gnome-software master - en to th translation catalogue (921 entries)

en: Software
th: ซอฟต์แวร์

en: Install and update apps
th: ติดตั้งและอัปเดตแอปต่างๆ

en: Software allows you to find and install new apps and system extensions and remove existing installed apps.
th: “ซอฟต์แวร์” ช่วยคุณหาและติดตั้งแอปและส่วนขยายของระบบเพิ่มเติม และถอดถอนแอปที่ติดตั้งแล้ว

en: Software showcases featured and popular apps with useful descriptions and multiple screenshots per app. Apps can be found either through browsing the list of categories or by searching. It also allows you to update your system using an offline update.
th: “ซอฟต์แวร์” จัดแสดงแอปที่เด่นและยอดนิยม พร้อมคำบรรยายที่เป็นประโยชน์และภาพหน้าจอหลายภาพต่อแอป คุณสามารถหาแอปผ่านการท่องดูตามหมวดหมู่หรือด้วยการค้นหาก็ได้ นอกจากนี้ ยังให้คุณอัปเดตระบบของคุณโดยใช้การอัปเดตแบบออฟไลน์ได้

en: Overview panel
th: แผงภาพรวม

en: Details panel
th: แผงรายละเอียด

en: Installed panel
th: แผงรายการติดตั้งแล้ว

en: Updates panel
th: แผงรายการอัปเดต

en: The update details
th: รายละเอียดของการอัปเดต

en: Install an appstream file into a system location
th: ติดตั้งไฟล์ appstream ในตำแหน่งของระบบ

en: Installing an appstream file into a system location
th: การติดตั้งไฟล์ appstream ในตำแหน่งระบบ

en: A list of compatible projects
th: รายชื่อของโครงการที่เข้ากันได้

en: This is a list of compatible projects we should show such as GNOME, KDE and XFCE.
th: นี่คือรายชื่อของโครงการที่เข้ากันได้ที่เราควรแสดง เช่น GNOME, KDE และ XFCE

en: Whether to manage updates and upgrades in GNOME Software
th: กำหนดว่าจะจัดการรายการอัปเดตและอัปเกรดใน “ซอฟต์แวร์” ของ GNOME หรือไม่

en: If disabled, GNOME Software will hide the updates panel, not perform any automatic updates actions or prompt for upgrades.
th: ถ้าปิดใช้ “ซอฟต์แวร์” ของ GNOME จะซ่อนแผงรายการอัปเดต ไม่ดำเนินการอัปเดตอัตโนมัติหรือแจ้งให้อัปเกรด

en: Automatically download and install updates
th: ดาวน์โหลดและติดตั้งรายการอัปเดตโดยอัตโนมัติ

en: If enabled, GNOME Software automatically downloads software updates in the background, also installing ones that do not require a reboot.
th: ถ้าเปิดใช้ “ซอฟต์แวร์” ของ GNOME จะดาวน์โหลดรายการอัปเดตซอฟต์แวร์โดยอัตโนมัติในเบื้องหลัง และติดตั้งรายการปรับปรุงที่ติดตั้งได้โดยไม่จำเป็นต้องบูตระบบใหม่

en: Notify the user about software updated in the background
th: แจ้งผู้ใช้เกี่ยวกับซอฟต์แวร์ที่อัปเดตในเบื้องหลัง

en: If enabled, GNOME Software notifies the user about updates that happened whilst the user was idle.
th: ถ้าเปิดใช้ “ซอฟต์แวร์” ของ GNOME จะแจ้งผู้ใช้เกี่ยวกับการอัปเดตที่เกิดขึ้นในขณะที่ผู้ใช้ไม่ได้ใช้งาน

en: Whether to automatically refresh when on a metered connection
th: กำหนดว่าจะรีเฟรชโดยอัตโนมัติเมื่อใช้การเชื่อมต่อแบบคิดปริมาณหรือไม่

en: If enabled, GNOME Software automatically refreshes in the background even when using a metered connection (eventually downloading some metadata, checking for updates, etc., which may incur in costs for the user).
th: ถ้าเปิดใช้ “ซอฟต์แวร์” ของ GNOME จะทำการรีเฟรชข้อมูลในเบื้องหลังโดยอัตโนมัติถึงแม้ว่าจะใช้การเชื่อมต่อแบบคิดปริมาณ (จะมีการดาวน์โหลดข้อมูลกำกับ ตรวจสอบการอัปเดต ฯลฯ ซึ่งอาจสร้างภาระค่าใช้จ่ายให้กับผู้ใช้)

en: Whether it’s the very first run of GNOME Software
th: เป็นการเรียกทำงาน “ซอฟต์แวร์” ของ GNOME เป็นครั้งแรกหรือไม่

en: Show star ratings next to applications
th: แสดงคะแนนดาวถัดจากแอปพลิเคชัน

en: Filter applications based on the default branch set for the remote
th: กรองแอปพลิเคชันตามสาขาปริยายที่ตั้งไว้สำหรับระบบระยะไกล

en: Non-free applications show a warning dialog before install
th: แสดงกล่องโต้ตอบคำเตือนก่อนติดตั้งแอปพลิเคชันไม่เสรี

en: When non-free applications are installed a warning dialog can be shown. This controls if that dialog is suppressed.
th: ให้แสดงกล่องโต้ตอบคำเตือนก่อนติดตั้งแอปพลิเคชันไม่เสรีได้ ตัวเลือกนี้จะควบคุมว่าจะระงับกล่องโต้ตอบดังกล่าวหรือไม่

en: The last update check timestamp
th: เวลาที่ตรวจสอบการอัปเดตล่าสุด

en: The last upgrade notification timestamp
th: เวลาที่แจ้งเตือนให้อัปเกรดครั้งล่าสุด

en: The last update notification timestamp
th: เวลาที่แจ้งเตือนให้อัปเดตครั้งล่าสุด

en: The timestamp of the first security update, cleared after update
th: เวลาของรายการอัปเดตความปลอดภัยรายการแรก ซึ่งจะล้างหลังจากที่ได้อัปเดตแล้ว

en: The last update timestamp
th: เวลาที่อัปเดตครั้งล่าสุด

en: The server to use for application reviews
th: เซิร์ฟเวอร์ที่จะใช้สำหรับอ่านบทวิจารณ์แอปพลิเคชัน

en: The minimum karma score for reviews
th: คะแนนกิจกรรมต่ำสุดสำหรับบทวิจารณ์

en: Reviews with karma less than this number will not be shown.
th: บทวิจารณ์ที่มีกิจกรรมต่ำกว่าค่านี้จะไม่แสดง

en: A list of official repositories that should not be considered 3rd party
th: รายชื่อคลังแพกเกจที่เป็นทางการที่จะไม่ถือเป็นบุคคลที่สาม

en: A list of required repositories that cannot be disabled or removed
th: รายชื่อคลังแพกเกจที่จำเป็นซึ่งไม่สามารถปิดใช้หรือลบออกได้

en: A list of official repositories that should be considered free software
th: รายชื่อคลังแพกเกจที่เป็นทางการที่จะถือเป็นซอฟต์แวร์เสรี

en: The licence URL to use when an application should be considered free software
th: URL สัญญาอนุญาตที่จะใช้เมื่อต้องการถือว่าแอปพลิเคชันเป็นซอฟต์แวร์เสรี

en: Install bundled applications for all users on the system where possible
th: ติดตั้งแอปพลิเคชันที่แถมมาให้กับผู้ใช้ทุกคนในระบบเท่าที่จะเป็นไปได้

en: Allow access to the Software Repositories dialog
th: อนุญาตให้เข้าถึงกล่องโต้ตอบ “คลังซอฟต์แวร์”

en: Offer upgrades for pre-releases
th: เสนอการอัปเกรดสำหรับรุ่นก่อนเผยแพร่จริง

en: Show some UI elements informing the user that an app is non-free
th: แสดงองค์ประกอบ UI บางส่วนที่แจ้งผู้ใช้ว่าแอปนั้นไม่เสรี

en: Show the installed size for apps in the list of installed applications
th: แสดงขนาดที่ติดตั้งสำหรับแอปต่างๆ ในรายชื่อแอปพลิเคชันที่ติดตั้ง

note: Translators: Replace the link with a version in your language, e.g. 'https://de.wikipedia.org/wiki/Proprietäre_Software'. Remember to include ''.
en: 'https://en.wikipedia.org/wiki/Proprietary_software'
th: 'https://th.wikipedia.org/wiki/ซอฟต์แวร์จำกัดสิทธิ์'

en: The URI that explains nonfree and proprietary software
th: URI ที่อธิบายเกี่ยวกับซอฟต์แวร์ไม่เสรีและซอฟต์แวร์กรรมสิทธิ์

en: A list of URLs pointing to appstream files that will be downloaded into an swcatalog folder
th: รายชื่อ URL ที่ชี้ไปยังไฟล์ appstream ที่จะดาวน์โหลดลงในโฟลเดอร์ swcatalog

en: Install the AppStream files to a system-wide location for all users. If false, files are installed in non-standard $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml directory
th: ติดตั้งไฟล์ AppStream ลงในตำแหน่งที่ตั้งทั่วทั้งระบบให้กับผู้ใช้ทุกคน ถ้าเป็น false ไฟล์จะถูกติดตั้งลงในไดเรกทอรี $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml ซึ่งไม่เป็นมาตรฐาน

en: The timestamp of the last attempt to remove unused Flatpak runtimes
th: เวลาของการพยายามลบรันไทม์ Flatpak ที่ไม่ได้ใช้แล้วออกครั้งล่าสุด

note: TRANSLATORS: tool that is used when moving profiles system-wide
en: GNOME Software AppStream system-wide installer
th: เครื่องมือติดตั้งแบบทั้งระบบของ GNOME Software AppStream

en: Failed to parse command line arguments
th: วิเคราะห์อาร์กิวเมนต์ในบรรทัดคำสั่งไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: user did not specify a valid filename
en: You need to specify exactly one filename
th: คุณต้องกำหนดชื่อไฟล์แค่ชื่อเดียว

note: TRANSLATORS: only able to install files as root
en: This program can only be used by the root user
th: โปรแกรมนี้ใช้ได้โดยผู้ใช้สิทธิ์ขั้นสูงเท่านั้น

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to validate content type: %s
th: ตรวจสอบความเหมาะสมของประเภทเนื้อหาไม่สำเร็จ: %s

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to move: %s
th: ย้ายไม่สำเร็จ: %s

en: Software Install
th: ติดตั้งซอฟต์แวร์

en: Install selected software on the system
th: ติดตั้งซอฟต์แวร์ที่เลือกลงในระบบ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon Violence
th: ความรุนแรงในฉากการ์ตูน

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding cartoon violence
th: ไม่มีข้อมูลเกี่ยวกับความรุนแรงในฉากการ์ตูน

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Fantasy Violence
th: ความรุนแรงในฉากแฟนตาซี

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding fantasy violence
th: ไม่มีข้อมูลเกี่ยวกับความรุนแรงในฉากแฟนตาซี

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic Violence
th: ความรุนแรงสมจริง

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding realistic violence
th: ไม่มีข้อมูลเกี่ยวกับความรุนแรงสมจริง

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Violence Depicting Bloodshed
th: ความรุนแรงที่สื่อถึงการนองเลือด

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding bloodshed
th: ไม่มีข้อมูลเกี่ยวกับความรุนแรงที่สื่อถึงการนองเลือด

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Violence
th: ความรุนแรงทางเพศ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexual violence
th: ไม่มีข้อมูลเกี่ยวกับความรุนแรงทางเพศ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Alcohol
th: แอลกอฮอล์

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to alcohol
th: ไม่มีข้อมูลเกี่ยวกับการอ้างถึงแอลกอฮอล์

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Narcotics
th: ยาเสพติด

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to illicit drugs
th: ไม่มีข้อมูลเกี่ยวกับการอ้างถึงยาเสพติด

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Tobacco
th: ยาสูบ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to tobacco products
th: ไม่มีข้อมูลเกี่ยวกับการอ้างถึงผลิตภัณฑ์ยาสูบ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Nudity
th: การเปลือยกาย

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding nudity of any sort
th: ไม่มีข้อมูลเกี่ยวกับการเปลือยกายทุกประเภท

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Themes
th: หัวข้อเรื่องเพศ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to or depictions of sexual nature
th: ไม่มีข้อมูลเกี่ยวกับการอ้างหรือการสื่อถึงธรรมชาติทางเพศ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Profanity
th: ถ้อยคำหยาบคาย

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding profanity of any kind
th: ไม่มีข้อมูลเกี่ยวกับถ้อยคำหยาบคายทุกประเภท

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Inappropriate Humor
th: มุกตลกที่ไม่เหมาะสม

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding inappropriate humor
th: ไม่มีข้อมูลเกี่ยวกับมุกตลกที่ไม่เหมาะสม

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination
th: การเหยียดหยาม

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding discriminatory language of any kind
th: ไม่มีข้อมูลเกี่ยวกับการใช้ภาษาเชิงเหยียดหยามทุกประเภท

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Advertising
th: การโฆษณา

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding advertising of any kind
th: ไม่มีข้อมูลเกี่ยวกับการโฆษณาทุกประเภท

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling
th: การพนัน

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding gambling of any kind
th: ไม่มีข้อมูลเกี่ยวกับการพนันทุกประเภท

