gnome-software master - en to es_ES translation catalogue (1036 entries)

en: Install and update apps
es_ES: Instalar y actualizar aplicaciones

en: Software allows you to find and install new apps and system extensions and remove existing installed apps.
es_ES: Software le permite buscar e instalar aplicaciones nuevas y extensiones del sistema y quitar aplicaciones instaladas.

en: Software showcases featured and popular apps with useful descriptions and multiple screenshots per app. Apps can be found either through browsing the list of categories or by searching. It also allows you to update your system using an offline update.
es_ES: Software muestra aplicaciones destacadas y populares con descripciones útiles y múltiples capturas de pantalla por aplicación. Las aplicaciones se pueden encontrar navegando por la lista de categorías o buscando. También le permite actualizar su sistema mediante una actualización fuera de línea.

en: Overview panel
es_ES: Página de vista general

en: Details panel
es_ES: Panel de detalles

en: Installed panel
es_ES: Panel de instalados

en: Updates panel
es_ES: Panel de actualizaciones

en: The update details
es_ES: Los detalles de la actualización

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
es_ES: El proyecto GNOME

en: Install an appstream file into a system location
es_ES: Instalar un archivo «appstream» en una ubicación del sistema

en: Installing an appstream file into a system location
es_ES: Instalando un archivo «appstream» en una ubicación del sistema

en: A list of compatible projects
es_ES: Una lista de proyectos compatibles

en: This is a list of compatible projects we should show such as GNOME, KDE and XFCE.
es_ES: Esta es una lista completa de proyectos compatibles que se deben mostrar, tales como GNOME, KDE y XFCE.

en: Whether to manage updates and upgrades in GNOME Software
es_ES: Indica si se deben gestionar las actualizaciones y cambios de versión en GNOME Software

en: If disabled, GNOME Software will hide the updates panel, not perform any automatic updates actions or prompt for upgrades.
es_ES: Si está desactivada, GNOME Software ocultará el panel de actualizaciones y no realizará ninguna actualización automática ni notificará sobre versiones nuevas.

en: Automatically download and install updates
es_ES: Descargar e instalar las actualizaciones automáticamente

en: If enabled, GNOME Software automatically downloads software updates in the background, also installing ones that do not require a reboot.
es_ES: Si está activada, Gnome Software descarga actualizaciones automáticamente en segundo plano e instala sólo las que no requieren reiniciar.

en: Notify the user about software updated in the background
es_ES: Notificar al usuario sobre el software actualizado en segundo plano

en: If enabled, GNOME Software notifies the user about updates that happened whilst the user was idle.
es_ES: Si está activada, GNOME Software notifica al usuario sobre las actualizaciones realizadas cuando el usuario estaba inactivo.

en: Whether to automatically refresh when on a metered connection
es_ES: Indica si se debe actualizar automáticamente en una conexión medida

en: If enabled, GNOME Software automatically refreshes in the background even when using a metered connection (eventually downloading some metadata, checking for updates, etc., which may incur in costs for the user).
es_ES: Si está activada, GNOME Software actualiza automáticamente en segundo plano incluso al usar una conexión medida (descargando eventualmente algunos metadatos, comprobando si hay actualizaciones, etc., lo que puede acarrear costes al usuario).

en: Whether it’s the very first run of GNOME Software
es_ES: Indica si es la primera ejecución de GNOME Software

en: Show star ratings next to applications
es_ES: Mostrar puntuación de estrellas junto a las aplicaciones

en: Filter applications based on the default branch set for the remote
es_ES: Filtrar aplicaciones basándose en el conjunto de ramas predeterminadas de la ubicación remota

en: Non-free applications show a warning dialog before install
es_ES: Las aplicaciones no libres muestran un diálogo de advertencia antes de instalarse

en: When non-free applications are installed a warning dialog can be shown. This controls if that dialog is suppressed.
es_ES: Cuando se instalan aplicaciones no libres, se puede mostrar un diálogo de advertencia. Esto controla si se suprime este diálogo.

en: The last update check timestamp
es_ES: La marca de tiempo de la última comprobación de actualizaciones

en: The last upgrade notification timestamp
es_ES: La marca de tiempo de la última notificación de actualización

en: The last update notification timestamp
es_ES: La marca de tiempo de la última notificación de actualización

en: The timestamp of the first security update, cleared after update
es_ES: La marca de tiempo de la primera actualización de seguridad, eliminada después de actualizar

en: The last update timestamp
es_ES: La marca de tiempo de la última actualización

en: The age in seconds to verify the upstream screenshot is still valid
es_ES: La edad en segundos para verificar si la captura de pantalla oficial sigue siendo válida

en: Choosing a larger value will mean less round-trips to the remote server but updates to the screenshots may take longer to show to the user. A value of 0 means to never check the server if the image already exists in the cache.
es_ES: Elegir un valor más grande implica menos consultas al servidor remoto, pero las actualizaciones de las capturas de pantalla pueden tardar más en mostrarse al usuario. El valor 0 implica no comprobar nunca el servidor remoto si la imagen ya existe en la caché.

en: The server to use for application reviews
es_ES: El servidor que usar para las opiniones sobre las aplicaciones

en: The minimum karma score for reviews
es_ES: La puntuación mínima de karma para las opiniones

en: Reviews with karma less than this number will not be shown.
es_ES: Las opiniones con menos karma que este número no se mostrarán.

en: A list of official repositories that should not be considered 3rd party
es_ES: Una lista de repositorios oficiales que no se deben considerar terceras partes

en: A list of required repositories that cannot be disabled or removed
es_ES: Una lista de repositorios necesarios que no se pueden desactivar ni eliminar

en: A list of official repositories that should be considered free software
es_ES: Una lista de repositorios oficiales que se deben considerar software libre

en: The licence URL to use when an application should be considered free software
es_ES: El URL de la licencia que usar cuando se deba considerar que una aplicación es software libre

en: Install bundled applications for all users on the system where possible
es_ES: Instalar paquetes de aplicaciones para todos los usuarios del sistema cuando sea posible

en: Allow access to the Software Repositories dialog
es_ES: Permitir acceso al diálogo de repositorios de software

en: Offer upgrades for pre-releases
es_ES: Ofrece actualizaciones para publicaciones preliminares

en: Show some UI elements informing the user that an app is non-free
es_ES: Mostrar algunos elementos de la IU que informen al usuario que la aplicación no es libre

en: Show the installed size for apps in the list of installed applications
es_ES: Mostrar el tamaño correspondiente en la lista de aplicaciones instaladas

note: Translators: Replace the link with a version in your language, e.g. 'https://de.wikipedia.org/wiki/Proprietäre_Software'. Remember to include ''.
en: 'https://en.wikipedia.org/wiki/Proprietary_software'
es_ES: 'https://es.wikipedia.org/wiki/Software_propietario'

en: The URI that explains nonfree and proprietary software
es_ES: El URI que explica el software propietario y el no libre

en: A list of URLs pointing to appstream files that will be downloaded into an swcatalog folder
es_ES: Una lista de URL que apuntan a archivos «appstream» que se descargarán en una carpeta catálogo de software

en: Install the AppStream files to a system-wide location for all users. If false, files are installed in non-standard $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml directory
es_ES: Instalar los archivos «AppStream» en una ubicación del sistema para todos los usuarios. Si es falso, los archivos se instalan en la carpeta $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml no estándar

en: Priority order of packaging formats to prefer, with more important formats listed first. An empty array means the default order. Omitted formats are assumed to be listed last. Example packaging formats are: deb, flatpak, rpm, snap. The formats can be optionally specified with an origin name, divided by a colon, for example 'flatpak:flathub'.
es_ES: Se prefiere el orden de prioridad de los formatos de empaquetador, con los formatos más importantes enumerados primero. Un vector vacío significa el orden predeterminado. Se supone que los formatos omitidos se enumeran en último lugar. Ejemplos de formatos de paquetes osn: deb, flatpak, rpm, snap. Los formatos pueden especificarse opcionalmente con un nombre de origen, divido por dos puntos, por ejemplo «flatpak:flathub».

en: The timestamp of the last attempt to remove unused Flatpak runtimes
es_ES: La marca de tiempo del último intento de quitar rutinas de Flatpak no usadas

en: Set to 'true' to show only freely licensed apps and hide any proprietary apps.
es_ES: Establecer a 'true' para mostrar sólo las aplicaciones con licencias libres y ocultar las propietarias.

en: Set to 'true' to show only apps from developers whose identity has been verified.
es_ES: Establecer a 'true' para mostrar sólo las aplicaciones cuyos desarrolladores se han verificado.

en: The timestamp of the last received historical updates.
es_ES: La marca de tiempo de la primera actualización recibida históricamente.

en: A string storing the gnome-online-account id used to login
es_ES: Una cadena que guarda el ID de la cuenta en línea de GNOME usada para iniciar sesión

note: TRANSLATORS: tool that is used when moving profiles system-wide
en: GNOME Software AppStream system-wide installer
es_ES: Instalador de Appstream en todo el sistema de GNOME Software

en: Failed to parse command line arguments
es_ES: Falló al analizar opciones de la línea de comandos

note: TRANSLATORS: user did not specify a valid filename
en: You need to specify exactly one filename
es_ES: Debe especificar exactamente un nombre de archivo

note: TRANSLATORS: only able to install files as root
en: This program can only be used by the root user
es_ES: Este programa sólo lo puede usar el usuario «root»

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to validate content type: %s
es_ES: Falló al validar el tipo de contenido: %s

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to move: %s
es_ES: Falló al mover: %s

en: Software Install
es_ES: Instalar software

en: Install selected software on the system
es_ES: Instalar el software seleccionado en el sistema

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon Violence
es_ES: Violencia con personajes animados

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding cartoon violence
es_ES: No hay información sobre violencia con personajes animados

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Fantasy Violence
es_ES: Violencia fantástica

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding fantasy violence
es_ES: No hay información sobre violencia fantástica

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic Violence
es_ES: Violencia realista

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding realistic violence
es_ES: No hay información sobre violencia realista

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Violence Depicting Bloodshed
es_ES: Violencia con derramamiento de sangre

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding bloodshed
es_ES: No hay información sobre derramamiento de sangre

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Violence
es_ES: Violencia sexual

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexual violence
es_ES: No hay información sobre violencia sexual

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to alcohol
es_ES: No hay información sobre referencias a bebidas alcohólicas

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Narcotics
es_ES: Drogas

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to illicit drugs
es_ES: No hay información sobre drogas ilegales

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Tobacco
es_ES: Tabaco

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to tobacco products
es_ES: No hay información sobre productos de tabaco

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Nudity
es_ES: Desnudos

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding nudity of any sort
es_ES: No hay información sobre desnudos de ningún tipo

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Themes
es_ES: Temas sexuales

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to or depictions of sexual nature
es_ES: No hay información sobre representaciones o referencias sexuales

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Profanity
es_ES: Blasfemia

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding profanity of any kind
es_ES: No hay información sobre blasfemia de ningún tipo

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Inappropriate Humor
es_ES: Humor inapropiado

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding inappropriate humor
es_ES: No hay información sobre humor inapropiado

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination
es_ES: Discriminación

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding discriminatory language of any kind
es_ES: No hay información sobre lenguaje discriminatorio de ningún tipo

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Advertising
es_ES: Publicidad

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding advertising of any kind
es_ES: No hay información sobre publicidad de ningún tipo

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling
es_ES: Juego

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding gambling of any kind
es_ES: No hay información sobre apuestas de ningún tipo

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Purchasing
es_ES: Compras

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding the ability to spend money
es_ES: No hay información sobre la posibilidad de gastar

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Chat Between Users
es_ES: Chat entre usuarios

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to chat with other users
es_ES: No hay información sobre la posibilidad de chatear con otros jugadores

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Audio Chat Between Users
es_ES: Chat con sonido entre usuarios

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to talk with other users
es_ES: No hay información sobre la posibilidad de hablar con otros jugadores

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Contact Details
es_ES: Detalles del contacto

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of social network usernames or email addresses
es_ES: No hay información sobre compartición en redes sociales de nombres de usuario o direcciones de correo-e

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Identifying Information
es_ES: Información de identificación

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of user information with third parties
es_ES: No hay información sobre compartición la información del usuario con terceros

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Location Sharing
es_ES: Compartición de la ubicación

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of physical location with other users
es_ES: No hay información sobre compartición la ubicación física con otros usuarios

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Homosexuality
es_ES: Homosexualidad

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to homosexuality
es_ES: No hay información sobre referencias a la homosexualidad

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prostitution
es_ES: Prostitución

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to prostitution
es_ES: No hay información sobre referencias a la prostitución

