gnome-software 3.26 - en to it translation catalogue (1136 entries)

en: Install and update apps
it: Installa e aggiorna le applicazioni

en: Software allows you to find and install new apps and system extensions and remove existing installed apps.
it: Software consente di trovare e installare nuove applicazioni, estensioni di sistema e rimuovere applicazioni già esistenti.

en: Software showcases featured and popular apps with useful descriptions and multiple screenshots per app. Apps can be found either through browsing the list of categories or by searching. It also allows you to update your system using an offline update.
it: Software mette in mostra e in evidenza le applicazioni più popolari con utili descrizioni e varie schermate per ognuna di esse. Le applicazioni possono essere trovate tramite l'esplorazione dell'elenco delle categorie o tramite la ricerca. Software consente anche di aggiornare il sistema usando un aggiornamento non in linea.

en: Overview panel
it: Riquadro panoramica

en: Details panel
it: Riquadro dettagli

en: Installed panel
it: Riquadro installate

en: Updates panel
it: Riquadro aggiornamenti

en: The update details
it: I dettagli dell'aggiornamento

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
it: Il progetto GNOME

en: Test akmods key in Shim UEFI
it: Prova chiavi akmods in Shim UEFI

en: Authentication is required to test akmods key in Shim UEFI
it: Autenticazione richiesta per provare chiavi akmods in Shim UEFI

en: Enroll akmods key to Shim UEFI
it: Abilita chiavi akmods in Shim UEFI

en: Authentication is required to enroll akmods key to Shim UEFI
it: Autenticazione richiesta per abilitare chiavi akmods in Shim UEFI

en: Test DKMS key in Shim UEFI
it: Prova la chiave DKMS in Shim UEFI

en: Authentication is required to test DKMS key in Shim UEFI
it: Autenticazione richiesta per provare la chiave DKMS in Shim UEFI

en: Enroll DKMS key to Shim UEFI
it: Abilita chiave in Shim UEFI

en: Authentication is required to enroll DKMS key to Shim UEFI
it: Autenticazione richiesta per poter abilitare una chiave DKMS in Shim UEFI

en: Install an appstream file into a system location
it: Installa un file appstream in una posizione del sistema

en: Installing an appstream file into a system location
it: Installazione di un file appstream in una posizione del sistema

en: A list of compatible projects
it: Un elenco di progetti compatibili

en: This is a list of compatible projects we should show such as GNOME, KDE and XFCE.
it: Questo è un elenco di progetti compatibili che si dovrebbero mostrare, come GNOME, KDE e XFCE.

en: Whether to manage updates and upgrades in GNOME Software
it: Indica se gestire gli aggiornamenti e gli avanzamenti in GNOME Software

en: If disabled, GNOME Software will hide the updates panel, not perform any automatic updates actions or prompt for upgrades.
it: Se disabilitata, GNOME Software nasconderà il riquadro aggiornamenti e non eseguirà alcuna azione automatica degli aggiornamenti o proporrà degli avanzamenti.

en: Automatically download and install updates
it: Scarica automaticamente e installa gli aggiornamenti

en: If enabled, GNOME Software automatically downloads software updates in the background, also installing ones that do not require a reboot.
it: Se abilitata, GNOME Software scaricherà automaticamente in background gli aggiornamenti software, e installerà anche quelli che non richiedono un riavvio.

en: Notify the user about software updated in the background
it: Notifica l'utente sul software aggiornato in background

en: If enabled, GNOME Software notifies the user about updates that happened whilst the user was idle.
it: Se abilitata, GNOME Software notificherà sul software aggiornato mentre l'utente era inattivo.

en: Whether to automatically refresh when on a metered connection
it: Indica se aggiornare automaticamente quando si è su una connessione a consumo

en: If enabled, GNOME Software automatically refreshes in the background even when using a metered connection (eventually downloading some metadata, checking for updates, etc., which may incur in costs for the user).
it: Se abilitata, GNOME Software aggiornerà automaticamente in background anche quando si sta usando una connessione a consumo (eventualmente scaricando alcuni metadati, controllando gli aggiornamenti, eccetera, che possono incorrere in costi per l'utente).

en: Whether it’s the very first run of GNOME Software
it: Indica se è la prima volta che si esegue GNOME Software

en: Show star ratings next to applications
it: Mostra le stelle di valutazione accanto alle applicazioni

en: Filter applications based on the default branch set for the remote
it: Filtra applicazioni basate sul ramo predefinito impostato per il remoto

en: Non-free applications show a warning dialog before install
it: Le applicazioni non libere mostreranno un dialogo di avvertimento prima di installarle

en: When non-free applications are installed a warning dialog can be shown. This controls if that dialog is suppressed.
it: Quando applicazioni non libere sono installate un dialogo di avvertimento potrebbe essere visualizzato. Questo indica se sopprimere l'avviso.

en: The last update check timestamp
it: La data del controllo dell'ultimo aggiornamento

en: The last upgrade notification timestamp
it: La data dell'ultima notifica di avanzamento

en: The last update notification timestamp
it: La data dell'ultima notifica di aggiornamento

en: The timestamp of the first security update, cleared after update
it: La data del primo aggiornamento di sicurezza, azzerata dopo l'aggiornamento

en: The last update timestamp
it: La data dell'ultimo aggiornamento

en: The age in seconds to verify the upstream screenshot is still valid
it: La data in secondi per verificare che la schermata upstream sia ancora valida

en: Choosing a larger value will mean less round-trips to the remote server but updates to the screenshots may take longer to show to the user. A value of 0 means to never check the server if the image already exists in the cache.
it: Scegliere un valore alto sta a significare meno traffico in entrata e in un uscita al server remoto ma gli aggiornamenti alle schermate potrebbero prendere più tempo per essere mostrate all'utente. Un valore di 0 significa non controllare mai il server se l'immagine esiste già nella cache.

en: The server to use for application reviews
it: Il server da usare per le recensioni delle applicazioni

en: The minimum karma score for reviews
it: Il punteggio minimo di karma per le recensioni

en: Reviews with karma less than this number will not be shown.
it: Recensioni con karma inferiore a questo numero non saranno visualizzate.

en: A list of official repositories that should not be considered 3rd party
it: Un elenco di repository ufficiali che non devono essere considerati di terze parti

en: A list of required repositories that cannot be disabled or removed
it: Un elenco di repository necessari che non possono essere disabilitati o rimossi

en: A list of official repositories that should be considered free software
it: Un elenco di repository ufficiali che devono essere considerati software libero

en: The licence URL to use when an application should be considered free software
it: L'URL della licenza da usare quando un'applicazione è stata considerata software libero

en: Install bundled applications for all users on the system where possible
it: Dove possibile, installare le applicazioni raggruppate per tutti gli utenti sul sistema

en: Allow access to the Software Repositories dialog
it: Consente l'accesso alla finestra di dialogo Repository software

en: Offer upgrades for pre-releases
it: Propone gli avanzamenti di pre-rilascio

en: Show some UI elements informing the user that an app is non-free
it: Mostra alcuni elementi di interfaccia che informano l'utente che un'applicazione non è libera

en: Show the installed size for apps in the list of installed applications
it: Mostra la dimensione installata per le applicazioni nell'elenco di quelle installate

note: Translators: Replace the link with a version in your language, e.g. 'https://de.wikipedia.org/wiki/Proprietäre_Software'. Remember to include ''.
en: 'https://en.wikipedia.org/wiki/Proprietary_software'
it: 'https://it.wikipedia.org/wiki/Software_proprietario'

en: The URI that explains nonfree and proprietary software
it: L'URI che spiega il software non libero e proprietario

en: A list of URLs pointing to appstream files that will be downloaded into an swcatalog folder
it: Un elenco di URL che punta a file appstream che saranno scaricati in una cartella swcatalog

en: Install the AppStream files to a system-wide location for all users. If false, files are installed in non-standard $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml directory
it: Installa un file AppStream in una posizione del sistema per tutti gli utenti. Se FALSO, i file saranno installati in una directory $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml non standard

en: Priority order of packaging formats to prefer, with more important formats listed first. An empty array means the default order. Omitted formats are assumed to be listed last. Example packaging formats are: deb, flatpak, rpm, snap. The formats can be optionally specified with an origin name, divided by a colon, for example 'flatpak:flathub'.
it: Ordine di priorità dei formati di pacchetti da preferire, con i più importanti formati elencati per primi. Una disposizione vuota indicherà l'ordine predefinito. Si presume che i formati omessi saranno elencati per ultimi. Esempi di formati di pacchetti sono: deb, flatpak, rpm, snap. Opzionalmente i formati possono essere specificati con un nome di origine diviso da due punti, per esempio: 'flatpak:flathub'.

en: The timestamp of the last attempt to remove unused Flatpak runtimes
it: La data dell'ultimo tentativo di rimuovere le runtime non utilizzate di Flatpak

en: Set to 'true' to show only freely licensed apps and hide any proprietary apps.
it: Imposta a «VERO» per mostrare solo le applicazioni con licenza libera e nascondere quelle proprietarie.

en: Set to 'true' to show only apps from developers whose identity has been verified.
it: Imposta a «VERO» per mostrare solo le applicazioni degli sviluppatori la cui identità è stata verificata.

en: The timestamp of the last received historical updates.
it: La data degli ultimi aggiornamenti ricevuti.

en: A string storing the gnome-online-account id used to login
it: Una stringa che salva l'identificativo di gnome-online-account usato per l'accesso

note: TRANSLATORS: tool that is used when moving profiles system-wide
en: GNOME Software AppStream system-wide installer
it: Installatore globale di sistema GNOME Software AppStream

en: Failed to parse command line arguments
it: Analisi degli argomenti della riga di comando non riuscita

note: TRANSLATORS: user did not specify a valid filename
en: You need to specify exactly one filename
it: È necessario specificare esattamente un solo nome di file

note: TRANSLATORS: only able to install files as root
en: This program can only be used by the root user
it: Questo programma può essere usato solo dall'utente root

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to validate content type: %s
it: Convalida del tipo di contenuto non riuscita: %s

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to move: %s
it: Spostamento non riuscito: %s

en: Software Install
it: Installa software

en: Install selected software on the system
it: Installa il software selezionato sul sistema

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon Violence
it: Violenza animata

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding cartoon violence
it: Nessuna informazione riguardante la violenza in cartoni animati

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Fantasy Violence
it: Violenza fantastica

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding fantasy violence
it: Nessuna informazione riguardante la violenza di genere fantastico

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic Violence
it: Violenza realistica

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding realistic violence
it: Nessuna informazione riguardante la violenza realistica

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Violence Depicting Bloodshed
it: Violenza raffigurante spargimento di sangue

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding bloodshed
it: Nessuna informazione riguardante la violenza raffigurante spargimento di sangue

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Violence
it: Violenza sessuale

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexual violence
it: Nessuna informazione riguardante la violenza sessuale

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Alcohol
it: Alcol

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to alcohol
it: Nessuna informazione riguardante dei riferimenti all'alcol

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Narcotics
it: Narcotici

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to illicit drugs
it: Nessuna informazione riguardante dei riferimenti alle droghe illecite

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Tobacco
it: Tabacco

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to tobacco products
it: Nessuna informazione riguardante dei riferimenti a dei prodotti del tabacco

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Nudity
it: Nudità

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding nudity of any sort
it: Nessuna informazione riguardante le nudità di qualsiasi tipo

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Themes
it: Temi sessuali

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to or depictions of sexual nature
it: Nessuna informazione riguardante riferimenti o raffigurazioni di natura sessuale

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Profanity
it: Volgarità

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding profanity of any kind
it: Nessuna informazione riguardante qualsiasi sorta di volgarità

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Inappropriate Humor
it: Umorismo inappropriato

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding inappropriate humor
it: Nessuna informazione riguardante l'umorismo inappropriato

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination
it: Discriminazione

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding discriminatory language of any kind
it: Nessuna informazione riguardante qualsiasi sorta di linguaggio discriminatorio

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Advertising
it: Pubblicità

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding advertising of any kind
it: Nessuna informazione riguardante qualsiasi sorta di pubblicità

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling
it: Gioco d'azzardo

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding gambling of any kind
it: Nessuna informazione riguardante qualsiasi sorta di gioco d'azzardo

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Purchasing
it: Acquisti

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding the ability to spend money
it: Nessuna informazione riguardante l'abilità di spendere soldi

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Chat Between Users
it: Conversazioni scritte fra utenti

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to chat with other users
it: Nessuna informazione riguardante l'uso di conversazioni scritte con altri utenti

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Audio Chat Between Users
it: Conversazioni vocali fra utenti

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to talk with other users
it: Nessuna informazione riguardante l'uso di conversazioni vocali con altri utenti

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Contact Details
it: Dettagli di contatto

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of social network usernames or email addresses
it: Nessuna informazione riguardante la condivisione di nomi utente dei social network o indirizzi di posta elettronica

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Identifying Information
it: Informazioni di identificazione

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of user information with third parties
it: Nessuna informazione riguardante la condivisione delle informazioni dell'utente con terze parti

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Location Sharing
it: Condivisione della posizione

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of physical location with other users
it: Nessuna informazione riguardante la condivisione delle posizione fisica con altri utenti

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Homosexuality
it: Omosessualità

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to homosexuality
it: Nessuna informazione riguardante dei riferimenti sull'omosessualità

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prostitution
it: Prostituzione

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to prostitution
it: Nessuna informazione riguardante dei riferimenti sulla prostituzione

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Adultery
it: Adulterio

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to adultery
it: Nessuna informazione riguardante dei riferimenti all'adulterio

