gnome-software - en to ie translation catalogue (231 entries)

en: GNOME Software
ie: Programmarium de GNOME

en: Application manager for GNOME
ie: Gerentiator de applicationes por GNOME

en: The GNOME Project
ie: Li projecte GNOME

en: Show star ratings next to applications
ie: Monstrar evaluationes in forme de stelles apu applicationes

en: The minimum karma score for reviews
ie: Li conte minimal de karma por recensiones

en: _Cancel
ie: _Annular

en: _Add
ie: _Adjunter

note: vim: set noexpandtab: TRANSLATORS: this is the small blue label on the tile * that tells the user the application is installed
en: Installed
ie: Installat

en: Software Install
ie: Installar un programma

en: Select All
ie: Select omnicos

note: TRANSLATORS: this is the application name set the window title back to default TRANSLATORS: this is the main window title
en: Software
ie: Programmarium

note: vim: set noexpandtab:
en: Go back
ie: Ear retro

note: Translators: A label for a button to show all available software.
en: _All
ie: _Omni

note: Translators: A label for a button to show only software which is already installed.
en: _Installed
ie: _Installat

note: Translators: A label for a button to show only updates which are available to install.
en: _Updates
ie: _Actualisamentes

en: Search
ie: Serchar

en: Pending
ie: In linea

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an application being installed TRANSLATORS: this is the small blue label on the tile * that tells the user the application is being installed
en: Installing
ie: Installante

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an application being erased TRANSLATORS: this is the small blue label on the tile * that tells the user the application is being removed
en: Removing
ie: Essente removet

en: Folder Name
ie: Nómine del fólder

en: Open a local package file
ie: Aperter un local file de paccage

en: FILENAME
ie: FIL-NOMINE

en: Show version number
ie: Monstra li numeró del version

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window
en: About Software
ie: Pri li Programmarium

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the application to be easily installed. * The ellipsis indicates that further steps are required
en: Install…
ie: Installar...

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows to cancel a queued install of the application
en: Cancel
ie: Anullar

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the application to be easily installed TRANSLATORS: this is a button in the updates panel * that allows the app to be easily updated live TRANSLATORS: update the fw TRANSLATORS: button text
en: Install
ie: Installar

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the application to be easily removed TRANSLATORS: this is button text to remove the application
en: Remove
ie: Remover

note: TRANSLATORS: this refers to where the app came from
en: Source
ie: Orígine

note: vim: set noexpandtab:
en: Email address
ie: Adresse de e-post

en: I have an account already
ie: Yo ja have un conto

en: Password
ie: Contrasigne

en: I want to register for an account now
ie: Yo desira registrar un conto

en: Continue
ie: Continuar

note: TRANSLATORS: this is where all applications that don't * fit in other groups are put
en: Other
ie: Altris

note: TRANSLATORS: this is a subcategory matching all the * different apps in the parent category, e.g. "Games"
en: All
ie: Omnis

note: TRANSLATORS: this is a subcategory of featured apps
en: Featured
ie: Promoet

note: TRANSLATORS: this is a what we use in notifications if the app's name is unknown
en: An application
ie: Un application

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional MIME Types Required
ie: Additional MIME-tipes es besonat

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Fonts Required
ie: Additional fondes es besonat

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Packages Required
ie: Additional paccages es besonat

note: TRANSLATORS: this is a button that launches gnome-software
en: Find in Software
ie: Trovar in Programmas

note: vim: set noexpandtab:
en: Welcome
ie: Benevenit

en: Welcome to Software
ie: Benevenit al Programarium

en: _Let’s Go Shopping
ie: _Lass nos ear a comprar

[ctx: app status]
note: TRANSLATORS: this is the status in the history UI, * where we are showing the application was removed
en: Removed
ie: Removet

[ctx: app status]
note: TRANSLATORS: this is the status in the history UI, * where we are showing the application was installed
en: Installed
ie: Installat

[ctx: app status]
note: TRANSLATORS: this is the status in the history UI, * where we are showing the application was updated
en: Updated
ie: Actualisat

