gnome-software master - en to pa translation catalogue (1044 entries)

en: Software
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ

en: Install and update apps
pa: ਐਪਾਂ ਇੰਸਟਾਲ ਤੇ ਅੱਪਡੇਟ

en: Software allows you to find and install new apps and system extensions and remove existing installed apps.
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਤੁਹਾਨੂੰ ਨਵੀਆਂ ਐਪਾਂ ਤੇ ਸਿਸਟਮ ਇਕਸਟੈਂਸ਼ਨਾਂ ਲੱਭਣ ਅਤੇ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਅਤੇ ਮੌਜੂਦਾ ਇੰਸਟਾਲ ਹੋਈਆਂ ਐਪਾਂ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

en: Software showcases featured and popular apps with useful descriptions and multiple screenshots per app. Apps can be found either through browsing the list of categories or by searching. It also allows you to update your system using an offline update.
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਖਾਸ ਅਤੇ ਹਰਮਨਪਿਆਰੀਆਂ ਐਪਾਂ ਨੂੰ ਹਰੇਕ ਐਪ ਲਈ ਫਾਇਦੇਮੰਦ ਵੇਰਵੇ ਅਤੇ ਕਈ ਤਸਵੀਰਾਂ ਨਾਲ ਵੇਖਾਉਂਦਾ ਹੈ। ਐਪਾਂ ਨੂੰ ਵਰਗਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ ਵਿਚੋਂ ਚੁਣਿਆ ਜਾਂ ਖੋਜ ਕਰਕੇ ਲੱਭਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਇਹ ਤੁਹਾਨੂੰ ਤੁਹਾਡੇ ਸਿਸਟਮ ਨੂੰ ਆਫਲਾਈਨ ਅੱਪਡੇਟ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨ ਲਈ ਵੀ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

en: Overview panel
pa: ਸਾਰ ਪੈਨਲ

en: Details panel
pa: ਵੇਰਵਾ ਪੈਨਲ

en: Installed panel
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਹੋਏ ਪੈਨਲ

en: Updates panel
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਪੈਨਲ

en: The update details
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਦੇ ਵੇਰਵੇ

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
pa: ਗਨੋਮ ਪਰੋਜੈੱਕਟ

en: Install an appstream file into a system location
pa: ਐਪ-ਸਟਰੀਮ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਸਿਸਟਮ ਟਿਕਾਣੇ 'ਤੇ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

en: Installing an appstream file into a system location
pa: ਐਪ-ਸਟਰੀਮ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਸਿਸਟਮ ਟਿਕਾਣੇ 'ਤੇ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: A list of compatible projects
pa: ਮਾਫ਼ਕ ਪਰੋਜੈਕਟਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ

en: This is a list of compatible projects we should show such as GNOME, KDE and XFCE.
pa: ਇਹ ਮਾਫ਼ਕ ਪਰੋਜੈਕਟਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ ਹੈ, ਜਿਹਨਾਂ ਨੂੰ ਸਾਨੂੰ ਦਿਖਾਉਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਗਨੋਮ, ਕੇਡੀਈ ਅਤੇ XFCE ਆਦਿ।

en: Whether to manage updates and upgrades in GNOME Software
pa: ਕੀ ਗਨੋਮ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਵਿੱਚ ਅੱਪਡੇਟ ਅਤੇ ਅੱਪਗਰੇਡਾਂ ਦਾ ਬੰਦੋਬਸਤ ਕਰਨਾ ਹੈ

en: If disabled, GNOME Software will hide the updates panel, not perform any automatic updates actions or prompt for upgrades.
pa: ਜੇ ਅਸਮਰੱਥ ਹੁੰਦਾ ਹੈ ਤਾਂ ਗਨੋਮ ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟ ਪੈਨਲ ਨੂੰ ਲੁਕਾਉਂਦਾ ਹੈ ਅਤੇ ਕੋਈ ਵੀ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਅੱਪਡੇਟ ਕਾਰਵਾਈ ਨਹੀਂ ਕਰੇਗਾ ਜਾਂ ਅੱਪਗਰੇਡ ਲਈ ਨਹੀਂ ਪੁੱਛੇਗਾ।

en: Automatically download and install updates
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਡਾਊਨਲੋਡ ਅਤੇ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

en: If enabled, GNOME Software automatically downloads software updates in the background, also installing ones that do not require a reboot.
pa: ਜੇ ਸਮਰੱਥ ਕੀਤਾ ਤਾਂ ਗਨੋਮ ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ 'ਚ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਦਾ ਹੈ, ਅਤੇ ਉਹਨਾਂ ਨੂੰ ਇੰਸਟਾਲ ਵੀ ਕਰਦਾ ਹੈ, ਜਿਹਨਾਂ ਲਈ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਨਹੀਂ ਹੁੰਦੀ ਹੈ।

en: Notify the user about software updated in the background
pa: ਜਦੋਂ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਵਿੱਚ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟ ਹੁੰਦੇ ਹਨ ਤਾਂ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨੂੰ ਸੂਚਨਾ ਦਿਓ

en: If enabled, GNOME Software notifies the user about updates that happened whilst the user was idle.
pa: ਜੇ ਸਮਰੱਥ ਕੀਤਾ ਤਾਂ ਗਨੋਮ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨੂੰ ਵੇਹਲੇ ਹੋਣ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਵਾਪਰੇ ਅੱਪਡੇਟਾਂ ਬਾਰੇ ਸੂਚਨਾ ਦੇਵੇਗਾ।

en: Whether to automatically refresh when on a metered connection
pa: ਜਦੋਂ ਮੀਟਰ ਵਾਲਾ ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਕੀ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਤਾਜ਼ਾ ਕਰਨਾ ਹੈ

en: If enabled, GNOME Software automatically refreshes in the background even when using a metered connection (eventually downloading some metadata, checking for updates, etc., which may incur in costs for the user).
pa: ਜੇ ਸਮਰੱਥ ਕੀਤਾ ਤਾਂ ਗਨੋਮ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਮੀਟਰ ਵਾਲੇ ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਦੌਰਾਨ ਵੀ ਪਿਛੋਕੜ ਵਿੱਚ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਤਾਜ਼ਾ ਹੁੰਦਾ ਰਹੇਗਾ (ਜਿਸ ਨਾਲ ਅੱਪਡੇਟ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਕੁਝ ਮੇਟਾਡਾਟਾ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨੂੰ ਲਾਗਤ ਸਹਿਣੀ ਪੈ ਸਕਦੀ ਹੈ)।

en: Whether it’s the very first run of GNOME Software
pa: ਕੀ ਗਨੋਮ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਪਹਿਲੀ ਵਾਰ ਚਲਾਇਆ ਹੈ

en: Show star ratings next to applications
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਦੇ ਅੱਗੇ ਤਾਰਾਬੱਧ ਦਰਜੇ ਦਿਖਾਉਣੇ ਹਨ

en: Filter applications based on the default branch set for the remote
pa: ਰਿਮੋਟ ਲਈ ਮੂਲ ਬਰਾਂਚ ਦੇ ਮੁਤਾਬਕ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਨੂੰ ਛਾਣੋ

en: Non-free applications show a warning dialog before install
pa: ਗ਼ੈਰ-ਮੁਕਤ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਨੂੰ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਚੇਤਾਵਨੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਖਾਈ ਦਿਖਾਈ ਜਾਵੇਗੀ

en: When non-free applications are installed a warning dialog can be shown. This controls if that dialog is suppressed.
pa: ਜਦੋਂ ਗ਼ੈਰ-ਮੁਕਤ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਨੂੰ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ ਤਾਂ ਚੇਤਾਵਨੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਖਾਈ ਜਾਵੇਗੀ। ਇਸ ਨਾਲ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਖਾਉਣ ਨੂੰ ਦਬਾਉਣ ਨੂੰ ਕਾਬੂ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

en: The last update check timestamp
pa: ਆਖਰੀ ਅੱਪਡੇਟ ਜਾਂਚ ਸਮਾਂ

en: The last upgrade notification timestamp
pa: ਆਖਰੀ ਅੱਪਗਰੇਡ ਸੂਚਨਾ ਸਮਾਂ

en: The last update notification timestamp
pa: ਆਖਰੀ ਅੱਪਡੇਟ ਸੂਚਨਾ ਸਮਾਂ-ਮੋਹਰ

en: The timestamp of the first security update, cleared after update
pa: ਪਹਿਲੇ ਸੁਰੱਖਿਆ ਅੱਪਡੇਟ ਦਾ ਸਮਾਂ, ਅੱਪਡੇਟ ਦੇ ਬਾਅਦ ਸਾਫ਼ ਕੀਤਾ

en: The last update timestamp
pa: ਆਖਰੀ ਅੱਪਡੇਟ ਦਾ ਸਮਾਂ

en: The age in seconds to verify the upstream screenshot is still valid
pa: ਤਸਦੀਕ ਕਰਨ ਲਈ ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਸਮਾਂ, ਜਿਸ ਲਈ ਅਪਸਟਰੀਨ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਦੇ ਵਾਜਬ ਹੈ

en: Choosing a larger value will mean less round-trips to the remote server but updates to the screenshots may take longer to show to the user. A value of 0 means to never check the server if the image already exists in the cache.
pa: ਵੱਡੀ ਗਿਣਤੀ ਦਾ ਅਰਥ ਹੈ ਕਿ ਰਿਮੋਟ ਸਰਵਰ ਲਈ ਘੱਟ ਫੇਰੇ ਲਾਉਣੇ ਪੈਣਗੇ, ਪਰ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨੂੰ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲਈ ਅੱਪਡੇਟ ਵਿਖਾਉਣ ਲਈ ਵੱਧ ਵੇਲਾ ਲੱਗੇਗਾ। 0 ਦਾ ਅਰਥ ਹੋਵੇਗਾ ਕਿ ਜੇ ਚਿੱਤਰ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਕੈਸ਼ 'ਚ ਮੌਜੂਦ ਹੋਵੇਗਾ ਤਾਂ ਸਰਵਰ ਦੀ ਕਦੇ ਜਾਂਚ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇਗੀ।

en: The server to use for application reviews
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਪੜਤਾਲਾਂ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਸਰਵਰ

en: The minimum karma score for reviews
pa: ਪੜਤਾਲਾਂ ਲਈ ਘੱਟ ਤੋਂ ਘੱਟ ਕਰਮਾ ਗਿਣਤੀ

en: Reviews with karma less than this number will not be shown.
pa: ਇਸ ਅੰਕ ਤੋਂ ਘੱਟ ਕਰਮਿਆਂ ਵਾਲੀਆਂ ਪੜਤਾਲਾਂ ਨੂੰ ਦਿਖਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾਵੇਗਾ।

en: A list of official repositories that should not be considered 3rd party
pa: ਅਧਿਕਾਰਿਤ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀਆਂ ਦੀ ਸੂਚੀ, ਜਿਹਨਾਂ ਨੂੰ 3ਜੀ ਧਿਰ ਨਹੀਂ ਮੰਨਿਆ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: A list of required repositories that cannot be disabled or removed
pa: ਚਾਹੀਦੀਆਂ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀਆਂ ਦੀ ਸੂਚੀ, ਜਿਹਨਾਂ ਨੂੰ ਅਸਮਰੱਥ ਕੀਤਾ ਜਾਂ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: A list of official repositories that should be considered free software
pa: ਅਧਿਕਾਰਿਤ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀਆਂ ਦੀ ਸੂਚੀ, ਜਿਹਨਾਂ ਨੂੰ ਮੁਕਤ ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਮੰਨਿਆ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: The licence URL to use when an application should be considered free software
pa: ਜਦੋਂ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੂੰ ਮੁਕਤ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਮੰਨਿਆ ਜਾਵੇ ਤਾਂ ਵਰਤਣ ਲਈ ਲਸੰਸ URL

en: Install bundled applications for all users on the system where possible
pa: ਜਦੋਂ ਵੀ ਸੰਭਵ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਸਿਸਟਮ 'ਤੇ ਸਾਰੇ ਵਰਤੋਂਕਾਰਾਂ ਲਈ ਬੰਡਲ ਕੀਤੀਆਂ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਨੂੰ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

en: Allow access to the Software Repositories dialog
pa: ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਡਾਈਲਾਗ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ

en: Offer upgrades for pre-releases
pa: ਰੀਲਿਜ਼ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਲਈ ਅੱਪਗਰੇਡ ਵਾਸਤੇ ਪੇਸ਼ਕਸ਼ ਦਿਓ

en: Show some UI elements informing the user that an app is non-free
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨੂੰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦੇਣ ਲਈ ਕੁਝ UI ਭਾਗ ਵੇਖਾਓ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਐਪ ਦੀ ਗ਼ੈਰ-ਮੁਕਤ ਹੋਵੇ

en: Show the installed size for apps in the list of installed applications
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਹੋਈਆਂ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਐਪਾਂ ਲਈ ਇੰਸਟਾਲ ਹੋਏ ਆਕਾਰ ਨੂੰ ਦਿਖਾਓ

en: The URI that explains nonfree and proprietary software
pa: URI, ਜੋ ਕਿ ਗ਼ੈਰ-ਆਜ਼ਾਦ ਅਤੇ ਪਰੋਪਰੈਟਰੀ ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰਾਂ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿੰਦਾ ਹੈ

en: A list of URLs pointing to appstream files that will be downloaded into an swcatalog folder
pa: ਐਪਸਟਰੀਮ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਦਰਸਾਉਂਦੇ URL ਦੀ ਸੂਚੀ, ਜਿਸ ਤੋਂ ਇਸ ਨੂੰ swcatalog ਫੋਲਡਰ 'ਚ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Install the AppStream files to a system-wide location for all users. If false, files are installed in non-standard $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml directory
pa: ਐਪ-ਸਟਰੀਮ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਸਾਰੇ ਵਰਤੋਂਕਾਰਾਂ ਲਈ ਸਿਸਟਮ ਰੂਪੀ ਟਿਕਾਣੇ ਲਈ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ। ਜੇ ਇਹ ਗਲਤ ਹੈ ਤਾਂ ਫ਼ਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਗੈਰ-ਮਿਆਰੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਵਿੱਚ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ

en: Priority order of packaging formats to prefer, with more important formats listed first. An empty array means the default order. Omitted formats are assumed to be listed last. Example packaging formats are: deb, flatpak, rpm, snap. The formats can be optionally specified with an origin name, divided by a colon, for example 'flatpak:flathub'.
pa: ਪੈਕੇਜ ਕਰ ਨਵਾਲੇ ਫਾਰਮੈਟਾਂ ਦੀ ਤਰਜੀਹੀ ਲੜੀ, ਵੱਧ ਮਹੱਤਵਪੂਰਨ ਪੈਕੇਜ ਪਹਿਲਾਂ ਦਿੱਤੇ ਹਨ। ਖਾਲੀ ਲੜੀ ਦਾ ਅਰਥ ਹੈ ਕਿ ਮੂਲ ਲੜੀ ਮੁਤਾਬਕ। ਛੱਡੇ ਗਏ ਫਾਰਮੈਟ ਸੂਚੀ ਦੇ ਆਖਰ ਵਿੱਚ ਹਨ। ਮਿਸਾਲ ਵਜੋਂ ਪੈਕੇਜ਼ਿੰਗ ਫਾਰਮੈਟ ਹਨ: deb, flatpak, rpm, snap। ਫਾਰਮੈਟਾਂ ਨੂੰ ਮੁੱਢ ਦੇ ਨਾਂ ਮੁਤਾਬਕ ਕਾਲਮ ਪਾ ਕੇ ਵੀ ਵੰਡਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਜਿਵੇਂ 'flatpak:flathub'।

en: The timestamp of the last attempt to remove unused Flatpak runtimes
pa: ਨਾ-ਵਰਤੇ Flatpak runtimes ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਆਖਰੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਦਾ ਸਮਾਂ

en: Set to 'true' to show only freely licensed apps and hide any proprietary apps.
pa: ਸਿਰਫ਼ ਮੁਕਤ ਲਸੰਸ ਵਾਲੀਆਂ ਐਪਾਂ ਹੀ ਵੇਖਾਉਣ ਅਤੇ ਕੋਈ ਵੀ ਪ੍ਰੋਪੇਟਰੀ ਐਪਾਂ ਨੂੰ ਲੁਕਾਉਣ ਲਈ 'ਸਹੀ' ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: Set to 'true' to show only apps from developers whose identity has been verified.
pa: ਸਿਰਫ਼ ਉਹਨਾਂ ਡਿਵੈਲਪਰਾਂ ਦੀਆਂ ਐਪਾਂ, ਜਿਨ੍ਹਾਂ ਨੂੰ ਤਸਦੀਕ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੋਵੇ, ਨੂੰ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ 'ਸਹੀ' ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: The timestamp of the last received historical updates.
pa: ਪਿਛਲੇ ਪ੍ਰਾਪਤ ਹੋਏ ਇਤਿਹਾਸਿਕ ਅੱਪਡੇਟਾਂ ਲਈ ਸਮਾਂ-ਮੋਹਰ।

en: A string storing the gnome-online-account id used to login
pa: ਲਾਗਇਨ ਕਰਨ ਲਈ gnome-online-account ਪਛਾਣ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਣ ਵਾਲੀ ਸਤਰ

note: TRANSLATORS: tool that is used when moving profiles system-wide
en: GNOME Software AppStream system-wide installer
pa: ਗਨੋਮ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਐਪਸਟਰੀਮ ਸਿਸਟਮ ਲਈ ਇੰਸਟਾਲਰ

en: Failed to parse command line arguments
pa: ਕਮਾਂਡ ਲਾਈਨ ਆਰਗੂਮੈਂਟ ਪਾਰਸ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

note: TRANSLATORS: user did not specify a valid filename
en: You need to specify exactly one filename
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਪੂਰਾ ਠੀਕ ਫਾਇਲ-ਨਾਂ ਦੇਣਾ ਪਵੇਗਾ

note: TRANSLATORS: only able to install files as root
en: This program can only be used by the root user
pa: ਇਹ ਪਰੋਗਰਾਮ ਕੇਵਲ ਰੂਟ (root) ਵਰਤੋਂਕਾਰਾਂ ਵਲੋਂ ਹੀ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to validate content type: %s
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਕਿਸਮ ਪਰਮਾਣਿਤ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ: %s

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to move: %s
pa: ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: %s

en: Software Install
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਇੰਸਟਾਲ

en: Install selected software on the system
pa: ਚੁਣੇ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਸਿਸਟਮ ਉੱਤੇ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon Violence
pa: ਕਾਰਟੂਨ ਤਸ਼ਦੱਦ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding cartoon violence
pa: ਕਾਰਟੂਨ ਤਸ਼ਦੱਦ ਬਾਰੇ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Fantasy Violence
pa: ਕਲਪਨਿਕ ਤਸ਼ਦੱਦ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding fantasy violence
pa: ਕਲਪਨਿਕ ਤਸ਼ਦੱਦ ਬਾਰੇ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic Violence
pa: ਅਸਲੀ ਤਸ਼ਦੱਦ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding realistic violence
pa: ਅਸਲੀ ਤਸ਼ਦੱਦ ਬਾਰੇ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Violence Depicting Bloodshed
pa: ਖ਼ੂਨ ਖ਼ਰਾਬੇ ਦਿਖਾਉਣ ਵਾਲਾ ਤਸ਼ਦੱਦ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding bloodshed
pa: ਖ਼ੂਨ-ਖਰਾਬੇ ਬਾਰੇ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Violence
pa: ਜਿਨਸੀ ਧੱਕਾ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexual violence
pa: ਜਿਨਸੀ ਧੱਕੇ ਬਾਰੇ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Alcohol
pa: ਸ਼ਰਾਬ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to alcohol
pa: ਸ਼ਰਾਬੀ ਪੀਣ ਦੇ ਹਵਾਲਿਆਂ ਬਾਰੇ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Narcotics
pa: ਨਸ਼ੀਲੇ ਪਦਾਰਥ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to illicit drugs
pa: ਵਰਜਿਤ ਦਵਾਈਆਂ (ਨਸ਼ਿਆਂ) ਦੇ ਹਵਾਲੇ ਬਾਰੇ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Tobacco
pa: ਤੰਬਾਕੂ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to tobacco products
pa: ਤਮਾਕੂ ਉਤਪਾਦਾਂ ਲਈ ਹਵਾਲੇ ਬਾਰੇ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Nudity
pa: ਨੰਗੇਜ਼