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexualized Characters
it: Personaggi sessualizzati

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexualized characters
it: Nessuna informazione riguardante dei personaggi sessualizzati

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Desecration
it: Profanazione

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to desecration
it: Nessuna informazione riguardante dei riferimenti alla profanazione

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Human Remains
it: Resti umani

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding visible dead human remains
it: Nessuna informazione riguardante la visibilità di resti di corpi umani deceduti

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slavery
it: Schiavitù

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to slavery
it: Nessuna informazione riguardante dei riferimenti alla schiavitù

en: Does not include references to drugs
it: Non include riferimenti alle droghe

en: Does not include swearing, profanity, and other kinds of strong language
it: Non include imprecazioni, profanità e qualsiasi altro tipo di linguaggio forte

en: Does not include ads or monetary transactions
it: Non include pubblicità o transazioni monetarie

en: Does not include sex or nudity
it: Non include sesso o nudità

en: Does not include uncontrolled chat functionality
it: Non include funzionalità di conversazioni scritte non controllate

en: Does not include violence
it: Non include violenza

en: Drugs
it: Droghe

en: Strong Language
it: Linguaggio forte

en: Money
it: Soldi

en: Social
it: Sociale

en: Violence
it: Violenza

[ctx: Age rating]
note: Translators: The app is considered suitable to be run by all ages of people. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: All
it: Tutte

note: Translators: It’s unknown what age rating this app has. The * placeholder is the app name.
en: %s has an unknown age rating
it: %s ha una classificazione per età sconosciuta

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for all ages. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for everyone
it: %s è adatta a tutti

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 3. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for toddlers
it: %s è adatta ai molto piccoli

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 5. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for young children
it: %s è adatta ai bambini piccoli

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 12. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for children
it: %s è adatta ai bambini

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people up to around age 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for teenagers
it: %s è adatta agli adolescenti

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people aged up to and over 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for adults
it: %s è adatta agli adulti

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for a specified age group. The first placeholder is the app name, the second * is the age group.
en: %s is suitable for %s
it: %s è adatta a %s

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the suitability of an app for different ages. this one’s not a placeholder
en: Age Rating
it: Fasce di età

en: _How to contribute missing information
it: _Come contribuire con le informazioni mancanti

en: Local file
it: File locale

note: Translators: This is a heading for a row showing the package name of an app (such as ‘gnome-software-46.0-1’).
en: Package
it: Pacchetto

en: Pending
it: In attesa

en: Pending install
it: Installazione in attesa

en: Pending remove
it: Rimozione in attesa

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being installed
en: Installing
it: Installazione

en: Removing
it: Rimozione

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being downloaded
en: Downloading
it: Scaricamento

note: TRANSLATORS: button text TRANSLATORS: button text in the header when an app * can be installed TRANSLATORS: button text in the header when firmware * can be live-installed TRANSLATORS: update the fw
en: _Install
it: _Installa

en: _Uninstall…
it: _Disinstalla…

en: Network
it: Rete

en: Can communicate over the network
it: Può comunicare attraverso la rete

en: System Services
it: Servizi di sistema

en: Can access D-Bus services on the system bus
it: Può accedere ai servizi D-Bus sul bus di sistema

en: Session Services
it: Servizi di sessione

en: Can access D-Bus services on the session bus
it: Può accedere ai servizi D-Bus sul bus di sessione

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_BUS_POLICY_OTHER is used only as a flag, with actual bus names being listed separately
en: Devices
it: Dispositivi

en: Can access arbitrary devices such as webcams
it: Può accedere a dispositivi arbitrari come le webcam

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access input devices
it: Può accedere ai dispositivi di input

note: Translators: This indicates an app can access audio devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access microphones and play audio
it: Può accedere ai microfoni e riprodurre audio

en: Can access system device files
it: Può accedere ai file di sistema del dispositivo

en: Screen contents
it: Contenuto della schermata

note: Translators: This indicates an app can access the screen/display contents. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access screen contents
it: Può accedere ai contenuti dello schermo

en: Home folder
it: Cartella home

en: Can view, edit and create files
it: Può visualizzare, modificare e creare file

en: Can view files
it: Può visualizzare file

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_FILESYSTEM_OTHER is used only as a flag, with actual files being part of the read/full lists
en: Downloads folder
it: Cartella degli scaricamenti

en: Settings
it: Impostazioni

en: Can view and change any settings
it: Può visualizzare e modificare qualsiasi impostazione

en: Legacy display system
it: Sistema di visualizzazione obsoleto

en: Uses an old, insecure display system
it: Usa un vecchio sistema di visualizzazione non sicuro

en: Sandbox escape
it: Evita la sandbox

en: Can escape the sandbox and circumvent any other restrictions
it: Può evitare la sandbox ed aggirare ogni altra restrizione

note: TRANSLATORS: this is where the packager did not write * a description for the update
en: No update description available.
it: Nessuna descrizione dell'aggiornamento disponibile.

note: FIXME support app == NULL set page title
en: Update Details
it: Dettagli aggiornamento

en: Requires additional permissions
it: Richiede permessi aggiuntivi

en: Invalid ratings data received from server
it: Dati di valutazione non validi ricevuti dal server

en: Could not communicate with ratings server
it: Impossibile dialogare con il server delle valutazioni

note: Translators: Header of the section with other users' opinions about the app.
en: Reviews
it: Recensioni

en: No reviews were found for this app.
it: Non è stata trovata nessuna recensione per questa applicazione.

en: No Reviews
it: Nessuna recensione

en: Version History
it: Cronologia versioni

en: Version %s
it: Versione %s

en: No details for this release
it: Nessun dettaglio per questo rilascio

en: Installed
it: Installato

note: TRANSLATORS: this is a command line option
en: Start up mode: either ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’ or ‘overview’
it: Modalità d'avvio: a scelta fra «updates», «updated», «installed» o «overview»

en: MODE
it: MODALITÀ

en: Search for applications
it: Cerca le applicazioni

en: SEARCH
it: CERCA

en: Show application details (using application ID)
it: Mostra i dettagli dell'applicazione (usando l'ID dell'applicazione)

en: Show application details (using package name)
it: Mostra i dettagli dell'applicazione (usando il nome del pacchetto)

en: Install the application (using application ID)
it: Installa l'applicazione (usando l'ID dell'applicazione)

en: Uninstall the application (using application ID)
it: Disinstalla l'applicazione (usando l'identificativo dell'applicazione)

en: Open a local package file
it: Apre un file di pacchetto locale

en: FILENAME
it: NOMEFILE

en: The kind of interaction expected for this action: either ‘none’, ‘notify’, or ‘full’
it: Il tipo di interazione prevista per questa azione: una fra «none», «notify» o «full»

en: INTERACTION
it: INTERAZIONE

en: Show a local metainfo or appdata file
it: Mostra un file locale di metainfo o appdata

en: Enable verbose debugging output (from the running instance, if already running)
it: Abilita l'output di debug dettagliato (dall'istanza in esecuzione, se già in esecuzione)

en: Installs any pending updates in the background
it: Installa in background gli aggiornamenti in attesa

en: Show preferences
it: Mostra le preferenze

en: Quit the running instance
it: Chiude l'istanza in esecuzione

en: Prefer local file sources to AppStream
it: Preferisce sorgenti di file locali ad AppStream

en: Show version number
it: Mostra il numero della versione

en: Copyright © 2016–%d GNOME Software contributors
it: Copyright © 2016–%d I contributori di GNOME Software

note: TRANSLATORS: we tried to show an app that did not exist
en: Sorry! There are no details for that application.
it: Non ci sono dettagli per questa applicazione.

note: Translators: The disk usage of an app when installed. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Installed Size
it: Dimensione installata

en: Includes %s of data and %s of cache
it: Include %s di dati e %s di cache

en: Includes %s of data
it: Include %s di dati

en: Includes %s of cache
it: Include %s di cache

en: Cache and data usage unknown
it: Uso di cache e dati sconosciuto

note: Translators: The download size of an app. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Download Size
it: Dimensione scaricamento

en: Needs no additional system downloads
it: Non richiede ulteriori scaricamenti di sistema

en: Needs an unknown size of additional system downloads
it: Richiede ulteriori scaricamenti di sistema di dimensioni sconosciute

note: Translators: The placeholder is for a size string, * such as ‘150 MB’ or ‘1.5 GB’.
en: Needs %s of additional system downloads
it: Richiede ulteriori %s di scaricamenti di sistema

note: Translators: Displayed if the download or installed size of * an app could not be determined. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Size is unknown
it: Dimensione sconosciuta

note: Translators: This indicates an app requires no permissions to run. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: No permissions
it: Nessun permesso

note: Translators: This indicates an app uses the network. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Has network access
it: Ha accesso alla rete

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus system services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses non-portal system services
it: Usa servizi di sistema non-portal

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus session services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses non-portal session services
it: Usa servizi di sessione non-portal

note: Translators: This indicates an app can access session or system bus services unknown to the Software. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access some specific non-portal services
it: Può accedere ad alcuni servizi specifici non-portal

note: Translators: This indicates an app can access arbitrary hardware devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access hardware devices
it: Può accedere ai dispositivi hardware

note: Translators: This indicates an app can access system devices such as /dev/shm. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access system devices
it: Può accedere ai dispositivi di sistema

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write all your data
it: Può leggere/scrivere tutti i vostri dati

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read all your data
it: Può leggere tutti i vostri dati

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write your downloads
it: Può leggere/scrivere i vostri scaricamenti

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read your downloads
it: Può leggere i vostri scaricamenti

note: Translators: This indicates an app can access data in the system unknown to the Software. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access some specific files
it: Può accedere ad alcuni file specifici

note: Translators: This indicates an app can access or change user settings. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access and change user settings
it: Può accedere e modificare le impostazioni utente

note: Translators: This indicates an app uses the X11 windowing system. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses a legacy windowing system
it: Usa un sistema di gestione delle finestre obsoleto

note: Translators: This indicates an app can escape its sandbox. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can acquire arbitrary permissions
it: Può acquisire permessi arbitrari

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software developer is verified
it: Lo sviluppatore del software è verificato

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Reviewed by OS distributor
it: Revisionata dalla distribuzione

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short. * The '%s' is replaced by the distribution name. Translators: The '%s' is replaced by the distribution name.
en: Reviewed by %s
it: Revisionata da %s

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by someone other than the user’s distribution, so might not be safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Provided by a third party
it: Fornita da terze parti

note: Translators: This indicates an app or its runtime reached its end of life. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software no longer supported
it: Il software non è più supportato

note: Translators: This indicates an app’s source code is freely available, so can be audited for security. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Auditable code
it: Codice ispezionabile

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Unknown license
it: Licenza sconosciuta

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Proprietary code
it: Codice proprietario

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Special license
it: Licenza speciale

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Privileged
it: Privilegiata

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Safe
it: Sicura

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Probably Safe
it: Probabilmente sicura

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Potentially Unsafe
it: Potenzialmente non sicura

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Unsafe
it: Non sicura

en: Mobile Only
it: Solo per dispositivi mobili

en: Only works on a small screen
it: Funziona solo su schermi piccoli

en: Desktop Only
it: Solo per desktop

en: Only works on a large screen
it: Funziona solo su schermi grandi

en: Screen Size Mismatch
it: Dimensione dello schermo non corrispondente

en: Doesn’t support your current screen size
it: Non supporta la dimensione attuale dello schermo

en: Requires a touchscreen
it: Richiede uno schermo tattile

en: Requires a keyboard
it: Richiede una tastiera

en: Requires a mouse
it: Richiede un mouse

en: Gamepad Needed
it: È richiesta una pulsantiera da gioco

en: Requires a gamepad to play
it: Richiede una pulsantiera da gioco per giocarci

note: Translators: This is used in a context tile to indicate that * an app works on phones, tablets *and* desktops. It should be * short and in title case.
en: Adaptive
it: Adattiva

en: Works on phones, tablets and desktops
it: Funziona su telefoni, tablet e desktop

en: Probably requires a keyboard or mouse
it: Probabilmente richiede una tastiera o un mouse

en: Works on desktops and laptops
it: Funziona su desktop e portatili

note: Translators: This indicates that the content rating for an * app says it can be used by all ages of people, as it contains * no objectionable content.
en: Contains no age-inappropriate content
it: Non ha contenuti non appropriati per l'età

en: No age rating information available
it: Nessuna informazione disponibile sulla valutazione in base all'età

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Visit Website
it: Visita sito web

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed. * The ellipsis indicates that further steps are required
en: Install…
it: Installa…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows to cancel a queued install of the app
en: Cancel
it: Annulla

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Install
it: Installa

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel
en: Download
it: Scarica

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel * that allows the app to be easily updated live
en: Update
it: Aggiorna

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily removed
en: Uninstall…
it: Disinstalla…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being erased
en: Uninstalling
it: Disinstallazione

en: Critical update
it: Aggiornamento critico

note: TRANSLATORS: during the update the device * will restart into a special update-only mode
en: Device cannot be used during update.
it: Il dispositivo non può essere usato durante l'aggiornamento.

note: TRANSLATORS: this refers to where the app came from
en: Source: %s
it: Sorgente: %s

note: Translators: A message to indicate that an app has been renamed. The placeholder is the old human-readable name.
en: Renamed from %s
it: Rinominata da %s

note: Replace user-provided non-localized string with a localized text
en: Stopped Receiving Updates
it: Interruzione della ricezione degli aggiornamenti

en: Critical Update
it: Aggiornamento critico

[ctx: Single app]
en: Installed
it: Installata

note: Translators: The placeholder is an app name
en: Help Translate %s
it: Aiuta a tradurre %s

note: Translators: The placeholder is an app name
en: %s is designed, developed, and translated by an international community of contributors.
    
