gnome-software master - en to tr translation catalogue (1144 entries)

en: Software
tr: Yazılımlar

en: Install and update apps
tr: Uygulamaları kur ve güncelle

en: Software allows you to find and install new apps and system extensions and remove existing installed apps.
tr: Yazılımlar; yeni uygulama ve sistem uzantıları bulup kurmanızı, kurulu uygulamaları kaldırmanızı sağlar.

en: Software showcases featured and popular apps with useful descriptions and multiple screenshots per app. Apps can be found either through browsing the list of categories or by searching. It also allows you to update your system using an offline update.
tr: Yazılımlar; seçkin ve gözde uygulamaları, her uygulama için anlaşılır açıklama ve çoklu ekran görüntüleriyle beğeninize sunar. Uygulamalar, kategori listesinde gezinerek veya arayarak bulunabilir. Ayrıca çevrim dışı güncelleme kullanarak sisteminizi güncellemenizi sağlar.

en: Overview panel
tr: Genel bakış bölmesi

en: Details panel
tr: Ayrıntılar bölmesi

en: Installed panel
tr: Kurulan bölmesi

en: Updates panel
tr: Güncellemeler bölmesi

en: The update details
tr: Güncelleme ayrıntıları

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

en: Test akmods key in Shim UEFI
tr: Shim UEFI’deki akmods anahtarını sına

en: Authentication is required to test akmods key in Shim UEFI
tr: Shim UEFI’deki akmods anahtarını sınamak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Enroll akmods key to Shim UEFI
tr: Shim UEFI’ye akmods anahtarı kaydet

en: Authentication is required to enroll akmods key to Shim UEFI
tr: Shim UEFI’ye akmdos anahtarı kaydetmek için kimlik doğrulama gereklidir

en: Test DKMS key in Shim UEFI
tr: Shim UEFI’deki DKMS anahtarını sına

en: Authentication is required to test DKMS key in Shim UEFI
tr: Shim UEFI’deki DKMS anahtarını sınamak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Enroll DKMS key to Shim UEFI
tr: Shim UEFI’ye DKMS anahtarı kaydet

en: Authentication is required to enroll DKMS key to Shim UEFI
tr: Shim UEFI’ye DKMS anahtarı kaydetmek için kimlik doğrulama gereklidir

en: Install an appstream file into a system location
tr: Appstream dosyasını sistem konumuna kur

en: Installing an appstream file into a system location
tr: Appstream dosyası sistem konumuna kuruluyor

en: A list of compatible projects
tr: Uyumlu projeler listesi

en: This is a list of compatible projects we should show such as GNOME, KDE and XFCE.
tr: Bu; GNOME, KDE ve XFCE gibi, göstermemiz gereken uyumlu projelerin listesidir.

en: Whether to manage updates and upgrades in GNOME Software
tr: GNOME Yazılımlar’da güncellemelerin ve yükseltmelerin yönetilmesi

en: If disabled, GNOME Software will hide the updates panel, not perform any automatic updates actions or prompt for upgrades.
tr: Eğer devre dışıysa, GNOME Yazılımlar güncellemeler bölmesini gizleyecek ve herhangi bir kendiliğinden güncelleme eylemi gerçekleştirmeyecek veya yükseltmeler için harekete geçilmeyecek.

en: Automatically download and install updates
tr: Güncellemeleri kendiliğinden indir ve kur

en: If enabled, GNOME Software automatically downloads software updates in the background, also installing ones that do not require a reboot.
tr: Eğer etkinse, GNOME Yazılımlar güncellemeleri arka planda kendiliğinden indirir, ayrıca yeniden başlatma gerektirmeyenleri kurar.

en: Notify the user about software updated in the background
tr: Yazılım arka planda güncellendiğinde kullanıcıyı bilgilendir

en: If enabled, GNOME Software notifies the user about updates that happened whilst the user was idle.
tr: Eğer etkinse; GNOME Yazılımlar, kullanıcı uzaktayken güncelleme gerçekleşirse kullanıcıyı bilgilendirir.

en: Whether to automatically refresh when on a metered connection
tr: Ölçülen bağlantıda kendiliğinden yenilemenin olup olmadığı

en: If enabled, GNOME Software automatically refreshes in the background even when using a metered connection (eventually downloading some metadata, checking for updates, etc., which may incur in costs for the user).
tr: Eğer etkinse, GNOME Yazılımlar ölçülen bağlantı kullanılsa bile arka planda kendini yenileyecek (kullanıcı için ücrete neden olsa da sonunda bazı üst verileri indirecek, güncellemeleri denetleyecek vb.)

en: Whether it’s the very first run of GNOME Software
tr: GNOME Yazılımlar’ın ilk kez çalıştırılışı olup olmadığı

en: Show star ratings next to applications
tr: Uygulamaların yanında yıldızlı puanlamaları göster

en: Filter applications based on the default branch set for the remote
tr: Uygulamaları uzak depo için öntanımlı dala göre süz

en: Non-free applications show a warning dialog before install
tr: Özgür olmayan uygulamalar kurulmadan önce bir uyarı penceresi gösterir

en: When non-free applications are installed a warning dialog can be shown. This controls if that dialog is suppressed.
tr: Özgür olmayan uygulamalar kurulduğunda, bir uyarı penceresi gösterilebilir. Bu, o iletişim penceresinin baskılanıp baskılanmayacağını denetler.

en: The last update check timestamp
tr: Son güncelleme denetiminin zaman damgası

en: The last upgrade notification timestamp
tr: Son yükseltme bildirimi zaman damgası

en: The last update notification timestamp
tr: Son güncelleme bildirimi zaman damgası

en: The timestamp of the first security update, cleared after update
tr: Güncellemeden sonra temizlenmiş ilk güvenlik güncellemesinin zaman damgası

en: The last update timestamp
tr: Son güncelleme zaman damgası

en: The age in seconds to verify the upstream screenshot is still valid
tr: Kaynak ekran görüntüsünü doğrulamak için saniye türünden yaş hala geçerlidir

en: Choosing a larger value will mean less round-trips to the remote server but updates to the screenshots may take longer to show to the user. A value of 0 means to never check the server if the image already exists in the cache.
tr: Daha büyük sayılar seçmek uzak sunucuya giden tur sayısını azaltır ama ekran görüntülerindeki güncellemeleri kullanıcının görmesi daha uzun sürebilir. Değeri 0 seçmek eğer görüntü zaten önbellekteyse sunucunun asla denetlenmeyeceği anlamına gelir.

en: The server to use for application reviews
tr: Uygulama incelemeleri için kullanılacak sunucu

en: The minimum karma score for reviews
tr: İncelemeler için gereken en düşük karma puanı

en: Reviews with karma less than this number will not be shown.
tr: Bu sayıdan daha az karması olan incelemeler gösterilmeyecek.

en: A list of official repositories that should not be considered 3rd party
tr: Üçüncü taraf olarak düşünülmemesi gereken resmi depolar listesi

en: A list of required repositories that cannot be disabled or removed
tr: Devre dışı bırakılamayan veya kaldırılamayan gerekli depoların listesi

en: A list of official repositories that should be considered free software
tr: Özgür yazılım olarak düşünülmemesi gereken resmi depolar listesi

en: The licence URL to use when an application should be considered free software
tr: Bir uygulama özgür yazılım olarak anıldığında kullanılacak lisans adresi

en: Install bundled applications for all users on the system where possible
tr: Olabildiğinde yığın uygulamaları sistemdeki tüm kullanıcılar için kur

en: Allow access to the Software Repositories dialog
tr: Yazılım Depoları penceresine erişme izni ver

en: Offer upgrades for pre-releases
tr: Ön sürümler için yükseltmeler sağla

en: Show some UI elements informing the user that an app is non-free
tr: Uygulamanın özgür olmadığını kullanıcıya bildiren bazı ögeler göster

en: Show the installed size for apps in the list of installed applications
tr: Kurulan uygulamalar listesinde uygulamalar için kurulu boyutu göster

note: Translators: Replace the link with a version in your language, e.g. 'https://de.wikipedia.org/wiki/Proprietäre_Software'. Remember to include ''.
en: 'https://en.wikipedia.org/wiki/Proprietary_software'
tr: 'https://tr.wikipedia.org/wiki/Sahipli_yazılım'

en: The URI that explains nonfree and proprietary software
tr: Özgür olmayan ve sahipli yazılımı açıklayan URI

en: A list of URLs pointing to appstream files that will be downloaded into an swcatalog folder
tr: Bir swcatalog klasörüne indirilecek appstream dosyalarına işaret eden URL’lerin listesi

en: Install the AppStream files to a system-wide location for all users. If false, files are installed in non-standard $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml directory
tr: AppStream dosyalarını tüm kullanıcılar için sistem geneli bir konuma kur. Eğer yanlışsa, dosyalar standart olmayan $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml dizinine kurulacaktır

en: Priority order of packaging formats to prefer, with more important formats listed first. An empty array means the default order. Omitted formats are assumed to be listed last. Example packaging formats are: deb, flatpak, rpm, snap. The formats can be optionally specified with an origin name, divided by a colon, for example 'flatpak:flathub'.
tr: Daha önemli biçimin önce listelendiği, yeğlenen paketleme biçimlerinin öncelik sıralaması. Boş dizi öntanımlı sıralama anlamına gelir. Atlanan biçimlerin en son listelendiği varsayılılır. Örnek paketleme biçimleri: deb, flatpak, rpm, snap. Biçimler isteğe bağlı olarak, iki nokta üst üste ile bölünen kaynak adıyla belirtilebilir, örneğin 'flatpak:flathub'.

en: The timestamp of the last attempt to remove unused Flatpak runtimes
tr: Kullanılmayan Flatpak çalışma zamanlarını kaldırmaya yönelik son girişimin zaman damgası

en: Set to 'true' to show only freely licensed apps and hide any proprietary apps.
tr: Yalnızca özgür lisanslı uygulamaları göstermek ve sahiplileri gizlemek için 'true' (doğru) olarak ayarla.

en: Set to 'true' to show only apps from developers whose identity has been verified.
tr: Yalnızca kimliği doğrulanmış geliştiricilerin uygulamalarını göstermek için 'true' (doğru) olarak ayarla.

en: The timestamp of the last received historical updates.
tr: Son alınan tarihsel güncellemelerin zaman damgası.

en: A string storing the gnome-online-account id used to login
tr: Giriş için kullanılan gnome-online-account kimliğini depolayan dizge

note: TRANSLATORS: tool that is used when moving profiles system-wide
en: GNOME Software AppStream system-wide installer
tr: GNOME Yazılımlar AppStream sistem geneli kurucusu

en: Failed to parse command line arguments
tr: Komut satırı argümanları ayrıştırılamadı

note: TRANSLATORS: user did not specify a valid filename
en: You need to specify exactly one filename
tr: Yalnız bir dosya adı belirtmeniz gerekiyor

note: TRANSLATORS: only able to install files as root
en: This program can only be used by the root user
tr: Bu program yalnızca kök kullanıcıca kullanılabilir

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to validate content type: %s
tr: İçerik türü doğrulanamadı: %s

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to move: %s
tr: Taşınamadı: %s

en: Software Install
tr: Yazılım Kur

en: Install selected software on the system
tr: Seçili yazılımı sisteme kur

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon Violence
tr: Çizgi Dizisi Şiddeti

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding cartoon violence
tr: Çizgi dizisi şiddetiyle ilgili bilgi yok

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Fantasy Violence
tr: Fantezi Şiddeti

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding fantasy violence
tr: Fantezi şiddetiyle ilgili bilgi yok

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic Violence
tr: Gerçekçi Şiddet

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding realistic violence
tr: Gerçekçi şiddetle ilgili bilgi yok

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Violence Depicting Bloodshed
tr: Kan Dökülmesini Betimleyen Şiddet

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding bloodshed
tr: Kan dökülmesiyle ilgili bilgi yok

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Violence
tr: Cinsel Şiddet

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexual violence
tr: Cinsel şiddetle ilgili bilgi yok

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Alcohol
tr: Alkol

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to alcohol
tr: Alkole atıflarla ilgili bilgi yok

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Narcotics
tr: Uyuşturucular

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to illicit drugs
tr: Yasadışı ilaçlara atıflarla ilgili bilgi yok

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Tobacco
tr: Tütün

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to tobacco products
tr: Tütün ürünlerine atıflarla ilgili bilgi yok

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Nudity
tr: Çıplaklık

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding nudity of any sort
tr: Herhangi biçimde çıplaklıkla ilgili bilgi yok

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Themes
tr: Cinsel Temalar

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to or depictions of sexual nature
tr: Cinsel doğaya atıf veya betimlemelerle ilgili bilgi yok

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Profanity
tr: Sövgü

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding profanity of any kind
tr: Herhangi türde küfürlerle ilgili bilgi yok

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Inappropriate Humor
tr: Uygunsuz Mizah

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding inappropriate humor
tr: Uygunsuz mizahla ilgili bilgi yok

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination
tr: Ayrımcılık

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding discriminatory language of any kind
tr: Herhangi türde ayrımcı dille ilgili bilgi yok

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Advertising
tr: Reklam

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding advertising of any kind
tr: Herhangi türde reklamla ilgili bilgi yok

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling
tr: Kumar

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding gambling of any kind
tr: Herhangi türde kumarla ilgili bilgi yok

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Purchasing
tr: Satın Alım

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding the ability to spend money
tr: Para harcama yeteneğiyle ilgili bilgi yok

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Chat Between Users
tr: Kullanıcılar Arası Sohbet

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to chat with other users
tr: Diğer kullanıcılarla sohbet etme yollarıyla ilgili bilgi yok

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Audio Chat Between Users
tr: Kullanıcılar Arası Sesli Sohbet

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to talk with other users
tr: Diğer kullanıcılarla konuşma yollarıyla ilgili bilgi yok

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Contact Details
tr: Kişi Ayrıntıları

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of social network usernames or email addresses
tr: Sosyal ağ kullanıcı adlarının veya e-posta adreslerinin paylaşımıyla ilgili bilgi yok

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Identifying Information
tr: Tanımlayıcı Bilgi

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of user information with third parties
tr: Üçüncü şahıslarla kullanıcı bilgisi paylaşımıyla ilgili bilgi yok

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Location Sharing
tr: Konum Paylaşımı

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of physical location with other users
tr: Diğer kullanıcılarla fiziksel konum paylaşımıyla ilgili bilgi yok

