gnome-software master - en to hu translation catalogue (1163 entries)

en: Software
hu: Szoftver

en: Install and update apps
hu: Alkalmazások telepítése és frissítése

en: Software allows you to find and install new apps and system extensions and remove existing installed apps.
hu: A Szoftverek lehetővé teszi új alkalmazások és rendszerkiterjesztések keresését, telepítését, valamint a meglévő telepített alkalmazások eltávolítását.

en: Software showcases featured and popular apps with useful descriptions and multiple screenshots per app. Apps can be found either through browsing the list of categories or by searching. It also allows you to update your system using an offline update.
hu: A Szoftver bemutatja a kiemelt és népszerű alkalmazásokat, hasznos leírásokat és alkalmazásonként több képernyőképet is megjelenít. Az alkalmazások a kategóriák listáinak tallózásával vagy kereséssel találhatók meg. A program lehetővé teszi a rendszer frissítését kapcsolat nélküli frissítés használatával is.

en: Overview panel
hu: Áttekintés panel

en: Details panel
hu: Részletek panel

en: Installed panel
hu: Telepített panel

en: Updates panel
hu: Frissítések panel

en: The update details
hu: A frissítés részletei

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
hu: A GNOME projekt

en: Test akmods key in Shim UEFI
hu: Az akmods-kulcs próbája a Shim UEFI-ben

en: Authentication is required to test akmods key in Shim UEFI
hu: Hitelesítés szükséges az akmods-kulcs próbájához a Shim UEFI-ben

en: Enroll akmods key to Shim UEFI
hu: Az akmods-kulcs bejegyzése a Shim UEFI-be

en: Authentication is required to enroll akmods key to Shim UEFI
hu: Hitelesítés szükséges az akmods-kulcs bejegyzéséhez a Shim UEFI-be

en: Test DKMS key in Shim UEFI
hu: A DKMS-kulcs próbája a Shim UEFI-ben

en: Authentication is required to test DKMS key in Shim UEFI
hu: Hitelesítés szükséges a DKMS-kulcs próbájához a Shim UEFI-ben

en: Enroll DKMS key to Shim UEFI
hu: A DKMS-kulcs bejegyzése a Shim UEFI-be

en: Authentication is required to enroll DKMS key to Shim UEFI
hu: Hitelesítés szükséges a DKMS-kulcs bejegyzéséhez a Shim UEFI-be

en: Install an appstream file into a system location
hu: Appstream fájl telepítése egy, a rendszer számára elérhető helyre

en: Installing an appstream file into a system location
hu: Appstream fájl telepítése egy, a rendszer számára elérhető helyre

en: A list of compatible projects
hu: Kompatibilis projektek listája

en: This is a list of compatible projects we should show such as GNOME, KDE and XFCE.
hu: Ez a megjelenítendő kompatibilis projektek listája, például GNOME, KDE és XFCE.

en: Whether to manage updates and upgrades in GNOME Software
hu: Kezelje-e a frissítéseket és új verziókat a GNOME Szoftverben

en: If disabled, GNOME Software will hide the updates panel, not perform any automatic updates actions or prompt for upgrades.
hu: Ha le van tiltva, akkor a GNOME Szoftver elrejti a frissítések panelt, és nem végez automatikus frissítési műveleteket és nem tesz fel kérdéseket.

en: Automatically download and install updates
hu: Frissítések automatikus letöltése és telepítése

en: If enabled, GNOME Software automatically downloads software updates in the background, also installing ones that do not require a reboot.
hu: Ha engedélyezve van, akkor a GNOME Szoftver automatikusan letölti a szoftverfrissítéseket a háttérben, és telepíti is azokat, amelyek nem igényelnek újraindítást.

en: Notify the user about software updated in the background
hu: A felhasználó értesítése, hogy szoftverek frissültek a háttérben

en: If enabled, GNOME Software notifies the user about updates that happened whilst the user was idle.
hu: Ha engedélyezve van, akkor a GNOME Szoftver értesíti a felhasználót azokról a frissítésekről, amelyek akkor történetek, amikor a felhasználó tétlen volt.

en: Whether to automatically refresh when on a metered connection
hu: Automatikus legyen-e a keresés, ha forgalomkorlátos kapcsolatot használ

en: If enabled, GNOME Software automatically refreshes in the background even when using a metered connection (eventually downloading some metadata, checking for updates, etc., which may incur in costs for the user).
hu: Ha be van kapcsolva, akkor a GNOME Szoftver automatikusan keres a háttérben, még akkor is, ha forgalomkorlátos kapcsolatot használ (letölt néhány metaadatot, frissítéseket keres stb., amely költségeket okozhat a felhasználónak).

en: Whether it’s the very first run of GNOME Software
hu: Vajon ez a GNOME Szoftver legelső futása-e

en: Show star ratings next to applications
hu: Csillagos értékelések megjelenítése az alkalmazások mellett

en: Filter applications based on the default branch set for the remote
hu: Az alkalmazások szűrése a távoli tárolóhoz beállított alapértelmezett ág alapján

en: Non-free applications show a warning dialog before install
hu: A nem szabad szoftverekhez figyelmeztető ablak jelenik meg telepítés előtt

en: When non-free applications are installed a warning dialog can be shown. This controls if that dialog is suppressed.
hu: Nem szabad szoftverek telepítése előtt megjeleníthető egy figyelmeztető ablak. Itt beállítható ennek megjelenése.

en: The last update check timestamp
hu: Utolsó frissítéskeresés időbélyege

en: The last upgrade notification timestamp
hu: Az utolsó frissítés értesítésének időbélyege

en: The last update notification timestamp
hu: Az utolsó frissítés értesítésének időbélyege

en: The timestamp of the first security update, cleared after update
hu: Az első biztonsági frissítés időbélyege, a frissítés után törlődik

en: The last update timestamp
hu: Utolsó frissítés időbélyege

en: The age in seconds to verify the upstream screenshot is still valid
hu: A kor másodpercben, annak megállapítására, hogy a képernyőkép még érvényes-e

en: Choosing a larger value will mean less round-trips to the remote server but updates to the screenshots may take longer to show to the user. A value of 0 means to never check the server if the image already exists in the cache.
hu: A nagyobb érték kevesebb fordulót jelent a távoli kiszolgálóhoz, de a frissített képernyőképek később jelennek meg a felhasználónál. A 0 érték azt jelenti, hogy sosem ellenőrzi a kiszolgálót, ha már létezik kép a gyorsítótárban.

en: The server to use for application reviews
hu: Az alkalmazásértékelésekhez használandó kiszolgáló

en: The minimum karma score for reviews
hu: A vélemények minimális karma pontszáma

en: Reviews with karma less than this number will not be shown.
hu: Az ennél alacsonyabb karmájú vélemények nem jelennek meg.

en: A list of official repositories that should not be considered 3rd party
hu: Azon hivatalos tárolók listája, amelyeket nem szabad harmadik féltől származónak tekinteni

en: A list of required repositories that cannot be disabled or removed
hu: Azon kötelező tárolók listája, amelyeket nem lehet letiltani vagy eltávolítani

en: A list of official repositories that should be considered free software
hu: Azon hivatalos tárolók listája, amelyeket szabad szoftvernek kell tekinteni

en: The licence URL to use when an application should be considered free software
hu: A használandó licenc URL, ha az alkalmazást szabad szoftvernek kell tekinteni

en: Install bundled applications for all users on the system where possible
hu: Csomagolt alkalmazások telepítése az összes felhasználónak a rendszeren, ahol csak lehetséges

en: Allow access to the Software Repositories dialog
hu: Hozzáférés engedélyezése a Szoftvertárolók párbeszédablakhoz

en: Offer upgrades for pre-releases
hu: Frissítések ajánlása előzetes kiadásokhoz

en: Show some UI elements informing the user that an app is non-free
hu: Néhány felhasználói felületelem megjelenítése a felhasználó tájékoztatására, hogy egy alkalmazás nem szabad

en: Show the installed size for apps in the list of installed applications
hu: Az alkalmazások telepített méretének megjelenítése a telepített alkalmazások listájában

note: Translators: Replace the link with a version in your language, e.g. 'https://de.wikipedia.org/wiki/Proprietäre_Software'. Remember to include ''.
en: 'https://en.wikipedia.org/wiki/Proprietary_software'
hu: 'https://hu.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1rt_forr%C3%A1sk%C3%B3d%C3%BA_szoftver'

en: The URI that explains nonfree and proprietary software
hu: Az URI, amely elmagyarázza a nem szabad és a tulajdonosi (zárt) szoftvereket

en: A list of URLs pointing to appstream files that will be downloaded into an swcatalog folder
hu: URL-ek listája, amelyek azokra az appstream fájlokra mutatnak, amelyek letöltésre kerülnek egy swcatalog mappába

en: Install the AppStream files to a system-wide location for all users. If false, files are installed in non-standard $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml directory
hu: Az AppStream fájlok telepítése rendszerszinten elérhető helyre, az összes felhasználó számára. Ha hamis, akkor a fájlok a nem szabványos $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml könyvtárba lesznek telepítve.

en: Priority order of packaging formats to prefer, with more important formats listed first. An empty array means the default order. Omitted formats are assumed to be listed last. Example packaging formats are: deb, flatpak, rpm, snap. The formats can be optionally specified with an origin name, divided by a colon, for example 'flatpak:flathub'.
hu: Az előnyben részesítendő csomagformátumok prioritásos sorrendje, ahol a fontosabb formátumok elöl szerepelnek. Az üres tömb az alapértelmezett sorrendet jelenti. A kihagyott formátumok lesznek az utolsók. Példa a csomagformátumokra: deb, flatpak, rpm, snap. A formátumok esetlegesen megadhatók eredetnévvel, kettősponttal elválasztva, például „flatpak:flathub”.