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Adultery
es_ES: Adulterio

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to adultery
es_ES: No hay información sobre referencias al adulterio

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexualized Characters
es_ES: Caracteres sexualizados

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexualized characters
es_ES: No hay información sobre personajes sexualizados

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Desecration
es_ES: Profanación

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to desecration
es_ES: No hay información sobre referencias a la profanación

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Human Remains
es_ES: Restos humanos

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding visible dead human remains
es_ES: No hay información sobre restos mortales humanos visibles

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slavery
es_ES: Esclavitud

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to slavery
es_ES: No hay información sobre referencias a la esclavitud

en: Does not include references to drugs
es_ES: No hay información sobre referencias a drogas ilegales

en: Does not include swearing, profanity, and other kinds of strong language
es_ES: No incluye palabrotas, blasfemias y otros tipos de lenguaje fuerte.

en: Does not include ads or monetary transactions
es_ES: No incluye anuncios o transacciones monetarias

en: Does not include sex or nudity
es_ES: No incluye sexo o desnudos

en: Does not include uncontrolled chat functionality
es_ES: No incluye ninguna funcionalidad de chat sin controlar entre jugadores

en: Does not include violence
es_ES: No incluye violencia

en: Drugs
es_ES: Drogas

en: Strong Language
es_ES: Lenguaje fuerte

en: Money
es_ES: Dinero

en: Violence
es_ES: Violencia

[ctx: Age rating]
note: Translators: The app is considered suitable to be run by all ages of people. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: All
es_ES: Todo

note: Translators: It’s unknown what age rating this app has. The * placeholder is the app name.
en: %s has an unknown age rating
es_ES: %s tiene una calificación por edad desconocida

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for all ages. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for everyone
es_ES: %s es adecuado para todo el mundo

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 3. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for toddlers
es_ES: %s es adecuado para niños pequeños (hasta 3 años)

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 5. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for young children
es_ES: %s es adecuado para niños pequeños (hasta 5 años)

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 12. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for children
es_ES: %s es adecuado para niños

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people up to around age 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for teenagers
es_ES: %s es adecuado para adolescentes

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people aged up to and over 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for adults
es_ES: %s es adecuado para adultos

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for a specified age group. The first placeholder is the app name, the second * is the age group.
en: %s is suitable for %s
es_ES: %s es adecuado para %s

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the suitability of an app for different ages. this one’s not a placeholder
en: Age Rating
es_ES: Calificación por edad

en: How to contribute missing information
es_ES: Cómo añadir la información que falta

en: Local file
es_ES: Archivo local

note: Translators: This is a heading for a row showing the package name of an app (such as ‘gnome-software-46.0-1’).
en: Package
es_ES: Paquete

en: Pending
es_ES: Pendiente

en: Pending install
es_ES: Instalación pendiente

en: Pending remove
es_ES: Eliminación pendiente

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being installed
en: Installing
es_ES: Instalando

en: Removing
es_ES: Quitando

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being downloaded
en: Downloading
es_ES: Descargando

note: TRANSLATORS: button text TRANSLATORS: button text in the header when an app * can be installed TRANSLATORS: button text in the header when firmware * can be live-installed TRANSLATORS: update the fw
en: _Install
es_ES: _Instalar

en: _Uninstall…
es_ES: _Desinstalar…

en: Network
es_ES: Red

en: Can communicate over the network
es_ES: Se puede comunicar a través de la red

en: System Services
es_ES: Servicios del sistema

en: Can access D-Bus services on the system bus
es_ES: No se puede acceder a los servicios de D-Bus en el bus del sistema

en: Session Services
es_ES: Servicios de la sesión

en: Can access D-Bus services on the session bus
es_ES: No se puede acceder a los servicios de D-Bus en el bus de sesión

en: Devices
es_ES: Dispositivos

en: Can access arbitrary devices such as webcams
es_ES: Puede acceder a dispositivos arbitrarios tales como cámaras web

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access input devices
es_ES: Puede acceder a los dispositivos de entrada

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access microphones
es_ES: Puede acceder a los micrófonos

en: Can access system device files
es_ES: Puede acceder a los archivos de dispositivos del sistema

en: Screen contents
es_ES: Contenido de la pantalla

note: Translators: This indicates an app can access the screen/display contents. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access screen contents
es_ES: Puede acceder al contenido de la pantalla

en: Home folder
es_ES: Carpeta personal

en: Can view, edit and create files
es_ES: Puede ver, editar y crear archivos

en: Can view files
es_ES: Puede ver archivos

en: File system
es_ES: Sistema de archivos

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_FILESYSTEM_OTHER is used only as a flag, with actual files being part of the read/full lists
en: Downloads folder
es_ES: Carpeta de descargas

en: Settings
es_ES: Configuración

en: Can view and change any settings
es_ES: Puede ver y modificar cualquier configuración

en: Legacy display system
es_ES: Sistema de visualización heredado

en: Uses an old, insecure display system
es_ES: Usa un sistema de visualización antiguo e inseguro

en: Sandbox escape
es_ES: Salir del aislamiento

en: Can escape the sandbox and circumvent any other restrictions
es_ES: Puede salir del aislamiento y evitar otras restricciones

note: TRANSLATORS: this is where the packager did not write * a description for the update
en: No update description available.
es_ES: No hay ninguna descripción disponible sobre la actualización.

note: FIXME support app == NULL set page title
en: Update Details
es_ES: Detalles de la actualización

en: Requires additional permissions
es_ES: Necesita permisos adicionales

note: Translators: Header of the section with other users' opinions about the app.
en: Reviews
es_ES: Opiniones

en: No reviews were found for this app.
es_ES: No se han encontrado opiniones para esa aplicación.

en: No Reviews
es_ES: No hay opiniones

en: Version History
es_ES: Histórico de versiones

en: New in Version %s
es_ES: Nuevo en la versión %s

en: Version %s
es_ES: Versión %s

en: No details for this release
es_ES: No hay detalles disponibles para esta publicación

note: TRANSLATORS: This is the date string with: day number, month name, year. i.e. "25 May 2012"
en: %e %B %Y
es_ES: %e de %B de %Y

note: TRANSLATORS: this is a command line option
en: Start up mode: either ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’ or ‘overview’
es_ES: Modo de inicio, puede ser «actualizaciones», «actualizados», «instalados» o «vista general»

en: MODE
es_ES: MODO

en: Search for applications
es_ES: Buscar aplicaciones

en: SEARCH
es_ES: BUSCAR

en: Show application details (using application ID)
es_ES: Mostrar los detalles de la aplicación (usando el ID de la aplicación)

en: Show application details (using package name)
es_ES: Mostrar los detalles de la aplicación (usando el nombre del paquete)

en: PKGNAME
es_ES: PAQUETE

en: Install the application (using application ID)
es_ES: Instalar la aplicación (usando el ID de la aplicación)

en: Uninstall the application (using application ID)
es_ES: Desinstalar la aplicación (usando el ID de la aplicación)

en: Open a local package file
es_ES: Abrir un archivo de paquete local

en: FILENAME
es_ES: ARCHIVO

en: The kind of interaction expected for this action: either ‘none’, ‘notify’, or ‘full’
es_ES: El tipo de interacción esperada para esta acción: puede ser «none», «notify» o «full»

en: INTERACTION
es_ES: INTERACCIÓN

en: Show a local metainfo or appdata file
es_ES: Mostrar un archivo de appdata o metainformación local

en: Enable verbose debugging output (from the running instance, if already running)
es_ES: Activa la salida de depuración detallada (desde la instancia en ejecución, si ya lo está)

en: Installs any pending updates in the background
es_ES: Instala cualquier actualización pendiente en segundo plano

en: Show preferences
es_ES: Mostrar las preferencias

en: Quit the running instance
es_ES: Salir de la instancia en ejecución

en: Prefer local file sources to AppStream
es_ES: Preferir las fuentes de archivos locales a las de AppStream

en: Show version number
es_ES: Mostrar el número de versión

en: Copyright © 2016–2023 GNOME Software contributors
es_ES: Copyright © 2016–2023 colaboradores de GNOME Software

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window TRANSLATORS: this is the menu item that opens the about window
en: About Software
es_ES: Acerca de Software

note: TRANSLATORS: well, we seem to think so, anyway
en: A nice way to manage the software on your system.
es_ES: Una buena manera de gestionar el software en su sistema.

note: TRANSLATORS: we tried to show an app that did not exist
en: Sorry! There are no details for that application.
es_ES: No hay detalles para esa aplicación.

note: Translators: The disk usage of an app when installed. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Installed Size
es_ES: Tamaño instalado

en: Includes %s of data and %s of cache
es_ES: Incluye %s de datos y %s de caché.

en: Includes %s of data
es_ES: Incluye %s de datos

en: Includes %s of cache
es_ES: Incluye %s de caché

en: Cache and data usage unknown
es_ES: Uso de datos y de caché desconocido

note: Translators: The download size of an app. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Download Size
es_ES: Tamaño de la descarga

en: Needs no additional system downloads
es_ES: No hacen falta descargas del sistema adicionales

en: Needs an unknown size of additional system downloads
es_ES: Necesita un tamaño desconocido de descargas del sistema adicionales

note: Translators: The placeholder is for a size string, * such as ‘150 MB’ or ‘1.5 GB’.
en: Needs %s of additional system downloads
es_ES: Necesita %s de descargas del sistema adicionales

note: Translators: Displayed if the download or installed size of * an app could not be determined. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Size is unknown
es_ES: Tamaño desconocido

note: Translators: This indicates an app requires no permissions to run. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: No permissions
es_ES: Sin permisos

note: Translators: This indicates an app uses the network. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Has network access
es_ES: Tiene acceso a la red

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus system services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses system services
es_ES: Usa servicios del sistema

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus session services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses session services
es_ES: Usa servicios de la sesión

note: Translators: This indicates an app can access arbitrary hardware devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access hardware devices
es_ES: Puede acceder a los dispositivos del sistema

note: Translators: This indicates an app can access system devices such as /dev/shm. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access system devices
es_ES: Puede acceder a los dispositivos del sistema

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write all your data
es_ES: Puede leer y escribir todos sus datos

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read all your data
es_ES: Puede leer todos sus datos

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write your downloads
es_ES: Puede leer/escribir sus descargas

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read your downloads
es_ES: Puede leer sus descargas

note: Translators: This indicates an app can access data in the system unknown to the Software. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access some specific files
es_ES: Puede acceder a ciertos archivos específicos

note: Translators: This indicates an app can access or change user settings. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access and change user settings
es_ES: Puede acceder y modificar la configuración del usuario

note: Translators: This indicates an app uses the X11 windowing system. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses a legacy windowing system
es_ES: Usa un sistema de ventanas heredado

note: Translators: This indicates an app can escape its sandbox. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can acquire arbitrary permissions
es_ES: Puede obtener permisos arbitrarios

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software developer is verified
es_ES: El desarrollador del software está verificado

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Reviewed by OS distributor
es_ES: Revisada por el distribuidor del SO

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short. * The '%s' is replaced by the distribution name. Translators: The '%s' is replaced by the distribution name.
en: Reviewed by %s
es_ES: Revisada por %s

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by someone other than the user’s distribution, so might not be safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Provided by a third party
es_ES: Proporcionada por un tercero

note: Translators: This indicates an app or its runtime reached its end of life. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software no longer supported
es_ES: Software no soportado

note: Translators: This indicates an app’s source code is freely available, so can be audited for security. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Auditable code
es_ES: Código auditable

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Unknown license
es_ES: Licencia desconocida

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Proprietary code
es_ES: Código propietario

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Special license
es_ES: Licencia especial

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Privileged
es_ES: Privilegiada

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Safe
es_ES: Segura

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Probably Safe
es_ES: Probablemente segura

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Potentially Unsafe
es_ES: Potencialmente insegura

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Unsafe
es_ES: No seguro

en: Mobile Only
es_ES: Sólo para móvil

en: Only works on a small screen
es_ES: Sólo funciona en pantallas pequeñas

en: Desktop Only
es_ES: Sólo para escritorio

en: Only works on a large screen
es_ES: Sólo funciona en pantallas grandes

en: Screen Size Mismatch
es_ES: El tamaño de la pantalla no coincide

en: Doesn’t support your current screen size
es_ES: No soporta su tamaño de pantalla actual

en: Requires a touchscreen
es_ES: Requiere una pantalla táctil

en: Requires a keyboard
es_ES: Requiere un teclado

en: Requires a mouse
es_ES: Requiere un ratón

en: Gamepad Needed
es_ES: Se necesita un mando de juego

en: Requires a gamepad to play
es_ES: Requiere un mando para jugar

note: Translators: This is used in a context tile to indicate that * an app works on phones, tablets *and* desktops. It should be * short and in title case.
en: Adaptive
es_ES: Adaptativo

en: Works on phones, tablets and desktops
es_ES: Funciona en móviles, tabletas y escritorios

en: Probably requires a keyboard or mouse
es_ES: Probablemente requiera un teclado o un ratón

en: Works on desktops and laptops
es_ES: Funciona en escritorios y portátiles

note: Translators: This indicates that the content rating for an * app says it can be used by all ages of people, as it contains * no objectionable content.
en: Contains no age-inappropriate content
es_ES: No contiene contenido inapropiado por edad

en: No age rating information available
es_ES: No hay información disponible sobre el rango de edad

