gnome-software master - en to sv translation catalogue (1040 entries)

en: Software
sv: Programvara

en: Install and update apps
sv: Installera och uppdatera program

en: Software allows you to find and install new apps and system extensions and remove existing installed apps.
sv: Programvara gör det möjligt att hitta och installera nya program och systemkomponenter, samt att ta bort redan installerade program.

en: Software showcases featured and popular apps with useful descriptions and multiple screenshots per app. Apps can be found either through browsing the list of categories or by searching. It also allows you to update your system using an offline update.
sv: Programvara förevisar föreslagna och populära program med användbara beskrivningar och ett flertal skärmbilder per program. Program kan antingen hittas genom att bläddra igenom kategorilistan eller genom att söka. Det gör det även möjligt att uppdatera systemet genom ett frånkopplat uppdateringsförfarande.

en: Overview panel
sv: Översiktspanel

en: Details panel
sv: Detaljpanel

en: Installed panel
sv: Installerat-panel

en: Updates panel
sv: Uppdateringspanel

en: The update details
sv: Detaljerna för uppdateringen

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

en: Install an appstream file into a system location
sv: Installera en appstream-fil till en systemplats

en: Installing an appstream file into a system location
sv: Installerar en appstream-fil till en systemplats

en: A list of compatible projects
sv: En lista över kompatibla projekt

en: This is a list of compatible projects we should show such as GNOME, KDE and XFCE.
sv: Detta är en lista över kompatibla projekt som vi bör visa som GNOME, KDE och XFCE.

en: Whether to manage updates and upgrades in GNOME Software
sv: Huruvida uppdateringar och uppgraderingar ska hanteras i GNOME Programvara

en: If disabled, GNOME Software will hide the updates panel, not perform any automatic updates actions or prompt for upgrades.
sv: Om inaktiverad kommer GNOME Programvara att dölja uppdateringspanelen och inte utföra några automatiska uppdateringsåtgärder eller ställa frågor om uppgraderingar.

en: Automatically download and install updates
sv: Hämta och installera uppdateringar automatiskt

en: If enabled, GNOME Software automatically downloads software updates in the background, also installing ones that do not require a reboot.
sv: Om aktiverat, kommer GNOME Programvara automatiskt att hämta programvaruuppdateringar i bakgrunden och installera sådana som inte kräver en omstart.

en: Notify the user about software updated in the background
sv: Avisera användaren om programvara som uppdaterats i bakgrunden

en: If enabled, GNOME Software notifies the user about updates that happened whilst the user was idle.
sv: Om aktiverat, kommer GNOME Programvara att avisera användaren om uppdateringar som inträffade medan användaren var inaktiv.

en: Whether to automatically refresh when on a metered connection
sv: Huruvida automatisk uppdatering ska ske för anslutning med begränsad surfmängd

en: If enabled, GNOME Software automatically refreshes in the background even when using a metered connection (eventually downloading some metadata, checking for updates, etc., which may incur in costs for the user).
sv: Om aktiverad kommer GNOME Programvara att uppdatera automatiskt i bakgrunden även på en anslutning med begränsad surfmängd (hämtar förr eller senare metadata, söker efter uppdateringar o.s.v., vilket kan leda till kostnader för användaren).

en: Whether it’s the very first run of GNOME Software
sv: Huruvida det är den första körningen av GNOME Programvara

en: Show star ratings next to applications
sv: Visa stjärnbetyg intill program

en: Filter applications based on the default branch set for the remote
sv: Filtrera program baserat på standardgrenen som ställts in för fjärren

en: Non-free applications show a warning dialog before install
sv: Icke-fria program visar en varningsdialog före installation

en: When non-free applications are installed a warning dialog can be shown. This controls if that dialog is suppressed.
sv: När icke-fria program installeras kan en varningsdialog visas. Detta styr om dialogen undertrycks.

en: The last update check timestamp
sv: Tidsstämpeln för den senaste uppdateringskontrollen

en: The last upgrade notification timestamp
sv: Tidsstämpeln för den senaste uppgraderingsaviseringen

en: The last update notification timestamp
sv: Tidsstämpeln för den senaste uppdateringsaviseringen

en: The timestamp of the first security update, cleared after update
sv: Tidsstämpeln för den första säkerhetsuppdateringen, rensas efter uppdatering

en: The last update timestamp
sv: Tidsstämpeln för den senaste uppdateringen

en: The age in seconds to verify the upstream screenshot is still valid
sv: Tiden i sekunder för att bekräfta att skärmbilden uppströms fortfarande är giltig

en: Choosing a larger value will mean less round-trips to the remote server but updates to the screenshots may take longer to show to the user. A value of 0 means to never check the server if the image already exists in the cache.
sv: Att välja ett högre värde betyder färre omvägar till fjärrservern men det kan ta längre tid innan uppdateringar till skärmbilderna visas för användaren. Värdet 0 betyder att vi aldrig kontrollerar servern om bilden redan finns i cachen.

en: The server to use for application reviews
sv: Servern som används för programomdömen

en: The minimum karma score for reviews
sv: Den minsta karmapoängen för omdömen

en: Reviews with karma less than this number will not be shown.
sv: Omdömen med karma mindre än detta tal kommer inte att visas.

en: A list of official repositories that should not be considered 3rd party
sv: En lista över officiella förråd som inte ska anses vara tredje part

en: A list of required repositories that cannot be disabled or removed
sv: En lista över nödvändiga förråd som inte kan inaktiveras eller tas bort

en: A list of official repositories that should be considered free software
sv: En lista över officiella förråd som ska anses vara fri programvara

en: The licence URL to use when an application should be considered free software
sv: Licens-URL att använda då ett program ska anses vara fri programvara

en: Install bundled applications for all users on the system where possible
sv: Installera paketerade program för alla användare på systemet om möjligt

en: Allow access to the Software Repositories dialog
sv: Tillåt åtkomst till dialogen Programförråd

en: Offer upgrades for pre-releases
sv: Erbjud uppgraderingar för förhandsutgåvor

en: Show some UI elements informing the user that an app is non-free
sv: Visa gränssnittselement som informerar användaren om att ett program är icke-fritt

en: Show the installed size for apps in the list of installed applications
sv: Visa den installerade storleken för program i listan över installerade program

note: Translators: Replace the link with a version in your language, e.g. 'https://de.wikipedia.org/wiki/Proprietäre_Software'. Remember to include ''.
en: 'https://en.wikipedia.org/wiki/Proprietary_software'
sv: 'https://sv.wikipedia.org/wiki/Propriet%C3%A4r_programvara'

en: The URI that explains nonfree and proprietary software
sv: URI som förklarar icke-fri och proprietär programvara

en: A list of URLs pointing to appstream files that will be downloaded into an swcatalog folder
sv: En lista över URL:er som pekar till appstream-filer som kommer att hämtas till en swcatalog-mapp

en: Install the AppStream files to a system-wide location for all users. If false, files are installed in non-standard $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml directory
sv: Installera AppStream-filerna på en systemomfattande plats för alla användare. Om false (falskt) installeras filer i icke-standardkatalogen $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml

en: Priority order of packaging formats to prefer, with more important formats listed first. An empty array means the default order. Omitted formats are assumed to be listed last. Example packaging formats are: deb, flatpak, rpm, snap. The formats can be optionally specified with an origin name, divided by a colon, for example 'flatpak:flathub'.
sv: Prioritetsordning för paketformat att föredra, med viktigare format listade först. En tom vektor betyder standardordningen. Överhoppade format antas vara listade sist. Exempel på paketformat är: deb, flatpak, rpm och snap. Formaten kan valfritt anges med ett namn på källan, avskilt med ett kolon, exempelvis ”flatpak:flathub”.

en: The timestamp of the last attempt to remove unused Flatpak runtimes
sv: Tidsstämpeln för senaste försöket att ta bort oanvända flatpak-exekveringsmiljöer

en: Set to 'true' to show only freely licensed apps and hide any proprietary apps.
sv: Sätt till ”true” (sant) för att endast visa program med fri licens och dölja alla proprietära program.

en: Set to 'true' to show only apps from developers whose identity has been verified.
sv: Sätt till ”true” (sant) för att endast visa program från utvecklare vars identitet har verifierats.

en: The timestamp of the last received historical updates.
sv: Tidsstämpeln för de senaste historiska uppdateringarna.

en: A string storing the gnome-online-account id used to login
sv: En sträng som lagrar gnome-online-account-ID:t som används för att logga in

note: TRANSLATORS: tool that is used when moving profiles system-wide
en: GNOME Software AppStream system-wide installer
sv: GNOME Programvaras systemomfattande Appstream-installerare

en: Failed to parse command line arguments
sv: Misslyckades med att tolka kommandoradsargument

note: TRANSLATORS: user did not specify a valid filename
en: You need to specify exactly one filename
sv: Du måste ange exakt ett filnamn

note: TRANSLATORS: only able to install files as root
en: This program can only be used by the root user
sv: Detta program kan endast köras av root-användaren

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to validate content type: %s
sv: Misslyckades med att validera innehållstyp: %s

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to move: %s
sv: Misslyckades med att flytta: %s

en: Software Install
sv: Installera programvara

en: Install selected software on the system
sv: Installera valda programvaror på systemet

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon Violence
sv: Tecknat våld

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding cartoon violence
sv: Ingen information angående tecknat våld

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Fantasy Violence
sv: Orealistiskt våld

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding fantasy violence
sv: Ingen information angående orealistiskt våld

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic Violence
sv: Realistiskt våld

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding realistic violence
sv: Ingen information angående realistiskt våld

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Violence Depicting Bloodshed
sv: Våld som skildrar blodsutgjutelse

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding bloodshed
sv: Ingen information angående blodsutgjutelse

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Violence
sv: Sexuellt våld

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexual violence
sv: Ingen information angående sexuellt våld

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Alcohol
sv: Alkohol

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to alcohol
sv: Ingen information angående referenser till alkohol

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Narcotics
sv: Narkotika

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to illicit drugs
sv: Ingen information angående referenser till illegala droger

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Tobacco
sv: Tobak

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to tobacco products
sv: Ingen information angående referenser till tobaksprodukter

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Nudity
sv: Nakenhet

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding nudity of any sort
sv: Ingen information angående nakenhet av något slag

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Themes
sv: Sexuella teman

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to or depictions of sexual nature
sv: Ingen information angående sexuella referenser eller skildringar

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Profanity
sv: Svordomar

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding profanity of any kind
sv: Ingen information angående svordomar av något slag

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Inappropriate Humor
sv: Olämplig humor

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding inappropriate humor
sv: Ingen information angående olämplig humor

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination
sv: Diskriminering

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding discriminatory language of any kind
sv: Ingen information angående diskriminerande språkbruk av något slag

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Advertising
sv: Annonser

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding advertising of any kind
sv: Ingen information angående annonser av något slag

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling
sv: Hasardspel

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding gambling of any kind
sv: Ingen information angående hasardspel av något slag

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Purchasing
sv: Köp

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding the ability to spend money
sv: Ingen information angående möjlighet att spendera pengar

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Chat Between Users
sv: Chatt mellan användare

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to chat with other users
sv: Ingen information angående sätt att chatta med andra användare

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Audio Chat Between Users
sv: Röstchatt mellan användare

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to talk with other users
sv: Ingen information angående sätt att prata med andra användare

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Contact Details
sv: Kontaktdetaljer

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of social network usernames or email addresses
sv: Ingen information angående delning av e-postadresser eller användarnamn på sociala nätverk

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Identifying Information
sv: Identifierande information

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of user information with third parties
sv: Ingen information angående delning av användarinformation med tredje part

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Location Sharing
sv: Platsdelning

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of physical location with other users
sv: Ingen information angående delning av fysisk plats med andra användare

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Homosexuality
sv: Homosexualitet

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to homosexuality
sv: Ingen information angående referenser till homosexualitet

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to prostitution
sv: Ingen information angående referenser till prostitution

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Adultery
sv: Otrohet

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to adultery
sv: Ingen information angående referenser till otrohet