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Purchasing
th: การซื้อของ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding the ability to spend money
th: ไม่มีข้อมูลเกี่ยวกับความสามารถในการใช้จ่ายเงิน

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Chat Between Users
th: การสนทนากันระหว่างผู้ใช้

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to chat with other users
th: ไม่มีข้อมูลเกี่ยวกับช่องทางสนทนากับผู้ใช้คนอื่นๆ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Audio Chat Between Users
th: การสนทนากันด้วยเสียงระหว่างผู้ใช้

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to talk with other users
th: ไม่มีข้อมูลเกี่ยวกับช่องทางพูดคุยกับผู้ใช้คนอื่นๆ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Contact Details
th: รายละเอียดการติดต่อ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of social network usernames or email addresses
th: ไม่มีข้อมูลเกี่ยวกับการแบ่งปันชื่อผู้ใช้หรือที่อยู่อีเมลที่ใช้ในเครือข่ายโซเชียล

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Identifying Information
th: ข้อมูลระบุตัวตน

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of user information with third parties
th: ไม่มีข้อมูลเกี่ยวกับการแบ่งปันข้อมูลผู้ใช้กับบุคคลที่สาม

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Location Sharing
th: การแบ่งปันที่ตั้ง

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of physical location with other users
th: ไม่มีข้อมูลเกี่ยวกับการแบ่งปันที่ตั้งทางกายภาพกับผู้ใช้คนอื่นๆ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Homosexuality
th: การรักร่วมเพศ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to homosexuality
th: ไม่มีข้อมูลเกี่ยวกับการอ้างถึงการรักร่วมเพศ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prostitution
th: การค้าประเวณี

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to prostitution
th: ไม่มีข้อมูลเกี่ยวกับการอ้างถึงการค้าประเวณี

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Adultery
th: การคบชู้

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to adultery
th: ไม่มีข้อมูลเกี่ยวกับการอ้างถึงการคบชู้

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexualized Characters
th: ตัวละครที่เป็นวัตถุทางเพศ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexualized characters
th: ไม่มีข้อมูลเกี่ยวกับตัวละครที่เป็นวัตถุทางเพศ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Desecration
th: การดูหมิ่น

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to desecration
th: ไม่มีข้อมูลเกี่ยวกับการอ้างถึงการดูหมิ่น

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Human Remains
th: ซากศพมนุษย์

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding visible dead human remains
th: ไม่มีข้อมูลเกี่ยวกับซากศพของมนุษย์ที่ตายแล้วซึ่งสามารถมองเห็นได้

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slavery
th: ระบบทาส

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to slavery
th: ไม่มีข้อมูลเกี่ยวกับการอ้างถึงระบบทาส

en: Does not include references to drugs
th: ไม่มีการอ้างถึงยาเสพติด

en: Does not include swearing, profanity, and other kinds of strong language
th: ไม่มีถ้อยคำสบถ หยาบคาย รวมถึงถ้อยคำรุนแรงทุกประเภท

en: Does not include ads or monetary transactions
th: ไม่มีโฆษณาหรือธุรกรรมทางการเงิน

en: Does not include sex or nudity
th: ไม่มีประเด็นเกี่ยวกับเพศหรือการเปลือยกาย

en: Does not include uncontrolled chat functionality
th: ไม่มีฟังก์ชันเกี่ยวกับการแช็ตที่ไม่สามารถควบคุมได้

en: Does not include violence
th: ไม่มีความรุนแรง

en: Drugs
th: ยาเสพติด

en: Strong Language
th: ถ้อยคำรุนแรง

en: Money
th: เงิน

en: Social
th: โซเชียล

en: Violence
th: ความรุนแรง

[ctx: Age rating]
note: Translators: The app is considered suitable to be run by all ages of people. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: All
th: ทุกวัย

note: Translators: It’s unknown what age rating this app has. The * placeholder is the app name.
en: %s has an unknown age rating
th: %s มีการจัดระดับอายุที่ไม่รู้จัก

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for all ages. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for everyone
th: %s เหมาะสำหรับทุกคน

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 3. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for toddlers
th: %s เหมาะสำหรับเด็กเล็ก

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 5. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for young children
th: %s เหมาะสำหรับเด็กอายุน้อย

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 12. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for children
th: %s เหมาะสำหรับเด็ก

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people up to around age 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for teenagers
th: %s เหมาะสำหรับวัยรุ่น

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people aged up to and over 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for adults
th: %s เหมาะสำหรับผู้ใหญ่

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for a specified age group. The first placeholder is the app name, the second * is the age group.
en: %s is suitable for %s
th: %s เหมาะสำหรับ %s

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the suitability of an app for different ages. this one’s not a placeholder
en: Age Rating
th: การจัดระดับอายุ

en: How to contribute missing information
th: วิธีการร่วมให้ข้อมูลที่ยังขาดไป

en: Local file
th: ไฟล์ในเครื่อง

note: Translators: This is a heading for a row showing the package name of an app (such as ‘gnome-software-46.0-1’).
en: Package
th: แพกเกจ

en: Pending
th: รออยู่

en: Pending install
th: รอติดตั้ง

en: Pending remove
th: รอถอดถอน

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being installed
en: Installing
th: กำลังติดตั้ง

en: Removing
th: กำลังถอดถอน

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being downloaded
en: Downloading
th: กำลังดาวน์โหลด

note: TRANSLATORS: button text TRANSLATORS: button text in the header when an app * can be installed TRANSLATORS: button text in the header when firmware * can be live-installed TRANSLATORS: update the fw
en: _Install
th: _ติดตั้ง

en: _Uninstall…
th: _ถอนการติดตั้ง…

en: Network
th: เครือข่าย

en: Can communicate over the network
th: สามารถสื่อสารผ่านเครือข่ายได้

en: System Services
th: บริการระบบ

en: Can access D-Bus services on the system bus
th: สามารถเข้าถึงบริการ D-Bus บนบัสระบบได้

en: Session Services
th: บริการวาระ

en: Can access D-Bus services on the session bus
th: สามารถเข้าถึงบริการ D-Bus บนบัสวาระได้

en: Devices
th: อุปกรณ์

en: Can access arbitrary devices such as webcams
th: สามารถเข้าถึงอุปกรณ์ต่างๆ เช่น เว็บแคมได้

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access input devices
th: สามารถเข้าถึงอุปกรณ์อินพุต

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access microphones
th: สามารถเข้าถึงไมโครโฟน

en: Can access system device files
th: สามารถเข้าถึงไฟล์อุปกรณ์ระบบ

en: Screen contents
th: เนื้อหาหน้าจอ

note: Translators: This indicates an app can access the screen/display contents. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access screen contents
th: สามารถเข้าถึงเนื้อหาหน้าจอ

en: Home folder
th: โฟลเดอร์บ้าน

en: Can view, edit and create files
th: สามารถดู แก้ไข และสร้างไฟล์

en: Can view files
th: สามารถดูไฟล์

en: File system
th: ระบบไฟล์

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_FILESYSTEM_OTHER is used only as a flag, with actual files being part of the read/full lists
en: Downloads folder
th: โฟลเดอร์ดาวน์โหลด

en: Settings
th: การตั้งค่า

en: Can view and change any settings
th: สามารถดูและเปลี่ยนแปลงค่าตั้งต่างๆ ได้

en: Legacy display system
th: ระบบดิสเพลย์ดั้งเดิม

en: Uses an old, insecure display system
th: ใช้ระบบดิสเพลย์ตัวเก่าซึ่งไม่ปลอดภัย

en: Sandbox escape
th: หลบเลี่ยงแซนด์บอกซ์

en: Can escape the sandbox and circumvent any other restrictions
th: สามารถหลบเลี่ยงแซนด์บอกซ์และหลบหลีกข้อจำกัดอื่นๆ ได้

note: TRANSLATORS: this is where the packager did not write * a description for the update
en: No update description available.
th: ไม่มีรายละเอียดการอัปเดต

note: FIXME support app == NULL set page title
en: Update Details
th: รายละเอียดการอัปเดต

en: Requires additional permissions
th: ต้องการสิทธิ์เพิ่มเติม

note: Translators: Header of the section with other users' opinions about the app.
en: Reviews
th: บทวิจารณ์

en: No reviews were found for this app.
th: ไม่พบบทวิจารณ์ใดสำหรับแอปนี้

en: No Reviews
th: ไม่มีบทวิจารณ์

en: Version History
th: ประวัติเวอร์ชัน

en: New in Version %s
th: สิ่งใหม่ในเวอร์ชัน %s

en: Version %s
th: เวอร์ชัน %s

en: No details for this release
th: ไม่มีรายละเอียดสำหรับรุ่นนี้

note: TRANSLATORS: This is the date string with: day number, month name, year. i.e. "25 May 2012"
en: %e %B %Y
th: %e %B %Ey

note: TRANSLATORS: this is a command line option
en: Start up mode: either ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’ or ‘overview’
th: โหมดเริ่มทำงาน: เป็นค่า ‘updates’ (รายการอัปเดต), ‘updated’ (รายการอัปเดตแล้ว), ‘installed’ (รายการติดตั้งแล้ว) หรือ ‘overview’ (ภาพรวม) อย่างใดอย่างหนึ่ง

en: MODE
th: โหมด

en: Search for applications
th: ค้นหาแอปพลิเคชัน

en: SEARCH
th: คำค้น

en: Show application details (using application ID)
th: แสดงรายละเอียดของแอปพลิเคชัน (โดยใช้ ID แอปพลิเคชัน)

en: Show application details (using package name)
th: แสดงรายละเอียดของแอปพลิเคชัน (โดยใช้ชื่อแพกเกจ)

en: PKGNAME
th: ชื่อแพกเกจ

en: Install the application (using application ID)
th: ติดตั้งแอปพลิเคชัน (โดยใช้ ID แอปพลิเคชัน)

en: Uninstall the application (using application ID)
th: ถอนการติดตั้งแอปพลิเคชัน (โดยใช้ ID แอปพลิเคชัน)

en: Open a local package file
th: เปิดไฟล์แพกเกจในเครื่อง

en: FILENAME
th: ชื่อไฟล์

en: Installs any pending updates in the background
th: ติดตั้งรายการอัปเดตที่รอค้างอยู่ในเบื้องหลัง

en: Show preferences
th: แสดงการปรับแต่ง

en: Quit the running instance
th: ออกจากอินสแตนซ์ที่กำลังทำงานอยู่

en: Prefer local file sources to AppStream
th: พยายามใช้แหล่งไฟล์ในเครื่องก่อนใช้ AppStream

en: Show version number
th: แสดงเลขรุ่น

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window TRANSLATORS: this is the menu item that opens the about window
en: About Software
th: เกี่ยวกับ “ซอฟต์แวร์”

note: TRANSLATORS: well, we seem to think so, anyway
en: A nice way to manage the software on your system.
th: วิธีที่ดีในการจัดการซอฟต์แวร์ในระบบของคุณ

note: TRANSLATORS: we tried to show an app that did not exist
en: Sorry! There are no details for that application.
th: โทษที! ไม่มีรายละเอียดสำหรับแอปนั้น

note: Translators: The disk usage of an app when installed. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Installed Size
th: ขนาดเมื่อติดตั้งแล้ว

en: Includes %s of data and %s of cache
th: รวมข้อมูล %s และแคช %s

en: Includes %s of data
th: รวมข้อมูล %s

en: Includes %s of cache
th: รวมแคช %s

en: Cache and data usage unknown
th: ไม่ทราบการใช้แคชและข้อมูล

note: Translators: The download size of an app. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Download Size
th: ขนาดดาวน์โหลด

en: Needs no additional system downloads
th: ไม่จำเป็นต้องดาวน์โหลดระบบเพิ่มเติม

en: Needs an unknown size of additional system downloads
th: ต้องการขนาดที่ไม่ทราบของการดาวน์โหลดระบบเพิ่มเติม

note: Translators: The placeholder is for a size string, * such as ‘150 MB’ or ‘1.5 GB’.
en: Needs %s of additional system downloads
th: ต้องการดาวน์โหลดระบบเพิ่มเติม %s

note: Translators: Displayed if the download or installed size of * an app could not be determined. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Size is unknown
th: ไม่ทราบขนาด

note: Translators: This indicates an app requires no permissions to run. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: No permissions
th: ไม่มีการขอสิทธิ์

note: Translators: This indicates an app uses the network. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Has network access
th: มีการเข้าถึงเครือข่าย

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus system services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses system services
th: ใช้บริการระบบ

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus session services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses session services
th: ใช้บริการวาระ

note: Translators: This indicates an app can access arbitrary hardware devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access hardware devices
th: สามารถเข้าถึงอุปกรณ์ฮาร์ดแวร์

note: Translators: This indicates an app can access system devices such as /dev/shm. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access system devices
th: สามารถเข้าถึงอุปกรณ์ระบบ

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write all your data
th: สามารถอ่าน/เขียนข้อมูลทั้งหมดของคุณ

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read all your data
th: สามารถอ่านข้อมูลทั้งหมดของคุณ

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write your downloads
th: สามารถอ่าน/เขียนรายการดาวน์โหลดของคุณ