[ctx: app status]
note: TRANSLATORS: this is the status in the history UI, * where we are showing that something happened to the * application but we don't know what
en: Unknown
ie: Ínconosset

note: vim: set noexpandtab:
en: History
ie: Diarium

note: TRANSLATORS: this is a group of updates that are not * packages and are not shown in the main list
en: OS Updates
ie: Actualisamentes de SO

note: vim: set noexpandtab:
en: Incompatible Software
ie: Programmas íncompatibil

en: _Continue
ie: _Continuar

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really bad application
en: Hate it
ie: Odia it

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too short
ie: Li compendie es tro curt

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too long
ie: Li compendie es tre long

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too short
ie: Li descrition es tro curt

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too long
ie: Li descrition es tre long

note: vim: set noexpandtab: Translators: Title of the dialog box where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Post Review
ie: Inviar un recension

note: Translators: A button to publish the user's opinion about the app.
en: _Post
ie: _Inviar

en: Rating
ie: Evaluation

en: Summary
ie: Compendie

[ctx: app review]
note: Translators: This is where the users enter their opinions about the apps.
en: Review
ie: Recension

note: TRANSLATORS: this is when a user doesn't specify a name This refers to the license of the application
en: Unknown
ie: Ínconosset

note: TRANSLATORS: window title when * reporting a user-submitted review * for moderation
en: Report Review?
ie: Raportar li recense?

note: TRANSLATORS: button text when * sending a review for moderation
en: Report
ie: Raportar

note: vim: set noexpandtab: Translators: Users can express their opinions about other users' opinions about the apps.
en: Was this review useful to you?
ie: Esque ti-ci recension esset util por vu?

en: Report…
ie: Raportar...

en: Remove…
ie: _Remover...

note: TRANSLATORS: possibly image file corrupt or not an image
en: Failed to load image
ie: Ne posset cargar li image

note: TRANSLATORS: this is when we try create the cache directory * but we were out of space or permission was denied
en: Could not create cache
ie: Ne posset crear un cache

en: Screenshot
ie: Captura de ecran

note: TRANSLATORS: button text in the header when an application * can be installed TRANSLATORS: button text in the header when firmware * can be live-installed
en: _Install
ie: _Installar

note: TRANSLATORS: button text in the header when an application * can be live-updated
en: _Update
ie: Act_ualisar

note: TRANSLATORS: this is a button that allows the apps to * be installed. * The ellipsis indicates that further steps are required, * e.g. enabling software sources or the like
en: _Install…
ie: _Installar...

note: TRANSLATORS: button text in the header when an application can be erased
en: _Remove
ie: _Remover

en: Removing…
ie: Removente...

[ctx: version]
note: TRANSLATORS: this is where the version is not known
en: Unknown
ie: Ínconosset

[ctx: updated]
note: TRANSLATORS: this is where the updated date is not known
en: Never
ie: Nequande

[ctx: origin]
note: TRANSLATORS: this is where we don't know the origin of the * application
en: Unknown
ie: Ínconosset

en: Could not find '%s'
ie: Ne posset trovar «%s»

note: TRANSLATORS: see the wikipedia page
en: Public domain
ie: Dominia public

note: TRANSLATORS: see GNU page
en: Free Software
ie: Programmas líbre

note: vim: set noexpandtab:
en: Details page
ie: Págine de detallies

note: Translators: A label for a button to execute the selected application.
en: _Launch
ie: _Lansar

en: Details
ie: Detallies

en: Localized in your Language
ie: Localisat in vor lingue

en: System Integration
ie: Integration del sistema

en: Updated
ie: Actualisat

en: Category
ie: Categorie

en: Installed Size
ie: Grandore installat

en: Download Size
ie: Grandore de descarga

en: Developer
ie: Developator

en: License
ie: Licentie

note: This refers to the license of the application
en: Free
ie: Líber

note: This refers to the license of the application
en: Proprietary
ie: Proprietari

note: Translators: Header of the section with other users' opinions about the app.
en: Reviews
ie: Recensiones

note: Translators: Button opening a dialog where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: _Write a Review
ie: _Scrir un recension

