gnome-software master - en to ru translation catalogue (1147 entries)

en: Software
ru: Центр приложений

en: Install and update apps
ru: Установка и обновление приложений

en: Software allows you to find and install new apps and system extensions and remove existing installed apps.
ru: Центр приложений позволяет находить и устанавливать новые приложения и системные расширения, а также удалять уже установленные приложения.

en: Software showcases featured and popular apps with useful descriptions and multiple screenshots per app. Apps can be found either through browsing the list of categories or by searching. It also allows you to update your system using an offline update.
ru: Центр приложений предоставляет рекомендуемые и популярные приложения с описанием и несколькими снимками экрана к ним. Приложения можно находить, просматривая по категориям, либо с помощью функции поиска. Также центр приложений позволяет обновлять систему с помощью отложенных обновлений.

en: Overview panel
ru: Панель обзора

en: Details panel
ru: Панель подробностей

en: Installed panel
ru: Панель установленного

en: Updates panel
ru: Панель обновлений

en: The update details
ru: Подробности об обновлении

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
ru: Проект GNOME

en: Test akmods key in Shim UEFI
ru: Проверка ключа akmods в Shim UEFI

en: Authentication is required to test akmods key in Shim UEFI
ru: Для проверки ключа akmods в Shim UEFI требуется аутентификация

en: Enroll akmods key to Shim UEFI
ru: Регистрация ключа akmods в Shim UEFI

en: Authentication is required to enroll akmods key to Shim UEFI
ru: Для регистрации ключа akmods в Shim UEFI требуется аутентификация

en: Test DKMS key in Shim UEFI
ru: Проверка ключа DKMS в Shim UEFI

en: Authentication is required to test DKMS key in Shim UEFI
ru: Для проверки ключа DKMS в Shim UEFI требуется аутентификация

en: Enroll DKMS key to Shim UEFI
ru: Регистрация ключа DKMS в Shim UEFI

en: Authentication is required to enroll DKMS key to Shim UEFI
ru: Для регистрации ключа DKMS в Shim UEFI требуется аутентификация

en: Install an appstream file into a system location
ru: Установить appstream-файл в систему

en: Installing an appstream file into a system location
ru: Установка appstream-файла в систему

en: A list of compatible projects
ru: Список совместимых проектов

en: This is a list of compatible projects we should show such as GNOME, KDE and XFCE.
ru: Это список совместимых проектов, которые мы должны показывать как GNOME, KDE и XFCE.

en: Whether to manage updates and upgrades in GNOME Software
ru: Управлять обновлениями в центре приложений GNOME

en: If disabled, GNOME Software will hide the updates panel, not perform any automatic updates actions or prompt for upgrades.
ru: Если отключено, то центр приложений GNOME будет скрывать панель обновлений, не будет выполнять автоматические обновления или предлагать их.

en: Automatically download and install updates
ru: Автоматически загружать и устанавливать обновления

en: If enabled, GNOME Software automatically downloads software updates in the background, also installing ones that do not require a reboot.
ru: Если включено, то центр приложений GNOME будет автоматически загружать обновления в фоновом режиме, а также устанавливать те, которые не требуют перезагрузки.

en: Notify the user about software updated in the background
ru: Уведомлять пользователя о ПО, обновлённом в фоновом режиме

en: If enabled, GNOME Software notifies the user about updates that happened whilst the user was idle.
ru: Если включено, центр приложений GNOME уведомляет пользователя об обновлениях, которые произошли, пока пользователь отсутствовал.

en: Whether to automatically refresh when on a metered connection
ru: Автоматически загружать обновления при тарифном подключении

en: If enabled, GNOME Software automatically refreshes in the background even when using a metered connection (eventually downloading some metadata, checking for updates, etc., which may incur in costs for the user).
ru: Если включено, то центр приложений GNOME будет выполнять обновления в фоновом режиме даже при использовании тарифного подключения (впоследствии загрузки некоторых метаданных, проверки обновлений и других действий, может взиматься плата с пользователя).

en: Whether it’s the very first run of GNOME Software
ru: Первый запуск центра приложений GNOME

en: Show star ratings next to applications
ru: Показывать оценки приложений

en: Filter applications based on the default branch set for the remote
ru: Фильтровать приложения на основе ветки, установленной по умолчанию для удалённого источника

en: Non-free applications show a warning dialog before install
ru: Предупреждать при установке несвободных приложений

en: When non-free applications are installed a warning dialog can be shown. This controls if that dialog is suppressed.
ru: Показывать диалог с предупреждением при установке несвободных приложений.

en: The last update check timestamp
ru: Метка времени последней проверки обновлений

en: The last upgrade notification timestamp
ru: Временная метка последнего уведомления об обновлении

en: The last update notification timestamp
ru: Временная метка последнего уведомления об обновлении

en: The timestamp of the first security update, cleared after update
ru: Метка времени первого обновления безопасности, очищенная после обновления

en: The last update timestamp
ru: Метка времени последнего обновления

en: The age in seconds to verify the upstream screenshot is still valid
ru: Время в секундах для проверки корректности исходного снимка экрана

en: Choosing a larger value will mean less round-trips to the remote server but updates to the screenshots may take longer to show to the user. A value of 0 means to never check the server if the image already exists in the cache.
ru: Чем больше значение, тем меньше обращений к удалённому серверу, но обновление снимков экрана занимает более продолжительное время. «0» — никогда не обращаться к серверу, если изображение уже есть в кэше.

en: The server to use for application reviews
ru: Сервер, используемый для отзывов на приложения

en: The minimum karma score for reviews
ru: Минимальное значение кармы для отзывов

en: Reviews with karma less than this number will not be shown.
ru: Отзывы с кармой меньше этого числа не будут показаны.

en: A list of official repositories that should not be considered 3rd party
ru: Список официальных репозиториев, которые не будут считаться сторонними

en: A list of required repositories that cannot be disabled or removed
ru: Список необходимых репозиториев, которые нельзя отключить или удалить

en: A list of official repositories that should be considered free software
ru: Список официальных репозиториев, которые следует считать свободным ПО

en: The licence URL to use when an application should be considered free software
ru: Используемый URL лицензии, когда приложение считается свободным ПО

en: Install bundled applications for all users on the system where possible
ru: Установить набор приложений для всех пользователей в системе, когда это возможно

en: Allow access to the Software Repositories dialog
ru: Разрешить доступ к диалоговому окну репозиториев центра приложений

en: Offer upgrades for pre-releases
ru: Предлагать обновления для предварительных релизов

en: Show some UI elements informing the user that an app is non-free
ru: Показывать элементы интерфейса, информирующие пользователя о том, что приложение несвободное

en: Show the installed size for apps in the list of installed applications
ru: Показывать в списке установленных приложений размер приложения в установленном виде

note: Translators: Replace the link with a version in your language, e.g. 'https://de.wikipedia.org/wiki/Proprietäre_Software'. Remember to include ''.
en: 'https://en.wikipedia.org/wiki/Proprietary_software'
ru: 'https://ru.wikipedia.org/wiki/Проприетарное_программное_обеспечение'

en: The URI that explains nonfree and proprietary software
ru: URI, описывающий несвободное и проприетарное ПО

en: A list of URLs pointing to appstream files that will be downloaded into an swcatalog folder
ru: Список URL, указывающих на appstream-файлы, которые будут загружены в папку swcatalog

en: Install the AppStream files to a system-wide location for all users. If false, files are installed in non-standard $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml directory
ru: Установить appstream-файлы в общесистемную папку для всех пользователей. Если значение false, файлы устанавливаются в нестандартный каталог $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xmls

en: Priority order of packaging formats to prefer, with more important formats listed first. An empty array means the default order. Omitted formats are assumed to be listed last. Example packaging formats are: deb, flatpak, rpm, snap. The formats can be optionally specified with an origin name, divided by a colon, for example 'flatpak:flathub'.
ru: Приоритетный порядок предпочтительных форматов пакета, при этом более важные форматы перечислены первыми. Пустой массив означает порядок по умолчанию. Пропущенные форматы считаются перечисленными последними. Примеры форматов пакета: deb, flatpak, rpm, snap. Форматы могут быть дополнительно указаны с именем источника, разделенным двоеточием, например, 'flatpak:flathub'.

en: The timestamp of the last attempt to remove unused Flatpak runtimes
ru: Временная метка последней попытки удаления неиспользуемых сред выполнения Flatpak

en: Set to 'true' to show only freely licensed apps and hide any proprietary apps.
ru: Установите значение "true", чтобы показывать только приложения со свободной лицензией и скрыть все проприетарные приложения.

en: Set to 'true' to show only apps from developers whose identity has been verified.
ru: Установите значение "true", чтобы показывать только приложения от разработчиков, чья личность была подтверждена.

en: The timestamp of the last received historical updates.
ru: Временная метка последнего полученного исторического обновления.

en: A string storing the gnome-online-account id used to login
ru: Строка, в которой хранится идентификатор gnome-online-account, используемый для входа

note: TRANSLATORS: tool that is used when moving profiles system-wide
en: GNOME Software AppStream system-wide installer
ru: Общесистемный установщик AppStream центра приложений GNOME

en: Failed to parse command line arguments
ru: Не удалось разобрать аргументы командной строки

note: TRANSLATORS: user did not specify a valid filename
en: You need to specify exactly one filename
ru: Необходимо указать только одно имя файла

note: TRANSLATORS: only able to install files as root
en: This program can only be used by the root user
ru: Это приложение может быть использовано только администратором

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to validate content type: %s
ru: Не удалось проверить тип содержимого: %s

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to move: %s
ru: Не удалось переместить: %s

en: Software Install
ru: Установка приложений

en: Install selected software on the system
ru: Установить выбранное программное обеспечение

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon Violence
ru: Мультяшное насилие

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding cartoon violence
ru: Нет информации о насилии в мультфильмах

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Fantasy Violence
ru: Насилие в стиле фэнтези

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding fantasy violence
ru: Нет информации относительно фантазийного насилия

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic Violence
ru: Реалистичное насилие

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding realistic violence
ru: Нет информации относительно реалистичного насилия

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Violence Depicting Bloodshed
ru: Насилие, изображающее кровопролитие

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding bloodshed
ru: Нет информации о кровопролитии

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Violence
ru: Сексуальное насилие

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexual violence
ru: Нет информации о сексуальном насилии

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Alcohol
ru: Алкоголь

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to alcohol
ru: Нет информации относительно упоминаний об алкоголе

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Narcotics
ru: Наркотики

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to illicit drugs
ru: Нет информации относительно упоминаний о запрещенных наркотиках

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Tobacco
ru: Табак

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to tobacco products
ru: Нет информации относительно упоминаний о табачных изделиях

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Nudity
ru: Нагота

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding nudity of any sort
ru: Нет информации о наготе любого рода

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Themes
ru: Сексуальная тематика

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to or depictions of sexual nature
ru: Нет информации об упоминаниях или изображениях сексуального характера

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Profanity
ru: Ругательства

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding profanity of any kind
ru: Нет информации, касающейся ненормативной лексики любого рода

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Inappropriate Humor
ru: Неуместный юмор

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding inappropriate humor
ru: Нет информации о неуместном юморе

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination
ru: Дискриминация

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding discriminatory language of any kind
ru: Нет информации о дискриминационных высказываниях любого рода

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Advertising
ru: Реклама

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding advertising of any kind
ru: Нет информации о рекламе любого рода

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling
ru: Азартные игры

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding gambling of any kind
ru: Нет информации, касающейся азартных игр любого рода

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Purchasing
ru: Платное

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding the ability to spend money
ru: Нет информации относительно способности тратить деньги

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Chat Between Users
ru: Общение между пользователями

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to chat with other users
ru: Нет информации о способах общения с другими пользователями

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Audio Chat Between Users
ru: Звуковое общение между пользователями

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to talk with other users
ru: Нет информации о способах разговора с другими пользователями

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Contact Details
ru: Контактные данные

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of social network usernames or email addresses
ru: Нет информации о совместном использовании имен пользователей социальных сетей или адресов электронной почты

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Identifying Information
ru: Идентификационная информация

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of user information with third parties
ru: Нет информации о передаче информации о пользователе третьим лицам

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Location Sharing
ru: Совместное использование местоположения

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of physical location with other users
ru: Нет информации о совместном использовании физического местоположения с другими пользователями

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Homosexuality
ru: Гомосексуализм

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to homosexuality
ru: Нет информации относительно упоминаний о гомосексуализме

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prostitution
ru: Проституция

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to prostitution
ru: Нет информации относительно упоминаний о проституции

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Adultery
ru: Прелюбодеяние

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to adultery
ru: Нет информации относительно упоминаний о прелюбодеянии

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexualized Characters
ru: Сексуализированные персонажи

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexualized characters
ru: Нет информации о сексуализированных персонажах

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Desecration
ru: Осквернение

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to desecration
ru: Нет информации относительно упоминаний об осквернении

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Human Remains
ru: Человеческие останки

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding visible dead human remains
ru: Нет информации относительно видимых мертвых человеческих останков

