gnome-software main - en to fil translation catalogue (126 entries)

en: Install and update apps
fil: Mag-install at -update ng mga app

en: Software allows you to find and install new apps and system extensions and remove existing installed apps.
fil: Gamit ang Software, makakahanap at makakapag-install ka ng mga bagong app at system extension, at makakatanggal ng mga kasalukuyang naka-install na app.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
fil: Proyekto GNOME

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon Violence
fil: Karahasang Kartun

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding cartoon violence
fil: Walang impormasyon tungkol sa karahasang kartun

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Fantasy Violence
fil: Karahasang Gawa-gawa

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding fantasy violence
fil: Walang impormasyon tungkol sa karahasang gawa-gawa

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic Violence
fil: Karahasang Makatotohanan

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding realistic violence
fil: Walang impormasyon tungkol sa karahasang makatotohanan

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Violence Depicting Bloodshed
fil: Madugong Karahasan

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding bloodshed
fil: Walang impormasyon tungkol sa madugong karahasan

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Violence
fil: Karahasang Sekswal

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexual violence
fil: Walang impormasyon tungkol sa karahasang sekswal

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Alcohol
fil: Nakalalasing na Inumin

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to alcohol
fil: Walang impormasyon tungkol sa pagpapakita ng mga nakalalasing na inumin

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Narcotics
fil: Iligal na Droga

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to illicit drugs
fil: Walang impormasyon tungkol sa pagpapakita ng iligal na droga

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Tobacco
fil: Tabako

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to tobacco products
fil: Walang impormasyon tungkol sa pagpapakita ng mga produktong tabako

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Nudity
fil: Paghuhubad

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding nudity of any sort
fil: Walang impormasyon tungkol sa pagpapakita ng paghuhubad

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Themes
fil: Sekswal na Tema

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to or depictions of sexual nature
fil: Walang impormasyon tungkol sa pagpapakita ng mga sekswal na tema

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Profanity
fil: Pagmumura

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding profanity of any kind
fil: Walang impormasyon tungkol sa pagmumura

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Inappropriate Humor
fil: Bastos na Komedya

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding inappropriate humor
fil: Walang impormasyon tungkol sa bastos na komedya

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination
fil: Diskriminasyon

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding discriminatory language of any kind
fil: Walang impormasyon tungkol sa pananalitang diskriminatoryo

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding advertising of any kind
fil: Walang impormasyon tungkol sa mga advertisement

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling
fil: Pagsusugal

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding gambling of any kind
fil: Walang impormasyon tungkol sa pagsusugal

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Purchasing
fil: Pagbili

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding the ability to spend money
fil: Walang impormasyon tungkol sa kakayahang gumastos ng totoong pera

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Chat Between Users
fil: Pag-uusap sa Pagitan ng mga User

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to chat with other users
fil: Walang impormasyon tungkol sa mga paraan para makipag-usap sa iba pang user

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Audio Chat Between Users
fil: Pag-uusap sa Pagitan ng mga User Gamit ang Boses

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to talk with other users
fil: Walang impormasyon tungkol sa mga paraan para makipag-usap sa iba pang user gamit ang boses

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Contact Details
fil: Detalye Pangkontak

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prostitution
fil: Prostitusyon

[ctx: Age rating]
note: Translators: The app is considered suitable to be run by all ages of people. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: All
fil: Lahat

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: All
fil: Lahat

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Featured
fil: Fineature

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: 3D Graphics
fil: 3D na Grapiko

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Photography
fil: Potograpiya

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Scanning
fil: Pag-scan

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Vector Graphics
fil: Vector na Grapiko

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Viewers
fil: Pantingin

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Audio Creation & Editing
fil: Paggawa at Pag-edit ng Tunog

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Music Players
fil: Pampakanta

[ctx: Menu of Productivity]
en: All
fil: Lahat

[ctx: Menu of Productivity]
en: Featured
fil: Fineature

[ctx: Menu of Productivity]
en: Calendar
fil: Kalendaryo

[ctx: Menu of Productivity]
en: Finance
fil: Pera

[ctx: Menu of Utilities]
en: Text Editors
fil: Editor ng Teksto

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Web Browsers
fil: Web Browser

