gnome-software master - en to te translation catalogue (317 entries)

en: Application manager for GNOME
te: గ్నోమ్ కోసం అనువర్తన నిర్వాహకం

en: Add to Application Folder
te: అనువర్తన సంచయానికి జోడించు

en: _Cancel
te: రద్దుచేయి (_C)

en: _Add
te: జతచేయి (_A)

en: _Software Sources
te: సాఫ్ట్‌వేర్ మూలాలు (_S)

en: _About
te: గురించి (_A)

en: _Quit
te: నిష్క్రమించు (_Q)

note: TRANSLATORS: this is the small blue label on the tile * that tells the user the application is installed TRANSLATORS: this is the status in the history UI, * where we are showing the application was installed
en: Installed
te: స్థాపితం

note: TRANSLATORS: this is the application name TRANSLATORS: this is the main window title
en: Software
te: సాఫ్ట్‌వేర్

en: Add, remove or update software on this computer
te: ఈ కంప్యూటరుపై సాఫ్ట్‌వేరును జతచేయండి, తీసివేయండి లేదా నవీకరించండి.

en: Software Install
te: సాఫ్ట్‌వేర్ స్థాపన

en: Install selected software on the system
te: ఎంచుకున్న సాఫ్ట్‌వేరును వ్యవస్థపై స్థాపించు

en: Select All
te: అన్నీ ఎంచుకొను

en: Select None
te: ఎంపిక రద్దు

note: vim: set noexpandtab:
en: Go back
te: వెనక్కి వెళ్ళు

note: Translators: A label for a button to show all available software.
en: _All
te: అన్నీ (_A)

note: Translators: A label for a button to show only software which is already installed.
en: _Installed
te: స్థాపితం (_I)

note: Translators: A label for a button to show only updates which are available to install.
en: _Updates
te: నవీకరణలు (_U)

en: Restart & _Install
te: పునఃప్రారంభించి, స్థాపించు (_I)

note: TRANSLATORS: button text in the header when an application * can be installed
en: _Install
te: స్థాపించు (_I)

note: TRANSLATORS: button text in the header when an application can be erased
en: _Remove
te: తొలగించు (_R)

en: Select
te: ఎంచుకొను

en: Check for updates
te: నవీకరణల కోసం చూడు

en: Overview page
te: అవలోకన పుట

en: Featured
te: ప్రత్యేకం

note: Translators: This is a heading for software which has been featured ('picked') by the distribution.
en: Picks
te: ఏరికలు

en: Categories
te: వర్గాలు

en: No Application Data Found
te: ఏ అనువర్తన దత్తాంశం కనపడలేదు

en: Installed page
te: స్థాపన పుట

en: _Add to Folder…
te: సంచయానికి జతచేయి…(_A)

en: _Move to Folder…
te: సంచయానికి తరలించు...(_M)

en: _Remove from Folder
te: సంచయం నుండి తొలగించు (_R)

en: Search page
te: వెతుకులాట పుట

en: No Application Found
te: ఏ అనువర్తనం కనపడలేదు

en: Updates page
te: నవీకరణల పుట

en: Software is up to date
te: సాఫ్ట్‌వేర్ తాజాగానే ఉంది

en: _Check Anyway
te: ఏదేమైనప్పటికీ తనిఖీచేయి (_C)

en: Go online to check for updates
te: నవీకరణల కోసం తనిఖీకై జాలానికి వెళ్ళండి

en: _Network Settings
te: నెట్‌వర్క్ అమరికలు (_n)

en: Details page
te: వివరాల పుట

en: Software Source Included
te: సాఫ్ట్‌వేర్ మూలం చేర్బబడింది

en: No Software Source Included
te: ఎటువంటి సాఫ్ట్‌వేర్ మూలం లేదు

en: Software Source Identified
te: సాఫ్ట్‌వేర్ మూలం గుర్తించబడింది

en: Only use software sources that you trust.
te: మీరు నమ్మే సాఫ్ట్‌వేర్ మూలాలను మాత్రమే ఉపయోగించండి.