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Homosexuality
tr: Eş Cinsellik

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to homosexuality
tr: Eş cinselliğe atıflarla ilgili bilgi yok

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prostitution
tr: Fuhuş

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to prostitution
tr: Fuhşa atıflarla ilgili bilgi yok

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Adultery
tr: Zina

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to adultery
tr: Eş aldatmaya atıflarla ilgili bilgi yok

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexualized Characters
tr: Cinselleştirilmiş Karakterler

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexualized characters
tr: Cinselleştirilmiş karakterlerle ilgili bilgi yok

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Desecration
tr: Saygısızlık

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to desecration
tr: Kutsala saygısızlığa atıflarla ilgili bilgi yok

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Human Remains
tr: İnsan Kalıntıları

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding visible dead human remains
tr: Görününür ölü insan kalıntılarıyla ilgili bilgi yok

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slavery
tr: Kölelik

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to slavery
tr: Köleliğe atıflarla ilgili bilgi yok

en: Does not include references to drugs
tr: Yasadışı ilaçlara atıf içermez

en: Does not include swearing, profanity, and other kinds of strong language
tr: Küfür, sövgü ve diğer türlerde sert dil içermez

en: Does not include ads or monetary transactions
tr: Reklam veya parasal işlemler içermez

en: Does not include sex or nudity
tr: Cinsellik veya çıplaklık içermez

en: Does not include uncontrolled chat functionality
tr: Denetimsiz sohbet işlevi içermez

en: Does not include violence
tr: Şiddet içermez

en: Drugs
tr: Uyuşturucu

en: Strong Language
tr: Sert Dil

en: Money
tr: Para

en: Social
tr: Sosyal

en: Violence
tr: Şiddet

[ctx: Age rating]
note: Translators: The app is considered suitable to be run by all ages of people. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: All
tr: Tümü

note: Translators: It’s unknown what age rating this app has. The * placeholder is the app name.
en: %s has an unknown age rating
tr: %s yaş derecelendirmesi bilinmiyor

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for all ages. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for everyone
tr: %s, herkese uygundur

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 3. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for toddlers
tr: %s, bebeklere uygundur

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 5. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for young children
tr: %s, küçük çocuklara uygundur

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 12. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for children
tr: %s, çocuklara uygundur

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people up to around age 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for teenagers
tr: %s, ergenlere uygundur

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people aged up to and over 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for adults
tr: %s, yetişkinlere uygundur

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for a specified age group. The first placeholder is the app name, the second * is the age group.
en: %s is suitable for %s
tr: %s, %s için uygundur

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the suitability of an app for different ages. this one’s not a placeholder
en: Age Rating
tr: Yaş Derecelendirmesi

en: _How to contribute missing information
tr: Eksik bilgilere _nasıl katkıda bulunulur

en: Local file
tr: Yerel dosya

note: Translators: This is a heading for a row showing the package name of an app (such as ‘gnome-software-46.0-1’).
en: Package
tr: Paket

en: Pending
tr: Beklemede

en: Pending install
tr: Kurulum bekleniyor

en: Pending remove
tr: Kaldırma bekleniyor

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being installed
en: Installing
tr: Kuruluyor

en: Removing
tr: Kaldırılıyor

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being downloaded
en: Downloading
tr: İndiriliyor

note: TRANSLATORS: button text TRANSLATORS: button text in the header when an app * can be installed TRANSLATORS: button text in the header when firmware * can be live-installed TRANSLATORS: update the fw
en: _Install
tr: _Kur

en: _Uninstall…
tr: _Kaldır…

en: Network
tr: Ağ

en: Can communicate over the network
tr: Ağ üzerinden iletişim kurabilir

en: System Services
tr: Sistem Hizmetleri

en: Can access D-Bus services on the system bus
tr: Sistem veri yolundaki D-Bus hizmetlerine erişebilir

en: Session Services
tr: Oturum Hizmetleri

en: Can access D-Bus services on the session bus
tr: Oturum veri yolundaki D-Bus hizmetlerine erişebilir

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_BUS_POLICY_OTHER is used only as a flag, with actual bus names being listed separately
en: Devices
tr: Aygıtlar

en: Can access arbitrary devices such as webcams
tr: Web kameraları gibi gelişigüzel aygıtlara erişebilir

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access input devices
tr: Girdi aygıtlarına erişebilir

note: Translators: This indicates an app can access audio devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access microphones and play audio
tr: Mikrofonlara erişebilir ve ses oynatabilir

en: Can access system device files
tr: Sistem aygıt dosyalarına erişebilir

en: Screen contents
tr: Ekran içerikleri

note: Translators: This indicates an app can access the screen/display contents. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access screen contents
tr: Ekran içeriklerine erişebilir

en: Home folder
tr: Ev klasörü

en: Can view, edit and create files
tr: Dosyaları görüntüleyebilir, düzenleyebilir ve oluşturabilir

en: Can view files
tr: Dosyaları görüntüleyebilir

en: File system
tr: Dosya sistemi

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_FILESYSTEM_OTHER is used only as a flag, with actual files being part of the read/full lists
en: Downloads folder
tr: İndirilenler klasörü

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Can view and change any settings
tr: Ayarları görüntüleyebilir ve değiştirebilir

en: Legacy display system
tr: Eski görüntü sistemi

en: Uses an old, insecure display system
tr: Eski, güvenli olmayan bir görüntü sistemi kullanır

en: Sandbox escape
tr: Yalıtılmış alandan kaçış

en: Can escape the sandbox and circumvent any other restrictions
tr: Yalıtılmış alandan kaçabilir ve diğer kısıtlamaları aşabilir

note: TRANSLATORS: this is where the packager did not write * a description for the update
en: No update description available.
tr: Güncelleme tanımı yok.

note: FIXME support app == NULL set page title
en: Update Details
tr: Güncelleme Ayrıntıları

en: Requires additional permissions
tr: Ek izinler gerektirir

en: Invalid ratings data received from server
tr: Sunucudan alınan puanlama verileri geçersiz

en: Could not communicate with ratings server
tr: Puanlama sunucusu ile iletişim kurulamadı

note: Translators: Header of the section with other users' opinions about the app.
en: Reviews
tr: İncelemeler

en: No reviews were found for this app.
tr: Bu uygulama için inceleme bulunamadı.

en: No Reviews
tr: İnceleme Yok

en: Version History
tr: Sürüm Geçmişi

en: Version %s
tr: Sürüm %s

en: No details for this release
tr: Bu sürüm için ayrıntı yok

en: Installed
tr: Kuruldu

note: TRANSLATORS: this is a command line option
en: Start up mode: either ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’ or ‘overview’
tr: Başlangıç kipi: ‘updates’ (güncellemeler), ‘updated’ (güncellendi), ‘installed’ (kuruldu) ya da ‘overview’ (genel görünüm)

en: MODE
tr: KİP

en: Search for applications
tr: Uygulamalarda ara

en: SEARCH
tr: ARA

en: Show application details (using application ID)
tr: Uygulama ayrıntılarını göster (uygulama kimliğini kullanarak)

en: ID
tr: Kimlik

en: Show application details (using package name)
tr: Uygulama ayrıntılarını göster (paket adını kullanarak)

en: PKGNAME
tr: PKTADI

en: Install the application (using application ID)
tr: Uygulama kur (uygulama kimliğini kullanarak)

en: Uninstall the application (using application ID)
tr: Uygulama kaldır (uygulama kimliğini kullanarak)

en: Open a local package file
tr: Yerel paket dosyası aç

en: FILENAME
tr: DOSYAADI

en: The kind of interaction expected for this action: either ‘none’, ‘notify’, or ‘full’
tr: Bu eylem için beklenen etkileşim türü: ‘none’ (hiçbiri), ‘notify’ (bildir), veya ‘full’ (dolu)

en: INTERACTION
tr: ETKİLEŞİM

en: Show a local metainfo or appdata file
tr: Yerel metainfo veya appdata dosyası göster

en: Enable verbose debugging output (from the running instance, if already running)
tr: Ayrıntılı hata ayıklama çıktısını etkinleştir (çalışıyorsa, çalışan örnekten)

en: Installs any pending updates in the background
tr: Bekleyen güncellemeleri arka planda kurar

en: Show preferences
tr: Tercihleri göster

en: Quit the running instance
tr: Çalışan oluşumdan çık

en: Prefer local file sources to AppStream
tr: AppStream yerine yerel dosya kaynaklarını yeğle

en: Show version number
tr: Sürüm numarasını göster

en: Copyright © 2016–%d GNOME Software contributors
tr: Telif Hakkı © 2016–%d GNOME Yazılımlar katkıcıları

note: TRANSLATORS: we tried to show an app that did not exist
en: Sorry! There are no details for that application.
tr: Üzgünüz! Bu uygulama için ayrıntı yok.

note: Translators: The disk usage of an app when installed. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Installed Size
tr: Kurulu Boyut

en: Includes %s of data and %s of cache
tr: %s veri ve %s önbellek içerir

en: Includes %s of data
tr: %s veri içerir

en: Includes %s of cache
tr: %s önbellek içerir

en: Cache and data usage unknown
tr: Önbellek ve veri kullanımı bilinmiyor

note: Translators: The download size of an app. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Download Size
tr: İndirme Boyutu

en: Needs no additional system downloads
tr: Ek sistem indirmeleri gerektirmez

en: Needs an unknown size of additional system downloads
tr: Bilinmeyen boyutta ek sistem indirmeleri gerektirir

note: Translators: The placeholder is for a size string, * such as ‘150 MB’ or ‘1.5 GB’.
en: Needs %s of additional system downloads
tr: %s ek sistem indirmeleri gerektirir

note: Translators: Displayed if the download or installed size of * an app could not be determined. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Size is unknown
tr: Boyut bilinmiyor

note: Translators: This indicates an app requires no permissions to run. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: No permissions
tr: İzin yok

note: Translators: This indicates an app uses the network. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Has network access
tr: Ağ erişimi var

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus system services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses non-portal system services
tr: Kapı dışı sistem hizmetleri kullanır

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus session services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses non-portal session services
tr: Kapı dışı oturum hizmetleri kullanır

note: Translators: This indicates an app can access session or system bus services unknown to the Software. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access some specific non-portal services
tr: Kimi belirli kapı dışı hizmetlere erişebilir

note: Translators: This indicates an app can access arbitrary hardware devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access hardware devices
tr: Donanım aygıtlarına erişebilir

note: Translators: This indicates an app can access system devices such as /dev/shm. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access system devices
tr: Sistem aygıtlarına erişebilir

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write all your data
tr: Tüm verinizi okuyabilir/yazabilir

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read all your data
tr: Tüm verinizi okuyabilir

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write your downloads
tr: İndirmelerinizi okuyabilir/yazabilir

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read your downloads
tr: İndirmelerinizi okuyabilir

note: Translators: This indicates an app can access data in the system unknown to the Software. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access some specific files
tr: Kimi belirli dosyalara erişebilir

note: Translators: This indicates an app can access or change user settings. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access and change user settings
tr: Kullanıcı ayarlarına erişebilir ve değiştirebilir

note: Translators: This indicates an app uses the X11 windowing system. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses a legacy windowing system
tr: Eski pencereleme sistemi kullanır

note: Translators: This indicates an app can escape its sandbox. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can acquire arbitrary permissions
tr: İsteğe bağlı izinler edinir

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software developer is verified
tr: Yazılım geliştirici doğrulandı

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Reviewed by OS distributor
tr: İS dağıtıcısınca incelendi

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short. * The '%s' is replaced by the distribution name. Translators: The '%s' is replaced by the distribution name.
en: Reviewed by %s
tr: %s tarafından incelendi

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by someone other than the user’s distribution, so might not be safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Provided by a third party
tr: Üçüncü tarafça sağlanmış

note: Translators: This indicates an app or its runtime reached its end of life. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software no longer supported
tr: Yazılım artık desteklenmiyor

note: Translators: This indicates an app’s source code is freely available, so can be audited for security. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Auditable code
tr: Denetlenebilir kod

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Unknown license
tr: Bilinmeyen lisans

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Proprietary code
tr: Sahipli kod

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Special license
tr: Özel lisans

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Privileged
tr: Ayrıcalıklı

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Safe
tr: Güvenli

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Probably Safe
tr: Olası Güvenli

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Potentially Unsafe
tr: Güvenli Olmayabilir

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Unsafe
tr: Güvenli Değil

en: Mobile Only
tr: Yalnızca Mobil

en: Only works on a small screen
tr: Yalnızca küçük ekranda çalışır

en: Desktop Only
tr: Yalnızca Masaüstü

en: Only works on a large screen
tr: Yalnızca büyük ekranda çalışır

en: Screen Size Mismatch
tr: Ekran Boyutu Uygunsuzluğu

en: Doesn’t support your current screen size
tr: Geçerli ekran boyutunuzu desteklemiyor

en: Requires a touchscreen
tr: Dokunmatik ekran gerektirir

en: Requires a keyboard
tr: Klavye gerektirir

en: Requires a mouse
tr: Fare gerektirir

en: Gamepad Needed
tr: Oyun Kolu Gereklidir

en: Requires a gamepad to play
tr: Oynamak için oyun kolu gerektirir

note: Translators: This is used in a context tile to indicate that * an app works on phones, tablets *and* desktops. It should be * short and in title case.
en: Adaptive
tr: Uyarlanır

en: Works on phones, tablets and desktops
tr: Telefonlarda, tabletlerde ve masaüstülerde çalışır

en: Probably requires a keyboard or mouse
tr: Klavye veya fare gerektirebilir

en: Works on desktops and laptops
tr: Masaüstülerde ve dizüstülerde çalışır

note: Translators: This indicates that the content rating for an * app says it can be used by all ages of people, as it contains * no objectionable content.
en: Contains no age-inappropriate content
tr: Yaş uygunsuz içerik barındırmaz

en: No age rating information available
tr: Yaş derecelendirme bilgisi yok

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Visit Website
tr: Web Sitesini Gör

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed. * The ellipsis indicates that further steps are required
en: Install…
tr: Kur…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows to cancel a queued install of the app
en: Cancel
tr: İptal

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Install
tr: Kur

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel
en: Download
tr: İndir

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel * that allows the app to be easily updated live
en: Update
tr: Güncelle

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily removed
en: Uninstall…
tr: Kaldır…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being erased
en: Uninstalling
tr: Kaldırılıyor

en: Critical update
tr: Kritik güncelleme

note: TRANSLATORS: during the update the device * will restart into a special update-only mode
en: Device cannot be used during update.
tr: Aygıt güncelleme sırasında kullanılamaz.

note: TRANSLATORS: this refers to where the app came from
en: Source: %s
tr: Kaynak: %s

note: Translators: A message to indicate that an app has been renamed. The placeholder is the old human-readable name.
en: Renamed from %s
tr: %s yeniden adlandırıldı

note: Replace user-provided non-localized string with a localized text
en: Stopped Receiving Updates
tr: Güncellemelerin Alınması Durduruldu

en: Critical Update
tr: Kritik Güncelleme

[ctx: Single app]
en: Installed
tr: Kuruldu

note: Translators: The placeholder is an app name
en: Help Translate %s
tr: %s Çevirisine Yardım Et

note: Translators: The placeholder is an app name
en: %s is designed, developed, and translated by an international community of contributors.
    
