gnome-software - en to sr translation catalogue (815 entries)

en: Software
sr: Programi

en: Install and update apps
sr: Instaliraj i ažuriraj programe

en: Overview panel
sr: Panel pregleda

en: Details panel
sr: Panel pojedinosti

en: Installed panel
sr: Panel instaliranih

en: Updates panel
sr: Panel ažuriranja

en: The update details
sr: Pojedinosti ažuriranja

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
sr: Gnomov projekat

en: Install an appstream file into a system location
sr: Instaliraj datoteku toka u sistemsku lokaciju

en: Installing an appstream file into a system location
sr: Instaliram datoteku toka u sistemsku lokaciju

en: A list of compatible projects
sr: Spisak saglasnih projekata

en: This is a list of compatible projects we should show such as GNOME, KDE and XFCE.
sr: Ovo je spisak saglasnih projekata koje treba prikazati kao što je Gnom, KDE i IksFCE.

en: Whether to manage updates and upgrades in GNOME Software
sr: Da li Gnomovi programi treba da upravljaju ažuriranjima i nadogradnjama

en: If disabled, GNOME Software will hide the updates panel, not perform any automatic updates actions or prompt for upgrades.
sr: Ako je isključeno, Gnomovi programi će sakriti površ za ažuriranja, neće izvršavati bilo kakva samostalna ažuriranja ili pitati za nadogradnje.

en: Automatically download and install updates
sr: Samostalno preuzimaj i instaliraj ažuriranja

en: If enabled, GNOME Software automatically downloads software updates in the background, also installing ones that do not require a reboot.
sr: Ako je uključeno, Gnomovi programi će sam preuzeti ažuriranja u pozadini i instalirati ona koja ne zahtevaju ponovno pokretanje uređaja.

en: Notify the user about software updated in the background
sr: Obavesti korisnika o programima ažuriranim u pozadini

en: If enabled, GNOME Software notifies the user about updates that happened whilst the user was idle.
sr: Ako je omogućeno, Gnomovi Programi će obavestiti korisnika o ažuriranjima koja sus e dogodila dok je korisnik bio van računara.

en: Whether to automatically refresh when on a metered connection
sr: Da li treba vršiti samostalno osvežavanje na ograničenoj vezi

en: If enabled, GNOME Software automatically refreshes in the background even when using a metered connection (eventually downloading some metadata, checking for updates, etc., which may incur in costs for the user).
sr: Ako je uključeno, Gnomovi programi će se samostalno osvežavati u pozadini (preuzimanje metapodataka, provera novih dostupnih ažuriranja i slično) čak i preko ograničene veze što može dovesti do novčanih troškova po korisnika.

en: Whether it’s the very first run of GNOME Software
sr: Da li je ovo prvo pokretanje Gnomovih programa

en: Show star ratings next to applications
sr: Prikazuje zvezdice ocenjivanja pored programa

en: Filter applications based on the default branch set for the remote
sr: Filtriraj programe na osnovu podrazumevane grane podešene za udaljeno mesto

en: Non-free applications show a warning dialog before install
sr: Neslobodni programi prikazuju prozorče upozorenja pre instalacije

en: When non-free applications are installed a warning dialog can be shown. This controls if that dialog is suppressed.
sr: Kada se instaliraju neslobodni programi može biti prikazano prozorče upozorenja. Ovo odlučuje da li je to prozorče potisnuto.

en: The last update check timestamp
sr: Vremenska oznaka poslednje provere ažuriranja

en: The last upgrade notification timestamp
sr: Vremenska oznaka obaveštenja poslednje nadogradnje

en: The last update notification timestamp
sr: Vremenska oznaka obaveštenja poslednje ažuriranja

en: The timestamp of the first security update, cleared after update
sr: Vremenska oznaka prvog bezbednosnog ažuriranja, očišćenog nakon ažuriranja

en: The last update timestamp
sr: Vremenska oznaka poslednjeg ažuriranja

en: The age in seconds to verify the upstream screenshot is still valid
sr: Starost u sekundama nakon kojih je potrebno potvrditi da je uzvodni snimak ekrana i dalje ispravan

en: Choosing a larger value will mean less round-trips to the remote server but updates to the screenshots may take longer to show to the user. A value of 0 means to never check the server if the image already exists in the cache.
sr: Biranje veće vrednosti će uzrokovati manje obilazaka ka udaljenom serveru ali će ažuriranje snimaka ekrana i prikaz korisniku trajati duže. Vrednost „0“ znači da se nikada ne proverava server ukoliko slika već postoji u kešu.

en: The server to use for application reviews
sr: Server koji će se koristiti za preglede programa

en: The minimum karma score for reviews
sr: Najmanji rezultat karme za preglede

en: Reviews with karma less than this number will not be shown.
sr: Pregledi sa karmom sa manjim brojem od ovog se neće prikazivati.

en: A list of official repositories that should not be considered 3rd party
sr: Spisak zvaničnih izvora koji se ne trebaju smatrati trećom stranom

en: A list of required repositories that cannot be disabled or removed
sr: Spisak obaveznih riznica koje se ne mogu onemogućiti ili ukloniti

en: A list of official repositories that should be considered free software
sr: Spisak zvaničnih izvora koji se trebaju smatrati slobodnim softverom

en: The licence URL to use when an application should be considered free software
sr: Adresa dozvole za korišćenje kada se program treba smatrati slobodnim softverom

en: Install bundled applications for all users on the system where possible
sr: Instalira skup programa za sve korisnike na sistemu gde je to moguće

en: Allow access to the Software Repositories dialog
sr: Dopusti pristup prozorčetu izvora softvera

en: Offer upgrades for pre-releases
sr: Nudi nadogradnje za predizdanja

en: Show some UI elements informing the user that an app is non-free
sr: Prikazuje neke UI elemente obaveštavajući korisnika da neki program nije slobodan

en: Show the installed size for apps in the list of installed applications
sr: Prikaži veličinu instaliranih programa u spisku instaliranih programa

note: Translators: Replace the link with a version in your language, e.g. 'https://de.wikipedia.org/wiki/Proprietäre_Software'. Remember to include ''.
en: 'https://en.wikipedia.org/wiki/Proprietary_software'
sr: 'https://sr.wikipedia.org/wiki/Vlasnički_softver'

en: The URI that explains nonfree and proprietary software
sr: Putanja koja objašnjava neslobodan i vlasnički softver

en: A list of URLs pointing to appstream files that will be downloaded into an swcatalog folder
sr: Spisak URL-ova koji pokazuju na datoteke toka koje će biti preuzete u swcatalog fasciklu

en: Install the AppStream files to a system-wide location for all users. If false, files are installed in non-standard $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml directory
sr: Instaliraj datoteku toka u sistemsku lokaciju, za sve korisnike. Ako je netačno, datoteke biće instalirane u nestandardni direktorijum $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml

en: The timestamp of the last attempt to remove unused Flatpak runtimes
sr: Vremenska oznaka poslednjeg pokušaja otklanjanja nekorišćenog izvršnog Flatpak paketa

en: Set to 'true' to show only freely licensed apps and hide any proprietary apps.
sr: Postavi na tačno („true“) da bi prikazali samo aplikacije licencirane za slobodno korišćenje i sakrij sve vlasničke aplikacije

en: Set to 'true' to show only apps from developers whose identity has been verified.
sr: Postavi na tačno („true“) da bi se prikazale samo aplikacije programera sa proverenim identitetom

en: A string storing the gnome-online-account id used to login
sr: Niska koja skladišti gnome-online-account ib koji se koristi za prijavu

note: TRANSLATORS: tool that is used when moving profiles system-wide
en: GNOME Software AppStream system-wide installer
sr: Sistemski instalater datoteka toka Gnomovih programa

en: Failed to parse command line arguments
sr: Nisam uspeo da obradim argumente linije naredbi

note: TRANSLATORS: user did not specify a valid filename
en: You need to specify exactly one filename
sr: Morate navesti tačno jedno ime datoteke

note: TRANSLATORS: only able to install files as root
en: This program can only be used by the root user
sr: Ovaj program može koristiti samo administrator

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to validate content type: %s
sr: Nisam uspeo da potvrdim vrstu sadržaja: %s

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to move: %s
sr: Nisam uspeo da pomerim: %s

en: Software Install
sr: Instalacija programa

en: Install selected software on the system
sr: Instalirajte izabrane programe na sistem

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon Violence
sr: Crtano nasilje

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding cartoon violence
sr: Nema podataka o crtanom nasilju

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Fantasy Violence
sr: Fantazijsko nasilje

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding fantasy violence
sr: Nema podataka o fantazijskom nasilju

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic Violence
sr: Realistično nasilje

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding realistic violence
sr: Nema podataka o realističnom nasilju

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Violence Depicting Bloodshed
sr: Nasilje sa krvoprolićem

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding bloodshed
sr: Nema podataka o krvoproliću

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Violence
sr: Seksualno nasilje

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexual violence
sr: Nema podataka o seksualnom nasilju

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Alcohol
sr: Alkohol

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to alcohol
sr: Nema podataka o upućivanju na alkohol

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Narcotics
sr: Narkotici

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to illicit drugs
sr: Nema podataka o upućivanju na zabranjene droge

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Tobacco
sr: Duvan

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to tobacco products
sr: Nema podataka o upućivanju na duvanske proizvode

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Nudity
sr: Nudizam

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding nudity of any sort
sr: Nema podataka o bilo kakvoj nagosti

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Themes
sr: Seksualne teme

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to or depictions of sexual nature
sr: Nema podataka o seksualnim prikazima ili upućivanjima

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Profanity
sr: Psovke

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding profanity of any kind
sr: Nema podataka o bilo kakvoj vulgarnosti

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Inappropriate Humor
sr: Neprikladan humor

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding inappropriate humor
sr: Nema podataka o neumesnom humoru