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Visit Website
es_ES: Visitar la página web

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed. * The ellipsis indicates that further steps are required
en: Install…
es_ES: Instalar…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows to cancel a queued install of the app
en: Cancel
es_ES: Cancelar

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Install
es_ES: Instalar

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel
en: Download
es_ES: Descargar

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel * that allows the app to be easily updated live
en: Update
es_ES: Actualizar

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily removed
en: Uninstall…
es_ES: Desinstalar…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being erased
en: Uninstalling
es_ES: Desinstalando

en: Critical update
es_ES: Actualización crítica

note: TRANSLATORS: during the update the device * will restart into a special update-only mode
en: Device cannot be used during update.
es_ES: No se puede usar el dispositivo durante la actualización.

note: TRANSLATORS: this refers to where the app came from
en: Source: %s
es_ES: Fuente: %s

note: Translators: A message to indicate that an app has been renamed. The placeholder is the old human-readable name.
en: Renamed from %s
es_ES: Renombrado desde %s

note: Replace user-provided non-localized string with a localized text
en: Stopped Receiving Updates
es_ES: Se ha dejado de recibir actualizaciones

en: Critical Update
es_ES: Actualización crítica

[ctx: Single app]
en: Installed
es_ES: Instalado

note: Translators: The placeholder is an app name
en: Help Translate %s
es_ES: Ayudar a traducir %s

note: Translators: The placeholder is an app name
en: %s is designed, developed, and translated by an international community of contributors.
    
    This means that while it’s not yet available in your language, you can get involved and help translate it yourself.
es_ES: %s está diseñado, desarrollado y traducido por una comunidad internacional de voluntarios.
    
    Esto significa que si todavía no está disponible en su idioma puede involucrarse y ayudar a traducirlo.

en: Translations
es_ES: Traducciones

en: _Translation Website
es_ES: _Página web de la traducción

note: TRANSLATORS: This is a description for entering user/password
en: Login required remote %s (realm %s)
es_ES: Inicio de sesión remoto para %s requerido (reino %s)

en: Login Required
es_ES: Se necesita iniciar sesión

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
es_ES: _Cancelar

en: _Login
es_ES: Iniciar _sesión

note: Translators: Placeholder text for a login entry. Translators: It's an origin scope, 'User' or 'System' installation
en: User
es_ES: Usuario

note: Translators: Placeholder text for a login entry.
en: Password
es_ES: Contraseña

note: TRANSLATORS: this is where all apps that don't * fit in other groups are put
en: Other
es_ES: Otros

[ctx: Category]
note: TRANSLATORS: this is a subcategory matching all the * different apps in the parent category, e.g. "Games"
en: All
es_ES: Todas

note: TRANSLATORS: this is a subcategory of featured apps
en: Featured
es_ES: Destacado

note: Heading for featured apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been featured ('picked') by the distribution.
en: Editor’s Choice
es_ES: Selección de los editores

note: Heading for recently updated apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been recently released upstream.
en: New & Updated
es_ES: Nuevo y actualizado

note: Heading for web apps on a category page
en: Picks from the Web
es_ES: Imágenes de la web

note: Heading for the rest of the apps on a category page
en: Other Software
es_ES: Otro software

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 1 to %u:
es_ES: Introduzca un número entre 1 y %u:

note: TRANSLATORS: asking the user to choose an app from a list
en: Choose an app:
es_ES: Elija una aplicación:

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: All
es_ES: Todo

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Featured
es_ES: Destacado

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: 3D Graphics
es_ES: Gráficos 3D

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Photography
es_ES: Fotografía

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Scanning
es_ES: Escaneado

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Vector Graphics
es_ES: Gráficos vectoriales

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Viewers
es_ES: Visores

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Audio Creation & Editing
es_ES: Creación y edición de sonido

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Music Players
es_ES: Reproductores de música

[ctx: Menu of Productivity]
en: All
es_ES: Todo

[ctx: Menu of Productivity]
en: Featured
es_ES: Destacado

[ctx: Menu of Productivity]
en: Calendar
es_ES: Calendario

[ctx: Menu of Productivity]
en: Database
es_ES: Base de datos

[ctx: Menu of Productivity]
en: Finance
es_ES: Finanzas

[ctx: Menu of Productivity]
en: Word Processor
es_ES: Procesador de textos

[ctx: Menu of Utilities]
en: Text Editors
es_ES: Editores de texto

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Web Browsers
es_ES: Navegadores web

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: All
es_ES: Todo

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Featured
es_ES: Destacado

[ctx: Menu of Games]
en: Action
es_ES: Acción

[ctx: Menu of Games]
en: Adventure
es_ES: Aventuras

[ctx: Menu of Games]
en: Blocks
es_ES: Bloques

[ctx: Menu of Games]
en: Board
es_ES: Tablero

[ctx: Menu of Games]
en: Card
es_ES: Cartas

[ctx: Menu of Games]
en: Emulators
es_ES: Emuladores

[ctx: Menu of Games]
en: Kids
es_ES: Infantiles

[ctx: Menu of Games]
en: Logic
es_ES: Lógica

[ctx: Menu of Games]
en: Role Playing
es_ES: Juegos de rol

[ctx: Menu of Games]
en: Sports
es_ES: Deportes

[ctx: Menu of Games]
en: Strategy
es_ES: Estrategia

[ctx: Menu of Communication & News]
en: All
es_ES: Todo

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Featured
es_ES: Destacado

[ctx: Menu of Education & Science]
en: All
es_ES: Todo

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Featured
es_ES: Destacado

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Artificial Intelligence
es_ES: Inteligencia artificial

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Astronomy
es_ES: Astronomía

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Chemistry
es_ES: Química

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Languages
es_ES: Idiomas

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Math
es_ES: Matemáticas

[ctx: Menu of Communication & News]
en: News
es_ES: Noticias

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Robotics
es_ES: Robótica

[ctx: Menu of Art]
en: Art
es_ES: Arte

[ctx: Menu of Reference]
en: Biography
es_ES: Biografía

[ctx: Menu of Reference]
en: Comics
es_ES: Cómics

[ctx: Menu of Reference]
en: Fiction
es_ES: Ficción

[ctx: Menu of Reference]
en: Health
es_ES: Salud

[ctx: Menu of Reference]
en: History
es_ES: Historia

[ctx: Menu of Reference]
en: Lifestyle
es_ES: Estilo de vida

[ctx: Menu of Reference]
en: Politics
es_ES: Política

[ctx: Menu of Reference]
en: Sports
es_ES: Deportes

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: All
es_ES: Todo

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Featured
es_ES: Destacado

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Debuggers
es_ES: Depuradores

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: IDEs
es_ES: EID

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Codecs
es_ES: Codificadores

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Hardware Drivers
es_ES: Controladores hardware

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Fonts
es_ES: Tipografías

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Input Sources
es_ES: Fuentes de entrada

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Language Packs
es_ES: Paquetes de idiomas

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Localization
es_ES: Localización

note: Translators: this is a menu category
en: Create
es_ES: Crear

note: Translators: this is a menu category
en: Work
es_ES: Trabajo

note: Translators: this is a menu category
en: Play
es_ES: Juegos

note: Translators: this is a menu category
en: Socialize
es_ES: Socializar

note: Translators: this is a menu category
en: Learn
es_ES: Aprendizaje

note: Translators: this is a menu category
en: Develop
es_ES: Desarrollo

note: Translators: this is a menu category
en: Codecs
es_ES: Codificadores

note: Translators: this is a menu category
en: Hardware Drivers
es_ES: Controladores hardware

note: Translators: this is a menu category
en: Fonts
es_ES: Tipografías

note: Translators: this is a menu category
en: Input Sources
es_ES: Fuentes de entrada

note: Translators: this is a menu category
en: Language Packs
es_ES: Paquetes de idiomas

note: Translators: this is a menu category
en: Localization
es_ES: Localización

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that an app * has been successfully installed TRANSLATORS: this is the summary of a notification that a component
en: %s is now installed
es_ES: %s se ha instalado correctamente

note: TRANSLATORS: an app has been installed, but * needs a reboot to complete the installation
en: A restart is required for the changes to take effect.
es_ES: Se debe reiniciar para aplicar los cambios.

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that an app * has been successfully installed
en: App is ready to be used.
es_ES: La aplicación está lista para usarse.

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: System updates are now installed
es_ES: Se han instalado las actualizaciones del sistema

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: Recently installed updates are available to review
es_ES: Las actualizaciones instaladas recientemente están disponibles para su revisión

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart
es_ES: Reiniciar

en: Launch
es_ES: Lanzar

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Software?
es_ES: ¿Instalar software?

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Third-Party Software?
es_ES: ¿Instalar software de terceros?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Software Repository?
es_ES: ¿Activar el repositorio de software?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Third-Party Software Repository?
es_ES: ¿Activar el repositorio de software de terceros?

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is not <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">free and open source software</a>, and is provided by “%s”.
es_ES: %s no es <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">software libre</a>, lo proporciona «%s».

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is provided by “%s”.
es_ES: %s lo proporciona «%s».

en: This software repository must be enabled to continue installation.
es_ES: Este repositorio de software debe estar activado para continuar la instalación.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use %s in some countries.
es_ES: Puede ser ilegal instalar o usar %s en algunos países.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use this codec in some countries.
es_ES: Puede ser ilegal instalar o usar este codificador en algunos países.

note: TRANSLATORS: this is button text to not ask about non-free content again
en: Don’t _Warn Again
es_ES: No _advertir otra vez

note: TRANSLATORS: button text
en: Enable and _Install
es_ES: Activar e _instalar

note: TRANSLATORS: these are show_detailed_error messages from the * package manager no mortal is supposed to understand, * but google might know what they mean
en: Detailed errors from the package manager follow:
es_ES: Los errores detallados del gestor de paquetes son:

en: Details
es_ES: Detalles

note: TRANSLATORS: button text
en: _Close
es_ES: _Cerrar

note: Translators: an accept button label, in a Cancel/Accept dialog
en: _Accept
es_ES: _Aceptar

note: TRANSLATORS: we've just live-updated some apps
en: An update has been installed | Updates have been installed
es_ES[0]: Se ha instalado una actualización
es_ES[1]: Se han instalado las actualizaciones

note: TRANSLATORS: we've just removed some apps
en: An app has been removed | Apps have been removed
es_ES[0]: Se ha eliminado una aplicación
es_ES[1]: Se han eliminado aplicaciones

note: TRANSLATORS: the new apps will not be run until we restart
en: A restart is required for it to take effect. | A restart is required for them to take effect.
es_ES[0]: Se debe reiniciar para aplicar el cambio.
es_ES[1]: Se debe reiniciar para aplicar los cambios.

note: TRANSLATORS: button text
en: Not Now
es_ES: Ahora no

note: TRANSLATORS: something happened less than 5 minutes ago
en: Just now
es_ES: Ahora mismo

en: %d minute ago | %d minutes ago
es_ES[0]: hace %d minuto
es_ES[1]: hace %d minutos

en: %d hour ago | %d hours ago
es_ES[0]: hace %d hora
es_ES[1]: hace %d horas

en: %d day ago | %d days ago
es_ES[0]: hace %d día
es_ES[1]: hace %d días

en: %d week ago | %d weeks ago
es_ES[0]: hace %d semana
es_ES[1]: hace %d semanas

en: %d month ago | %d months ago
es_ES[0]: hace %d mes
es_ES[1]: hace %d meses

en: %d year ago | %d years ago
es_ES[0]: hace %d año
es_ES[1]: hace %d años

note: TRANSLATORS: this is a what we use in notifications if the app's name is unknown
en: An app
es_ES: Una aplicación

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional MIME types.
en: %s is requesting additional file format support.
es_ES: %s necesita soporte para formatos de archivos adicionales.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional MIME Types Required
es_ES: Se necesitan tipos MIME adicionales

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional fonts.
en: %s is requesting additional fonts.
es_ES: %s necesita tipografías adicionales.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Fonts Required
es_ES: Se necesitan tipografías adicionales

