gnome-software main - en to vi translation catalogue (1038 entries)

en: Software
vi: Phần mềm

en: Install and update apps
vi: Cài đặt và nâng cấp các ứng dụng

en: Software allows you to find and install new apps and system extensions and remove existing installed apps.
vi: Phần mềm cho phép bạn tìm kiếm và cài đặt các ứng dụng mới và phần mở rộng hệ thống, cũng như loại bỏ các ứng dụng đã cài đặt hiện có.

en: Software showcases featured and popular apps with useful descriptions and multiple screenshots per app. Apps can be found either through browsing the list of categories or by searching. It also allows you to update your system using an offline update.
vi: Phần mềm hiển thị các ứng dụng nổi bật và phổ biến với các mô tả hữu ích và nhiều ảnh chụp màn hình cho mỗi ứng dụng. Có thể tìm được các ứng dụng nhờ tìm duyệt danh sách các danh mục hoặc bằng cách tìm kiếm. Nó cũng cho phép bạn cập nhật hệ thống của mình bằng một bản cập nhật ngoại tuyến.

en: Overview panel
vi: Bảng tổng thể

en: Details panel
vi: Bảng chi tiết

en: Installed panel
vi: Bảng đã cài đặt

en: Updates panel
vi: Bảng cập nhật

en: The update details
vi: Chi tiết cập nhật

en: The GNOME Project
vi: Dự án GNOME

en: Install an appstream file into a system location
vi: Cài đặt một tập tin appstream vào một vị trí trong hệ thống

en: Installing an appstream file into a system location
vi: Đang cài đặt một tập tin appstream vào một vị trí trong hệ thống

en: A list of compatible projects
vi: Danh sách các dự án tương thích

en: This is a list of compatible projects we should show such as GNOME, KDE and XFCE.
vi: Đây là danh sách các dự án tương thích mà chúng ta nên hiển thị như GNOME, KDE và XFCE.

en: Whether to manage updates and upgrades in GNOME Software
vi: Có quản lý các cập nhật và nâng cấp trong Phần mềm GNOME

en: If disabled, GNOME Software will hide the updates panel, not perform any automatic updates actions or prompt for upgrades.
vi: Nếu bị tắt, Phần mềm GNOME sẽ ẩn bảng cập nhật và cũng không thực hiện bất kỳ hành động cập nhật hay nâng cấp tự động nào.

en: Automatically download and install updates
vi: Tự động tải xuống và cài đặt bản cập nhật

en: If enabled, GNOME Software automatically downloads software updates in the background, also installing ones that do not require a reboot.
vi: Khi được kích hoạt, Phần mềm GNOME sẽ tự động tải về các bản cập nhật phần mềm chạy dưới nền, cũng đồng thời cài đặt những cái không yêu cầu phải khởi động lại.

en: Notify the user about software updated in the background
vi: Cảnh báo người dùng về phần mềm được cập nhật ở dưới nền hệ thống

en: If enabled, GNOME Software notifies the user about updates that happened whilst the user was idle.
vi: Nếu cho phép, Phần mềm GNOME cảnh báo người dùng về các cập nhật cái mà xảy ra trong khi người dùng nghỉ.

en: Whether to automatically refresh when on a metered connection
vi: Có tự động làm mới khi đang duy trì kết nối được đo lưu lượng không

en: If enabled, GNOME Software automatically refreshes in the background even when using a metered connection (eventually downloading some metadata, checking for updates, etc., which may incur in costs for the user).
vi: Nếu được kích hoạt, Phần mềm GNOME sẽ tự động làm mới trên nền ngay cả khi sử dụng kết nối được đo lưu lượng (sẽ dẫn đến việc tải về một số siêu dữ liệu, kiểm tra cập nhật, v.v., có thể làm phát sinh chi phí cho người dùng).

en: Whether it’s the very first run of GNOME Software
vi: Dù đó là lần đầu tiên chạy Phần mềm GNOME

en: Show star ratings next to applications
vi: Hiển thị đánh giá bằng sao kế bên các ứng dụng

en: Filter applications based on the default branch set for the remote
vi: Các ứng dụng bộ lọc dựa trên bộ nhánh mặc định cho điều khiển từ xa

en: Non-free applications show a warning dialog before install
vi: Các ứng dụng không miễn phí đều hiển thị một hộp thoại cảnh báo trước khi cài đặt

en: When non-free applications are installed a warning dialog can be shown. This controls if that dialog is suppressed.
vi: Khi các ứng dụng không miễn phí được cài đặt, một hộp thoại cảnh báo có thể sẽ hiển thị. Mục này kiểm soát việc có bỏ hộp thoại đó không.

en: The last update check timestamp
vi: Nhãn thời gian kiểm tra cập nhật gần nhất

en: The last upgrade notification timestamp
vi: Dấu thời gian truy cập thông báo nâng cấp gần nhất

en: The last update notification timestamp
vi: Dấu thời gian thông báo nâng cấp gần nhất

en: The timestamp of the first security update, cleared after update
vi: Dấu thời gian của lần cập nhật bảo mật đầu tiên, đã xóa sau khi cập nhật

en: The last update timestamp
vi: Dấu vết thời gian cập nhật cuối cùng

en: The age in seconds to verify the upstream screenshot is still valid
vi: Độ tuổi tính theo giây để xác định ảnh chụp màn hình ngược tuyến vẫn còn hiệu lực

en: Choosing a larger value will mean less round-trips to the remote server but updates to the screenshots may take longer to show to the user. A value of 0 means to never check the server if the image already exists in the cache.
vi: Chọn giá trị lớn hơn sẽ có nghĩa là giảm thời gian trễ trọn vòng đến máy chủ từ xa, nhưng sẽ kéo dài thời gian hiển thị cho người dùng thấy các cập nhật về ảnh chụp màn hình. Giá trị bằng 0 nghĩa là không bao giờ kiểm tra máy chủ xem liệu hình ảnh đã tồn tại trong bộ nhớ đệm.

en: The server to use for application reviews
vi: Máy chủ sử dụng để đánh giá ứng dụng

en: The minimum karma score for reviews
vi: Điểm nghiệp tối thiểu để đánh giá

en: Reviews with karma less than this number will not be shown.
vi: Đánh giá với số lượt nhỏ hơn con số này sẽ không được hiển thị.

en: A list of official repositories that should not be considered 3rd party
vi: Danh sách các nguồn chính thức không nên được xem là bên thứ ba

en: A list of required repositories that cannot be disabled or removed
vi: Một danh sách các kho yêu cầu cái mà không thể tắt hay xóa bỏ

en: A list of official repositories that should be considered free software
vi: Một danh sách các kho chính thức có thể coi là phần mềm tự do

en: The licence URL to use when an application should be considered free software
vi: Địa chỉ URL cấp phép để sử dụng khi một ứng dụng có thể coi là phần mềm miễn phí

en: Install bundled applications for all users on the system where possible
vi: Cài đặt các ứng dụng tích hợp sẵn cho mọi người dùng trên hệ thống nếu có thể

en: Allow access to the Software Repositories dialog
vi: Cho phép truy cập vào hộp thoại Các kho chứa Phần mềm

en: Offer upgrades for pre-releases
vi: Cung cấp các bản nâng cấp cho các bản phát hành trước

en: Show some UI elements informing the user that an app is non-free
vi: Hiển thị một số yếu tố giao diện người dùng cho người dùng biết rằng ứng dụng là không tự do

en: Show the installed size for apps in the list of installed applications
vi: Hiển thị dung lượng đã cài đặt cho các ứng dụng trong danh sách các ứng dụng đã cài đặt

note: Translators: Replace the link with a version in your language, e.g. 'https://de.wikipedia.org/wiki/Proprietäre_Software'. Remember to include ''.
en: 'https://en.wikipedia.org/wiki/Proprietary_software'
vi: 'https://vi.wikipedia.org/wiki/Ph%E1%BA%A7n_m%E1%BB%81m_s%E1%BB%9F_h%E1%BB%AFu_%C4%91%E1%BB%99c_quy%E1%BB%81n'

en: The URI that explains nonfree and proprietary software
vi: URI giải thích phần mềm sở hữu độc quyền và không miễn phí

en: A list of URLs pointing to appstream files that will be downloaded into an swcatalog folder
vi: Một danh sách các URL chỉ dẫn đến các tệp appstream cái mà sẽ được tải về một thư mục swcatalog

en: Install the AppStream files to a system-wide location for all users. If false, files are installed in non-standard $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml directory
vi: Cài đặt các tập tin AppStream vào một vị trí dễ tiếp cận trên toàn hệ thống cho tất cả người dùng. Nếu sai, các tập tin sẽ được cài đặt vào thư mục không tiêu chuẩn là $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml

en: Priority order of packaging formats to prefer, with more important formats listed first. An empty array means the default order. Omitted formats are assumed to be listed last. Example packaging formats are: deb, flatpak, rpm, snap. The formats can be optionally specified with an origin name, divided by a colon, for example 'flatpak:flathub'.
vi: Thứ tự ưu tiên của các định dạng đóng gói ưa thích, các định dạng quan trọng hơn được liệt kê đầu tiên. Mảng để trống có nghĩa là thứ tự mặc định. Các định dạng bị bỏ qua được cho được liệt kê cuối cùng. Các định dạng ví dụ như: deb, flatpak, rpm, snap. Các định dạng có thể tùy chọn chỉ định với tên gốc, ngăn cách bằng dấu hai chấm, ví dụ như 'flatpak:flathub'.

en: The timestamp of the last attempt to remove unused Flatpak runtimes
vi: Dấu vết thời gian của lần cố gắng cuối cùng gõ bỏ phần thực thi Flatpak không dùng

en: Set to 'true' to show only freely licensed apps and hide any proprietary apps.
vi: Chọn nó nếu chỉ muốn hiển thị các ứng dụng với giấy phép tự do và ẩn các ứng dụng độc quyền.

en: The timestamp of the last received historical updates.
vi: Dấu thời gian của lần cập nhật cuối cùng

en: A string storing the gnome-online-account id used to login
vi: Một chuỗi lưu trữ id tài khoản gnome trực tuyến được sử dụng để đăng nhập

note: TRANSLATORS: tool that is used when moving profiles system-wide
en: GNOME Software AppStream system-wide installer
vi: Trình cài đặt Phần mềm GNOME trên toàn hệ thống Appstream

en: Failed to parse command line arguments
vi: Không phân tách được các đối số dòng lệnh

note: TRANSLATORS: user did not specify a valid filename
en: You need to specify exactly one filename
vi: Bạn cần ghi chính xác một tên tệp

note: TRANSLATORS: only able to install files as root
en: This program can only be used by the root user
vi: Chỉ người dùng chủ mới có thể sử dụng chương trình này

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to validate content type: %s
vi: Gặp lỗi khi kiểm định kiểu của nội dung: %s

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to move: %s
vi: Gặp lỗi khi di chuyển: %s

en: Software Install
vi: Cài đặt Phần mềm

en: Install selected software on the system
vi: Cài đặt phần mềm đã chọn vào hệ thống

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon Violence
vi: Bạo lực biếm họa

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding cartoon violence
vi: Không có thông tin về bạo lực biếm họa

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Fantasy Violence
vi: Bạo lực giả tưởng

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding fantasy violence
vi: Không có thông tin về bạo lực giả tưởng

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic Violence
vi: Bạo lực thực tế

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding realistic violence
vi: Không có thông tin về bạo lực thực tế

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Violence Depicting Bloodshed
vi: Miêu tả chém giết bạo lực

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding bloodshed
vi: Không có thông tin về nội dung chém giết

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Violence
vi: Bạo lực tình dục

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexual violence
vi: Không có thông tin về bạo lực tình dục

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Alcohol
vi: Rượu

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to alcohol
vi: Không có thông tin về rượu bia

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Narcotics
vi: Thuốc mê

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to illicit drugs
vi: Không có thông tin về thuốc cấm

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Tobacco
vi: Thuốc lá

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to tobacco products
vi: Không có thông tin có liên quan đến các sản phẩm thuốc lá

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Nudity
vi: Khỏa thân

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding nudity of any sort
vi: Không có thông tin về khỏa thân nào

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Themes
vi: Đề tài tính dục

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to or depictions of sexual nature
vi: Không có thông tin về dẫn chiếu hoặc mô tả bản năng tình dục

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Profanity
vi: Báng bổ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding profanity of any kind
vi: Không có thông tin bất kỳ về báng bổ dưới mọi hình thức

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Inappropriate Humor
vi: Đùa cợt không thích hợp

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding inappropriate humor
vi: Không có thông tin về đùa cợt không thích hợp

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination
vi: Phân biệt chủng tộc

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding discriminatory language of any kind
vi: Không có thông tin về dạng ngôn ngữ mang tính kỳ thị nào

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Advertising
vi: Quảng cáo

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding advertising of any kind
vi: Không có thông tin về quảng cáo dưới mọi hình thức

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling
vi: Cờ bạc

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding gambling of any kind
vi: Không có thông tin về cờ bạc nào dưới mọi hình thức

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Purchasing
vi: Mua

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding the ability to spend money
vi: Không có thông tin về khả năng tiêu tiền

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Chat Between Users
vi: Chát giữa những người dùng

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to chat with other users
vi: Không có thông tin về trò chuyện với những người dùng khác

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Audio Chat Between Users
vi: Trò chuyện âm thanh giữa người dùng

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to talk with other users
vi: Không có thông tin về trò chuyện với người dùng khác

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Contact Details
vi: Chi tiết liên lạc

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of social network usernames or email addresses
vi: Không có thông tin về chia sẻ tên người dùng hay địa chỉ email dùng trên mạng xã hội

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Identifying Information
vi: Thông tin định danh