en: The timestamp of the last attempt to remove unused Flatpak runtimes
hu: Az utolsó kísérlet időbélyege a nem használt Flatpak futtatókörnyezetek eltávolításához

en: Set to 'true' to show only freely licensed apps and hide any proprietary apps.
hu: Állítsa „igaz” értékre a csak szabad licencelésű alkalmazások megjelenítéséhez és a tulajdonosi (zárt) alkalmazások elrejtéséhez.

en: Set to 'true' to show only apps from developers whose identity has been verified.
hu: Állítsa „igaz” értékre a csak olyan fejlesztőktől származó alkalmazások megjelenítéséhez, akiknek a személyazonossága ellenőrizve van.

en: The timestamp of the last received historical updates.
hu: Az utoljára megkapott múltbeli frissítések időbélyege.

en: A string storing the gnome-online-account id used to login
hu: Egy karakterlánc, amely a bejelentkezéshez használt gnome-online-account azonosítót tárolja

note: TRANSLATORS: tool that is used when moving profiles system-wide
en: GNOME Software AppStream system-wide installer
hu: GNOME Szoftver – AppStream rendszerszintű telepítő

en: Failed to parse command line arguments
hu: Nem sikerült feldolgozni a parancssori argumentumokat

note: TRANSLATORS: user did not specify a valid filename
en: You need to specify exactly one filename
hu: Pontosan egy fájlnevet kell megadnia

note: TRANSLATORS: only able to install files as root
en: This program can only be used by the root user
hu: Ezt a programot csak a root felhasználó használhatja

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to validate content type: %s
hu: Nem sikerült ellenőrizni a tartalom típusát: %s

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to move: %s
hu: Nem sikerült áthelyezni: %s

en: Software Install
hu: Szoftvertelepítő

en: Install selected software on the system
hu: A kijelölt szoftverek telepítése a rendszerre

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon Violence
hu: Rajzfilmes erőszak

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding cartoon violence
hu: Nincs információ a rajzfilmes erőszakkal kapcsolatban

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Fantasy Violence
hu: Fantasy erőszak

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding fantasy violence
hu: Nincs információ a fantasy erőszakkal kapcsolatban

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic Violence
hu: Realisztikus erőszak

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding realistic violence
hu: Nincs információ a realisztikus erőszakkal kapcsolatban

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Violence Depicting Bloodshed
hu: Vérontást ábrázoló erőszak

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding bloodshed
hu: Nincs információ a vérontással kapcsolatban

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Violence
hu: Szexuális erőszak

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexual violence
hu: Nincs információ a szexuális erőszakkal kapcsolatban

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Alcohol
hu: Alkohol

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to alcohol
hu: Nincs információ az alkoholra történő hivatkozásokkal kapcsolatban

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Narcotics
hu: Kábítószerek

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to illicit drugs
hu: Nincs információ az illegális kábítószerekre történő hivatkozásokkal kapcsolatban

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Tobacco
hu: Dohány

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to tobacco products
hu: Nincs információ a dohánytermékekre történő hivatkozásokkal kapcsolatban

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Nudity
hu: Meztelenség

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding nudity of any sort
hu: Nincs információ semmilyen meztelenséggel kapcsolatban

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Themes
hu: Szexuális témák

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to or depictions of sexual nature
hu: Nincs információ a szexuális jellegű hivatkozásokkal vagy ábrázolásokkal kapcsolatban

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Profanity
hu: Káromkodás

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding profanity of any kind
hu: Nincs információ semmiféle káromkodással kapcsolatban

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Inappropriate Humor
hu: Nem helyénvaló humor

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding inappropriate humor
hu: Nincs információ a nem helyénvaló humorral kapcsolatban

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination
hu: Diszkrimináció

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding discriminatory language of any kind
hu: Nincs információ semmiféle diszkriminatív nyelvezettel kapcsolatban

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Advertising
hu: Reklám

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding advertising of any kind
hu: Nincs információ semmiféle reklámozással kapcsolatban

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling
hu: Szerencsejáték

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding gambling of any kind
hu: Nincs információ semmiféle szerencsejátékkal kapcsolatban

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Purchasing
hu: Vásárlás

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding the ability to spend money
hu: Nincs információ a pénzköltési lehetőséggel kapcsolatban

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Chat Between Users
hu: Csevegés felhasználók között

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to chat with other users
hu: Nincs információ a más felhasználókkal történő csevegés módjaival kapcsolatban

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Audio Chat Between Users
hu: Hangalapú csevegés a felhasználók között

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to talk with other users
hu: Nincs információ a más felhasználókkal történő beszélgetés módjaival kapcsolatban

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Contact Details
hu: Kapcsolati részletek

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of social network usernames or email addresses
hu: Nincs információ a közösségi hálózati felhasználónevek vagy e-mail-címek megosztásával kapcsolatban

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Identifying Information
hu: Azonosításra alkalmas információk

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of user information with third parties
hu: Nincs információ a felhasználói adatok harmadik felekkel való megosztásával kapcsolatban

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Location Sharing
hu: Helymegosztás

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of physical location with other users
hu: Nincs információ a fizikai hely más felhasználókkal való megosztásával kapcsolatban

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Homosexuality
hu: Homoszexualitás

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to homosexuality
hu: Nincs információ a homoszexualitásra történő hivatkozásokkal kapcsolatban

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prostitution
hu: Prostitúció

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to prostitution
hu: Nincs információ a prostitúcióra történő hivatkozásokkal kapcsolatban

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Adultery
hu: Házasságtörés

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to adultery
hu: Nincs információ a házasságtörésre történő hivatkozásokkal kapcsolatban

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexualized Characters
hu: Szexualizált karakterek

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexualized characters
hu: Nincs információ a szexualizált karakterekkel kapcsolatban

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Desecration
hu: Gyalázás

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to desecration
hu: Nincs információ a gyalázásra történő hivatkozásokkal kapcsolatban

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Human Remains
hu: Emberi maradványok

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding visible dead human remains
hu: Nincs információ a látható halott emberi maradványokkal kapcsolatban

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slavery
hu: Rabszolgaság

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to slavery
hu: Nincs információ a rabszolgaságra történő hivatkozásokkal kapcsolatban

en: Does not include references to drugs
hu: Nem tartalmaz kábítószerekre való hivatkozásokat

en: Does not include swearing, profanity, and other kinds of strong language
hu: Nem tartalmaz káromkodást, trágárságot és egyéb durva beszédet

en: Does not include ads or monetary transactions
hu: Nem tartalmaz hirdetéseket vagy pénzügyi tranzakciókat

en: Does not include sex or nudity
hu: Nem tartalmaz szexet vagy meztelenséget

en: Does not include uncontrolled chat functionality
hu: Nem tartalmaz ellenőrizetlen csevegőfunkciót

en: Does not include violence
hu: Nem tartalmaz erőszakot

en: Drugs
hu: Kábítószerek

en: Strong Language
hu: Durva beszéd

en: Money
hu: Pénz

en: Social
hu: Közösségi

en: Violence
hu: Erőszak

[ctx: Age rating]
note: Translators: The app is considered suitable to be run by all ages of people. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: All
hu: Összes

note: Translators: It’s unknown what age rating this app has. The * placeholder is the app name.
en: %s has an unknown age rating
hu: A(z) %s ismeretlen korhatár-besorolással rendelkezik

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for all ages. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for everyone
hu: A(z) %s mindenki számára megfelelő

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 3. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for toddlers
hu: A(z) %s a totyogók számára megfelelő

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 5. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for young children
hu: A(z) %s a kisgyermekek számára megfelelő

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 12. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for children
hu: A(z) %s a gyermekek számára megfelelő

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people up to around age 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for teenagers
hu: A(z) %s a tizenévesek számára megfelelő

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people aged up to and over 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for adults
hu: A(z) %s a felnőttek számára megfelelő

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for a specified age group. The first placeholder is the app name, the second * is the age group.
en: %s is suitable for %s
hu: A(z) %s a következők számára megfelelő: %s

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the suitability of an app for different ages. this one’s not a placeholder
en: Age Rating
hu: Korhatár-besorolás

en: _How to contribute missing information
hu: _Hogyan adhatók hozzá a hiányzó információk

en: Local file
hu: Helyi fájl

note: Translators: This is a heading for a row showing the package name of an app (such as ‘gnome-software-46.0-1’).
en: Package
hu: Csomag

en: Pending
hu: Függőben

en: Pending install
hu: Függőben lévő telepítés

en: Pending remove
hu: Függőben lévő eltávolítás

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being installed
en: Installing
hu: Telepítés

en: Removing
hu: Eltávolítás

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being downloaded
en: Downloading
hu: Letöltés

note: TRANSLATORS: button text TRANSLATORS: button text in the header when an app * can be installed TRANSLATORS: button text in the header when firmware * can be live-installed TRANSLATORS: update the fw
en: _Install
hu: _Telepítés

en: _Uninstall…
hu: _Eltávolítás…

en: Network
hu: Hálózat

en: Can communicate over the network
hu: Kommunikálhat a hálózaton keresztül

en: System Services
hu: Rendszerszolgáltatások

en: Can access D-Bus services on the system bus
hu: Hozzáférhet a D-Bus szolgáltatásokhoz a rendszerbuszon

en: Session Services
hu: Munkamenet-szolgáltatások

en: Can access D-Bus services on the session bus
hu: Hozzáférhet a D-Bus szolgáltatásokhoz a munkamenetbuszon