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexualized Characters
sv: Sexualiserade figurer

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexualized characters
sv: Ingen information angående sexualiserade figurer

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Desecration
sv: Skändning

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to desecration
sv: Ingen information angående referenser till skändning

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Human Remains
sv: Mänskliga kvarlevor

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding visible dead human remains
sv: Ingen information angående synliga kvarlevor av människor

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slavery
sv: Slaveri

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to slavery
sv: Ingen information angående referenser till slaveri

en: Does not include references to drugs
sv: Inkluderar inte referenser till droger

en: Does not include swearing, profanity, and other kinds of strong language
sv: Inkluderar inte svärande, hädelse och andra typer av hårt språk

en: Does not include ads or monetary transactions
sv: Inkluderar inte annonser eller pengaöverföring

en: Does not include sex or nudity
sv: Inkluderar inte sex eller nakenhet

en: Does not include uncontrolled chat functionality
sv: Inkluderar inte okontrollerad chattfunktion mellan användare

en: Does not include violence
sv: Inkluderar inte våld

en: Drugs
sv: Droger

en: Strong Language
sv: Hårt språk

en: Money
sv: Pengar

en: Social
sv: Socialt

en: Violence
sv: Våld

[ctx: Age rating]
note: Translators: The app is considered suitable to be run by all ages of people. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: All
sv: Alla

note: Translators: It’s unknown what age rating this app has. The * placeholder is the app name.
en: %s has an unknown age rating
sv: %s har okänd åldersklassificering

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for all ages. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for everyone
sv: %s passar för alla

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 3. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for toddlers
sv: %s passar för småbarn

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 5. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for young children
sv: %s passar för unga barn

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 12. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for children
sv: %s passar för barn

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people up to around age 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for teenagers
sv: %s passar för tonåringar

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people aged up to and over 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for adults
sv: %s passar för vuxna

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for a specified age group. The first placeholder is the app name, the second * is the age group.
en: %s is suitable for %s
sv: %s passar för %s

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the suitability of an app for different ages. this one’s not a placeholder
en: Age Rating
sv: Åldersklassificering

en: How to contribute missing information
sv: Hur du bidrar med saknad information

en: Local file
sv: Lokal fil

note: Translators: This is a heading for a row showing the package name of an app (such as ‘gnome-software-46.0-1’).
en: Package
sv: Paket

en: Pending
sv: Väntar

en: Pending install
sv: Väntar på att installeras

en: Pending remove
sv: Väntar på att tas bort

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being installed
en: Installing
sv: Installerar

en: Removing
sv: Tar bort

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being downloaded
en: Downloading
sv: Hämtar

note: TRANSLATORS: button text TRANSLATORS: button text in the header when an app * can be installed TRANSLATORS: button text in the header when firmware * can be live-installed TRANSLATORS: update the fw
en: _Install
sv: _Installera

en: _Uninstall…
sv: _Avinstallera…

en: Network
sv: Nätverk

en: Can communicate over the network
sv: Kan kommunicera över nätverket

en: System Services
sv: Systemtjänster

en: Can access D-Bus services on the system bus
sv: Kan komma åt D-Bus-tjänster på systembussen

en: Session Services
sv: Sessionstjänster

en: Can access D-Bus services on the session bus
sv: Kan komma åt D-Bus-tjänster på sessionsbussen

en: Devices
sv: Enheter

en: Can access arbitrary devices such as webcams
sv: Kan komma åt godtyckliga enheter såsom webbkameror

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access input devices
sv: Kan komma åt inmatningsenheter

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access microphones
sv: Kan komma åt mikrofoner

en: Can access system device files
sv: Kan komma åt systemets enhetsfiler

en: Screen contents
sv: Skärminnehåll

note: Translators: This indicates an app can access the screen/display contents. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access screen contents
sv: Kan komma åt skärminnehåll

en: Home folder
sv: Hemmapp

en: Can view, edit and create files
sv: Kan visa, redigera och skapa filer

en: Can view files
sv: Kan visa filer

en: File system
sv: Filsystem

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_FILESYSTEM_OTHER is used only as a flag, with actual files being part of the read/full lists
en: Downloads folder
sv: Hämtningsmapp

en: Settings
sv: Inställningar

en: Can view and change any settings
sv: Kan visa och ändra alla inställningar

en: Legacy display system
sv: Gammalt fönstersystem

en: Uses an old, insecure display system
sv: Använder ett gammalt, osäkert fönstersystem

en: Sandbox escape
sv: Flykt från sandlåda

en: Can escape the sandbox and circumvent any other restrictions
sv: Kan undkomma sandlådan och gå runt alla andra begränsningar

note: TRANSLATORS: this is where the packager did not write * a description for the update
en: No update description available.
sv: Ingen beskrivning för uppdatering tillgänglig.

note: FIXME support app == NULL set page title
en: Update Details
sv: Uppdateringsdetaljer

en: Requires additional permissions
sv: Kräver ytterligare behörigheter

note: Translators: Header of the section with other users' opinions about the app.
en: Reviews
sv: Omdömen

en: No reviews were found for this app.
sv: Inga omdömen hittades för detta program.

en: No Reviews
sv: Inga omdömen

en: Version History
sv: Versionshistorik

en: New in Version %s
sv: Nytt i version %s

en: No details for this release
sv: Inga detaljer för denna utgåva

note: TRANSLATORS: this is a command line option
en: Start up mode: either ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’ or ‘overview’
sv: Uppstartsläge: antingen ”updates” (uppdateringar) , ”updated” (uppdaterat), ”installed” (installerat) eller ”overview” (översikt)

en: MODE
sv: LÄGE

en: Search for applications
sv: Sök efter program

en: SEARCH
sv: SÖKNING

en: Show application details (using application ID)
sv: Visa programdetaljer (utifrån program-ID)

en: Show application details (using package name)
sv: Visa programdetaljer (utifrån paketnamn)

en: PKGNAME
sv: PKTNAMN

en: Install the application (using application ID)
sv: Installera programmet (utifrån program-ID)

en: Uninstall the application (using application ID)
sv: Avinstallera programmet (utifrån program-ID)

en: Open a local package file
sv: Öppna en lokal paketfil

en: FILENAME
sv: FILNAMN

en: The kind of interaction expected for this action: either ‘none’, ‘notify’, or ‘full’
sv: Typen av interaktion som förväntas för denna åtgärd: antingen ”none” (ingen), ”notify” (avisera) eller ”full”

en: INTERACTION
sv: INTERAKTION

en: Show a local metainfo or appdata file
sv: Visa en lokal metainfo- eller appdata-fil

en: Enable verbose debugging output (from the running instance, if already running)
sv: Aktivera utförlig felsökningsutmatning (från den körande instansen om den redan körs)

en: Installs any pending updates in the background
sv: Installerar väntande uppdateringar i bakgrunden

en: Show preferences
sv: Visa inställningar

en: Quit the running instance
sv: Avsluta den körande instansen

en: Prefer local file sources to AppStream
sv: Föredra lokala filkällor framför AppStream

en: Show version number
sv: Visa versionsnummer

en: Copyright © 2016–2023 GNOME Software contributors
sv: Copyright © 2016–2023 Bidragsgivarna till GNOME Programvara

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window TRANSLATORS: this is the menu item that opens the about window
en: About Software
sv: Om Programvara

note: TRANSLATORS: well, we seem to think so, anyway
en: A nice way to manage the software on your system.
sv: Ett trevligt sätt att hantera programvaran på ditt system.

note: TRANSLATORS: we tried to show an app that did not exist
en: Sorry! There are no details for that application.
sv: Det finns tyvärr inga detaljer för det programmet.

note: Translators: The disk usage of an app when installed. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Installed Size
sv: Installerad storlek

en: Includes %s of data and %s of cache
sv: Inkluderar %s data och %s cache

en: Includes %s of data
sv: Inkluderar %s data

en: Includes %s of cache
sv: Inkluderar %s cache

en: Cache and data usage unknown
sv: Okänd cache- och dataanvändning

note: Translators: The download size of an app. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Download Size
sv: Hämtningsstorlek

en: Needs no additional system downloads
sv: Behöver inga ytterligare systemhämtningar

en: Needs an unknown size of additional system downloads
sv: Behöver ytterligare systemhämtningar av okänd storlek

note: Translators: The placeholder is for a size string, * such as ‘150 MB’ or ‘1.5 GB’.
en: Needs %s of additional system downloads
sv: Behöver %s ytterligare systemhämtningar

note: Translators: Displayed if the download or installed size of * an app could not be determined. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Size is unknown
sv: Storlek okänd

note: Translators: This indicates an app requires no permissions to run. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: No permissions
sv: Ingen behörighet

note: Translators: This indicates an app uses the network. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Has network access
sv: Har nätverksåtkomst

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus system services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses system services
sv: Använder systemtjänster

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus session services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses session services
sv: Använder sessionstjänster

note: Translators: This indicates an app can access arbitrary hardware devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access hardware devices
sv: Kan komma åt hårdvaruenheter

note: Translators: This indicates an app can access system devices such as /dev/shm. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access system devices
sv: Kan komma åt systemenheter

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write all your data
sv: Kan läsa/skriva alla dina data

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read all your data
sv: Kan läsa alla dina data

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write your downloads
sv: Kan läsa/skriva dina hämtningar

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read your downloads
sv: Kan läsa dina hämtningar

note: Translators: This indicates an app can access data in the system unknown to the Software. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access some specific files
sv: Kan komma åt vissa specifika filer

note: Translators: This indicates an app can access or change user settings. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access and change user settings
sv: Kan visa och ändra användarinställningar

note: Translators: This indicates an app uses the X11 windowing system. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses a legacy windowing system
sv: Använder ett gammalt fönstersystem

note: Translators: This indicates an app can escape its sandbox. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can acquire arbitrary permissions
sv: Kan erhålla godtyckliga behörigheter

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software developer is verified
sv: Programvarans utvecklare har verifierats

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Reviewed by OS distributor
sv: Granskat av OS-distributör

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short. * The '%s' is replaced by the distribution name. Translators: The '%s' is replaced by the distribution name.
en: Reviewed by %s
sv: Granskat av %s

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by someone other than the user’s distribution, so might not be safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Provided by a third party
sv: Tillhandahålls av en tredje part

note: Translators: This indicates an app or its runtime reached its end of life. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software no longer supported
sv: Programvaran stöds inte längre

note: Translators: This indicates an app’s source code is freely available, so can be audited for security. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Auditable code
sv: Granskningsbar kod

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Unknown license
sv: Okänd licens

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Proprietary code
sv: Proprietär kod

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Special license
sv: Speciell licens

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Privileged
sv: Privilegierat

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Safe
sv: Säkert

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Probably Safe
sv: Troligen säkert

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Potentially Unsafe
sv: Potentiellt osäkert

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Unsafe
sv: Osäkert

en: Mobile Only
sv: Endast mobil

en: Only works on a small screen
sv: Fungerar endast på en liten skärm

en: Desktop Only
sv: Endast skrivbord

en: Only works on a large screen
sv: Fungerar endast på en stor skärm

en: Screen Size Mismatch
sv: Skärmstorleken stämmer inte

en: Doesn’t support your current screen size
sv: Stöder inte din aktuella skärmstorlek

en: Requires a touchscreen
sv: Kräver en pekskärm

en: Requires a keyboard
sv: Kräver ett tangentbord

en: Requires a mouse
sv: Kräver en mus

en: Gamepad Needed
sv: Handkontroll behövs

en: Requires a gamepad to play
sv: Kräver en handkontroll för att kunna spela

note: Translators: This is used in a context tile to indicate that * an app works on phones, tablets *and* desktops. It should be * short and in title case.
en: Adaptive
sv: Adaptivt

en: Works on phones, tablets and desktops
sv: Fungerar på telefoner, plattor och skrivbord

en: Probably requires a keyboard or mouse
sv: Kräver troligen ett tangentbord eller en mus

en: Works on desktops and laptops
sv: Fungerar på stationära och bärbara datorer

note: Translators: This indicates that the content rating for an * app says it can be used by all ages of people, as it contains * no objectionable content.
en: Contains no age-inappropriate content
sv: Innehåller inget som är olämpligt för vissa åldrar

en: No age rating information available
sv: Ingen information för åldersklassificering tillgänglig

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Visit Website
sv: Besök webbplats

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed. * The ellipsis indicates that further steps are required
en: Install…
sv: Installera…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows to cancel a queued install of the app
en: Cancel
sv: Avbryt

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Install
sv: Installera

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel
en: Download
sv: Hämta

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel * that allows the app to be easily updated live
en: Update
sv: Uppdatera

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily removed
en: Uninstall…
sv: Avinstallera…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being erased
en: Uninstalling
sv: Avinstallerar

note: TRANSLATORS: during the update the device * will restart into a special update-only mode
en: Device cannot be used during update.
sv: Enheten kan inte användas under uppdatering.

note: TRANSLATORS: this refers to where the app came from
en: Source: %s
sv: Källa: %s

note: Translators: A message to indicate that an app has been renamed. The placeholder is the old human-readable name.
en: Renamed from %s
sv: Har bytt namn från %s

note: Replace user-provided non-localized string with a localized text
en: Stopped Receiving Updates
sv: Har slutat ta emot uppdateringar

en: Critical Update
sv: Kritisk uppdatering

en: Critical update
sv: Kritisk uppdatering

[ctx: Single app]
en: Installed
sv: Installerat

note: Translators: The placeholder is an app name
en: Help Translate %s
sv: Hjälp till att översätta %s

note: Translators: The placeholder is an app name
en: %s is designed, developed, and translated by an international community of contributors.
    