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of user information with third parties
vi: Không có thông tin về chia sẻ thông tin người dùng với các bên thứ ba

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Location Sharing
vi: Chia sẻ vị trí

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of physical location with other users
vi: Không có thông tin về chia sẻ vị trí địa lý với những người dùng khác

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Homosexuality
vi: Tính dục đồng giới

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to homosexuality
vi: Không có thông tin có liên quan đến đồng tính luyến ái

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prostitution
vi: Mại dâm

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to prostitution
vi: Không có thông tin có liên quan đến đến mại dâm

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Adultery
vi: Ngoại tình

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to adultery
vi: Không có thông tin có liên quan đến đến ngoại tình

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexualized Characters
vi: Nhân vật tình dục

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexualized characters
vi: Không có thông tin về nhân vật tình dục

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Desecration
vi: Mạo phạm

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to desecration
vi: Không có thông tin có liên quan đến đến mạo phạm

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Human Remains
vi: Hài cốt người

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding visible dead human remains
vi: Không thông tin liên quan đến hiển thị hài cốt người chết

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slavery
vi: Nô lệ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to slavery
vi: Không có thông tin có liên quan đến đến chế độ nô lệ

en: Does not include references to drugs
vi: Không bao gồm có liên quan đến đến thuốc cấm

en: Does not include swearing, profanity, and other kinds of strong language
vi: Không bao gồm chửi thề, báng bỏ, và các loại ngôn ngữ tục tĩu

en: Does not include ads or monetary transactions
vi: Không bao gồm quảng cáo hay giao dịch tiền bạc

en: Does not include sex or nudity
vi: Không bao gồm tình dục hay khỏa thân

en: Does not include uncontrolled chat functionality
vi: Không bao gồm tính năng chát không bị kiểm soát giữa những người dùng

en: Does not include violence
vi: Không bao gồm bạo lực

en: Drugs
vi: Ma túy

en: Strong Language
vi: Ngôn ngữ tục tĩu

en: Money
vi: Tiền

en: Social
vi: Xã hội

en: Violence
vi: Bạo lực

[ctx: Age rating]
note: Translators: The app is considered suitable to be run by all ages of people. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: All
vi: Tất cả

note: Translators: It’s unknown what age rating this app has. The * placeholder is the app name.
en: %s has an unknown age rating
vi: %s có xếp hạng độ tuổi không xác định

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for all ages. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for everyone
vi: %s phù hợp với tất cả mọi người

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 3. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for toddlers
vi: %s phù hợp với trẻ tập đi

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 5. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for young children
vi: %s phù hợp với trẻ con bé

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 12. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for children
vi: %s phù hợp với trẻ con

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people up to around age 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for teenagers
vi: %s phù hợp với trẻ vị thành niên

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people aged up to and over 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for adults
vi: %s phù hợp với người lớn

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for a specified age group. The first placeholder is the app name, the second * is the age group.
en: %s is suitable for %s
vi: %s phù hợp với %s

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the suitability of an app for different ages. this one’s not a placeholder
en: Age Rating
vi: Quy định tuổi

en: How to contribute missing information
vi: Làm thế nào đóng góp thêm thông tin còn thiếu

en: Local file
vi: Tập tin nội bộ

en: Package
vi: Gói

en: Pending
vi: Đang chờ xử lý

en: Pending install
vi: Chờ để cài đặt

en: Pending remove
vi: Chờ gỡ bỏ

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being installed
en: Installing
vi: Đang cài đặt

en: Removing
vi: Đang xóa

note: TRANSLATORS: button text TRANSLATORS: button text in the header when an app * can be installed TRANSLATORS: button text in the header when firmware * can be live-installed TRANSLATORS: update the fw
en: _Install
vi: _Cài đặt

note: TRANSLATORS: this is button text to remove the app
en: _Uninstall
vi: _Gỡ bỏ cài đặt

en: Network
vi: Mạng

en: Can communicate over the network
vi: Không thể liên lạc qua mạng

en: System Services
vi: Dịch vụ Hệ thống

en: Can access D-Bus services on the system bus
vi: Có thể truy cập các dịch vụ D-Bus trên bus hệ thống

en: Session Services
vi: Dịch vụ phiên làm việc

en: Can access D-Bus services on the session bus
vi: Có thể truy cập các dịch vụ D-Bus trên bus phiên làm việc

en: Devices
vi: Thiết bị

en: Can access arbitrary devices such as webcams
vi: Không thể truy cập các thiết bị tùy ý như các webcam

en: Can access system device files
vi: Không thể truy cập các tập tin thiết bị hệ thống

en: Screen contents
vi: Nội dung màn hình

note: Translators: This indicates an app can access the screen/display contents. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access screen contents
vi: Có thể truy cập nội dung màn hình

en: Home folder
vi: Thư mục riêng (HOME)

en: Can view, edit and create files
vi: Có thể xem, sửa và tạo các tập tin

en: Can view files
vi: Có thể xem các tập tin

en: File system
vi: Hệ thống tập tin

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_FILESYSTEM_OTHER is used only as a flag, with actual files being part of the read/full lists
en: Downloads folder
vi: Thư mục tải về

en: Settings
vi: Các cài đặt

en: Can view and change any settings
vi: Có thể xem và thay đổi bất kỳ cài đặt nào

en: Legacy display system
vi: Hệ thống hiển thị cũ

en: Uses an old, insecure display system
vi: Dùng một hệ thống hiển thị cũ và thiếu an toàn

en: Sandbox escape
vi: Thoát khỏi sandbox

en: Can escape the sandbox and circumvent any other restrictions
vi: Có thể thoát khỏi sandbox và phá vỡ bất kỳ hạn chế nào khác

note: TRANSLATORS: this is where the packager did not write * a description for the update
en: No update description available.
vi: Không có mô tả cập nhật.

note: FIXME support app == NULL set window title
en: Update Details
vi: Chi tiết cập nhật

en: Go back
vi: Trở lại

en: Requires additional permissions
vi: Yêu cầu quyền bổ sung

note: Translators: Header of the section with other users' opinions about the app.
en: Reviews
vi: Đánh giá

en: No reviews were found for this app.
vi: Không tìm thấy bất kỳ đánh giá nào cho ứng dụng này.

en: No Reviews
vi: Không có đánh giá nào

en: Version History
vi: Lịch sử Phiên bản

en: New in Version %s
vi: Điểm mới trong phiên bản %s

en: Version %s
vi: Phiên bản %s

en: No details for this release
vi: Không có thông tin chi tiết cho bản phát hành này

note: TRANSLATORS: this is a command line option
en: Start up mode: either ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’ or ‘overview’
vi: Chế độ khởi chạy: "bản cập nhật", "đã cập nhật", "đã cài đặt" hoặc "tổng quan"

en: MODE
vi: CHẾ_ĐỘ

en: Search for applications
vi: Tìm kiếm các ứng dụng

en: SEARCH
vi: TÌM_KIẾM

en: Show application details (using application ID)
vi: Hiển thị chi tiết ứng dụng (sử dụng ID ứng dụng)

en: Show application details (using package name)
vi: Hiển thị thông tin chi tiết về ứng dụng (sử dụng tên gói)

en: PKGNAME
vi: TÊN_GÓI

en: Install the application (using application ID)
vi: Cài đặt ứng dụng (sử dụng ID ứng dụng)

en: Uninstall the application (using application ID)
vi: Gỡ bỏ ứng dụng (sử dụng ID ứng dụng)

en: Open a local package file
vi: Mở một tập tin gói trong nội bộ

en: FILENAME
vi: TÊN_TẬP_TIN

en: The kind of interaction expected for this action: either ‘none’, ‘notify’, or ‘full’
vi: Kiểu tương tác cần có cho hành động này: có thể là "không", "thông báo" hoặc "đầy đủ"

en: INTERACTION
vi: TƯƠNG_TÁC

en: Show a local metainfo or appdata file
vi: Hiển thị một tập tin metainfo hay appdata nội bộ

en: Enable verbose debugging output (from the running instance, if already running)
vi: Bật đầu ra gỡ lỗi chi tiết (từ phiên bản đang chạy, nếu đã chạy)

en: Installs any pending updates in the background
vi: Cài đặt bất kỳ bản cập nhật đang chờ xử lý nào trong nền

en: Show preferences
vi: Hiển thị tuỳ thích

en: Quit the running instance
vi: Thoát tiến trình đang chạy

en: Prefer local file sources to AppStream
vi: Thích nguồn tập tin cục bộ hơn là AppStream

en: Show version number
vi: Hiển thị số phiên bản

en: Copyright © 2016–2023 GNOME Software contributors
vi: Bản quyền © 2016–2023 những người đóng góp cho Phần mềm GNOME

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window TRANSLATORS: this is the menu item that opens the about window
en: About Software
vi: Giới thiệu Phần mềm

note: TRANSLATORS: well, we seem to think so, anyway
en: A nice way to manage the software on your system.
vi: Một cách hay để quản lý phần mềm trên hệ thống của bạn.

note: TRANSLATORS: we tried to show an app that did not exist
en: Sorry! There are no details for that application.
vi: Rất tiếc! Không có bất cứ thông tin nào cho ứng dụng đó.

note: Translators: The disk usage of an app when installed. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Installed Size
vi: Kích cỡ cài đặt

en: Includes %s of data and %s of cache
vi: Bao gồm %s trong dữ liệu và %s trong bộ nhớ đệm

en: Includes %s of data
vi: Bao gồm %s trong dữ liệu

en: Includes %s of cache
vi: Bao gồm %s trong bộ nhớ đệm

en: Cache and data usage unknown
vi: Không biết tiêu dùng bộ nhớ đệm và bộ nhớ dữ liệu bao nhiêu

note: Translators: The download size of an app. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Download Size
vi: Kích cỡ tải xuống

en: Needs no additional system downloads
vi: Không cần tải xuống hệ thống bổ sung

en: Needs an unknown size of additional system downloads
vi: Chưa biết cần tần tải thêm bao nhiêu các bản tải về hệ thống bổ sung

note: Translators: The placeholder is for a size string, * such as ‘150 MB’ or ‘1.5 GB’.
en: Needs %s of additional system downloads
vi: Cần tải thêm %s của các bản tải về hệ thống bổ sung

note: Translators: Displayed if the download or installed size of * an app could not be determined. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Size is unknown
vi: Không biết kích thước

note: Translators: This indicates an app requires no permissions to run. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: No permissions
vi: Không có quyền

note: Translators: This indicates an app uses the network. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Has network access
vi: Có truy cập mạng

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus system services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses system services
vi: Sử dụng dịch vụ hệ thống

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus session services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses session services
vi: Dùng dịch vụ phiên làm việc

note: Translators: This indicates an app can access arbitrary hardware devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access hardware devices
vi: Có thể truy cập các thiết bị hệ thống

note: Translators: This indicates an app can access system devices such as /dev/shm. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access system devices
vi: Không thể truy cập các thiết bị hệ thống

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write all your data
vi: Có thể đọc/ghi mọi dữ liệu của bạn

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read all your data
vi: Có thể đọc mọi dữ liệu của bạn

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write your downloads
vi: Có thể đọc/ghi tải về của bạn

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read your downloads
vi: Có thể đọc các phần tải về của bạn

note: Translators: This indicates an app can access data in the system unknown to the Software. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access some specific files
vi: Không thể truy cập một số tập tin cụ thể

note: Translators: This indicates an app can access or change user settings. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access and change user settings
vi: Có truy cập và thay đổi các cài đặt người dùng

note: Translators: This indicates an app uses the X11 windowing system. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses a legacy windowing system
vi: Dùng một hệ thống hiển cửa sổ cũ

note: Translators: This indicates an app can escape its sandbox. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can acquire arbitrary permissions
vi: Có thể thu thập các quyền tùy ý

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software developer is verified
vi: Nhà phát triển phần mềm đã được thẩm định

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Reviewed by OS distributor
vi: Được đánh giá bởi bản phân phối HĐH

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short. * The '%s' is replaced by the distribution name. Translators: The '%s' is replaced by the distribution name.
en: Reviewed by %s
vi: Đánh giá bởi %s

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by someone other than the user’s distribution, so might not be safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Provided by a third party
vi: Cung cấp bởi bên thứ ba

note: Translators: This indicates an app or its runtime reached its end of life. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software no longer supported
vi: Phần mềm không còn được hỗ trợ nữa

note: Translators: This indicates an app’s source code is freely available, so can be audited for security. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Auditable code
vi: Mã có thể kiểm tra

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Unknown license
vi: Bản quyền phần mềm không xác định

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Proprietary code
vi: Mã độc quyền

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Privileged
vi: Đặc quyền

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Safe
vi: An toàn

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Probably Safe
vi: Có lẽ an toàn

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Potentially Unsafe
vi: Tiềm ẩn thiếu an toàn

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Unsafe
vi: Không an toàn

en: Mobile Only
vi: Chỉ trên di động

en: Only works on a small screen
vi: Chỉ hoạt động trên một màn hình nhỏ

en: Desktop Only
vi: Chỉ máy tính để bàn

en: Only works on a large screen
vi: Chỉ hoạt động trên một màn hình lớn

en: Screen Size Mismatch
vi: Kích cỡ màn hình không khớp nhau

en: Doesn’t support your current screen size
vi: Không hỗ trợ cỡ màn hình hiện tại của bạn

en: Requires a touchscreen
vi: Cần phải có màn hình cảm ứng

en: Requires a keyboard
vi: Cần phải có bàn phím

en: Requires a mouse
vi: Cần phải có con chuột

en: Gamepad Needed
vi: Cần phải có tay chơi game

en: Requires a gamepad to play
vi: Cần phải có tay chơi game để phát

note: Translators: This is used in a context tile to indicate that * an app works on phones, tablets *and* desktops. It should be * short and in title case.
en: Adaptive
vi: Thích nghi

en: Works on phones, tablets and desktops
vi: Làm việc trên điện thoại, máy tính bảng và máy tính để bàn

en: Probably requires a keyboard or mouse
vi: Gần như chắc chắn là cần một bàn phím hoặc con chuột

en: Works on desktops and laptops
vi: Làm việc trên máy tính để bàn và máy tính xách tay

note: Translators: This indicates that the content rating for an * app says it can be used by all ages of people, as it contains * no objectionable content.
en: Contains no age-inappropriate content
vi: Ứng dụng có chứa nội dung không phù hợp với lứa tuổi

en: No age rating information available
vi: Không có thông tin đánh giá tuổi sẵn có