    This means that while it’s not yet available in your language, you can get involved and help translate it yourself.
tr: %s uluslararası katkıcı topluluğunca tasarlandı, geliştirildi ve çevrildi.
    
    Henüz dilinizde kullanılamıyorsa çevrilmesine yardım edebilirsiniz.

en: Translations
tr: Çeviriler

en: _Translation Website
tr: _Çeviri Web Sitesi

en: Release notes
tr: Sürüm notları

note: TRANSLATORS: This is a description for entering user/password
en: Login required remote %s (realm %s)
tr: %s (%s etki alanı) giriş gerektiriyor

en: Login Required
tr: Giriş Gerekiyor

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
tr: _İptal

en: _Login
tr: _Giriş

note: Translators: Title for a login entry.
en: _User
tr: _Kullanıcı

note: Translators: Title for a login entry.
en: _Password
tr: _Parola

note: TRANSLATORS: this is where all apps that don't * fit in other groups are put
en: Other
tr: Diğer

[ctx: Category]
note: TRANSLATORS: this is a subcategory matching all the * different apps in the parent category, e.g. "Games"
en: All
tr: Tümü

note: TRANSLATORS: this is a subcategory of featured apps
en: Featured
tr: Vitrin

note: Heading for featured apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been featured ('picked') by the distribution.
en: Editor’s Choice
tr: Editörün Seçimi

note: Heading for recently updated apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been recently released upstream.
en: New & Updated
tr: Yeni ve Güncellenen

note: Heading for web apps on a category page
en: Picks from the Web
tr: Web’den Seçkiler

note: Heading for the rest of the apps on a category page
en: Other Software
tr: Diğer Yazılım

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that an app * has been successfully installed TRANSLATORS: this is the summary of a notification that a component
en: %s Installed
tr: %s Kuruldu

note: TRANSLATORS: an app has been installed, but * needs a reboot to complete the installation
en: A restart is required for the changes to take effect
tr: Değişikliklerin etkili olması için yeniden başlatmanız gerekiyor

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that an app * has been successfully installed
en: The app is ready to be used
tr: Uygulama kullanıma hazır

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: System Updates Installed
tr: Sistem Güncellemeleri Kuruldu

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: Recently installed updates are available to review
tr: Son olarak kurulan güncellemeler gözden geçirme için uygun

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart
tr: Yeniden Başlat

en: Launch
tr: Başlat

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Software?
tr: Yazılım Kurulsun Mu?

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Third-Party Software?
tr: Üçüncü Taraf Yazılım Kurulsun Mu?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Software Repository?
tr: Yazılım Deposu Etkinleştirilsin Mi?

note: TRANSLATORS: window title ask for confirmation TRANSLATORS: "Enable Third-Party Software Repository?" is * the confirmation dialog title
en: Enable Third-Party Software Repository?
tr: Üçüncü Taraf Yazılım Deposu Etkinleştirilsin Mi?

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is not <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">free and open source software</a>, and is provided by “%s”.
tr: %s, <a href="https://tr.wikipedia.org/wiki/Özgür_ve_açık_kaynak_kodlu_yazılım">özgür ve açık kaynak kodlu yazılım</a> değildir, “%s” tarafından sağlanır.

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is provided by “%s”.
tr: %s, “%s” tarafından sağlanıyor.

en: This software repository must be enabled to continue installation.
tr: Kurulumu sürdürmek için bu yazılım deposu etkinleştirilmelidir.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use %s in some countries.
tr: %s yazılımını kurmak ya da kullanmak, bazı ülkelerde yasa dışı olabilir.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use this codec in some countries.
tr: Bu kod çözücüyü kurmak ya da kullanmak, bazı ülkelerde yasa dışı olabilir.

note: TRANSLATORS: this is button text to not ask about non-free content again
en: Don’t _Warn Again
tr: Bir Daha _Uyarma

note: TRANSLATORS: button text
en: Enable and _Install
tr: Etkinleştir ve _Kur

note: TRANSLATORS: these are show_detailed_error messages from the * package manager no mortal is supposed to understand, * but google might know what they mean
en: Detailed errors from the package manager follow:
tr: Paket yöneticisinden gelen hata ayrıntıları:

en: Details
tr: Ayrıntılar

note: TRANSLATORS: button text
en: _Close
tr: _Kapat

en: Details copied to clipboard
tr: Ayrıntılar panoya kopyalandı

note: Translators: an accept button label, in a Cancel/Accept dialog
en: _Accept
tr: _Kabul Et

note: TRANSLATORS: we've just live-updated some apps
en: An update has been installed | Updates have been installed
tr[0]: Güncellemeler kuruldu

note: TRANSLATORS: we've just uninstalled some apps
en: An app has been uninstalled | Apps have been uninstalled
tr[0]: Uygulama(lar) kaldırıldı

note: TRANSLATORS: the new apps will not be run until we restart
en: A restart is required for it to take effect | A restart is required for them to take effect
tr[0]: Bunların etkili olması için yeniden başlatma gerekiyor

note: TRANSLATORS: button text
en: Not Now
tr: Şimdi Değil

note: TRANSLATORS: something happened less than a day ago
en: Today
tr: Bugün

note: TRANSLATORS: something happened more than a day ago but less than 2 days ago
en: Yesterday
tr: Dün

en: %d day ago | %d days ago
tr[0]: %d gün önce

en: %d week ago | %d weeks ago
tr[0]: %d hafta önce

en: %d month ago | %d months ago
tr[0]: %d ay önce

en: %d year ago | %d years ago
tr[0]: %d yıl önce

note: TRANSLATORS: something happened less than 5 minutes ago
en: Just now
tr: Şimdi

en: %d minute ago | %d minutes ago
tr[0]: %d dakika önce

en: %d hour ago | %d hours ago
tr[0]: %d saat önce

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user. The placeholder is a D-Bus name such as `org.freedesktop.Flatpak`.
en: Use the %s System Service
tr: %s Sistem Hizmetini Kullan

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user. The placeholder is a D-Bus name such as `org.freedesktop.Flatpak`.
en: Use the %s Session Service
tr: %s Oturum Hizmetini Kullan

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user. The placeholder is a D-Bus name such as `org.freedesktop.Flatpak`.
en: Use the %s Service
tr: %s Hizmetini Kullan

en: Can see the non-portal service
tr: Kapı dışı hizmetleri görebilir

en: Can talk to the non-portal service
tr: Kapı dışı hizmetlere konuşabilir

en: Can own the non-portal service
tr: Kapı dışı hizmet edinebilir

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: All
tr: Tümü

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Featured
tr: Vitrin

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: 3D Graphics
tr: 3B Grafik

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Photography
tr: Fotoğrafçılık

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Scanning
tr: Tarama

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Vector Graphics
tr: Vektör Grafikleri

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Viewers
tr: Görüntüleyiciler

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Audio Creation & Editing
tr: Ses Oluşturma ve Düzenleme

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Music Players
tr: Müzik Oynatıcılar

[ctx: Menu of Productivity]
en: All
tr: Tümü

[ctx: Menu of Productivity]
en: Featured
tr: Vitrin

[ctx: Menu of Productivity]
en: Calendar
tr: Takvim

[ctx: Menu of Productivity]
en: Database
tr: Veri Tabanı

[ctx: Menu of Productivity]
en: Finance
tr: Finans

[ctx: Menu of Productivity]
en: Word Processor
tr: Sözcük İşlemci

[ctx: Menu of Utilities]
en: Text Editors
tr: Metin Düzenleyiciler

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Web Browsers
tr: Web Tarayıcıları

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: All
tr: Tümü

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Featured
tr: Vitrin

[ctx: Menu of Games]
en: Action
tr: Aksiyon

[ctx: Menu of Games]
en: Adventure
tr: Macera

[ctx: Menu of Games]
en: Blocks
tr: Bloklar

[ctx: Menu of Games]
en: Board
tr: Tahta

[ctx: Menu of Games]
en: Card
tr: Kart

[ctx: Menu of Games]
en: Emulators
tr: Öykünücüler

[ctx: Menu of Games]
en: Kids
tr: Çocuklar

[ctx: Menu of Games]
en: Logic
tr: Mantık

[ctx: Menu of Games]
en: Role Playing
tr: Rol Yapma

[ctx: Menu of Games]
en: Sports
tr: Spor

[ctx: Menu of Games]
en: Strategy
tr: Strateji

[ctx: Menu of Communication & News]
en: All
tr: Tümü

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Featured
tr: Vitrin

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Chat
tr: Sohbet

[ctx: Menu of Education & Science]
en: All
tr: Tümü

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Featured
tr: Vitrin

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Artificial Intelligence
tr: Yapay Zeka

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Astronomy
tr: Astronomi

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Chemistry
tr: Kimya

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Languages
tr: Diller

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Math
tr: Matematik

[ctx: Menu of Communication & News]
en: News
tr: Haberler

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Robotics
tr: Robotik

[ctx: Menu of Art]
en: Art
tr: Sanat

[ctx: Menu of Reference]
en: Biography
tr: Biyografi

[ctx: Menu of Reference]
en: Comics
tr: Çizgi Romanlar

[ctx: Menu of Reference]
en: Fiction
tr: Kurgu

[ctx: Menu of Reference]
en: Health
tr: Sağlık

[ctx: Menu of Reference]
en: History
tr: Tarih

[ctx: Menu of Reference]
en: Lifestyle
tr: Yaşam Tarzı

[ctx: Menu of Reference]
en: Politics
tr: Politik

[ctx: Menu of Reference]
en: Sports
tr: Spor

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: All
tr: Tümü

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Featured
tr: Vitrin

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Debuggers
tr: Hata Ayıklayıcılar

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: IDEs
tr: IDE’ler

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Codecs
tr: Kod Çözücüler

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Hardware Drivers
tr: Donanım Sürücüleri

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Fonts
tr: Yazı Tipleri

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Input Sources
tr: Girdi Kaynakları

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Language Packs
tr: Dil Paketleri

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Localization
tr: Yerelleştirme

note: Translators: this is a menu category
en: Create
tr: Yarat

note: Translators: this is a menu category
en: Work
tr: Çalış

note: Translators: this is a menu category
en: Play
tr: Oyna

note: Translators: this is a menu category
en: Socialize
tr: Sosyalleş

note: Translators: this is a menu category
en: Learn
tr: Öğren

note: Translators: this is a menu category
en: Develop
tr: Geliştir

note: Translators: this is a menu category
en: Codecs
tr: Kod Çözücüler

note: Translators: this is a menu category
en: Hardware Drivers
tr: Donanım Sürücüleri

note: Translators: this is a menu category
en: Fonts
tr: Yazı Tipleri

note: Translators: this is a menu category
en: Input Sources
tr: Girdi Kaynakları

note: Translators: this is a menu category
en: Language Packs
tr: Dil Paketleri

note: Translators: this is a menu category
en: Localization
tr: Yerelleştirme

note: TRANSLATORS: this is a what we use in notifications if the app's name is unknown
en: An app
tr: Bir uygulama

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional MIME types.
en: %s is requesting additional file format support.
tr: %s, ek dosya biçimi desteği istiyor.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional MIME Types Required
tr: Ek MIME (Dosya) Türleri Gerekli

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional fonts.
en: %s is requesting additional fonts.
tr: %s, ek yazı tipleri istiyor.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Fonts Required
tr: Ek Yazı Tipleri Gerekli

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional codecs.
en: %s is requesting additional multimedia codecs.
tr: %s, ek çokluortam kod çözücüleri istiyor.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Multimedia Codecs Required
tr: Ek Çokluortam Kod Çözücüleri Gerekli

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional printer drivers.
en: %s is requesting additional printer drivers.
tr: %s, ek yazıcı sürücüleri istiyor.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Printer Drivers Required
tr: Ek Yazıcı Sürücüleri Gerekli

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app wants to install additional packages.
en: %s is requesting additional packages.
tr: %s, ek paketler istiyor.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Packages Required
tr: Ek Paketler Gerekli

note: TRANSLATORS: this is a button that launches gnome-software
en: Find in Software
tr: Yazılımlar’da Bul

en: _Show More
tr: Daha Çoğunu Gö_ster

en: _Show Less
tr: Daha Az _Göster

en: Removing…
tr: Kaldırılıyor…

en: Requires restart to finish install
tr: Kurulumu bitirmek için yeniden başlatma gerekir

en: Requires restart to finish remove
tr: Kaldırmayı bitirmek için yeniden başlatma gerekir

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be installed soon
en: Pending installation…
tr: Kurulum bekleniyor…

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be updated soon
en: Pending update…
tr: Güncellemeler bekleniyor…

note: Translators: This string is shown when downloading an app before install.
en: Downloading…
tr: İndiriliyor…

note: Translators: This string is shown when preparing to download and install an app.
en: Preparing…
tr: Hazırlanıyor…

note: Translators: This string is shown when uninstalling an app.
en: Uninstalling…
tr: Kaldırılıyor…

note: Translators: the "%s" is replaced with an app name
en: %s is not installed, but it still has data present.
tr: %s kurulmamış, ancak yine de verisi var.

