %u ऐड-ऑन्स स्थापित किए गए

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of apps, and the translated * string will be substituted in
en: %u app | %u apps
hi[0]: %u ऐप
hi[1]: %u ऐप्स

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of add-ons, and the translated * string will be substituted
en: %u add-on | %u add-ons
hi[0]: %u ऐड-ऑन
hi[1]: %u ऐड-ऑन्स

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The first placeholder is the translated string “%u app” or * “%u apps”. The second placeh
en: %s and %s installed | %s and %s installed
hi[0]: %s और %s स्थापित
hi[1]: %s और %s स्थापित

en: Checking installed software…
hi: स्थापित सॉफ्टवेयर की जाँच हो रही है…

en: Remove
hi: हटाएं

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really bad app
en: Hate it
hi: इससे नफ़रत है

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		Not a great app
en: Don’t like it
hi: यह पसंद नहीं है

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A fairly-good app
en: It’s OK
hi: यह ठीक है

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A good app
en: Like it
hi: यह पसंद है

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really awesome app
en: Love it
hi: यह अत्यधिक पसंद है

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		No star has been clicked yet
en: Select a Star to Leave a Rating
hi: रेटिंग देने के लिए एक सितारा चुनें

note: TRANSLATORS: the review can't just be copied and pasted
en: Please take more time writing the review
hi: कृपया समीक्षा के लिए अधिक समय लें

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: Please choose a star rating
hi: कृपया तारा रेटिंग चुनें

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too short
hi: सारांश बहुत ही छोटा है

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too long
hi: सारांश बहुत बड़ा है

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too short
hi: विवरण बहुत छोटा है

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too long
hi: विवरण बहुत बड़ा है

note: Translators: Title of the dialog box where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write a Review
hi: समीक्षा लिखें

note: Translators: A button to publish the user's opinion about the app.
en: _Send
hi: भेजें (_S)

en: Please provide a rating, summary and review text. Reviews should not be used to report problems: instead, contact the developer or your support provider.
hi: कृपया एक रेटिंग, सारांश और समीक्षा पाठ प्रदान करें। समस्याओं की रिपोर्ट करने के लिए समीक्षाओं का उपयोग नहीं किया जाना चाहिए: इसके बजाय, विकासकर्ता या अपने सहायता प्रदाता से संपर्क करें।

en: Review Summary
hi: सारांश की समीक्षा करें

[ctx: app review]
note: Translators: This is where the users enter their opinions about the apps.
en: Write a short review
hi: एक संक्षिप्त समीक्षा लिखें

en: Find what data is sent in our <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">privacy policy</a>. The full name attached to your account will be shown publicly.
hi: हमारी <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">गोपनीयता नीति</a> में पता लगाएं कि कौन सा डेटा भेजा गया है। आपके खाते से जुड़ा पूरा नाम सार्वजनिक रूप से दिखाया जाएगा।

en: %u review total | %u reviews total
hi[0]: कुल %u समीक्षा
hi[1]: कुल %u समीक्षाएं

en: out of 5 stars
hi: 5 सितारों में से

[ctx: Reviewer name]
note: TRANSLATORS: this is when a user doesn't specify a name
en: Unknown
hi: अज्ञात

note: TRANSLATORS: we explain what the action is going to do
en: You can report reviews for abusive, rude, or discriminatory behavior.
hi: आप अपमानजनक, असभ्य या भेदभावपूर्ण व्यवहार के लिए समीक्षाओं की रिपोर्ट कर सकते हैं।

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Once reported, a review will be hidden until it has been checked by an administrator.
hi: एक बार रिपोर्ट किए जाने के बाद, समीक्षा तब तक छिपी रहेगी जब तक कि किसी व्यवस्थापक द्वारा इसकी जाँच न कर ली जाए।

note: TRANSLATORS: window title when * reporting a user-submitted review * for moderation
en: Report Review?
hi: समीक्षा की रिपोर्ट करें?

note: TRANSLATORS: button text when * sending a review for moderation
en: _Report
hi: रिपोर्ट (_R)

note: Translators: Users can express their opinions about other users' opinions about the apps.
en: Was this review useful to you?
hi: क्या यह समीक्षा आपके लिए उपयोगी थी?

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

note: Translators: Button text for indifference, only used when moderating
en: Meh
hi: हुंह

en: Report…
hi: रिपोर्ट…

en: Remove…
hi: हटाएं…

en: App isn’t sandboxed but the distribution has checked that it is not malicious
hi: ऐप को सैंडबॉक्स नहीं किया गया है लेकिन वितरण ने जांच की है कि यह दुर्भावनापूर्ण नहीं है

en: Check that you trust the vendor, as the app isn’t sandboxed
hi: जांचें कि आप विक्रेता पर भरोसा करते हैं, क्योंकि ऐप सैंडबॉक्स्ड नहीं है

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Permissions
hi: कोई अनुमतियां नहीं

en: App is fully sandboxed
hi: ऐप पूरी तरह से सैंडबॉक्स्ड है

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Network Access
hi: नेटवर्क पहुंच

en: Can access the internet
hi: इंटरनेट तक पहुंच सकता हैं

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Network Access
hi: कोई नेटवर्क पहुंच नहीं

en: Cannot access the internet
hi: इंटरनेट तक नहीं पहुंच सकता

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses System Services
hi: सिस्टम सेवाओं का उपयोग करता है

en: Can request data from system services
hi: सिस्टम सेवाओं से डेटा का अनुरोध कर सकता हैं

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses Session Services
hi: सत्र सेवाओं का उपयोग करता है

en: Can request data from session services
hi: सत्र सेवाओं से डेटा का अनुरोध कर सकता हैं