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Visit Website
vi: Truy cập trang thông tin điện tử

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed. * The ellipsis indicates that further steps are required
en: Install…
vi: Cài đặt…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows to cancel a queued install of the app
en: Cancel
vi: Hủy

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Install
vi: Cài đặt

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel * that allows the app to be easily updated live
en: Update
vi: Cập nhật

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily removed
en: Uninstall…
vi: Đang gỡ bỏ…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being erased
en: Uninstalling
vi: Đang gỡ bỏ

note: TRANSLATORS: during the update the device * will restart into a special update-only mode
en: Device cannot be used during update.
vi: Không thể sử dụng thiết bị trong suốt quá trình cập nhật.

note: TRANSLATORS: this refers to where the app came from
en: Source: %s
vi: Nguồn: %s

note: Translators: A message to indicate that an app has been renamed. The placeholder is the old human-readable name.
en: Renamed from %s
vi: Được đổi tên từ %s

note: Replace user-provided non-localized string with a localized text
en: Stopped Receiving Updates
vi: Đã dừng nhận các Cập nhật

en: Critical update
vi: Cập nhật quan trọng

[ctx: Single app]
en: Installed
vi: Đã cài đặt

note: Translators: The placeholder is an app name
en: Help Translate %s
vi: Giúp dịch %s

note: Translators: The placeholder is an app name
en: %s is designed, developed, and translated by an international community of volunteers.
    
    This means that while it’s not yet available in your language, you can get involved and help translate it yourself.
vi: %s được thiết kế, phát triển và dịch bởi một cộng đồng tình nguyện viên quốc tế.
    
    Điều này có nghĩa là trong khi nó chưa có sẵn trong ngôn ngữ của bạn, bạn có thể tham gia và giúp tự dịch nó.

en: Translations
vi: Các bản dịch

en: _Translation Website
vi: _Trang thông tin điện tử dịch

note: TRANSLATORS: This is a description for entering user/password
en: Login required remote %s (realm %s)
vi: Máy chủ %s yêu cầu đăng nhập (lĩnh vực %s)

en: Login Required
vi: Phải đăng nhập

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
vi: _Hủy

en: _Login
vi: Đăn_g nhập

note: Translators: Placeholder text for a login entry. Translators: It's an origin scope, 'User' or 'System' installation
en: User
vi: Tài khoản

note: Translators: Placeholder text for a login entry.
en: Password
vi: Mật khẩu

note: TRANSLATORS: this is where all apps that don't * fit in other groups are put
en: Other
vi: Khác

[ctx: Category]
note: TRANSLATORS: this is a subcategory matching all the * different apps in the parent category, e.g. "Games"
en: All
vi: Tất cả

note: TRANSLATORS: this is a subcategory of featured apps
en: Featured
vi: Nổi bật

note: Heading for featured apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been featured ('picked') by the distribution.
en: Editor’s Choice
vi: Lựa chọn của Biên tập viên

note: Heading for recently updated apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been recently released upstream.
en: New & Updated
vi: Mới & Đã cập nhật

note: Heading for web apps on a category page
en: Picks from the Web
vi: Chọn từ Web

note: Heading for the rest of the apps on a category page
en: Other Software
vi: Phần mềm khác

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 1 to %u:
vi: Vui lòng nhập một số từ 1 đến %u:

note: TRANSLATORS: asking the user to choose an app from a list
en: Choose an app:
vi: Chọn một ứng dụng:

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: All
vi: Tất cả

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Featured
vi: Nổi bật

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: 3D Graphics
vi: Đồ họa 3D

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Photography
vi: Nhiếp ảnh

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Scanning
vi: Quét ảnh

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Vector Graphics
vi: Đồ họa Vector

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Viewers
vi: Bộ xem ảnh

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Audio Creation & Editing
vi: Tạo & Chỉnh sửa Âm thanh

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Music Players
vi: Trình phát nhạc

[ctx: Menu of Productivity]
en: All
vi: Tất cả

[ctx: Menu of Productivity]
en: Featured
vi: Nổi bật

[ctx: Menu of Productivity]
en: Calendar
vi: Lịch

[ctx: Menu of Productivity]
en: Database
vi: Cơ sở dữ liệu

[ctx: Menu of Productivity]
en: Finance
vi: Tài chính

[ctx: Menu of Productivity]
en: Word Processor
vi: Trình xử lý văn bản

[ctx: Menu of Utilities]
en: Text Editors
vi: Trình soạn thảo văn bản

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Web Browsers
vi: Trình duyệt Web

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: All
vi: Tất cả

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Featured
vi: Nổi bật

[ctx: Menu of Games]
en: Action
vi: Hành động

[ctx: Menu of Games]
en: Adventure
vi: Phiêu lưu

[ctx: Menu of Games]
en: Arcade
vi: Mái vòm

[ctx: Menu of Games]
en: Blocks
vi: Hình khối

[ctx: Menu of Games]
en: Board
vi: Bàn

[ctx: Menu of Games]
en: Card
vi: Thẻ

[ctx: Menu of Games]
en: Emulators
vi: Giả lập

[ctx: Menu of Games]
en: Kids
vi: Trẻ em

[ctx: Menu of Games]
en: Logic
vi: Lô-gíc

[ctx: Menu of Games]
en: Role Playing
vi: Nhập vai

[ctx: Menu of Games]
en: Sports
vi: Thể thao

[ctx: Menu of Games]
en: Strategy
vi: Chiến lược

[ctx: Menu of Communication & News]
en: All
vi: Tất cả

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Featured
vi: Nổi bật

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Chat
vi: Chát

[ctx: Menu of Education & Science]
en: All
vi: Tất cả

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Featured
vi: Nổi bật

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Artificial Intelligence
vi: Trí tuệ nhân tạo

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Astronomy
vi: Thiên văn học

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Chemistry
vi: Hóa học

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Languages
vi: Ngôn ngữ

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Math
vi: Toán học

[ctx: Menu of Communication & News]
en: News
vi: Tin tức

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Robotics
vi: Rô bốt

[ctx: Menu of Art]
en: Art
vi: Nghệ thuật

[ctx: Menu of Reference]
en: Biography
vi: Tiểu sử

[ctx: Menu of Reference]
en: Comics
vi: Truyện tranh

[ctx: Menu of Reference]
en: Fiction
vi: Tiểu thuyết

[ctx: Menu of Reference]
en: Health
vi: Sức khỏe

[ctx: Menu of Reference]
en: History
vi: Lịch sử

[ctx: Menu of Reference]
en: Lifestyle
vi: Lối sống

[ctx: Menu of Reference]
en: Politics
vi: Chính trị

[ctx: Menu of Reference]
en: Sports
vi: Thể thao

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: All
vi: Tất cả

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Featured
vi: Nổi bật

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Debuggers
vi: Trình gỡ lỗi

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: IDEs
vi: IDE (Môi trường Phát triển Tích hợp)

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Codecs
vi: Bộ mã hóa và giải mã

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Hardware Drivers
vi: Trình điều khiển Phần cứng

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Fonts
vi: Kiểu chữ

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Input Sources
vi: Nguồn nhập liệu

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Language Packs
vi: Các gói ngôn ngữ

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Localization
vi: Bản địa hóa

note: Translators: this is a menu category
en: Create
vi: Tạo

note: Translators: this is a menu category
en: Work
vi: Công việc

note: Translators: this is a menu category
en: Play
vi: Phát

note: Translators: this is a menu category
en: Socialize
vi: Xã hội hóa

note: Translators: this is a menu category
en: Learn
vi: Học tập

note: Translators: this is a menu category
en: Develop
vi: Phát triển

note: Translators: this is a menu category
en: Codecs
vi: Mã hóa

note: Translators: this is a menu category
en: Hardware Drivers
vi: Trình điều khiển Phần cứng

note: Translators: this is a menu category
en: Fonts
vi: Phông chữ

note: Translators: this is a menu category
en: Input Sources
vi: Nguồn nhập liệu

note: Translators: this is a menu category
en: Language Packs
vi: Các gói ngôn ngữ

note: Translators: this is a menu category
en: Localization
vi: Bản địa hóa

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that an app * has been successfully installed TRANSLATORS: this is the summary of a notification that a component
en: %s is now installed
vi: %s giờ đã được cài đặt

note: TRANSLATORS: an app has been installed, but * needs a reboot to complete the installation
en: A restart is required for the changes to take effect.
vi: Phải khởi động lại để các thay đổi được áp dụng.

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that an app * has been successfully installed
en: App is ready to be used.
vi: Ứng dụng sẵn sàng để sử dụng.

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: System updates are now installed
vi: Các cập nhật HĐH hiện đã được cài đặt xong

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: Recently installed updates are available to review
vi: Các bản cập nhật vừa được cài đặt gần đây có thể được xem lại

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart
vi: Khởi động lại

en: Launch
vi: Khởi chạy

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Software?
vi: Cài đặt phần mềm?

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Third-Party Software?
vi: Cài đặt Phần mềm Bên thứ ba?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Software Repository?
vi: Kích hoạt Kho Phần mềm?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Third-Party Software Repository?
vi: Kích hoạt Kho Phần mềm Bên Thứ ba?

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is not <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">free and open source software</a>, and is provided by “%s”.
vi: %s không phải là <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">phần mềm tự do và nguồn mở</a>, phần mềm này do “%s” cung cấp.

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is provided by “%s”.
vi: %s được cung cấp bởi “%s”.

en: This software repository must be enabled to continue installation.
vi: Cần phải kích hoạt kho phần mềm để tiếp tục cài đặt.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use %s in some countries.
vi: Việc cài đặt hoặc sử dụng %s có thể là trái phép tại một số quốc gia.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use this codec in some countries.
vi: Việc cài đặt hay sử dụng bộ mã hóa - giải mã này ở một số nước có thể là phi pháp.

note: TRANSLATORS: this is button text to not ask about non-free content again
en: Don’t _Warn Again
vi: Đừng cảnh _báo lại nữa

note: TRANSLATORS: button text
en: Enable and _Install
vi: Bật và Cà_i đặt

note: TRANSLATORS: these are show_detailed_error messages from the * package manager no mortal is supposed to understand, * but google might know what they mean
en: Detailed errors from the package manager follow:
vi: Lỗi chi tiết từ trình quản lý gói phần mềm như sau:

en: Details
vi: Chi tiết

note: TRANSLATORS: button text
en: _Close
vi: Đón_g

note: Translators: an accept button label, in a Cancel/Accept dialog
en: _Accept
vi: _Chấp nhận

note: TRANSLATORS: we've just live-updated some apps
en: An update has been installed | Updates have been installed
vi[0]: Các bản cập nhật đã được cài đặt

note: TRANSLATORS: we've just removed some apps
en: An app has been removed | Apps have been removed
vi[0]: Ứng dụng vừa bị gỡ bỏ

note: TRANSLATORS: the new apps will not be run until we restart
en: A restart is required for it to take effect. | A restart is required for them to take effect.
vi[0]: Phải khởi động lại để nó được áp dụng.

note: TRANSLATORS: button text
en: Not Now
vi: Không phải Bây giờ

note: TRANSLATORS: something happened less than 5 minutes ago
en: Just now
vi: Vừa xong

en: %d minute ago | %d minutes ago
vi[0]: %d phút trước

en: %d hour ago | %d hours ago
vi[0]: %d giờ trước

en: %d day ago | %d days ago
vi[0]: %d ngày trước

en: %d week ago | %d weeks ago
vi[0]: %d tuần trước

en: %d month ago | %d months ago
vi[0]: %d tháng trước

en: %d year ago | %d years ago
vi[0]: %d năm trước

note: TRANSLATORS: this is a what we use in notifications if the app's name is unknown
en: An app
vi: Một ứng dụng

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional MIME types.
en: %s is requesting additional file format support.
vi: %s đang yêu cầu bổ sung hỗ trợ định dạng tập tin.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional MIME Types Required
vi: Yêu Cầu Các Loại MIME Bổ Sung

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional fonts.
en: %s is requesting additional fonts.
vi: %s đang yêu cầu bổ sung kiểu chữ.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Fonts Required
vi: Yêu cầu Bổ sung Kiểu chữ

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional codecs.
en: %s is requesting additional multimedia codecs.
vi: %s đang yêu cầu bổ sung bộ mã hóa - giải mã đa phương tiện.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Multimedia Codecs Required
vi: Cần có Bộ Mã hóa - Giải mã Đa phương tiện Bổ sung

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional printer drivers.
en: %s is requesting additional printer drivers.
vi: %s đang yêu cầu bổ sung trình điều khiển máy in.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Printer Drivers Required
vi: Phải Bổ sung Trình Điều khiển Máy in