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination
sr: Diskriminacija

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding discriminatory language of any kind
sr: Nema podataka o bilo kakvom diskriminacionom govoru

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Advertising
sr: Oglašavanje

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding advertising of any kind
sr: Nema podataka o bilo kakvom oglašavanju

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling
sr: Kockanje

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding gambling of any kind
sr: Nema podataka o bilo kakvom kockanju

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Purchasing
sr: Kupovina

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding the ability to spend money
sr: Nema podataka o sposobnosti trošenja novca

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Chat Between Users
sr: Ćaskanje između korisnika

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to chat with other users
sr: Nema podataka o načinima za ćaskanje sa drugim korisnicima

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Audio Chat Between Users
sr: Zvučno ćaskanje između korisnika

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to talk with other users
sr: Nema podataka o načinima za razgovor sa drugim korisnicima

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Contact Details
sr: Kontakt pojedinosti

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of social network usernames or email addresses
sr: Nema podataka o deljenju korisničkih imena na društvenim mrežama ili adresa elektronske pošte

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Identifying Information
sr: Identifikujući podaci

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of user information with third parties
sr: Nema podataka o deljenju korisničkih podataka sa trećim stranama

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Location Sharing
sr: Deljenje mesta

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of physical location with other users
sr: Nema podataka o deljenju stvarne lokacije sa drugim korisnicima

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Homosexuality
sr: Homoseksualnost

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to homosexuality
sr: Nema podataka o upućivanjima na homoseksualnost

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prostitution
sr: Prostitucija

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to prostitution
sr: Nema podataka o upućivanjima na prostituciju

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Adultery
sr: Preljubništvo

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to adultery
sr: Nema podataka o upućivanjima na preljubu

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexualized Characters
sr: Seksualizovani karakteri

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexualized characters
sr: Nema podataka o seksualizovanim karakterima

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Desecration
sr: Skrnavljenje

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to desecration
sr: Nema podataka o upućivanjima na skrnavljenje

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Human Remains
sr: Ljudski ostaci

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding visible dead human remains
sr: Nema podataka o vidljivim ljudskim posmrtnim ostacima

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slavery
sr: Robovlasništvo

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to slavery
sr: Nema podataka o upućivanjima na robovlasništvo

en: Does not include references to drugs
sr: Nema upućivanja na zabranjene droge

en: Does not include swearing, profanity, and other kinds of strong language
sr: Ne sadrži psovanje, vulgarnost i druge vrste neprikladnog govora

en: Does not include ads or monetary transactions
sr: Ne sadrži oglase ili novčane transakcije

en: Does not include sex or nudity
sr: Ne sadrži seks ili nagost

en: Does not include uncontrolled chat functionality
sr: Nema nekontrolisane mogućnosti ćaskanja

en: Does not include violence
sr: Nema nasilja

en: Drugs
sr: Droge

en: Strong Language
sr: Neprikladan govor

en: Money
sr: Novac

en: Social
sr: Društveno

en: Violence
sr: Nasilje

[ctx: Age rating]
note: Translators: The app is considered suitable to be run by all ages of people. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: All
sr: Svi

note: Translators: It’s unknown what age rating this app has. The * placeholder is the app name.
en: %s has an unknown age rating
sr: %s ima nepoznatu ocenu starosti

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for all ages. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for everyone
sr: %s program odgovara svima

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 3. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for toddlers
sr: %s program je za malu decu

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 5. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for young children
sr: %s program je za decu

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people up to around age 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for teenagers
sr: %s program je za tinejdžere

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people aged up to and over 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for adults
sr: %s program je samo za odrasle

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for a specified age group. The first placeholder is the app name, the second * is the age group.
en: %s is suitable for %s
sr: %s program je za starosnu grupu %s

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the suitability of an app for different ages. this one’s not a placeholder
en: Age Rating
sr: Ocena starosne prikladnosti

en: How to contribute missing information
sr: Kako dodati nedostajuće podatke

en: Local file
sr: Lokalna datoteka

note: Translators: This is a heading for a row showing the package name of an app (such as ‘gnome-software-46.0-1’).
en: Package
sr: Paket

en: Pending
sr: Na čekanju

en: Pending install
sr: Čeka na instaliranje

en: Pending remove
sr: Čeka na uklanjanje

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being installed
en: Installing
sr: Instaliram

en: Removing
sr: Uklanjam

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being downloaded
en: Downloading
sr: Preuzimam

note: TRANSLATORS: button text TRANSLATORS: button text in the header when an app * can be installed TRANSLATORS: button text in the header when firmware * can be live-installed TRANSLATORS: update the fw
en: _Install
sr: _Instaliraj

en: Network
sr: Mreža

en: Can communicate over the network
sr: Može komunicirati preko mreže

en: System Services
sr: Sistemske usluge

en: Can access D-Bus services on the system bus
sr: Može pristupati uslugama D-sabirnice na sistemskoj sabirnici

en: Session Services
sr: Usluge sesije

en: Can access D-Bus services on the session bus
sr: Može pristupati uslugama D-sabirnice na sabirnici sesije

en: Devices
sr: Uređaji

en: Can access system device files
sr: Može pristupati sistemskim datotekama uređaja

en: Home folder
sr: Lična fascikla

en: Can view, edit and create files
sr: Može pregledati, uređivati i stvarati datoteke

en: Can view files
sr: Može pregledati datoteke

en: File system
sr: Sistem datoteka

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_FILESYSTEM_OTHER is used only as a flag, with actual files being part of the read/full lists
en: Downloads folder
sr: Fascikla sa preuzimanjima

en: Settings
sr: Podešavanja

en: Can view and change any settings
sr: Može pregledati i menjati bilo koje podešavanje

en: Legacy display system
sr: Zastareli sistem prikaza

en: Uses an old, insecure display system
sr: Koristi stari, nebezbedni sistem prikaza

en: Sandbox escape
sr: Beg iz izolacije

en: Can escape the sandbox and circumvent any other restrictions
sr: Može izaći iz izolacije i može zaobići bilo koja druga ograničenja

note: TRANSLATORS: this is where the packager did not write * a description for the update
en: No update description available.
sr: Nema dostupnog opisa ažuriranja.

note: FIXME support app == NULL set page title
en: Update Details
sr: Pojedinosti ažuriranja

en: Requires additional permissions
sr: Zahteva dodatna ovlašćenja

note: Translators: Header of the section with other users' opinions about the app.
en: Reviews
sr: Pregledi

en: No Reviews
sr: Nema pregleda

en: Version History
sr: Istorijat izdanja

en: New in Version %s
sr: Novo u izdanju %s

en: Version %s
sr: Izdanje %s

en: No details for this release
sr: Nema pojedinosti za ovo izdanje

note: TRANSLATORS: This is the date string with: day number, month name, year. i.e. "25 May 2012"
en: %e %B %Y
sr: %e. %B %Y.

note: TRANSLATORS: this is a command line option
en: Start up mode: either ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’ or ‘overview’
sr: Režim pokretanja: „updates“ (ažuriranja), „updated“ (ažurno), „installed“ (instalirano) ili „overview“ (pregled)

en: MODE
sr: REŽIM

en: Search for applications
sr: Traži programe

en: SEARCH
sr: TRAŽI

en: Show application details (using application ID)
sr: Prikazuje pojedinosti programa (koristeći IB programa)

en: ID
sr: IB

en: Show application details (using package name)
sr: Prikazuje pojedinosti programa (koristeći naziv paketa)

en: PKGNAME
sr: NZVPKTA

en: Install the application (using application ID)
sr: Prikazuje program (koristeći IB programa)

en: Uninstall the application (using application ID)
sr: Deinstaliraj program (koristeći IB programa)

en: Open a local package file
sr: Otvara lokalnu datoteku sa paketom

en: FILENAME
sr: NAZIV DATOTEKE

en: The kind of interaction expected for this action: either ‘none’, ‘notify’, or ‘full’
sr: Vrsta interakcije koja se očekuje za ovu radnju: bilo "none", "notify" ili "full"

en: INTERACTION
sr: INTERAKCIJA

en: Show a local metainfo or appdata file
sr: Prikaži lokalnu metainfo ili apdata datoteku

en: Enable verbose debugging output (from the running instance, if already running)
sr: Omogući detaljan prikaz izlaza otklanjanja grešaka (iz izvršavajuće instance, ako se već izvršava)

en: Installs any pending updates in the background
sr: Instalira bilo koje ažuriranje na čekanju, u pozadini

en: Quit the running instance
sr: Zatvara pokrenuti primerak

en: Prefer local file sources to AppStream
sr: Daje prednost lokalnim izvorima datoteka nad tokom programa

en: Show version number
sr: Prikazuje broj izdanja

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window TRANSLATORS: this is the menu item that opens the about window
en: About Software
sr: O Programima

note: TRANSLATORS: well, we seem to think so, anyway
en: A nice way to manage the software on your system.
sr: Fin način za upravljanje programima na vašem sistemu.

note: TRANSLATORS: we tried to show an app that did not exist
en: Sorry! There are no details for that application.
sr: Nažalost, nema podataka o datom programu.

note: Translators: The disk usage of an app when installed. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Installed Size
sr: Veličina instaliranog

en: Includes %s of data and %s of cache
sr: Uključujući %s podataka i %s keša

en: Includes %s of data
sr: Uključujući %s podataka

en: Includes %s of cache
sr: Uključujući %s keša

en: Cache and data usage unknown
sr: Korišćenje keša i podataka nepoznato

note: Translators: The download size of an app. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Download Size
sr: Veličina preuzetog

en: Needs no additional system downloads
sr: Nema potrebe za dodatnim preuzimanjima sistema

en: Needs an unknown size of additional system downloads
sr: Potrebna je nepoznata veličina dodatnih preuzimanja sistema

note: Translators: The placeholder is for a size string, * such as ‘150 MB’ or ‘1.5 GB’.
en: Needs %s of additional system downloads
sr: Potrebno je %s dodatnog preuzimanja sistema

note: Translators: Displayed if the download or installed size of * an app could not be determined. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Size is unknown
sr: Veličina je nepoznata

note: Translators: This indicates an app requires no permissions to run. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: No permissions
sr: Bez ovlašćenja

note: Translators: This indicates an app uses the network. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Has network access
sr: Ima pristup mreži