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Device Access
hi: उपयोक्ता उपकरण तक पहुंच

en: Can access devices such as webcams or gaming controllers
hi: वेबकैम या गेमिंग कंट्रोलर जैसे उपकरणों तक पहुंच सकता हैं

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No User Device Access
hi: कोई उपयोक्ता उपकरण तक पहुंच नहीं

en: Cannot access devices such as webcams or gaming controllers
hi: वेबकैम या गेमिंग कंट्रोलर जैसे उपकरणों तक नहीं पहुंच सकता

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Input Device Access
hi: इनपुट उपकरण तक पहुंच

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Microphone Access
hi: माइक्रोफोन तक पहुंच

en: Can listen using microphones without asking permission
hi: बिना अनुमति मांगे माइक्रोफोन का उपयोग करके सुन सकता हैं

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: System Device Access
hi: सिस्टम डिवाइस तक पहुंच

en: Can access system devices which require elevated permissions
hi: उन सिस्टम उपकरणों तक पहुंच सकते हैं जिनके लिए उन्नत अनुमतियों की आवश्यकता होती है

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Screen Contents Access
hi: स्क्रीन सामग्री तक पहुंच

en: Can access the contents of the screen or other windows
hi: स्क्रीन या अन्य विंडो की सामग्री तक पहुंच सकता हैं

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Legacy Windowing System
hi: अप्रचलित विंडो सिस्टम

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Arbitrary Permissions
hi: मनमानी अनुमतियां

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Settings
hi: उपयोक्ता सेटिंग

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read/Write Access
hi: संपूर्ण फाइल सिस्टम पढ़ने/लिखने की पहुंच

en: Can read and write all data on the file system
hi: फाइल सिस्टम पर सभी डेटा को पढ़ और लिख सकते हैं

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read/Write Access
hi: होम फोल्डर पढ़ने/लिखने की पहुंच

en: Can read and write all data in your home directory
hi: अपने होम फोल्डर में सभी डेटा को पढ़ और लिख सकता हैं

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read Access
hi: पूर्ण फाइल सिस्टम पढ़ने की पहुंच

en: Can read all data on the file system
hi: फाइल सिस्टम पर सभी डेटा पढ़ सकता हैं

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read Access
hi: होम फोल्डर पढ़ने की पहुंच

en: Can read all data in your home directory
hi: आपके होम डायरेक्टरी में सभी डेटा पढ़ सकता हैं

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read/Write Access
hi: डाउनलोड फोल्डर पढ़ने/लिखने की पहुंच

en: Can read and write all data in your downloads directory
hi: आपकी डाउनलोड निर्देशिका में सभी डेटा को पढ़ और लिख सकता हैं

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read Access
hi: डाउनलोड फोल्डर पढ़ने की पहुंच

en: Can read all data in your downloads directory
hi: आपकी डाउनलोड निर्देशिका में सभी डेटा पढ़ सकते हैं

en: Can read and write all data in the directory
hi: निर्देशिका में सभी डेटा को पढ़ और लिख सकता हैं

en: Can read all data in the directory
hi: निर्देशिका में सभी डेटा पढ़ सकता हैं

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No File System Access
hi: कोई फाइल सिस्टम पहुंच नहीं

en: Cannot access the file system at all
hi: फाइल सिस्टम तक बिल्कुल भी नहीं पहुंच सकता

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: App developer is verified
hi: ऐप विकासकर्ता सत्यापित है

en: The developer of this app has been verified to be who they say they are
hi: इस ऐप के विकासकर्ता को सत्यापित किया गया है कि वे वही हैं जो वे कहते हैं

note: Translators: This indicates an app uses an outdated SDK. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Insecure Dependencies
hi: असुरक्षित निर्भरताएं

en: Software or its dependencies are no longer supported and may be insecure
hi: सॉफ्टवेयर या इसकी निर्भरताएं अब समर्थित नहीं हैं और असुरक्षित हो सकती हैं

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
hi: यह ऐप निर्दिष्ट नहीं करता है कि इसे किस लाइसेंस के तहत विकसित किया गया है, और यह मालिकाना हो सकता है

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
hi: यह सॉफ्टवेयर निर्दिष्ट नहीं करता है कि इसे किस लाइसेंस के तहत विकसित किया गया है, और यह मालिकाना हो सकता है

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Proprietary Code
hi: मालिकाना कोड

en: The source code is not public, so it cannot be independently audited and might be unsafe
hi: स्रोत कोड सार्वजनिक नहीं है, इसलिए इसका स्वतंत्र रूप से ऑडिट नहीं किया जा सकता है और यह असुरक्षित हो सकता है

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”
hi: यह ऐप विशेष लाइसेंस "%s" के अंतर्गत विकसित किया गया है

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”
hi: यह सॉफ्टवेयर विशेष लाइसेंस "%s" के अंतर्गत विकसित किया गया है

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Auditable Code
hi: लेखापरीक्षा योग्य कोड

en: The source code is public and can be independently audited, which makes the app more likely to be safe
hi: स्रोत कोड सार्वजनिक है और इसका स्वतंत्र रूप से ऑडिट किया जा सकता है, जिससे ऐप के सुरक्षित होने की अधिक संभावना है

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * The placeholder is the app name.
en: %s is privileged
hi: %s को विशेषाधिकार प्राप्त है

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is safe
hi: %s सुरक्षित है

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is probably safe
hi: %s संभवतः सुरक्षित है

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is potentially unsafe
hi: %s संभवतः असुरक्षित है

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is unsafe
hi: %s असुरक्षित है

[ctx: Unknown license]
note: Translators: This is used for "License    Unknown"
en: Unknown
hi: अज्ञात