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: All
fil: Lahat

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Featured
fil: Fineature

[ctx: Menu of Games]
en: Action
fil: Aksyon

[ctx: Menu of Games]
en: Adventure
fil: Paglalakbay

[ctx: Menu of Games]
en: Blocks
fil: Bloke

[ctx: Menu of Games]
en: Card
fil: Kard

[ctx: Menu of Games]
en: Emulators
fil: Emulator

[ctx: Menu of Games]
en: Kids
fil: Pambata

[ctx: Menu of Games]
en: Logic
fil: Lohika

[ctx: Menu of Games]
en: Role Playing
fil: Pagsasadula

[ctx: Menu of Games]
en: Sports
fil: Palakasan

[ctx: Menu of Games]
en: Strategy
fil: Estratehiya

[ctx: Menu of Communication & News]
en: All
fil: Lahat

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Featured
fil: Fineature

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Chat
fil: Pag-uusap

[ctx: Menu of Education & Science]
en: All
fil: Lahat

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Featured
fil: Fineature

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Artificial Intelligence
fil: Artipisyal na Katalinuhan

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Astronomy
fil: Astronomiya

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Languages
fil: Wika

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Math
fil: Matematika

[ctx: Menu of Communication & News]
en: News
fil: Balita

[ctx: Menu of Art]
en: Art
fil: Sining

[ctx: Menu of Reference]
en: Biography
fil: Biograpiya

[ctx: Menu of Reference]
en: Comics
fil: Komiks

[ctx: Menu of Reference]
en: Fiction
fil: Kathang-isip

[ctx: Menu of Reference]
en: Health
fil: Kalusugan

[ctx: Menu of Reference]
en: History
fil: Kasaysayan

[ctx: Menu of Reference]
en: Lifestyle
fil: Buhay

[ctx: Menu of Reference]
en: Politics
fil: Politika

[ctx: Menu of Reference]
en: Sports
fil: Palakasan

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: All
fil: Lahat

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Featured
fil: Fineature

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Debuggers
fil: Debugger

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: IDEs
fil: IDE

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Codecs
fil: Codec

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Hardware Drivers
fil: Driver para sa Hardware

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Fonts
fil: Font

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Input Sources
fil: Source para sa Input

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Language Packs
fil: Pakete ng Wika

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Localization
fil: Lokalisasyon

note: Translators: this is a menu category
en: Create
fil: Gumawa

note: Translators: this is a menu category
en: Work
fil: Magtrabaho

note: Translators: this is a menu category
en: Play
fil: Maglaro

note: Translators: this is a menu category
en: Socialize
fil: Makihalubilo

note: Translators: this is a menu category
en: Learn
fil: Matuto

note: Translators: this is a menu category
en: Develop
fil: Mag-develop

note: Translators: this is a menu category
en: Codecs
fil: Codec

note: Translators: this is a menu category
en: Hardware Drivers
fil: Driver para sa Hardware

note: Translators: this is a menu category
en: Fonts
fil: Font

note: Translators: this is a menu category
en: Input Sources
fil: Source para sa Input

note: Translators: this is a menu category
en: Language Packs
fil: Pakete ng Wika

note: Translators: this is a menu category
en: Localization
fil: Lokalisasyon

note: TRANSLATORS: this is a what we use in notifications if the app's name is unknown
en: An app
fil: Isang app

note: TRANSLATORS: this is a button that launches gnome-software
en: Find in Software
fil: Hanapin sa Software

en: Help _Translate
fil: Tulungang I_salin

note: Translators: the '%s' is replaced with a developer name or a project group
en: Other Apps by %s
fil: Iba pang mga App ni(na)/ng %s

note: Translators: the first %s is replaced with the developer name, the second %s is replaced with the app id
en: Developer %s has proven the ownership of %s
fil: Napatunayan ni(na)/ng %s ang pagmamay-ari niya/nila/nito sa %s

note: Translators: the %s is replaced with the app id
en: Developer has proven the ownership of %s
fil: Napatunayan ng developer ang pagmamay-ari niya/nila/nito sa %s

note: TRANSLATORS: we need a remote server to process
en: You need internet access to write a review
fil: Kailangan mong kumonekta sa internet para mag-iwan ng review

[ctx: verb]
note: Translators: This is a verb, used on a button to ‘contact the developer’
en: _Contact
fil: _Kontakin

note: Translators: It’s unknown whether this app is supported on * the current hardware. The placeholder is the app name.
en: %s probably works on this device
fil: Gumagana siguro sa device na ito ang %s

note: Translators: The app will work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s works on this device
fil: Gumagana sa device na ito ang %s

note: Translators: The app will possbily work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s possibly works on this device
fil: Posibleng gumagana sa device na ito ang %s

note: Translators: The app may not work fully on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work properly on this device
fil: Hindi gagana nang maayos sa device na ito ang %s

note: Translators: The app will not work properly on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work on this device
fil: Hindi gagana sa device na ito ang %s

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the hardware support/requirements of an app
en: Hardware Support
fil: Suporta sa Hardware

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: This is in the context of a list of apps which are installed on the system.
en: Installed
fil: Naka-install

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really bad app
en: Hate it
fil: Ayaw ko nito

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A fairly-good app
en: It’s OK
fil: OK siya
