gnome-software main - en to ja translation catalogue (1137 entries)

en: Software
ja: ソフトウェア

en: Install and update apps
ja: アプリのインストールと更新

en: Software allows you to find and install new apps and system extensions and remove existing installed apps.
ja: “ソフトウェア”では、新しいアプリやシステム拡張機能を検索してインストールできます。また、インストール済みのアプリを削除することもできます。

en: Software showcases featured and popular apps with useful descriptions and multiple screenshots per app. Apps can be found either through browsing the list of categories or by searching. It also allows you to update your system using an offline update.
ja: “ソフトウェア”では、おすすめのアプリや人気のアプリを、分かりやすい説明文と豊富なスクリーンショットと共に紹介しています。目的のアプリを簡単に見つけられるよう、カテゴリ一覧や検索機能を備えています。また、オフライン更新によるシステムの更新も可能です。

en: Overview panel
ja: 概要パネル

en: Details panel
ja: 詳細パネル

en: Installed panel
ja: インストール済みパネル

en: Updates panel
ja: アップデートパネル

en: The update details
ja: アップデートの詳細

en: Test akmods key in Shim UEFI
ja: Shim UEFI で akmods キーをテスト

en: Authentication is required to test akmods key in Shim UEFI
ja: Shim UEFI で akmods キーをテストするには、認証が必要です

en: Enroll akmods key to Shim UEFI
ja: Shim UEFI に akmods キーを登録

en: Authentication is required to enroll akmods key to Shim UEFI
ja: Shim UEFI に akmods キーを登録するには、認証が必要です

en: Test DKMS key in Shim UEFI
ja: Shim UEFI で DKMS キーをテスト

en: Authentication is required to test DKMS key in Shim UEFI
ja: Shim UEFI で DKMS キーをテストするには、認証が必要です

en: Enroll DKMS key to Shim UEFI
ja: Shim UEFI に DKMS キーを登録

en: Authentication is required to enroll DKMS key to Shim UEFI
ja: Shim UEFI に DKMS キーを登録するには、認証が必要です

en: Install an appstream file into a system location
ja: appstream ファイルをシステムのある場所にインストールする

en: Installing an appstream file into a system location
ja: appstream ファイルをシステムのある場所にインストールしています

en: A list of compatible projects
ja: 互換性のあるプロジェクトのリスト

en: This is a list of compatible projects we should show such as GNOME, KDE and XFCE.
ja: これは、GNOME、KDE、XFCE など、表示すべき互換性のあるプロジェクトの一覧です。

en: Whether to manage updates and upgrades in GNOME Software
ja: GNOMEソフトウェアでアップデートとアップグレードを管理するかどうか

en: If disabled, GNOME Software will hide the updates panel, not perform any automatic updates actions or prompt for upgrades.
ja: 無効にすると、GNOMEソフトウェアはアップデートパネルを非表示にし、自動アップデートの処理を実行せず、アップグレードのプロンプトも表示しません。

en: Automatically download and install updates
ja: アップデートを自動的にダウンロードしてインストールする

en: If enabled, GNOME Software automatically downloads software updates in the background, also installing ones that do not require a reboot.
ja: 有効にすると、GNOME ソフトウェアはバックグラウンドでソフトウェアアップデートを自動的にダウンロードし、再起動を必要としないアップデートは自動的にインストールします。

en: Notify the user about software updated in the background
ja: バックグラウンドでアップデートされたソフトウェアについてユーザーに通知する

en: If enabled, GNOME Software notifies the user about updates that happened whilst the user was idle.
ja: 有効にすると、GNOME ソフトウェアはユーザーがアイドル状態のときに起きたアップデートについて通知します。

en: Whether to automatically refresh when on a metered connection
ja: 従量制課金接続時に自動でリフレッシュするかどうか

en: If enabled, GNOME Software automatically refreshes in the background even when using a metered connection (eventually downloading some metadata, checking for updates, etc., which may incur in costs for the user).
ja: 有効にすると、GNOME ソフトウェアは従量制課金接続を利用している場合でも、バックグラウンドで自動更新を行います (メタデータのダウンロード、アップデートの確認などを行うため、ユーザーに費用が発生する可能性があります)。

en: Whether it’s the very first run of GNOME Software
ja: GNOME ソフトウェアの初回起動かどうか

en: Show star ratings next to applications
ja: アプリケーションの横に星評価を表示する

en: Filter applications based on the default branch set for the remote
ja: リモートに設定されたデフォルトブランチに基づいてアプリケーションをフィルターする

en: Non-free applications show a warning dialog before install
ja: 非フリーのアプリケーションをインストールする際に警告ダイアログを表示する

en: When non-free applications are installed a warning dialog can be shown. This controls if that dialog is suppressed.
ja: 非フリーのアプリケーションをインストールする際に警告ダイアログを表示することができます。この設定は、そのダイアログの表示を抑制するかどうかを制御します。

en: The last update check timestamp
ja: 最終アップデートチェックのタイムスタンプ

en: The last upgrade notification timestamp
ja: 最終アップグレード通知のタイムスタンプ

en: The last update notification timestamp
ja: 最終アップデート通知のタイムスタンプ

en: The timestamp of the first security update, cleared after update
ja: 最初のセキュリティアップデートのタイムスタンプ (アップデート後にクリアされます)

en: The last update timestamp
ja: 最終アップデートのタイムスタンプ

en: The age in seconds to verify the upstream screenshot is still valid
ja: アップストリームのスクリーンショットがまだ有効かどうかを検証するための経過秒数

en: Choosing a larger value will mean less round-trips to the remote server but updates to the screenshots may take longer to show to the user. A value of 0 means to never check the server if the image already exists in the cache.
ja: 大きな値を選択すると、リモートサーバへのラウンドトリップが少なくなりますが、スクリーンショットの更新がユーザーに表示されるまでに時間がかかる可能性があります。値に 0 を設定すると、キャッシュに既に画像がある場合には、サーバーへの確認を行わなくなります。

en: The server to use for application reviews
ja: アプリケーションのレビューに使用するサーバー

en: The minimum karma score for reviews
ja: レビューの最低カルマスコア

en: Reviews with karma less than this number will not be shown.
ja: カルマがこの数値より低いレビューは表示されません。

en: A list of official repositories that should not be considered 3rd party
ja: サードパーティとして見なされない公式リポジトリのリスト

en: A list of required repositories that cannot be disabled or removed
ja: 無効化や削除できない必須リポジトリのリスト

en: A list of official repositories that should be considered free software
ja: 自由ソフトウェアとして見なされるべき公式リポジトリのリスト

en: The licence URL to use when an application should be considered free software
ja: アプリケーションが自由ソフトウェアとして見なされる場合に使用するライセンスの URL

en: Install bundled applications for all users on the system where possible
ja: 可能な場合、システム上の全ユーザー向けにバンドルされたアプリケーションをインストールする

en: Allow access to the Software Repositories dialog
ja: 「ソフトウェアリポジトリ」ダイアログへのアクセスを許可する

en: Offer upgrades for pre-releases
ja: プレリリース版へのアップグレードを提供する

en: Show some UI elements informing the user that an app is non-free
ja: アプリがプロプライエタリであることをユーザーに知らせるUI要素を表示する

en: Show the installed size for apps in the list of installed applications
ja: インストール済みアプリ一覧に、各アプリのインストールサイズを表示する

note: Translators: Replace the link with a version in your language, e.g. 'https://de.wikipedia.org/wiki/Proprietäre_Software'. Remember to include ''.
en: 'https://en.wikipedia.org/wiki/Proprietary_software'
ja: 'https://ja.wikipedia.org/wiki/プロプライエタリソフトウェア'

en: The URI that explains nonfree and proprietary software
ja: 非自由およびプロプライエタリソフトウェアを説明する URI

en: A list of URLs pointing to appstream files that will be downloaded into an swcatalog folder
ja: swcatalog フォルダーにダウンロードされる AppStream ファイルへの URL の一覧

en: Install the AppStream files to a system-wide location for all users. If false, files are installed in non-standard $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml directory
ja: すべてのユーザー向けに、AppStream ファイルをシステムワイドな場所にインストールする。false の場合、ファイルは非標準の $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml ディレクトリにインストールされます

en: Priority order of packaging formats to prefer, with more important formats listed first. An empty array means the default order. Omitted formats are assumed to be listed last. Example packaging formats are: deb, flatpak, rpm, snap. The formats can be optionally specified with an origin name, divided by a colon, for example 'flatpak:flathub'.
ja: パッケージ形式の優先順位を指定します。より重要な形式を先頭に記載してください。空の配列はデフォルトの順序を意味し、リストに含まれていない形式は末尾に配置されるとみなされます。例として、deb、flatpak、rpm、snap などがあります。形式はオプションでオリジン名を指定でき、コロンで区切って表記します（例: flatpak:flathub）。

en: The timestamp of the last attempt to remove unused Flatpak runtimes
ja: 最後に未使用の Flatpak ランタイムの削除を試みた時のタイムスタンプ

en: Set to 'true' to show only freely licensed apps and hide any proprietary apps.
ja: 'true' に設定すると、自由ライセンスのアプリのみを表示し、プロプライエタリなアプリを非表示にします。

en: Set to 'true' to show only apps from developers whose identity has been verified.
ja: 'true' に設定すると、本人確認済みの開発者によるアプリのみを表示します。

en: The timestamp of the last received historical updates.
ja: 最後に受信した履歴更新のタイムスタンプ。

en: A string storing the gnome-online-account id used to login
ja: ログインに使用される GNOME オンラインアカウントの ID を格納する文字列

note: TRANSLATORS: tool that is used when moving profiles system-wide
en: GNOME Software AppStream system-wide installer
ja: GNOME ソフトウェア AppStream システムワイドインストーラー

en: Failed to parse command line arguments
ja: コマンドライン引数の解析に失敗しました

note: TRANSLATORS: user did not specify a valid filename
en: You need to specify exactly one filename
ja: ファイル名を一つ指定する必要があります

note: TRANSLATORS: only able to install files as root
en: This program can only be used by the root user
ja: このプログラムは root ユーザーのみ実行可能です

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to validate content type: %s
ja: コンテンツタイプの検証に失敗しました: %s

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to move: %s
ja: 移動に失敗しました: %s

en: Software Install
ja: ソフトウェアのインストール

en: Install selected software on the system
ja: 選択したソフトウェアをシステムにインストールします

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon Violence
ja: アニメ的暴力表現

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding cartoon violence
ja: アニメ的暴力表現に関する情報はありません

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Fantasy Violence
ja: ファンタジー暴力表現

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding fantasy violence
ja: ファンタジー暴力表現に関する情報はありません

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic Violence
ja: リアルな暴力表現

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding realistic violence
ja: リアルな暴力表現に関する情報はありません

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Violence Depicting Bloodshed
ja: 流血を伴う暴力表現

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding bloodshed
ja: 流血表現に関する情報はありません

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Violence
ja: 性的暴力表現

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexual violence
ja: 性的暴力表現に関する情報はありません

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Alcohol
ja: アルコール

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to alcohol
ja: アルコールへの言及に関する情報はありません

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Narcotics
ja: 麻薬

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to illicit drugs
ja: 違法薬物への言及に関する情報はありません

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Tobacco
ja: タバコ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to tobacco products
ja: タバコ製品への言及に関する情報はありません

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Nudity
ja: ヌード

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding nudity of any sort
ja: いかなる種類のヌードに関する情報もありません

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Themes
ja: 性的なテーマ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to or depictions of sexual nature
ja: 性的な性質への言及または描写に関する情報はありません

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Profanity
ja: 冒涜的な言葉

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding profanity of any kind
ja: いかなる種類の冒涜的な言葉に関する情報もありません

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Inappropriate Humor
ja: 不適切なユーモア

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding inappropriate humor
ja: 不適切なユーモアに関する情報はありません

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination
ja: 差別

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding discriminatory language of any kind
ja: いかなる種類の差別的な言葉に関する情報もありません

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Advertising
ja: 広告

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding advertising of any kind
ja: いかなる種類の広告に関する情報もありません

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling
ja: ギャンブル

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding gambling of any kind
ja: いかなる種類のギャンブルに関する情報もありません

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Purchasing
ja: 購入

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding the ability to spend money
ja: 金銭を消費する機能に関する情報はありません

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Chat Between Users
ja: ユーザー間のチャット

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to chat with other users
ja: 他のユーザーとチャットする方法に関する情報はありません

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Audio Chat Between Users
ja: ユーザー間の音声チャット

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to talk with other users
ja: 他のユーザーと会話する方法に関する情報はありません

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Contact Details
ja: 連絡先の詳細

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of social network usernames or email addresses
ja: ソーシャルネットワークのユーザー名またはメールアドレスの共有に関する情報はありません

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Identifying Information
ja: 個人を特定できる情報

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of user information with third parties
ja: 第三者とのユーザー情報の共有に関する情報はありません

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Location Sharing
ja: 位置情報の共有

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of physical location with other users
ja: 他のユーザーとの物理的な位置情報の共有に関する情報はありません

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Homosexuality
ja: 同性愛

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to homosexuality
ja: 同性愛への言及に関する情報はありません

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prostitution
ja: 売春

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to prostitution
ja: 売春への言及に関する情報はありません

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Adultery
ja: 不倫

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to adultery
ja: 不倫への言及に関する情報はありません

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexualized Characters
ja: 性的に描写されたキャラクター