    This means that while it’s not yet available in your language, you can get involved and help translate it yourself.
sv: %s designas, utvecklas och översätts av en internationell gemenskap av bidragsgivare.
    
    Detta betyder att även om det inte ännu är tillgängligt på ditt språk så kan du engagera dig och själv hjälpa till att översätta det.

en: Translations
sv: Översättningar

en: _Translation Website
sv: Ö_versättningswebbplats

note: TRANSLATORS: This is a description for entering user/password
en: Login required remote %s (realm %s)
sv: Inloggning krävde fjärren %s (rike %s)

en: Login Required
sv: Inloggning krävs

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: _Login
sv: _Logga in

note: Translators: Placeholder text for a login entry. Translators: It's an origin scope, 'User' or 'System' installation
en: User
sv: Användare

note: Translators: Placeholder text for a login entry.
en: Password
sv: Lösenord

note: TRANSLATORS: this is where all apps that don't * fit in other groups are put
en: Other
sv: Övrigt

[ctx: Category]
note: TRANSLATORS: this is a subcategory matching all the * different apps in the parent category, e.g. "Games"
en: All
sv: Alla

note: TRANSLATORS: this is a subcategory of featured apps
en: Featured
sv: I blickfånget

note: Heading for featured apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been featured ('picked') by the distribution.
en: Editor’s Choice
sv: Redaktionens val

note: Heading for recently updated apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been recently released upstream.
en: New & Updated
sv: Nya & uppdaterade

note: Heading for web apps on a category page
en: Picks from the Web
sv: Val från webben

note: Heading for the rest of the apps on a category page
en: Other Software
sv: Annan programvara

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 1 to %u:
sv: Ange ett tal från 1 till %u:

note: TRANSLATORS: asking the user to choose an app from a list
en: Choose an app:
sv: Välj ett program:

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: All
sv: Alla

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Featured
sv: I blickfånget

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: 3D Graphics
sv: 3D-grafik

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Photography
sv: Fotografi

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Scanning
sv: Bildinläsning

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Vector Graphics
sv: Vektorgrafik

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Viewers
sv: Visare

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Audio Creation & Editing
sv: Skapande & redigering av ljud

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Music Players
sv: Musikspelare

[ctx: Menu of Productivity]
en: All
sv: Alla

[ctx: Menu of Productivity]
en: Featured
sv: I blickfånget

[ctx: Menu of Productivity]
en: Calendar
sv: Kalender

[ctx: Menu of Productivity]
en: Database
sv: Databas

[ctx: Menu of Productivity]
en: Finance
sv: Finans

[ctx: Menu of Productivity]
en: Word Processor
sv: Ordbehandlare

[ctx: Menu of Utilities]
en: Text Editors
sv: Textredigerare

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Web Browsers
sv: Webbläsare

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: All
sv: Alla

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Featured
sv: I blickfånget

[ctx: Menu of Games]
en: Adventure
sv: Äventyr

[ctx: Menu of Games]
en: Arcade
sv: Arkad

[ctx: Menu of Games]
en: Blocks
sv: Klossar

[ctx: Menu of Games]
en: Board
sv: Brädspel

[ctx: Menu of Games]
en: Card
sv: Kort

[ctx: Menu of Games]
en: Emulators
sv: Emulatorer

[ctx: Menu of Games]
en: Kids
sv: Barn

[ctx: Menu of Games]
en: Logic
sv: Logik

[ctx: Menu of Games]
en: Role Playing
sv: Rollspel

[ctx: Menu of Games]
en: Sports
sv: Sport

[ctx: Menu of Games]
en: Strategy
sv: Strategi

[ctx: Menu of Communication & News]
en: All
sv: Alla

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Featured
sv: I blickfånget

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Chat
sv: Chatt

[ctx: Menu of Education & Science]
en: All
sv: Alla

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Featured
sv: I blickfånget

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Artificial Intelligence
sv: Artificiell intelligens

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Astronomy
sv: Astronomi

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Chemistry
sv: Kemi

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Languages
sv: Språk

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Math
sv: Matematik

[ctx: Menu of Communication & News]
en: News
sv: Nyheter

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Robotics
sv: Robotik

[ctx: Menu of Art]
en: Art
sv: Konst

[ctx: Menu of Reference]
en: Biography
sv: Biografi

[ctx: Menu of Reference]
en: Comics
sv: Serietidningar

[ctx: Menu of Reference]
en: Fiction
sv: Skönlitteratur

[ctx: Menu of Reference]
en: Health
sv: Hälsa

[ctx: Menu of Reference]
en: History
sv: Historia

[ctx: Menu of Reference]
en: Lifestyle
sv: Livsstil

[ctx: Menu of Reference]
en: Politics
sv: Politik

[ctx: Menu of Reference]
en: Sports
sv: Sport

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: All
sv: Alla

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Featured
sv: I blickfånget

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Debuggers
sv: Felsökare

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: IDEs
sv: IDE-miljöer

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Codecs
sv: Kodekar

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Hardware Drivers
sv: Hårdvarudrivrutiner

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Fonts
sv: Typsnitt

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Input Sources
sv: Inmatningskällor

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Language Packs
sv: Språkpaket

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Localization
sv: Lokalisering

note: Translators: this is a menu category
en: Create
sv: Skapa

note: Translators: this is a menu category
en: Work
sv: Arbeta

note: Translators: this is a menu category
en: Play
sv: Spela

note: Translators: this is a menu category
en: Socialize
sv: Var social

note: Translators: this is a menu category
en: Learn
sv: Lär dig

note: Translators: this is a menu category
en: Develop
sv: Utveckla

note: Translators: this is a menu category
en: Codecs
sv: Kodekar

note: Translators: this is a menu category
en: Hardware Drivers
sv: Hårdvarudrivrutiner

note: Translators: this is a menu category
en: Fonts
sv: Typsnitt

note: Translators: this is a menu category
en: Input Sources
sv: Inmatningskällor

note: Translators: this is a menu category
en: Language Packs
sv: Språkpaket

note: Translators: this is a menu category
en: Localization
sv: Lokalisering

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that an app * has been successfully installed TRANSLATORS: this is the summary of a notification that a component
en: %s is now installed
sv: %s har installerats

note: TRANSLATORS: an app has been installed, but * needs a reboot to complete the installation
en: A restart is required for the changes to take effect.
sv: En omstart krävs för att ändringarna ska börja gälla.

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that an app * has been successfully installed
en: App is ready to be used.
sv: Programmet är redo att användas.

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: System updates are now installed
sv: Systemuppdateringar har nu installerats

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: Recently installed updates are available to review
sv: Nyligen installerade uppdateringar finns tillgängliga för granskning

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart
sv: Starta om

en: Launch
sv: Starta

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Software?
sv: Installera programvara?

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Third-Party Software?
sv: Installera tredjepartsprogramvara?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Software Repository?
sv: Aktivera programförråd?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Third-Party Software Repository?
sv: Aktivera programförråd från tredje part?

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is not <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">free and open source software</a>, and is provided by “%s”.
sv: %s är inte <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">programvara med fri och öppen källkod</a>, och tillhandahålls av ”%s”.

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is provided by “%s”.
sv: %s tillhandahålls av ”%s”.

en: This software repository must be enabled to continue installation.
sv: Detta programförråd måste vara aktiverat för att fortsätta installation.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use %s in some countries.
sv: Det kan vara olagligt att installera eller använda %s i vissa länder.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use this codec in some countries.
sv: Det kan vara olagligt att installera eller använda denna kodek i vissa länder.

note: TRANSLATORS: this is button text to not ask about non-free content again
en: Don’t _Warn Again
sv: _Varna inte igen

note: TRANSLATORS: button text
en: Enable and _Install
sv: Aktivera och _installera

note: TRANSLATORS: these are show_detailed_error messages from the * package manager no mortal is supposed to understand, * but google might know what they mean
en: Detailed errors from the package manager follow:
sv: Detaljerat felmeddelande från pakethanteraren lyder:

en: Details
sv: Detaljer

note: TRANSLATORS: button text
en: _Close
sv: S_täng

note: Translators: an accept button label, in a Cancel/Accept dialog
en: _Accept
sv: _Acceptera

note: TRANSLATORS: we've just live-updated some apps
en: An update has been installed | Updates have been installed
sv[0]: En uppdatering har installerats
sv[1]: Uppdateringar har installerats

note: TRANSLATORS: we've just removed some apps
en: An app has been removed | Apps have been removed
sv[0]: Ett program har tagits bort
sv[1]: Program har tagits bort

note: TRANSLATORS: the new apps will not be run until we restart
en: A restart is required for it to take effect. | A restart is required for them to take effect.
sv[0]: En omstart krävs för att den ska börja gälla.
sv[1]: En omstart krävs för att de ska börja gälla.

note: TRANSLATORS: button text
en: Not Now
sv: Inte nu

note: TRANSLATORS: something happened less than 5 minutes ago
en: Just now
sv: Just nu

en: %d minute ago | %d minutes ago
sv[0]: %d minut sedan
sv[1]: %d minuter sedan

en: %d hour ago | %d hours ago
sv[0]: %d timme sedan
sv[1]: %d timmar sedan

en: %d day ago | %d days ago
sv[0]: %d dag sedan
sv[1]: %d dagar sedan

en: %d week ago | %d weeks ago
sv[0]: %d vecka sedan
sv[1]: %d veckor sedan

en: %d month ago | %d months ago
sv[0]: %d månad sedan
sv[1]: %d månader sedan

en: %d year ago | %d years ago
sv[0]: %d år sedan
sv[1]: %d år sedan

note: TRANSLATORS: this is a what we use in notifications if the app's name is unknown
en: An app
sv: Ett program

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional MIME types.
en: %s is requesting additional file format support.
sv: %s efterfrågar ytterligare stöd för filformat.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional MIME Types Required
sv: Ytterligare MIME-typer krävs

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional fonts.
en: %s is requesting additional fonts.
sv: %s efterfrågar ytterligare typsnitt.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Fonts Required
sv: Ytterligare typsnitt krävs

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional codecs.
en: %s is requesting additional multimedia codecs.
sv: %s efterfrågar ytterligare multimediakodekar.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Multimedia Codecs Required
sv: Ytterligare multimediakodekar krävs

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional printer drivers.
en: %s is requesting additional printer drivers.
sv: %s efterfrågar ytterligare skrivardrivrutiner.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Printer Drivers Required
sv: Ytterligare skrivardrivrutiner krävs

