gnome-software - en to pl translation catalogue (1114 entries)

en: Software
pl: Oprogramowanie

en: Install and update apps
pl: Instalowanie i aktualizowanie programów

en: Software allows you to find and install new apps and system extensions and remove existing installed apps.
pl: Menedżer oprogramowania umożliwia wyszukiwanie i instalowanie nowych programów i rozszerzeń systemu oraz usuwanie już zainstalowanych programów.

en: Software showcases featured and popular apps with useful descriptions and multiple screenshots per app. Apps can be found either through browsing the list of categories or by searching. It also allows you to update your system using an offline update.
pl: Menedżer oprogramowania prezentuje polecane i popularne programy z przydatnymi opisami i wieloma zrzutami ekranu. Programy mogą być wyszukiwane lub przeglądane według kategorii. Możliwe jest także aktualizowanie systemu za pomocą funkcji aktualizacji w trybie offline.

en: Overview panel
pl: Panel przeglądu

en: Details panel
pl: Panel informacji o programie

en: Installed panel
pl: Panel zainstalowanych programów

en: Updates panel
pl: Panel aktualizacji

en: The update details
pl: Informacje o aktualizacji

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
pl: Projekt GNOME

en: Test akmods key in Shim UEFI
pl: Testowanie klucza akmod w UEFI Shim

en: Authentication is required to test akmods key in Shim UEFI
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby przetestować klucz akmod w UEFI Shim

en: Enroll akmods key to Shim UEFI
pl: Zapisanie klucza akmod w UEFI Shim

en: Authentication is required to enroll akmods key to Shim UEFI
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zapisać klucz akmod w UEFI Shim

en: Test DKMS key in Shim UEFI
pl: Testowanie klucza DKMS w UEFI Shim

en: Authentication is required to test DKMS key in Shim UEFI
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby przetestować klucz DKMS w UEFI Shim

en: Enroll DKMS key to Shim UEFI
pl: Zapisanie klucza DKMS w UEFI Shim

en: Authentication is required to enroll DKMS key to Shim UEFI
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zapisać klucz DKMS w UEFI Shim

en: Install an appstream file into a system location
pl: Instalacja pliku AppStream w położeniu systemowym

en: Installing an appstream file into a system location
pl: Instalowanie pliku AppStream w położeniu systemowym

en: A list of compatible projects
pl: Lista zgodnych projektów

en: This is a list of compatible projects we should show such as GNOME, KDE and XFCE.
pl: To jest lista zgodnych projektów, które powinny być wyświetlane, takie jak GNOME, KDE i Xfce.

en: Whether to manage updates and upgrades in GNOME Software
pl: Czy zarządzać aktualizacjami i aktualizacjami systemu w Menedżerze oprogramowania GNOME

en: If disabled, GNOME Software will hide the updates panel, not perform any automatic updates actions or prompt for upgrades.
pl: Jeśli jest wyłączone, to Menedżer oprogramowania GNOME ukryje panel aktualizacji, nie będzie wykonywał aktualizacji automatycznych ani pytał o aktualizacje systemu.

en: Automatically download and install updates
pl: Automatyczne pobieranie i instalowanie aktualizacji

en: If enabled, GNOME Software automatically downloads software updates in the background, also installing ones that do not require a reboot.
pl: Jeśli jest włączone, to Menedżer oprogramowania GNOME automatycznie pobiera aktualizacje oprogramowania w tle, instalując te niewymagające ponownego uruchomienia.

en: Notify the user about software updated in the background
pl: Powiadamianie użytkownika o oprogramowaniu zaktualizowanym w tle

en: If enabled, GNOME Software notifies the user about updates that happened whilst the user was idle.
pl: Jeśli jest włączone, to Menedżer oprogramowania GNOME powiadamia użytkownika o aktualizacjach wykonanych, kiedy nie używał komputera.

en: Whether to automatically refresh when on a metered connection
pl: Czy automatycznie odświeżać na połączeniach taryfowych

en: If enabled, GNOME Software automatically refreshes in the background even when using a metered connection (eventually downloading some metadata, checking for updates, etc., which may incur in costs for the user).
pl: Jeśli jest włączone, to Menedżer oprogramowania GNOME automatycznie odświeża w tle, nawet podczas używania połączenia taryfowego (pobieranie metadanych, wyszukiwanie aktualizacji itp., co może oznaczać koszty dla użytkownika).

en: Whether it’s the very first run of GNOME Software
pl: Czy to pierwsze uruchomienie Menedżera oprogramowania GNOME

en: Show star ratings next to applications
pl: Wyświetlanie ocen obok programów

en: Filter applications based on the default branch set for the remote
pl: Filtrowanie programów na podstawie domyślnie ustawionej gałęzi dla repozytorium

en: Non-free applications show a warning dialog before install
pl: Wyświetlanie ostrzeżenia przed instalowaniem własnościowych programów

en: When non-free applications are installed a warning dialog can be shown. This controls if that dialog is suppressed.
pl: Można wyświetlać ostrzeżenie przed instalowaniem własnościowych programów. To ustawienie kontroluje, czy to ostrzeżenie jest wstrzymywane.

en: The last update check timestamp
pl: Czas ostatniego sprawdzenia aktualizacji

en: The last upgrade notification timestamp
pl: Czas ostatniego powiadomienia o aktualizacji

en: The last update notification timestamp
pl: Czas ostatniego powiadomienia o aktualizacji

en: The timestamp of the first security update, cleared after update
pl: Czas pierwszej aktualizacji bezpieczeństwa, czyszczony po aktualizacji

en: The last update timestamp
pl: Czas ostatniej aktualizacji

en: The age in seconds to verify the upstream screenshot is still valid
pl: Czas w sekundach do sprawdzania, czy zrzut ekranu jest nadal prawidłowy

en: Choosing a larger value will mean less round-trips to the remote server but updates to the screenshots may take longer to show to the user. A value of 0 means to never check the server if the image already exists in the cache.
pl: Wybranie większej wartości oznacza mniej wycieczek do zdalnego serwera, ale wyświetlenie aktualizacji zrzutów ekranu mogą zająć więcej czasu. Wartość 0 oznacza, że serwer nigdy nie zostanie sprawdzony, jeśli obraz już istnieje w pamięci podręcznej.

en: The server to use for application reviews
pl: Serwer używany do wyświetlania recenzji programów

en: The minimum karma score for reviews
pl: Minimalna karma recenzji

en: Reviews with karma less than this number will not be shown.
pl: Recenzje o niższej karmie nie będą wyświetlane.

en: A list of official repositories that should not be considered 3rd party
pl: Lista oficjalnych repozytoriów, które nie powinny być traktowane jako dostarczane przez stronę trzecią

en: A list of required repositories that cannot be disabled or removed
pl: Lista obowiązkowych repozytoriów, których nie można wyłączać ani usuwać

en: A list of official repositories that should be considered free software
pl: Lista oficjalnych repozytoriów, które powinny być traktowane jako wolne oprogramowanie

en: The licence URL to use when an application should be considered free software
pl: Adres URL licencji używanej, kiedy program powinien być traktowany jako wolne oprogramowanie

en: Install bundled applications for all users on the system where possible
pl: Instalowanie pakietów dla wszystkich użytkowników systemu tam, gdzie to możliwe

en: Allow access to the Software Repositories dialog
pl: Zezwolenie na używanie okna repozytoriów oprogramowania

en: Offer upgrades for pre-releases
pl: Oferowanie aktualizacji do wydań testowych

en: Show some UI elements informing the user that an app is non-free
pl: Wyświetlanie elementu interfejsu informującego użytkownika, że program jest własnościowy

en: Show the installed size for apps in the list of installed applications
pl: Wyświetlanie rozmiaru programów po zainstalowaniu na liście zainstalowanych programów

note: Translators: Replace the link with a version in your language, e.g. 'https://de.wikipedia.org/wiki/Proprietäre_Software'. Remember to include ''.
en: 'https://en.wikipedia.org/wiki/Proprietary_software'
pl: 'https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamknięte_oprogramowanie'

en: The URI that explains nonfree and proprietary software
pl: Adres URI wyjaśniający własnościowe oprogramowanie

en: A list of URLs pointing to appstream files that will be downloaded into an swcatalog folder
pl: Lista adresów URL wskazujących na pliki AppStream, które będą pobierane do katalogu „swcatalog”

en: Install the AppStream files to a system-wide location for all users. If false, files are installed in non-standard $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml directory
pl: Instalowanie plików AppStream w położeniu systemowym dla wszystkich użytkowników. Wyłączenie spowoduje instalowanie plików w niestandardowym katalogu $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml

en: Priority order of packaging formats to prefer, with more important formats listed first. An empty array means the default order. Omitted formats are assumed to be listed last. Example packaging formats are: deb, flatpak, rpm, snap. The formats can be optionally specified with an origin name, divided by a colon, for example 'flatpak:flathub'.
pl: Kolejność priorytetów preferowanych formatów pakietów, z ważniejszymi formatami wymienionymi jako pierwsze. Pusta macierz oznacza domyślną kolejność. Pominięte formaty są uznawane jako wymienione na końcu. Przykładowe formaty pakietów: deb, flatpak, rpm, snap. Formaty mogą być opcjonalnie podane z nazwą repozytorium oddzieloną dwukropkiem, na przykład „flatpak:flathub”.

en: The timestamp of the last attempt to remove unused Flatpak runtimes
pl: Czas ostatniej próby usunięcia nieużywanych środowisk wykonawczych Flatpak

en: Set to 'true' to show only freely licensed apps and hide any proprietary apps.
pl: Ustawienie na wartość „true” spowoduje wyświetlanie tylko programów na wolnej licencji i ukrywanie wszystkich programów własnościowych.

en: Set to 'true' to show only apps from developers whose identity has been verified.
pl: Ustawienie na wartość „true” spowoduje wyświetlanie tylko programów od autorów, których tożsamość została zweryfikowana.

en: The timestamp of the last received historical updates.
pl: Czas ostatnich otrzymanych aktualizacji historycznych.

en: A string storing the gnome-online-account id used to login
pl: Ciąg przechowujący identyfikator usługi gnome-online-accounts używany do logowania

note: TRANSLATORS: tool that is used when moving profiles system-wide
en: GNOME Software AppStream system-wide installer
pl: Instalator plików AppStream w systemie

en: Failed to parse command line arguments
pl: Przetworzenie wiersza poleceń się nie powiodło

note: TRANSLATORS: user did not specify a valid filename
en: You need to specify exactly one filename
pl: Należy podać dokładnie jedną nazwę pliku

note: TRANSLATORS: only able to install files as root
en: This program can only be used by the root user
pl: Ten program może być używany tylko przez roota

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to validate content type: %s
pl: Sprawdzenie poprawności typu treści się nie powiodło: %s

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to move: %s
pl: Przeniesienie się nie powiodło: %s

en: Software Install
pl: Instalacja oprogramowania

en: Install selected software on the system
pl: Instalowanie wybranego oprogramowania na komputerze

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon Violence
pl: Rysunkowa przemoc

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding cartoon violence
pl: Brak informacji o rysunkowej przemocy

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Fantasy Violence
pl: Nierzeczywista przemoc

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding fantasy violence
pl: Brak informacji o nierzeczywistej przemocy

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic Violence
pl: Realistyczna przemoc

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding realistic violence
pl: Brak informacji o realistycznej przemocy

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Violence Depicting Bloodshed
pl: Przemoc przedstawiająca rozlew krwi

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding bloodshed
pl: Brak informacji o rozlewie krwi

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Violence
pl: Przemoc seksualna

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexual violence
pl: Brak informacji o przemocy seksualnej

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Alcohol
pl: Alkohol

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to alcohol
pl: Brak informacji o odniesieniach do alkoholu

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Narcotics
pl: Narkotyki

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to illicit drugs
pl: Brak informacji o odniesieniach do narkotyków

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Tobacco
pl: Tytoń

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to tobacco products
pl: Brak informacji o odniesieniach do produktów tytoniowych

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Nudity
pl: Nagość

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding nudity of any sort
pl: Brak informacji o wszelkiego rodzaju nagości

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Themes
pl: Motywy seksualne

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to or depictions of sexual nature
pl: Brak informacji o odniesieniach lub przedstawieniach o naturze seksualnej

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Profanity
pl: Przekleństwa

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding profanity of any kind
pl: Brak informacji o wszelkiego rodzaju przekleństwach

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Inappropriate Humor
pl: Nieodpowiedni humor

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding inappropriate humor
pl: Brak informacji o nieodpowiednim humorze

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination
pl: Dyskryminacja

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding discriminatory language of any kind
pl: Brak informacji o wszelkiego rodzaju języku dyskryminującym

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Advertising
pl: Reklamy

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding advertising of any kind
pl: Brak informacji o wszelkiego rodzaju reklamach

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling
pl: Hazard

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding gambling of any kind
pl: Brak informacji o wszelkiego rodzaju hazardzie

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Purchasing
pl: Zakupy

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding the ability to spend money
pl: Brak informacji o możliwości wydawania pieniędzy

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Chat Between Users
pl: Rozmowy między użytkownikami

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to chat with other users
pl: Brak informacji o możliwościach rozmów tekstowych z innymi użytkownikami

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Audio Chat Between Users
pl: Rozmowy głosowe między użytkownikami

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to talk with other users
pl: Brak informacji o możliwościach rozmów głosowych z innymi użytkownikami

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Contact Details
pl: Informacje kontaktowe

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of social network usernames or email addresses
pl: Brak informacji o udostępnianiu nazw użytkowników serwisów społecznościowych lub adresów e-mail

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Identifying Information
pl: Informacje identyfikujące

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of user information with third parties
pl: Brak informacji o udostępnianiu informacji o użytkownikach stronom trzecim

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Location Sharing
pl: Udostępnianie położenia

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of physical location with other users
pl: Brak informacji o udostępnianiu rzeczywistego adresu innym użytkownikom

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Homosexuality
pl: Homoseksualność

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to homosexuality
pl: Brak informacji o odniesieniach do homoseksualności

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prostitution
pl: Prostytucja

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to prostitution
pl: Brak informacji o odniesieniach do prostytucji

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Adultery
pl: Cudzołóstwo

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to adultery
pl: Brak informacji o odniesieniach do cudzołóstwa

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexualized Characters
pl: Seksualizowane postacie

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexualized characters
pl: Brak informacji o seksualizowanych postaciach

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Desecration
pl: Profanacja

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to desecration
pl: Brak informacji o odniesieniach do profanacji

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Human Remains
pl: Zwłoki ludzkie