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slavery
ru: Рабство

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to slavery
ru: Нет информации относительно упоминаний о рабстве

en: Does not include references to drugs
ru: Не включает в себя упоминаний о наркотиках

en: Does not include swearing, profanity, and other kinds of strong language
ru: Не включает в себя ругательства, ненормативную лексику и другие виды крепких выражений

en: Does not include ads or monetary transactions
ru: Не включает в себя рекламу или денежные операции

en: Does not include sex or nudity
ru: Не включает в себя секс или наготу

en: Does not include uncontrolled chat functionality
ru: Не включает в себя функцию неконтролируемого чата

en: Does not include violence
ru: Не включает в себя насилие

en: Drugs
ru: Наркотики

en: Strong Language
ru: Крепкие выражения

en: Money
ru: Деньги

en: Social
ru: Социальное

en: Violence
ru: Насилие

[ctx: Age rating]
note: Translators: The app is considered suitable to be run by all ages of people. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: All
ru: Все

note: Translators: It’s unknown what age rating this app has. The * placeholder is the app name.
en: %s has an unknown age rating
ru: «%s» имеет неизвестный возрастной рейтинг

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for all ages. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for everyone
ru: «%s» подходит для всех

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 3. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for toddlers
ru: «%s» подходит для малышей

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 5. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for young children
ru: «%s» подходит для маленьких детей

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 12. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for children
ru: «%s» подходит для детей

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people up to around age 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for teenagers
ru: «%s» подходит для подростков

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people aged up to and over 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for adults
ru: «%s» подходит для взрослых

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for a specified age group. The first placeholder is the app name, the second * is the age group.
en: %s is suitable for %s
ru: «%s» подходит для %s

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the suitability of an app for different ages. this one’s not a placeholder
en: Age Rating
ru: Возрастной рейтинг

en: _How to contribute missing information
ru: _Как внести недостающую информацию

en: Local file
ru: Локальный файл

note: Translators: This is a heading for a row showing the package name of an app (such as ‘gnome-software-46.0-1’).
en: Package
ru: Пакет

en: Pending
ru: Ожидание

en: Pending install
ru: Ожидание установки

en: Pending remove
ru: Ожидание удаления

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being installed
en: Installing
ru: Установка

en: Removing
ru: Удаление

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being downloaded
en: Downloading
ru: Загрузка

note: TRANSLATORS: button text TRANSLATORS: button text in the header when an app * can be installed TRANSLATORS: button text in the header when firmware * can be live-installed TRANSLATORS: update the fw
en: _Install
ru: _Установить

en: _Uninstall…
ru: _Удалить…

en: Network
ru: Сеть

en: Can communicate over the network
ru: Может общаться по сети

en: System Services
ru: Системные службы

en: Can access D-Bus services on the system bus
ru: Может получить доступ к службам D-Bus на системной шине

en: Session Services
ru: Службы сеанса

en: Can access D-Bus services on the session bus
ru: Может получить доступ к службам D-Bus на шине сеанса

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_BUS_POLICY_OTHER is used only as a flag, with actual bus names being listed separately
en: Devices
ru: Устройства

en: Can access arbitrary devices such as webcams
ru: Может получить доступ к произвольным устройствам, таким как веб-камеры

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access input devices
ru: Может получить доступ к устройствам ввода

note: Translators: This indicates an app can access audio devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access microphones and play audio
ru: Может получить доступ к микрофонам и воспроизводить звук

en: Can access system device files
ru: Может получить доступ к системным файлам устройства

en: Screen contents
ru: Содержимое экрана

note: Translators: This indicates an app can access the screen/display contents. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access screen contents
ru: Может получить доступ к содержимому экрана

en: Home folder
ru: Домашняя папка

en: Can view, edit and create files
ru: Может просматривать, редактировать и создавать файлы

en: Can view files
ru: Может просматривать файлы

en: File system
ru: Файловая система

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_FILESYSTEM_OTHER is used only as a flag, with actual files being part of the read/full lists
en: Downloads folder
ru: Папка для загрузок

en: Settings
ru: Настройки

en: Can view and change any settings
ru: Можно просматривать и изменять любые настройки

en: Legacy display system
ru: Устаревшая система отображения

en: Uses an old, insecure display system
ru: Использует старую, небезопасную систему отображения

en: Sandbox escape
ru: Выход из «песочницы»

en: Can escape the sandbox and circumvent any other restrictions
ru: Может выходить из «песочницы» и обходить другие ограничения

note: TRANSLATORS: this is where the packager did not write * a description for the update
en: No update description available.
ru: Описание обновления отсутствует.

note: FIXME support app == NULL set page title
en: Update Details
ru: Подробности обновления

en: Requires additional permissions
ru: Требуются дополнительные разрешения

en: Invalid ratings data received from server
ru: Недопустимые данные о рейтингах, полученные от сервера

en: Could not communicate with ratings server
ru: Не удалось установить связь с сервером рейтингов

note: Translators: Header of the section with other users' opinions about the app.
en: Reviews
ru: Отзывы

en: No reviews were found for this app.
ru: Для этого приложения не найдено отзывов.

en: No Reviews
ru: Нет отзывов

en: Version History
ru: История версий

en: Version %s
ru: Версия %s

en: No details for this release
ru: Для этого релиза нет подробностей

note: TRANSLATORS: This is the date string with: day number, month name, year. i.e. "25 May 2012"
en: %e %B %Y
ru: %e %b., %Y

en: Installed
ru: Установлено

note: TRANSLATORS: this is a command line option
en: Start up mode: either ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’ or ‘overview’
ru: Режим при запуске: «updates» (обновления), «updated» (обновлённые), «installed» (установленные) или «overview» (обзор)

en: MODE
ru: РЕЖИМ

en: Search for applications
ru: Поиск приложений

en: SEARCH
ru: ПОИСК

en: Show application details (using application ID)
ru: Показать информацию о приложении (используя ID приложения)

en: Show application details (using package name)
ru: Показать информацию о приложении (используя имя пакета)

en: PKGNAME
ru: ИМЯ_ПАКЕТА

en: Install the application (using application ID)
ru: Установить приложение (используя ID приложения)

en: Uninstall the application (using application ID)
ru: Удалить приложение (используя ID приложения)

en: Open a local package file
ru: Открыть локальный файл пакета

en: FILENAME
ru: ИМЯ_ФАЙЛА

en: The kind of interaction expected for this action: either ‘none’, ‘notify’, or ‘full’
ru: Какое взаимодействие ожидается для этого действия: «none» (отсутствует), «notify» (уведомление), «full» (полное)

en: INTERACTION
ru: ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ

en: Show a local metainfo or appdata file
ru: Показать локальный файл metainfo или appdata

en: Enable verbose debugging output (from the running instance, if already running)
ru: Включить вывод подробной отладки (от запущенного экземпляра, если он уже запущен)

en: Installs any pending updates in the background
ru: Устанавливать любые ожидающие обновления в фоновом режиме

en: Show preferences
ru: Показать параметры

en: Quit the running instance
ru: Закрыть запущенную копию

en: Prefer local file sources to AppStream
ru: Предпочитать локальные источники вместо AppStream

en: Show version number
ru: Показать номер версии

en: Copyright © 2016–%d GNOME Software contributors
ru: Авторское право © 2016-%d Разработчики Центра приложений GNOME

note: TRANSLATORS: we tried to show an app that did not exist
en: Sorry! There are no details for that application.
ru: Извините, но деталей о данном приложении нет.

note: Translators: The disk usage of an app when installed. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Installed Size
ru: Итоговый размер

en: Includes %s of data and %s of cache
ru: Включает %s данных и %s кэша

en: Includes %s of data
ru: Включает %s данных

en: Includes %s of cache
ru: Включает %s кэша

en: Cache and data usage unknown
ru: Использование кэша и данных неизвестно

note: Translators: The download size of an app. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Download Size
ru: Размер загрузки

en: Needs no additional system downloads
ru: Не требует дополнительных системных файлов

en: Needs an unknown size of additional system downloads
ru: Требуется неизвестный размер дополнительных системных файлов

note: Translators: The placeholder is for a size string, * such as ‘150 MB’ or ‘1.5 GB’.
en: Needs %s of additional system downloads
ru: Требуется %s дополнительных системных файлов

note: Translators: Displayed if the download or installed size of * an app could not be determined. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Size is unknown
ru: Размер неизвестен

note: Translators: This indicates an app requires no permissions to run. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: No permissions
ru: Нет разрешений

note: Translators: This indicates an app uses the network. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Has network access
ru: Имеет доступ к сети

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus system services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses non-portal system services
ru: Использует системные службы, не относящиеся к порталу

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus session services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses non-portal session services
ru: Использует службы сеанса, не относящиеся к порталу

note: Translators: This indicates an app can access session or system bus services unknown to the Software. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access some specific non-portal services
ru: Может получить доступ к некоторым определенным службам, не относящимся к порталу

note: Translators: This indicates an app can access arbitrary hardware devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access hardware devices
ru: Может получить доступ к устройствам

note: Translators: This indicates an app can access system devices such as /dev/shm. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access system devices
ru: Может получить доступ к системным устройствам

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write all your data
ru: Может читать/записывать все ваши данные

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read all your data
ru: Может считывать все ваши данные

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write your downloads
ru: Может читать/записывать ваши загрузки

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read your downloads
ru: Может читать ваши загрузки

note: Translators: This indicates an app can access data in the system unknown to the Software. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access some specific files
ru: Может получить доступ к некоторым определенным файлам

note: Translators: This indicates an app can access or change user settings. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access and change user settings
ru: Может получить доступ и изменить настройки пользователя

note: Translators: This indicates an app uses the X11 windowing system. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses a legacy windowing system
ru: Использует устаревшую оконную систему

note: Translators: This indicates an app can escape its sandbox. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can acquire arbitrary permissions
ru: Может получать произвольные разрешения

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software developer is verified
ru: Разработчик приложения проверен

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Reviewed by OS distributor
ru: Проверено поставщиком ОС

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short. * The '%s' is replaced by the distribution name. Translators: The '%s' is replaced by the distribution name.
en: Reviewed by %s
ru: Проверено %s

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by someone other than the user’s distribution, so might not be safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Provided by a third party
ru: Предоставлено третьими лицами

note: Translators: This indicates an app or its runtime reached its end of life. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software no longer supported
ru: ПО больше не поддерживается

note: Translators: This indicates an app’s source code is freely available, so can be audited for security. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Auditable code
ru: Аудируемый код

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Unknown license
ru: Неизвестная лицензия

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Proprietary code
ru: Проприетарный код

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Special license
ru: Специальная лицензия

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Privileged
ru: Привилегированное

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Safe
ru: Безопасно

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Probably Safe
ru: Вероятно, безопасное

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Potentially Unsafe
ru: Потенциально небезопасно

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Unsafe
ru: Небезопасно

en: Mobile Only
ru: Только для мобильных устройств

en: Only works on a small screen
ru: Работает только на небольших экранах

en: Desktop Only
ru: Только для ПК

en: Only works on a large screen
ru: Работает только на больших экранах

en: Screen Size Mismatch
ru: Ошибка с размером экрана

en: Doesn’t support your current screen size
ru: Не поддерживает текущий размер экрана

en: Requires a touchscreen
ru: Требуется сенсорный экран

en: Requires a keyboard
ru: Требуется клавиатура

en: Requires a mouse
ru: Требуется мышь

en: Gamepad Needed
ru: Требуется игровой контроллер

en: Requires a gamepad to play
ru: Для игры требуется игровой контроллер

note: Translators: This is used in a context tile to indicate that * an app works on phones, tablets *and* desktops. It should be * short and in title case.
en: Adaptive
ru: Адаптивное

en: Works on phones, tablets and desktops
ru: Работает на телефонах, планшетах и ПК

en: Probably requires a keyboard or mouse
ru: Возможно требуется мышь или клавиатура

en: Works on desktops and laptops
ru: Работает на ПК и ноутбуках

note: Translators: This indicates that the content rating for an * app says it can be used by all ages of people, as it contains * no objectionable content.
en: Contains no age-inappropriate content
ru: Не содержит несоответствующего возрасту контента

en: No age rating information available
ru: Информация о возрастной категории отсутствует

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Visit Website
ru: Посетите сайт

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed. * The ellipsis indicates that further steps are required
en: Install…
ru: Установить…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows to cancel a queued install of the app
en: Cancel
ru: Отменить

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Install
ru: Установить

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel
en: Download
ru: Загрузить

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel * that allows the app to be easily updated live
en: Update
ru: Обновить

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily removed
en: Uninstall…
ru: Удалить…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being erased
en: Uninstalling
ru: Удаляется

en: Critical update
ru: Критическое обновление

note: TRANSLATORS: during the update the device * will restart into a special update-only mode
en: Device cannot be used during update.
ru: Устройство не может быть использовано во время обновления.

note: TRANSLATORS: this refers to where the app came from
en: Source: %s
ru: Источник: %s

note: Translators: A message to indicate that an app has been renamed. The placeholder is the old human-readable name.
en: Renamed from %s
ru: Переименовано с %s

note: Replace user-provided non-localized string with a localized text
en: Stopped Receiving Updates
ru: Остановлено получение обновлений

en: Critical Update
ru: Критическое обновление

[ctx: Single app]
en: Installed
ru: Установлено

note: Translators: The placeholder is an app name
en: Help Translate %s
ru: Помочь перевести %s

note: Translators: The placeholder is an app name
en: %s is designed, developed, and translated by an international community of contributors.
    
    This means that while it’s not yet available in your language, you can get involved and help translate it yourself.
ru: Приложение "%s" проектируется, разрабатывается и переводится международным сообществом разработчиков.
    