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app wants to install additional packages.
en: %s is requesting additional packages.
sv: %s efterfrågar ytterligare paket.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Packages Required
sv: Ytterligare paket krävs

note: TRANSLATORS: this is a button that launches gnome-software
en: Find in Software
sv: Sök i Programvara

en: _Show More
sv: _Visa mer

en: _Show Less
sv: _Visa mindre

en: Removing…
sv: Ta bort…

en: Requires restart to finish install
sv: Kräver omstart för att slutföra installation

en: Requires restart to finish remove
sv: Kräver omstart för att slutföra borttagning

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be installed soon
en: Pending installation…
sv: Väntar på att installeras…

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be updated soon
en: Pending update…
sv: Väntar på att uppdateras…

note: Translators: This string is shown when downloading an app before install.
en: Downloading…
sv: Hämtar…

note: Translators: This string is shown when preparing to download and install an app.
en: Preparing…
sv: Förbereder…

note: Translators: This string is shown when uninstalling an app.
en: Uninstalling…
sv: Avinstallerar…

note: Translators: the "%s" is replaced with an app name
en: %s is not installed, but it still has data present.
sv: %s är inte installerat men har fortfarande kvar data.

en: _Restart
sv: _Starta om

note: TRANSLATORS: this is a button that allows the apps to * be installed. * The ellipsis indicates that further steps are required, * e.g. enabling software repositories or the like
en: _Install…
sv: _Installera…

note: Translators: %s is the user-visible app name
en: %s will appear in US English
sv: %s kommer visas på amerikansk engelska

en: This app will appear in US English
sv: Detta program kommer visas på amerikansk engelska

en: This software will appear in US English
sv: Denna programvara kommer visas på amerikansk engelska

en: Help _Translate
sv: Hjälp _till att översätta

note: Translators: the '%s' is replaced with a developer name or a project group
en: Other Apps by %s
sv: Andra program av %s

note: Translators: the first %s is replaced with the developer name, the second %s is replaced with the app id
en: Developer %s has proven the ownership of %s
sv: Utvecklaren %s har bevisat ägarskapet för %s

note: Translators: the %s is replaced with the app id
en: Developer has proven the ownership of %s
sv: Utvecklaren har bevisat ägarskapet för %s

note: TRANSLATORS: we need a remote server to process
en: You need internet access to write a review
sv: Du behöver vara ansluten till internet för att skriva ett omdöme

en: This app is no longer receiving updates, including security fixes
sv: Detta program tar inte längre emot uppdateringar, inklusive säkerhetsfixar

en: This app is already provided by your distribution and should not be replaced.
sv: Detta program tillhandahålls redan av din distribution och bör inte ersättas.

en: This app doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
sv: Detta program tillhandahåller inte någon länk till webbplats, kodförråd eller ärendehanteringssystem.

en: This software is no longer receiving updates, including security fixes
sv: Denna programvara tar inte längre emot uppdateringar, inklusive säkerhetsfixar

en: This software is already provided by your distribution and should not be replaced.
sv: Denna programvara tillhandahålls redan av din distribution och bör inte ersättas.

en: This software doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
sv: Denna programvara tillhandahåller inte någon länk till webbplats, kodförråd eller ärendehanteringssystem.

en: Unable to find “%s”
sv: Kunde inte hitta ”%s”

en: Failed to submit review for “%s”: %s
sv: Misslyckades med att skicka in omdöme för ”%s”: %s

en: Details page
sv: Detaljsida

en: Loading App Details
sv: Läser in programdetaljer

en: Verified
sv: Verifierad

note: TRANSLATORS: A label for a button to execute the selected app.
en: _Open
sv: Ö_ppna

en: _Update
sv: _Uppdatera

note: TRANSLATORS: button text in the header when an app can be erased
en: Uninstall
sv: Avinstallera

en: Add-ons
sv: Tillägg

en: This app can only be used when there is an active internet connection.
sv: Detta program kan endast användas när det finns en fungerande internetanslutning.

en: Software Repository Included
sv: Programförråd inkluderat

en: This app includes a software repository which provides updates, as well as access to other software.
sv: Detta program inkluderar ett programförråd som tillhandahåller uppdateringar och tillgång till annan programvara.

en: No Software Repository Included
sv: Inget programförråd inkluderad

en: This app does not include a software repository. It will not be updated with new versions.
sv: Detta program inkluderar inget programförråd. Det kommer inte att uppdateras med nya versioner.

note: Translators: a repository file used for installing software has been discovered.
en: Software Repository Identified
sv: Programförråd identifierat

en: Adding this software repository will give you access to additional software and upgrades.
sv: Att lägga till denna programförråd ger dig tillgång till ytterligare programvara och uppgraderingar.

en: Only use software repositories that you trust.
sv: Använd endast programförråd som du litar på.

en: Clear app data
sv: Rensa programdata

en: D_elete Data
sv: _Ta bort data

en: No Metadata
sv: Inga metadata

en: Project _Website
sv: Projekt_webbplats

en: _Donate
sv: _Donera

en: Contribute _Translations
sv: _Bidra med översättningar

en: _Report an Issue
sv: _Rapportera ett ärende

en: _Help
sv: _Hjälp

[ctx: verb]
note: Translators: This is a verb, used on a button to ‘contact the developer’
en: _Contact
sv: _Kontakta

note: Translators: Button opening a dialog where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write R_eview
sv: Skriv _ett omdöme

note: Translators: Button opening a dialog showing all reviews for an app.
en: All Reviews
sv: Alla omdömen

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading extra metadata files…
sv: Hämtar extra metadatafiler…

note: TRANSLATORS: separator for a list of items
en:  and
sv:  och

note: TRANSLATORS: App window title for fonts installation. %s will be replaced by name of the script we're searching for.
en: Available fonts for the %s script | Available fonts for the %s scripts
sv[0]: Tillgängliga typsnitt för skriftspråket %s
sv[1]: Tillgängliga typsnitt för skriftspråken %s

note: TRANSLATORS: App window title for codec installation. %s will be replaced by actual codec name(s)
en: Available software for %s | Available software for %s
sv[0]: Tillgänglig programvara för %s
sv[1]: Tillgängliga programvaror för %s

en: Requested software not found
sv: Begärd programvara kunde inte hittas

en: Failed to find requested software
sv: Kunde inte hitta begärd programvara

note: TRANSLATORS: This string is used for codecs that weren't found
en: %s not found
sv: %s kunde inte hittas

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: on the website
sv: på webbplatsen

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available that provide the file %s.
sv: Inga program finns tillgängliga som tillhandahåller filen %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get missing apps might be found %s.
sv: Information om %s, samt alternativ för hur du införskaffar saknade program kan hittas %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available for %s support.
sv: Inga program finns tillgängliga för %s-stöd.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: %s is not available.
sv: %s är inte tillgängligt.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get an app that can support this format might be found %s.
sv: Information om %s, samt alternativ för hur du införskaffar ett program som stöder detta format kan hittas %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No fonts are available for the %s script support.
sv: Inga typsnitt som stöder skriftspråket %s finns tillgängliga.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional fonts might be found %s.
sv: Information om %s, samt alternativ för hur du införskaffar ytterligare typsnitt kan hittas %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No addon codecs are available for the %s format.
sv: Inga kodek-tillägg finns tillgängliga för %s-formatet.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format might be found %s.
sv: Information om %s, samt alternativ för hur du införskaffar en kodek som kan spela detta format kan hittas %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No Plasma resources are available for %s support.
sv: Inga Plasma-resurser finns tillgängliga för %s-stöd.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional Plasma resources might be found %s.
sv: Information om %s, samt alternativ för hur du införskaffar ytterligare Plasma-resurser kan hittas %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No printer drivers are available for %s.
sv: Inga skrivardrivrutiner finns tillgängliga för %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a driver that supports this printer might be found %s.
sv: Information om %s, samt alternativ för hur du införskaffar en drivrutin som stöder denna skrivare kan hittas %s.

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: the documentation
sv: dokumentationen

note: TRANSLATORS: no codecs were found. The first %s will be replaced by actual codec name(s), the second %s is the app name, which requested the codecs, the third %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information. | Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information.
sv[0]: %s som begärdes av %s kunde inte hittas. Se %s för mer information.
sv[1]: %s som begärdes av %s kunde inte hittas. Se %s för mer information.

note: TRANSLATORS: no codecs were found. First %s will be replaced by actual codec name(s), second %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information. | Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information.
sv[0]: %s som du sökte efter kunde inte hittas. Se %s för mer information.
sv[1]: %s som du sökte efter kunde inte hittas. Se %s för mer information.

en: Failed to find any search results: %s
sv: Kunde inte hitta några sökresultat: %s

en: %s file format
sv: %s-filformat

en: Install _All
sv: Installera _alla

en: Unable to Find Requested Software
sv: Kan inte hitta begärd programvara

en: Codecs page
sv: Kodeksida

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: Featured Apps List
sv: Lista över program i blickfånget

en: Desktop Support
sv: Skrivbordsstöd

en: Supports being used on a large screen
sv: Stöder att användas på en stor skärm

en: Desktop Support Unknown
sv: Okänt skrivbordsstöd

en: Not enough information to know if large screens are supported
sv: Det saknas information för att kunna veta om stora skärmar stöds

en: Requires a large screen
sv: Kräver en stor skärm

en: Desktop Not Supported
sv: Skrivbord stöds inte

en: Cannot be used on a large screen
sv: Kan inte användas på en stor skärm

en: Mobile Support
sv: Mobilstöd

en: Supports being used on a small screen
sv: Stöder att användas på en liten skärm

en: Mobile Support Unknown
sv: Okänt mobilstöd

en: Not enough information to know if small screens are supported
sv: Det saknas information för att kunna veta om små skärmar stöds

en: Requires a small screen
sv: Kräver en liten skärm

en: Mobile Not Supported
sv: Mobil stöds inte

en: Cannot be used on a small screen
sv: Kan inte användas på en liten skärm

en: Keyboard Support
sv: Tangentbordsstöd

en: Keyboard Support Unknown
sv: Okänt tangentbordsstöd

en: Not enough information to know if keyboards are supported
sv: Det saknas information för att kunna veta om skrivbord stöds

en: Keyboard Required
sv: Tangentbord krävs

en: Supports keyboards
sv: Stöder tangentbord

en: Keyboard Not Supported
sv: Tangentbord stöds inte

en: Cannot be used with a keyboard
sv: Kan inte användas med ett tangentbord

en: Mouse Support
sv: Musstöd

en: Requires a mouse or pointing device
sv: Kräver en mus eller ett pekdon

en: Mouse Support Unknown
sv: Okänt musstöd

en: Not enough information to know if mice or pointing devices are supported
sv: Det saknas information för att kunna veta om möss eller pekdon stöds

en: Mouse Required
sv: Mus krävs

en: Supports mice and pointing devices
sv: Stöder möss och pekdon

en: Mouse Not Supported
sv: Mus stöds inte

en: Cannot be used with a mouse or pointing device
sv: Kan inte användas med en mus eller ett pekdon

en: Touchscreen Support
sv: Pekskärmsstöd

en: Touchscreen Support Unknown
sv: Okänt pekskärmsstöd

en: Not enough information to know if touchscreens are supported
sv: Det saknas information för att kunna veta om pekskärmar stöds

en: Touchscreen Required
sv: Pekskärm krävs

en: Supports touchscreens
sv: Stöder pekskärmar

en: Touchscreen Not Supported
sv: Pekskärm stöds inte

en: Cannot be used with a touchscreen
sv: Kan inte användas med en pekskärm

en: Gamepad Required
sv: Handkontroll krävs

en: Requires a gamepad
sv: Kräver en handkontroll

en: Gamepad Support
sv: Handkontrollsstöd

en: Supports gamepads
sv: Stöder handkontroller

note: Translators: It’s unknown whether this app is supported on * the current hardware. The placeholder is the app name.
en: %s probably works on this device
sv: %s fungerar troligen på denna enhet

note: Translators: The app will work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s works on this device
sv: %s fungerar på denna enhet

note: Translators: The app will possbily work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s possibly works on this device
sv: %s fungerar kanske på denna enhet

note: Translators: The app may not work fully on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work properly on this device
sv: %s kommer inte fungera som det ska på denna enhet

note: Translators: The app will not work properly on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work on this device
sv: %s kommer inte fungera på denna enhet

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the hardware support/requirements of an app
en: Hardware Support
sv: Hårdvarustöd

en: Navigation
sv: Navigering

en: Navigate to Explore Page
sv: Navigera till sidan Utforska

en: Navigate to Installed Page
sv: Navigera till sidan Installerat

en: Navigate to Updates Page
sv: Navigera till sidan Uppdateringar

en: Open Search Bar
sv: Öppna sökrad

en: Windows
sv: Fönster

en: Open Preferences
sv: Öppna inställningar

en: Open Software Repositories
sv: Öppna programförråd

en: Help
sv: Hjälp

en: Open Keyboard Shortcuts
sv: Öppna tangentbordsgenvägar

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: This is in the context of a list of apps which are installed on the system.
en: Installed
sv: Installerade

en: Installed page
sv: Installerat-sida

en: In Progress
sv: Pågående

note: origin_ui on a remote is the repo dialogue section name, * not the remote title
en: Apps
sv: Program

en: Web Apps
sv: Webbapplikationer

en: System Apps
sv: Systemprogram

en: Community Built
sv: Gemenskapsbyggd

en: _Get Involved
sv: _Engagera dig

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
sv: Detta program utvecklas öppet av en internationell gemenskap, och är släppt under <a href="%s">licensen %s</a>.
    