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read your downloads
th: สามารถอ่านรายการดาวน์โหลดของคุณ

note: Translators: This indicates an app can access data in the system unknown to the Software. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access some specific files
th: สามารถเข้าถึงไฟล์บางไฟล์ได้

note: Translators: This indicates an app can access or change user settings. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access and change user settings
th: สามารถเข้าถึงและเปลี่ยนค่าตั้งผู้ใช้

note: Translators: This indicates an app uses the X11 windowing system. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses a legacy windowing system
th: ใช้ระบบหน้าต่างแบบดั้งเดิม

note: Translators: This indicates an app can escape its sandbox. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can acquire arbitrary permissions
th: สามารถเข้าถือสิทธิ์แบบไม่เฉพาะเจาะจง

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software developer is verified
th: ผู้พัฒนาซอฟต์แวร์ผ่านการตรวจสอบแล้ว

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Reviewed by OS distributor
th: ตรวจสอบโดยผู้จัดจำหน่ายระบบปฏิบัติการแล้ว

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short. * The '%s' is replaced by the distribution name. Translators: The '%s' is replaced by the distribution name.
en: Reviewed by %s
th: ตรวจสอบโดย %s

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by someone other than the user’s distribution, so might not be safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Provided by a third party
th: ให้บริการโดยบุคคลที่สาม

note: Translators: This indicates an app or its runtime reached its end of life. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software no longer supported
th: ซอฟต์แวร์ไม่มีการสนับสนุนแล้ว

note: Translators: This indicates an app’s source code is freely available, so can be audited for security. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Auditable code
th: โค้ดตรวจสอบได้

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Unknown license
th: ไม่ทราบสัญญาอนุญาต

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Proprietary code
th: โค้ดกรรมสิทธิ์

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Special license
th: สัญญาอนุญาตพิเศษ

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Privileged
th: สิทธิพิเศษ

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Safe
th: ปลอดภัย

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Probably Safe
th: น่าจะปลอดภัย

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Potentially Unsafe
th: อาจจะไม่ปลอดภัย

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Unsafe
th: ไม่ปลอดภัย

en: Mobile Only
th: มือถือเท่านั้น

en: Only works on a small screen
th: ใช้งานได้บนหน้าจอขนาดเล็กเท่านั้น

en: Desktop Only
th: คอมพิวเตอร์ตั้งโต๊ะเท่านั้น

en: Only works on a large screen
th: ใช้งานได้เฉพาะบนหน้าจอขนาดใหญ่เท่านั้น

en: Screen Size Mismatch
th: ขนาดหน้าจอไม่ตรงกัน

en: Doesn’t support your current screen size
th: ไม่รองรับขนาดหน้าจอปัจจุบันของคุณ

en: Requires a touchscreen
th: ต้องใช้หน้าจอสัมผัส

en: Requires a keyboard
th: ต้องใช้แป้นพิมพ์

en: Requires a mouse
th: ต้องใช้เมาส์

en: Gamepad Needed
th: ต้องใช้เกมแพด

en: Requires a gamepad to play
th: ต้องใช้เกมแพดในการเล่น

note: Translators: This is used in a context tile to indicate that * an app works on phones, tablets *and* desktops. It should be * short and in title case.
en: Adaptive
th: ปรับตัวได้

en: Works on phones, tablets and desktops
th: ใช้งานได้บนโทรศัพท์ แท็บเล็ต และคอมพิวเตอร์ตั้งโต๊ะ

en: Probably requires a keyboard or mouse
th: อาจต้องใช้แป้นพิมพ์หรือเมาส์

en: Works on desktops and laptops
th: ใช้งานได้บนคอมพิวเตอร์ตั้งโต๊ะและแล็ปท็อป

note: Translators: This indicates that the content rating for an * app says it can be used by all ages of people, as it contains * no objectionable content.
en: Contains no age-inappropriate content
th: ไม่มีเนื้อหาที่ไม่เหมาะสมกับวัย

en: No age rating information available
th: ไม่มีข้อมูลการจัดระดับอายุ

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Visit Website
th: เยี่ยมชมเว็บไซต์

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed. * The ellipsis indicates that further steps are required
en: Install…
th: ติดตั้ง…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows to cancel a queued install of the app
en: Cancel
th: ยกเลิก

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Install
th: ติดตั้ง

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel
en: Download
th: ดาวน์โหลด

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel * that allows the app to be easily updated live
en: Update
th: อัปเดต

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily removed
en: Uninstall…
th: ถอนการติดตั้ง…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being erased
en: Uninstalling
th: กำลังถอนการติดตั้ง

en: Critical update
th: รายการอัปเดตสำคัญ

note: TRANSLATORS: during the update the device * will restart into a special update-only mode
en: Device cannot be used during update.
th: อุปกรณ์ไม่สามารถใช้งานได้ในระหว่างอัปเดต

note: TRANSLATORS: this refers to where the app came from
en: Source: %s
th: แหล่งที่มา: %s

note: Translators: A message to indicate that an app has been renamed. The placeholder is the old human-readable name.
en: Renamed from %s
th: เปลี่ยนชื่อจาก %s แล้ว

note: Replace user-provided non-localized string with a localized text
en: Stopped Receiving Updates
th: หยุดรับรายการอัปเดตแล้ว

en: Critical Update
th: รายการอัปเดตสำคัญ

[ctx: Single app]
en: Installed
th: ติดตั้งแล้ว

note: Translators: The placeholder is an app name
en: Help Translate %s
th: ช่วยแปล %s

note: Translators: The placeholder is an app name
en: %s is designed, developed, and translated by an international community of contributors.
    
    This means that while it’s not yet available in your language, you can get involved and help translate it yourself.
th: %s ถูกออกแบบ พัฒนา และแปลโดยชุมชนผู้มีส่วนร่วมนานาชาติ
    
    นี่หมายความว่าในขณะที่แอปดังกล่าวยังไม่มีให้ใช้ในภาษาของคุณ คุณก็สามารถเข้ามามีส่วนร่วมและช่วยแปลแอปดังกล่าวด้วยตัวคุณเองได้

en: Translations
th: การแปล

en: _Translation Website
th: เว็บไซต์สำหรับการแ_ปล

note: TRANSLATORS: This is a description for entering user/password
en: Login required remote %s (realm %s)
th: ต้องเข้าสู่ระบบระยะไกล %s (realm %s)

en: Login Required
th: ต้องเข้าสู่ระบบ

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: _Login
th: เ_ข้าสู่ระบบ

note: Translators: Placeholder text for a login entry. Translators: It's an origin scope, 'User' or 'System' installation
en: User
th: ผู้ใช้

note: Translators: Placeholder text for a login entry.
en: Password
th: รหัสผ่าน

note: TRANSLATORS: this is where all apps that don't * fit in other groups are put
en: Other
th: อื่นๆ

[ctx: Category]
note: TRANSLATORS: this is a subcategory matching all the * different apps in the parent category, e.g. "Games"
en: All
th: ทั้งหมด

note: TRANSLATORS: this is a subcategory of featured apps
en: Featured
th: เด่น

note: Heading for featured apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been featured ('picked') by the distribution.
en: Editor’s Choice
th: คัดสรรโดยบรรณาธิการ

note: Heading for recently updated apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been recently released upstream.
en: New & Updated
th: ใหม่และอัปเดตแล้ว

note: Heading for web apps on a category page
en: Picks from the Web
th: คัดสรรจากในเว็บ

note: Heading for the rest of the apps on a category page
en: Other Software
th: ซอฟต์แวร์อื่นๆ

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 1 to %u:
th: โปรดป้อนตัวเลขจาก 1 ถึง %u:

note: TRANSLATORS: asking the user to choose an app from a list
en: Choose an app:
th: เลือกแอป:

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: All
th: ทั้งหมด

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Featured
th: เด่น

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: 3D Graphics
th: กราฟิก 3 มิติ

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Photography
th: การถ่ายภาพ

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Scanning
th: การสแกน

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Vector Graphics
th: กราฟิกแบบเวกเตอร์

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Viewers
th: โปรแกรมดูภาพ

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Audio Creation & Editing
th: การสร้างและตัดต่อเสียง

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Music Players
th: โปรแกรมเล่นเพลง

[ctx: Menu of Productivity]
en: All
th: ทั้งหมด

[ctx: Menu of Productivity]
en: Featured
th: เด่น

[ctx: Menu of Productivity]
en: Calendar
th: ปฏิทิน

[ctx: Menu of Productivity]
en: Database
th: ฐานข้อมูล

[ctx: Menu of Productivity]
en: Finance
th: การเงิน

[ctx: Menu of Productivity]
en: Word Processor
th: โปรแกรมประมวลคำ

[ctx: Menu of Utilities]
en: Text Editors
th: เครื่องมือแก้ไขข้อความ

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Web Browsers
th: เว็บเบราว์เซอร์

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: All
th: ทั้งหมด

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Featured
th: เด่น

[ctx: Menu of Games]
en: Action
th: แอคชัน

[ctx: Menu of Games]
en: Adventure
th: ผจญภัย

[ctx: Menu of Games]
en: Arcade
th: เกมตู้

[ctx: Menu of Games]
en: Blocks
th: บล็อก

[ctx: Menu of Games]
en: Board
th: เกมกระดาน

[ctx: Menu of Games]
en: Card
th: ไพ่

[ctx: Menu of Games]
en: Emulators
th: โปรแกรมจำลอง

[ctx: Menu of Games]
en: Kids
th: เด็ก

[ctx: Menu of Games]
en: Logic
th: ตรรกะ

[ctx: Menu of Games]
en: Role Playing
th: สวมบทบาท

[ctx: Menu of Games]
en: Sports
th: กีฬา

[ctx: Menu of Games]
en: Strategy
th: แผนการ

[ctx: Menu of Communication & News]
en: All
th: ทั้งหมด

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Featured
th: เด่น

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Chat
th: สนทนา

[ctx: Menu of Education & Science]
en: All
th: ทั้งหมด

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Featured
th: เด่น

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Artificial Intelligence
th: ปัญญาประดิษฐ์

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Astronomy
th: ดาราศาสตร์

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Chemistry
th: เคมี

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Languages
th: ภาษา

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Math
th: คณิตศาสตร์

[ctx: Menu of Communication & News]
en: News
th: ข่าว

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Robotics
th: วิทยาการหุ่นยนต์

[ctx: Menu of Art]
en: Art
th: ศิลปะ

[ctx: Menu of Reference]
en: Biography
th: ชีวประวัติ

[ctx: Menu of Reference]
en: Comics
th: การ์ตูน

[ctx: Menu of Reference]
en: Fiction
th: บันเทิงคดี

[ctx: Menu of Reference]
en: Health
th: สุขภาพ

[ctx: Menu of Reference]
en: History
th: ประวัติศาสตร์

[ctx: Menu of Reference]
en: Lifestyle
th: วิถีชีวิต

[ctx: Menu of Reference]
en: Politics
th: การเมือง

[ctx: Menu of Reference]
en: Sports
th: กีฬา

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: All
th: ทั้งหมด

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Featured
th: เด่น

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Debuggers
th: เครื่องมือดีบั๊ก

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: IDEs
th: IDE

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Codecs
th: ตัวอ่าน-ลงรหัส

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Hardware Drivers
th: ไดรเวอร์ฮาร์ดแวร์

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Fonts
th: แบบอักษร

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Input Sources
th: แหล่งป้อนข้อความ

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Language Packs
th: ชุดภาษา

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Localization
th: การแปลภาษาท้องถิ่น

note: Translators: this is a menu category
en: Create
th: สร้าง

note: Translators: this is a menu category
en: Work
th: ทำงาน

note: Translators: this is a menu category
en: Play
th: เล่น

note: Translators: this is a menu category
en: Socialize
th: เข้าสังคม

note: Translators: this is a menu category
en: Learn
th: เรียนรู้

note: Translators: this is a menu category
en: Develop
th: พัฒนา

note: Translators: this is a menu category
en: Codecs
th: ตัวอ่าน-ลงรหัส

note: Translators: this is a menu category
en: Hardware Drivers
th: ไดรเวอร์ฮาร์ดแวร์

note: Translators: this is a menu category
en: Fonts
th: แบบอักษร

note: Translators: this is a menu category
en: Input Sources
th: แหล่งป้อนข้อความ

note: Translators: this is a menu category
en: Language Packs
th: ชุดภาษา

note: Translators: this is a menu category
en: Localization
th: การแปลภาษาท้องถิ่น

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that an app * has been successfully installed TRANSLATORS: this is the summary of a notification that a component
en: %s is now installed
th: %s ติดตั้งเสร็จแล้ว

note: TRANSLATORS: an app has been installed, but * needs a reboot to complete the installation
en: A restart is required for the changes to take effect.
th: ต้องรีสตาร์ทเพื่อให้การเปลี่ยนแปลงมีผล

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that an app * has been successfully installed
en: App is ready to be used.
th: แอปพร้อมสำหรับใช้แล้ว

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: System updates are now installed
th: ติดตั้งรายการอัปเดตระบบเสร็จแล้ว

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: Recently installed updates are available to review
th: มีรายการอัปเดตที่ติดตั้งไปเมื่อสักครู่ให้ตรวจดู

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart
th: รีสตาร์ท

en: Launch
th: เรียกใช้งาน

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Software?
th: ติดตั้งซอฟต์แวร์หรือไม่?