    Это означает, что, хотя он еще не доступен на вашем языке, вы можете принять участие и помочь перевести его самостоятельно.

en: Translations
ru: Переводы

en: _Translation Website
ru: _Сайт перевода

en: Release notes
ru: Примечания к выпуску

note: TRANSLATORS: This is a description for entering user/password
en: Login required remote %s (realm %s)
ru: Требуется вход в удалённый узел %s (домен %s)

en: Login Required
ru: Требуется вход

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
ru: _Отменить

en: _Login
ru: _Вход

note: Translators: Title for a login entry.
en: _User
ru: _Пользователь

note: Translators: Title for a login entry.
en: _Password
ru: П_ароль

note: TRANSLATORS: this is where all apps that don't * fit in other groups are put
en: Other
ru: Другое

[ctx: Category]
note: TRANSLATORS: this is a subcategory matching all the * different apps in the parent category, e.g. "Games"
en: All
ru: Все

note: TRANSLATORS: this is a subcategory of featured apps
en: Featured
ru: Рекомендуемые

note: Heading for featured apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been featured ('picked') by the distribution.
en: Editor’s Choice
ru: Выбор редакции

note: Heading for recently updated apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been recently released upstream.
en: New & Updated
ru: Новые и обновленные

note: Heading for web apps on a category page
en: Picks from the Web
ru: Подборки из Cети

note: Heading for the rest of the apps on a category page
en: Other Software
ru: Другое ПО

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that an app * has been successfully installed TRANSLATORS: this is the summary of a notification that a component
en: %s Installed
ru: Установлено: %s

note: TRANSLATORS: an app has been installed, but * needs a reboot to complete the installation
en: A restart is required for the changes to take effect
ru: Необходима перезагрузка, чтобы изменения вступили в силу

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that an app * has been successfully installed
en: The app is ready to be used
ru: Приложение готово к использованию

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: System Updates Installed
ru: Установлены обновления системы

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: Recently installed updates are available to review
ru: Недавно установленные обновления доступны для просмотра

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart
ru: Перезапустить

en: Launch
ru: Запустить

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Software?
ru: Установить ПО?

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Third-Party Software?
ru: Установить стороннее ПО?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Software Repository?
ru: Включить репозиторий ПО?

note: TRANSLATORS: window title ask for confirmation TRANSLATORS: "Enable Third-Party Software Repository?" is * the confirmation dialog title
en: Enable Third-Party Software Repository?
ru: Включить репозиторий стороннего ПО?

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is not <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">free and open source software</a>, and is provided by “%s”.
ru: %s не является <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">свободным и открытым приложением</a> и предоставляется «%s».

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is provided by “%s”.
ru: %s предоставляется «%s».

en: This software repository must be enabled to continue installation.
ru: Для продолжения установки необходимо включить этот репозиторий ПО.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use %s in some countries.
ru: В некоторых странах установка или использование %s могут быть незаконны.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use this codec in some countries.
ru: В некоторых странах установка или использование этого кодека могут быть незаконны.

note: TRANSLATORS: this is button text to not ask about non-free content again
en: Don’t _Warn Again
ru: Больше не _предупреждать

note: TRANSLATORS: button text
en: Enable and _Install
ru: Включить и _установить

note: TRANSLATORS: these are show_detailed_error messages from the * package manager no mortal is supposed to understand, * but google might know what they mean
en: Detailed errors from the package manager follow:
ru: Подробные сообщения об ошибках от менеджера пакетов:

en: Details
ru: Подробности

note: TRANSLATORS: button text
en: _Close
ru: _Закрыть

en: Details copied to clipboard
ru: Подробности скопированы в буфер обмена

note: Translators: an accept button label, in a Cancel/Accept dialog
en: _Accept
ru: _Принять

note: TRANSLATORS: we've just live-updated some apps
en: An update has been installed | Updates have been installed
ru[0]: Обновление было установлено
ru[1]: Обновления были установлены
ru[2]: Обновления были установлены

note: TRANSLATORS: we've just uninstalled some apps
en: An app has been uninstalled | Apps have been uninstalled
ru[0]: Приложение было удалено
ru[1]: Приложения были удалены
ru[2]: Приложения были удалены

note: TRANSLATORS: the new apps will not be run until we restart
en: A restart is required for it to take effect | A restart is required for them to take effect
ru[0]: Необходима перезагрузка, чтобы применить изменение
ru[1]: Необходима перезагрузка, чтобы применить изменения
ru[2]: Необходима перезагрузка, чтобы применить изменения

note: TRANSLATORS: button text
en: Not Now
ru: Не сейчас

note: TRANSLATORS: something happened less than a day ago
en: Today
ru: Сегодня

note: TRANSLATORS: something happened more than a day ago but less than 2 days ago
en: Yesterday
ru: Вчера

en: %d day ago | %d days ago
ru[0]: %d день назад
ru[1]: %d дня назад
ru[2]: %d дней назад

en: %d week ago | %d weeks ago
ru[0]: %d неделя назад
ru[1]: %d недели назад
ru[2]: %d недель назад

en: %d month ago | %d months ago
ru[0]: %d месяц назад
ru[1]: %d месяца назад
ru[2]: %d месяцев назад

en: %d year ago | %d years ago
ru[0]: %d год назад
ru[1]: %d года назад
ru[2]: %d лет назад

note: TRANSLATORS: something happened less than 5 minutes ago
en: Just now
ru: Только что

en: %d minute ago | %d minutes ago
ru[0]: %d минута назад
ru[1]: %d минуты назад
ru[2]: %d минут назад

en: %d hour ago | %d hours ago
ru[0]: %d час назад
ru[1]: %d часа назад
ru[2]: %d часов назад

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user. The placeholder is a D-Bus name such as `org.freedesktop.Flatpak`.
en: Use the %s System Service
ru: Использует системную службу %s

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user. The placeholder is a D-Bus name such as `org.freedesktop.Flatpak`.
en: Use the %s Session Service
ru: Использует службу сеанса %s

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user. The placeholder is a D-Bus name such as `org.freedesktop.Flatpak`.
en: Use the %s Service
ru: Использует службу %s

en: Can see the non-portal service
ru: Может просматривать службу, не относящуюся к порталу

en: Can talk to the non-portal service
ru: Может связаться со службой, не относящейся к порталу

en: Can own the non-portal service
ru: Может быть владельцем службы, не относящейся к порталу

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: All
ru: Все

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Featured
ru: Рекомендуемые

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: 3D Graphics
ru: Трёхмерная графика

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Photography
ru: Фотография

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Scanning
ru: Сканирование

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Vector Graphics
ru: Векторная графика

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Viewers
ru: Приложения для просмотра

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Audio Creation & Editing
ru: Звуковые редакторы и рекордеры

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Music Players
ru: Музыкальные проигрыватели

[ctx: Menu of Productivity]
en: All
ru: Все

[ctx: Menu of Productivity]
en: Featured
ru: Рекомендуемые

[ctx: Menu of Productivity]
en: Calendar
ru: Календарь

[ctx: Menu of Productivity]
en: Database
ru: Базы данных

[ctx: Menu of Productivity]
en: Finance
ru: Финансы

[ctx: Menu of Productivity]
en: Word Processor
ru: Текстовые процессоры

[ctx: Menu of Utilities]
en: Text Editors
ru: Текстовые редакторы

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Web Browsers
ru: Веб-браузеры

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: All
ru: Все

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Featured
ru: Рекомендуемые

[ctx: Menu of Games]
en: Action
ru: Экшен

[ctx: Menu of Games]
en: Adventure
ru: Приключения

[ctx: Menu of Games]
en: Arcade
ru: Аркады

[ctx: Menu of Games]
en: Blocks
ru: Блоки

[ctx: Menu of Games]
en: Board
ru: Настольные

[ctx: Menu of Games]
en: Card
ru: Карточные

[ctx: Menu of Games]
en: Emulators
ru: Эмуляторы

[ctx: Menu of Games]
en: Kids
ru: Детские

[ctx: Menu of Games]
en: Logic
ru: Логические

[ctx: Menu of Games]
en: Role Playing
ru: Ролевые

[ctx: Menu of Games]
en: Sports
ru: Спортивные

[ctx: Menu of Games]
en: Strategy
ru: Стратегии

[ctx: Menu of Communication & News]
en: All
ru: Все

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Featured
ru: Рекомендуемые

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Chat
ru: Обмен сообщениями

[ctx: Menu of Education & Science]
en: All
ru: Все

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Featured
ru: Рекомендуемые

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Artificial Intelligence
ru: Искусственный интеллект

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Astronomy
ru: Астрономия

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Chemistry
ru: Химия

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Languages
ru: Языки

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Math
ru: Математика

[ctx: Menu of Communication & News]
en: News
ru: Новости

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Robotics
ru: Робототехника

[ctx: Menu of Art]
en: Art
ru: Искусство

[ctx: Menu of Reference]
en: Biography
ru: Биография

[ctx: Menu of Reference]
en: Comics
ru: Комиксы

[ctx: Menu of Reference]
en: Fiction
ru: Фантастика

[ctx: Menu of Reference]
en: Health
ru: Здоровье

[ctx: Menu of Reference]
en: History
ru: История

[ctx: Menu of Reference]
en: Lifestyle
ru: Стиль жизни

[ctx: Menu of Reference]
en: Politics
ru: Политика

[ctx: Menu of Reference]
en: Sports
ru: Спорт

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: All
ru: Все

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Featured
ru: Рекомендуемые

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Debuggers
ru: Отладчики

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: IDEs
ru: Среды разработки

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Codecs
ru: Кодеки

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Hardware Drivers
ru: Драйверы

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Fonts
ru: Шрифты

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Input Sources
ru: Источники ввода

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Language Packs
ru: Языковые пакеты

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Localization
ru: Локализация

note: Translators: this is a menu category
en: Create
ru: Творчество

note: Translators: this is a menu category
en: Work
ru: Работа

note: Translators: this is a menu category
en: Play
ru: Игры

note: Translators: this is a menu category
en: Socialize
ru: Общение

note: Translators: this is a menu category
en: Learn
ru: Познание

note: Translators: this is a menu category
en: Develop
ru: Разработка

note: Translators: this is a menu category
en: Codecs
ru: Кодеки

note: Translators: this is a menu category
en: Hardware Drivers
ru: Драйверы оборудования

note: Translators: this is a menu category
en: Fonts
ru: Шрифты

note: Translators: this is a menu category
en: Input Sources
ru: Источники ввода

note: Translators: this is a menu category
en: Language Packs
ru: Языковые пакеты

note: Translators: this is a menu category
en: Localization
ru: Локализация

note: TRANSLATORS: this is a what we use in notifications if the app's name is unknown
en: An app
ru: Приложение

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional MIME types.
en: %s is requesting additional file format support.
ru: %s требуется дополнительная поддержка файловых форматов.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional MIME Types Required
ru: Требуются дополнительные типы MIME

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional fonts.
en: %s is requesting additional fonts.
ru: %s требуются дополнительные шрифты.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Fonts Required
ru: Требуются дополнительные шрифты

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional codecs.
en: %s is requesting additional multimedia codecs.
ru: %s требуются дополнительные мультимедиа-кодеки.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Multimedia Codecs Required
ru: Требуются дополнительные мультимедиа-кодеки

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional printer drivers.
en: %s is requesting additional printer drivers.
ru: %s требуются дополнительные драйверы для принтера.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Printer Drivers Required
ru: Требуются дополнительные драйверы для принтера

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app wants to install additional packages.
en: %s is requesting additional packages.
ru: %s требуются дополнительные пакеты.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Packages Required
ru: Требуются дополнительные пакеты

note: TRANSLATORS: this is a button that launches gnome-software
en: Find in Software
ru: Найти в Центре приложений

en: _Show More
ru: _Показать больше

en: _Show Less
ru: _Показать меньше

en: Removing…
ru: Удаление…

en: Requires restart to finish install
ru: Для завершения установки требуется перезапуск

en: Requires restart to finish remove
ru: Для завершения удаления требуется перезапуск

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be installed soon
en: Pending installation…
ru: В ожидании установки…

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be updated soon
en: Pending update…
ru: В ожидании обновления…

note: Translators: This string is shown when downloading an app before install.
en: Downloading…
ru: Загрузка…

note: Translators: This string is shown when preparing to download and install an app.
en: Preparing…
ru: Подготавливается…

note: Translators: This string is shown when uninstalling an app.
en: Uninstalling…
ru: Удаляется…

note: Translators: the "%s" is replaced with an app name
en: %s is not installed, but it still has data present.
ru: Приложение "%s" не установлено, но все еще присутствуют его данные.

en: _Restart
ru: _Перезапустить

en: _Enable…
ru: _Включить…

note: TRANSLATORS: this is a button that allows the apps to * be installed. * The ellipsis indicates that further steps are required, * e.g. enabling software repositories or the like
en: _Install…
ru: _Установить…

note: Translators: %s is the user-visible app name
en: %s will appear in US English
ru: Приложение %s будет отображаться на английском языке

en: This app will appear in US English
ru: Это приложение будет отображаться на английском языке

en: This software will appear in US English
ru: Это ПО будет отображаться на английском языке

en: Help _Translate
ru: Помочь _перевести

note: Translators: the '%s' is replaced with a developer name or a project group
en: Other Apps by %s
ru: Другие приложения от %s

note: Translators: the first %s is replaced with the developer name, the second %s is replaced with the app id
en: Developer %s has proven the ownership of %s
ru: Разработчик %s подтвердил право собственности на %s

note: Translators: the %s is replaced with the app id
en: Developer has proven the ownership of %s
ru: Разработчик подтвердил право собственности на %s

note: TRANSLATORS: we need a remote server to process
en: You need internet access to write a review
ru: Для написания отзыва необходимо подключение к Интернету

en: This app is no longer receiving updates, including security fixes
ru: Это приложение больше не получает обновлений, включая исправления безопасности

en: This app is already provided by your distribution and should not be replaced.
ru: Это приложение уже предоставлено вашим дистрибутивом и не может быть заменено.