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_BUS_POLICY_OTHER is used only as a flag, with actual bus names being listed separately
en: Devices
hu: Eszközök

en: Can access arbitrary devices such as webcams
hu: Hozzáférhet tetszőleges eszközökhöz, például webkamerákhoz

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access input devices
hu: Hozzáférhet a beviteli eszközökhöz

note: Translators: This indicates an app can access audio devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access microphones and play audio
hu: Hozzáférhet a mikrofonokhoz és hangot játszhat le

en: Can access system device files
hu: Hozzáférhet a rendszereszköz fájljaihoz

en: Screen contents
hu: Képernyőtartalom

note: Translators: This indicates an app can access the screen/display contents. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access screen contents
hu: Hozzáférhet a képernyő tartalmához

en: Home folder
hu: Saját mappa

en: Can view, edit and create files
hu: Megtekinthet, szerkeszthet és létrehozhat fájlokat

en: Can view files
hu: Megtekinthet fájlokat

en: File system
hu: Fájlrendszer

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_FILESYSTEM_OTHER is used only as a flag, with actual files being part of the read/full lists
en: Downloads folder
hu: Letöltések mappa

en: Settings
hu: Beállítások

en: Can view and change any settings
hu: Megtekinthet és megváltoztathat bármilyen beállítást

en: Legacy display system
hu: Örökölt megjelenítési rendszer

en: Uses an old, insecure display system
hu: Egy régi, nem biztonságos megjelenítési rendszert használ

en: Sandbox escape
hu: Biztonságos környezet elhagyása

en: Can escape the sandbox and circumvent any other restrictions
hu: Elhagyhatja a biztonságos környezetet és megkerülhet bármilyen korlátozást

note: TRANSLATORS: this is where the packager did not write * a description for the update
en: No update description available.
hu: Nem áll rendelkezésre frissítési leírás.

note: FIXME support app == NULL set page title
en: Update Details
hu: A frissítés részletei

en: Requires additional permissions
hu: További jogosultságokat igényel

en: Invalid ratings data received from server
hu: Érvénytelen értékelési adatok érkeztek a kiszolgálóról

en: Could not communicate with ratings server
hu: Nem sikerült kommunikálni az értékelő kiszolgálóval

note: Translators: Header of the section with other users' opinions about the app.
en: Reviews
hu: Vélemények

en: No reviews were found for this app.
hu: Nem találhatók vélemények ehhez az alkalmazáshoz.

en: No Reviews
hu: Nincsenek vélemények

en: Version History
hu: Verziótörténet

en: Version %s
hu: %s verzió

en: No details for this release
hu: Nincsenek részletek ehhez a kiadáshoz

note: TRANSLATORS: This is the date string with: day number, month name, year. i.e. "25 May 2012"
en: %e %B %Y
hu: %Y. %B %-e.

en: Installed
hu: Telepítve

note: TRANSLATORS: this is a command line option
en: Start up mode: either ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’ or ‘overview’
hu: Indítási mód: az „updates” (frissítések), „updated” (frissítve), „installed” (telepített) vagy „overview” (áttekintés) egyike

en: MODE
hu: MÓD

en: Search for applications
hu: Alkalmazások keresése

en: SEARCH
hu: KERESÉS

en: Show application details (using application ID)
hu: Alkalmazásadatok megjelenítése (alkalmazásazonosító használata)

en: ID
hu: AZONOSÍTÓ

en: Show application details (using package name)
hu: Alkalmazásadatok megjelenítése (csomagnév használata)

en: PKGNAME
hu: CSOMAGNÉV

en: Install the application (using application ID)
hu: Alkalmazás telepítése (alkalmazásazonosító használata)

en: Uninstall the application (using application ID)
hu: Az alkalmazás eltávolítása (alkalmazásazonosító használata)

en: Open a local package file
hu: Egy helyi csomagfájl megnyitása

en: FILENAME
hu: FÁJLNÉV

en: The kind of interaction expected for this action: either ‘none’, ‘notify’, or ‘full’
hu: A művelettől várt interakció típusa: a „none” (nincs), „notify” (értesítés) vagy „full” (teljes) egyike

en: INTERACTION
hu: INTERAKCIÓ

en: Show a local metainfo or appdata file
hu: Helyi metainfo vagy appdata fájl megjelenítése

en: Enable verbose debugging output (from the running instance, if already running)
hu: Részletes hibakeresési kimenet engedélyezése (a futó példányból, ha már fut)

en: Installs any pending updates in the background
hu: Telepíti az összes függőben lévő frissítést a háttérben

en: Show preferences
hu: Beállítások megjelenítése

en: Quit the running instance
hu: Kilépés a futó példányból

en: Prefer local file sources to AppStream
hu: Helyi fájlforrások előnyben részesítése az alkalmazáshoz

en: Show version number
hu: Verziószám megjelenítése

en: Copyright © 2016–%d GNOME Software contributors
hu: Copyright © 2016–%d A GNOME Szoftver közreműködői

note: TRANSLATORS: we tried to show an app that did not exist
en: Sorry! There are no details for that application.
hu: Elnézést, nincsenek részletek ahhoz az alkalmazáshoz.

note: Translators: The disk usage of an app when installed. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Installed Size
hu: Telepített méret

en: Includes %s of data and %s of cache
hu: %s adatot és %s gyorsítótárat tartalmaz

en: Includes %s of data
hu: %s adatot tartalmaz

en: Includes %s of cache
hu: %s gyorsítótárat tartalmaz

en: Cache and data usage unknown
hu: A gyorsítótár- és adathasználat ismeretlen

note: Translators: The download size of an app. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Download Size
hu: Letöltési méret

en: Needs no additional system downloads
hu: Nem igényel további rendszerszintű letöltéseket

en: Needs an unknown size of additional system downloads
hu: Ismeretlen mennyiségű további rendszerszintű letöltéseket igényel

note: Translators: The placeholder is for a size string, * such as ‘150 MB’ or ‘1.5 GB’.
en: Needs %s of additional system downloads
hu: További %s rendszerszintű letöltéseket igényel

note: Translators: Displayed if the download or installed size of * an app could not be determined. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Size is unknown
hu: A méret ismeretlen

note: Translators: This indicates an app requires no permissions to run. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: No permissions
hu: Nincsenek jogosultságok

note: Translators: This indicates an app uses the network. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Has network access
hu: Hálózati eléréssel rendelkezik

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus system services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses non-portal system services
hu: Nem portál rendszerszolgáltatásokat használ

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus session services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses non-portal session services
hu: Nem portál munkamenet-szolgáltatásokat használ

note: Translators: This indicates an app can access session or system bus services unknown to the Software. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access some specific non-portal services
hu: Hozzáférhet néhány adott nem portál szolgáltatáshoz

note: Translators: This indicates an app can access arbitrary hardware devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access hardware devices
hu: Hardverszereszközökhöz férhet hozzá

note: Translators: This indicates an app can access system devices such as /dev/shm. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access system devices
hu: Hozzáférhet a rendszereszközhöz

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write all your data
hu: Olvashatja/írhatja az összes adatát

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read all your data
hu: Olvashatja az összes adatát

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write your downloads
hu: Olvashatja/írhatja a letöltéseit

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read your downloads
hu: Olvashatja a letöltéseit

note: Translators: This indicates an app can access data in the system unknown to the Software. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access some specific files
hu: Hozzáférhet néhány adott fájlhoz

note: Translators: This indicates an app can access or change user settings. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access and change user settings
hu: Megtekintheti és módosíthatja a felhasználói beállításokat

note: Translators: This indicates an app uses the X11 windowing system. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses a legacy windowing system
hu: Örökölt ablakkezelő-rendszert használ

note: Translators: This indicates an app can escape its sandbox. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can acquire arbitrary permissions
hu: Tetszőleges jogosultságokat szerezhet

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software developer is verified
hu: A szoftverfejlesztő megerősített

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Reviewed by OS distributor
hu: Az operációs rendszer terjesztője véleményezte

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short. * The '%s' is replaced by the distribution name. Translators: The '%s' is replaced by the distribution name.
en: Reviewed by %s
hu: Véleményezte: %s

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by someone other than the user’s distribution, so might not be safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Provided by a third party
hu: Harmadik fél által biztosított

note: Translators: This indicates an app or its runtime reached its end of life. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software no longer supported
hu: A szoftver már nem támogatott

note: Translators: This indicates an app’s source code is freely available, so can be audited for security. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Auditable code
hu: Auditálható kód

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Unknown license
hu: Ismeretlen licenc

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Proprietary code
hu: Tulajdonosi (zárt) kód

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Special license
hu: Különleges licenc

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Privileged
hu: Kiváltságos

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Safe
hu: Biztonságos

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Probably Safe
hu: Valószínűleg biztonságos

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Potentially Unsafe
hu: Potenciálisan nem biztonságos