en: _Website
te: జాలగూడు (_W)

en: _History
te: చరిత్ర (_H)

note: Translators: A label for a button to execute the selected application.
en: _Launch
te: ఆరంభించు (_L)

en: Details
te: వివరాలు

en: Version
te: సంస్కరణ

note: TRANSLATORS: this is the status in the history UI, * where we are showing the application was updated
en: Updated
te: నవీకరించబడింది

en: Category
te: వర్గం

en: Source
te: మూలం

en: Licence
te: లైసెన్సు

en: Size
te: పరిమాణం

en: Developer
te: వికాసకుడు

en: Software Sources
te: సాఫ్ట్‌వేర్ మూలాలు

en: No sources found.
te: ఎటువంటి మూలాలు దొరకలేదు.

en: Software sources give you access to additional software.
te: సాఫ్ట్‌వేర్ మూలాలు అదనపు సాఫ్ట్‌వేర్ ప్రాప్తిని కల్పిస్తాయి.

en: Removing a source will also remove any software you have installed from it.
te: మూలాన్ని తీసివేస్తే, దాని నుండి స్థాపించిన సాఫ్ట్‌వేర్ కూడా తొలగించబడుతుంది.

en: No software installed from this source
te: ఈ మూలం నుండి ఎటువంటి సాఫ్ట్‌వేర్ స్థాపించబడలేదు

en: Installed from this Source
te: ఈ మూలం నుండి స్థాపించబడింది

en: Source Details
te: మూలం వివరాలు

en: Last Checked
te: చివరి తనిఖీ

en: Added
te: జోడించబడింది

en: Website
te: జాలగూడు

en: January 30, 2014
te: జనవరి 30, 2014

en: Remove Source
te: మూలాన్ని తీసివేయి

en: Folder Name
te: సంచయం పేరు

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window
en: About Software
te: సాఫ్ట్‌వేర్ గురించి

note: TRANSLATORS: well, we seem to think so, anyway
en: A nice way to manage the software on your system.
te: మీ వ్యవస్థపై సాఫ్ట్‌వేర్ నిర్వహణకు ఒక సులభమైన మార్గం.

en: MODE
te: రీతి

en: Search for applications
te: అనువర్తనాల కోసం వెతకండి

en: SEARCH
te: వెతకండి

en: Show application details
te: అనువర్తనం వివరాలు చూపించు

en: ID
te: గుచి

note: TRANSLATORS: this is the small blue label on the tile * that tells the user there is an update for the installed * application available
en: Updates
te: నవీకరణలు

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the application to be easily installed
en: Visit website
te: జాలగూటిని సందర్శించండి

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows to cancel a queued install of the application
en: Cancel
te: రద్దుచేయి

note: TRANSLATORS: this is a label that describes an application * that has been queued for installation
en: Pending
te: వాయిదా

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the application to be easily installed
en: Install
te: స్థాపించు

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the application to be easily removed TRANSLATORS: this is button text to remove the application
en: Remove
te: తొలగించు

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an application being installed
en: Installing
te: స్థాపిస్తున్నాము

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an application being erased
en: Removing
te: తొలగిస్తున్నాము

note: TRANSLATORS: this is where all applications that don't * fit in other groups are put
en: Other
te: ఇతరాలు

note: TRANSLATORS: this is the status in the history UI, * where we are showing the application was removed
en: Removed
te: తీసివేయబడింది

note: TRANSLATORS: this is the status in the history UI, * where we are showing that something happened to the * application but we don't know what TRANSLATORS: this is where the licence is not known TRANSLATORS: this is where the version is not known TRANSLATORS: this is where the size is not known TRANS
en: Unknown
te: తెలియదు

note: vim: set noexpandtab:
en: History
te: చరిత్ర

note: TRANSLATORS: this is when the offline update failed
en: Failed To Update
te: నవీకరించుటలో విఫలం

note: TRANSLATORS: the transaction could not be completed * as a previous transaction was unfinished
en: A previous update was unfinished.
te: క్రితం నవీకరణ పూర్తికాలేదు.

note: TRANSLATORS: the package manager needed to download * something with no network available
en: Network access was required but not available.
te: నెట్‌వర్కు ప్రాప్తి అవసరం కాని అందుబాటులోలేదు.

note: TRANSLATORS: if the package is not signed correctly *
en: An update was not signed in the correct way.
te: నవీకరణ సరైన విధానంలో సంతకం చేయబడిలేదు.