    This means that while it’s not yet available in your language, you can get involved and help translate it yourself.
it: %s è progettata, sviluppata e tradotta da una comunità internazionale di collaboratori.
    
    Questo significa che anche se non è ancora disponibile nella propria lingua, si può partecipare e aiutare a tradurla.

en: Translations
it: Traduzioni

en: _Translation Website
it: Sito web _traduzione

en: Release notes
it: Note di rilascio

note: TRANSLATORS: This is a description for entering user/password
en: Login required remote %s (realm %s)
it: L'accesso richiede %s remoto (%s realm)

en: Login Required
it: Accesso richiesto

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
it: _Annulla

en: _Login
it: A_ccedi

note: Translators: Title for a login entry.
en: _User
it: _Utente

note: TRANSLATORS: this is where all apps that don't * fit in other groups are put
en: Other
it: Altro

[ctx: Category]
note: TRANSLATORS: this is a subcategory matching all the * different apps in the parent category, e.g. "Games"
en: All
it: Tutte

note: TRANSLATORS: this is a subcategory of featured apps
en: Featured
it: In evidenza

note: Heading for featured apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been featured ('picked') by the distribution.
en: Editor’s Choice
it: Scelte dalla distribuzione

note: Heading for recently updated apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been recently released upstream.
en: New & Updated
it: Nuove e aggiornate

note: Heading for web apps on a category page
en: Picks from the Web
it: Scelte dal web

note: Heading for the rest of the apps on a category page
en: Other Software
it: Altro software

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that an app * has been successfully installed TRANSLATORS: this is the summary of a notification that a component
en: %s Installed
it: %s installata

note: TRANSLATORS: an app has been installed, but * needs a reboot to complete the installation
en: A restart is required for the changes to take effect
it: Riavviare il sistema per rendere effettive le modifiche

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that an app * has been successfully installed
en: The app is ready to be used
it: L'applicazione è pronta per essere utilizzata.

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: System Updates Installed
it: Aggiornamenti di sistema installati

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: Recently installed updates are available to review
it: Gli aggiornamenti recentemente installati sono disponibili per essere esaminati

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart
it: Riavvia

en: Launch
it: Avvia

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Software?
it: Installare il software?

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Third-Party Software?
it: Installare il software di terze parti?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Software Repository?
it: Abilitare il repository software?

note: TRANSLATORS: window title ask for confirmation TRANSLATORS: "Enable Third-Party Software Repository?" is * the confirmation dialog title
en: Enable Third-Party Software Repository?
it: Abilitare il repository software di terze parti?

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is not <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">free and open source software</a>, and is provided by “%s”.
it: %s non è <a href="https://it.wikipedia.org/wiki/Free_and_Open_Source_Software">software libero e open source</a>, ed è fornito da «%s».

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is provided by “%s”.
it: %s è fornito da «%s».

en: This software repository must be enabled to continue installation.
it: Questo repository software deve essere abilitato per continuare l'installazione.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use %s in some countries.
it: Può essere illegale installare o usare %s in alcuni paesi.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use this codec in some countries.
it: Può essere illegale installare o usare questo codec in alcuni paesi.

note: TRANSLATORS: this is button text to not ask about non-free content again
en: Don’t _Warn Again
it: Non a_vvisare più

note: TRANSLATORS: button text
en: Enable and _Install
it: Abilita e _installa

note: TRANSLATORS: these are show_detailed_error messages from the * package manager no mortal is supposed to understand, * but google might know what they mean
en: Detailed errors from the package manager follow:
it: Seguono gli errori dettagliati del gestore dei pacchetti:

en: Details
it: Dettagli

note: TRANSLATORS: button text
en: _Close
it: _Chiudi

en: Details copied to clipboard
it: Dettagli copiati negli appunti

note: Translators: an accept button label, in a Cancel/Accept dialog
en: _Accept
it: _Accetta

note: TRANSLATORS: we've just live-updated some apps
en: An update has been installed | Updates have been installed
it[0]: Un aggiornamento è stato installato
it[1]: Alcuni aggiornamenti sono stati installati

note: TRANSLATORS: we've just uninstalled some apps
en: An app has been uninstalled | Apps have been uninstalled
it[0]: Un'applicazione è stata disinstallata
it[1]: Alcune applicazioni sono state disinstallate

note: TRANSLATORS: the new apps will not be run until we restart
en: A restart is required for it to take effect | A restart is required for them to take effect
it[0]: Affinché la modifica abbia effetto, è richiesto un riavvio
it[1]: Affinché le modifiche abbiano effetto, è richiesto un riavvio

note: TRANSLATORS: button text
en: Not Now
it: Non ora

note: TRANSLATORS: something happened less than a day ago
en: Today
it: Oggi

note: TRANSLATORS: something happened more than a day ago but less than 2 days ago
en: Yesterday
it: Ieri

en: %d day ago | %d days ago
it[0]: %d giorno fa
it[1]: %d giorni fa

en: %d week ago | %d weeks ago
it[0]: %d settimana fa
it[1]: %d settimane fa

en: %d month ago | %d months ago
it[0]: %d mese fa
it[1]: %d mesi fa

en: %d year ago | %d years ago
it[0]: %d anno fa
it[1]: %d anni fa

note: TRANSLATORS: something happened less than 5 minutes ago
en: Just now
it: Proprio ora

en: %d minute ago | %d minutes ago
it[0]: %d minuto fa
it[1]: %d minuti fa

en: %d hour ago | %d hours ago
it[0]: %d ora fa
it[1]: %d ore fa

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user. The placeholder is a D-Bus name such as `org.freedesktop.Flatpak`.
en: Use the %s System Service
it: Usare il servizio di sistema %s

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user. The placeholder is a D-Bus name such as `org.freedesktop.Flatpak`.
en: Use the %s Session Service
it: Usare il servizio di sessione %s

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user. The placeholder is a D-Bus name such as `org.freedesktop.Flatpak`.
en: Use the %s Service
it: Usare il servizio %s

en: Can see the non-portal service
it: Può visualizzare il servizio non-portal

en: Can talk to the non-portal service
it: Può interagire con il servizio non-portale

en: Can own the non-portal service
it: Può possedere il servizio non-portal

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: All
it: Tutte

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Featured
it: In evidenza

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: 3D Graphics
it: Grafica 3D

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Photography
it: Fotografia

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Scanning
it: Acquisizione

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Vector Graphics
it: Grafica vettoriale

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Viewers
it: Visualizzatori

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Audio Creation & Editing
it: Creazione e modifica audio

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Music Players
it: Riproduttori musicali

[ctx: Menu of Productivity]
en: All
it: Tutte

[ctx: Menu of Productivity]
en: Featured
it: In evidenza

[ctx: Menu of Productivity]
en: Calendar
it: Calendario

[ctx: Menu of Productivity]
en: Finance
it: Finanza

[ctx: Menu of Productivity]
en: Word Processor
it: Elaboratore di testo

[ctx: Menu of Utilities]
en: Text Editors
it: Editor di testo

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Web Browsers
it: Browser web

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: All
it: Tutte

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Featured
it: In evidenza

[ctx: Menu of Games]
en: Action
it: Azione

[ctx: Menu of Games]
en: Adventure
it: Avventura

[ctx: Menu of Games]
en: Blocks
it: Blocchi

[ctx: Menu of Games]
en: Board
it: Tavolo

[ctx: Menu of Games]
en: Card
it: Carte

[ctx: Menu of Games]
en: Emulators
it: Emulatori

[ctx: Menu of Games]
en: Kids
it: Bambini

[ctx: Menu of Games]
en: Logic
it: Logica

[ctx: Menu of Games]
en: Role Playing
it: Gioco di ruolo

[ctx: Menu of Games]
en: Sports
it: Sport

[ctx: Menu of Games]
en: Strategy
it: Strategia

[ctx: Menu of Communication & News]
en: All
it: Tutte

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Featured
it: In evidenza

[ctx: Menu of Education & Science]
en: All
it: Tutte

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Featured
it: In evidenza

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Artificial Intelligence
it: Intelligenza artificiale

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Astronomy
it: Astronomia

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Chemistry
it: Chimica

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Languages
it: Lingue

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Math
it: Matematica

[ctx: Menu of Communication & News]
en: News
it: Notizie

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Robotics
it: Robotica

[ctx: Menu of Art]
en: Art
it: Arte

[ctx: Menu of Reference]
en: Biography
it: Biografia

[ctx: Menu of Reference]
en: Comics
it: Fumetti

[ctx: Menu of Reference]
en: Fiction
it: Narrativa

[ctx: Menu of Reference]
en: Health
it: Salute

[ctx: Menu of Reference]
en: History
it: Storia

[ctx: Menu of Reference]
en: Lifestyle
it: Stile di vita

[ctx: Menu of Reference]
en: Politics
it: Politica

[ctx: Menu of Reference]
en: Sports
it: Sport

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: All
it: Tutte

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Featured
it: In evidenza

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Debuggers
it: Debugger

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: IDEs
it: IDE

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Codecs
it: Codec

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Hardware Drivers
it: Driver hardware

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Fonts
it: Tipi di carattere

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Input Sources
it: Sorgenti di input

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Language Packs
it: Pacchetti delle lingue

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Localization
it: Localizzazione

note: Translators: this is a menu category
en: Create
it: Crea

note: Translators: this is a menu category
en: Work
it: Lavora

note: Translators: this is a menu category
en: Play
it: Gioca

note: Translators: this is a menu category
en: Socialize
it: Socializza

note: Translators: this is a menu category
en: Learn
it: Impara

note: Translators: this is a menu category
en: Develop
it: Sviluppa

note: Translators: this is a menu category
en: Codecs
it: Codec

note: Translators: this is a menu category
en: Hardware Drivers
it: Driver hardware

note: Translators: this is a menu category
en: Fonts
it: Tipi di caratteri

note: Translators: this is a menu category
en: Input Sources
it: Sorgenti di input

note: Translators: this is a menu category
en: Language Packs
it: Pacchetti delle lingue

note: Translators: this is a menu category
en: Localization
it: Localizzazione

note: TRANSLATORS: this is a what we use in notifications if the app's name is unknown
en: An app
it: Un'applicazione

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional MIME types.
en: %s is requesting additional file format support.
it: %s richiede supporto per il formato di file aggiuntivi.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional MIME Types Required
it: Tipi di MIME aggiuntivi richiesti

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional fonts.
en: %s is requesting additional fonts.
it: %s richiede tipi di carattere aggiuntivi.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Fonts Required
it: Tipi di carattere aggiuntivi richiesti

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional codecs.
en: %s is requesting additional multimedia codecs.
it: %s richiede codec multimediali aggiuntivi.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Multimedia Codecs Required
it: Codec multimediali aggiuntivi richiesti

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional printer drivers.
en: %s is requesting additional printer drivers.
it: %s richiede driver di stampa aggiuntivi.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Printer Drivers Required
it: Driver di stampa aggiuntivi richiesti

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app wants to install additional packages.
en: %s is requesting additional packages.
it: %s richiede pacchetti aggiuntivi.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Packages Required
it: Pacchetti aggiuntivi richiesti

note: TRANSLATORS: this is a button that launches gnome-software
en: Find in Software
it: Trova in Software

en: _Show More
it: _Mostra altro

en: _Show Less
it: _Mostra meno

en: Removing…
it: Rimozione…

en: Requires restart to finish install
it: Richiede il riavvio per terminare l'installazione

en: Requires restart to finish remove
it: Richiede il riavvio per terminare la rimozione

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be installed soon
en: Pending installation…
it: Installazione in attesa…

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be updated soon
en: Pending update…
it: Aggiornamento in attesa…

note: Translators: This string is shown when downloading an app before install.
en: Downloading…
it: Scaricamento…

note: Translators: This string is shown when preparing to download and install an app.
en: Preparing…
it: Preparazione…

note: Translators: This string is shown when uninstalling an app.
en: Uninstalling…
it: Disinstallazione…

note: Translators: the "%s" is replaced with an app name
en: %s is not installed, but it still has data present.
it: %s non è installato, ma sono ancora presenti dei dati.

en: _Restart
it: _Riavvia

en: _Enable…
it: _Abilita…

note: TRANSLATORS: this is a button that allows the apps to * be installed. * The ellipsis indicates that further steps are required, * e.g. enabling software repositories or the like
en: _Install…
it: _Installa…

note: Translators: %s is the user-visible app name
en: %s will appear in US English
it: %s apparirà in inglese americano

en: This app will appear in US English
it: Questa applicazione apparirà in inglese americano

en: This software will appear in US English
it: Questo software verrà visualizzato in inglese americano

en: Help _Translate
it: Aiuta a _tradurlo

note: Translators: the '%s' is replaced with a developer name or a project group
en: Other Apps by %s
it: Altre applicazioni di %s

note: Translators: the first %s is replaced with the developer name, the second %s is replaced with the app id
en: Developer %s has proven the ownership of %s
it: Lo sviluppatore %s ha dimostrato di possedere %s

note: Translators: the %s is replaced with the app id
en: Developer has proven the ownership of %s
it: Lo sviluppatore ha dimostrato di possedere %s

note: TRANSLATORS: we need a remote server to process
en: You need internet access to write a review
it: È necessario un accesso ad Internet per scrivere una recensione

en: This app is no longer receiving updates, including security fixes
it: Quest'applicazione non riceve più aggiornamenti, incluse le correzioni di sicurezza

en: This app is already provided by your distribution and should not be replaced.
it: Questa applicazione è già fornita dalla propria distribuzione e non dovrebbe essere sostituita.