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the permissions of an app
en: Safety
hi: सुरक्षा

en: License
hi: लाइसेंस

note: Translators: This is a heading for a row showing the origin/source of an app (such as ‘flathub’).
en: Source
hi: स्रोत

en: Outdated SDK version
hi: पुराना SDK संस्करण

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the previous screenshot in the screenshot carousel.
en: Previous Screenshot
hi: पिछला स्क्रीनशॉट

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the next screenshot in the screenshot carousel.
en: Next Screenshot
hi: अगला स्क्रीनशॉट

note: Translators: Shortened form of “no screenshots available” when showing an app’s details.
en: No Screenshots
hi: कोई स्क्रीनशॉट नहीं

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot and * we get back 404
en: Screenshot not found
hi: स्क्रीनशॉट नहीं मिला

note: TRANSLATORS: possibly image file corrupt or not an image
en: Failed to load image
hi: छवि लोड करने में विफल

note: TRANSLATORS: this is when we request a screenshot size that * the generator did not create or the parser did not add
en: Screenshot size not found
hi: स्क्रीनशॉट का आकार नहीं मिला

note: TRANSLATORS: this is when we try create the cache directory * but we were out of space or permission was denied
en: Could not create cache
hi: संचय नहीं बना सके

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot * that was not a valid URL
en: Screenshot not valid
hi: स्क्रीनशॉट मान्य नहीं

note: TRANSLATORS: this is when networking is not available
en: Screenshot not available
hi: स्क्रीनशॉट उपलब्ध नहीं

en: Screenshot
hi: स्क्रीनशॉट

note: TRANSLATORS: this is when there are too many search results * to show in in the search page
en: %u more match | %u more matches
hi[0]: %u अधिक मिलान
hi[1]: %u अधिक मिलान

en: Search page
hi: खोज पृष्ठ

en: Search for Apps
hi: ऐप्स खोजें

en: No App Found
hi: कोई ऐप नहीं मिला

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates
hi: अद्यतन डाउनलोड करने में असमर्थ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download firmware updates
hi: फ़र्मवेयर अद्यतन डाउनलोड करने में असमर्थ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: internet access required
hi: अद्यतन करने में असमर्थ: इंटरनेट का उपयोग आवश्यक है

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: not enough disk space
hi: अद्यतन करने में असमर्थ: पर्याप्त डिस्क स्थान नहीं

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: authentication required
hi: अद्यतन करने में असमर्थ: प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: invalid authentication
hi: अद्यतन करने में असमर्थ: अमान्य प्रमाणीकरण

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: permission required
hi: अद्यतन करने में असमर्थ: अनुमति आवश्यक है

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to get list of updates
hi: अद्यतनों की सूची प्राप्त करने में असमर्थ

en: Unable to install: download failed
hi: स्थापित करने में असमर्थ: डाउनलोड विफल रहा

en: Unable to install: missing runtime
hi: स्थापित करने में असमर्थ: रनटाइम गुम है

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s
hi: %s को स्थापित करने में असमर्थ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: internet access required
hi: स्थापित करने में असमर्थ: इंटरनेट का उपयोग आवश्यक है

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: invalid app format
hi: स्थापित करने में असमर्थ: अमान्य ऐप प्रारूप

en: Unable to install: not enough disk space
hi: स्थापित करने में असमर्थ: पर्याप्त डिस्क स्थान नहीं

en: Unable to install: authentication required
hi: स्थापित करने में असमर्थ: प्रमाणीकरण आवश्यक है

en: Unable to install: invalid authentication
hi: स्थापित करने में असमर्थ: अमान्य प्रमाणीकरण

en: Unable to install: permission required
hi: स्थापित करने में असमर्थ: अनुमति आवश्यक है

en: Unable to install: device must be plugged in
hi: स्थापित करने में असमर्थ: उपकरण को प्लग इन करना होगा

en: Unable to install: low battery
hi: स्थापित करने में असमर्थ: कम बैटरी

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: download failed
hi: अद्यतन करने में असमर्थ: डाउनलोड विफल रहा

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: device must be plugged in
hi: अद्यतन करने में असमर्थ: उपकरण प्लग इन होना चाहिए

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: low battery
hi: अद्यतन करने में असमर्थ: कम बैटरी

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s
hi: %s को अद्यतन करने में असमर्थ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates
hi: अद्यतन स्थापित करने में असमर्थ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade
hi: उन्नयन करने में असमर्थ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: download failed
hi: उन्नयन करने में असमर्थ: डाउनलोड विफल रहा

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: internet access required
hi: उन्नयन करने में असमर्थ: इंटरनेट का उपयोग आवश्यक है

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: not enough disk space
hi: उन्नयन करने में असमर्थ: पर्याप्त डिस्क स्थान नहीं

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: authentication required
hi: उन्नयन करने में असमर्थ: प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: invalid authentication
hi: उन्नयन करने में असमर्थ: अमान्य प्रमाणीकरण

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: permission required
hi: उन्नयन करने में असमर्थ: अनुमति आवश्यक है

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: device must be plugged in
hi: उन्नयन करने में असमर्थ: डिवाइस को प्लग इन करना होगा

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: low battery
hi: उन्नयन करने में असमर्थ: कम बैटरी

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication required
hi: अस्थापित करने में असमर्थ: प्रमाणीकरण आवश्यक है

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication invalid
hi: अस्थापित करने में असमर्थ: प्रमाणीकरण अमान्य

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: permission required
hi: अस्थापित करने में असमर्थ: अनुमति आवश्यक है

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: device must be plugged in
hi: अस्थापित करने में असमर्थ: उपकरण प्लग इन होना चाहिए

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: low battery
hi: अस्थापित करने में असमर्थ: कम बैटरी