en: _Restart
tr: _Yeniden Başlat

en: _Enable…
tr: _Etkinleştir…

note: TRANSLATORS: this is a button that allows the apps to * be installed. * The ellipsis indicates that further steps are required, * e.g. enabling software repositories or the like
en: _Install…
tr: _Kur…

note: Translators: %s is the user-visible app name
en: %s will appear in US English
tr: %s Amerikan İngilizcesinde görünecek

en: This app will appear in US English
tr: Bu uygulama Amerikan İngilizcesinde görünecek

en: This software will appear in US English
tr: Bu yazılım Amerikan İngilizcesinde görünecek

en: Help _Translate
tr: Çeviriye _Yardım Et

note: Translators: the '%s' is replaced with a developer name or a project group
en: Other Apps by %s
tr: Diğer %s Uygulamaları

note: Translators: the first %s is replaced with the developer name, the second %s is replaced with the app id
en: Developer %s has proven the ownership of %s
tr: Geliştirici %s, %s sahipliğini kanıtladı

note: Translators: the %s is replaced with the app id
en: Developer has proven the ownership of %s
tr: Geliştirici %s sahipliğini kanıtladı

note: TRANSLATORS: we need a remote server to process
en: You need internet access to write a review
tr: Değerlendirme yazmanız için İnternet erişimi gerekiyor

en: This app is no longer receiving updates, including security fixes
tr: Bu uygulama artık güvenlik düzeltmelerini de içeren hiçbir güncelleme almıyor

en: This app is already provided by your distribution and should not be replaced.
tr: Bu uygulama halihazırda dağıtımınızca sağlanmaktadır ve değiştirilmemelidir.

en: This app doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
tr: Bu uygulama bir web sitesine, kod deposuna veya sorun izleyicisine bağlantı sağlamıyor.

en: This software is no longer receiving updates, including security fixes
tr: Bu yazılım artık güvenlik düzeltmelerini de içeren hiçbir güncelleme almıyor

en: This software is already provided by your distribution and should not be replaced.
tr: Bu yazılım halihazırda dağıtımınızca sağlanmaktadır ve değiştirilmemelidir.

en: This software doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
tr: Bu yazılım bir web sitesine, kod deposuna veya sorun izleyicisine bağlantı sağlamıyor.

en: Software failed to retrieve information for “%s” and is unable to show the details for this app.
tr: Yazılımlar, “%s” için bilgi alamadı ve bu uygulamanın ayrıntılarını gösteremeyecek.

en: Invalid review response received from server
tr: Sunucudan alınan inceleme yanıtı geçersiz

en: Failed to submit review for “%s”: %s
tr: “%s” için inceleme gönderilemedi: %s

note: display a toast to the user
en: Review submitted successfully
tr: İnceleme başarıyla gönderildi

en: Details page
tr: Ayrıntılar sayfası

en: Loading App Details
tr: Uygulama Ayrıntıları Yükleniyor

en: Verified
tr: Doğrulanmış

note: TRANSLATORS: A label for a button to execute the selected app.
en: _Open
tr: _Aç

en: _Update
tr: _Güncelle

note: TRANSLATORS: button text in the header when an app can be erased
en: Uninstall
tr: Kaldır

en: Add-ons
tr: Eklentiler

en: This app can only be used when there is an active internet connection.
tr: Bu uygulama yalnızca etkin İnternet bağlantısı olduğunda kullanılabilir.

en: Software Repository Included
tr: Yazılımı Deposu İçerir

en: This app includes a software repository which provides updates, as well as access to other software.
tr: Bu uygulama, güncellemelerin yanı sıra başka yazılımlara erişim sağlayan yazılım deposu içerir.

en: No Software Repository Included
tr: Yazılım Deposu İçermez

en: This app does not include a software repository. It will not be updated with new versions.
tr: Bu uygulama yazılım deposu içermez. Yeni sürümleri çıktığında güncellenmeyecek.

note: Translators: a repository file used for installing software has been discovered.
en: Software Repository Identified
tr: Yazılım Deposu Belirlendi

en: Adding this software repository will give you access to additional software and upgrades.
tr: Bu yazılım deposunu eklemek, ek yazılımlara ve yükseltmelere erişmenizi sağlar.

en: Only use software repositories that you trust.
tr: Yalnızca güvendiğiniz yazılım depolarını kullanın.

en: Clear app data
tr: Uygulama verisini temizle

en: D_elete Data
tr: Verileri _Sil

en: No Metadata
tr: Üst Veri Yok

en: Project _Website
tr: Proje _Web Sitesi

en: _Donate
tr: _Bağış Yap

en: Contribute _Translations
tr: Çevirilere _Katkı Yap

en: _Report an Issue
tr: Sorun _Bildir

en: _Help
tr: _Yardım

[ctx: verb]
note: Translators: This is a verb, used on a button to ‘contact the developer’
en: _Contact
tr: İletişim _Kur

note: Translators: Button opening a dialog where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write R_eview
tr: İnceleme _Yaz

note: Translators: Button opening a dialog showing all reviews for an app.
en: All Reviews
tr: Tüm İncelemeler

en: Unable to Show App Details
tr: Uygulama Ayrıntıları Gösterilemedi

en: Failed to prepare reboot
tr: Yeniden başlatma hazırlanamadı

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: The key was not found
tr: Anahtar bulunamadı

en: The key is not enrolled
tr: Anahtar kaydedilmedi

en: MOK Enrollment Required
tr: MOK Kaydı Gerekli

en: _Next
tr: _Sonraki

en: This device has Secure Boot enabled. To allow new drivers to be enabled, a new machine owner key (MOK) must be enrolled. The process requires a password to be entered later in the process. Please note down the following password associated with the key:
tr: Bu aygıtta Güvenli Önyükleme etkindir. Yeni sürücülerin etkinleştirilmesi için yeni makine sahibi anahtarı (MOK) kaydedilmelidir. Süreç, sürecin sonrasında bir parolanın girilmesini gerektirir. Anahtara ilişik şu parolayı lütfen not edin:

en: I have made a note of the MOK _password
tr: MOK _parolasını not ettim

en: _Restart & Enroll…
tr: Yeniden _Başlat ve Kaydol…

en: Setup Instructions: Please Read Carefully
tr: Kurulum Yönergeleri: Lütfen Özenle Okuyun

en: After restart, a device setup screen will be shown. To enable new drivers, proceed through the setup steps:
tr: Yeniden başlayınca aygıt kurulum ekranı görünecek. Yeni sürücüleri etkinleştirmek için kurulum adımlarını izleyin:

en: • Select “Enroll MOK”
    • Select “Yes” to enroll keys
    • Enter the MOK password when prompted
    • Then select “Reboot”
tr: • “MOK Kaydet”i seç
    • Anahtarları kaydetmek için “Evet”i seç
    • Sorulduğunda MOK parolasını gir
    • Sonrasında “Yeniden Başlat”ı seç

en: Security Implications
tr: Güvenlik Etkileri

en: After successful key enrollment, be aware that any future updates to the module or any other module will be implicitly trusted. All future updates will happen transparently with no interaction and or authorization.
tr: Başarılı anahtar kaydından sonra modülün ya da diğer herhangi bir modülün gelecek güncellemelerine tümüyle güvenileceğini göz önünde bulundurun. Tüm gelecek güncellemeler etkileşim ya da yetkilendirme olmaksızın saydam olarakgerçekleşecek.

en: Further guidance can be found on the <a href="https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/mok-enrollment/">docs page</a>.
tr: İleri kılavuz <a href="https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/mok-enrollment/">belgelendirme sayfasında</a> bulunabilir.

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading extra metadata files…
tr: Ek üst veri dosyaları indiriliyor…

note: TRANSLATORS: separator for a list of items
en:  and
tr:  ve

note: TRANSLATORS: App window title for fonts installation. %s will be replaced by name of the script we're searching for.
en: Available fonts for the %s script | Available fonts for the %s scripts
tr[0]: %s betiği/betikleri için kullanılabilir yazı tipleri

note: TRANSLATORS: App window title for codec installation. %s will be replaced by actual codec name(s)
en: Available software for %s | Available software for %s
tr[0]: %s için kullanılabilir yazılım

en: Requested software not found
tr: İstenen yazılım bulunamadı

en: Failed to find requested software
tr: İstenen yazılım bulunamadı

note: TRANSLATORS: This string is used for codecs that weren't found
en: %s not found
tr: %s bulunamadı

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: on the website
tr: web sitesinde

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available that provide the file %s.
tr: %s dosyasını sağlayan, kullanılabilir uygulama yok.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get missing apps might be found %s.
tr: %s ve eksik uygulamaları nasıl edinebileceğinizle ilgili seçenekleri %s bulabilirsiniz.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available for %s support.
tr: %s desteği için kullanılabilir uygulama yok.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: %s is not available.
tr: %s kullanılabilir değil.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get an app that can support this format might be found %s.
tr: %s ve bu biçimi oynatabilen uygulamayı nasıl edinebileceğinizle ilgili seçenekleri %s bulabilirsiniz.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No fonts are available for the %s script support.
tr: %s betik desteği için kullanılabilir yazı tipi yok.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional fonts might be found %s.
tr: %s ve ek yazı tiplerini nasıl edinebileceğinizle ilgili seçenekleri %s bulabilirsiniz.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No addon codecs are available for the %s format.
tr: %s biçimi için kullanılabilir ek kodek yok.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format might be found %s.
tr: %s ve bu biçimi oynatabilen kod çözücüyü nasıl edinebileceğinizle ilgili seçenekleri %s bulabilirsiniz.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No Plasma resources are available for %s support.
tr: %s desteği için kullanılabilir Plasma kaynağı yok.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional Plasma resources might be found %s.
tr: %s ve ek Plasma kaynaklarını nasıl edinebileceğinizle ilgili seçenekleri %s bulabilirsiniz.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No printer drivers are available for %s.
tr: %s için kullanılabilir yazıcı sürücüsü yok.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a driver that supports this printer might be found %s.
tr: %s ve bu sürücüyü nasıl edinebileceğinizle ilgili seçenekleri %s bulabilirsiniz.

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: the documentation
tr: belgelendirmeye

note: TRANSLATORS: no codecs were found. The first %s will be replaced by actual codec name(s), the second %s is the app name, which requested the codecs, the third %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information. | Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information.
tr[0]: %2$s tarafından istenen %1$s bulunamadı. Daha çok bilgi için lütfen %3$s bakın.

note: TRANSLATORS: no codecs were found. First %s will be replaced by actual codec name(s), second %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information. | Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information.
tr[0]: Aradığınız %s bulunamadı. Daha çok bilgi için lütfen %s bakın.

en: Failed to find any search results: %s
tr: Herhangi bir arama sonucu bulunamadı: %s

en: %s file format
tr: %s dosya biçimi

en: Install _All
tr: _Tümünü Kur

en: Unable to Find Requested Software
tr: İstenen Yazılım Bulunamadı

en: Codecs page
tr: Kod çözücüler sayfası

en: No Results Found
tr: Sonuç Bulunamadı

en: Unable To Perform Search
tr: Arama Gerçekleştirilemedi

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Featured Apps List
tr: Öne Çıkan Uygulamalar Listesi

en: Desktop Support
tr: Masaüstü Desteği

en: Supports being used on a large screen
tr: Büyük ekranda kullanımı destekler

en: Desktop Support Unknown
tr: Masaüstü Desteği Bilinmiyor

en: Not enough information to know if large screens are supported
tr: Büyük ekran desteğini bilecek yeterli bilgi yok

en: Requires a large screen
tr: Büyük ekran gerektirir

en: Desktop Not Supported
tr: Masaüstü Desteklenmez

en: Cannot be used on a large screen
tr: Büyük ekranda kullanılamaz

en: Mobile Support
tr: Mobil Desteği

en: Supports being used on a small screen
tr: Küçük ekranda kullanımı destekler

en: Mobile Support Unknown
tr: Mobil Desteği Bilinmiyor

en: Not enough information to know if small screens are supported
tr: Küçük ekran desteğini bilecek yeterli bilgi yok

en: Requires a small screen
tr: Küçük ekran gerektirir

en: Mobile Not Supported
tr: Mobil Desteklenmiyor

en: Cannot be used on a small screen
tr: Küçük ekranda kullanılamaz

en: Keyboard Support
tr: Klavye Desteği

en: Keyboard Support Unknown
tr: Klavye Desteği Bilinmiyor

en: Not enough information to know if keyboards are supported
tr: Klavye desteğini bilecek yeterli bilgi yok

en: Keyboard Required
tr: Klavye Gereklidir

en: Supports keyboards
tr: Klavyeleri destekler

en: Keyboard Not Supported
tr: Klavye Desteklemez

en: Cannot be used with a keyboard
tr: Klavyeyle kullanılamaz

en: Mouse Support
tr: Fare Desteği

en: Requires a mouse or pointing device
tr: Fare veya imleyici aygıt gerektirir

en: Mouse Support Unknown
tr: Fare Desteği Bilinmiyor

en: Not enough information to know if mice or pointing devices are supported
tr: Fare veya imleyici aygıt desteğini bilecek yeterli bilgi yok

en: Mouse Required
tr: Fare Gereklidir

en: Supports mice and pointing devices
tr: Fare ve imleyici aygıtları destekler

en: Mouse Not Supported
tr: Fare Desteklenmez

en: Cannot be used with a mouse or pointing device
tr: Fare veya imleyici aygıtla kullanılamaz

en: Touchscreen Support
tr: Dokunmatik Ekran Desteği

en: Touchscreen Support Unknown
tr: Dokunmatik Ekran Desteği Bilinmiyor

en: Not enough information to know if touchscreens are supported
tr: Dokunmatik ekran desteğini bilecek yeterli bilgi yok

en: Touchscreen Required
tr: Dokunmatik Ekran Gereklidir

en: Supports touchscreens
tr: Dokunmatik ekranları destekler

en: Touchscreen Not Supported
tr: Dokunmatik Ekran Desteklenmez

en: Cannot be used with a touchscreen
tr: Dokunmatik ekranlarla kullanılamaz

en: Gamepad Required
tr: Oyun Kolu Gereklidir

en: Requires a gamepad
tr: Oyun kolu gerektirir

en: Gamepad Support
tr: Oyun Kolu Desteği

en: Supports gamepads
tr: Oyun kollarını destekler

note: Translators: It’s unknown whether this app is supported on * the current hardware. The placeholder is the app name.
en: %s probably works on this device
tr: %s, büyük olasılıkla bu aygıtta çalışır

note: Translators: The app will work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s works on this device
tr: %s, bu aygıtta çalışır

note: Translators: The app will possbily work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s possibly works on this device
tr: %s, bu aygıtta çalışması olasıdır

note: Translators: The app may not work fully on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work properly on this device
tr: %s, bu aygıtta doğru çalışmayacaktır

note: Translators: The app will not work properly on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work on this device
tr: %s, bu aygıtta çalışmayacaktır

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the hardware support/requirements of an app
en: Hardware Support
tr: Donanım Desteği

en: Navigation
tr: Gezinim

en: Navigate to Explore Page
tr: Keşfet Sayfasına git

en: Navigate to Installed Page
tr: Kurulan Sayfasına Git

en: Navigate to Updates Page
tr: Güncellemeler Sayfasına Git

en: Open Search Bar
tr: Arama Çubuğunu Aç

en: Windows
tr: Pencereler

en: Open Preferences
tr: Tercihleri Aç

en: Open Software Repositories
tr: Yazılım Depolarını Aç

en: Help
tr: Yardım

en: Open Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayollarını Aç

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: This is in the context of a list of apps which are installed on the system.
en: Installed
tr: Kurulu

en: Installed page
tr: Kurulan sayfa

en: In Progress
tr: Sürüyor

note: origin_ui on a remote is the repo dialogue section name, * not the remote title
en: Apps
tr: Uygulamalar

en: Web Apps
tr: Web Uygulamaları

en: System Apps
tr: Sistem Uygulamaları

en: Community Built
tr: Topluluk İnşası

en: _Get Involved
tr: _Katıl

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
tr: Bu uygulama, katkıcı topluluğunca açık olarak geliştirilmiş ve <a href="%s">%s lisansıyla</a> dağıtılmıştır.
    