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app wants to install additional packages.
en: %s is requesting additional packages.
vi: %s đang yêu cầu các gói bổ sung.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Packages Required
vi: Phải Bổ sung Gói phần mềm

note: TRANSLATORS: this is a button that launches gnome-software
en: Find in Software
vi: Tìm trong Phần mềm

en: _Show More
vi: _Hiển thị thêm

en: _Show Less
vi: _Hiển thị ít

en: Removing…
vi: Đang xóa…

en: Requires restart to finish install
vi: Cần phải khởi động lại để hoàn tất cài đặt

en: Requires restart to finish remove
vi: Cần phải khởi động lại để hoàn tất việc gỡ bỏ

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be installed soon
en: Pending installation…
vi: Cài đặt đang chờ…

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be updated soon
en: Pending update…
vi: Cập nhật đang chờ…

note: Translators: This string is shown when preparing to download and install an app.
en: Preparing…
vi: Đang chuẩn bị…

note: Translators: This string is shown when uninstalling an app.
en: Uninstalling…
vi: Đang gỡ bỏ…

note: Translators: the "%s" is replaced with an app name
en: %s is not installed, but it still has data present.
vi: %s chưa được cài đặt nhưng vẫn có dữ liệu.

en: _Restart
vi: _Khởi động lại

note: TRANSLATORS: this is a button that allows the apps to * be installed. * The ellipsis indicates that further steps are required, * e.g. enabling software repositories or the like
en: _Install…
vi: _Cài đặt…

en: _Uninstall…
vi: Đang _gỡ bỏ cài đặt…

note: Translators: %s is the user-visible app name
en: %s will appear in US English
vi: %s sẽ xuất hiện trong tiếng Anh (Mỹ)

en: This app will appear in US English
vi: Ứng dụng này sẽ xuất hiện trong tiếng Anh (Mỹ)

en: This software will appear in US English
vi: Ứng dụng này sẽ xuất hiện trong tiếng Anh (Mỹ)

en: Help _Translate
vi: Hỗ trợ _dịch

note: Translators: the '%s' is replaced with a developer name or a project group
en: Other Apps by %s
vi: Ứng dụng khác của %s

note: TRANSLATORS: we need a remote server to process
en: You need internet access to write a review
vi: Bạn cần truy cập internet để viết bình luận

en: This app is no longer receiving updates, including security fixes
vi: Phần mềm này không còn nhận được các bản cập nhật nữa, kể cả các bản sửa lỗi bảo mật

en: This app is already provided by your distribution and should not be replaced.
vi: Phần mềm này đã được nhà phân phối của bạn cung cấp và không nên bị thay thế.

en: This app doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
vi: Phần mềm này không cung cấp liên kết đến trang thông tin điện tử, kho mã nguồn hay hệ thống theo dõi và báo cáo lỗi.

en: This software is no longer receiving updates, including security fixes
vi: Phần mềm này không còn nhận được các bản cập nhật, kể cả các bản sửa lỗi bảo mật

en: This software is already provided by your distribution and should not be replaced.
vi: Phần mềm này đã được nhà phân phối của bạn cung cấp và không nên được thay thế.

en: This software doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
vi: Phần mềm này không cung cấp liên kết đến trang thông tin điện tử, kho mã nguồn hay hệ thống theo dõi và báo cáo lỗi.

en: Unable to find “%s”
vi: Không tìm thấy “%s”

en: Failed to submit review for “%s”: %s
vi: Gặp lỗi khi gửi đánh giá cho “%s”: %s

en: Details page
vi: Trang thông tin chi tiết

en: Loading app details…
vi: Đang tải chi tiết về ứng dụng…

note: TRANSLATORS: A label for a button to execute the selected app.
en: _Open
vi: _Mở

en: _Update
vi: _Cập nhật

note: TRANSLATORS: button text in the header when an app can be erased
en: Uninstall
vi: Gỡ bỏ

en: Downloading
vi: Đang tải về

en: Add-ons
vi: Tiện ích bổ sung

en: This app can only be used when there is an active internet connection.
vi: Chỉ có thể dùng ứng dụng này khi có kết nối internet hoạt động.

en: Software Repository Included
vi: Kho phần mềm đã được bao gồm

en: This app includes a software repository which provides updates, as well as access to other software.
vi: Ứng dụng này bao gồm một kho phần mềm cung cấp các cập nhật cũng như quyền truy cập đến phần mềm khác.

en: No Software Repository Included
vi: Chưa có kho Phần mềm nào được bao gồm

en: This app does not include a software repository. It will not be updated with new versions.
vi: Ứng dụng này không bao gồm một kho phần mềm. Ứng dụng sẽ không được cập nhật lên các phiên bản mới.

note: Translators: a repository file used for installing software has been discovered.
en: Software Repository Identified
vi: Kho phần mềm được xác định

en: Adding this software repository will give you access to additional software and upgrades.
vi: Việc thêm kho phần mềm này sẽ cho phép bạn truy cập vào phần mềm bổ sung và các bản nâng cấp.

en: Only use software repositories that you trust.
vi: Chỉ sử dụng các kho phần mềm mà bạn tin tưởng.

en: Clear app data
vi: Xóa dữ liệu ứng dụng

en: D_elete Data
vi: _Xóa dữ liệu

en: No Metadata
vi: Không có siêu dữ liệu

en: Project _Website
vi: Trang _web dự án

en: _Donate
vi: _Quyên góp

en: Contribute _Translations
vi: Những người đóng góp _dịch

en: _Report an Issue
vi: _Báo cáo một lỗi

en: _Help
vi: _Trợ giúp

[ctx: verb]
note: Translators: This is a verb, used on a button to ‘contact the developer’
en: _Contact
vi: _Liên hệ

note: Translators: Button opening a dialog where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write R_eview
vi: _Viết đánh giá

note: Translators: Button opening a dialog showing all reviews for an app.
en: All Reviews
vi: Mọi đánh giá

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading extra metadata files…
vi: Đang tải thêm tập tin siêu dữ liệu…

note: TRANSLATORS: separator for a list of items
en:  and
vi:  và

note: TRANSLATORS: App window title for fonts installation. %s will be replaced by name of the script we're searching for.
en: Available fonts for the %s script | Available fonts for the %s scripts
vi[0]: Kiểu chữ có sẵn cho bộ chữ viết %s

note: TRANSLATORS: App window title for codec installation. %s will be replaced by actual codec name(s)
en: Available software for %s | Available software for %s
vi[0]: Phần mềm khả dụng dành cho %s

en: Requested software not found
vi: Không thể tìm thấy Phần mềm đã yêu cầu

en: Failed to find requested software
vi: Gặp lỗi khi tìm phần mềm theo đã yêu cầu

note: TRANSLATORS: This string is used for codecs that weren't found
en: %s not found
vi: Không tìm thấy %s

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: on the website
vi: trên website

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available that provide the file %s.
vi: Không có sẵn các ứng dụng cung cấp tập tin %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get missing apps might be found %s.
vi: Có thể tìm thấy thông tin về %s cũng như các tùy chọn về cách lấy được các ứng dụng còn thiếu ở %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available for %s support.
vi: Không có sẵn các ứng dụng để hỗ trợ %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: %s is not available.
vi: %s không khả dụng.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get an app that can support this format might be found %s.
vi: Thông tin về %s, cũng như các tùy chọn về cách có thể tìm được ứng dụng hỗ trợ định dạng này có thể tìm thấy tại %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No fonts are available for the %s script support.
vi: Không có phông chữ nào hỗ trợ kịch bản %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional fonts might be found %s.
vi: Có thể tìm thấy thông tin về %s cũng như các tùy chọn về cách có được thêm kiểu chữ trên trang web %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No addon codecs are available for the %s format.
vi: Không có sẵn các bộ mã hóa-giải mã add-on cho định dạng %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format might be found %s.
vi: Thông tin về %s, cũng như các tùy chọn về cách có thể tìm được codec phát được định dạng này %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No Plasma resources are available for %s support.
vi: Không có các tài nguyên Plasma khả dụng để hỗ trợ %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional Plasma resources might be found %s.
vi: Thông tin về %s, cũng như các tùy chọn về cách có thể tìm được tài nguyên Plasma bổ sung %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No printer drivers are available for %s.
vi: Không có trình điều khiển máy in khả dụng cho %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a driver that supports this printer might be found %s.
vi: Có thể tìm thấy thông tin về %s cũng như các tùy chọn về cách có được một trình điều khiển hỗ trợ máy in này trên trang web %s.

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: the documentation
vi: tài liệu

note: TRANSLATORS: no codecs were found. The first %s will be replaced by actual codec name(s), the second %s is the app name, which requested the codecs, the third %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information. | Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information.
vi[0]: Không thể tìm thấy %s cái được yêu cầu bởi %s. Vui lòng tham khảo %s để biết thêm thông tin.

note: TRANSLATORS: no codecs were found. First %s will be replaced by actual codec name(s), second %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information. | Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information.
vi[0]: Không thể tìm thấy %s mà bạn đang tìm kiếm. Vui lòng tham khảo %s để biết thêm thông tin.

en: Failed to find any search results: %s
vi: Gặp lỗi khi tìm bất kỳ kết quả tìm kiếm nào: %s

en: %s file format
vi: Định dạng tập tin %s

en: Install _All
vi: Cài đặt tất _cả

en: Unable to Find Requested Software
vi: Không thể Tìm thấy Phần mềm theo Yêu cầu

en: Codecs page
vi: Trang mã hóa - giải mã

en: Previous
vi: Kế trước

en: Next
vi: Kế tiếp

en: Featured Apps List
vi: Danh sách Ứng dụng Nổi bật

en: Desktop Support
vi: Hỗ trợ máy tính để bàn

en: Supports being used on a large screen
vi: Hỗ trợ dùng trên một màn hình lớn

en: Desktop Support Unknown
vi: Không biết có hỗ trợ máy tính để bàn hay không

en: Not enough information to know if large screens are supported
vi: Không đủ thông tin để biết màn hình lớn có được hỗ trợ hay không

en: Requires a large screen
vi: Cần có một màn hình lớn

en: Desktop Not Supported
vi: Không hỗ trợ máy tính để bàn

en: Cannot be used on a large screen
vi: Không thể được dùng trên một màn hình lớn

en: Mobile Support
vi: Hỗ trợ di động

en: Supports being used on a small screen
vi: Hỗ trợ dùng trên một màn hình nhỏ

en: Mobile Support Unknown
vi: Không biết có hỗ trợ di động hay không

en: Not enough information to know if small screens are supported
vi: Không đủ thông tin để biết màn hình nhỏ có được hỗ trợ hay không

en: Requires a small screen
vi: Cần phải dùng trên màn hình nhỏ

en: Mobile Not Supported
vi: Không hỗ trợ dùng trên di động

en: Cannot be used on a small screen
vi: Không thể được dùng trên một màn hình nhỏ

en: Keyboard Support
vi: Hỗ trợ bàn phím

en: Keyboard Support Unknown
vi: Không biết có hỗ trợ bàn phím hay không

en: Not enough information to know if keyboards are supported
vi: Không đủ thông tin để biết bàn phím có được hỗ trợ hay không

en: Keyboard Required
vi: Cần bàn phím

en: Supports keyboards
vi: Hỗ trợ bàn phím

en: Keyboard Not Supported
vi: Không hỗ trợ bàn phím

en: Cannot be used with a keyboard
vi: Không thể dùng với bàn phím

en: Mouse Support
vi: Hỗ trợ con chuột

en: Requires a mouse or pointing device
vi: Cần phải có con chuột hoặc thiết bị chỉ

en: Mouse Support Unknown
vi: Không biết có hỗ trợ con chuột không

en: Not enough information to know if mice or pointing devices are supported
vi: Không đủ thông tin để biết con chuột hay thiết bị trỏ có được hỗ trợ hay không

en: Mouse Required
vi: Cần có chuột

en: Supports mice and pointing devices
vi: Hỗ trợ con chuột và thiết bị trỏ

en: Mouse Not Supported
vi: Không hỗ trợ con chuột

en: Cannot be used with a mouse or pointing device
vi: Không thể được dùng với con chuột hay thiết bị trỏ

en: Touchscreen Support
vi: Hỗ trợ màn hình cảm ứng

en: Touchscreen Support Unknown
vi: Không biết có hỗ trợ màn hình cảm ứng hay không

en: Not enough information to know if touchscreens are supported
vi: Không đủ thông tin để biết màn hình cảm ứng có được hỗ trợ hay không

en: Touchscreen Required
vi: Cần phải có màn hình cảm ứng

en: Supports touchscreens
vi: Hỗ trợ màn hình cảm ứng

en: Touchscreen Not Supported
vi: Không hỗ trợ màn hình cảm ứng

en: Cannot be used with a touchscreen
vi: Không thể dùng với màn hình cảm ứng

en: Gamepad Required
vi: Cần phải có tay chơi game

en: Requires a gamepad
vi: Cần phải có tay chơi game

en: Gamepad Support
vi: Hỗ trợ tay chơi game

en: Supports gamepads
vi: Hỗ trợ tay chơi game

note: Translators: It’s unknown whether this app is supported on * the current hardware. The placeholder is the app name.
en: %s probably works on this device
vi: %s có thể hoạt động trên thiết bị này

note: Translators: The app will work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s works on this device
vi: %s hoạt động trên thiết bị này

note: Translators: The app will possbily work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s possibly works on this device
vi: %s có thể không hoạt động trên thiết bị này

note: Translators: The app may not work fully on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work properly on this device
vi: %s sẽ không thể hoạt động đúng trên thiết bị này

note: Translators: The app will not work properly on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work on this device
vi: %s sẽ không làm việc trên thiết bị này

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the hardware support/requirements of an app
en: Hardware Support
vi: Hỗ trợ phần cứng

en: Navigation
vi: Chuyển hướng

en: Navigate to Explore Page
vi: Chuyển hướng đến Trang duyệt

en: Navigate to Installed Page
vi: Chuyển hướng đến Trang đã cài đặt

en: Navigate to Updates Page
vi: Chuyển hướng đến Trang cập nhật

en: Open Search Bar
vi: Mở Thanh kiếm trang

en: Windows
vi: Cửa sổ

en: Open Preferences
vi: Mở Tuỳ thích

en: Open Software Repositories
vi: Mở Kho Phần mềm

en: Help
vi: Trợ giúp

en: Open Keyboard Shortcuts
vi: Mở Phím tắt bàn phím

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: This is in the context of a list of apps which are installed on the system.
en: Installed
vi: Đã cài đặt

en: Installed page
vi: Trang đã cài đặt

en: In Progress
vi: Đang tiến hành

note: origin_ui on a remote is the repo dialogue section name, * not the remote title
en: Apps
vi: Các ứng dụng

en: Web Apps
vi: Ứng dụng Web

en: System Apps
vi: Ứng dụng Hệ thống

en: Community Built
vi: Bản biên dịch từ cộng đồng

en: _Get Involved
vi: _Muốn tham gia

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by a community of volunteers, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can contribute and help make it even better.
vi: Phần mềm này được phát triển mở bởi một cộng đồng tình nguyện viên, và phát hành dưới <a href="%s">giấy phép %s</a>.
    