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s
hi: %s को अस्थापित करने में असमर्थ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the '%s' is replaced with the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to launch %s
hi: %s प्रारंभ करने में असमर्थ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification TRANSLATORS: we failed to get a proper error code
en: Sorry, something went wrong
hi: क्षमा करें, कुछ गलत हुआ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Not enough disk space for operation
hi: ऑपरेशन के लिए पर्याप्त डिस्क स्थान नहीं

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: file type not supported
hi: स्थापित करने में असमर्थ: फाइल प्रकार समर्थित नहीं है

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: authentication failed
hi: स्थापित करने में असमर्थ: प्रमाणीकरण विफल रहा

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install
hi: स्थापित करने में असमर्थ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to contact %s
hi: %s से संपर्क करने में असमर्थ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the 'Software' means this app, aka 'GNOME Software'.
en: Restart Software to use new plugins
hi: नए प्लगइन्स का उपयोग करने के लिए सॉफ्टवेयर को पुनरारंभ करें

note: TRANSLATORS: need to be connected to the AC power
en: Device needs to be plugged in
hi: डिवाइस को प्लग इन करना होगा

note: TRANSLATORS: not enough juice to do this safely
en: Battery level is too low
hi: बैटरी का स्तर बहुत कम है

en: _Software Repositories
hi: सॉफ्टवेयर रिपोजिटरी (_S)

en: _Keyboard Shortcuts
hi: कीबोर्ड शॉर्टकट (_K)

en: _Preferences
hi: वरीयताएं (_P)

en: Search
hi: खोजें

en: Main Menu
hi: मुख्य मेनू

en: Search apps
hi: ऐप्स खोजें

note: Translators: A label for a button to show all available software.
en: _Explore
hi: अन्वेषण करें (_E)

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: A label for a button to show only software which is already installed.
en: _Installed
hi: स्थापित किया गया (_I)

[ctx: Header bar button for list of apps to be updated]
note: Translators: A label for a button to show only updates which are available to install.
en: _Updates
hi: अद्यतन (_U)

en: Go back
hi: पीछे जाएं

note: Translators: This is shown in a bubble to represent a 0 byte * storage size, so its context is “storage size: none”. The * bubble is small, so the string should be as short as * possible.
en: None
hi: कोई नहीं

en: App Data
hi: ऐप डेटा

en: Data needed for the app to run
hi: ऐप चलाने के लिए डेटा की आवश्यकता है

en: User Data
hi: उपयोक्ता का डेटा

en: Data created by you in the app
hi: ऐप में आपके द्वारा बनाया गया डेटा

en: Cache Data
hi: कैशे डेटा

en: Temporary cached data
hi: अस्थायी कैश्ड डेटा

en: The app itself
hi: ऐप स्वयं

en: Required Dependencies
hi: आवश्यक निर्भरताएं

en: Shared system components required by this app
hi: इस ऐप के लिए आवश्यक साझा सिस्टम घटक

[ctx: Download size]
en: Unknown
hi: अज्ञात

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the storage or download size needed for an app
en: Storage
hi: स्टोरेज

note: Translators: Please do not translate the markup or link href
en: Cached data can be cleared from the <a href="dummy">_app settings</a>.
hi: कैश्ड डेटा को <a href='dummy'>_app सेटिंग्स</a> से साफ़ किया जा सकता है।

en: %s (Installed)
hi: %s (स्थापित किया गया)

en: %s (Installing)
hi: %s (स्थापना करना)

en: %s (Downloading)
hi: %s (डाउनलोड हो रहा है)

en: %s (Removing)
hi: %s (निकालना)

en: _Details
hi: विवरण (_D)

en: Examine Disk
hi: डिस्क का परीक्षण करें

en: Network Settings
hi: नेटवर्क सेटिंग

en: _Restart Now…
hi: अब पुनःचालू करें (_R)…

note: TRANSLATORS: this is the subtitle of the installed updates dialog window. %s will be replaced by the date when the updates were installed. The date format is defined by the locale's preferred date representation ("%x" in strftime.)
en: Installed on %s
hi: %s पर स्थापित

note: TRANSLATORS: this is the title of the installed updates dialog window
en: Installed Updates
hi: स्थापित किए गए अद्यतन

en: No Updates Installed
hi: कोई अद्यतन स्थापित नहीं

en: Updates Are Out of Date
hi: अद्यतन पुराने हो चुके हैं

en: Please check for available updates
hi: कृपया उपलब्ध अद्यतनों की जाँच करें

en: Critical Updates Ready to Install
hi: महत्वपूर्ण अद्यतन स्थापित करने के लिए तैयार हैं

en: Install critical updates as soon as possible
hi: यथाशीघ्र महत्वपूर्ण अद्यतन स्थापित करें

en: Critical Updates Available to Download
hi: महत्वपूर्ण अद्यतन डाउनलोड करने के लिए उपलब्ध हैं

en: Download critical updates as soon as possible
hi: यथाशीघ्र महत्वपूर्ण अद्यतन डाउनलोड करें

en: Updates Ready to Install
hi: अद्यतन स्थापित करने के लिए तैयार हैं

en: Software updates are ready and waiting
hi: सॉफ्टवेयर अद्यतन तैयार हैं और प्रतीक्षा में हैं

en: Updates Available to Download
hi: अद्यतन डाउनलोड के लिए उपलब्ध हैं

en: Software updates can be downloaded
hi: सॉफ्टवेयर अद्यतन डाउनलोड किया जा सकता है

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated and restart is required
en: %u App Updated — Restart Required | %u Apps Updated — Restart Required
hi[0]: %u ऐप अद्यतन किया गया - पुनरारंभ आवश्यक
hi[1]: %u ऐप्स अद्यतन किए गए - पुनरारंभ आवश्यक