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Third-Party Software?
th: ติดตั้งซอฟต์แวร์ของบุคคลที่สามหรือไม่?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Software Repository?
th: เปิดใช้คลังซอฟต์แวร์หรือไม่?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Third-Party Software Repository?
th: เปิดใช้คลังซอฟต์แวร์ของบุคคลที่สามหรือไม่?

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is not <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">free and open source software</a>, and is provided by “%s”.
th: %s ไม่ใช่<a href="https://th.wikipedia.org/wiki/ซอฟต์แวร์เสรีและโอเพนซอร์ส">ซอฟต์แวร์เสรีและโอเพนซอร์ส</a> และจัดเตรียมโดย “%s”

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is provided by “%s”.
th: %s จัดเตรียมโดย “%s”

en: This software repository must be enabled to continue installation.
th: คลังซอฟต์แวร์นี้ต้องเปิดใช้ก่อนที่จะติดตั้งต่อไป

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use %s in some countries.
th: อาจจะผิดกฎหมายที่จะติดตั้งหรือใช้ %s ในบางประเทศ

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use this codec in some countries.
th: อาจจะผิดกฎหมายที่จะติดตั้งหรือใช้ตัวอ่าน-ลงรหัสนี้ในบางประเทศ

note: TRANSLATORS: this is button text to not ask about non-free content again
en: Don’t _Warn Again
th: ไ_ม่ต้องเตือนอีก

note: TRANSLATORS: button text
en: Enable and _Install
th: เปิดใช้และ_ติดตั้ง

note: TRANSLATORS: these are show_detailed_error messages from the * package manager no mortal is supposed to understand, * but google might know what they mean
en: Detailed errors from the package manager follow:
th: ข้อผิดพลาดโดยละเอียดจากโปรแกรมจัดการแพ็คเกจมีดังต่อไปนี้:

en: Details
th: รายละเอียด

note: TRANSLATORS: button text
en: _Close
th: _ปิด

note: Translators: an accept button label, in a Cancel/Accept dialog
en: _Accept
th: _ยอมรับ

note: TRANSLATORS: we've just live-updated some apps
en: An update has been installed | Updates have been installed
th[0]: ติดตั้งรายการอัปเดตแล้ว

note: TRANSLATORS: we've just removed some apps
en: An app has been removed | Apps have been removed
th[0]: ถอดถอนแอปแล้ว

note: TRANSLATORS: the new apps will not be run until we restart
en: A restart is required for it to take effect. | A restart is required for them to take effect.
th[0]: ต้องรีสตาร์ทเพื่อให้มีผล

note: TRANSLATORS: button text
en: Not Now
th: ยังไม่ทำตอนนี้

note: TRANSLATORS: something happened less than 5 minutes ago
en: Just now
th: เมื่อสักครู่

en: %d minute ago | %d minutes ago
th[0]: %d นาทีก่อน

en: %d hour ago | %d hours ago
th[0]: %d ชั่วโมงก่อน

en: %d day ago | %d days ago
th[0]: %d วันก่อน

en: %d week ago | %d weeks ago
th[0]: %d สัปดาห์ก่อน

en: %d month ago | %d months ago
th[0]: %d เดือนก่อน

en: %d year ago | %d years ago
th[0]: %d ปีก่อน

note: TRANSLATORS: this is a what we use in notifications if the app's name is unknown
en: An app
th: แอป

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional MIME types.
en: %s is requesting additional file format support.
th: %s ร้องขอการรองรับฟอร์แมตไฟล์เพิ่มเติม

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional MIME Types Required
th: ต้องการชนิด MIME เพิ่มเติม

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional fonts.
en: %s is requesting additional fonts.
th: %s ร้องขอแบบอักษรเพิ่มเติม

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Fonts Required
th: ต้องการแบบอักษรเพิ่มเติม

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional codecs.
en: %s is requesting additional multimedia codecs.
th: %s ร้องขอตัวอ่าน-ลงรหัสสื่อผสมเพิ่มเติม

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Multimedia Codecs Required
th: ต้องการตัวอ่าน-ลงรหัสสื่อผสมเพิ่มเติม

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional printer drivers.
en: %s is requesting additional printer drivers.
th: %s ร้องขอไดรเวอร์เครื่องพิมพ์เพิ่มเติม

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Printer Drivers Required
th: ต้องการไดรเวอร์เครื่องพิมพ์เพิ่มเติม

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app wants to install additional packages.
en: %s is requesting additional packages.
th: %s ร้องขอแพกเกจเพิ่มเติม

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Packages Required
th: ต้องการแพกเกจเพิ่มเติม

note: TRANSLATORS: this is a button that launches gnome-software
en: Find in Software
th: หาใน “ซอฟต์แวร์”

en: _Show More
th: แ_สดงเพิ่มเติม

en: _Show Less
th: แ_สดงน้อยลง

en: Removing…
th: กำลังถอดถอน…

en: Requires restart to finish install
th: ต้องรีสตาร์ทพื่อติดตั้งให้เสร็จ

en: Requires restart to finish remove
th: ต้องรีสตาร์ทเพื่อถอดถอนให้เสร็จ

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be installed soon
en: Pending installation…
th: กำลังรอติดตั้ง…

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be updated soon
en: Pending update…
th: กำลังรออัปเดต…

note: Translators: This string is shown when downloading an app before install.
en: Downloading…
th: กำลังดาวน์โหลด…

note: Translators: This string is shown when preparing to download and install an app.
en: Preparing…
th: กำลังเตรียม…

note: Translators: This string is shown when uninstalling an app.
en: Uninstalling…
th: กำลังถอนการติดตั้ง…

note: Translators: the "%s" is replaced with an app name
en: %s is not installed, but it still has data present.
th: ไม่ได้ติดตั้ง %s แต่ยังคงมีข้อมูลอยู่

en: _Restart
th: _รีสตาร์ท

note: TRANSLATORS: this is a button that allows the apps to * be installed. * The ellipsis indicates that further steps are required, * e.g. enabling software repositories or the like
en: _Install…
th: _ติดตั้ง…

note: Translators: %s is the user-visible app name
en: %s will appear in US English
th: %s จะปรากฏเป็นภาษาอังกฤษแบบสหรัฐ

en: This app will appear in US English
th: แอปนี้จะปรากฏเป็นภาษาอังกฤษแบบสหรัฐ

en: This software will appear in US English
th: ซอฟต์แวร์นี้จะปรากฏเป็นภาษาอังกฤษแบบสหรัฐ

en: Help _Translate
th: ช่วยแ_ปล

note: Translators: the '%s' is replaced with a developer name or a project group
en: Other Apps by %s
th: แอปอื่นๆ โดย %s

note: Translators: the first %s is replaced with the developer name, the second %s is replaced with the app id
en: Developer %s has proven the ownership of %s
th: ผู้พัฒนา %s ได้พิสูจน์ความเป็นเจ้าของ %s แล้ว

note: Translators: the %s is replaced with the app id
en: Developer has proven the ownership of %s
th: ผู้พัฒนาได้พิสูจน์ความเป็นเจ้าของ %s แล้ว

note: TRANSLATORS: we need a remote server to process
en: You need internet access to write a review
th: คุณต้องมีการเข้าถึงอินเทอร์เน็ตเพื่อเขียนบทวิจารณ์

en: This app is no longer receiving updates, including security fixes
th: แอปนี้ไม่ได้รับการอัปเดตอีกต่อไปแล้ว รวมถึงการแก้ไขด้านความปลอดภัย

en: This app is already provided by your distribution and should not be replaced.
th: แอปนี้ได้รับการจัดเตรียมไว้แล้วโดยผู้จัดจำหน่ายระบบของคุณและไม่ควรถูกแทนที่

en: This app doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
th: แอปนี้ไม่มีลิงก์ไปยังเว็บไซต์ ที่เก็บโค้ด หรือเครื่องมือติดตามปัญหา

en: This software is no longer receiving updates, including security fixes
th: ซอฟต์แวร์นี้ไม่ได้รับการอัปเดตอีกต่อไปแล้ว รวมถึงการแก้ไขด้านความปลอดภัย

en: This software is already provided by your distribution and should not be replaced.
th: ซอฟต์แวร์นี้จัดเตรียมโดยชุดจัดแจกของคุณอยู่แล้ว และไม่ควรแทนที่

en: This software doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
th: ซอฟต์แวร์นี้ไม่มีลิงก์ไปยังเว็บไซต์ ที่เก็บโค้ด หรือเครื่องมือติดตามปัญหา

en: Unable to find “%s”
th: ไม่พบ “%s”

en: Failed to submit review for “%s”: %s
th: ไม่สามารถส่งบทวิจารณ์สำหรับ “%s” ได้: %s

en: Details page
th: หน้ารายละเอียด

en: Loading App Details
th: กำลังโหลดรายละเอียดแอป

en: Verified
th: ตรวจสอบแล้ว

note: TRANSLATORS: A label for a button to execute the selected app.
en: _Open
th: เ_ปิด

en: _Update
th: ป_รับรุ่น

note: TRANSLATORS: button text in the header when an app can be erased
en: Uninstall
th: ถอนการติดตั้ง

en: Add-ons
th: ส่วนเสริม

en: This app can only be used when there is an active internet connection.
th: แอปนี้สามารถใช้งานได้เฉพาะเมื่อมีการเชื่อมต่ออินเตอร์เน็ตเท่านั้น

en: Software Repository Included
th: มีแหล่งซอฟต์แวร์

en: This app includes a software repository which provides updates, as well as access to other software.
th: แอปนี้รวมแหล่งซอฟต์แวร์ซึ่งให้การอัปเดต รวมถึงการเข้าถึงซอฟต์แวร์อื่นๆ

en: No Software Repository Included
th: ไม่มีแหล่งซอฟต์แวร์

en: This app does not include a software repository. It will not be updated with new versions.
th: แอพนี้ไม่มีแหล่งซอฟต์แวร์ ดังนั้นจะไม่ได้รับการอัปเดตเป็นเวอร์ชันใหม่

note: Translators: a repository file used for installing software has been discovered.
en: Software Repository Identified
th: ตรวจพบแหล่งซอฟต์แวร์

en: Adding this software repository will give you access to additional software and upgrades.
th: การเพิ่มแหล่งซอฟต์แวร์นี้จะทำให้คุณสามารถเข้าถึงซอฟต์แวร์และการอัปเกรดเพิ่มเติมได้

en: Only use software repositories that you trust.
th: ใช้เฉพาะแหล่งซอฟต์แวร์ที่คุณเชื่อถือเท่านั้น

en: Clear app data
th: ล้างข้อมูลแอป

en: D_elete Data
th: _ลบข้อมูล

en: No Metadata
th: ไม่มีข้อมูลกำกับ

en: Project _Website
th: เ_ว็บไซต์โครงการ

en: _Donate
th: _บริจาค

en: Contribute _Translations
th: มีส่วนร่วมแ_ปล

en: _Report an Issue
th: _รายงานปัญหา

en: _Help
th: วิ_ธีใช้

[ctx: verb]
note: Translators: This is a verb, used on a button to ‘contact the developer’
en: _Contact
th: _ติดต่อ

note: Translators: Button opening a dialog where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write R_eview
th: เ_ขียนบทวิจารณ์

note: Translators: Button opening a dialog showing all reviews for an app.
en: All Reviews
th: บทวิจารณ์ทั้งหมด

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading extra metadata files…
th: กำลังดาวน์โหลดไฟล์ข้อมูลกำกับเพิ่มเติม…

note: TRANSLATORS: separator for a list of items
en:  and
th:  และ

note: TRANSLATORS: App window title for fonts installation. %s will be replaced by name of the script we're searching for.
en: Available fonts for the %s script | Available fonts for the %s scripts
th[0]: แบบอักษรที่มีสำหรับอักษร %s

note: TRANSLATORS: App window title for codec installation. %s will be replaced by actual codec name(s)
en: Available software for %s | Available software for %s
th[0]: ซอฟต์แวร์ที่มีสำหรับ %s

en: Requested software not found
th: ไม่พบซอฟต์แวร์ที่ร้องขอ

en: Failed to find requested software
th: ไม่สามารถหาซอฟต์แวร์ที่ร้องขอ

note: TRANSLATORS: This string is used for codecs that weren't found
en: %s not found
th: ไม่พบ %s

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: on the website
th: ที่เว็บไซต์

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available that provide the file %s.
th: ไม่มีแอปที่จัดเตรียมไฟล์ %s

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get missing apps might be found %s.
th: อ่านข้อมูลเกี่ยวกับ %s รวมทั้งตัวเลือกต่างๆ สำหรับการรับแอปที่ขาดได้ %s

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available for %s support.
th: ไม่มีแอปสำหรับรองรับ %s

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: %s is not available.
th: ไม่มี %s

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get an app that can support this format might be found %s.
th: อ่านข้อมูลเกี่ยวกับ %s รวมทั้งตัวเลือกต่างๆ สำหรับการรับแอปที่สามารถรองรับฟอร์แมตนี้ได้ %s

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No fonts are available for the %s script support.
th: ไม่มีแบบอักษรสำหรับรองรับอักษร %s

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional fonts might be found %s.
th: อ่านข้อมูลเกี่ยวกับ %s รวมทั้งตัวเลือกต่างๆ สำหรับการรับแบบอักษรเพิ่มเติมได้ %s

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No addon codecs are available for the %s format.
th: ไม่มีส่วนเสริมของตัวอ่าน-ลงรหัสสำหรับรูปแบบ %s