    Bạn có thể đóng góp và giúp đỡ để làm nó thậm chí tốt hơn.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by a community of volunteers, and released under the %s license.
    
    You can contribute and help make it even better.
vi: Phần mềm này được phát triển mở bởi một cộng đồng tình nguyện viên, và phát hành dưới giấy phép %s
    
    Bạn có thể đóng góp và giúp đỡ để làm nó thậm chí tốt hơn.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by a community of volunteers, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can contribute and help make it even better.
vi: Phần mềm này được phát triển mở bởi một cộng đồng tình nguyện viên, và phát hành dưới <a href="%s">giấy phép %s</a>.
    
    Bạn có thể đóng góp và giúp đỡ để làm nó thậm chí tốt hơn.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by a community of volunteers, and released under the %s license.
    
    You can contribute and help make it even better.
vi: Phần mềm này được phát triển mở bởi một cộng đồng tình nguyện viên, và phát hành dưới giấy phép %s
    
    Bạn có thể đóng góp và giúp đỡ để làm nó thậm chí tốt hơn.

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under.
en: Unknown License
vi: Bản quyền phần mềm không xác định

en: _Learn More
vi: _Tìm hiểu thêm

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
vi: Phần mềm này không chỉ ra nó được phát triển theo giấy phép nào, và nó có thể là độc quyền. Nó có thể không an toàn, khó mà điều tra được, và nó có thể âm thầm thay đổi.
    
    Bạn có thể và không thể đóng góp cho phần mềm này.

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
vi: Phần mềm này không chỉ ra nó được phát triển theo giấy phép nào, và nó có thể là độc quyền. Nó có thể không an toàn, khó mà điều tra được, và nó có thể âm thầm thay đổi.
    
    Bạn có thể và không thể đóng góp cho phần mềm này.

note: Translators: This is used for "License    Proprietary"
en: Proprietary
vi: Quyền sở hữu

en: This app is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this app.
vi: Phần mềm này không được phát triển mở, do đó chỉ có những người phát triển của nó là biết nó chạy thế nào. Nó có thể không an toàn, khó mà điều tra được, và nó có thể âm thầm thay đổi.
    
    Bạn không thể đóng góp cho phần mềm này.

en: This software is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this software.
vi: Phần mềm này không được phát triển mở, do đó chỉ có những người phát triển của nó là biết nó chạy thế nào. Nó có thể không an toàn, khó mà điều tra được, và nó có thể âm thầm thay đổi.
    
    Bạn không thể đóng góp cho phần mềm này.

en: Special License
vi: Giấy phép đặc biệt

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
vi: Ứng dụng này được phát triển dưới giấy phép đặc biệt <a href="%s">%s</a>.
    
    Bạn có hoặc không thể đóng góp cho ứng dụng này.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
vi: Ứng dụng này được phát triển dưới giấy phép đặc biệt “%s”.
    
    Bạn có hoặc không thể đóng góp cho ứng dụng này.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
vi: Phần mềm này được phát triển dưới giấy phép đặc biệt <a href="%s">%s</a>.
    
    Bạn có hoặc không thể đóng góp cho ứng dụng này.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
vi: Phần mềm này được phát triển dưới giấy phép đặc biệt “%s”.
    
    Bạn có hoặc không thể đóng góp cho phần mềm này.

note: TRANSLATORS: initial start
en: Downloading Software Catalog
vi: Đang tải danh sách thể loại phần mềm

en: Loading page
vi: Đang tải trang

en: Starting up…
vi: Đang khởi động…

en: Automatic Updates Paused
vi: Tự động cập nhật bị tạm dừng

en: The current network is metered, so it may have data limits or charges associated with it. To save data, automatic updates have been paused.
    
    If the network has been incorrectly identified as metered, this can be changed in Settings.
vi: Mạng hiện thời được đo lưu lượng vì thế nó có lưu lượng giới hạn hoặc các tính phí theo lượng dữ liệu tiêu dùng. Để tiết kiệm, các bản cập nhật tự động bị tạm dừng.
    
    Nếu mạng hiện tại không phải là mạng đo lưu lượng, thì thay đổi nó trong Cài đặt.

en: Open Network _Settings
vi: Mở _Cài đặt Mạng

en: Moderate page
vi: Trang kiểm soát

en: There are no reviews to moderate
vi: Không có đánh giá nào để kiểm soát

en: Unknown source
vi: Không rõ nguồn

note: TRANSLATORS: This is the header for package additions during * a system update
en: Additions
vi: Các phần bổ sung

note: TRANSLATORS: This is the header for package removals during * a system update
en: Removals
vi: Gỡ bỏ

[ctx: Packages to be updated during a system upgrade]
note: TRANSLATORS: This is the header for package updates during * a system update
en: Updates
vi: Cập nhật

note: TRANSLATORS: This is the header for package downgrades during * a system update
en: Downgrades
vi: Hạ cấp

note: Translators: This is a clickable link on the third party repositories message dialog. It's part of a constructed sentence: "Provides access to additional software from [selected external sources]. Some proprietary software is included."
en: selected external sources
vi: các nguồn bên ngoài đã chọn

note: Translators: This is the third party repositories message dialog. The %s is replaced with "selected external sources" link. Repositories Preferences is an item from Software's main menu.
en: Provides access to additional software from %s. Some proprietary software is included.
    
    You can enable those repositories later in Software Repositories preferences.
vi: Cung cấp quyền truy cập các phần mềm bổ sung từ %s. Một số phần mềm độc quyền được bao gồm.
    
    Bạn có thể bật những kho này sau trong Tùy thích Kho Phần mềm.

note: TRANSLATORS: Heading asking whether to turn third party software repositories on of off.
en: Enable Third Party Software Repositories?
vi: Kích hoạt Kho Phần mềm Bên Thứ ba?

note: TRANSLATORS: button to keep the third party software repositories off
en: _Ignore
vi: _Bỏ qua

note: TRANSLATORS: button to turn on third party software repositories TRANSLATORS: button to accept the agreement
en: _Enable
vi: _Bật

en: Available for your operating system
vi: Sẵn có cho hệ điều hành của bạn

note: Translators: the '%s' is replaced with the distribution name, constructing for example: "Available for Fedora Linux"
en: Available for %s
vi: Sẵn có cho %s

note: Translators: This is the title of the main page of the UI.
en: Explore
vi: Khám phá

en: Overview page
vi: Trang tổng quan

note: Translators: This is a heading for a section with all available apps.
en: Available Apps
vi: Các ứng dụng sẵn có

note: Translators: This is a heading for a list of categories.
en: Other Categories
vi: Danh mục khác

en: No App Data Found
vi: Không Tìm thấy Dữ liệu Ứng dụng

[ctx: Distribution name]
en: Unknown
vi: Không rõ

en: User declined installation
vi: Người dùng quyết định cài đặt

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and * '%s' is an app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Prepare %s
vi: Chuẩn bị %s

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * repository name, e.g. 'GNOME Nightly'
en: Are you sure you want to remove the %s repository?
vi: Bạn có chắc là bạn muốn gỡ kho %s?

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: All apps from %s will be uninstalled, and you will have to re-install the repository to use them again.
vi: Mọi ứng dụng từ %s sẽ được gỡ bỏ, và bạn sẽ phải cài đặt lại kho nguồn để sử dụng lại các ứng dụng này.

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Uninstall %s?
vi: Gỡ bỏ %s?

en: App Settings & Data
vi: Dữ liệu & Cài đặt của Ứng dụng

note: Translators: the '%s' is replaced with the app name
en: It will not be possible to use %s after removal.
vi: Sẽ không thể sử dụng %s sau khi xóa.

note: Translators: this is part of section about deleting app's data, where the 'keep' means 'keep the data'
en: _Keep
vi: _Giữ lại

en: Allows restoring app settings and content
vi: Cho phép khôi phục cài đặt và nội dung ứng dụng

note: Translators: this is part of section about deleting app's data
en: _Delete
vi: _Xóa

en: Permanently deletes data to save disk space
vi: Xóa triệt để để tiết kiệm chỗ trên đĩa

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: It will not be possible to use %s after removal. App data and settings will be kept on disk, to allow restoring the app in the future.
vi: Sẽ không thể swr dụng %s sau khi gỡ bỏ. Dữ liệu và cài đặt có thể giữ lại trên đĩa, để có thể dùng lại ứng dụng trong tương lai.

en: Preferences
vi: Tùy thích

en: Software Updates
vi: Các cập nhật phần mềm

en: _Automatic
vi: _Tự động

en: Automatically check for and download updates
vi: Tự động kiểm tra và tải xuống các bản cập nhật

en: _Manual
vi: _Thủ công

en: Checking for and downloading updates must be done manually
vi: Kiểm tra và tải xuống các cài đặt thực hiện một cách thủ công

en: Automatic Update _Notifications
vi: Thông _báo khi tự động cập nhật bật

en: Notify when updates have been automatically installed
vi: Hiện thông báo khi bản cập nhật đã được cài đặt tự động

en: Explore Pages
vi: Trang duyệt

en: Only Show _Free Software
vi: Chỉ hiển thị các Phần mềm Tự do

en: Hide proprietary software when browsing and searching
vi: Ẩn các phần mềm độc quyền khi duyệt và tìm kiếm

en: Checking for and downloading updates uses data and power. Automatic update features are therefore paused when on metered network connections and when power saver is on.
vi: Kiểm tra và tải về các cập nhật dùng dữ liệu và năng lượng. Các tính năng cập nhật tự động do đó tạm dừng khi kết nối mạng giới hạn và khi chế độ tiết kiệm điện được bật.

note: TRANSLATORS: This is a text displayed during a distro upgrade. %s will be replaced by the name and version of distro, e.g. 'Fedora 23'.
en: Installed software is incompatible with %s, and will be automatically removed during upgrade.
vi: Một số phần mềm hiện được cài đặt không tương thích với %s. Nếu bạn tiếp tục, các phần mềm sau sẽ bị tự động gỡ bỏ trong quá trình nâng cấp.

en: Incompatible Software
vi: Phần mềm Không tương thích

en: _Upgrade
vi: _Nâng cấp

note: TRANSLATORS: The '%s' is replaced with a repository name, like "Fedora Modular - x86_64"
en: Software that has been installed from “%s” will cease to receive updates.
vi: Phần mềm đã được cài đặt từ “%s” sẽ không còn nhận được bản cập nhật.

en: Disable Repository?
vi: Tắt Phần mềm?

en: Remove Repository?
vi: Xóa Kho Phần mềm?

note: TRANSLATORS: this is button text to disable a repo
en: _Disable
vi: _Tắt

note: TRANSLATORS: this is button text to remove a repo
en: _Remove
vi: Gỡ _bỏ

en: Enable New Repositories
vi: Bật kho phần mềm mới

en: Turn on new repositories when they are added.
vi: Bật kho phần mềm mới khi chúng được thêm vào.

note: TRANSLATORS: this is the clickable * link on the third party repositories info bar
en: more information
vi: thêm thông tin

note: TRANSLATORS: this is the third party repositories info bar. The '%s' is replaced with a link consisting a text "more information", which constructs a sentence: "Additional repositories from selected third parties - more information."
en: Additional repositories from selected third parties — %s.
vi: Kho phần mềm bổ sung từ các nguồn bên thứ ba được chọn — %s.

en: Fedora Third Party Repositories
vi: Kho phần mềm bên thứ ba Fedora

note: TRANSLATORS: this is the fallback text we use if we can't figure out the name of the operating system
en: the operating system
vi: hệ điều hành

note: TRANSLATORS: This is the description text displayed in the Software Repositories dialog. %s gets replaced by the name of the actual distro, e.g. Fedora.
en: These repositories supplement the default software provided by %s.
vi: Các kho này bổ sung phần mềm mặc định được cung cấp bởi %s.

note: button in the info bar
en: Software Repositories
vi: Kho Phần mềm

en: No Repositories
vi: Không có kho Phần mềm

note: TRANSLATORS: This string states how many apps have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of apps.
en: %u app installed | %u apps installed
vi[0]: %u ứng dụng đã được cài đặt

note: TRANSLATORS: This string states how many add-ons have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of add-ons.
en: %u add-on installed | %u add-ons installed
vi[0]: Đã cài đặt %u tiện ích

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of apps, and the translated * string will be substituted in
en: %u app | %u apps
vi[0]: %u ứng dụng

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of add-ons, and the translated * string will be substituted
en: %u add-on | %u add-ons
vi[0]: %u tiện ích