    Du kan bidra och hjälpa till att göra det ännu bättre.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
sv: Detta program utvecklas öppet av en internationell gemenskap, och är släppt under licensen %s.
    
    Du kan bidra och hjälpa till att göra det ännu bättre.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
sv: Denna programvara utvecklas öppet av en internationell gemenskap, och är släppt under <a href="%s">licensen %s</a>.
    
    Du kan bidra och hjälpa till att göra den ännu bättre.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
sv: Denna programvara utvecklas öppet av en internationell gemenskap, och är släppt under licensen %s.
    
    Du kan bidra och hjälpa till att göra den ännu bättre.

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under.
en: Unknown License
sv: Okänd licens

en: _Learn More
sv: _Läs mer

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
sv: Detta program anger inte vilken licens det utvecklas under, och kan vara proprietärt. Det kan vara osäkert på sätt som är svåra att upptäcka, och det kan ändras utan att du kan se vad som ändrats.
    
    Du kan kanske, eller kanske inte bidra till detta program.

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
sv: Denna programvara anger inte vilken licens den utvecklas under, och kan vara proprietär. Den kan vara osäker på sätt som är svåra att upptäcka, och den kan ändras utan att du kan se vad som ändrats.
    
    Du kan kanske, eller kanske inte bidra till denna programvara.

note: Translators: This is used for "License    Proprietary"
en: Proprietary
sv: Proprietär

en: This app is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this app.
sv: Detta program utvecklas inte öppet, så endast dess utvecklare vet hur det fungerar. Det kan vara osäkert på sätt som är svåra att upptäcka, och det kan ändras utan att du kan se vad som ändrats.
    
    Du kommer kanske inte kunna bidra till detta program.

en: This software is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this software.
sv: Denna programvara utvecklas inte öppet, så endast dess utvecklare vet hur den fungerar. Den kan vara osäker på sätt som är svåra att upptäcka, och den kan ändras utan att du kan se vad som ändrats.
    
    Du kommer kanske inte kunna bidra till denna programvara.

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Special License
sv: Speciell licens

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
sv: Detta program utvecklas under den speciella licensen <a href="%s">%s</a>.
    
    Du kan kanske, eller kanske inte bidra till detta program.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
sv: Detta program utvecklas under den speciella licensen ”%s”.
    
    Du kan kanske, eller kanske inte bidra till detta program.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
sv: Denna programvara utvecklas under den speciella licensen <a href="%s">%s</a>.
    
    Du kan kanske, eller kanske inte bidra till denna programvara.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
sv: Denna programvara utvecklas under den speciella licensen ”%s”.
    
    Du kan kanske, eller kanske inte bidra till denna programvara.

note: TRANSLATORS: initial start
en: Downloading Software Catalog
sv: Hämtar programvarukatalog

en: Loading page
sv: Läser in sida

en: Starting Up
sv: Startar

en: Moderate page
sv: Modereringssida

en: There are no reviews to moderate
sv: Det finns inga omdömen att moderera

en: Unknown source
sv: Okänd källa

note: TRANSLATORS: This is the header for package additions during * a system update
en: Additions
sv: Tillägg

note: TRANSLATORS: This is the header for package removals during * a system update
en: Removals
sv: Borttagningar

[ctx: Packages to be updated during a system upgrade]
note: TRANSLATORS: This is the header for package updates during * a system update
en: Updates
sv: Uppdateringar

note: TRANSLATORS: This is the header for package downgrades during * a system update
en: Downgrades
sv: Nedgraderingar

note: Translators: This is a clickable link on the third party repositories message dialog. It's part of a constructed sentence: "Provides access to additional software from [selected external sources]. Some proprietary software is included."
en: selected external sources
sv: utvalda externa källor

note: Translators: This is the third party repositories message dialog. The %s is replaced with "selected external sources" link. Repositories Preferences is an item from Software's main menu.
en: Provides access to additional software from %s. Some proprietary software is included.
    
    You can enable those repositories later in Software Repositories preferences.
sv: Ger åtkomst till ytterligare programvara från %s. Viss proprietär programvara har inkluderats.
    
    Du kan aktivera dessa förråd senare i inställningarna för programförråd.

note: TRANSLATORS: Heading asking whether to turn third party software repositories on of off.
en: Enable Third Party Software Repositories?
sv: Aktivera programförråd från tredje part?

note: TRANSLATORS: button to keep the third party software repositories off
en: _Ignore
sv: _Ignorera

note: TRANSLATORS: button to turn on third party software repositories TRANSLATORS: button to accept the agreement
en: _Enable
sv: _Aktivera

en: Available for your operating system
sv: Tillgängliga för operativsystemet

note: Translators: the '%s' is replaced with the distribution name, constructing for example: "Available for Fedora Linux"
en: Available for %s
sv: Tillgängliga för %s

note: Translators: This is the title of the main page of the UI.
en: Explore
sv: Utforska

en: Overview page
sv: Översiktssida

note: Translators: This is a heading for a section with all available apps.
en: Available Apps
sv: Tillgängliga program

note: Translators: This is a heading for a list of categories.
en: Other Categories
sv: Andra kategorier

en: No App Data Found
sv: Inga programdata hittades

[ctx: Distribution name]
en: Unknown
sv: Okänt

en: User declined installation
sv: Användaren nekade installation

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and * '%s' is an app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Prepare %s
sv: Förbered %s

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * repository name, e.g. 'GNOME Nightly'
en: Are you sure you want to remove the %s repository?
sv: Är du säker att du vill ta bort förrådet %s?

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: All apps from %s will be uninstalled, and you will have to re-install the repository to use them again.
sv: Alla program från %s kommer att avinstalleras, och du måste installera om förrådet för att använda dem igen.

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Uninstall %s?
sv: Avinstallera %s?

en: App Settings & Data
sv: Inställningar och data för program

note: Translators: the '%s' is replaced with the app name
en: It will not be possible to use %s after removal.
sv: Det kommer inte vara möjligt att använda %s efter borttagning.

note: Translators: this is part of section about deleting app's data, where the 'keep' means 'keep the data'
en: _Keep
sv: _Behåll

en: Allows restoring app settings and content
sv: Tillåter återställande av programinställningar och innehåll

note: Translators: this is part of section about deleting app's data
en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Permanently deletes data to save disk space
sv: Tar permanent bort data för att spara diskutrymme

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: It will not be possible to use %s after removal. App data and settings will be kept on disk, to allow restoring the app in the future.
sv: Det kommer inte vara möjligt att använda %s efter borttagning. Programdata och inställningar kommer bevaras på disk för att möjliggöra att återställa programmet i framtiden.

note: TRANSLATORS: this is button text to remove the app
en: _Uninstall
sv: _Avinstallera

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Software Updates
sv: Programvaruuppdateringar

en: _Automatic
sv: _Automatiska

en: Automatically check for and download updates
sv: Sök och hämta uppdateringar automatiskt

en: _Manual
sv: _Manuella

en: Checking for and downloading updates must be done manually
sv: Att söka och hämta uppdateringar måste göras manuellt

en: Automatic Update _Notifications
sv: _Aviseringar för automatiska uppdateringar

en: Notify when updates have been automatically installed
sv: Meddela då uppdateringar har installerats automatiskt

en: Content Filters
sv: Innehållsfilter

en: Only Show _Free Software
sv: Visa endast _fri programvara

en: Hide proprietary software when browsing and searching
sv: Dölj proprietär programvara vid bläddring och sökning

en: Only Show _Verified Developers
sv: Visa endast _verifierade utvecklare

en: Show only apps from developers whose identity has been verified
sv: Visa endast program från utvecklare vars identitet har verifierats

en: Checking for and downloading updates uses data and power. Automatic update features are therefore paused when on metered network connections and when power saver is on.
sv: Att söka och hämta uppdateringar använder data och ström. Automatiska uppdateringsfunktioner är därför pausade på nätverksanslutningar med datakvot och när strömsparare är på.

note: TRANSLATORS: This is a text displayed during a distro upgrade. %s will be replaced by the name and version of distro, e.g. 'Fedora 23'.
en: Installed software is incompatible with %s, and will be automatically removed during upgrade.
sv: Installerad programvara är inte kompatibel med %s, och kommer tas bort automatiskt under uppgraderingen.

en: Incompatible Software
sv: Inkompatibel programvara

en: _Upgrade
sv: _Uppgradera

note: TRANSLATORS: The '%s' is replaced with a repository name, like "Fedora Modular - x86_64"
en: Software that has been installed from “%s” will cease to receive updates.
sv: Programvara som har installerats från ”%s” kommer inte längre att erhålla uppdateringar.

en: Disable Repository?
sv: Inaktivera förråd?

en: Remove Repository?
sv: Ta bort förråd?

note: TRANSLATORS: this is button text to disable a repo
en: _Disable
sv: _Inaktivera

note: TRANSLATORS: this is button text to remove a repo
en: _Remove
sv: _Ta bort

en: Enable New Repositories
sv: Aktivera nya förråd

en: Turn on new repositories when they are added.
sv: Slå på nya förråd när de läggs till.

note: TRANSLATORS: this is the clickable * link on the third party repositories info bar
en: more information
sv: mer information

note: TRANSLATORS: this is the third party repositories info bar. The '%s' is replaced with a link consisting a text "more information", which constructs a sentence: "Additional repositories from selected third parties - more information."
en: Additional repositories from selected third parties — %s.
sv: Ytterligare utvalda förråd från tredje part — %s.

en: Fedora Third Party Repositories
sv: Tredjepartsförråd för Fedora

note: TRANSLATORS: this is the fallback text we use if we can't figure out the name of the operating system
en: the operating system
sv: operativsystemet

note: TRANSLATORS: This is the description text displayed in the Software Repositories dialog. %s gets replaced by the name of the actual distro, e.g. Fedora.
en: These repositories supplement the default software provided by %s.
sv: Dessa förråd kompletterar den standardprogramvara som tillhandahålls av %s.

en: Software Repositories
sv: Programförråd

en: No Repositories
sv: Inga förråd

note: TRANSLATORS: This string states how many apps have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of apps.
en: %u app installed | %u apps installed
sv[0]: %u program installerat
sv[1]: %u program installerade

note: TRANSLATORS: This string states how many add-ons have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of add-ons.
en: %u add-on installed | %u add-ons installed
sv[0]: %u tillägg installerat
sv[1]: %u tillägg installerade