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional codecs.
en: %s is requesting additional multimedia codecs.
es_ES: %s necesita codificadores multimedia adicionales.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Multimedia Codecs Required
es_ES: Se necesitan codificadores multimedia adicionales

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional printer drivers.
en: %s is requesting additional printer drivers.
es_ES: %s necesita controladores de impresora adicionales.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Printer Drivers Required
es_ES: Se necesita controladores de impresora adicionales

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app wants to install additional packages.
en: %s is requesting additional packages.
es_ES: %s necesita paquetes adicionales.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Packages Required
es_ES: Se necesitan paquetes adicionales

note: TRANSLATORS: this is a button that launches gnome-software
en: Find in Software
es_ES: Buscar en Software

en: _Show More
es_ES: _Mostrar más

en: _Show Less
es_ES: _Mostrar menos

en: Removing…
es_ES: Quitando…

en: Requires restart to finish install
es_ES: Requiere reiniciar para terminar la instalación

en: Requires restart to finish remove
es_ES: Requiere reiniciar para terminar la eliminación

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be installed soon
en: Pending installation…
es_ES: Instalación pendiente…

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be updated soon
en: Pending update…
es_ES: Actualización pendiente…

note: Translators: This string is shown when downloading an app before install.
en: Downloading…
es_ES: Descargando…

note: Translators: This string is shown when preparing to download and install an app.
en: Preparing…
es_ES: Preparando…

note: Translators: This string is shown when uninstalling an app.
en: Uninstalling…
es_ES: Desinstalando…

note: Translators: the "%s" is replaced with an app name
en: %s is not installed, but it still has data present.
es_ES: %s no está instalada pero todavía tiene datos.

en: _Restart
es_ES: _Reiniciar

note: TRANSLATORS: this is a button that allows the apps to * be installed. * The ellipsis indicates that further steps are required, * e.g. enabling software repositories or the like
en: _Install…
es_ES: _Instalar…

note: Translators: %s is the user-visible app name
en: %s will appear in US English
es_ES: %s se mostrará en inglés de EE.UU.

en: This app will appear in US English
es_ES: Esta aplicación se mostrará en inglés de EE.UU.

en: This software will appear in US English
es_ES: Este software se mostrará en inglés de EE.UU.

en: Help _Translate
es_ES: Ayudar a _traducir

note: Translators: the '%s' is replaced with a developer name or a project group
en: Other Apps by %s
es_ES: Otras aplicaciones por %s

note: Translators: the first %s is replaced with the developer name, the second %s is replaced with the app id
en: Developer %s has proven the ownership of %s
es_ES: El desarrollador %s ha probado la propiedad de %s

note: Translators: the %s is replaced with the app id
en: Developer has proven the ownership of %s
es_ES: El desarrollador la probado la propiedad de %s

note: TRANSLATORS: we need a remote server to process
en: You need internet access to write a review
es_ES: Necesita acceso a Internet para escribir una opinión

en: This app is no longer receiving updates, including security fixes
es_ES: Esta aplicación ya no recibirá actualizaciones, incluyendo parches de seguridad.

en: This app is already provided by your distribution and should not be replaced.
es_ES: Esta aplicación ya lo proporciona su distribución y no se debe reemplazar.

en: This app doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
es_ES: Esta aplicación no proporciona enlaces a un sitio web, repositorio de código o gestor de incidencias.

en: This software is no longer receiving updates, including security fixes
es_ES: Este software ya no recibirá actualizaciones, incluyendo parches de seguridad.

en: This software is already provided by your distribution and should not be replaced.
es_ES: Este software ya lo proporciona su distribución y no se debe reemplazar.

en: This software doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
es_ES: Este software no proporciona enlaces a un sitio web, repositorio de código o gestor de incidencias.

en: Unable to find “%s”
es_ES: No se pudo encontrar «%s»

en: Failed to submit review for “%s”: %s
es_ES: Falló al enviar la revisión para «%s»: %s

en: Details page
es_ES: Página de detalles

en: Loading App Details
es_ES: Cargando detalles de la aplicación

en: Verified
es_ES: Verificados

note: TRANSLATORS: A label for a button to execute the selected app.
en: _Open
es_ES: _Abrir

en: _Update
es_ES: _Actualizar

note: TRANSLATORS: button text in the header when an app can be erased
en: Uninstall
es_ES: Desinstalar

en: Add-ons
es_ES: Complementos

en: This app can only be used when there is an active internet connection.
es_ES: Esta aplicación sólo se puede usar cuando hay una conexión activa a Internet.

en: Software Repository Included
es_ES: Repositorio de software incluido

en: This app includes a software repository which provides updates, as well as access to other software.
es_ES: Esta aplicación incluye un repositorio de software que proporciona actualizaciones, así como acceso a otro software.

en: No Software Repository Included
es_ES: Ningún repositorio de software incluido

en: This app does not include a software repository. It will not be updated with new versions.
es_ES: Esta aplicación no incluye un repositorio de software. No se actualizará con versiones nuevas.

note: Translators: a repository file used for installing software has been discovered.
en: Software Repository Identified
es_ES: Repositorio de software identificado

en: Adding this software repository will give you access to additional software and upgrades.
es_ES: Añadir este repositorio de software le dará acceso a software y actualizaciones adicionales.

en: Only use software repositories that you trust.
es_ES: Use sólo repositorios de software en las que confíe.

en: Clear app data
es_ES: Limpiar datos de la aplicación

en: D_elete Data
es_ES: _Eliminar datos

en: No Metadata
es_ES: No hay metadatos

en: Project _Website
es_ES: Página _web del proyecto

en: _Donate
es_ES: _Donar

en: Contribute _Translations
es_ES: _Colaborar con las traducciones

en: _Report an Issue
es_ES: Infor_mar de un problema

en: _Help
es_ES: Ay_uda

[ctx: verb]
note: Translators: This is a verb, used on a button to ‘contact the developer’
en: _Contact
es_ES: _Contacto

note: Translators: Button opening a dialog where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write R_eview
es_ES: _Escribir una opinión

note: Translators: Button opening a dialog showing all reviews for an app.
en: All Reviews
es_ES: Todas las opiniones

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading extra metadata files…
es_ES: Descargando metadatos adicionales de archivos…

note: TRANSLATORS: separator for a list of items
en:  and
es_ES:  y

note: TRANSLATORS: App window title for fonts installation. %s will be replaced by name of the script we're searching for.
en: Available fonts for the %s script | Available fonts for the %s scripts
es_ES[0]: Tipografías disponibles para el script %s
es_ES[1]: Tipografías disponibles para los scripts %s

note: TRANSLATORS: App window title for codec installation. %s will be replaced by actual codec name(s)
en: Available software for %s | Available software for %s
es_ES[0]: Software disponible para %s
es_ES[1]: Software disponible para %s

en: Requested software not found
es_ES: Software solicitado no encontrado

en: Failed to find requested software
es_ES: No se pudo encontrar el software solicitado

note: TRANSLATORS: This string is used for codecs that weren't found
en: %s not found
es_ES: %s no encontrada

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: on the website
es_ES: en la página web

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available that provide the file %s.
es_ES: No hay aplicaciones disponibles que proporcionen el archivo %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get missing apps might be found %s.
es_ES: La información sobre %s, así como opciones sobre cómo obtener las aplicaciones que faltan, se puede encontrar en %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available for %s support.
es_ES: No hay aplicaciones disponibles para soportar %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: %s is not available.
es_ES: %s no está disponible.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get an app that can support this format might be found %s.
es_ES: La información sobre %s, así como opciones sobre cómo obtener una aplicación que pueda soportar este formato, se puede encontrar en %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No fonts are available for the %s script support.
es_ES: No hay tipografías disponibles para el soporte del script %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional fonts might be found %s.
es_ES: La información sobre %s, así como opciones sobre cómo obtener tipografías adicionales se puede encontrar en %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No addon codecs are available for the %s format.
es_ES: No hay códecs disponibles para el formato %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format might be found %s.
es_ES: La información sobre %s, así como opciones sobre cómo obtener un códec que pueda reproducir este formato se puede encontrar en %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No Plasma resources are available for %s support.
es_ES: No hay recursos de Plasma disponibles para soportar %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional Plasma resources might be found %s.
es_ES: La información sobre %s, así como opciones sobre cómo obtener recursos de Plasma adicionales se puede encontrar en %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No printer drivers are available for %s.
es_ES: No hay controladores de impresora disponibles para %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a driver that supports this printer might be found %s.
es_ES: La información sobre %s, así como opciones sobre cómo obtener un controlador que soporte esta impresora se puede encontrar en %s.

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: the documentation
es_ES: la documentación

note: TRANSLATORS: no codecs were found. The first %s will be replaced by actual codec name(s), the second %s is the app name, which requested the codecs, the third %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information. | Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information.
es_ES[0]: No se pudo encontrar el %s solicitado por %s. Consulte %s para obtener más información.
es_ES[1]: No se pudieron encontrar los %s solicitados por %s. Consulte %s para obtener más información.

note: TRANSLATORS: no codecs were found. First %s will be replaced by actual codec name(s), second %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information. | Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information.
es_ES[0]: No se pudo encontrar el %s que estaba buscando. Consulte %s para obtener más información.
es_ES[1]: No se pudieron encontrar los %s que estaba buscando. Consulte %s para obtener más información.

en: Failed to find any search results: %s
es_ES: Falló al buscar cualquier resultado: %s

en: %s file format
es_ES: formato de archivo %s

en: Install _All
es_ES: _Instalar todas

en: Unable to Find Requested Software
es_ES: No se pudo encontrar el software solicitado

en: Codecs page
es_ES: Página de codificadores

en: Previous
es_ES: Anterior

en: Next
es_ES: Siguiente

en: Featured Apps List
es_ES: Lista de aplicaciones destacadas

en: Desktop Support
es_ES: Soporte de escritorio

en: Supports being used on a large screen
es_ES: Soporta el uso en pantallas grandes

en: Desktop Support Unknown
es_ES: Soporte de escritorio desconocido

en: Not enough information to know if large screens are supported
es_ES: No hay información suficiente para saber si las pantallas grandes están soportadas

en: Requires a large screen
es_ES: Requiere una pantalla grande

en: Desktop Not Supported
es_ES: Escritorio no soportado

en: Cannot be used on a large screen
es_ES: No se puede usar en una pantalla grande

en: Mobile Support
es_ES: Soporte de móvil

en: Supports being used on a small screen
es_ES: Soporta el uso en pantallas pequeñas

en: Mobile Support Unknown
es_ES: Soporte de móvil desconocido

en: Not enough information to know if small screens are supported
es_ES: No hay información suficiente para saber si las pantallas pequeñas están soportadas

en: Requires a small screen
es_ES: Requiere una pantalla pequeña

en: Mobile Not Supported
es_ES: Móvil no soportado

en: Cannot be used on a small screen
es_ES: No se puede usar en pantallas pequeñas

en: Keyboard Support
es_ES: Soporte de teclado

en: Keyboard Support Unknown
es_ES: Soporte de teclado desconocido

en: Not enough information to know if keyboards are supported
es_ES: No hay información suficiente para saber si el teclado está soportado

en: Keyboard Required
es_ES: Se requiere un teclado

en: Supports keyboards
es_ES: Soporta un teclado

en: Keyboard Not Supported
es_ES: Teclado no soportado

en: Cannot be used with a keyboard
es_ES: No se puede usar con un teclado

en: Mouse Support
es_ES: Soporte de ratón

en: Requires a mouse or pointing device
es_ES: Requiere un ratón o un dispositivo apuntador

en: Mouse Support Unknown
es_ES: Soporte de ratón desconocido

en: Not enough information to know if mice or pointing devices are supported
es_ES: No hay información suficiente para saber si los ratones o los dispositivos apuntadores están soportados

en: Mouse Required
es_ES: Se necesita un ratón

en: Supports mice and pointing devices
es_ES: Soporta ratón y dispositivos apuntadores

en: Mouse Not Supported
es_ES: Ratón no soportado

en: Cannot be used with a mouse or pointing device
es_ES: No se puede usar con un ratón o un dispositivo apuntador

en: Touchscreen Support
es_ES: Soporte de pantalla táctil

en: Touchscreen Support Unknown
es_ES: Soporte de pantalla táctil desconocido

en: Not enough information to know if touchscreens are supported
es_ES: No hay información suficiente para saber si las pantallas táctiles están soportadas

en: Touchscreen Required
es_ES: Se necesita una pantalla táctil

en: Supports touchscreens
es_ES: Soporta pantallas táctiles

en: Touchscreen Not Supported
es_ES: Pantalla táctil no soportada

en: Cannot be used with a touchscreen
es_ES: No se puede usar con una pantalla táctil

en: Gamepad Required
es_ES: Se necesita un mando de juego

en: Requires a gamepad
es_ES: Necesita un mando para jugar

en: Gamepad Support
es_ES: Soporte de mandos de juego

en: Supports gamepads
es_ES: Mandos de juego soportados

note: Translators: It’s unknown whether this app is supported on * the current hardware. The placeholder is the app name.
en: %s probably works on this device
es_ES: %s posiblemente funcione en este dispositivo

note: Translators: The app will work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s works on this device
es_ES: %s funciona en este dispositivo

note: Translators: The app will possbily work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s possibly works on this device
es_ES: %s posiblemente funcione en este dispositivo

note: Translators: The app may not work fully on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work properly on this device
es_ES: %s no funciona adecuadamente en este dispositivo

note: Translators: The app will not work properly on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work on this device
es_ES: %s no funciona en este dispositivo