en: This app doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
it: Quest'applicazione non fornisce alcun collegamento a un sito web, a un repository di codice o a un tracciatore di problemi.

en: This software is no longer receiving updates, including security fixes
it: Questo software non riceve più aggiornamenti, incluse le correzioni di sicurezza

en: This software is already provided by your distribution and should not be replaced.
it: Questo software è già fornito dalla distribuzione e non dovrebbe essere sostituito.

en: This software doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
it: Questo software non fornisce alcun collegamento a un sito web, a un repository di codice o a un tracciatore di problemi.

en: Software failed to retrieve information for “%s” and is unable to show the details for this app.
it: Software non è riuscito a recuperare informazioni relative a «%s», pertanto non è possibile mostrare le informazioni di quest'applicazione.

en: Invalid review response received from server
it: Il server non ha processato correttamente la recensione

en: Failed to submit review for “%s”: %s
it: Impossibile inviare la recensione per «%s»: %s

note: display a toast to the user
en: Review submitted successfully
it: Recensione inviata con successo

en: Details page
it: Pagina dei dettagli

en: Loading App Details
it: Caricamento dettagli applicazione

en: Verified
it: Verificato

note: TRANSLATORS: A label for a button to execute the selected app.
en: _Open
it: _Apri

en: _Update
it: _Aggiorna

note: TRANSLATORS: button text in the header when an app can be erased
en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Add-ons
it: Estensioni

en: This app can only be used when there is an active internet connection.
it: Questa applicazione può essere usata solo quando c'è una connessione a Internet attiva.

en: Software Repository Included
it: Repository software incluso

en: This app includes a software repository which provides updates, as well as access to other software.
it: Questa applicazione include un repository software che fornisce aggiornamenti, nonché l'accesso ad altri software.

en: No Software Repository Included
it: Nessun repository software incluso

en: This app does not include a software repository. It will not be updated with new versions.
it: Questa applicazione non include un repository software. Non verrà aggiornata con nuove versioni.

note: Translators: a repository file used for installing software has been discovered.
en: Software Repository Identified
it: Repository software identificato

en: Adding this software repository will give you access to additional software and upgrades.
it: L'aggiunta di questo repository software darà l'accesso a software e aggiornamenti aggiuntivi.

en: Only use software repositories that you trust.
it: Usare solo repository software di cui ci si fida.

en: Clear app data
it: Cancella i dati dell'app

en: D_elete Data
it: _Elimina dati

en: No Metadata
it: Nessun metadato

en: Project _Website
it: Sito _web del progetto

en: _Donate
it: Fai una _donazione

en: Contribute _Translations
it: Contribuisci alle _traduzioni

en: _Report an Issue
it: _Segnala un problema

en: _Help
it: _Documentazione

[ctx: verb]
note: Translators: This is a verb, used on a button to ‘contact the developer’
en: _Contact
it: _Contatta

note: Translators: Button opening a dialog where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write R_eview
it: Scrivi r_ecensione

note: Translators: Button opening a dialog showing all reviews for an app.
en: All Reviews
it: Tutte le recensioni

en: Unable to Show App Details
it: Impossibile mostrare i dettagli dell'applicazione

en: Failed to prepare reboot
it: Errore in fase di riavvio

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: The key was not found
it: La chiave non è stata trovata

en: The key is not enrolled
it: La chiave non è stata registrata

en: MOK Enrollment Required
it: Registrazione MOK richiesta

en: _Next
it: _Successivo

en: This device has Secure Boot enabled. To allow new drivers to be enabled, a new machine owner key (MOK) must be enrolled. The process requires a password to be entered later in the process. Please note down the following password associated with the key:
it: Questo dispositivo ha Secure Boot abilitato. Al fine di abilitare nuovi driver, è necessario registrare una nuova Machine Owner Key (MOK). Per fare ciò, più tardi verrà richiesta una password. Annotare pertanto la seguente password associata alla chiave:

en: I have made a note of the MOK _password
it: Ho preso nota della _password MOK

en: _Restart & Enroll…
it: _Riavvia e registra chiave…

en: Setup Instructions: Please Read Carefully
it: Istruzioni di configurazione: leggere attentamente

en: After restart, a device setup screen will be shown. To enable new drivers, proceed through the setup steps:
it: In fase di riavvio, comparirà una schermata di configurazione. Per abilitare i nuovi driver, eseguire i seguenti passi:

en: • Select “Enroll MOK”
    • Select “Yes” to enroll keys
    • Enter the MOK password when prompted
    • Then select “Reboot”
it: • Selezionare “Enroll MOK”
    • Selezionare “Yes” to registrare la chiave
    • Inserire la password MOK quando richiesto
    • Selezionare “Reboot”

en: Security Implications
it: Conseguenze sulla sicurezza

en: After successful key enrollment, be aware that any future updates to the module or any other module will be implicitly trusted. All future updates will happen transparently with no interaction and or authorization.
it: Dopo aver registrato la chiave, eventuali aggiornamenti futuri ai moduli saranno implicitamente considerati fidati. Tutti i futuri aggiornamenti avverrano in maniera trasparente senza interazione o autorizzazione.

en: Further guidance can be found on the <a href="https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/mok-enrollment/">docs page</a>.
it: Ulteriori informazioni sono disponibili sulle <a href="https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/mok-enrollment/">pagine di documentazione</a>.

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading extra metadata files…
it: Scaricamento dei file metadati aggiuntivi…

note: TRANSLATORS: separator for a list of items
en:  and
it:  e

note: TRANSLATORS: App window title for fonts installation. %s will be replaced by name of the script we're searching for.
en: Available fonts for the %s script | Available fonts for the %s scripts
it[0]: Tipi di carattere disponibili per la scrittura %s
it[1]: Tipi di carattere disponibili per le scritture %s

note: TRANSLATORS: App window title for codec installation. %s will be replaced by actual codec name(s)
en: Available software for %s | Available software for %s
it[0]: Software disponibile per %s
it[1]: Software disponibili per %s

en: Requested software not found
it: Software richiesto non trovato

en: Failed to find requested software
it: Impossibile trovare il software richiesto

note: TRANSLATORS: This string is used for codecs that weren't found
en: %s not found
it: %s non trovato

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: on the website
it: sul sito web

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available that provide the file %s.
it: Non è disponibile alcuna applicazione che fornisce il file %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get missing apps might be found %s.
it: Le informazioni su %s, così come le opzioni su come ottenere le applicazioni mancanti, potrebbero essere disponibili %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available for %s support.
it: Non è disponibile alcuna applicazione per il supporto a %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: %s is not available.
it: %s non è disponibile.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get an app that can support this format might be found %s.
it: Le informazioni su %s, così come le opzioni su come ottenere un'applicazione mancante che può supportare questo formato, potrebbero essere disponibili %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No fonts are available for the %s script support.
it: Non è disponibile alcun tipo di carattere aggiuntivo per il supporto alla scrittura %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional fonts might be found %s.
it: Le informazioni su %s, così come le opzioni su come ottenere tipi di carattere aggiuntivi potrebbero essere disponibili %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No addon codecs are available for the %s format.
it: Non è disponibile alcun codec per il formato %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format might be found %s.
it: Le informazioni su %s, così come le opzioni su come ottenere un codec per riprodurre questo formato potrebbero essere disponibili %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No Plasma resources are available for %s support.
it: Non è disponibile alcuna risorsa di Plasma per il supporto di %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional Plasma resources might be found %s.
it: Le informazioni su %s, così come le opzioni su come ottenere risorse aggiuntive per Plasma, potrebbero essere disponibili %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No printer drivers are available for %s.
it: Non è disponibile alcun driver di stampa per %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a driver that supports this printer might be found %s.
it: Le informazioni su %s, così come le opzioni su come ottenere un driver che supporti questa stampante potrebbero essere disponibili %s.

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: the documentation
it: la documentazione

note: TRANSLATORS: no codecs were found. The first %s will be replaced by actual codec name(s), the second %s is the app name, which requested the codecs, the third %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information. | Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information.
it[0]: Impossibile trovare %s, richiesto da %s. Consultare %s per maggiori informazioni.
it[1]: Impossibile trovare %s, richiesto da %s. Consultare %s per maggiori informazioni.

note: TRANSLATORS: no codecs were found. First %s will be replaced by actual codec name(s), second %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information. | Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information.
it[0]: Impossibile trovare %s, che si stava cercando. Consultare %s per maggiori informazioni.
it[1]: Impossibile trovare %s, che si stava cercando. Consultare %s per maggiori informazioni.

en: Failed to find any search results: %s
it: Impossibile trovare alcun risultato della ricerca: %s

en: %s file format
it: Formato di file %s

en: Install _All
it: Installa _tutto

en: Unable to Find Requested Software
it: Impossibile trovare il software richiesto

en: Codecs page
it: Pagina dei codec

en: No Results Found
it: Nessun risultato trovato

en: Unable To Perform Search
it: Impossibile effettuare la ricerca

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successiva

en: Featured Apps List
it: Elenco applicazioni in evidenza

en: Desktop Support
it: Supporto per desktop

en: Supports being used on a large screen
it: Supporta l'uso su uno schermo grande

en: Desktop Support Unknown
it: Supporto per desktop sconosciuto

en: Not enough information to know if large screens are supported
it: Informazioni insufficienti per sapere se gli schermi grandi sono supportati

en: Requires a large screen
it: Richiede uno schermo grande

en: Desktop Not Supported
it: Desktop non supportato

en: Cannot be used on a large screen
it: Non è possibile usarla su uno schermo grande

en: Mobile Support
it: Supporto per dispositivi mobili

en: Supports being used on a small screen
it: Supporta l'uso su uno schermo piccolo

en: Mobile Support Unknown
it: Supporto per dispositivi mobili sconosciuto

en: Not enough information to know if small screens are supported
it: Informazioni insufficienti per sapere se gli schermi piccoli sono supportati

en: Requires a small screen
it: Richiede uno schermo piccolo

en: Mobile Not Supported
it: Dispositivi mobili non supportati

en: Cannot be used on a small screen
it: Non è possibile usarla su uno schermo piccolo

en: Keyboard Support
it: Supporto per tastiera

en: Keyboard Support Unknown
it: Supporto per tastiera sconosciuto

en: Not enough information to know if keyboards are supported
it: Informazioni insufficienti per sapere se le tastiere sono supportate

en: Keyboard Required
it: È richiesta una tastiera

en: Supports keyboards
it: Supporta le tastiere

en: Keyboard Not Supported
it: Tastiera non supportata

en: Cannot be used with a keyboard
it: Non è possibile usarla con una tastiera

en: Mouse Support
it: Supporto per mouse

en: Requires a mouse or pointing device
it: Richiede un mouse o un dispositivo di puntamento

en: Mouse Support Unknown
it: Supporto per mouse sconosciuto

en: Not enough information to know if mice or pointing devices are supported
it: Informazioni insufficienti per sapere se mouse o dispositivi di puntamento sono supportati

en: Mouse Required
it: È richiesto un mouse

en: Supports mice and pointing devices
it: Supporta i mouse e i dispositivi di puntamento

en: Mouse Not Supported
it: Mouse non supportato

en: Cannot be used with a mouse or pointing device
it: Non è possibile usarla con un mouse o un dispositivo di puntamento

en: Touchscreen Support
it: Supporto per schermi tattili

en: Touchscreen Support Unknown
it: Supporto per schermi tattili sconosciuto

en: Not enough information to know if touchscreens are supported
it: Informazioni insufficienti per sapere se gli schermi tattili sono supportati

en: Touchscreen Required
it: È richiesto uno schermo tattile

en: Supports touchscreens
it: Supporta gli schermi tattili

en: Touchscreen Not Supported
it: Schermo tattile non supportato

en: Cannot be used with a touchscreen
it: Non è possibile usarla con uno schermo tattile

en: Gamepad Required
it: È richiesta una pulsantiera da gioco

en: Requires a gamepad
it: Richiede una pulsantiera da gioco

en: Gamepad Support
it: Supporto per pulsantiere da gioco

en: Supports gamepads
it: Supporta le pulsantiere da gioco

note: Translators: It’s unknown whether this app is supported on * the current hardware. The placeholder is the app name.
en: %s probably works on this device
it: %s probabilmente funziona su questo dispositivo

note: Translators: The app will work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s works on this device
it: %s funziona su questo dispositivo

note: Translators: The app will possbily work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s possibly works on this device
it: %s probabilmente funziona su questo dispositivo

note: Translators: The app may not work fully on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work properly on this device
it: %s non funzionerà correttamente su questo dispositivo

note: Translators: The app will not work properly on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work on this device
it: %s non funzionerà su questo dispositivo

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the hardware support/requirements of an app
en: Hardware Support
it: Supporto hardware

en: Navigation
it: Navigazione

en: Navigate to Explore Page
it: Passare alla pagina Esplora

en: Navigate to Installed Page
it: Passare alla pagina Installate

en: Navigate to Updates Page
it: Passare alla pagina Aggiornamenti

en: Open Search Bar
it: Apri la barra di ricerca

en: Windows
it: Finestre

en: Open Preferences
it: Apri Preferenze

en: Open Software Repositories
it: Apri Repository software

en: Help
it: Documentazione

en: Open Keyboard Shortcuts
it: Apri le scorciatoie da tastiera

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: This is in the context of a list of apps which are installed on the system.
en: Installed
it: Installate

en: Installed page
it: Pagina delle installazioni

en: In Progress
it: In corso

note: origin_ui on a remote is the repo dialogue section name, * not the remote title
en: Apps
it: Applicazioni

en: Web Apps
it: Applicazioni web

en: System Apps
it: Applicazioni di sistema

en: Community Built
it: Costruito dalla comunità

en: _Get Involved
it: _Partecipa

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
it: Questa applicazione è sviluppata liberamente da una comunità internazionale e rilasciata sotto la licenza <a href="%s">%s</a>.
    