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The first placeholder is the translated string “%u app” or * “%u apps”. The second placeh
en: %s and %s installed | %s and %s installed
vi[0]: %s và %s đã được cài đặt

en: Checking installed software…
vi: Đang kiểm tra các phần mềm đã cài đặt…

en: Remove
vi: Xóa

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really bad app
en: Hate it
vi: Ghét nó

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		Not a great app
en: Don’t like it
vi: Không thích nó

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A fairly-good app
en: It’s OK
vi: Dùng ổn

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A good app
en: Like it
vi: Thích nó

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really awesome app
en: Love it
vi: Yêu nó

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		No star has been clicked yet
en: Select a Star to Leave a Rating
vi: Chọn sao để để lại đánh giá

note: TRANSLATORS: the review can't just be copied and pasted
en: Please take more time writing the review
vi: Vui lòng dành thêm thời gian để viết đánh giá

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: Please choose a star rating
vi: Vui lòng chọn một loại xếp hạng sao

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too short
vi: Tóm tắt quá ngắn

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too long
vi: Tóm tắt quá dài

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too short
vi: Mô tả quá ngắn

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too long
vi: Mô tả quá dài

note: Translators: Title of the dialog box where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write a Review
vi: Viết đánh giá

note: Translators: A button to publish the user's opinion about the app.
en: _Send
vi: _Gửi

en: What did you like about this app? Leaving your feedback along with your reasons for leaving a review is helpful for others.
vi: Bạn đã thích gì ứng dụng này? Để lại phản hồi và lý do sẽ giúp ích cho những người khác.

en: Review Summary
vi: Tóm tắt đánh giá

[ctx: app review]
note: Translators: This is where the users enter their opinions about the apps.
en: Write a short review
vi: Viết đánh giá ngắn

en: Find what data is sent in our <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">privacy policy</a>. The full name attached to your account will be shown publicly.
vi: Tìm dữ liệu nào được gửi trong <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">chính sách bảo mật</a> của chúng tôi. Tên đầy đủ đính kèm với tài khoản của bạn sẽ được hiển thị công khai.

en: %u review total | %u reviews total
vi[0]: tổng %u đánh giá

en: out of 5 stars
vi: trên tổng 5 sao

[ctx: Reviewer name]
note: TRANSLATORS: this is when a user doesn't specify a name
en: Unknown
vi: Không rõ

note: TRANSLATORS: we explain what the action is going to do
en: You can report reviews for abusive, rude, or discriminatory behavior.
vi: Bạn có thể báo cáo đánh giá về hành vi lăng mạ, thô lỗ, hoặc phân biệt đối xử.

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Once reported, a review will be hidden until it has been checked by an administrator.
vi: Khi được báo cáo, một đánh giá sẽ bị ẩn đến khi được quản trị viên kiểm tra.

note: TRANSLATORS: window title when * reporting a user-submitted review * for moderation
en: Report Review?
vi: Báo Cáo Đánh Giá?

note: TRANSLATORS: button text when * sending a review for moderation
en: _Report
vi: _Báo cáo

note: Translators: Users can express their opinions about other users' opinions about the apps.
en: Was this review useful to you?
vi: Đánh giá này có hữu ích đối với bạn không?

en: Yes
vi: Có

en: No
vi: Không

note: Translators: Button text for indifference, only used when moderating
en: Meh
vi: Thờ ơ

en: Report…
vi: Báo cáo…

en: Remove…
vi: Xóa bỏ…

en: App isn’t sandboxed but the distribution has checked that it is not malicious
vi: Ứng dụng không được sandbox nhưng bản phân phối đã kiểm tra thấy rằng nó không phải là độc hại

en: Check that you trust the vendor, as the app isn’t sandboxed
vi: Hãy kiểm tra độ tin cậy của vendor, bởi vì ứng dụng này không được sandbox

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Permissions
vi: Không quyền hạn

en: App is fully sandboxed
vi: Ứng dụng này được sandbox đầy đủ

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Network Access
vi: Truy cập mạng

en: Can access the internet
vi: Có thể truy cập mạng Internet

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Network Access
vi: Không truy cập mạng

en: Cannot access the internet
vi: Không thể truy cập mạng Internet

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses System Services
vi: Sử dụng dịch vụ hệ thống

en: Can request data from system services
vi: Có thể yêu cầu dữ liệu từ các dịch vụ hệ thống

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses Session Services
vi: Dùng dịch vụ phiên làm việc

en: Can request data from session services
vi: Có thể yêu cầu dữ liệu từ các dịch vụ phiên làm việc

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Device Access
vi: Truy cập thiết bị người dùng

en: Can access devices such as webcams or gaming controllers
vi: Truy cập thiết bị như là webcam hay tay chơi game

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No User Device Access
vi: Không truy cập thiết bị người dùng

en: Cannot access devices such as webcams or gaming controllers
vi: Không truy cập thiết bị như là webcam hay tay chơi game

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: System Device Access
vi: Truy cập thiết bị hệ thống

en: Can access system devices which require elevated permissions
vi: Không thể truy cập các thiết bị hệ thống cái mà yêu cầu quyền cao

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Screen Contents Access
vi: Truy cập nội dung màn hình

en: Can access the contents of the screen or other windows
vi: Có thể truy cập nội dung của màn hình hay các cửa sổ khác

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Legacy Windowing System
vi: Hệ thống cửa sổ cũ

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Arbitrary Permissions
vi: Quyền hạn tự ý

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Settings
vi: Cài đặt người dùng

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read/Write Access
vi: Truy cập đọc ghi hệ thống tập tin đầy đủ

en: Can read and write all data on the file system
vi: Có thể đọc và ghi mọi dữ liệu trên hệ thống tập tin

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read/Write Access
vi: Truy cập đọc ghi thư mục riêng

en: Can read and write all data in your home directory
vi: Có thể đọc và ghi mọi dữ liệu lên thư mục riêng của bạn

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read Access
vi: Truy cập đọc hệ thống tập tin đầy đủ

en: Can read all data on the file system
vi: Có thể đọc mọi dữ liệu trên hệ thống tập tin

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read Access
vi: Truy cập đọc thư mục riêng

en: Can read all data in your home directory
vi: Có thể đọc và ghi mọi dữ liệu trên thư mục riêng của bạn

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read/Write Access
vi: Truy cập đọc/ghi thư mục Tải về của bạn

en: Can read and write all data in your downloads directory
vi: Có thể đọc và ghi mọi dữ liệu trên thư mục Tải về của bạn

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read Access
vi: Truy cập đọc thư mục Tải về của bạn

en: Can read all data in your downloads directory
vi: Có thể đọc mọi dữ liệu trên thư mục tải về của bạn

en: Can read and write all data in the directory
vi: Có thể đọc và ghi mọi dữ liệu lên thư mục

en: Can read all data in the directory
vi: Có thể đọc mọi dữ liệu trong thư mục

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No File System Access
vi: Không truy cập Hệ thống tập tin

en: Cannot access the file system at all
vi: Không thể truy cập hệ thống tập tin

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: App developer is verified
vi: Nhà phát triển ứng dụng đã được xác thực

en: The developer of this app has been verified to be who they say they are
vi: Nhà phát triển phần mềm của ứng dụng này đã được xác thực để có thể nó họ là ai

note: Translators: This indicates an app uses an outdated SDK. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Insecure Dependencies
vi: Các phần phụ thuộc không an toàn

en: Software or its dependencies are no longer supported and may be insecure
vi: Phần mềm hoặc các thành phần phục thuộc của nó không còn được hỗ trợ nữa và có thể dẫn đến mất an toàn

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
vi: Ứng dụng không chỉ rõ được phát triển theo giấy phép nào, và có lẽ là độc quyền

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
vi: Phần mềm không chỉ rõ được phát triển theo giấy phép nào, và có lẽ là độc quyền

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Proprietary Code
vi: Mã độc quyền

en: The source code is not public, so it cannot be independently audited and might be unsafe
vi: Mã nguồn không công khai, do đó nó không thể thực hiện kiểm tra một cách độc lập và có thể thiếu an toàn

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Auditable Code
vi: Mã kiểm định được

en: The source code is public and can be independently audited, which makes the app more likely to be safe
vi: Mã nguồn công khai và có thể kiểm tra một cách độc lập, việc này làm cho ứng dụng trở nên an toàn hơn

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * The placeholder is the app name.
en: %s is privileged
vi: %s yêu cầu đặc quyền

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is safe
vi: %s an toàn

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is probably safe
vi: %s gần như chắc chắn là an toàn

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is potentially unsafe
vi: %s tiềm ẩn thiếu an toàn

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is unsafe
vi: %s không an toàn

[ctx: Unknown license]
note: Translators: This is used for "License    Unknown"
en: Unknown
vi: Không rõ

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the permissions of an app
en: Safety
vi: An toàn

en: License
vi: Giấy phép

note: Translators: This is a heading for a row showing the origin/source of an app (such as ‘flathub’).
en: Source
vi: Mã nguồn

en: Outdated SDK version
vi: Phiên bản SDK đã lỗi thời

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the previous screenshot in the screenshot carousel.
en: Previous Screenshot
vi: Ảnh chụp màn hình kế trước

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the next screenshot in the screenshot carousel.
en: Next Screenshot
vi: Ảnh chụp màn hình kế tiếp

note: Translators: Shortened form of “no screenshots available” when showing an app’s details.
en: No Screenshots
vi: Không ảnh chụp màn hình

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot and * we get back 404
en: Screenshot not found
vi: Không tìm thấy ảnh chụp màn hình

note: TRANSLATORS: possibly image file corrupt or not an image
en: Failed to load image
vi: Không thể tải hình ảnh

note: TRANSLATORS: this is when we request a screenshot size that * the generator did not create or the parser did not add
en: Screenshot size not found
vi: Không tìm thấy kích cỡ ảnh chụp màn hình

note: TRANSLATORS: this is when we try create the cache directory * but we were out of space or permission was denied
en: Could not create cache
vi: Không thể tạo bộ nhớ đệm

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot * that was not a valid URL
en: Screenshot not valid
vi: Ảnh chụp màn hình không hợp lệ

note: TRANSLATORS: this is when networking is not available
en: Screenshot not available
vi: Ảnh chụp màn hình không khả dụng

en: Screenshot
vi: Ảnh chụp màn hình

note: TRANSLATORS: this is when there are too many search results * to show in in the search page
en: %u more match | %u more matches
vi[0]: Thêm %u nội dung trùng khớp

en: Search page
vi: Tìm kiếm trang

en: Search for Apps
vi: Tìm kiếm các ứng dụng

en: No App Found
vi: Không tìm thấy ứng dụng nào

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download firmware updates from %s
vi: Không thể tải về các cập nhật phần sụn từ %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download updates from %s
vi: Không thể tải về các cập nhật từ %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates
vi: Không thể cập nhật các cập nhật

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates: internet access was required but wasn’t available
vi: Không thể tải về các bản cập nhật: cần truy cập internet mà không có sẵn

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download updates from %s: not enough disk space
vi: Không thể tải về các cập nhật từ %s: không đủ chỗ trống trên ổ đĩa

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates: not enough disk space
vi: Không thể tải về các cập nhật: không đủ chỗ trống trên ổ đĩa

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates: authentication was required
vi: Không thể tải về các cập nhật: phải có chứng thực

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates: authentication was invalid
vi: Không thể tải về các bản cập nhật: xác thực không hợp lệ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates: you do not have permission to install software
vi: Không thể tải về các cập nhật: bạn không có quyền cài đặt phần mềm

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to get list of updates
vi: Không thể nhận danh sách các cập nhật

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to install %s as download failed from %s
vi: Không thể cài đặt %s do không tải về được từ %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s as download failed
vi: Không thể cài đặt %s do không tải về được

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") * and the second %s is the name of the runtime, e.g. * "GNOME SDK [flatpak.gnome.org]"
en: Unable to install %s as runtime %s not available
vi: Không thể cài đặt %s do %s chạy thực không khả dụng

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s as not supported
vi: Không thể cài đặt %s do không được hỗ trợ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: internet access was required but wasn’t available
vi: Không thể cài đặt: quyền truy cập internet là bắt buộc nhưng không khả dụng

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: the app has an invalid format
vi: Không thể cài đặt: ứng dụng có định dạng không hợp lệ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: not enough disk space
vi: Không thể cài đặt %s: không đủ chỗ trống trên ổ đĩa

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install %s: authentication was required
vi: Không thể cài đặt %s: phải có chứng thực

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: authentication was invalid
vi: Không thể cài đặt %s: chứng thực không hợp lệ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: you do not have permission to install software
vi: Không thể cài đặt %s: bạn không có quyền cài đặt phần mềm

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to install %s: AC power is required
vi: Không thể cài đặt %s: cần phải có nguồn điện lưới xoay chiều

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to install %s: The battery level is too low
vi: Không thể cài đặt %s: Pin quá yếu

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s
vi: Không thể cài đặt %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to update %s from %s as download failed
vi: Không thể cập nhật %s từ %s do không tải về được

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s as download failed
vi: Không thể cập nhật %s do không tải về được

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to install updates from %s as download failed
vi: Không thể cài đặt cập nhật %s do không tải về được

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates as download failed
vi: Không thể cài đặt cập nhật do không tải về được

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: internet access was required but wasn’t available
vi: Không thể cập nhật: cần truy cập internet nhưng không có sẵn

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: not enough disk space
vi: Không thể cập nhật %s: không đủ chỗ trống trên ổ đĩa

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates: not enough disk space
vi: Không thể cài đặt cập nhật: không đủ chỗ trống trên đĩa

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: authentication was required
vi: Không thể cập nhật %s: cần có chứng thực

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates: authentication was required
vi: Không thể cài đặt cập nhật: phải có chứng thực