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the hardware support/requirements of an app
en: Hardware Support
es_ES: Soporte de hardware

en: Navigation
es_ES: Navegación

en: Navigate to Explore Page
es_ES: Navegar para explorar la página

en: Navigate to Installed Page
es_ES: Navegar a la página de instalados

en: Navigate to Updates Page
es_ES: Navegar a la página de actualizaciones

en: Open Search Bar
es_ES: Abrir la barra de búsqueda

en: Windows
es_ES: Ventanas

en: Open Preferences
es_ES: Abrir Preferencias

en: Open Software Repositories
es_ES: Abrir repositorios de software

en: Help
es_ES: Ayuda

en: Open Keyboard Shortcuts
es_ES: Abrir Atajos del teclado

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: This is in the context of a list of apps which are installed on the system.
en: Installed
es_ES: Instalado

en: Installed page
es_ES: Página de instalados

en: In Progress
es_ES: En proceso

note: origin_ui on a remote is the repo dialogue section name, * not the remote title
en: Apps
es_ES: Aplicaciones

en: Web Apps
es_ES: Aplicaciones web

en: System Apps
es_ES: Aplicaciones del sistema

en: Community Built
es_ES: Construido por la comunidad

en: _Get Involved
es_ES: _Involucrarse

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
es_ES: Esta aplicación la desarrolla abiertamente una comunidad internacional de voluntarios y se publica bajo la <a href="%s">licencia %s</a>.
    
    Puede colaborar y ayudar a hacerla aún mejor.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
es_ES: Esta aplicación la desarrolla abiertamente una comunidad internacional de voluntarios y se publica bajo la licencia %s.
    
    Puede colaborar y ayudar a hacerla aún mejor.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
es_ES: Este software lo desarrolla abiertamente una comunidad internacional de voluntarios y se publica bajo la <a href="%s">licencia %s</a>.
    
    Puede colaborar y ayudar a hacerlo aún mejor.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
es_ES: Este software lo desarrolla abiertamente una comunidad internacional de voluntarios y se publica bajo la licencia %s.
    
    Puede colaborar y ayudar a hacerlo aún mejor.

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under.
en: Unknown License
es_ES: Licencia desconocida

en: _Learn More
es_ES: _Aprender más

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
es_ES: Esta aplicación no se desarrolla en abierto por lo que sólo los desarrolladores saben cómo funciona. Puede ser difícil decir si el software es seguro o no y puede cambiar sin control.
    
    Es posible que no pueda colaborar con esta aplicación.

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
es_ES: Este software no se desarrolla en abierto por lo que sólo los desarrolladores saben cómo funciona. Puede ser difícil decir si el software es seguro o no y puede cambiar sin control.
    
    Es posible que no pueda colaborar con este software.

note: Translators: This is used for "License    Proprietary"
en: Proprietary
es_ES: Propietario

en: This app is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this app.
es_ES: Esta aplicación no se desarrolla en abierto por lo que sólo los desarrolladores saben cómo funciona. Puede ser difícil decir si el software es seguro o no y puede cambiar sin control.
    
    Es posible que no pueda colaborar con esta aplicación.

en: This software is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this software.
es_ES: Este software no se desarrolla en abierto por lo que sólo los desarrolladores saben cómo funciona. Puede ser difícil decir si el software es seguro o no.
    
    Es posible que no pueda colaborar con este software.

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Special License
es_ES: Licencia especial

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
es_ES: Esta aplicación esta desarrollada bajo la licencia especial <a href="%s">%s</a>.
    
    Tal vez pueda o no colaborar con esta aplicación.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
es_ES: Esta aplicación esta desarrollada bajo la licencia especial «%s».
    
    Tal vez pueda o no colaborar con esta aplicación.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
es_ES: Este software esta desarrollada bajo la licencia especial <a href="%s">%s</a>.
    
    Tal vez pueda o no colaborar con esta aplicación.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
es_ES: Este software esta desarrollada bajo la licencia especial «%s».
    
    Tal vez pueda o no colaborar con esta aplicación.

note: TRANSLATORS: initial start
en: Downloading Software Catalog
es_ES: Descargando catálogo de software

en: Loading page
es_ES: Cargando página

en: Starting Up
es_ES: Iniciando

en: Moderate page
es_ES: Moderar página

en: There are no reviews to moderate
es_ES: No hay opiniones que moderar

en: Unknown source
es_ES: fuente desconocida

note: TRANSLATORS: This is the header for package additions during * a system update
en: Additions
es_ES: Añadidos

note: TRANSLATORS: This is the header for package removals during * a system update
en: Removals
es_ES: Eliminados

[ctx: Packages to be updated during a system upgrade]
note: TRANSLATORS: This is the header for package updates during * a system update
en: Updates
es_ES: Actualizaciones

note: TRANSLATORS: This is the header for package downgrades during * a system update
en: Downgrades
es_ES: Bajadas de versión

note: Translators: This is a clickable link on the third party repositories message dialog. It's part of a constructed sentence: "Provides access to additional software from [selected external sources]. Some proprietary software is included."
en: selected external sources
es_ES: fuentes externas seleccionadas

note: Translators: This is the third party repositories message dialog. The %s is replaced with "selected external sources" link. Repositories Preferences is an item from Software's main menu.
en: Provides access to additional software from %s. Some proprietary software is included.
    
    You can enable those repositories later in Software Repositories preferences.
es_ES: Proporciona acceso a software adicional desde %s. Se incluye algún software propietario.
    
    Puede activar posteriormente esos repositorios en las preferencias de repositorios de software.

note: TRANSLATORS: Heading asking whether to turn third party software repositories on of off.
en: Enable Third Party Software Repositories?
es_ES: ¿Activar el repositorio de software de terceros?

note: TRANSLATORS: button to keep the third party software repositories off
en: _Ignore
es_ES: _Ignorar

note: TRANSLATORS: button to turn on third party software repositories TRANSLATORS: button to accept the agreement
en: _Enable
es_ES: Ac_tivar

en: Available for your operating system
es_ES: Dispnible para su sistema operativo

note: Translators: the '%s' is replaced with the distribution name, constructing for example: "Available for Fedora Linux"
en: Available for %s
es_ES: Disponible para %s

note: Translators: This is the title of the main page of the UI.
en: Explore
es_ES: Explorar

en: Overview page
es_ES: Página de vista general

note: Translators: This is a heading for a section with all available apps.
en: Available Apps
es_ES: Aplicaciones disponible

note: Translators: This is a heading for a list of categories.
en: Other Categories
es_ES: Otras categorías

en: No App Data Found
es_ES: No se han encontrado datos sobre la aplicación

[ctx: Distribution name]
en: Unknown
es_ES: Desconocido

note: TRANSLATORS: button text
en: _OK
es_ES: _Aceptar

en: User declined installation
es_ES: El usuario ha rechazado la instalación

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and * '%s' is an app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Prepare %s
es_ES: Preparar %s

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * repository name, e.g. 'GNOME Nightly'
en: Are you sure you want to remove the %s repository?
es_ES: ¿Está seguro de querer quitar el repositorio %s?

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: All apps from %s will be uninstalled, and you will have to re-install the repository to use them again.
es_ES: Se desinstalarán todas las aplicaciones de %s y deberá volver a instalar el repositorio para poder usarlas de nuevo.

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Uninstall %s?
es_ES: ¿Quiere desinstalar %s?

en: App Settings & Data
es_ES: Configuración y datos de la aplicación

note: Translators: the '%s' is replaced with the app name
en: It will not be possible to use %s after removal.
es_ES: No será posible usar %s después de eliminarla.

note: Translators: this is part of section about deleting app's data, where the 'keep' means 'keep the data'
en: _Keep
es_ES: _Conservar

en: Allows restoring app settings and content
es_ES: Permite restaurar la configuración de la aplicación y su contenido

note: Translators: this is part of section about deleting app's data
en: _Delete
es_ES: _Eliminar

en: Permanently deletes data to save disk space
es_ES: Elimina permanentemente los datos para ahorrar espacio

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: It will not be possible to use %s after removal. App data and settings will be kept on disk, to allow restoring the app in the future.
es_ES: No será posible usar %s después de eliminarla. Los datos de la aplicación y su configuración se conservarán en el disco, para permitir restaurar la aplicación en el futuro.

note: TRANSLATORS: this is button text to remove the app
en: _Uninstall
es_ES: _Desinstalar

en: Preferences
es_ES: Preferencias

en: Software Updates
es_ES: Actualizaciones de software

en: _Automatic
es_ES: _Automáticas

en: Automatically check for and download updates
es_ES: Comprobar y descargar las actualizaciones automáticamente

en: Checking for and downloading updates must be done manually
es_ES: Comprobar y descargar las actualizaciones se debe hacer manualmente

en: Automatic Update _Notifications
es_ES: _Notificaciones de actualizaciones automáticas

en: Notify when updates have been automatically installed
es_ES: Notificar cuando las actualizaciones se instalen automáticamente

en: Content Filters
es_ES: Filtros de contenido

en: Only Show _Free Software
es_ES: Mostrar sólo software _libre

en: Hide proprietary software when browsing and searching
es_ES: Ocultar el software propietario al explorar y buscar

en: Only Show _Verified Developers
es_ES: Mostrar sólo los desarrolladores _verificados

en: Show only apps from developers whose identity has been verified
es_ES: Mostrar sólo las aplicaciones de desarrolladores cuya identidad se ha verificado

en: Checking for and downloading updates uses data and power. Automatic update features are therefore paused when on metered network connections and when power saver is on.
es_ES: Comprobar y descargar actualizaciones usa datos y energía. La funcionalidad de actualización automática está por lo tanto pausada en conexiones a redes medidas y cuando el modo de ahorro de energía está activado.

note: TRANSLATORS: This is a text displayed during a distro upgrade. %s will be replaced by the name and version of distro, e.g. 'Fedora 23'.
en: Installed software is incompatible with %s, and will be automatically removed during upgrade.
es_ES: El software instalado no es compatible con %s y se eliminará automáticamente durante la actualización.

en: Incompatible Software
es_ES: Software incompatible

en: _Upgrade
es_ES: _Actualizar

note: TRANSLATORS: The '%s' is replaced with a repository name, like "Fedora Modular - x86_64"
en: Software that has been installed from “%s” will cease to receive updates.
es_ES: El software instalado desde «%s» ya no recibirá actualizaciones.

en: Disable Repository?
es_ES: ¿Quiere desactivar el repositorio?

en: Remove Repository?
es_ES: ¿Quiere quitar el repositorio?

note: TRANSLATORS: this is button text to disable a repo
en: _Disable
es_ES: _Desactivar

note: TRANSLATORS: this is button text to remove a repo
en: _Remove
es_ES: _Quitar

en: Enable New Repositories
es_ES: Activar repositorios nuevos

en: Turn on new repositories when they are added.
es_ES: Activar los repositorios nuevos al añadirlos.

note: TRANSLATORS: this is the clickable * link on the third party repositories info bar
en: more information
es_ES: más información

note: TRANSLATORS: this is the third party repositories info bar. The '%s' is replaced with a link consisting a text "more information", which constructs a sentence: "Additional repositories from selected third parties - more information."
en: Additional repositories from selected third parties — %s.
es_ES: Repositorios adicionales de terceras partes. — %s.

en: Fedora Third Party Repositories
es_ES: Repositorios de terceras partes de Fedora

note: TRANSLATORS: this is the fallback text we use if we can't figure out the name of the operating system
en: the operating system
es_ES: el sistema operativo

note: TRANSLATORS: This is the description text displayed in the Software Repositories dialog. %s gets replaced by the name of the actual distro, e.g. Fedora.
en: These repositories supplement the default software provided by %s.
es_ES: Estos repositorios complementan el software predeterminado proporcionado por %s.