    Si può contribuire a renderla ancora migliore.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
it: Questa applicazione è sviluppata liberamente da una comunità internazionale e rilasciata con la licenza %s.
    
    Si può contribuire a renderla ancora migliore.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
it: Questo software è sviluppato liberamente da una comunità internazionale e rilasciato sotto la <a href="%s">%s licenza</a>.
    
    Si può contribuire a renderlo ancora migliore.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
it: Questo software è sviluppato liberamente da una comunità internazionale e rilasciato sotto la licenza %s.
    
    Si può contribuire a renderlo ancora migliore.

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under.
en: Unknown License
it: Licenza sconosciuta

en: _Learn More
it: Maggiori in_formazioni

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
it: Questa applicazione non specifica con quale licenza è sviluppata e potrebbe essere proprietaria. Potrebbe essere insicura in modi difficili da rilevare e potrebbe cambiare senza supervisione.
    
    Non è detto che si possa contribuire a quest'applicazione.

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
it: Questo software non specifica la licenza con cui è sviluppato e potrebbe essere proprietario. Potrebbe essere insicuro in modi difficili da rilevare e potrebbe cambiare senza supervisione.
    
    Non è detto che si possa contribuire a questo software.

note: Translators: This is used for "License    Proprietary"
en: Proprietary
it: Proprietaria

en: This app is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this app.
it: Questa applicazione non è sviluppata apertamente, quindi solo i suoi sviluppatori sanno come funziona. Potrebbe essere insicura in modi difficili da rilevare e potrebbe cambiare senza supervisione.
    
    Non è detto che si possa contribuire a quest'applicazione.

en: This software is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this software.
it: Questo software non è sviluppato liberamente, quindi solo i suoi sviluppatori conoscono come funziona. Potrebbe essere non sicuro in modi difficile da rilevare, e potrebbe cambiare senza una supervisione.
    
    Non è detto che si possa contribuire a questo software.

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Special License
it: Licenza speciale

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
it: Questa app è sviluppata con la licenza speciale <a href="%s">%s</a>.
    
    Non è detto che si possa contribuire a quest'applicazione.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
it: Questa app è sviluppata con la licenza speciale «%s».
    
    Non è detto che si possa contribuire a quest'applicazione.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
it: Questo software è sviluppato con la licenza speciale <a href="%s">%s</a>.
    
    Non è detto che si possa contribuire a questo software.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
it: Questo software è sviluppato con la licenza speciale «%s».
    
    Non è detto che si possa contribuire a questo software.

note: TRANSLATORS: initial start
en: Refreshing Data
it: Aggiornamento dei dati

en: Loading page
it: Caricamento della pagina

en: Starting Up
it: Avvio in corso

note: TRANSLATORS: only run app as non-root user
en: Software should be run as a non-root user. Exiting…
it: Software deve essere eseguito come utente non-root. Uscita in corso…

en: Unknown source
it: Sorgente sconosciuta

note: Translators: It's an origin scope, 'User' or 'System' installation
en: User
it: Utente

note: TRANSLATORS: This is the header for package additions during * a system update
en: Additions
it: Estensioni

note: TRANSLATORS: This is the header for package removals during * a system update
en: Removals
it: Rimozioni

[ctx: Packages to be updated during a system upgrade]
note: TRANSLATORS: This is the header for package updates during * a system update
en: Updates
it: Aggiornamenti

note: TRANSLATORS: This is the header for package downgrades during * a system update
en: Downgrades
it: Retrocessioni

note: Translators: This is a clickable link on the third party repositories message dialog. It's part of a constructed sentence: "Provides access to additional software from [selected external sources]. Some proprietary software is included."
en: selected external sources
it: sorgenti esterne selezionate

note: Translators: This is the third party repositories message dialog. The %s is replaced with "selected external sources" link. Repositories Preferences is an item from Software's main menu.
en: Provides access to additional software from %s. Some proprietary software is included.
    
    You can enable those repositories later in Software Repositories preferences.
it: Fornisce accesso a software aggiuntivo da %s. Sono inclusi alcuni software proprietari.
    
    Si possono abilitare questi repository più tardi dalle preferenze di «Repository software».

note: TRANSLATORS: Heading asking whether to turn third party software repositories on of off.
en: Enable Third Party Software Repositories?
it: Abilitare repository software di terze parti?

note: TRANSLATORS: button to keep the third party software repositories off
en: _Ignore
it: _Ignora

note: TRANSLATORS: button to turn on third party software repositories TRANSLATORS: button to accept the agreement
en: _Enable
it: _Abilita

en: Available for your operating system
it: Disponibile per il proprio sistema operativo

note: Translators: the '%s' is replaced with the distribution name, constructing for example: "Available for Fedora Linux"
en: Available for %s
it: Disponibile per %s

note: Translators: This is the title of the main page of the UI.
en: Explore
it: Esplora

en: Overview page
it: Pagina della panoramica

note: Translators: This is a heading for a section with all available apps.
en: Available Apps
it: App disponibili

note: Translators: This is a heading for a list of categories.
en: Other Categories
it: Altre categorie

en: No App Data Found
it: Dati applicazione non trovati

[ctx: Distribution name]
en: Unknown
it: Sconosciuta

note: TRANSLATORS: button text
en: _OK
it: _Fatto

en: User declined installation
it: L'utente ha rifiutato l'installazione

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and * '%s' is an app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Prepare %s
it: Preparazione di %s

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * repository name, e.g. 'GNOME Nightly'
en: Are you sure you want to remove the %s repository?
it: Rimuovere il repository %s?

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is a repository name.
en: All apps from %s will be uninstalled, and you will have to re-install the repository to use them again.
it: Tutte le applicazioni da %s saranno disinstallate, e si dovrà reinstallare il repository per poterle riutilizzare.

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is the * name of an addon or an input method * name of a runtime * name of a font * name of a codec * name of a firmware TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Uninstall %s?
it: Disinstallare %s?

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name * of an addon or an input method. Translators: the '%s' is replaced with the app name
en: It will not be possible to use %s after removal.
it: Non sarà possibile utilizzare %s dopo la rimozione.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name * of a runtime.
en: It will not be possible to use any apps which depend on %s after removal.
it: Dopo la rimozione di %s, eventuali applicazioni dipendenti da esso saranno inutilizzabili.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name of a font.
en: It will not be possible to use %s after removal, and any documents which use it will appear in a different font.
it: Non sarà possibile utilizzare %s dopo la rimozione. Eventuali documenti che lo usano appariranno in un font diverso.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name of a codec.
en: It will not be possible to use %s after removal. This may mean some media files will no longer be playable.
it: Non sarà possibile utilizzare %s dopo la rimozione. Alcuni file multimediali potrebbero non essere più riproducibili.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name of a firmware
en: Hardware which depends on %s may no longer function correctly after removal.
it: L'hardware dipendente da %s potrebbe non funzionare più correttamente dopo la sua rimozione.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is * the name of an app.
en: It will not be possible to use %s after removal. App data and settings will be kept on disk, to allow restoring the app in the future.
it: Non sarà possibile utilizzare %s dopo la rimozione. I dati e le impostazioni dell'applicazione verranno conservati su disco, per consentirne il ripristino in futuro.

en: Preferences
it: Preferenze

en: Software Updates
it: Aggiornamenti software

en: More Information
it: Maggiori informazioni

en: Checking for and downloading updates uses data and power. Automatic update features are therefore paused when on metered network connections and when power saver is on.
it: Il controllo e lo scaricamento degli aggiornamenti consumano dati ed energia. Le operazioni di aggiornamento automatico vengono quindi sospese quando si utilizzano connessioni di rete a consumo e quando è attivo il risparmio energetico.

en: _Automatic
it: _Automatico

en: Automatically check for and download updates
it: Controlla e scarica automaticamente gli aggiornamenti

en: _Manual
it: _Manuale

en: Checking for and downloading updates must be done manually
it: La verifica e lo scaricamento degli aggiornamenti devono essere effettuati manualmente

en: Automatic Update _Notifications
it: _Notifiche degli aggiornamenti automatici

en: Notify when updates have been automatically installed
it: Notifica quando gli aggiornamenti sono stati installati automaticamente

en: Content Filters
it: Filtri dei contenuti

en: Only Show _Free Software
it: Mostra solo _software libero

en: Hide proprietary software when browsing and searching
it: Nasconde il software proprietario durante la navigazione e la ricerca

en: Only Show _Verified Developers
it: Mostrare solo sviluppatori _verificati

en: Show only apps from developers whose identity has been verified
it: Mostra solo le applicazioni di sviluppatori la cui identità è stata verificata

note: TRANSLATORS: This is a text displayed during a distro upgrade. %s will be replaced by the name and version of distro, e.g. 'Fedora 23'.
en: Installed software is incompatible with %s, and will be automatically removed during upgrade.
it: Il software installato è incompatibile con %s e sarà automaticamente disinstallato durante l'aggiornamento.

en: Incompatible Software
it: Software incompatibile

en: _Upgrade
it: _Aggiorna

en: _Uninstall
it: _Disinstalla

en: App Settings &amp; Data
it: Impostazioni e dati dell'app

note: Translators: this is part of section about deleting app's data, where the 'keep' means 'keep the data'
en: _Keep
it: _Mantieni

en: Allows restoring app settings and content
it: Consente di ripristinare impostazioni e contenuti dell'app

note: Translators: this is part of section about deleting app's data
en: _Delete
it: _Elimina

en: Permanently deletes data to save disk space
it: Elimina definitivamente i dati per risparmiare spazio su disco

note: TRANSLATORS: The '%s' is replaced with a repository name, like "Fedora Modular - x86_64"
en: Software that has been installed from “%s” will cease to receive updates.
it: Il software che è stato installato da «%s» non ricevera più aggiornamenti.

note: ask for confirmation
en: Disable Repository?
it: Disabilitare il repository?

en: Remove Repository?
it: Rimuovere il repository?

note: TRANSLATORS: this is button text to disable a repo
en: _Disable
it: _Disabilita

note: TRANSLATORS: this is button text to remove a repo TRANSLATORS: button text when * removing a review
en: _Remove
it: _Rimuovi

en: Enable New Repositories
it: Abilitare nuovi repository

en: Turn on new repositories when they are added
it: Abilitare i nuovi repository quando vengono aggiunti.

note: TRANSLATORS: this is the clickable * link on the third party repositories info bar
en: more information
it: maggiori informazioni

note: TRANSLATORS: this is the third party repositories info bar. The '%s' is replaced with a link consisting a text "more information", which constructs a sentence: "Additional repositories from selected third parties - more information."
en: Additional repositories from selected third parties — %s.
it: Repository aggiuntivi da fonti selezionate di terze parti — %s.

en: Fedora Third Party Repositories
it: Repository Fedora di terze parti

note: TRANSLATORS: this is the fallback text we use if we can't figure out the name of the operating system
en: the operating system
it: il sistema operativo

note: TRANSLATORS: This is the description text displayed in the Software Repositories dialog. %s gets replaced by the name of the actual distro, e.g. Fedora.
en: These repositories supplement the default software provided by %s.
it: Questi repository integrano il software predefinito fornito da %s.

en: Software Repositories
it: Repository software

en: No Repositories
it: Nessun repository

note: TRANSLATORS: This string states how many apps have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of apps.
en: %u app installed | %u apps installed
it[0]: %u applicazione installata
it[1]: %u applicazioni installate

note: TRANSLATORS: This string states how many add-ons have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of add-ons.
en: %u add-on installed | %u add-ons installed
it[0]: %u estensione installata
it[1]: %u estensioni installate

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of apps, and the translated * string will be substituted in
en: %u app | %u apps
it[0]: %u applicazione
it[1]: %u applicazioni

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of add-ons, and the translated * string will be substituted
en: %u add-on | %u add-ons
it[0]: %u estensione
it[1]: %u estensioni

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The first placeholder is the translated string “%u app” or * “%u apps”. The second placeh
en: %s and %s installed | %s and %s installed
it[0]: %s e %s installate
it[1]: %s e %s installate

en: Checking installed software…
it: Controllo del software installato…

en: Remove
it: Rimuovi

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really bad app
en: Hate it
it: La detesto

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		Not a great app
en: Don’t like it
it: Non mi piace

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A fairly-good app
en: It’s OK
it: Va bene

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A good app
en: Like it
it: Mi piace

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really awesome app
en: Love it
it: La adoro

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		No star has been clicked yet
en: Select a Star to Leave a Rating
it: Scegliere una stella per lasciare una valutazione

note: TRANSLATORS: the review can't just be copied and pasted
en: Please take more time writing the review
it: Prendersi più tempo per scrivere la recensione

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: Please choose a star rating
it: Scegliere una stella come valutazione

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too short
it: Il riassunto è troppo corto

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too long
it: Il riassunto è troppo lungo

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too short
it: La descrizione è troppo corta

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too long
it: La descrizione è troppo lunga

note: Translators: Title of the dialog box where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write a Review
it: Scrivere una recensione

note: Translators: A button to publish the user's opinion about the app.
en: _Send
it: _Invia

en: Please provide a rating, summary and review text. Reviews should not be used to report problems: instead, contact the developer or your support provider.
it: Si prega di fornire una valutazione, un riassunto e il testo della recensione. Le recensioni non devono essere utilizzate per segnalare problemi: contattare lo sviluppatore o il proprio fornitore di assistenza.

en: Review Summary
it: Riassunto della recensione

[ctx: app review]
note: Translators: This is where the users enter their opinions about the apps.
en: Write a short review
it: Scrivere una breve recensione

en: Find what data is sent in our <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">privacy policy</a>. The full name attached to your account will be shown publicly.
it: Consultare la <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">politica di riservatezza</a> per vedere quali dati vengono inviati. Il nome completo collegato al proprio account sarà mostrato pubblicamente.

en: %u review total | %u reviews total
it[0]: %u recensione in totale
it[1]: %u recensioni in totale

en: out of 5 stars
it: su 5 stelle

[ctx: Reviewer name]
note: TRANSLATORS: this is when a user doesn't specify a name
en: Unknown
it: Sconosciuto

note: TRANSLATORS: we explain what the action is going to do
en: You can report reviews for abusive, rude, or discriminatory behavior.
it: È possibile segnalare recensioni per un comportamento offensivo, maleducato o discriminatorio.