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: authentication was invalid
vi: Không thể cập nhật %s: chứng thực không hợp lệ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates: authentication was invalid
vi: Không thể cài đặt cập nhật: chứng thực không hợp lệ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: you do not have permission to update software
vi: Không thể cập nhật %s: bạn không được phép cập nhật phần mềm

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates: you do not have permission to update software
vi: Không thể cập nhật nâng cấp: bạn không được phép cập nhật phần mềm

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to update %s: AC power is required
vi: Không thể cập nhật %s: Cần phải cắm máy vào điện lưới

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to install updates: AC power is required
vi: Không thể cài đặt các cập nhật: Cần phải cắm máy vào điện lưới

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to update %s: The battery level is too low
vi: Không thể cài đặt cập nhật %s: Pin quá yếu

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to install updates: The battery level is too low
vi: Không thể cài đặt các cập nhật: Pin quá yếu

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s
vi: Không thể cập nhật %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates
vi: Không thể cài đặt các cập nhật

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the distro name (e.g. "Fedora 25") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to upgrade to %s from %s
vi: Không thể nâng cấp lên %s từ %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to upgrade to %s as download failed
vi: Không thể nâng cấp lên %s do không tải về được

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: internet access was required but wasn’t available
vi: Không thể nâng cấp lên %s: cần truy cập internet nhưng không có sẵn

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: not enough disk space
vi: Không thể nâng cấp lên %s: không đủ chỗ trống trên ổ đĩa

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: authentication was required
vi: Không thể nâng cấp lên %s: cần có chứng thực

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: authentication was invalid
vi: Không thể nâng cấp lên %s: chứng thực không hợp lệ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: you do not have permission to upgrade
vi: Không thể nâng cấp lên %s: bạn không có quyền nâng cấp

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: AC power is required
vi: Không thể nâng cấp lên %s: Cần phải cắm máy vào điện lưới

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: The battery level is too low
vi: Không thể nâng cấp lên %s: Pin quá yếu

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s
vi: Không thể nâng cấp lên %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to remove %s: authentication was required
vi: Không thể gỡ bỏ %s: cần có chứng thực

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to remove %s: authentication was invalid
vi: Không thể gỡ bỏ %s: chứng thực không hợp lệ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to remove %s: you do not have permission to remove software
vi: Không thể xóa bỏ %s: bạn không được phép xóa bỏ phần mềm

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to remove %s: AC power is required
vi: Không thể di chuyển %s: cần phải cắm máy vào điện lưới

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to remove %s: The battery level is too low
vi: Không thể gỡ bỏ %s: Pin quá yếu

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to remove %s
vi: Không thể gỡ bỏ %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") * and the second %s is the name of the runtime, e.g. * "GNOME SDK [flatpak.gnome.org]"
en: Unable to launch %s: %s is not installed
vi: Không thể khởi chạy %s: %s không được cài đặt

note: TRANSLATORS: we failed to get a proper error code
en: Sorry, something went wrong
vi: Rấc tiếc, có lỗi xảy ra

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Not enough disk space — free up some space and try again
vi: Không đủ chỗ trống trên ổ đĩa — giải phóng đĩa để lấy chỗ trống trên và thử lại

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Failed to install file: not supported
vi: Gặp lỗi khi cài đặt tập tin: không được hỗ trợ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Failed to install file: authentication failed
vi: Gặp lỗi khi cài đặt tập tin: quá trình chứng thực thất bại

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Failed to install: not supported
vi: Gặp lỗi khi cài đặt: không được hỗ trợ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Failed to install: authentication failed
vi: Gặp lỗi khi cài đặt: quá trình chứng thực thất bại

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to contact %s
vi: Không thể liên hệ %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the 'Software' means this app, aka 'GNOME Software'.
en: Software needs to be restarted to use new plugins.
vi: Cần phải khởi động lại phần mềm để sử dụng các trình cắm mới.

note: TRANSLATORS: need to be connected to the AC power
en: AC power is required
vi: Cần phải cắm máy vào điện lưới

note: TRANSLATORS: not enough juice to do this safely
en: The battery level is too low
vi: Pin yếu quá

en: _Software Repositories
vi: _Kho Phần mềm

en: _Keyboard Shortcuts
vi: _Phím tắt bàn phím

en: _Preferences
vi: _Tuỳ thích

note: button in the info bar
en: Examine Disk
vi: Kiểm nghiệm ổ đĩa

note: button in the info bar
en: Network Settings
vi: Cài đặt Mạng

note: button in the info bar
en: _Restart Now…
vi: _Khởi động lại Ngay…

note: button in the info bar
en: More Information
vi: Thông tin thêm

en: Search
vi: Tìm kiếm

en: Main Menu
vi: Trình đơn chính

en: Search apps
vi: Tìm kiếm các ứng dụng

en: Metered network ‒ automatic updates paused
vi: Mạng hạn chế lưu lượng - Tự động cập nhật bị tạm dừng

en: Find Out _More
vi: Tì_m thêm nữa

note: Translators: A label for a button to show all available software.
en: _Explore
vi: _Khám phá

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: A label for a button to show only software which is already installed.
en: _Installed
vi: Đã cà_i đặt

[ctx: Header bar button for list of apps to be updated]
note: Translators: A label for a button to show only updates which are available to install.
en: _Updates
vi: _Bản cập nhật

note: Translators: This is shown in a bubble to represent a 0 byte * storage size, so its context is “storage size: none”. The * bubble is small, so the string should be as short as * possible.
en: None
vi: Không

en: App Data
vi: Dữ liệu Ứng dụng

en: Data needed for the app to run
vi: Dữ liệu cần thiết cho ứng dụng chạy được

en: User Data
vi: Dữ liệu người dùng

en: Data created by you in the app
vi: Dữ liệu được tạo bởi bạn bằng ứng dụng

en: Cache Data
vi: Dữ liệu nhớ đệm

en: Temporary cached data
vi: Dữ liệu nhớ đệm tạm thời

en: The app itself
vi: Bản thân ứng dụng

en: Required Dependencies
vi: Các phần phụ thuộc yêu cầu

en: Shared system components required by this app
vi: Các thành phần hệ thống chia sẽ được yêu cầu bởi ứng dụng này

[ctx: Download size]
en: Unknown
vi: Không rõ

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the storage or download size needed for an app
en: Storage
vi: Lưu trữ

note: Translators: Please do not translate the markup or link href
en: Cached data can be cleared from the <a href="dummy">_app settings</a>.
vi: Dữ liệu nhớ đệm có thễ được xóa đi bằng <a href="dummy">_các cài đặt ứng dụng</a>.

en: %s (Installed)
vi: %s (Đã cài đặt)

en: %s (Installing)
vi: %s (Đang cài đặt)

en: %s (Removing)
vi: %s (Đang gỡ bỏ)

note: TRANSLATORS: this is the title of the installed updates dialog window
en: Installed Updates
vi: Cập Nhật Đã Cài Đặt

note: TRANSLATORS: this is the subtitle of the installed updates dialog window. %s will be replaced by the date when the updates were installed. The date format is defined by the locale's preferred date representation ("%x" in strftime.)
en: Installed on %s
vi: Đã cài đặt vào %s

en: No Updates Installed
vi: Không Cài đặt Cập nhật nào

en: Software Updates Are Out of Date
vi: Các cập nhật phần mềm đã quá cũ

en: Please check for software updates.
vi: Vui lòng kiểm tra cập nhật phần mềm.

en: Critical Software Update Ready to Install
vi: Các Bản cập nhật Phần mềm nguy cấp đã sẵn sàng để cài đặt

en: An important software update is ready to be installed.
vi: Sẵn có một bản cập nhật phần mềm quan trọng để cài đặt.

en: Critical Software Updates Available to Download
vi: Đã có các Bản cập nhật Phần mềm nguy cấp để tải về

en: Important: critical software updates are waiting.
vi: Quan trọng: các cập nhật phần mềm nguy cấp đang còn đợi.

en: Software Updates Ready to Install
vi: Các Bản cập nhật Phần mềm đã sẵn sàng để cài đặt

en: Software updates are waiting and ready to be installed.
vi: Đã có các bản cập nhật đang đợi và sẵn để được cài đặt.

en: Software Updates Available to Download
vi: Đã có các Bản cập nhật Phần mềm để tải về

en: Please download waiting software updates.
vi: Vui lòng tải xuống các cập nhật còn đang đợi.

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated and restart is required
en: %u App Updated — Restart Required | %u Apps Updated — Restart Required
vi[0]: %u Ứng dụng đã cập nhật -- Yêu cầu khởi động lại

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated
en: %u App Updated | %u Apps Updated
vi[0]: %u Ứng dụng đã cập nhật

note: TRANSLATORS: %1 is an app name, e.g. Firefox
en: %s has been updated.
vi: %s đã được cập nhật.

note: TRANSLATORS: the app needs restarting
en: Please restart the app.
vi: Vui lòng khởi động ứng dụng.

note: TRANSLATORS: %1 and %2 are both app names, e.g. Firefox
en: %s and %s have been updated.
vi: %s và %s vừa mới được cập nhật.

note: TRANSLATORS: at least one app needs restarting
en: %u app requires a restart. | %u apps require a restart.
vi[0]: %u ứng dụng cần được khởi động lại.

note: TRANSLATORS: %1, %2 and %3 are all app names, e.g. Firefox
en: Includes %s, %s and %s.
vi: Bao gồm %s, %s và %s.

note: TRANSLATORS: this is when the current operating system version goes end-of-life
en: Operating System Updates Unavailable
vi: Cập nhật Hệ điều hành Không Khả dụng

note: TRANSLATORS: this is the message dialog for the distro EOL notice
en: Upgrade to continue receiving security updates.
vi: Nâng cấp để tiếp tục nhận các cập nhật bảo mật.

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade, the replacement would be the * distro name, e.g. 'Fedora'
en: A new version of %s is available to install
vi: Đã có một phiên bản mới của %s để cài đặt

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade
en: Software Upgrade Available
vi: Có Bản Cập Nhật Phần Mềm

note: TRANSLATORS: title when we offline updates have failed
en: Software Updates Failed
vi: Không Thể Cập Nhật Ứng Dụng

note: TRANSLATORS: message when we offline updates have failed
en: An important operating system update failed to be installed.
vi: Gặp lỗi khi cài đặt một bản cập nhật hệ điều hành quan trọng.

en: Show Details
vi: Hiển thị chi tiết

note: TRANSLATORS: Notification title when we've done a distro upgrade
en: System Upgrade Complete
vi: Nâng cấp xong hệ thống

note: TRANSLATORS: This is the notification body when we've done a * distro upgrade. First %s is the distro name and the 2nd %s * is the version, e.g. "Welcome to Fedora 28!"
en: Welcome to %s %s!
vi: Chào mừng đến với %s %s!

note: TRANSLATORS: title when we've done offline updates
en: Software Update Installed | Software Updates Installed
vi[0]: Đã cài đặt các Bản cập nhật Phần mềm

note: TRANSLATORS: message when we've done offline updates
en: An important operating system update has been installed. | Important operating system updates have been installed.
vi[0]: Các bản cập nhật hệ điều hành quan trọng đã được cài đặt.

[ctx: updates]
note: TRANSLATORS: Button to look at the updates that were installed. * Note that it has nothing to do with the app reviews, the * users can't express their opinions here. In some languages * "Review (evaluate) something" is a different translation than * "Review (browse) something."
en: Review
vi: Đánh giá

note: TRANSLATORS: this is when the offline update failed
en: Failed To Update
vi: Cập nhật gặp lỗi

note: TRANSLATORS: the user must have updated manually after * the updates were prepared
en: The system was already up to date.
vi: Hệ thống này đã được cập nhật.

note: TRANSLATORS: the user aborted the update manually
en: The update was cancelled.
vi: Bản cập nhật đã bị hủy bỏ.

note: TRANSLATORS: the package manager needed to download * something with no network available
en: Internet access was required but wasn’t available. Please make sure that you have internet access and try again.
vi: Cần truy cập Internet nhưng lại không có sẵn. Vui lòng đảm bảo rằng bạn có truy cập internet và thử lại.

note: TRANSLATORS: if the package is not signed correctly
en: There were security issues with the update. Please consult your software provider for more details.
vi: Có vấn đề về an ninh với bản cập nhật. Vui lòng tham vấn nhà cung cấp phần mềm của bạn để biết thêm chi tiết.

note: TRANSLATORS: we ran out of disk space
en: There wasn’t enough disk space. Please free up some space and try again.
vi: Đĩa không đủ chỗ trống. Vui lòng xóa bớt dữ liệu và thử lại.

note: TRANSLATORS: We didn't handle the error type
en: We’re sorry: the update failed to install. Please wait for another update and try again. If the problem persists, contact your software provider.
vi: Chúng tôi rất tiếc: không cài đặt được bản cập nhật này. Vui lòng đợi bản cập nhật khác và thử lại. Nếu vấn đề còn tiếp diễn, hãy liên hệ với nhà cung cấp phần mềm của bạn.

note: TRANSLATORS: This is the time when we last checked for updates
en: Last checked: %s
vi: Lần cuối kiểm tra: %s

en: Stop
vi: Dừng

en: Check for Updates
vi: Kiểm tra cập nhật

note: TRANSLATORS:  the first %s is the distro name, e.g. 'Fedora' * and the second %s is the distro version, e.g. '25'
en: %s %s has stopped receiving critical software updates
vi: %s %s đã dừng nhận các cập nhật quan trọng

note: TRANSLATORS: This message is meant to tell users that they need to upgrade * or else their distro will not get important updates.
en: Your operating system has stopped receiving critical software updates
vi: Hệ điều hành của bạn không còn được nhận được các cập nhật quan trọng nữa

note: TRANSLATORS: this is to explain that downloading updates may cost money
en: Charges May Apply
vi: Có thể mất chi phí