en: Software Repositories
es_ES: Repositorios de software

en: No Repositories
es_ES: No hay repositorios

note: TRANSLATORS: This string states how many apps have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of apps.
en: %u app installed | %u apps installed
es_ES[0]: %u aplicación instalada
es_ES[1]: %u aplicaciones instaladas

note: TRANSLATORS: This string states how many add-ons have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of add-ons.
en: %u add-on installed | %u add-ons installed
es_ES[0]: %u complemento instalado
es_ES[1]: %u complementos instalados

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of add-ons, and the translated * string will be substituted
en: %u add-on | %u add-ons
es_ES[0]: %u complemento
es_ES[1]: %u complementos

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The first placeholder is the translated string “%u app” or * “%u apps”. The second placeh
en: %s and %s installed | %s and %s installed
es_ES[0]: %s y %s instalado
es_ES[1]: %s y %s instalados

en: Checking installed software…
es_ES: Comprobando el software instalado…

en: Remove
es_ES: Eliminar

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really bad app
en: Hate it
es_ES: La odio

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		Not a great app
en: Don’t like it
es_ES: No me gusta

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A fairly-good app
en: It’s OK
es_ES: Está bien

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A good app
en: Like it
es_ES: Me gusta

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really awesome app
en: Love it
es_ES: Me encanta

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		No star has been clicked yet
en: Select a Star to Leave a Rating
es_ES: Seleccione una estrella para dejar una puntuación

note: TRANSLATORS: the review can't just be copied and pasted
en: Please take more time writing the review
es_ES: Dedique un poco más de tiempo a escribir la opinión

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: Please choose a star rating
es_ES: Elija una puntuación

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too short
es_ES: El resumen es demasiado corto

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too long
es_ES: El resumen es demasiado largo

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too short
es_ES: La descripción es demasiado corta

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too long
es_ES: La descripción es demasiado larga

note: Translators: Title of the dialog box where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write a Review
es_ES: Escribir una opinión

note: Translators: A button to publish the user's opinion about the app.
en: _Send
es_ES: _Enviar

en: Please provide a rating, summary and review text. Reviews should not be used to report problems: instead, contact the developer or your support provider.
es_ES: Proporcione una calificación, un resumen y un texto de revisión. Las reseñas no deben usarse para informar problemas: en su lugar, comuníquese con el desarrollador o con su proveedor de soporte.

en: Review Summary
es_ES: Resumen de la opinión

[ctx: app review]
note: Translators: This is where the users enter their opinions about the apps.
en: Write a short review
es_ES: Escribir una opinión breve

en: Find what data is sent in our <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">privacy policy</a>. The full name attached to your account will be shown publicly.
es_ES: Conozca qué datos se envían en nuestra <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">política de privacidad</a>. El nombre completo de su cuenta se mostrará públicamente.

en: %u review total | %u reviews total
es_ES[0]: %u revisión total
es_ES[1]: %u revisiones totales

en: out of 5 stars
es_ES: de 5 estrellas

[ctx: Reviewer name]
note: TRANSLATORS: this is when a user doesn't specify a name
en: Unknown
es_ES: Desconocido

note: TRANSLATORS: we explain what the action is going to do
en: You can report reviews for abusive, rude, or discriminatory behavior.
es_ES: Puede informar sobre opiniones con comportamientos abusivos, groseros o discriminatorios.

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Once reported, a review will be hidden until it has been checked by an administrator.
es_ES: Una vez enviada, la opinión se ocultará hasta que un administrador la haya revisado.

note: TRANSLATORS: window title when * reporting a user-submitted review * for moderation
en: Report Review?
es_ES: ¿Informar sobre esta opinión?

note: TRANSLATORS: button text when * sending a review for moderation
en: _Report
es_ES: _Informar

note: Translators: Users can express their opinions about other users' opinions about the apps.
en: Was this review useful to you?
es_ES: ¿Le ha resultado útil esta opinión?

en: Yes
es_ES: Sí

note: Translators: Button text for indifference, only used when moderating
en: Meh
es_ES: Bah

en: Report…
es_ES: Informar…

en: Remove…
es_ES: Quitar…

en: App isn’t sandboxed but the distribution has checked that it is not malicious
es_ES: La aplicación no está aislada pero la distribución ha verificado que no es maliciosa

en: Check that you trust the vendor, as the app isn’t sandboxed
es_ES: Compruebe que confía en el vendedor ya que la aplicación no está aislada

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Permissions
es_ES: Sin permisos

en: App is fully sandboxed
es_ES: La aplicación está completamente aislada

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Network Access
es_ES: Acceso a la red

en: Can access the internet
es_ES: Puede acceder a Internet

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Network Access
es_ES: Sin acceso a la red

en: Cannot access the internet
es_ES: No se puede acceder a Internet

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses System Services
es_ES: Usa servicios del sistema

en: Can request data from system services
es_ES: No se pueden solicitar datos de los servicios del sistema

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses Session Services
es_ES: Usa servicios de la sesión

en: Can request data from session services
es_ES: Puede solicitar datos de los servicios de la sesión

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Device Access
es_ES: Acceso de usuario al dispositivo

en: Can access devices such as webcams or gaming controllers
es_ES: Puede acceder a dispositivos como cámaras web o controladores de juegos

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No User Device Access
es_ES: Ningún usuario tiene acceso al dispositivo

en: Cannot access devices such as webcams or gaming controllers
es_ES: No puede acceder a dispositivos como cámaras web o controladores de juegos

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Input Device Access
es_ES: Acceso a dispositivos de entrada

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Microphone Access
es_ES: Acceso al micrófono

en: Can listen using microphones without asking permission
es_ES: Puede escuchar usando micrófonos sin solicitar permiso

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: System Device Access
es_ES: Acceso a dispositivos del sistema

en: Can access system devices which require elevated permissions
es_ES: Puede acceder a los dispositivos del sistema que requieren elevación de privilegios

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Screen Contents Access
es_ES: Acceso al contenido de la pantalla

en: Can access the contents of the screen or other windows
es_ES: Puede acceder al contenido de la pantalla y de otras ventanas

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Legacy Windowing System
es_ES: Sistema de ventanas heredado

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Arbitrary Permissions
es_ES: Permisos arbitrarios

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Settings
es_ES: Configuración del usuario

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read/Write Access
es_ES: Acceso completo de lectura/escritura al sistema de archivos

en: Can read and write all data on the file system
es_ES: Puede leer y escribir todos los datos del sistema de archivos

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read/Write Access
es_ES: Acceso de lectura/escritura a la carpeta de inicio

en: Can read and write all data in your home directory
es_ES: Puede leer y escribir todos los datos de su carpeta de inicio

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read Access
es_ES: Acceso de lectura a todo el sistema de archivos

en: Can read all data on the file system
es_ES: Puede leer datos de todo el sistema de archivos

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read Access
es_ES: Acceso de lectura a la carpeta de inicio del usuario

en: Can read all data in your home directory
es_ES: Puede leer datos de su carpeta de inicio

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read/Write Access
es_ES: Acceso de lectura/escritura a la carpeta de descargas

en: Can read and write all data in your downloads directory
es_ES: Puede leer y escribir todos los datos de su carpeta de descargas

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read Access
es_ES: Acceso de lectura a la carpeta de descargas

en: Can read all data in your downloads directory
es_ES: Puede leer todos los datos de su carpeta de descargas

en: Can read and write all data in the directory
es_ES: Puede leer y escribir todos los datos de la carpeta

en: Can read all data in the directory
es_ES: Puede leer todos los datos de la carpeta

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No File System Access
es_ES: Sin acceso al sistema de archivos del sistema

en: Cannot access the file system at all
es_ES: No puede acceder al sistema de archivos

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: App developer is verified
es_ES: El desarrollador de la aplicación está verificado

en: The developer of this app has been verified to be who they say they are
es_ES: Se ha verificado que el desarrollador de esta aplicación es quien dice ser

note: Translators: This indicates an app uses an outdated SDK. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Insecure Dependencies
es_ES: Dependencias no seguras

en: Software or its dependencies are no longer supported and may be insecure
es_ES: El software o sus dependencias ya no están soportados y pueden no ser seguros

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
es_ES: Esta aplicación no especifica bajo qué licencia se ha desarrollado y puede ser propietaria.

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
es_ES: Esta aplicación no especifica bajo qué licencia se ha desarrollado y debe ser propietaria.

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Proprietary Code
es_ES: Código propietario

en: The source code is not public, so it cannot be independently audited and might be unsafe
es_ES: El código fuente no es público por lo que no se puede auditar de manera independiente y puede que no sea seguro

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”
es_ES: Esta aplicación esta desarrollada bajo la licencia especial «%s»

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”
es_ES: Este software esta desarrollado bajo la licencia especial «%s»

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Auditable Code
es_ES: Código auditable

en: The source code is public and can be independently audited, which makes the app more likely to be safe
es_ES: El código fuente es público y se auditar de manera independiente lo que hace que esta aplicación probablemente sea más segura

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * The placeholder is the app name.
en: %s is privileged
es_ES: %s es privilegiada

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is safe
es_ES: %s es segura

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is probably safe
es_ES: %s es probablemente segura

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is potentially unsafe
es_ES: %s es potencialmente insegura

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is unsafe
es_ES: %s no es segura

[ctx: Unknown license]
note: Translators: This is used for "License    Unknown"
en: Unknown
es_ES: Desconocida

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the permissions of an app
en: Safety
es_ES: Seguridad

en: License
es_ES: Licencia

note: Translators: This is a heading for a row showing the origin/source of an app (such as ‘flathub’).
en: Source
es_ES: Fuente

en: Outdated SDK version
es_ES: Versión de SDK obsoleta

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the previous screenshot in the screenshot carousel.
en: Previous Screenshot
es_ES: Captura de pantalla anterior

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the next screenshot in the screenshot carousel.
en: Next Screenshot
es_ES: Siguiente captura de pantalla

note: Translators: Shortened form of “no screenshots available” when showing an app’s details.
en: No Screenshots
es_ES: No hay capturas de pantalla

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot and * we get back 404
en: Screenshot not found
es_ES: Captura de pantalla no encontrada

note: TRANSLATORS: possibly image file corrupt or not an image
en: Failed to load image
es_ES: Falló al cargar la imagen

note: TRANSLATORS: this is when we request a screenshot size that * the generator did not create or the parser did not add
en: Screenshot size not found
es_ES: Tamaño de la captura de pantalla no encontrado

note: TRANSLATORS: this is when we try create the cache directory * but we were out of space or permission was denied
en: Could not create cache
es_ES: No se pudo crear la caché

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot * that was not a valid URL
en: Screenshot not valid
es_ES: Captura de pantalla no válida

note: TRANSLATORS: this is when networking is not available
en: Screenshot not available
es_ES: Captura de pantalla no disponible

en: Screenshot
es_ES: Captura de pantalla

note: TRANSLATORS: this is when there are too many search results * to show in in the search page
en: %u more match | %u more matches
es_ES[0]: %u coincidencia más
es_ES[1]: %u coincidencias más

en: Search page
es_ES: Página de búsqueda

en: Search for Apps
es_ES: Buscar aplicaciones

en: No App Found
es_ES: No se han encontrado aplicaciones

note: TRANSLATORS: this is part of the in-app notification, * where the %s is the truncated hostname, e.g. * 'alt.fedoraproject.org' * where the %s is the origin id, e.g. 'fedora' * where the %s is a multi-word localised app name * e.g. 'Getting things GNOME!"
en: “%s”
es_ES: «%s»

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates
es_ES: No se pueden descargar las actualizaciones

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download firmware updates
es_ES: No se pueden descargar las actualizaciones de «firmware»

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: internet access required
es_ES: No se puede actualizar: se necesita acceso a Internet

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: not enough disk space
es_ES: No se puede actualizar: no hay suficiente espacio en disco

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: authentication required
es_ES: No se puede actualizar: autenticación requerida

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: invalid authentication
es_ES: No se puede actualizar: la autenticación no es válida

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: permission required
es_ES: No se puede actualizar: se necesita conexión a la alimentación

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to get list of updates
es_ES: No se puede obtener la lista de actualizaciones

en: Unable to install: download failed
es_ES: No se puede instalar: ha fallado la descarga

en: Unable to install: missing runtime
es_ES: No se puede instalar: falta la rutina de ejecución

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s
es_ES: No se puede instalar %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: internet access required
es_ES: No se puede instalar: se necesita acceso a Internet