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way the user * probably cannot comprehend. Package management systems * really are teh suck.
en: The update could not be completed.
te: నవీకరణ పూర్తికాలేదు.

note: TRANSLATORS: the user aborted the update manually
en: The update was cancelled.
te: నవీకరణ రద్దుచేయబడింది.

note: TRANSLATORS: the user must have updated manually after * the updates were prepared
en: An offline update was requested but no packages required updating.
te: ఆఫ్‌లైన్ నవీకరణ అభ్యర్ధించబడెను అయితే ఏ ప్యాకేజీలకు నవీకరణ అవసరంలేదు.

note: TRANSLATORS: we ran out of disk space
en: No space was left on the drive.
te: డ్రైవ్ నందు ఖాళీ లేదు.

note: TRANSLATORS: the update process failed in a general * way, usually this message will come from source distros * like gentoo
en: An update failed to install correctly.
te: నవీకరణ సరిగా స్థాపించుటలో విఫలమైంది.

note: TRANSLATORS: We didn't handle the error type
en: The offline update failed in an unexpected way.
te: ఆఫ్‌లైన్ నవీకరణ అనుకోని విధంగా విఫలమైంది.

note: TRANSLATORS: these are geeky messages from the * package manager no mortal is supposed to understand, * but google might know what they mean
en: Detailed errors from the package manager follow:
te: ప్యాకేజీ నిర్వాహకం నుండి విశదీకృత దోషాలు కింది విధంగా వున్నాయి:

note: TRANSLATORS: this is a group of updates that are not * packages and are not shown in the main list
en: OS Updates
te: నివ్య నవీకరణలు

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot and * we get back 404
en: Screenshot not found
te: తెరపట్టు కనబడలేదు

note: TRANSLATORS: this is when we request a screenshot size that * the generator did not create or the parser did not add
en: Screenshot size not found
te: తెరపట్టు పరిమాణం కనపడలేదు

note: TRANSLATORS: this is when we try create the cache directory * but we were out of space or permission was denied
en: Could not create cache
te: క్యాచిని సృష్టించుట వీలుకాలేదు

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot * that was not a valid URL
en: Screenshot not valid
te: తెరపట్టు సరైనదికాదు

note: TRANSLATORS: this is when networking is not available
en: Screenshot not available
te: తెరపట్టు అందుబాటులోలేదు

en: Screenshot
te: తెరపట్టు

en: Removing…
te: తొలగిస్తోంది...

note: TRANSLATORS: this source has no apps installed from it
en: No software installed
te: ఎటువంటి సాఫ్ట్‌వేర్ స్థాపించబడిలేదు

note: TRANSLATORS: this source has some apps installed from it
en: %i application installed | %i applications installed
te[0]: %i అనువర్తనం స్థాపించబడింది
te[1]: %i అనువర్తనాలు స్థాపించబడ్డాయి

note: TRANSLATORS: this source has some apps installed from it
en: %i add-on installed | %i add-ons installed
te[0]: %i యాడ్ ఆన్ స్థాపించబడింది
te[1]: %i యాడ్ ఆన్లు స్థాపించబడ్డాయి

en: _Pending
te: వాయిదా (_P)

note: TRANSLATORS: button text in the header when an application * is in the process of being installed
en: _Installing
te: స్థాపిస్తున్నాము (_I)

note: TRANSLATORS: button text in the header when an application can be installed
en: _Removing
te: తొలగిస్తున్నాము (_R)

note: TRANSLATORS: this is where the licence is insanely * complicated and the full string is put into the tooltip
en: Complicated!
te: క్లిష్టం!

note: TRANSLATORS: this is where the size is being worked out
en: Calculating…
te: లెక్కిస్తోంది...

note: TRANSLATORS: this is where the updated date is not known
en: Never
te: ఎప్పటికీవద్దు

note: TRANSLATORS: this is the application isn't in any * defined menu category
en: None
te: ఏదీకాదు

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and * '%s' is an application summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Are you sure you want to remove %s?
te: మీరు ఖచ్ఛితంగా %s ను తీసివేయాలనుకుంటున్నారా?