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus system services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses system services
sr: Koristi sistemske usluge

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus session services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses session services
sr: Koristi usluge sesije

note: Translators: This indicates an app can access arbitrary hardware devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access hardware devices
sr: Može pristupati hardverskim uređajima

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write all your data
sr: Može da čita/piše sve vaše podatke

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read all your data
sr: Može da čita sve vaše podatke

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write your downloads
sr: Može da čita/piše vaša preuzimanja

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read your downloads
sr: Može da čita vaša preuzimanja

note: Translators: This indicates an app can access or change user settings. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access and change user settings
sr: Može pristupati i menjati korisnička podešavanja

note: Translators: This indicates an app uses the X11 windowing system. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses a legacy windowing system
sr: Koristi stari prozorski sistem

note: Translators: This indicates an app can escape its sandbox. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can acquire arbitrary permissions
sr: Može dobiti veća ovlašćenja

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software developer is verified
sr: Programer je prepoznat

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by someone other than the user’s distribution, so might not be safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Provided by a third party
sr: Dostavlja ga treća strana

note: Translators: This indicates an app or its runtime reached its end of life. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software no longer supported
sr: Program više nije podržan

note: Translators: This indicates an app’s source code is freely available, so can be audited for security. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Auditable code
sr: Kod ispitivanja

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Proprietary code
sr: Vlasnički kod

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Special license
sr: Specijalna licenca

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Privileged
sr: Privilegovan

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Safe
sr: Bezbedan

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Probably Safe
sr: Verovatno je sigurno

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Potentially Unsafe
sr: Potencijalno nebezbedan

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Unsafe
sr: Nebezbedan

en: Mobile Only
sr: Samo mobilni

en: Only works on a small screen
sr: Radi samo na malom ekranu

en: Desktop Only
sr: Samo stoni

en: Only works on a large screen
sr: Radi samo na velikom ekranu

en: Screen Size Mismatch
sr: Veličina ekrana ne odgovara

en: Doesn’t support your current screen size
sr: Ne podržava vašu trenutnu veličinu ekrana

en: Requires a touchscreen
sr: Zahteva ekran na dodir

en: Requires a keyboard
sr: Zahteva tastaturu

en: Requires a mouse
sr: Zahteva miša

en: Gamepad Needed
sr: Potrebna je igračka palica

en: Requires a gamepad to play
sr: Zahteva igračku palicu za igranje

note: Translators: This is used in a context tile to indicate that * an app works on phones, tablets *and* desktops. It should be * short and in title case.
en: Adaptive
sr: Prilagodljiv

en: Works on phones, tablets and desktops
sr: Radi na telefonima, tablicama i stonim računarima

en: Probably requires a keyboard or mouse
sr: Verovatno zahteva tastaturu ili miša

en: Works on desktops and laptops
sr: Radi na stonim i prenosivim računarima

note: Translators: This indicates that the content rating for an * app says it can be used by all ages of people, as it contains * no objectionable content.
en: Contains no age-inappropriate content
sr: Ne sadrži neprikladan sadržaj za bilo koji uzrast

en: No age rating information available
sr: Nema opisa o prikladnosti sadržaja

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Visit Website
sr: Poseti veb stranicu

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed. * The ellipsis indicates that further steps are required
en: Install…
sr: Instaliraj…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows to cancel a queued install of the app
en: Cancel
sr: Otkaži

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Install
sr: Instaliraj

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel * that allows the app to be easily updated live
en: Update
sr: Ažuriraj

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being erased
en: Uninstalling
sr: Uklanjam

en: Critical update
sr: Kritično ažuriranje

note: TRANSLATORS: during the update the device * will restart into a special update-only mode
en: Device cannot be used during update.
sr: Uređaj ne može biti korišćen za vreme ažuriranja.

note: TRANSLATORS: this refers to where the app came from
en: Source: %s
sr: Izvor: %s

note: Translators: A message to indicate that an app has been renamed. The placeholder is the old human-readable name.
en: Renamed from %s
sr: Preimenovano iz „%s“

[ctx: Single app]
en: Installed
sr: Instalirano

note: Translators: The placeholder is an app name
en: Help Translate %s
sr: Pomozite u prevodu „%s“

en: Translations
sr: Prevodi

en: _Translation Website
sr: Prevodilačka s_tranica

note: TRANSLATORS: This is a description for entering user/password
en: Login required remote %s (realm %s)
sr: Udaljena prijava %s potrebna (oblast %s)

en: Login Required
sr: Prijava je potreban

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
sr: _Otkaži

en: _Login
sr: _Prijava

note: Translators: Placeholder text for a login entry. Translators: It's an origin scope, 'User' or 'System' installation
en: User
sr: Korisnik

note: TRANSLATORS: this is where all apps that don't * fit in other groups are put
en: Other
sr: Drugo

[ctx: Category]
note: TRANSLATORS: this is a subcategory matching all the * different apps in the parent category, e.g. "Games"
en: All
sr: Sve

note: TRANSLATORS: this is a subcategory of featured apps
en: Featured
sr: Izdvojeno

note: Heading for featured apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been featured ('picked') by the distribution.
en: Editor’s Choice
sr: Izbor urednika

note: Heading for recently updated apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been recently released upstream.
en: New & Updated
sr: Novo i ažurno

note: Heading for web apps on a category page
en: Picks from the Web
sr: Odabrano sa veba

note: Heading for the rest of the apps on a category page
en: Other Software
sr: Drugi programi

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 1 to %u:
sr: Unesi broj od 1 do %u:

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: All
sr: Sve

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Featured
sr: Izdvojeno

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: 3D Graphics
sr: 3D grafika

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Photography
sr: Fotografija

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Scanning
sr: Skeniranje

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Vector Graphics
sr: Vektorska grafika

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Viewers
sr: Pregledači

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Audio Creation & Editing
sr: Stvaranje i uređivanje zvuka

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Music Players
sr: Programi za muziku

[ctx: Menu of Productivity]
en: All
sr: Sve

[ctx: Menu of Productivity]
en: Featured
sr: Izdvojeno

[ctx: Menu of Productivity]
en: Calendar
sr: Kalendar

[ctx: Menu of Productivity]
en: Database
sr: Baza podataka

[ctx: Menu of Productivity]
en: Finance
sr: Finansije

[ctx: Menu of Productivity]
en: Word Processor
sr: Obrađivanje teksta

[ctx: Menu of Utilities]
en: Text Editors
sr: Uređivači teksta

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Web Browsers
sr: Veb preglednici

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: All
sr: Sve

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Featured
sr: Izdvojeno

[ctx: Menu of Games]
en: Action
sr: Akcija

[ctx: Menu of Games]
en: Adventure
sr: Avantura

[ctx: Menu of Games]
en: Arcade
sr: Arkadne

[ctx: Menu of Games]
en: Blocks
sr: Blokovi

[ctx: Menu of Games]
en: Board
sr: Tabla

[ctx: Menu of Games]
en: Card
sr: Karte

[ctx: Menu of Games]
en: Emulators
sr: Oponašavači

[ctx: Menu of Games]
en: Kids
sr: Dečje igre

[ctx: Menu of Games]
en: Logic
sr: Logika

[ctx: Menu of Games]
en: Role Playing
sr: Igranje uloge

[ctx: Menu of Games]
en: Sports
sr: Sportovi

[ctx: Menu of Games]
en: Strategy
sr: Strategije

[ctx: Menu of Communication & News]
en: All
sr: Sve

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Featured
sr: Izdvojeno

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Chat
sr: Ćaskanje

[ctx: Menu of Education & Science]
en: All
sr: Sve

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Featured
sr: Izdvojeno

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Artificial Intelligence
sr: Veštačka inteligencija

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Astronomy
sr: Astronomija

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Chemistry
sr: Hemija

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Languages
sr: Jezici

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Math
sr: Matematika

[ctx: Menu of Communication & News]
en: News
sr: Vesti

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Robotics
sr: Robotika

[ctx: Menu of Art]
en: Art
sr: Umetnost

[ctx: Menu of Reference]
en: Biography
sr: Biografija

[ctx: Menu of Reference]
en: Comics
sr: Stripovi

[ctx: Menu of Reference]
en: Fiction
sr: Fantastika

[ctx: Menu of Reference]
en: Health
sr: Zdravlje

[ctx: Menu of Reference]
en: History
sr: Istorija

[ctx: Menu of Reference]
en: Lifestyle
sr: Način življenja

[ctx: Menu of Reference]
en: Politics
sr: Politika

[ctx: Menu of Reference]
en: Sports
sr: Sportovi

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: All
sr: Sve

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Featured
sr: Izdvojeno

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Debuggers
sr: Pročišćavači

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: IDEs
sr: IRO

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Codecs
sr: Kodeci

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Hardware Drivers
sr: Hardverski upravljački programi

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Fonts
sr: Slova

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Input Sources
sr: Izvori ulaza

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Language Packs
sr: Jezički paketi

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Localization
sr: Prevod

note: Translators: this is a menu category
en: Create
sr: Stvaralaštvo

note: Translators: this is a menu category
en: Work
sr: Posao

note: Translators: this is a menu category
en: Play
sr: Igre

note: Translators: this is a menu category
en: Socialize
sr: Društveno

note: Translators: this is a menu category
en: Learn
sr: Učenje

note: Translators: this is a menu category
en: Develop
sr: Programiranje

note: Translators: this is a menu category
en: Codecs
sr: Kodeci

note: Translators: this is a menu category
en: Hardware Drivers
sr: Hardverski upravljački programi

note: Translators: this is a menu category
en: Fonts
sr: Fontovi

note: Translators: this is a menu category
en: Input Sources
sr: Izvori ulaza

note: Translators: this is a menu category
en: Language Packs
sr: Jezički paketi

note: Translators: this is a menu category
en: Localization
sr: Prevod

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that an app * has been successfully installed TRANSLATORS: this is the summary of a notification that a component
en: %s is now installed
sr: „%s“ je sada instaliran

note: TRANSLATORS: an app has been installed, but * needs a reboot to complete the installation
en: A restart is required for the changes to take effect.
sr: Potrebno je ponovno pokretanje kako bi izmene stupile na snagu.