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Checking for updates while using mobile broadband could cause you to incur charges.
vi: Việc kiểm tra các cập nhật trong khi sử dụng băng thông rộng di động có thể khiến bạn phải trả phí.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Check _Anyway
vi: _Vẫn cứ xem

note: TRANSLATORS: can't do updates check
en: No Network
vi: Không có Mạng

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Internet access is required to check for updates.
vi: Cần truy cập Internet để tìm xem các bản cập nhật.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Network _Settings
vi: _Cài đặt Mạng

en: Software Upgrades Downloaded
vi: Các bản cập nhật đã được tải về

en: Software upgrades have been downloaded and are ready to be installed.
vi: Đã có các bản cập nhật đã được tải về và sẵn sàng để cài đặt.

en: Check for updates
vi: Kiểm tra cập nhật

[ctx: Apps to be updated]
en: Updates
vi: Các cập nhật

en: Updates page
vi: Trang cập nhật

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: Loading Updates…
vi: Đang tải các cập nhật…

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: This could take a while
vi: Việc này có thể hơi mất thời gian

note: TRANSLATORS: This means all software (plural) installed on this system is up to date.
en: Up to Date
vi: Đã cập nhật

en: Use Mobile Data?
vi: Sử dụng dữ liệu từ mạng di động?

en: Checking for updates when using mobile broadband could cause you to incur charges
vi: Kiểm tra xem có các bản cập nhật không khi sử dụng Internet qua mạng di động có thể khiến bạn tốn kém tiền bạc

en: _Check Anyway
vi: _Cứ Kiểm tra

en: No Connection
vi: Không kết nối

en: Go online to check for updates
vi: Kết nối mạng để tìm xem các bản cập nhật

en: _Network Settings
vi: Cài đặt mạ_ng

en: Error
vi: Lỗi

en: Updates are automatically managed
vi: Các cập nhật được quản lý tự động

note: TRANSLATORS: This is the button for installing all * offline updates
en: _Restart & Update…
vi: _Khởi động lại & Cập nhật…

note: TRANSLATORS: This is the button for upgrading all * online-updatable apps
en: U_pdate All
vi: Cập nhật Tất cả

en: Software Updates Downloaded
vi: Cập nhật phần mềm đã được tải về

en: Software updates have been downloaded and are ready to be installed.
vi: Đã có các bản cập nhật đã được tải về và sẵn sàng để được cài đặt.

note: TRANSLATORS: This is the header for system firmware that * requires a reboot to apply
en: Integrated Firmware
vi: Phần dẻo Tích hợp

note: TRANSLATORS: This is the header for offline OS and offline * app updates that require a reboot to apply
en: Requires Restart
vi: Cần phải Khởi động lại

note: TRANSLATORS: This is the header for online runtime and * app updates, typically flatpaks or snaps
en: App Updates
vi: Các cập nhật ứng dụng

note: TRANSLATORS: This is the header for device firmware that can * be installed online
en: Device Firmware
vi: Phần dẻo Thiết bị

en: _Download
vi: _Tải xuống

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The first %s is the distro name * and the 2nd %s is the version, e.g. "Fedora 35 Available"
en: %s %s Available
vi: %s %s Giờ đã sẵn sàng

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The %s is the distro name, * e.g. "GNOME OS Available"
en: %s Available
vi: %s đã sẵn có

en: Learn about the new version
vi: Tìm hiểu về phiên bản mới

en: Downloading…
vi: Đang tải về…

note: Translators: the first '%s' is replaced with the downloaded size, the second '%s' with the total download size, forming text like "135 MB of 2 GB downloaded"
en: %s of %s downloaded
vi: Đã tải về %s trên %s

note: Translators: the '%u' is replaced with the actual percentage being already downloaded, forming text like "13% downloaded"
en: %u%% downloaded
vi: Đã tải về %u%%

en: A major upgrade, with new features and added polish.
vi: Một sự nâng cấp lớn, bổ sung thêm tính năng mới và trau chuốt hơn.

en: _Restart & Upgrade…
vi: _Khởi động lại & Nâng cấp…

en: Remember to back up data and files before upgrading.
vi: Bạn nên sao lưu dữ liệu dự phòng và các tập tin trước khi nâng cấp lên phiên bản mới hơn.

en: Failed to delete file “%s”: %s
vi: Gặp lỗi khi xóa bỏ tập tin “%s”: %s

en: Failed to delete directory “%s”: %s
vi: gặp lỗi khi xóa thư mục “%s”: %s

en: Add, remove or update software on this computer
vi: Cài thêm, xóa hoặc cập nhật phần mềm trên máy tính này

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;
vi: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;Bản cập nhật;Nâng cấp;Mã nguồn;Kho chứa;Ưu tiên;Cài đặt;Gỡ bỏ;Chương trình;Phần mềm;Ứng dụng;Cửa hàng;Cap nhat;Ung dung;Phan mem;Go bo;

note: TRANSLATORS: this is a group of updates that are not * packages and are not shown in the main list
en: System Updates
vi: Cập nhật Hệ thống

note: TRANSLATORS: this is a longer description of the * "System Updates" string
en: General system updates, such as security or bug fixes, and performance improvements.
vi: Các cập nhật hệ thống chung, như là bảo mật hoặc sửa lỗi, và các cải tiến nâng cao hiệu suất.

note: Translators: The '%s' is replaced with the OS name, like "Endless OS"
en: %s update with new features and fixes.
vi: %s cập nhật với các tính năng và bản sửa lỗi mới.

en: EOS update service could not fetch and apply the update.
vi: Dịch vụ cập nhật EOS không thể lấy và áp dụng bản cập nhật.

en: Web App
vi: Ứng dụng Web

en: Web Apps Support
vi: Hỗ trợ Ứng dụng Web

en: Run popular web applications in a browser
vi: Chạy các ứng dụng web phổ biến trên một trình duyệt

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading upgrade information…
vi: Đang tải xuống thông tin nâng cấp…

note: TRANSLATORS: this is a title for Fedora distro upgrades
en: Upgrade for the latest features, performance and stability improvements.
vi: Nâng cấp hệ thống để cải thiện tính năng mới nhất, hiệu suất và sự ổn định.

en: Flatpak Support
vi: Hỗ trợ Flatpak

en: Flatpak is a framework for desktop apps on Linux
vi: Flatpak là một chương trình khung cho các ứng dụng máy tính chạy trên Linux

note: Reference: https://docs.flatpak.org/en/latest/flatpak-command-reference.html#idm45858571325264
en: System folder %s
vi: Thư mục hệ thống %s

en: Home subfolder %s
vi: Thư mục con của thư mục riêng %s

en: Host system folders
vi: Thư mục hệ thống chủ

en: Host system configuration from /etc
vi: Cấu hình hệ thống chủ từ /etc

en: Desktop folder
vi: Thư mục nền

en: Desktop subfolder %s
vi: Thư mục con thư mục màn hình nền %s

en: Documents folder
vi: Thư mục chứa tài liệu

en: Documents subfolder %s
vi: Thư mục con của thư mục chứa tài liệu %s

en: Music folder
vi: Thư mục nhạc

en: Music subfolder %s
vi: Thư mục con âm nhạc %s

en: Pictures folder
vi: Thư mục ảnh

en: Pictures subfolder %s
vi: Thư mục chứa Ảnh %s

en: Public Share folder
vi: Thư mục chia sẻ công khai

en: Public Share subfolder %s
vi: Thư mục con chia sẻ công khai %s

en: Videos folder
vi: Thư mục chứa phim

en: Videos subfolder %s
vi: Thư mục con chứa phim %s

en: Templates folder
vi: Thư mục chứa mẫu

en: Templates subfolder %s
vi: Thư mục con chứa mẫu %s

en: User cache folder
vi: Thư mục dữ liệu đệm người dùng

en: User cache subfolder %s
vi: Thư mục con chứa bộ nhớ đệm người dùng %s

en: User configuration folder
vi: Thư mục cấu hình người dùng

en: User configuration subfolder %s
vi: Thư mục con của thư mục cấu hình người dùng %s

en: User data folder
vi: Thư mục dữ liệu người dùng

en: User data subfolder %s
vi: Thư mục con chứa dữ liệu người dùng %s

en: User runtime folder
vi: Thư mục chạy người dùng

en: User runtime subfolder %s
vi: Thư mục con chứa phần chạy của người dùng %s

en: Filesystem access to %s
vi: Truy cập hệ thống tập tin đến %s

note: TRANSLATORS: status text when downloading new metadata
en: Getting flatpak metadata for %s…
vi: Đang tải siêu dữ liệu flatpak cho %s…

en: Failed to refine addon ‘%s’: %s
vi: Gặp lỗi khi tinh lọc phần bổ sung ‘%s’: %s

en: User Installation
vi: Cài đặt người dùng

en: System Installation
vi: Cài đặt hệ thống

en: Failed to add to install for addon ‘%s’: %s
vi: Gặp lỗi khi thêm để cài đặt cho phần bổ sung ‘%s’: %s

en: Failed to add to uninstall for addon ‘%s’: %s
vi: Gặp lỗi khi thêm để gỡ bỏ cho phần bổ sung ‘%s’: %s

en: Remote “%s” doesn't allow install of “%s”, possibly due to its filter. Remove the filter and repeat the install. Detailed error: %s
vi: Máy chủ “%s” không cho phép cài đặt “%s”, gần như chắc chắn là do bộ lọc của nó. Gỡ bỏ bộ lọc và lặp lại việc cài đặt. Chi tiết lỗi: %s

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
vi: Nguồn hệ thống quá thấp để có thể thực hiện cập nhật

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
vi: Nguồn hệ thống quá thấp để có thể thực hiện cập nhật (%u%%, cần %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
vi: Thiết bị là không tiếp cận được, hoặc nằm ngoài vùng phủ sóng

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
vi: Pin thiết bị yếu quá

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
vi: Nguồn pin của thiết bị quá thấp (%u%%, cần %u%%

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
vi: Thiết bị này đang đợi cho cập nhật được áp dụng

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
vi: Thiết bị yêu cầu được cắm nguồn điện lưới

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
vi: Không thể sử dụng thiết bị trong khi lid bị đóng

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
vi: %s Cập nhật thiết bị

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
vi: %s Cập nhật Hệ thống

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
vi: %s Cập nhật bộ điều khiển nhúng

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
vi: %s Cập nhật ME

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
vi: %s Cập nhật ME doanh nghiệp

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
vi: %s Cập nhật ME người tiêu dùng

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
vi: %s Cập nhật điều khiển

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
vi: %s Cập nhật điều khiển Thunderbolt

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system bootup
en: %s CPU Microcode Update
vi: %s Cập nhật vi mã CPU

note: TRANSLATORS: configuration refers to hardware state, * e.g. a security database or a default power value
en: %s Configuration Update
vi: %s Cập nhật cấu hình

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
vi: %s Cập nhật Pin

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
vi: %s Cập nhật Camera

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
vi: %s Cập nhật TPM

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
vi: %s Cập nhật Touchpad

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
vi: %s Cập nhật con chuột

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
vi: %s Cập nhật Bàn phím

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
vi: %s Cập nhật điều khiển thiết bị lưu trữ

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
vi: %s Cập nhật điều khiển mạng

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
vi: %s Cập nhật hiển thị

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
vi: %s Cập nhật BMC

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
vi: %s Cập nhật thiết bị nhận qua USB

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
vi: %s Cập nhật Đĩa

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
vi: %s Cập nhật Đĩa Flash

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
vi: %s Cập nhật SSD

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
vi: %s Cập nhật GPU

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
vi: %s Cập nhật Dock

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
vi: %s Cập nhật Dock USB

en: Firmware update could not be applied:
vi: Nâng cấp firmware không được áp dụng:

en: Firmware Upgrade Support
vi: Hỗ trợ Nâng cấp Phần dẻo

en: Provides support for firmware upgrades
vi: Cung cấp hỗ trợ cho các bản nâng cấp phần dẻo

en: Install Unsigned Software?
vi: Cài đặt phần mềm chưa ký?

en: Software that is to be installed is not signed. It will not be possible to verify the origin of updates to this software, or whether updates have been tampered with.
vi: Phần mềm cái mà được cài đặt chưa được ký. Sẽ không thể xác minh nguồn gốc của các bản cập nhật cho phần mềm này hoặc liệu các bản cập nhật có bị giả mạo hay không.

en: Download Unsigned Software?
vi: Tải về phần mềm chưa ký?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with.
vi: Các bản cập nhật chưa được ký sẵn có. Nếu không có chữ ký, không thể xác minh nguồn gốc của bản cập nhật hoặc liệu bản cập nhật có bị giả mạo hay không.

en: Update Unsigned Software?
vi: Cập nhật phần mềm chưa ký?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with. Software updates will be disabled until unsigned updates are either removed or updated.
vi: Các bản cập nhật chưa được ký có sẵn. Nếu không có chữ ký, không thể xác minh nguồn gốc của bản cập nhật hoặc liệu bản cập nhật có bị giả mạo hay không. Các bản cập nhật phần mềm sẽ bị vô hiệu hóa cho đến khi các bản cập nhật chưa được ký được gỡ bỏ hoặc cập nhật.

en: Packages
vi: Gói phần mềm

en: Failed to install updates:
vi: Gặp lỗi khi cài đặt bản cập nhật:

en: Operating System (OSTree)
vi: Hệ điều hành (OSTree)

note: TRANSLATORS: default snap store name
en: Snap Store
vi: Kho Snap

en: Snap Support
vi: Hỗ trợ Snap

en: A snap is a universal Linux package
vi: Snap (tệp ứng dụng chạy độc lập) là một gói ứng dụng dùng được trên nhiều bản Linux khác nhau