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated
en: %u App Updated | %u Apps Updated
hi[0]: %u ऐप अद्यतन किया गया
hi[1]: %u ऐप्स अद्यतन किए गए

note: TRANSLATORS: %1 is an app name, e.g. Firefox
en: %s has been updated.
hi: %s अद्यतन किया गया है।

note: TRANSLATORS: the app needs restarting
en: Please restart the app.
hi: कृपया ऐप पुनः प्रारंभ करें।

note: TRANSLATORS: %1 and %2 are both app names, e.g. Firefox
en: %s and %s have been updated.
hi: %s और %s को अद्यतन कर दिया गया है।

note: TRANSLATORS: at least one app needs restarting
en: %u app requires a restart. | %u apps require a restart.
hi[0]: %u ऐप को पुनरारंभ की आवश्यकता है।
hi[1]: %u ऐप्स को पुनरारंभ की आवश्यकता है।

note: TRANSLATORS: %1, %2 and %3 are all app names, e.g. Firefox
en: Includes %s, %s and %s.
hi: %s, %s और %s शामिल हैं।

note: TRANSLATORS: this is when the current operating system version goes end-of-life
en: Operating System Updates Unavailable
hi: ऑपरेटिंग तंत्र के अद्यतन अनुपलब्ध हैं

note: TRANSLATORS: this is the message dialog for the distro EOL notice
en: Upgrade to continue receiving security updates.
hi: सुरक्षा अद्यतन प्राप्त करना जारी रखने के लिए उन्नयन करें।

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade, the replacement would be the * distro name, e.g. 'Fedora'
en: A new version of %s is available to install
hi: %s का नया संस्करण स्थापित करने के लिए उपलब्ध है

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade
en: Software Upgrade Available
hi: सॉफ्टवेयर नवीनीकरण उपलब्ध

note: TRANSLATORS: title when we offline updates have failed
en: Software Updates Failed
hi: सॉफ्टवेयर अद्यतन विफल

note: TRANSLATORS: message when we offline updates have failed
en: An important operating system update failed to be installed.
hi: एक महत्वपूर्ण ऑपरेटिंग सिस्टम अद्यतन स्थापित होने में विफल रहा।

en: Show Details
hi: विवरण दिखाएं

note: TRANSLATORS: Notification title when we've done a distro upgrade
en: System Upgrade Complete
hi: सिस्टम उन्नयन पूरा हो गया

note: TRANSLATORS: This is the notification body when we've done a * distro upgrade. First %s is the distro name and the 2nd %s * is the version, e.g. "Welcome to Fedora 28!"
en: Welcome to %s %s!
hi: %s %s में आपका स्वागत है!

note: TRANSLATORS: title when we've done offline updates
en: Software Update Installed | Software Updates Installed
hi[0]: सॉफ्टवेयर अद्यतन स्थापित
hi[1]: सॉफ्टवेयर अद्यतन स्थापित

note: TRANSLATORS: message when we've done offline updates
en: An important operating system update has been installed. | Important operating system updates have been installed.
hi[0]: एक महत्वपूर्ण ऑपरेटिंग सिस्टम अद्यतन स्थापित किया गया है।
hi[1]: महत्वपूर्ण ऑपरेटिंग सिस्टम अद्यतन स्थापित किए गए हैं.

[ctx: updates]
note: TRANSLATORS: Button to look at the updates that were installed. * Note that it has nothing to do with the app reviews, the * users can't express their opinions here. In some languages * "Review (evaluate) something" is a different translation than * "Review (browse) something."
en: Review
hi: समीक्षा

note: TRANSLATORS: this is when the offline update failed
en: Failed To Update
hi: अद्यतन करने में विफल

note: TRANSLATORS: the user must have updated manually after * the updates were prepared
en: The system was already up to date.
hi: सिस्टम पहले से ही अद्यतन था।

note: TRANSLATORS: the user aborted the update manually
en: The update was cancelled.
hi: अद्यतन रद्द कर दिया गया।

note: TRANSLATORS: the package manager needed to download * something with no network available
en: Internet access was required but wasn’t available. Please make sure that you have internet access and try again.
hi: इंटरनेट पहुँच आवश्यक थी लेकिन उपलब्ध नहीं थी। कृपया सुनिश्चित करें कि आपके पास इंटरनेट पहुँच है और पुनः प्रयास करें।

note: TRANSLATORS: if the package is not signed correctly
en: There were security issues with the update. Please consult your software provider for more details.
hi: अद्यतन के साथ सुरक्षा समस्याएं थीं। कृपया अधिक विवरण के लिए अपने सॉफ्टवेयर प्रदाता से परामर्श लें।

note: TRANSLATORS: we ran out of disk space
en: There wasn’t enough disk space. Please free up some space and try again.
hi: पर्याप्त डिस्क स्थान नहीं था। कृपया कुछ स्थान रिक्त करें और पुनः प्रयास करें।

note: TRANSLATORS: We didn't handle the error type
en: We’re sorry: the update failed to install. Please wait for another update and try again. If the problem persists, contact your software provider.
hi: हमें क्षमा करें: अद्यतन स्थापित करना विफल। कृपया अन्य अद्यतन के लिए प्रतीक्षा करें और पुनः प्रयास करें। यदि समस्या बनी रहती है, तो अपने सॉफ्टवेयर प्रदाता से संपर्क करें।

note: TRANSLATORS: This is the time when we last checked for updates
en: Last checked: %s
hi: अंतिम बार जाँचा गया: %s

en: Stop
hi: रोकें

en: Check for Updates
hi: अद्यतनों के लिए जाँच करें

note: TRANSLATORS:  the first %s is the distro name, e.g. 'Fedora' * and the second %s is the distro version, e.g. '25'
en: %s %s has stopped receiving critical software updates
hi: %s %s ने महत्वपूर्ण सॉफ्टवेयर अद्यतन प्राप्त करना बंद कर दिया है

note: TRANSLATORS: This message is meant to tell users that they need to upgrade * or else their distro will not get important updates.
en: Your operating system has stopped receiving critical software updates
hi: आपके ऑपरेटिंग सिस्टम को महत्वपूर्ण सॉफ्टवेयर अद्यतन मिलना बंद हो गया है

note: TRANSLATORS: this is to explain that downloading updates may cost money
en: Charges May Apply
hi: शुल्क लागू हो सकते हैं