note: Translators: Button to return more application-submitted reviews.
en: _Show More
ie: _Monstrar plu

en: Proprietary Software
ie: Proprietari

en: Unknown Software License
ie: Ínconosset licentie

note: TRANSLATORS: separator for a list of items
en:  and
ie:  e

note: TRANSLATORS: Application window title for codec installation. %s will be replaced by actual codec name(s)
en: Available software for %s | Available software for %s
ie[0]: Programma disponibil por %s
ie[1]: Programmas disponibil por %s

note: TRANSLATORS: This string is used for codecs that weren't found
en: %s not found
ie: %s ne esset trovat

note: TRANSLATORS: this is when we know about an application or * addon, but it can't be listed for some reason
en: %s is not available.
ie: %s ne es disponibil

en: %s file format
ie: Formate de file %s

note: vim: set noexpandtab:
en: Codecs page
ie: Págine de codecs

note: TRANSLATORS: This is the header dividing the normal * applications and the system ones
en: System Applications
ie: Applicationes de sistema

en: Select
ie: Selecter

note: vim: set noexpandtab:
en: Installed page
ie: Págine de installates

en: _Add to Folder…
ie: _Adjunter a fólder...

en: _Remove from Folder
ie: _Remover ex li fólder

note: add button
en: More…
ie: Plu...

note: TRANSLATORS: this is a heading for games which have been * featured ('recommended') by the distribution
en: Recommended Games
ie: Recomandat ludes

note: TRANSLATORS: this is a heading for graphics applications * which have been featured ('recommended') by the distribution
en: Recommended Graphics Applications
ie: Recomandat applicationes por grafica

note: TRANSLATORS: button to turn on proprietary software sources
en: Enable
ie: Permisser

note: Translators: This is a heading for software which has been featured ('picked') by the distribution.
en: Editor's Picks
ie: Lu max bon

en: No Application Data Found
ie: Null data de applicationes trovat

note: vim: set noexpandtab:
en: Search page
ie: Págine de sercha

en: No Application Found
ie: Null applicationes trovat

note: TRANSLATORS: This is the word "Yesterday" followed by a time string in 24h format. i.e. "Yesterday, 14:30"
en: Yesterday, %R
ie: Yer, %R

note: TRANSLATORS: This is the word "Yesterday" followed by a time string in 12h format. i.e. "Yesterday, 2:30 PM"
en: Yesterday, %l:%M %p
ie: Yer, %l:%M %p

en: Two days ago
ie: Anteyer

en: Three days ago
ie: Ante tri dies

en: Four days ago
ie: Ante quar dies

en: Five days ago
ie: Ante quin dies

en: Six days ago
ie: Ante six dies

en: One week ago
ie: Ante un semane

en: Two weeks ago
ie: Ante du semanes

note: TRANSLATORS: This is the time when we last checked for updates
en: Last checked: %s
ie: Ultim control: %s

note: TRANSLATORS: all updates will be installed
en: _Install All
ie: _Installar omni

note: TRANSLATORS: this is an offline update
en: Restart & _Install
ie: Restartar e _installar

note: TRANSLATORS: can't do updates check
en: No Network
ie: Manca de Rete

note: TRANSLATORS: this is a link to the * control-center network panel
en: Network Settings
ie: Parametres de Rete

note: TRANSLATORS: we've just live-updated some apps
en: Updates have been installed
ie: Actualisamentes ha esset installat

note: TRANSLATORS: button text
en: Not Now
ie: Ne nu

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart
ie: Restartar

en: Check for updates
ie: Controlar actualisamentes

note: vim: set noexpandtab:
en: Updates page
ie: Págine de actualisation

en: Other Updates
ie: Altri actualisamentes

en: _Network Settings
ie: _Parametres de Rete

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X applications and y add-ons installed' sentence, describing a software source. The correct form here depends on the number of applications.
en: %u application | %u applications
ie[0]: %u application
ie[1]: %u applicationes

note: TRANSLATORS: this is the fallback text we use if we can't figure out the name of the operating system
en: the operating system
ie: sistema operativ