en: This app doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
ru: Это приложение не предоставляет никаких ссылок на сайт, репозиторий кода или трекер проблем.

en: This software is no longer receiving updates, including security fixes
ru: Это ПО больше не получает обновлений, включая исправления безопасности

en: This software is already provided by your distribution and should not be replaced.
ru: Это ПО уже предоставлено вашим дистрибутивом и не может быть заменено.

en: This software doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
ru: Это ПО не предоставляет никаких ссылок на сайт, репозиторий кода или трекер проблем.

en: Software failed to retrieve information for “%s” and is unable to show the details for this app.
ru: ПО не удалось получить информацию для «%s», и оно не может показать подробные сведения об этом приложении.

en: Invalid review response received from server
ru: Недопустимый ответ на отзыв, полученный от сервера

en: Failed to submit review for “%s”: %s
ru: Не удалось отправить отзыв для "%s": %s

note: display a toast to the user
en: Review submitted successfully
ru: Отзыв успешно отправлен

en: Details page
ru: Страница подробностей

en: Loading App Details
ru: Загрузка описания приложения

en: Verified
ru: Проверено

note: TRANSLATORS: A label for a button to execute the selected app.
en: _Open
ru: _Открыть

en: _Update
ru: _Обновить

note: TRANSLATORS: button text in the header when an app can be erased
en: Uninstall
ru: Удалить

en: Add-ons
ru: Дополнения

en: This app can only be used when there is an active internet connection.
ru: Этим приложением можно пользоваться только при наличии активного Интернет-подключения.

en: Software Repository Included
ru: Содержит репозиторий ПО

en: This app includes a software repository which provides updates, as well as access to other software.
ru: Это приложение содержит репозиторий ПО, который предоставляет обновления приложения, а также доступ к другому ПО.

en: No Software Repository Included
ru: Не содержит репозиторий ПО

en: This app does not include a software repository. It will not be updated with new versions.
ru: Приложение не содержит репозиторий ПО. Оно не будет обновляться при выходе новых версий.

note: Translators: a repository file used for installing software has been discovered.
en: Software Repository Identified
ru: Определен репозиторий ПО

en: Adding this software repository will give you access to additional software and upgrades.
ru: Добавление этого репозитоия ПО предоставит доступ к дополнительным приложениям и обновлениям.

en: Only use software repositories that you trust.
ru: Используйте только те репозитории ПО, которым доверяете.

en: Clear app data
ru: Очистить данные приложения

en: D_elete Data
ru: У_далить данные

en: No Metadata
ru: Метаданные отсутствуют

en: Project _Website
ru: Сайт _проекта

en: _Donate
ru: _Пожертвовать

en: Contribute _Translations
ru: Помочь с _переводами

en: _Report an Issue
ru: _Сообщить о проблеме

en: _Help
ru: Сп_равка

[ctx: verb]
note: Translators: This is a verb, used on a button to ‘contact the developer’
en: _Contact
ru: _Связаться

note: Translators: Button opening a dialog where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write R_eview
ru: Написать о_тзыв

note: Translators: Button opening a dialog showing all reviews for an app.
en: All Reviews
ru: Все отзывы

en: Unable to Show App Details
ru: Невозможно показать сведения о приложении

en: Failed to prepare reboot
ru: Не удалось подготовить перезагрузку

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: The key was not found
ru: Ключ не найден

en: The key is not enrolled
ru: Ключ не зарегистрирован

en: MOK Enrollment Required
ru: Требуется регистрация MOK

en: _Next
ru: _Далее

en: This device has Secure Boot enabled. To allow new drivers to be enabled, a new machine owner key (MOK) must be enrolled. The process requires a password to be entered later in the process. Please note down the following password associated with the key:
ru: На этом устройстве включена функция Secure Boot. Чтобы включить новые драйверы, необходимо зарегистрировать новый ключ владельца машины (MOK). Для этого требуется пароль, который необходимо ввести позже. Запишите следующий пароль, связанный с ключом:

en: I have made a note of the MOK _password
ru: Я записал _пароль MOK

en: _Restart & Enroll…
ru: _Перезапустить и зарегистрировать…

en: Setup Instructions: Please Read Carefully
ru: Инструкции по установке: Внимательно прочитайте

en: After restart, a device setup screen will be shown. To enable new drivers, proceed through the setup steps:
ru: После перезапуска появится экран настройки устройства. Чтобы включить новые драйверы, выполните шаги по настройке:

en: • Select “Enroll MOK”
    • Select “Yes” to enroll keys
    • Enter the MOK password when prompted
    • Then select “Reboot”
ru: • Выберите « Зарегистрировать MOK»
    • Выберите «Да» для регистрации ключей
    • Введите пароль MOK, когда появится запрос
    • Затем выберите «Перезапустить»

en: Security Implications
ru: Последствия для безопасности

en: After successful key enrollment, be aware that any future updates to the module or any other module will be implicitly trusted. All future updates will happen transparently with no interaction and or authorization.
ru: После успешной регистрации ключа имейте в виду, что любые последующие обновления модуля или любого другого модуля будут доверяться неявно. Все последующие обновления будут происходить прозрачно, без взаимодействия и авторизации.

en: Further guidance can be found on the <a href="https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/mok-enrollment/">docs page</a>.
ru: Дальнейшие указания можно найти на <a href="https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/mok-enrollment/">странице документации</a>.

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading extra metadata files…
ru: Загрузка дополнительных файлов с метаданными…

note: TRANSLATORS: separator for a list of items
en:  and
ru:  и

note: TRANSLATORS: App window title for fonts installation. %s will be replaced by name of the script we're searching for.
en: Available fonts for the %s script | Available fonts for the %s scripts
ru[0]: Доступный шрифт для написания %s
ru[1]: Доступные шрифты для написания %s
ru[2]: Доступные шрифты для написания %s

note: TRANSLATORS: App window title for codec installation. %s will be replaced by actual codec name(s)
en: Available software for %s | Available software for %s
ru[0]: Доступное ПО для %s
ru[1]: Доступное ПО для %s
ru[2]: Доступное ПО для %s

en: Requested software not found
ru: Запрошенное приложение не найдено

en: Failed to find requested software
ru: Не удалось найти заданное приложение

note: TRANSLATORS: This string is used for codecs that weren't found
en: %s not found
ru: %s не найден

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: on the website
ru: на сайте

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available that provide the file %s.
ru: Не найдено ни одного приложения, которое предоставляло бы файл %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get missing apps might be found %s.
ru: Сведения о %s, а также параметры для получения отсутствующих приложений, можно найти на %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available for %s support.
ru: Не найдено ни одного приложения для поддержки %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: %s is not available.
ru: %s недоступен.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get an app that can support this format might be found %s.
ru: Сведения о %s, а также параметры для получения приложения, которое поддерживает этот формат, можно найти на %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No fonts are available for the %s script support.
ru: Отсутствуют доступные рукописные шрифты %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional fonts might be found %s.
ru: Сведения о %s, а также параметры для получения дополнительных шрифтов можно найти на %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No addon codecs are available for the %s format.
ru: Нет доступных кодеков для формата %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format might be found %s.
ru: Сведения о %s, а также параметры для получения кодека, который может воспроизводить этот формат, можно найти на %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No Plasma resources are available for %s support.
ru: Не найдено ни одного ресурса Plasma для поддержки %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional Plasma resources might be found %s.
ru: Сведения о %s, а также параметры для получения дополнительных ресурсов Plasma можно найти на %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No printer drivers are available for %s.
ru: Не найдено ни одного драйвера принтера для %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a driver that supports this printer might be found %s.
ru: Сведения о %s, а также параметры для получения драйвера, который поддерживает этот принтер можно найти на %s.

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: the documentation
ru: документация

note: TRANSLATORS: no codecs were found. The first %s will be replaced by actual codec name(s), the second %s is the app name, which requested the codecs, the third %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information. | Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information.
ru[0]: Кодек %s, требующийся для %s, не найден. Подробную информацию прочтите здесь - %s.
ru[1]: Кодеки %s, требующиеся для %s, не найдены. Подробную информацию прочтите здесь - %s.
ru[2]: Кодеки %s, требующиеся для %s, не найдены. Подробную информацию прочтите здесь - %s.

note: TRANSLATORS: no codecs were found. First %s will be replaced by actual codec name(s), second %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information. | Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information.
ru[0]: Кодек %s не найден. Подробную информацию прочтите здесь - %s.
ru[1]: Кодеки %s не найдены. Подробную информацию прочтите здесь - %s.
ru[2]: Кодеки %s не найдены. Подробную информацию прочтите здесь - %s.

en: Failed to find any search results: %s
ru: Не удалось получить результаты поиска: %s

en: %s file format
ru: Формат файла %s

en: Install _All
ru: Установить _все

en: Unable to Find Requested Software
ru: Не удалось найти заданное приложение

en: Codecs page
ru: Страница кодеков

en: No Results Found
ru: Результаты не найдены

en: Unable To Perform Search
ru: Не удалось выполнить поиск

en: Previous
ru: Предыдущая

en: Next
ru: Следующая

en: Featured Apps List
ru: Рекомендуемые приложения

en: Desktop Support
ru: Поддержка ПК

en: Supports being used on a large screen
ru: Поддерживает использование на большом экране

en: Desktop Support Unknown
ru: Поддержка ПК неизвестна

en: Not enough information to know if large screens are supported
ru: Недостаточно информации, чтобы понять, поддерживаются ли большие экраны

en: Requires a large screen
ru: Требуется большой экран

en: Desktop Not Supported
ru: ПК не поддерживается

en: Cannot be used on a large screen
ru: Невозможно использовать на большом экране

en: Mobile Support
ru: Поддержка мобильных устройств

en: Supports being used on a small screen
ru: Поддерживает использование на маленьком экране

en: Mobile Support Unknown
ru: Поддержка мобильных устройств неизвестна

en: Not enough information to know if small screens are supported
ru: Недостаточно информации, чтобы понять, поддерживаются ли маленькие экраны

en: Requires a small screen
ru: Требуется маленький экран

en: Mobile Not Supported
ru: Мобильные устройства не поддерживается

en: Cannot be used on a small screen
ru: Невозможно использовать на маленьком экране

en: Keyboard Support
ru: Поддержка клавиатуры

en: Keyboard Support Unknown
ru: Поддержка клавиатуры не известна

en: Not enough information to know if keyboards are supported
ru: Недостаточно информации, чтобы понять, поддерживаются ли клавиатуры

en: Keyboard Required
ru: Требуется клавиатура

en: Supports keyboards
ru: Поддерживает клавиатуры

en: Keyboard Not Supported
ru: Клавиатура не поддерживается

en: Cannot be used with a keyboard
ru: Невозможно использовать с клавиатурой

en: Mouse Support
ru: Поддержка мыши

en: Requires a mouse or pointing device
ru: Требуется мышь или указатель

en: Mouse Support Unknown
ru: Поддержка мыши неизвестна

en: Not enough information to know if mice or pointing devices are supported
ru: Недостаточно информации, чтобы понять, поддерживаются ли мыши или указатели

en: Mouse Required
ru: Требуется мышь

en: Supports mice and pointing devices
ru: Поддерживает мыши и указатели

en: Mouse Not Supported
ru: Мышь не поддерживается

en: Cannot be used with a mouse or pointing device
ru: Невозможно использовать с мышью или указателем

en: Touchscreen Support
ru: Поддержка сенсорного экрана

en: Touchscreen Support Unknown
ru: Поддержка сенсорного экрана не известна

en: Not enough information to know if touchscreens are supported
ru: Недостаточно информации, чтобы понять, поддерживаются ли сенсорные экраны

en: Touchscreen Required
ru: Требуется сенсорный экран

en: Supports touchscreens
ru: Поддерживает сенсорные экраны

en: Touchscreen Not Supported
ru: Сенсорный экран не поддерживается

en: Cannot be used with a touchscreen
ru: Невозможно использовать с сенсорным экраном

en: Gamepad Required
ru: Требуется игровой контроллер

en: Requires a gamepad
ru: Требуется игровой контроллер

en: Gamepad Support
ru: Поддержка игрового контроллера

en: Supports gamepads
ru: Поддерживает игровые контроллеры

note: Translators: It’s unknown whether this app is supported on * the current hardware. The placeholder is the app name.
en: %s probably works on this device
ru: «%s», вероятно, работает на этом устройстве

note: Translators: The app will work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s works on this device
ru: «%s» работает на этом устройстве

note: Translators: The app will possbily work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s possibly works on this device
ru: %s, вероятно, работает на этом устройстве

note: Translators: The app may not work fully on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work properly on this device
ru: «%s» не будет работать должным образом на этом устройстве

note: Translators: The app will not work properly on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work on this device
ru: «%s» не будет работать на этом устройстве

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the hardware support/requirements of an app
en: Hardware Support
ru: Поддержка оборудования

en: Navigation
ru: Навигация

en: Navigate to Explore Page
ru: Перейти на страницу обзора

en: Navigate to Installed Page
ru: Перейти на страницу установленного

en: Navigate to Updates Page
ru: Перейти на страницу обновлений

en: Open Search Bar
ru: Открыть панель поиска

en: Windows
ru: Окна

en: Open Preferences
ru: Открыть параметры

en: Open Software Repositories
ru: Открыть репозитории ПО

en: Help
ru: Справка

en: Open Keyboard Shortcuts
ru: Открыть комбинации клавиш

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: This is in the context of a list of apps which are installed on the system.
en: Installed
ru: Установлено

en: Installed page
ru: Страница установленного

en: In Progress
ru: В процессе

note: origin_ui on a remote is the repo dialogue section name, * not the remote title
en: Apps
ru: Приложения

en: Web Apps
ru: Веб-приложения

en: System Apps
ru: Системные приложения

en: Community Built
ru: Сделано сообществом

en: _Get Involved
ru: _Принять участие

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
ru: Это приложение разрабатывается в открытом режиме международным сообществом и выпускается под <a href="%s">%s лицензией</a>.
    