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of apps, and the translated * string will be substituted in
en: %u app | %u apps
sv[0]: %u program
sv[1]: %u program

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of add-ons, and the translated * string will be substituted
en: %u add-on | %u add-ons
sv[0]: %u tillägg
sv[1]: %u tillägg

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The first placeholder is the translated string “%u app” or * “%u apps”. The second placeh
en: %s and %s installed | %s and %s installed
sv[0]: %s och %s installerade
sv[1]: %s och %s installerade

en: Checking installed software…
sv: Kontrollerar installerad programvara…

en: Remove
sv: Ta bort

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really bad app
en: Hate it
sv: Hatar det

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		Not a great app
en: Don’t like it
sv: Tycker inte om det

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A fairly-good app
en: It’s OK
sv: Det är OK

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A good app
en: Like it
sv: Tycker om det

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really awesome app
en: Love it
sv: Älskar det

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		No star has been clicked yet
en: Select a Star to Leave a Rating
sv: Välj en stjärna för att lämna ett betyg

note: TRANSLATORS: the review can't just be copied and pasted
en: Please take more time writing the review
sv: Ta mer tid på dig att skriva omdömet

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: Please choose a star rating
sv: Välj ett stjärnbetyg

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too short
sv: Sammanfattningen är för kort

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too long
sv: Sammanfattningen är för lång

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too short
sv: Beskrivningen är för kort

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too long
sv: Beskrivningen är för lång

note: Translators: Title of the dialog box where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write a Review
sv: Skriv ett omdöme

note: Translators: A button to publish the user's opinion about the app.
en: _Send
sv: _Skicka

en: Please provide a rating, summary and review text. Reviews should not be used to report problems: instead, contact the developer or your support provider.
sv: Tillhandahåll ett betyg, sammanfattning och recension. Recensioner ska inte användas för att rapportera problem: kontakta i stället utvecklaren eller din supportkontakt.

en: Review Summary
sv: Sammanfattning av omdöme

[ctx: app review]
note: Translators: This is where the users enter their opinions about the apps.
en: Write a short review
sv: Skriv ett kort omdöme

en: Find what data is sent in our <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">privacy policy</a>. The full name attached to your account will be shown publicly.
sv: Se vilka data som skickas i vår <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">sekretesspolicy</a>. Det fullständiga namnet som är kopplat till ditt konto kommer att visas offentligt.

en: %u review total | %u reviews total
sv[0]: %u recension totalt
sv[1]: %u recensioner totalt

en: out of 5 stars
sv: av 5 stjärnor

[ctx: Reviewer name]
note: TRANSLATORS: this is when a user doesn't specify a name
en: Unknown
sv: Okänt

note: TRANSLATORS: we explain what the action is going to do
en: You can report reviews for abusive, rude, or discriminatory behavior.
sv: Du kan rapportera omdömen för kränkande, oförskämt eller diskriminerande beteende.

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Once reported, a review will be hidden until it has been checked by an administrator.
sv: När det är rapporterat kommer omdömet att döljas tills det har kontrollerats av en administratör.

note: TRANSLATORS: window title when * reporting a user-submitted review * for moderation
en: Report Review?
sv: Rapportera omdöme?

note: TRANSLATORS: button text when * sending a review for moderation
en: _Report
sv: _Rapportera

note: Translators: Users can express their opinions about other users' opinions about the apps.
en: Was this review useful to you?
sv: Var detta omdöme användbart för dig?

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

note: Translators: Button text for indifference, only used when moderating
en: Meh
sv: Bah

en: Report…
sv: Rapportera…

en: Remove…
sv: Ta bort…

en: App isn’t sandboxed but the distribution has checked that it is not malicious
sv: Programmet körs inte i sandlåda men distributionen har kontrollerat att det inte är skadligt

en: Check that you trust the vendor, as the app isn’t sandboxed
sv: Kontrollera att du litar på leverantören, eftersom programmet inte körs i sandlåda

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Permissions
sv: Ingen behörighet

en: App is fully sandboxed
sv: Programmet körs fullständigt i sandlåda

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Network Access
sv: Nätverksåtkomst

en: Can access the internet
sv: Kan ansluta till internet

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Network Access
sv: Ingen nätverksåtkomst

en: Cannot access the internet
sv: Kan inte ansluta till internet

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses System Services
sv: Använder systemtjänster

en: Can request data from system services
sv: Kan begära data från systemtjänster

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses Session Services
sv: Använder sessionstjänster

en: Can request data from session services
sv: Kan begära data från sessionstjänster

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Device Access
sv: Åtkomst till användarenheter

en: Can access devices such as webcams or gaming controllers
sv: Kan komma åt enheter som webbkameror eller spelkontroller

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No User Device Access
sv: Ingen åtkomst till användarenheter

en: Cannot access devices such as webcams or gaming controllers
sv: Kan inte komma åt enheter som webbkameror eller spelkontroller

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Input Device Access
sv: Åtkomst till inmatningsenheter

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Microphone Access
sv: Åtkomst till mikrofon

en: Can listen using microphones without asking permission
sv: Kan lyssna på mikrofoner utan att be om tillåtelse

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: System Device Access
sv: Åtkomst till systemenheter

en: Can access system devices which require elevated permissions
sv: Kan komma åt systemenheter som kräver höjda behörigheter

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Screen Contents Access
sv: Åtkomst till skärminnehåll

en: Can access the contents of the screen or other windows
sv: Kan komma åt innehållet på skärmen eller andra fönster

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Legacy Windowing System
sv: Gammalt fönstersystem

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Arbitrary Permissions
sv: Godtyckliga behörigheter

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Settings
sv: Användarinställningar

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read/Write Access
sv: Läs/skrivåtkomst för hela filsystemet

en: Can read and write all data on the file system
sv: Kan läsa och skriva alla data på filsystemet

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read/Write Access
sv: Läs/skrivåtkomst för hemmapp

en: Can read and write all data in your home directory
sv: Kan läsa och skriva alla data i din hemkatalog

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read Access
sv: Läsåtkomst för hela filsystemet

en: Can read all data on the file system
sv: Kan läsa alla data på filsystemet

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read Access
sv: Läsåtkomst för hemmapp

en: Can read all data in your home directory
sv: Kan läsa alla data i din hemkatalog

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read/Write Access
sv: Läs/skrivåtkomst för hämtningsmapp

en: Can read and write all data in your downloads directory
sv: Kan läsa och skriva alla data i din hämtningskatalog

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read Access
sv: Läsåtkomst för hämtningsmapp

en: Can read all data in your downloads directory
sv: Kan läsa alla data i din hämtningskatalog

en: Can read and write all data in the directory
sv: Kan läsa och skriva alla data i katalogen

en: Can read all data in the directory
sv: Kan läsa alla data i katalogen

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No File System Access
sv: Ingen filsystemsåtkomst

en: Cannot access the file system at all
sv: Kan inte komma åt filsystemet alls

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: App developer is verified
sv: Programmets utvecklare har verifierats

en: The developer of this app has been verified to be who they say they are
sv: Utvecklaren av detta program har bekräftats vara den de påstår sig vara

note: Translators: This indicates an app uses an outdated SDK. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Insecure Dependencies
sv: Osäkra beroenden

en: Software or its dependencies are no longer supported and may be insecure
sv: Programvaran eller dess beroenden stöds inte längre och kan vara osäker

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
sv: Detta program anger inte vilken licens det utvecklas under, och kan vara proprietärt

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
sv: Denna programvara anger inte vilken licens den utvecklas under, och kan vara proprietär

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Proprietary Code
sv: Proprietär kod

en: The source code is not public, so it cannot be independently audited and might be unsafe
sv: Källkoden är inte offentlig, så oberoende granskning kan inte utföras och koden kan vara osäker

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”
sv: Detta program utvecklas under den speciella licensen ”%s”

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”
sv: Denna programvara utvecklas under den speciella licensen ”%s”

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Auditable Code
sv: Granskningsbar kod

en: The source code is public and can be independently audited, which makes the app more likely to be safe
sv: Källkoden är offentlig, så oberoende granskning kan utföras, vilket gör programmet mer troligt att vara säkert

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * The placeholder is the app name.
en: %s is privileged
sv: %s är privilegierat

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is safe
sv: %s är säkert

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is probably safe
sv: %s är troligen säkert

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is potentially unsafe
sv: %s är potentiellt osäkert

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is unsafe
sv: %s är osäkert

[ctx: Unknown license]
note: Translators: This is used for "License    Unknown"
en: Unknown
sv: Okänd

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the permissions of an app
en: Safety
sv: Säkerhet

en: License
sv: Licens

note: Translators: This is a heading for a row showing the origin/source of an app (such as ‘flathub’).
en: Source
sv: Källa

en: Outdated SDK version
sv: Föråldrad SDK-version

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the previous screenshot in the screenshot carousel.
en: Previous Screenshot
sv: Föregående skärmbild

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the next screenshot in the screenshot carousel.
en: Next Screenshot
sv: Nästa skärmbild

note: Translators: Shortened form of “no screenshots available” when showing an app’s details.
en: No Screenshots
sv: Inga skärmbilder

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot and * we get back 404
en: Screenshot not found
sv: Skärmbild kunde inte hittas

note: TRANSLATORS: possibly image file corrupt or not an image
en: Failed to load image
sv: Misslyckades med att läsa in bild

note: TRANSLATORS: this is when we request a screenshot size that * the generator did not create or the parser did not add
en: Screenshot size not found
sv: Skärmbildsstorlek kunde inte hittas

note: TRANSLATORS: this is when we try create the cache directory * but we were out of space or permission was denied
en: Could not create cache
sv: Kunde inte skapa katalog för temporärlagring

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot * that was not a valid URL
en: Screenshot not valid
sv: Skärmbilden är ogiltig

note: TRANSLATORS: this is when networking is not available
en: Screenshot not available
sv: Skärmbilden inte tillgänglig

en: Screenshot
sv: Skärmbild

note: TRANSLATORS: this is when there are too many search results * to show in in the search page
en: %u more match | %u more matches
sv[0]: %u träff till
sv[1]: %u träffar till

en: Search page
sv: Söksida

en: Search for Apps
sv: Sök efter program

en: No App Found
sv: Inget program hittades

note: TRANSLATORS: this is part of the in-app notification, * where the %s is the truncated hostname, e.g. * 'alt.fedoraproject.org' * where the %s is the origin id, e.g. 'fedora' * where the %s is a multi-word localised app name * e.g. 'Getting things GNOME!"
en: “%s”
sv: ”%s”

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates
sv: Kunde inte hämta uppdateringar

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download firmware updates
sv: Kunde inte hämta uppdateringar för fast programvara

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: internet access required
sv: Kunde inte uppdatera: internetåtkomst krävs

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: not enough disk space
sv: Kunde inte uppdatera: för lite diskutrymme

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: authentication required
sv: Kunde inte uppdatera: autentisering krävs

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: invalid authentication
sv: Kunde inte uppdatera: ogiltig autentisering

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: permission required
sv: Kunde inte uppdatera: behörighet krävs

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to get list of updates
sv: Kunde inte hämta lista över uppdateringar

en: Unable to install: download failed
sv: Kunde inte installera: hämtning misslyckades

en: Unable to install: missing runtime
sv: Kunde inte installera: exekveringsmiljö saknas

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s
sv: Kunde inte installera %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: internet access required
sv: Kunde inte installera: internetåtkomst krävs

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: invalid app format
sv: Kunde inte installera: ogiltigt programformat

en: Unable to install: not enough disk space
sv: Kunde inte installera: för lite diskutrymme

en: Unable to install: authentication required
sv: Kunde inte installera: autentisering krävs

en: Unable to install: invalid authentication
sv: Kunde inte installera: ogiltig autentisering

en: Unable to install: permission required
sv: Kunde inte installera: behörighet krävs

en: Unable to install: device must be plugged in
sv: Kunde inte installera: enheten måste vara inkopplad

en: Unable to install: low battery
sv: Kunde inte installera: låg batterinivå

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: download failed
sv: Kunde inte uppdatera: hämtning misslyckades