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexualized characters
ja: 性的に描写されたキャラクターに関する情報はありません

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Desecration
ja: 冒涜

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to desecration
ja: 冒涜への言及に関する情報はありません

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Human Remains
ja: 人間の遺体

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding visible dead human remains
ja: 目に見える人間の遺体に関する情報はありません

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slavery
ja: 奴隷制度

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to slavery
ja: 奴隷制度への言及に関する情報はありません

en: Does not include references to drugs
ja: 薬物への言及は含まれていません

en: Does not include swearing, profanity, and other kinds of strong language
ja: 罵り言葉、冒涜的な言葉、その他の種類の強い言葉遣いは含まれていません

en: Does not include ads or monetary transactions
ja: 広告や金銭取引は含まれていません

en: Does not include sex or nudity
ja: 性的な内容やヌードは含まれていません

en: Does not include uncontrolled chat functionality
ja: 制御されていないチャット機能は含まれていません

en: Does not include violence
ja: 暴力表現は含まれていません

en: Drugs
ja: 薬物

en: Strong Language
ja: 強い言葉遣い

en: Money
ja: 金銭

en: Social
ja: ソーシャル

en: Violence
ja: 暴力

[ctx: Age rating]
note: Translators: The app is considered suitable to be run by all ages of people. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: All
ja: 全年齢

note: Translators: It’s unknown what age rating this app has. The * placeholder is the app name.
en: %s has an unknown age rating
ja: %s には不明な年齢評価があります

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for all ages. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for everyone
ja: %s はすべての人に適しています

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 3. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for toddlers
ja: %s は幼児に適しています

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 5. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for young children
ja: %s は幼い子供に適しています

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 12. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for children
ja: %s は子供に適しています

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people up to around age 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for teenagers
ja: %s はティーンエイジャーに適しています

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people aged up to and over 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for adults
ja: %s は大人に適しています

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for a specified age group. The first placeholder is the app name, the second * is the age group.
en: %s is suitable for %s
ja: %s は %s に適しています

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the suitability of an app for different ages. this one’s not a placeholder
en: Age Rating
ja: 推奨年齢レーティング

en: _How to contribute missing information
ja: 不足している情報を追加するには(_H)

en: Local file
ja: ローカルファイル

note: Translators: This is a heading for a row showing the package name of an app (such as ‘gnome-software-46.0-1’).
en: Package
ja: パッケージ

en: Pending
ja: 保留中

en: Pending install
ja: インストール保留中

en: Pending remove
ja: 削除保留中

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being installed
en: Installing
ja: インストール中

en: Removing
ja: 削除中

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being downloaded
en: Downloading
ja: ダウンロード中

note: TRANSLATORS: button text TRANSLATORS: button text in the header when an app * can be installed TRANSLATORS: button text in the header when firmware * can be live-installed TRANSLATORS: update the fw
en: _Install
ja: インストール(_I)

en: _Uninstall…
ja: アンインストール…(_U)

en: Network
ja: ネットワーク

en: Can communicate over the network
ja: ネットワーク経由で通信できます

en: System Services
ja: システムサービス

en: Can access D-Bus services on the system bus
ja: システムバス上の D-Bus サービスにアクセスできます

en: Session Services
ja: セッションサービス

en: Can access D-Bus services on the session bus
ja: セッションバス上の D-Bus サービスにアクセスできます

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_BUS_POLICY_OTHER is used only as a flag, with actual bus names being listed separately
en: Devices
ja: デバイス

en: Can access arbitrary devices such as webcams
ja: ウェブカメラなどの任意のデバイスにアクセスできます

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access input devices
ja: 入力デバイスにアクセスできます

note: Translators: This indicates an app can access audio devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access microphones and play audio
ja: マイクにアクセスし、音声を再生できます

en: Can access system device files
ja: システムのデバイスファイルにアクセスできます

en: Screen contents
ja: 画面の内容

note: Translators: This indicates an app can access the screen/display contents. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access screen contents
ja: 画面の内容にアクセスできます

en: Home folder
ja: ホームフォルダー

en: Can view, edit and create files
ja: ファイルを作成、表示、編集できます

en: Can view files
ja: ファイルを表示できます

en: File system
ja: ファイルシステム

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_FILESYSTEM_OTHER is used only as a flag, with actual files being part of the read/full lists
en: Downloads folder
ja: ダウンロードフォルダー

en: Settings
ja: 設定

en: Can view and change any settings
ja: すべての設定を表示および変更できます

en: Legacy display system
ja: レガシーなディスプレイシステム

en: Uses an old, insecure display system
ja: 古く、セキュリティが不十分なディスプレイシステムを使用します

en: Sandbox escape
ja: サンドボックス脱出

en: Can escape the sandbox and circumvent any other restrictions
ja: サンドボックスから抜け出し、色々な制限を回避できます

note: TRANSLATORS: this is where the packager did not write * a description for the update
en: No update description available.
ja: アップデートの説明はありません。

note: FIXME support app == NULL set page title
en: Update Details
ja: アップデートの詳細

en: Requires additional permissions
ja: 追加の権限が必要です

en: Invalid ratings data received from server
ja: サーバーから無効な評価データを受信しました

en: Could not communicate with ratings server
ja: 評価サーバーと通信できませんでした

note: Translators: Header of the section with other users' opinions about the app.
en: Reviews
ja: レビュー

en: No reviews were found for this app.
ja: このアプリのレビューが見つかりませんでした。

en: No Reviews
ja: レビューなし

en: Version History
ja: バージョン履歴

en: Version %s
ja: バージョン %s

en: No details for this release
ja: このリリースの詳細はありません

note: TRANSLATORS: This is the date string with: day number, month name, year. i.e. "25 May 2012"
en: %e %B %Y
ja: %x

en: Installed
ja: インストール済み

note: TRANSLATORS: this is a command line option
en: Start up mode: either ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’ or ‘overview’
ja: 起動モード (指定可能な値): ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’, ‘overview’

en: Search for applications
ja: アプリケーションを検索する

en: Show application details (using application ID)
ja: アプリケーションの詳細を表示する (アプリケーション ID を指定)

en: Show application details (using package name)
ja: アプリケーションの詳細を表示する (パッケージ名を指定)

en: Install the application (using application ID)
ja: アプリケーションをインストールする (アプリケーション ID を指定)

en: Uninstall the application (using application ID)
ja: アプリケーションをアンインストールする (アプリケーション ID を指定)

en: Open a local package file
ja: ローカルのパッケージファイルを開く

en: The kind of interaction expected for this action: either ‘none’, ‘notify’, or ‘full’
ja: このアクションに期待される対話の種類 (指定可能な値): ‘none’, ‘notify’, ‘full’

en: Show a local metainfo or appdata file
ja: ローカルの metainfo または appdata ファイルを表示

en: Enable verbose debugging output (from the running instance, if already running)
ja: 詳細なデバッグ出力を有効にする (実行中のインスタンスから、既に実行されている場合)

en: Installs any pending updates in the background
ja: 保留中のアップデートをバックグラウンドでインストールする

en: Show preferences
ja: 設定を表示

en: Quit the running instance
ja: 実行中のインスタンスを終了する

en: Prefer local file sources to AppStream
ja: AppStream よりもローカルファイルソースを優先する

en: Show version number
ja: バージョン番号を表示する

note: TRANSLATORS: we tried to show an app that did not exist
en: Sorry! There are no details for that application.
ja: 申し訳ありません。そのアプリケーションの詳細はありません。

note: Translators: The disk usage of an app when installed. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Installed Size
ja: インストールサイズ

en: Includes %s of data and %s of cache
ja: %s のデータと %s のキャッシュを含む

en: Includes %s of data
ja: %s のデータを含む

en: Includes %s of cache
ja: %s のキャッシュを含む

en: Cache and data usage unknown
ja: キャッシュとデータの使用量は不明です

note: Translators: The download size of an app. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Download Size
ja: ダウンロードサイズ

en: Needs no additional system downloads
ja: 追加のシステムダウンロードは必要ありません

en: Needs an unknown size of additional system downloads
ja: 不明なサイズの追加のシステムダウンロードが必要です

note: Translators: The placeholder is for a size string, * such as ‘150 MB’ or ‘1.5 GB’.
en: Needs %s of additional system downloads
ja: %s の追加のシステムダウンロードが必要です

note: Translators: Displayed if the download or installed size of * an app could not be determined. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Size is unknown
ja: サイズは不明です

note: Translators: This indicates an app requires no permissions to run. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: No permissions
ja: 権限なし

note: Translators: This indicates an app uses the network. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Has network access
ja: ネットワークアクセスあり

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus system services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses non-portal system services
ja: 非ポータルのシステムサービスを使用

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus session services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses non-portal session services
ja: 非ポータルのセッションサービスを使用

note: Translators: This indicates an app can access session or system bus services unknown to the Software. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access some specific non-portal services
ja: 特定の非ポータルサービスにアクセス可能

note: Translators: This indicates an app can access arbitrary hardware devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access hardware devices
ja: ハードウェアデバイスにアクセス可能

note: Translators: This indicates an app can access system devices such as /dev/shm. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access system devices
ja: システムデバイスにアクセス可能

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write all your data
ja: すべてのデータを読み書き可能

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read all your data
ja: すべてのデータを読み取り可能

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write your downloads
ja: 「ダウンロード」を読み書き可能

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read your downloads
ja: 「ダウンロード」を読み取り可能

note: Translators: This indicates an app can access data in the system unknown to the Software. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access some specific files
ja: 特定のファイルにアクセス可能

note: Translators: This indicates an app can access or change user settings. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access and change user settings
ja: ユーザー設定へのアクセスと変更が可能

note: Translators: This indicates an app uses the X11 windowing system. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses a legacy windowing system
ja: レガシーなウィンドウシステムを使用

note: Translators: This indicates an app can escape its sandbox. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can acquire arbitrary permissions
ja: 任意の権限を取得可能

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software developer is verified
ja: ソフトウェア開発者は認証済み

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Reviewed by OS distributor
ja: OS ディストリビュータによりレビュー済み

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short. * The '%s' is replaced by the distribution name. Translators: The '%s' is replaced by the distribution name.
en: Reviewed by %s
ja: %s によるレビュー済み

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by someone other than the user’s distribution, so might not be safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Provided by a third party
ja: サードパーティーによる提供

note: Translators: This indicates an app or its runtime reached its end of life. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software no longer supported
ja: ソフトウェアのサポートは終了しました

note: Translators: This indicates an app’s source code is freely available, so can be audited for security. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Auditable code
ja: 監査可能なコード

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Unknown license
ja: ライセンス不明

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Proprietary code
ja: プロプライエタリコード

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Special license
ja: 特別ライセンス

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Privileged
ja: 特権

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Safe
ja: 安全

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Probably Safe
ja: 安全でない可能性

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Potentially Unsafe
ja: 潜在的に危険

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Unsafe
ja: 危険

en: Mobile Only
ja: モバイルのみ

en: Only works on a small screen
ja: 小さい画面でのみ動作する

en: Desktop Only
ja: デスクトップのみ

en: Only works on a large screen
ja: 大きい画面でのみ動作する

en: Screen Size Mismatch
ja: 画面サイズの不一致

en: Doesn’t support your current screen size
ja: 現在の画面サイズをサポートしていません

en: Requires a touchscreen
ja: タッチスクリーンが必要です

en: Requires a keyboard
ja: キーボードが必要です

en: Requires a mouse
ja: マウスが必要です

en: Gamepad Needed
ja: ゲームパッド必須

en: Requires a gamepad to play
ja: プレイするにはゲームパッドが必要です

note: Translators: This is used in a context tile to indicate that * an app works on phones, tablets *and* desktops. It should be * short and in title case.
en: Adaptive
ja: 適応

en: Works on phones, tablets and desktops
ja: スマートフォン、タブレット、デスクトップで動作します

en: Probably requires a keyboard or mouse
ja: おそらくキーボードまたはマウスが必要です

en: Works on desktops and laptops
ja: デスクトップとノートパソコンで動作します

note: Translators: This indicates that the content rating for an * app says it can be used by all ages of people, as it contains * no objectionable content.
en: Contains no age-inappropriate content
ja: 全年齢対象

en: No age rating information available
ja: 推奨年齢レーティング情報がありません

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Visit Website
ja: ウェブサイトにアクセス

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed. * The ellipsis indicates that further steps are required
en: Install…
ja: インストール…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows to cancel a queued install of the app
en: Cancel
ja: キャンセル

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Install
ja: インストール

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel
en: Download
ja: ダウンロード

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel * that allows the app to be easily updated live
en: Update
ja: アップデート

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily removed
en: Uninstall…
ja: アンインストール…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being erased
en: Uninstalling
ja: アンインストール中

en: Critical update
ja: 重要なアップデート

note: TRANSLATORS: during the update the device * will restart into a special update-only mode
en: Device cannot be used during update.
ja: アップデート中はデバイスを使用できません。

note: TRANSLATORS: this refers to where the app came from
en: Source: %s
ja: ソース: %s

note: Translators: A message to indicate that an app has been renamed. The placeholder is the old human-readable name.
en: Renamed from %s
ja: %s から名前が変更されました

note: Replace user-provided non-localized string with a localized text
en: Stopped Receiving Updates
ja: アップデートの受信を停止しました

en: Critical Update
ja: 重要なアップデート

[ctx: Single app]
en: Installed
ja: インストール済み

note: Translators: The placeholder is an app name
en: Help Translate %s
ja: %s の翻訳を手伝う

note: Translators: The placeholder is an app name
en: %s is designed, developed, and translated by an international community of contributors.
    