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: System updates are now installed
sr: Ažuriranja sistema su sada instalirana

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: Recently installed updates are available to review
sr: Pregled skoro instaliranih ažuriranja je dostupan

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart
sr: Pokreni ponovo

en: Launch
sr: Pokreni

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Third-Party Software?
sr: Instalirati programe treće strane?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Third-Party Software Repository?
sr: Želite li omogućavanje riznica sa programima treće strane?

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is not <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">free and open source software</a>, and is provided by “%s”.
sr: Program „%s“ nije <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">slobodan softver i softver otvorenog izvornog koda</a>, a obezbeđuje ga riznica „%s“.

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is provided by “%s”.
sr: Program %s obezbeđuje riznica „%s“.

en: This software repository must be enabled to continue installation.
sr: Ova riznica programa mora biti uključena da biste nastavili instalaciju.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use %s in some countries.
sr: Instalacija ili korišćenje „%s“ može biti protivzakonito u nekom državama.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use this codec in some countries.
sr: Instalacija ili korišćenje ovog kodeka može biti protivzakonito u nekom državama.

note: TRANSLATORS: these are show_detailed_error messages from the * package manager no mortal is supposed to understand, * but google might know what they mean
en: Detailed errors from the package manager follow:
sr: Opširnije greške upravnika paketa slede:

en: Details
sr: Pojedinosti

note: TRANSLATORS: button text
en: _Close
sr: _Zatvori

note: Translators: an accept button label, in a Cancel/Accept dialog
en: _Accept
sr: Prihv_ati

note: TRANSLATORS: we've just live-updated some apps
en: An update has been installed | Updates have been installed
sr[0]: Ažuriranje je instalirano
sr[1]: Ažuriranja su instalirana
sr[2]: Ažuriranja su instalirana
sr[3]: Ažuriranje je instalirano

note: TRANSLATORS: the new apps will not be run until we restart
en: A restart is required for it to take effect. | A restart is required for them to take effect.
sr[0]: Potrebno je ponovno pokretanje kako bi stupila u dejstvo.
sr[1]: Potrebno je ponovno pokretanje kako bi stupila u dejstvo.
sr[2]: Potrebno je ponovno pokretanje kako bi stupila u dejstvo.
sr[3]: Potrebno je ponovno pokretanje kako bi stupilo u dejstvo.

note: TRANSLATORS: button text
en: Not Now
sr: Ne sada

note: TRANSLATORS: something happened less than 5 minutes ago
en: Just now
sr: Upravo sada

en: %d minute ago | %d minutes ago
sr[0]: Pre %d minut
sr[1]: Pre %d minuta
sr[2]: Pre %d minuta
sr[3]: Pre jednog minuta

en: %d hour ago | %d hours ago
sr[0]: Pre %d sat
sr[1]: Pre %d sata
sr[2]: Pre %d sati
sr[3]: Pre jednog sat

en: %d day ago | %d days ago
sr[0]: Pre %d dan
sr[1]: Pre %d dana
sr[2]: Pre %d dana
sr[3]: Pre jednog dana

en: %d week ago | %d weeks ago
sr[0]: Pre %d nedelju
sr[1]: Pre %d nedelje
sr[2]: Pre %d nedelja
sr[3]: Pre jedne nedelje

en: %d month ago | %d months ago
sr[0]: Pre %d mesec
sr[1]: Pre %d meseca
sr[2]: Pre %d meseci
sr[3]: Pre jednog meseca

en: %d year ago | %d years ago
sr[0]: Pre %d godinu
sr[1]: Pre %d godine
sr[2]: Pre %d godina
sr[3]: Pre jedne godine

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional MIME types.
en: %s is requesting additional file format support.
sr: „%s“ zahteva dodatnu podršku za korišćenje ove vrste datoteke.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional MIME Types Required
sr: Potrebne su dodatni MIME formati

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional fonts.
en: %s is requesting additional fonts.
sr: „%s“ zahteva dodatne slovne likove.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Fonts Required
sr: Potrebni su dodatni slovni likovi

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional codecs.
en: %s is requesting additional multimedia codecs.
sr: „%s“ zahteva dodatne multimedijalne kodeke.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Multimedia Codecs Required
sr: Potrebni su dodatni multimedijalni kodeci

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional printer drivers.
en: %s is requesting additional printer drivers.
sr: „%s“ zahteva dodatne upravljačke programe za štampače.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Printer Drivers Required
sr: Potrebni su dodatni upravljački programi štampača

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app wants to install additional packages.
en: %s is requesting additional packages.
sr: „%s“ zahteva dodatne pakete.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Packages Required
sr: Potrebni su dodatni paketi

note: TRANSLATORS: this is a button that launches gnome-software
en: Find in Software
sr: Nađi u Programima

en: _Show More
sr: _Prikaži još

en: _Show Less
sr: Pri_kaži manje

en: Removing…
sr: Uklanjam…

en: Requires restart to finish install
sr: Zahteva ponovno pokretanje za dovršavanje instaliranja

en: Requires restart to finish remove
sr: Zahteva ponovno pokretanje za dovršavanje uklanjanja

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be installed soon
en: Pending installation…
sr: Čeka na instaliranje…

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be updated soon
en: Pending update…
sr: Čeka na ažuriranje…

note: Translators: This string is shown when downloading an app before install.
en: Downloading…
sr: Preuzimam…

note: Translators: This string is shown when preparing to download and install an app.
en: Preparing…
sr: Pripremam…

note: Translators: This string is shown when uninstalling an app.
en: Uninstalling…
sr: Uklanjam…

note: Translators: the "%s" is replaced with an app name
en: %s is not installed, but it still has data present.
sr: %s nije instaliran, ali još ima prisutne podatke.

en: _Restart
sr: Pok_reni ponovo

note: TRANSLATORS: this is a button that allows the apps to * be installed. * The ellipsis indicates that further steps are required, * e.g. enabling software repositories or the like
en: _Install…
sr: _Instaliraj…

note: Translators: %s is the user-visible app name
en: %s will appear in US English
sr: %s će se pojaviti na američkom engleskom

en: This app will appear in US English
sr: Ova aplikacija će se pojaviti na američkom engleskom jeziku

en: This software will appear in US English
sr: Ovaj softver će se pojaviti na američkom engleskom

en: Help _Translate
sr: Učes_tvuj u prevodu

note: Translators: the '%s' is replaced with a developer name or a project group
en: Other Apps by %s
sr: Drugi programi od %s

note: Translators: the first %s is replaced with the developer name, the second %s is replaced with the app id
en: Developer %s has proven the ownership of %s
sr: Programer %s je dokazao vlasništvo nad %s

note: Translators: the %s is replaced with the app id
en: Developer has proven the ownership of %s
sr: Programer je dokazao vlasništvo nad %s

note: TRANSLATORS: we need a remote server to process
en: You need internet access to write a review
sr: Potrebna vam je veza sa internetom da biste napisali pregled

en: This app is no longer receiving updates, including security fixes
sr: Ova aplikacija više ne prima ispravke, uključujući bezbednosne ispravke

en: This software is no longer receiving updates, including security fixes
sr: Ova aplikacija više ne prima ispravke, uključujući bezbednosne ispravke

en: This software is already provided by your distribution and should not be replaced.
sr: Ovaj program je već dostupan u riznicama vaše distribucije i ne bi trebali da ga zamenite.

en: This software doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
sr: Ovaj softver ne dostavlja nikakvu vezu do veb sajta, riznice koda ili pratioca problema.

en: Unable to find “%s”
sr: Ne mogu da pronađem „%s“

en: Details page
sr: Stranica pojedinosti

en: Verified
sr: Verifikovan

note: TRANSLATORS: A label for a button to execute the selected app.
en: _Open
sr: _Otvori

en: _Update
sr: Až_uriraj

note: TRANSLATORS: button text in the header when an app can be erased
en: Uninstall
sr: Ukloni

en: Add-ons
sr: Dodaci

en: Software Repository Included
sr: Sadrži riznicu programa

en: No Software Repository Included
sr: Ne sadrži riznicu programa

note: Translators: a repository file used for installing software has been discovered.
en: Software Repository Identified
sr: Riznica programa je prepoznata

en: Adding this software repository will give you access to additional software and upgrades.
sr: Dodavanje ove riznice programa će vam omogućiti pristup dodatnim programima i nadogradnjama.

en: Only use software repositories that you trust.
sr: Koristite samo proverene riznice programa.

en: Clear app data
sr: Očisti podatke iz aplikacije

en: No Metadata
sr: Bez metapodataka

en: Project _Website
sr: Veb stranica _projekta

en: _Donate
sr: Pošalji _donaciju

en: Contribute _Translations
sr: Dopri_nesi prevodu

en: _Report an Issue
sr: P_rijavi problem

en: _Help
sr: Po_moć

note: Translators: Button opening a dialog showing all reviews for an app.
en: All Reviews
sr: Svi pregledi