    Katılarak daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
tr: Bu uygulama, katkıcı topluluğunca açık olarak geliştirilmiş ve %s lisansıyla dağıtılmıştır.
    
    Katılarak daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
tr: Bu yazılım, katkıcı topluluğunca açık olarak geliştirilmiş ve <a href="%s">%s lisansıyla</a> dağıtılmıştır.
    
    Katılarak daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
tr: Bu yazılım, katkıcı topluluğunca açık olarak geliştirilmiş ve %s lisansıyla dağıtılmıştır.
    
    Katılarak daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz.

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under.
en: Unknown License
tr: Bilinmeyen Lisans

en: _Learn More
tr: _Daha Çoğunu Öğren

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
tr: Bu uygulama, hangi lisans altında geliştirildiğini belirtmemiştir ve sahipli olabilir. Saptanması zor biçimde güvensiz olabilir ve gözetimsizce değişebilir.
    
    Bu uygulamaya katkıda bulunabilir veya bulunamayabilirsiniz.

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
tr: Bu yazılım, hangi lisans altında geliştirildiğini belirtmemiştir ve sahipli olabilir. Saptanması zor biçimde güvensiz olabilir ve gözetimsizce değişebilir.
    
    Bu yazılıma katkıda bulunabilir veya bulunamayabilirsiniz.

note: Translators: This is used for "License    Proprietary"
en: Proprietary
tr: Sahipli

en: This app is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this app.
tr: Bu uygulama açık olarak geliştirilmemiştir, nasıl çalıştığını yalnızca kendi geliştiricileri bilir. Saptanması zor biçimde güvensiz olabilir ve gözetimsizce değişebilir.
    
    Bu uygulamaya katkıda bulunamayabilirsiniz.

en: This software is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this software.
tr: Bu yazılım açık olarak geliştirilmemiştir, nasıl çalıştığını yalnızca kendi geliştiricileri bilir. Saptanması zor biçimde güvensiz olabilir ve gözetimsizce değişebilir.
    
    Bu yazılıma katkıda bulunamayabilirsiniz.

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Special License
tr: Özel Lisans

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
tr: Bu uygulama özel <a href="%s">%s</a> lisansı altında geliştirilmiştir.
    
    Bu uygulamaya katkıda bulunabilir veya bulunamayabilirsiniz.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
tr: Bu uygulama özel “%s” lisansı altında geliştirilmiştir.
    
    Bu uygulamaya katkıda bulunabilir veya bulunamayabilirsiniz.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
tr: Bu yazılım özel <a href="%s">%s</a> lisansı altında geliştirilmiştir.
    
    Bu yazılıma katkıda bulunabilir veya bulunamayabilirsiniz.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
tr: Bu yazılım özel “%s” lisansı altında geliştirilmiştir.
    
    Bu yazılıma katkıda bulunabilir veya bulunamayabilirsiniz.

note: TRANSLATORS: initial start
en: Refreshing Data
tr: Veriler Yenileniyor

en: Loading page
tr: Sayfa yükleniyor

en: Starting Up
tr: Başlatılıyor

note: TRANSLATORS: only run app as non-root user
en: Software should be run as a non-root user. Exiting…
tr: Yazılımlar kök olmayan kullanıcıyla çalıştırılmalıdır. Çıkılıyor…

en: Unknown source
tr: Bilinmeyen kaynak

note: Translators: It's an origin scope, 'User' or 'System' installation
en: User
tr: Kullanıcı

note: TRANSLATORS: This is the header for package additions during * a system update
en: Additions
tr: Eklentiler

note: TRANSLATORS: This is the header for package removals during * a system update
en: Removals
tr: Kaldırılanlar

[ctx: Packages to be updated during a system upgrade]
note: TRANSLATORS: This is the header for package updates during * a system update
en: Updates
tr: Güncellemeler

note: TRANSLATORS: This is the header for package downgrades during * a system update
en: Downgrades
tr: Sürüm Düşürmeler

note: Translators: This is a clickable link on the third party repositories message dialog. It's part of a constructed sentence: "Provides access to additional software from [selected external sources]. Some proprietary software is included."
en: selected external sources
tr: Seçili dış kaynaklardan

note: Translators: This is the third party repositories message dialog. The %s is replaced with "selected external sources" link. Repositories Preferences is an item from Software's main menu.
en: Provides access to additional software from %s. Some proprietary software is included.
    
    You can enable those repositories later in Software Repositories preferences.
tr: %s ek yazılıma erişim sağlar. Bazı sahipli yazılımları içerir.
    
    Bu depoları daha sonra Yazılım Depoları tercihlerinden etkinleştirebilirsiniz.

note: TRANSLATORS: Heading asking whether to turn third party software repositories on of off.
en: Enable Third Party Software Repositories?
tr: Üçüncü Taraf Yazılım Depoları Etkinleştirilsin Mi?

note: TRANSLATORS: button to keep the third party software repositories off
en: _Ignore
tr: _Yok Say

note: TRANSLATORS: button to turn on third party software repositories TRANSLATORS: button to accept the agreement
en: _Enable
tr: _Etkinleştir

en: Available for your operating system
tr: İşletim sisteminiz için kullanılabilir

note: Translators: the '%s' is replaced with the distribution name, constructing for example: "Available for Fedora Linux"
en: Available for %s
tr: %s için kullanılabilir

note: Translators: This is the title of the main page of the UI.
en: Explore
tr: Keşfet

en: Overview page
tr: Genel bakış sayfası

note: Translators: This is a heading for a section with all available apps.
en: Available Apps
tr: Kullanılabilir Uygulamalar

note: Translators: This is a heading for a list of categories.
en: Other Categories
tr: Diğer Kategoriler

en: No App Data Found
tr: Uygulama Verisi Bulunamadı

[ctx: Distribution name]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

note: TRANSLATORS: button text
en: _OK
tr: _Tamam

en: User declined installation
tr: Kullanıcı kurulumu reddetti

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and * '%s' is an app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Prepare %s
tr: %s Uygulamasını Hazırla

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * repository name, e.g. 'GNOME Nightly'
en: Are you sure you want to remove the %s repository?
tr: %s deposunu kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is a repository name.
en: All apps from %s will be uninstalled, and you will have to re-install the repository to use them again.
tr: %s kaynağından olan tüm uygulamalar kaldırılacak ve yeniden kullanmak için depoyu yeniden kurmanız gerekecek.

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is the * name of an addon or an input method * name of a runtime * name of a font * name of a codec * name of a firmware TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Uninstall %s?
tr: %s Kaldırılsın Mı?

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name * of an addon or an input method. Translators: the '%s' is replaced with the app name
en: It will not be possible to use %s after removal.
tr: Kaldırdıktan sonra %s kullanılamayacak.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name * of a runtime.
en: It will not be possible to use any apps which depend on %s after removal.
tr: Kaldırdıktan sonra %s bağlantılı uygulamalar kullanılamayacak.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name of a font.
en: It will not be possible to use %s after removal, and any documents which use it will appear in a different font.
tr: Kaldırdıktan sonra %s kullanılamayacak ve bunu kullanan tüm belgeler başka yazı tipinde görünecek.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name of a codec.
en: It will not be possible to use %s after removal. This may mean some media files will no longer be playable.
tr: Kaldırdıktan sonra %s kullanılamayacak. Bu, kimi ortam dosyalarının oynatılamayacağı anlamına da gelebilir.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name of a firmware
en: Hardware which depends on %s may no longer function correctly after removal.
tr: %s bağımlı donanım kaldırıldıktan sonra artık düzgün çalışmayabilir.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is * the name of an app.
en: It will not be possible to use %s after removal. App data and settings will be kept on disk, to allow restoring the app in the future.
tr: Kaldırdıktan sonra %s kullanılamayacak. Gelecekte uygulamanın geri yüklenmesini sağlamak için uygulama verileri ve ayarları diskte korunacak.

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Software Updates
tr: Yazılım Güncellemeleri

en: More Information
tr: Daha çok bilgi

en: Checking for and downloading updates uses data and power. Automatic update features are therefore paused when on metered network connections and when power saver is on.
tr: Güncellemelerin denetlenmesi ve indirilmesi veri ve güç kullanır. Bu nedenle, kendiliğinden güncelleme özellikleri ölçülen ağ bağlantılarında ve güç tutumu açıkken duraklatılır.

en: _Automatic
tr: _Kendiliğinden

en: Automatically check for and download updates
tr: Güncellemeleri kendiliğinden denetle ve indir

en: _Manual
tr: _Elle

en: Checking for and downloading updates must be done manually
tr: Güncellemelerin denetlenmesi ve indirilmesi elle yapılmalıdır

en: Automatic Update _Notifications
tr: Kendiliğinden Güncelleme _Bildirimleri

en: Notify when updates have been automatically installed
tr: Güncellemeler kendiliğinden kurulduğunda bildir

en: Content Filters
tr: İçerik Süzgeçleri

en: Only Show _Free Software
tr: Yalnızca _Özgür Yazılımları Göster

en: Hide proprietary software when browsing and searching
tr: Göz atarken ve ararken sahipli yazılımları gizle

en: Only Show _Verified Developers
tr: Yalnızca _Onaylı Geliştiricileri Göster

en: Show only apps from developers whose identity has been verified
tr: Yalnızca kimliği doğrulanmış geliştiricilerin uygulamalarını göster

note: TRANSLATORS: This is a text displayed during a distro upgrade. %s will be replaced by the name and version of distro, e.g. 'Fedora 23'.
en: Installed software is incompatible with %s, and will be automatically removed during upgrade.
tr: Kurulu yazılım %s ile uyumsuz ve yükseltme sırasında kendiliğinden kaldırılacak.

en: Incompatible Software
tr: Uyumsuz Yazılım

en: _Upgrade
tr: _Yükselt

en: _Uninstall
tr: _Kaldır

en: App Settings &amp; Data
tr: Uygulama Ayarları ve Veriler

note: Translators: this is part of section about deleting app's data, where the 'keep' means 'keep the data'
en: _Keep
tr: _Koru

en: Allows restoring app settings and content
tr: Uygulama ayarlarının ve içeriğinin geri yüklenmesine izin verir

note: Translators: this is part of section about deleting app's data
en: _Delete
tr: _Sil

en: Permanently deletes data to save disk space
tr: Disk alanını korumak için verileri kalıcı olarak siler

note: TRANSLATORS: The '%s' is replaced with a repository name, like "Fedora Modular - x86_64"
en: Software that has been installed from “%s” will cease to receive updates.
tr: “%s” kaynağından kurulan yazılımlar güncelleme almayacak.

note: ask for confirmation
en: Disable Repository?
tr: Depoyu Devre Dışı Bırakılsın Mı?

en: Remove Repository?
tr: Depo Kaldırılsın Mı?

note: TRANSLATORS: this is button text to disable a repo
en: _Disable
tr: _Devre Dışı Bırak

note: TRANSLATORS: this is button text to remove a repo TRANSLATORS: button text when * removing a review
en: _Remove
tr: _Kaldır

en: Enable New Repositories
tr: Yeni Depoları Etkinleştir

en: Turn on new repositories when they are added
tr: Yeni depolar eklendiğinde etkinleştir

note: TRANSLATORS: this is the clickable * link on the third party repositories info bar
en: more information
tr: daha çok bilgi

note: TRANSLATORS: this is the third party repositories info bar. The '%s' is replaced with a link consisting a text "more information", which constructs a sentence: "Additional repositories from selected third parties - more information."
en: Additional repositories from selected third parties — %s.
tr: Seçilen üçüncü taraflardan ek depolar — %s.

en: Fedora Third Party Repositories
tr: Fedora Üçüncü Taraf Depolar

note: TRANSLATORS: this is the fallback text we use if we can't figure out the name of the operating system
en: the operating system
tr: işletim sistemi

note: TRANSLATORS: This is the description text displayed in the Software Repositories dialog. %s gets replaced by the name of the actual distro, e.g. Fedora.
en: These repositories supplement the default software provided by %s.
tr: Bu depolar %s tarafından sağlanan öntanımlı yazılımı tamamlar.

en: Software Repositories
tr: Yazılım Depoları

en: No Repositories
tr: Depo Yok

note: TRANSLATORS: This string states how many apps have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of apps.
en: %u app installed | %u apps installed
tr[0]: %u uygulama kuruldu

note: TRANSLATORS: This string states how many add-ons have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of add-ons.
en: %u add-on installed | %u add-ons installed
tr[0]: %u eklenti kuruldu

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of apps, and the translated * string will be substituted in
en: %u app | %u apps
tr[0]: %u uygulama

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of add-ons, and the translated * string will be substituted
en: %u add-on | %u add-ons
tr[0]: %u eklenti

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The first placeholder is the translated string “%u app” or * “%u apps”. The second placeh
en: %s and %s installed | %s and %s installed
tr[0]: %s ve %s kuruldu

en: Checking installed software…
tr: Kurulu yazılım denetleniyor…

en: Remove
tr: Kaldır

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really bad app
en: Hate it
tr: Berbat