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding nudity of any sort
pa: ਕਿਸੇ ਵੀ ਕਿਸਮ ਦੇ ਨੰਗੇਜ਼ ਬਾਰੇ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Themes
pa: ਜਿਨਸੀ ਥੀਮ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to or depictions of sexual nature
pa: ਜਿਨਸੀ ਕਿਸਮ ਦੇ ਹਵਾਲੇ ਜਾਂ ਵਰਣਨ ਬਾਰੇ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Profanity
pa: ਗਾਲਾਂ ਕੱਢਣਾ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding profanity of any kind
pa: ਕਿਸੇ ਵੀ ਕਿਸਮ ਦੀ ਬੇਅਦਬੀ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Inappropriate Humor
pa: ਅਢੁੱਕਵਾਂ ਮਜ਼ਾਕ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding inappropriate humor
pa: ਅਢੁੱਕਵਾਂ ਮਜ਼ਾਕ ਬਾਰੇ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination
pa: ਭੇਦਭਾਵ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding discriminatory language of any kind
pa: ਕਿਸੇ ਵੀ ਕਿਸਮ ਦੀ ਪੱਖਪਾਤੀ ਭਾਸ਼ਾ ਬਾਰੇ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Advertising
pa: ਇਸ਼ਤਿਹਾਰ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding advertising of any kind
pa: ਕਿਸੇ ਵੀ ਕਿਸਮ ਦੇ ਇਸ਼ਤਿਹਾਰ ਬਾਰੇ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling
pa: ਜੂਆ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding gambling of any kind
pa: ਕਿਸੇ ਵੀ ਕਿਸਮ ਦੇ ਜੂਏ ਬਾਰੇ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Purchasing
pa: ਖਰੀਦਦਾਰੀ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding the ability to spend money
pa: ਧਨ ਖ਼ਰਚ ਦੇ ਬਾਰੇ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Chat Between Users
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਵਿਚਾਲੇ ਗੱਲਬਾਤ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to chat with other users
pa: ਹੋਰ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨਾਲ ਗੱਲਬਾਤ ਕਰਨ ਦੇ ਢੰਗਾਂ ਬਾਰੇ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Audio Chat Between Users
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਵਿਚਾਲੇ ਆਡੀਓ ਗੱਲਬਾਤ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to talk with other users
pa: ਹੋਰ ਵਰਤੋਂਕਾਰਾਂ ਨਾਲ ਗੱਲਾਂ (ਬੋਲ ਕੇ) ਕਰਨ ਦੇ ਢੰਗ ਬਾਰੇ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Contact Details
pa: ਸੰਪਰਕ ਵੇਰਵੇ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of social network usernames or email addresses
pa: ਸਮਾਜਿਕ ਨੈੱਟਵਰਕ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਜਾਂ ਈਮੇਲ ਸਿਰਨਾਵੇਂ ਸਾਂਝੇ ਕਰਨ ਬਾਰੇ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Identifying Information
pa: ਪਛਾਣ ਕਰਨ ਵਾਲੀ ਜਾਣਕਾਰੀ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of user information with third parties
pa: ਤੀਜੀਆਂ ਧਿਰਾਂ ਨਾਲ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਸਾਂਝੀ ਕਰਨ ਬਾਰੇ ਕੋਈ ਵੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Location Sharing
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਸਾਂਝਾ ਕਰਨਾ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of physical location with other users
pa: ਹੋਰ ਵਰਤੋਂਕਾਰਾਂ ਨਾਲ ਭੂਗੋਲਿਕ ਟਿਕਾਣਾ ਸਾਂਝਾ ਕਰਨ ਬਾਰੇ ਕੋਈ ਵੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Homosexuality
pa: ਸਮਲਿੰਗ ਕਾਮੁਕਤਾ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to homosexuality
pa: ਸਮਲਿੰਗ ਕਾਮੁਕਤਾ ਦੇ ਹਵਾਲੇ ਨਾਲ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prostitution
pa: ਕੰਜਰਪੁਣਾ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to prostitution
pa: ਕੋਈ ਕੰਜਰਪੁਣੇ ਦੇ ਹਵਾਲੇ ਬਾਰੇ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Adultery
pa: ਬਦਕਾਰੀ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to adultery
pa: ਕੋਈ ਬਦਕਾਰੀ ਲਈ ਹਵਾਲੇ ਬਾਰੇ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexualized Characters
pa: ਕਾਮਕਤਾ ਪਾਤਰ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexualized characters
pa: ਕਾਮਕਤਾ ਪਾਤਰ ਬਾਰੇ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Desecration
pa: ਬੇਹੁਰਮਤੀ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to desecration
pa: ਕੋਈ ਬੇਹੁਰਮਤੀ ਦੇ ਬਾਰੇ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Human Remains
pa: ਇਨਸਾਨੀ ਅੰਗ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding visible dead human remains
pa: ਕੋਈ ਮਰੇ ਹੋਏ ਮਨੁੱਖੀ ਬਚੇ ਹੋਏ ਸਰੀਰਿਕ ਹਿੱਸਿਆਂ ਬਾਰੇ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slavery
pa: ਗੁਲਾਮੀ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to slavery
pa: ਗੁਲਾਮੀ ਦੇ ਹਵਾਲੇ ਸੰਬੰਧੀ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ

en: Does not include references to drugs
pa: ਵਰਜਿਤ ਦਵਾਈਆਂ (ਨਸ਼ਿਆਂ) ਲਈ ਹਵਾਲੇ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: Does not include swearing, profanity, and other kinds of strong language
pa: ਖਰ੍ਹਵੀ, ਗੰਦੀ ਜਾਂ ਕਿਸੇ ਹੋਰ ਕਿਸਮ ਦੀ ਸਖ਼ਤ ਭਾਸ਼ ਸ਼ਾਮਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Does not include ads or monetary transactions
pa: ਇਸ਼ਤਿਹਾਰ ਜਾਂ ਪੈਸੇ ਦਾ ਲੈਣ-ਦੇਣ ਸ਼ਾਮਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Does not include sex or nudity
pa: ਜਿਨਸੀ ਸੰਬੰਧ ਜਾਂ ਨੰਗੇਜ਼ ਸ਼ਾਮਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Does not include uncontrolled chat functionality
pa: ਬਿਨਾਂ-ਕੰਟਰੋਲ ਗੱਲਬਾਤ ਸਹੂਲਤਾਂ ਸ਼ਾਮਲ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: Does not include violence
pa: ਤਸ਼ਦੱਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Drugs
pa: ਨਸ਼ੇ

en: Strong Language
pa: ਸਖ਼ਤ ਬੋਲੀ

en: Money
pa: ਧਨ

en: Social
pa: ਸਮਾਜਿਕ

en: Violence
pa: ਹਿੰਸਾ

[ctx: Age rating]
note: Translators: The app is considered suitable to be run by all ages of people. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: All
pa: ਸਭ

note: Translators: It’s unknown what age rating this app has. The * placeholder is the app name.
en: %s has an unknown age rating
pa: %s ਲਈ ਅਣਪਛਾਤਾ ਉਮਰ ਦਰਜਾ ਹੈ

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for all ages. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for everyone
pa: %s ਹਰ ਕਿਸੇ ਲਈ ਢੁੱਕਵੀਂ ਹੈ

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 3. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for toddlers
pa: %s ਨਿੱਕੇ ਬਾਲਾਂ ਲਈ ਢੁੱਕਵੀਂ ਹੈ

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 5. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for young children
pa: %s ਵੱਡੇ ਬੱਚਿਆਂ ਲਈ ਢੁੱਕਵੀਂ ਹੈ

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 12. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for children
pa: %s ਬੱਚਿਆਂ ਲਈ ਢੁੱਕਵੀਂ ਹੈ

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people up to around age 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for teenagers
pa: %s ਅੱਲੜ੍ਹਾਂ ਲਈ ਢੁੱਕਵੀਂ ਹੈ

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people aged up to and over 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for adults
pa: %s ਬਾਲਗਾਂ ਲਈ ਢੁੱਕਵੀਂ ਹੈ

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for a specified age group. The first placeholder is the app name, the second * is the age group.
en: %s is suitable for %s
pa: %s %s ਲਈ ਢੁੱਕਵੀਂ ਹੈ

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the suitability of an app for different ages. this one’s not a placeholder
en: Age Rating
pa: ਉਮਰ ਦਰਜਾ

en: How to contribute missing information
pa: ਗੁੰਮ ਹੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਕਿਵੇਂ ਯੋਗਦਾਨ ਪਾਇਆ ਜਾਵੇ

en: Local file
pa: ਲੋਕਲ ਫ਼ਾਇਲ

note: Translators: This is a heading for a row showing the package name of an app (such as ‘gnome-software-46.0-1’).
en: Package
pa: ਪੈਕੇਜ

en: Pending
pa: ਬਾਕੀ

en: Pending install
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨਾ ਬਾਕੀ

en: Pending remove
pa: ਹਟਾਉਣਾ ਬਾਕੀ

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being installed
en: Installing
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Removing
pa: ਹਟਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being downloaded
en: Downloading
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: button text TRANSLATORS: button text in the header when an app * can be installed TRANSLATORS: button text in the header when firmware * can be live-installed TRANSLATORS: update the fw
en: _Install
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ(_I)

en: _Uninstall…
pa: …ਅਣ-ਇੰਸਟਾਲ(_U)

en: Network
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ

en: Can communicate over the network
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਉੱਤੇ ਸੰਚਾਰ ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: System Services
pa: ਸਿਸਟਮ ਸੇਵਾਵਾਂ

en: Can access D-Bus services on the system bus
pa: ਸਿਸਟਮ ਬਸ ਨਾਲ ਡੀ-ਬੱਸ ਸੇਵਾਵਾਂ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Session Services
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਸੇਵਾਵਾਂ

en: Can access D-Bus services on the session bus
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਬਸ ਨਾਲ ਡੀ-ਬੱਸ ਸੇਵਾਵਾਂ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Devices
pa: ਡਿਵਾਈਸ

en: Can access arbitrary devices such as webcams
pa: ਮਨਮਰਜ਼ੀ ਦੇ ਡਿਵਾਈਸ ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਵੈੱਬਕੈਮ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਕਰ ਸਕਦੀ ਹੈ

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access input devices
pa: ਇਨਪੁੱਟ ਡਿਵਾਈਸ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access microphones
pa: ਮਾਈਕਰੋਫ਼ੋਨ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Can access system device files
pa: ਸਿਸਟਮ ਡਿਵਾਈਸ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Screen contents
pa: ਸਕਰੀਨ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ

note: Translators: This indicates an app can access the screen/display contents. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access screen contents
pa: ਸਕਰੀਨ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Home folder
pa: ਘਰ ਫੋਲਡਰ

en: Can view, edit and create files
pa: ਫ਼ਾਇਲਾਂ ਵੇਖ, ਸੋਧ ਅਤੇ ਬਣਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Can view files
pa: ਫ਼ਾਇਲਾਂ ਵੇਖ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: File system
pa: ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_FILESYSTEM_OTHER is used only as a flag, with actual files being part of the read/full lists
en: Downloads folder
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਫੋਲਡਰ

en: Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Can view and change any settings
pa: ਕੋਈ ਵੀ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਵੇਖਣ ਅਤੇ ਬਦਲ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Legacy display system
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਡਿਸਪਲੇਅ ਸਿਸਟਮ

en: Uses an old, insecure display system
pa: ਪੁਰਾਣੇ, ਅਸੁਰੱਖਿਅਤ ਡਿਸਪਲੇਅ ਸਿਸਟਮ ਨੂੰ ਵਰਤ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Sandbox escape
pa: ਸੈਂਡਬਾਕਸ ਛੁਟਕਾਰਾ

en: Can escape the sandbox and circumvent any other restrictions
pa: ਸੈਂਡਬਾਕਸ ਤੋਂ ਛੁਟਕਾਰਾ ਪਾ ਸਕਦੀ ਹੈ ਅਤੇ ਹੋਰ ਰੋਕਾਂ ਨੂੰ ਝਾਂਸਾ ਦੇ ਸਕਦੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: this is where the packager did not write * a description for the update
en: No update description available.
pa: ਕੋਈ ਅੱਪਡੇਟ ਵੇਰਵਾ ਉਪਲਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ।

note: FIXME support app == NULL set page title
en: Update Details
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਦੇ ਵੇਰਵੇ

en: Requires additional permissions
pa: ਹੋਰ ਮਨਜ਼ੂਰੀਆਂ ਦੀ ਬੇਨਤੀ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: Translators: Header of the section with other users' opinions about the app.
en: Reviews
pa: ਪੜਤਾਲਾਂ

en: No reviews were found for this app.
pa: ਇਸ ਐਪ ਲਈ ਕੋਈ ਪੜਤਾਲਾਂ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: No Reviews
pa: ਕੋਈ ਪੜਤਾਲਾਂ ਨਹੀਂ

en: Version History
pa: ਵਰਜ਼ਨ ਦਾ ਅਤੀਤ

en: New in Version %s
pa: ਵਰਜ਼ਨ %s ਵਿੱਚ ਨਵਾਂ

en: Version %s
pa: ਵਰਜ਼ਨ %s

en: No details for this release
pa: ਇਸ ਰੀਲਿਜ਼ ਲਈ ਕੋਈ ਵੇਰਵੇ ਨਹੀਂ ਹਨ

note: TRANSLATORS: this is a command line option
en: Start up mode: either ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’ or ‘overview’
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਢੰਗ: ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’ ਜਾਂ ‘overview’

en: MODE
pa: ਮੋਡ

en: Search for applications
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਲਈ ਖੋਜ

en: SEARCH
pa: ਖੋਜ

en: Show application details (using application ID)
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵੇਰਵੇ ਵੇਖਾਓ (ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ID ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ)

en: Show application details (using package name)
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵੇਰਵੇ ਵੇਖਾਓ (ਪੈਕੇਜ ਨਾਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ)

en: PKGNAME
pa: ਪੈਕੇਜ-ਨਾਂ

en: Install the application (using application ID)
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ (ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ID ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ)

en: Uninstall the application (using application ID)
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਅਣ-ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ (ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ID ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ)

en: Open a local package file
pa: ਲੋਕਲ ਪੈਕੇਜ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: FILENAME
pa: ਫਾਇਲ-ਨਾਂ

en: The kind of interaction expected for this action: either ‘none’, ‘notify’, or ‘full’
pa: ਇਸ ਕਾਰਵਾਈ ਲਈ ਉਮੀਦ ਕੀਤੇ ਤਾਲਮੇਲ ਦੀ ਕਿਸਮ: ‘ਕੋਈ ਨਹੀਂ‘, ‘ਸੂਚਨਾ‘, ਜਾਂ ‘ਪੂਰਾ‘

en: INTERACTION
pa: ਤਾਲਮੇਲ

en: Show a local metainfo or appdata file
pa: ਲੋਕਲ ਮੇਟਾ-ਜਾਣਕਾਰੀ ਜਾਂ ਐਪ-ਡਾਟਾ ਫ਼ਾਇਲ ਵੇਖਾਓ

en: Enable verbose debugging output (from the running instance, if already running)
pa: ਵੱਧ ਜਾਣਾਕਰੀ ਵਾਲੀ ਡੀਬੱਗ ਆਉਟਪੁੱਟ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ (ਜੇ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਚੱਲਦਾ ਹੈ ਤਾਂ ਚੱਲਦੇ ਮੌਕੇ ਤੋਂ)

en: Installs any pending updates in the background
pa: ਕਿਸੇ ਵੀ ਬਾਕੀ ਰਹਿੰਦੇ ਅੱਪਡੇਟਾਂ ਨੂੰ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਵਿੱਚ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Show preferences
pa: ਪਸੰਦਾਂ ਨੂੰ ਵੇਖਾਓ

en: Quit the running instance
pa: ਚੱਲਦੇ ਮੌਕੇ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Prefer local file sources to AppStream
pa: AppStream ਲਈ ਲੋਕਲ ਫਾਇਲ ਸਰੋਤ ਨੂੰ ਪਹਿਲ

en: Show version number
pa: ਵਰਜ਼ਨ ਨੰਬਰ ਨੂੰ ਵੇਖਾਓ

en: Copyright © 2016–2023 GNOME Software contributors
pa: ਕਾਪੀਰਾਈਟ © 2016–2023 ਗਨੋਮ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਯੋਗਦਾਨੀ

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window TRANSLATORS: this is the menu item that opens the about window
en: About Software
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਬਾਰੇ

note: TRANSLATORS: well, we seem to think so, anyway
en: A nice way to manage the software on your system.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਸਿਸਟਮ ਉੱਤੇ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਦੇ ਪ੍ਰਬੰਧ ਲਈ ਵਧੀਆ ਢੰਗ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: we tried to show an app that did not exist
en: Sorry! There are no details for that application.
pa: ਅਫ਼ਸੋਸ! ਉਸ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਲਈ ਕੋਈ ਵੇਰਵੇ ਨਹੀਂ ਹਨ।

note: Translators: The disk usage of an app when installed. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Installed Size
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਲਈ ਆਕਾਰ

en: Includes %s of data and %s of cache
pa: ਡਾਟਾ %s ਅਤੇ ਕੈਸ਼ %s ਦੇ ਸਮੇਤ ਹੈ

en: Includes %s of data
pa: %s ਡਾਟੇ ਸਮੇਤ

en: Includes %s of cache
pa: %s ਕੈਸ਼ ਸਮੇਤ

en: Cache and data usage unknown
pa: ਕੈਸ਼ ਅਤੇ ਡਾਟਾ ਵਰਤੋਂ ਅਣਪਛਾਤੀ ਹੈ

note: Translators: The download size of an app. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Download Size
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਸਾਈਜ਼

en: Needs no additional system downloads
pa: ਕਿਸੇ ਹੋਰ ਵਾਧੂ ਸਿਸਟਮ ਡਾਊਨਲੋਡ ਦੀ ਲੋੜ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Needs an unknown size of additional system downloads
pa: ਅਣਪਛਾਤੇ ਆਕਾਰ ਦੇ ਹੋਰ ਸਿਸਟਮ ਡਾਊਨਲੋਡ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ

note: Translators: The placeholder is for a size string, * such as ‘150 MB’ or ‘1.5 GB’.
en: Needs %s of additional system downloads
pa: %s ਹੋਰ ਵਾਧੂ ਸਿਸਟਮ ਡਾਊਨਲੋਡ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ

note: Translators: Displayed if the download or installed size of * an app could not be determined. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Size is unknown
pa: ਆਕਾਰ ਦਾ ਪਤਾ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: Translators: This indicates an app requires no permissions to run. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: No permissions
pa: ਕੋਈ ਮਨਜ਼ੂਰੀਆਂ ਨਹੀਂ

note: Translators: This indicates an app uses the network. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Has network access
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਪਹੁੰਚ ਹੈ

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus system services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses system services
pa: ਸਿਸਟਮ ਸੇਵਾਵਾਂ ਵਰਤਦੀ ਹੈ

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus session services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses session services
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਸੇਵਾਵਾਂ ਵਰਤਦੀ ਹੈ

note: Translators: This indicates an app can access arbitrary hardware devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access hardware devices
pa: ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਡਿਵਾਈਸ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਕਰ ਸਕਦੀ ਹੈ

note: Translators: This indicates an app can access system devices such as /dev/shm. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access system devices
pa: ਸਿਸਟਮ ਡਿਵਾਈਸ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write all your data
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਸਾਰੇ ਡਾਟੇ ਨੂੰ ਪੜ੍ਹ/ਲਿਖ ਸਕਦੀ ਹੈ

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read all your data
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਸਾਰੇ ਡਾਟੇ ਨੂੰ ਪੜ੍ਹ ਸਕਦੀ ਹੈ

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write your downloads
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਡਾਊਨਲੋਡਾਂ ਨੂੰ ਪੜ੍ਹ/ਲਿਖ ਸਕਦੀ ਹੈ

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read your downloads
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਡਾਊਨਲੋਡਾਂ ਨੂੰ ਪੜ੍ਹ ਸਕਦੀ ਹੈ

note: Translators: This indicates an app can access data in the system unknown to the Software. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access some specific files
pa: ਕੁਝ ਖਾਸ ਫ਼ਾਇਲਾਂ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਕਰ ਸਕਦੀ ਹੈ

note: Translators: This indicates an app can access or change user settings. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access and change user settings
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਕਰ ਅਤੇ ਬਦਲ ਸਕਦੀ ਹੈ

note: Translators: This indicates an app uses the X11 windowing system. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses a legacy windowing system
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਵਿੰਡੋ ਸਿਸਟਮ ਵਰਤਦੀ ਹੈ

note: Translators: This indicates an app can escape its sandbox. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can acquire arbitrary permissions
pa: ਮਨਮਰਜ਼ੀ ਦੀਆਂ ਇਜਾਜ਼ਤਾਂ ਲੈ ਸਕਦੀ ਹੈ