note: TRANSLATORS: This is the header dividing the normal * applications and the addons TRANSLATORS: these are extra things that add to existing programs, * for instance fonts, codecs or language packs TRANSLATORS: this is the main category for Add-ons
en: Add-ons
te: యాడ్-ఆన్లు

en: Click on items to select them
te: అంశాలను ఎంచుకోవడానికి వాటిపై నొక్కండి

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up
en: Setting up updates…
te: నవీకరణలను అమరుస్తూంది…

en: (This could take a while)
te: (ఇందుకు కొంత సమయం పడుతుంది)

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up
en: Looking for new updates…
te: సరికొత్త నవీకరణల కోసం చూస్తూంది...

note: TRANSLATORS: this is when the updates panel is starting up
en: Checking for updates…
te: నవీకరణల కోసం చూస్తున్నాము...

note: TRANSLATORS: This is the time when we last checked for updates
en: Last checked: %s
te: చివరి తనిఖీ: %s

note: TRANSLATORS: window title to suggest that we are showing * the offline updates that have just been applied
en: Recent Software Updates
te: ఇటీవలి సాఫ్ట్‌వేర్ నవీకరణలు

note: TRANSLATORS: can't do updates check
en: No Network
te: నెట్‌వర్కు లేదు

note: TRANSLATORS: we need network * to do the updates check
en: Internet access is required to check for updates.
te: నవీకరణల కోసం చూడాలంటే అంతర్జాల ప్రాప్తి అవసరం.

note: TRANSLATORS: this is a link to the * control-center network panel
en: Network Settings
te: నెట్‌వర్కు అమరికలు

note: TRANSLATORS: $$$
en: Charges may apply
te: చార్జీలు వర్తించవచ్చు

note: TRANSLATORS: this is a link to the * control-center network panel
en: Check Anyway
te: ఏదేమైనప్పటికీ తనిఖీచేయి

en: Software Updates Available
te: సాఫ్ట్‌వేర్ నవీకరణలు ఉన్నాయి

en: View
te: చూడండి

en: Not Now
te: ఇప్పుడు కాదు

en: Software Update Installed | Software Updates Installed
te[0]: సాఫ్టువేర్ నవీకరణ‌ స్థాపించబడింది
te[1]: సాఫ్టువేర్ నవీకరణలు స్థాపించబడ్డాయి

note: TRANSLATORS: message when we've done offline updates
en: An important OS update has been installed. | Important OS updates have been installed.
te[0]: ఒక ముఖ్యమైన నివ్య నవీకరణ స్థాపించబడెను.
te[1]: ఒక ముఖ్యమైన నివ్య నవీకరణలు స్థాపించబడ్డాయి.

en: Software Updates Failed
te: సాఫ్ట్‌వేర్ నవీకరణలు విఫలం

note: TRANSLATORS: message when we offline updates have failed
en: An important OS update failed to be installed.
te: ఒక ముఖ్యమైన నివ్య నవీకరణ స్థాపన విఫలమైంది.

en: Review
te: సమీక్ష

en: Show Details
te: వివరాలు చూపించు

en: OK
te: సరే

note: vim: set noexpandtab:
en: One Star
te: ఏక నక్షత్రం

en: Two Stars
te: రెండు నక్షత్రాలు

en: Three Stars
te: మూడు నక్షత్రాలు

en: Four Stars
te: నాలుగు నక్షత్రాలు

en: Five Stars
te: ఐదు నక్షత్రాలు

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that an application * has been successfully installed
en: %s is now installed
te: %s ఇప్పుడు స్థాపితం

note: TRANSLATORS: this is button that opens the newly installed application
en: Launch
te: ప్రారంభించు

en: Sorry, this did not work
te: క్షమించండి, ఇది పని చేయదు

note: TRANSLATORS: this is when the install fails
en: Installation of %s failed.
te: %s యొక్క స్థాపన విఫలమైంది.

note: TRANSLATORS: this is when the remove fails
en: Removal of %s failed.
te: %s యొక్క తొలగింపు విఫలమైంది.