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding visible dead human remains
pl: Brak informacji o widocznych zwłokach ludzkich

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slavery
pl: Niewolnictwo

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to slavery
pl: Brak informacji o odniesieniach do niewolnictwa

en: Does not include references to drugs
pl: Nie zawiera odniesień do narkotyków

en: Does not include swearing, profanity, and other kinds of strong language
pl: Nie zawiera przekleństw ani żadnego rodzaju mocnego języka

en: Does not include ads or monetary transactions
pl: Nie zawiera reklam ani transakcji pieniężnych

en: Does not include sex or nudity
pl: Nie zawiera przedstawień seksu ani nagości

en: Does not include uncontrolled chat functionality
pl: Nie zawiera niekontrolowanej funkcji rozmów tekstowych

en: Does not include violence
pl: Nie zawiera przemocy

en: Drugs
pl: Narkotyki

en: Strong Language
pl: Mocny język

en: Money
pl: Pieniądze

en: Social
pl: Funkcje społecznościowe

en: Violence
pl: Przemoc

[ctx: Age rating]
note: Translators: The app is considered suitable to be run by all ages of people. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: All
pl: Dla wszystkich

note: Translators: It’s unknown what age rating this app has. The * placeholder is the app name.
en: %s has an unknown age rating
pl: Program %s ma nieznaną klasyfikację wiekową

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for all ages. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for everyone
pl: Program %s jest odpowiedni dla wszystkich

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 3. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for toddlers
pl: Program %s jest odpowiedni dla niemowląt

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 5. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for young children
pl: Program %s jest odpowiedni dla małych dzieci

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 12. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for children
pl: Program %s jest odpowiedni dla dzieci

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people up to around age 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for teenagers
pl: Program %s jest odpowiedni dla nastolatków

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people aged up to and over 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for adults
pl: Program %s jest odpowiedni dla dorosłych

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for a specified age group. The first placeholder is the app name, the second * is the age group.
en: %s is suitable for %s
pl: Program %s jest odpowiedni dla osób %s

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the suitability of an app for different ages. this one’s not a placeholder
en: Age Rating
pl: Klasyfikacja wiekowa

en: _How to contribute missing information
pl: _Jak dodać brakujące informacje

en: Local file
pl: Lokalny plik

note: Translators: This is a heading for a row showing the package name of an app (such as ‘gnome-software-46.0-1’).
en: Package
pl: Pakiet

en: Pending
pl: Oczekujące

en: Pending install
pl: Oczekuje na instalację

en: Pending remove
pl: Oczekuje na usunięcie

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being installed
en: Installing
pl: Instalowanie

en: Removing
pl: Usuwanie

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being downloaded
en: Downloading
pl: Pobieranie

note: TRANSLATORS: button text TRANSLATORS: button text in the header when an app * can be installed TRANSLATORS: button text in the header when firmware * can be live-installed TRANSLATORS: update the fw
en: _Install
pl: _Zainstaluj

en: _Uninstall…
pl: _Odinstaluj…

en: Network
pl: Sieć

en: Can communicate over the network
pl: Może komunikować się przez sieć

en: System Services
pl: Usługi systemowe

en: Can access D-Bus services on the system bus
pl: Ma dostęp do usług D-Bus na magistrali systemowej

en: Session Services
pl: Usługi sesji

en: Can access D-Bus services on the session bus
pl: Ma dostęp do usług D-Bus na magistrali sesji

en: Devices
pl: Urządzenia

en: Can access arbitrary devices such as webcams
pl: Ma dostęp do dowolnych urządzeń, takich jak kamerki

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access input devices
pl: Ma dostęp do urządzeń wejściowych

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access microphones
pl: Ma dostęp do mikrofonów

en: Can access system device files
pl: Ma dostęp do plików na urządzeniach systemowych

en: Screen contents
pl: Zawartość ekranu

note: Translators: This indicates an app can access the screen/display contents. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access screen contents
pl: Ma dostęp do zawartości ekranu

en: Home folder
pl: Katalog domowy

en: Can view, edit and create files
pl: Może wyświetlać, modyfikować i tworzyć pliki

en: Can view files
pl: Może wyświetlać pliki

en: File system
pl: System plików

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_FILESYSTEM_OTHER is used only as a flag, with actual files being part of the read/full lists
en: Downloads folder
pl: Katalog pobierania

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Can view and change any settings
pl: Może wyświetlać i zmieniać dowolne ustawienia

en: Legacy display system
pl: Przestarzały system wyświetlania

en: Uses an old, insecure display system
pl: Używa starego, niezabezpieczonego systemu wyświetlania

en: Sandbox escape
pl: Wyjście z izolacji

en: Can escape the sandbox and circumvent any other restrictions
pl: Może opuszczać izolację i omijać inne ograniczenia

note: TRANSLATORS: this is where the packager did not write * a description for the update
en: No update description available.
pl: Brak opisu aktualizacji.

note: FIXME support app == NULL set page title
en: Update Details
pl: Informacje o aktualizacji

en: Requires additional permissions
pl: Wymaga dodatkowych uprawnień.

note: Translators: Header of the section with other users' opinions about the app.
en: Reviews
pl: Recenzje

en: No reviews were found for this app.
pl: Nie odnaleziono recenzji tego programu.

en: No Reviews
pl: Brak recenzji

en: Version History
pl: Historia wersji

en: New in Version %s
pl: Nowości w wersji %s

en: Version %s
pl: Wersja %s

en: No details for this release
pl: Nie ma informacji o tym wydaniu

note: TRANSLATORS: This is the date string with: day number, month name, year. i.e. "25 May 2012"
en: %e %B %Y
pl: %-d %B %Y

note: TRANSLATORS: this is a command line option
en: Start up mode: either ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’ or ‘overview’
pl: Tryb startowy: „updates”, „updated”, „installed” lub „overview”

en: MODE
pl: TRYB

en: Search for applications
pl: Wyszukuje programy

en: SEARCH
pl: WYSZUKIWANIE

en: Show application details (using application ID)
pl: Wyświetla informacje o programie (za pomocą jego identyfikatora)

en: ID
pl: IDENTYFIKATOR

en: Show application details (using package name)
pl: Wyświetla informacje o programie (za pomocą jego nazwy pakietu)

en: PKGNAME
pl: NAZWA-PAKIETU

en: Install the application (using application ID)
pl: Instaluje program (za pomocą jego identyfikatora)

en: Uninstall the application (using application ID)
pl: Odinstalowuje program (za pomocą jego identyfikatora)

en: Open a local package file
pl: Otwiera lokalny plik pakietu

en: FILENAME
pl: NAZWA-PLIKU

en: The kind of interaction expected for this action: either ‘none’, ‘notify’, or ‘full’
pl: Rodzaj interakcji oczekiwanej dla tego działania: „none”, „notify” lub „full”

en: INTERACTION
pl: INTERAKCJA

en: Show a local metainfo or appdata file
pl: Wyświetla lokalny plik Metainfo lub AppData

en: Enable verbose debugging output (from the running instance, if already running)
pl: Włącza więcej komunikatów wyjścia debugowania (z uruchomionego wystąpienia, jeśli jest już uruchomione)

en: Installs any pending updates in the background
pl: Instaluje wszystkie oczekujące aktualizacje w tle

en: Show preferences
pl: Wyświetla preferencje

en: Quit the running instance
pl: Kończy działanie uruchomionego wystąpienia

en: Prefer local file sources to AppStream
pl: Preferuje lokalne źródła plików nad danymi AppStream

en: Show version number
pl: Wyświetla numer wersji

en: Copyright © 2016–2023 GNOME Software contributors
pl: Copyright © 2016-2023 współtwórcy Menedżera oprogramowania GNOME

note: TRANSLATORS: we tried to show an app that did not exist
en: Sorry! There are no details for that application.
pl: Nie ma informacji o tym programie.

note: Translators: The disk usage of an app when installed. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Installed Size
pl: Rozmiar po zainstalowaniu

en: Includes %s of data and %s of cache
pl: W tym %s danych i %s pamięci podręcznej

en: Includes %s of data
pl: W tym %s danych

en: Includes %s of cache
pl: W tym %s pamięci podręcznej

en: Cache and data usage unknown
pl: Nieznane użycie pamięci podręcznej i danych

note: Translators: The download size of an app. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Download Size
pl: Rozmiar pobierania

en: Needs no additional system downloads
pl: Nie wymaga dodatkowego pobierania

en: Needs an unknown size of additional system downloads
pl: Wymaga dodatkowego pobierania o nieznanym rozmiarze

note: Translators: The placeholder is for a size string, * such as ‘150 MB’ or ‘1.5 GB’.
en: Needs %s of additional system downloads
pl: Wymaga %s dodatkowego pobierania

note: Translators: Displayed if the download or installed size of * an app could not be determined. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Size is unknown
pl: Nieznany rozmiar

note: Translators: This indicates an app requires no permissions to run. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: No permissions
pl: Bez uprawnień

note: Translators: This indicates an app uses the network. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Has network access
pl: Ma dostęp do sieci

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus system services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses system services
pl: Używa usług systemowych

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus session services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses session services
pl: Używa usług sesji

note: Translators: This indicates an app can access arbitrary hardware devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access hardware devices
pl: Ma dostęp do urządzeń sprzętowych

note: Translators: This indicates an app can access system devices such as /dev/shm. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access system devices
pl: Ma dostęp do urządzeń systemowych

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write all your data
pl: Może odczytywać/zapisywać wszystkie dane użytkownika

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read all your data
pl: Może odczytywać wszystkie dane użytkownika

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write your downloads
pl: Może odczytywać/zapisywać pobrane pliki

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read your downloads
pl: Może odczytywać pobrane pliki

note: Translators: This indicates an app can access data in the system unknown to the Software. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access some specific files
pl: Ma dostęp do określonych plików

note: Translators: This indicates an app can access or change user settings. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access and change user settings
pl: Może używać i zmieniać ustawienia użytkownika

note: Translators: This indicates an app uses the X11 windowing system. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses a legacy windowing system
pl: Używa przestarzałego systemu okien

note: Translators: This indicates an app can escape its sandbox. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can acquire arbitrary permissions
pl: Może uzyskać dowolne uprawnienia

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software developer is verified
pl: Zweryfikowany autor oprogramowania

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Reviewed by OS distributor
pl: Zatwierdzone przez dystrybutora systemu operacyjnego

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short. * The '%s' is replaced by the distribution name. Translators: The '%s' is replaced by the distribution name.
en: Reviewed by %s
pl: Zatwierdzone przez: %s

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by someone other than the user’s distribution, so might not be safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Provided by a third party
pl: Dostarczane przez stronę trzecią

note: Translators: This indicates an app or its runtime reached its end of life. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software no longer supported
pl: Oprogramowanie nie jest już wspierane

note: Translators: This indicates an app’s source code is freely available, so can be audited for security. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Auditable code
pl: Kod do wglądu

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Unknown license
pl: Nieznana licencja

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Proprietary code
pl: Kod własnościowy

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Special license
pl: Licencja specjalna

note: Translators: This string is used to join various other translated * strings into an inline list of reasons why an app has been marked as * ‘safe’, ‘potentially safe’ or ‘unsafe’. For example: * “App comes from a trusted source; Auditable code; No permissions” * If concatenating strings as a list usi
en: ;
pl: ,

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Privileged
pl: Systemowe

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Safe
pl: Bezpieczne

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Probably Safe
pl: Prawdopodobnie bezpieczne

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Potentially Unsafe
pl: Potencjalnie niebezpieczne

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Unsafe
pl: Niebezpieczne

en: Mobile Only
pl: Tylko dla telefonów

en: Only works on a small screen
pl: Działa tylko na małym ekranie

en: Desktop Only
pl: Tylko dla komputerów

en: Only works on a large screen
pl: Działa tylko na dużym ekranie

en: Screen Size Mismatch
pl: Niepasujący rozmiar ekranu

en: Doesn’t support your current screen size
pl: Nie obsługuje rozmiaru obecnego ekranu

en: Requires a touchscreen
pl: Wymaga ekranu dotykowego

en: Requires a keyboard
pl: Wymaga klawiatury

en: Requires a mouse
pl: Wymaga myszy

en: Gamepad Needed
pl: Kontroler jest wymagany

en: Requires a gamepad to play
pl: Do gry wymaga kontrolera

note: Translators: This is used in a context tile to indicate that * an app works on phones, tablets *and* desktops. It should be * short and in title case.
en: Adaptive
pl: Adaptacyjny

en: Works on phones, tablets and desktops
pl: Działa na telefonach, tabletach i komputerach

en: Probably requires a keyboard or mouse
pl: Prawdopodobnie wymaga klawiatury lub myszy

en: Works on desktops and laptops
pl: Działa na komputerach stacjonarnych i laptopach

note: Translators: This indicates that the content rating for an * app says it can be used by all ages of people, as it contains * no objectionable content.
en: Contains no age-inappropriate content
pl: Nie zawiera treści nieodpowiednich dla dzieci

en: No age rating information available
pl: Brak informacji o klasyfikacji wiekowej

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Visit Website
pl: Witryna

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed. * The ellipsis indicates that further steps are required
en: Install…
pl: Zainstaluj…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows to cancel a queued install of the app
en: Cancel
pl: Anuluj

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Install
pl: Zainstaluj

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel
en: Download
pl: Pobierz

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel * that allows the app to be easily updated live
en: Update
pl: Zaktualizuj

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily removed
en: Uninstall…
pl: Odinstaluj…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being erased
en: Uninstalling
pl: Odinstalowywanie

en: Critical update
pl: Krytyczna aktualizacja

note: TRANSLATORS: during the update the device * will restart into a special update-only mode
en: Device cannot be used during update.
pl: Nie można używać urządzenia podczas aktualizacji.

note: TRANSLATORS: this refers to where the app came from
en: Source: %s
pl: Źródło: %s

note: Translators: A message to indicate that an app has been renamed. The placeholder is the old human-readable name.
en: Renamed from %s
pl: Zmieniono nazwę z „%s”

note: Replace user-provided non-localized string with a localized text
en: Stopped Receiving Updates
pl: Przestało otrzymywać aktualizacje

en: Critical Update
pl: Krytyczna aktualizacja

[ctx: Single app]
en: Installed
pl: Zainstalowane

note: Translators: The placeholder is an app name
en: Help Translate %s
pl: Pomóż tłumaczyć program %s

note: Translators: The placeholder is an app name
en: %s is designed, developed, and translated by an international community of contributors.
    