    This means that while it’s not yet available in your language, you can get involved and help translate it yourself.
ja: %s は貢献者の国際的なコミュニティによってデザイン、開発、翻訳されています。
    
    そのため、まだあなたの言語では利用できませんが、あなた自身がコミュニティに参加して翻訳を手伝うことができます。

en: Translations
ja: 翻訳

en: _Translation Website
ja: 翻訳ウェブサイト(_T)

en: Release notes
ja: リリースノート

note: TRANSLATORS: This is a description for entering user/password
en: Login required remote %s (realm %s)
ja: リモート %s (レルム %s) へのログインが必要です

en: Login Required
ja: ログインが必要です

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Login
ja: ログイン(_L)

note: Translators: Title for a login entry.
en: _User
ja: ユーザー(_U)

note: Translators: Title for a login entry.
en: _Password
ja: パスワード(_P)

note: TRANSLATORS: this is where all apps that don't * fit in other groups are put
en: Other
ja: その他

[ctx: Category]
note: TRANSLATORS: this is a subcategory matching all the * different apps in the parent category, e.g. "Games"
en: All
ja: すべて

note: TRANSLATORS: this is a subcategory of featured apps
en: Featured
ja: おすすめ

note: Heading for featured apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been featured ('picked') by the distribution.
en: Editor’s Choice
ja: 編集者のおすすめ

note: Heading for recently updated apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been recently released upstream.
en: New & Updated
ja: 新規 & アップデート

note: Heading for web apps on a category page
en: Picks from the Web
ja: ウェブからのおすすめ

note: Heading for the rest of the apps on a category page
en: Other Software
ja: その他のソフトウェア

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that an app * has been successfully installed TRANSLATORS: this is the summary of a notification that a component
en: %s Installed
ja: %s (インストール済み)

note: TRANSLATORS: an app has been installed, but * needs a reboot to complete the installation
en: A restart is required for the changes to take effect
ja: 変更を有効にするには再起動が必要です

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that an app * has been successfully installed
en: The app is ready to be used
ja: アプリを使用する準備ができました

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: System Updates Installed
ja: システムアップデートがインストールされました

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: Recently installed updates are available to review
ja: 最近インストールされたアップデートを確認できます

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart
ja: 再起動

en: Launch
ja: 起動

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Software?
ja: ソフトウェアをインストールしますか?

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Third-Party Software?
ja: サードパーティ製ソフトウェアをインストールしますか?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Software Repository?
ja: ソフトウェアリポジトリーを有効にしますか?

note: TRANSLATORS: window title ask for confirmation TRANSLATORS: "Enable Third-Party Software Repository?" is * the confirmation dialog title
en: Enable Third-Party Software Repository?
ja: サードパーティのソフトウェアリポジトリを有効にしますか?

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is not <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">free and open source software</a>, and is provided by “%s”.
ja: %s は<a href="https://ja.wikipedia.org/wiki/FOSS">自由でオープンソースのソフトウェア</a>ではなく、“%s”によって提供されています。

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is provided by “%s”.
ja: %s は“%s”によって提供されています。

en: This software repository must be enabled to continue installation.
ja: インストールを続行するには、このソフトウェアリポジトリを有効にする必要があります。

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use %s in some countries.
ja: 一部の国や地域では %s のインストールまたは使用が違法となる場合があります。

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use this codec in some countries.
ja: 一部の国や地域ではこのコーデックのインストールまたは使用が違法となる場合があります。

note: TRANSLATORS: this is button text to not ask about non-free content again
en: Don’t _Warn Again
ja: 今後警告しない(_W)

note: TRANSLATORS: button text
en: Enable and _Install
ja: 有効にしてインストール(_I)

note: TRANSLATORS: these are show_detailed_error messages from the * package manager no mortal is supposed to understand, * but google might know what they mean
en: Detailed errors from the package manager follow:
ja: パッケージマネージャーからのエラーの詳細:

en: Details
ja: 詳細

note: TRANSLATORS: button text
en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Details copied to clipboard
ja: 詳細をクリップボードにコピーしました

note: Translators: an accept button label, in a Cancel/Accept dialog
en: _Accept
ja: 承認(_A)

note: TRANSLATORS: we've just live-updated some apps
en: An update has been installed | Updates have been installed
ja[0]: アップデートがインストールされました

note: TRANSLATORS: we've just uninstalled some apps
en: An app has been uninstalled | Apps have been uninstalled
ja[0]: アプリがアンインストールされました

note: TRANSLATORS: the new apps will not be run until we restart
en: A restart is required for it to take effect | A restart is required for them to take effect
ja[0]: 有効にするには再起動が必要です

note: TRANSLATORS: button text
en: Not Now
ja: 今はしない

note: TRANSLATORS: something happened less than a day ago
en: Today
ja: 今日

note: TRANSLATORS: something happened more than a day ago but less than 2 days ago
en: Yesterday
ja: 昨日

en: %d day ago | %d days ago
ja[0]: %d 日前

en: %d week ago | %d weeks ago
ja[0]: %d 週間前

en: %d month ago | %d months ago
ja[0]: %d か月前

en: %d year ago | %d years ago
ja[0]: %d 年前

note: TRANSLATORS: something happened less than 5 minutes ago
en: Just now
ja: たった今

en: %d minute ago | %d minutes ago
ja[0]: %d 分前

en: %d hour ago | %d hours ago
ja[0]: %d 時間前

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user. The placeholder is a D-Bus name such as `org.freedesktop.Flatpak`.
en: Use the %s System Service
ja: %s システムサービスを使用

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user. The placeholder is a D-Bus name such as `org.freedesktop.Flatpak`.
en: Use the %s Session Service
ja: %s セッションサービスを使用

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user. The placeholder is a D-Bus name such as `org.freedesktop.Flatpak`.
en: Use the %s Service
ja: %s サービスを使用

en: Can see the non-portal service
ja: 非ポータルサービスを表示できます

en: Can talk to the non-portal service
ja: 非ポータルサービスと通信できます

en: Can own the non-portal service
ja: 非ポータルサービスを所有できます

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: All
ja: すべて

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Featured
ja: おすすめ

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: 3D Graphics
ja: 3D グラフィック

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Photography
ja: 写真

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Scanning
ja: スキャニング

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Vector Graphics
ja: ベクターグラフィック

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Viewers
ja: ビューアー

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Audio Creation & Editing
ja: オーディオ作成 & 編集

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Music Players
ja: 音楽プレーヤー

[ctx: Menu of Productivity]
en: All
ja: すべて

[ctx: Menu of Productivity]
en: Featured
ja: おすすめ

[ctx: Menu of Productivity]
en: Calendar
ja: カレンダー

[ctx: Menu of Productivity]
en: Database
ja: データベース

[ctx: Menu of Productivity]
en: Finance
ja: ファイナンス

[ctx: Menu of Productivity]
en: Word Processor
ja: ワープロ

[ctx: Menu of Utilities]
en: Text Editors
ja: テキストエディター

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Web Browsers
ja: ウェブブラウザー

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: All
ja: すべて

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Featured
ja: おすすめ

[ctx: Menu of Games]
en: Action
ja: アクション

[ctx: Menu of Games]
en: Adventure
ja: アドベンチャー

[ctx: Menu of Games]
en: Arcade
ja: アーケード

[ctx: Menu of Games]
en: Blocks
ja: ブロック

[ctx: Menu of Games]
en: Board
ja: ボード

[ctx: Menu of Games]
en: Card
ja: カード

[ctx: Menu of Games]
en: Emulators
ja: エミュレーター

[ctx: Menu of Games]
en: Kids
ja: キッズ

[ctx: Menu of Games]
en: Logic
ja: ロジック

[ctx: Menu of Games]
en: Role Playing
ja: ロールプレイング

[ctx: Menu of Games]
en: Sports
ja: スポーツ

[ctx: Menu of Games]
en: Strategy
ja: ストラテジー

[ctx: Menu of Communication & News]
en: All
ja: すべて

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Featured
ja: おすすめ

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Chat
ja: チャット

[ctx: Menu of Education & Science]
en: All
ja: すべて

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Featured
ja: おすすめ

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Artificial Intelligence
ja: 人工知能

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Astronomy
ja: 天文学

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Chemistry
ja: 化学

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Languages
ja: 言語

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Math
ja: 数学

[ctx: Menu of Communication & News]
en: News
ja: ニュース

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Robotics
ja: ロボット工学

[ctx: Menu of Art]
en: Art
ja: アート

[ctx: Menu of Reference]
en: Biography
ja: 地理学

[ctx: Menu of Reference]
en: Comics
ja: コミック

[ctx: Menu of Reference]
en: Fiction
ja: フィクション

[ctx: Menu of Reference]
en: Health
ja: 健康

[ctx: Menu of Reference]
en: History
ja: 歴史

[ctx: Menu of Reference]
en: Lifestyle
ja: ライフスタイル

[ctx: Menu of Reference]
en: Politics
ja: 政治

[ctx: Menu of Reference]
en: Sports
ja: スポーツ

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: All
ja: すべて

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Featured
ja: おすすめ

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Debuggers
ja: デバッガー

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: IDEs
ja: IDE

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Codecs
ja: コーデック

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Hardware Drivers
ja: ハードウェアドライバー

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Fonts
ja: フォント

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Input Sources
ja: 入力ソース

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Language Packs
ja: 言語パック

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Localization
ja: ローカライゼーション

note: Translators: this is a menu category
en: Create
ja: クリエイト

note: Translators: this is a menu category
en: Work
ja: 仕事

note: Translators: this is a menu category
en: Play
ja: 遊び

note: Translators: this is a menu category
en: Socialize
ja: ソーシャライズ

note: Translators: this is a menu category
en: Learn
ja: 学習

note: Translators: this is a menu category
en: Develop
ja: 開発

note: Translators: this is a menu category
en: Codecs
ja: コーデック

note: Translators: this is a menu category
en: Hardware Drivers
ja: ハードウェアドライバー

note: Translators: this is a menu category
en: Fonts
ja: フォント

note: Translators: this is a menu category
en: Input Sources
ja: 入力ソース

note: Translators: this is a menu category
en: Language Packs
ja: 言語パック

note: Translators: this is a menu category
en: Localization
ja: ローカライゼーション

note: TRANSLATORS: this is a what we use in notifications if the app's name is unknown
en: An app
ja: アプリ

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional MIME types.
en: %s is requesting additional file format support.
ja: %s は追加のファイル形式のサポートを要求しています。

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional MIME Types Required
ja: 追加の MIME タイプが必要です

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional fonts.
en: %s is requesting additional fonts.
ja: %s は追加のフォントを要求しています。

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Fonts Required
ja: 追加のフォントが必要です

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional codecs.
en: %s is requesting additional multimedia codecs.
ja: %s は追加のマルチメディアコーデックを要求しています。

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Multimedia Codecs Required
ja: 追加のマルチメディアコーデックが必要です

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional printer drivers.
en: %s is requesting additional printer drivers.
ja: %s は追加のプリンタードライバーを要求しています。

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Printer Drivers Required
ja: 追加のプリンタードライバーが必要です

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app wants to install additional packages.
en: %s is requesting additional packages.
ja: %s は追加のパッケージを要求しています。

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Packages Required
ja: 追加のパッケージが必要です

note: TRANSLATORS: this is a button that launches gnome-software
en: Find in Software
ja: “ソフトウェア”で探す

en: _Show More
ja: 詳細を表示(_S)

en: _Show Less
ja: 一部を表示(_S)

en: Removing…
ja: 削除中…

en: Requires restart to finish install
ja: インストールを完了するには再起動が必要です

en: Requires restart to finish remove
ja: 削除を完了するには再起動が必要です

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be installed soon
en: Pending installation…
ja: インストール保留中…