en: No AppStream data found
te: ఎటువంటి ఆప్‌స్ట్రీమ్ దత్తాంశం దొరకలేదు

note: TRANSLATORS: this is when a webapp has no comment
en: Web app
te: జాల అనువర్తనం

note: TRANSLATORS: this is the licence of the web-app
en: Proprietary
te: యాజమాన్య

note: TRANSLATORS: audio/video decoders
en: Codecs
te: కోడెక్లు

note: TRANSLATORS: fonts of different styles or languages
en: Fonts
te: ఖతులు

note: TRANSLATORS: these are ways to enter text
en: Input Sources
te: నివేశ మూలాలు

note: TRANSLATORS: additional languages for apps
en: Language Packs
te: భాషా ప్యాక్లు

note: TRANSLATORS: this is where update details either are * no longer available or were never provided in the first place
en: No update details were provided
te: ఎటువంటి నవీకరణ వివరాలు అందించలేదు

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Audio
en: Audio
te: శ్రవ్యకం

[ctx: Menu subcategory of Audio]
en: Editing
te: కూర్పు

[ctx: Menu subcategory of Audio]
en: Databases
te: దత్తకోశాలు

[ctx: Menu subcategory of Audio]
en: Disc Burning
te: డిస్కు కాల్చుట

[ctx: Menu subcategory of Audio]
en: Ham Radio
te: హ్యామ్ రేడియో

[ctx: Menu subcategory of Audio]
en: Mixer
te: మిక్సర్

[ctx: Menu subcategory of Audio]
en: Music
te: సంగీతం

[ctx: Menu subcategory of Audio]
en: Players
te: ప్రదర్శకాలు

[ctx: Menu subcategory of Audio]
en: Recorders
te: రికార్డర్లు

[ctx: Menu subcategory of Audio]
en: Sequencers
te: సీక్వెన్సర్లు

[ctx: Menu subcategory of Audio]
en: Tuners
te: ట్యూనర్స్

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Development
en: Development Tools
te: వికాస పనిముట్లు

[ctx: Menu subcategory of Development]
en: Building
te: నిర్మాణం

[ctx: Menu subcategory of Development]
en: Databases
te: దత్తకోశాలు

[ctx: Menu subcategory of Development]
en: Debuggers
te: దోషశుద్ధకాలు

[ctx: Menu subcategory of Development]
en: GUI Designers
te: GUI రూపకల్పకాలు

[ctx: Menu subcategory of Development]
en: Project Management
te: పరియోజన నిర్వహణ

[ctx: Menu subcategory of Development]
en: Translation
te: అనువాదం

[ctx: Menu subcategory of Development]
en: Web Development
te: జాల వికాసం

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Education
en: Education
te: విద్య

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Art
te: కళ

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Artificial Intelligence
te: కృత్రిమ జ్ఞానం

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Astronomy
te: ఖగోళశాస్త్రం

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Biology
te: జీవశాస్త్రం

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Chemistry
te: రసాయనశాస్త్రం

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Computer Science
te: కంప్యూటరు విజ్ఞానశాస్త్రం

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Construction
te: నిర్మాణం

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Data Visualization
te: దత్తాంశ దృశ్యమానం

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Economy
te: ఆర్థికశాస్త్రం

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Electricity
te: విద్యుత్

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Electronics
te: ఎలక్ట్రానిక్స్

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Engineering
te: ఇంజనీరింగు

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Geography
te: భౌగోళికశాస్త్రం

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Geology
te: భూగర్భశాస్త్రం

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Geoscience
te: భూవిజ్ఞానశాస్త్రం

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: History
te: చరిత్ర

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Humanities
te: మానవశాస్త్రం

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Image Processing
te: బొమ్మ ప్రక్రియాపనం

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Languages
te: భాషలు

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Literature
te: సాహిత్యం

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Maps
te: పటాలు

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Math
te: గణితం

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Medical
te: వైద్యశాస్త్రం

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Music
te: సంగీతం

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Numerical Analysis
te: సాంఖ్యిక విశ్లేషణ

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Parallel Computing
te: సమాంతర సంగణనం

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Physics
te: భౌతికశాస్త్రం

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Robotics
te: రోబోటిక్స్

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Spirituality
te: ఆధ్యాత్మికం