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Once reported, a review will be hidden until it has been checked by an administrator.
it: Una volta segnalata, una recensione non sarà visibile fino a quando un amministratore non la controlla.

note: TRANSLATORS: window title when reporting a user-submitted review * for moderation
en: Report Review?
it: Segnalare la recensione?

note: TRANSLATORS: button text when * * sending a review for moderation
en: _Report
it: _Segnala

note: TRANSLATORS: window title when the user attempts to remove their * review
en: Remove Review?
it: Rimuovere la recensione?

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Removing a review cannot be undone.
it: Non sarà possibile ripristinare una recensione rimossa.

en: Your review
it: La propria recensione

en: Like Review
it: Mi piace

en: Dislike Review
it: Non mi piace

en: Report…
it: Segnala…

en: Remove…
it: Rimuovi…

en: App isn’t sandboxed but the distribution has checked that it is not malicious
it: L'applicazione non è in modalità sandbox ma la distribuzione ha verificato che non è dannosa

en: Check that you trust the vendor, as the app isn’t sandboxed
it: Verificare se ci si può fidare del fornitore, poiché l'applicazione non è in modalità sandbox

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Permissions
it: Nessun permesso

en: App is fully sandboxed
it: L'applicazione è completamente in modalità sandbox

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Network Access
it: Accesso alla rete

en: Can access the internet
it: Può accedere a Internet

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Network Access
it: Nessun accesso alla rete

en: Cannot access the internet
it: Non può accedere a Internet

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Device Access
it: Accesso al dispositivo dell'utente

en: Can access devices such as webcams or gaming controllers
it: Può accedere a dispositivi come webcam o controller di gioco

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No User Device Access
it: Nessun accesso ai dispositivi dell'utente

en: Cannot access devices such as webcams or gaming controllers
it: Non può accedere a dispositivi come webcam o controller di gioco

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Input Device Access
it: Accesso a dispositivi di input

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Microphone Access and Audio Playback
it: Accesso al microfono e audio in uscita

en: Can listen using microphones and play audio without asking permission
it: Può ascoltare utilizzando i microfoni e può riprodurre audio senza richiedere il consenso

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: System Device Access
it: Accesso a dispositivi di sistema

en: Can access system devices which require elevated permissions
it: Può accedere a dispositivi di sistema che richiedono permessi elevati

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Screen Contents Access
it: Accesso ai contenuti dello schermo

en: Can access the contents of the screen or other windows
it: Può accedere al contenuto dello schermo o di altre finestre

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Legacy Windowing System
it: Sistema di gestione delle finestre obsoleto

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Arbitrary Permissions
it: Permessi arbitrari

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Settings
it: Impostazioni dell'utente

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read/Write Access
it: Accesso completo al file system in lettura e scrittura

en: Can read and write all data on the file system
it: Può leggere e scrivere tutti i dati sul file system

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read/Write Access
it: Accesso alla cartella home in lettura e scrittura

en: Can read and write all data in your home directory
it: Può leggere e scrivere tutti i dati nella directory home

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read Access
it: Accesso completo in lettura al file system

en: Can read all data on the file system
it: Può leggere tutti i dati nel file system

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read Access
it: Accesso in lettura alla cartella home

en: Can read all data in your home directory
it: Può leggere tutti i dati della directory home

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read/Write Access
it: Accesso in lettura/scrittura alla cartella degli scaricamenti

en: Can read and write all data in your downloads directory
it: Può leggere e scrivere tutti i dati della directory degli scaricamenti

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read Access
it: Accesso in lettura alla cartella scaricamenti

en: Can read all data in your downloads directory
it: Può leggere tutti i dati nella directory degli scaricamenti

en: Can read and write all data in the directory
it: Può leggere e scrivere tutti i dati nella directory

en: Can read all data in the directory
it: Può leggere tutti i dati della directory

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No File System Access
it: Nessun accesso al file system

en: Cannot access the file system at all
it: Non può accedere del tutto al file system

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses System Services
it: Usa servizi di sistema

en: Can request data from non-portal system services
it: Può richiedere dei dati dai servizi di sistema non-portal

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses Session Services
it: Usa servizi di sessione

en: Can request data from non-portal session services
it: Può richiedere dei dati dai servizi di sessione non-portal

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Service Access
it: Non può accedere

en: Cannot access non-portal session or system services at all
it: Non può accedere a sessioni non-portal o servizi di sistema

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: App developer is verified
it: Lo sviluppatore dell'applicazione è verificato

en: The developer of this app has been verified to be who they say they are
it: Lo sviluppatore di questa applicazione è stato verificato e corrisponde a se stessoL'identità dello sviluppatore di quest'applicazione è stata verificata

note: Translators: This indicates an app uses an outdated SDK. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Insecure Dependencies
it: Dipendenze non sicure

en: Software or its dependencies are no longer supported and may be insecure
it: Il software o le sue dipendenze non sono più supportati e potrebbero essere non sicuri

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
it: Questa applicazione non specifica con quale licenza è sviluppata, e potrebbe essere proprietaria

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
it: Questo software non specifica la licenza con cui è sviluppato ,e potrebbe essere proprietario

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Proprietary Code
it: Codice proprietario

en: The source code is not public, so it cannot be independently audited and might be unsafe
it: Il codice sorgente non è pubblico, quindi non è possibile ispezionarlo in modo indipendente e potrebbe non essere sicuro

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”
it: Questa applicazione è sviluppata sotto la licenza speciale «%s»

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”
it: Questo software è sviluppato sotto la licenza speciale «%s»

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Auditable Code
it: Codice ispezionabile

en: The source code is public and can be independently audited, which makes the app more likely to be safe
it: Il codice sorgente è pubblico e può essere ispezionato in modo indipendente, il che rende l'applicazione probabilmente più sicura

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * The placeholder is the app name.
en: %s is privileged
it: %s è privilegiata

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is safe
it: %s è sicura

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is probably safe
it: %s è probabilmente sicura

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is potentially unsafe
it: %s è potenzialmente non sicura

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is unsafe
it: %s non è sicura

[ctx: Unknown license]
note: Translators: This is used for "License    Unknown"
en: Unknown
it: Sconosciuta

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the permissions of an app
en: Safety
it: Sicurezza

en: License
it: Licenza

note: Translators: This is a heading for a row showing the origin/source of an app (such as ‘flathub’).
en: Source
it: Sorgente

en: This app uses an outdated version of the software platform (SDK) and might contain bugs or security vulnerabilities which will not be fixed.
it: Quest'applicazione utilizza una versione obsoleta dell'SDK. Potrebbe contenere bug o vulnerabilità di sistema che non verranno corretti.

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the previous screenshot in the screenshot carousel.
en: Previous Screenshot
it: Schermata precedente

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the next screenshot in the screenshot carousel.
en: Next Screenshot
it: Schermata successiva

note: Translators: Shortened form of “no screenshots available” when showing an app’s details.
en: No Screenshots
it: Nessuna schermata

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot and * we get back 404
en: Screenshot not found
it: Schermata non trovata

note: TRANSLATORS: possibly image file corrupt or not an image
en: Failed to load image
it: Caricamento dell'immagine non riuscito

note: TRANSLATORS: this is when we request a screenshot size that * the generator did not create or the parser did not add
en: Screenshot size not found
it: Dimensione schermata non trovata

note: TRANSLATORS: this is when we try create the cache directory * but we were out of space or permission was denied
en: Could not create cache
it: Impossibile creare la cache

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot * that was not a valid URL
en: Screenshot not valid
it: Schermata non valida

note: TRANSLATORS: this is when networking is not available
en: Screenshot not available
it: Schermata non disponibile

en: Screenshot
it: Schermata

note: TRANSLATORS: this is when there are too many search results * to show in in the search page
en: %u more match | %u more matches
it[0]: %u altro risultato
it[1]: Altri %u risultati

en: Search page
it: Pagina di ricerca

en: Search for Apps
it: Cerca applicazioni

en: No App Found
it: Applicazione non trovata

note: TRANSLATORS: this is part of the in-app notification, * where the %s is the truncated hostname, e.g. * 'alt.fedoraproject.org' * where the %s is the origin id, e.g. 'fedora' * where the %s is a multi-word localised app name * e.g. 'Getting things GNOME!"
en: “%s”
it: «%s»

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates
it: Impossibile scaricare gli aggiornamenti

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download firmware updates
it: Impossibile scaricare gli aggiornamenti firmware

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download firmware updates from %s
it: Impossibile scaricare gli aggiornamenti firmware da %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download updates from %s
it: Impossibile scaricare gli aggiornamenti da %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: internet access required
it: Impossibile aggiornare: è richiesto l'accesso a Internet

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: not enough disk space
it: Impossibile aggiornare: spazio su disco insufficiente

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download updates from %s: not enough disk space
it: Impossibile scaricare gli aggiornamenti da %s: spazio su disco insufficiente

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: authentication required
it: Impossibile aggiornare: è richiesta l'autenticazione

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: invalid authentication
it: Impossibile aggiornare: autenticazione non valida

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: permission required
it: Impossibile aggiornare: è richiesta l'autorizzazione

en: Unable to download updates: you do not have permission to install software
it: Impossibile scaricare gli aggiornamenti: non si hanno i permessi per installare software

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to get list of updates
it: Impossibile ottenere l'elenco degli aggiornamenti

en: Unable to install: download failed
it: Impossibile installare: scaricamento non riuscito

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to install %s: failed download from %s
it: Impossibile installare %s: scaricamento da %s non riuscito

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: download failed
it: Impossibile installare %s: scaricamento non riuscito

en: Unable to install: missing runtime
it: Impossibile installare: runtime mancante

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") * and the second %s is the name of the runtime, e.g. * "GNOME SDK [flatpak.gnome.org]"
en: Unable to install %s: runtime %s unavailable
it: Impossibile installare %s: il runtime %s non è disponibile

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s
it: Impossibile installare %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: internet access required
it: Impossibile installare: è richiesto l'accesso a Internet

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: invalid app format
it: Impossibile installare: formato dell'applicazione non valido

en: Unable to install: not enough disk space
it: Impossibile installare: spazio su disco insufficiente

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: not enough disk space
it: Impossibile installare %s: spazio su disco insufficiente

en: Unable to install: authentication required
it: Impossibile installare: è richiesta l'autenticazione

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install %s: authentication required
it: Impossibile installare %s: è richiesta l'autenticazione

en: Unable to install: invalid authentication
it: Impossibile installare: autenticazione non valida

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: invalid authentication
it: Impossibile installare %s: autenticazione non valida

en: Unable to install: permission required
it: Impossibile installare: è richiesta l'autorizzazione

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: permission required
it: Impossibile installare %s: è richiesta l'autorizzazione

en: Unable to install: device must be plugged in
it: Impossibile installare: il dispositivo deve essere collegato

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to install %s: device must be plugged in
it: Impossibile installare %s : il dispositivo deve essere collegato

en: Unable to install: low battery
it: Impossibile installare: batteria scarica

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to install %s: low battery
it: Impossibile installare %s : batteria scarica

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to update %s from %s: download failed
it: Impossibile aggiornare %s da %s: scaricamento non riuscito

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: download failed
it: Impossibile aggiornare %s : scaricamento non riuscito

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to install updates from %s: download failed
it: Impossibile installare aggiornamenti da %s: scaricamento non riuscito

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: download failed
it: Impossibile aggiornare: scaricamento non riuscito

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: not enough disk space
it: Impossibile aggiornare %s: spazio su disco insufficiente

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: authentication required
it: Impossibile aggiornare %s: è richiesta l'autenticazione

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: invalid authentication
it: Impossibile aggiornare %s: autenticazione non valida

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: permission required
it: Impossibile aggiornare %s: è richiesta l'autorizzazione

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: device must be plugged in
it: Impossibile aggiornare: il dispositivo deve essere collegato

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to update %s: device must be plugged in
it: Impossibile aggiornare %s: il dispositivo deve essere collegato

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: low battery
it: Impossibile aggiornare: batteria scarica

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to update %s: low battery
it: Impossibile aggiornare %s: batteria scarica

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s
it: Impossibile aggiornare %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update
it: Impossibile aggiornare

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade
it: Impossibile eseguire l'aggiornamento