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format might be found %s.
th: อ่านข้อมูลเกี่ยวกับ %s รวมทั้งตัวเลือกต่างๆ สำหรับการรับตัวอ่าน-ลงรหัสที่สามารถเล่นฟอร์แมตนี้ได้ %s

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No Plasma resources are available for %s support.
th: ไม่มีทรัพยากรพลาสมาสำหรับรองรับ %s

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional Plasma resources might be found %s.
th: อ่านข้อมูลเกี่ยวกับ %s รวมทั้งตัวเลือกต่างๆ สำหรับการรับทรัพยากรพลาสมาเพิ่มเติมได้ %s

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No printer drivers are available for %s.
th: ไม่มีไดรเวอร์เครื่องพิมพ์สำหรับ %s

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a driver that supports this printer might be found %s.
th: อ่านข้อมูลเกี่ยวกับ %s รวมทั้งตัวเลือกต่างๆ สำหรับการรับไดรเวอร์ที่รองรับเครื่องพิมพ์นี้ได้ %s

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: the documentation
th: เอกสารคู่มือ

note: TRANSLATORS: no codecs were found. The first %s will be replaced by actual codec name(s), the second %s is the app name, which requested the codecs, the third %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information. | Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information.
th[0]: ไม่พบ %s ตามที่ร้องขอโดย %s กรุณาอ่านข้อมูลเพิ่มเติมที่%s

note: TRANSLATORS: no codecs were found. First %s will be replaced by actual codec name(s), second %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information. | Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information.
th[0]: ไม่พบ %s ตามที่คุณค้นหา กรุณาอ่านข้อมูลเพิ่มเติมที่%s

en: Failed to find any search results: %s
th: ไม่พบผลการค้นหาใดๆ: %s

en: %s file format
th: ฟอร์แมตไฟล์ %s

en: Install _All
th: ติดตั้งทั้ง_หมด

en: Unable to Find Requested Software
th: ไม่สามารถหาซอฟต์แวร์ที่ร้องขอ

en: Codecs page
th: หน้าของตัวอ่าน-ลงรหัส

en: Previous
th: ก่อนหน้า

en: Next
th: ถัดไป

en: Featured Apps List
th: รายชื่อแอปเด่น

en: Desktop Support
th: การรองรับคอมพิวเตอร์ตั้งโต๊ะ

en: Supports being used on a large screen
th: รองรับการใช้บนหน้าจอขนาดใหญ่

en: Desktop Support Unknown
th: ไม่ทราบข้อมูลการรองรับคอมพิวเตอร์ตั้งโต๊ะ

en: Not enough information to know if large screens are supported
th: มีข้อมูลไม่เพียงพอที่จะทราบได้ว่ารองรับหน้าจอขนาดใหญ่หรือไม่

en: Requires a large screen
th: จำเป็นต้องใช้หน้าจอขนาดใหญ่

en: Desktop Not Supported
th: ไม่รองรับคอมพิวเตอร์ตั้งโต๊ะ

en: Cannot be used on a large screen
th: ไม่สามารถใช้บนหน้าจอขนาดใหญ่ได้

en: Mobile Support
th: การรองรับมือถือ

en: Supports being used on a small screen
th: รองรับการใช้บนหน้าจอขนาดเล็ก

en: Mobile Support Unknown
th: ไม่ทราบข้อมูลการรองรับมือถือ

en: Not enough information to know if small screens are supported
th: มีข้อมูลไม่เพียงพอที่จะทราบได้ว่ารองรับหน้าจอขนาดเล็กหรือไม่

en: Requires a small screen
th: จำเป็นต้องใช้หน้าจอขนาดเล็ก

en: Mobile Not Supported
th: ไม่รองรับมือถือ

en: Cannot be used on a small screen
th: ไม่สามารถใช้บนหน้าจอขนาดเล็กได้

en: Keyboard Support
th: การรองรับแป้นพิมพ์

en: Keyboard Support Unknown
th: ไม่ทราบข้อมูลการรองรับแป้นพิมพ์

en: Not enough information to know if keyboards are supported
th: มีข้อมูลไม่เพียงพอที่จะทราบได้ว่ารองรับแป้นพิมพ์หรือไม่

en: Keyboard Required
th: ต้องใช้แป้นพิมพ์

en: Supports keyboards
th: รองรับแป้นพิมพ์

en: Keyboard Not Supported
th: ไม่รองรับแป้นพิมพ์

en: Cannot be used with a keyboard
th: ไม่สามารถใช้ร่วมกับแป้นพิมพ์ได้

en: Mouse Support
th: การรองรับเมาส์

en: Requires a mouse or pointing device
th: จำเป็นต้องใช้เมาส์หรืออุปกรณ์ชี้ตำแหน่ง

en: Mouse Support Unknown
th: ไม่ทราบข้อมูลการรองรับเมาส์

en: Not enough information to know if mice or pointing devices are supported
th: มีข้อมูลไม่เพียงพอที่จะทราบได้ว่ารองรับเมาส์หรืออุปกรณ์ชี้ตำแหน่งหรือไม่

en: Mouse Required
th: ต้องใช้เมาส์

en: Supports mice and pointing devices
th: รองรับเมาส์และอุปกรณ์ชี้ตำแหน่ง

en: Mouse Not Supported
th: ไม่รองรับเมาส์

en: Cannot be used with a mouse or pointing device
th: ไม่สามารถใช้ร่วมกับเมาส์หรืออุปกรณ์ชี้ตำแหน่งได้

en: Touchscreen Support
th: การรองรับจอสัมผัส

en: Touchscreen Support Unknown
th: ไม่ทราบข้อมูลการรองรับจอสัมผัส

en: Not enough information to know if touchscreens are supported
th: มีข้อมูลไม่เพียงพอที่จะทราบได้ว่ารองรับจอสัมผัสหรือไม่

en: Touchscreen Required
th: ต้องใช้จอสัมผัส

en: Supports touchscreens
th: รองรับจอสัมผัส

en: Touchscreen Not Supported
th: ไม่รองรับจอสัมผัส

en: Cannot be used with a touchscreen
th: ไม่สามารถใช้ร่วมกับจอสัมผัสได้

en: Gamepad Required
th: ต้องใช้เกมแพด

en: Requires a gamepad
th: จำเป็นต้องใช้เกมแพด

en: Gamepad Support
th: การรองรับเกมแพด

en: Supports gamepads
th: รองรับเกมแพด

note: Translators: It’s unknown whether this app is supported on * the current hardware. The placeholder is the app name.
en: %s probably works on this device
th: %s น่าจะใช้งานได้บนอุปกรณ์นี้

note: Translators: The app will work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s works on this device
th: %s ใช้งานได้บนอุปกรณ์นี้

note: Translators: The app will possbily work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s possibly works on this device
th: %s อาจใช้งานได้บนอุปกรณ์นี้

note: Translators: The app may not work fully on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work properly on this device
th: %s ใช้งานได้ไม่ดีบนอุปกรณ์นี้

note: Translators: The app will not work properly on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work on this device
th: %s ใช้งานไม่ได้บนอุปกรณ์นี้

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the hardware support/requirements of an app
en: Hardware Support
th: การรองรับฮาร์ดแวร์

en: Navigation
th: การนำทาง

en: Navigate to Explore Page
th: นำทางไปที่หน้าสำรวจ

en: Navigate to Installed Page
th: นำทางไปที่หน้ารายการติดตั้งแล้ว

en: Navigate to Updates Page
th: นำทางไปที่หน้ารายการอัปเดต

en: Open Search Bar
th: เปิดแถบค้นหา

en: Windows
th: หน้าต่าง

en: Open Preferences
th: เปิดการปรับแต่ง

en: Open Software Repositories
th: เปิดคลังซอฟต์แวร์

en: Help
th: วิธีใช้

en: Open Keyboard Shortcuts
th: เปิดปุ่มลัดแป้นพิมพ์

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: This is in the context of a list of apps which are installed on the system.
en: Installed
th: ติดตั้งแล้ว

en: Installed page
th: หน้ารายการติดตั้งแล้ว

en: In Progress
th: ดำเนินอยู่

note: origin_ui on a remote is the repo dialogue section name, * not the remote title
en: Apps
th: แอป

en: Web Apps
th: เว็บแอป

en: System Apps
th: แอประบบ

en: Community Built
th: สร้างโดยชุมชน

en: _Get Involved
th: _มีส่วนร่วม

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
th: แอปนี้ได้รับการพัฒนาแบบเปิดโดยชุมชนนานาชาติ และเผยแพร่ภายใต้<a href="%s">สัญญาอนุญาต %s</a>
    
    คุณสามารถมีส่วนร่วมและช่วยทำให้แอปนี้ดีขึ้นได้

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
th: แอปนี้ได้รับการพัฒนาแบบเปิดโดยชุมชนนานาชาติ และเผยแพร่ภายใต้สัญญาอนุญาต %s
    
    คุณสามารถมีส่วนร่วมและช่วยทำให้แอปนี้ดีขึ้นได้

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
th: ซอฟต์แวร์นี้ได้รับการพัฒนาแบบเปิดโดยชุมชนนานาชาติ และเผยแพร่ภายใต้<a href="%s">สัญญาอนุญาต %s</a>
    
    คุณสามารถมีส่วนร่วมและช่วยทำให้ซอฟต์แวร์นี้ดีขึ้นได้

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
th: ซอฟต์แวร์นี้ได้รับการพัฒนาแบบเปิดโดยชุมชนนานาชาติ และเผยแพร่ภายใต้สัญญาอนุญาต %s
    
    คุณสามารถมีส่วนร่วมและช่วยทำให้ซอฟต์แวร์นี้ดีขึ้นได้

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under.
en: Unknown License
th: ไม่ทราบสัญญาอนุญาต

en: _Learn More
th: เ_รียนรู้เพิ่มเติม

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
th: แอปนี้ไม่ได้ระบุว่าพัฒนาภายใต้สัญญาอนุญาตใด และอาจเป็นกรรมสิทธิ์ แอปอาจไม่ปลอดภัยในลักษณะที่ยากต่อการตรวจจับ และอาจเปลี่ยนแปลงได้โดยไม่มีการควบคุมดูแล
    
    คุณอาจมีส่วนสนับสนุนแอปนี้หรือไม่ก็ได้

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
th: ซอฟต์แวร์นี้ไม่ได้ระบุว่าพัฒนาภายใต้สัญญาอนุญาตใด และอาจเป็นกรรมสิทธิ์ ซอฟต์แวร์อาจไม่ปลอดภัยในลักษณะที่ยากต่อการตรวจจับ และอาจเปลี่ยนแปลงได้โดยไม่มีการควบคุมดูแล
    
    คุณอาจมีส่วนสนับสนุนซอฟต์แวร์นี้หรือไม่ก็ได้

note: Translators: This is used for "License    Proprietary"
en: Proprietary
th: กรรมสิทธิ์

en: This app is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this app.
th: แอปนี้ไม่ได้รับการพัฒนาแบบเปิด ดังนั้นเฉพาะนักพัฒนาเท่านั้นที่รู้ว่าแอปนี้ทำงานอย่างไร แอปอาจไม่ปลอดภัยในลักษณะที่ตรวจจับได้ยาก และอาจเปลี่ยนแปลงได้เองโดยไม่มีใครดูแล
    
    คุณอาจไม่สามารถมีส่วนสนับสนุนแอปนี้ได้

en: This software is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this software.
th: ซอฟต์แวร์นี้ไม่ได้รับการพัฒนาแบบเปิด ดังนั้นเฉพาะนักพัฒนาเท่านั้นที่รู้ว่าแอปนี้ทำงานอย่างไร แอปอาจไม่ปลอดภัยในลักษณะที่ตรวจจับได้ยาก และอาจเปลี่ยนแปลงได้เองโดยไม่มีใครดูแล
    
    คุณอาจไม่สามารถมีส่วนสนับสนุนซอฟต์แวร์นี้ได้

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Special License
th: สัญญาอนุญาตพิเศษ

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
th: แอปนี้ได้รับการพัฒนาภายใต้<a href="%s">สัญญาอนุญาตพิเศษ %s</a>
    
    คุณอาจหรืออาจไม่สามารถมีส่วนร่วมในแอปนี้ได้

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
th: แอปนี้ได้รับการพัฒนาภายใต้สัญญาอนุญาตพิเศษ %s
    
    คุณอาจหรืออาจไม่สามารถมีส่วนร่วมในแอปนี้ได้

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
th: ซอฟต์แวร์นี้ได้รับการพัฒนาภายใต้<a href="%s">สัญญาอนุญาตพิเศษ %s</a>
    
    คุณอาจหรืออาจไม่สามารถมีส่วนร่วมในซอฟต์แวร์นี้ได้

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
th: ซอฟต์แวร์นี้ได้รับการพัฒนาภายใต้สัญญาอนุญาตพิเศษ %s
    
    คุณอาจหรืออาจไม่สามารถมีส่วนร่วมในซอฟต์แวร์นี้ได้

note: TRANSLATORS: initial start
en: Downloading Software Catalog
th: กำลังดาวน์โหลดแค็ตตาล็อกซอฟต์แวร์

en: Loading page
th: กำลังโหลดหน้า

en: Starting Up
th: กำลังเริ่มทำงาน

en: Moderate page
th: กลั่นกรองเนื้อหา

en: There are no reviews to moderate
th: ไม่มีบทวิจารณ์ที่จะกลั่นกรอง

en: Unknown source
th: ไม่ทราบแหล่ง

note: Translators: It's like a beta version of the software, a test version
en: Beta
th: เบตา

note: TRANSLATORS: This is the header for package additions during * a system update
en: Additions
th: เพิ่มเติม

note: TRANSLATORS: This is the header for package removals during * a system update
en: Removals
th: ถอดถอน

[ctx: Packages to be updated during a system upgrade]
note: TRANSLATORS: This is the header for package updates during * a system update
en: Updates
th: อัปเดต

note: TRANSLATORS: This is the header for package downgrades during * a system update
en: Downgrades
th: ดาวน์เกรด

note: Translators: This is the third party repositories message dialog. The %s is replaced with "selected external sources" link. Repositories Preferences is an item from Software's main menu.
en: Provides access to additional software from %s. Some proprietary software is included.
    