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: device must be plugged in
sv: Kunde inte uppdatera: enheten måste vara inkopplad

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: low battery
sv: Kunde inte uppdatera: låg batterinivå

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s
sv: Kunde inte uppdatera %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates
sv: Kunde inte installera uppdateringar

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade
sv: Kunde inte uppgradera

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: download failed
sv: Kunde inte uppgradera: hämtning misslyckades

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: internet access required
sv: Kunde inte uppgradera: internetåtkomst krävs

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: not enough disk space
sv: Kunde inte uppgradera: för lite diskutrymme

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: authentication required
sv: Kunde inte uppgradera: autentisering krävs

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: invalid authentication
sv: Kunde inte uppgradera: ogiltig autentisering

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: permission required
sv: Kunde inte uppgradera: behörighet krävs

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: device must be plugged in
sv: Kunde inte uppgradera: enheten måste vara inkopplad

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: low battery
sv: Kunde inte uppgradera: låg batterinivå

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication required
sv: Kunde inte avinstallera: autentisering krävs

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication invalid
sv: Kunde inte avinstallera: ogiltig autentisering

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: permission required
sv: Kunde inte avinstallera: behörighet krävs

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: device must be plugged in
sv: Kunde inte avinstallera: enheten måste vara inkopplad

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: low battery
sv: Kunde inte avinstallera: låg batterinivå

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s
sv: Kunde inte avinstallera %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the '%s' is replaced with the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to launch %s
sv: Kunde inte starta %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification TRANSLATORS: we failed to get a proper error code
en: Sorry, something went wrong
sv: Något gick tyvärr fel

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Not enough disk space for operation
sv: För lite diskutrymme för åtgärden

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: file type not supported
sv: Kunde inte installera: filtypen stöds inte

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: authentication failed
sv: Kunde inte installera: autentisering misslyckades

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install
sv: Kunde inte installera

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to contact %s
sv: Kunde inte kontakta %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the 'Software' means this app, aka 'GNOME Software'.
en: Restart Software to use new plugins
sv: Starta om Programvara för att använda nya insticksmoduler

note: TRANSLATORS: need to be connected to the AC power
en: Device needs to be plugged in
sv: Enheten måste vara inkopplad

note: TRANSLATORS: not enough juice to do this safely
en: Battery level is too low
sv: Batterinivån är för låg

en: _Software Repositories
sv: _Programförråd

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: Search
sv: Sök

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Search apps
sv: Sök program

note: Translators: A label for a button to show all available software.
en: _Explore
sv: _Utforska

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: A label for a button to show only software which is already installed.
en: _Installed
sv: _Installerat

[ctx: Header bar button for list of apps to be updated]
note: Translators: A label for a button to show only updates which are available to install.
en: _Updates
sv: _Uppdateringar

en: Go back
sv: Gå bakåt

note: Translators: This is shown in a bubble to represent a 0 byte * storage size, so its context is “storage size: none”. The * bubble is small, so the string should be as short as * possible.
en: None
sv: Ingen

en: App Data
sv: Programdata

en: Data needed for the app to run
sv: Data som behövs för att programmet ska kunna köras

en: User Data
sv: Användardata

en: Data created by you in the app
sv: Data skapade av dig i programmet

en: Cache Data
sv: Cachedata

en: Temporary cached data
sv: Tillfälligt cachade data

en: The app itself
sv: Själva programmet

en: Required Dependencies
sv: Beroenden som krävs

en: Shared system components required by this app
sv: Delade systemkomponenter som krävs av detta program

[ctx: Download size]
en: Unknown
sv: Okänd

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the storage or download size needed for an app
en: Storage
sv: Lagring

note: Translators: Please do not translate the markup or link href
en: Cached data can be cleared from the <a href="dummy">_app settings</a>.
sv: Cachade data kan rensas från <a href="dummy">_programinställningarna</a>.

en: %s (Installed)
sv: %s (Installerad)

en: %s (Installing)
sv: %s (Installerar)

en: %s (Downloading)
sv: %s (hämtar)

en: %s (Removing)
sv: %s (Tar bort)

en: _Details
sv: _Detaljer

en: Examine Disk
sv: Undersök disk

en: Network Settings
sv: Nätverksinställningar

en: _Restart Now…
sv: Starta _om nu…

note: TRANSLATORS: this is the subtitle of the installed updates dialog window. %s will be replaced by the date when the updates were installed. The date format is defined by the locale's preferred date representation ("%x" in strftime.)
en: Installed on %s
sv: Installerade på %s

note: TRANSLATORS: this is the title of the installed updates dialog window
en: Installed Updates
sv: Installerade uppdateringar

en: No Updates Installed
sv: Inga uppdateringar installerade

en: Updates Are Out of Date
sv: Uppdateringar är inaktuella

en: Please check for available updates
sv: Sök efter tillgängliga uppdateringar

en: Critical Updates Ready to Install
sv: Kritiska uppdateringar är redo att installeras

en: Install critical updates as soon as possible
sv: Installera kritiska uppdateringar så snart som möjligt

en: Critical Updates Available to Download
sv: Kritiska uppdateringar tillgängliga för hämtning

en: Download critical updates as soon as possible
sv: Hämta kritiska uppdateringar så snart som möjligt

en: Updates Ready to Install
sv: Uppdateringar är redo att installeras

en: Software updates are ready and waiting
sv: Programvaruuppdateringar är redo och väntar

en: Updates Available to Download
sv: Uppdateringar tillgängliga för hämtning

en: Software updates can be downloaded
sv: Programvaruuppdateringar kan hämtas

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated and restart is required
en: %u App Updated — Restart Required | %u Apps Updated — Restart Required
sv[0]: %u program uppdaterades — Omstart krävs
sv[1]: %u program uppdaterades — Omstart krävs

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated
en: %u App Updated | %u Apps Updated
sv[0]: %u program uppdaterades
sv[1]: %u program uppdaterades

note: TRANSLATORS: %1 is an app name, e.g. Firefox
en: %s has been updated.
sv: %s har uppdaterats.

note: TRANSLATORS: the app needs restarting
en: Please restart the app.
sv: Starta om programmet.

note: TRANSLATORS: %1 and %2 are both app names, e.g. Firefox
en: %s and %s have been updated.
sv: %s och %s har uppdaterats.

note: TRANSLATORS: at least one app needs restarting
en: %u app requires a restart. | %u apps require a restart.
sv[0]: %u program kräver en omstart.
sv[1]: %u program kräver en omstart.

note: TRANSLATORS: %1, %2 and %3 are all app names, e.g. Firefox
en: Includes %s, %s and %s.
sv: Inkluderande %s, %s och %s.

note: TRANSLATORS: this is when the current operating system version goes end-of-life
en: Operating System Updates Unavailable
sv: Operativsystemsuppdateringar ej tillgängliga

note: TRANSLATORS: this is the message dialog for the distro EOL notice
en: Upgrade to continue receiving security updates.
sv: Uppgradera för att fortsätta erhålla säkerhetsuppdateringar.

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade, the replacement would be the * distro name, e.g. 'Fedora'
en: A new version of %s is available to install
sv: En ny version av %s finns tillgänglig att installera

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade
en: Software Upgrade Available
sv: Programvaruuppgradering tillgänglig

note: TRANSLATORS: title when we offline updates have failed
en: Software Updates Failed
sv: Programvaruuppdatering misslyckades

note: TRANSLATORS: message when we offline updates have failed
en: An important operating system update failed to be installed.
sv: Misslyckades med att installera en viktig uppdatering av operativsystemet.

en: Show Details
sv: Visa detaljer

note: TRANSLATORS: Notification title when we've done a distro upgrade
en: System Upgrade Complete
sv: Systemuppgradering slutförd

note: TRANSLATORS: This is the notification body when we've done a * distro upgrade. First %s is the distro name and the 2nd %s * is the version, e.g. "Welcome to Fedora 28!"
en: Welcome to %s %s!
sv: Välkommen till %s %s!

note: TRANSLATORS: title when we've done offline updates
en: Software Update Installed | Software Updates Installed
sv[0]: Programvaruuppdatering installerad
sv[1]: Programvaruuppdateringar installerade

note: TRANSLATORS: message when we've done offline updates
en: An important operating system update has been installed. | Important operating system updates have been installed.
sv[0]: En viktig uppdatering av operativsystemet har installerats.
sv[1]: Viktiga uppdateringar av operativsystemet har installerats.

[ctx: updates]
note: TRANSLATORS: Button to look at the updates that were installed. * Note that it has nothing to do with the app reviews, the * users can't express their opinions here. In some languages * "Review (evaluate) something" is a different translation than * "Review (browse) something."
en: Review
sv: Granska

note: TRANSLATORS: this is when the offline update failed
en: Failed To Update
sv: Misslyckades med att uppdatera

note: TRANSLATORS: the user must have updated manually after * the updates were prepared
en: The system was already up to date.
sv: Systemet var redan uppdaterat.

note: TRANSLATORS: the user aborted the update manually
en: The update was cancelled.
sv: Uppdateringen avbröts.

note: TRANSLATORS: the package manager needed to download * something with no network available
en: Internet access was required but wasn’t available. Please make sure that you have internet access and try again.
sv: Internetåtkomst krävdes men fanns inte tillgänglig. Försäkra dig om att du har internetåtkomst och försök igen.

note: TRANSLATORS: if the package is not signed correctly
en: There were security issues with the update. Please consult your software provider for more details.
sv: Det fanns säkerhetsproblem med uppdateringen. Konsultera din programvaruleverantör för mer detaljer.

note: TRANSLATORS: we ran out of disk space
en: There wasn’t enough disk space. Please free up some space and try again.
sv: Det fanns inte tillräckligt diskutrymme. Frigör utrymme och försök igen.

note: TRANSLATORS: We didn't handle the error type
en: We’re sorry: the update failed to install. Please wait for another update and try again. If the problem persists, contact your software provider.
sv: Uppdateringen gick tyvärr inte att installera. Vänta på ännu en uppdatering och försök igen. Kontakta din programvaruleverantör om problemet kvarstår.

note: TRANSLATORS: This is the time when we last checked for updates
en: Last checked: %s
sv: Senaste sökning: %s

en: Stop
sv: Stoppa

en: Check for Updates
sv: Sök efter uppdateringar

note: TRANSLATORS:  the first %s is the distro name, e.g. 'Fedora' * and the second %s is the distro version, e.g. '25'
en: %s %s has stopped receiving critical software updates
sv: %s %s har slutat ta emot kritiska programvaruuppdateringar

note: TRANSLATORS: This message is meant to tell users that they need to upgrade * or else their distro will not get important updates.
en: Your operating system has stopped receiving critical software updates
sv: Ditt operativsystem har slutat ta emot kritiska programvaruuppdateringar

note: TRANSLATORS: this is to explain that downloading updates may cost money
en: Charges May Apply
sv: Kostnader kan tillkomma

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Checking for updates while using mobile broadband could cause you to incur charges.
sv: Att söka efter uppdateringar via mobilt bredband kan medföra kostnader.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Check _Anyway
sv: _Sök ändå

note: TRANSLATORS: can't do updates check
en: No Network
sv: Inget nätverk

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Internet access is required to check for updates.
sv: Internetförbindelse krävs för att söka efter uppdateringar.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Network _Settings
sv: Nätverks_inställningar

en: Software Upgrades Downloaded
sv: Programvaruuppgraderingar hämtades

en: Software upgrades have been downloaded and are ready to be installed.
sv: Programvaruuppgraderingar har hämtats och är redo att installeras.

en: Check for updates
sv: Sök efter tillgängliga uppdateringar

[ctx: Apps to be updated]
en: Updates
sv: Uppdateringar

en: Updates page
sv: Uppdateringssida

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: Loading Updates
sv: Läser in uppdateringar

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: This could take a while
sv: Detta kan ta ett tag

note: TRANSLATORS: This means all software (plural) installed on this system is up to date.
en: Up to Date
sv: Uppdaterat

en: Use Mobile Data?
sv: Använd mobildata?