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: invalid app format
es_ES: No se puede instalar:  formato de aplicación no válido

en: Unable to install: not enough disk space
es_ES: No se puede instalar: no hay suficiente espacio en disco

en: Unable to install: authentication required
es_ES: No se puede instalar: autenticación requerida

en: Unable to install: invalid authentication
es_ES: No se puede instalar: autenticación no válida

en: Unable to install: permission required
es_ES: No se puede instalar: permiso requerido

en: Unable to install: device must be plugged in
es_ES: No se puede instalar: el dispositivo debe estar enchufado

en: Unable to install: low battery
es_ES: No se puede instalar: batería baja

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: download failed
es_ES: No se puede actualizar: falló la descarga

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: device must be plugged in
es_ES: No se puede actualizar: el dispositivo debe estar enchufado

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: low battery
es_ES: No se puede actualizar: batería baja

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s
es_ES: No se puede actualizar %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates
es_ES: No se pueden instalar las actualizaciones

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade
es_ES: No se puede actualizar

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: download failed
es_ES: No se puede actualizar: falló la descarga

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: internet access required
es_ES: No se puede actualizar a: se necesita acceso a Internet

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: not enough disk space
es_ES: No se puede actualizar: no hay suficiente espacio en disco

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: authentication required
es_ES: No se puede actualizar: autenticación requerida

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: invalid authentication
es_ES: No se puede actualizar: autenticación no válida

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: permission required
es_ES: No se puede actualizar: permiso requerido

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: device must be plugged in
es_ES: No se puede actualizar: el dispositivo debe estar enchufado

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: low battery
es_ES: No se puede actualizar: batería baja

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication required
es_ES: No se puede desinstalar: autenticación requerida

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication invalid
es_ES: No se puede desinstalar: autenticación no válida

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: permission required
es_ES: No se puede desinstalar: permiso requerido

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: device must be plugged in
es_ES: No se puede desinstalar: el dispositivo debe estar enchufado

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: low battery
es_ES: No se pueden desinstalar: bateía baja

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s
es_ES: No se puede desinstalar %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the '%s' is replaced with the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to launch %s
es_ES: No se puede lanzar %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification TRANSLATORS: we failed to get a proper error code
en: Sorry, something went wrong
es_ES: Algo salió mal

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Not enough disk space for operation
es_ES: No hay suficiente espacio en disco para la operación

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: file type not supported
es_ES: No se puede instalar: tipo de archivo no soportado

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: authentication failed
es_ES: Falló al instalar: falló la autenticación

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install
es_ES: No se puede instalar

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to contact %s
es_ES: No se puede contactar con %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the 'Software' means this app, aka 'GNOME Software'.
en: Restart Software to use new plugins
es_ES: Reinicie Software para usar los complementos nuevos

note: TRANSLATORS: need to be connected to the AC power
en: Device needs to be plugged in
es_ES: Debe enchufar el dispositivo

note: TRANSLATORS: not enough juice to do this safely
en: Battery level is too low
es_ES: El nivel de la batería es muy bajo

en: _Software Repositories
es_ES: Repositorios de _software

en: _Keyboard Shortcuts
es_ES: Atajos del _teclado

en: _Preferences
es_ES: _Preferencias

en: Search
es_ES: Buscar

en: Main Menu
es_ES: Menú principal

en: Search apps
es_ES: Buscar aplicaciones

note: Translators: A label for a button to show all available software.
en: _Explore
es_ES: _Explorar

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: A label for a button to show only software which is already installed.
en: _Installed
es_ES: _Instalado

[ctx: Header bar button for list of apps to be updated]
note: Translators: A label for a button to show only updates which are available to install.
en: _Updates
es_ES: _Actualizaciones

en: Go back
es_ES: Retroceder

note: Translators: This is shown in a bubble to represent a 0 byte * storage size, so its context is “storage size: none”. The * bubble is small, so the string should be as short as * possible.
en: None
es_ES: Ninguno

en: App Data
es_ES: Datos de la aplicación

en: Data needed for the app to run
es_ES: Datos necesarios para ejecutar la aplicación

en: User Data
es_ES: Datos del usuario

en: Data created by you in the app
es_ES: Datos creados por el usuario en la aplicación

en: Cache Data
es_ES: Datós de la caché

en: Temporary cached data
es_ES: Datos temporales en la caché

en: The app itself
es_ES: La propia aplicación

en: Required Dependencies
es_ES: Dependencias requerias

en: Shared system components required by this app
es_ES: Componentes compartidos del sistema requeridos por esta aplicación

[ctx: Download size]
en: Unknown
es_ES: Desconocido

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the storage or download size needed for an app
en: Storage
es_ES: Almacenamiento

note: Translators: Please do not translate the markup or link href
en: Cached data can be cleared from the <a href="dummy">_app settings</a>.
es_ES: Los datos de la caché se pueden limpiar desde la <a href="dummy">configuración de la _aplicación</a>.

en: %s (Installed)
es_ES: %s (Instalada)

en: %s (Installing)
es_ES: %s (Instalando)

en: %s (Downloading)
es_ES: %s (Descargando)

en: %s (Removing)
es_ES: %s (Quitando)

en: _Details
es_ES: _Detalles

en: Examine Disk
es_ES: Examinar disco

en: Network Settings
es_ES: Configuración de la red

en: _Restart Now…
es_ES: _Reiniciar ahora…

note: TRANSLATORS: this is the subtitle of the installed updates dialog window. %s will be replaced by the date when the updates were installed. The date format is defined by the locale's preferred date representation ("%x" in strftime.)
en: Installed on %s
es_ES: Instaladas en %s

note: TRANSLATORS: this is the title of the installed updates dialog window
en: Installed Updates
es_ES: Actualizaciones instaladas

en: No Updates Installed
es_ES: No se han instalado actualizaciones

en: Updates Are Out of Date
es_ES: Las actualizaciones están caducadas

en: Please check for available updates
es_ES: Compruebe las actualizaciones de software disponibles

en: Critical Updates Ready to Install
es_ES: Actualizaciones críticas listas para instalar

en: Install critical updates as soon as possible
es_ES: Instale las actualizaciones críticas lo antes posible

en: Critical Updates Available to Download
es_ES: Actualizaciones críticas disponibles para descargar

en: Download critical updates as soon as possible
es_ES: Descargue las actualizaciones críticas lo antes posible

en: Updates Ready to Install
es_ES: Actualizaciones listas para instalar

en: Software updates are ready and waiting
es_ES: Las actualizaciones de software están esperando, listas para instalarlas

en: Updates Available to Download
es_ES: Actualizaciones disponibles para descargar

en: Software updates can be downloaded
es_ES: Las actualizaciones de software se pueden descargar

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated and restart is required
en: %u App Updated — Restart Required | %u Apps Updated — Restart Required
es_ES[0]: %u aplicación actualizada — se necesita reiniciar
es_ES[1]: %u aplicaciones actualizadas — se necesita reiniciar

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated
en: %u App Updated | %u Apps Updated
es_ES[0]: %u aplicación actualizada
es_ES[1]: %u aplicaciones actualizadas

note: TRANSLATORS: %1 is an app name, e.g. Firefox
en: %s has been updated.
es_ES: %s se ha actualizado.

note: TRANSLATORS: the app needs restarting
en: Please restart the app.
es_ES: Reinicie la aplicación.

note: TRANSLATORS: %1 and %2 are both app names, e.g. Firefox
en: %s and %s have been updated.
es_ES: %s y %s se han actualizado.

note: TRANSLATORS: at least one app needs restarting
en: %u app requires a restart. | %u apps require a restart.
es_ES[0]: %u aplicación necesita reiniciar.
es_ES[1]: %u aplicaciones necesitan reiniciar.

note: TRANSLATORS: %1, %2 and %3 are all app names, e.g. Firefox
en: Includes %s, %s and %s.
es_ES: Incluye %s, %s y %s.

note: TRANSLATORS: this is when the current operating system version goes end-of-life
en: Operating System Updates Unavailable
es_ES: Actualizaciones del sistema operativo no disponibles

note: TRANSLATORS: this is the message dialog for the distro EOL notice
en: Upgrade to continue receiving security updates.
es_ES: Suba de versión para seguir recibiendo actualizaciones de seguridad

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade, the replacement would be the * distro name, e.g. 'Fedora'
en: A new version of %s is available to install
es_ES: Hay una versión nueva de %s disponible para instalar

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade
en: Software Upgrade Available
es_ES: Actualización de software disponible

note: TRANSLATORS: title when we offline updates have failed
en: Software Updates Failed
es_ES: Falló la actualización de software

note: TRANSLATORS: message when we offline updates have failed
en: An important operating system update failed to be installed.
es_ES: Falló al instalar una actualización importante del sistema operativo.

en: Show Details
es_ES: Mostrar detalles

note: TRANSLATORS: Notification title when we've done a distro upgrade
en: System Upgrade Complete
es_ES: Actualización del sistema completa

note: TRANSLATORS: This is the notification body when we've done a * distro upgrade. First %s is the distro name and the 2nd %s * is the version, e.g. "Welcome to Fedora 28!"
en: Welcome to %s %s!
es_ES: Bienvenido/a %s %s

note: TRANSLATORS: title when we've done offline updates
en: Software Update Installed | Software Updates Installed
es_ES[0]: Actualización de software instalada
es_ES[1]: Actualizaciones de software instaladas

note: TRANSLATORS: message when we've done offline updates
en: An important operating system update has been installed. | Important operating system updates have been installed.
es_ES[0]: Se ha instalado una actualización del sistema operativo importante.
es_ES[1]: Se han instalado actualizaciones del sistema operativo importantes.

[ctx: updates]
note: TRANSLATORS: Button to look at the updates that were installed. * Note that it has nothing to do with the app reviews, the * users can't express their opinions here. In some languages * "Review (evaluate) something" is a different translation than * "Review (browse) something."
en: Review
es_ES: Revisar

note: TRANSLATORS: this is when the offline update failed
en: Failed To Update
es_ES: Falló al actualizar

note: TRANSLATORS: the user must have updated manually after * the updates were prepared
en: The system was already up to date.
es_ES: El sistema ya estaba actualizado.

note: TRANSLATORS: the user aborted the update manually
en: The update was cancelled.
es_ES: Se canceló la actualización.

note: TRANSLATORS: the package manager needed to download * something with no network available
en: Internet access was required but wasn’t available. Please make sure that you have internet access and try again.
es_ES: La conexión a Internet no está disponible. Asegúrese de que tiene acceso a Internet e inténtelo de nuevo.

note: TRANSLATORS: if the package is not signed correctly
en: There were security issues with the update. Please consult your software provider for more details.
es_ES: Ha ocurrido un problema de seguridad con la actualización. Consulte a su proveedor de software para obtener más detalles.

note: TRANSLATORS: we ran out of disk space
en: There wasn’t enough disk space. Please free up some space and try again.
es_ES: No hay suficiente espacio en disco. Libere algo de espacio e inténtelo de nuevo.

note: TRANSLATORS: We didn't handle the error type
en: We’re sorry: the update failed to install. Please wait for another update and try again. If the problem persists, contact your software provider.
es_ES: La actualización no pudo instalarse. Espere a otra actualización e inténtelo de nuevo. Si el problema persiste, contacte a su proveedor de software.

note: TRANSLATORS: This is the time when we last checked for updates
en: Last checked: %s
es_ES: Comprobada por última vez: %s

en: Stop
es_ES: Parar

en: Check for Updates
es_ES: Comprobar si hay actualizaciones

note: TRANSLATORS:  the first %s is the distro name, e.g. 'Fedora' * and the second %s is the distro version, e.g. '25'
en: %s %s has stopped receiving critical software updates
es_ES: %s %s ha dejado de recibir actualizaciones críticas de software

note: TRANSLATORS: This message is meant to tell users that they need to upgrade * or else their distro will not get important updates.
en: Your operating system has stopped receiving critical software updates
es_ES: Su sistema operativo ya no recibe actualizaciones de software críticas

note: TRANSLATORS: this is to explain that downloading updates may cost money
en: Charges May Apply
es_ES: Puede conllevar gastos adicionales

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Checking for updates while using mobile broadband could cause you to incur charges.
es_ES: Comprobar si hay actualizaciones usando banda ancha móvil puede conllevar gastos adicionales.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Check _Anyway
es_ES: Comprob_ar de todas formas

note: TRANSLATORS: can't do updates check
en: No Network
es_ES: Sin red

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Internet access is required to check for updates.
es_ES: Se necesita acceso a Internet para comprobar si hay actualizaciones.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Network _Settings
es_ES: Configuración de la _red

en: Software Upgrades Downloaded
es_ES: Actualizaciones de software descargadas

en: Software upgrades have been downloaded and are ready to be installed.
es_ES: Las actualizaciones de software se han descargado y están listas para instalarlas.

en: Check for updates
es_ES: Comprobar si hay actualizaciones

[ctx: Apps to be updated]
en: Updates
es_ES: Actualizaciones

en: Updates page
es_ES: Página de actualizaciones

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: Loading Updates
es_ES: Cargando actualizaciones