    Вы можете принять участие и помочь сделать его еще лучше.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
ru: Это приложение разрабатывается в открытом режиме международным сообществом и выпускается под лицензией %s.
    
    Вы можете принять участие и помочь сделать его еще лучше.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
ru: Это программное обеспечение разрабатывается в открытом режиме международным сообществом и выпускается под <a href="%s">%s лицензией</a>.
    
    Вы можете принять участие и помочь сделать его еще лучше.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
ru: Это программное обеспечение разрабатывается в открытом режиме международным сообществом и выпускается под лицензией %s.
    
    Вы можете принять участие и помочь сделать его еще лучше.

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under.
en: Unknown License
ru: Неизвестная лицензия

en: _Learn More
ru: _Узнать больше

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
ru: Это приложение не указывает под какой лицензией оно разработано, и оно может быть проприетарным. Оно может быть небезопасным, и его трудно обнаружить, а также может изменяться без надзора.
    
    Вы можете вносить или не вносить вклад в это приложение.

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
ru: Это программном обеспечении не указывает, под какой лицензией оно разработано, и оно может быть проприетарным. Оно может быть небезопасным, и его трудно обнаружить, а также может изменяться без надзора.
    
    Вы можете вносить или не вносить вклад в это программное обеспечение.

note: Translators: This is used for "License    Proprietary"
en: Proprietary
ru: Проприетарный код

en: This app is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this app.
ru: Это приложение не разрабатывается открыто, поэтому только его разработчики знают, как оно работает. Оно может быть небезопасным в тех случаях, когда его трудно проанализировать, и может изменяться без контроля.
    
    Возможно, вы не сможете внести свой вклад в это приложение.

en: This software is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this software.
ru: Это программное обеспечение не разрабатывается открыто, поэтому только его разработчики знают, как оно работает. Оно может быть небезопасным в тех случаях, когда его трудно проанализировать, и может изменяться без контроля.
    
    Возможно, вы не сможете внести свой вклад в это программное обеспечение.

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Special License
ru: Специальная лицензия

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
ru: Это приложение разработано под специальной лицензией <a href="%s">%s</a>.
    
    Вы можете вносить или не вносить вклад в это приложение.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
ru: Это приложение разработано под специальной лицензией "%s".
    
    Вы можете вносить или не вносить вклад в это приложение.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
ru: Это программное обеспечение разработано под специальной лицензией <a href="%s">%s</a>.
    
    Вы можете вносить или не вносить вклад в это программное обеспечение.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
ru: Это программное обеспечение разработано под специальной лицензией "%s".
    
    Вы можете вносить или не вносить вклад в это программное обеспечение.

note: TRANSLATORS: initial start
en: Refreshing Data
ru: Обновление данных

en: Loading page
ru: Загрузка страницы

en: Starting Up
ru: Запуск

note: TRANSLATORS: only run app as non-root user
en: Software should be run as a non-root user. Exiting…
ru: ПО должно запускаться от имени пользователя, не являющегося пользователем root. Выход…

en: Unknown source
ru: Неизвестный источник

note: Translators: It's like a beta version of the software, a test version
en: Beta
ru: Бета

note: Translators: It's an origin scope, 'User' or 'System' installation
en: User
ru: Пользовательская

note: TRANSLATORS: This is the header for package additions during * a system update
en: Additions
ru: Дополнения

note: TRANSLATORS: This is the header for package removals during * a system update
en: Removals
ru: Удаления

[ctx: Packages to be updated during a system upgrade]
note: TRANSLATORS: This is the header for package updates during * a system update
en: Updates
ru: Обновления

note: TRANSLATORS: This is the header for package downgrades during * a system update
en: Downgrades
ru: Понижение версий

note: Translators: This is a clickable link on the third party repositories message dialog. It's part of a constructed sentence: "Provides access to additional software from [selected external sources]. Some proprietary software is included."
en: selected external sources
ru: выбранных внешних источников

note: Translators: This is the third party repositories message dialog. The %s is replaced with "selected external sources" link. Repositories Preferences is an item from Software's main menu.
en: Provides access to additional software from %s. Some proprietary software is included.
    
    You can enable those repositories later in Software Repositories preferences.
ru: Предоставляет доступ к дополнительному программному обеспечению из %s. Включая некоторые проприетарные приложения.
    
    Вы можете включить эти репозитории позже в настройках Центра приложений.

note: TRANSLATORS: Heading asking whether to turn third party software repositories on of off.
en: Enable Third Party Software Repositories?
ru: Включить репозитории стороннего ПО?

note: TRANSLATORS: button to keep the third party software repositories off
en: _Ignore
ru: _Игнорировать

note: TRANSLATORS: button to turn on third party software repositories TRANSLATORS: button to accept the agreement
en: _Enable
ru: _Включить

en: Available for your operating system
ru: Доступно для вашей операционной системы

note: Translators: the '%s' is replaced with the distribution name, constructing for example: "Available for Fedora Linux"
en: Available for %s
ru: Доступно для %s

note: Translators: This is the title of the main page of the UI.
en: Explore
ru: Обзор

en: Overview page
ru: Главная страница

note: Translators: This is a heading for a section with all available apps.
en: Available Apps
ru: Доступные приложения

note: Translators: This is a heading for a list of categories.
en: Other Categories
ru: Другие категории

en: No App Data Found
ru: Данные приложения не найдены

[ctx: Distribution name]
en: Unknown
ru: Неизвестный

note: TRANSLATORS: button text
en: _OK
ru: _ОК

en: User declined installation
ru: Пользователь отказался от установки

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and * '%s' is an app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Prepare %s
ru: Подготовка %s

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * repository name, e.g. 'GNOME Nightly'
en: Are you sure you want to remove the %s repository?
ru: Уверены, что хотите удалить репозиторий %s?

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is a repository name.
en: All apps from %s will be uninstalled, and you will have to re-install the repository to use them again.
ru: Все приложения из %s будут удалены, и вам придется переустановить репозиторий, чтобы использовать их снова.

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is the * name of an addon or an input method * name of a runtime * name of a font * name of a codec * name of a firmware TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Uninstall %s?
ru: Удалить %s?

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name * of an addon or an input method. Translators: the '%s' is replaced with the app name
en: It will not be possible to use %s after removal.
ru: После удаления использовать %s будет невозможно.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name * of a runtime.
en: It will not be possible to use any apps which depend on %s after removal.
ru: После удаления невозможно будет использовать приложения, зависящие от %s.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name of a font.
en: It will not be possible to use %s after removal, and any documents which use it will appear in a different font.
ru: После удаления использовать %s будет невозможно, а все документы, в которых он используется, будут отображаться другим шрифтом.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name of a codec.
en: It will not be possible to use %s after removal. This may mean some media files will no longer be playable.
ru: После удаления использовать %s будет невозможно. Это может означать, что некоторые медиафайлы больше не будут воспроизводиться.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name of a firmware
en: Hardware which depends on %s may no longer function correctly after removal.
ru: Оборудование, зависящее от %s, может перестать корректно работать после удаления.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is * the name of an app.
en: It will not be possible to use %s after removal. App data and settings will be kept on disk, to allow restoring the app in the future.
ru: После удаления использовать %s будет невозможно. Данные и настройки приложения будут сохранены на диске, что позволит восстановить приложение в будущем.

en: Preferences
ru: Параметры

en: Software Updates
ru: Обновления ПО

en: More Information
ru: Подробная информация

en: Checking for and downloading updates uses data and power. Automatic update features are therefore paused when on metered network connections and when power saver is on.
ru: При проверке и загрузке обновлений расходуются данные и электроэнергия. Поэтому функции автоматического обновления приостанавливаются при использовании тарифных сетевых подключений и при включенном энергосбережении.

en: _Automatic
ru: _Автоматически

en: Automatically check for and download updates
ru: Автоматически проверять и загружать обновления

en: _Manual
ru: _Вручную

en: Checking for and downloading updates must be done manually
ru: Проверка и загрузка обновлений выполняется вручную

en: Automatic Update _Notifications
ru: _Уведомления об автоматических обновлениях

en: Notify when updates have been automatically installed
ru: Уведомлять когда обновления были установлены автоматически

en: Content Filters
ru: Фильтры содержимого

en: Only Show _Free Software
ru: Показывать только _свободное ПО

en: Hide proprietary software when browsing and searching
ru: Скрывать проприетарное ПО при просмотре каталога и поиске

en: Only Show _Verified Developers
ru: Показывать только _проверенных разработчиков

en: Show only apps from developers whose identity has been verified
ru: Показывать только приложения от разработчиков, чья личность была подтверждена

note: TRANSLATORS: This is a text displayed during a distro upgrade. %s will be replaced by the name and version of distro, e.g. 'Fedora 23'.
en: Installed software is incompatible with %s, and will be automatically removed during upgrade.
ru: Установленное ПО несовместимо с %s и будет автоматически удалено во время обновления.

en: Incompatible Software
ru: Несовместимое ПО

en: _Upgrade
ru: _Обновить

en: _Uninstall
ru: _Удалить

en: App Settings &amp; Data
ru: Данные и настройки приложения

note: Translators: this is part of section about deleting app's data, where the 'keep' means 'keep the data'
en: _Keep
ru: _Сохранить

en: Allows restoring app settings and content
ru: Позволяет восстанавливать настройки и содержимое приложения

note: Translators: this is part of section about deleting app's data
en: _Delete
ru: У_далить

en: Permanently deletes data to save disk space
ru: Безвозвратно удаляет данные для экономии дискового пространства

note: TRANSLATORS: The '%s' is replaced with a repository name, like "Fedora Modular - x86_64"
en: Software that has been installed from “%s” will cease to receive updates.
ru: ПО, которое было установлено с "%s", перестанет получать обновления.

note: ask for confirmation
en: Disable Repository?
ru: Отключить репозиторий?

en: Remove Repository?
ru: Удалить репозиторий?

note: TRANSLATORS: this is button text to disable a repo
en: _Disable
ru: _Отключить

note: TRANSLATORS: this is button text to remove a repo TRANSLATORS: button text when * removing a review
en: _Remove
ru: _Удалить

en: Enable New Repositories
ru: Включить новые репозитории

en: Turn on new repositories when they are added
ru: Включить новые репозитории при их добавлении

note: TRANSLATORS: this is the clickable * link on the third party repositories info bar
en: more information
ru: больше информации

note: TRANSLATORS: this is the third party repositories info bar. The '%s' is replaced with a link consisting a text "more information", which constructs a sentence: "Additional repositories from selected third parties - more information."
en: Additional repositories from selected third parties — %s.
ru: Дополнительные репозитории от выбранных сторонних источников - %s.

en: Fedora Third Party Repositories
ru: Сторонние репозитории Fedora

note: TRANSLATORS: this is the fallback text we use if we can't figure out the name of the operating system
en: the operating system
ru: операционная система

note: TRANSLATORS: This is the description text displayed in the Software Repositories dialog. %s gets replaced by the name of the actual distro, e.g. Fedora.
en: These repositories supplement the default software provided by %s.
ru: Эти репозитории дополняют ПО по умолчанию, предоставленное %s.

en: Software Repositories
ru: Репозитории ПО

en: No Repositories
ru: Нет репозиторий

note: TRANSLATORS: This string states how many apps have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of apps.
en: %u app installed | %u apps installed
ru[0]: %u приложение установлено
ru[1]: %u приложения установлено
ru[2]: %u приложений установлено

note: TRANSLATORS: This string states how many add-ons have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of add-ons.
en: %u add-on installed | %u add-ons installed
ru[0]: %u дополнение установлено
ru[1]: %u дополнения установлено
ru[2]: %u дополнений установлено

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of apps, and the translated * string will be substituted in
en: %u app | %u apps
ru[0]: %u приложение
ru[1]: %u приложения
ru[2]: %u приложений

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of add-ons, and the translated * string will be substituted
en: %u add-on | %u add-ons
ru[0]: %u дополнение
ru[1]: %u дополнения
ru[2]: %u дополнений

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The first placeholder is the translated string “%u app” or * “%u apps”. The second placeh
en: %s and %s installed | %s and %s installed
ru[0]: %s и %s установлено
ru[1]: %s и %s установлено
ru[2]: %s и %s установлено

en: Checking installed software…
ru: Проверка установленного ПО…

en: Remove
ru: Удалить

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really bad app
en: Hate it
ru: Ненавижу