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the distro name (e.g. "Fedora 25") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to upgrade to %s from %s
it: Impossibile eseguire l'aggiornamento da %s a %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: download failed
it: Impossibile eseguire l'aggiornamento: scaricamento non riuscito

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to upgrade to %s: download failed
it: Impossibile eseguire l'aggiornamento a %s: scaricamento non riuscito

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: internet access required
it: Impossibile aggiornare: è richiesto l'accesso a Internet

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: internet access required
it: Impossibile aggiornare a %s: è richiesto l'accesso a Internet

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: not enough disk space
it: Impossibile eseguire l'aggiornamento: spazio su disco insufficiente

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: not enough disk space
it: Impossibile eseguire l'aggiornamento a %s: spazio su disco insufficiente

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: authentication required
it: Impossibile eseguire l'aggiornamento: è richiesta l'autenticazione

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: authentication required
it: Impossibile eseguire l'aggiornamento a %s: è richiesta l'autenticazione

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: invalid authentication
it: Impossibile eseguire l'aggiornamento: autenticazione non valida

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: invalid authentication
it: Impossibile eseguire l'aggiornamento a %s: autenticazione non valida

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: permission required
it: Impossibile eseguire l'aggiornamento: è richiesta l'autorizzazione

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: permission required
it: Impossibile eseguire l'aggiornamento a %s: è richiesta l'autorizzazione

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: device must be plugged in
it: Impossibile eseguire l'aggiornamento: il dispositivo deve essere collegato

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: device must be plugged in
it: Impossibile eseguire l'aggiornamento a %s: il dispositivo deve essere collegato

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: low battery
it: Impossibile aggiornare: batteria scarica

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: low battery
it: Impossibile aggiornare a %s: batteria scarica

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s
it: Impossibile eseguire l'aggiornamento a %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication required
it: Impossibile disinstallare: è richiesta l'autenticazione

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: authentication required
it: Impossibile disinstallare %s: è richiesta l'autenticazione

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: invalid authentication
it: Impossibile disinstallare: autenticazione non valida

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: invalid authentication
it: Impossibile disinstallare %s: autenticazione non valida

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: permission required
it: Impossibile disinstallare: autorizzazione richiesta

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: permission required
it: Impossibile disinstallare %s: sono richiesti i permessi

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: device must be plugged in
it: Impossibile disinstallare: il dispositivo deve essere collegato

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: device must be plugged in
it: Impossibile disinstallare %s: il dispositivo deve essere collegato

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: low battery
it: Impossibile disinstallare: batteria scarica

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: low battery
it: Impossibile disinstallare %s: batteria scarica

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s
it: Impossibile disinstallare %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the '%s' is replaced with the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to launch %s
it: Impossibile avviare %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification TRANSLATORS: we failed to get a proper error code
en: Sorry, something went wrong
it: Qualcosa è andato storto

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") * and the second %s is the name of the runtime, e.g. * "GNOME SDK [flatpak.gnome.org]"
en: Unable to launch %s: %s is not installed
it: Impossibile avviare %s: %s non è installato

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Not enough disk space for operation
it: Spazio su disco insufficiente per il funzionamento

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: file type not supported
it: Impossibile installare: tipo di file non supportato

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: authentication failed
it: Impossibile installare: autenticazione non riuscita

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install
it: Impossibile installare

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to contact %s
it: Impossibile contattare %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Download failed
it: Scaricamento fallito

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the 'Software' means this app, aka 'GNOME Software'.
en: Restart Software to use new plugins
it: Riavviare Software per usare i nuovi plugin

note: TRANSLATORS: need to be connected to the AC power
en: Device needs to be plugged in
it: Il dispositivo deve essere collegato

note: TRANSLATORS: not enough juice to do this safely
en: Battery level is too low
it: Il livello della batteria è troppo basso

en: _Software Repositories
it: Repository _software

en: _Preferences
it: Preferen_ze

en: _Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da _tastiera

en: _About Software
it: _Informazioni su Software

en: Search
it: Cerca

en: Main Menu
it: Menù principale

en: Search apps
it: Cerca applicazioni

note: Translators: A label for a button to show all available software.
en: _Explore
it: _Esplora

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: A label for a button to show only software which is already installed.
en: _Installed
it: _Installate

[ctx: Header bar button for list of apps to be updated]
note: Translators: A label for a button to show only updates which are available to install.
en: _Updates
it: A_ggiornamenti

en: Go back
it: Vai indietro

note: Translators: This is shown in a bubble to represent a 0 byte * storage size, so its context is “storage size: none”. The * bubble is small, so the string should be as short as * possible.
en: None
it: Nessuna

en: App Data
it: Dati applicazione

en: Data needed for the app to run
it: Dati necessari per avviare l'applicazione

en: User Data
it: Dati utente

en: Data created by you in the app
it: Dati creati dall'utente nell'applicazione

en: Cache Data
it: Dati cache

en: Temporary cached data
it: Dati temporanei nella cache

en: The app itself
it: L'applicazione stessa

en: Required Dependencies
it: Dipendenze richieste

en: Shared system components required by this app
it: Componenti di sistema condivisi richiesti da questa applicazione

[ctx: Download size]
en: Unknown
it: Sconosciuta

note: TRANSLATORS: "<a href='#'>" and "</a>" should not be touched.
en: Cached data can be cleared from the <a href='#'>_app settings</a>
it: I dati memorizzati nella cache possono essere eliminati nelle <a href="#">impostazioni dell'_applicazione</a>.

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the storage or download size needed for an app
en: Storage
it: Archiviazione

en: %s (Installed)
it: %s (Installato)

en: %s (Installing)
it: %s (Installazione in corso)

en: %s (Downloading)
it: %s (Scaricamento in corso)

en: %s (Removing)
it: %s (Rimozione in corso)

en: _Details
it: _Dettagli

en: _Examine
it: _Esamina

en: _Show Review
it: _Mostra recensione

note: TRANSLATORS: this is the subtitle of the installed updates dialog window. %s will be replaced by the date when the updates were installed. The date format is defined by the locale's preferred date representation ("%x" in strftime.)
en: Installed on %s
it: Installato il %s

note: TRANSLATORS: this is the title of the installed updates dialog window
en: Installed Updates
it: Aggiornamenti installati

en: No Updates Installed
it: Nessun aggiornamento installato

en: Updates Are Out of Date
it: Aggiornamenti scaduti

en: Please check for available updates
it: Controllare gli aggiornamenti disponibili

en: Critical Updates Ready to Install
it: Aggiornamenti critici pronti per essere installati

en: Install critical updates as soon as possible
it: Installare gli aggiornamenti critici il prima possibile

en: Critical Updates Available to Download
it: Aggiornamenti critici disponibili per lo scaricamento

en: Download critical updates as soon as possible
it: Scaricare gli aggiornamenti critici il prima possibile

en: Updates Ready to Install
it: Aggiornamenti pronti per l'installazione

en: Software updates are ready and waiting
it: Gli aggiornamenti software sono pronti e in attesa

en: Updates Available to Download
it: Aggiornamenti disponibili per lo scaricamento

en: Software updates can be downloaded
it: Gli aggiornamenti software possono essere scaricati

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated and restart is required
en: %u App Updated — Restart Required | %u Apps Updated — Restart Required
it[0]: %u applicazione aggiornata — Riavvio richiesto
it[1]: %u applicazioni aggiornate — Riavvio richiesto

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated
en: %u App Updated | %u Apps Updated
it[0]: %u applicazione aggiornata
it[1]: %u applicazioni aggiornate

note: TRANSLATORS: %1 is an app name, e.g. Firefox
en: %s has been updated.
it: %s è stata aggiornata.

note: TRANSLATORS: the app needs restarting
en: Please restart the app.
it: Riavviare l'applicazione.

note: TRANSLATORS: %1 and %2 are both app names, e.g. Firefox
en: %s and %s have been updated.
it: %s e %s sono state aggiornate.

note: TRANSLATORS: at least one app needs restarting
en: %u app requires a restart. | %u apps require a restart.
it[0]: %u applicazione richiede il riavvio.
it[1]: %u applicazioni richiedono il riavvio.

note: TRANSLATORS: %1, %2 and %3 are all app names, e.g. Firefox
en: Includes %s, %s and %s.
it: Include %s, %s e %s.

note: TRANSLATORS: this is when the current operating system version goes end-of-life
en: System Has Reached End of Life
it: Il sistema ha raggiunto il termine del ciclo di vita

note: TRANSLATORS: this is the message dialog for the distro EOL notice
en: Upgrade to continue receiving updates
it: Passare ad una versione più aggiornata per continuare a ricevere gli aggiornamenti

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade, the replacement would be the * distro name, e.g. 'Fedora'
en: A new version of %s is available to install
it: Una nuova versione di %s è disponibile per l'installazione

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade
en: Software Upgrade Available
it: Avanzamento software disponibile

note: TRANSLATORS: title when we offline updates have failed
en: Software Updates Failed
it: Aggiornamenti software non riusciti

note: TRANSLATORS: message when we offline updates have failed
en: Prepared updates were not installed
it: Gli aggiornamenti preparati non sono stati installati

en: Show Details
it: Mostra dettagli

note: TRANSLATORS: Notification title when we've done a distro upgrade
en: System Upgrade Complete
it: Avanzamento del sistema completato

note: TRANSLATORS: This is the notification body when we've done a * distro upgrade. First %s is the distro name and the 2nd %s * is the version, e.g. "Welcome to Fedora 28!"
en: Welcome to %s %s!
it: Benvenuto in %s %s!

note: TRANSLATORS: title when we've done offline updates
en: Software Update Installed | Software Updates Installed
it[0]: Aggiornamento software installato
it[1]: Aggiornamenti software installati

note: TRANSLATORS: message when we've done offline updates
en: An important operating system update has been installed. | Important operating system updates have been installed.
it[0]: È stato installato un aggiornamento importante del sistema operativo.
it[1]: Sono stati installati degli aggiornamenti importanti del sistema operativo.

[ctx: updates]
note: TRANSLATORS: Button to look at the updates that were installed. * Note that it has nothing to do with the app reviews, the * users can't express their opinions here. In some languages * "Review (evaluate) something" is a different translation than * "Review (browse) something."
en: Review
it: Esamina

note: TRANSLATORS: this is when the offline update failed
en: Failed To Update
it: Aggiornamento non riuscito

note: TRANSLATORS: the user must have updated manually after * the updates were prepared
en: The system was already up to date.
it: Il sistema era già aggiornato.

note: TRANSLATORS: the user aborted the update manually
en: The update was cancelled.
it: L'aggiornamento è stato annullato.

note: TRANSLATORS: the package manager needed to download * something with no network available
en: Internet access was required but wasn’t available. Please make sure that you have internet access and try again.
it: L'accesso a Internet era richiesto ma non era disponibile. Assicurarsi di avere accesso a Internet e riprovare.

note: TRANSLATORS: if the package is not signed correctly
en: There were security issues with the update. Please consult your software provider for more details.
it: Ci sono problemi di sicurezza con l'aggiornamento. Consultare il fornitore del software per maggiori dettagli.

note: TRANSLATORS: we ran out of disk space
en: There wasn’t enough disk space. Please free up some space and try again.
it: Non c'è abbastanza spazio libero sul disco. Liberare dello spazio e riprovare.

note: TRANSLATORS: We didn't handle the error type
en: We’re sorry: the update failed to install. Please wait for another update and try again. If the problem persists, contact your software provider.
it: L'installazione dell'aggiornamento non è riuscita. Attendere un altro aggiornamento e riprovare. Se il problema persiste, contattare il fornitore del software.

note: TRANSLATORS: This is the time when we last checked for updates
en: Last checked: %s
it: Ultimo controllo: %s

note: TRANSLATORS:  the first %s is the distro name, e.g. 'Fedora' * and the second %s is the distro version, e.g. '25'
en: %s %s has stopped receiving critical software updates
it: %s %s ha terminato la ricezione di aggiornamenti critici del software

note: TRANSLATORS: This message is meant to tell users that they need to upgrade * or else their distro will not get important updates.
en: Your operating system has stopped receiving critical software updates
it: Il sistema operativo ha terminato la ricezione di aggiornamenti critici del software

note: TRANSLATORS: this is to explain that downloading updates may cost money
en: Charges May Apply
it: Potrebbero esserci dei costi

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Checking for updates while using mobile broadband could cause you to incur charges.
it: Controllare gli aggiornamenti quando si usa la banda larga mobile potrebbe causare costi aggiuntivi.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Check _Anyway
it: Controlla _comunque

en: Software Upgrades Downloaded
it: Aggiornamenti software scaricati

en: Upgrades are ready to be installed
it: Aggiornamenti pronti per l'installazione

[ctx: Apps to be updated]
en: Updates
it: Aggiornamenti

en: Updates page
it: Pagina degli aggiornamenti

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: Loading Updates
it: Caricamento degli aggiornamenti

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: This could take a while
it: Potrebbe richiedere un po' di tempo

note: TRANSLATORS: This means all software (plural) installed on this system is up to date.
en: Up to Date
it: Aggiornato

en: Use Mobile Data?
it: Usare i dati mobili?