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading extra metadata files…
sr: Preuzimam dodatne datoteke sa metapodacima…

note: TRANSLATORS: separator for a list of items
en:  and
sr:  i

note: TRANSLATORS: App window title for fonts installation. %s will be replaced by name of the script we're searching for.
en: Available fonts for the %s script | Available fonts for the %s scripts
sr[0]: Dostupan je slovni lik za pismo „%s“
sr[1]: Dostupni su slovni likovi za pismo „%s“
sr[2]: Dostupni su slovni likovi za pismo „%s“
sr[3]: Dostupan je slovni lik za pismo „%s“

note: TRANSLATORS: App window title for codec installation. %s will be replaced by actual codec name(s)
en: Available software for %s | Available software for %s
sr[0]: Dostupan je program za „%s“
sr[1]: Dostupni su programi za „%s“
sr[2]: Dostupni su programi za „%s“
sr[3]: Dostupan je program za „%s“

en: Requested software not found
sr: Traženi softver nije nađen

en: Failed to find requested software
sr: Ne mogu naći traženi softver

note: TRANSLATORS: This string is used for codecs that weren't found
en: %s not found
sr: Nisam pronašao „%s“

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: on the website
sr: na veb stranici

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: %s is not available.
sr: „%s“ nije dostupan.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No fonts are available for the %s script support.
sr: Nema dostupnih fontova za pismo „%s“.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional fonts might be found %s.
sr: Podatke o „%s“, kao i način nabavljanja dodatnih fontova možete pronaći na %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No addon codecs are available for the %s format.
sr: Nema dodatnih kodeka za format datoteke „%s“.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format might be found %s.
sr: Podatke o „%s“, kao i način nabavljanja kodeka koji može da pusti ovu vrstu zapisa možete naći na %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No Plasma resources are available for %s support.
sr: Nisu dostupna izvorišta Plazme za „%s“ podršku.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional Plasma resources might be found %s.
sr: Podatke o „%s“, kao i način nabavljanja dodatnih izvorišta Plazme možete pronaći na %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No printer drivers are available for %s.
sr: Nisu dostupni upravljački programi štampača za „%s“.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a driver that supports this printer might be found %s.
sr: Podatke o „%s“, kao i način nabavljanja upravljačkog programa koji može da podrži ovaj štampač možete naći na %s.

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: the documentation
sr: dokumentacija

note: TRANSLATORS: no codecs were found. The first %s will be replaced by actual codec name(s), the second %s is the app name, which requested the codecs, the third %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information. | Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information.
sr[0]: Ne možemo naći „%s“ kodek(e), koje je zatražio program „%s“. Pogledajte odeljak %s za više podataka.
sr[1]: Ne možemo naći „%s“ kodek(e), koje je zatražio program „%s“. Pogledajte odeljak %s za više podataka.
sr[2]: Ne možemo naći „%s“ kodek(e), koje je zatražio program „%s“. Pogledajte odeljak %s za više podataka.
sr[3]: Ne možemo naći „%s“ kodek(e), koje je zatražio program „%s“. Pogledajte odeljak %s za više podataka.

note: TRANSLATORS: no codecs were found. First %s will be replaced by actual codec name(s), second %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information. | Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information.
sr[0]: Ne možemo naći „%s“ kodek(e), koje ste tražili. Pogledajte odeljak %s za više podataka.
sr[1]: Ne možemo naći „%s“ kodek(e), koje ste tražili. Pogledajte odeljak %s za više podataka.
sr[2]: Ne možemo naći „%s“ kodek(e), koje ste tražili. Pogledajte odeljak %s za više podataka.
sr[3]: Ne možemo naći „%s“ kodek(e), koje ste tražili. Pogledajte odeljak %s za više podataka.

en: Failed to find any search results: %s
sr: Nisam uspeo naći bilo šta: %s

en: %s file format
sr: %s format datoteke

en: Unable to Find Requested Software
sr: Ne mogu da nađem potrebne programe

en: Codecs page
sr: Stranica kodeka

en: Previous
sr: Prethodno

en: Next
sr: Sledeće

en: Featured Apps List
sr: Spisak izdvojenih programa

en: Desktop Support
sr: Podrška za radnu površ

en: Supports being used on a large screen
sr: Podržava korišćenje na velikom ekranu

en: Desktop Support Unknown
sr: Podrška stonog računara nije poznata

en: Not enough information to know if large screens are supported
sr: Nema dovoljno podataka da bismo znali da li su veliki ekrani podržani

en: Requires a large screen
sr: Zahteva veliki ekran

en: Desktop Not Supported
sr: Radna površ nije podržana

en: Cannot be used on a large screen
sr: Ne može se koristiti na velikom ekranu

en: Mobile Support
sr: Podrška za mobilne

en: Supports being used on a small screen
sr: Podržava korišćenje na malom ekranu

en: Mobile Support Unknown
sr: Podrška prenosnih nije poznata

en: Not enough information to know if small screens are supported
sr: Nema dovoljno podataka da bismo znali da li su mali ekrani podržani

en: Requires a small screen
sr: Zahteva mali ekran

en: Mobile Not Supported
sr: Prenosni nisu podržani

en: Cannot be used on a small screen
sr: Ne može se koristiti na malom ekranu

en: Keyboard Support
sr: Podrška za tastaturu

en: Keyboard Support Unknown
sr: Podrška tastature nije poznata

en: Not enough information to know if keyboards are supported
sr: Nema dovoljno podataka da bismo znali da li su tastature podržane

en: Keyboard Required
sr: Tastatura je obavezna

en: Supports keyboards
sr: Podržava tastature

en: Keyboard Not Supported
sr: Tastatura nije podržana

en: Cannot be used with a keyboard
sr: Ne može se koristiti sa tastaturom

en: Mouse Support
sr: Podrška za miša

en: Requires a mouse or pointing device
sr: Zahteva miša ili pokazivački uređaj

en: Mouse Support Unknown
sr: Podrška miša nije poznata

en: Not enough information to know if mice or pointing devices are supported
sr: Nema dovoljno podataka da bismo znali da li je miš ili pokazivački uređaj podržan

en: Mouse Required
sr: Miš je obavezan

en: Supports mice and pointing devices
sr: Podržava miša i pokazivačke uređaje

en: Mouse Not Supported
sr: Miš nije podržan

en: Cannot be used with a mouse or pointing device
sr: Ne može se koristiti sa mišem ili pokazivačkim uređajem

en: Touchscreen Support
sr: Podrška ekrana na dodir

en: Touchscreen Support Unknown
sr: Podrška ekrana na dodir nije poznata

en: Not enough information to know if touchscreens are supported
sr: Nema dovoljno podataka da bismo znali da li su ekrani na dodir podržani

en: Touchscreen Required
sr: Dodirna tabla je obavezna

en: Supports touchscreens
sr: Podržava ekrane na dodir

en: Touchscreen Not Supported
sr: Ekran na dodir nije podržan

en: Cannot be used with a touchscreen
sr: Ne može se koristiti sa ekranom na dodir

en: Gamepad Required
sr: Gejmpad je obavezan

en: Requires a gamepad
sr: Zahteva gejmpad

en: Gamepad Support
sr: Podrška za gejmpad

en: Supports gamepads
sr: Podržava igračke palice

note: Translators: It’s unknown whether this app is supported on * the current hardware. The placeholder is the app name.
en: %s probably works on this device
sr: „%s“ verovatno radi na ovom uređaju

note: Translators: The app will work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s works on this device
sr: „%s“ radi na ovom uređaju

note: Translators: The app will possbily work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s possibly works on this device
sr: „%s“ verovatno radi na ovom uređaju

note: Translators: The app may not work fully on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work properly on this device
sr: „%s“ neće ispravno raditi na ovom uređaju

note: Translators: The app will not work properly on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work on this device
sr: „%s“ neće raditi na ovom uređaju

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the hardware support/requirements of an app
en: Hardware Support
sr: Hardverska podrška

en: Navigation
sr: Navigacija

en: Navigate to Explore Page
sr: Kretanje do stranice za istraživanje

en: Navigate to Installed Page
sr: Idi na stranicu instaliranog

en: Navigate to Updates Page
sr: Idi na stranicu ažuriranja

en: Open Search Bar
sr: Otvori traku za pretraživanje

en: Windows
sr: Vindouz

en: Open Preferences
sr: Otvori postavke

en: Open Software Repositories
sr: Otvori riznice programa

en: Help
sr: Pomoć

en: Open Keyboard Shortcuts
sr: Otvori prečice tastature

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: This is in the context of a list of apps which are installed on the system.
en: Installed
sr: Instalirano

en: Installed page
sr: Stranica instaliranog

en: In Progress
sr: U toku

note: origin_ui on a remote is the repo dialogue section name, * not the remote title
en: Apps
sr: Aplikacije

en: Web Apps
sr: Veb aplikacije

en: System Apps
sr: Sistemski programi

en: Community Built
sr: Izgradnja zajednice

en: _Get Involved
sr: _Priključite se

en: _Learn More
sr: _Saznaj više

note: Translators: This is used for "License    Proprietary"
en: Proprietary
sr: Vlasnički

en: This software is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this software.
sr: Ovaj softver nije razvijen kao slobodan, tako da samo njegovi programeri znaju kako radi. Možda je nebezbedan i teže je promeniti ga po potrebi.
    
    Nećete biti u mogućnosti da doprinesete ovom softveru.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
sr: Ova aplikacija je razvijena pod posebnom licencom <a href="%s">%s</a>.
    
    Možete , ali i ne morate da doprinesete ovoj aplikaciji.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
sr: Ova aplikacija je razvijena pod posebnom licencom „%s“.
    