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: This could take a while
es_ES: Esto puede llevar cierto tiempo

note: TRANSLATORS: This means all software (plural) installed on this system is up to date.
en: Up to Date
es_ES: Actualizados

en: Use Mobile Data?
es_ES: ¿Usar datos móviles?

en: Checking for updates when using mobile broadband could cause you to incur charges
es_ES: Comprobar si hay actualizaciones usando banda ancha móvil puede conllevar gastos adicionales

en: _Check Anyway
es_ES: _Comprobar de todas formas

en: No Connection
es_ES: No hay conexión

en: Go online to check for updates
es_ES: Conectarse para comprobar si hay actualizaciones

en: _Network Settings
es_ES: Configuración de la _red

en: Updates are automatically managed
es_ES: Las actualizaciones se gestionan automáticamente

en: Software Updates Paused
es_ES: Actualización de software pausada

en: Automatic software updates have been paused for the following reasons:
es_ES: Las actualizaciones del software se han pausado por los siguientes motivos:

en: 
    • The current network connection is metered
es_ES: 
    • La conexión de red actual es medida

en: 
    • The current network connection prohibits large downloads
es_ES: 
    • La conexión de red actual prohíbe descargas grandes

en: 
    • Power saver mode is active
es_ES: 
    • El modo de ahorro de energía está activado

en: 
    • Game mode is active
es_ES: 
    • El modo juego está activado

en: Software updates paused
es_ES: Actualización de software pausada

en: Network connection is metered - software updates paused
es_ES: La conexión de red es medida - actualización de software pausada

en: Network connection prohibits large downloads - software updates paused
es_ES: La conexión de red prohíbe descargas grandes- actualización de software pausada

en: Power saver mode is active - software updates paused
es_ES: El modo de ahorro de energía está activado- actualización de software pausada

en: Game mode is active - software updates paused
es_ES: El modo juego está activado- actualización de software pausada

note: TRANSLATORS: This is the button for installing all * offline updates
en: _Restart & Update…
es_ES: _Reiniciar y actualizar…

note: TRANSLATORS: This is the button for upgrading all * online-updatable apps
en: U_pdate All
es_ES: Act_ualizar todo

en: Software Updates Downloaded
es_ES: Actualizaciones de software descargadas

en: Software updates have been downloaded and are ready to be installed.
es_ES: Las actualizaciones de software se han descargado y están listas para instalarlas.

note: TRANSLATORS: This is the header for system firmware that * requires a reboot to apply
en: Integrated Firmware
es_ES: Firmware integrado

note: TRANSLATORS: This is the header for offline OS and offline * app updates that require a reboot to apply
en: Requires Restart
es_ES: Requiere reiniciar

note: TRANSLATORS: This is the header for online runtime and * app updates, typically flatpaks or snaps
en: App Updates
es_ES: Actualizaciones de aplicaciones

note: TRANSLATORS: This is the header for device firmware that can * be installed online
en: Device Firmware
es_ES: Firmware del dispositivo

en: _Download
es_ES: _Descargar…

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The first %s is the distro name * and the 2nd %s is the version, e.g. "Fedora 35 Available"
en: %s %s Available
es_ES: %s %s disponible

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The %s is the distro name, * e.g. "GNOME OS Available"
en: %s Available
es_ES: %s disponible

en: Learn about the new version
es_ES: Aprender sobre la nueva versión

note: Translators: the first '%s' is replaced with the downloaded size, the second '%s' with the total download size, forming text like "135 MB of 2 GB downloaded"
en: %s of %s downloaded
es_ES: %s de %s descargado

note: Translators: the '%u' is replaced with the actual percentage being already downloaded, forming text like "13% downloaded"
en: %u%% downloaded
es_ES: %u%% descargado

en: A major upgrade, with new features and added polish.
es_ES: Una actualización mayor, con características nuevas y optimizaciones.

en: _Restart & Upgrade…
es_ES: _Reiniciar y actualizar…

en: Remember to back up data and files before upgrading.
es_ES: Recuerde hacer un respaldo de sus datos y archivos antes de actualizar.

en: Failed to delete file “%s”: %s
es_ES: Falló al eliminar el archivo «%s»: %s

en: Failed to delete directory “%s”: %s
es_ES: Falló al eliminar la carpeta «%s»: %s

en: Add, remove or update software on this computer
es_ES: Añadir, quitar o actualizar software en este equipo

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;
es_ES: Actualizaciones;Actualizar;Fuentes;Repositorios:Preferencias;Instalar;Desinstalar;Programa;Software;App;Almacén;

note: TRANSLATORS: this is a group of updates that are not * packages and are not shown in the main list
en: System Updates
es_ES: Actualizaciones del sistema

note: TRANSLATORS: this is a longer description of the * "System Updates" string
en: General system updates, such as security or bug fixes, and performance improvements.
es_ES: Actualizaciones generales del sistema, tales como correcciones de seguridad o de errores y mejoras del rendimiento.

note: Translators: The '%s' is replaced with the OS name, like "Endless OS"
en: %s update with new features and fixes.
es_ES: Una actualización de %s, con características nuevas y correcciones.

en: EOS update service could not fetch and apply the update.
es_ES: El servicio de actualización de EOS no ha podido descargar y aplicar la actualización.

en: Web App
es_ES: Aplicación web

en: Web Apps Support
es_ES: Soporte de aplicaciones web

en: Run popular web applications in a browser
es_ES: Ejecutar aplicaciones web populares en un navegador

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading upgrade information…
es_ES: Descargando información de actualizaciones…

note: TRANSLATORS: this is a title for Fedora distro upgrades
en: Upgrade for the latest features, performance and stability improvements.
es_ES: Actualización de las las últimas características y mejoras de rendimiento y estabilidad.

en: Flatpak Support
es_ES: Soporte de Flatpak

en: Flatpak is a framework for desktop apps on Linux
es_ES: Flatpak es un entorno de trabajo para aplicaciones de escritorio en Linux

note: Reference: https://docs.flatpak.org/en/latest/flatpak-command-reference.html#idm45858571325264
en: System folder %s
es_ES: Carpeta %s del sistema

en: Home subfolder %s
es_ES: Subcarpeta %s de la carpeta personal

en: Host system folders
es_ES: Carpetas personal del sistema del equipo

en: Host system configuration from /etc
es_ES: Configuración del sistema del equipo de /etc

en: Desktop folder
es_ES: Carpeta Escritorio

en: Desktop subfolder %s
es_ES: Subcarpeta %s de Escritorio

en: Documents folder
es_ES: Carpeta Documentos

en: Documents subfolder %s
es_ES: Subcarpeta %s de Documentos

en: Music folder
es_ES: Carpeta Música

en: Music subfolder %s
es_ES: Subcarpeta %s de Música

en: Pictures folder
es_ES: Carpeta Imágenes

en: Pictures subfolder %s
es_ES: Subcarpeta %s de Imágenes

en: Public Share folder
es_ES: Carpeta Público

en: Public Share subfolder %s
es_ES: Subcarpeta %s de Público

en: Videos folder
es_ES: Carpeta Vídeos

en: Videos subfolder %s
es_ES: Subcarpeta %s de Vídeos

en: Templates folder
es_ES: Carpeta Plantillas

en: Templates subfolder %s
es_ES: Subcarpeta %s de Plantillas

en: User cache folder
es_ES: Carpeta de caché del usuario

en: User cache subfolder %s
es_ES: Subcarpeta %s de caché de usuario

en: User configuration folder
es_ES: Carpeta de configuración del usuario

en: User configuration subfolder %s
es_ES: Subcarpeta %s de configuración del usuario

en: User data folder
es_ES: Carpeta de datos de usuario

en: User data subfolder %s
es_ES: Subcarpeta %s de datos de usuario

en: User runtime folder
es_ES: Carpeta de tiempo de ejecución del usuario

en: User runtime subfolder %s
es_ES: Subcarpeta %s de tiempo de ejecución del usuario

en: Filesystem access to %s
es_ES: Acceso al sistema de archivos %s

note: TRANSLATORS: status text when downloading new metadata
en: Getting flatpak metadata for %s…
es_ES: Obteniendo metadatos flatpak para %s…

en: Failed to refine addon ‘%s’: %s
es_ES: Falló al depurar el complemento «%s»: %s

en: User Installation
es_ES: Instalación de usuario

en: System Installation
es_ES: Instalacion del sistema

en: App ID
es_ES: ID de la aplicación

en: Failed to add to install for addon ‘%s’: %s
es_ES: Falló al añadir para instalar el complemento «%s»: %s

en: Failed to add to uninstall for addon ‘%s’: %s
es_ES: Falló al añadir para desinstalar el complemento «%s»: %s

en: Remote “%s” doesn't allow install of “%s”, possibly due to its filter. Remove the filter and repeat the install. Detailed error: %s
es_ES: El remoto «%s» no permite la instalación de «%s», probablemente debido a este filtro. Elimínelo y repite la instalación. Error detallado: %s

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
es_ES: Batería demasiado baja para realizar la actualización

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
es_ES: Batería demasiado baja para realizar la actualización (%u%%, se necesita %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
es_ES: El dispositivo no esta accesible, o esta fuera de rango

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
es_ES: La batería del dispositivo es demasiado baja

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
es_ES: La batería del dispositivo es demasiado baja (%u%%, se necesita %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
es_ES: Dispositivo a la espera de que se apliquen las actualizaciones

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
es_ES: El dispositivo requiere la conexión de una fuente de alimentación

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
es_ES: No se puede usar el dispositivo si la tapa esta cerrada

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
es_ES: Actualizar dispositivo %s

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
es_ES: Actualizar sistema %s

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
es_ES: Actualizar controlador empotrado %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
es_ES: Actualizar ME %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
es_ES: Actualizar ME corporativo %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
es_ES: Actualizar ME consumidor %s

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
es_ES: Actualizar controlador %s

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
es_ES: Actualizar controlador Thunderbolt %s

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system bootup
en: %s CPU Microcode Update
es_ES: Actualizar microcódigo de la CPU %s

note: TRANSLATORS: configuration refers to hardware state, * e.g. a security database or a default power value
en: %s Configuration Update
es_ES: Actualización de configuración %s

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
es_ES: Actualizar batería %s

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
es_ES: Actualizar cámara %s

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
es_ES: Actualizar TPM %s

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
es_ES: Actualizar panel táctil %s

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
es_ES: Actualizar ratón %s

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
es_ES: Actualizar teclado %s

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
es_ES: Actualizar controlador de almacenamiento %s

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
es_ES: Actualizar interfaz de red %s

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
es_ES: Actualizar pantalla %s

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
es_ES: Actualizar BMC %s

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
es_ES: Actualizar receptor USB %s

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
es_ES: Actualizar unidad %s

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
es_ES: Actualizar unidad flash %s

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
es_ES: Actualizar SSD %s

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
es_ES: Actualizar GPU %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
es_ES: Actualizar dispositivo %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
es_ES: Actualizar dispositivo USB %s

en: Firmware update could not be applied:
es_ES: No se pudo aplicar la actualización de firmware:

en: Firmware Upgrade Support
es_ES: Soporte de actualización de firmware

en: Provides support for firmware upgrades
es_ES: Proporciona soporte para actualizaciones de firmware

en: Install Unsigned Software?
es_ES: ¿Instalar software sin firmar?

en: Software that is to be installed is not signed. It will not be possible to verify the origin of updates to this software, or whether updates have been tampered with.
es_ES: El software que se va a instalar no está firmado. No es posible verificar el origen de las actualizaciones para este software o si las actualizaciones se han manipulado.

en: Download Unsigned Software?
es_ES: ¿Descargar software sin firmar?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with.
es_ES: Hay actualizaciones sin firmar disponibles. Sin una firma no es posible verifica el origen de la actualización o si se ha manipulado.

en: Update Unsigned Software?
es_ES: ¿Actualizar software sin firmar?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with. Software updates will be disabled until unsigned updates are either removed or updated.
es_ES: Hay actualizaciones sin firmar disponibles. Sin una firma no es posible verifica el origen de la actualización o si se ha manipulado. Las actualizaciones de software se desactivarán hasta que las actualizaciones sin formar se eliminen o actualicen.

en: Packages
es_ES: Paquetes

en: Failed to install updates:
es_ES: Fallo al instalar las actualizaciones:

en: Operating System (OSTree)
es_ES: Sistema operativo (OSTree)

note: TRANSLATORS: default snap store name
en: Snap Store
es_ES: Tienda de Snap

en: Snap Support
es_ES: Soporte de Snap

en: A snap is a universal Linux package
es_ES: Un snap es un paquete universal de Linux