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software developer is verified
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਡਿਵੈਲਪਰ ਨੂੰ ਤਸਦੀਕ ਕੀਤਾ ਹੈ

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Reviewed by OS distributor
pa: ਓ.ਸਿ. ਡਿਸਟਰੀਬਿਊਟਰ ਵਲੋਂ ਪੜਤਾਲਿਆ

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short. * The '%s' is replaced by the distribution name. Translators: The '%s' is replaced by the distribution name.
en: Reviewed by %s
pa: %s ਰਾਹੀਂ ਪੜਤਾਲ ਕੀਤੀ

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by someone other than the user’s distribution, so might not be safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Provided by a third party
pa: ਤੀਜੀ ਧਿਰ ਵਲੋਂ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ

note: Translators: This indicates an app or its runtime reached its end of life. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software no longer supported
pa: ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਹੁਣ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: Translators: This indicates an app’s source code is freely available, so can be audited for security. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Auditable code
pa: ਆਡਿਟਯੋਗ ਕੋਡ

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Unknown license
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ ਲਸੰਸ

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Proprietary code
pa: ਪਰੋਪ੍ਰੈਟਰੀ ਕੋਡ

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Special license
pa: ਖਾਸ ਲਸੰਸ

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Privileged
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Safe
pa: ਸੁਰੱਖਿਅਤ

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Probably Safe
pa: ਸੰਭਵ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਸੁਰੱਖਿਅਤ

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Potentially Unsafe
pa: ਸੰਭਵ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਅਸੁਰੱਖਿਅਤ

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Unsafe
pa: ਅਸੁਰੱਖਿਅਤ

en: Mobile Only
pa: ਸਿਰਫ਼ ਮੋਬਾਈਲ

en: Only works on a small screen
pa: ਸਿਰਫ਼ ਛੋਟੀਆਂ ਸਕਰੀਨਾਂ ਲਈ ਕੰਮ ਕਰਦੀ ਹੈ

en: Desktop Only
pa: ਸਿਰਫ਼ ਡੈਸਕਟਾਪ

en: Only works on a large screen
pa: ਸਿਰਫ਼ ਵੱਡੀਆਂ ਸਕਰੀਨਾਂ ਲਈ ਕੰਮ ਕਰਦੀ ਹੈ

en: Screen Size Mismatch
pa: ਸਕਰੀਨ ਆਕਾਰ ਨਾਲ ਮਿਲਦਾ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Doesn’t support your current screen size
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਮੌਜੂਦਾ ਸਕਰੀਨ ਆਕਾਰ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Requires a touchscreen
pa: ਟੱਚ-ਸਕਰੀਨ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Requires a keyboard
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Requires a mouse
pa: ਮਾਊਸ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Gamepad Needed
pa: ਗੇਮਪੈਡ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Requires a gamepad to play
pa: ਖੇਡਣ ਲਈ ਗੇਮ-ਪੈਡ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

note: Translators: This is used in a context tile to indicate that * an app works on phones, tablets *and* desktops. It should be * short and in title case.
en: Adaptive
pa: ਅਡੈਪਟਿਵ

en: Works on phones, tablets and desktops
pa: ਫ਼ੋਨ, ਟੇਬਲੇਟ ਅਤੇ ਡੈਸਕਟਾਪਾਂ ਲਈ ਕੰਮ ਕਰਦੀ ਹੈ

en: Probably requires a keyboard or mouse
pa: ਸ਼ਾਇਦ ਕੀਬੋਰਡ ਜਾਂ ਮਾਊਸ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Works on desktops and laptops
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਅਤੇ ਲੈਪਟਾਪਾਂ ਲਈ ਕੰਮ ਕਰਦੀ ਹੈ

note: Translators: This indicates that the content rating for an * app says it can be used by all ages of people, as it contains * no objectionable content.
en: Contains no age-inappropriate content
pa: ਕੋਈ ਉਮਰ ਲਈ ਅਢੁੱਕਵੀਂ ਸਮੱਗਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No age rating information available
pa: ਕੋਈ ਉਮਰ ਦਰਜੇਬੰਦੀ ਸੰਬੰਧੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Visit Website
pa: ਵੈੱਬਸਾਈਟ ਨੂੰ ਵੇਖੋ

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed. * The ellipsis indicates that further steps are required
en: Install…
pa: …ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows to cancel a queued install of the app
en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Install
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel
en: Download
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel * that allows the app to be easily updated live
en: Update
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily removed
en: Uninstall…
pa: …ਅਣ-ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being erased
en: Uninstalling
pa: ਅਣ-ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Critical update
pa: ਨਾਜ਼ੁਕ ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: during the update the device * will restart into a special update-only mode
en: Device cannot be used during update.
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਨੂੰ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਵਰਤਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ।

note: TRANSLATORS: this refers to where the app came from
en: Source: %s
pa: ਸਰੋਤ: %s

note: Translators: A message to indicate that an app has been renamed. The placeholder is the old human-readable name.
en: Renamed from %s
pa: %s ਤੋਂ ਨਾਂ ਬਦਲਿਆ ਗਿਆ

note: Replace user-provided non-localized string with a localized text
en: Stopped Receiving Updates
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਨੂੰ ਰੋਕਿਆ

en: Critical Update
pa: ਨਾਜ਼ੁਕ ਅੱਪਡੇਟ

[ctx: Single app]
en: Installed
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਹੈ

note: Translators: The placeholder is an app name
en: Help Translate %s
pa: %s ਦੇ ਉਲੱਥੇ ਲਈ ਮਦਦ ਕਰੋ

note: Translators: The placeholder is an app name
en: %s is designed, developed, and translated by an international community of contributors.
    
    This means that while it’s not yet available in your language, you can get involved and help translate it yourself.
pa: %s ਨੂੰ ਯੋਗਦਾਨ ਦੇਣ ਵਾਲੀਆਂ ਕੌਮਾਂਤਰੀ ਕਮਿਊਨਟੀ ਵਲੋਂ ਡਿਜ਼ਾਇਨ ਕੀਤਾ, ਵਿਕਾਸ ਅਤੇ ਉਲੱਥਾ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।
    
    ਸੋ ਜੇ ਇਹ ਹਾਲੇ ਤੁਹਾਡੀ ਭਾਸ਼ਾ ਵਿੱਚ ਮੌਜੂਦ ਨਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਦਾ ਖੁਦ ਉਲੱਥਾ ਕਰਨ ਲਈ ਮਦਦ ਕਰਕੇ ਹਿੱਸਾ ਪਾ ਸਕਦਾ ਹੋ।

en: Translations
pa: ਉਲੱਥਾ

en: _Translation Website
pa: ਵੈੱਬਸਾਈਟ ਉਲੱਥਾ(_T)

note: TRANSLATORS: This is a description for entering user/password
en: Login required remote %s (realm %s)
pa: ਰਿਮੋਟ %s (realm %s) ਲਈ ਲਾਗਇਨ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Login Required
pa: ਲਾਗਇਨ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(_C)

en: _Login
pa: ਲਾਗਇਨ(_L)

note: Translators: Placeholder text for a login entry. Translators: It's an origin scope, 'User' or 'System' installation
en: User
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ

note: Translators: Placeholder text for a login entry.
en: Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ

note: TRANSLATORS: this is where all apps that don't * fit in other groups are put
en: Other
pa: ਹੋਰ

[ctx: Category]
note: TRANSLATORS: this is a subcategory matching all the * different apps in the parent category, e.g. "Games"
en: All
pa: ਸਭ

note: TRANSLATORS: this is a subcategory of featured apps
en: Featured
pa: ਫੀਚਰ

note: Heading for featured apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been featured ('picked') by the distribution.
en: Editor’s Choice
pa: ਐਡੀਟਰ ਦੀ ਪਸੰਦ

note: Heading for recently updated apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been recently released upstream.
en: New & Updated
pa: ਨਵੀਂ ਤੇ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤੀ

note: Heading for web apps on a category page
en: Picks from the Web
pa: ਵੈੱਬ ਤੋਂ ਚੁਣੋ

note: Heading for the rest of the apps on a category page
en: Other Software
pa: ਹੋਰ ਸਾਫਟਵੇਅਰ

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 1 to %u:
pa: 1 ਤੋਂ %u ਲਈ ਕੋਈ ਨੰਬਰ ਦਿਓ:

note: TRANSLATORS: asking the user to choose an app from a list
en: Choose an app:
pa: ਐਪ ਚੁਣੋ:

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: All
pa: ਸਭ

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Featured
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: 3D Graphics
pa: 3D ਗਰਾਫਿਕਸ

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Photography
pa: ਫੋਟੋਗਰਾਫ਼ੀ

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Scanning
pa: ਸਕੈਨ ਕਰਨਾ

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Vector Graphics
pa: ਵੈਕਟਰ ਗਰਾਫਿਕਸ

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Viewers
pa: ਵਿਊਅਰ

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Audio Creation & Editing
pa: ਆਡੀਓ ਬਣਾਉਣਾ ਤੇ ਸੋਧਣਾ

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Music Players
pa: ਸੰਗੀਤ ਪਲੇਅਰ

[ctx: Menu of Productivity]
en: All
pa: ਸਭ

[ctx: Menu of Productivity]
en: Featured
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

[ctx: Menu of Productivity]
en: Calendar
pa: ਕੈਲੰਡਰ

[ctx: Menu of Productivity]
en: Database
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ

[ctx: Menu of Productivity]
en: Finance
pa: ਵਿੱਤੀ

[ctx: Menu of Productivity]
en: Word Processor
pa: ਵਰਡ ਪਰੋਸੈਸ

[ctx: Menu of Utilities]
en: Text Editors
pa: ਲਿਖਤ ਐਡੀਟਰ

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Web Browsers
pa: ਵੈੱਬ ਬਰਾਊਜ਼ਰ

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: All
pa: ਸਭ

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Featured
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

[ctx: Menu of Games]
en: Action
pa: ਕਾਰਵਾਈ

[ctx: Menu of Games]
en: Adventure
pa: ਜਾਂਬਾਜ਼ੀ

[ctx: Menu of Games]
en: Arcade
pa: ਆਰਕੇਡ

[ctx: Menu of Games]
en: Blocks
pa: ਬਲਾਕ

[ctx: Menu of Games]
en: Board
pa: ਬੋਰਡ

[ctx: Menu of Games]
en: Card
pa: ਤਾਸ਼

[ctx: Menu of Games]
en: Emulators
pa: ਈਮੂਲੇਟਰ

[ctx: Menu of Games]
en: Kids
pa: ਬੱਚੇ

[ctx: Menu of Games]
en: Logic
pa: ਲਾਜਿਕ

[ctx: Menu of Games]
en: Role Playing
pa: ਭੂਮਿਕਾ ਨਿਭਾਉਣਾ

[ctx: Menu of Games]
en: Sports
pa: ਖੇਡਾਂ

[ctx: Menu of Games]
en: Strategy
pa: ਕਾਰਜਨੀਤੀ

[ctx: Menu of Communication & News]
en: All
pa: ਸਭ

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Featured
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ

[ctx: Menu of Education & Science]
en: All
pa: ਸਭ

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Featured
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Artificial Intelligence
pa: ਨਕਲੀ ਮੁਹਾਰਤ

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Astronomy
pa: ਤਾਰਾ-ਵਿਗਿਆਨ

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Chemistry
pa: ਰਸਾਇਣ-ਵਿਗਿਆਨ

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Languages
pa: ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Math
pa: ਗਣਿਤ

[ctx: Menu of Communication & News]
en: News
pa: ਖ਼ਬਰਾਂ

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Robotics
pa: ਰੋਬੋਟ

[ctx: Menu of Art]
en: Art
pa: ਕਲਾ

[ctx: Menu of Reference]
en: Biography
pa: ਆਤਮ-ਕਥਾ

[ctx: Menu of Reference]
en: Comics
pa: ਕਾਮਿਕ

[ctx: Menu of Reference]
en: Fiction
pa: ਗਲਪ

[ctx: Menu of Reference]
en: Health
pa: ਸਿਹਤ

[ctx: Menu of Reference]
en: History
pa: ਅਤੀਤ

[ctx: Menu of Reference]
en: Lifestyle
pa: ਜੀਵਨ-ਜਾਚ

[ctx: Menu of Reference]
en: Politics
pa: ਰਾਜਨੀਤੀ

[ctx: Menu of Reference]
en: Sports
pa: ਖੇਡਾਂ

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: All
pa: ਸਭ

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Featured
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Debuggers
pa: ਡੀਬੱਗਰ

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: IDEs
pa: IDE

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Codecs
pa: ਕੋਡਕਸ

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Hardware Drivers
pa: ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਡਰਾਇਵਰ

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Fonts
pa: ਫ਼ੋਂਟ

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Input Sources
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਸਰੋਤ

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Language Packs
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਪੈਕ

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Localization
pa: ਉਲੱਥਾ

note: Translators: this is a menu category
en: Create
pa: ਬਣਾਓ

note: Translators: this is a menu category
en: Work
pa: ਕੰਮ

note: Translators: this is a menu category
en: Play
pa: ਚਲਾਓ

note: Translators: this is a menu category
en: Socialize
pa: ਸਮਾਜਿਕ

note: Translators: this is a menu category
en: Learn
pa: ਸਿੱਖੋ

note: Translators: this is a menu category
en: Develop
pa: ਡਿਵੈਲਪ

note: Translators: this is a menu category
en: Codecs
pa: ਕੋਡਕਸ

note: Translators: this is a menu category
en: Hardware Drivers
pa: ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਡਰਾਇਵਰ

note: Translators: this is a menu category
en: Fonts
pa: ਫ਼ੌਂਟ

note: Translators: this is a menu category
en: Input Sources
pa: ਇਨਪੁੱਟ ਸਰੋਤ

note: Translators: this is a menu category
en: Language Packs
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਪੈਕ

note: Translators: this is a menu category
en: Localization
pa: ਉਲੱਥਾ

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that an app * has been successfully installed TRANSLATORS: this is the summary of a notification that a component
en: %s is now installed
pa: %s ਹੁਣ ਇੰਸਟਾਲ ਹੈ

note: TRANSLATORS: an app has been installed, but * needs a reboot to complete the installation
en: A restart is required for the changes to take effect.
pa: ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਨੂੰ ਲਾਗੂ ਕਰਨ ਲਈ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that an app * has been successfully installed
en: App is ready to be used.
pa: ਐਪ ਵਰਤਣ ਲਈ ਤਿਆਰ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: System updates are now installed
pa: ਸਿਸਟਮ ਅੱਪਡੇਟ ਹੁਣ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤੇ ਗਏ ਹਨ

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: Recently installed updates are available to review
pa: ਹੁਣੇ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤੇ ਅੱਪਡੇਟ ਪੜਤਾਲ ਲਈ ਉਪਲਬਧ ਹਨ

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart
pa: ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: Launch
pa: ਚਲਾਓ

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Software?
pa: ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨਾ ਹੈ?

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Third-Party Software?
pa: ਸੁਤੰਤਰ-ਧਿਰ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨਾ ਹੈ?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Software Repository?
pa: ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਸਮਰੱਥ ਕਰਨੀ ਹੈ?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Third-Party Software Repository?
pa: ਸੁਤੰਤਰ-ਧਿਰ ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਸਮਰੱਥ ਕਰਨੀ ਹੈ?

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is not <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">free and open source software</a>, and is provided by “%s”.
pa: %s <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">ਮੁਫ਼ਤ ਅਤੇ ਆਜ਼ਾਦ ਸਰੋਤ ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ</a> ਨਹੀਂ ਹੈ ਅਤੇ “%s” ਵਲੋਂ ਦਿੱਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is provided by “%s”.
pa: %s ਨੂੰ “%s” ਵਲੋਂ ਦਿੱਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: This software repository must be enabled to continue installation.
pa: ਇੰਸਟਾਲੇਸ਼ਨ ਨੂੰ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣ ਲਈ ਇਸ ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰਨਾ ਜ਼ਰੂਰੀ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use %s in some countries.
pa: ਕੁਝ ਦੇਸ਼ਾਂ 'ਚ %s ਨੂੰ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨਾ ਜਾਂ ਵਰਤਣਾ ਗ਼ੈਰਕਨੂੰਨੀ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use this codec in some countries.
pa: ਕੁਝ ਦੇਸ਼ਾਂ 'ਚ ਇਸ ਕੋਡਕਸ ਨੂੰ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨਾ ਜਾਂ ਵਰਤਣਾ ਗ਼ੈਰਕਨੂੰਨੀ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: this is button text to not ask about non-free content again
en: Don’t _Warn Again
pa: ਮੁੜ ਚੇਤਾਵਨੀ ਨਾ ਦਿਓ(_W)

note: TRANSLATORS: button text
en: Enable and _Install
pa: ਸਮਰੱਥ ਤੇ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ(_I)

note: TRANSLATORS: these are show_detailed_error messages from the * package manager no mortal is supposed to understand, * but google might know what they mean
en: Detailed errors from the package manager follow:
pa: ਪੈਕੇਜ ਮੈਨੇਜਰ ਤੋਂ ਵੇਰਵੇ ਸਮੇਤ ਗਲਤੀਆਂ ਅੱਗੇ ਹਨ:

en: Details
pa: ਵੇਰਵੇ

note: TRANSLATORS: button text
en: _Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(_C)

note: Translators: an accept button label, in a Cancel/Accept dialog
en: _Accept
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ(_A)

note: TRANSLATORS: we've just live-updated some apps
en: An update has been installed | Updates have been installed
pa[0]: ਅੱਪਡੇਟ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਚੁੱਕਾ ਹੈ
pa[1]: ਅੱਪਡੇਟ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤੇ ਜਾ ਚੁੱਕੇ ਹਨ

note: TRANSLATORS: we've just removed some apps
en: An app has been removed | Apps have been removed
pa[0]: ਐਪ ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਗਿਆ ਹੈ
pa[1]: ਐਪਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਗਿਆ ਹੈ

note: TRANSLATORS: the new apps will not be run until we restart
en: A restart is required for it to take effect. | A restart is required for them to take effect.
pa[0]: ਉਸ ਨੂੰ ਲਾਗੂ ਕਰਨ ਲਈ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।
pa[1]: ਉਹਨਾਂ ਨੂੰ ਲਾਗੂ ਕਰਨ ਲਈ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: button text
en: Not Now
pa: ਹੁਣ ਨਹੀਂ

note: TRANSLATORS: something happened less than 5 minutes ago
en: Just now
pa: ਹੁਣੇ ਹੀ

en: %d minute ago | %d minutes ago
pa[0]: %d ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %d ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ

en: %d hour ago | %d hours ago
pa[0]: %d ਘੰਟਾ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %d ਘੰਟੇ ਪਹਿਲਾਂ

en: %d day ago | %d days ago
pa[0]: %d ਦਿਨ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %d ਦਿਨ ਪਹਿਲਾਂ

en: %d week ago | %d weeks ago
pa[0]: %d ਹਫ਼ਤਾ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %d ਹਫ਼ਤੇ ਪਹਿਲਾਂ

en: %d month ago | %d months ago
pa[0]: %d ਮਹੀਨਾ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %d ਮਹੀਨੇ ਪਹਿਲਾਂ

en: %d year ago | %d years ago
pa[0]: %d ਸਾਲ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %d ਸਾਲ ਪਹਿਲਾਂ

note: TRANSLATORS: this is a what we use in notifications if the app's name is unknown
en: An app
pa: ਐਪ