    Možete , ali i ne morate da doprinesete ovoj aplikaciji.

en: Loading page
sr: Učitavam stranicu

en: Moderate page
sr: Stranica uređenja

en: There are no reviews to moderate
sr: Nema pregleda za uređenje

en: Unknown source
sr: Nepoznati izvor

note: TRANSLATORS: This is the header for package additions during * a system update
en: Additions
sr: Dodato

note: TRANSLATORS: This is the header for package removals during * a system update
en: Removals
sr: Uklonjeno

[ctx: Packages to be updated during a system upgrade]
note: TRANSLATORS: This is the header for package updates during * a system update
en: Updates
sr: Ažuriranja

note: TRANSLATORS: This is the header for package downgrades during * a system update
en: Downgrades
sr: Unazađivanja

note: Translators: This is a clickable link on the third party repositories message dialog. It's part of a constructed sentence: "Provides access to additional software from [selected external sources]. Some proprietary software is included."
en: selected external sources
sr: izabranih spoljnih izvora

note: TRANSLATORS: Heading asking whether to turn third party software repositories on of off.
en: Enable Third Party Software Repositories?
sr: Uključiti riznice programa treće strane?

note: TRANSLATORS: button to turn on third party software repositories TRANSLATORS: button to accept the agreement
en: _Enable
sr: _Omogući

note: Translators: This is the title of the main page of the UI.
en: Explore
sr: Istraži

en: Overview page
sr: Stranica pregleda

note: Translators: This is a heading for a list of categories.
en: Other Categories
sr: Druge kategorije

[ctx: Distribution name]
en: Unknown
sr: Nepoznato

en: User declined installation
sr: Korisnik je odbio instaliranje

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and * '%s' is an app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Prepare %s
sr: Pripremam „%s“

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * repository name, e.g. 'GNOME Nightly'
en: Are you sure you want to remove the %s repository?
sr: Da li sigurno želite da uklonite riznicu „%s“?

note: TRANSLATORS: this is button text to remove the app
en: _Uninstall
sr: _Ukloni

en: Incompatible Software
sr: Nesaglasan softver

note: TRANSLATORS: The '%s' is replaced with a repository name, like "Fedora Modular - x86_64"
en: Software that has been installed from “%s” will cease to receive updates.
sr: Programi instalirani iz riznice „%s“ više neće dobijati ažuriranja.

en: Disable Repository?
sr: Onemogućiti riznicu?

en: Remove Repository?
sr: Ukloniti riznicu?

note: TRANSLATORS: this is button text to disable a repo
en: _Disable
sr: Onemo_gući

note: TRANSLATORS: this is button text to remove a repo
en: _Remove
sr: _Ukloni

en: Enable New Repositories
sr: Omogući nove riznice

en: Turn on new repositories when they are added.
sr: Uključite nove riznice kada su dodate.

note: TRANSLATORS: this is the clickable * link on the third party repositories info bar
en: more information
sr: još podataka

note: TRANSLATORS: this is the third party repositories info bar. The '%s' is replaced with a link consisting a text "more information", which constructs a sentence: "Additional repositories from selected third parties - more information."
en: Additional repositories from selected third parties — %s.
sr: Dodatni programi sa izvora probranih trećih strana — %s.

en: Fedora Third Party Repositories
sr: Fedora riznice trećih strana

note: TRANSLATORS: this is the fallback text we use if we can't figure out the name of the operating system
en: the operating system
sr: operativni sistem

note: TRANSLATORS: This is the description text displayed in the Software Repositories dialog. %s gets replaced by the name of the actual distro, e.g. Fedora.
en: These repositories supplement the default software provided by %s.
sr: Ove riznice dopunjavaju podrazumevane programe koje pruža distribucija „%s“.

en: Software Repositories
sr: Riznice programa

en: No Repositories
sr: Nema riznica

note: TRANSLATORS: This string states how many add-ons have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of add-ons.
en: %u add-on installed | %u add-ons installed
sr[0]: %u instalirani dodatak
sr[1]: %u instalirana dodatka
sr[2]: %u instaliranih dodataka
sr[3]: Jedan instalirani dodatak

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of add-ons, and the translated * string will be substituted
en: %u add-on | %u add-ons
sr[0]: %u dodatak
sr[1]: %u dodatka
sr[2]: %u dodataka
sr[3]: Jedan dodatak

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The first placeholder is the translated string “%u app” or * “%u apps”. The second placeh
en: %s and %s installed | %s and %s installed
sr[0]: %s i %s su instalirani
sr[1]: %s i %s su instalirana
sr[2]: %s i %s je instalirano
sr[3]: %s i %s su instalirani

en: Remove
sr: Ukloni

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really bad app
en: Hate it
sr: Nikakav

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		Not a great app
en: Don’t like it
sr: Ne dopada mi se

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A fairly-good app
en: It’s OK
sr: U redu je

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A good app
en: Like it
sr: Dobar je

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really awesome app
en: Love it
sr: Odličan

note: TRANSLATORS: the review can't just be copied and pasted
en: Please take more time writing the review
sr: Utrošite malo više vremena za pisanje pregleda

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: Please choose a star rating
sr: Izaberite ocenu zvezdicom

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too short
sr: Sažetak je prekratak

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too long
sr: Sažetak je predug

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too short
sr: Opis je prekratak

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too long
sr: Opis je predug

en: Find what data is sent in our <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">privacy policy</a>. The full name attached to your account will be shown publicly.
sr: Pogledajte pojedinosti podataka koje šaljemo u našoj <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">politici privatnosti</a>. Celo ime i prezime vezano za vaš nalog biće prikazano javno.

en: %u review total | %u reviews total
sr[0]: %u pregled ukupno
sr[1]: %u pregleda ukupno
sr[2]: %u pregleda ukupno
sr[3]: 1 pregled ukupno

en: out of 5 stars
sr: od 5 zvezdica

[ctx: Reviewer name]
note: TRANSLATORS: this is when a user doesn't specify a name
en: Unknown
sr: Nepoznato

note: TRANSLATORS: we explain what the action is going to do
en: You can report reviews for abusive, rude, or discriminatory behavior.
sr: Možete da prijavite da su pregledi uvredljivog, grubog ili diskriminatorskog ponašanja.

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Once reported, a review will be hidden until it has been checked by an administrator.
sr: Nakon podnošenja, pregled će biti skriven sve dok ga ne proveri neko od administratora.

note: TRANSLATORS: window title when * reporting a user-submitted review * for moderation
en: Report Review?
sr: Da objavim pregled?

note: Translators: Users can express their opinions about other users' opinions about the apps.
en: Was this review useful to you?
sr: Da li vam je ovaj pregled koristio?

en: Yes
sr: Jeste

en: No
sr: Nije

note: Translators: Button text for indifference, only used when moderating
en: Meh
sr: Onako

en: Report…
sr: Objavi…

en: Remove…
sr: Ukloni…

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Permissions
sr: Bez ovlašćenja

en: App is fully sandboxed
sr: Program je u potpunosti izolovan

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Network Access
sr: Pristup mreži

en: Can access the internet
sr: Može pristupati internetu

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Network Access
sr: Nema mrežni pristup

en: Cannot access the internet
sr: Ne može pristupati internetu

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses System Services
sr: Koristi sistemske usluge

en: Can request data from system services
sr: Može da zahteva podatke od usluga sistema

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses Session Services
sr: Koristi usluge sesije

en: Can request data from session services
sr: Može da zahteva podatke od usluga sesije

en: Can access devices such as webcams or gaming controllers
sr: Može da pristupi uređajima kao što su veb kamerice ili igrački kontroleri

en: Cannot access devices such as webcams or gaming controllers
sr: Ne može da pristupi uređajima kao što su veb kamerice ili igrački kontroleri

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Legacy Windowing System
sr: Zastareli prozorski sistem

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Arbitrary Permissions
sr: Dodatna ovlašćenja

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Settings
sr: Korisnička podešavanja

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read/Write Access
sr: Potpun pristup čitanja/pisanja datoteke sistema

en: Can read and write all data on the file system
sr: Može da čita i piše sve podatke na sistemu datoteka

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read/Write Access
sr: Pristup čitanja/pisanja lične fascikle

en: Can read and write all data in your home directory
sr: Može da čita i piše sve podatke u vašoj ličnoj fascikli

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read Access
sr: Potpun pristup čitanja datoteke sistema

en: Can read all data on the file system
sr: Može da čita sve podatke na sistemu datoteka

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read Access
sr: Pristup čitanja lične fascikle

en: Can read all data in your home directory
sr: Može da čita sve podatke u vašoj ličnoj fascikli

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read/Write Access
sr: Pristup čitanja/pisanja u fascikli preuzimanja

en: Can read and write all data in your downloads directory
sr: Može da čita i piše sve podatke u vašoj fascikli preuzimanja

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read Access
sr: Pristup fascikli sa preuzimanjima

en: Can read all data in your downloads directory
sr: Može da čita sve podatke u vašoj fascikli preuzimanja

en: Can read and write all data in the directory
sr: Može da čita i piše sve podatke u fascikli

en: Can read all data in the directory
sr: Može da čita sve podatke u fascikli

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No File System Access
sr: Nema pristup sistemu datoteka

en: Cannot access the file system at all
sr: Ne može uopšte pristupati sistemu datoteka

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: App developer is verified
sr: Programer je proveren

en: The developer of this app has been verified to be who they say they are
sr: Programer ovog programa je proveren i jeste onaj kojim se i predstavio

note: Translators: This indicates an app uses an outdated SDK. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Insecure Dependencies
sr: Nebezbedne zavisnosti

en: Software or its dependencies are no longer supported and may be insecure
sr: Program (ili njegove zavisnosti) više nije podržan i može biti nebezbedan

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Proprietary Code
sr: Vlasnički kod

en: The source code is not public, so it cannot be independently audited and might be unsafe
sr: Izvorni kod nije javni, tako da ne može biti nezavisno ispitan i može biti nebezbedan

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Auditable Code
sr: Kod ispitivanja

en: The source code is public and can be independently audited, which makes the app more likely to be safe
sr: Izvorni kod je javni i može biti nezavisno ispitan, što čini da program verovatnije bude bezbedan

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is safe
sr: „%s“ je bezbedan

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is potentially unsafe
sr: „%s“ je potencijalno nebezbedan

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is unsafe
sr: „%s“ je nebezbedan