    This means that while it’s not yet available in your language, you can get involved and help translate it yourself.
pl: Program %s jest projektowany, tworzony i tłumaczony przez międzynarodową społeczność.
    
    Oznacza to, że chociaż nie jest on jeszcze dostępny w używanym języku, można dołączyć do społeczności i pomóc go tłumaczyć.

en: Translations
pl: Tłumaczenia

en: _Translation Website
pl: Witryna tłu_maczeń

note: TRANSLATORS: This is a description for entering user/password
en: Login required remote %s (realm %s)
pl: Repozytorium %s wymaga zalogowania (obszar %s)

en: Login Required
pl: Wymagane jest zalogowanie

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
pl: _Anuluj

en: _Login
pl: _Zaloguj się

note: Translators: Placeholder text for a login entry. Translators: It's an origin scope, 'User' or 'System' installation
en: User
pl: Użytkownika

note: Translators: Placeholder text for a login entry.
en: Password
pl: Hasło

note: TRANSLATORS: this is where all apps that don't * fit in other groups are put
en: Other
pl: Inne

[ctx: Category]
note: TRANSLATORS: this is a subcategory matching all the * different apps in the parent category, e.g. "Games"
en: All
pl: Wszystkie

note: TRANSLATORS: this is a subcategory of featured apps
en: Featured
pl: Polecane

note: Heading for featured apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been featured ('picked') by the distribution.
en: Editor’s Choice
pl: Nasz wybór

note: Heading for recently updated apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been recently released upstream.
en: New & Updated
pl: Nowe i zaktualizowane

note: Heading for web apps on a category page
en: Picks from the Web
pl: Polecane programy WWW

note: Heading for the rest of the apps on a category page
en: Other Software
pl: Inne oprogramowanie

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that an app * has been successfully installed TRANSLATORS: this is the summary of a notification that a component
en: %s Installed
pl: Zainstalowano „%s”

note: TRANSLATORS: an app has been installed, but * needs a reboot to complete the installation
en: A restart is required for the changes to take effect
pl: Wymagane jest ponowne uruchomienie, aby zastosować zmiany

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that an app * has been successfully installed
en: The app is ready to be used
pl: Program jest gotowy do użytku

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: System Updates Installed
pl: Zainstalowano aktualizacje systemu

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: Recently installed updates are available to review
pl: Można przejrzeć ostatnio zainstalowane aktualizacje

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart
pl: Uruchom ponownie

en: Launch
pl: Uruchom

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Software?
pl: Zainstalować oprogramowanie?

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Third-Party Software?
pl: Zainstalować oprogramowanie dostarczane przez stronę trzecią?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Software Repository?
pl: Włączyć repozytorium oprogramowania?

note: TRANSLATORS: window title ask for confirmation TRANSLATORS: "Enable Third-Party Software Repository?" is * the confirmation dialog title
en: Enable Third-Party Software Repository?
pl: Włączyć repozytorium oprogramowania dostarczane przez stronę trzecią?

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is not <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">free and open source software</a>, and is provided by “%s”.
pl: Program %s nie jest <a href="https://pl.wikipedia.org/wiki/Wolne_i_Otwarte_Oprogramowanie">wolnym i otwartym oprogramowaniem</a>, a jest dostarczany przez źródło „%s”.

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is provided by “%s”.
pl: Program %s jest dostarczany przez źródło „%s”.

en: This software repository must be enabled to continue installation.
pl: To repozytorium oprogramowania musi zostać włączone, aby kontynuować instalację.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use %s in some countries.
pl: Zainstalowanie lub używanie programu %s może być nielegalne w niektórych krajach.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use this codec in some countries.
pl: Zainstalowanie lub używanie tego kodeku może być nielegalne w niektórych krajach.

note: TRANSLATORS: this is button text to not ask about non-free content again
en: Don’t _Warn Again
pl: _Bez ostrzegania ponownie

note: TRANSLATORS: button text
en: Enable and _Install
pl: _Włącz i zainstaluj

note: TRANSLATORS: these are show_detailed_error messages from the * package manager no mortal is supposed to understand, * but google might know what they mean
en: Detailed errors from the package manager follow:
pl: Informacje o błędach z menedżera pakietów:

en: Details
pl: Informacje

note: TRANSLATORS: button text
en: _Close
pl: Za_mknij

note: Translators: an accept button label, in a Cancel/Accept dialog
en: _Accept
pl: Z_aakceptuj

note: TRANSLATORS: we've just live-updated some apps
en: An update has been installed | Updates have been installed
pl[0]: Zainstalowano aktualizację
pl[1]: Zainstalowano aktualizacje
pl[2]: Zainstalowano aktualizacje

note: TRANSLATORS: we've just uninstalled some apps
en: An app has been uninstalled | Apps have been uninstalled
pl[0]: Odinstalowano program
pl[1]: Odinstalowano programy
pl[2]: Odinstalowano programy

note: TRANSLATORS: the new apps will not be run until we restart
en: A restart is required for it to take effect | A restart is required for them to take effect
pl[0]: Wymagane jest ponowne uruchomienie, aby zastosować zmiany
pl[1]: Wymagane jest ponowne uruchomienie, aby zastosować zmiany
pl[2]: Wymagane jest ponowne uruchomienie, aby zastosować zmiany

note: TRANSLATORS: button text
en: Not Now
pl: Nie teraz

note: TRANSLATORS: something happened less than 5 minutes ago
en: Just now
pl: Przed chwilą

en: %d minute ago | %d minutes ago
pl[0]: %d minuta temu
pl[1]: %d minuty temu
pl[2]: %d minut temu

en: %d hour ago | %d hours ago
pl[0]: %d godzina temu
pl[1]: %d godziny temu
pl[2]: %d godzin temu

en: %d day ago | %d days ago
pl[0]: %d dzień temu
pl[1]: %d dni temu
pl[2]: %d dni temu

en: %d week ago | %d weeks ago
pl[0]: %d tydzień temu
pl[1]: %d tygodnie temu
pl[2]: %d tygodni temu

en: %d month ago | %d months ago
pl[0]: %d miesiąc temu
pl[1]: %d miesiące temu
pl[2]: %d miesięcy temu

en: %d year ago | %d years ago
pl[0]: %d rok temu
pl[1]: %d lata temu
pl[2]: %d lat temu

[ctx: format-size]
note: Translators: This is to construct a disk size string consisting of the value and its unit, while * the unit is drawn with a smaller font. If you need to flip the order, then you can use "%2$s %1$s". * Make sure you'll preserve the no break space between the values. * Example result: "13.0 MB"
en: %s %s
pl: %s %s

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: All
pl: Wszystkie

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Featured
pl: Polecane

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: 3D Graphics
pl: Grafika 3D

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Photography
pl: Fotografia

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Scanning
pl: Skanowanie

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Vector Graphics
pl: Grafika wektorowa

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Viewers
pl: Przeglądarki

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Audio Creation & Editing
pl: Tworzenie i edycja dźwięku

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Music Players
pl: Odtwarzacze muzyki

[ctx: Menu of Productivity]
en: All
pl: Wszystkie

[ctx: Menu of Productivity]
en: Featured
pl: Polecane

[ctx: Menu of Productivity]
en: Calendar
pl: Kalendarze

[ctx: Menu of Productivity]
en: Database
pl: Bazy danych

[ctx: Menu of Productivity]
en: Finance
pl: Finanse

[ctx: Menu of Productivity]
en: Word Processor
pl: Procesory tekstu

[ctx: Menu of Utilities]
en: Text Editors
pl: Edytory tekstu

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Web Browsers
pl: Przeglądarki WWW

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: All
pl: Wszystkie

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Featured
pl: Polecane

[ctx: Menu of Games]
en: Action
pl: Gry akcji

[ctx: Menu of Games]
en: Adventure
pl: Gry przygodowe

[ctx: Menu of Games]
en: Arcade
pl: Gry platformowe

[ctx: Menu of Games]
en: Blocks
pl: Gry w klocki

[ctx: Menu of Games]
en: Board
pl: Gry planszowe

[ctx: Menu of Games]
en: Card
pl: Gry karciane

[ctx: Menu of Games]
en: Emulators
pl: Emulatory

[ctx: Menu of Games]
en: Kids
pl: Gry dla dzieci

[ctx: Menu of Games]
en: Logic
pl: Gry logiczne

[ctx: Menu of Games]
en: Role Playing
pl: Gry fabularne

[ctx: Menu of Games]
en: Sports
pl: Gry sportowe

[ctx: Menu of Games]
en: Strategy
pl: Gry strategiczne

[ctx: Menu of Communication & News]
en: All
pl: Wszystkie

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Featured
pl: Polecane

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Chat
pl: Komunikatory

[ctx: Menu of Education & Science]
en: All
pl: Wszystkie

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Featured
pl: Polecane

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Artificial Intelligence
pl: Sztuczna inteligencja

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Astronomy
pl: Astronomia

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Chemistry
pl: Chemia

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Languages
pl: Języki

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Math
pl: Matematyka

[ctx: Menu of Communication & News]
en: News
pl: Aktualności

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Robotics
pl: Robotyka

[ctx: Menu of Art]
en: Art
pl: Sztuka

[ctx: Menu of Reference]
en: Biography
pl: Biografie

[ctx: Menu of Reference]
en: Comics
pl: Komiksy

[ctx: Menu of Reference]
en: Fiction
pl: Beletrystyka

[ctx: Menu of Reference]
en: Health
pl: Zdrowotne

[ctx: Menu of Reference]
en: History
pl: Historyczne

[ctx: Menu of Reference]
en: Lifestyle
pl: Luksusowe

[ctx: Menu of Reference]
en: Politics
pl: Polityczne

[ctx: Menu of Reference]
en: Sports
pl: Sportowe

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: All
pl: Wszystkie

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Featured
pl: Polecane

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Debuggers
pl: Debugery

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: IDEs
pl: Środowiska programistyczne

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Codecs
pl: Kodeki

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Hardware Drivers
pl: Sterowniki sprzętowe

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Fonts
pl: Czcionki

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Input Sources
pl: Źródła wprowadzania

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Language Packs
pl: Pakiety językowe

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Localization
pl: Tłumaczenia

note: Translators: this is a menu category
en: Create
pl: Twórz

note: Translators: this is a menu category
en: Work
pl: Pracuj

note: Translators: this is a menu category
en: Play
pl: Graj

note: Translators: this is a menu category
en: Socialize
pl: Komunikuj się

note: Translators: this is a menu category
en: Learn
pl: Ucz się

note: Translators: this is a menu category
en: Develop
pl: Programuj

note: Translators: this is a menu category
en: Codecs
pl: Kodeki

note: Translators: this is a menu category
en: Hardware Drivers
pl: Sterowniki sprzętowe

note: Translators: this is a menu category
en: Fonts
pl: Czcionki

note: Translators: this is a menu category
en: Input Sources
pl: Źródła wprowadzania

note: Translators: this is a menu category
en: Language Packs
pl: Pakiety językowe

note: Translators: this is a menu category
en: Localization
pl: Tłumaczenia

note: TRANSLATORS: this is a what we use in notifications if the app's name is unknown
en: An app
pl: Program

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional MIME types.
en: %s is requesting additional file format support.
pl: Program %s wymaga dodatkowej obsługi formatu pliku.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional MIME Types Required
pl: Wymagany jest dodatkowy typ MIME

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional fonts.
en: %s is requesting additional fonts.
pl: Program %s wymaga dodatkowych czcionek.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Fonts Required
pl: Wymagane są dodatkowe czcionki

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional codecs.
en: %s is requesting additional multimedia codecs.
pl: Program %s wymaga dodatkowych kodeków multimedialnych.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Multimedia Codecs Required
pl: Wymagane są dodatkowe kodeki multimedialne

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional printer drivers.
en: %s is requesting additional printer drivers.
pl: Program %s wymaga dodatkowych sterowników drukarki.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Printer Drivers Required
pl: Wymagane są dodatkowe sterowniki drukarki

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app wants to install additional packages.
en: %s is requesting additional packages.
pl: Program %s wymaga dodatkowych pakietów.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Packages Required
pl: Wymagane są dodatkowe pakiety

note: TRANSLATORS: this is a button that launches gnome-software
en: Find in Software
pl: Znajdź w menedżerze oprogramowania

en: _Show More
pl: _Więcej

en: _Show Less
pl: _Mniej

en: Removing…
pl: Usuwanie…

en: Requires restart to finish install
pl: Dokończenie instalacji wymaga ponownego uruchomienia

en: Requires restart to finish remove
pl: Dokończenie usunięcia wymaga ponownego uruchomienia

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be installed soon
en: Pending installation…
pl: Oczekująca instalacja…

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be updated soon
en: Pending update…
pl: Oczekująca aktualizacja…

note: Translators: This string is shown when downloading an app before install.
en: Downloading…
pl: Pobieranie…

note: Translators: This string is shown when preparing to download and install an app.
en: Preparing…
pl: Przygotowywanie…

note: Translators: This string is shown when uninstalling an app.
en: Uninstalling…
pl: Odinstalowywanie…

note: Translators: the "%s" is replaced with an app name
en: %s is not installed, but it still has data present.
pl: Program %s nie jest zainstalowany, ale nadal ma przechowywane dane.

en: _Restart
pl: _Uruchom ponownie

en: _Enable…
pl: _Włącz…

note: TRANSLATORS: this is a button that allows the apps to * be installed. * The ellipsis indicates that further steps are required, * e.g. enabling software repositories or the like
en: _Install…
pl: _Zainstaluj…

note: Translators: %s is the user-visible app name
en: %s will appear in US English
pl: Program %s będzie w języku angielskim

en: This app will appear in US English
pl: Ten program będzie w języku angielskim

en: This software will appear in US English
pl: To oprogramowanie będzie w języku angielskim

en: Help _Translate
pl: _Pomóż tłumaczyć

note: Translators: the '%s' is replaced with a developer name or a project group
en: Other Apps by %s
pl: Inne programy od: %s

note: Translators: the first %s is replaced with the developer name, the second %s is replaced with the app id
en: Developer %s has proven the ownership of %s
pl: Autor %s dowiódł, że jest właścicielem programu %s

note: Translators: the %s is replaced with the app id
en: Developer has proven the ownership of %s
pl: Autor dowiódł, że jest właścicielem programu %s

note: TRANSLATORS: we need a remote server to process
en: You need internet access to write a review
pl: Wymagany jest dostęp do Internetu, aby napisać recenzję

en: This app is no longer receiving updates, including security fixes
pl: Ten program nie otrzymuje już aktualizacji, w tym poprawek bezpieczeństwa

en: This app is already provided by your distribution and should not be replaced.
pl: Ten program jest już dostarczany przez dystrybucję i nie powinien być zastępowany.