en: Checking for updates when using mobile broadband could cause you to incur charges
it: Controllare gli aggiornamenti quando si usa la banda larga mobile potrebbe causare costi aggiuntivi

en: _Check Anyway
it: _Controlla comunque

en: No Connection
it: Nessuna connessione

en: Go online to check for updates
it: Andare online per verificare la presenza di aggiornamenti

en: _Network Settings
it: Impostazioni di _rete

en: Error
it: Errore

en: Updates are automatically managed
it: Gli aggiornamenti sono gestiti automaticamente

en: Check for Updates
it: Controlla gli aggiornamenti

en: Stop
it: Interrompi

en: Software Updates Paused
it: Aggiornamenti software sospesi

en: Automatic software updates have been paused for the following reasons:
it: Gli aggiornamenti automatici del software sono stati sospesi per i seguenti motivi:

en: 
    • The current network connection is metered
it: 
    • La connessione di rete attuale è a consumo

en: 
    • The current network connection prohibits large downloads
it: 
    • La connessione di rete attuale non consente scaricamenti di grandi dimensioni

en: 
    • Power saver mode is active
it: 
    • È attiva la modalità di risparmio energetico

en: 
    • Game mode is active
it: 
    • È attiva la modalità Gioco

en: Software updates paused
it: Gli aggiornamenti software sono sospesi

en: Network connection is metered — software updates paused
it: La connessione di rete è a consumo - gli aggiornamenti software sono sospesi

en: Network connection prohibits large downloads — software updates paused
it: La connessione di rete non consente di scaricare grandi quantità di dati - gli aggiornamenti software sono sospesi

en: Power saver mode is active — software updates paused
it: Modalità risparmio energetico attiva - gli aggiornamenti software sono sospesi

en: Game mode is active — software updates paused
it: È attiva la modalità Gioco - gli aggiornamenti software sono sospesi

note: TRANSLATORS: This is the button for installing all * offline updates
en: _Restart & Update…
it: _Riavvia e aggiorna…

note: TRANSLATORS: This is the button for upgrading all * online-updatable apps
en: U_pdate All
it: A_ggiorna tutto

en: Software Updates Downloaded
it: Aggiornamenti software scaricati

en: Updates are ready to be installed
it: Aggiornamenti pronti per l'installazione

note: TRANSLATORS: This is the header for system firmware that * requires a reboot to apply
en: Integrated Firmware
it: Firmware integrato

note: TRANSLATORS: This is the header for offline OS and offline * app updates that require a reboot to apply
en: Requires Restart
it: Riavvio richiesto

note: TRANSLATORS: This is the header for online runtime and * app updates, typically flatpaks or snaps
en: App Updates
it: Aggiornamenti delle applicazioni

note: TRANSLATORS: This is the header for device firmware that can * be installed online
en: Device Firmware
it: Firmware del dispositivo

en: _Download
it: _Scarica

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The first %s is the distro name * and the 2nd %s is the version, e.g. "Fedora 35 Available"
en: %s %s Available
it: È disponibile %s %s

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The %s is the distro name, * e.g. "GNOME OS Available"
en: %s Available
it: È disponibile %s

en: Learn about the new version
it: Maggiori informazioni sulla nuova versione

note: Translators: the first '%s' is replaced with the downloaded size, the second '%s' with the total download size, forming text like "135 MB of 2 GB downloaded"
en: %s of %s downloaded
it: %s di %s scaricati

note: Translators: the '%u' is replaced with the actual percentage being already downloaded, forming text like "13% downloaded"
en: %u%% downloaded
it: Scaricato al %u%%

en: A major upgrade, with new features and added polish.
it: Un avanzamento importante, con nuove funzionalità e migliorie aggiuntive.

en: Cancel Upgrade
it: _Annulla aggiornamento

en: _Restart & Upgrade…
it: _Riavvia e avanza…

en: Remember to back up data and files before upgrading.
it: Ricordarsi di effettuare un backup dei dati e dei file prima di eseguire l'avanzamento.

en: Error Details
it: Dettagli dell'errore

en: Copy Details
it: Copia i dettagli

en: Failed to delete file “%s”: %s
it: Impossibile eliminare il file «%s»: %s

en: Failed to delete directory “%s”: %s
it: Impossibile eliminare la directory «%s»: %s

en: Add, remove or update software on this computer
it: Aggiunge, rimuove o aggiorna software su questo computer

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;
it: Updates;Upgrade;Sources;Store;Aggiornamenti;Avanzamento;Sorgenti;Repository;Preferenze;Installare;Disinstallare;Programma;Software;Applicazione;Negozio;

note: Translators: The "%s" is replaced with an app name, like "NVIDIA Linux Graphics Driver". This is the first part of a system notification.
en: %s Ready
it: %s è pronto

note: Translators: The "%s" is replaced with an app name, like "NVIDIA Linux Graphics Driver". This is the second part of a system notification, which looks like: NVIDIA Linux Graphics Driver Ready The NVIDIA Linux Graphics Driver is ready to be enabled and staged for the next boot.
en: The %s is ready to be enabled and staged for the next boot.
it: %s è pronto per essere abilitato e pianificato per il prossimo avvio

en: Enable
it: Abilita

note: TRANSLATORS: this is a group of updates that are not * packages and are not shown in the main list
en: System Updates
it: Aggiornamenti del sistema

note: TRANSLATORS: this is a longer description of the * "System Updates" string
en: General system updates, such as security or bug fixes, and performance improvements.
it: Aggiornamenti generali del sistema, come correzioni di sicurezza e di bug, e miglioramenti delle prestazioni.

note: Translators: The '%s' is replaced with the OS name, like "Endless OS"
en: %s update with new features and fixes.
it: Aggiornamento di %s con nuove funzionalità e correzioni.

en: EOS update service could not fetch and apply the update.
it: Impossibile per il servizio di aggiornamento di EOS recuperare e applicare l'aggiornamento.

en: Web App
it: Applicazione web

en: Web Apps Support
it: Supporto applicazione web

en: Run popular web applications in a browser
it: Lanciare popolari applicazioni web in un browser

note: TRANSLATORS: this is a title for Fedora distro upgrades
en: Upgrade for the latest features, performance and stability improvements.
it: Avanzamento per le ultime funzionalità, prestazioni e miglioramenti di stabilità.

en: Flatpak Support
it: Supporto Flatpak

en: Flatpak is a framework for desktop apps on Linux
it: Flatpak è un framework per le applicazioni desktop su Linux

note: Reference: https://docs.flatpak.org/en/latest/flatpak-command-reference.html#idm45858571325264
en: System folder %s
it: Cartella di sistema %s

en: Home subfolder %s
it: Sottocartella %s della home

en: Host system folders
it: Cartelle sistema ospite

en: Host system configuration from /etc
it: Configurazione del sistema ospite da /etc

en: Desktop folder
it: Cartella Scrivania

en: Desktop subfolder %s
it: Sottocartella %s di Scrivania

en: Documents folder
it: Cartella Documenti

en: Documents subfolder %s
it: Sottocartella %s di Documenti

en: Music folder
it: Cartella Musica

en: Music subfolder %s
it: Sottocartella %s di Musica

en: Pictures folder
it: Cartella Immagini

en: Pictures subfolder %s
it: Sottocartella %s di Immagini

en: Public Share folder
it: Cartella Pubblici

en: Public Share subfolder %s
it: Sottocartella %s di Pubblici

en: Videos folder
it: Cartella Video

en: Videos subfolder %s
it: Sottocartella %s di Video

en: Templates folder
it: Cartella Modelli

en: Templates subfolder %s
it: Sottocartella %s di Modelli

en: User cache folder
it: Cartella cache utente

en: User cache subfolder %s
it: Sottocartella cache utente %s

en: User configuration folder
it: Cartella configurazione utente

en: User configuration subfolder %s
it: Sottocartella configurazione utente %s

en: User data folder
it: Cartella dati utente

en: User data subfolder %s
it: Sottocartella dati utente %s

en: User runtime folder
it: Cartella runtime utente

en: User runtime subfolder %s
it: Sottocartella runtime utente %s

en: Filesystem access to %s
it: Accesso file system a %s

note: TRANSLATORS: status text when downloading new metadata
en: Getting flatpak metadata for %s…
it: Recupero dei metadati flatpak di %s…

en: Failed to refine addon ‘%s’: %s
it: Impossibile affinare il plugin «%s»: %s

en: User Installation
it: Installazione utente

en: System Installation
it: Installazione di sistema

en: App ID
it: ID dell'applicazione

en: Failed to add to install for addon ‘%s’: %s
it: Aggiunta all'installazione del plugin «%s» non riuscita: %s

en: Failed to add to uninstall for addon ‘%s’: %s
it: Aggiunta alla disinstallazione del plugin «%s» non riuscita: %s

en: Remote “%s” doesn't allow install of “%s”, possibly due to its filter. Remove the filter and repeat the install. Detailed error: %s
it: Il remote «%s» non consente l'installazione di «%s», probabilmente a causa di un suo filtro. Rimuovere il filtro e ripetere l'installazione. Dettagli dell'errore: %s

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
it: La carica della batteria di sistema è troppo bassa per effettuare l'aggiornamento

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
it: La carica della batteria di sistema è troppo bassa per effettuare l'aggiornamento (%u%%, è richiesto il %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
it: Il dispositivo non è raggiungibile o è fuori dal campo wireless

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
it: La batteria del dispositivo è troppo bassa

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
it: La carica della batteria del dispositivo è troppo bassa (%u%%, è richiesto il %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
it: Il dispositivo è in attesa che gli aggiornamenti siano applicati

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
it: Il dispositivo richiede che l'alimentatore sia connesso

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
it: Il dispositivo non può essere usato quando il coperchio è chiuso

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
it: Aggiornamento del dispositivo %s

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
it: Aggiornamento del sistema %s

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
it: Aggiornamento del controller incorporato %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
it: Aggiornamento del ME %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
it: Aggiornamento del ME aziendale %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
it: Aggiornamento del ME consumer %s

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
it: Aggiornamento del controller %s

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
it: Aggiornamento del controller Thunderbolt %s

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system bootup
en: %s CPU Microcode Update
it: Aggiornamento del microcodice della CPU %s

note: TRANSLATORS: configuration refers to hardware state, * e.g. a security database or a default power value
en: %s Configuration Update
it: Aggiornamento della configurazione %s

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
it: Aggiornamento della batteria %s

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
it: Aggiornamento della videocamera %s

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
it: Aggiornamento del TPM %s

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
it: Aggiornamento del touchpad %s

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
it: Aggiornamento della mouse %s

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
it: Aggiornamento della tastiera %s

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
it: Aggiornamento del controller di archiviazione %s

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
it: Aggiornamento dell'interfaccia di rete %s

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
it: Aggiornamento dello schermo %s

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
it: Aggiornamento del BMC %s

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
it: Aggiornamento del ricevitore USB %s

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
it: Aggiornamento dell'unità %s

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
it: Aggiornamento dell'unità flash %s

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
it: Aggiornamento dell'SSD %s

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
it: Aggiornamento della GPU %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
it: Aggiornamento della dock %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
it: Aggiornamento della dock USB %s

en: Firmware update could not be applied:
it: Impossibile applicare l'aggiornamento del firmware:

en: Firmware Upgrade Support
it: Supporto aggiornamento firmware

en: Provides support for firmware upgrades
it: Fornisce il supporto agli aggiornamenti del firmware

en: Install Unsigned Software?
it: Installare software non firmato?

en: Software that is to be installed is not signed. It will not be possible to verify the origin of updates to this software, or whether updates have been tampered with.
it: Il software che si sta per installare non è firmato. Non è possibile verificare l'origine degli aggiornamenti di questo software, o se questi sono stati manomessi.

en: Download Unsigned Software?
it: Scaricare software non firmato?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with.
it: Sono disponibili aggiornamenti non firmati. Senza una firma, non è possibile verificare l'origine dell'aggiornamento o se questo è stato manomesso.

en: Update Unsigned Software?
it: Aggiornare software non firmato?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with. Software updates will be disabled until unsigned updates are either removed or updated.
it: Sono disponibili aggiornamenti non firmati. Senza una firma, non è possibile verificare l'origine dell'aggiornamento o se questo è stato manomesso. Gli aggiornamenti software saranno disabilitati fino a quando gli aggiornamenti non firmati saranno rimossi o aggiornati.

note: Translators: the '%s' is replaced with the key ID, usually a few hex digits
en: Do you want to import key %s?
it: Importare la chiave %s?

note: Translators: the '%s' is replaced with the key ID, usually a few hex digits
en: Key %s
it: Chiave %s

note: Translators: the '%s' is replaced with the key user name
en: Key user: %s
it: Utente della chiave: %s

note: Translators: the '%s' is replaced with the key fingerprint, a few hex digits
en: Fingerprint: %s
it: Impronta: %s

note: Translators: the '%s' is replaced with the local path or a URI to the key
en: From: %s
it: Fonte: %s

en: Import Key
it: Importa chiave

en: Do you want to import keys?
it: Importare le chiavi?

en: _Import Key
it: _Importa chiave

en: Failed to install updates:
it: Impossibile installare gli aggiornamenti:

en: Packages
it: Pacchetti

en: Failed to wait on transaction end before download:
it: Non è stato possibile attendere il termine della transazione prima dello scaricamento:

en: Failed to download updates:
it: Impossibile scaricare gli aggiornamenti

en: Failed to trigger update:
it: Impossibile iniziare gli aggiornamenti:

en: Operating System (OSTree)
it: Sistema operativo (OSTree)

en: Snap Support
it: Supporto Snap

en: A snap is a universal Linux package
it: Uno snap è un pacchetto universale per Linux

note: TRANSLATORS: this is the system OS upgrade
en: System
it: Sistema

note: TRANSLATORS: this is the system component update
en: System component
it: Componente di sistema

en: Removing sysupdate job '%s' failed with status %i
it: La rimozione del job di sysupdate '%s' non è andata a buon fine con stato %i