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be updated soon
en: Pending update…
ja: アップデート保留中…

note: Translators: This string is shown when downloading an app before install.
en: Downloading…
ja: ダウンロード中…

note: Translators: This string is shown when preparing to download and install an app.
en: Preparing…
ja: 準備中…

note: Translators: This string is shown when uninstalling an app.
en: Uninstalling…
ja: アンインストール中…

note: Translators: the "%s" is replaced with an app name
en: %s is not installed, but it still has data present.
ja: %s はインストールされていませんが、データは残っています。

en: _Restart
ja: 再起動(_R)

en: _Enable…
ja: 有効化…(_E)

note: TRANSLATORS: this is a button that allows the apps to * be installed. * The ellipsis indicates that further steps are required, * e.g. enabling software repositories or the like
en: _Install…
ja: インストール…(_I)

note: Translators: %s is the user-visible app name
en: %s will appear in US English
ja: %s はアメリカ英語で表示されます

en: This app will appear in US English
ja: このアプリはアメリカ英語で表示されます

en: This software will appear in US English
ja: このソフトウェアはアメリカ英語で表示されます

en: Help _Translate
ja: 翻訳を手伝う(_T)

note: Translators: the '%s' is replaced with a developer name or a project group
en: Other Apps by %s
ja: %s による他のアプリ

note: Translators: the first %s is replaced with the developer name, the second %s is replaced with the app id
en: Developer %s has proven the ownership of %s
ja: 開発者 %s は %s の所有権を証明しました

note: Translators: the %s is replaced with the app id
en: Developer has proven the ownership of %s
ja: 開発者は %s の所有権を証明しました

note: TRANSLATORS: we need a remote server to process
en: You need internet access to write a review
ja: レビューを書くにはインターネット接続が必要です

en: This app is no longer receiving updates, including security fixes
ja: このアプリはセキュリティ修正を含むアップデートが今後提供されません

en: This app is already provided by your distribution and should not be replaced.
ja: このアプリは既にお使いのディストリビューションによって提供されており、置き換えるべきではありません。

en: This app doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
ja: このアプリはウェブサイト、コードリポジトリ、または課題トラッカーへのリンクを提供していません。

en: This software is no longer receiving updates, including security fixes
ja: このソフトウェアはセキュリティ修正を含むアップデートが今後提供されません

en: This software is already provided by your distribution and should not be replaced.
ja: このソフトウェアは既にお使いのディストリビューションによって提供されており、置き換えるべきではありません。

en: This software doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
ja: このソフトウェアはウェブサイト、コードリポジトリ、または課題トラッカーへのリンクを提供していません。

en: Software failed to retrieve information for “%s” and is unable to show the details for this app.
ja: ソフトウェアは “%s” の情報を取得できなかったため、このアプリの詳細を表示できません。

en: Invalid review response received from server
ja: サーバーから無効なレビュー応答を受信しました

en: Failed to submit review for “%s”: %s
ja: “%s”のレビュー送信に失敗しました: %s

note: display a toast to the user
en: Review submitted successfully
ja: レビューの送信に成功しました

en: Details page
ja: 詳細ページ

en: Loading App Details
ja: アプリの詳細を読み込み中

en: Verified
ja: 検証済み

note: TRANSLATORS: A label for a button to execute the selected app.
en: _Open
ja: 開く(_O)

en: _Update
ja: アップデート(_U)

note: TRANSLATORS: button text in the header when an app can be erased
en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Add-ons
ja: アドオン

en: This app can only be used when there is an active internet connection.
ja: このアプリはインターネットに接続しているときのみ使用できます。

en: Software Repository Included
ja: ソフトウェアリポジトリが含まれています

en: This app includes a software repository which provides updates, as well as access to other software.
ja: このアプリには、アップデートや他のソフトウェアへのアクセスを提供するソフトウェアリポジトリが含まれています。

en: No Software Repository Included
ja: ソフトウェアリポジトリは含まれていません

en: This app does not include a software repository. It will not be updated with new versions.
ja: このアプリにはソフトウェアリポジトリが含まれていません。新しいバージョンへのアップデートは行われません。

note: Translators: a repository file used for installing software has been discovered.
en: Software Repository Identified
ja: ソフトウェアリポジトリが検出されました

en: Adding this software repository will give you access to additional software and upgrades.
ja: このソフトウェアリポジトリを追加すると、追加のソフトウェアやアップグレードを利用できるようになります。

en: Only use software repositories that you trust.
ja: 信頼できるソフトウェアリポジトリのみを使用してください。

en: Clear app data
ja: アプリデータを消去

en: D_elete Data
ja: データを削除(_E)

en: No Metadata
ja: メタデータなし

en: Project _Website
ja: プロジェクトのウェブサイト(_W)

en: _Donate
ja: 寄付(_D)

en: Contribute _Translations
ja: 翻訳に貢献(_T)

en: _Report an Issue
ja: 問題を報告(_R)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

[ctx: verb]
note: Translators: This is a verb, used on a button to ‘contact the developer’
en: _Contact
ja: 問い合わせる(_C)

note: Translators: Button opening a dialog where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write R_eview
ja: レビューを書く(_E)

note: Translators: Button opening a dialog showing all reviews for an app.
en: All Reviews
ja: すべてのレビュー

en: Unable to Show App Details
ja: アプリの詳細を表示できません

en: Failed to prepare reboot
ja: 再起動の準備に失敗しました

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: The key was not found
ja: キーが見つかりませんでした

en: The key is not enrolled
ja: キーが登録されていません

en: MOK Enrollment Required
ja: MOK の登録が必要です

en: _Next
ja: 次へ(_N)

en: This device has Secure Boot enabled. To allow new drivers to be enabled, a new machine owner key (MOK) must be enrolled. The process requires a password to be entered later in the process. Please note down the following password associated with the key:
ja: このデバイスではセキュアブートが有効になっています。新しいドライバーを有効にするには、新しいマシン所有者キー (MOK) を登録する必要があります。このプロセスでは、後ほどパスワードの入力が求められます。キーに関連付けられている次のパスワードをメモしてください:

en: I have made a note of the MOK _password
ja: MOK パスワードを控えました(_P)

en: _Restart & Enroll…
ja: 再起動して登録…(_R)

en: Setup Instructions: Please Read Carefully
ja: セットアップ手順: 注意してお読みください

en: After restart, a device setup screen will be shown. To enable new drivers, proceed through the setup steps:
ja: 再起動後、デバイスセットアップ画面が表示されます。 新しいドライバーを有効にするには、セットアップ手順に従ってください:

en: • Select “Enroll MOK”
    • Select “Yes” to enroll keys
    • Enter the MOK password when prompted
    • Then select “Reboot”
ja: • 「MOK を登録」を選択
    • 「はい」を選択してキーを登録
    • プロンプトが表示されたら MOK パスワードを入力
    • 次に「再起動」を選択

en: Security Implications
ja: セキュリティへの影響

en: After successful key enrollment, be aware that any future updates to the module or any other module will be implicitly trusted. All future updates will happen transparently with no interaction and or authorization.
ja: キーの登録が正常に完了した後、このモジュールまたは他のモジュールへの今後のアップデートは暗黙的に信頼されることに注意してください。すべてのアップデートは、ユーザーの操作や承認を求めることなく自動的に行われます。

en: Further guidance can be found on the <a href="https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/mok-enrollment/">docs page</a>.
ja: 詳細なガイダンスは<a href="https://docs.fedoraproject.org/ja/quick-docs/mok-enrollment/">ドキュメントページ</a>で確認できます。

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading extra metadata files…
ja: 追加のメタデータをダウンロード中…

note: TRANSLATORS: separator for a list of items
en:  and
ja:  および

note: TRANSLATORS: App window title for fonts installation. %s will be replaced by name of the script we're searching for.
en: Available fonts for the %s script | Available fonts for the %s scripts
ja[0]: %s スクリプトを利用可能なフォント

note: TRANSLATORS: App window title for codec installation. %s will be replaced by actual codec name(s)
en: Available software for %s | Available software for %s
ja[0]: %s に対応したソフトウェア

en: Requested software not found
ja: 要求されたソフトウェアが見つかりませんでした

en: Failed to find requested software
ja: 要求されたソフトウェアの検索に失敗しました

note: TRANSLATORS: This string is used for codecs that weren't found
en: %s not found
ja: %s が見つかりませんでした

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: on the website
ja: ウェブサイト

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available that provide the file %s.
ja: ファイル %s を提供するアプリが見つかりませんでした。

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get missing apps might be found %s.
ja: %s に関する情報やインストールされていないアプリの入手方法は %s で確認できる可能性があります。

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available for %s support.
ja: %s をサポートするアプリが見つかりませんでした。

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: %s is not available.
ja: %s は利用できません。

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get an app that can support this format might be found %s.
ja: %s についての情報やこのフォーマットをサポートするアプリの入手方法は %s で確認できる可能性があります。

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No fonts are available for the %s script support.
ja: %s スクリプトをサポートする利用可能なフォントが見つかりませんでした。

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional fonts might be found %s.
ja: %s についての情報や追加フォントの入手方法は %s で確認できる可能性があります。

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No addon codecs are available for the %s format.
ja: %s フォーマットに対応するアドオンコーデックが見つかりませんでした。

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format might be found %s.
ja: %s についての情報やこのフォーマットを再生できるコーデックの入手方法は %s で確認できる可能性があります。

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No Plasma resources are available for %s support.
ja: %s のサポートに必要な Plasma リソースが見つかりませんでした。

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional Plasma resources might be found %s.
ja: %s についての情報や追加の Plasma リソースの入手方法は %s で確認できる可能性があります。

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No printer drivers are available for %s.
ja: %s 向けのプリンタードライバーが見つかりませんでした。

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a driver that supports this printer might be found %s.
ja: %s についての情報やこのプリンターをサポートするドライバーの入手方法は %s で確認できる可能性があります。

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: the documentation
ja: ドキュメント

note: TRANSLATORS: no codecs were found. The first %s will be replaced by actual codec name(s), the second %s is the app name, which requested the codecs, the third %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information. | Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information.
ja[0]: %2$s によって要求された %1$s が見つかりませんでした。詳細については %3$s を参照してください。

note: TRANSLATORS: no codecs were found. First %s will be replaced by actual codec name(s), second %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information. | Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information.
ja[0]: お探しの %s が見つかりませんでした。詳細については %s を参照してください。

en: Failed to find any search results: %s
ja: 検索結果が見つかりませんでした: %s

en: %s file format
ja: %s ファイル形式

en: Install _All
ja: すべてインストール(_A)

en: Unable to Find Requested Software
ja: 要求されたソフトウェアが見つかりません

en: Codecs page
ja: コーデックページ

en: No Results Found
ja: 検索結果が見つかりませんでした

en: Unable To Perform Search
ja: 検索を実行できません

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Featured Apps List
ja: おすすめアプリ一覧

en: Desktop Support
ja: デスクトップサポート

en: Supports being used on a large screen
ja: 大きな画面での使用をサポート

en: Desktop Support Unknown
ja: デスクトップサポート不明

en: Not enough information to know if large screens are supported
ja: 大きな画面がサポートされているか判断するための十分な情報がありません

en: Requires a large screen
ja: 大きな画面が必須です

en: Desktop Not Supported
ja: デスクトップはサポートされていません

en: Cannot be used on a large screen
ja: 大きな画面では使用できません

en: Mobile Support
ja: モバイルサポート

en: Supports being used on a small screen
ja: 小さな画面での使用をサポート

en: Mobile Support Unknown
ja: モバイルサポート不明

en: Not enough information to know if small screens are supported
ja: 小さな画面がサポートされているか判断するための十分な情報がありません

en: Requires a small screen
ja: 小さな画面が必須です

en: Mobile Not Supported
ja: モバイルはサポートされていません

en: Cannot be used on a small screen
ja: 小さな画面では使用できません

en: Keyboard Support
ja: キーボードサポート

en: Keyboard Support Unknown
ja: キーボードサポート不明

en: Not enough information to know if keyboards are supported
ja: キーボードをサポートされているか判断するための十分な情報がありません

en: Keyboard Required
ja: キーボード必須

en: Supports keyboards
ja: キーボードをサポート

en: Keyboard Not Supported
ja: キーボードはサポートされていません

en: Cannot be used with a keyboard
ja: キーボードでは使用できません

en: Mouse Support
ja: マウスサポート

en: Requires a mouse or pointing device
ja: マウスまたはポインティングデバイスが必須です

en: Mouse Support Unknown
ja: マウスサポート不明

en: Not enough information to know if mice or pointing devices are supported
ja: マウスまたはポインティングデバイスをサポートされているか判断するための十分な情報がありません

en: Mouse Required
ja: マウス必須

en: Supports mice and pointing devices
ja: マウスとポインティングデバイスをサポート

en: Mouse Not Supported
ja: マウスはサポートされていません

en: Cannot be used with a mouse or pointing device
ja: マウスまたはポインティングデバイスでは使用できません

en: Touchscreen Support
ja: タッチスクリーンサポート

en: Touchscreen Support Unknown
ja: タッチスクリーンサポート不明

en: Not enough information to know if touchscreens are supported
ja: タッチスクリーンをサポートされているか判断するための十分な情報がありません

en: Touchscreen Required
ja: タッチスクリーン必須

en: Supports touchscreens
ja: タッチスクリーンをサポート

en: Touchscreen Not Supported
ja: タッチスクリーンはサポートされていません

en: Cannot be used with a touchscreen
ja: タッチスクリーンでは使用できません

en: Gamepad Required
ja: ゲームパッド必須

en: Requires a gamepad
ja: ゲームパッドが必須です

en: Gamepad Support
ja: ゲームパッドサポート

en: Supports gamepads
ja: ゲームパッドをサポート

note: Translators: It’s unknown whether this app is supported on * the current hardware. The placeholder is the app name.
en: %s probably works on this device
ja: %s はおそらくこのデバイスで動作します

note: Translators: The app will work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s works on this device
ja: %s はこのデバイスで動作します

note: Translators: The app will possbily work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s possibly works on this device
ja: %s はこのデバイスで動作する可能性があります

note: Translators: The app may not work fully on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work properly on this device
ja: %s はこのデバイスで正しく動作しません

note: Translators: The app will not work properly on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work on this device
ja: %s はこのデバイスでは動作しません

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the hardware support/requirements of an app
en: Hardware Support
ja: ハードウェアサポート