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		Not a great app
en: Don’t like it
ru: Не понравилось

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A fairly-good app
en: It’s OK
ru: Нормально

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A good app
en: Like it
ru: Понравилось

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really awesome app
en: Love it
ru: Обожаю

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		No star has been clicked yet
en: Select a Star to Leave a Rating
ru: Выберите звезду, чтобы поставить оценку

note: TRANSLATORS: the review can't just be copied and pasted
en: Please take more time writing the review
ru: Пожалуйста, уделите больше времени написанию отзыва

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: Please choose a star rating
ru: Выберите оценку

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too short
ru: Краткое описание должно быть длиннее

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too long
ru: Краткое описание слишком длинное

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too short
ru: Описание слишком короткое

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too long
ru: Описание слишком длинное

note: Translators: Title of the dialog box where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write a Review
ru: Написать отзыв

note: Translators: A button to publish the user's opinion about the app.
en: _Send
ru: _Отправить

en: Please provide a rating, summary and review text. Reviews should not be used to report problems: instead, contact the developer or your support provider.
ru: Пожалуйста, укажите рейтинг, краткое содержание и текст отзыва. Отзывы не должны использоваться для сообщения о проблемах: вместо этого обратитесь к разработчику или в службу поддержки.

en: Review Summary
ru: Сводка отзывов

[ctx: app review]
note: Translators: This is where the users enter their opinions about the apps.
en: Write a short review
ru: Написать краткий отзыв

en: Find what data is sent in our <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">privacy policy</a>. The full name attached to your account will be shown publicly.
ru: Узнать какие данные передаются можно в нашей <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">политике конфиденциальности</a>. Полное имя, привязанное к вашей учетной записи, будет отображаться в открытом доступе.

en: %u review total | %u reviews total
ru[0]: %u отзывов всего
ru[1]: %u отзыва всего
ru[2]: %u отзывов всего

en: out of 5 stars
ru: из 5 звезд

[ctx: Reviewer name]
note: TRANSLATORS: this is when a user doesn't specify a name
en: Unknown
ru: Неизвестный

note: TRANSLATORS: we explain what the action is going to do
en: You can report reviews for abusive, rude, or discriminatory behavior.
ru: Вы не можете публиковать отзывы из-за оскорбительного и грубого поведения.

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Once reported, a review will be hidden until it has been checked by an administrator.
ru: Ваш отзыв будет скрыт до тех пор, пока его не проверит администратор.

note: TRANSLATORS: window title when reporting a user-submitted review * for moderation
en: Report Review?
ru: Отправить отзыв?

note: TRANSLATORS: button text when * * sending a review for moderation
en: _Report
ru: _Отправить

note: TRANSLATORS: window title when the user attempts to remove their * review
en: Remove Review?
ru: Удалить отзыв?

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Removing a review cannot be undone.
ru: Удаление отзыва нельзя отменить.

en: Your review
ru: Ваш отзыв

en: Like Review
ru: Нравится отзыв

en: Dislike Review
ru: Не нравится отзыв

en: Report…
ru: Пожаловаться…

en: Remove…
ru: Удалить…

en: App isn’t sandboxed but the distribution has checked that it is not malicious
ru: Приложение не находится в песочнице, но дистрибутив проверил, что оно не является вредоносным

en: Check that you trust the vendor, as the app isn’t sandboxed
ru: Убедитесь, что вы доверяете поставщику, поскольку приложение не находится в песочнице

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Permissions
ru: Нет разрешений

en: App is fully sandboxed
ru: Приложение полностью изолировано

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Network Access
ru: Доступ к сети

en: Can access the internet
ru: Может получить доступ к интернету

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Network Access
ru: Нет доступа к сети

en: Cannot access the internet
ru: Не может получить доступ к интернету

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Device Access
ru: Доступ к устройству пользователя

en: Can access devices such as webcams or gaming controllers
ru: Может получить доступ к таким устройствам, как веб-камеры или игровые контроллеры

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No User Device Access
ru: Нет доступа к устройству пользователя

en: Cannot access devices such as webcams or gaming controllers
ru: Не может получить доступ к таким устройствам, как веб-камеры или игровые контроллеры

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Input Device Access
ru: Доступ к устройству ввода

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Microphone Access and Audio Playback
ru: Доступ к микрофону и воспроизведение звука

en: Can listen using microphones and play audio without asking permission
ru: Может слушать с помощью микрофонов и воспроизводить звук, не спрашивая разрешения

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: System Device Access
ru: Доступ к системному устройству

en: Can access system devices which require elevated permissions
ru: Может получить доступ к системным устройствам, требующим повышенных разрешений

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Screen Contents Access
ru: Доступ к содержимому экрана

en: Can access the contents of the screen or other windows
ru: Может получить доступ к содержимому экрана или других окон

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Legacy Windowing System
ru: Использует устаревшую оконную систему

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Arbitrary Permissions
ru: Произвольные разрешения

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Settings
ru: Пользовательские настройки

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read/Write Access
ru: Полный доступ к файловой системе на чтение/запись

en: Can read and write all data on the file system
ru: Может читать и записывать все данные в файловой системе

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read/Write Access
ru: Доступ к домашней папке для чтения/записи

en: Can read and write all data in your home directory
ru: Может читать и записывать все ваши данные в домашней папке

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read Access
ru: Полный доступ к файловой системе на чтение

en: Can read all data on the file system
ru: Может читать все данные в файловой системе

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read Access
ru: Доступ на чтение домашней папки

en: Can read all data in your home directory
ru: Может читать все ваши данные в домашней папке

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read/Write Access
ru: Доступ для чтения/записи в папку загрузки

en: Can read and write all data in your downloads directory
ru: Может читать и записывать все ваши данные в папке загрузки

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read Access
ru: Доступ на чтение папки загрузки

en: Can read all data in your downloads directory
ru: Может читать все ваши данные в папке загрузки

en: Can read and write all data in the directory
ru: Может читать и записывать все данные в папке

en: Can read all data in the directory
ru: Может читать все данные в папке

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No File System Access
ru: Нет доступа к файловой системе

en: Cannot access the file system at all
ru: Не может получить доступ к файловой системе

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses System Services
ru: Использует системные службы

en: Can request data from non-portal system services
ru: Может запрашивать данные у системных служб, не относящихся к порталу

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses Session Services
ru: Использует службы сеанса

en: Can request data from non-portal session services
ru: Может запрашивать данные у служб сеанса, не относящихся к порталу

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Service Access
ru: Нет доступа к службе

en: Cannot access non-portal session or system services at all
ru: Не может получить доступ к службам сеанса или системным, не относящимся к порталу

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: App developer is verified
ru: Разработчик приложения проверен

en: The developer of this app has been verified to be who they say they are
ru: Разработчик этого приложения подтвердил, что является тем, за кого себя выдает

note: Translators: This indicates an app uses an outdated SDK. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Insecure Dependencies
ru: Небезопасные зависимости

en: Software or its dependencies are no longer supported and may be insecure
ru: ПО или его зависимости больше не поддерживаются и могут быть небезопасными

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
ru: Это приложение не указывает под какой лицензией оно разработано, и может быть проприетарным

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
ru: Это программное обеспечение не указывает под какой лицензией оно разработано, и может быть проприетарным

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Proprietary Code
ru: Проприетарный код

en: The source code is not public, so it cannot be independently audited and might be unsafe
ru: Исходный код не является открытым, поэтому не может быть подвергнут независимому аудиту и может быть небезопасным

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”
ru: Это приложение разработано под специальной лицензией "%s"

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”
ru: Это программное обеспечение разработано под специальной лицензией "%s"

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Auditable Code
ru: Проверяемый код

en: The source code is public and can be independently audited, which makes the app more likely to be safe
ru: Исходный код является открытым и может быть подвергнут независимому аудиту, что повышает вероятность того, что приложение безопасно

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * The placeholder is the app name.
en: %s is privileged
ru: %s является привилегированным

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is safe
ru: «%s» безопасно

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is probably safe
ru: %s является, вероятно, безопасным

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is potentially unsafe
ru: «%s» потенциально небезопасно

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is unsafe
ru: «%s» небезопасно

[ctx: Unknown license]
note: Translators: This is used for "License    Unknown"
en: Unknown
ru: Неизвестная

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the permissions of an app
en: Safety
ru: Безопасность

en: License
ru: Лицензия

note: Translators: This is a heading for a row showing the origin/source of an app (such as ‘flathub’).
en: Source
ru: Источник

en: This app uses an outdated version of the software platform (SDK) and might contain bugs or security vulnerabilities which will not be fixed.
ru: Это приложение использует устаревшую версию программной платформы (SDK) и может содержать ошибки или уязвимости в системе безопасности, которые не будут исправлены.

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the previous screenshot in the screenshot carousel.
en: Previous Screenshot
ru: Предыдущий снимок экрана

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the next screenshot in the screenshot carousel.
en: Next Screenshot
ru: Следующий снимок экрана

note: Translators: Shortened form of “no screenshots available” when showing an app’s details.
en: No Screenshots
ru: Нет снимков экрана

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot and * we get back 404
en: Screenshot not found
ru: Снимок экрана не найден

note: TRANSLATORS: possibly image file corrupt or not an image
en: Failed to load image
ru: Не удалось загрузить изображение

note: TRANSLATORS: this is when we request a screenshot size that * the generator did not create or the parser did not add
en: Screenshot size not found
ru: Размер снимка экрана не найден

note: TRANSLATORS: this is when we try create the cache directory * but we were out of space or permission was denied
en: Could not create cache
ru: Не удалось создать кэш

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot * that was not a valid URL
en: Screenshot not valid
ru: Снимок экрана недействителен

note: TRANSLATORS: this is when networking is not available
en: Screenshot not available
ru: Снимок экрана недоступен

en: Screenshot
ru: Снимок экрана

note: TRANSLATORS: this is when there are too many search results * to show in in the search page
en: %u more match | %u more matches
ru[0]: ещё %u совпадение
ru[1]: ещё %u совпадения
ru[2]: ещё %u совпадений

en: Search page
ru: Страница поиска

en: Search for Apps
ru: Поиск приложений

en: No App Found
ru: Приложение не найдено

note: TRANSLATORS: this is part of the in-app notification, * where the %s is the truncated hostname, e.g. * 'alt.fedoraproject.org' * where the %s is the origin id, e.g. 'fedora' * where the %s is a multi-word localised app name * e.g. 'Getting things GNOME!"
en: “%s”
ru: «%s»

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates
ru: Не удалось загрузить обновления

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download firmware updates
ru: Не удалось загрузить обновления прошивки

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download firmware updates from %s
ru: Не удалось загрузить обновления прошивки из %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download updates from %s
ru: Не удалось загрузить обновления из %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: internet access required
ru: Не удалось обновить: необходимо подключение к Интернету

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: not enough disk space
ru: Не удалось обновить: недостаточно места на диске

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download updates from %s: not enough disk space
ru: Не удалось загрузить обновления из %s: недостаточно места на диске

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: authentication required
ru: Не удалось обновить: требуется аутентификация

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: invalid authentication
ru: Не удалось обновить: ошибка аутентификации

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: permission required
ru: Не удалось обновить: требуется разрешение

en: Unable to download updates: you do not have permission to install software
ru: Не удалось загрузить обновления: недостаточно прав для установки ПО

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to get list of updates
ru: Не удалось получить список обновлений

en: Unable to install: download failed
ru: Не удалось установить: сбой загрузки

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to install %s: failed download from %s
ru: Не удалось установить %s: сбой загрузки из %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: download failed
ru: Не удалось установить %s: сбой загрузки

en: Unable to install: missing runtime
ru: Не удалось установить: отсутствует среда выполнения

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") * and the second %s is the name of the runtime, e.g. * "GNOME SDK [flatpak.gnome.org]"
en: Unable to install %s: runtime %s unavailable
ru: Не удалось установить %s: среда выполнения %s не доступена

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s
ru: Не удалось установить %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: internet access required
ru: Не удалось установить: необходимо подключение к Интернету

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: invalid app format
ru: Не удалось установить: недопустимый формат приложения

en: Unable to install: not enough disk space
ru: Не удалось установить: недостаточно места на диске

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: not enough disk space
ru: Не удалось установить %s: недостаточно места на диске

en: Unable to install: authentication required
ru: Не удалось установить: требуется аутентификация

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install %s: authentication required
ru: Не удалось установить %s: требуется аутентификация

en: Unable to install: invalid authentication
ru: Не удалось установить: ошибка аутентификации

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: invalid authentication
ru: Не удалось установить %s: ошибка аутентификации

en: Unable to install: permission required
ru: Не удалось установить: требуется разрешение

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: permission required
ru: Не удалось установить %s: требуется разрешение

en: Unable to install: device must be plugged in
ru: Не удалось установить: устройство должно быть подключено к электросети

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to install %s: device must be plugged in
ru: Не удалось установить %s: устройство должно быть подключено к электросети

en: Unable to install: low battery
ru: Не удалось установить : низкий заряд батареи

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to install %s: low battery
ru: Не удалось установить %s: низкий заряд батареи

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to update %s from %s: download failed
ru: Не удалось обновить %s из %s: сбой загрузки

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: download failed
ru: Не удалось обновить %s: сбой загрузки

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to install updates from %s: download failed
ru: Не удалось установить обновления из %s: сбой загрузки

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: download failed
ru: Не удалось обновить: сбой загрузки