[ctx: Menu subcategory of Education]
en: Sports
te: క్రీడలు

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Games
en: Games
te: ఆటలు

[ctx: Menu subcategory of Games]
en: Action
te: పోరాటం

[ctx: Menu subcategory of Games]
en: Adventure
te: సాహసం

[ctx: Menu subcategory of Games]
en: Arcade
te: ఆర్కేడ్

[ctx: Menu subcategory of Games]
en: Board
te: బోర్డు

[ctx: Menu subcategory of Games]
en: Card
te: కార్డు

[ctx: Menu subcategory of Games]
en: Emulators
te: ఎమ్యులేటర్లు

[ctx: Menu subcategory of Games]
en: Kids
te: పిల్లలు

[ctx: Menu subcategory of Games]
en: Logic
te: తర్కం

[ctx: Menu subcategory of Games]
en: Shooter
te: గురికాడు

[ctx: Menu subcategory of Games]
en: Sports
te: క్రీడలు

[ctx: Menu subcategory of Games]
en: Strategy
te: వ్యూహం

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Graphics
en: Graphics
te: రేఖాచిత్రాలు

[ctx: Menu subcategory of Graphics]
en: 2D Graphics
te: 2D రేఖాచిత్రాలు

[ctx: Menu subcategory of Graphics]
en: 3D Graphics
te: 3D రేఖాచిత్రాలు

[ctx: Menu subcategory of Graphics]
en: Photography
te: ఛాయాచిత్రీకరణం

[ctx: Menu subcategory of Graphics]
en: Publishing
te: ప్రచురణ

[ctx: Menu subcategory of Graphics]
en: Scanning
te: స్కానింగు

[ctx: Menu subcategory of Graphics]
en: Vector Graphics
te: సదిశా రేఖాచిత్రాలు

[ctx: Menu subcategory of Graphics]
en: Viewer
te: వీక్షకాలు

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Network
en: Internet
te: అంతర్జాలం

[ctx: Menu subcategory of Network]
en: Chat
te: మాటామంతీ

[ctx: Menu subcategory of Network]
en: Dialup
te: డయలప్

[ctx: Menu subcategory of Network]
en: Email
te: ఈమెయిల్

[ctx: Menu subcategory of Network]
en: File Transfer
te: దస్త్ర బదిలీ

[ctx: Menu subcategory of Network]
en: Ham Radio
te: హ్యామ్ రేడియో

[ctx: Menu subcategory of Network]
en: Instant Messaging
te: తక్షణ సందేశం

[ctx: Menu subcategory of Network]
en: IRC Clients
te: ఐఆర్‌సీ క్లయింట్లు

[ctx: Menu subcategory of Network]
en: Monitor
te: మానిటర్

[ctx: Menu subcategory of Network]
en: News
te: వార్తలు

[ctx: Menu subcategory of Network]
en: Remote Access
te: సుదూర ప్రాప్తి

[ctx: Menu subcategory of Network]
en: Telephony
te: టెలీఫోనీ

[ctx: Menu subcategory of Network]
en: Video Conference
te: దృశ్య సమావేశం

[ctx: Menu subcategory of Network]
en: Web Browser
te: జాల విహారకం

[ctx: Menu subcategory of Network]
en: Web Development
te: జాల వికాసం

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Office
en: Office
te: కార్యాలయం

[ctx: Menu subcategory of Office]
en: Calendar
te: క్యాలెండరు

[ctx: Menu subcategory of Office]
en: Chart
te: పటం

[ctx: Menu subcategory of Office]
en: Contact Management
te: పరిచయాల నిర్వహణ

[ctx: Menu subcategory of Office]
en: Database
te: దత్తకోశం

[ctx: Menu subcategory of Office]
en: Dictionary
te: నిఘంటువు

[ctx: Menu subcategory of Office]
en: Email
te: ఈమెయిల్

[ctx: Menu subcategory of Office]
en: Finance
te: ఆర్థికం

[ctx: Menu subcategory of Office]
en: Photography
te: ఛాయాచిత్రీకరణం

[ctx: Menu subcategory of Office]
en: Presentation
te: సమర్పణం

[ctx: Menu subcategory of Office]
en: Project Management
te: పరియోజన నిర్వహణ

[ctx: Menu subcategory of Office]
en: Publishing
te: ప్రచురణ

[ctx: Menu subcategory of Office]
en: Spreadsheet
te: స్ప్రెడ్‌షీట్

[ctx: Menu subcategory of Office]
en: Viewer
te: వీక్షకం

[ctx: Menu subcategory of Office]
en: Word Processor
te: పద ప్రక్రియపకం

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Science
en: Science
te: విజ్ఞానశాస్త్రం