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional MIME types.
en: %s is requesting additional file format support.
pa: %s ਨੇ ਹੋਰ ਫਾਇਲ ਫਾਰਮੈਟ ਸਹਿਯੋਗ ਦੀ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional MIME Types Required
pa: ਹੋਰ MIME ਕਿਸਮਾਂ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional fonts.
en: %s is requesting additional fonts.
pa: %s ਹੋਰ ਫ਼ੋਂਟਾਂ ਦੀ ਬੇਨਤੀ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Fonts Required
pa: ਹੋਰ ਫ਼ੋਂਟਾਂ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional codecs.
en: %s is requesting additional multimedia codecs.
pa: %s ਹੋਰ ਮਲਟੀਮੀਡੀਆ ਕੋਡਕਸ ਦੀ ਬੇਨਤੀ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Multimedia Codecs Required
pa: ਹੋਰ ਮਲਟੀਮੀਡੀਆ ਕੋਡਕਸ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional printer drivers.
en: %s is requesting additional printer drivers.
pa: %s ਹੋਰ ਪਰਿੰਟਰ ਡਰਾਇਵਰਾਂ ਦੀ ਬੇਨਤੀ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Printer Drivers Required
pa: ਹੋਰ ਪਰਿੰਟਰ ਡਰਾਇਵਰਾਂ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app wants to install additional packages.
en: %s is requesting additional packages.
pa: %s ਹੋਰ ਪੈਕੇਜਾਂ ਦੀ ਬੇਨਤੀ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Packages Required
pa: ਹੋਰ ਪੈਕੇਜਾਂ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

note: TRANSLATORS: this is a button that launches gnome-software
en: Find in Software
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਵਿੱਚੋਂ ਲੱਭੋ

en: _Show More
pa: ਹੋਰ ਵੇਖੋ(_S)

en: _Show Less
pa: ਘੱਟ ਵੇਖੋ(_S)

en: Removing…
pa: ...ਹਟਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Requires restart to finish install
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Requires restart to finish remove
pa: ਹਟਾਉਣ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be installed soon
en: Pending installation…
pa: …ਇੰਸਟਾਲੇਸ਼ਨ ਬਾਕੀ ਪਈ ਹੈ

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be updated soon
en: Pending update…
pa: …ਅੱਪਡੇਟ ਬਾਕੀ ਪਏ ਹਨ

note: Translators: This string is shown when downloading an app before install.
en: Downloading…
pa: …ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: Translators: This string is shown when preparing to download and install an app.
en: Preparing…
pa: ...ਤਿਆਰ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: Translators: This string is shown when uninstalling an app.
en: Uninstalling…
pa: …ਅਣ-ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: Translators: the "%s" is replaced with an app name
en: %s is not installed, but it still has data present.
pa: %s ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਪਰ ਇਸ ਦਾ ਡਾਟਾ ਹਾਲੇ ਵੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: _Restart
pa: ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ(_R)

note: TRANSLATORS: this is a button that allows the apps to * be installed. * The ellipsis indicates that further steps are required, * e.g. enabling software repositories or the like
en: _Install…
pa: ...ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ(_I)

note: Translators: %s is the user-visible app name
en: %s will appear in US English
pa: %s ਅਮਰੀਕੀ ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ ਵਿੱਚ ਦਿਖਾਈ ਦੇਵੇਗੀ

en: This app will appear in US English
pa: ਇਹ ਐਪ ਅਮਰੀਕੀ ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ ਵਿੱਚ ਦਿਖਾਈ ਦੇਵੇਗੀ

en: This software will appear in US English
pa: ਇਹ ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਅਮਰੀਕੀ ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ ਵਿੱਚ ਦਿਖਾਈ ਦੇਵੇਗਾ

en: Help _Translate
pa: ਉਲੱਥੇ ਲਈ ਮਦਦ ਕਰੋ(_T)

note: Translators: the '%s' is replaced with a developer name or a project group
en: Other Apps by %s
pa: %s ਵਲੋਂ ਹੋਰ ਐਪਾਂ

note: Translators: the first %s is replaced with the developer name, the second %s is replaced with the app id
en: Developer %s has proven the ownership of %s
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ %s ਨੇ %s ਦੀ ਮਲਕੀਅਤ ਸਿੱਧ ਕੀਤੀ ਹੈ

note: Translators: the %s is replaced with the app id
en: Developer has proven the ownership of %s
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ ਨੇ %s ਦੀ ਮਲਕੀਅਤ ਸਿੱਧ ਕੀਤੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: we need a remote server to process
en: You need internet access to write a review
pa: ਸਮੀਖਿਆ ਲਿਖਣ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਪਹੁੰਚ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: This app is no longer receiving updates, including security fixes
pa: ਇਹ ਐਪ ਕੋਈ ਵੀ ਅੱਪਡੇਟ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਸੁਰੱਖਿਆ ਸੁਧਾਰ ਵੀ ਸ਼ਾਮਲ ਹਨ, ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕਰੇਗੀ

en: This app is already provided by your distribution and should not be replaced.
pa: ਇਹ ਐਪ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਤੁਹਾਡੀ ਡਿਸਟ੍ਰਿਬਿਊਸ਼ਨ ਵਲੋਂ ਦਿੱਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ ਅਤੇ ਬਦਲਣਾ ਨਹੀਂ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: This app doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
pa: ਇਹ ਐਪ ਵੈੱਬਸਾਈਟ, ਕੋਡ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਜਾਂ ਮਸਲਾ ਟਰੈਕਰ ਲਈ ਕੋਈ ਵੀ ਲਿੰਕ ਨਹੀਂ ਦਿੰਦੀ ਹੈ।

en: This software is no longer receiving updates, including security fixes
pa: ਇਹ ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਕੋਈ ਵੀ ਅੱਪਡੇਟ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਸੁਰੱਖਿਆ ਸੁਧਾਰ ਵੀ ਸ਼ਾਮਲ ਹਨ, ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕਰੇਗਾ

en: This software is already provided by your distribution and should not be replaced.
pa: ਇਹ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਤੁਹਾਡੀ ਡਿਸਟ੍ਰਿਬਿਊਸ਼ਨ ਵਲੋਂ ਦਿੱਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ ਅਤੇ ਬਦਲਣਾ ਨਹੀਂ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: This software doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
pa: ਇਹ ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਵੈੱਬਸਾਈਟ, ਕੋਡ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਜਾਂ ਮਸਲਾ ਟਰੈਕਰ ਲਈ ਕੋਈ ਵੀ ਲਿੰਕ ਨਹੀਂ ਦਿੰਦਾ ਹੈ।

en: Unable to find “%s”
pa: “%s” ਲੱਭਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Failed to submit review for “%s”: %s
pa: “%s” ਲਈ ਪੜਤਾਲ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ: %s

en: Details page
pa: ਵੇਰਵਿਆਂ ਦਾ ਸਫ਼ਾ

en: Loading App Details
pa: ਐਪ ਵੇਰਵੇ ਲੋਡ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Verified
pa: ਜਾਂਚਿਆ

note: TRANSLATORS: A label for a button to execute the selected app.
en: _Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: _Update
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ(_U)

note: TRANSLATORS: button text in the header when an app can be erased
en: Uninstall
pa: ਅਣ-ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

en: Add-ons
pa: ਐਡ-ਆਨ

en: This app can only be used when there is an active internet connection.
pa: ਇਸ ਐਪ ਨੂੰ ਕੇਵਲ ਤਾਂ ਹੀ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਜਦੋਂ ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਚਾਲੂ ਹੈ

en: Software Repository Included
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਸਮੇਤ

en: This app includes a software repository which provides updates, as well as access to other software.
pa: ਇਹ ਐਪ ਵਿੱਚ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਸ਼ਾਮਿਲ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਅੱਪਡੇਟ ਦੇ ਨਾਲ ਨਾਲ ਹੋਰ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਵੀ ਦਿੰਦੀ ਹੈ।

en: No Software Repository Included
pa: ਕੋਈ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਸ਼ਾਮਿਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: This app does not include a software repository. It will not be updated with new versions.
pa: ਇਹ ਐਪ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਇਸ ਨੂੰ ਨਵੇਂ ਵਰਜ਼ਨ ਲਈ ਅੱਪਡੇਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

note: Translators: a repository file used for installing software has been discovered.
en: Software Repository Identified
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਦੀ ਪਛਾਣ ਕੀਤੀ ਗਈ

en: Adding this software repository will give you access to additional software and upgrades.
pa: ਇਹ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਨੂੰ ਜੋੜਨ ਨਾਲ ਤੁਹਾਨੂੰ ਵਾਧੂ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਅਤੇ ਅੱਪਗਰੇਡ ਮਿਲਣਗੇ।

en: Only use software repositories that you trust.
pa: ਕੇਵਲ ਉਹੀ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਵਰਤੋਂ, ਜਿਸ ਉੱਤੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਭਰੋਸਾ ਹੈ।

en: Clear app data
pa: ਐਪ ਡਾਟਾ ਮਿਟਾਓ

en: D_elete Data
pa: ਡਾਟੇ ਨੂੰ ਹਟਾਓ(_e)

en: No Metadata
pa: ਕੋਈ ਮੇਟਾਡਾਟਾ ਨਹੀਂ

en: Project _Website
pa: ਪਰੋਜੈਕਟ ਵੈੱਬਸਾਈਟ(_W)

en: _Donate
pa: ਦਾਨ ਦਿਓ(_D)

en: Contribute _Translations
pa: ਉਲੱਥੇ ਲਈ ਯੋਗਦਾਨ(_T)

en: _Report an Issue
pa: ਮਸਲੇ ਬਾਰੇ ਰਿਪੋਰਟ ਕਰੋ(_R)

en: _Help
pa: ਮਦਦ(_H)

[ctx: verb]
note: Translators: This is a verb, used on a button to ‘contact the developer’
en: _Contact
pa: ਸੰਪਰਕ(_C)

note: Translators: Button opening a dialog where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write R_eview
pa: ਪੜਤਾਲ ਲਿਖੋ(_e)

note: Translators: Button opening a dialog showing all reviews for an app.
en: All Reviews
pa: ਸਭ ਪੜਤਾਲਾਂ

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading extra metadata files…
pa: …ਵਾਧੂ ਮੇਟਾਡਾਟਾ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: separator for a list of items
en:  and
pa:  ਅਤੇ

note: TRANSLATORS: App window title for fonts installation. %s will be replaced by name of the script we're searching for.
en: Available fonts for the %s script | Available fonts for the %s scripts
pa[0]: %s ਸਕ੍ਰਿਫਤ ਲਈ ਮੌਜੂਦ ਫ਼ੋਂਟ
pa[1]: %s ਸਕ੍ਰਿਪਟਾਂ ਲਈ ਮੌਜੂਦ ਫ਼ੋਂਟ

note: TRANSLATORS: App window title for codec installation. %s will be replaced by actual codec name(s)
en: Available software for %s | Available software for %s
pa[0]: %s ਲਈ ਮੌਜੂਦ ਸਾਫਟਵੇਅਰ
pa[1]: %s ਲਈ ਮੌਜੂਦ ਸਾਫਟਵੇਅਰ

en: Requested software not found
pa: ਮੰਘ ਕੀਤਾ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Failed to find requested software
pa: ਮੰਗ ਕੀਤੇ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਨੂੰ ਲੱਭਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

note: TRANSLATORS: This string is used for codecs that weren't found
en: %s not found
pa: %s ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: on the website
pa: ਵੈੱਬਸਾਈਟ ਉੱਤੇ

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available that provide the file %s.
pa: %s ਫਾਇਲ ਦੇਣ ਵਾਲੀ ਕੋਈ ਵੀ ਐਪ ਉਪਲਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get missing apps might be found %s.
pa: %s ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦੇ ਨਾਲ ਨਾਲ ਚੋਣਾਂ ਦਿਓ ਕਿ ਕਿਵੇਂ ਗੁੰਮ ਹੋਈਆਂ ਐਪ ਨੂੰ ਲੱਭਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ %s।

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available for %s support.
pa: %s ਸਹਿਯੋਗ ਲਈ ਕੋਈ ਐਪ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: %s is not available.
pa: %s ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get an app that can support this format might be found %s.
pa: %s ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦੇ ਨਾਲ ਨਾਲ ਚੋਣਾਂ ਦਿਓ ਕਿ ਕਿਵੇਂ ਐਪ ਲਈ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਇਸ ਫਾਰਮੈਟ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ %s।

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No fonts are available for the %s script support.
pa: %s ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਸਹਿਵੋਗ ਲਈ ਕੋਈ ਫ਼ੋਂਟ ਉਪਲਬਧ ਨਹੀਂ ਹਨ।

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional fonts might be found %s.
pa: %s ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦੇ ਨਾਲ ਨਾਲ ਚੋਣਾਂ ਦਿਓ ਕਿ ਕਿਵੇਂ ਹੋਰ ਫ਼ੋਂਟ ਲੱਭੇ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹਨ %s।

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No addon codecs are available for the %s format.
pa: %s ਫਾਰਮੈਟ ਲਈ ਕੋਈ ਐਡ-ਆਨ ਕੋਡਕ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format might be found %s.
pa: %s ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦੇ ਨਾਲ ਨਾਲ ਚੋਣਵਾਂ ਦਿਓ ਕਿ ਇਸ ਫਾਰਮੈਟ ਨੂੰ ਚਲਾਉਣ ਵਾਲੇ ਕੋਡਕ ਨੂੰ ਲੱਭਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ %s।

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No Plasma resources are available for %s support.
pa: %s ਸਹਿਯੋਗ ਲਈ ਕੋਈ ਪਲਾਜ਼ਮਾ ਸਰੋਤ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹਨ।

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional Plasma resources might be found %s.
pa: %s ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦੇ ਨਾਲ ਨਾਲ ਚੋਣਾਂ ਦਿਓ ਕਿ ਕਿਵੇਂ ਹੋਰ ਪਲਾਜ਼ਮਾ ਸਰੋਤ ਲੱਭੇ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹਨ %s।

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No printer drivers are available for %s.
pa: %s ਲਈ ਕੋਈ ਪਰਿੰਟਰ ਡਰਾਇਵਰ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹਨ।

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a driver that supports this printer might be found %s.
pa: %s ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦੇ ਨਾਲ ਨਾਲ ਚੋਣਾਂ ਕਿ ਇਸ ਪਰਿੰਟਰ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਡਰਾਇਵਰ ਕਿਵੇਂ ਲਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਬਾਰੇ %s ਲੱਭਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: the documentation
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼

note: TRANSLATORS: no codecs were found. The first %s will be replaced by actual codec name(s), the second %s is the app name, which requested the codecs, the third %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information. | Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information.
pa[0]: %s, ਜੋ ਕਿ %s ਵਲੋਂ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਸੀ, ਨੂੰ ਲੱਭਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ। ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ %s ਨੂੰ ਵੇਖੋ।
pa[1]: %s, ਜੋ ਕਿ %s ਵਲੋਂ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਸੀ, ਨੂੰ ਲੱਭਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ। ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ %s ਨੂੰ ਵੇਖੋ।

note: TRANSLATORS: no codecs were found. First %s will be replaced by actual codec name(s), second %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information. | Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information.
pa[0]: %s ਲੱਭਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ, ਜਿਸ ਨੂੰ ਤੁਸੀਂ ਲੱਭ ਰਹੇ ਸੀ। ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ %s ਨੂੰ ਵੇਖੋ।
pa[1]: %s ਲੱਭਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ, ਜਿਸ ਨੂੰ ਤੁਸੀਂ ਲੱਭ ਰਹੇ ਸੀ। ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ %s ਨੂੰ ਵੇਖੋ।

en: Failed to find any search results: %s
pa: ਕੋਈ ਵੀ ਖੋਜ ਨਤੀਜੇ ਲੱਭਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ: %s

en: %s file format
pa: %s ਫਾਇਲ ਫਾਰਮੈਟ

en: Install _All
pa: ਸਭ ਨੂੰ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ(_A)

en: Unable to Find Requested Software
pa: ਮੰਗ ਕੀਤੇ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਨੂੰ ਲੱਭਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Codecs page
pa: ਕੋਡਕਸ ਸਫ਼ਾ

en: Previous
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Next
pa: ਅੱਗੇ

en: Featured Apps List
pa: ਖਾਸ ਐਪ ਸੂਚੀ

en: Desktop Support
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਸਹਿਯੋਗ

en: Supports being used on a large screen
pa: ਵੱਡੀ ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਵਰਤਣੇ ਜਾਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ

en: Desktop Support Unknown
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਸਹਿਯੋਗ ਅਣਪਛਾਤਾ ਹੈ

en: Not enough information to know if large screens are supported
pa: ਵੱਡੀਆਂ ਸਕਰੀਨਾਂ ਲਈ ਸਹਿਯੋਗ ਹੋਣ ਬਾਰੇ ਲੋੜੀਂਦੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Requires a large screen
pa: ਵੱਡੀ ਸਕਰੀਨ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Desktop Not Supported
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Cannot be used on a large screen
pa: ਵੱਡੀ ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਵਰਤਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Mobile Support
pa: ਮੋਬਾਇਲ ਸਹਿਯੋਗ

en: Supports being used on a small screen
pa: ਛੋਟੀ ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਵਰਤਣੇ ਜਾਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ

en: Mobile Support Unknown
pa: ਮੋਬਾਇਲ ਸਹਿਯੋਗ ਅਣਪਛਾਤਾ ਹੈ

en: Not enough information to know if small screens are supported
pa: ਛੋਟੀਆਂ ਸਕਰੀਨਾਂ ਲਈ ਸਹਿਯੋਗ ਹੋਣ ਬਾਰੇ ਲੋੜੀਂਦੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Requires a small screen
pa: ਛੋਟੀ ਸਕਰੀਨ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Mobile Not Supported
pa: ਮੋਬਾਇਲ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Cannot be used on a small screen
pa: ਛੋਟੀ ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਨਹੀਂ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Keyboard Support
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਸਹਿਯੋਗ

en: Keyboard Support Unknown
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਸਹਿਯੋਗ ਅਣਪਛਾਤਾ ਹੈ

en: Not enough information to know if keyboards are supported
pa: ਕੀਬੋਰਡਾਂ ਲਈ ਸਹਿਯੋਗ ਹੋਣ ਬਾਰੇ ਲੋੜੀਂਦੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Keyboard Required
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Supports keyboards
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ

en: Keyboard Not Supported
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ

en: Cannot be used with a keyboard
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਨਾਲ ਨਹੀਂ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Mouse Support
pa: ਮਾਊਸ ਸਹਿਯੋਗ

en: Requires a mouse or pointing device
pa: ਮਾਊਸ ਜਾਂ ਪੁਆਇੰਟਿੰਗ ਡਿਵਾਈਸ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Mouse Support Unknown
pa: ਮਾਊਸ ਮੋਬਾਇਲ ਸਹਿਯੋਗ ਅਣਪਛਾਤਾ ਹੈ

en: Not enough information to know if mice or pointing devices are supported
pa: ਮਾਊਸ ਅਤੇ ਪੁਆਇੰਟਿੰਗ ਡਿਵਾਈਸਾਂ ਨਾਲ ਸਹਿਯੋਗ ਹੋਣ ਬਾਰੇ ਲੋੜੀਂਦੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Mouse Required
pa: ਮਾਊਸ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Supports mice and pointing devices
pa: ਮਾਊਸ ਅਤੇ ਪੁਆਇੰਟਿੰਗ ਡਿਵਾਈਸਾਂ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ

en: Mouse Not Supported
pa: ਮਾਊਸ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Cannot be used with a mouse or pointing device
pa: ਮਾਊਸ ਜਾਂ ਪੁਆਇੰਟਿੰਗ ਡਿਵਾਈਸ ਨਾਲ ਵਰਤਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Touchscreen Support
pa: ਟੱਚ-ਸਕਰੀਨ ਸਹਿਯੋਗ

en: Touchscreen Support Unknown
pa: ਟੱਚ-ਸਕਰੀਨ ਸਹਿਯੋਗ ਅਣਪਛਾਤਾ ਹੈ

en: Not enough information to know if touchscreens are supported
pa: ਟੱਚ ਸਕਰੀਨਾਂ ਲਈ ਸਹਿਯੋਗ ਹੋਣ ਬਾਰੇ ਲੋੜੀਂਦੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Touchscreen Required
pa: ਟੱਚ-ਸਕਰੀਨ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Supports touchscreens
pa: ਟੱਚ ਸਕਰੀਨਾਂ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ

en: Touchscreen Not Supported
pa: ਟੱਚ ਸਕਰੀਨ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ

en: Cannot be used with a touchscreen
pa: ਟੱਚ-ਸਕਰੀਨ ਨਾਲ ਨਹੀਂ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Gamepad Required
pa: ਗੇਮਪੈਡ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Requires a gamepad
pa: ਗੇਮ-ਪੈਡ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Gamepad Support
pa: ਗੇਮਪੈਡ ਸਹਿਯੋਗ

en: Supports gamepads
pa: ਗੇਮਪੈਡ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ

note: Translators: It’s unknown whether this app is supported on * the current hardware. The placeholder is the app name.
en: %s probably works on this device
pa: %s ਇਸ ਡਿਵਾਈਸ ਉੱਤੇ ਸ਼ਾਇਦ ਕੰਮ ਕਰਦੀ ਹੈ

note: Translators: The app will work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s works on this device
pa: %s ਇਸ ਡਿਵਾਈਸ ਉੱਤੇ ਕੰਮ ਕਰਦੀ ਹੈ

note: Translators: The app will possbily work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s possibly works on this device
pa: %s ਸੰਭਵ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਇਸ ਡਿਵਾਈਸ ਉੱਤੇ ਕੰਮ ਕਰਦੀ ਹੈ

note: Translators: The app may not work fully on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work properly on this device
pa: %s ਇਸ ਡਿਵਾਈਸ ਉੱਤੇ ਠੀਕ ਢੰਗ ਨਾਲ ਕੰਮ ਨਹੀਂ ਕਰੇਗੀ

note: Translators: The app will not work properly on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work on this device
pa: %s ਇਸ ਡਿਵਾਈਸ ਉੱਤੇ ਕੰਮ ਨਹੀਂ ਕਰੇਗੀ