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Navigate to Explore Page
ja: 「見つける」ページに移動

en: Navigate to Installed Page
ja: 「インストール済み」ページに移動

en: Navigate to Updates Page
ja: 「アップデート」ページに移動

en: Open Search Bar
ja: 検索バーを開く

en: Windows
ja: ウィンドウ

en: Open Preferences
ja: 設定を開く

en: Open Software Repositories
ja: ソフトウェアリポジトリを開く

en: Help
ja: ヘルプ

en: Open Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカットを開く

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: This is in the context of a list of apps which are installed on the system.
en: Installed
ja: インストール済み

en: Installed page
ja: インストール済みページ

en: In Progress
ja: 処理中

note: origin_ui on a remote is the repo dialogue section name, * not the remote title
en: Apps
ja: アプリ

en: Web Apps
ja: ウェブアプリ

en: System Apps
ja: システムアプリ

en: Community Built
ja: コミュニティビルド

en: _Get Involved
ja: 参加する(_G)

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
ja: このアプリは国際的なコミュニティによってオープンに開発され、<a href="%s">%s ライセンス</a>の下でリリースされています。
    
    あなたも参加して、より良くすることができます。

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
ja: このアプリは国際的なコミュニティによってオープンに開発され、%s ライセンスの下でリリースされています。
    
    あなたも参加して、より良くすることができます。

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
ja: このソフトウェアは国際的なコミュニティによってオープンに開発され、<a href="%s">%s ライセンス</a>の下でリリースされています。
    
    あなたも参加して、より良くすることができます。

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
ja: このソフトウェアは国際的なコミュニティによってオープンに開発され、%s ライセンスの下でリリースされています。
    
    あなたも参加して、より良くすることができます。

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under.
en: Unknown License
ja: 不明なライセンス

en: _Learn More
ja: 詳細(_L)

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
ja: このアプリはどのライセンスで開発されているかが明記されておらず、プロプライエタリである可能性があります。また、検出が困難な形で安全性に問題がある可能性があり、監視されずに変更される恐れがあります。
    
    このアプリに貢献できる場合とできない場合があります。

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
ja: このソフトウェアは、どのライセンスで開発されているかが明記されておらず、プロプライエタリである可能性があります。また、検出が困難な形で安全性に問題がある可能性があり、監視されずに変更される恐れがあります。
    
    このソフトウェアに貢献できる場合とできない場合があります。

note: Translators: This is used for "License    Proprietary"
en: Proprietary
ja: プロプライエタリ

en: This app is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this app.
ja: このアプリはオープンに開発されていないため、その動作の詳細は開発者のみが把握しています。また、検出が困難な形で安全性に問題がある可能性があり、監視されずに変更される恐れがあります。
    
    このアプリに貢献できない可能性があります。

en: This software is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this software.
ja: このソフトウェアはオープンに開発されていないため、その動作の詳細は開発者のみが把握しています。また、検出が困難な形で安全性に問題がある可能性があり、監視されずに変更される恐れがあります。
    
    このソフトウェアに貢献できない可能性があります。

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Special License
ja: 特別な許可

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
ja: このアプリは、特別なライセンス <a href="%s">%s</a> の下で開発されています。
    
    このアプリに貢献できる場合とできない場合があります。

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
ja: このアプリは、特別なライセンス “%s” の下で開発されています。
    
    このアプリに貢献できる場合とできない場合があります。

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
ja: このソフトウェアは、特別なライセンス <a href="%s">%s</a> の下で開発されています。
    
    このソフトウェアに貢献できる場合とできない場合があります。

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
ja: このソフトウェアは、特別なライセンス “%s” の下で開発されています。
    
    このソフトウェアに貢献できる場合とできない場合があります。

note: TRANSLATORS: initial start
en: Refreshing Data
ja: データを更新中

en: Loading page
ja: ページを読み込み中

en: Starting Up
ja: 起動中

note: TRANSLATORS: only run app as non-root user
en: Software should be run as a non-root user. Exiting…
ja: “ソフトウェア”は非 root ユーザーで実行する必要があります。終了します…

en: Unknown source
ja: 不明なソース

note: Translators: It's like a beta version of the software, a test version
en: Beta
ja: ベータ版

note: Translators: It's an origin scope, 'User' or 'System' installation
en: User
ja: ユーザー

note: TRANSLATORS: This is the header for package additions during * a system update
en: Additions
ja: 追加

note: TRANSLATORS: This is the header for package removals during * a system update
en: Removals
ja: 削除

[ctx: Packages to be updated during a system upgrade]
note: TRANSLATORS: This is the header for package updates during * a system update
en: Updates
ja: アップデート

note: TRANSLATORS: This is the header for package downgrades during * a system update
en: Downgrades
ja: ダウングレード

note: Translators: This is a clickable link on the third party repositories message dialog. It's part of a constructed sentence: "Provides access to additional software from [selected external sources]. Some proprietary software is included."
en: selected external sources
ja: 選択した外部ソース

note: Translators: This is the third party repositories message dialog. The %s is replaced with "selected external sources" link. Repositories Preferences is an item from Software's main menu.
en: Provides access to additional software from %s. Some proprietary software is included.
    
    You can enable those repositories later in Software Repositories preferences.
ja: %s からの追加のソフトウェアへアクセスできます。プロプライエタリなソフトウェアがいくつか含まれます。
    
    これらのリポジトリは、後ほど「ソフトウェア」のメインメニューにある「ソフトウェアリポジトリの設定」で有効にできます。

note: TRANSLATORS: Heading asking whether to turn third party software repositories on of off.
en: Enable Third Party Software Repositories?
ja: サードパーティーのソフトウェアリポジトリを有効にしますか?

note: TRANSLATORS: button to keep the third party software repositories off
en: _Ignore
ja: 無視(_I)

note: TRANSLATORS: button to turn on third party software repositories TRANSLATORS: button to accept the agreement
en: _Enable
ja: 有効にする(_E)

en: Available for your operating system
ja: お使いのオペレーティングシステムで利用可能

note: Translators: the '%s' is replaced with the distribution name, constructing for example: "Available for Fedora Linux"
en: Available for %s
ja: %s で利用可能

note: Translators: This is the title of the main page of the UI.
en: Explore
ja: 探索

en: Overview page
ja: 概要ページ

note: Translators: This is a heading for a section with all available apps.
en: Available Apps
ja: 利用可能なアプリ

note: Translators: This is a heading for a list of categories.
en: Other Categories
ja: その他のカテゴリ

en: No App Data Found
ja: アプリのデータが見つかりません

[ctx: Distribution name]
en: Unknown
ja: 不明

en: User declined installation
ja: ユーザーがインストールを拒否しました

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and * '%s' is an app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Prepare %s
ja: %s を準備する

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * repository name, e.g. 'GNOME Nightly'
en: Are you sure you want to remove the %s repository?
ja: 本当に %s リポジトリを削除してもよろしいですか?

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is a repository name.
en: All apps from %s will be uninstalled, and you will have to re-install the repository to use them again.
ja: %s から提供されるすべてのアプリがアンインストールされ、再び使用するにはリポジトリを再インストールする必要があります。

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is the * name of an addon or an input method * name of a runtime * name of a font * name of a codec * name of a firmware TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Uninstall %s?
ja: %s をアンインストールしますか?

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name * of an addon or an input method. Translators: the '%s' is replaced with the app name
en: It will not be possible to use %s after removal.
ja: 削除後は %s を使用できなくなります。

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name * of a runtime.
en: It will not be possible to use any apps which depend on %s after removal.
ja: 削除後は %s に依存するアプリは使用できなくなります。

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name of a font.
en: It will not be possible to use %s after removal, and any documents which use it will appear in a different font.
ja: 削除後は %s を使用できなくなり、それを使用している文書は別のフォントで表示されます。

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name of a codec.
en: It will not be possible to use %s after removal. This may mean some media files will no longer be playable.
ja: 削除後は %s を使用できなくなります。これにより、一部のメディアファイルが再生できなくなる可能性があります。

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name of a firmware
en: Hardware which depends on %s may no longer function correctly after removal.
ja: 削除後、%s に依存するハードウェアは正しく機能しなくなる可能性があります。

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is * the name of an app.
en: It will not be possible to use %s after removal. App data and settings will be kept on disk, to allow restoring the app in the future.
ja: 削除後は %s を使用できなくなります。アプリのデータと設定は、将来アプリを復元できるようにディスク上に保持されます。

en: Preferences
ja: 設定

en: Software Updates
ja: ソフトウェアのアップデート

en: More Information
ja: 詳細情報

en: Checking for and downloading updates uses data and power. Automatic update features are therefore paused when on metered network connections and when power saver is on.
ja: アップデートの確認とダウンロードはデータと電力を消費します。そのため、従量課金制のネットワーク接続中や省電力モードが有効な場合には、自動アップデート機能が一時停止されます。

en: _Automatic
ja: 自動(_A)

en: Automatically check for and download updates
ja: 自動的にアップデートを確認し、ダウンロードする

en: _Manual
ja: 手動(_M)

en: Checking for and downloading updates must be done manually
ja: アップデートの確認とダウンロードは手動で行う必要があります

en: Automatic Update _Notifications
ja: 自動アップデートの通知(_N)

en: Notify when updates have been automatically installed
ja: アップデートが自動的にインストールされたときに通知する

en: Content Filters
ja: コンテンツフィルター

en: Only Show _Free Software
ja: 自由ソフトウェアのみ表示(_F)

en: Hide proprietary software when browsing and searching
ja: 閲覧時および検索時にプロプライエタリソフトウェアを非表示にする

en: Only Show _Verified Developers
ja: 本人確認済みの開発者のみ表示(_V)

en: Show only apps from developers whose identity has been verified
ja: 本人確認済みの開発者によるアプリのみを表示する

note: TRANSLATORS: This is a text displayed during a distro upgrade. %s will be replaced by the name and version of distro, e.g. 'Fedora 23'.
en: Installed software is incompatible with %s, and will be automatically removed during upgrade.
ja: インストール済みのソフトウェアは %s と互換性がなく、アップグレード中に自動的に削除されます。

en: Incompatible Software
ja: 互換性のないソフトウェア

en: _Upgrade
ja: アップグレード(_U)

en: _Uninstall
ja: アンインストール(_U)

en: App Settings &amp; Data
ja: アプリの設定とデータ

note: Translators: this is part of section about deleting app's data, where the 'keep' means 'keep the data'
en: _Keep
ja: 保持(_K)

en: Allows restoring app settings and content
ja: アプリの設定とコンテンツを復元できるようにする

note: Translators: this is part of section about deleting app's data
en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Permanently deletes data to save disk space
ja: ディスク容量を節約するため、データを完全に削除する

note: TRANSLATORS: The '%s' is replaced with a repository name, like "Fedora Modular - x86_64"
en: Software that has been installed from “%s” will cease to receive updates.
ja: “%s”からインストールされたソフトウェアは今後アップデートが提供されなくなります。

note: ask for confirmation
en: Disable Repository?
ja: リポジトリを無効にしますか?

en: Remove Repository?
ja: リポジトリを削除しますか?

note: TRANSLATORS: this is button text to disable a repo
en: _Disable
ja: 無効(_D)

note: TRANSLATORS: this is button text to remove a repo TRANSLATORS: button text when * removing a review
en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: Enable New Repositories
ja: 新しいリポジトリを有効にする

en: Turn on new repositories when they are added
ja: 新しいリポジトリが追加されたときに有効にする

note: TRANSLATORS: this is the clickable * link on the third party repositories info bar
en: more information
ja: 詳細情報

note: TRANSLATORS: this is the third party repositories info bar. The '%s' is replaced with a link consisting a text "more information", which constructs a sentence: "Additional repositories from selected third parties - more information."
en: Additional repositories from selected third parties — %s.
ja: 選択されたサードパーティからの追加リポジトリ — %s。

en: Fedora Third Party Repositories
ja: Fedora サードパーティリポジトリ

note: TRANSLATORS: this is the fallback text we use if we can't figure out the name of the operating system
en: the operating system
ja: オペレーティングシステム

note: TRANSLATORS: This is the description text displayed in the Software Repositories dialog. %s gets replaced by the name of the actual distro, e.g. Fedora.
en: These repositories supplement the default software provided by %s.
ja: これらのリポジトリは %s によって提供される既定のソフトウェアを補完します。

en: Software Repositories
ja: ソフトウェアリポジトリ

en: No Repositories
ja: リポジトリがありません

note: TRANSLATORS: This string states how many apps have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of apps.
en: %u app installed | %u apps installed
ja[0]: %u 個のアプリがインストール済み

note: TRANSLATORS: This string states how many add-ons have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of add-ons.
en: %u add-on installed | %u add-ons installed
ja[0]: %u 個のアドオンがインストール済み

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of apps, and the translated * string will be substituted in
en: %u app | %u apps
ja[0]: %u 個のアプリ

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of add-ons, and the translated * string will be substituted
en: %u add-on | %u add-ons
ja[0]: %u 個のアドオン

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The first placeholder is the translated string “%u app” or * “%u apps”. The second placeh
en: %s and %s installed | %s and %s installed
ja[0]: %s と %sがインストール済み

en: Checking installed software…
ja: インストール済みのソフトウェアを確認中…

en: Remove
ja: 削除

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really bad app
en: Hate it
ja: 嫌い

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		Not a great app
en: Don’t like it
ja: 好きではない

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A fairly-good app
en: It’s OK
ja: まあまあ

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A good app
en: Like it
ja: 気に入った

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really awesome app
en: Love it
ja: とても気に入った

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		No star has been clicked yet
en: Select a Star to Leave a Rating
ja: 評価を残すために、星を選んでください

note: TRANSLATORS: the review can't just be copied and pasted
en: Please take more time writing the review
ja: レビューを書く際はもう少し時間をかけてご記入ください

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: Please choose a star rating
ja: 星評価を選んでください

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too short
ja: 概要が短すぎます

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too long
ja: 概要が長すぎます

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too short
ja: レビュー内容が短すぎます

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too long
ja: レビュー内容が長すぎます

note: Translators: Title of the dialog box where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write a Review
ja: レビューを書く

note: Translators: A button to publish the user's opinion about the app.
en: _Send
ja: 送信(_S)

en: Please provide a rating, summary and review text. Reviews should not be used to report problems: instead, contact the developer or your support provider.
ja: 評価、概要、およびレビュー本文を入力してください。レビューは問題報告のために使用しないでください。問題が発生した場合は、開発者またはサポート提供者にご連絡ください。

en: Review Summary
ja: レビュー概要

[ctx: app review]
note: Translators: This is where the users enter their opinions about the apps.
en: Write a short review
ja: レビューを書く

en: Find what data is sent in our <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">privacy policy</a>. The full name attached to your account will be shown publicly.
ja: 送信されるデータの内容は<a href="https://odrs.gnome.org/privacy">プライバシーポリシー</a>で確認できます。あなたのアカウントの氏名は公開されます。

en: %u review total | %u reviews total
ja[0]: %u 件のレビュー

[ctx: Reviewer name]
note: TRANSLATORS: this is when a user doesn't specify a name
en: Unknown
ja: 不明

note: TRANSLATORS: we explain what the action is going to do
en: You can report reviews for abusive, rude, or discriminatory behavior.
ja: 侮辱的、無礼、または差別的なレビューを通報することができます。

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Once reported, a review will be hidden until it has been checked by an administrator.
ja: 一度通報されると、そのレビューは管理者によって確認されるまで非表示になります。

note: TRANSLATORS: window title when reporting a user-submitted review * for moderation
en: Report Review?
ja: このレビューを通報しますか?

note: TRANSLATORS: button text when * * sending a review for moderation
en: _Report
ja: 通報(_R)

note: TRANSLATORS: window title when the user attempts to remove their * review
en: Remove Review?
ja: このレビューを削除しますか?