en: This app doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
pl: Ten program nie dostarcza żadnych odnośników do strony, repozytorium kodu ani systemu śledzenia błędów.

en: This software is no longer receiving updates, including security fixes
pl: To oprogramowanie nie otrzymuje już aktualizacji, w tym poprawek bezpieczeństwa

en: This software is already provided by your distribution and should not be replaced.
pl: To oprogramowanie jest już dostarczane przez dystrybucję i nie powinno być zastępowane.

en: This software doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
pl: To oprogramowanie nie dostarcza żadnych odnośników do strony, repozytorium kodu ani systemu śledzenia błędów.

en: Software failed to retrieve information for “%s” and is unable to show the details for this app.
pl: Menedżer oprogramowanie nie mógł pobrać informacji o programie „%s” i nie może wyświetlić informacji o nim.

en: Failed to submit review for “%s”: %s
pl: Wysłanie recenzji programu „%s” się nie powiodło: %s

en: Details page
pl: Strona informacji

en: Loading App Details
pl: Wczytywanie informacji o programie

en: Verified
pl: Zweryfikowany

note: TRANSLATORS: A label for a button to execute the selected app.
en: _Open
pl: _Otwórz

en: _Update
pl: Z_aktualizuj

note: TRANSLATORS: button text in the header when an app can be erased
en: Uninstall
pl: Odinstaluj

en: Add-ons
pl: Dodatki

en: This app can only be used when there is an active internet connection.
pl: Ten program może być używany tylko, kiedy dostępne jest aktywne połączenie internetowe.

en: Software Repository Included
pl: Dołączono repozytorium oprogramowania

en: This app includes a software repository which provides updates, as well as access to other software.
pl: Ten program zawiera repozytorium oprogramowania, dostarczające aktualizacje i dostęp do innego oprogramowania.

en: No Software Repository Included
pl: Nie dołączono repozytorium oprogramowania

en: This app does not include a software repository. It will not be updated with new versions.
pl: Ten program nie zawiera repozytorium oprogramowania. Nie będzie on aktualizowany do nowszych wersji.

note: Translators: a repository file used for installing software has been discovered.
en: Software Repository Identified
pl: Rozpoznano repozytorium oprogramowania

en: Adding this software repository will give you access to additional software and upgrades.
pl: Dodanie tego repozytorium oprogramowania umożliwi dostęp do dodatkowego oprogramowania i aktualizacji.

en: Only use software repositories that you trust.
pl: Należy używać tylko zaufanych repozytoriów oprogramowania.

en: Clear app data
pl: Czyści dane programu

en: D_elete Data
pl: _Usuń dane

en: No Metadata
pl: Brak metadanych

en: Project _Website
pl: _Witryna projektu

en: _Donate
pl: W_spomóż

en: Contribute _Translations
pl: Pomóż tłu_maczyć

en: _Report an Issue
pl: _Zgłoś problem

en: _Help
pl: Pomo_c

[ctx: verb]
note: Translators: This is a verb, used on a button to ‘contact the developer’
en: _Contact
pl: _Kontakt

note: Translators: Button opening a dialog where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write R_eview
pl: _Napisz recenzję

note: Translators: Button opening a dialog showing all reviews for an app.
en: All Reviews
pl: Wszystkie recenzje

en: Unable to Show App Details
pl: Nie można wyświetlić informacji o programie

en: Failed to prepare reboot
pl: Przygotowanie ponownego uruchomienia się nie powiodło

en: Unknown error
pl: Nieznany błąd

en: The key was not found
pl: Nie odnaleziono klucza

en: The key is not enrolled
pl: Klucz nie jest zapisany

en: MOK Enrollment Required
pl: Wymagane jest zapisanie klucza MOK

en: _Next
pl: _Dalej

en: This device has Secure Boot enabled. To allow new drivers to be enabled, a new machine owner key (MOK) must be enrolled. The process requires a password to be entered later in the process. Please note down the following password associated with the key:
pl: To urządzenie ma włączony mechanizm Secure Boot. Aby umożliwić włączenie nowych sterowników, nowy klucz właściciela komputera (MOK) musi zostać zapisany. Proces ten wymaga podania hasła na późniejszym etapie. Proszę zapisać sobie poniższe hasło powiązane z kluczem:

en: I have made a note of the MOK _password
pl: Mam zapisane _hasło MOK

en: _Restart & Enroll…
pl: _Uruchom ponownie i zapisz…

en: Setup Instructions: Please Read Carefully
pl: Instrukcje konfiguracji: proszę uważnie przeczytać

en: After restart, a device setup screen will be shown. To enable new drivers, proceed through the setup steps:
pl: Po ponownym uruchomieniu zostanie wyświetlony ekran konfiguracji urządzenia. Aby włączyć nowe sterowniki, należy wykonać poniższe kroki:

en: • Select “Enroll MOK”
    • Select “Yes” to enroll keys
    • Enter the MOK password when prompted
    • Then select “Reboot”
pl: • Wybierz „Enroll MOK” („Zapisz MOK”)
    • Wybierz „Yes” („Tak”), aby zapisać klucze
    • Podaj hasło MOK
    • Następnie wybierz „Reboot” („Uruchom ponownie”)

en: Security Implications
pl: Konsekwencje dla bezpieczeństwa

en: After successful key enrollment, be aware that any future updates to the module or any other module will be implicitly trusted. All future updates will happen transparently with no interaction and or authorization.
pl: Po pomyślnym zapisaniu klucza należy pamiętać, że wszelkie przyszłe aktualizacje tego lub innego modułu będą uznawane za bezwarunkowo zaufane. Wszelkie przyszłe aktualizacje będą odbywać się bez udziału ani upoważnienia użytkownika.

en: Further guidance can be found on the <a href="https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/mok-enrollment/">docs page</a>.
pl: <a href="https://docs.fedoraproject.org/pl/quick-docs/mok-enrollment/">Dokumentacja</a> zawiera więcej informacji.

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading extra metadata files…
pl: Pobieranie dodatkowych plików metadanych…

note: TRANSLATORS: separator for a list of items
en:  and
pl:  i

note: TRANSLATORS: App window title for fonts installation. %s will be replaced by name of the script we're searching for.
en: Available fonts for the %s script | Available fonts for the %s scripts
pl[0]: Dostępne czcionki dla pisma „%s”
pl[1]: Dostępne czcionki dla pism: %s
pl[2]: Dostępne czcionki dla pism: %s

note: TRANSLATORS: App window title for codec installation. %s will be replaced by actual codec name(s)
en: Available software for %s | Available software for %s
pl[0]: Dostępne oprogramowanie dla „%s”
pl[1]: Dostępne oprogramowanie dla: %s
pl[2]: Dostępne oprogramowanie dla: %s

en: Requested software not found
pl: Nie odnaleziono wymaganego oprogramowania

en: Failed to find requested software
pl: Odnalezienie wymaganego oprogramowania się nie powiodło

note: TRANSLATORS: This string is used for codecs that weren't found
en: %s not found
pl: Nie odnaleziono „%s”

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: on the website
pl: na stronie WWW

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available that provide the file %s.
pl: Brak programów dostarczających plik %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get missing apps might be found %s.
pl: Informacje o „%s”, a także o możliwościach uzyskania brakujących programów można znaleźć %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available for %s support.
pl: Brak programów do obsługi „%s”.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: %s is not available.
pl: Program %s jest niedostępny.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get an app that can support this format might be found %s.
pl: Informacje o „%s”, a także o możliwościach uzyskania programu obsługującego ten format można znaleźć %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No fonts are available for the %s script support.
pl: Brak czcionek do obsługi pisma „%s”.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional fonts might be found %s.
pl: Informacje o „%s”, a także o możliwościach uzyskania dodatkowych czcionek można znaleźć %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No addon codecs are available for the %s format.
pl: Brak dodatkowych kodeków dla formatu „%s”.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format might be found %s.
pl: Informacje o „%s”, a także o możliwościach uzyskania kodeku odtwarzającego ten format można znaleźć %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No Plasma resources are available for %s support.
pl: Brak zasobów Plasmy do obsługi „%s”.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional Plasma resources might be found %s.
pl: Informacje o „%s”, a także o możliwościach uzyskania dodatkowych zasobów Plasmy można znaleźć %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No printer drivers are available for %s.
pl: Brak sterowników drukarki dla „%s”.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a driver that supports this printer might be found %s.
pl: Informacje o „%s”, a także o możliwościach uzyskania sterownika obsługującego tę drukarkę można znaleźć %s.

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: the documentation
pl: dokumentacji

note: TRANSLATORS: no codecs were found. The first %s will be replaced by actual codec name(s), the second %s is the app name, which requested the codecs, the third %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information. | Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information.
pl[0]: Nie można odnaleźć kodeku %s wymaganego przez program %s. Więcej informacji można znaleźć w %s.
pl[1]: Nie można odnaleźć kodeków %s wymaganych przez program %s. Więcej informacji można znaleźć w %s.
pl[2]: Nie można odnaleźć kodeków %s wymaganych przez program %s. Więcej informacji można znaleźć w %s.

note: TRANSLATORS: no codecs were found. First %s will be replaced by actual codec name(s), second %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information. | Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information.
pl[0]: Nie można odnaleźć kodeku %s. Więcej informacji można znaleźć w %s.
pl[1]: Nie można odnaleźć kodeków %s. Więcej informacji można znaleźć w %s.
pl[2]: Nie można odnaleźć kodeków %s. Więcej informacji można znaleźć w %s.

en: Failed to find any search results: %s
pl: Wyszukanie się nie powiodło: %s

en: %s file format
pl: Format plików %s

en: Install _All
pl: Zainstaluj _wszystko

en: Unable to Find Requested Software
pl: Nie można odnaleźć wymaganego oprogramowania

en: Codecs page
pl: Strona kodeków

en: No Results Found
pl: Brak wyników

en: Unable To Perform Search
pl: Nie można wyszukać

en: Previous
pl: Wstecz

en: Next
pl: Dalej

en: Featured Apps List
pl: Lista polecanych programów

en: Desktop Support
pl: Obsługa komputerów

en: Supports being used on a large screen
pl: Obsługuje używanie na dużym ekranie

en: Desktop Support Unknown
pl: Nieznana obsługa komputerów

en: Not enough information to know if large screens are supported
pl: Za mało informacji, aby stwierdzić, czy duże ekrany są obsługiwane

en: Requires a large screen
pl: Wymaga dużego ekranu

en: Desktop Not Supported
pl: Komputery nie są obsługiwane

en: Cannot be used on a large screen
pl: Nie może być używane na dużym ekranie

en: Mobile Support
pl: Obsługa telefonów

en: Supports being used on a small screen
pl: Obsługuje używanie na małym ekranie

en: Mobile Support Unknown
pl: Nieznana obsługa telefonów

en: Not enough information to know if small screens are supported
pl: Za mało informacji, aby stwierdzić, czy małe ekrany są obsługiwane

en: Requires a small screen
pl: Wymaga małego ekranu

en: Mobile Not Supported
pl: Telefony nie są obsługiwane

en: Cannot be used on a small screen
pl: Nie może być używane na małym ekranie

en: Keyboard Support
pl: Obsługa klawiatury

en: Keyboard Support Unknown
pl: Obsługa klawiatury jest nieznana

en: Not enough information to know if keyboards are supported
pl: Za mało informacji, aby stwierdzić, czy klawiatury są obsługiwane

en: Keyboard Required
pl: Wymagana jest klawiatura

en: Supports keyboards
pl: Obsługuje klawiatury

en: Keyboard Not Supported
pl: Klawiatury nie są obsługiwane

en: Cannot be used with a keyboard
pl: Nie może być używane za pomocą klawiatury

en: Mouse Support
pl: Obsługa myszy

en: Requires a mouse or pointing device
pl: Wymaga myszy lub urządzenia wskazującego

en: Mouse Support Unknown
pl: Obsługa myszy jest nieznana

en: Not enough information to know if mice or pointing devices are supported
pl: Za mało informacji, aby stwierdzić, czy myszy lub urządzenia wskazujące są obsługiwane

en: Mouse Required
pl: Wymagana jest mysz

en: Supports mice and pointing devices
pl: Obsługuje myszy i urządzenia wskazujące

en: Mouse Not Supported
pl: Myszy nie są obsługiwane

en: Cannot be used with a mouse or pointing device
pl: Nie można używać za pomocą myszy lub urządzenia wskazującego

en: Touchscreen Support
pl: Obsługa ekranów dotykowych

en: Touchscreen Support Unknown
pl: Obsługa ekranów dotykowych jest nieznana

en: Not enough information to know if touchscreens are supported
pl: Za mało informacji, aby stwierdzić, czy ekrany dotykowe są obsługiwane

en: Touchscreen Required
pl: Wymagany jest ekran dotykowy

en: Supports touchscreens
pl: Obsługuje ekrany dotykowe

en: Touchscreen Not Supported
pl: Ekrany dotykowe nie są obsługiwane

en: Cannot be used with a touchscreen
pl: Nie można używać za pomocą ekranu dotykowego

en: Gamepad Required
pl: Wymagany jest kontroler

en: Requires a gamepad
pl: Wymaga kontrolera

en: Gamepad Support
pl: Obsługa kontrolera

en: Supports gamepads
pl: Obsługuje kontrolery

note: Translators: It’s unknown whether this app is supported on * the current hardware. The placeholder is the app name.
en: %s probably works on this device
pl: Program %s prawdopodobnie działa na tym urządzeniu

note: Translators: The app will work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s works on this device
pl: Program %s działa na tym urządzeniu

note: Translators: The app will possbily work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s possibly works on this device
pl: Program %s być może działa na tym urządzeniu

note: Translators: The app may not work fully on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work properly on this device
pl: Program %s nie będzie poprawnie działał na tym urządzeniu

note: Translators: The app will not work properly on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work on this device
pl: Program %s nie będzie działał na tym urządzeniu

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the hardware support/requirements of an app
en: Hardware Support
pl: Obsługa sprzętu

en: Navigation
pl: Nawigacja

en: Navigate to Explore Page
pl: Przejście do strony odkrywania

en: Navigate to Installed Page
pl: Przejście do strony zainstalowanych

en: Navigate to Updates Page
pl: Przejście do strony aktualizacji

en: Open Search Bar
pl: Otwarcie paska wyszukiwania

en: Windows
pl: Okna

en: Open Preferences
pl: Otwarcie preferencji

en: Open Software Repositories
pl: Otwarcie repozytoriów oprogramowania

en: Help
pl: Pomoc

en: Open Keyboard Shortcuts
pl: Otwarcie skrótów klawiszowych

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: This is in the context of a list of apps which are installed on the system.
en: Installed
pl: Zainstalowane

en: Installed page
pl: Strona zainstalowanych

en: In Progress
pl: W trakcie

note: origin_ui on a remote is the repo dialogue section name, * not the remote title
en: Apps
pl: Programy

en: Web Apps
pl: Programy WWW

en: System Apps
pl: Programy systemowe

en: Community Built
pl: Tworzone przez społeczność

en: _Get Involved
pl: _Dołącz do społeczności

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
pl: Ten program jest publicznie tworzony przez międzynarodową społeczność i wydany na warunkach <a href="%s">licencji %s</a>.
    