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the hardware support/requirements of an app
en: Hardware Support
pa: ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਸਹਿਯੋਗ

en: Navigation
pa: ਨੇਵੀਗੇਸ਼ਨ

en: Navigate to Explore Page
pa: ਛਾਣਬੀਣ ਸਫ਼ੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Navigate to Installed Page
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਿਆਂ ਦੇ ਸਫ਼ੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Navigate to Updates Page
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਸਫ਼ੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Open Search Bar
pa: ਖੋਜ ਪੱਟੀ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Windows
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼

en: Open Preferences
pa: ਪਸੰਦਾਂ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open Software Repositories
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀਆਂ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Help
pa: ਮਦਦ

en: Open Keyboard Shortcuts
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟਾਂ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: This is in the context of a list of apps which are installed on the system.
en: Installed
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਹੈ

en: Installed page
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ ਸਫ਼ਾ

en: In Progress
pa: ਜਾਰੀ ਹੈ

note: origin_ui on a remote is the repo dialogue section name, * not the remote title
en: Apps
pa: ਐਪਾਂ

en: Web Apps
pa: ਵੈੱਬ ਐਪਾਂ

en: System Apps
pa: ਸਿਸਟਮ ਐਪਾਂ

en: Community Built
pa: ਕਮਿਊਨਟੀ ਵਲੋਂ ਤਿਆਰ ਕੀਤੇ

en: _Get Involved
pa: ਹਿੱਸਾ ਬਣੋ(_G)

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
pa: ਇਸ ਐਪ ਨੂੰ ਕੌਮਾਂਤਰੀ ਕਮਿਊਨਟੀ ਵਲੋਂ ਆਜ਼ਾਦ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਤਿਆਰ ਕੀਤਾ ਹੈ ਗਿਆ ਹੈ ਅਤੇ  <a href="%s">%s</a> ਲਸੰਸ ਅਧੀਨ ਜਾਰੀ ਕੀਤਾ ਹੈ।
    
    ਤੁਸੀਂ ਹਿੱਸਾ ਪਾ ਕੇ ਇਸ ਨੂੰ ਹੋਰ ਬੇਹਤਰ ਬਣਾ ਸਕਦੇ ਹੋ।

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
pa: ਇਸ ਐਪ ਨੂੰ ਕੌਮਾਂਤਰੀ ਕਮਿਊਨਟੀ ਵਲੋਂ ਆਜ਼ਾਦ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਤਿਆਰ ਕੀਤਾ ਹੈ ਗਿਆ ਹੈ ਅਤੇ  %s ਲਸੰਸ ਅਧੀਨ ਜਾਰੀ ਕੀਤਾ ਹੈ।
    
    ਤੁਸੀਂ ਹਿੱਸਾ ਪਾ ਕੇ ਇਸ ਨੂੰ ਹੋਰ ਬੇਹਤਰ ਬਣਾ ਸਕਦੇ ਹੋ।

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
pa: ਇਸ ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਨੂੰ ਕੌਮਾਂਤਰੀ ਕਮਿਊਨਟੀ ਵਲੋਂ ਆਜ਼ਾਦ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਤਿਆਰ ਕੀਤਾ ਹੈ ਗਿਆ ਹੈ ਅਤੇ <a href="%s">%s ਲਸੰਸ</a> ਅਧੀਨ ਜਾਰੀ ਕੀਤਾ ਹੈ।
    
    ਤੁਸੀਂ ਹਿੱਸਾ ਪਾ ਕੇ ਇਸ ਨੂੰ ਹੋਰ ਬੇਹਤਰ ਬਣਾ ਸਕਦੇ ਹੋ।

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
pa: ਇਸ ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਨੂੰ ਕੌਮਾਂਤਰੀ ਦੀ ਕਮਿਊਨਟੀ ਵਲੋਂ ਆਜ਼ਾਦ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਤਿਆਰ ਕੀਤਾ ਹੈ ਗਿਆ ਹੈ ਅਤੇ %s ਲਸੰਸ ਅਧੀਨ ਜਾਰੀ ਕੀਤਾ ਹੈ।
    
    ਤੁਸੀਂ ਹਿੱਸਾ ਪਾ ਕੇ ਇਸ ਨੂੰ ਹੋਰ ਬੇਹਤਰ ਬਣਾ ਸਕਦੇ ਹੋ।

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under.
en: Unknown License
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ ਲਸੰਸ

en: _Learn More
pa: ਹੋਰ ਜਾਣੋ(_L)

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
pa: ਇਹ ਐਪ ਨੇ ਦਰਸਾਇਆ ਨਹੀਂ ਹੈ ਕਿ ਕਿਹੜੇ ਲਸੰਸ ਅਧੀਨ ਇਸ ਨੂੰ ਡਿਵੈਲਪ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ, ਸ਼ਾਇਦ ਇਹ ਪਰੋਪ੍ਰੈਟਰੀ ਹੋਵੇ। ਇਹ ਅਜਿਹੇ ਢੰਗ ਨਾਲ ਅਸੁਰੱਖਿਅਤ ਵੀ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਜਿਸ ਦਾ ਪਤਾ ਲਗਾਉਣਾ ਔਖਾ ਹੋਵੇ ਅਤੇ ਇਸ ਨੂੰ ਬਿਨਾਂ ਦੱਸੇ ਬਦਲਿਆ ਵੀ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।
    
    ਇਸ ਐਪ ਲਈ ਤੁਸੀਂ ਯੋਗਦਾਨ ਪਾ ਵੀ ਸਕਦੇ ਹੋ ਅਤੇ ਨਹੀਂ ਵੀ।

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
pa: ਇਹ ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਨੇ ਦਰਸਾਇਆ ਨਹੀਂ ਹੈ ਕਿ ਕਿਹੜੇ ਲਸੰਸ ਅਧੀਨ ਇਸ ਨੂੰ ਡਿਵੈਲਪ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ, ਸ਼ਾਇਦ ਇਹ ਪਰੋਪ੍ਰੈਟਰੀ ਹੋਵੇ। ਇਹ ਅਜਿਹੇ ਢੰਗ ਨਾਲ ਅਸੁਰੱਖਿਅਤ ਵੀ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਜਿਸ ਦਾ ਪਤਾ ਲਗਾਉਣਾ ਔਖਾ ਹੋਵੇ ਅਤੇ ਇਸ ਨੂੰ ਬਿਨਾਂ ਦੱਸੇ ਬਦਲਿਆ ਵੀ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।
    
    ਇਸ ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਲਈ ਤੁਸੀਂ ਯੋਗਦਾਨ ਪਾ ਵੀ ਸਕਦੇ ਹੋ ਅਤੇ ਨਹੀਂ ਵੀ।

note: Translators: This is used for "License    Proprietary"
en: Proprietary
pa: ਪਰੋਪ੍ਰੈਟਰੀ

en: This app is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this app.
pa: ਇਹ ਐਪ ਨੂੰ ਖੁੱਲ੍ਹੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਤਿਆਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਗਿਆ, ਸੋ ਡਿਵੈਲਪਰ ਹੀ ਜਾਣੇ ਕਿ ਇਹ ਕਿੱਦਾਂ ਕੰਮ ਕਰਦਾ ਹੈ। ਇਹ ਅਜਿਹੇ ਢੰਗ ਨਾਲ ਅਸੁਰੱਖਿਅਤ ਵੀ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਜਿਸ ਦਾ ਪਤਾ ਲਗਾਉਣਾ ਔਖਾ ਹੋਵੇ ਅਤੇ ਇਸ ਨੂੰ ਬਿਨਾਂ ਦੱਸੇ ਬਦਲਿਆ ਵੀ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।
    
    ਇਸ ਐਪ ਲਈ ਤੁਸੀਂ ਯੋਗ ਨਹੀਂ ਵੀ ਪਾ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: This software is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this software.
pa: ਇਹ ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਨੂੰ ਖੁੱਲ੍ਹੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਤਿਆਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਗਿਆ, ਸੋ ਡਿਵੈਲਪਰ ਹੀ ਜਾਣੇ ਕਿ ਇਹ ਕਿੱਦਾਂ ਕੰਮ ਕਰਦਾ ਹੈ। ਇਹ ਅਜਿਹੇ ਢੰਗ ਨਾਲ ਅਸੁਰੱਖਿਅਤ ਵੀ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਜਿਸ ਦਾ ਪਤਾ ਲਗਾਉਣਾ ਔਖਾ ਹੋਵੇ ਅਤੇ ਇਸ ਨੂੰ ਬਿਨਾਂ ਦੱਸੇ ਬਦਲਿਆ ਵੀ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।
    
    ਇਸ ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਲਈ ਤੁਸੀਂ ਯੋਗ ਨਹੀਂ ਵੀ ਪਾ ਸਕਦੇ ਹੋ।

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Special License
pa: ਖਾਸ ਲਸੰਸ

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
pa: ਇਸ ਐਪ ਨੂੰ ਖਾਸ ਲਸੰਸ <a href="%s">%s</a> ਰਾਹੀਂ ਡਿਵੈਲਪ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।
    
    ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਐਪ ਲਈ ਯੋਗਦਾਨ ਪਾ ਵੀ ਸਕਦੇ ਹੋ ਜਾਂ ਨਹੀਂ ਵੀ।

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
pa: ਇਸ ਐਪ ਨੂੰ ਖਾਸ ਲਸੰਸ “%s“ ਰਾਹੀਂ ਡਿਵੈਲਪ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।
    
    ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਐਪ ਲਈ ਯੋਗਦਾਨ ਪਾ ਵੀ ਸਕਦੇ ਹੋ ਜਾਂ ਨਹੀਂ ਵੀ।

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
pa: ਇਸ ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਨੂੰ ਖਾਸ ਲਸੰਸ <a href="%s">%s</a> ਰਾਹੀਂ ਡਿਵੈਲਪ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।
    
    ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਐਪ ਲਈ ਯੋਗਦਾਨ ਪਾ ਵੀ ਸਕਦੇ ਹੋ ਜਾਂ ਨਹੀਂ ਵੀ।

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
pa: ਇਸ ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਨੂੰ ਖਾਸ ਲਸੰਸ “%s“ ਰਾਹੀਂ ਡਿਵੈਲਪ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।
    
    ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਐਪ ਲਈ ਯੋਗਦਾਨ ਪਾ ਵੀ ਸਕਦੇ ਹੋ ਜਾਂ ਨਹੀਂ ਵੀ।

note: TRANSLATORS: initial start
en: Downloading Software Catalog
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਕੈਟਾਲਾਗ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Loading page
pa: ਸਫ਼ਾ ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Starting Up
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Moderate page
pa: ਨਿਯਮਿਤ ਸਫ਼ਾ

en: There are no reviews to moderate
pa: ਨਿਯਮਿਤ ਕਰਨ ਲਈ ਕੋਈ ਸਮੀਖਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Unknown source
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ ਸਰੋਤ

note: Translators: It's like a beta version of the software, a test version
en: Beta
pa: ਬੀਟਾ

note: TRANSLATORS: This is the header for package additions during * a system update
en: Additions
pa: ਹੋਰ

note: TRANSLATORS: This is the header for package removals during * a system update
en: Removals
pa: ਹਟਾਓ

[ctx: Packages to be updated during a system upgrade]
note: TRANSLATORS: This is the header for package updates during * a system update
en: Updates
pa: ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: This is the header for package downgrades during * a system update
en: Downgrades
pa: ਅੱਪਗਰੇਡ

note: Translators: This is a clickable link on the third party repositories message dialog. It's part of a constructed sentence: "Provides access to additional software from [selected external sources]. Some proprietary software is included."
en: selected external sources
pa: ਚੁਣੇ ਬਾਹਰੀ ਸਰੋਤ

note: Translators: This is the third party repositories message dialog. The %s is replaced with "selected external sources" link. Repositories Preferences is an item from Software's main menu.
en: Provides access to additional software from %s. Some proprietary software is included.
    
    You can enable those repositories later in Software Repositories preferences.
pa: %s ਤੋਂ ਵਾਧੂ ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰਾਂ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਦਿੰਦਾ ਹੈ। ਕੁਝ ਪ੍ਰੋਪਰੇਟਰੀ ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਮੌਜੂਦ ਹਨ।
    
    ਤੁਸੀਂ ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਪਸੰਦਾਂ ਵਿੱਚ ਇਹਨਾਂ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀਆਂ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

note: TRANSLATORS: Heading asking whether to turn third party software repositories on of off.
en: Enable Third Party Software Repositories?
pa: ਸੁਤੰਤਰ-ਧਿਰ ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀਆਂ ਸਮਰੱਥ ਕਰਨੀਆਂ ਹਨ?

note: TRANSLATORS: button to keep the third party software repositories off
en: _Ignore
pa: ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰੋ(_I)

note: TRANSLATORS: button to turn on third party software repositories TRANSLATORS: button to accept the agreement
en: _Enable
pa: ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ(_E)

en: Available for your operating system
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਓਪਰੇਟਿੰਗ ਸਿਸਟਮ ਲਈ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

note: Translators: the '%s' is replaced with the distribution name, constructing for example: "Available for Fedora Linux"
en: Available for %s
pa: %s ਲਈ ਮੌਜੂਦ

note: Translators: This is the title of the main page of the UI.
en: Explore
pa: ਛਾਣਬੀਣ

en: Overview page
pa: ਸਾਰ ਸਫ਼ਾ

note: Translators: This is a heading for a section with all available apps.
en: Available Apps
pa: ਐਪਾਂ ਮੌਜੂਦ ਹਨ

note: Translators: This is a heading for a list of categories.
en: Other Categories
pa: ਹੋਰ ਕੈਟਾਗਰੀਆਂ

en: No App Data Found
pa: ਕੋਈ ਐਪ ਡਾਟਾ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

[ctx: Distribution name]
en: Unknown
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ

note: TRANSLATORS: button text
en: _OK
pa: ਠੀਕ ਹੈ(_O)

en: User declined installation
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨੇ ਇੰਸਟਾਲੇਸ਼ਨ ਤੋਂ ਨਾਂਹ ਕੀਤੀ

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and * '%s' is an app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Prepare %s
pa: %s ਲਈ ਤਿਆਰੀ

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * repository name, e.g. 'GNOME Nightly'
en: Are you sure you want to remove the %s repository?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %s ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: All apps from %s will be uninstalled, and you will have to re-install the repository to use them again.
pa: %s ਤੋਂ ਸਭ ਐਪ ਨੂੰ ਅਣ-ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ ਅਤੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਹਨਾਂ ਨੂੰ ਵਰਤਣ ਲਈ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਤੋਂ ਮੁੜ-ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨਾ ਪਵੇਗਾ।

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Uninstall %s?
pa: %s ਨੂੰ ਅਣ-ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨਾ ਹੈ?

en: App Settings & Data
pa: ਐਪ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਤੇ ਡਾਟਾ

note: Translators: the '%s' is replaced with the app name
en: It will not be possible to use %s after removal.
pa: ਹਟਾਉਣ ਦੇ ਬਾਅਦ %s ਨੂੰ ਵਰਤਣਾ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗਾ।

note: Translators: this is part of section about deleting app's data, where the 'keep' means 'keep the data'
en: _Keep
pa: ਰੱਖੋ(_K)

en: Allows restoring app settings and content
pa: ਐਪ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਅਤੇ ਸਮੱਗਰੀ ਨੂੰ ਬਹਾਲ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ

note: Translators: this is part of section about deleting app's data
en: _Delete
pa: ਹਟਾਓ(_D)

en: Permanently deletes data to save disk space
pa: ਡਿਸਕ ਥਾਂ ਬਚਾਉਣ ਲਈ ਡਾਟੇ ਨੂੰ ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਹਟਾਓ

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: It will not be possible to use %s after removal. App data and settings will be kept on disk, to allow restoring the app in the future.
pa: ਹਟਾਉਣ ਦੇ ਬਾਅਦ %s ਨੂੰ ਵਰਤਣਾ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗਾ। ਐਪ ਡਾਟਾ ਅਤੇ ਸੈਟਿਂਗਾਂ ਨੂੰ ਡਿਸਕ ਉੱਤੇ ਰੱਖਿਆ ਜਾਵੇਗਾ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਭਵਿੱਖ ਵਿੱਚ ਐਪ ਨੂੰ ਬਹਾਲ ਕਰਨਾ ਸੰਭਵ ਹੋਵੇਗਾ।

note: TRANSLATORS: this is button text to remove the app
en: _Uninstall
pa: ਅਣ-ਇੰਸਟਾਲ(_U)

en: Preferences
pa: ਪਸੰਦਾਂ

en: Software Updates
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟ

en: _Automatic
pa: ਆਪਣੇ-ਆਪ(_A)

en: Automatically check for and download updates
pa: ਅੱਪਡੇਟਾਂ ਲਈ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਜਾਂਚ ਕਰੋ ਅਤੇ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰੋ

en: _Manual
pa: ਖੁਦ(_M)

en: Checking for and downloading updates must be done manually
pa: ਅੱਪਡੇਟਾਂ ਦੀ ਜਾਂਚ ਅਤੇ ਡਾਊਨਲੋਡ ਨੂੰ ਖੁਦ ਕੀਤਾ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Automatic Update _Notifications
pa: ਆਪਣੇ-ਆਪ ਅੱਪਡੇਟ ਸੂਚਨਾਵਾਂ(_N)

en: Notify when updates have been automatically installed
pa: ਜਦੋਂ ਅੱਪਡੇਟਾਂ ਨੂੰ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਚੁੱਕਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਸੂਚਨਾ ਦਿਓ

en: Content Filters
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਲਈ ਫਿਲਟਰ

en: Only Show _Free Software
pa: ਸਿਰਫ਼ ਆਜ਼ਾਦ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਹੀ ਵੇਖਾਓ(_F)

en: Hide proprietary software when browsing and searching
pa: ਜਦੋਂ ਵੀ ਬਰਾਊਜ਼ ਅਤੇ ਖੋਜ ਕਰਨੇ ਹੋਣ ਤਾਂ ਪਰੋਪ੍ਰੇਟਰੀ ਸਾਫਟਵੇਅਰਾਂ ਨੂੰ ਓਹਲੇ ਰੱਖੋ

en: Only Show _Verified Developers
pa: ਸਿਰਫ਼ ਤਸਦੀਕ ਕੀਤੇ ਡਿਵੈਲਪਰ ਹੀ ਵੇਖਾਓ(_V)

en: Show only apps from developers whose identity has been verified
pa: ਸਿਰਫ਼ ਉਹਨਾਂ ਡਿਵੈਲਪਰਾਂ ਦੀਆਂ ਐਪਾਂ ਨੂੰ ਹੀ ਵੇਖਾਓ, ਜਿਨ੍ਹਾਂ ਨੂੰ ਤਸਦੀਕ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੋਵੇ

en: Checking for and downloading updates uses data and power. Automatic update features are therefore paused when on metered network connections and when power saver is on.
pa: ਅੱਪਡੇਟਾਂ ਨੂੰ ਚੈੱਕ ਅਤੇ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਡਾਟਾ ਅਤੇ ਪਾਵਰ ਲੱਗਦੀ ਹੈ। ਜਦੋਂ ਮੀਟਰ ਵਾਲਾ ਨੈੱਟਵਰਕ ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਹੋਵੇ ਅਤੇ ਪਾਵਰ ਬੱਚਤ ਚਾਲੂ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਅੱਪਡੇਟ ਫ਼ੀਚਰਾਂ ਨੂੰ ਰੋਕ ਦਿੱਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: This is a text displayed during a distro upgrade. %s will be replaced by the name and version of distro, e.g. 'Fedora 23'.
en: Installed software is incompatible with %s, and will be automatically removed during upgrade.
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਹੋਏ ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ %s ਨਾਲ ਮਾਫ਼ਕ ਨਹੀਂ ਹਨ ਅਤੇ ਅੱਪਗਰੇਡ ਕਰਨ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੇ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਹਟਾਏ ਜਾਣਗੇ।

en: Incompatible Software
pa: ਨਾ-ਮਾਫ਼ਕ ਸਾਫਟਵੇਅਰ

en: _Upgrade
pa: ਅੱਪਗਰੇਡ(_U)

note: TRANSLATORS: The '%s' is replaced with a repository name, like "Fedora Modular - x86_64"
en: Software that has been installed from “%s” will cease to receive updates.
pa: “%s“ ਤੋਂ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤੇ ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਲਈ ਅੱਪਡੇਟ ਰੋਕ ਦਿੱਤੇ ਜਾਣਗੇ।

en: Disable Repository?
pa: ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਅਸਮਰੱਥ ਕਰਨੀ ਹੈ?