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the permissions of an app
en: Safety
sr: Bezbednost

en: License
sr: Dozvola

note: Translators: This is a heading for a row showing the origin/source of an app (such as ‘flathub’).
en: Source
sr: Izvor

en: Outdated SDK version
sr: Zastarelo SDK izdanje

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the previous screenshot in the screenshot carousel.
en: Previous Screenshot
sr: Prethodni snimak ekrana

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the next screenshot in the screenshot carousel.
en: Next Screenshot
sr: Naredni snimak ekrana

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot and * we get back 404
en: Screenshot not found
sr: Nema snimaka ekrana

note: TRANSLATORS: possibly image file corrupt or not an image
en: Failed to load image
sr: Nisam uspeo da učitam sliku

note: TRANSLATORS: this is when we request a screenshot size that * the generator did not create or the parser did not add
en: Screenshot size not found
sr: Nisam pronašao veličinu snimka ekrana

note: TRANSLATORS: this is when we try create the cache directory * but we were out of space or permission was denied
en: Could not create cache
sr: Ne mogu da napravim ostavu

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot * that was not a valid URL
en: Screenshot not valid
sr: Neispravan snimak ekrana

note: TRANSLATORS: this is when networking is not available
en: Screenshot not available
sr: Snimak ekrana nije dostupan

en: Screenshot
sr: Snimak ekrana

note: TRANSLATORS: this is when there are too many search results * to show in in the search page
en: %u more match | %u more matches
sr[0]: još %u pogodak
sr[1]: još %u pogotka
sr[2]: još %u pogodaka
sr[3]: još %u pogodak

en: Search page
sr: Stranica pretrage

en: Search for Apps
sr: Traži programe

note: TRANSLATORS: this is part of the in-app notification, * where the %s is the truncated hostname, e.g. * 'alt.fedoraproject.org' * where the %s is the origin id, e.g. 'fedora' * where the %s is a multi-word localised app name * e.g. 'Getting things GNOME!"
en: “%s”
sr: „%s“

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates
sr: Ne mogu da preuzmem ažuriranja

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to get list of updates
sr: Ne mogu da preuzmem spisak ažuriranja

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s
sr: Ne mogu da instaliram program „%s“

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s
sr: Ne mogu da ažuriram program „%s“

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates
sr: Ne mogu da instaliram ažuriranja

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification TRANSLATORS: we failed to get a proper error code
en: Sorry, something went wrong
sr: Nažalost, nešto je pošlo naopako

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to contact %s
sr: Ne mogu da kontaktiram izvor „%s“

en: _Software Repositories
sr: R_iznice programa

en: Search
sr: Pretraži

en: Go back
sr: Idite nazad

note: Translators: This is shown in a bubble to represent a 0 byte * storage size, so its context is “storage size: none”. The * bubble is small, so the string should be as short as * possible.
en: None
sr: Ništa

en: User Data
sr: Korisnički podaci

en: Cache Data
sr: Podaci ostave

en: Temporary cached data
sr: Privremeno smešteni podaci

en: Required Dependencies
sr: Zahtevane zavisnosti

[ctx: Download size]
en: Unknown
sr: Nepoznato

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the storage or download size needed for an app
en: Storage
sr: Skladište

en: %s (Installed)
sr: %s (Instaliran)

en: %s (Installing)
sr: %s (Instaliram)

en: %s (Removing)
sr: %s (Uklanjam)

en: Examine Disk
sr: Ispitaj disk

en: Network Settings
sr: Podešavanja mreže

note: TRANSLATORS: this is the subtitle of the installed updates dialog window. %s will be replaced by the date when the updates were installed. The date format is defined by the locale's preferred date representation ("%x" in strftime.)
en: Installed on %s
sr: Instaliran je %s

note: TRANSLATORS: this is the title of the installed updates dialog window
en: Installed Updates
sr: Instalirana ažuriranja

en: No Updates Installed
sr: Ažuriranja nisu instalirana

note: TRANSLATORS: %1 is an app name, e.g. Firefox
en: %s has been updated.
sr: Program „%s“ je ažuriran.

note: TRANSLATORS: %1 and %2 are both app names, e.g. Firefox
en: %s and %s have been updated.
sr: Programi „%s“ i „%s“ su ažurirani.

note: TRANSLATORS: %1, %2 and %3 are all app names, e.g. Firefox
en: Includes %s, %s and %s.
sr: Uključujući programe „%s“, „%s“ i „%s“.

note: TRANSLATORS: this is when the current operating system version goes end-of-life
en: Operating System Updates Unavailable
sr: Ažuriranja operativnog sistema nisu dostupna

note: TRANSLATORS: this is the message dialog for the distro EOL notice
en: Upgrade to continue receiving security updates.
sr: Nadogradite sistem da biste i dalje dobijali bezbednosna ažuriranja.

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade, the replacement would be the * distro name, e.g. 'Fedora'
en: A new version of %s is available to install
sr: Nova verzija distribucije %s je dostupna za instalaciju

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade
en: Software Upgrade Available
sr: Dostupna su ažuriranja programa

note: TRANSLATORS: title when we offline updates have failed
en: Software Updates Failed
sr: Ažuriranje programa nije uspelo

note: TRANSLATORS: message when we offline updates have failed
en: An important operating system update failed to be installed.
sr: Nije uspelo instaliranje važnog ažuriranja sistema.

en: Show Details
sr: Prikaži pojedinosti

note: TRANSLATORS: Notification title when we've done a distro upgrade
en: System Upgrade Complete
sr: Naodgradnja sistema je gotova

note: TRANSLATORS: This is the notification body when we've done a * distro upgrade. First %s is the distro name and the 2nd %s * is the version, e.g. "Welcome to Fedora 28!"
en: Welcome to %s %s!
sr: Dobro došli u distribuciju %s %s!

note: TRANSLATORS: title when we've done offline updates
en: Software Update Installed | Software Updates Installed
sr[0]: Program je ažuriran
sr[1]: Programi su ažurirani
sr[2]: Programi su ažurirani
sr[3]: Jedan program je ažuriran

note: TRANSLATORS: message when we've done offline updates
en: An important operating system update has been installed. | Important operating system updates have been installed.
sr[0]: Važno ažuriranje sistema je instalirano.
sr[1]: Važna ažuriranja sistema su instalirana.
sr[2]: Važna ažuriranja sistema su instalirana.
sr[3]: Jedno važno ažuriranje sistema je instalirano.

[ctx: updates]
note: TRANSLATORS: Button to look at the updates that were installed. * Note that it has nothing to do with the app reviews, the * users can't express their opinions here. In some languages * "Review (evaluate) something" is a different translation than * "Review (browse) something."
en: Review
sr: Pregled

note: TRANSLATORS: this is when the offline update failed
en: Failed To Update
sr: Neuspeh pri instaliranju ažuriranja

note: TRANSLATORS: the user must have updated manually after * the updates were prepared
en: The system was already up to date.
sr: Sistem je već ažuran.

note: TRANSLATORS: the user aborted the update manually
en: The update was cancelled.
sr: Ažuriranje je otkazano.

note: TRANSLATORS: the package manager needed to download * something with no network available
en: Internet access was required but wasn’t available. Please make sure that you have internet access and try again.
sr: Nema izlaza na internet iako je to potrebno. Postarajte se da imate pristup internetu i pokušajte ponovo.

note: TRANSLATORS: if the package is not signed correctly
en: There were security issues with the update. Please consult your software provider for more details.
sr: Programi su naišli na bezbednosne probleme sa ažuriranjem.  Porazgovarajte sa dobavljačem vaših programa za više pojedinosti.

note: TRANSLATORS: we ran out of disk space
en: There wasn’t enough disk space. Please free up some space and try again.
sr: Nema dovoljno slobodnog prostora na disku. Oslobodite prostor na disku pa pokušajte ponovo.

note: TRANSLATORS: We didn't handle the error type
en: We’re sorry: the update failed to install. Please wait for another update and try again. If the problem persists, contact your software provider.
sr: Nažalost, dogodila se greška prilikom ažuriranja. Sačekajte novo ažuriranje pa pokušajte ponovo. Ukoliko se ova greška opet dogodi, prijavite to dobavljaču vaših programa.

note: TRANSLATORS: This is the time when we last checked for updates
en: Last checked: %s
sr: Poslednja provera: %s

note: TRANSLATORS: this is to explain that downloading updates may cost money
en: Charges May Apply
sr: Mogu nastati dodatni novčani troškovi

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Checking for updates while using mobile broadband could cause you to incur charges.
sr: Provera ažurnosti prilikom korišćenja mobilne širokopojasne mreže može dovesti do povećanja troškova na vašoj kartici.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Check _Anyway
sr: Ip_ak proveri

note: TRANSLATORS: can't do updates check
en: No Network
sr: Nema mreže

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Internet access is required to check for updates.
sr: Potreban je pristup Internetu za proveru ažuriranja.

en: Check for updates
sr: Proveri da li ima ažuriranja

[ctx: Apps to be updated]
en: Updates
sr: Ažuriranja

en: Updates page
sr: Stranica ažuriranja

note: TRANSLATORS: This means all software (plural) installed on this system is up to date.
en: Up to Date
sr: Sve je ažurno

en: Use Mobile Data?
sr: Koristiti mobilne podatke?

en: _Check Anyway
sr: _Ipak proveri

en: No Connection
sr: Niste povezani

en: _Network Settings
sr: _Podešavanja mreže

en: Error
sr: Greška

en: 
    • The current network connection prohibits large downloads
sr: 
    • Trenutna mrežna konekcija ne dozvoljava preuzimanje velikih datoteka

en: 
    • Power saver mode is active
sr: 
    • Režim čuvanja snage je aktivan

en: 
    • Game mode is active
sr: 
    • Režim za igru je aktivan

en: Network connection is metered - software updates paused
sr: Mrežna konekcija je ograničena - ažuriranje softvera je pauzirano

en: Network connection prohibits large downloads - software updates paused
sr: Mrežna konekcija ne dozvoljava preuzimanje velikih datoteka - prekinuto ažuriranje softvera

note: TRANSLATORS: This is the button for upgrading all * online-updatable apps
en: U_pdate All
sr: Až_uriraj sve

note: TRANSLATORS: This is the header for system firmware that * requires a reboot to apply
en: Integrated Firmware
sr: Ugrađeni firmver

note: TRANSLATORS: This is the header for offline OS and offline * app updates that require a reboot to apply
en: Requires Restart
sr: Zahteva ponovno pokretanje

note: TRANSLATORS: This is the header for device firmware that can * be installed online
en: Device Firmware
sr: Firmver uređaja

en: _Download
sr: _Preuzmi

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The first %s is the distro name * and the 2nd %s is the version, e.g. "Fedora 35 Available"
en: %s %s Available
sr: Distribucija %s %s je dostupna