en: Checking for updates when using mobile broadband could cause you to incur charges
sv: Att söka efter uppdateringar via mobilt bredband kan medföra kostnader

en: _Check Anyway
sv: _Kontrollera ändå

en: No Connection
sv: Ingen anslutning

en: Go online to check for updates
sv: Anslut till nätverk för att söka efter uppdateringar

en: _Network Settings
sv: _Nätverksinställningar

en: Error
sv: Fel

en: Updates are automatically managed
sv: Uppdateringar hanteras automatiskt

en: Software Updates Paused
sv: Programvaruuppdateringar pausade

en: Automatic software updates have been paused for the following reasons:
sv: Automatiska programvaruuppdateringar har pausats av följande orsaker:

en: 
    • The current network connection is metered
sv: 
    • Den aktuella nätverksanslutningen har datakvoter

en: 
    • The current network connection prohibits large downloads
sv: 
    • Den aktuella nätverksanslutningen förbjuder stora hämtningar

en: 
    • Power saver mode is active
sv: 
    • Strömsparläge är aktivt

en: 
    • Game mode is active
sv: 
    • Spelläge är aktivt

en: Software updates paused
sv: Programvaruuppdateringar pausade

en: Network connection is metered - software updates paused
sv: Nätverksanslutningen har datakvoter - programvaruuppdateringar pausade

en: Network connection prohibits large downloads - software updates paused
sv: Nätverksanslutningen förbjuder stora hämtningar - programvaruuppdateringar pausade

en: Power saver mode is active - software updates paused
sv: Strömsparläge är aktivt - programvaruuppdateringar pausade

en: Game mode is active - software updates paused
sv: Spelläge är aktivt - programvaruuppdateringar pausade

note: TRANSLATORS: This is the button for installing all * offline updates
en: _Restart & Update…
sv: Starta _om & uppdatera…

note: TRANSLATORS: This is the button for upgrading all * online-updatable apps
en: U_pdate All
sv: U_ppdatera alla

en: Software Updates Downloaded
sv: Programvaruuppdateringar hämtades

en: Software updates have been downloaded and are ready to be installed.
sv: Programvaruuppdateringar har hämtats och är redo att installeras.

note: TRANSLATORS: This is the header for system firmware that * requires a reboot to apply
en: Integrated Firmware
sv: Integrerad fast programvara

note: TRANSLATORS: This is the header for offline OS and offline * app updates that require a reboot to apply
en: Requires Restart
sv: Kräver omstart

note: TRANSLATORS: This is the header for online runtime and * app updates, typically flatpaks or snaps
en: App Updates
sv: Programuppdateringar

note: TRANSLATORS: This is the header for device firmware that can * be installed online
en: Device Firmware
sv: Fast programvara för enheter

en: _Download
sv: _Hämta

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The first %s is the distro name * and the 2nd %s is the version, e.g. "Fedora 35 Available"
en: %s %s Available
sv: %s %s finns nu tillgänglig

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The %s is the distro name, * e.g. "GNOME OS Available"
en: %s Available
sv: %s tillgängligt

en: Learn about the new version
sv: Lär dig mer om den nya versionen

note: Translators: the first '%s' is replaced with the downloaded size, the second '%s' with the total download size, forming text like "135 MB of 2 GB downloaded"
en: %s of %s downloaded
sv: %s of %s hämtade

note: Translators: the '%u' is replaced with the actual percentage being already downloaded, forming text like "13% downloaded"
en: %u%% downloaded
sv: %u%% hämtat

en: A major upgrade, with new features and added polish.
sv: En större uppgradering, bättre polerad och med nya funktioner.

en: _Restart & Upgrade…
sv: Starta _om & uppgradera…

en: Remember to back up data and files before upgrading.
sv: Kom ihåg att säkerhetskopiera data och filer innan uppgradering.

en: Failed to delete file “%s”: %s
sv: Misslyckades med att ta bort filen ”%s”: %s

en: Failed to delete directory “%s”: %s
sv: Misslyckades med att ta bort katalogen ”%s”: %s

en: Add, remove or update software on this computer
sv: Lägg till, ta bort eller uppdatera programvara på denna dator

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;
sv: Uppdateringar;Uppgradera;Källor;Programvarukällor;Inställningar;Installera;Avinstallera;Program;Programvara;Mjukvara;Butik;App;Store;

note: TRANSLATORS: this is a group of updates that are not * packages and are not shown in the main list
en: System Updates
sv: Systemuppdateringar

note: TRANSLATORS: this is a longer description of the * "System Updates" string
en: General system updates, such as security or bug fixes, and performance improvements.
sv: Allmänna systemuppdateringar, såsom säkerhets- eller felfixar, samt prestandaförbättringar.

note: Translators: The '%s' is replaced with the OS name, like "Endless OS"
en: %s update with new features and fixes.
sv: %s-uppdatering med nya funktioner och fixar.

en: EOS update service could not fetch and apply the update.
sv: EOS-uppdateringstjänsten kunde inte hämta och tillämpa uppdateringen.

en: Web App
sv: Webbapplikation

en: Web Apps Support
sv: Stöd för webbapplikationer

en: Run popular web applications in a browser
sv: Kör populära webbapplikationer i en webbläsare

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading upgrade information…
sv: Hämtar uppgraderingsinformation…

note: TRANSLATORS: this is a title for Fedora distro upgrades
en: Upgrade for the latest features, performance and stability improvements.
sv: Uppgradera för att få de senaste funktionerna och förbättringarna vad gäller prestanda och stabilitet.

en: Flatpak Support
sv: Flatpak-stöd

en: Flatpak is a framework for desktop apps on Linux
sv: Flatpak är ett ramverk för skrivbordsprogram på Linux

note: Reference: https://docs.flatpak.org/en/latest/flatpak-command-reference.html#idm45858571325264
en: System folder %s
sv: Systemmapp %s

en: Home subfolder %s
sv: Hemundermapp %s

en: Host system folders
sv: Värdsystemmappar

en: Host system configuration from /etc
sv: Värdsystemkonfiguration från /etc

en: Desktop folder
sv: Skrivbordsmapp

en: Desktop subfolder %s
sv: Skrivbordsundermapp %s

en: Documents folder
sv: Dokumentmapp

en: Documents subfolder %s
sv: Dokumentundermapp %s

en: Music folder
sv: Musikmapp

en: Music subfolder %s
sv: Musikundermapp %s

en: Pictures folder
sv: Bildmapp

en: Pictures subfolder %s
sv: Bildundermapp %s

en: Public Share folder
sv: Delningsmapp

en: Public Share subfolder %s
sv: Delningsundermapp %s

en: Videos folder
sv: Videomapp

en: Videos subfolder %s
sv: Videoundermapp %s

en: Templates folder
sv: Mallmapp

en: Templates subfolder %s
sv: Mallundermapp %s

en: User cache folder
sv: Användarcachemapp

en: User cache subfolder %s
sv: Användarcacheundermapp %s

en: User configuration folder
sv: Användarkonfigurationsmapp

en: User configuration subfolder %s
sv: Användarkonfigurationsundermapp %s

en: User data folder
sv: Användardatamapp

en: User data subfolder %s
sv: Användardataundermapp %s

en: User runtime folder
sv: Användarkörningsmapp

en: User runtime subfolder %s
sv: Användarkörningsundermapp %s

en: Filesystem access to %s
sv: Filsystemsåtkomst till %s

note: TRANSLATORS: status text when downloading new metadata
en: Getting flatpak metadata for %s…
sv: Hämtar flatpak-metadata för %s…

en: Failed to refine addon ‘%s’: %s
sv: Misslyckades med att förfina tillägget ”%s”: %s

en: User Installation
sv: Användarinstallation

en: System Installation
sv: Systeminstallation

en: App ID
sv: Program-ID

en: Failed to add to install for addon ‘%s’: %s
sv: Misslyckades med att lägga till tillägget ”%s” till installation: %s

en: Failed to add to uninstall for addon ‘%s’: %s
sv: Misslyckades med att lägga till tillägget ”%s” till avinstallation: %s

en: Remote “%s” doesn't allow install of “%s”, possibly due to its filter. Remove the filter and repeat the install. Detailed error: %s
sv: Fjärren ”%s” tillåter inte installation av ”%s”, möjligen på grund av dess filter. Ta bort filtret och upprepa installationen. Detaljerat fel: %s

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
sv: Systemet har för lite batteri för att utföra uppdateringen

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
sv: Systemet har för lite batteri för att utföra uppdateringen (%u%%, behöver %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
sv: Enheten kan inte nås, eller är utanför den trådlösa räckvidden

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
sv: Enheten har för lite batteri

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
sv: Enheten har för lite batteri (%u%%, behöver %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
sv: Enheten väntar på att uppdateringen ska tillämpas

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
sv: Enheten behöver nätspänning för att vara ansluten

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
sv: Enheten kan inte användas när locket är stängt

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
sv: %s-enhetsuppdatering

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
sv: %s-systemuppdatering

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
sv: %s inbäddad styrenhetsuppdatering

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
sv: %s ME-uppdatering

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
sv: %s Corporate ME-uppdatering

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
sv: %s Consumer ME-uppdatering

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
sv: %s-styrenhetsuppdatering

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
sv: %s Thunderbolt-styrenhetsuppdatering

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system bootup
en: %s CPU Microcode Update
sv: %s CPU-mikrokodsuppdatering

note: TRANSLATORS: configuration refers to hardware state, * e.g. a security database or a default power value
en: %s Configuration Update
sv: %s-konfigurationsuppdatering

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
sv: %s-batteriuppdatering

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
sv: %s-kamerauppdatering

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
sv: %s TPM-uppdatering

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
sv: %s-pekplatteuppdatering

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
sv: %s-musuppdatering

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
sv: %s-tangentbordsuppdatering

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
sv: %s-lagringsstyrenhetsuppdatering

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
sv: %s-nätverksgränssnittsuppdatering

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
sv: %s-skärmuppdatering

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
sv: %s BMC-uppdatering

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
sv: %s USB-mottagaruppdatering

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
sv: %s-enhetsuppdatering

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
sv: %s-flashenhetsuppdatering

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
sv: %s SSD-uppdatering

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
sv: %s GPU-uppdatering

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
sv: %s-dockuppdatering

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
sv: %s USB-dockuppdatering

en: Firmware update could not be applied:
sv: Uppdatering av fast programvara kunde inte tillämpas:

en: Firmware
sv: Fast programvara

en: Firmware Upgrade Support
sv: Stöd för uppgradering av fast programvara

en: Provides support for firmware upgrades
sv: Tillhandahåller stöd för uppgradering av fast programvara

en: Install Unsigned Software?
sv: Installera osignerad programvara?

en: Software that is to be installed is not signed. It will not be possible to verify the origin of updates to this software, or whether updates have been tampered with.
sv: Programvara som ska installeras är inte signerad. Det kommer inte att vara möjligt att verifiera ursprunget till uppdateringar av denna programvara, eller om uppdateringar har manipulerats.

en: Download Unsigned Software?
sv: Hämta osignerad programvara?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with.
sv: Osignerade uppdateringar är tillgängliga. Utan en signatur är det inte möjligt att verifiera ursprunget till uppdateringen, eller om den har manipulerats.

en: Update Unsigned Software?
sv: Uppdatera osignerad programvara?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with. Software updates will be disabled until unsigned updates are either removed or updated.
sv: Osignerade uppdateringar är tillgängliga. Utan en signatur är det inte möjligt att verifiera ursprunget till uppdateringen, eller om den har manipulerats. Programuppdateringar kommer att inaktiveras tills osignerade uppdateringar antingen tas bort eller uppdateras.

en: Packages
sv: Paket

en: Failed to install updates:
sv: Misslyckades med att installera uppdateringar:

en: Operating System (OSTree)
sv: Operativsystem (OSTree)

en: Snap Support
sv: Snap-stöd

en: A snap is a universal Linux package
sv: En snap är ett universellt Linuxpaket