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		Not a great app
en: Don’t like it
tr: Pek iyi değil

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A fairly-good app
en: It’s OK
tr: İdare eder

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A good app
en: Like it
tr: Güzel

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really awesome app
en: Love it
tr: Harika

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		No star has been clicked yet
en: Select a Star to Leave a Rating
tr: Oylama İçin Yıldız Seçin

note: TRANSLATORS: the review can't just be copied and pasted
en: Please take more time writing the review
tr: Lütfen inceleme yazmaya biraz daha zaman ayırın

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: Please choose a star rating
tr: Lütfen yıldız puanlaması seçin

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too short
tr: Özet çok kısa

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too long
tr: Özet çok uzun

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too short
tr: Açıklama çok kısa

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too long
tr: Açıklama çok uzun

note: Translators: Title of the dialog box where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write a Review
tr: İnceleme Yaz

note: Translators: A button to publish the user's opinion about the app.
en: _Send
tr: _Gönder

en: Please provide a rating, summary and review text. Reviews should not be used to report problems: instead, contact the developer or your support provider.
tr: Lütfen puanlama, özet ve inceleme metni sağlayın. İncelemeler hata bildirmek için kullanılmamalıdır: bunun yerine geliştirici ya da destek sağlayıcınızla iletişime geçin.

en: Review Summary
tr: İnceleme Özeti

[ctx: app review]
note: Translators: This is where the users enter their opinions about the apps.
en: Write a short review
tr: Kısa inceleme yaz

en: Find what data is sent in our <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">privacy policy</a>. The full name attached to your account will be shown publicly.
tr: Ne verisinin gönderildiğini <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">gizlilik ilkemizde</a> bulabilirsiniz. Hesabınıza ilişik tam adınız açıkça gösterilecektir.

en: %u review total | %u reviews total
tr[0]: Toplam %u inceleme

en: out of 5 stars
tr: / 5 yıldız

[ctx: Reviewer name]
note: TRANSLATORS: this is when a user doesn't specify a name
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

note: TRANSLATORS: we explain what the action is going to do
en: You can report reviews for abusive, rude, or discriminatory behavior.
tr: Küfürlü, kaba veya ayrımcı tutum içeren incelemeleri bildirebilirsiniz.

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Once reported, a review will be hidden until it has been checked by an administrator.
tr: İnceleme bildirildikten sonra yöneticice denetlenene dek gizlenecektir.

note: TRANSLATORS: window title when reporting a user-submitted review * for moderation
en: Report Review?
tr: İnceleme Bildirilsin Mi?

note: TRANSLATORS: button text when * * sending a review for moderation
en: _Report
tr: _Bildir

note: TRANSLATORS: window title when the user attempts to remove their * review
en: Remove Review?
tr: İnceleme Kaldırılsın Mı?

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Removing a review cannot be undone.
tr: İncelemenin kaldırılması geri alınamaz.

en: Your review
tr: İncelemeniz

en: Like Review
tr: İncelemeyi Beğendim

en: Dislike Review
tr: İncelemeyi Beğenmedim

en: Report…
tr: Bildir…

en: Remove…
tr: Kaldır…

en: App isn’t sandboxed but the distribution has checked that it is not malicious
tr: Uygulama yalıtılmış alanda değil ancak dağıtım zararsız olduğunu doğruladı

en: Check that you trust the vendor, as the app isn’t sandboxed
tr: Sağlayıcıya güveninizi gözden geçirin çünkü uygulama yalıtılmış alanda değil

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Permissions
tr: İzin Yok

en: App is fully sandboxed
tr: Uygulama tümüyle yalıtılmış alandadır

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Network Access
tr: Ağ Erişimi

en: Can access the internet
tr: İnternete erişebilir

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Network Access
tr: Ağ Erişimi Yok

en: Cannot access the internet
tr: İnternete erişemez

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Device Access
tr: Kullanıcı Aygıtı Erişimi

en: Can access devices such as webcams or gaming controllers
tr: Web kameraları veya oyun denetçileri gibi aygıtlara erişebilir

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No User Device Access
tr: Kullanıcı Aygıtı Erişimi Yok

en: Cannot access devices such as webcams or gaming controllers
tr: Web kameraları veya oyun denetçileri gibi aygıtlara erişemez

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Input Device Access
tr: Girdi Aygıtı Erişimi

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Microphone Access and Audio Playback
tr: Mikrofon Erişimi ve Ses Oynatımı

en: Can listen using microphones and play audio without asking permission
tr: İzin istemeden mikrofonlarla dinleyebilir ve sesleri oynatabilir

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: System Device Access
tr: Sistem Aygıtı Erişimi

en: Can access system devices which require elevated permissions
tr: Yükseltilmiş izinler gerektiren sistem aygıtlarına erişebilir

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Screen Contents Access
tr: Ekran İçerikleri Erişimi

en: Can access the contents of the screen or other windows
tr: Ekranın ya da diğer pencerelerin içeriklerine erişebilir

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Legacy Windowing System
tr: Eski Pencereleme Sistemi

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Arbitrary Permissions
tr: İsteğe Bağlı İzinler

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Settings
tr: Kullanıcı Ayarları

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read/Write Access
tr: Tüm Dosya Sistemini Okuma/Yazma Erişimi

en: Can read and write all data on the file system
tr: Dosya sistemindeki tüm veriyi okuyabilir ve yazabilir

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read/Write Access
tr: Ev Klasörü Okuma/Yazma Erişimi

en: Can read and write all data in your home directory
tr: Ev dizininizdeki tüm veriyi okuyabilir ve yazabilir

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read Access
tr: Tüm Dosya Sistemini Okuma Erişimi

en: Can read all data on the file system
tr: Dosya sistemindeki tüm veriyi okuyabilir

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read Access
tr: Ev Klasörü Okuma Erişimi

en: Can read all data in your home directory
tr: Ev dizininizdeki tüm verinizi okuyabilir

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read/Write Access
tr: İndirilenler Klasörü Okuma/Yazma Erişimi

en: Can read and write all data in your downloads directory
tr: İndirilenler dizininizdeki tüm veriyi okuyabilir ve yazabilir

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read Access
tr: İndirilenler Klasörü Okuma Erişimi

en: Can read all data in your downloads directory
tr: İndirilenler dizininizdeki tüm veriyi okuyabilir

en: Can read and write all data in the directory
tr: Dizindeki tüm veriyi okuyabilir ve yazabilir

en: Can read all data in the directory
tr: Dizindeki tüm veriyi okuyabilir

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No File System Access
tr: Dosya Sistemi Erişimi Yok

en: Cannot access the file system at all
tr: Dosya sistemine asla erişemez

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses System Services
tr: Sistem Hizmetlerini Kullanır

en: Can request data from non-portal system services
tr: Kapı dışı sistem hizmetlerinden veri isteyebilir

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses Session Services
tr: Oturum Hizmetlerini Kullanır

en: Can request data from non-portal session services
tr: Kapı dışı oturum hizmetlerinden veri isteyebilir

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Service Access
tr: Hizmet Erişimi Yok

en: Cannot access non-portal session or system services at all
tr: Kapı dışı oturum ya da sistem hizmetlerine asla erişemez

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: App developer is verified
tr: Uygulama geliştirici doğrulandı

en: The developer of this app has been verified to be who they say they are
tr: Bu uygulamanın geliştiricisinin söylediği kişi olduğu doğrulandı

note: Translators: This indicates an app uses an outdated SDK. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Insecure Dependencies
tr: Güvensiz Bağımlılıklar

en: Software or its dependencies are no longer supported and may be insecure
tr: Yazılım veya bağımlılıkları artık desteklenmiyor ve güvensiz olabilir

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
tr: Bu uygulama, hangi lisans altında geliştirildiğini belirtmemiştir ve sahipli olabilir

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
tr: Bu yazılım, hangi lisans altında geliştirildiğini belirtmemiştir ve sahipli olabilir

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Proprietary Code
tr: Sahipli Kod

en: The source code is not public, so it cannot be independently audited and might be unsafe
tr: Kaynak kod halka açık değildir, bu nedenle bağımsızca denetlenemez ve güvenilir olmayabilir

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”
tr: Bu uygulama özel “%s” lisansı altında geliştirilmiştir

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”
tr: Bu yazılım özel “%s” lisansı altında geliştirilmiştir.

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Auditable Code
tr: Denetlenebilir Kod

en: The source code is public and can be independently audited, which makes the app more likely to be safe
tr: Kaynak kod halka açıktır ve bağımsızca denetlenebilir, bu uygulamayı daha güvenilir kılar

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * The placeholder is the app name.
en: %s is privileged
tr: %s ayrıcalıklı

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is safe
tr: %s güvenilir

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is probably safe
tr: %s muhtemelen güvenli

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is potentially unsafe
tr: %s güvenilir olmayabilir

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is unsafe
tr: %s güvenilir değil

[ctx: Unknown license]
note: Translators: This is used for "License    Unknown"
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the permissions of an app
en: Safety
tr: Güvenlik

en: License
tr: Lisans

note: Translators: This is a heading for a row showing the origin/source of an app (such as ‘flathub’).
en: Source
tr: Kaynak

en: This app uses an outdated version of the software platform (SDK) and might contain bugs or security vulnerabilities which will not be fixed.
tr: Bu uygulama, yazılım platformunun (SDK) eski sürümünü kullanıyor ve düzeltilmeyecek hatalar ya da güvenlik açıkları içerebilir.

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the previous screenshot in the screenshot carousel.
en: Previous Screenshot
tr: Önceki Ekran Görüntüsü

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the next screenshot in the screenshot carousel.
en: Next Screenshot
tr: Sonraki Ekran Görüntüsü

note: Translators: Shortened form of “no screenshots available” when showing an app’s details.
en: No Screenshots
tr: Ekran Görüntüsü Yok

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot and * we get back 404
en: Screenshot not found
tr: Ekran görüntüsü bulunamadı

note: TRANSLATORS: possibly image file corrupt or not an image
en: Failed to load image
tr: Resim yüklenemedi

note: TRANSLATORS: this is when we request a screenshot size that * the generator did not create or the parser did not add
en: Screenshot size not found
tr: Ekran görüntüsü boyutu bulunamadı

note: TRANSLATORS: this is when we try create the cache directory * but we were out of space or permission was denied
en: Could not create cache
tr: Önbellek oluşturulamadı

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot * that was not a valid URL
en: Screenshot not valid
tr: Ekran görüntüsü geçerli değil

note: TRANSLATORS: this is when networking is not available
en: Screenshot not available
tr: Ekran görüntüsü kullanılamaz

en: Screenshot
tr: Ekran Görüntüsü

note: TRANSLATORS: this is when there are too many search results * to show in in the search page
en: %u more match | %u more matches
tr[0]: %u eşleşme daha

en: Search page
tr: Arama sayfası

en: Search for Apps
tr: Uygulamalarda Ara

en: No App Found
tr: Uygulama Bulunamadı

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates
tr: Güncellemeler indirilemiyor

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download firmware updates
tr: Donanım yazılımı güncellemeleri indirilemiyor

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download firmware updates from %s
tr: %s kaynağından donanım yazılımı güncellemeleri indirilemiyor

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download updates from %s
tr: %s kaynağından güncellemeler indirilemiyor

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: internet access required
tr: Güncellenemiyor: İnternet erişimi gerekli

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: not enough disk space
tr: Güncellenemiyor: yetersiz disk alanı

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download updates from %s: not enough disk space
tr: %s kaynağından güncellemeler indirilemiyor: yetersiz disk alanı

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: authentication required
tr: Güncellenemiyor: kimlik doğrulama gerekli

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: invalid authentication
tr: Güncellenemiyor: kimlik doğrulama geçersiz

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: permission required
tr: Güncellenemiyor: izin gerekli

en: Unable to download updates: you do not have permission to install software
tr: Güncellemeler indirilemiyor: yazılım kurma izniniz yok

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to get list of updates
tr: Güncellemelerin listesi alınamıyor

en: Unable to install: download failed
tr: Kurulamıyor: indirme başarısız

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to install %s: failed download from %s
tr: %s kurulamıyor: %s kaynağından indirilemiyor

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: download failed
tr: %s kurulamıyor: indirme başarısız

en: Unable to install: missing runtime
tr: Kurulamıyor: çalışma zamanı eksik

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") * and the second %s is the name of the runtime, e.g. * "GNOME SDK [flatpak.gnome.org]"
en: Unable to install %s: runtime %s unavailable
tr: %s kurulamıyor: %s çalışma zamanı kullanılamıyor

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s
tr: %s kurulamıyor

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: internet access required
tr: Kurulamıyor: İnternet erişimi gerekli

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: invalid app format
tr: Kurulamıyor: uygulamanın biçimi geçersiz

en: Unable to install: not enough disk space
tr: Kurulamıyor: yetersiz disk alanı

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: not enough disk space
tr: %s kurulamıyor: yetersiz disk alanı

en: Unable to install: authentication required
tr: Kurulamıyor: kimlik doğrulama gerekli

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install %s: authentication required
tr: %s kurulamıyor: kimlik doğrulama gerekli

en: Unable to install: invalid authentication
tr: Kurulamıyor: kimlik doğrulama geçersiz

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: invalid authentication
tr: %s kurulamıyor: kimlik doğrulama geçersiz

en: Unable to install: permission required
tr: Kurulamıyor: izin gerekli

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: permission required
tr: %s kurulamıyor: izin gerekli

en: Unable to install: device must be plugged in
tr: Kurulamıyor: aygıt takılı olmalıdır

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to install %s: device must be plugged in
tr: %s kurulamıyor: aygıt takılı olmalıdır

en: Unable to install: low battery
tr: Kurulamıyor: düşük pil

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to install %s: low battery
tr: %s kurulamıyor: düşük pil

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to update %s from %s: download failed
tr: %s, %s kaynağından güncellenemiyor: indirme başarısız

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: download failed
tr: %s güncellenemiyor: indirme başarısız

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to install updates from %s: download failed
tr: %s kaynağından güncellemeler kurulamıyor: indirme başarısız

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: download failed
tr: Güncellenemiyor: indirme başarısız

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: not enough disk space
tr: %s güncellenemiyor: yetersiz disk alanı

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: authentication required
tr: %s güncellenemiyor: kimlik doğrulama gerekli

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: invalid authentication
tr: %s güncellenemiyor: kimlik doğrulama geçersiz