en: Remove Repository?
pa: ਰਿਪੋਰਜ਼ਟਰੀ ਹਟਾਉਣੀ ਹੈ?

note: TRANSLATORS: this is button text to disable a repo
en: _Disable
pa: ਅਸਮਰੱਥ(_D)

note: TRANSLATORS: this is button text to remove a repo
en: _Remove
pa: ਹਟਾਓ(_R)

en: Enable New Repositories
pa: ਨਵੀਆਂ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀਆਂ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: Turn on new repositories when they are added.
pa: ਜਦੋਂ ਨਵੀਆਂ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀਆਂ ਨੂੰ ਜੋੜਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ ਤਾਂ ਉਹਨਾਂ ਨੂੰ ਚਾਲੂ ਕਰੋ।

note: TRANSLATORS: this is the clickable * link on the third party repositories info bar
en: more information
pa: ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

note: TRANSLATORS: this is the third party repositories info bar. The '%s' is replaced with a link consisting a text "more information", which constructs a sentence: "Additional repositories from selected third parties - more information."
en: Additional repositories from selected third parties — %s.
pa: ਚੁਣੇ ਗਏ ਤੀਜੀ ਧਿਰ ਸਰੋਤਾਂ ਤੋਂ ਵਧੀਕ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀਆਂ — %s।

en: Fedora Third Party Repositories
pa: ਫੇਡੋਰਾ ਤੀਜੀ ਧਿਰ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀਆਂ

note: TRANSLATORS: this is the fallback text we use if we can't figure out the name of the operating system
en: the operating system
pa: ਓਪਰੇਟਿੰਗ ਸਿਸਟਮ

note: TRANSLATORS: This is the description text displayed in the Software Repositories dialog. %s gets replaced by the name of the actual distro, e.g. Fedora.
en: These repositories supplement the default software provided by %s.
pa: ਇਹ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀਆਂ %s ਵਲੋਂ ਦਿੱਤੇ ਮੂਲ ਸਾਫਟਵੇਅਰਾਂ ਦਾ ਸਹਾਇਕ ਹਿੱਸਾ ਹਨ।

en: Software Repositories
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀਆਂ

en: No Repositories
pa: ਕੋਈ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਨਹੀਂ

note: TRANSLATORS: This string states how many apps have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of apps.
en: %u app installed | %u apps installed
pa[0]: %u ਐਪ ਇੰਸਟਾਲ ਹੈ
pa[1]: %u ਐਪਾਂ ਇੰਸਟਾਲ ਹਨ

note: TRANSLATORS: This string states how many add-ons have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of add-ons.
en: %u add-on installed | %u add-ons installed
pa[0]: %u ਐਡ-ਆਨ ਇੰਸਟਾਲ ਹੈ
pa[1]: %u ਐਡ-ਆਨ ਇੰਸਟਾਲ ਹਨ

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of apps, and the translated * string will be substituted in
en: %u app | %u apps
pa[0]: %u ਐਪ
pa[1]: %u ਐਪਾਂ

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of add-ons, and the translated * string will be substituted
en: %u add-on | %u add-ons
pa[0]: %u ਐਡ-ਆਨ
pa[1]: %u ਐਡ-ਆਨ

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The first placeholder is the translated string “%u app” or * “%u apps”. The second placeh
en: %s and %s installed | %s and %s installed
pa[0]: %s ਅਤੇ %s ਇੰਸਟਾਲ ਹੈ
pa[1]: %s ਅਤੇ %s ਇੰਸਟਾਲ ਹਨ

en: Checking installed software…
pa: …ਇੰਸਟਾਲੇਸ਼ਨ ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰਾਂ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really bad app
en: Hate it
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਨਫ਼ਰਤ ਹੈ

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		Not a great app
en: Don’t like it
pa: ਇਹ ਪਸੰਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A fairly-good app
en: It’s OK
pa: ਇਹ ਠੀਕ ਹੈ

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A good app
en: Like it
pa: ਇਹ ਪਸੰਦ ਹੈ

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really awesome app
en: Love it
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਪਿਆਰ ਹੈ

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		No star has been clicked yet
en: Select a Star to Leave a Rating
pa: ਦਰਜਾ ਦੇਣ ਲਈ ਤਾਰਾ ਚੁਣੋ

note: TRANSLATORS: the review can't just be copied and pasted
en: Please take more time writing the review
pa: ਪੜਤਾਲ ਲਿਖਣ ਲਈ ਕੁਝ ਹੋਰ ਸਮਾਂ ਲਗਾਓ

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: Please choose a star rating
pa: ਤਾਰਾ ਲਗਾ ਕੇ ਦਰਜਾ ਦਿਓ

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too short
pa: ਸਾਰ ਬਹੁਤ ਛੋਟਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too long
pa: ਸਾਰ ਬਹੁਤ ਵੱਡਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too short
pa: ਵਰਣਨ ਬਹੁਤ ਛੋਟਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too long
pa: ਵਰਣਨ ਬਹੁਤ ਲੰਮਾ ਹੈ

note: Translators: Title of the dialog box where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write a Review
pa: ਪੜਤਾਲ ਲਿਖੋ

note: Translators: A button to publish the user's opinion about the app.
en: _Send
pa: ਭੇਜੋ(_S)

en: Please provide a rating, summary and review text. Reviews should not be used to report problems: instead, contact the developer or your support provider.
pa: ਰੇਟਿੰਗ, ਸਾਰ ਅਤੇ ਪੜਤਾਲ ਲਿਖਤ ਦਿਓ। ਪੜਤਾਲ ਨੂੰ ਸਮੱਸਿਆਵਾਂ ਦੀ ਰਿਪੋਰਟ ਕਰਨ ਲਈ ਨਹੀਂ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ: ਇਸ ਦੀ ਬਜਾਏ ਡਿਵੈਲਪਰ ਜਾਂ ਆਪਣੇ ਸਹਿਯੋਗ ਪੂਰਕ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰੋ।

en: Review Summary
pa: ਪੜਤਾਲ ਸਾਰ

[ctx: app review]
note: Translators: This is where the users enter their opinions about the apps.
en: Write a short review
pa: ਸੰਖੇਪ ਜਿਹੀ ਪੜਤਾਲ ਲਿਖੋ

en: Find what data is sent in our <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">privacy policy</a>. The full name attached to your account will be shown publicly.
pa: <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">ਪਰਦੇਦਾਰੀ ਨੀਤੀ</a> ਵਿੱਚ ਵੇਖੋ ਕਿ ਕਿਹੜਾ ਡਾਟਾ ਭੇਜਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ। ਤੁਹਾਡੇ ਖਾਤੇ ਨਾਲ ਸੰਬੰਧਿਤ ਪੂਰੇ ਨਾਂ ਨੂੰ ਜਨਤਕ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਦਿਖਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: %u review total | %u reviews total
pa[0]: ਕੁੱਲ %u ਪੜਤਾਲ
pa[1]: ਕੁੱਲ %u ਪੜਤਾਲਾਂ

en: out of 5 stars
pa: 5 ਵਿੱਚੋਂ ਤਾਰੇ

[ctx: Reviewer name]
note: TRANSLATORS: this is when a user doesn't specify a name
en: Unknown
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ

note: TRANSLATORS: we explain what the action is going to do
en: You can report reviews for abusive, rude, or discriminatory behavior.
pa: ਤੁਸੀਂ ਪੜਤਾਲਾਂ ਦੇ ਨਿੰਦਾਪੂਰਨ, ਉਜੱਡ, ਅਸ਼ਲੀਲ ਜਾਂ ਪੱਖਪਾਤੀ ਰਵੱਈਏ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦੇ ਸਕਦੇ ਹੋ।

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Once reported, a review will be hidden until it has been checked by an administrator.
pa: ਇੱਕ ਵਾਰ ਜਾਣਕਾਰ ਦੇਣ ਉੱਤੇ, ਪੜਤਾਲ ਨੂੰ ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕ ਵਲੋਂ ਜਾਂਚੇ ਜਾਣ ਤੱਕ ਓਹਲੇ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

note: TRANSLATORS: window title when * reporting a user-submitted review * for moderation
en: Report Review?
pa: ਪੜਤਾਲ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦੇਣੀ ਹੈ?

note: TRANSLATORS: button text when * sending a review for moderation
en: _Report
pa: ਰਿਪੋਰਟ ਕਰੋ(_R)

note: Translators: Users can express their opinions about other users' opinions about the apps.
en: Was this review useful to you?
pa: ਕੀ ਇਹ ਪੜਤਾਲ ਤੁਹਾਡੇ ਲਈ ਫਾਇਦੇਮੰਦ ਸੀ?

en: Yes
pa: ਹਾਂ

en: No
pa: ਨਹੀਂ

note: Translators: Button text for indifference, only used when moderating
en: Meh
pa: ਮੀਹ

en: Report…
pa: …ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ

en: Remove…
pa: ... ਨੂੰ ਹਟਾਓ

en: App isn’t sandboxed but the distribution has checked that it is not malicious
pa: ਐਪ ਸੈਂਡ-ਬਾਕਸ ਕੀਤੀ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਪਰ ਡਿਸਟਰੀਬਿਊਸ਼ਨ ਨੇ ਇਸ ਦੇ ਦੋਖੀ ਹੋਣ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕੀਤੀ ਹੈ

en: Check that you trust the vendor, as the app isn’t sandboxed
pa: ਐਪ ਦੇ ਸੈਂਡ ਬਾਕਸ ਨਾ ਕੀਤੇ ਹੋਣ ਕਰਕੇ ਜਾਂਚ ਕਰੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਵੇਂਡਰ ਉੱਤੇ ਭਰੋਸਾ ਕਰਦੇ ਹੋ

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Permissions
pa: ਕੋਈ ਮਨਜ਼ੂਰੀ ਨਹੀਂ

en: App is fully sandboxed
pa: ਇਹ ਐਪ ਪੂਰੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਸੈਂਡਬਾਕਸ ਕੀਤੀ ਹੈ

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Network Access
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਪਹੁੰਚ

en: Can access the internet
pa: ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਕਰ ਸਕਦੀ ਹੈ

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Network Access
pa: ਕੋਈ ਨੈੱਟਵਰਕ ਪਹੁੰਚ ਨਹੀਂ

en: Cannot access the internet
pa: ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੀ

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses System Services
pa: ਸਿਸਟਮ ਸੇਵਾਵਾਂ ਵਰਤਦੀ ਹੈ

en: Can request data from system services
pa: ਸਿਸਟਮ ਸੇਵਾਵਾਂ ਤੋਂ ਡਾਟੇ ਦੀ ਮੰਗ ਕਰ ਸਕਦੀ ਹੈ

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses Session Services
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਸੇਵਾਵਾਂ ਵਰਤਦੀ ਹੈ

en: Can request data from session services
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਸੇਵਾਵਾਂ ਤੋਂ ਡਾਟੇ ਦੀ ਮੰਗ ਕਰ ਸਕਦੀ ਹੈ

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Device Access
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਡਿਵਾਈਸ ਪਹੁੰਚ

en: Can access devices such as webcams or gaming controllers
pa: ਵੈੱਬ-ਕੈਮ ਜਾਂ ਗੇਮਿੰਗ ਕੰਟਰੋਲਰ ਵਰਗੇ ਡਿਵਾਈਸ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਕਰ ਸਕਦੀ ਹੈ

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No User Device Access
pa: ਕਿਸੇ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਡਿਵਾਈਸ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Cannot access devices such as webcams or gaming controllers
pa: ਵੈੱਬ-ਕੈਮ ਜਾਂ ਗੇਮਿੰਗ ਕੰਟਰੋਲਰ ਵਰਗੇ ਡਿਵਾਈਸ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਕਰ ਨਹੀਂ ਸਕਦੀ ਹੈ

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Input Device Access
pa: ਇਨਪੁੱਟ ਡਿਵਾਈਸ ਪਹੁੰਚ

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Microphone Access
pa: ਮਾਈਕਰੋਫ਼ੋਨ ਪਹੁੰਚ

en: Can listen using microphones without asking permission
pa: ਬਿਨਾਂ ਇਜਾਜ਼ਤ ਲਏ ਮਾਈਕਰੋਫ਼ੋਨ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਸੁਣ ਸਕਦੀ ਹੈ

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: System Device Access
pa: ਸਿਸਟਮ ਡਿਵਾਈਸ ਪਹੁੰਚ

en: Can access system devices which require elevated permissions
pa: ਸਿਸਟਮ ਡਿਵਾਈਸ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਕਰ ਸਕਦੀ ਹੈ, ਜਿਹਨਾਂ ਲਈ ਉੱਚੇ ਪੱਧਰ ਦੀਆਂ ਇਜਾਜ਼ਤਾਂ ਚਾਹੀਦੀਆਂ ਹਨ।

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Screen Contents Access
pa: ਸਕਰੀਨ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਲਈ ਪਹੁੰਚ

en: Can access the contents of the screen or other windows
pa: ਸਕਰੀਨ ਜਾਂ ਹੋਰ ਵਿੰਡੋਆਂ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਕਰ ਸਕਦੀ ਹੈ

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Legacy Windowing System
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਵਿੰਡੋਇੰਗ ਸਿਸਟਮ

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Arbitrary Permissions
pa: ਮਨਮਰਜ਼ੀ ਦੀਆਂ ਇਜਾਜ਼ਤਾਂ

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Settings
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read/Write Access
pa: ਪੂਰੀ ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ ਪੜ੍ਹਨ/ਲਿਖਣ ਪਹੁੰਚ

en: Can read and write all data on the file system
pa: ਫ਼ਾਇਲ ਸਿਸਟਮ ਉਤੇ ਸਾਰਾ ਡਾਟਾ ਪੜ੍ਹ ਅਤੇ ਲਿਖ ਸਕਦੀ ਹੈ

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read/Write Access
pa: ਹੋਮ ਫੋਲਡਰ ਪੜ੍ਹਨ/ਲਿਖਣ ਪਹੁੰਚ

en: Can read and write all data in your home directory
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਘਰ ਡਾਇਕੈਟਰੀ ਵਿੱਚ ਸਭ ਡਾਟਾ ਪੜ੍ਹ ਅਤੇ ਲਿਖ ਸਕਦੀ ਹੈ

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read Access
pa: ਪੂਰੀ ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ ਪੜ੍ਹਨ ਪਹੁੰਚ

en: Can read all data on the file system
pa: ਫ਼ਾਇਲ ਸਿਸਟਮ ਉਤੇ ਸਾਰਾ ਡਾਟਾ ਪੜ੍ਹ ਸਕਦੀ ਹੈ

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read Access
pa: ਹੋਮ ਫੋਲਡਰ ਪੜ੍ਹਨ ਪਹੁੰਚ

en: Can read all data in your home directory
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਹੋਮ ਡਾਇਕੈਟਰੀ ਵਿੱਚ ਸਭ ਡਾਟਾ ਪੜ੍ਹ ਸਕਦੀ ਹੈ

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read/Write Access
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਫੋਲਡਰ ਪੜ੍ਹਨ/ਲਿਖਣ ਪਹੁੰਚ

en: Can read and write all data in your downloads directory
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਡਾਊਨਲੋਡ ਡਾਇਕੈਟਰੀ ਵਿੱਚ ਸਭ ਡਾਟਾ ਪੜ੍ਹ ਅਤੇ ਲਿਖ ਸਕਦੀ ਹੈ

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read Access
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਫੋਲਡਰ ਪੜ੍ਹਨ ਪਹੁੰਚ

en: Can read all data in your downloads directory
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਡਾਊਨਲੋਡ ਡਾਇਕੈਟਰੀ ਵਿੱਚ ਸਭ ਡਾਟਾ ਪੜ੍ਹ ਸਕਦੀ ਹੈ

en: Can read and write all data in the directory
pa: ਡਾਇਕੈਟਰੀ ਵਿੱਚ ਸਭ ਡਾਟਾ ਪੜ੍ਹ ਅਤੇ ਲਿਖ ਸਕਦੀ ਹੈ

en: Can read all data in the directory
pa: ਡਾਇਕੈਟਰੀ ਵਿੱਚ ਸਭ ਡਾਟਾ ਪੜ੍ਹ ਸਕਦੀ ਹੈ

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No File System Access
pa: ਕੋਈ ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ ਪਹੁੰਚ ਨਹੀਂ

en: Cannot access the file system at all
pa: ਕਿਸੇ ਵੀ ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੀ ਹੈ

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: App developer is verified
pa: ਐਪ ਡਿਵੈਲਪਰ ਨੂੰ ਤਸਦੀਕ ਕੀਤਾ ਹੈ

en: The developer of this app has been verified to be who they say they are
pa: ਇਸ ਐਪ ਦੇ ਡਿਵੈਲਪਰ ਨੂੰ ਜੋ ਉਹ ਹਨ, ਲਈ ਤਸਦੀਕ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ

note: Translators: This indicates an app uses an outdated SDK. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Insecure Dependencies
pa: ਨਾ-ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਨਿਰਭਰਤਾਵਾਂ

en: Software or its dependencies are no longer supported and may be insecure
pa: ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਜਾਂ ਇਸ ਦੀਆਂ ਨਿਰਭਰਤਾਵਾਂ ਹੁਣ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹਨ ਅਤੇ ਅਸੁਰੱਖਿਅਤ ਹੋ ਸਕਦੀਆਂ ਹਨ

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
pa: ਇਹ ਐਪ ਨੇ ਦਰਸਾਇਆ ਨਹੀਂ ਹੈ ਕਿ ਕਿਹੜੇ ਲਸੰਸ ਅਧੀਨ ਇਸ ਨੂੰ ਡਿਵੈਲਪ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ, ਸ਼ਾਇਦ ਇਹ ਪਰੋਪ੍ਰੈਟਰੀ ਹੋਵੇ।

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
pa: ਇਹ ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਨੇ ਦਰਸਾਇਆ ਨਹੀਂ ਹੈ ਕਿ ਕਿਹੜੇ ਲਸੰਸ ਅਧੀਨ ਇਸ ਨੂੰ ਡਿਵੈਲਪ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ, ਸ਼ਾਇਦ ਇਹ ਪਰੋਪ੍ਰੈਟਰੀ ਹੋਵੇ।

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Proprietary Code
pa: ਪਰੋਪ੍ਰੈਟਰੀ ਕੋਡ

en: The source code is not public, so it cannot be independently audited and might be unsafe
pa: ਸਰੋਤ ਕੋਡ ਜਨਤਕ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਕਿਸੇ ਵੀ ਸੁਤੰਤਰ ਧਿਰ ਵਲੋਂ ਜਾਂਚਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ ਅਤੇ ਅਸੁਰੱਖਿਅਤ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”
pa: ਇਸ ਐਪ ਨੂੰ ਖਾਸ ਲਸੰਸ “%s“ ਰਾਹੀਂ ਡਿਵੈਲਪ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”
pa: ਇਸ ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਨੂੰ ਖਾਸ ਲਸੰਸ “%s“ ਰਾਹੀਂ ਡਿਵੈਲਪ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Auditable Code
pa: ਆਡਿਟਯੋਗ ਕੋਡ

en: The source code is public and can be independently audited, which makes the app more likely to be safe
pa: ਸਰੋਤ ਕੋਡ ਜਨਤਕ ਹੈ ਅਤੇ ਕਿਸੇ ਵੀ ਸੁਤੰਤਰ ਧਿਰ ਵਲੋਂ ਜਾਂਚਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਐਪ ਵੱਧ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਹੋਣ ਦੀ ਸੰਭਾਵਨਾ ਹੈ