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: not enough disk space
ru: Не удалось обновить %s: недостаточно места на диске

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: authentication required
ru: Не удалось обновить %s: требуется аутентификация

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: invalid authentication
ru: Не удалось обновить %s: ошибка аутентификации

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: permission required
ru: Не удалось обновить %s: требуется разрешение

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: device must be plugged in
ru: Не удалось обновить: устройство должно быть подключено к электросети

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to update %s: device must be plugged in
ru: Не удалось обновить %s: устройство должно быть подключено к электросети

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: low battery
ru: Не удалось обновить: низкий заряд батареи

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to update %s: low battery
ru: Не удалось обновить %s: низкий заряд батареи

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s
ru: Не удалось обновить %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update
ru: Не удалось обновить

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade
ru: Не удалось обновить

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the distro name (e.g. "Fedora 25") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to upgrade to %s from %s
ru: Не удалось обновить до %s из %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: download failed
ru: Не удалось обновить: сбой загрузки

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to upgrade to %s: download failed
ru: Не удалось обновить до %s: сбой загрузки

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: internet access required
ru: Не удалось обновить: необходимо подключение к Интернету

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: internet access required
ru: Не удалось обновить до %s: необходимо подключение к Интернету

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: not enough disk space
ru: Не удалось обновить: недостаточно места на диске

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: not enough disk space
ru: Не удалось обновить до %s: недостаточно места на диске

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: authentication required
ru: Не удалось обновить: требуется аутентификация

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: authentication required
ru: Не удалось обновить до %s: требуется аутентификация

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: invalid authentication
ru: Не удалось обновить: ошибка аутентификации

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: invalid authentication
ru: Не удалось обновить до %s: ошибка аутентификации

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: permission required
ru: Не удалось обновить: требуется разрешение

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: permission required
ru: Не удалось обновить до %s: требуется разрешение

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: device must be plugged in
ru: Не удалось обновить: устройство должно быть подключено к электросети

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: device must be plugged in
ru: Не удалось обновить до %s: устройство должно быть подключено к электросети

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: low battery
ru: Не удалось обновить: низкий заряд батареи

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: low battery
ru: Не удалось обновить до %s: низкий заряд батареи

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s
ru: Не удалось обновить до %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication required
ru: Не удалось удалить: требуется аутентификация

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: authentication required
ru: Не удалось удалить %s: требуется аутентификация

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: invalid authentication
ru: Не удалось удалить: ошибка аутентификации

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: invalid authentication
ru: Не удалось удалить %s: ошибка аутентификации

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: permission required
ru: Не удалось удалить: требуется разрешение

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: permission required
ru: Не удалось удалить %s: требуется разрешение

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: device must be plugged in
ru: Не удалось удалить: устройство должно быть подключено к электросети

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: device must be plugged in
ru: Не удалось удалить %s: устройство должно быть подключено к электросети

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: low battery
ru: Не удалось удалить: низкий заряд батареи

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: low battery
ru: Не удалось удалить %s: низкий заряд батареи

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s
ru: Не удалось удалить %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the '%s' is replaced with the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to launch %s
ru: Не удалось запустить %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification TRANSLATORS: we failed to get a proper error code
en: Sorry, something went wrong
ru: Извините, что-то пошло не так

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") * and the second %s is the name of the runtime, e.g. * "GNOME SDK [flatpak.gnome.org]"
en: Unable to launch %s: %s is not installed
ru: Не удалось запустить %s: приложение %s не установлено

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Not enough disk space for operation
ru: Недостаточно места на диске для операции

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: file type not supported
ru: Не удалось установить: тип файла не поддерживается

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: authentication failed
ru: Не удалось установить: сбой аутентификации

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install
ru: Не удалось установить

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to contact %s
ru: Не удалось связаться с %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Download failed
ru: Не удалось загрузить

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the 'Software' means this app, aka 'GNOME Software'.
en: Restart Software to use new plugins
ru: Перезапустите Центр приложений, чтобы использовать новые плагины

note: TRANSLATORS: need to be connected to the AC power
en: Device needs to be plugged in
ru: Устройство должно быть подключено к электросети

note: TRANSLATORS: not enough juice to do this safely
en: Battery level is too low
ru: Слишком низкий уровень заряда батареи

en: _Software Repositories
ru: _Репозитории ПО

en: _Preferences
ru: _Параметры

en: _Keyboard Shortcuts
ru: _Комбинации клавиш

en: _About Software
ru: _О приложении

en: Search
ru: Поиск

en: Main Menu
ru: Главное меню

en: Search apps
ru: Поиск приложений

note: Translators: A label for a button to show all available software.
en: _Explore
ru: _Обзор

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: A label for a button to show only software which is already installed.
en: _Installed
ru: _Установлено

[ctx: Header bar button for list of apps to be updated]
note: Translators: A label for a button to show only updates which are available to install.
en: _Updates
ru: _Обновления

en: Go back
ru: Назад

note: Translators: This is shown in a bubble to represent a 0 byte * storage size, so its context is “storage size: none”. The * bubble is small, so the string should be as short as * possible.
en: None
ru: Нет

en: App Data
ru: Данные приложения

en: Data needed for the app to run
ru: Данные, необходимые для запуска приложения

en: User Data
ru: Пользовательские данные

en: Data created by you in the app
ru: Данные, созданные вами в приложении

en: Cache Data
ru: Данные кэша

en: Temporary cached data
ru: Временные кэшированные данные

en: The app itself
ru: Само приложение

en: Required Dependencies
ru: Необходимые зависимости

en: Shared system components required by this app
ru: Общие системные компоненты, необходимые для данного приложения

[ctx: Download size]
en: Unknown
ru: Неизвестно

note: TRANSLATORS: "<a href='#'>" and "</a>" should not be touched.
en: Cached data can be cleared from the <a href='#'>_app settings</a>
ru: Кэшированные данные могут быть удалены из <a href='#'>настроек _приложения</a>

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the storage or download size needed for an app
en: Storage
ru: Хранилище

en: %s (Installed)
ru: %s (Установлено)

en: %s (Installing)
ru: %s (Устанавливается)

en: %s (Downloading)
ru: %s (Загружается)

en: %s (Removing)
ru: %s (Удаляется)

en: _Details
ru: П_одробности

en: _Examine
ru: _Осмотреть

en: _Show Review
ru: _Показать отзыв

note: TRANSLATORS: this is the subtitle of the installed updates dialog window. %s will be replaced by the date when the updates were installed. The date format is defined by the locale's preferred date representation ("%x" in strftime.)
en: Installed on %s
ru: Установлено %s

note: TRANSLATORS: this is the title of the installed updates dialog window
en: Installed Updates
ru: Установленные обновления

en: No Updates Installed
ru: Обновления не установлены

en: Updates Are Out of Date
ru: Обновления устарели

en: Please check for available updates
ru: Проверьте наличие доступных обновлений

en: Critical Updates Ready to Install
ru: Критические обновления готовы к установке

en: Install critical updates as soon as possible
ru: Установите критические обновления как можно скорее

en: Critical Updates Available to Download
ru: Критические обновления доступны для загрузки

en: Download critical updates as soon as possible
ru: Загрузите критические обновления как можно скорее

en: Updates Ready to Install
ru: Обновления готовы к установке

en: Software updates are ready and waiting
ru: Обновления ПО готовы и в ожидании

en: Updates Available to Download
ru: Обновления доступны для загрузки

en: Software updates can be downloaded
ru: Обновления ПО можно загрузить

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated and restart is required
en: %u App Updated — Restart Required | %u Apps Updated — Restart Required
ru[0]: %u приложение обновлено — требуется перезагрузка
ru[1]: %u приложения обновлено — требуется перезагрузка
ru[2]: %u приложений обновлено — требуется перезагрузка

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated
en: %u App Updated | %u Apps Updated
ru[0]: %u приложение обновлено
ru[1]: %u приложения обновлено
ru[2]: %u приложений обновлено

note: TRANSLATORS: %1 is an app name, e.g. Firefox
en: %s has been updated.
ru: %s был обновлён.

note: TRANSLATORS: the app needs restarting
en: Please restart the app.
ru: Перезапустите приложение.

note: TRANSLATORS: %1 and %2 are both app names, e.g. Firefox
en: %s and %s have been updated.
ru: %s и %s были обновлены.

note: TRANSLATORS: at least one app needs restarting
en: %u app requires a restart. | %u apps require a restart.
ru[0]: %u приложение требует перезапуска.
ru[1]: %u приложения требуют перезапуска.
ru[2]: %u приложений требуют перезапуска.

note: TRANSLATORS: %1, %2 and %3 are all app names, e.g. Firefox
en: Includes %s, %s and %s.
ru: Включая  %s, %s и %s.

note: TRANSLATORS: this is when the current operating system version goes end-of-life
en: System Has Reached End of Life
ru: Срок жизни системы истек

note: TRANSLATORS: this is the message dialog for the distro EOL notice
en: Upgrade to continue receiving updates
ru: Выполните обновление дистрибутива, чтобы продолжить получать обновления

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade, the replacement would be the * distro name, e.g. 'Fedora'
en: A new version of %s is available to install
ru: Для установки доступна новая версия %s

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade
en: Software Upgrade Available
ru: Доступно обновление на новую версию ОС

note: TRANSLATORS: title when we offline updates have failed
en: Software Updates Failed
ru: Не удалось обновить ПО

note: TRANSLATORS: message when we offline updates have failed
en: Prepared updates were not installed
ru: Подготовленные обновления не были установлены

en: Show Details
ru: Показать подробности

note: TRANSLATORS: Notification title when we've done a distro upgrade
en: System Upgrade Complete
ru: Обновление системы завершено

note: TRANSLATORS: This is the notification body when we've done a * distro upgrade. First %s is the distro name and the 2nd %s * is the version, e.g. "Welcome to Fedora 28!"
en: Welcome to %s %s!
ru: Добро пожаловать в %s %s!

note: TRANSLATORS: title when we've done offline updates
en: Software Update Installed | Software Updates Installed
ru[0]: Установлено обновление ПО
ru[1]: Установлены обновления ПО
ru[2]: Установлены обновления ПО

note: TRANSLATORS: message when we've done offline updates
en: An important operating system update has been installed. | Important operating system updates have been installed.
ru[0]: Установлено важное обновление операционной системы.
ru[1]: Установлено важных обновления операционной системы.
ru[2]: Установлено важных обновлений операционной системы.

[ctx: updates]
note: TRANSLATORS: Button to look at the updates that were installed. * Note that it has nothing to do with the app reviews, the * users can't express their opinions here. In some languages * "Review (evaluate) something" is a different translation than * "Review (browse) something."
en: Review
ru: Просмотреть

note: TRANSLATORS: this is when the offline update failed
en: Failed To Update
ru: Сбой обновления

note: TRANSLATORS: the user must have updated manually after * the updates were prepared
en: The system was already up to date.
ru: Система уже обновлена.

note: TRANSLATORS: the user aborted the update manually
en: The update was cancelled.
ru: Обновление отменено.

note: TRANSLATORS: the package manager needed to download * something with no network available
en: Internet access was required but wasn’t available. Please make sure that you have internet access and try again.
ru: Доступ в Интернет требуется, но не был доступен. Убедитесь, что у вас есть доступ в Интернет и попробуйте ещё раз.

note: TRANSLATORS: if the package is not signed correctly
en: There were security issues with the update. Please consult your software provider for more details.
ru: Возникли проблемы безопасности с обновлением. Обратитесь к поставщику ПО для получения более подробной информации.

note: TRANSLATORS: we ran out of disk space
en: There wasn’t enough disk space. Please free up some space and try again.
ru: Недостаточно места на диске. Освободите место и повторите попытку.

note: TRANSLATORS: We didn't handle the error type
en: We’re sorry: the update failed to install. Please wait for another update and try again. If the problem persists, contact your software provider.
ru: К сожалению обновление не удалось установить. Подождите других обновлений и повторите попытку. Если проблема не устраняется, обратитесь к поставщику ПО.

note: TRANSLATORS: This is the time when we last checked for updates
en: Last checked: %s
ru: Последняя проверка: %s

note: TRANSLATORS:  the first %s is the distro name, e.g. 'Fedora' * and the second %s is the distro version, e.g. '25'
en: %s %s has stopped receiving critical software updates
ru: ОС %s %s перестала получать критические обновления ПО

note: TRANSLATORS: This message is meant to tell users that they need to upgrade * or else their distro will not get important updates.
en: Your operating system has stopped receiving critical software updates
ru: Ваша операционная система перестала получать критические обновления ПО

note: TRANSLATORS: this is to explain that downloading updates may cost money
en: Charges May Apply
ru: Возможны дополнительные расходы

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Checking for updates while using mobile broadband could cause you to incur charges.
ru: Проверка обновлений при использовании мобильного широкополосного доступа может привести к перерасходу мобильного трафика и взиманию оператором дополнительной платы.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Check _Anyway
ru: В_сё равно проверить

en: Software Upgrades Downloaded
ru: Обновления ПО загружены

en: Upgrades are ready to be installed
ru: Обновления готовы к установке

[ctx: Apps to be updated]
en: Updates
ru: Обновления

en: Updates page
ru: Страница обновлений

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: Loading Updates
ru: Загрузка обновлений

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: This could take a while
ru: Это может занять некоторое время

note: TRANSLATORS: This means all software (plural) installed on this system is up to date.
en: Up to Date
ru: Актуально

en: Use Mobile Data?
ru: Использовать мобильные данные?