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Unsafe
hu: Nem biztonságos

en: Mobile Only
hu: Csak mobilos

en: Only works on a small screen
hu: Csak kis képernyőn működik

en: Desktop Only
hu: Csak asztali

en: Only works on a large screen
hu: Csak nagy képernyőn működik

en: Screen Size Mismatch
hu: Képernyőméret-eltérés

en: Doesn’t support your current screen size
hu: Nem támogatja a jelenlegi kijelzőméretét

en: Requires a touchscreen
hu: Érintőképernyőt igényel

en: Requires a keyboard
hu: Billentyűzetet igényel

en: Requires a mouse
hu: Egeret igényel

en: Gamepad Needed
hu: Játékvezérlő szükséges

en: Requires a gamepad to play
hu: A játékhoz játékvezérlő szükséges

note: Translators: This is used in a context tile to indicate that * an app works on phones, tablets *and* desktops. It should be * short and in title case.
en: Adaptive
hu: Alkalmazkodó

en: Works on phones, tablets and desktops
hu: Telefonon, táblagépen és asztali gépen is működik

en: Probably requires a keyboard or mouse
hu: Valószínűleg billentyűzetet és egeret igényel

en: Works on desktops and laptops
hu: Asztali és hordozható számítógépen működik

note: Translators: This indicates that the content rating for an * app says it can be used by all ages of people, as it contains * no objectionable content.
en: Contains no age-inappropriate content
hu: Nem tartalmaz korhatáros tartalmat

en: No age rating information available
hu: Nem áll rendelkezésre korhatár-besorolás

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Visit Website
hu: Honlap felkeresése

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed. * The ellipsis indicates that further steps are required
en: Install…
hu: Telepítés…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows to cancel a queued install of the app
en: Cancel
hu: Mégse

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Install
hu: Telepítés

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel
en: Download
hu: Letöltés

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel * that allows the app to be easily updated live
en: Update
hu: Frissítés

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily removed
en: Uninstall…
hu: Eltávolítás…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being erased
en: Uninstalling
hu: Eltávolítás

en: Critical update
hu: Kritikus frissítés

note: TRANSLATORS: during the update the device * will restart into a special update-only mode
en: Device cannot be used during update.
hu: Az eszköz nem használható frissítés közben.

note: TRANSLATORS: this refers to where the app came from
en: Source: %s
hu: Forrás: %s

note: Translators: A message to indicate that an app has been renamed. The placeholder is the old human-readable name.
en: Renamed from %s
hu: Átnevezve erről: %s

note: Replace user-provided non-localized string with a localized text
en: Stopped Receiving Updates
hu: Nem kap több frissítést

en: Critical Update
hu: Kritikus frissítés

[ctx: Single app]
en: Installed
hu: Telepítve

note: Translators: The placeholder is an app name
en: Help Translate %s
hu: Segítsen a(z) %s fordításában

note: Translators: The placeholder is an app name
en: %s is designed, developed, and translated by an international community of contributors.
    
    This means that while it’s not yet available in your language, you can get involved and help translate it yourself.
hu: A(z) %s alkalmazást egy közreműködőkből álló nemzetközi közösség tervezi, fejleszti és fordítja le.
    
    Ez azt jelenti, hogy nem biztos, hogy az Ön nyelvén is elérhető. Ön is beszállhat, és besegíthet a fordításban.

en: Translations
hu: Fordítások

en: _Translation Website
hu: _Fordítási weboldal

en: Release notes
hu: Kiadási megjegyzések

note: TRANSLATORS: This is a description for entering user/password
en: Login required remote %s (realm %s)
hu: Bejelentkezés szükséges távoli %s (tartomány: %s)

en: Login Required
hu: Bejelentkezés szükséges

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
hu: Mé_gse

en: _Login
hu: _Bejelentkezés

note: Translators: Title for a login entry.
en: _User
hu: _Felhasználó

note: Translators: Title for a login entry.
en: _Password
hu: _Jelszó

note: TRANSLATORS: this is where all apps that don't * fit in other groups are put
en: Other
hu: Egyéb

[ctx: Category]
note: TRANSLATORS: this is a subcategory matching all the * different apps in the parent category, e.g. "Games"
en: All
hu: Összes

note: TRANSLATORS: this is a subcategory of featured apps
en: Featured
hu: Kiemelt

note: Heading for featured apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been featured ('picked') by the distribution.
en: Editor’s Choice
hu: Szerkesztő választása

note: Heading for recently updated apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been recently released upstream.
en: New & Updated
hu: Új és frissített

note: Heading for web apps on a category page
en: Picks from the Web
hu: Választások a webről

note: Heading for the rest of the apps on a category page
en: Other Software
hu: Egyéb szoftverek

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that an app * has been successfully installed TRANSLATORS: this is the summary of a notification that a component
en: %s Installed
hu: %s telepítve

note: TRANSLATORS: an app has been installed, but * needs a reboot to complete the installation
en: A restart is required for the changes to take effect
hu: Újraindítás szükséges a változtatások érvénybe léptetéséhez

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that an app * has been successfully installed
en: The app is ready to be used
hu: Az alkalmazás használatra kész

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: System Updates Installed
hu: Rendszerfrissítések telepítve

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: Recently installed updates are available to review
hu: A nemrég telepített frissítések megtekinthetőek

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart
hu: Újraindítás

en: Launch
hu: Indítás

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Software?
hu: Telepíti a szoftvert?

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Third-Party Software?
hu: Telepíti a harmadik féltől származó szoftvereket?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Software Repository?
hu: Engedélyezi a szoftvertárolót?

note: TRANSLATORS: window title ask for confirmation TRANSLATORS: "Enable Third-Party Software Repository?" is * the confirmation dialog title
en: Enable Third-Party Software Repository?
hu: Engedélyezi a harmadik féltől származó szoftvertárolót?

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is not <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">free and open source software</a>, and is provided by “%s”.
hu: A(z) %s nem <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">szabad és nyílt forrású szoftver</a>, és a következő biztosítja: „%s”.

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is provided by “%s”.
hu: A(z) %s alkalmazást ez biztosítja: „%s”.

en: This software repository must be enabled to continue installation.
hu: Ezt a szoftvertárolót engedélyezni kell a telepítés folytatásához.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use %s in some countries.
hu: Néhány országban szabálytalan lehet a(z) %s alkalmazás telepítése vagy használata.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use this codec in some countries.
hu: Néhány országban szabálytalan lehet ezen kodek telepítése vagy használata.

note: TRANSLATORS: this is button text to not ask about non-free content again
en: Don’t _Warn Again
hu: Ne _figyelmeztessen többé

note: TRANSLATORS: button text
en: Enable and _Install
hu: Engedélyezés és _telepítés

note: TRANSLATORS: these are show_detailed_error messages from the * package manager no mortal is supposed to understand, * but google might know what they mean
en: Detailed errors from the package manager follow:
hu: A részletes hibaüzenetek a következők voltak a csomagkezelőtől:

en: Details
hu: Részletek

note: TRANSLATORS: button text
en: _Close
hu: _Bezárás

en: Details copied to clipboard
hu: A részletek a vágólapra másolva

note: Translators: an accept button label, in a Cancel/Accept dialog
en: _Accept
hu: _Elfogadás

note: TRANSLATORS: we've just live-updated some apps
en: An update has been installed | Updates have been installed
hu[0]: Egy frissítés lett telepítve
hu[1]: Frissítések lettek telepítve

note: TRANSLATORS: we've just uninstalled some apps
en: An app has been uninstalled | Apps have been uninstalled
hu[0]: Egy alkalmazás eltávolításra került
hu[1]: Az alkalmazások eltávolításra kerültek

note: TRANSLATORS: the new apps will not be run until we restart
en: A restart is required for it to take effect | A restart is required for them to take effect
hu[0]: Újraindítás szükséges az érvénybe léptetéséhez
hu[1]: Újraindítás szükséges az érvénybe léptetésükhöz

note: TRANSLATORS: button text
en: Not Now
hu: Most nem

note: TRANSLATORS: something happened less than a day ago
en: Today
hu: Ma

note: TRANSLATORS: something happened more than a day ago but less than 2 days ago
en: Yesterday
hu: Tegnap

en: %d day ago | %d days ago
hu[0]: %d nappal ezelőtt
hu[1]: %d nappal ezelőtt

en: %d week ago | %d weeks ago
hu[0]: %d héttel ezelőtt
hu[1]: %d héttel ezelőtt

en: %d month ago | %d months ago
hu[0]: %d hónappal ezelőtt
hu[1]: %d hónappal ezelőtt

en: %d year ago | %d years ago
hu[0]: %d évvel ezelőtt
hu[1]: %d évvel ezelőtt

note: TRANSLATORS: something happened less than 5 minutes ago
en: Just now
hu: Épp most

en: %d minute ago | %d minutes ago
hu[0]: %d perccel ezelőtt
hu[1]: %d perccel ezelőtt

en: %d hour ago | %d hours ago
hu[0]: %d órával ezelőtt
hu[1]: %d órával ezelőtt

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user. The placeholder is a D-Bus name such as `org.freedesktop.Flatpak`.
en: Use the %s System Service
hu: A(z) %s rendszerszolgáltatás használata

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user. The placeholder is a D-Bus name such as `org.freedesktop.Flatpak`.
en: Use the %s Session Service
hu: A(z) %s munkamenet-szolgáltatás használata

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user. The placeholder is a D-Bus name such as `org.freedesktop.Flatpak`.
en: Use the %s Service
hu: A(z) %s szolgáltatás használata

en: Can see the non-portal service
hu: Láthatja a nem portál szolgáltatást

en: Can talk to the non-portal service
hu: Kommunikálhat a nem portál szolgáltatással

en: Can own the non-portal service
hu: Birtokolhatja a nem portál szolgáltatást

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: All
hu: Összes

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Featured
hu: Kiemelt

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: 3D Graphics
hu: 3D grafika

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Photography
hu: Fényképészet