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Checking for updates while using mobile broadband could cause you to incur charges.
hi: मोबाइल ब्रॉडबैंड का उपयोग करते समय अद्यतन की जाँच करने से शुल्क लागू हो सकते हैं।

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Check _Anyway
hi: फिर भी जांचें (_A)

note: TRANSLATORS: can't do updates check
en: No Network
hi: कोई नेटवर्क नहीं

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Internet access is required to check for updates.
hi: अद्यतनों की जाँच के लिए इंटरनेट का उपयोग आवश्यक है।

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Network _Settings
hi: नेटवर्क सेटिंग्स (_S)

en: Software Upgrades Downloaded
hi: सॉफ्टवेयर उन्नयन डाउनलोड किए गए

en: Software upgrades have been downloaded and are ready to be installed.
hi: सॉफ्टवेयर उन्नयन डाउनलोड हो चुके हैं और स्थापित होने के लिए तैयार हैं।

en: Check for updates
hi: अद्यतनों के लिए जाँच करें

[ctx: Apps to be updated]
en: Updates
hi: अद्यतन

en: Updates page
hi: अद्यतन पृष्ठ

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: Loading Updates
hi: अद्यतन लोड हो रहा है

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: This could take a while
hi: इसमें कुछ समय लग सकता है

note: TRANSLATORS: This means all software (plural) installed on this system is up to date.
en: Up to Date
hi: अद्यतित

en: Use Mobile Data?
hi: मोबाइल डेटा का उपयोग करें?

en: Checking for updates when using mobile broadband could cause you to incur charges
hi: मोबाइल ब्रॉडबैंड का उपयोग करते समय अद्यतन की जाँच करने से शुल्क लागू हो सकते हैं

en: _Check Anyway
hi: फिर भी जांचें (_C)

en: No Connection
hi: कोई कनेक्शन नहीं

en: Go online to check for updates
hi: अद्यतन जांचने के लिए ऑनलाइन जाएं

en: _Network Settings
hi: नेटवर्क सेटिंग्स (_N)

en: Error
hi: त्रुटि

en: Updates are automatically managed
hi: अद्यतन स्वचालित रूप से प्रबंधित किए जाते हैं

en: Software Updates Paused
hi: सॉफ्टवेयर अद्यतन रोके गए

en: Automatic software updates have been paused for the following reasons:
hi: निम्नलिखित कारणों से स्वचालित सॉफ्टवेयर अद्यतन रोक दिए गए हैं:

en: 
    • The current network connection is metered
hi: 
    • वर्तमान नेटवर्क कनेक्शन मीटरीकृत है

en: 
    • The current network connection prohibits large downloads
hi: 
    • वर्तमान नेटवर्क कनेक्शन बड़े डाउनलोड को प्रतिबंधित करता है

en: 
    • Power saver mode is active
hi: 
    • पावर सेवर मोड सक्रिय है

en: 
    • Game mode is active
hi: 
    • गेम मोड सक्रिय है

en: Software updates paused
hi: सॉफ्टवेयर अद्यतन रोके गए

en: Network connection is metered - software updates paused
hi: नेटवर्क कनेक्शन मीटरीकृत है - सॉफ्टवेयर अद्यतन रोके गए हैं

en: Network connection prohibits large downloads - software updates paused
hi: नेटवर्क कनेक्शन बड़े डाउनलोड को प्रतिबंधित करता है - सॉफ्टवेयर अद्यतन रोके गए

en: Power saver mode is active - software updates paused
hi: पावर सेवर मोड सक्रिय है - सॉफ्टवेयर अद्यतन रोके गए हैं

en: Game mode is active - software updates paused
hi: गेम मोड सक्रिय है - सॉफ्टवेयर अद्यतन रोके गए हैं

note: TRANSLATORS: This is the button for installing all * offline updates
en: _Restart & Update…
hi: पुनरारंभ और अद्यतन करें (_R)…

note: TRANSLATORS: This is the button for upgrading all * online-updatable apps
en: U_pdate All
hi: सभी अद्यतन करें (_P)

en: Software Updates Downloaded
hi: सॉफ्टवेयर अद्यतन डाउनलोड किए गए

en: Software updates have been downloaded and are ready to be installed.
hi: सॉफ्टवेयर अद्यतन डाउनलोड हो चुके हैं और स्थापित करने के लिए तैयार हैं।

note: TRANSLATORS: This is the header for system firmware that * requires a reboot to apply
en: Integrated Firmware
hi: समन्वित फ़र्मवेयर

note: TRANSLATORS: This is the header for offline OS and offline * app updates that require a reboot to apply
en: Requires Restart
hi: पुनः प्रारंभ करने की आवश्यकता है

note: TRANSLATORS: This is the header for online runtime and * app updates, typically flatpaks or snaps
en: App Updates
hi: ऐप अद्यतन

note: TRANSLATORS: This is the header for device firmware that can * be installed online
en: Device Firmware
hi: उपकरण फ़र्मवेयर

en: _Download
hi: डाउनलोड (_D)

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The first %s is the distro name * and the 2nd %s is the version, e.g. "Fedora 35 Available"
en: %s %s Available
hi: %s %s उपलब्ध है