en: Checking for updates when using mobile broadband could cause you to incur charges
ru: Проверка обновлений при использовании мобильного широкополосного доступа может привести к дополнительным расходам

en: _Check Anyway
ru: _Всё равно проверить

en: No Connection
ru: Нет связи

en: Go online to check for updates
ru: Чтобы проверить обновления, подключитесь к сети

en: _Network Settings
ru: _Настройки сети

en: Error
ru: Ошибка

en: Updates are automatically managed
ru: Обновления выполняются автоматически

en: Check for Updates
ru: Проверить наличие обновлений

en: Stop
ru: Остановить

en: Software Updates Paused
ru: Обновления ПО приостановлены

en: Automatic software updates have been paused for the following reasons:
ru: Автоматические обновления ПО были приостановлены по следующим причинам:

en: 
    • The current network connection is metered
ru: 
    • Текущее сетевое подключение является тарифным

en: 
    • The current network connection prohibits large downloads
ru: 
    • Текущее сетевое подключение запрещает скачивать большие файлы

en: 
    • Power saver mode is active
ru: 
    • Режим энергосбережения активен

en: 
    • Game mode is active
ru: 
    • Игровой режим активен

en: Software updates paused
ru: Обновления ПО приостановлены

en: Network connection is metered — software updates paused
ru: Тарифное сетевое подключение — обновления ПО приостановлены

en: Network connection prohibits large downloads — software updates paused
ru: Сетевое подключение запрещает большие загрузки — обновления ПО приостановлены

en: Power saver mode is active — software updates paused
ru: Режим энергосбережения активен — обновления ПО приостановлены

en: Game mode is active — software updates paused
ru: Игровой режим активен — обновления ПО приостановлены

note: TRANSLATORS: This is the button for installing all * offline updates
en: _Restart & Update…
ru: _Перезапустить и обновить…

note: TRANSLATORS: This is the button for upgrading all * online-updatable apps
en: U_pdate All
ru: О_бновить всё

en: Software Updates Downloaded
ru: Обновления ПО загружены

en: Updates are ready to be installed
ru: Обновления готовы к установке

note: TRANSLATORS: This is the header for system firmware that * requires a reboot to apply
en: Integrated Firmware
ru: Встроенная прошивка

note: TRANSLATORS: This is the header for offline OS and offline * app updates that require a reboot to apply
en: Requires Restart
ru: Требуется перезапуск

note: TRANSLATORS: This is the header for online runtime and * app updates, typically flatpaks or snaps
en: App Updates
ru: Обновления приложений

note: TRANSLATORS: This is the header for device firmware that can * be installed online
en: Device Firmware
ru: Прошивка устройства

en: _Download
ru: _Загрузить

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The first %s is the distro name * and the 2nd %s is the version, e.g. "Fedora 35 Available"
en: %s %s Available
ru: Доступно обновление %s %s

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The %s is the distro name, * e.g. "GNOME OS Available"
en: %s Available
ru: Доступно обновление %s

en: Learn about the new version
ru: Ознакомьтесь с новой версией

note: Translators: the first '%s' is replaced with the downloaded size, the second '%s' with the total download size, forming text like "135 MB of 2 GB downloaded"
en: %s of %s downloaded
ru: %s из %s загружено

note: Translators: the '%u' is replaced with the actual percentage being already downloaded, forming text like "13% downloaded"
en: %u%% downloaded
ru: %u%% загружено

en: A major upgrade, with new features and added polish.
ru: Крупное обновление, с новыми возможностями и улучшенным дизайном.

en: Cancel Upgrade
ru: Отменить обновление

en: _Restart & Upgrade…
ru: _Перезапуск и обновление…

en: Remember to back up data and files before upgrading.
ru: Не забудьте создать резервную копию данных и файлов перед обновлением.

en: Error Details
ru: Информация об ошибке

en: Copy Details
ru: Копировать подробности

en: Failed to delete file “%s”: %s
ru: Не удалось удалить файл "%s": %s

en: Failed to delete directory “%s”: %s
ru: Не удалось удалить каталог "%s": %s

en: Add, remove or update software on this computer
ru: Установка, удаление и обновление ПО на компьютере

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;
ru: Обновления;Источники;Репозитории;Параметры;Установить;Удалить;Программа;Приложение;Магазин;ПО;

note: Translators: The "%s" is replaced with an app name, like "NVIDIA Linux Graphics Driver". This is the first part of a system notification.
en: %s Ready
ru: %s готов

note: Translators: The "%s" is replaced with an app name, like "NVIDIA Linux Graphics Driver". This is the second part of a system notification, which looks like: NVIDIA Linux Graphics Driver Ready The NVIDIA Linux Graphics Driver is ready to be enabled and staged for the next boot.
en: The %s is ready to be enabled and staged for the next boot.
ru: %s готов к включению и постановке для следующей загрузки.

en: Enable
ru: Включить

note: TRANSLATORS: this is a group of updates that are not * packages and are not shown in the main list
en: System Updates
ru: Обновления системы

note: TRANSLATORS: this is a longer description of the * "System Updates" string
en: General system updates, such as security or bug fixes, and performance improvements.
ru: Общие обновления системы, такие как исправления безопасности или ошибок, а также улучшения производительности.

note: Translators: The '%s' is replaced with the OS name, like "Endless OS"
en: %s update with new features and fixes.
ru: Обновление %s с новыми функциями и исправлениями.

en: EOS update service could not fetch and apply the update.
ru: Служба обновлений EOS не смогла получить и применить обновления.

en: Web App
ru: Веб-приложение

en: Web Apps Support
ru: Поддержка веб-приложений

en: Run popular web applications in a browser
ru: Запуск популярных веб-приложений в браузере

note: TRANSLATORS: this is a title for Fedora distro upgrades
en: Upgrade for the latest features, performance and stability improvements.
ru: Обновите для получения последних возможностей и исправлений стабильности и производительности.

en: Flatpak Support
ru: Поддержка Flatpak

en: Flatpak is a framework for desktop apps on Linux
ru: Flatpak — это платформа для приложений, запускаемых в Linux

note: Reference: https://docs.flatpak.org/en/latest/flatpak-command-reference.html#idm45858571325264
en: System folder %s
ru: Системная папка %s

en: Home subfolder %s
ru: Подпапка Домашней папки %s

en: Host system folders
ru: Папки хост-системы

en: Host system configuration from /etc
ru: Конфигурация хост-системы из /etc

en: Desktop folder
ru: Папка Рабочий стол

en: Desktop subfolder %s
ru: Подпапка Рабочего стола %s

en: Documents folder
ru: Папка Документы

en: Documents subfolder %s
ru: Подпапка Документов %s

en: Music folder
ru: Папка Музыка

en: Music subfolder %s
ru: Подпапка Музыки %s

en: Pictures folder
ru: Папка Изображения

en: Pictures subfolder %s
ru: Подпапка Изображений %s

en: Public Share folder
ru: Папка общего доступа

en: Public Share subfolder %s
ru: Подпапка общего доступа %s

en: Videos folder
ru: Папка Видео

en: Videos subfolder %s
ru: Подпапка Видео %s

en: Templates folder
ru: Папка Шаблоны

en: Templates subfolder %s
ru: Подпапка Шаблонов %s

en: User cache folder
ru: Папка пользовательского кэша

en: User cache subfolder %s
ru: Подпапка пользовательского кэша %s

en: User configuration folder
ru: Папка пользовательской конфигурации

en: User configuration subfolder %s
ru: Подпапка пользовательской конфигурации %s

en: User data folder
ru: Папка пользовательских данных

en: User data subfolder %s
ru: Подпапка пользовательских данных %s

en: User runtime folder
ru: Папка пользовательской среды выполнения

en: User runtime subfolder %s
ru: Подпапка пользовательской среды выполнения %s

en: Filesystem access to %s
ru: Доступ файловой системы к %s

note: TRANSLATORS: status text when downloading new metadata
en: Getting flatpak metadata for %s…
ru: Получение метаданных flatpak для %s…

en: Failed to refine addon ‘%s’: %s
ru: Не удалость уточнить дополнение '%s': %s

en: User Installation
ru: Пользовательская установка

en: System Installation
ru: Системная установка

en: App ID
ru: ID приложения

en: Failed to add to install for addon ‘%s’: %s
ru: Не удалось добавить установку для дополнения '%s': %s

en: Failed to add to uninstall for addon ‘%s’: %s
ru: Не удалось добавить удаление для дополнения '%s': %s

en: Remote “%s” doesn't allow install of “%s”, possibly due to its filter. Remove the filter and repeat the install. Detailed error: %s
ru: Удаленный "%s" не позволяет установить "%s", возможно, из-за его фильтра. Удалите фильтр и повторите установку. Подробная ошибка: %s

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
ru: Питание системы слишком мало для выполнения обновления

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
ru: Питание системы слишком мало для выполнения обновления (%u%%, требуется %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
ru: Устройство недоступно или находится вне зоны действия беспроводной сети

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
ru: Заряд батареи устройства слишком мал

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
ru: Заряд батареи устройства слишком мал (%u%%, требуется %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
ru: Устройство ожидает применения обновления

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
ru: Устройству требуется подключение к электросети

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
ru: Устройство не может быть использовано при закрытой крышке

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
ru: Обновление устройства %s

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
ru: Обновление %s

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
ru: Обновление контроллера %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
ru: Обновление системы управления %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
ru: Обновление корпоративной системы управления %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
ru: Обновление потребительской системы управления %s

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
ru: Обновление контроллера %s

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
ru: Обновление контроллера Thunderbolt %s

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system bootup
en: %s CPU Microcode Update
ru: Обновление микрокода процессора %s

note: TRANSLATORS: configuration refers to hardware state, * e.g. a security database or a default power value
en: %s Configuration Update
ru: Обновление конфигурации %s

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
ru: Обновление батареи %s

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
ru: Обновление камеры %s

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
ru: Обновление TPM %s

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
ru: Обновление сенсорной панели %s

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
ru: Обновление мыши %s

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
ru: Обновление клавиатуры %s

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
ru: Обновление контроллера хранилища %s

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
ru: Обновление сетевого интерфейса %s

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
ru: Обновление дисплея %s

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
ru: Обновление BMC %s

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
ru: Обновление USB-приемника %s

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
ru: Обновление накопителя %s

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
ru: Обновление флэш-накопителя %s

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
ru: Обновление SSD %s

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
ru: Обновление GPU %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
ru: Обновление Dock %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
ru: Обновление USB Dock %s

en: Firmware
ru: Прошивка

en: Firmware update could not be applied:
ru: Не удалось применить обновление прошивки:

en: Firmware Upgrade Support
ru: Поддержка обновления прошивок

en: Provides support for firmware upgrades
ru: Предоставляет поддержку обновления прошивок

en: Install Unsigned Software?
ru: Установить неподписанное ПО?

en: Software that is to be installed is not signed. It will not be possible to verify the origin of updates to this software, or whether updates have been tampered with.
ru: Программное обеспечение, которое должно быть установлено, не подписано. Будет невозможно проверить происхождение обновлений этого программного обеспечения или наличие изменений в обновлениях.

en: Download Unsigned Software?
ru: Загрузить неподписанное ПО?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with.
ru: Доступны неподписанные обновления. Без подписи невозможно проверить происхождение обновления или то, было ли оно изменено.

en: Update Unsigned Software?
ru: Обновить неподписанное ПО?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with. Software updates will be disabled until unsigned updates are either removed or updated.
ru: Доступны неподписанные обновления. Без подписи невозможно проверить происхождение обновления или то, было ли оно изменено. Обновления программного обеспечения будут отключены до тех пор, пока неподписанные обновления не будут удалены или обновлены.

note: Translators: the '%s' is replaced with the key ID, usually a few hex digits
en: Do you want to import key %s?
ru: Вы хотите импортировать ключ %s?

note: Translators: the '%s' is replaced with the key ID, usually a few hex digits
en: Key %s
ru: Ключ %s

note: Translators: the '%s' is replaced with the key user name
en: Key user: %s
ru: Ключ пользователя: %s

note: Translators: the '%s' is replaced with the key fingerprint, a few hex digits
en: Fingerprint: %s
ru: Отпечаток: %s

note: Translators: the '%s' is replaced with the local path or a URI to the key
en: From: %s
ru: Из: %s

en: Import Key
ru: Импортировать ключ

en: Do you want to import keys?
ru: Вы хотите импортировать ключи?

en: _Import Key
ru: _Импортировать ключ

en: Failed to install updates:
ru: Не удалось установить обновления:

en: Packages
ru: Пакеты

en: Failed to wait on transaction end before download:
ru: Не удалось дождаться окончания операции перед загрузкой:

en: Failed to download updates:
ru: Не удалось загрузить обновления:

en: Failed to trigger update:
ru: Не удалось вызвать обновление:

en: Operating System (OSTree)
ru: Операционная система (OSTree)

note: TRANSLATORS: default snap store name
en: Snap Store
ru: Магазин Snap

en: Snap Support
ru: Поддержка Snap

en: A snap is a universal Linux package
ru: Snap — универсальный формат пакетов для Linux

note: TRANSLATORS: this is the system OS upgrade
en: System
ru: Система

note: TRANSLATORS: this is the system component update
en: System component
ru: Системный компонент

en: Removing sysupdate job '%s' failed with status %i
ru: Удаление задания sysupdate '%s' не удалось со статусом %i