    You can enable those repositories later in Software Repositories preferences.
th: ให้สิทธิ์เข้าถึงซอฟต์แวร์เพิ่มเติมจาก %s ได้ มีซอฟต์แวร์ที่เป็นกรรมสิทธิ์บางส่วนรวมอยู่ด้วย
    
    คุณสามารถเปิดใช้งานแเหล่านี้ได้ในภายหลังในการตั้งค่าที่เก็บข้อมูลซอฟต์แวร์

note: TRANSLATORS: Heading asking whether to turn third party software repositories on of off.
en: Enable Third Party Software Repositories?
th: เปิดใช้คลังซอฟต์แวร์ของบุคคลที่สามหรือไม่?

note: TRANSLATORS: button to keep the third party software repositories off
en: _Ignore
th: เ_พิกเฉย

note: TRANSLATORS: button to turn on third party software repositories TRANSLATORS: button to accept the agreement
en: _Enable
th: เ_ปิดใช้

en: Available for your operating system
th: มีให้ใช้สำหรับระบบปฏิบัติการของคุณ

note: Translators: the '%s' is replaced with the distribution name, constructing for example: "Available for Fedora Linux"
en: Available for %s
th: มีให้ใช้สำหรับ %s

note: Translators: This is the title of the main page of the UI.
en: Explore
th: สำรวจ

en: Overview page
th: หน้าภาพรวม

note: Translators: This is a heading for a section with all available apps.
en: Available Apps
th: แอปที่มีให้ใช้

note: Translators: This is a heading for a list of categories.
en: Other Categories
th: หมวดอื่นๆ

en: No App Data Found
th: ไม่พบข้อมูลแอป

[ctx: Distribution name]
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

note: TRANSLATORS: button text
en: _OK
th: _ตกลง

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and * '%s' is an app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Prepare %s
th: เตรียม %s

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * repository name, e.g. 'GNOME Nightly'
en: Are you sure you want to remove the %s repository?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการถอดถอนคลังซอฟต์แวร์ %s?

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: All apps from %s will be uninstalled, and you will have to re-install the repository to use them again.
th: ทุกแอปจาก %s จะถูกถอนการติดตั้ง และคุณจะต้องติดตั้งคลังแพกเกจดังกล่าวใหม่หากต้องการใช้งานอีกครั้ง

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Uninstall %s?
th: ถอนการติดตั้ง %s หรือไม่?

en: App Settings & Data
th: ค่าตั้งและข้อมูลแอป

note: Translators: the '%s' is replaced with the app name
en: It will not be possible to use %s after removal.
th: คุณจะไม่สามารถใช้งาน %s ได้หลังจากที่ถอดถอนออกไป

note: Translators: this is part of section about deleting app's data, where the 'keep' means 'keep the data'
en: _Keep
th: เ_ก็บไว้

en: Allows restoring app settings and content
th: ให้เรียกคืนค่าตั้งและเนื้อหาของแอปได้

note: Translators: this is part of section about deleting app's data
en: _Delete
th: _ลบ

en: Permanently deletes data to save disk space
th: ลบข้อมูลถาวรเพื่อประหยัดเนื้อที่ดิสก์

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: It will not be possible to use %s after removal. App data and settings will be kept on disk, to allow restoring the app in the future.
th: คุณจะไม่สามารถใช้งาน %s ได้หลังจากที่ถอดถอนออกไป ข้อมูลและค่าตั้งของแอปจะยังเก็บอยู่ในดิสก์ เพื่อให้สามารถเรียกคืนตัวแอปในอนาคตได้

note: TRANSLATORS: this is button text to remove the app
en: _Uninstall
th: _ถอนการติดตั้ง

en: Preferences
th: ปรับแต่ง

en: Software Updates
th: การอัปเดตซอฟต์แวร์

en: _Automatic
th: _อัตโนมัติ

en: Automatically check for and download updates
th: ตรวจสอบและดาวน์โหลดรายการอัปเดตโดยอัตโนมัติ

en: _Manual
th: _ด้วยตนเอง

en: Checking for and downloading updates must be done manually
th: ตรวจสอบและดาวน์โหลดรายการอัปเดตด้วยตนเอง

en: Automatic Update _Notifications
th: _การแจ้งเตือนการอัปเดตอัตโนมัติ

en: Notify when updates have been automatically installed
th: แจ้งเตือนเมื่อมีการติดตั้งรายการอัปเดตโดยอัตโนมัติ

en: Disable Repository?
th: ต้องการปิดใช้คลังแพกเกจหรือไม่?

en: Remove Repository?
th: ต้องการถอดถอนคลังแพกเกจหรือไม่?

note: TRANSLATORS: this is button text to disable a repo
en: _Disable
th: _ปิดใช้

note: TRANSLATORS: this is button text to remove a repo
en: _Remove
th: _ถอดถอน

note: TRANSLATORS: this is the fallback text we use if we can't figure out the name of the operating system
en: the operating system
th: ระบบปฏิบัติการ

en: Software Repositories
th: คลังซอฟต์แวร์

en: No Repositories
th: ไม่มีคลังซอฟต์แวร์

note: TRANSLATORS: This string states how many apps have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of apps.
en: %u app installed | %u apps installed
th[0]: มีแอปติดตั้งไว้ %u รายการ

note: TRANSLATORS: This string states how many add-ons have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of add-ons.
en: %u add-on installed | %u add-ons installed
th[0]: มีส่วนเสริมติดตั้งไว้ %u รายการ

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of apps, and the translated * string will be substituted in
en: %u app | %u apps
th[0]: แอป %u รายการ

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of add-ons, and the translated * string will be substituted
en: %u add-on | %u add-ons
th[0]: ส่วนเสริม %u รายการ

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The first placeholder is the translated string “%u app” or * “%u apps”. The second placeh
en: %s and %s installed | %s and %s installed
th[0]: ติดตั้ง %s และ %s เสร็จแล้ว

en: Checking installed software…
th: กำลังตรวจสอบซอฟต์แวร์ที่ติดตั้งแล้ว…

en: Remove
th: ถอดถอน

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really bad app
en: Hate it
th: เกลียด

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		Not a great app
en: Don’t like it
th: ไม่ชอบ

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A fairly-good app
en: It’s OK
th: ใช้ได้

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A good app
en: Like it
th: ชอบ

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really awesome app
en: Love it
th: โปรดปราน

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		No star has been clicked yet
en: Select a Star to Leave a Rating
th: เลือกดาวเพื่อให้คะแนน

note: TRANSLATORS: the review can't just be copied and pasted
en: Please take more time writing the review
th: กรุณาใช้เวลาเขียนบทวิจารณ์มากกว่านี้

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: Please choose a star rating
th: กรุณาเลือกคะแนนดาว

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too short
th: สรุปสั้นเกินไป

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too long
th: สรุปยาวเกินไป

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too short
th: คำบรรยายสั้นเกินไป

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too long
th: คำบรรยายยาวเกินไป

note: Translators: Title of the dialog box where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write a Review
th: เขียนบทวิจารณ์

note: Translators: A button to publish the user's opinion about the app.
en: _Send
th: _ส่ง

en: Review Summary
th: สรุปบทวิจารณ์

[ctx: app review]
note: Translators: This is where the users enter their opinions about the apps.
en: Write a short review
th: เขียนบทวิจารณ์สั้นๆ

en: %u review total | %u reviews total
th[0]: ทั้งหมด %u บทวิจารณ์

en: out of 5 stars
th: จาก 5 ดาว

[ctx: Reviewer name]
note: TRANSLATORS: this is when a user doesn't specify a name
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

note: TRANSLATORS: we explain what the action is going to do
en: You can report reviews for abusive, rude, or discriminatory behavior.
th: คุณสามารถรายงานบทวิจารณ์ที่ไม่เหมาะสม หยาบคาย หรือมีพฤติกรรมเหยียดผู้อื่นได้

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Once reported, a review will be hidden until it has been checked by an administrator.
th: บทวิจารณ์ที่ถูกรายงานจะถูกซ่อนไว้ จนกว่าจะได้รับการตรวจสอบโดยผู้ดูแลระบบ

note: TRANSLATORS: window title when * reporting a user-submitted review * for moderation
en: Report Review?
th: รายงานบทวิจารณ์หรือไม่?

note: TRANSLATORS: button text when * sending a review for moderation
en: _Report
th: _รายงาน

note: Translators: Users can express their opinions about other users' opinions about the apps.
en: Was this review useful to you?
th: บทวิจารณ์นี้เป็นประโยชน์กับคุณหรือไม่?

en: Yes
th: มี

en: No
th: ไม่มี

note: Translators: Button text for indifference, only used when moderating
en: Meh
th: กลางๆ

en: Report…
th: รายงาน…

en: Remove…
th: ลบออก…

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Permissions
th: ไม่มีการขอสิทธิ์

[ctx: Unknown license]
note: Translators: This is used for "License    Unknown"
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the permissions of an app
en: Safety
th: ความปลอดภัย

en: License
th: สัญญาอนุญาต

note: Translators: This is a heading for a row showing the origin/source of an app (such as ‘flathub’).
en: Source
th: แหล่ง

en: Outdated SDK version
th: SDK ตกรุ่นแล้ว

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the previous screenshot in the screenshot carousel.
en: Previous Screenshot
th: ภาพหน้าจอที่แล้ว

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the next screenshot in the screenshot carousel.
en: Next Screenshot
th: ภาพหน้าจอถัดไป

note: Translators: Shortened form of “no screenshots available” when showing an app’s details.
en: No Screenshots
th: ไม่มีภาพหน้าจอ

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot and * we get back 404
en: Screenshot not found
th: ไม่พบภาพหน้าจอ

note: TRANSLATORS: possibly image file corrupt or not an image
en: Failed to load image
th: โหลดภาพไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: this is when we request a screenshot size that * the generator did not create or the parser did not add
en: Screenshot size not found
th: ไม่พบขนาดภาพหน้าจอ

note: TRANSLATORS: this is when we try create the cache directory * but we were out of space or permission was denied
en: Could not create cache
th: ไม่สามารถสร้างแคชได้

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot * that was not a valid URL
en: Screenshot not valid
th: ภาพหน้าจอไม่ถูกต้อง

note: TRANSLATORS: this is when networking is not available
en: Screenshot not available
th: ไม่มีภาพหน้าจอ

en: Screenshot
th: ภาพหน้าจอ

note: TRANSLATORS: this is when there are too many search results * to show in in the search page
en: %u more match | %u more matches
th[0]: มีที่ตรงกันอีก %u รายการ

en: Search page
th: หน้าค้นหา

en: Search for Apps
th: ค้นหาแอป

en: No App Found
th: ไม่พบแอป

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates
th: ไม่สามารถดาวน์โหลดรายการอัปเดต

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download firmware updates
th: ไม่สามารถดาวน์โหลดรายการอัปเดตเฟิร์มแวร์

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: internet access required
th: ไม่สามารถอัปเดต: ต้องใช้การเชื่อมต่ออินเทอร์เน็ต

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: not enough disk space
th: ไม่สามารถอัปเดต: พื้นที่ว่างดิสก์ไม่เพียงพอ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: authentication required
th: ไม่สามารถอัปเดต: ต้องยืนยันตัวตน

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: invalid authentication
th: ไม่สามารถอัปเดต: การยืนยันตัวตนไม่ถูกต้อง

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: permission required
th: ไม่สามารถอัปเดต: ต้องมีสิทธิ์

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to get list of updates
th: ไม่สามารถรับรายชื่อการอัปเดต

en: Unable to install: download failed
th: ไม่สามารถติดตั้ง: ดาวน์โหลดล้มเหลว

en: Unable to install: missing runtime
th: ไม่สามารถติดตั้ง: รันไทม์ขาดไป

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s
th: ไม่สามารถติดตั้ง %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: internet access required
th: ไม่สามารถติดตั้ง: ต้องใช้การเชื่อมต่ออินเทอร์เน็ต