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The %s is the distro name, * e.g. "GNOME OS Available"
en: %s Available
hi: %s उपलब्ध है

en: Learn about the new version
hi: नए संस्करण के बारे में जानें

note: Translators: the first '%s' is replaced with the downloaded size, the second '%s' with the total download size, forming text like "135 MB of 2 GB downloaded"
en: %s of %s downloaded
hi: %s में से %s डाउनलोड किया गया

note: Translators: the '%u' is replaced with the actual percentage being already downloaded, forming text like "13% downloaded"
en: %u%% downloaded
hi: %u%% डाउनलोड हो गया

en: A major upgrade, with new features and added polish.
hi: नई सुविधाओं और अतिरिक्त पॉलिश के साथ एक प्रमुख उन्नयन।

en: _Restart & Upgrade…
hi: पुनरारंभ और उन्नयन करें (_R)…

en: Remember to back up data and files before upgrading.
hi: उन्नयन करने से पहले डेटा और फाइलों का बैकअप लेना याद रखें।

en: Failed to delete file “%s”: %s
hi: फाइल “%s” को हटाने में विफल: %s

en: Failed to delete directory “%s”: %s
hi: निर्देशिका “%s” को हटाने में विफल: %s

en: Add, remove or update software on this computer
hi: इस कंप्यूटर पर सॉफ्टवेयर जोड़ें, हटाएं या अद्यतन करें

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;
hi: अद्यतन;नवीनीकरण;स्रोत;भंडार;प्राथमिकताएं;स्थापित करें;स्थापना रद्द करें;प्रोग्राम;सॉफ्टवेयर;ऐप;स्टोर;

note: TRANSLATORS: this is a group of updates that are not * packages and are not shown in the main list
en: System Updates
hi: सिस्टम अद्यतन

note: TRANSLATORS: this is a longer description of the * "System Updates" string
en: General system updates, such as security or bug fixes, and performance improvements.
hi: सामान्य सिस्टम अद्यतन, जैसे सुरक्षा या बग फिक्स, और प्रदर्शन में सुधार।

note: Translators: The '%s' is replaced with the OS name, like "Endless OS"
en: %s update with new features and fixes.
hi: नई सुविधाओं और सुधारों के साथ %s अद्यतन।

en: EOS update service could not fetch and apply the update.
hi: EOS अद्यतन सेवा अद्यतन प्राप्त और लागू नहीं कर सकी।

en: Web App
hi: वेब ऐप

en: Web Apps Support
hi: वेब ऐप्स समर्थन

en: Run popular web applications in a browser
hi: किसी ब्राउज़र में लोकप्रिय वेब ऐप्लिकेशन्स चलाएं

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading upgrade information…
hi: उन्नयन जानकारी डाउनलोड कर रहा है…

note: TRANSLATORS: this is a title for Fedora distro upgrades
en: Upgrade for the latest features, performance and stability improvements.
hi: नवीनतम सुविधाओं, प्रदर्शन और स्थिरता में सुधार के लिए उन्नयन करें।

en: Flatpak Support
hi: Flatpak समर्थन

en: Flatpak is a framework for desktop apps on Linux
hi: Flatpak लिनक्स पर डेस्कटॉप ऐप्स के लिए एक रूपरेखा है

note: Reference: https://docs.flatpak.org/en/latest/flatpak-command-reference.html#idm45858571325264
en: System folder %s
hi: सिस्टम फोल्डर %s

en: Home subfolder %s
hi: होम उपफोल्डर %s

en: Host system folders
hi: होस्ट सिस्टम फोल्डर

en: Host system configuration from /etc
hi: /etc से होस्ट सिस्टम विन्यास

en: Desktop folder
hi: डेस्कटॉप फोल्डर

en: Desktop subfolder %s
hi: डेस्कटॉप उपफोल्डर %s

en: Documents folder
hi: दस्तावेज़ फोल्डर

en: Documents subfolder %s
hi: दस्तावेज़ उपफोल्डर %s

en: Music folder
hi: संगीत फोल्डर

en: Music subfolder %s
hi: संगीत उपफोल्डर %s

en: Pictures folder
hi: चित्र फोल्डर

en: Pictures subfolder %s
hi: चित्र उपफोल्डर %s

en: Public Share folder
hi: सार्वजनिक साझा फोल्डर

en: Public Share subfolder %s
hi: सार्वजनिक साझा उपफोल्डर %s

en: Videos folder
hi: वीडियो फोल्डर

en: Videos subfolder %s
hi: वीडियो उपफोल्डर %s

en: Templates folder
hi: टेम्प्लेट फोल्डर

en: Templates subfolder %s
hi: टेम्प्लेट उपफोल्डर %s

en: User cache folder
hi: उपयोक्ता कैश उपफोल्डर

en: User cache subfolder %s
hi: उपयोक्ता कैश उपफोल्डर %s

en: User configuration folder
hi: उपयोक्ता विन्यास उपफोल्डर

en: User configuration subfolder %s
hi: उपयोक्ता विन्यास उपफोल्डर %s

en: User data folder
hi: उपयोक्ता डेटा फोल्डर

en: User data subfolder %s
hi: उपयोक्ता डेटा उपफोल्डर %s

en: User runtime folder
hi: उपयोक्ता रनटाइम फोल्डर

en: User runtime subfolder %s
hi: उपयोक्ता रनटाइम उपफोल्डर %s

en: Filesystem access to %s
hi: %s तक फाइल सिस्टम पहुंच

note: TRANSLATORS: status text when downloading new metadata
en: Getting flatpak metadata for %s…
hi: %s के लिए flatpak मेटाडेटा प्राप्त कर रहा है…

en: Failed to refine addon ‘%s’: %s
hi: ऐडऑन '%s' को परिष्कृत करने में विफल: %s

en: User Installation
hi: उपयोक्ता स्थापना

en: System Installation
hi: सिस्टम स्थापना

en: App ID
hi: ऐप ID

en: Failed to add to install for addon ‘%s’: %s
hi: स्थापित करने के लिए ऐडऑन '%s' जोड़ने में विफल: %s

en: Failed to add to uninstall for addon ‘%s’: %s
hi: अस्थापित करने के लिए ऐडऑन '%s' जोड़ने में विफल: %s

en: Remote “%s” doesn't allow install of “%s”, possibly due to its filter. Remove the filter and repeat the install. Detailed error: %s
hi: रिमोट “%s” संभवतः इसके फिल्टर के कारण, “%s” की स्थापना की अनुमति नहीं देता है। फिल्टर हटाएं और स्थापना दोहराएं। विस्तृत त्रुटि: %s