    Można dołączyć do społeczności i pomóc jeszcze bardziej go ulepszyć.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
pl: Ten program jest publicznie tworzony przez międzynarodową społeczność i wydany na warunkach licencji %s.
    
    Można dołączyć do społeczności i pomóc jeszcze bardziej go ulepszyć.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
pl: To oprogramowanie jest publicznie tworzone przez międzynarodową społeczność i wydane na warunkach <a href="%s">licencji %s</a>.
    
    Można dołączyć do społeczności i pomóc jeszcze bardziej je ulepszyć.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
pl: To oprogramowanie jest publicznie tworzone przez międzynarodową społeczność i wydane na warunkach licencji %s.
    
    Można dołączyć do społeczności i pomóc jeszcze bardziej je ulepszyć.

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under.
en: Unknown License
pl: Nieznana licencja

en: _Learn More
pl: _Więcej informacji

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
pl: Ten program nie podaje, na warunkach jakiej licencji jest tworzony i może być własnościowy. Może być niebezpieczny na trudne do wykrycia sposoby i może zmienić się niespodziewanie.
    
    Nie wiadomo, czy można pomóc go ulepszać.

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
pl: To oprogramowanie nie podaje, na warunkach jakiej licencji jest tworzone i może być własnościowe. Może być niebezpieczne na trudne do wykrycia sposoby i może zmienić się niespodziewanie.
    
    Nie wiadomo, czy można pomóc je ulepszać.

note: Translators: This is used for "License    Proprietary"
en: Proprietary
pl: Własnościowe

en: This app is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this app.
pl: Ten program nie jest tworzony publicznie, więc tylko jego autorzy wiedzą, jak działa. Może być niebezpieczny na trudne do wykrycia sposoby i może zmienić się niespodziewanie.
    
    Nie można pomóc go ulepszać.

en: This software is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this software.
pl: To oprogramowanie nie jest tworzone publicznie, więc tylko jego autorzy wiedzą, jak działa. Może być niebezpieczne na trudne do wykrycia sposoby i może zmienić się niespodziewanie.
    
    Nie można pomóc je ulepszać.

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Special License
pl: Licencja specjalna

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
pl: Ten program jest tworzony na warunkach specjalnej licencji <a href="%s">%s</a>.
    
    Nie wiadomo, czy można pomóc go ulepszać.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
pl: Ten program jest tworzony na warunkach specjalnej licencji „%s”.
    
    Nie wiadomo, czy można pomóc go ulepszać.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
pl: To oprogramowanie jest tworzone na warunkach specjalnej licencji <a href="%s">%s</a>.
    
    Nie wiadomo, czy można pomóc je ulepszać.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
pl: To oprogramowanie jest tworzone na warunkach specjalnej licencji „%s”.
    
    Nie wiadomo, czy można pomóc je ulepszać.

note: TRANSLATORS: initial start
en: Refreshing Data
pl: Odświeżanie danych

en: Loading page
pl: Wczytywanie strony

en: Starting Up
pl: Uruchamianie

en: Unknown source
pl: Nieznane źródło

note: TRANSLATORS: This is the header for package additions during * a system update
en: Additions
pl: Dodawane

note: TRANSLATORS: This is the header for package removals during * a system update
en: Removals
pl: Usuwane

[ctx: Packages to be updated during a system upgrade]
note: TRANSLATORS: This is the header for package updates during * a system update
en: Updates
pl: Aktualizowane

note: TRANSLATORS: This is the header for package downgrades during * a system update
en: Downgrades
pl: Instalowanie poprzedniej wersji

note: Translators: This is a clickable link on the third party repositories message dialog. It's part of a constructed sentence: "Provides access to additional software from [selected external sources]. Some proprietary software is included."
en: selected external sources
pl: wybranych źródeł zewnętrznych

note: Translators: This is the third party repositories message dialog. The %s is replaced with "selected external sources" link. Repositories Preferences is an item from Software's main menu.
en: Provides access to additional software from %s. Some proprietary software is included.
    
    You can enable those repositories later in Software Repositories preferences.
pl: Zapewnia dostęp do dodatkowego oprogramowania z %s. Część oprogramowania jest własnościowa.
    
    Można później włączyć te repozytoria w preferencjach repozytoriów oprogramowania.

note: TRANSLATORS: Heading asking whether to turn third party software repositories on of off.
en: Enable Third Party Software Repositories?
pl: Włączyć repozytoria oprogramowania dostarczane przez stronę trzecią?

note: TRANSLATORS: button to keep the third party software repositories off
en: _Ignore
pl: _Zignoruj

note: TRANSLATORS: button to turn on third party software repositories TRANSLATORS: button to accept the agreement
en: _Enable
pl: _Włącz

en: Available for your operating system
pl: Dostępne dla używanego systemu operacyjnego

note: Translators: the '%s' is replaced with the distribution name, constructing for example: "Available for Fedora Linux"
en: Available for %s
pl: Dostępne dla systemu %s

note: Translators: This is the title of the main page of the UI.
en: Explore
pl: Odkrywaj

en: Overview page
pl: Strona przeglądu

note: Translators: This is a heading for a section with all available apps.
en: Available Apps
pl: Dostępne programy

note: Translators: This is a heading for a list of categories.
en: Other Categories
pl: Inne kategorie

en: No App Data Found
pl: Nie odnaleziono danych programu

[ctx: Distribution name]
en: Unknown
pl: Nieznana

en: User declined installation
pl: Użytkownik odmówił instalacji

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and * '%s' is an app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Prepare %s
pl: Przygotuj program %s

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * repository name, e.g. 'GNOME Nightly'
en: Are you sure you want to remove the %s repository?
pl: Na pewno usunąć repozytorium „%s”?

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is a repository name.
en: All apps from %s will be uninstalled, and you will have to re-install the repository to use them again.
pl: Wszystkie programy z „%s” zostaną odinstalowane. Należy ponownie zainstalować repozytorium, aby móc używać ich ponownie.

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is the * name of an addon or an input method * name of a runtime * name of a font * name of a codec * name of a firmware TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Uninstall %s?
pl: Odinstalować „%s”?

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name * of an addon or an input method. Translators: the '%s' is replaced with the app name
en: It will not be possible to use %s after removal.
pl: Po usunięciu nie będzie można używać „%s”.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name * of a runtime.
en: It will not be possible to use any apps which depend on %s after removal.
pl: Po usunięciu nie będzie można używać programów wymagających środowiska %s.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name of a font.
en: It will not be possible to use %s after removal, and any documents which use it will appear in a different font.
pl: Po usunięciu nie będzie można używać czcionki %s, a używające jej dokumenty będą wyświetlane za pomocą innej czcionki.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name of a codec.
en: It will not be possible to use %s after removal. This may mean some media files will no longer be playable.
pl: Po usunięciu nie będzie można używać kodeku %s. Może to oznaczać, że nie będzie można odtwarzać części plików multimedialnych.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name of a firmware
en: Hardware which depends on %s may no longer function correctly after removal.
pl: Sprzęt wymagający oprogramowania sprzętowego %s może nie działać poprawnie po jego usunięciu.

en: App Settings & Data
pl: Ustawienia i dane programu

note: Translators: this is part of section about deleting app's data, where the 'keep' means 'keep the data'
en: _Keep
pl: _Zachowaj

en: Allows restoring app settings and content
pl: Umożliwia przywrócenie ustawień i treści programu

note: Translators: this is part of section about deleting app's data
en: _Delete
pl: _Usuń

en: Permanently deletes data to save disk space
pl: Trwale usuwa dane, aby oszczędzić miejsce na dysku

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is * the name of an app.
en: It will not be possible to use %s after removal. App data and settings will be kept on disk, to allow restoring the app in the future.
pl: Po usunięciu nie będzie można używać programu %s. Jego dane i ustawienia zostaną zachowane na dysku, aby umożliwić jego przywrócenie w przyszłości.

note: TRANSLATORS: this is button text to remove the app
en: _Uninstall
pl: _Odinstaluj

en: Preferences
pl: Preferencje

en: Software Updates
pl: Aktualizacje oprogramowania

en: More Information
pl: Więcej informacji

en: Checking for and downloading updates uses data and power. Automatic update features are therefore paused when on metered network connections and when power saver is on.
pl: Wyszukiwanie i pobieranie aktualizacji używa dane i prąd. Z tego powodu funkcje automatycznego aktualizowania są wstrzymane podczas korzystania z taryfowych połączeń sieciowych i trybu oszczędzania energii.

en: _Automatic
pl: _Automatyczne

en: Automatically check for and download updates
pl: Automatyczne wyszukiwanie i pobieranie aktualizacji

en: _Manual
pl: _Ręczne

en: Checking for and downloading updates must be done manually
pl: Wyszukiwanie i pobieranie aktualizacji musi być wykonywane ręcznie

en: Automatic Update _Notifications
pl: _Powiadomienia o automatycznej aktualizacji

en: Notify when updates have been automatically installed
pl: Powiadamianie po automatycznej instalacji aktualizacji

en: Content Filters
pl: Filtry treści

en: Only Show _Free Software
pl: Tylko _wolne oprogramowanie

en: Hide proprietary software when browsing and searching
pl: Ukrywanie własnościowego oprogramowania podczas przeglądania i wyszukiwania

en: Only Show _Verified Developers
pl: Tylko _zweryfikowani autorzy programów

en: Show only apps from developers whose identity has been verified
pl: Wyświetlanie tylko programów od autorów, których tożsamość została zweryfikowana

note: TRANSLATORS: This is a text displayed during a distro upgrade. %s will be replaced by the name and version of distro, e.g. 'Fedora 23'.
en: Installed software is incompatible with %s, and will be automatically removed during upgrade.
pl: Zainstalowane oprogramowanie jest niezgodna z systemem %s i zostanie automatycznie usunięte podczas aktualizacji systemu.

en: Incompatible Software
pl: Niezgodne oprogramowanie

en: _Upgrade
pl: _Zaktualizuj

note: TRANSLATORS: The '%s' is replaced with a repository name, like "Fedora Modular - x86_64"
en: Software that has been installed from “%s” will cease to receive updates.
pl: Oprogramowanie zainstalowane z repozytorium „%s” nie będzie już aktualizowane.

note: ask for confirmation
en: Disable Repository?
pl: Wyłączyć repozytorium?

en: Remove Repository?
pl: Usunąć repozytorium?

note: TRANSLATORS: this is button text to disable a repo
en: _Disable
pl: _Wyłącz

note: TRANSLATORS: this is button text to remove a repo TRANSLATORS: button text when * removing a review
en: _Remove
pl: _Usuń

en: Enable New Repositories
pl: Włączanie nowych repozytoriów

en: Turn on new repositories when they are added
pl: Włączanie nowych repozytoriów po dodaniu

note: TRANSLATORS: this is the clickable * link on the third party repositories info bar
en: more information
pl: Więcej informacji

note: TRANSLATORS: this is the third party repositories info bar. The '%s' is replaced with a link consisting a text "more information", which constructs a sentence: "Additional repositories from selected third parties - more information."
en: Additional repositories from selected third parties — %s.
pl: Dodatkowe repozytoria od wybranych stron trzecich. %s.

en: Fedora Third Party Repositories
pl: Repozytoria Fedory dostarczane przez stronę trzecią

note: TRANSLATORS: this is the fallback text we use if we can't figure out the name of the operating system
en: the operating system
pl: operacyjny

note: TRANSLATORS: This is the description text displayed in the Software Repositories dialog. %s gets replaced by the name of the actual distro, e.g. Fedora.
en: These repositories supplement the default software provided by %s.
pl: Te repozytoria uzupełniają domyślne oprogramowanie dostarczane przez system %s.

en: Software Repositories
pl: Repozytoria oprogramowania

en: No Repositories
pl: Brak repozytoriów

note: TRANSLATORS: This string states how many apps have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of apps.
en: %u app installed | %u apps installed
pl[0]: Zainstalowano %u program
pl[1]: Zainstalowano %u programy
pl[2]: Zainstalowano %u programów

note: TRANSLATORS: This string states how many add-ons have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of add-ons.
en: %u add-on installed | %u add-ons installed
pl[0]: Zainstalowano %u dodatek
pl[1]: Zainstalowano %u dodatki
pl[2]: Zainstalowano %u dodatków

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of apps, and the translated * string will be substituted in
en: %u app | %u apps
pl[0]: %u program
pl[1]: %u programy
pl[2]: %u programów

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of add-ons, and the translated * string will be substituted
en: %u add-on | %u add-ons
pl[0]: %u dodatek
pl[1]: %u dodatki
pl[2]: %u dodatków

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The first placeholder is the translated string “%u app” or * “%u apps”. The second placeh
en: %s and %s installed | %s and %s installed
pl[0]: Zainstalowano %s i %s
pl[1]: Zainstalowano %s i %s
pl[2]: Zainstalowano %s i %s

en: Checking installed software…
pl: Sprawdzanie zainstalowanego oprogramowania…

en: Remove
pl: Usuwa

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really bad app
en: Hate it
pl: Zły

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		Not a great app
en: Don’t like it
pl: Słaby

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A fairly-good app
en: It’s OK
pl: W porządku

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A good app
en: Like it
pl: Dobry

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really awesome app
en: Love it
pl: Wspaniały

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		No star has been clicked yet
en: Select a Star to Leave a Rating
pl: Proszę wybrać gwiazdkę, aby ocenić program

note: TRANSLATORS: the review can't just be copied and pasted
en: Please take more time writing the review
pl: Proszę poświęcić więcej czasu na napisanie recenzji

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: Please choose a star rating
pl: Proszę wybrać ocenę

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too short
pl: Podsumowanie jest za krótkie

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too long
pl: Podsumowanie jest za długie

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too short
pl: Opis jest za krótki

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too long
pl: Opis jest za długi

note: Translators: Title of the dialog box where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write a Review
pl: Pisanie recenzji

note: Translators: A button to publish the user's opinion about the app.
en: _Send
pl: _Wyślij

en: Please provide a rating, summary and review text. Reviews should not be used to report problems: instead, contact the developer or your support provider.
pl: Proszę podać ocenę, podsumowanie i tekst recenzji. Recenzje nie powinny być używane do zgłaszania problemów: zamiast tego należy skontaktować się z autorem programu lub dostawcą wsparcia.

en: Review Summary
pl: Podsumowanie recenzji

[ctx: app review]
note: Translators: This is where the users enter their opinions about the apps.
en: Write a short review
pl: Proszę napisać krótką recenzję

en: Find what data is sent in our <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">privacy policy</a>. The full name attached to your account will be shown publicly.
pl: <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">Zasady ochrony prywatności</a> zawierają informacje o tym, jakie dane są przesyłane. Imię i nazwisko powiązane z kontem będą wyświetlane publicznie.

en: %u review total | %u reviews total
pl[0]: %u recenzja
pl[1]: %u recenzje
pl[2]: %u recenzji

en: out of 5 stars
pl: na 5 gwiazdek

[ctx: Reviewer name]
note: TRANSLATORS: this is when a user doesn't specify a name
en: Unknown
pl: Nieznany

note: TRANSLATORS: we explain what the action is going to do
en: You can report reviews for abusive, rude, or discriminatory behavior.
pl: Można zgłosić recenzję za znieważające, nieprzyzwoite lub dyskryminujące zachowanie.