note: vim: set noexpandtab:
en: Software Sources
ie: Orígines de programmas

en: No software installed from this source
ie: Null programmas es installat ex ti-ci orígine

en: Source Details
ie: Detallies de orígine

en: Added
ie: Adjuntet

en: %s (Installed)
ie: %s (Installat)

en: %s (Installing)
ie: %s (Installante)

note: TRANSLATORS: this is the subtitle of the installed updates dialog window. %s will be replaced by the date when the updates were installed. The date format is defined by the locale's preferred date representation ("%x" in strftime.)
en: Installed on %s
ie: Installat a %s

note: TRANSLATORS: this is the title of the installed updates dialog window
en: Installed Updates
ie: Actualisamentes installat

en: Security Updates Pending
ie: Actualisamentes de securitá es atendent

en: Restart & Install
ie: Restartar e installar

en: Software Updates Available
ie: Actualisamentes es disponibil

en: View
ie: Monstrar

note: TRANSLATORS: title when we offline updates have failed
en: Software Updates Failed
ie: Actualisamentes ne successat

en: Show Details
ie: Monstrar detallies

[ctx: updates]
note: TRANSLATORS: Button to look at the updates that were installed. * Note that it has nothing to do with the application reviews, the * users can't express their opinions here. In some languages * "Review (evaluate) something" is a different translation than * "Review (browse) something."
en: Review
ie: Inspecter

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. First %s is the distro name and the * 2nd %s is the version, e.g. "Fedora 23 Now Available"
en: %s %s Now Available
ie: %s %s es disponibil nu

note: TRANSLATORS: This is the text displayed while downloading a * distro upgrade. First %s is the distro name and the 2nd %s * is the version, e.g. "Downloading Fedora 23"
en: Downloading %s %s
ie: Descargante %s %s

en: _Download
ie: _Descargar

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that an application * has been successfully installed
en: %s is now installed
ie: %s nu es installat

note: TRANSLATORS: this is button that opens the newly installed application
en: Launch
ie: Lansar

note: TRANSLATORS: this is when the install fails
en: Installation of %s failed.
ie: Installation de %s ne successat.

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. Application name, e.g. "Firefox" * 2. Software source name, e.g. fedora-optional
en: %s is provided by “%s”.
ie: %s es providet de «%s».

note: TRANSLATORS: content rating description: comments welcome
en: Cartoon characters in aggressive conflict
ie: Caracteres dessinat in un conflicte agressiv

note: TRANSLATORS: content rating description: comments welcome
en: Graphic violence involving cartoon characters
ie: Violentie grafic involuente caracteres dessinat

note: TRANSLATORS: content rating description: comments welcome
en: Graphic violence easily distinguishable from reality
ie: Violentie grafic quel es facilmen distintet del realitá

note: TRANSLATORS: content rating description: comments welcome
en: Depictions of realistic characters in aggressive conflict
ie: Caracteres realistic in un conflicte agressiv

note: TRANSLATORS: content rating description: comments welcome
en: Graphic violence involving realistic characters
ie: Violentie grafic involuente caracteres realistic

[ctx: content rating violence-bloodshed]
note: TRANSLATORS: content rating description
en: None
ie: Null

note: TRANSLATORS: content rating description: comments welcome
en: Unrealistic bloodshed
ie: Carnage ínrealistic

note: TRANSLATORS: content rating description: comments welcome
en: Realistic bloodshed
ie: Carnage realistic

note: TRANSLATORS: content rating description: comments welcome
en: Rape or other violent sexual behavior
ie: Violation o altri conduida sexual violent

note: TRANSLATORS: content rating description: comments welcome
en: Use of alcoholic beverages
ie: Usage de alcoholic trincages