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
hi: अद्यतन करने के लिए सिस्टम पावर बहुत कम है

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
hi: अद्यतन करने के लिए सिस्टम पावर बहुत कम है (%u%%, %u%% की आवश्यकता है)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
hi: उपकरण पहुंच योग्य नहीं है, या वायरलेस सीमा से बाहर है

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
hi: उपकरण की बैटरी पावर बहुत कम है

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
hi: उपकरण की बैटरी पावर बहुत कम है (%u%%, %u%% की आवश्यकता है)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
hi: उपकरण अद्यतन लागू होने की प्रतीक्षा कर रहा है

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
hi: उपकरण को कनेक्ट करने के लिए AC पॉवर की आवश्यकता होती है

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
hi: लिड बंद होने पर उपकरण का उपयोग नहीं किया जा सकता

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
hi: %s डिवाइस अद्यतन

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
hi: %s सिस्टम अद्यतन

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
hi: %s एंबेडेड नियंत्रक अद्यतन

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
hi: %s ME अद्यतन

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
hi: %s कॉर्पोरेट ME अद्यतन

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
hi: %s उपभोक्ता ME अद्यतन

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
hi: %s नियंत्रक अद्यतन

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
hi: %s थंडरबोल्ट नियंत्रक अद्यतन

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system bootup
en: %s CPU Microcode Update
hi: %s CPU माइक्रोकोड अद्यतन

note: TRANSLATORS: configuration refers to hardware state, * e.g. a security database or a default power value
en: %s Configuration Update
hi: %s विन्यास अद्यतन

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
hi: %s बैटरी अद्यतन

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
hi: %s कैमरा अद्यतन

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
hi: %s TPM अद्यतन

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
hi: %s टचपैड अद्यतन

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
hi: %s माउस अद्यतन

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
hi: %s कीबोर्ड अद्यतन

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
hi: %s संग्रहण नियंत्रक अद्यतन

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
hi: %s नेटवर्क इंटरफ़ेस अद्यतन

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
hi: %s प्रदर्शन अद्यतन

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
hi: %s BMC अद्यतन

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
hi: %s USB रिसीवर अद्यतन

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
hi: %s ड्राइव अद्यतन

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
hi: %s फ़्लैश ड्राइव अद्यतन

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
hi: %s SSD अद्यतन

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
hi: %s GPU अद्यतन

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
hi: %s डॉक अद्यतन

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
hi: %s USB डॉक अद्यतन

en: Firmware update could not be applied:
hi: फ़र्मवेयर अद्यतन लागू नहीं किया जा सका:

en: Firmware
hi: फर्मवेयर

en: Firmware Upgrade Support
hi: फ़र्मवेयर उन्नयन समर्थन

en: Provides support for firmware upgrades
hi: फर्मवेयर उन्नयन के लिए समर्थन प्रदान करता है

en: Install Unsigned Software?
hi: अहस्ताक्षरित सॉफ्टवेयर स्थापित करें?

en: Software that is to be installed is not signed. It will not be possible to verify the origin of updates to this software, or whether updates have been tampered with.
hi: जो सॉफ्टवेयर स्थापित किया जाना है वह हस्ताक्षरित नहीं है। इस सॉफ्टवेयर के अद्यतन की उत्पत्ति को सत्यापित करना संभव नहीं होगा, या अद्यतन के साथ छेड़छाड़ की गई है या नहीं।

en: Download Unsigned Software?
hi: अहस्ताक्षरित सॉफ्टवेयर डाउनलोड करें?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with.
hi: अहस्ताक्षरित अद्यतन उपलब्ध हैं। हस्ताक्षर के बिना, अद्यतन की उत्पत्ति को सत्यापित करना संभव नहीं है, या इसके साथ छेड़छाड़ की गई है या नहीं।

en: Update Unsigned Software?
hi: अहस्ताक्षरित सॉफ्टवेयर अद्यतन करें?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with. Software updates will be disabled until unsigned updates are either removed or updated.
hi: अहस्ताक्षरित अद्यतन उपलब्ध हैं। हस्ताक्षर के बिना, अद्यतन की उत्पत्ति को सत्यापित करना संभव नहीं है, या इसके साथ छेड़छाड़ की गई है या नहीं। सॉफ्टवेयर अद्यतन तब तक अक्षम रहेंगे जब तक कि अहस्ताक्षरित अद्यतन को हटा नहीं दिया जाता या अद्यतन नहीं कर दिया जाता।

en: Packages
hi: पैकेज

en: Failed to install updates:
hi: अद्यतन स्थापित करने में विफल:

en: Operating System (OSTree)
hi: ऑपरेटिंग सिस्टम (OStree)

note: TRANSLATORS: default snap store name
en: Snap Store
hi: स्नैप स्टोर

en: Snap Support
hi: स्नैप समर्थन

en: A snap is a universal Linux package
hi: स्नैप एक सार्वभौमिक लिनक्स पैकेज है