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Scanning
hu: Lapolvasás

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Vector Graphics
hu: Vektorgrafika

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Viewers
hu: Megjelenítők

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Audio Creation & Editing
hu: Zeneszerkesztés

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Music Players
hu: Zenelejátszók

[ctx: Menu of Productivity]
en: All
hu: Összes

[ctx: Menu of Productivity]
en: Featured
hu: Kiemelt

[ctx: Menu of Productivity]
en: Calendar
hu: Naptár

[ctx: Menu of Productivity]
en: Database
hu: Adatbázis

[ctx: Menu of Productivity]
en: Finance
hu: Pénzügyek

[ctx: Menu of Productivity]
en: Word Processor
hu: Szövegszerkesztő

[ctx: Menu of Utilities]
en: Text Editors
hu: Szövegszerkesztők

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Web Browsers
hu: Webböngészők

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: All
hu: Összes

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Featured
hu: Kiemelt

[ctx: Menu of Games]
en: Action
hu: Akció

[ctx: Menu of Games]
en: Adventure
hu: Kaland

[ctx: Menu of Games]
en: Arcade
hu: Ügyességi

[ctx: Menu of Games]
en: Blocks
hu: Kockák

[ctx: Menu of Games]
en: Board
hu: Tábla

[ctx: Menu of Games]
en: Card
hu: Kártya

[ctx: Menu of Games]
en: Emulators
hu: Emulátorok

[ctx: Menu of Games]
en: Kids
hu: Gyerekjátékok

[ctx: Menu of Games]
en: Logic
hu: Logikai

[ctx: Menu of Games]
en: Role Playing
hu: Szerepjátékok

[ctx: Menu of Games]
en: Sports
hu: Sport

[ctx: Menu of Games]
en: Strategy
hu: Stratégia

[ctx: Menu of Communication & News]
en: All
hu: Összes

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Featured
hu: Kiemelt

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Chat
hu: Csevegés

[ctx: Menu of Education & Science]
en: All
hu: Összes

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Featured
hu: Kiemelt

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Artificial Intelligence
hu: Mesterséges intelligencia

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Astronomy
hu: Csillagászat

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Chemistry
hu: Kémia

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Languages
hu: Nyelvek

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Math
hu: Matematika

[ctx: Menu of Communication & News]
en: News
hu: Hírolvasó

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Robotics
hu: Robotika

[ctx: Menu of Art]
en: Art
hu: Művészet

[ctx: Menu of Reference]
en: Biography
hu: Életrajz

[ctx: Menu of Reference]
en: Comics
hu: Képregény

[ctx: Menu of Reference]
en: Fiction
hu: Kitalált

[ctx: Menu of Reference]
en: Health
hu: Egészség

[ctx: Menu of Reference]
en: History
hu: Történelem

[ctx: Menu of Reference]
en: Lifestyle
hu: Életstílus

[ctx: Menu of Reference]
en: Politics
hu: Politika

[ctx: Menu of Reference]
en: Sports
hu: Sport

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: All
hu: Összes

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Featured
hu: Kiemelt

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Debuggers
hu: Hibakeresők

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: IDEs
hu: IDE-k

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Codecs
hu: Kodekek

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Hardware Drivers
hu: Hardver illesztőprogramok

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Fonts
hu: Betűkészletek

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Input Sources
hu: Beviteli források

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Language Packs
hu: Nyelvi csomagok

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Localization
hu: Honosítás

note: Translators: this is a menu category
en: Create
hu: Alkosson

note: Translators: this is a menu category
en: Work
hu: Dolgozzon

note: Translators: this is a menu category
en: Play
hu: Játsszon

note: Translators: this is a menu category
en: Socialize
hu: Társalogjon

note: Translators: this is a menu category
en: Learn
hu: Tanuljon

note: Translators: this is a menu category
en: Develop
hu: Fejlesszen

note: Translators: this is a menu category
en: Codecs
hu: Kodekek

note: Translators: this is a menu category
en: Hardware Drivers
hu: Hardver-illesztőprogramok

note: Translators: this is a menu category
en: Fonts
hu: Betűkészletek

note: Translators: this is a menu category
en: Input Sources
hu: Beviteli források

note: Translators: this is a menu category
en: Language Packs
hu: Nyelvi csomagok

note: Translators: this is a menu category
en: Localization
hu: Honosítás

note: TRANSLATORS: this is a what we use in notifications if the app's name is unknown
en: An app
hu: Egy alkalmazás

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional MIME types.
en: %s is requesting additional file format support.
hu: A(z) %s további fájlformátum támogatást kér.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional MIME Types Required
hu: További MIME-típusok szükségesek

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional fonts.
en: %s is requesting additional fonts.
hu: A(z) %s további betűkészleteket kér.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Fonts Required
hu: További betűkészletek szükségesek

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional codecs.
en: %s is requesting additional multimedia codecs.
hu: A(z) %s további multimédia kodekeket kér.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Multimedia Codecs Required
hu: További multimédia kodekek szükségesek

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional printer drivers.
en: %s is requesting additional printer drivers.
hu: A(z) %s további nyomtató illesztőprogramokat kér.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Printer Drivers Required
hu: További nyomtató illesztőprogramok szükségesek

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app wants to install additional packages.
en: %s is requesting additional packages.
hu: A(z) %s további csomagokat kér.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Packages Required
hu: További csomagok szükségesek

note: TRANSLATORS: this is a button that launches gnome-software
en: Find in Software
hu: Keresés a Szoftverben

en: _Show More
hu: _Több

en: _Show Less
hu: _Kevesebb

en: Removing…
hu: Eltávolítás…

en: Requires restart to finish install
hu: Újraindítás szükséges a telepítés befejezéséhez

en: Requires restart to finish remove
hu: Újraindítás szükséges az eltávolítás befejezéséhez

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be installed soon
en: Pending installation…
hu: Függőben lévő telepítés…

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be updated soon
en: Pending update…
hu: Függőben lévő frissítés…

note: Translators: This string is shown when downloading an app before install.
en: Downloading…
hu: Letöltés…

note: Translators: This string is shown when preparing to download and install an app.
en: Preparing…
hu: Előkészítés…

note: Translators: This string is shown when uninstalling an app.
en: Uninstalling…
hu: Eltávolítás…

note: Translators: the "%s" is replaced with an app name
en: %s is not installed, but it still has data present.
hu: A(z) %s nincs telepítve, de még mindig rendelkezik adatokkal.

en: _Restart
hu: Új_raindítás

en: _Enable…
hu: _Engedélyezés…

note: TRANSLATORS: this is a button that allows the apps to * be installed. * The ellipsis indicates that further steps are required, * e.g. enabling software repositories or the like
en: _Install…
hu: _Telepítés…

note: Translators: %s is the user-visible app name
en: %s will appear in US English
hu: A(z) %s amerikai angol nyelven fog megjelenni

en: This app will appear in US English
hu: Ez az alkalmazás amerikai angol nyelven fog megjelenni

en: This software will appear in US English
hu: Ez a szoftver amerikai angol nyelven fog megjelenni

en: Help _Translate
hu: Segítsen a _fordításban

note: Translators: the '%s' is replaced with a developer name or a project group
en: Other Apps by %s
hu: Egyéb alkalmazások a következőtől: %s

note: Translators: the first %s is replaced with the developer name, the second %s is replaced with the app id
en: Developer %s has proven the ownership of %s
hu: %s fejlesztő bizonyította a(z) %s tulajdonjogát

note: Translators: the %s is replaced with the app id
en: Developer has proven the ownership of %s
hu: A fejlesztő bizonyította a(z) %s tulajdonjogát

note: TRANSLATORS: we need a remote server to process
en: You need internet access to write a review
hu: Értékelés írásához internetelérés szükséges

en: This app is no longer receiving updates, including security fixes
hu: Ez az alkalmazás többé már nem kap frissítéseket, még biztonsági javításokat sem

en: This app is already provided by your distribution and should not be replaced.
hu: Ezt az alkalmazást a disztribúciója már biztosítja, és nem szabad lecserélni.

en: This app doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
hu: Ez az alkalmazás nem biztosít hivatkozásokat a weboldalhoz, a kódtárolóhoz vagy a hibakövetőhöz.

en: This software is no longer receiving updates, including security fixes
hu: Ez a szoftver többé már nem kap frissítéseket, még biztonsági javításokat sem

en: This software is already provided by your distribution and should not be replaced.
hu: Ezt a szoftvert a disztribúciója már biztosítja, és nem szabad lecserélni.

en: This software doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
hu: Ez a szoftver nem biztosít hivatkozásokat a weboldalhoz, a kódtárolóhoz vagy a hibakövetőhöz.

en: Software failed to retrieve information for “%s” and is unable to show the details for this app.
hu: A Szoftver nem tudta lekérni a(z) „%s” információit, és nem tudja megjeleníteni ennek az alkalmazásnak a részleteit.

en: Software could not load the file ‘%s’, as it’s not in a format supported by this system.
hu: A Szoftver nem tudta betölteni a(z) „%s” fájlt, mivel az nem a rendszer által támogatott formátumban van.

en: Software could not load the file ‘%s’.
hu: A Szoftver nem tudta betölteni a(z) „%s” fájlt.

en: Software could not load the URL ‘%s’, as it’s not in a format supported by this system.
hu: A Szoftver nem tudta betölteni a(z) „%s” URL-t, mivel az nem a rendszer által támogatott formátumban van.

en: Software could not load the URL ‘%s’.
hu: A Szoftver nem tudta betölteni a(z) „%s” URL-t.