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Removing a review cannot be undone.
ja: レビューを削除すると、元に戻すことはできません。

en: Your review
ja: あなたのレビュー

en: Like Review
ja: レビューをいいねする

en: Dislike Review
ja: レビューを低評価する

en: Report…
ja: 通報する…

en: Remove…
ja: 削除する…

en: App isn’t sandboxed but the distribution has checked that it is not malicious
ja: アプリはサンドボックス化されていませんが、ディストリビューション側で悪意のあるものではないことが確認されています

en: Check that you trust the vendor, as the app isn’t sandboxed
ja: アプリはサンドボックス化されていないため、提供元が信頼できるか確認してください

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Permissions
ja: 権限がありません

en: App is fully sandboxed
ja: アプリは完全にサンドボックス化されています

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Network Access
ja: ネットワークアクセス

en: Can access the internet
ja: インターネットにアクセスできます

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Network Access
ja: ネットワークアクセスがありません

en: Cannot access the internet
ja: インターネットにアクセスできません

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Device Access
ja: ユーザーデバイスアクセス

en: Can access devices such as webcams or gaming controllers
ja: ウェブカメラやゲームコントローラーなどのデバイスにアクセスできます

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No User Device Access
ja: ユーザーデバイスへのアクセスなし

en: Cannot access devices such as webcams or gaming controllers
ja: ウェブカメラやゲームコントローラーなどのデバイスにアクセスできません

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Input Device Access
ja: 入力デバイスへのアクセス

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Microphone Access and Audio Playback
ja: マイクへのアクセスおよびオーディオ再生

en: Can listen using microphones and play audio without asking permission
ja: ユーザーの許可を求めることなく、マイクで音声を拾い、オーディオを再生できます

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: System Device Access
ja: システムデバイスへのアクセス

en: Can access system devices which require elevated permissions
ja: 管理者権限が必要なシステムデバイスにアクセスできます

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Screen Contents Access
ja: 画面の内容へのアクセス

en: Can access the contents of the screen or other windows
ja: 画面やその他のウィンドウの内容にアクセスできます

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Legacy Windowing System
ja: レガシーなウィンドウシステム

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Arbitrary Permissions
ja: 任意の権限

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Settings
ja: ユーザー設定

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read/Write Access
ja: ファイルシステム全体の読み取り/書き込みアクセス

en: Can read and write all data on the file system
ja: ファイルシステム内のすべてのデータを読み書きできます

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read/Write Access
ja: ホームフォルダーの読み取り/書き込みアクセス

en: Can read and write all data in your home directory
ja: あなたのホームフォルダー内のすべてのデータを読み書きできます

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read Access
ja: ファイルシステム全体の読み取りアクセス

en: Can read all data on the file system
ja: ファイルシステム内のすべてのデータを読み取れます

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read Access
ja: ホームフォルダーの読み取りアクセス

en: Can read all data in your home directory
ja: あなたのホームフォルダー内のすべてのデータを読み取れます

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read/Write Access
ja: ダウンロードフォルダーの読み取り/書き込みアクセス

en: Can read and write all data in your downloads directory
ja: あなたのダウンロードフォルダー内のすべてのデータを読み書きできます

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read Access
ja: ダウンロードフォルダーの読み取りアクセス

en: Can read all data in your downloads directory
ja: あなたのダウンロードフォルダー内のすべてのデータを読み取れます

en: Can read and write all data in the directory
ja: ディレクトリ内のすべてのデータを読み書きできます

en: Can read all data in the directory
ja: ディレクトリ内のすべてのデータを読み取れます

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No File System Access
ja: ファイルシステムへのアクセスなし

en: Cannot access the file system at all
ja: ファイルシステムへは一切アクセスできません

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses System Services
ja: システムサービスの使用

en: Can request data from non-portal system services
ja: ポータル以外のシステムサービスからのデータを要求できます

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses Session Services
ja: セッションサービスの使用

en: Can request data from non-portal session services
ja: ポータル以外のセッションサービスからのデータを要求できます

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Service Access
ja: サービスへのアクセスなし

en: Cannot access non-portal session or system services at all
ja: ポータル以外のセッションサービスおよびシステムサービスへは一切アクセスできません

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: App developer is verified
ja: アプリ開発者は認証済み

en: The developer of this app has been verified to be who they say they are
ja: このアプリの開発者は、本人であることが確認されています

note: Translators: This indicates an app uses an outdated SDK. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Insecure Dependencies
ja: 脆弱な依存関係

en: Software or its dependencies are no longer supported and may be insecure
ja: ソフトウェアまたはその依存関係は、サポートが終了しており脆弱である可能性があります

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
ja: このアプリは、どのライセンスの下で開発されたかが明記されておらず、プロプライエタリである可能性があります

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
ja: このソフトウェアは、どのライセンスの下で開発されたかが明記されておらず、プロプライエタリである可能性があります

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Proprietary Code
ja: プロプライエタリコード

en: The source code is not public, so it cannot be independently audited and might be unsafe
ja: ソースコードが公開されていないため、独立した監査ができず、安全でない可能性がある

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”
ja: このアプリは特別ライセンス“%s”の下で開発されています

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”
ja: このソフトウェアは特別ライセンス“%s”の下で開発されています

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Auditable Code
ja: 監査可能なコード

en: The source code is public and can be independently audited, which makes the app more likely to be safe
ja: ソースコードは公開されており、独立した監査が可能であるため、アプリが安全である可能性が高い

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * The placeholder is the app name.
en: %s is privileged
ja: %s は特権アプリです

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is safe
ja: %s は安全です

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is probably safe
ja: %s はおそらく安全です

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is potentially unsafe
ja: %s は安全ではない可能性があります

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is unsafe
ja: %s は安全ではありません

[ctx: Unknown license]
note: Translators: This is used for "License    Unknown"
en: Unknown
ja: 不明

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the permissions of an app
en: Safety
ja: 安全性

en: License
ja: ライセンス

note: Translators: This is a heading for a row showing the origin/source of an app (such as ‘flathub’).
en: Source
ja: ソース

en: This app uses an outdated version of the software platform (SDK) and might contain bugs or security vulnerabilities which will not be fixed.
ja: このアプリは古いバージョンのソフトウェアプラットフォーム (SDK) を使用しており、修正されないバグやセキュリティ脆弱性が含まれている可能性があります。

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the previous screenshot in the screenshot carousel.
en: Previous Screenshot
ja: 前のスクリーンショット

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the next screenshot in the screenshot carousel.
en: Next Screenshot
ja: 次のスクリーンショット

note: Translators: Shortened form of “no screenshots available” when showing an app’s details.
en: No Screenshots
ja: スクリーンショットなし

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot and * we get back 404
en: Screenshot not found
ja: スクリーンショットが見つかりません

note: TRANSLATORS: possibly image file corrupt or not an image
en: Failed to load image
ja: 画像の読み込みに失敗しました

note: TRANSLATORS: this is when we request a screenshot size that * the generator did not create or the parser did not add
en: Screenshot size not found
ja: スクリーンショットのサイズが見つかりません

note: TRANSLATORS: this is when we try create the cache directory * but we were out of space or permission was denied
en: Could not create cache
ja: キャッシュの作成に失敗しました

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot * that was not a valid URL
en: Screenshot not valid
ja: スクリーンショットが無効です

note: TRANSLATORS: this is when networking is not available
en: Screenshot not available
ja: スクリーンショットは利用できません

en: Screenshot
ja: スクリーンショット

note: TRANSLATORS: this is when there are too many search results * to show in in the search page
en: %u more match | %u more matches
ja[0]: 他 %u 件

en: Search page
ja: 検索ページ

en: Search for Apps
ja: アプリを検索

en: No App Found
ja: アプリが見つかりません

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates
ja: アップデートをダウンロードできません

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download firmware updates
ja: ファームウェアアップデートをダウンロードできません

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download firmware updates from %s
ja: ファームウェアアップデートを %s からダウンロードできません

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download updates from %s
ja: アップデートを %s からダウンロードできません

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: internet access required
ja: アップデートできません: インターネット接続が必要です

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: not enough disk space
ja: アップデートできません: ディスク容量が不足しています

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download updates from %s: not enough disk space
ja: %s からアップデートをダウンロードできません: ディスク容量が不足しています

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: authentication required
ja: アップデートできません: 認証が必要です

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: invalid authentication
ja: アップデートできません: 認証できませんでした

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: permission required
ja: アップデートできません: 権限が必要です

en: Unable to download updates: you do not have permission to install software
ja: アップデートをダウンロードできません: ソフトウェアをインストールする権限がありません

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to get list of updates
ja: アップデートの一覧を取得できません

en: Unable to install: download failed
ja: インストールできません: ダウンロードに失敗しました

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to install %s: failed download from %s
ja: %s をインストールできません: %s からのダウンロードに失敗しました

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: download failed
ja: %s をインストールできません: ダウンロードに失敗しました

en: Unable to install: missing runtime
ja: インストールできません: 必要なランタイムがありません

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") * and the second %s is the name of the runtime, e.g. * "GNOME SDK [flatpak.gnome.org]"
en: Unable to install %s: runtime %s unavailable
ja: %s をインストールできません: ランタイム %s が利用できません

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s
ja: %s をインストールできません

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: internet access required
ja: インストールできません: インターネット接続が必要です

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: invalid app format
ja: インストールできません: アプリフォーマットが無効です

en: Unable to install: not enough disk space
ja: インストールできません: ディスク容量が不足しています

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: not enough disk space
ja: %s をインストールできません: ディスク容量が不足しています

en: Unable to install: authentication required
ja: インストールできません: 認証が必要です

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install %s: authentication required
ja: %s をインストールできません: 認証が必要です

en: Unable to install: invalid authentication
ja: インストールできません: 認証できませんでした

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: invalid authentication
ja: %s をインストールできません: 認証できませんでした

en: Unable to install: permission required
ja: インストールできません: 権限が必要です

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: permission required
ja: %s をインストールできません: 権限が必要です

en: Unable to install: device must be plugged in
ja: インストールできません: デバイスを電源に接続してください

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to install %s: device must be plugged in
ja: %s をインストールできません: デバイスを電源に接続してください

en: Unable to install: low battery
ja: インストールできません: バッテリー残量が少なくなっています

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to install %s: low battery
ja: %s をインストールできません: バッテリー残量が少なくなっています

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to update %s from %s: download failed
ja: %2$s から %1$s をアップデートできません: ダウンロードに失敗しました

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: download failed
ja: %s をアップデートできません: ダウンロードに失敗しました

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to install updates from %s: download failed
ja: %s からアップデートをインストールできません: ダウンロードに失敗しました

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: download failed
ja: アップデートできません: ダウンロードに失敗しました

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: not enough disk space
ja: %s をアップデートできません: ディスク容量が不足しています

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: authentication required
ja: %s をアップデートできません: 認証が必要です

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: invalid authentication
ja: %s をアップデートできません: 認証できませんでした

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: permission required
ja: %s をアップデートできません: 権限が必要です

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: device must be plugged in
ja: アップデートできません: デバイスを電源に接続してください

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to update %s: device must be plugged in
ja: %s をアップデートできません: デバイスを電源に接続してください

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: low battery
ja: アップデートできません: バッテリー残量が少なくなっています

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to update %s: low battery
ja: %s をアップデートできません: バッテリー残量が少なくなっています

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s
ja: %s をアップデートできません

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update
ja: アップデートできません

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade
ja: アップグレードできません

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the distro name (e.g. "Fedora 25") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to upgrade to %s from %s
ja: %2$s から %1$s にアップグレードできません