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Art
te: కళ

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Artificial Intelligence
te: కృత్రిమ జ్ఞానం

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Astronomy
te: ఖగోళశాస్త్రం

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Biology
te: జీవశాస్త్రం

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Chemistry
te: రసాయనశాస్త్రం

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Computer Science
te: కంప్యూటరు విజ్ఞానశాస్త్రం

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Construction
te: నిర్మాణం

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Data Visualization
te: దత్తాంశ దృశ్యమానం

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Economy
te: ఆర్థికశాస్త్రం

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Electricity
te: విద్యుత్

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Electronics
te: ఎలక్ట్రానిక్స్

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Engineering
te: యంత్రశాస్త్రం

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Geography
te: భౌగోళికశాస్త్రం

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Geology
te: భూగర్భశాస్త్రం

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Geoscience
te: భూవిజ్ఞానశాస్త్రం

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: History
te: చరిత్ర

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Humanities
te: మానవశాస్త్రం

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Image Processing
te: బొమ్మ ప్రక్రియాపనం

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Languages
te: భాషలు

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Literature
te: సాహిత్యం

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Maps
te: పటాలు

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Math
te: గణితం

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Medical
te: వైద్యశాస్త్రం

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Numerical Analysis
te: సాంఖ్యిక విశ్లేషణ

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Parallel Computing
te: సమాంతర సంగణనం

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Physics
te: భౌతికశాస్త్రం

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Robotics
te: రోబోటిక్స్

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Spirituality
te: ఆధ్యాత్మికం

[ctx: Menu subcategory of Science]
en: Sports
te: క్రీడలు

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for System
en: System
te: వ్యవస్థ

[ctx: Menu subcategory of System]
en: Emulator
te: ఎమ్యులేటర్

[ctx: Menu subcategory of System]
en: File Manager
te: దస్త్ర నిర్వాహకం

[ctx: Menu subcategory of System]
en: File System
te: దస్త్ర వ్యవస్థ

[ctx: Menu subcategory of System]
en: File Tools
te: దస్త్ర పనిముట్లు

[ctx: Menu subcategory of System]
en: Monitor
te: మానిటర్

[ctx: Menu subcategory of System]
en: Security
te: భద్రత

[ctx: Menu subcategory of System]
en: Terminal Emulator
te: టెర్మినల్ ఎములేటర్

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Utility
en: Utilities
te: సౌలభ్యాలు

[ctx: Menu subcategory of Utility]
en: Accessibility
te: ప్రాపనీయత

[ctx: Menu subcategory of Utility]
en: Calculator
te: గణని

[ctx: Menu subcategory of Utility]
en: Clock
te: గడియారం

[ctx: Menu subcategory of Utility]
en: Compression
te: సంపీడనం

[ctx: Menu subcategory of Utility]
en: File Tools
te: దస్త్ర పనిముట్లు

[ctx: Menu subcategory of Utility]
en: Maps
te: పటాలు

[ctx: Menu subcategory of Utility]
en: Spirituality
te: ఆధ్యాత్మికం

[ctx: Menu subcategory of Utility]
en: Telephony Tools
te: టెలీఫోనీ పనిముట్లు

[ctx: Menu subcategory of Utility]
en: Text Editor
te: పాఠ్య కూర్పకం

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Video
en: Video
te: దృశ్యకం

[ctx: Menu subcategory of Video]
en: Editing
te: కూర్పు

[ctx: Menu subcategory of Video]
en: Database
te: దత్తకోశం

[ctx: Menu subcategory of Video]
en: Disc Burning
te: డిస్కు కాల్చుట

[ctx: Menu subcategory of Video]
en: Players
te: ప్రదర్శకాలు

[ctx: Menu subcategory of Video]
en: Recorders
te: రికార్డర్లు

[ctx: Menu subcategory of Video]
en: TV
te: టీవీ

[ctx: Menu subcategory of Addons]
en: Fonts
te: ఖతులు

[ctx: Menu subcategory of Addons]
en: Codecs
te: కోడెక్లు

[ctx: Menu subcategory of Addons]
en: Input Sources
te: నివేశ మూలాలు

[ctx: Menu subcategory of Addons]
en: Language Packs
te: భాషా ప్యాక్లు