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: permission required
tr: %s güncellenemiyor: izin gerekli

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: device must be plugged in
tr: Güncellenemiyor: aygıt takılı olmalıdır

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to update %s: device must be plugged in
tr: %s güncellenemiyor: aygıt takılı olmalıdır

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: low battery
tr: Güncellenemiyor: düşük pil

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to update %s: low battery
tr: %s güncellenemiyor: düşük pil

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s
tr: %s güncellenemiyor

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update
tr: Güncellenemiyor

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade
tr: Yükseltilemiyor

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the distro name (e.g. "Fedora 25") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to upgrade to %s from %s
tr: %s, %s kaynağından yükseltilemiyor

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: download failed
tr: Yükseltilemiyor: indirme başarısız

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to upgrade to %s: download failed
tr: %s yükseltilemiyor: indirme başarısız

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: internet access required
tr: Yükseltilemiyor: İnternet erişimi gerekli

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: internet access required
tr: %s yükseltilemiyor: İnternet erişimi gerekli

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: not enough disk space
tr: Yükseltilemiyor: yetersiz disk alanı

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: not enough disk space
tr: %s yükseltilemiyor: yetersiz disk alanı

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: authentication required
tr: Yükseltilemiyor: kimlik doğrulama gerekiyor

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: authentication required
tr: %s yükseltilemiyor: kimlik doğrulama gerekiyor

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: invalid authentication
tr: Yükseltilemiyor: kimlik doğrulama geçersiz

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: invalid authentication
tr: %s yükseltilemiyor: kimlik doğrulama geçersiz

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: permission required
tr: Yükseltilemiyor: izin gerekli

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: permission required
tr: %s yükseltilemiyor: izin gerekli

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: device must be plugged in
tr: Yükseltilemiyor: aygıt takılı olmalıdır

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: device must be plugged in
tr: %s yükseltilemiyor: aygıt takılı olmalıdır

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: low battery
tr: Yükseltilemiyor: düşük pil

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: low battery
tr: %s yükseltilemiyor: düşük pil

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s
tr: %s yükseltilemiyor

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication required
tr: Kaldırılamıyor: kimlik doğrulama gerekiyor

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: authentication required
tr: %s kaldırılamıyor: kimlik doğrulama gerekiyor

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: invalid authentication
tr: Kaldırılamıyor: kimlik doğrulama geçersiz

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: invalid authentication
tr: %s kurulamıyor: kimlik doğrulama geçersiz

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: permission required
tr: Kaldırılamıyor: izin gerekli

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: permission required
tr: %s kaldırılamıyor: izin gerekli

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: device must be plugged in
tr: Kaldırılamıyor: aygıt takılı olmalıdır

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: device must be plugged in
tr: %s kaldırılamıyor: aygıt takılı olmalıdır

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: low battery
tr: Kaldırılamıyor: düşük pil

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: low battery
tr: %s kaldırılamıyor: düşük pil

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s
tr: %s kaldırılamıyor

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the '%s' is replaced with the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to launch %s
tr: %s başlatılamıyor

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification TRANSLATORS: we failed to get a proper error code
en: Sorry, something went wrong
tr: Üzgünüz, bir şeyler yanlış gitti

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") * and the second %s is the name of the runtime, e.g. * "GNOME SDK [flatpak.gnome.org]"
en: Unable to launch %s: %s is not installed
tr: %s başlatılamıyor: %s kurulmamış

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Not enough disk space for operation
tr: İşlem için yeterli disk alanı yok

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: file type not supported
tr: Kurulamıyor: dosya türü desteklenmiyor

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: authentication failed
tr: Kurulamıyor: kimlik doğrulama başarısız

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install
tr: Kurulamıyor

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to contact %s
tr: %s ile iletişim kurulamıyor

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Download failed
tr: İndirme başarısız

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the 'Software' means this app, aka 'GNOME Software'.
en: Restart Software to use new plugins
tr: Yeni eklentileri kullanmak için Yazılımlarʼı yeniden başlat

note: TRANSLATORS: need to be connected to the AC power
en: Device needs to be plugged in
tr: Aygıt takılı olmalıdır

note: TRANSLATORS: not enough juice to do this safely
en: Battery level is too low
tr: Pil düzeyi çok düşük

en: _Software Repositories
tr: _Yazılım Depoları

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _About Software
tr: Yazılımlar _Hakkında

en: Search
tr: Ara

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: Search apps
tr: Uygulama ara

note: Translators: A label for a button to show all available software.
en: _Explore
tr: _Keşfet

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: A label for a button to show only software which is already installed.
en: _Installed
tr: _Kurulu

[ctx: Header bar button for list of apps to be updated]
note: Translators: A label for a button to show only updates which are available to install.
en: _Updates
tr: _Güncellemeler

en: Go back
tr: Geri git

note: Translators: This is shown in a bubble to represent a 0 byte * storage size, so its context is “storage size: none”. The * bubble is small, so the string should be as short as * possible.
en: None
tr: Yok

en: App Data
tr: Uygulama Verisi

en: Data needed for the app to run
tr: Uygulamanın çalışması için veri gerekli

en: User Data
tr: Kullanıcı Verisi

en: Data created by you in the app
tr: Uygulamada oluşturduğunuz veri

en: Cache Data
tr: Önbellek Verisi

en: Temporary cached data
tr: Geçici önbellekli veri

en: The app itself
tr: Uygulamanın kendisi

en: Required Dependencies
tr: Gerekli Bağımlılıklar

en: Shared system components required by this app
tr: Bu uygulamaca gereksinilen paylaşımlı sistem bileşenleri

[ctx: Download size]
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

note: TRANSLATORS: "<a href='#'>" and "</a>" should not be touched.
en: Cached data can be cleared from the <a href='#'>_app settings</a>
tr: Önbellekli veri <a href='#'>_uygulama ayarlarından</a> temizlenebilir

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the storage or download size needed for an app
en: Storage
tr: Depolama

en: %s (Installed)
tr: %s (Kuruldu)

en: %s (Installing)
tr: %s (Kuruluyor)

en: %s (Downloading)
tr: %s (İndiriliyor)

en: %s (Removing)
tr: %s (Kaldırılıyor)

en: _Details
tr: _Ayrıntılar

en: _Examine
tr: İ_ncele

en: _Show Review
tr: İncelemeyi _Göster

note: TRANSLATORS: this is the subtitle of the installed updates dialog window. %s will be replaced by the date when the updates were installed. The date format is defined by the locale's preferred date representation ("%x" in strftime.)
en: Installed on %s
tr: %s tarihinde kuruldu

note: TRANSLATORS: this is the title of the installed updates dialog window
en: Installed Updates
tr: Kurulan Güncellemeler

en: No Updates Installed
tr: Güncelleme Kurulmadı

en: Updates Are Out of Date
tr: Güncellemelerinin Tarihi Geçmiş

en: Please check for available updates
tr: Kullanılabilir güncellemeleri denetleyin

en: Critical Updates Ready to Install
tr: Kritik Güncellemeler Kuruluma Hazır

en: Install critical updates as soon as possible
tr: Kritik güncellemeleri en kısa sürede kur

en: Critical Updates Available to Download
tr: Kritik Güncellemeler İndirilebilir

en: Download critical updates as soon as possible
tr: Kritik güncellemeleri en kısa sürede indir

en: Updates Ready to Install
tr: Güncellemeler Kuruluma Hazır

en: Software updates are ready and waiting
tr: Yazılım güncellemeleri hazır ve bekliyor

en: Updates Available to Download
tr: Güncellemeler İndirilebilir

en: Software updates can be downloaded
tr: Yazılım güncellemeleri indirilebilir

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated and restart is required
en: %u App Updated — Restart Required | %u Apps Updated — Restart Required
tr[0]: %u Uygulama Güncellendi — Yeniden Başlatma Gerekiyor

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated
en: %u App Updated | %u Apps Updated
tr[0]: %u Uygulama Güncellendi

note: TRANSLATORS: %1 is an app name, e.g. Firefox
en: %s has been updated.
tr: %s güncellendi.

note: TRANSLATORS: the app needs restarting
en: Please restart the app.
tr: Lütfen uygulamayı yeniden başlatın.

note: TRANSLATORS: %1 and %2 are both app names, e.g. Firefox
en: %s and %s have been updated.
tr: %s ve %s güncellendi.

note: TRANSLATORS: at least one app needs restarting
en: %u app requires a restart. | %u apps require a restart.
tr[0]: %u uygulama yeniden başlatma gerektiriyor.

note: TRANSLATORS: %1, %2 and %3 are all app names, e.g. Firefox
en: Includes %s, %s and %s.
tr: %s, %s ve %s içerir.

note: TRANSLATORS: this is when the current operating system version goes end-of-life
en: System Has Reached End of Life
tr: Sistem Ömrünün Sonuna Ulaştı

note: TRANSLATORS: this is the message dialog for the distro EOL notice
en: Upgrade to continue receiving updates
tr: Güncellemeleri almayı sürdürmek için yükselt

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade, the replacement would be the * distro name, e.g. 'Fedora'
en: A new version of %s is available to install
tr: %s dağıtımının yeni sürümü kuruluma hazır

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade
en: Software Upgrade Available
tr: Yazılım Yükseltmesi Var

note: TRANSLATORS: title when we offline updates have failed
en: Software Updates Failed
tr: Yazılım Güncellemeleri Başarısız Oldu

note: TRANSLATORS: message when we offline updates have failed
en: Prepared updates were not installed
tr: Hazırlanan güncellemeler kurulamadı

en: Show Details
tr: Ayrıntıları Göster

note: TRANSLATORS: Notification title when we've done a distro upgrade
en: System Upgrade Complete
tr: Sistem Yükseltmesi Tamamlandı

note: TRANSLATORS: This is the notification body when we've done a * distro upgrade. First %s is the distro name and the 2nd %s * is the version, e.g. "Welcome to Fedora 28!"
en: Welcome to %s %s!
tr: %s %s’a Hoş Geldiniz!

note: TRANSLATORS: title when we've done offline updates
en: Software Update Installed | Software Updates Installed
tr[0]: Yazılım Güncellemeleri Kuruldu

note: TRANSLATORS: message when we've done offline updates
en: An important operating system update has been installed. | Important operating system updates have been installed.
tr[0]: Önemli işletim sistemi güncellemeleri kuruldu.

[ctx: updates]
note: TRANSLATORS: Button to look at the updates that were installed. * Note that it has nothing to do with the app reviews, the * users can't express their opinions here. In some languages * "Review (evaluate) something" is a different translation than * "Review (browse) something."
en: Review
tr: Gözden Geçir

note: TRANSLATORS: this is when the offline update failed
en: Failed To Update
tr: Güncellenemedi

note: TRANSLATORS: the user must have updated manually after * the updates were prepared
en: The system was already up to date.
tr: Sistem zaten güncel.

note: TRANSLATORS: the user aborted the update manually
en: The update was cancelled.
tr: Güncelleme iptal edildi.

note: TRANSLATORS: the package manager needed to download * something with no network available
en: Internet access was required but wasn’t available. Please make sure that you have internet access and try again.
tr: İnternet erişimine gereksinim duyuldu ancak bulunamadı. Lütfen internet erişiminiz olduğuna emin olun ve yeniden deneyin.

note: TRANSLATORS: if the package is not signed correctly
en: There were security issues with the update. Please consult your software provider for more details.
tr: Güncellemede güvenlik sorunları var. Lütfen daha çok ayrıntı için yazılım sağlayıcınızla iletişime geçin.

note: TRANSLATORS: we ran out of disk space
en: There wasn’t enough disk space. Please free up some space and try again.
tr: Yeterince boş disk alanı yok. Lütfen biraz yer açın ve yeniden deneyin.

note: TRANSLATORS: We didn't handle the error type
en: We’re sorry: the update failed to install. Please wait for another update and try again. If the problem persists, contact your software provider.
tr: Özür dileriz: güncelleme kurma başarısız. Lütfen başka güncelleme bekleyin ve yeniden deneyin. Eğer sorun sürerse yazılım sağlayıcınızla görüşün.

note: TRANSLATORS: This is the time when we last checked for updates
en: Last checked: %s
tr: Son denetim: %s

note: TRANSLATORS:  the first %s is the distro name, e.g. 'Fedora' * and the second %s is the distro version, e.g. '25'
en: %s %s has stopped receiving critical software updates
tr: %s %s kritik yazılım güncellemelerini almayı durdurdu

note: TRANSLATORS: This message is meant to tell users that they need to upgrade * or else their distro will not get important updates.
en: Your operating system has stopped receiving critical software updates
tr: İşletim sisteminiz kritik yazılım güncellemelerini almayı durdurdu

note: TRANSLATORS: this is to explain that downloading updates may cost money
en: Charges May Apply
tr: Ücret Uygulanabilir

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Checking for updates while using mobile broadband could cause you to incur charges.
tr: Mobil geniş bant kullanımında güncellemeleri denetlemek sizin için ek masrafa neden olabilir.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Check _Anyway
tr: Yine de _Denetle

en: Software Upgrades Downloaded
tr: Yazılım Yükseltmeleri İndirildi

en: Upgrades are ready to be installed
tr: Yükseltmeler kurulmaya hazır

[ctx: Apps to be updated]
en: Updates
tr: Güncellemeler

en: Updates page
tr: Güncellemeler sayfası

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: Loading Updates
tr: Güncellemeler Yükleniyor

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: This could take a while
tr: Biraz uzun sürebilir

note: TRANSLATORS: This means all software (plural) installed on this system is up to date.
en: Up to Date
tr: Güncel

en: Use Mobile Data?
tr: Mobil Veri Kullanılsın Mı?