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: download failed
ja: アップグレードできません: ダウンロードに失敗しました

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to upgrade to %s: download failed
ja: %s へアップグレードできません: ダウンロードに失敗しました

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: internet access required
ja: アップグレードできません: インターネット接続が必要です

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: internet access required
ja: %s へアップグレードできません: インターネット接続が必要です

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: not enough disk space
ja: アップグレードできません: ディスク容量が不足しています

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: not enough disk space
ja: %s へアップグレードできません: ディスク容量が不足しています

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: authentication required
ja: アップグレードできません: 認証が必要です

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: authentication required
ja: %s へアップグレードできません: 認証が必要です

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: invalid authentication
ja: アップグレードできません: 認証できませんでした

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: invalid authentication
ja: %s へアップグレードできません: 認証できませんでした

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: permission required
ja: アップグレードできません: 権限が必要です

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: permission required
ja: %s へアップグレードできません: 権限が必要です

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: device must be plugged in
ja: アップグレードできません: デバイスを電源に接続してください

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: device must be plugged in
ja: %s へアップグレードできません: デバイスを電源に接続してください

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: low battery
ja: アップグレードできません: バッテリー残量が少なくなっています

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: low battery
ja: %s へアップグレードできません: バッテリー残量が少なくなっています

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s
ja: %s にアップグレードできません

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication required
ja: アンインストールできません: 認証が必要です

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: authentication required
ja: %s をアンインストールできません: 認証が必要です

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: invalid authentication
ja: アンインストールできません: 認証できませんでした

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: invalid authentication
ja: %s をアンインストールできません: 認証できませんでした

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: permission required
ja: アンインストールできません: 権限が必要です

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: permission required
ja: %s をアンインストールできません: 権限が必要です

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: device must be plugged in
ja: アンインストールできません: デバイスを電源に接続してください

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: device must be plugged in
ja: %s をアンインストールできません: デバイスを電源に接続してください

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: low battery
ja: アンインストールできません: バッテリー残量が少なくなっています

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: low battery
ja: %s をアンインストールできません: バッテリー残量が少なくなっています

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s
ja: %s をアンインストールできません

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the '%s' is replaced with the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to launch %s
ja: %s を起動できません

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification TRANSLATORS: we failed to get a proper error code
en: Sorry, something went wrong
ja: 申し訳ありません、問題が発生しました

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") * and the second %s is the name of the runtime, e.g. * "GNOME SDK [flatpak.gnome.org]"
en: Unable to launch %s: %s is not installed
ja: %s を起動できません: %s はインストールされていません

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Not enough disk space for operation
ja: 操作に必要なディスク容量が不足しています

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: file type not supported
ja: インストールできません: サポートされていないファイル形式です

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: authentication failed
ja: インストールできません: 認証に失敗しました

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install
ja: インストールできません

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to contact %s
ja: %s に接続できません

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Download failed
ja: ダウンロードに失敗しました

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the 'Software' means this app, aka 'GNOME Software'.
en: Restart Software to use new plugins
ja: 新しいプラグインを使用するには“ソフトウェア”を再起動してください

note: TRANSLATORS: need to be connected to the AC power
en: Device needs to be plugged in
ja: デバイスを AC 電源に接続する必要があります

note: TRANSLATORS: not enough juice to do this safely
en: Battery level is too low
ja: バッテリー残量が少なすぎます

en: _Software Repositories
ja: ソフトウェアリポジトリ(_S)

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: _About Software
ja: “ソフトウェア”について(_A)

en: Search
ja: 検索

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Search apps
ja: アプリを検索

note: Translators: A label for a button to show all available software.
en: _Explore
ja: 探す(_E)

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: A label for a button to show only software which is already installed.
en: _Installed
ja: インストール済み(_I)

[ctx: Header bar button for list of apps to be updated]
note: Translators: A label for a button to show only updates which are available to install.
en: _Updates
ja: アップデート(_U)

en: Go back
ja: 戻る

note: Translators: This is shown in a bubble to represent a 0 byte * storage size, so its context is “storage size: none”. The * bubble is small, so the string should be as short as * possible.
en: None
ja: なし

en: App Data
ja: アプリデータ

en: Data needed for the app to run
ja: アプリの実行に必要なデータ

en: User Data
ja: ユーザーデータ

en: Data created by you in the app
ja: アプリで作成したデータ

en: Cache Data
ja: キャッシュデータ

en: Temporary cached data
ja: 一時的にキャッシュされたデータ

en: The app itself
ja: アプリ本体

en: Required Dependencies
ja: 必要な依存関係

en: Shared system components required by this app
ja: このアプリに必要な共有システムコンポーネント

[ctx: Download size]
en: Unknown
ja: 不明

note: TRANSLATORS: "<a href='#'>" and "</a>" should not be touched.
en: Cached data can be cleared from the <a href='#'>_app settings</a>
ja: キャッシュデータは<a href='#'>アプリ設定(_A)</a>から消去できます

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the storage or download size needed for an app
en: Storage
ja: ストレージ

en: %s (Installed)
ja: %s (インストール済み)

en: %s (Installing)
ja: %s (インストール中)

en: %s (Downloading)
ja: %s (ダウンロード中)

en: %s (Removing)
ja: %s (削除中)

en: _Details
ja: 詳細(_D)

en: _Examine
ja: 検査(_E)

en: _Show Review
ja: レビューを表示(_S)

note: TRANSLATORS: this is the subtitle of the installed updates dialog window. %s will be replaced by the date when the updates were installed. The date format is defined by the locale's preferred date representation ("%x" in strftime.)
en: Installed on %s
ja: %s にインストール済み

note: TRANSLATORS: this is the title of the installed updates dialog window
en: Installed Updates
ja: インストール済みのアップデート

en: No Updates Installed
ja: インストール済みのアップデートはありません

en: Updates Are Out of Date
ja: アップデートが古くなっています

en: Please check for available updates
ja: 利用可能なアップデートを確認してください

en: Critical Updates Ready to Install
ja: 重要なアップデートのインストール準備完了

en: Install critical updates as soon as possible
ja: できるだけ早く重要なアップデートをインストールしてください

en: Critical Updates Available to Download
ja: ダウンロード可能な重要なアップデートがあります

en: Download critical updates as soon as possible
ja: できるだけ早く重要なアップデートをダウンロードしてください

en: Updates Ready to Install
ja: アップデートのインストール準備完了

en: Software updates are ready and waiting
ja: ソフトウェアアップデートの準備ができています

en: Updates Available to Download
ja: ダウンロード可能なアップデートがあります

en: Software updates can be downloaded
ja: ソフトウェアアップデートをダウンロードできます

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated and restart is required
en: %u App Updated — Restart Required | %u Apps Updated — Restart Required
ja[0]: %u 個のアプリがアップデートされました — 再起動が必要です

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated
en: %u App Updated | %u Apps Updated
ja[0]: %u 個のアプリがアップデートされました

note: TRANSLATORS: %1 is an app name, e.g. Firefox
en: %s has been updated.
ja: %s がアップデートされました。

note: TRANSLATORS: the app needs restarting
en: Please restart the app.
ja: アプリを再起動してください。

note: TRANSLATORS: %1 and %2 are both app names, e.g. Firefox
en: %s and %s have been updated.
ja: %s と %s がアップデートされました。

note: TRANSLATORS: at least one app needs restarting
en: %u app requires a restart. | %u apps require a restart.
ja[0]: %u 個のアプリは再起動が必要です。

note: TRANSLATORS: %1, %2 and %3 are all app names, e.g. Firefox
en: Includes %s, %s and %s.
ja: %s、%s、および %s を含みます。

note: TRANSLATORS: this is when the current operating system version goes end-of-life
en: System Has Reached End of Life
ja: システムのサポートは終了しました

note: TRANSLATORS: this is the message dialog for the distro EOL notice
en: Upgrade to continue receiving updates
ja: アップデートを受け取り続けるにはアップグレードしてください

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade, the replacement would be the * distro name, e.g. 'Fedora'
en: A new version of %s is available to install
ja: %s の新しいバージョンが利用可能です

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade
en: Software Upgrade Available
ja: ソフトウェアのアップグレードが利用可能です

note: TRANSLATORS: title when we offline updates have failed
en: Software Updates Failed
ja: ソフトウェアのアップデートに失敗しました

note: TRANSLATORS: message when we offline updates have failed
en: Prepared updates were not installed
ja: 準備されたアップデートはインストールされませんでした

en: Show Details
ja: 詳細を表示

note: TRANSLATORS: Notification title when we've done a distro upgrade
en: System Upgrade Complete
ja: システムのアップグレードが完了しました

note: TRANSLATORS: This is the notification body when we've done a * distro upgrade. First %s is the distro name and the 2nd %s * is the version, e.g. "Welcome to Fedora 28!"
en: Welcome to %s %s!
ja: %s %s へようこそ!

note: TRANSLATORS: title when we've done offline updates
en: Software Update Installed | Software Updates Installed
ja[0]: ソフトウェアアップデートをインストールしました

note: TRANSLATORS: message when we've done offline updates
en: An important operating system update has been installed. | Important operating system updates have been installed.
ja[0]: 重要なオペレーティングシステムアップデートをインストールしました。

[ctx: updates]
note: TRANSLATORS: Button to look at the updates that were installed. * Note that it has nothing to do with the app reviews, the * users can't express their opinions here. In some languages * "Review (evaluate) something" is a different translation than * "Review (browse) something."
en: Review
ja: 確認

note: TRANSLATORS: this is when the offline update failed
en: Failed To Update
ja: アップデートに失敗しました

note: TRANSLATORS: the user must have updated manually after * the updates were prepared
en: The system was already up to date.
ja: システムはすでに最新の状態です。

note: TRANSLATORS: the user aborted the update manually
en: The update was cancelled.
ja: アップデートがキャンセルされました。

note: TRANSLATORS: the package manager needed to download * something with no network available
en: Internet access was required but wasn’t available. Please make sure that you have internet access and try again.
ja: インターネット接続が必要でしたが、利用できませんでした。インターネットに接続していることを確認して、もう一度お試しください。

note: TRANSLATORS: if the package is not signed correctly
en: There were security issues with the update. Please consult your software provider for more details.
ja: アップデートにセキュリティ上の問題がありました。詳細については、ソフトウェア提供元にお問い合わせください。

note: TRANSLATORS: we ran out of disk space
en: There wasn’t enough disk space. Please free up some space and try again.
ja: ディスク容量が不足しています。空き容量を確保して、もう一度お試しください。

note: TRANSLATORS: We didn't handle the error type
en: We’re sorry: the update failed to install. Please wait for another update and try again. If the problem persists, contact your software provider.
ja: 申し訳ありません: アップデートのインストールに失敗しました。次のアップデートをお待ちいただき、再度お試しください。問題が継続する場合は、ソフトウェア提供元にお問い合わせください。

note: TRANSLATORS: This is the time when we last checked for updates
en: Last checked: %s
ja: 最終確認: %s

note: TRANSLATORS:  the first %s is the distro name, e.g. 'Fedora' * and the second %s is the distro version, e.g. '25'
en: %s %s has stopped receiving critical software updates
ja: %s %s は重要なソフトウェアアップデートの提供が終了しました

note: TRANSLATORS: This message is meant to tell users that they need to upgrade * or else their distro will not get important updates.
en: Your operating system has stopped receiving critical software updates
ja: お使いのオペレーティングシステムは、重要なソフトウェアアップデートの提供が終了しました

note: TRANSLATORS: this is to explain that downloading updates may cost money
en: Charges May Apply
ja: 料金が発生する場合があります

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Checking for updates while using mobile broadband could cause you to incur charges.
ja: モバイルブロードバンド接続中にアップデートを確認すると、料金が発生する可能性があります。

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Check _Anyway
ja: とにかく確認(_A)

en: Software Upgrades Downloaded
ja: ソフトウェアのアップグレードがダウンロードされました

en: Upgrades are ready to be installed
ja: アップグレードのインストール準備が完了しました

[ctx: Apps to be updated]
en: Updates
ja: アップデート

en: Updates page
ja: アップデートページ

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: Loading Updates
ja: アップデートを読み込み中

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: This could take a while
ja: これには時間がかかる場合があります

note: TRANSLATORS: This means all software (plural) installed on this system is up to date.
en: Up to Date
ja: 最新の状態です

en: Use Mobile Data?
ja: モバイルデータを使用しますか?