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * The placeholder is the app name.
en: %s is privileged
pa: %s ਵਿਸ਼ੇਸ਼ ਹੈ

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is safe
pa: %s ਸੁਰੱਖਿਅਤ

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is probably safe
pa: %s ਸ਼ਾਇਦ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਹੈ

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is potentially unsafe
pa: %s ਸੰਭਵ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਅਸੁਰੱਖਿਅਤ

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is unsafe
pa: %s ਅਸੁਰੱਖਿਅਤ

[ctx: Unknown license]
note: Translators: This is used for "License    Unknown"
en: Unknown
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the permissions of an app
en: Safety
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ

en: License
pa: ਲਸੰਸ

note: Translators: This is a heading for a row showing the origin/source of an app (such as ‘flathub’).
en: Source
pa: ਸਰੋਤ

en: Outdated SDK version
pa: ਪੁਰਾਣਾ SDK ਵਰਜ਼ਨ

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the previous screenshot in the screenshot carousel.
en: Previous Screenshot
pa: ਪਿਛਲਾ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the next screenshot in the screenshot carousel.
en: Next Screenshot
pa: ਅਗਲਾ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ

note: Translators: Shortened form of “no screenshots available” when showing an app’s details.
en: No Screenshots
pa: ਕੋਈ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਨਹੀਂ

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot and * we get back 404
en: Screenshot not found
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

note: TRANSLATORS: possibly image file corrupt or not an image
en: Failed to load image
pa: ਚਿੱਤਰ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

note: TRANSLATORS: this is when we request a screenshot size that * the generator did not create or the parser did not add
en: Screenshot size not found
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਆਕਾਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

note: TRANSLATORS: this is when we try create the cache directory * but we were out of space or permission was denied
en: Could not create cache
pa: ਕੈਸ਼ ਨਹੀਂ ਬਣਾਈ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot * that was not a valid URL
en: Screenshot not valid
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਠੀਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: TRANSLATORS: this is when networking is not available
en: Screenshot not available
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Screenshot
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ

note: TRANSLATORS: this is when there are too many search results * to show in in the search page
en: %u more match | %u more matches
pa[0]: %u ਹੋਰ ਮੇਲ
pa[1]: %u ਹੋਰ ਮੇਲ

en: Search page
pa: ਖੋਜ ਸਫ਼ਾ

en: Search for Apps
pa: ਐਪਾਂ ਲਈ ਖੋਜ

en: No App Found
pa: ਕੋਈ ਐਪ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download firmware updates
pa: ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟ ਨੂੰ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: internet access required
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ: ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਪਹੁੰਚ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: not enough disk space
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਲੋੜੀਂਦੀ ਡਿਸਕ ਥਾਂ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: authentication required
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਚਾਹੀਦੀ ਸੀ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: invalid authentication
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਅਵੈਧ ਪਰਮਾਣੀਕਰਨ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: permission required
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਇਜਾਜ਼ਤ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to get list of updates
pa: ਅੱਪਡੇਟਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to install: download failed
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਡਾਊਨਲੋਡ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Unable to install: missing runtime
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਰਨਟਾਈਮ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s
pa: %s ਨੂੰ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: internet access required
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਪਹੁੰਚ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: invalid app format
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਐਪ ਦਾ ਫਾਰਮੈਟ ਅਢੁੱਕਵਾਂ ਹੈ

en: Unable to install: not enough disk space
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਲੋੜ ਮੁਤਾਬਕ ਡਿਸਕ ਥਾਂ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Unable to install: authentication required
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਪਰਮਾਣੀਕਰਨ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Unable to install: invalid authentication
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਅਵੈਧ ਪਰਮਾਣੀਕਰਨ

en: Unable to install: permission required
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਇਜਾਜ਼ਤ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Unable to install: device must be plugged in
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਡਿਵਾਈਸ ਦਾ ਪਲੱਗ ਲੱਗਾ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Unable to install: low battery
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਘੱਟ ਬੈਟਰੀ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: download failed
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਡਾਊਨਲੋਡ ਫੇਲ੍ਹ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: device must be plugged in
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਡਿਵਾਈਸ ਦਾ ਪਲੱਗ ਲੱਗਾ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: low battery
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਘੱਟ ਬੈਟਰੀ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s
pa: %s ਅੱਪਡੇਟ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates
pa: ਅੱਪਡੇਟਾਂ ਨੂੰ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade
pa: ਅੱਪਗਰੇਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: download failed
pa: ਅੱਪਗਰੇਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਡਾਊਨਲੋਡ ਫੇਲ੍ਹ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: internet access required
pa: ਅੱਪਗਰੇਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ: ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਪਹੁੰਚ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: not enough disk space
pa: ਅੱਪਗਰੇਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ: ਲੋੜੀਂਦੀ ਡਿਸਕ ਥਾਂ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: authentication required
pa: ਅੱਪਗਰੇਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ: ਪਰਮਾਣੀਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: invalid authentication
pa: ਅੱਪਗਰੇਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ: ਅਵੈਧ ਪਰਮਾਣੀਕਰਨ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: permission required
pa: ਅੱਪਗਰੇਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ: ਇਜਾਜ਼ਤ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: device must be plugged in
pa: ਅੱਪਗਰੇਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ: ਡਿਵਾਈਸ ਦਾ ਪਲੱਗ ਲੱਗਾ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: low battery
pa: ਅੱਪਗਰੇਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ: ਘੱਟ ਬੈਟਰੀ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication required
pa: ਅਣ-ਇੰਸਾਟਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਪਰਮਾਣੀਕਰਨ ਚਾਹੀਦਾ ਸੀ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication invalid
pa: ਅਣ-ਇੰਸਾਟਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ: ਪਰਮਾਣੀਕਰਨ ਅਵੈਧ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: permission required
pa: ਅਣ-ਇੰਸਾਟਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਇਜਾਜ਼ਤ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: device must be plugged in
pa: ਅਣ-ਇੰਸਾਟਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਡਿਵਾਈਸ ਦਾ ਪਲੱਗ ਲੱਗਾ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: low battery
pa: ਅਣ-ਇੰਸਾਟਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਘੱਟ ਬੈਟਰੀ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s
pa: %s ਨੂੰ ਅਣ-ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the '%s' is replaced with the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to launch %s
pa: %s ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification TRANSLATORS: we failed to get a proper error code
en: Sorry, something went wrong
pa: ਅਫਸੋਸ, ਕੁਝ ਗ਼ਲਤ ਵਾਪਰਿਆ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Not enough disk space for operation
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਲਈ ਲੋੜ ਮੁਤਾਬਕ ਡਿਸਕ ਥਾਂ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: file type not supported
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਫਾਇਲ ਦੀ ਕਿਸਮ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: authentication failed
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਪਰਮਾਣੀਕਰਨ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to contact %s
pa: %s ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the 'Software' means this app, aka 'GNOME Software'.
en: Restart Software to use new plugins
pa: ਨਵੀਆਂ ਪਲੱਗਇਨਾਂ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: need to be connected to the AC power
en: Device needs to be plugged in
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਨੂੰ ਪਲੱਗ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

note: TRANSLATORS: not enough juice to do this safely
en: Battery level is too low
pa: ਬੈਟਰੀ ਪੱਧਰ ਬਹੁਤ ਘੱਟ ਹੈ

en: _Software Repositories
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀਆਂ(_S)

en: _Keyboard Shortcuts
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ(_K)

en: _Preferences
pa: ਪਸੰਦਾਂ(_P)

en: Search
pa: ਖੋਜ

en: Main Menu
pa: ਮੁੱਖ ਮੇਨੂ

en: Search apps
pa: ਐਪਾਂ ਲਈ ਖੋਜ

note: Translators: A label for a button to show all available software.
en: _Explore
pa: ਛਾਣਬੀਨ ਕਰੋ(_E)

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: A label for a button to show only software which is already installed.
en: _Installed
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤੇ(_I)

[ctx: Header bar button for list of apps to be updated]
note: Translators: A label for a button to show only updates which are available to install.
en: _Updates
pa: ਅੱਪਡੇਟ(_U)

en: Go back
pa: ਪਿੱਛੇ ਜਾਓ

note: Translators: This is shown in a bubble to represent a 0 byte * storage size, so its context is “storage size: none”. The * bubble is small, so the string should be as short as * possible.
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: App Data
pa: ਐਪ ਡਾਟਾ

en: Data needed for the app to run
pa: ਐਪ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਡਾਟਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: User Data
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਡਾਟਾ

en: Data created by you in the app
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਵਲੋਂ ਐਪ ਵਿਚ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ ਡਾਟਾ

en: Cache Data
pa: ਕੈਸ਼ ਡਾਟਾ

en: Temporary cached data
pa: ਆਰਜ਼ੀ ਕੈਸ਼ ਕੀਤਾ ਡਾਟਾ

en: The app itself
pa: ਐਪ ਵਲੋਂ ਖੁਦ

en: Required Dependencies
pa: ਨਿਰਭਰਤਾਵਾਂ ਚਾਹੀਦੀਆਂ ਹਨ

en: Shared system components required by this app
pa: ਇਸ ਐਪ ਰਾਹੀਂ ਸਾਂਝੇ ਕੀਤੇ ਸਿਸਟਮ ਭਾਗ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ

[ctx: Download size]
en: Unknown
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the storage or download size needed for an app
en: Storage
pa: ਸਟੋਰੇਜ਼

note: Translators: Please do not translate the markup or link href
en: Cached data can be cleared from the <a href="dummy">_app settings</a>.
pa: ਕੈਸ਼ ਕੀਤੇ ਡਾਟੇ ਨੂੰ <a href="dummy">ਐਪ ਸੈਟਿੰਗਾਂ(_a)</a> ਤੋਂ ਮਿਟਾਇਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: %s (Installed)
pa: %s (ਇੰਸਟਾਲ ਹੈ)

en: %s (Installing)
pa: %s (ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ)

en: %s (Downloading)
pa: %s (ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ)

en: %s (Removing)
pa: %s (ਹਟਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ)

en: _Details
pa: ਵੇਰਵੇ(_D)

en: Examine Disk
pa: ਡਿਸਕ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ

en: Network Settings
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: _Restart Now…
pa: …ਹੁਣੇ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ(_R)

note: TRANSLATORS: this is the subtitle of the installed updates dialog window. %s will be replaced by the date when the updates were installed. The date format is defined by the locale's preferred date representation ("%x" in strftime.)
en: Installed on %s
pa: %s ਨੂੰ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ

note: TRANSLATORS: this is the title of the installed updates dialog window
en: Installed Updates
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਹੋਏ ਅੱਪਡੇਟ

en: No Updates Installed
pa: ਕੋਈ ਅੱਪਡੇਟ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: Updates Are Out of Date
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਪੁਰਾਣੇ ਹੋ ਗਏ ਹਨ

en: Please check for available updates
pa: ਮੌਜੂਦ ਅੱਪਡੇਟਾਂ ਲਈ ਜਾਂਚ ਕਰੋ

en: Critical Updates Ready to Install
pa: ਨਾਜ਼ੁਕ ਅੱਪਡੇਟ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਤਿਆਰ ਹੈ

en: Install critical updates as soon as possible
pa: ਨਾਜ਼ੁਕ ਅੱਪਡੇਟਾਂ ਨੂੰ ਫ਼ੌਰਨ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

en: Critical Updates Available to Download
pa: ਨਾਜ਼ੁਕ ਅੱਪਡੇਟ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਉਪਲਬਧ ਹੈ

en: Download critical updates as soon as possible
pa: ਨਾਜ਼ੁਕ ਅੱਪਡੇਟਾਂ ਨੂੰ ਫ਼ੌਰਨ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰੋ

en: Updates Ready to Install
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਤਿਆਰ ਹਨ

en: Software updates are ready and waiting
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟ ਤਿਆਰ ਹਨ ਅਤੇ ਉਡੀਕ ਵਿੱਚ ਹਨ

en: Updates Available to Download
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਉਪਲਬਧ ਹੈ

en: Software updates can be downloaded
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤੇ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹਨ

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated and restart is required
en: %u App Updated — Restart Required | %u Apps Updated — Restart Required
pa[0]: %u ਐਪ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤੀ — ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ
pa[1]: %u ਐਪਾਂ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤੀਆਂ — ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated
en: %u App Updated | %u Apps Updated
pa[0]: %u ਐਪ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤੀ
pa[1]: %u ਐਪ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤੀਆਂ

note: TRANSLATORS: %1 is an app name, e.g. Firefox
en: %s has been updated.
pa: %s ਨੂੰ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਚੁੱਕਾ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: the app needs restarting
en: Please restart the app.
pa: ਐਪ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ।

note: TRANSLATORS: %1 and %2 are both app names, e.g. Firefox
en: %s and %s have been updated.
pa: %s ਅਤੇ %s ਨੂੰ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਚੁੱਕਾ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: at least one app needs restarting
en: %u app requires a restart. | %u apps require a restart.
pa[0]: %u ਐਪ ਲਈ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।
pa[1]: %u ਐਪ ਲਈ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: %1, %2 and %3 are all app names, e.g. Firefox
en: Includes %s, %s and %s.
pa: %s, %s ਅਤੇ %s ਸ਼ਾਮਲ ਹਨ।

note: TRANSLATORS: this is when the current operating system version goes end-of-life
en: Operating System Updates Unavailable
pa: ਓਪਰੇਟਿੰਗ ਸਿਸਟਮ ਅੱਪਡੇਟ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹਨ

note: TRANSLATORS: this is the message dialog for the distro EOL notice
en: Upgrade to continue receiving security updates.
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ ਅੱਪਗਰੇਡ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨਾ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣ ਲਈ ਅੱਪਗਰੇਡ ਕਰੋ।

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade, the replacement would be the * distro name, e.g. 'Fedora'
en: A new version of %s is available to install
pa: %s ਦਾ ਨਵਾਂ ਵਰਜ਼ਨ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade
en: Software Upgrade Available
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਅੱਪਗਰੇਡ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

note: TRANSLATORS: title when we offline updates have failed
en: Software Updates Failed
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

note: TRANSLATORS: message when we offline updates have failed
en: An important operating system update failed to be installed.
pa: ਜ਼ਰੂਰੀ ਓਪਰੇਟਿੰਗ ਸਿਸਟਮ ਅੱਪਡੇਟ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹਨ।

en: Show Details
pa: ਵੇਰਵਾ ਵੇਖੋ

note: TRANSLATORS: Notification title when we've done a distro upgrade
en: System Upgrade Complete
pa: ਸਿਸਟਮ ਅੱਪਗਰੇਡ ਪੂਰਾ

note: TRANSLATORS: This is the notification body when we've done a * distro upgrade. First %s is the distro name and the 2nd %s * is the version, e.g. "Welcome to Fedora 28!"
en: Welcome to %s %s!
pa: %s %s ਵਲੋਂ ਜੀ ਆਇਆਂ ਨੂੰ!

note: TRANSLATORS: title when we've done offline updates
en: Software Update Installed | Software Updates Installed
pa[0]: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟ ਇੰਸਟਾਲ ਹੈ
pa[1]: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟ ਇੰਸਟਾਲ ਹਨ

note: TRANSLATORS: message when we've done offline updates
en: An important operating system update has been installed. | Important operating system updates have been installed.
pa[0]: ਇੱਕ ਜ਼ਰੂਰੀ ਓਪਰੇਟਿੰਗ ਸਿਸਟਮ ਅੱਪਡੇਟ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।
pa[1]: ਜ਼ਰੂਰੀ ਓਪਰੇਟਿੰਗ ਸਿਸਟਮ ਅੱਪਡੇਟ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹਨ।

[ctx: updates]
note: TRANSLATORS: Button to look at the updates that were installed. * Note that it has nothing to do with the app reviews, the * users can't express their opinions here. In some languages * "Review (evaluate) something" is a different translation than * "Review (browse) something."
en: Review
pa: ਪੜਤਾਲ

note: TRANSLATORS: this is when the offline update failed
en: Failed To Update
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

note: TRANSLATORS: the user must have updated manually after * the updates were prepared
en: The system was already up to date.
pa: ਸਿਸਟਮ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਅੱਪ ਟੂ ਡੇਟ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: the user aborted the update manually
en: The update was cancelled.
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਰੱਦ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਸੀ।

note: TRANSLATORS: the package manager needed to download * something with no network available
en: Internet access was required but wasn’t available. Please make sure that you have internet access and try again.
pa: ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਪਹੁੰਚ ਦੀ ਲੋੜ ਸੀ, ਪਰ ਉਪਲਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਪੱਕਾ ਕਰੋ ਕਿ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਦੀ ਪਹੁੰਚ ਹੈ ਅਤੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

note: TRANSLATORS: if the package is not signed correctly
en: There were security issues with the update. Please consult your software provider for more details.
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਨਾਲ ਸੁਰੱਖਿਆ ਮਸਲੇ ਸਨ। ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਆਪਣੇ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਪਰੋਵਾਇਡਰ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰੋ।

note: TRANSLATORS: we ran out of disk space
en: There wasn’t enough disk space. Please free up some space and try again.
pa: ਲੋੜ ਮੁਤਾਬਕ ਡਿਸਕ ਥਾਂ ਨਹੀਂ ਸੀ। ਕੁਝ ਥਾਂ ਖਾਲੀ ਕਰਕੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

note: TRANSLATORS: We didn't handle the error type
en: We’re sorry: the update failed to install. Please wait for another update and try again. If the problem persists, contact your software provider.
pa: ਸਾਨੂੰ ਅਫ਼ਸੋਸ ਹੈ: ਅੱਪਡੇਟ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ। ਹੋਰ ਅੱਪਡੇਟ ਦੀ ਉਡੀਕ ਕਰੋ ਤੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ। ਜੇ ਸਮੱਸਿਆ ਬਣੀ ਰਹਿੰਦੀ ਹੈ ਤਾਂ ਆਪਣੇ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਪਰੋਵਾਇਡਰ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰੋ।

note: TRANSLATORS: This is the time when we last checked for updates
en: Last checked: %s
pa: ਆਖਰੀ ਜਾਂਚ ਕੀਤੀ: %s

en: Stop
pa: ਰੋਕੋ

en: Check for Updates
pa: ਅੱਪਡੇਟਾਂ ਲਈ ਚੈੱਕ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS:  the first %s is the distro name, e.g. 'Fedora' * and the second %s is the distro version, e.g. '25'
en: %s %s has stopped receiving critical software updates
pa: %s %s ਲਈ ਗੰਭੀਰ ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟ ਮਿਲਣੇ ਰੁਕ ਗਏ ਹਨ।

note: TRANSLATORS: This message is meant to tell users that they need to upgrade * or else their distro will not get important updates.
en: Your operating system has stopped receiving critical software updates
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਓਪਰੇਟਿੰਗ ਸਿਸਟਮ ਨੂੰ ਗੰਭੀਰ ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟ ਮਿਲਣੇ ਰੁਕ ਗਏ ਹਨ

note: TRANSLATORS: this is to explain that downloading updates may cost money
en: Charges May Apply
pa: ਖ਼ਰਚਾ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Checking for updates while using mobile broadband could cause you to incur charges.
pa: ਮੋਬਾਇਲ ਬਰਾਂਡਬੈਂਡ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਅੱਪਡੇਟ ਲਈ ਚੈੱਕ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਤੁਹਾਨੂੰ ਵਾਧੂ ਖਰਚਾ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Check _Anyway
pa: ਕਿਵੇਂ ਵੀ ਚੈੱਕ ਕਰੋ(_A)

note: TRANSLATORS: can't do updates check
en: No Network
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਨਹੀਂ

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Internet access is required to check for updates.
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰਨ ਲਈ ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Network _Settings
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਸੈਟਿੰਗਾਂ(_S)

en: Software Upgrades Downloaded
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਅੱਪਗਰੇਡ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤਾ ਹੈ

en: Software upgrades have been downloaded and are ready to be installed.
pa: ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਅੱਪਗਰੇਡਾਂ ਨੂੰ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਚੁੱਕਾ ਹੈ ਅਤੇ ਇੰਸਟਾਲ ਹੋਣ ਲਈ ਤਿਆਰ ਹਨ।

en: Check for updates
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਲਈ ਚੈੱਕ ਕਰੋ