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: invalid app format
th: ไม่สามารถติดตั้ง: รูปแบบของแอปไม่ถูกต้อง

en: Unable to install: not enough disk space
th: ไม่สามารถติดตั้ง: พื้นที่ว่างดิสก์ไม่เพียงพอ

en: Unable to install: authentication required
th: ไม่สามารถติดตั้ง: ต้องยืนยันตัวตน

en: Unable to install: invalid authentication
th: ไม่สามารถติดตั้ง: การยืนยันตัวตนไม่ถูกต้อง

en: Unable to install: permission required
th: ไม่สามารถติดตั้ง: ต้องมีสิทธิ์

en: Unable to install: device must be plugged in
th: ไม่สามารถติดตั้ง: ต้องเสียบปลั๊กไฟอุปกรณ์

en: Unable to install: low battery
th: ไม่สามารถติดตั้ง: แบตเตอรี่เหลือน้อย

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: download failed
th: ไม่สามารถอัปเดต: ดาวน์โหลดล้มเหลว

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: device must be plugged in
th: ไม่สามารถอัปเดต: ต้องเสียบปลั๊กไฟอุปกรณ์

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: low battery
th: ไม่สามารถอัปเดต: แบตเตอรี่เหลือน้อย

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s
th: ไม่สามารถอัปเดต %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install updates
th: ไม่สามารถติดตั้งรายการอัปเดต

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade
th: ไม่สามารถอัปเกรด

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: download failed
th: ไม่สามารถอัปเกรด: ดาวน์โหลดล้มเหลว

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: internet access required
th: ไม่สามารถอัปเกรด: ต้องใช้การเชื่อมต่ออินเทอร์เน็ต

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: not enough disk space
th: ไม่สามารถอัปเกรด: พื้นที่ว่างดิสก์ไม่เพียงพอ

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: authentication required
th: ไม่สามารถอัปเกรด: ต้องยืนยันตัวตน

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: invalid authentication
th: ไม่สามารถอัปเกรด: การยืนยันตัวตนไม่ถูกต้อง

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: permission required
th: ไม่สามารถอัปเกรด: ต้องมีสิทธิ์

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: device must be plugged in
th: ไม่สามารถอัปเกรด: ต้องเสียบปลั๊กไฟอุปกรณ์

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: low battery
th: ไม่สามารถอัปเกรด: แบตเตอรี่เหลือน้อย

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication required
th: ไม่สามารถถอนการติดตั้ง: ต้องยืนยันตัวตน

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication invalid
th: ไม่สามารถถอนการติดตั้ง: การยืนยันตัวตนไม่ถูกต้อง

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: permission required
th: ไม่สามารถถอนการติดตั้ง: ต้องมีสิทธิ์

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: device must be plugged in
th: ไม่สามารถถอนการติดตั้ง: ต้องเสียบปลั๊กไฟอุปกรณ์

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: low battery
th: ไม่สามารถถอนการติดตั้ง: แบตเตอรี่เหลือน้อย

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s
th: ไม่สามารถถอนการติดตั้ง %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the '%s' is replaced with the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to launch %s
th: ไม่สามารถเรียกใช้ %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification TRANSLATORS: we failed to get a proper error code
en: Sorry, something went wrong
th: ขออภัย มีบางอย่างผิดพลาด

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Not enough disk space for operation
th: เนื้อที่ว่างในดิสก์ไม่เพียงพอสำหรับการทำงาน

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: file type not supported
th: ไม่สามารถติดตั้ง: ไม่รองรับชนิดไฟล์

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: authentication failed
th: ไม่สามารถติดตั้ง: ยืนยันตัวตนล้มเหลว

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install
th: ไม่สามารถติดตั้ง

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to contact %s
th: ไม่สามารถติดต่อ %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the 'Software' means this app, aka 'GNOME Software'.
en: Restart Software to use new plugins
th: เริ่ม “ซอฟต์แวร์” ใหม่เพื่อใช้ปลั๊กอินตัวใหม่

note: TRANSLATORS: need to be connected to the AC power
en: Device needs to be plugged in
th: ต้องเสียบปลั๊กอุปกรณ์

note: TRANSLATORS: not enough juice to do this safely
en: Battery level is too low
th: ระดับแบตเตอรี่ต่ำเกินไป

en: _Software Repositories
th: _คลังซอฟต์แวร์

en: _Keyboard Shortcuts
th: ปุ่_มลัดแป้นพิมพ์

en: _Preferences
th: _ปรับแต่ง

en: Search
th: ค้นหา

en: Main Menu
th: เมนูหลัก

en: Search apps
th: ค้นหาแอป

note: Translators: A label for a button to show all available software.
en: _Explore
th: สำ_รวจ

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: A label for a button to show only software which is already installed.
en: _Installed
th: _ติดตั้งแล้ว

[ctx: Header bar button for list of apps to be updated]
note: Translators: A label for a button to show only updates which are available to install.
en: _Updates
th: _อัปเดต

en: Go back
th: กลับไป

note: Translators: This is shown in a bubble to represent a 0 byte * storage size, so its context is “storage size: none”. The * bubble is small, so the string should be as short as * possible.
en: None
th: ไม่มี

en: App Data
th: ข้อมูลแอป

en: Data needed for the app to run
th: ข้อมูลที่แอปต้องใช้ในการเรียกทำงาน

en: User Data
th: ข้อมูลผู้ใช้

en: Data created by you in the app
th: ข้อมูลที่คุณสร้างขึ้นภายในแอป

en: Cache Data
th: ข้อมูลแคช

en: Temporary cached data
th: ข้อมูลที่แคชไว้ชั่วคราว

en: The app itself
th: ตัวแอปเอง

en: Required Dependencies
th: การขึ้นต่อกันที่ต้องการ

en: Shared system components required by this app
th: องค์ประกอบระบบที่ใช้ร่วมกันซึ่งแอปนี้ต้องการ

[ctx: Download size]
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the storage or download size needed for an app
en: Storage
th: พื้นที่จัดเก็บ

en: %s (Installed)
th: %s (ติดตั้งอยู่)

en: %s (Installing)
th: %s (กำลังติดตั้ง)

en: %s (Downloading)
th: %s (กำลังดาวน์โหลด)

en: %s (Removing)
th: %s (กำลังถอดถอน)

en: _Details
th: _รายละเอียด

en: Examine Disk
th: ตรวจสอบดิสก์

en: Network Settings
th: ตั้งค่าเครือข่าย

en: _Restart Now…
th: เ_ปิดเครื่องใหม่ทันที…

note: TRANSLATORS: this is the subtitle of the installed updates dialog window. %s will be replaced by the date when the updates were installed. The date format is defined by the locale's preferred date representation ("%x" in strftime.)
en: Installed on %s
th: ติดตั้งเมื่อ %s

note: TRANSLATORS: this is the title of the installed updates dialog window
en: Installed Updates
th: รายการอัปเดตที่ติดตั้งแล้ว

en: No Updates Installed
th: ไม่มีรายการอัปเดตที่ติดตั้งแล้ว

en: Updates Are Out of Date
th: รายการอัปเดตล้าสมัย

en: Please check for available updates
th: โปรดทำการตรวจหารายการอัปเดต

en: Critical Updates Ready to Install
th: รายการอัปเดตที่สำคัญพร้อมติดตั้ง

en: Install critical updates as soon as possible
th: ติดตั้งรายการอัปเดตที่สำคัญโดยเร็วที่สุด

en: Critical Updates Available to Download
th: รายการอัปเดตซอฟต์แวร์ที่สำคัญพร้อมให้ดาวน์โหลด

en: Download critical updates as soon as possible
th: ดาวน์โหลดรายการอัปเดตที่สำคัญโดยเร็วที่สุด

en: Updates Ready to Install
th: อัปเดตพร้อมติดตั้งแล้ว

en: Updates Available to Download
th: รายการอัปเดตพร้อมให้ดาวน์โหลด

en: Software updates can be downloaded
th: สามารถดาวน์โหลดอัปเดตซอฟต์แวร์ได้

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated and restart is required
en: %u App Updated — Restart Required | %u Apps Updated — Restart Required
th[0]: อัปเดตแล้ว %u แอป — ต้องรีสตาร์ท

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated
en: %u App Updated | %u Apps Updated
th[0]: อัปเดตแล้ว %u แอป

note: TRANSLATORS: %1 is an app name, e.g. Firefox
en: %s has been updated.
th: อัปเดต %s แล้ว

note: TRANSLATORS: the app needs restarting
en: Please restart the app.
th: โปรดเริ่มแอปใหม่

note: TRANSLATORS: %1 and %2 are both app names, e.g. Firefox
en: %s and %s have been updated.
th: อัปเดต %s และ %s แล้ว

note: TRANSLATORS: at least one app needs restarting
en: %u app requires a restart. | %u apps require a restart.
th[0]: ต้องเริ่มใหม่ %u แอป

note: TRANSLATORS: %1, %2 and %3 are all app names, e.g. Firefox
en: Includes %s, %s and %s.
th: รวมถึง %s, %s และ %s

note: TRANSLATORS: this is when the current operating system version goes end-of-life
en: Operating System Updates Unavailable
th: ไม่มีรายการอัปเดตระบบปฏิบัติการ

note: TRANSLATORS: this is the message dialog for the distro EOL notice
en: Upgrade to continue receiving security updates.
th: อัปเกรดเพื่อรับรายการอัปเดตความปลอดภัยต่อ

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade, the replacement would be the * distro name, e.g. 'Fedora'
en: A new version of %s is available to install
th: มีรุ่นใหม่ของ %s ให้ติดตั้งได้

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade
en: Software Upgrade Available
th: มีรายการอัปเดตซอฟต์แวร์

note: TRANSLATORS: title when we offline updates have failed
en: Software Updates Failed
th: อัปเดตซอฟต์แวร์ไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: message when we offline updates have failed
en: An important operating system update failed to be installed.
th: ติดตั้งรายการอัปเดตที่สำคัญของระบบปฏิบัติการไม่สำเร็จ

en: Show Details
th: แสดงรายละเอียด

note: TRANSLATORS: Notification title when we've done a distro upgrade
en: System Upgrade Complete
th: อัปเกรดระบบสำเร็จ

note: TRANSLATORS: This is the notification body when we've done a * distro upgrade. First %s is the distro name and the 2nd %s * is the version, e.g. "Welcome to Fedora 28!"
en: Welcome to %s %s!
th: ยินดีต้อนรับสู่ %s %s!

note: TRANSLATORS: title when we've done offline updates
en: Software Update Installed | Software Updates Installed
th[0]: ติดตั้งรายการอัปเดตซอฟต์แวร์แล้ว

note: TRANSLATORS: message when we've done offline updates
en: An important operating system update has been installed. | Important operating system updates have been installed.
th[0]: ติดตั้งรายการอัปเดตที่สำคัญของระบบปฏิบัติการสำเร็จแล้ว

[ctx: updates]
note: TRANSLATORS: Button to look at the updates that were installed. * Note that it has nothing to do with the app reviews, the * users can't express their opinions here. In some languages * "Review (evaluate) something" is a different translation than * "Review (browse) something."
en: Review
th: ทวนดู

note: TRANSLATORS: this is when the offline update failed
en: Failed To Update
th: อัปเดตไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: the user must have updated manually after * the updates were prepared
en: The system was already up to date.
th: ระบบเป็นรุ่นใหม่ล่าสุดแล้ว

note: TRANSLATORS: the user aborted the update manually
en: The update was cancelled.
th: การอัปเดตถูกยกเลิก

note: TRANSLATORS: the package manager needed to download * something with no network available
en: Internet access was required but wasn’t available. Please make sure that you have internet access and try again.
th: ต้องใช้การเชื่อมต่ออินเทอร์เน็ต แต่ไม่สามารถใช้ได้ กรุณาตรวจสอบให้แน่ใจว่าคุณมีการเข้าถึงอินเทอร์เน็ตแล้วลองใหม่

note: TRANSLATORS: if the package is not signed correctly
en: There were security issues with the update. Please consult your software provider for more details.
th: มีปัญหาด้านความปลอดภัยในอัปเดต กรุณาสอบถามรายละเอียดเพิ่มเติมจากผู้ให้บริการซอฟต์แวร์ของคุณ

note: TRANSLATORS: we ran out of disk space
en: There wasn’t enough disk space. Please free up some space and try again.
th: เนื้อที่ว่างในดิสก์ไม่เพียงพอ กรุณาคืนเนื้อที่ว่างแล้วลองใหม่

note: TRANSLATORS: We didn't handle the error type
en: We’re sorry: the update failed to install. Please wait for another update and try again. If the problem persists, contact your software provider.
th: ขออภัย: ติดตั้งแพกเกจอัปเดตไม่สำเร็จ กรุณารอการอัปเดตครั้งถัดไปแล้วลองใหม่ ถ้าปัญหายังคงอยู่ กรุณาติดต่อผู้ให้บริการซอฟต์แวร์ของคุณ

note: TRANSLATORS: This is the time when we last checked for updates
en: Last checked: %s
th: ตรวจสอบล่าสุด: %s

en: Stop
th: หยุด

en: Check for Updates
th: ตรวจสอบการอัปเดต

note: TRANSLATORS: this is to explain that downloading updates may cost money
en: Charges May Apply
th: อาจมีค่าใช้จ่าย

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Checking for updates while using mobile broadband could cause you to incur charges.
th: การตรวจสอบการอัปเดตขณะใช้บรอดแบนด์มือถืออาจทำให้คุณเสียค่าบริการ

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Check _Anyway
th: ตรวจสอบ_ต่อไป

note: TRANSLATORS: can't do updates check
en: No Network
th: ไม่มีเครือข่าย

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Internet access is required to check for updates.
th: จำเป็นต้องเข้าถึงอินเทอร์เน็ตเพื่อตรวจสอบการอัปเดต