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The %s is the distro name, * e.g. "GNOME OS Available"
en: %s Available
sr: Distribucija %s je dostupna

en: Learn about the new version
sr: Saznajte o novom izdanju

note: Translators: the first '%s' is replaced with the downloaded size, the second '%s' with the total download size, forming text like "135 MB of 2 GB downloaded"
en: %s of %s downloaded
sr: %s od %s je preuzeto

note: Translators: the '%u' is replaced with the actual percentage being already downloaded, forming text like "13% downloaded"
en: %u%% downloaded
sr: %u%% je preuzeto

en: A major upgrade, with new features and added polish.
sr: Velika nadogradnja, sa novim funkcijama i dodatim ispravkama.

en: Remember to back up data and files before upgrading.
sr: Ne zaboravite da napravite rezervu vaših podataka i datoteka pre nadograđivanja.

en: Add, remove or update software on this computer
sr: Dodajte, uklonite ili ažurirajte programe na ovom računaru

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;
sr: Ažuriranja;osveženja;dogradnje;nadogradnje;izvori;riznice;skladišta;postavke;instalacija;uklanjanje;program;softver;aplikacija;radnja;ispravke;apdejtovi;Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;ažuriranja;osveženja;dogradnje;nadogradnje;izvori;riznice;skladišta;postavke;instalacija;uklanjanje;program;softver;aplikacija;radnja;ispravke;apdejtovi;

note: TRANSLATORS: this is a group of updates that are not * packages and are not shown in the main list
en: System Updates
sr: Ažuriranja sistema

note: TRANSLATORS: this is a longer description of the * "System Updates" string
en: General system updates, such as security or bug fixes, and performance improvements.
sr: Opšta ažuriranja sistema kao što su bezbednosne ispravke i ispravke greški, i poboljšanja brzine rada.

note: Translators: The '%s' is replaced with the OS name, like "Endless OS"
en: %s update with new features and fixes.
sr: %s nadogradnja sa novim funkcijama i ispravkama.

en: EOS update service could not fetch and apply the update.
sr: Usluga ažuriranja EOS-a nije mogla dobaviti i primeniti ažuriranje.

en: Web Apps Support
sr: Podrška za veb aplikacije

en: Run popular web applications in a browser
sr: Izvrši popularne veb programe unutar pregledača

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading upgrade information…
sr: Preuzimam podatke o nadogradnji…

note: TRANSLATORS: this is a title for Fedora distro upgrades
en: Upgrade for the latest features, performance and stability improvements.
sr: Nadogradite vaš sistem radi novih mogućnosti, poboljšanja brzine i bolje stabilnosti.

en: Flatpak Support
sr: Podrška za Fletpek (Flatpak)

note: Reference: https://docs.flatpak.org/en/latest/flatpak-command-reference.html#idm45858571325264
en: System folder %s
sr: Sistemska fascikla %s

en: Home subfolder %s
sr: Lična podfascikla %s

en: Host system folders
sr: Fascikle sistema domaćina

en: Host system configuration from /etc
sr: Podešavanja iz /etc sistema domaćina

en: Desktop folder
sr: Fascikal radne površi

en: Desktop subfolder %s
sr: Podfascikla radne površi %s

en: Documents folder
sr: Fascikla sa dokumentima

en: Documents subfolder %s
sr: Podfascikla sa dokumentima %s

en: Music folder
sr: Fascikla muzike

en: Music subfolder %s
sr: Podfascikla muzike %s

en: Pictures folder
sr: Fascikla sa slikama

en: Pictures subfolder %s
sr: Podfascikla sa slikama %s

en: Public Share folder
sr: Fascikla javnog deljenja

en: Public Share subfolder %s
sr: Podfascikla javnog deljenja %s

en: Videos folder
sr: Video fascikla

en: Videos subfolder %s
sr: Video podfascikla %s

en: Templates folder
sr: Fascikla sa šablonima

en: Templates subfolder %s
sr: Podfascikla šablona %s

en: User cache folder
sr: Korisnička keš fascikla

en: User cache subfolder %s
sr: Korisnička keš podfascikla %s

en: User configuration folder
sr: Fascikla korisničkih podešavanja

en: User configuration subfolder %s
sr: Podfascikla korisničkih podešavanja %s

en: User data folder
sr: Fascikla korisničkih podataka

en: User data subfolder %s
sr: Korisnička podfascikla sa podacima %s

en: User runtime folder
sr: Fascikla korisničkoh izvršnog okruženja

en: User runtime subfolder %s
sr: Korisnička podfascikla izvršnog okruženja %s

en: Filesystem access to %s
sr: Pristup putanji %s sistema datoteka

note: TRANSLATORS: status text when downloading new metadata
en: Getting flatpak metadata for %s…
sr: Dobavljam fletpek metapodatke za %s…

en: Failed to refine addon ‘%s’: %s
sr: Ne mogu da obradim dodatak „%s“: %s

en: User Installation
sr: Korisnička instalacija

en: System Installation
sr: Sistemska instalacija

en: App ID
sr: IB programa

en: Failed to add to install for addon ‘%s’: %s
sr: Neuspeh pri instaliranju dodatka „%s“: %s

en: Failed to add to uninstall for addon ‘%s’: %s
sr: Neuspeh pri uklanjanju dodatka „%s“: %s

en: Remote “%s” doesn't allow install of “%s”, possibly due to its filter. Remove the filter and repeat the install. Detailed error: %s
sr: Udaljeni izvor „%s“ ne dozvoljava instaliranje programa „%s“, najverovatnije zbog svog filtera. Uklonite filter i ponovite instaliranje. Opširna greška: %s

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
sr: Snaga sistema je previše mala da bi se izvršilo ažuriranje

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
sr: Snaga sistema je previše mala da bi se izvršilo ažuriranje. (%u%%, zahteva %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
sr: Uređaj je nedostupan ili je van bežičnog dometa

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
sr: Baterija uređaja je previše slaba (%u%%, zahteva %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
sr: Uređaj čeka da se primeni ažuriranje

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
sr: Potrebno je uređaj uključiti u struju da bi se se povezao

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
sr: Ažuriranje „%s“ uređaja

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
sr: Ažuriranje „%s“ sistema

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
sr: Ažuriranje „%s“ ugnežđenog kontrolera

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
sr: Ažuriranje „%s“ upravljačkog motora (ME)

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
sr: Ažuriranje „%s“ korporativnog upravljačkog motora (ME)

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
sr: Ažuriranje „%s“ potrošačkog upravljačkog motora (ME)

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
sr: Ažuriranje „%s“ kontrolera

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
sr: Ažuriranje „%s“ tanderbolt kontrolera

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system bootup
en: %s CPU Microcode Update
sr: Ažuriranje „%s“ procesorskog mikrokoda

note: TRANSLATORS: configuration refers to hardware state, * e.g. a security database or a default power value
en: %s Configuration Update
sr: Ažuriranje „%s“ podešavanja hardvera

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
sr: Ažuriranje „%s“ baterije

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
sr: Ažuriranje „%s“ kamere

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
sr: Ažuriranje „%s“ TPM-a

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
sr: Ažuriranje „%s“ dodirne table

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
sr: Ažuriranje „%s“ miša

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
sr: Ažuriranje „%s“ tastature

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
sr: Ažuriranje „%s“ kontrolera skladišta

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
sr: Ažuriranje „%s“ mrežne kartice

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
sr: Ažuriranje „%s“ ekrana

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
sr: Ažuriranje „%s“ baseboard upravljačkog kontrolera

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
sr: Ažuriranje USB prijemnika %s

en: Firmware
sr: Firmver

en: Firmware Upgrade Support
sr: Podrška za nadogradnju firmvera

en: Provides support for firmware upgrades
sr: Pruža podršku za nadogradnje firmvera

en: Install Unsigned Software?
sr: Instalirati nepotpisani program?

en: Software that is to be installed is not signed. It will not be possible to verify the origin of updates to this software, or whether updates have been tampered with.
sr: Program koji će biti instaliran nije potpisan. Nije moguće proveriti izvor ažuriranja za ovaj softver ili da li je neko neovlašćeno menjao ispravke.

en: Download Unsigned Software?
sr: Preuzeti nepotpisani program?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with.
sr: Nepotpisane ispravke su dostupne. Nije moguće proveriti izvor ažuriranja za ovaj softver ili da li je neko neovlašćeno menjao ispravke, bez potpisa.

en: Update Unsigned Software?
sr: Ažurirati nepotpisani program?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with. Software updates will be disabled until unsigned updates are either removed or updated.
sr: Nepotpisane ispravke su dostupne. Nije moguće proveriti izvor ažuriranja za ovaj softver ili da li je neko neovlašćeno menjao ispravke. Ispravke programa biće onemogućene sve dok nepotpisane ispravke nisu ispravljene ili uklonjene.

en: Packages
sr: Paketi

en: Operating System (OSTree)
sr: Operativni sistem (OSTree)

note: TRANSLATORS: default snap store name
en: Snap Store
sr: Skladište snepova

en: Snap Support
sr: Podrška za Snep (Snap)

en: A snap is a universal Linux package
sr: Snep je univerzalni Linuks paket