en: Checking for updates when using mobile broadband could cause you to incur charges
ja: モバイルブロードバンド接続中にアップデートの確認を行うと、料金が発生する可能性があります

en: _Check Anyway
ja: とにかく確認する(_C)

en: No Connection
ja: 接続なし

en: Go online to check for updates
ja: オンラインにしてアップデートを確認してください

en: _Network Settings
ja: ネットワーク設定(_N)

en: Error
ja: エラー

en: Updates are automatically managed
ja: アップデートは自動的に管理されています

en: Check for Updates
ja: アップデートを確認

en: Stop
ja: 中止

en: Software Updates Paused
ja: ソフトウェアのアップデートが一時停止中

en: Automatic software updates have been paused for the following reasons:
ja: 自動ソフトウェアアップデートが以下の理由により一時停止されています

en: 
    • The current network connection is metered
ja: 
    • 現在のネットワーク接続が従量課金制です

en: 
    • The current network connection prohibits large downloads
ja: 
    • 現在のネットワーク接続では、大容量のダウンロードが禁止されています

en: 
    • Power saver mode is active
ja: 
    • 省電力モードが有効です

en: 
    • Game mode is active
ja: 
    • ゲームモードが有効です

en: Software updates paused
ja: ソフトウェアのアップデートは一時停止中です

en: Network connection is metered — software updates paused
ja: ネットワーク接続は従量課金制です — ソフトウェアアップデートが一時停止中

en: Network connection prohibits large downloads — software updates paused
ja: ネットワーク接続では、大容量のダウンロードが禁止されています — ソフトウェアアップデートが一時停止中

en: Power saver mode is active — software updates paused
ja: 省電力モードが有効です — ソフトウェアアップデートが一時停止中

en: Game mode is active — software updates paused
ja: ゲームモードが有効です — ソフトウェアアップデートが一時停止中

note: TRANSLATORS: This is the button for installing all * offline updates
en: _Restart & Update…
ja: 再起動してアップデート… (_R)

note: TRANSLATORS: This is the button for upgrading all * online-updatable apps
en: U_pdate All
ja: すべてアップデート(_P)

en: Software Updates Downloaded
ja: ソフトウェアアップデートがダウンロードされました

en: Updates are ready to be installed
ja: アップデートのインストール準備が完了しました

note: TRANSLATORS: This is the header for system firmware that * requires a reboot to apply
en: Integrated Firmware
ja: 統合ファームウェア

note: TRANSLATORS: This is the header for offline OS and offline * app updates that require a reboot to apply
en: Requires Restart
ja: 再起動が必要

note: TRANSLATORS: This is the header for online runtime and * app updates, typically flatpaks or snaps
en: App Updates
ja: アプリのアップデート

note: TRANSLATORS: This is the header for device firmware that can * be installed online
en: Device Firmware
ja: デバイスファームウェア

en: _Download
ja: ダウンロード(_D)

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The first %s is the distro name * and the 2nd %s is the version, e.g. "Fedora 35 Available"
en: %s %s Available
ja: %s %s が利用可能です

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The %s is the distro name, * e.g. "GNOME OS Available"
en: %s Available
ja: %s が利用可能です

en: Learn about the new version
ja: 新しいバージョンについて学ぶ

note: Translators: the first '%s' is replaced with the downloaded size, the second '%s' with the total download size, forming text like "135 MB of 2 GB downloaded"
en: %s of %s downloaded
ja: %s / %s ダウンロード済み

note: Translators: the '%u' is replaced with the actual percentage being already downloaded, forming text like "13% downloaded"
en: %u%% downloaded
ja: %u%% ダウンロード済み

en: A major upgrade, with new features and added polish.
ja: メジャーアップグレード — 新機能が追加され、改良が施されています。

en: Cancel Upgrade
ja: アップグレードをキャンセル

en: _Restart & Upgrade…
ja: 再起動してアップグレード… (_R)

en: Remember to back up data and files before upgrading.
ja: アップグレードする前にデータおよびファイルのバックアップを取ることを忘れないでください 。

en: Error Details
ja: エラーの詳細

en: Copy Details
ja: 詳細をコピー

en: Failed to delete file “%s”: %s
ja: ファイル “%s” の削除に失敗しました: %s

en: Failed to delete directory “%s”: %s
ja: ディレクトリ “%s” の削除に失敗しました: %s

en: Add, remove or update software on this computer
ja: このコンピュータのソフトウェアを追加、削除、または更新する

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;
ja: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;更新;アップデート;アップグレード;ソース;リポジトリ;レポジトリ;設定;インストール;アンインストール;プログラム;ソフトウェア;アプリケーション;ストア;

note: Translators: The "%s" is replaced with an app name, like "NVIDIA Linux Graphics Driver". This is the first part of a system notification.
en: %s Ready
ja: %s の準備完了

note: Translators: The "%s" is replaced with an app name, like "NVIDIA Linux Graphics Driver". This is the second part of a system notification, which looks like: NVIDIA Linux Graphics Driver Ready The NVIDIA Linux Graphics Driver is ready to be enabled and staged for the next boot.
en: The %s is ready to be enabled and staged for the next boot.
ja: %s は有効化され、次回起動時に適用される準備が整いました。

en: Enable
ja: 有効

note: TRANSLATORS: this is a group of updates that are not * packages and are not shown in the main list
en: System Updates
ja: システムアップデート

note: TRANSLATORS: this is a longer description of the * "System Updates" string
en: General system updates, such as security or bug fixes, and performance improvements.
ja: セキュリティやバグの修正、パフォーマンスの改善など、一般的なシステムのアップデート。

note: Translators: The '%s' is replaced with the OS name, like "Endless OS"
en: %s update with new features and fixes.
ja: 新機能と修正を含む %s のアップデート。

en: EOS update service could not fetch and apply the update.
ja: EOSアップデートサービスはアップデートの取得および適用に失敗しました。

en: Web App
ja: Web アプリ

en: Web Apps Support
ja: Web アプリのサポート

en: Run popular web applications in a browser
ja: 人気 Web アプリケーションをブラウザで実行します

note: TRANSLATORS: this is a title for Fedora distro upgrades
en: Upgrade for the latest features, performance and stability improvements.
ja: 最新の機能、パフォーマンス、および安定性の向上のためのアップグレード。

en: Flatpak Support
ja: Flatpak サポート

en: Flatpak is a framework for desktop apps on Linux
ja: Flatpak は Linux 上のデスクトップアプリのためのフレームワークです

note: Reference: https://docs.flatpak.org/en/latest/flatpak-command-reference.html#idm45858571325264
en: System folder %s
ja: システムフォルダー %s

en: Home subfolder %s
ja: ホームサブフォルダー %s

en: Host system folders
ja: ホストシステムフォルダー

en: Host system configuration from /etc
ja: /etc からのホストシステム設定

en: Desktop folder
ja: デスクトップフォルダー

en: Desktop subfolder %s
ja: デスクトップサブフォルダー %s

en: Documents folder
ja: ドキュメントフォルダー

en: Documents subfolder %s
ja: ドキュメントサブフォルダー %s

en: Music folder
ja: ミュージックフォルダー

en: Music subfolder %s
ja: ミュージックサブフォルダー %s

en: Pictures folder
ja: ピクチャフォルダー

en: Pictures subfolder %s
ja: ピクチャサブフォルダー %s

en: Public Share folder
ja: パブリック共有フォルダー

en: Public Share subfolder %s
ja: パブリック共有サブフォルダー %s

en: Videos folder
ja: ビデオフォルダー

en: Videos subfolder %s
ja: ビデオサブフォルダー %s

en: Templates folder
ja: テンプレートフォルダー

en: Templates subfolder %s
ja: テンプレートサブフォルダー %s

en: User cache folder
ja: ユーザーキャッシュフォルダー

en: User cache subfolder %s
ja: ユーザーキャッシュサブフォルダー %s

en: User configuration folder
ja: ユーザー設定フォルダー

en: User configuration subfolder %s
ja: ユーザー設定サブフォルダー %s

en: User data folder
ja: ユーザーデータフォルダー

en: User data subfolder %s
ja: ユーザーデータサブフォルダー %s

en: User runtime folder
ja: ユーザーランタイムフォルダー

en: User runtime subfolder %s
ja: ユーザーランタイムサブフォルダー %s

en: Filesystem access to %s
ja: %s へのファイルシステムアクセス

note: TRANSLATORS: status text when downloading new metadata
en: Getting flatpak metadata for %s…
ja: %s の Flatpak メタデータを取得中…

en: Failed to refine addon ‘%s’: %s
ja: アドオン ‘%s’ の絞り込みに失敗しました: %s

en: User Installation
ja: ユーザーインストール

en: System Installation
ja: システムインストール

en: App ID
ja: アプリ ID

en: Failed to add to install for addon ‘%s’: %s
ja: アドオン ‘%s’ をインストール対象に追加できませんでした: %s

en: Failed to add to uninstall for addon ‘%s’: %s
ja: アドオン ‘%s’ をアンインストール対象に追加できませんでした: %s

en: Remote “%s” doesn't allow install of “%s”, possibly due to its filter. Remove the filter and repeat the install. Detailed error: %s
ja: リモート "%s" では、おそらくフィルターが原因で "%s" のインストールが許可されていません。フィルターを解除してインストールを再試行してください。詳細エラー: %s

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
ja: バッテリー残量が不足しているため、アップデートを実行できません

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
ja: バッテリー残量が不足しているため、アップデートを実行できません（現在 %u%%、必要 %u%%）

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
ja: デバイスに接続できません、またはワイヤレス通信範囲外です

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
ja: デバイスのバッテリー残量が不足しています

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
ja: デバイスのバッテリー残量が不足しています（現在 %u%%、必要 %u%%）

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
ja: デバイスはアップデートの適用を待機しています

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
ja: デバイスは AC 電源に接続されている必要があります

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
ja: ノートパソコンの蓋が閉まっている間はデバイスを使用できません

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
ja: %s デバイスのアップデート

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
ja: %s システムのアップデート

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
ja: %s 組み込みコントローラーのアップデート

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
ja: %s ME のアップデート

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
ja: %s コーポレート ME のアップデート

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
ja: %s コンシューマ ME のアップデート

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
ja: %s コントローラーのアップデート

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
ja: %s Thunderbolt コントローラーのアップデート

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system bootup
en: %s CPU Microcode Update
ja: %s CPU マイクロコードのアップデート

note: TRANSLATORS: configuration refers to hardware state, * e.g. a security database or a default power value
en: %s Configuration Update
ja: %s 構成のアップデート

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
ja: %s バッテリーのアップデート

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
ja: %s カメラのアップデート

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
ja: %s TPM のアップデート

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
ja: %s タッチパッドのアップデート

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
ja: %s マウスのアップデート

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
ja: %s キーボードのアップデート

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
ja: %s ストレージコントローラーのアップデート

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
ja: %s ネットワークインターフェースのアップデート

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
ja: %s ディスプレイのアップデート

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
ja: %s BMC のアップデート

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
ja: %s USB レシーバーのアップデート

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
ja: %s ドライブのアップデート

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
ja: %s フラッシュドライブのアップデート

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
ja: %s SSD のアップデート

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
ja: %s GPU のアップデート

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
ja: %s ドックのアップデート

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
ja: %s USB ドックのアップデート

en: Firmware
ja: ファームウェア

en: Firmware update could not be applied:
ja: ファームウェアアップデートを適用できませんでした:

en: Firmware Upgrade Support
ja: ファームウェアアップグレードのサポート

en: Provides support for firmware upgrades
ja: ファームウェアのアップグレード機能を提供します

en: Install Unsigned Software?
ja: 署名されていないソフトウェアをインストールしますか?

en: Software that is to be installed is not signed. It will not be possible to verify the origin of updates to this software, or whether updates have been tampered with.
ja: インストールされるソフトウェアは署名されていません。このソフトウェアアップデートの提供元や、アップデートが改ざんされていないかどうかを検証することはできません。

en: Download Unsigned Software?
ja: 署名されていないソフトウェアをダウンロードしますか?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with.
ja: 署名されていないアップデートが利用可能です。署名がないため、アップデートの提供元や、アップデートが改ざんされていないかどうかを検証することはできません。

en: Update Unsigned Software?
ja: 署名されていないソフトウェアをアップデートしますか?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with. Software updates will be disabled until unsigned updates are either removed or updated.
ja: 署名されていないアップデートが利用可能です。署名がないため、アップデートの提供元や、アップデートが改ざんされていないかどうかを検証することはできません。署名されていないアップデートが削除されるか更新されるまで、ソフトウェアのアップデートは無効化されます。

note: Translators: the '%s' is replaced with the key ID, usually a few hex digits
en: Do you want to import key %s?
ja: キー %s をインポートしますか?

note: Translators: the '%s' is replaced with the key ID, usually a few hex digits
en: Key %s
ja: キー %s

note: Translators: the '%s' is replaced with the key user name
en: Key user: %s
ja: キーユーザー: %s

note: Translators: the '%s' is replaced with the key fingerprint, a few hex digits
en: Fingerprint: %s
ja: フィンガープリント: %s

note: Translators: the '%s' is replaced with the local path or a URI to the key
en: From: %s
ja: インポート元: %s

en: Import Key
ja: キーをインポート

en: Do you want to import keys?
ja: キーをインポートしますか?

en: _Import Key
ja: キーをインポート(_I)

en: Failed to install updates:
ja: アップデートのインストールに失敗しました:

en: Packages
ja: パッケージ

en: Failed to wait on transaction end before download:
ja: ダウンロード前にトランザクションの終了を待機できませんでした:

en: Failed to download updates:
ja: アップデートのダウンロードに失敗しました:

en: Failed to trigger update:
ja: アップデートの開始に失敗しました:

en: Operating System (OSTree)
ja: オペレーティングシステム (OSTree)

note: TRANSLATORS: default snap store name
en: Snap Store
ja: Snap ストア

en: Snap Support
ja: Snap サポート

en: A snap is a universal Linux package
ja: Snap は汎用的な Linux パッケージです

note: TRANSLATORS: this is the system OS upgrade
en: System
ja: システム

note: TRANSLATORS: this is the system component update
en: System component
ja: システムコンポーネント

en: Removing sysupdate job '%s' failed with status %i
ja: sysupdate ジョブ '%s' の削除に失敗しました (ステータス %i)