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Network _Settings
th: _ตั้งค่าเครือข่าย

en: Software Upgrades Downloaded
th: ดาวน์โหลดการอัปเดตซอฟต์แวร์แล้ว

en: Software upgrades have been downloaded and are ready to be installed.
th: การอัปเกรดซอฟต์แวร์ได้รับการดาวน์โหลดและพร้อมที่จะติดตั้งแล้ว

en: Check for updates
th: ตรวจสอบการอัปเดต

en: Updates page
th: หน้ารายการอัปเดต

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: Loading Updates
th: กำลังโหลดรายการอัปเดตใหม่…

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: This could take a while
th: อาจใช้เวลาสักครู่

note: TRANSLATORS: This means all software (plural) installed on this system is up to date.
en: Up to Date
th: เป็นรุ่นล่าสุดแล้ว

en: _Check Anyway
th: _ตรวจสอบต่อไป

en: No Connection
th: ไม่มีการเชื่อมต่อ

en: _Network Settings
th: ตั้งค่าเ_ครือข่าย

en: Software Updates Paused
th: การอัปเดตซอฟต์แวร์ถูกหยุดชั่วคราว

en: Automatic software updates have been paused for the following reasons:
th: การอัปเดตซอฟต์แวร์อัตโนมัติถูกหยุดชั่วคราวเนื่องจากเหตุผลต่อไปนี้:

en: 
    • The current network connection prohibits large downloads
th: 
    • การเชื่อมต่อเครือข่ายปัจจุบันห้ามการดาวน์โหลดขนาดใหญ่

en: 
    • Power saver mode is active
th: 
    • โหมดประหยัดพลังงานเปิดใช้งานอยู่

en: 
    • Game mode is active
th: 
    • โหมดเล่นเกมเปิดใช้งานอยู่

en: Network connection prohibits large downloads - software updates paused
th: การเชื่อมต่อเครือข่ายห้ามการดาวน์โหลดขนาดใหญ่ - การอัปเดตซอฟต์แวร์ถูกหยุดชั่วคราว

en: Power saver mode is active - software updates paused
th: โหมดประหยัดพลังงานเปิดใช้งานอยู่ - การอัปเดตซอฟต์แวร์ถูกหยุดชั่วคราว

en: Game mode is active - software updates paused
th: โหมดเล่นเกมเปิดใช้งานอยู่ - การอัปเดตซอฟต์แวร์ถูกหยุดชั่วคราว

note: TRANSLATORS: This is the button for installing all * offline updates
en: _Restart & Update…
th: _รีสตาร์ทและอัปเดต…

note: TRANSLATORS: This is the button for upgrading all * online-updatable apps
en: U_pdate All
th: _อัปเดตทั้งหมด

en: Software Updates Downloaded
th: ดาวน์โหลดรายการอัปเดตซอฟต์แวร์แล้ว

en: Software updates have been downloaded and are ready to be installed.
th: รายการอัปเดตซอฟต์แวร์ได้รับการดาวน์โหลดและพร้อมที่จะติดตั้งแล้ว

note: TRANSLATORS: This is the header for offline OS and offline * app updates that require a reboot to apply
en: Requires Restart
th: ต้องรีสตาร์ท

note: TRANSLATORS: This is the header for device firmware that can * be installed online
en: Device Firmware
th: เฟิร์มแวร์อุปกรณ์

en: _Download
th: _ดาวน์โหลด

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The first %s is the distro name * and the 2nd %s is the version, e.g. "Fedora 35 Available"
en: %s %s Available
th: %s %s มีให้ติดตั้งแล้ว

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The %s is the distro name, * e.g. "GNOME OS Available"
en: %s Available
th: %s มีให้ติดตั้งแล้ว

en: Learn about the new version
th: เรียนรู้เกี่ยวกับเวอร์ชันใหม่

note: Translators: the first '%s' is replaced with the downloaded size, the second '%s' with the total download size, forming text like "135 MB of 2 GB downloaded"
en: %s of %s downloaded
th: ดาวน์โหลดไปแล้ว %s จาก %s

note: Translators: the '%u' is replaced with the actual percentage being already downloaded, forming text like "13% downloaded"
en: %u%% downloaded
th: ดาวน์โหลดไปแล้ว %u%%

en: A major upgrade, with new features and added polish.
th: การอัปเกรดใหญ่ พร้อมความสามารถใหม่และการปรับปรุงเพิ่มเติม

en: _Restart & Upgrade…
th: _รีสตาร์ทม่และอัปเกรด…

en: Remember to back up data and files before upgrading.
th: อย่าลืมสำรองข้อมูลและไฟล์ต่างๆ ก่อนการอัปเกรด

en: Failed to delete file “%s”: %s
th: ไม่สามารถลบไฟล์ “%s”: %s

en: Failed to delete directory “%s”: %s
th: ไม่สามารถลบไดเรกทอรี “%s”: %s

en: Add, remove or update software on this computer
th: เพิ่ม ลบ หรืออัปเดตซอฟต์แวร์ในคอมพิวเตอร์นี้

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;
th: อัปเดต;อัปเกรด;แหล่งซอฟต์แวร์;คลังแพกเกจ;ปรับแต่ง;ติดตั้ง;ถอดถอน;โปรแกรม;ซอฟต์แวร์;แอป;ร้าน;

note: TRANSLATORS: this is a group of updates that are not * packages and are not shown in the main list
en: System Updates
th: อัปเดตของระบบ

note: TRANSLATORS: this is a longer description of the * "System Updates" string
en: General system updates, such as security or bug fixes, and performance improvements.
th: การอัปเดตระบบทั่วไป เช่น การแก้ไขความปลอดภัยหรือจุดบกพร่อง และการปรับปรุงประสิทธิภาพ

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading upgrade information…
th: กำลังดาวน์โหลดข้อมูลการอัปเกรด…

en: Flatpak Support
th: การรองรับ Flatpak

note: Reference: https://docs.flatpak.org/en/latest/flatpak-command-reference.html#idm45858571325264
en: System folder %s
th: โฟลเดอร์ระบบ %s

en: Host system folders
th: โฟลเดอร์ระบบของโฮสต์

en: Host system configuration from /etc
th: การกำหนดค่าของระบบโฮสต์จาก /etc

en: Desktop folder
th: โฟลเดอร์เดสก์ท็อป

en: Desktop subfolder %s
th: โฟลเดอร์เดสก์ท็อปย่อย %s

en: Documents folder
th: โฟลเดอร์เอกสาร

en: Documents subfolder %s
th: โฟลเดอร์เอกสารย่อย %s

en: Music folder
th: โฟลเดอร์เพลง

en: Music subfolder %s
th: โฟลเดอร์เพลงย่อย %s

en: Pictures folder
th: โฟลเดอร์รูปภาพ

en: Pictures subfolder %s
th: โฟลเดอร์รูปภาพย่อย %s

en: Public Share folder
th: โฟลเดอร์แชร์สาธารณะ

en: Public Share subfolder %s
th: โฟลเดอร์แชร์สาธารณะย่อย %s

en: Videos folder
th: โฟลเดอร์วิดีโอ

en: Videos subfolder %s
th: โฟลเดอร์วิดีโอย่อย %s

en: Templates folder
th: โฟลเดอร์เทมเพลต

en: Templates subfolder %s
th: โฟลเดอร์เทมเพลตย่อย %s

en: User cache folder
th: โฟลเดอร์แคชของผู้ใช้

en: User cache subfolder %s
th: โฟลเดอร์แคชย่อยของผู้ใช้ %s

en: User configuration folder
th: โฟลเดอร์การกำหนดค่าของผู้ใช้

en: User configuration subfolder %s
th: โฟลเดอร์การกำหนดค่าย่อยของผู้ใช้ %s

en: User data folder
th: โฟลเดอร์ข้อมูลของผู้ใช้

en: User data subfolder %s
th: โฟลเดอร์ข้อมูลของย่อยผู้ใช้ %s

en: User runtime folder
th: โฟลเดอร์รันไทม์ของผู้ใช้

en: User runtime subfolder %s
th: โฟลเดอร์รันไทม์ย่อยของผู้ใช้ %s

en: App ID
th: ID ของแอป

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
th: พลังงานของระบบต่ำเกินไปที่จะดำเนินการอัปเดต (%u%% ต้องใช้ %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
th: ไม่สามารถเข้าถึงอุปกรณ์ได้หรืออยู่นอกระยะไร้สาย

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
th: พลังงานแบตเตอรี่ของอุปกรณ์ต่ำเกินไป

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
th: พลังงานแบตเตอรี่ของอุปกรณ์ต่ำเกินไป (%u%% ต้องใช้ %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
th: อุปกรณ์กำลังรอการนำอัปเดตมาใช้

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
th: ไม่สามารถใช้งานอุปกรณ์ได้ในขณะที่ฝาปิดอยู่

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
th: อัปเดตอุปกรณ์ %s

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
th: อัปเดตระบบ %s

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
th: อัปเดตตัวควบคุมแบบฝังตัว %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
th: อัปเดต ME %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
th: อัปเดต ME ระดับองค์กร %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
th: อัปเดต ME ระดับผู้บริโภค %s

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
th: อัปเดตตัวควบคุม %s

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
th: อัปเดตตัวควบคุม Thunderbolt %s

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system bootup
en: %s CPU Microcode Update
th: อัปเดตไมโครโค้ด CPU %s

note: TRANSLATORS: configuration refers to hardware state, * e.g. a security database or a default power value
en: %s Configuration Update
th: อัปเดตการกำหนดค่า %s

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
th: อัปเดตแบตเตอรี่ %s

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
th: อัปเดตกล้อง %s

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
th: อัปเดต TPM %s

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
th: อัปเดตทัชแพด %s

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
th: อัปเดตเมาส์ %s

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
th: อัปเดตแป้นพิมพ์ %s

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
th: อัปเดตตัวควบคุมการจัดเก็บข้อมูล %s

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
th: อัปเดตอินเทอร์เฟซเครือข่าย %s

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
th: อัปเดตระบบแสดงผล %s

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
th: อัปเดต BMC %ss

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
th: อัปเดตตัวรับ USB %s

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
th: อัปเดตไดรฟ์ %s

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
th: อัปเดตแฟลชไดรฟ์ %s

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
th: อัปเดต SSD %s

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
th: อัปเดต GPU %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
th: อัปเดตด็อค %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
th: อัปเดตด็อค USB %s

en: Firmware update could not be applied:
th: ไม่สามารถนำการอัปเดตเฟิร์มแวร์ไปใช้ได้:

en: Firmware
th: เฟิร์มแวร์

en: Firmware Upgrade Support
th: การรองรับการอัปเกรดเฟิร์มแวร์

en: Provides support for firmware upgrades
th: จัดเตรียมการรองรับสำหรับการอัปเกรดเฟิร์มแวร์

en: Install Unsigned Software?
th: ติดตั้งซอฟต์แวร์ที่ไม่ได้ลงลายเซ็นไว้หรือไม่?

en: Software that is to be installed is not signed. It will not be possible to verify the origin of updates to this software, or whether updates have been tampered with.
th: ซอฟต์แวร์ที่กำลังจะติดตั้งนั้นไม่ได้มีการลงลายเซ็นไว้ ทำให้ไม่สามารถตรวจสอบที่มาของรายการอัปเดตสำหรับซอฟต์แวร์นี้ หรือตรวจสอบได้ว่ามีบางสิ่งที่เป็นอันตรายในรายการอัปเดตหรือไม่

en: Download Unsigned Software?
th: ดาวน์โหลดซอฟต์แวร์ที่ไม่ได้ลงลายเซ็นไว้หรือไม่?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with.
th: มีรายการอัปเดตที่ไม่ได้ลงลายเซ็นไว้ให้ติดตั้งได้ แต่เนื่องจากไม่มีลายเซ็นรับรอง จึงทำให้ไม่สามารถตรวจสอบที่มาของรายการอัปเดตได้ หรือตรวจสอบได้ว่ามีบางสิ่งที่เป็นอันตรายในรายการอัปเดตหรือไม่

en: Update Unsigned Software?
th: อัปเดตซอฟต์แวร์ที่ไม่ได้ลงลายเซ็นไว้หรือไม่?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with. Software updates will be disabled until unsigned updates are either removed or updated.
th: มีรายการอัปเดตที่ไม่ได้ลงลายเซ็นไว้ให้ติดตั้งได้ แต่เนื่องจากไม่มีลายเซ็นรับรอง จึงทำให้ไม่สามารถตรวจสอบที่มาของรายการอัปเดตได้ หรือตรวจสอบได้ว่ามีบางสิ่งที่เป็นอันตรายในรายการอัปเดตหรือไม่ การอัปเดตซอฟต์แวร์จะถูกปิดใช้จนกว่ารายการอัปเดตที่ไม่ได้ลงลายเซ็นเหล่านั้นจะถูกถอดออกไปหรือถูกปรับปรุงใหม่

en: Packages
th: แพกเกจ

en: Failed to install updates:
th: ติดตั้งรายการอัปเดตไม่สำเร็จ:

en: Operating System (OSTree)
th: ระบบปฏิบัติการ (OSTree)

en: Snap Support
th: การรองรับ Snap

en: A snap is a universal Linux package
th: snap เป็นแพกเกจ Linux แบบสากล