[ctx: Apps to be updated]
en: Updates
pa: ਅੱਪਡੇਟ

en: Updates page
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਸਫ਼ਾ

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: Loading Updates
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਲੋਡ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: This could take a while
pa: ਇਸ ਨੂੰ ਕੁਝ ਸਮਾਂ ਲੱਗ ਸਕਦਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: This means all software (plural) installed on this system is up to date.
en: Up to Date
pa: ਅੱਪ ਟੂ ਡੇਟ ਹੈ

en: Use Mobile Data?
pa: ਮੋਬਾਈਲ ਡਾਟਾ ਵਰਤਣਾ ਹੈ?

en: Checking for updates when using mobile broadband could cause you to incur charges
pa: ਮੋਬਾਇਲ ਬਰਾਂਡਬੈਂਡ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਅੱਪਡੇਟ ਲਈ ਚੈੱਕ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਤੁਹਾਨੂੰ ਵਾਧੂ ਖਰਚਾ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: _Check Anyway
pa: ਕਿਵੇਂ ਵੀ ਚੈੱਕ ਕਰੋ(_C)

en: No Connection
pa: ਕੋਈ ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Go online to check for updates
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰਨ ਲਈ ਆਨਲਾਈਨ ਜਾਓ

en: _Network Settings
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਸੈਟਿੰਗਾਂ(_N)

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: Updates are automatically managed
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਦਾ ਇੰਤਜ਼ਾਮ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

en: Software Updates Paused
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟ ਰੋਕੇ

en: Automatic software updates have been paused for the following reasons:
pa: ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੇ ਕਾਰਨਾਂ ਕਰਕੇ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟਾਂ ਨੂੰ ਰੋਕਿਆ ਗਿਆ ਹੈ:

en: 
    • The current network connection is metered
pa: 
    • ਮੌਜੂਦਾ ਨੈੱਟਵਰਕ ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਮੀਟਰ ਵਾਲਾ ਹੈ

en: 
    • The current network connection prohibits large downloads
pa: 
    • ਮੌਜੂਦਾ ਨੈੱਟਵਰਕ ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਉੱਤੇ ਵੱਡੇ ਡਾਊਨਲੋਡਾਂ ਉੱਤੇ ਪਾਬੰਦੀ ਲੱਗੀ ਹੋਈ ਹੈ

en: 
    • Power saver mode is active
pa: 
    • ਪਾਵਰ ਬੱਚਤ ਢੰਗ ਸਰਗਰਮ ਹੈ

en: 
    • Game mode is active
pa: 
    • ਗੇਮ ਮੋਡ ਸਰਗਰਮ ਹੈ

en: Software updates paused
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟਾਂ ਉੱਤੇ ਰੋਕ ਲੱਗੀ ਹੈ

en: Network connection is metered - software updates paused
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਮੀਟਰ ਵਾਲਾ ਹੈ - ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟਾਂ ਰੋਕੇ

en: Network connection prohibits large downloads - software updates paused
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਉੱਤੇ ਵੱਡੇ ਡਾਊਨਲੋਡਾਂ ਉੱਤੇ ਪਾਬੰਦੀ ਲੱਗੀ ਹੋਈ ਹੈ - ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟਾਂ ਰੋਕੇ

en: Power saver mode is active - software updates paused
pa: ਪਾਵਰ ਬੱਚਤ ਢੰਗ ਸਰਗਰਮ ਹੈ - ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟਾਂ ਰੋਕੇ

en: Game mode is active - software updates paused
pa: ਗੇਮ ਮੋਡ ਸਰਗਰਮ ਹੈ - ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟਾਂ ਰੋਕੇ

note: TRANSLATORS: This is the button for installing all * offline updates
en: _Restart & Update…
pa: ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਅਤੇ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ(_R)…

note: TRANSLATORS: This is the button for upgrading all * online-updatable apps
en: U_pdate All
pa: ਸਾਰੇ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ(_p)

en: Software Updates Downloaded
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤੇ

en: Software updates have been downloaded and are ready to be installed.
pa: ਸਾਫ਼ਟਵੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟਾਂ ਨੂੰ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਚੁੱਕਾ ਹੈ ਅਤੇ ਇੰਸਟਾਲ ਹੋਣ ਲਈ ਤਿਆਰ ਹਨ।

note: TRANSLATORS: This is the header for system firmware that * requires a reboot to apply
en: Integrated Firmware
pa: ਐਂਟੀਗਰੇਟਡ ਫਿਰਮਵੇਅਰ

note: TRANSLATORS: This is the header for offline OS and offline * app updates that require a reboot to apply
en: Requires Restart
pa: ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

note: TRANSLATORS: This is the header for online runtime and * app updates, typically flatpaks or snaps
en: App Updates
pa: ਐਪ ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: This is the header for device firmware that can * be installed online
en: Device Firmware
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਫਿਰਮਵੇਅਰ

en: _Download
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰੋ(_D)

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The first %s is the distro name * and the 2nd %s is the version, e.g. "Fedora 35 Available"
en: %s %s Available
pa: %s %s ਮੌਜੂਦ ਹੈ

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The %s is the distro name, * e.g. "GNOME OS Available"
en: %s Available
pa: %s ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: Learn about the new version
pa: ਨਵੇਂ ਵਰਜ਼ਨ ਬਾਰੇ ਜਾਣੋ

note: Translators: the first '%s' is replaced with the downloaded size, the second '%s' with the total download size, forming text like "135 MB of 2 GB downloaded"
en: %s of %s downloaded
pa: %2$s ਵਿੱਚੋਂ %1$s ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤਾ

note: Translators: the '%u' is replaced with the actual percentage being already downloaded, forming text like "13% downloaded"
en: %u%% downloaded
pa: %u%% ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤੇ

en: A major upgrade, with new features and added polish.
pa: ਵੱਡਾ ਅੱਪਗਰੇਡ, ਨਵੇਂ ਫ਼ੀਚਰਾਂ ਅਤੇ ਕੀਤੇ ਸੁਧਾਰਾਂ ਨਾਲ।

en: _Restart & Upgrade…
pa: ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਅਤੇ ਅੱਪਗਰੇਡ ਕਰੋ(_R)…

en: Remember to back up data and files before upgrading.
pa: ਅੱਪਗਰੇਡ ਕਰਨ ਪਹਿਲਾਂ ਆਪਣੇ ਡਾਟੇ ਤੇ ਫਾਇਲਾਂ ਦਾ ਬੈਕਅੱਪ ਲੈਣਾ ਯਾਦ ਰੱਖੋ।

en: Failed to delete file “%s”: %s
pa: “%s” ਫ਼ਾਇਲ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ: %s

en: Failed to delete directory “%s”: %s
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ “%s” ਹਟਾਉਣ ਵਿੱਚ ਫੇਲ੍ਹ: %s

en: Add, remove or update software on this computer
pa: ਇਹ ਕੰਪਿਊਟਰ ਉੱਤੇ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰੋ, ਹਟਾਉ ਜਾਂ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;
pa: ਅੱਪਡੇਟ;ਸਰੋਤ;ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ;ਪਸੰਦ,ਇੰਸਟਾਲ;ਸਟੋਰ;ਅੱਪਗਰੇਡ;Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Store;ਅਣਇੰਸਟਾਲ;ਅਣ-ਇੰਸਟਾਲ;ਪ੍ਰੋਗਰਾਮ;ਸਾਫਟਵੇਅਰ;ਐਪ;

note: TRANSLATORS: this is a group of updates that are not * packages and are not shown in the main list
en: System Updates
pa: ਸਿਸਟਮ ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: this is a longer description of the * "System Updates" string
en: General system updates, such as security or bug fixes, and performance improvements.
pa: ਆਮ ਸਿਸਟਮ ਅੱਪਡੇਟ ਹਨ, ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਸੁਰੱਖਿਆ ਜਾਂ ਬੱਗ ਸੁਧਾਰ ਅਤੇ ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ ਸੁਧਾਰ ਹਨ।

note: Translators: The '%s' is replaced with the OS name, like "Endless OS"
en: %s update with new features and fixes.
pa: ਨਵੇਂ ਫ਼ੀਚਰਾਂ ਅਤੇ ਕੀਤੇ ਸੁਧਾਰਾਂ ਨਾਲ %s ਅੱਪਡੇਟ ਹੈ।

en: EOS update service could not fetch and apply the update.
pa: EOS ਅੱਪਡੇਟ ਸੇਵਾ ਅੱਪਡੇਟ ਲੱਭ ਅਤੇ ਲਾਗੂ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕੀ ਹੈ।

en: Web App
pa: ਵੈੱਬ ਐਪ

en: Web Apps Support
pa: ਵੈੱਬ ਐਪ ਸਹਿਯੋਗ

en: Run popular web applications in a browser
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵਿੱਚ ਹਰਮਨਪਿਆਰੇ ਵੈੱਬ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚਲਾਓ

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading upgrade information…
pa: …ਅੱਪਗਰੇਡ ਜਾਣਕਾਰੀ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: this is a title for Fedora distro upgrades
en: Upgrade for the latest features, performance and stability improvements.
pa: ਨਵੇਂ ਨਕੋਰ ਫੀਚਰ, ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ ਅਤੇ ਸਥਿਰਤਾ ਸੁਧਾਰਾਂ ਲਈ ਅੱਪਗਰੇਡ ਕਰੋ।

en: Flatpak Support
pa: ਫਲੈਟਪਕ ਸਹਿਯੋਗ

en: Flatpak is a framework for desktop apps on Linux
pa: ਫਲੈਟਪਕ (Flatpak) ਲੀਨਕਸ 'ਤੇ ਡੈਸਕਟਾਪ ਐਪ ਲਈ ਢਾਂਚਾ ਹੈ।

note: Reference: https://docs.flatpak.org/en/latest/flatpak-command-reference.html#idm45858571325264
en: System folder %s
pa: ਸਿਸਟਮ ਫੋਲਡਰ %s

en: Home subfolder %s
pa: ਘਰ ਸਬ-ਫੋਲਡਰ %s

en: Host system folders
pa: ਹੋਸਟ ਸਿਸਟਮ ਫੋਲਡਰ

en: Host system configuration from /etc
pa: /etc ਤੋਂ ਹੋਸਟ ਸਿਸਟਮ ਸੰਰਚਨਾ

en: Desktop folder
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਫੋਲਡਰ

en: Desktop subfolder %s
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਸਬ-ਫੋਲਡਰ %s

en: Documents folder
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਫੋਲਡਰ

en: Documents subfolder %s
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਸਬ-ਫੋਲਡਰ %s

en: Music folder
pa: ਸੰਗੀਤ ਫੋਲਡਰ

en: Music subfolder %s
pa: ਸੰਗੀਤ ਸਬ-ਫੋਲਡਰ %s

en: Pictures folder
pa: ਤਸਵੀਰ ਫੋਲਡਰ

en: Pictures subfolder %s
pa: ਤਸਵੀਰ ਸਬ-ਫੋਲਡਰ %s

en: Public Share folder
pa: ਪਬਲਿਕ ਸ਼ੇਅਰ ਫੋਲਡਰ

en: Public Share subfolder %s
pa: ਪਬਲਿਕ ਸ਼ੇਅਰ ਸਬ-ਫੋਲਡਰ %s

en: Videos folder
pa: ਵੀਡੀਓ ਫੋਲਡਰ

en: Videos subfolder %s
pa: ਵੀਡੀਓ ਸਬ-ਫੋਲਡਰ %s

en: Templates folder
pa: ਟੈਂਪਲੇਟ ਫੋਲਡਰ

en: Templates subfolder %s
pa: ਟੈਂਪਲੇਟ ਸਬ-ਫੋਲਡਰ %s

en: User cache folder
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਕੈਸ਼ ਫੋਲਡਰ

en: User cache subfolder %s
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਕੈਸ਼ ਸਬ-ਫੋਲਡਰ %s

en: User configuration folder
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਸੰਰਚਨਾ ਫੋਲਡਰ

en: User configuration subfolder %s
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਸੰਰਚਨਾ ਸਬ-ਫੋਲਡਰ %s

en: User data folder
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਡਾਟਾ ਫੋਲਡਰ

en: User data subfolder %s
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਡਾਟਾ ਸਬ-ਫੋਲਡਰ %s

en: User runtime folder
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਰਨਟਾਈਮ ਫੋਲਡਰ

en: User runtime subfolder %s
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਰਨਟਾਈਮ ਸਬ-ਫੋਲਡਰ %s

en: Filesystem access to %s
pa: %s ਲਈ ਫ਼ਾਇਲ-ਸਿਸਟਮ ਪਹੁੰਚ

note: TRANSLATORS: status text when downloading new metadata
en: Getting flatpak metadata for %s…
pa: …%s ਲਈ ਫਲੈਟਪਕ ਮੇਟਾਡਾਟਾ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Failed to refine addon ‘%s’: %s
pa: ‘%s’ ਐਡ-ਆਨ ਸੋਧਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ: %s

en: User Installation
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਇੰਸਟਾਲੇਸ਼ਨ

en: System Installation
pa: ਸਿਸਟਮ ਇੰਸਟਾਲੇਸ਼ਨ

en: App ID
pa: ਐਪ ID

en: Failed to add to install for addon ‘%s’: %s
pa: ‘%s’ ਐਡ-ਆਨ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਜੋੜਨ ਵਾਸਤੇ ਫੇਲ੍ਹ: %s

en: Failed to add to uninstall for addon ‘%s’: %s
pa: ‘%s’ ਐਡ-ਆਨ ਅਣ-ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਜੋੜਨ ਵਾਸਤੇ ਫੇਲ੍ਹ: %s

en: Remote “%s” doesn't allow install of “%s”, possibly due to its filter. Remove the filter and repeat the install. Detailed error: %s
pa: ਰਿਮੋਟ “%s”  “%s” ਦੇ ਇੰਸਟਾਲ ਦੀ ਮਨਜ਼ੂਰੀ ਨਹੀਂ ਦਿੰਦਾ ਹੈ, ਸੰਭਵ ਹੈ ਕਿ ਇਸਦੇ ਫ਼ਿਲਟਰ ਕਰਕੇ।ਫ਼ਿਲਟਰ ਹਟਾਓ ਅਤੇ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਦੀ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ। ਵੇਰਵੇ ਸਮੇਤ ਗਲਤੀ: %s

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨ ਲਈ ਸਿਸਟਮ ਪਾਵਰ ਪੱਧਰ ਬਹੁਤ ਘੱਟ ਹੈ

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨ ਲਈ ਸਿਸਟਮ ਪਾਵਰ ਪੱਧਰ ਬਹੁਤ ਘੱਟ ਹੈ (%u%%, %u%% ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਪਹੁੰਚ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਹੈ ਜਾਂ ਬੇਤਾਰ ਰੇਜ਼ ਤੋਂ ਬਾਹਰ ਹੈ

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਦੀ ਬੈਟਰੀ ਦਾ ਪੱਧਰ ਬਹੁਤ ਘੱਟ ਹੈ

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਦੀ ਬੈਟਰੀ ਦਾ ਪੱਧਰ ਬਹੁਤ ਘੱਟ ਹੈ (%u%%, %u%% ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਅੱਪਡੇਟ ਲਾਗੂ ਕਰਨ ਲਈ ਉਡੀਕ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਨੂੰ ਏਸੀ ਪਾਵਰ ਨਾਲ ਕਨੈਕਟ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਦਾ ਕਵਰ ਬੰਦ ਹੋਣ ਦੌਰਾਨ ਇਸ ਨੂੰ ਵਰਤਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
pa: %s ਡਿਵਾਈਸ ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
pa: %s ਸਿਸਟਮ ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
pa: %s ਇੰਬੈੱਡਡ ਕੰਟਰੋਲਰ ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
pa: %s ME ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
pa: %s ਕਾਰਪੋਰੇਟ ME ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
pa: %s ਖਪਤਕਾਰ ME ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
pa: %s ਕੰਟਰੋਲਰ ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
pa: %s ਥੰਡਰਬੋਲਟ ਕੰਟਰੋਲਰ ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system bootup
en: %s CPU Microcode Update
pa: %s CPU ਮਾਈਕਰੋਕੋਡ ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: configuration refers to hardware state, * e.g. a security database or a default power value
en: %s Configuration Update
pa: %s ਸੰਰਚਨਾ ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
pa: %s ਬੈਟਰੀ ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
pa: %s ਕੈਮਰਾ ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
pa: %s TPM ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
pa: %s ਟੱਚਪੈਡ ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
pa: %s ਮਾਊਸ ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
pa: %s ਕੀਬੋਰਡ ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
pa: %s ਸਟੋਰੇਜ਼ ਕੰਟਰੋਲਰ ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
pa: %s ਨੈੱਟਵਰਕ ਇੰਟਰਫੇਸ ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
pa: %s ਡਿਸਪਲੇਅ ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
pa: %s BMC ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
pa: %s USB ਰਿਸੀਵਰ ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
pa: %s ਡਿਵਾਈਸ ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
pa: %s ਫ਼ਲੈਸ਼ ਡਰਾਇਵ ਡਿਵਾਈਸ ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
pa: %s SSD ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
pa: %s GPU ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
pa: %s ਡੌਕ ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
pa: %s USB ਡੌਕ ਅੱਪਡੇਟ

en: Firmware update could not be applied:
pa: ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟ ਲਾਗੂ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ:

en: Firmware
pa: ਫਿਰਮਵੇਅਰ

en: Firmware Upgrade Support
pa: ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਅੱਪਗਰੇਡ ਸਹਿਯੋਗ

en: Provides support for firmware upgrades
pa: ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਅੱਪਗਰੇਡ ਲਈ ਸਹਿਯੋਗ ਦਿੰਦਾ ਹੈ

en: Install Unsigned Software?
pa: ਗ਼ੈਰ-ਦਸਤਖਤੀ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨਾ ਹੈ?

en: Software that is to be installed is not signed. It will not be possible to verify the origin of updates to this software, or whether updates have been tampered with.
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤੇ ਜਾਣ ਵਾਲਾ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਸਾਈਨ ਨਹੀ ਕੀਤਾ ਹੈ। ਇਸ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਦੇ ਅੱਪਡੇਟ ਦੇ ਮੂਲ ਜਾਂ ਕੀ ਅੱਪਡੇਟ ਨਾਲ ਛੇੜਛਾੜ ਹੋਈ ਹੈ, ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰਨੀ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Download Unsigned Software?
pa: ਬਿਨਾਂ-ਦਸਤਖਤੀ ਕੀਤੇ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨੇ ਹਨ?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with.
pa: ਨਾ ਸਾਈਨ ਕੀਤੇ ਅੱਪਡੇਟ ਮੌਜੂਦ ਹਨ। ਬਿਨਾਂ ਦਸਤਖ਼ਤਾਂ ਦੇ, ਅੱਪਡੇਟ ਦੇ ਮੂਲ ਦੀ ਜਾਂਚ ਜਾਂ ਇਸ ਨਾਲ ਛੇੜਛਾੜ ਹੋਣ ਦਾ ਪਤਾ ਲਗਾਉਣਾ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Update Unsigned Software?
pa: ਗ਼ੈਰ-ਦਸਤਖਤੀ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨਾ ਹੈ?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with. Software updates will be disabled until unsigned updates are either removed or updated.
pa: ਨਾ ਸਾਈਨ ਕੀਤੇ ਅੱਪਡੇਟ ਮੌਜੂਦ ਹਨ। ਬਿਨਾਂ ਦਸਤਖ਼ਤਾਂ ਦੇ, ਅੱਪਡੇਟ ਦੇ ਮੂਲ ਦੀ ਜਾਂਚ ਜਾਂ ਇਸ ਨਾਲ ਛੇੜਛਾੜ ਹੋਣ ਦਾ ਪਤਾ ਲਗਾਉਣਾ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟਾਂ ਨੂੰ ਨਾ-ਸਾਈਨ ਕੀਤੇ ਅੱਪਡੇਟ ਨੂੰ ਜਾਂ ਹਟਾਏ ਜਾਂ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤੇ ਜਾਣ ਤੱਕ ਅਸਮਰੱਥ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Packages
pa: ਪੈਕੇਜ

en: Failed to install updates:
pa: ਅੱਪਡੇਟਾਂ ਨੂੰ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਫ਼ੇਲ੍ਹ:

en: Operating System (OSTree)
pa: ਓਪਰੇਟਿੰਗ ਸਿਸਟਮ (OSTree)

note: TRANSLATORS: default snap store name
en: Snap Store
pa: ਸਨੈਪ ਸਟੋਰ

en: Snap Support
pa: ਸਨੈਪ ਸਹਿਯੋਗ

en: A snap is a universal Linux package
pa: ਸਨੈਪ ਯੂਨੀਵਰਸਲ ਲੀਨਕਸ ਪੈਕੇਜ ਹੈ