en: Invalid review response received from server
hu: Érvénytelen véleményválasz érkezett a kiszolgálóról

en: Failed to submit review for “%s”: %s
hu: Nem sikerült beküldeni a(z) „%s” véleményét: %s

note: display a toast to the user
en: Review submitted successfully
hu: A vélemény sikeresen beküldve

en: Details page
hu: Részletek oldal

en: Loading App Details
hu: Alkalmazás részleteinek betöltése

en: Verified
hu: Ellenőrzött

note: TRANSLATORS: A label for a button to execute the selected app.
en: _Open
hu: _Megnyitás

en: _Update
hu: _Frissítés

note: TRANSLATORS: button text in the header when an app can be erased
en: Uninstall
hu: Eltávolítás

en: Add-ons
hu: Kiegészítők

en: This app can only be used when there is an active internet connection.
hu: Ez az alkalmazás csak akkor használható, ha van aktív internet-kapcsolat.

en: Software Repository Included
hu: Szoftvertárolót tartalmaz

en: This app includes a software repository which provides updates, as well as access to other software.
hu: Ez az alkalmazás szoftvertárolót tartalmaz, amely frissítéseket és más szoftverekhez való hozzáférést biztosít.

en: No Software Repository Included
hu: Nem tartalmaz szoftvertárolót

en: This app does not include a software repository. It will not be updated with new versions.
hu: Ez az alkalmazás nem tartalmaz szoftvertárolót. Nem lesz új verziókkal frissítve.

note: Translators: a repository file used for installing software has been discovered.
en: Software Repository Identified
hu: Szoftvertároló azonosítva

en: Adding this software repository will give you access to additional software and upgrades.
hu: Ezen szoftvertároló hozzáadása hozzáférést biztosít további szoftverekhez és frissítésekhez.

en: Only use software repositories that you trust.
hu: Csak olyan szoftvertárolókat használjon, amelyekben megbízik.

en: Clear app data
hu: Alkalmazásadatok törlése

en: D_elete Data
hu: Adatok _törlése

en: No Metadata
hu: Nincsenek metaadatok

en: Project _Website
hu: Projekt _webhelye

en: _Donate
hu: _Adományozás

en: Contribute _Translations
hu: Közreműködés a _fordításban

en: _Report an Issue
hu: _Hiba jelentése

en: _Help
hu: _Súgó

[ctx: verb]
note: Translators: This is a verb, used on a button to ‘contact the developer’
en: _Contact
hu: _Kapcsolatfelvétel

note: Translators: Button opening a dialog where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write R_eview
hu: _Vélemény írása

note: Translators: Button opening a dialog showing all reviews for an app.
en: All Reviews
hu: Összes vélemény

en: Unable to Show App Details
hu: Nem lehet megjeleníteni az alkalmazás részleteit

en: Failed to prepare reboot
hu: Nem sikerült előkészíteni az újraindítást

en: Unknown error
hu: Ismeretlen hiba

en: The key was not found
hu: A kulcs nem található

en: The key is not enrolled
hu: A kulcs nincs bejegyezve

en: MOK Enrollment Required
hu: MOK-bejegyzés szükséges

en: _Next
hu: _Következő

en: This device has Secure Boot enabled. To allow new drivers to be enabled, a new machine owner key (MOK) must be enrolled. The process requires a password to be entered later in the process. Please note down the following password associated with the key:
hu: Ezen az eszközön engedélyezve van a biztonságos rendszerindítás. Az új illesztőprogramok engedélyezésének lehetővé tételéhez új géptulajdonosi kulcsot (MOK) kell bejegyezni. A folyamathoz egy jelszó megadása szükséges a folyamat későbbi szakaszában. Jegyezze fel a kulcshoz hozzárendelt következő jelszót:

en: I have made a note of the MOK _password
hu: Feljegyeztem a MOK _jelszavát

en: _Restart & Enroll…
hu: Új_raindítás és bejegyzés…

en: Setup Instructions: Please Read Carefully
hu: Beállítási utasítások: olvassa el figyelmesen

en: After restart, a device setup screen will be shown. To enable new drivers, proceed through the setup steps:
hu: Az újraindítás után megjelenik a készülék beállítási képernyője. Az új illesztőprogramok engedélyezéséhez kövesse a beállítási lépéseket:

en: • Select “Enroll MOK”
    • Select “Yes” to enroll keys
    • Enter the MOK password when prompted
    • Then select “Reboot”
hu: • Válassza a „MOK bejegyzése” lehetőséget
    • Válassza az „Igen” lehetőséget a kulcsok bejegyzéséhez
    • Adja meg a MOK jelszavát, ha kérik
    • Majd válassza az „Újraindítás” lehetőséget

en: Security Implications
hu: Biztonsági következtetések

en: After successful key enrollment, be aware that any future updates to the module or any other module will be implicitly trusted. All future updates will happen transparently with no interaction and or authorization.
hu: A sikeres kulcsbejegyzés után vegye figyelembe, hogy a modul vagy bármely más modul bármely jövőbeli frissítése implicit módon megbízható lesz. Az összes jövőbeli frissítés átlátható módon, interakció és vagy felhatalmazás nélkül fog történni.

en: Further guidance can be found on the <a href="https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/mok-enrollment/">docs page</a>.
hu: További útmutatás található a <a href="https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/mok-enrollment/">dokumentációs oldalon</a>.

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading extra metadata files…
hu: Extra metaadatfájlok letöltése…

note: TRANSLATORS: separator for a list of items
en:  and
hu:  és

note: TRANSLATORS: App window title for fonts installation. %s will be replaced by name of the script we're searching for.
en: Available fonts for the %s script | Available fonts for the %s scripts
hu[0]: Elérhető betűkészletek a(z) %s írásrendszerhez
hu[1]: Elérhető betűkészletek a(z) %s írásrendszerekhez

note: TRANSLATORS: App window title for codec installation. %s will be replaced by actual codec name(s)
en: Available software for %s | Available software for %s
hu[0]: Elérhető szoftverek ehhez: %s
hu[1]: Elérhető szoftverek ehhez: %s

en: Requested software not found
hu: A kért szoftver nem található

en: Failed to find requested software
hu: Nem sikerült megtalálni a kért szoftvert

note: TRANSLATORS: This string is used for codecs that weren't found
en: %s not found
hu: „%s” nem található

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: on the website
hu: ezen a weblapon

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available that provide the file %s.
hu: Nem érhetők el alkalmazások, amelyek ezt a fájlt szolgáltatják: %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get missing apps might be found %s.
hu: Információk a(z) %s kodekről, valamint a hiányzó alkalmazások beszerzésének lehetőségei %s találhatók.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available for %s support.
hu: Nem érhetők el alkalmazások a következő támogatásához: %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: %s is not available.
hu: %s nem érhető el.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get an app that can support this format might be found %s.
hu: Információk a(z) %s kodekről, valamint a formátumot támogató alkalmazások beszerzésének lehetőségei %s találhatók.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No fonts are available for the %s script support.
hu: Nem érhetők el betűkészletek a következő írásrendszer támogatásához: %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional fonts might be found %s.
hu: Információk a(z) %s kodekről, valamint további betűkészletek beszerzésének lehetőségei %s találhatók.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No addon codecs are available for the %s format.
hu: Nem érhetők el kiegészítő kodekek ehhez a formátumhoz: %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format might be found %s.
hu: Információk a(z) %s kodekről, valamint a formátumot lejátszani képes kodek beszerzésének lehetőségei %s találhatók.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No Plasma resources are available for %s support.
hu: Nem érhetők el Plasma erőforrások a következő támogatásához: %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional Plasma resources might be found %s.
hu: Információk a(z) %s kodekről, valamint további Plasma erőforrások beszerzésének lehetőségei %s találhatók.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No printer drivers are available for %s.
hu: Nem érhetők el nyomtató illesztőprogramok ehhez: %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a driver that supports this printer might be found %s.
hu: Információk a(z) %s kodekről, valamint a nyomtatót támogató illesztőprogram beszerzésének lehetőségei %s találhatók.

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: the documentation
hu: a dokumentációt

note: TRANSLATORS: no codecs were found. The first %s will be replaced by actual codec name(s), the second %s is the app name, which requested the codecs, the third %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information. | Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information.
hu[0]: Nem található a(z) %2$s által kért %1$s kodek. További információkért nézze meg %3$s.
hu[1]: Nem található a(z) %2$s által kért %1$s kodek. További információkért nézze meg %3$s.

note: TRANSLATORS: no codecs were found. First %s will be replaced by actual codec name(s), second %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information. | Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information.
hu[0]: Nem található a keresett %s kodek. További információkért nézze meg %s.
hu[1]: Nem található a keresett %s kodek. További információkért nézze meg %s.