[ctx: content rating drugs-narcotics]
note: TRANSLATORS: content rating description
en: None
ie: Null

note: TRANSLATORS: content rating description: comments welcome
en: References to illicit drugs
ie: Mentiones de drogues illicit

note: TRANSLATORS: content rating description: comments welcome
en: Use of illicit drugs
ie: Usage de drogues illicit

note: TRANSLATORS: content rating description: comments welcome
en: References to tobacco products
ie: Mentiones de tabac-productes

note: TRANSLATORS: content rating description: comments welcome
en: Use of tobacco products
ie: Usage de tabac-productes

note: TRANSLATORS: content rating description: comments welcome
en: Brief artistic nudity
ie: Brevi artistic nuditá

note: TRANSLATORS: content rating description: comments welcome
en: Prolonged nudity
ie: Extendet nuditá

note: TRANSLATORS: content rating description: comments welcome
en: Graphic sexual behavior
ie: Grafic conduida sexual

note: TRANSLATORS: content rating description: comments welcome
en: Moderate use of profanity
ie: Moderat usage de blasfemation

note: TRANSLATORS: content rating description: comments welcome
en: Vulgar or bathroom humor
ie: Humor grossieri o scatologic

note: TRANSLATORS: content rating description: comments welcome
en: Mature or sexual humor
ie: Humor adult o sexual

note: TRANSLATORS: content rating description: comments welcome
en: Gambling using real money
ie: Ludes hasardal con moné real

note: vim: set noexpandtab:
en: _Software Sources
ie: Orígines de _programmas

en: _About
ie: _Pri li application

en: _Quit
ie: Sa_lir

en: Add, remove or update software on this computer
ie: Adjunter, remover o actualisar programmas sur ti-ci computator

[ctx: Menu of Graphics]
en: 3D Graphics
ie: Graphica 3D

[ctx: Menu of Graphics]
en: Photography
ie: Fotografie

[ctx: Menu of Graphics]
en: Scanning
ie: Scannation

[ctx: Menu of Graphics]
en: Vector Graphics
ie: Graphica vector

[ctx: Menu of Graphics]
en: Viewers
ie: Visores

[ctx: Menu of Office]
en: All
ie: Omni

[ctx: Menu of Office]
en: Featured
ie: Promoet

[ctx: Menu of Office]
en: Calendar
ie: Calendare

[ctx: Menu of Office]
en: Database
ie: Base de data

[ctx: Menu of Office]
en: Finance
ie: Financie

[ctx: Menu of Office]
en: Word Processor
ie: Processor de textus

[ctx: Menu of Addons]
en: Fonts
ie: Fondes

[ctx: Menu of Addons]
en: Localization
ie: Localisation

[ctx: Menu of Science]
en: All
ie: Omni

[ctx: Menu of Science]
en: Featured
ie: Promoet

[ctx: Menu of Science]
en: Artificial Intelligence
ie: Intelligentie artificial

[ctx: Menu of Science]
en: Astronomy
ie: Astronomie

[ctx: Menu of Science]
en: Chemistry
ie: Chimie

[ctx: Menu of Science]
en: Math
ie: Matematica

[ctx: Menu of Science]
en: Robotics
ie: Robotica

[ctx: Menu of Communication]
en: All
ie: Omni

[ctx: Menu of Communication]
en: Featured
ie: Promoet

[ctx: Menu of Communication]
en: News
ie: Novas

[ctx: Menu of Communication]
en: Web Browsers
ie: Navigation Web

[ctx: Menu of Utility]
en: All
ie: Omni

[ctx: Menu of Utility]
en: Featured
ie: Promoet

[ctx: Menu of Reference]
en: All
ie: Omni

[ctx: Menu of Reference]
en: Featured
ie: Promoet

[ctx: Menu of Art]
en: Art
ie: Artes

[ctx: Menu of Reference]
en: Biography
ie: Biografie

[ctx: Menu of Reference]
en: History
ie: Historie

[ctx: Menu of Reference]
en: Politics
ie: Politica

[ctx: Menu of Reference]
en: Sports
ie: Sport

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Audio & Video
en: Audio & Video
ie: Audio e video

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Game
en: Games
ie: Ludes

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Graphics
en: Graphics & Photography
ie: Grafica e fotografie

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Office
en: Productivity
ie: Productivitá

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Science
en: Science
ie: Scientie

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Communication
en: Communication & News
ie: Communication e novas

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Utilities
en: Utilities
ie: Utensiles