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Once reported, a review will be hidden until it has been checked by an administrator.
pl: Recenzja zostanie ukryta po jej zgłoszeniu aż do jej sprawdzenia przez administratora.

note: TRANSLATORS: window title when reporting a user-submitted review * for moderation
en: Report Review?
pl: Zgłosić recenzję?

note: TRANSLATORS: button text when * * sending a review for moderation
en: _Report
pl: _Zgłoś

note: TRANSLATORS: window title when the user attempts to remove their * review
en: Remove Review?
pl: Usunąć recenzję?

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Removing a review cannot be undone.
pl: Usunięcia recenzji nie da się cofnąć.

en: Like Review
pl: Oznacza recenzję jako lubianą

en: Dislike Review
pl: Oznacza recenzję jako nielubianą

en: Report…
pl: Zgłasza…

en: Remove…
pl: Usuwa…

en: App isn’t sandboxed but the distribution has checked that it is not malicious
pl: Program nie jest izolowany, ale dystrybucja sprawdziła, że nie jest on szkodliwy

en: Check that you trust the vendor, as the app isn’t sandboxed
pl: Proszę sprawdzić, czy dostawca jest zaufany, jako że program nie jest izolowany

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Permissions
pl: Brak uprawnień

en: App is fully sandboxed
pl: Program jest w pełni izolowany

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Network Access
pl: Dostęp do sieci

en: Can access the internet
pl: Ma dostęp do sieci

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Network Access
pl: Brak dostępu do sieci

en: Cannot access the internet
pl: Nie ma dostępu do sieci

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses System Services
pl: Używa usług systemowych

en: Can request data from system services
pl: Może żądać danych z usług systemowych

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses Session Services
pl: Używa usług sesji

en: Can request data from session services
pl: Może żądać danych z usług sesji

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Device Access
pl: Dostęp do urządzeń użytkownika

en: Can access devices such as webcams or gaming controllers
pl: Może mieć dostęp do urządzeń, na przykład kamerki lub kontrolera

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No User Device Access
pl: Brak dostępu do urządzeń użytkownika

en: Cannot access devices such as webcams or gaming controllers
pl: Nie ma dostępu do urządzeń, na przykład kamerki lub kontrolera

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Input Device Access
pl: Dostęp do urządzeń wejściowych

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Microphone Access
pl: Dostęp do mikrofonu

en: Can listen using microphones without asking permission
pl: Może nasłuchiwać za pomocą mikrofonów bez pytania o pozwolenie

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: System Device Access
pl: Dostęp do urządzeń systemowych

en: Can access system devices which require elevated permissions
pl: Ma dostęp do urządzeń systemowych, które wymagają zwiększonych uprawnień

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Screen Contents Access
pl: Dostęp do zawartości ekranu

en: Can access the contents of the screen or other windows
pl: Ma dostęp do zawartości ekranu lub innych okien

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Legacy Windowing System
pl: Przestarzały system okien

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Arbitrary Permissions
pl: Dowolne uprawnienia

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Settings
pl: Ustawienia użytkownika

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read/Write Access
pl: Dostęp do pełnego systemu plików do odczytu i zapisu

en: Can read and write all data on the file system
pl: Może odczytywać i zapisywać dowolne dane w systemie plików

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read/Write Access
pl: Dostęp do katalogu domowego do odczytu i zapisu

en: Can read and write all data in your home directory
pl: Może odczytywać i zapisywać dowolne dane w katalogu domowym

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read Access
pl: Dostęp do pełnego systemu plików do odczytu

en: Can read all data on the file system
pl: Może odczytywać dowolne dane w systemie plików

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read Access
pl: Dostęp do katalogu domowego do odczytu

en: Can read all data in your home directory
pl: Może odczytywać dowolne dane w katalogu domowym

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read/Write Access
pl: Dostęp do katalogu pobierania do odczytu i zapisu

en: Can read and write all data in your downloads directory
pl: Może odczytywać i zapisywać dowolne dane w katalogu pobierania

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read Access
pl: Dostęp do katalogu pobierania do odczytu

en: Can read all data in your downloads directory
pl: Może odczytywać dowolne dane w katalogu pobierania

en: Can read and write all data in the directory
pl: Może odczytywać i zapisywać dowolne dane w katalogu

en: Can read all data in the directory
pl: Może odczytywać dowolne dane w katalogu

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No File System Access
pl: Brak dostępu do systemu plików

en: Cannot access the file system at all
pl: W ogóle nie ma dostępu do systemu plików

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: App developer is verified
pl: Zweryfikowany autor programu

en: The developer of this app has been verified to be who they say they are
pl: Tożsamość autora tego programu została zweryfikowana

note: Translators: This indicates an app uses an outdated SDK. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Insecure Dependencies
pl: Niezabezpieczone zależności

en: Software or its dependencies are no longer supported and may be insecure
pl: Oprogramowanie lub jego zależności nie są już wspierane, a jego bezpieczeństwo może być niepewne

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
pl: Ten program nie podaje, na warunkach jakiej licencji jest tworzony i może być własnościowy

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
pl: To oprogramowanie nie podaje, na warunkach jakiej licencji jest tworzone i może być własnościowe

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Proprietary Code
pl: Kod własnościowy

en: The source code is not public, so it cannot be independently audited and might be unsafe
pl: Kod źródłowy nie jest publiczny, więc nie może być niezależnie badany i może być niebezpieczny

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”
pl: Ten program jest tworzony na warunkach specjalnej licencji „%s”

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”
pl: To oprogramowanie jest tworzone na warunkach specjalnej licencji „%s”

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Auditable Code
pl: Kod do wglądu

en: The source code is public and can be independently audited, which makes the app more likely to be safe
pl: Kod źródłowy jest publiczny i może być niezależnie badany, więc bezpieczeństwo programu jest pewniejsze

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * The placeholder is the app name.
en: %s is privileged
pl: Program %s jest systemowy

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is safe
pl: Program %s jest bezpieczny

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is probably safe
pl: Program %s jest prawdopodobnie bezpieczny

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is potentially unsafe
pl: Program %s jest potencjalnie niebezpieczny

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is unsafe
pl: Program %s jest niebezpieczny

[ctx: Unknown license]
note: Translators: This is used for "License    Unknown"
en: Unknown
pl: Nieznana

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the permissions of an app
en: Safety
pl: Bezpieczeństwo

en: License
pl: Licencja

note: Translators: This is a heading for a row showing the origin/source of an app (such as ‘flathub’).
en: Source
pl: Źródło

en: SDK
pl: Środowisko programistyczne

en: This app uses an outdated version of the software platform (SDK) and might contain bugs or security vulnerabilities which will not be fixed.
pl: Ten program używa przestarzałej wersji platformy oprogramowania (środowiska programistycznego) i może zawierać błędy lub problemy zabezpieczeń, które nie zostaną naprawione.

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the previous screenshot in the screenshot carousel.
en: Previous Screenshot
pl: Poprzedni zrzut ekranu

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the next screenshot in the screenshot carousel.
en: Next Screenshot
pl: Następny zrzut ekranu

note: Translators: Shortened form of “no screenshots available” when showing an app’s details.
en: No Screenshots
pl: Brak zrzutów ekranu

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot and * we get back 404
en: Screenshot not found
pl: Nie odnaleziono zrzutu ekranu

note: TRANSLATORS: possibly image file corrupt or not an image
en: Failed to load image
pl: Wczytanie obrazu się nie powiodło

note: TRANSLATORS: this is when we request a screenshot size that * the generator did not create or the parser did not add
en: Screenshot size not found
pl: Nie odnaleziono wymiarów zrzutu ekranu

note: TRANSLATORS: this is when we try create the cache directory * but we were out of space or permission was denied
en: Could not create cache
pl: Nie można utworzyć pamięci podręcznej

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot * that was not a valid URL
en: Screenshot not valid
pl: Nieprawidłowy zrzut ekranu

note: TRANSLATORS: this is when networking is not available
en: Screenshot not available
pl: Zrzut ekranu jest niedostępny

en: Screenshot
pl: Zrzut ekranu

note: TRANSLATORS: this is when there are too many search results * to show in in the search page
en: %u more match | %u more matches
pl[0]: %u więcej
pl[1]: %u więcej
pl[2]: %u więcej

en: Search page
pl: Strona wyszukiwania

en: Search for Apps
pl: Wyszukiwanie programów

en: No App Found
pl: Nie odnaleziono żadnego programu

note: TRANSLATORS: this is part of the in-app notification, * where the %s is the truncated hostname, e.g. * 'alt.fedoraproject.org' * where the %s is the origin id, e.g. 'fedora' * where the %s is a multi-word localised app name * e.g. 'Getting things GNOME!"
en: “%s”
pl: „%s”

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates
pl: Nie można pobrać aktualizacji

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download firmware updates
pl: Nie można pobrać aktualizacji oprogramowania sprzętowego

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download firmware updates from %s
pl: Nie można pobrać aktualizacji oprogramowania sprzętowego z %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download updates from %s
pl: Nie można pobrać aktualizacji z %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: internet access required
pl: Nie można zaktualizować: wymagany jest dostęp do Internetu

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: not enough disk space
pl: Nie można zaktualizować: za mało miejsca na dysku

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download updates from %s: not enough disk space
pl: Nie można pobrać aktualizacji z %s: za mało miejsca na dysku

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: authentication required
pl: Nie można zaktualizować: wymagane jest uwierzytelnienie

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: invalid authentication
pl: Nie można zaktualizować: nieprawidłowe uwierzytelnienie

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: permission required
pl: Nie można zaktualizować: wymagane jest uprawnienie

en: Unable to download updates: you do not have permission to install software
pl: Nie można pobrać aktualizacji: brak uprawnienia do instalacji oprogramowania

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to get list of updates
pl: Nie można pobrać listy aktualizacji

en: Unable to install: download failed
pl: Nie można zainstalować: pobranie się nie powiodło

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to install %s: failed download from %s
pl: Nie można zainstalować programu %s: pobranie z „%s” się nie powiodło

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: download failed
pl: Nie można zainstalować programu %s: pobranie się nie powiodło

en: Unable to install: missing runtime
pl: Nie można zainstalować: brak środowiska wykonawczego

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") * and the second %s is the name of the runtime, e.g. * "GNOME SDK [flatpak.gnome.org]"
en: Unable to install %s: runtime %s unavailable
pl: Nie można zainstalować programu %s: środowisko wykonawcze %s jest niedostępne

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s
pl: Nie można zainstalować programu %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: internet access required
pl: Nie można zainstalować: wymagany jest dostęp do Internetu

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: invalid app format
pl: Nie można zainstalować: nieprawidłowy format programu

en: Unable to install: not enough disk space
pl: Nie można zainstalować: za mało miejsca na dysku

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: not enough disk space
pl: Nie można zainstalować programu %s: za mało miejsca na dysku

en: Unable to install: authentication required
pl: Nie można zainstalować: wymagane jest uwierzytelnienie

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install %s: authentication required
pl: Nie można zainstalować programu %s: wymagane jest uwierzytelnienie

en: Unable to install: invalid authentication
pl: Nie można zainstalować: nieprawidłowe uwierzytelnienie

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: invalid authentication
pl: Nie można zainstalować programu %s: nieprawidłowe uwierzytelnienie

en: Unable to install: permission required
pl: Nie można zainstalować: wymagane jest uprawnienie

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: permission required
pl: Nie można zainstalować programu %s: wymagane jest uprawnienie

en: Unable to install: device must be plugged in
pl: Nie można zainstalować: urządzenie musi być podłączone

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to install %s: device must be plugged in
pl: Nie można zainstalować programu %s: urządzenie musi być podłączone

en: Unable to install: low battery
pl: Nie można zainstalować: niski poziom naładowania akumulatora

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to install %s: low battery
pl: Nie można zainstalować programu %s: niski poziom naładowania akumulatora

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to update %s from %s: download failed
pl: Nie można zaktualizować programu %s z „%s”: pobranie się nie powiodło

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: download failed
pl: Nie można zaktualizować programu %s: pobranie się nie powiodło

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to install updates from %s: download failed
pl: Nie można zainstalować aktualizacji z „%s”: pobranie się nie powiodło

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: download failed
pl: Nie można zaktualizować: pobranie się nie powiodło

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: not enough disk space
pl: Nie można zaktualizować programu %s: za mało miejsca na dysku

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: authentication required
pl: Nie można zaktualizować programu %s: wymagane jest uwierzytelnienie

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: invalid authentication
pl: Nie można zaktualizować programu %s: nieprawidłowe uwierzytelnienie

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: permission required
pl: Nie można zaktualizować programu %s: wymagane jest uprawnienie

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: device must be plugged in
pl: Nie można zaktualizować: urządzenie musi być podłączone

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to update %s: device must be plugged in
pl: Nie można zaktualizować programu %s: urządzenie musi być podłączone

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: low battery
pl: Nie można zaktualizować: niski poziom naładowania akumulatora