en: Failed to find any search results: %s
hu: Nem sikerült megtalálni semmilyen keresési találatot: %s

en: %s file format
hu: %s fájlformátum

en: Install _All
hu: Összes _telepítése

en: Unable to Find Requested Software
hu: Nem találhatók a kért szoftverek

en: Codecs page
hu: Kodekek oldal

en: No Results Found
hu: Nincsenek találatok

en: Unable To Perform Search
hu: Nem végezhető el a keresés

en: Previous
hu: Előző

en: Next
hu: Következő

en: Featured Apps List
hu: Kiemelt alkalmazások listája

en: Desktop Support
hu: Asztali támogatás

en: Supports being used on a large screen
hu: Támogatja a nagy képernyőn történő használatot

en: Desktop Support Unknown
hu: Asztali támogatás ismeretlen

en: Not enough information to know if large screens are supported
hu: Nincs elég információ arról, hogy a nagy képernyők támogatottak-e

en: Requires a large screen
hu: Nagy képernyő szükséges

en: Desktop Not Supported
hu: Az asztali számítógépek nem támogatottak

en: Cannot be used on a large screen
hu: Nem használható nagy képernyőn

en: Mobile Support
hu: Mobilos támogatás

en: Supports being used on a small screen
hu: Támogatja a kis képernyőn történő használatot

en: Mobile Support Unknown
hu: Mobilos támogatás ismeretlen

en: Not enough information to know if small screens are supported
hu: Nincs elég információ arról, hogy a kis képernyők támogatottak-e

en: Requires a small screen
hu: Kis képernyő szükséges

en: Mobile Not Supported
hu: A mobilok nem támogatottak

en: Cannot be used on a small screen
hu: Nem használható kis képernyőn

en: Keyboard Support
hu: Billentyűzettámogatás

en: Keyboard Support Unknown
hu: Billentyűzettámogatás ismeretlen

en: Not enough information to know if keyboards are supported
hu: Nincs elég információ arról, hogy a billentyűzetek támogatottak-e

en: Keyboard Required
hu: Billentyűzet szükséges

en: Supports keyboards
hu: Támogatja a billentyűzeteket

en: Keyboard Not Supported
hu: A billentyűzet nem támogatott

en: Cannot be used with a keyboard
hu: Nem használható billentyűzettel

en: Mouse Support
hu: Egértámogatás

en: Requires a mouse or pointing device
hu: Egér vagy mutatóeszköz szükséges

en: Mouse Support Unknown
hu: Egértámogatás ismeretlen

en: Not enough information to know if mice or pointing devices are supported
hu: Nincs elég információ arról, hogy az egerek vagy mutatóeszközök támogatottak-e

en: Mouse Required
hu: Egér szükséges

en: Supports mice and pointing devices
hu: Támogatja az egereket és mutatóeszközöket

en: Mouse Not Supported
hu: Az egerek nem támogattok

en: Cannot be used with a mouse or pointing device
hu: Nem használható egérrel vagy mutatóeszközzel

en: Touchscreen Support
hu: Érintőképernyő-támogatás

en: Touchscreen Support Unknown
hu: Érintőképernyő-támogatás ismeretlen

en: Not enough information to know if touchscreens are supported
hu: Nincs elég információ arról, hogy az érintőképernyők támogatottak-e

en: Touchscreen Required
hu: Érintőképernyő szükséges

en: Supports touchscreens
hu: Támogatja az érintőképernyőket

en: Touchscreen Not Supported
hu: Az érintőképernyők nem támogatottak

en: Cannot be used with a touchscreen
hu: Nem használható érintőképernyővel

en: Gamepad Required
hu: Játékvezérlő szükséges

en: Requires a gamepad
hu: Játékvezérlő szükséges

en: Gamepad Support
hu: Játékvezérlő-támogatás

en: Supports gamepads
hu: Támogatja a játékvezérlőket

note: Translators: It’s unknown whether this app is supported on * the current hardware. The placeholder is the app name.
en: %s probably works on this device
hu: A(z) %s valószínűleg működik ezen az eszközön

note: Translators: The app will work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s works on this device
hu: A(z) %s működik ezen az eszközön

note: Translators: The app will possbily work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s possibly works on this device
hu: A(z) %s valószínűleg működik ezen az eszközön

note: Translators: The app may not work fully on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work properly on this device
hu: A(z) %s nem fog megfelelően működni ezen az eszközön

note: Translators: The app will not work properly on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work on this device
hu: A(z) %s nem fog működni ezen az eszközön

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the hardware support/requirements of an app
en: Hardware Support
hu: Hardvertámogatás

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: This is in the context of a list of apps which are installed on the system.
en: Installed
hu: Telepítve

en: Installed page
hu: Telepítettek oldal

en: In Progress
hu: Folyamatban

note: origin_ui on a remote is the repo dialogue section name, * not the remote title
en: Apps
hu: Alkalmazások

en: Web Apps
hu: Webalkalmazások

en: System Apps
hu: Rendszeralkalmazások

note: TRANSLATORS: this is the subtitle of the installed updates dialog window. %s will be replaced by the date when the updates were installed. The date format is defined by the locale's preferred date representation ("%x" in strftime.)
en: Installed on %s
hu: Telepítve ekkor: %s

note: TRANSLATORS: this is the title of the installed updates dialog window.
en: Installed Updates
hu: Telepített frissítések

en: No Updates Installed
hu: Nem lett frissítés telepítve

en: Community Built
hu: Közösségileg készítve

en: _Get Involved
hu: _Csatlakozzon

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
hu: Ezt az alkalmazást egy nemzetközi közösség fejleszti nyilvánosan, és a(z) <a href="%s">%s licenc</a> alatt adja közre.
    
    Részt vehet, és segíthet még jobbá tenni.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
hu: Ezt az alkalmazást egy nemzetközi közösség fejleszti nyilvánosan, és a(z) %s licenc alatt adja közre.
    
    Részt vehet, és segíthet még jobbá tenni.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
hu: Ezt a szoftvert egy nemzetközi közösség fejleszti nyilvánosan, és a(z) <a href="%s">%s licenc</a> alatt adja közre.
    
    Részt vehet, és segíthet még jobbá tenni.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
hu: Ezt a szoftvert egy nemzetközi közösség fejleszti nyilvánosan, és a(z) %s licenc alatt adja közre.
    
    Részt vehet, és segíthet még jobbá tenni.

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under.
en: Unknown License
hu: Ismeretlen licenc

en: _Learn More
hu: _Tudjon meg többet

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
hu: Ez az alkalmazás nem adja meg, hogy milyen licenc alatt fejlesztik, akár tulajdonosi is lehet. Lehet, hogy nem biztonságos és ez nehezen deríthető ki, valamint felügyelet nélkül változhat.
    
    Lehet, hogy közre tud működni ebben az alkalmazásban, de az is lehet, hogy nem.

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
hu: Ez a szoftver nem adja meg, hogy milyen licenc alatt fejlesztik, akár tulajdonosi is lehet. Lehet, hogy nem biztonságos és ez nehezen deríthető ki, valamint felügyelet nélkül változhat.
    
    Lehet, hogy közre tud működni ebben a szoftverben, de az is lehet, hogy nem.

note: Translators: This is used for "License    Proprietary"
en: Proprietary
hu: Tulajdonosi (zárt)

en: This app is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this app.
hu: Ezt az alkalmazást nem nyilvánosan fejlesztik, így csak a fejlesztői tudják, hogyan is működik. Lehet, hogy nem biztonságos és ez nehezen deríthető ki, valamint felügyelet nélkül változhat.
    
    Lehet, hogy nem tud közreműködni ebben az alkalmazásban.

en: This software is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this software.
hu: Ezt a szoftvert nem nyilvánosan fejlesztik, így csak a fejlesztői tudják, hogyan is működik. Lehet, hogy nem biztonságos és ez nehezen deríthető ki, valamint felügyelet nélkül változhat.
    
    Lehet, hogy nem tud közreműködni ebben a szoftverben.

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Special License
hu: Különleges licenc

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
hu: Ezt az alkalmazást egy különleges, <a href="%s">%s</a> licenc alatt fejlesztik.
    
    Lehet, hogy közre tud működni ebben az alkalmazásban, de az is lehet, hogy nem.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
hu: Ezt az alkalmazást egy különleges, „%s” licenc alatt fejlesztik.
    
    Lehet, hogy közre tud működni ebben az alkalmazásban, de az is lehet, hogy nem.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
hu: Ezt az szoftvert egy különleges, <a href="%s">%s</a> licenc alatt fejlesztik.
    
    Lehet, hogy közre tud működni ebben a szoftverben, de az is lehet, hogy nem.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
hu: Ezt az szoftvert egy különleges, „%s” licenc alatt fejlesztik.
    
    Lehet, hogy közre tud működni ebben a szoftverben, de az is lehet, hogy nem.

note: TRANSLATORS: initial start
en: Refreshing Data
hu: Adatok frissítése

en: Loading page
hu: Betöltési oldal

en: Starting Up
hu: Indítás

note: TRANSLATORS: only run app as non-root user
en: Software should be run as a non-root user. Exiting…
hu: A Szoftvert nem rendszergazda felhasználóként kell futtatni. Kilépés…

en: Unknown source
hu: Ismeretlen forrás

note: Translators: It's like a beta version of the software, a test version
en: Beta
hu: Béta

note: Translators: It's an origin scope, 'User' or 'System' installation
en: User
hu: Felhasználó

note: TRANSLATORS: This is the header for package additions during * a system update
en: Additions
hu: Telepítendők

note: TRANSLATORS: This is the header for package removals during * a system update
en: Removals
hu: Eltávolítandók

[ctx: Packages to be updated during a system upgrade]
note: TRANSLATORS: This is the header for package updates during * a system update
en: Updates
hu: Frissítések

note: TRANSLATORS: This is the header for package downgrades during * a system update
en: Downgrades
hu: Visszafejlesztendők

note: Translators: This is a clickable link on the third party repositories message dialog. It's part of a constructed sentence: "Provides access to additional software from [selected external sources]. Some proprietary software is included."
en: selected external sources
hu: kiválasztott külső források

note: Translators: This is the third party repositories message dialog. The %s is replaced with "selected external sources" link. Repositories Preferences is an item from Software's main menu.
en: Provides access to additional software from %s. Some proprietary software is included.
    