en: Checking for updates when using mobile broadband could cause you to incur charges
tr: Mobil geniş bant kullanırken güncellemeleri denetlemek ek masrafa neden olabilir

en: _Check Anyway
tr: Yine de _Denetle

en: No Connection
tr: Bağlantı Yok

en: Go online to check for updates
tr: Güncellemeleri denetlemek için çevrim içi ol

en: _Network Settings
tr: _Ağ Ayarları

en: Error
tr: Hata

en: Updates are automatically managed
tr: Güncellemeler kendiliğinden yönetilir

en: Check for Updates
tr: Güncellemeleri Denetle

en: Stop
tr: Durdur

en: Software Updates Paused
tr: Yazılım Güncellemeleri Duraklatıldı

en: Automatic software updates have been paused for the following reasons:
tr: Kendiliğinden yazılım güncellemeleri şu nedenlerle duraklatıldı:

en: 
    • The current network connection is metered
tr: 
    • Geçerli ağ bağlantısı ölçülüdür

en: 
    • The current network connection prohibits large downloads
tr: 
    • Geçerli ağ bağlantısı büyük indirmeleri engelliyor

en: 
    • Power saver mode is active
tr: 
    • Güç tutumu kipi etkin

en: 
    • Game mode is active
tr: 
    • Oyun kipi etkin

en: Software updates paused
tr: Yazılım güncellemeleri duraklatıldı

en: Network connection is metered — software updates paused
tr: Ağ bağlantısı ölçülü — yazılım güncellemeleri duraklatıldı

en: Network connection prohibits large downloads — software updates paused
tr: Ağ bağlantısı büyük indirmeleri engelliyor — yazılım güncellemeleri duraklatıldı

en: Power saver mode is active — software updates paused
tr: Güç tutumu kipi etkin — yazılım güncellemeleri duraklatıldı

en: Game mode is active — software updates paused
tr: Oyun kipi etkin — yazılım güncellemeleri duraklatıldı

note: TRANSLATORS: This is the button for installing all * offline updates
en: _Restart & Update…
tr: _Yeniden Başlat ve Güncelle…

note: TRANSLATORS: This is the button for upgrading all * online-updatable apps
en: U_pdate All
tr: Tümünü _Güncelle

en: Software Updates Downloaded
tr: Yazılım Güncellemeleri İndirildi

en: Updates are ready to be installed
tr: Güncellemeler kurulmaya hazır

note: TRANSLATORS: This is the header for system firmware that * requires a reboot to apply
en: Integrated Firmware
tr: Tümleşik Donanım Yazılımı

note: TRANSLATORS: This is the header for offline OS and offline * app updates that require a reboot to apply
en: Requires Restart
tr: Yeniden Başlatma Gerektirir

note: TRANSLATORS: This is the header for online runtime and * app updates, typically flatpaks or snaps
en: App Updates
tr: Uygulama Güncellemeleri

note: TRANSLATORS: This is the header for device firmware that can * be installed online
en: Device Firmware
tr: Aygıt Donanım Yazılımı

en: _Download
tr: _İndir

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The first %s is the distro name * and the 2nd %s is the version, e.g. "Fedora 35 Available"
en: %s %s Available
tr: %s %s Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The %s is the distro name, * e.g. "GNOME OS Available"
en: %s Available
tr: %s Kullanılabilir

en: Learn about the new version
tr: Yeni sürümü öğren

note: Translators: the first '%s' is replaced with the downloaded size, the second '%s' with the total download size, forming text like "135 MB of 2 GB downloaded"
en: %s of %s downloaded
tr: %s / %s indirildi

note: Translators: the '%u' is replaced with the actual percentage being already downloaded, forming text like "13% downloaded"
en: %u%% downloaded
tr: %%%u indirildi

en: A major upgrade, with new features and added polish.
tr: Yeni özellikler ve düzeltmeler içeren büyük güncelleme.

en: Cancel Upgrade
tr: Yükseltmeyi İptal Et

en: _Restart & Upgrade…
tr: _Yeniden Başlat ve Yükselt…

en: Remember to back up data and files before upgrading.
tr: Yükseltmeden önce verinizi ve dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın.

en: Error Details
tr: Hata Ayrıntıları

en: Copy Details
tr: Ayrıntıları Kopyala

en: Failed to delete file “%s”: %s
tr: “%s” dosyası silinemedi: %s

en: Failed to delete directory “%s”: %s
tr: “%s” dizini silinemedi: %s

en: Add, remove or update software on this computer
tr: Bu bilgisayara yazılım ekle, kaldır ya da güncelle

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;
tr: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;Güncellemeler;Güncelleştirmeler;Yükseltme;Depolar;Sürüm Depoları;Tercihler;Yeğler;Yükle;Kur;Kaldır;Program;Yazılım;Uygulama;Mağaza;Market;

note: Translators: The "%s" is replaced with an app name, like "NVIDIA Linux Graphics Driver". This is the first part of a system notification.
en: %s Ready
tr: %s Hazır

note: Translators: The "%s" is replaced with an app name, like "NVIDIA Linux Graphics Driver". This is the second part of a system notification, which looks like: NVIDIA Linux Graphics Driver Ready The NVIDIA Linux Graphics Driver is ready to be enabled and staged for the next boot.
en: The %s is ready to be enabled and staged for the next boot.
tr: %s etkinleştirilmeye hazır ve sonraki önyüklemeye planlandı.

en: Enable
tr: Etkinleştir

note: TRANSLATORS: this is a group of updates that are not * packages and are not shown in the main list
en: System Updates
tr: Sistem Güncellemeleri

note: TRANSLATORS: this is a longer description of the * "System Updates" string
en: General system updates, such as security or bug fixes, and performance improvements.
tr: Güvenlik veya hata giderimleri gibi genel sistem güncellemeleri ve başarım geliştirmeleri.

note: Translators: The '%s' is replaced with the OS name, like "Endless OS"
en: %s update with new features and fixes.
tr: Yeni özellikler ve düzeltmeler içeren %s güncellemesi.

en: EOS update service could not fetch and apply the update.
tr: EOS güncelleme hizmeti güncelleme alamadı ve uygulayamadı.

en: Web App
tr: Web Uygulaması

en: Web Apps Support
tr: Web Uygulamaları Desteği

en: Run popular web applications in a browser
tr: Gözde web uygulamalarını tarayıcıda çalıştır

note: TRANSLATORS: this is a title for Fedora distro upgrades
en: Upgrade for the latest features, performance and stability improvements.
tr: En son özellikler, performans ve kararlılık iyileştirmeleri için yükselt.

en: Flatpak Support
tr: Flatpak Desteği

en: Flatpak is a framework for desktop apps on Linux
tr: Flatpak, Linux’taki masaüstü uygulamaları için çerçevedir

note: Reference: https://docs.flatpak.org/en/latest/flatpak-command-reference.html#idm45858571325264
en: System folder %s
tr: Sistem klasörü %s

en: Home subfolder %s
tr: Ev alt klasörü %s

en: Host system folders
tr: Ana makine sistem klasörleri

en: Host system configuration from /etc
tr: /etc dizininden ana makine sistem yapılandırması

en: Desktop folder
tr: Masaüstü klasörü

en: Desktop subfolder %s
tr: Masaüstü alt klasörü %s

en: Documents folder
tr: Belgeler klasörü

en: Documents subfolder %s
tr: Belgeler alt klasörü %s

en: Music folder
tr: Müzik klasörü

en: Music subfolder %s
tr: Müzik alt klasörü %s

en: Pictures folder
tr: Resimler klasörü

en: Pictures subfolder %s
tr: Resimler alt klasörü %s

en: Public Share folder
tr: Paylaşılanlar klasörü

en: Public Share subfolder %s
tr: Paylaşılanlar alt klasörü %s

en: Videos folder
tr: Videolar klasörü

en: Videos subfolder %s
tr: Videolar alt klasörü %s

en: Templates folder
tr: Şablonlar klasörü

en: Templates subfolder %s
tr: Şablonlar alt klasörü %s

en: User cache folder
tr: Kullanıcı ön bellek klasörü

en: User cache subfolder %s
tr: Kullanıcı ön bellek alt klasörü %s

en: User configuration folder
tr: Kullanıcı yapılandırma klasörü

en: User configuration subfolder %s
tr: Kullanıcı yapılandırma alt klasörü %s

en: User data folder
tr: Kullanıcı veri klasörü

en: User data subfolder %s
tr: Kullanıcı verisi alt klasörü %s

en: User runtime folder
tr: Kullanıcı çalışma zamanı klasörü

en: User runtime subfolder %s
tr: Kullanıcı çalışma zamanı alt klasörü %s

en: Filesystem access to %s
tr: Dosya sistemi erişimi %s

note: TRANSLATORS: status text when downloading new metadata
en: Getting flatpak metadata for %s…
tr: %s için flatpak üst verisi alınıyor…

en: Failed to refine addon ‘%s’: %s
tr: ‘%s’ eklentisi arıtılamadı: %s

en: User Installation
tr: Kullanıcı Kurulumu

en: System Installation
tr: Sistem Kurulumu

en: App ID
tr: Uygulama Kimliği

en: Failed to add to install for addon ‘%s’: %s
tr: ‘%s’ eklentisi için kurulum eklenemedi: %s

en: Failed to add to uninstall for addon ‘%s’: %s
tr: ‘%s’ eklentisi için kaldırma eklenemedi: %s

en: Remote “%s” doesn't allow install of “%s”, possibly due to its filter. Remove the filter and repeat the install. Detailed error: %s
tr: Uzak “%s”, büyük olasılıkla süzgecinden dolayı “%s” kurulumunu önlüyor. Süzgeci kaldırıp kurulumu yineleyin. Ayrıntılı hata: %s

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
tr: Sistem gücü yükseltme için çok düşük

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
tr: Sistem gücü yükseltme için çok düşük (%%%u, %%%u gerekir)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
tr: Aygıta erişilemiyor ya da kablosuz kapsama alanı dışında

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
tr: Aygıt pil gücü çok düşük

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
tr: Aygıt pil gücü çok düşük (%%%u, %%%u gerekir)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
tr: Aygıt güncellemenin uygulanmasını bekliyor

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
tr: Aygıt, AC gücün bağlanmasını gerektiriyor

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
tr: Dizüstü kapağı kapalıyken aygıt kullanılamaz

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
tr: %s Aygıt Güncellemesi

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
tr: %s Sistem Güncellemesi

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
tr: %s Gömülü Denetleyici Güncellemesi

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
tr: %s ME Güncellemesi

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
tr: %s Kurumsal ME Güncellemesi

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
tr: %s Tüketici ME Güncellemesi

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
tr: %s Denetleyici Güncellemesi

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
tr: %s Thunderbolt Denetleyici Güncellemesi

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system bootup
en: %s CPU Microcode Update
tr: %s MİB Mikrokod Güncellemesi

note: TRANSLATORS: configuration refers to hardware state, * e.g. a security database or a default power value
en: %s Configuration Update
tr: %s Yapılandırma Güncellemesi

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
tr: %s Pil Güncellemesi

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
tr: %s Kamera Güncellemesi

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
tr: %s TPM Güncellemesi

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
tr: %s Dokunmatik Yüzey Güncellemesi

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
tr: %s Fare Güncellemesi

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
tr: %s Klavye Güncellemesi

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
tr: %s Depolama Denetleyici Güncellemesi

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
tr: %s Ağ Arayüzü Güncellemesi

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
tr: %s Ekran Güncellemesi

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
tr: %s BMC Güncellemesi

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
tr: %s USB Alıcı Güncellemesi

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
tr: %s Sürücü Güncellemesi

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
tr: %s Flaş Sürücü Güncellemesi

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
tr: %s SSD Güncellemesi

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
tr: %s GPU Güncellemesi

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
tr: %s Rıhtım Güncellemesi

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
tr: %s USB Rıhtım Güncellemesi

en: Firmware
tr: Donanım Yazılımı

en: Firmware update could not be applied:
tr: Donanım yazılımı güncellemesi uygulanamadı:

en: Firmware Upgrade Support
tr: Donanım Yazılımı Yükseltme Desteği

en: Provides support for firmware upgrades
tr: Donanım yazılımı yükseltmeleri için destek sağlar

en: Install Unsigned Software?
tr: İmzasız Yazılım Kurulsun Mu?

en: Software that is to be installed is not signed. It will not be possible to verify the origin of updates to this software, or whether updates have been tampered with.
tr: Kurulacak yazılım imzalanmamış. Bu yazılıma yönelik güncellemelerinin kaynağı veya güncellemelerin değiştirilip değiştirilmediği doğrulanamayacaktır.

en: Download Unsigned Software?
tr: İmzasız Yazılım İndirilsin Mi?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with.
tr: İmzalanmamış güncellemeler var. İmza olmadan güncellemenin kaynağı veya üstünde değişiklik yapılıp yapılmadığı doğrulanamaz.

en: Update Unsigned Software?
tr: İmzasız Yazılım Güncellensin Mi?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with. Software updates will be disabled until unsigned updates are either removed or updated.
tr: İmzalanmamış güncellemeler var. İmza olmadan güncellemenin kaynağı veya üstünde değişiklik yapılıp yapılmadığı doğrulanamaz. İmzasız güncellemeler kaldırılana veya güncellenene dek yazılım güncellemeleri devre dışı kalacaktır.

note: Translators: the '%s' is replaced with the key ID, usually a few hex digits
en: Do you want to import key %s?
tr: %s anahtarını içe aktarmak istiyor musunuz?

note: Translators: the '%s' is replaced with the key ID, usually a few hex digits
en: Key %s
tr: %s Anahtarı

note: Translators: the '%s' is replaced with the key user name
en: Key user: %s
tr: Anahtar kullanıcısı: %s

note: Translators: the '%s' is replaced with the key fingerprint, a few hex digits
en: Fingerprint: %s
tr: Parmak izi: %s

note: Translators: the '%s' is replaced with the local path or a URI to the key
en: From: %s
tr: Kimden: %s

en: Import Key
tr: Anahtarı İçe Aktar

en: Do you want to import keys?
tr: Anahtarları içe aktarmak istiyor musunuz?

en: _Import Key
tr: Anahtarı İçe _Aktar

en: Failed to install updates:
tr: Güncellemeler kurulamadı:

en: Packages
tr: Paketler

en: Failed to wait on transaction end before download:
tr: İndirmeden önce işlem bitişi beklenemedi:

en: Failed to download updates:
tr: Güncellemeler indirilemedi:

en: Failed to trigger update:
tr: Güncelleme tetiklenemedi:

en: Operating System (OSTree)
tr: İşletim Sistemi (OSTree)

note: TRANSLATORS: default snap store name
en: Snap Store
tr: Snap Mağazası

en: Snap Support
tr: Snap Desteği

en: A snap is a universal Linux package
tr: Snap, bir evrensel Linux paketidir

note: TRANSLATORS: this is the system OS upgrade
en: System
tr: Sistem

note: TRANSLATORS: this is the system component update
en: System component
tr: Sistem bileşeni

en: Removing sysupdate job '%s' failed with status %i
tr: '%s' sysupdate görevini kaldırma %i durumuyla başarısız oldu