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to update %s: low battery
pl: Nie można zaktualizować programu %s: niski poziom naładowania akumulatora

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s
pl: Nie można zaktualizować programu %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update
pl: Nie można zaktualizować

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade
pl: Nie można zaktualizować systemu

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the distro name (e.g. "Fedora 25") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to upgrade to %s from %s
pl: Nie można zaktualizować do systemu %s z „%s”

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: download failed
pl: Nie można zaktualizować systemu: pobranie się nie powiodło

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to upgrade to %s: download failed
pl: Nie można zaktualizować do systemu %s: pobranie się nie powiodło

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: internet access required
pl: Nie można zaktualizować systemu: wymagany jest dostęp do Internetu

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: internet access required
pl: Nie można zaktualizować do systemu %s: wymagany jest dostęp do Internetu

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: not enough disk space
pl: Nie można zaktualizować systemu: za mało miejsca na dysku

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: not enough disk space
pl: Nie można zaktualizować do systemu %s: za mało miejsca na dysku

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: authentication required
pl: Nie można zaktualizować systemu: wymagane jest uwierzytelnienie

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: authentication required
pl: Nie można zaktualizować do systemu %s: wymagane jest uwierzytelnienie

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: invalid authentication
pl: Nie można zaktualizować systemu: nieprawidłowe uwierzytelnienie

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: invalid authentication
pl: Nie można zaktualizować do systemu %s: nieprawidłowe uwierzytelnienie

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: permission required
pl: Nie można zaktualizować systemu: wymagane jest uprawnienie

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: permission required
pl: Nie można zaktualizować do systemu %s: wymagane jest uprawnienie

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: device must be plugged in
pl: Nie można zaktualizować systemu: urządzenie musi być podłączone

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: device must be plugged in
pl: Nie można zaktualizować do systemu %s: urządzenie musi być podłączone

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: low battery
pl: Nie można zaktualizować systemu: niski poziom naładowania akumulatora

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: low battery
pl: Nie można zaktualizować do systemu %s: niski poziom naładowania akumulatora

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s
pl: Nie można zaktualizować do systemu %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication required
pl: Nie można odinstalować: wymagane jest uwierzytelnienie

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: authentication required
pl: Nie można odinstalować programu %s: wymagane jest uwierzytelnienie

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: invalid authentication
pl: Nie można odinstalować: nieprawidłowe uwierzytelnienie

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: invalid authentication
pl: Nie można odinstalować programu %s: nieprawidłowe uwierzytelnienie

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: permission required
pl: Nie można odinstalować: wymagane jest uprawnienie

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: permission required
pl: Nie można odinstalować programu %s: wymagane jest uprawnienie

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: device must be plugged in
pl: Nie można odinstalować: urządzenie musi być podłączone

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: device must be plugged in
pl: Nie można odinstalować programu %s: urządzenie musi być podłączone

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: low battery
pl: Nie można odinstalować: niski poziom naładowania akumulatora

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: low battery
pl: Nie można odinstalować programu %s: niski poziom naładowania akumulatora

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s
pl: Nie można odinstalować programu %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the '%s' is replaced with the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to launch %s
pl: Nie można uruchomić programu %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification TRANSLATORS: we failed to get a proper error code
en: Sorry, something went wrong
pl: Coś się nie powiodło

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") * and the second %s is the name of the runtime, e.g. * "GNOME SDK [flatpak.gnome.org]"
en: Unable to launch %s: %s is not installed
pl: Nie można uruchomić programu %s: środowisko %s nie jest zainstalowane

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Not enough disk space for operation
pl: Za mało miejsca na dysku do działania

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: file type not supported
pl: Nie można zainstalować: typ pliku jest nieobsługiwany

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: authentication failed
pl: Nie można zainstalować: uwierzytelnienie się nie powiodło

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install
pl: Nie można zainstalować

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to contact %s
pl: Nie można skontaktować się z „%s”

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the 'Software' means this app, aka 'GNOME Software'.
en: Restart Software to use new plugins
pl: Menedżer oprogramowania musi zostać ponownie uruchomiony, aby móc używać nowych wtyczek

note: TRANSLATORS: need to be connected to the AC power
en: Device needs to be plugged in
pl: Urządzenie musi być podłączone

note: TRANSLATORS: not enough juice to do this safely
en: Battery level is too low
pl: Poziom naładowania akumulatora jest za niski

note: TRANSLATORS: this is the menu item that opens the about window
en: About Software
pl: O programie

en: _Software Repositories
pl: _Repozytoria oprogramowania

en: _Keyboard Shortcuts
pl: _Skróty klawiszowe

en: _Preferences
pl: _Preferencje

en: Search
pl: Wyszukuje

en: Main Menu
pl: Menu główne

en: Search apps
pl: Wyszukiwanie programów

note: Translators: A label for a button to show all available software.
en: _Explore
pl: _Odkrywaj

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: A label for a button to show only software which is already installed.
en: _Installed
pl: Zai_nstalowane

[ctx: Header bar button for list of apps to be updated]
note: Translators: A label for a button to show only updates which are available to install.
en: _Updates
pl: _Aktualizacje

en: Go back
pl: Wstecz

note: Translators: This is shown in a bubble to represent a 0 byte * storage size, so its context is “storage size: none”. The * bubble is small, so the string should be as short as * possible.
en: None
pl: nic

en: App Data
pl: Dane programu

en: Data needed for the app to run
pl: Dane wymagane do działania programu

en: User Data
pl: Dane użytkownika

en: Data created by you in the app
pl: Dane utworzone przez użytkownika w programie

en: Cache Data
pl: Dane pamięci podręcznej

en: Temporary cached data
pl: Dane tymczasowe w pamięci podręcznej

en: The app itself
pl: Sam program

en: Required Dependencies
pl: Wymagane zależności

en: Shared system components required by this app
pl: Współdzielone składniki systemu wymagane przez ten program

[ctx: Download size]
en: Unknown
pl: Nieznany

note: TRANSLATORS: "<a href='#'>" and "</a>" should not be touched.
en: Cached data can be cleared from the <a href='#'>_app settings</a>
pl: Dane w pamięci podręcznej można usunąć w <a href='#'>_ustawieniach programu</a>

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the storage or download size needed for an app
en: Storage
pl: Miejsce na dysku

en: %s (Installed)
pl: %s (zainstalowane)

en: %s (Installing)
pl: %s (instalowanie)

en: %s (Downloading)
pl: %s (pobieranie)

en: %s (Removing)
pl: %s (usuwanie)

en: _Details
pl: _Informacje

en: _Examine
pl: _Sprawdź

note: TRANSLATORS: this is the subtitle of the installed updates dialog window. %s will be replaced by the date when the updates were installed. The date format is defined by the locale's preferred date representation ("%x" in strftime.)
en: Installed on %s
pl: Zainstalowano w dniu %s

note: TRANSLATORS: this is the title of the installed updates dialog window
en: Installed Updates
pl: Zainstalowane aktualizacje

en: No Updates Installed
pl: Nie zainstalowano żadnych aktualizacji

en: Updates Are Out of Date
pl: Aktualizacje są nieaktualne

en: Please check for available updates
pl: Proszę wyszukać dostępne aktualizacje.

en: Critical Updates Ready to Install
pl: Krytyczne aktualizacje są gotowe do instalacji

en: Install critical updates as soon as possible
pl: Należy instalować aktualizacje krytyczne tak szybko, jak to możliwe

en: Critical Updates Available to Download
pl: Krytyczne aktualizacje są dostępne do pobrania

en: Download critical updates as soon as possible
pl: Należy pobierać aktualizacje krytyczne tak szybko, jak to możliwe

en: Updates Ready to Install
pl: Aktualizacje są gotowe do instalacji

en: Software updates are ready and waiting
pl: Aktualizacje oprogramowania są gotowe

en: Updates Available to Download
pl: Aktualizacje są dostępne do pobrania

en: Software updates can be downloaded
pl: Można pobrać aktualizacje oprogramowania

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated and restart is required
en: %u App Updated — Restart Required | %u Apps Updated — Restart Required
pl[0]: Zaktualizowano %u program — wymagane jest ponowne uruchomienie
pl[1]: Zaktualizowano %u programy — wymagane jest ponowne uruchomienie
pl[2]: Zaktualizowano %u programów — wymagane jest ponowne uruchomienie

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated
en: %u App Updated | %u Apps Updated
pl[0]: Zaktualizowano %u program
pl[1]: Zaktualizowano %u programy
pl[2]: Zaktualizowano %u programów

note: TRANSLATORS: %1 is an app name, e.g. Firefox
en: %s has been updated.
pl: Program %s został zaktualizowany.

note: TRANSLATORS: the app needs restarting
en: Please restart the app.
pl: Proszę uruchomić go ponownie.

note: TRANSLATORS: %1 and %2 are both app names, e.g. Firefox
en: %s and %s have been updated.
pl: Programy %s i %s zostały zaktualizowane.

note: TRANSLATORS: at least one app needs restarting
en: %u app requires a restart. | %u apps require a restart.
pl[0]: %u program wymaga ponownego uruchomienia.
pl[1]: %u programy wymagają ponownego uruchomienia.
pl[2]: %u programów wymaga ponownego uruchomienia.

note: TRANSLATORS: %1, %2 and %3 are all app names, e.g. Firefox
en: Includes %s, %s and %s.
pl: W tym: %s, %s i %s.

note: TRANSLATORS: this is when the current operating system version goes end-of-life
en: System Has Reached End of Life
pl: System nie jest już wspierany

note: TRANSLATORS: this is the message dialog for the distro EOL notice
en: Upgrade to continue receiving updates
pl: Należy zaktualizować system, aby nadal otrzymywać aktualizacje

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade, the replacement would be the * distro name, e.g. 'Fedora'
en: A new version of %s is available to install
pl: Nowa wersja systemu %s jest gotowa do zainstalowania

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade
en: Software Upgrade Available
pl: Dostępna jest aktualizacja oprogramowania

note: TRANSLATORS: title when we offline updates have failed
en: Software Updates Failed
pl: Aktualizacje oprogramowania się nie powiodły

note: TRANSLATORS: message when we offline updates have failed
en: Prepared updates were not installed
pl: Przygotowane aktualizacje nie zostały zainstalowane

en: Show Details
pl: Wyświetl informacje

note: TRANSLATORS: Notification title when we've done a distro upgrade
en: System Upgrade Complete
pl: Ukończono aktualizację systemu

note: TRANSLATORS: This is the notification body when we've done a * distro upgrade. First %s is the distro name and the 2nd %s * is the version, e.g. "Welcome to Fedora 28!"
en: Welcome to %s %s!
pl: Witamy w systemie %s %s!

note: TRANSLATORS: title when we've done offline updates
en: Software Update Installed | Software Updates Installed
pl[0]: Zainstalowano aktualizację oprogramowania
pl[1]: Zainstalowano aktualizacje oprogramowania
pl[2]: Zainstalowano aktualizacje oprogramowania

note: TRANSLATORS: message when we've done offline updates
en: An important operating system update has been installed. | Important operating system updates have been installed.
pl[0]: Zainstalowano ważną aktualizację systemu operacyjnego.
pl[1]: Zainstalowano ważne aktualizacje systemu operacyjnego.
pl[2]: Zainstalowano ważne aktualizacje systemu operacyjnego.

[ctx: updates]
note: TRANSLATORS: Button to look at the updates that were installed. * Note that it has nothing to do with the app reviews, the * users can't express their opinions here. In some languages * "Review (evaluate) something" is a different translation than * "Review (browse) something."
en: Review
pl: Przejrzyj

note: TRANSLATORS: this is when the offline update failed
en: Failed To Update
pl: Aktualizacja się nie powiodła

note: TRANSLATORS: the user must have updated manually after * the updates were prepared
en: The system was already up to date.
pl: Komputer jest już aktualny.

note: TRANSLATORS: the user aborted the update manually
en: The update was cancelled.
pl: Anulowano aktualizację.

note: TRANSLATORS: the package manager needed to download * something with no network available
en: Internet access was required but wasn’t available. Please make sure that you have internet access and try again.
pl: Wymagany jest dostęp do Internetu, ale nie jest on dostępny. Proszę się upewnić, że można połączyć się z Internetem i spróbować ponownie.

note: TRANSLATORS: if the package is not signed correctly
en: There were security issues with the update. Please consult your software provider for more details.
pl: Aktualizacja zawiera błędy bezpieczeństwa. Proszę skontaktować się z dostawcą oprogramowania, aby dowiedzieć się więcej.

note: TRANSLATORS: we ran out of disk space
en: There wasn’t enough disk space. Please free up some space and try again.
pl: Za mało miejsca na dysku. Proszę zwolnić trochę miejsca i spróbować ponownie.

note: TRANSLATORS: We didn't handle the error type
en: We’re sorry: the update failed to install. Please wait for another update and try again. If the problem persists, contact your software provider.
pl: Zainstalowanie aktualizacji się nie powiodło. Proszę poczekać na następną aktualizację i spróbować ponownie. Jeśli problem nie zniknie, to proszę skontaktować się z dostawcą oprogramowania.

note: TRANSLATORS: This is the time when we last checked for updates
en: Last checked: %s
pl: Ostatnio wyszukano: %s

en: Stop
pl: Zatrzymuje

en: Check for Updates
pl: Wyszukuje aktualizacje

note: TRANSLATORS:  the first %s is the distro name, e.g. 'Fedora' * and the second %s is the distro version, e.g. '25'
en: %s %s has stopped receiving critical software updates
pl: System %s %s nie otrzymuje już krytycznych aktualizacji oprogramowania

note: TRANSLATORS: This message is meant to tell users that they need to upgrade * or else their distro will not get important updates.
en: Your operating system has stopped receiving critical software updates
pl: Używany system operacyjny nie otrzymuje już krytycznych aktualizacji oprogramowania

note: TRANSLATORS: this is to explain that downloading updates may cost money
en: Charges May Apply
pl: Możliwe opłaty

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Checking for updates while using mobile broadband could cause you to incur charges.
pl: Wyszukiwanie aktualizacji na połączeniu komórkowym może spowodować naniesienie opłat.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Check _Anyway
pl: Wyszukaj _mimo to

en: Software Upgrades Downloaded
pl: Pobrano aktualizacje oprogramowania

en: Upgrades are ready to be installed
pl: Aktualizacje są gotowe do zainstalowania

en: Check for updates
pl: Wyszukaj aktualizacje

[ctx: Apps to be updated]
en: Updates
pl: Aktualizacje

en: Updates page
pl: Strona aktualizacji

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: Loading Updates
pl: Wczytywanie aktualizacji

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: This could take a while
pl: Może to chwilę zająć

note: TRANSLATORS: This means all software (plural) installed on this system is up to date.
en: Up to Date
pl: Oprogramowanie jest aktualne

en: Use Mobile Data?
pl: Użyć połączenia komórkowego?

en: Checking for updates when using mobile broadband could cause you to incur charges
pl: Wyszukiwanie aktualizacji na połączeniu komórkowym może spowodować naniesienie opłat

en: _Check Anyway
pl: _Wyszukaj mimo to

en: No Connection
pl: Brak połączenia

en: Go online to check for updates
pl: Należy przejść do trybu online, aby wyszukać aktualizacje

en: _Network Settings
pl: Ustawienia _sieci

en: Error
pl: Błąd

en: Updates are automatically managed
pl: Aktualizacje są automatycznie zarządzane

en: Software Updates Paused
pl: Wstrzymano aktualizacje oprogramowania

en: Automatic software updates have been paused for the following reasons:
pl: Automatyczne aktualizacje oprogramowania zostały wstrzymane z tych powodów:

en: 
    • The current network connection is metered
pl: 
    • Obecne połączenie sieciowe jest taryfowe

en: 
    • The current network connection prohibits large downloads
pl: 
    • Obecne połączenie sieciowe zabrania pobierania dużych plików

en: 
    • Power saver mode is active
pl: 
    • Aktywny jest tryb oszczędzania energii

en: 
    • Game mode is active
pl: 
    • Aktywny jest tryb gier

en: Software updates paused
pl: Wstrzymano aktualizacje oprogramowania

en: Network connection is metered — software updates paused
pl: Połączenie sieciowe jest taryfowe — wstrzymano aktualizacje oprogramowania

en: Network connection prohibits large downloads — software updates paused
pl: Połączenie sieciowe zabrania pobierania dużych plików — wstrzymano aktualizacje oprogramowania

en: Power saver mode is active — software updates paused
pl: Tryb oszczędzania energii jest aktywny — wstrzymano aktualizacje oprogramowania

en: Game mode is active — software updates paused
pl: Tryb gier jest aktywny — wstrzymano aktualizacje oprogramowania

note: TRANSLATORS: This is the button for installing all * offline updates
en: _Restart & Update…
pl: _Uruchom ponownie i zaktualizuj…

note: TRANSLATORS: This is the button for upgrading all * online-updatable apps
en: U_pdate All
pl: Z_aktualizuj wszystko

en: Software Updates Downloaded
pl: Pobrano aktualizacje oprogramowania

en: Updates are ready to be installed
pl: Aktualizacje są gotowe do zainstalowania

note: TRANSLATORS: This is the header for system firmware that * requires a reboot to apply
en: Integrated Firmware
pl: Zintegrowane oprogramowanie sprzętowe

note: TRANSLATORS: This is the header for offline OS and offline * app updates that require a reboot to apply
en: Requires Restart
pl: Wymaga ponownego uruchomienia

note: TRANSLATORS: This is the header for online runtime and * app updates, typically flatpaks or snaps
en: App Updates
pl: Aktualizacje programów

note: TRANSLATORS: This is the header for device firmware that can * be installed online
en: Device Firmware
pl: Oprogramowanie sprzętowe urządzenia

en: _Download
pl: _Pobierz

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The first %s is the distro name * and the 2nd %s is the version, e.g. "Fedora 35 Available"
en: %s %s Available
pl: System %s %s jest dostępny

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The %s is the distro name, * e.g. "GNOME OS Available"
en: %s Available
pl: System %s jest dostępny

en: Learn about the new version
pl: Więcej informacji o nowej wersji

note: Translators: the first '%s' is replaced with the downloaded size, the second '%s' with the total download size, forming text like "135 MB of 2 GB downloaded"
en: %s of %s downloaded
pl: Pobrano %s z %s

note: Translators: the '%u' is replaced with the actual percentage being already downloaded, forming text like "13% downloaded"
en: %u%% downloaded
pl: Pobrano %u%%

en: A major upgrade, with new features and added polish.
pl: Duża aktualizacja, dodająca nowe funkcje i naprawiająca błędy.

en: _Restart & Upgrade…
pl: _Uruchom ponownie i zaktualizuj…

en: Remember to back up data and files before upgrading.
pl: Przed aktualizacją należy utworzyć kopię zapasową danych i plików.

en: Failed to delete file “%s”: %s
pl: Usunięcie pliku „%s” się nie powiodło: %s

en: Failed to delete directory “%s”: %s
pl: Usunięcie katalogu „%s” się nie powiodło: %s

en: Add, remove or update software on this computer
pl: Dodawanie, usuwanie i aktualizowanie oprogramowania na komputerze

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;
pl: Aktualizacje;Aktualizuj;Zaktualizuj;Uaktualnienia;Uaktualnij;Update;Upgrade;Źródła;Źródło;Repozytoria;Repozytorium,Preferencje;Opcje;Ustawienia;Instalacja;Zainstaluj;Odinstaluj;Deinstalacja;Deinstaluj;Program;Oprogramowanie;Software;Aplikacja;Aplikacje;App;Apps;Sklep;Store;

note: Translators: The "%s" is replaced with an app name, like "NVIDIA Linux Graphics Driver". This is the first part of a system notification.
en: %s Ready
pl: „%s” jest gotowe

note: Translators: The "%s" is replaced with an app name, like "NVIDIA Linux Graphics Driver". This is the second part of a system notification, which looks like: NVIDIA Linux Graphics Driver Ready The NVIDIA Linux Graphics Driver is ready to be enabled and staged for the next boot.
en: The %s is ready to be enabled and staged for the next boot.
pl: „%s” jest gotowe do włączenia, co nastąpi podczas następnego uruchomienia.

en: Enable
pl: Włącz

note: TRANSLATORS: this is a group of updates that are not * packages and are not shown in the main list
en: System Updates
pl: Aktualizacje systemu

note: TRANSLATORS: this is a longer description of the * "System Updates" string
en: General system updates, such as security or bug fixes, and performance improvements.
pl: Ogólne aktualizacje systemu, takie jak poprawki zabezpieczeń i błędów oraz ulepszenia wydajności.

note: Translators: The '%s' is replaced with the OS name, like "Endless OS"
en: %s update with new features and fixes.
pl: Aktualizacja systemu %s, dodająca nowe funkcje i naprawiająca błędy.

en: EOS update service could not fetch and apply the update.
pl: Usługa aktualizacji EOS nie może pobrać i zastosować aktualizacji.

en: Web App
pl: Program WWW

en: Web Apps Support
pl: Obsługa programów WWW

en: Run popular web applications in a browser
pl: Uruchamianie popularnych programów WWW w przeglądarce

note: TRANSLATORS: this is a title for Fedora distro upgrades
en: Upgrade for the latest features, performance and stability improvements.
pl: Aktualizacja zapewnia najnowsze funkcje oraz ulepszenia wydajności i stabilności.

en: Flatpak Support
pl: Obsługa pakietów Flatpak

en: Flatpak is a framework for desktop apps on Linux
pl: Flatpak to system dla programów w systemie Linux

note: Reference: https://docs.flatpak.org/en/latest/flatpak-command-reference.html#idm45858571325264
en: System folder %s
pl: Katalog systemu %s

en: Home subfolder %s
pl: Podkatalog domowy %s

en: Host system folders
pl: Katalogi systemu

en: Host system configuration from /etc
pl: Konfiguracja systemu z /etc

en: Desktop folder
pl: Katalog pulpitu

en: Desktop subfolder %s
pl: Podkatalog pulpitu %s

en: Documents folder
pl: Katalog dokumentów

en: Documents subfolder %s
pl: Podkatalog dokumentów %s

en: Music folder
pl: Katalog muzyki

en: Music subfolder %s
pl: Podkatalog muzyki %s

en: Pictures folder
pl: Katalog obrazów

en: Pictures subfolder %s
pl: Podkatalog obrazów %s

en: Public Share folder
pl: Katalog publicznie udostępnianych

en: Public Share subfolder %s
pl: Podkatalog publicznie udostępnianych %s

en: Videos folder
pl: Katalog wideo

en: Videos subfolder %s
pl: Podkatalog wideo %s

en: Templates folder
pl: Katalog szablonów

en: Templates subfolder %s
pl: Podkatalog szablonów %s

en: User cache folder
pl: Katalog pamięci podręcznej użytkownika

en: User cache subfolder %s
pl: Podkatalog pamięci podręcznej użytkownika %s

en: User configuration folder
pl: Katalog konfiguracji użytkownika

en: User configuration subfolder %s
pl: Podkatalog konfiguracji użytkownika %s

en: User data folder
pl: Katalog danych użytkownika

en: User data subfolder %s
pl: Podkatalog danych użytkownika %s

en: User runtime folder
pl: Katalog wykonawczy użytkownika

en: User runtime subfolder %s
pl: Podkatalog wykonawczy użytkownika %s

en: Filesystem access to %s
pl: Dostęp do systemu plików do %s

note: TRANSLATORS: status text when downloading new metadata
en: Getting flatpak metadata for %s…
pl: Pobieranie metadanych Flatpak dla %s…

en: Failed to refine addon ‘%s’: %s
pl: Dopracowanie dodatku „%s” się nie powiodło: %s

en: User Installation
pl: Instalacja użytkownika

en: System Installation
pl: Instalacja systemowa

en: App ID
pl: Identyfikator programu

en: Failed to add to install for addon ‘%s’: %s
pl: Dodanie do instalacji dla dodatku „%s” się nie powiodło: %s

en: Failed to add to uninstall for addon ‘%s’: %s
pl: Dodanie do odinstalowania dla dodatku „%s” się nie powiodło: %s

en: Remote “%s” doesn't allow install of “%s”, possibly due to its filter. Remove the filter and repeat the install. Detailed error: %s
pl: Repozytorium „%s” nie pozwala zainstalować „%s”, prawdopodobnie z powodu jego filtru. Proszę usunąć filtr i powtórzyć instalację. Informacje o błędzie: %s

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
pl: Poziom naładowania komputera jest za niski, aby wykonać aktualizację

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
pl: Poziom naładowania komputera jest za niski, aby wykonać aktualizację (%u%%, wymaga %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
pl: Nie można komunikować się z urządzeniem lub jest poza zasięgiem

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
pl: Poziom naładowania akumulatora urządzenia jest za niski

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
pl: Poziom naładowania akumulatora urządzenia jest za niski (%u%%, wymaga %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
pl: Urządzenie oczekuje na zastosowanie aktualizacji

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
pl: Urządzenie wymaga podłączenia do prądu

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
pl: Nie można używać urządzenia, kiedy pokrywa jest zamknięta

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
pl: Aktualizacja urządzenia %s

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
pl: Aktualizacja komputera %s

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
pl: Aktualizacja wbudowanego kontrolera %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
pl: Aktualizacja podsystemu ME urządzenia %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
pl: Aktualizacja firmowego podsystemu ME urządzenia %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
pl: Aktualizacja podsystemu ME użytkownika końcowego urządzenia %s

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
pl: Aktualizacja kontrolera %s

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
pl: Aktualizacja kontrolera Thunderbolt %s

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system bootup
en: %s CPU Microcode Update
pl: Aktualizacja mikrokodu procesora %s

note: TRANSLATORS: configuration refers to hardware state, * e.g. a security database or a default power value
en: %s Configuration Update
pl: Aktualizacja konfiguracji %s

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
pl: Aktualizacja akumulatora %s

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
pl: Aktualizacja aparatu %s

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
pl: Aktualizacja TPM %s

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
pl: Aktualizacja panelu dotykowego %s

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
pl: Aktualizacja myszy %s

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
pl: Aktualizacja klawiatury %s

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
pl: Aktualizacja kontrolera pamięci masowej %s

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
pl: Aktualizacja interfejsu sieciowego %s

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
pl: Aktualizacja ekranu %s

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
pl: Aktualizacja BMC %s

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
pl: Aktualizacja odbiornika USB %s

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
pl: Aktualizacja dysku %s

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
pl: Aktualizacja dysku półprzewodnikowego %s

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
pl: Aktualizacja dysku SSD %s

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
pl: Aktualizacja karty graficznej %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
pl: Aktualizacja stacji dokującej %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
pl: Aktualizacja replikatora portów USB %s

en: Firmware
pl: Oprogramowanie sprzętowe

en: Firmware update could not be applied:
pl: Nie można zastosować aktualizacji oprogramowania sprzętowego:

en: Firmware Upgrade Support
pl: Obsługa aktualizacji oprogramowania sprzętowego

en: Provides support for firmware upgrades
pl: Dostarcza obsługę aktualizacji oprogramowania sprzętowego

en: Install Unsigned Software?
pl: Zainstalować niepodpisane oprogramowanie?

en: Software that is to be installed is not signed. It will not be possible to verify the origin of updates to this software, or whether updates have been tampered with.
pl: Instalowane oprogramowanie nie jest podpisane. Sprawdzenie pochodzenia aktualizacji tego oprogramowania ani czy aktualizacje są nienaruszone będzie niemożliwe.

en: Download Unsigned Software?
pl: Pobrać niepodpisane oprogramowanie?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with.
pl: Dostępne są niepodpisane aktualizacje. Bez podpisu nie można sprawdzić pochodzenia aktualizacji ani czy jest ona nienaruszona.

en: Update Unsigned Software?
pl: Zaktualizować niepodpisane oprogramowanie?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with. Software updates will be disabled until unsigned updates are either removed or updated.
pl: Dostępne są niepodpisane aktualizacje. Bez podpisu nie można sprawdzić pochodzenia aktualizacji ani czy jest ona nienaruszona. Aktualizacje oprogramowania będą wyłączone do czasu usunięcia lub zaktualizowania niepodpisanych aktualizacji.

en: Failed to install updates:
pl: Zainstalowanie aktualizacji się nie powiodło:

en: Packages
pl: Pakiety

en: Failed to wait on transaction end before download:
pl: Oczekiwanie na koniec transakcji przed pobraniem się nie powiodło:

en: Failed to download updates:
pl: Pobranie aktualizacji się nie powiodło:

en: Failed to trigger update:
pl: Wywołanie aktualizacji się nie powiodło:

en: Operating System (OSTree)
pl: System operacyjny (OSTree)

note: TRANSLATORS: default snap store name
en: Snap Store
pl: Sklep Snap

en: Snap Support
pl: Obsługa pakietów Snap

en: A snap is a universal Linux package
pl: Snap to uniwersalny pakiet dla systemu Linux