    You can enable those repositories later in Software Repositories preferences.
hu: Hozzáférést biztosít további, innen származó szoftverekhez: %s. Tulajdonosi (zárt) szoftvereket is tartalmazhat.
    
    Ezeket a tárolókat később a szoftvertárolók beállításaiban engedélyezheti.

note: TRANSLATORS: Heading asking whether to turn third party software repositories on of off.
en: Enable Third Party Software Repositories?
hu: Engedélyezi a harmadik féltől származó szoftvertárolókat?

note: TRANSLATORS: button to keep the third party software repositories off
en: _Ignore
hu: _Mellőzés

note: TRANSLATORS: button to turn on third party software repositories TRANSLATORS: button to accept the agreement
en: _Enable
hu: _Engedélyezés

en: Available for your operating system
hu: Elérhető az Ön operációs rendszeréhez

note: Translators: the '%s' is replaced with the distribution name, constructing for example: "Available for Fedora Linux"
en: Available for %s
hu: Elérhető ehhez: %s

note: Translators: This is the title of the main page of the UI.
en: Explore
hu: Felfedezés

en: Overview page
hu: Áttekintés oldal

note: Translators: This is a heading for a section with all available apps.
en: Available Apps
hu: Elérhető alkalmazások

note: Translators: This is a heading for a list of categories.
en: Other Categories
hu: Egyéb kategóriák

en: No App Data Found
hu: Nem találhatók alkalmazásadatok

[ctx: Distribution name]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: User declined installation
hu: A felhasználó elutasította a telepítést

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and * '%s' is an app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Prepare %s
hu: %s előkészítése

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * repository name, e.g. 'GNOME Nightly'
en: Are you sure you want to remove the %s repository?
hu: Biztosan el szeretné távolítani a(z) %s tárolót?

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is a repository name.
en: All apps from %s will be uninstalled, and you will have to re-install the repository to use them again.
hu: Az összes alkalmazás el lesz távolítva a(z) %s tárolóból, és újra kell majd telepítenie a tárolót, hogy ismét használhassa.

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is the * name of an addon or an input method * name of a runtime * name of a font * name of a codec * name of a firmware TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Uninstall %s?
hu: Eltávolítja ezt: %s?

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name * of an addon or an input method. Translators: the '%s' is replaced with the app name
en: It will not be possible to use %s after removal.
hu: Nem lesz lehetséges a(z) %s használata az eltávolítás után.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name * of a runtime.
en: It will not be possible to use any apps which depend on %s after removal.
hu: Nem lesz lehetséges olyan alkalmazások használata, amelyek a(z) %s futtatókörnyezettől függenek az eltávolítás után.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name of a font.
en: It will not be possible to use %s after removal, and any documents which use it will appear in a different font.
hu: Nem lesz lehetséges a(z) %s használata az eltávolítás után, és minden dokumentum, amely ezt használja, más betűtípussal jelenik meg.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name of a codec.
en: It will not be possible to use %s after removal. This may mean some media files will no longer be playable.
hu: Nem lesz lehetséges a(z) %s használata az eltávolítás után. Ez azt jelentheti, hogy néhány médiafájl többé nem lesz lejátszható.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name of a firmware
en: Hardware which depends on %s may no longer function correctly after removal.
hu: A(z) %s belső vezérlőprogramtól függő hardverek esetleg nem működnek többé megfelelően az eltávolítás után.

note: Translators: the '%s' is replaced with the app name
en: It will not be possible to use %s after removal. It has not saved any app data or settings to disk.
hu: Nem lesz lehetséges a(z) %s használata az eltávolítás után. Nem mentett semmilyen alkalmazásadatot vagy beállítást a lemezre.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is * the name of an app.
en: It will not be possible to use %s after removal. App data and settings will be kept on disk, to allow restoring the app in the future.
hu: Nem lesz lehetséges a(z) %s használata az eltávolítás után. Az alkalmazás adatai és beállításai megmaradnak a lemezen, hogy lehetővé tegye az alkalmazás jövőbeni helyreállítását.

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Software Updates
hu: Szoftverfrissítések

en: More Information
hu: További információk

en: Checking for and downloading updates uses data and power. Automatic update features are therefore paused when on metered network connections and when power saver is on.
hu: A frissítések keresése és letöltése adatforgalmat és energiát használ. Az automatikus frissítési funkciók ezért szüneteltetve vannak, ha forgalomkorlátos hálózaton van, illetve ha az energiatakarékos üzemmód be van kapcsolva.

en: _Automatic
hu: _Automatikus

en: Automatically check for and download updates
hu: Frissítések automatikus keresése és letöltése

en: _Manual
hu: _Kézi

en: Checking for and downloading updates must be done manually
hu: A frissítések keresését és letöltését kézzel kell elvégezni

en: Automatic Update _Notifications
hu: Automatikus frissítés é_rtesítései

en: Notify when updates have been automatically installed
hu: Értesítés, ha a frissítések automatikusan telepítve lettek

en: Content Filters
hu: Tartalomszűrők

en: Only Show _Free Software
hu: Csak _szabad szoftverek megjelenítése

en: Hide proprietary software when browsing and searching
hu: Tulajdonosi szoftverek elrejtése böngészéskor és kereséskor

en: Only Show _Verified Developers
hu: Csak _ellenőrzött fejlesztők megjelenítése

en: Show only apps from developers whose identity has been verified
hu: Csak olyan fejlesztőktől származó alkalmazások megjelenítése, akik személyazonossága ellenőrizve lett

note: TRANSLATORS: This is a text displayed during a distro upgrade. %s will be replaced by the name and version of distro, e.g. 'Fedora 23'.
en: Installed software is incompatible with %s, and will be automatically removed during upgrade.
hu: A telepített szoftver nem összeférhető ezzel: %s. Automatikusan el lesz távolítva a rendszerfrissítés során.

en: Incompatible Software
hu: Összeférhetetlen szoftverek

en: _Upgrade
hu: _Frissítés

en: _Uninstall
hu: _Eltávolítás

en: App Settings &amp; Data
hu: Alkalmazás beállításai és adatai

note: Translators: this is part of section about deleting app's data, where the 'keep' means 'keep the data'
en: _Keep
hu: _Megtartás

en: Allows restoring app settings and content
hu: Lehetővé teszi az alkalmazás beállításainak és tartalmának helyreállítását

note: Translators: this is part of section about deleting app's data
en: _Delete
hu: _Törlés

en: Permanently deletes data to save disk space
hu: Véglegesen törli az adatokat a lemezterület megtakarítása érdekében

en: Unable to install repository
hu: Nem lehet telepíteni a tárolót

en: Unable to remove repository
hu: Nem lehet eltávolítani a tárolót

en: Unable to enable repository
hu: Nem lehet engedélyezni a tárolót

en: Unable to disable repository
hu: Nem lehet letiltani a tárolót

note: TRANSLATORS: The '%s' is replaced with a repository name, like "Fedora Modular - x86_64"
en: Software that has been installed from “%s” will cease to receive updates.
hu: A(z) „%s” helyről telepített szoftverek nem fognak további frissítéseket kapni.

note: ask for confirmation
en: Disable Repository?
hu: Letiltja a tárolót?

en: Remove Repository?
hu: Eltávolítja a tárolót?

note: TRANSLATORS: this is button text to disable a repo
en: _Disable
hu: _Letiltás

note: TRANSLATORS: this is button text to remove a repo TRANSLATORS: button text when * removing a review
en: _Remove
hu: _Eltávolítás

en: Unable to change Fedora third party repositories configuration
hu: Nem lehet megváltoztatni a Fedora harmadik féltől származó tárolóinak beállítását

en: Unable to look up related apps
hu: Nem lehet kapcsolódó alkalmazásokat keresni

en: Unable to load repositories
hu: Nem lehet betölteni a tárolókat

en: Enable New Repositories
hu: Új tárolók engedélyezése

en: Turn on new repositories when they are added
hu: Új tárolók bekapcsolása a hozzáadásuk után

note: TRANSLATORS: this is the clickable * link on the third party repositories info bar
en: more information
hu: további információk

note: TRANSLATORS: this is the third party repositories info bar. The '%s' is replaced with a link consisting a text "more information", which constructs a sentence: "Additional repositories from selected third parties - more information."
en: Additional repositories from selected third parties — %s.
hu: További tárolók a kiválasztott harmadik felektől – %s.

en: Fedora Third Party Repositories
hu: Fedora harmadik féltől származó tárolói

en: Unable to load Fedora third party repositories
hu: Nem lehet betölteni a Fedora harmadik féltől származó tárolóit

note: TRANSLATORS: this is the fallback text we use if we can't figure out the name of the operating system
en: the operating system
hu: az operációs rendszer

note: TRANSLATORS: This is the description text displayed in the Software Repositories dialog. %s gets replaced by the name of the actual distro, e.g. Fedora.
en: These repositories supplement the default software provided by %s.
hu: Ezek a tárolók kiegészítik a(z) %s által biztosított alapértelmezett szoftvereket.

en: Software Repositories
hu: Szoftvertárolók

en: No Repositories
hu: Nincsenek tárolók

note: TRANSLATORS: This string states how many apps have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of apps.
en: %u app installed | %u apps installed
hu[0]: %u alkalmazás telepítve
hu[1]: %u alkalmazás telepítve

note: TRANSLATORS: This string states how many add-ons have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of add-ons.
en: %u add-on installed | %u add-ons installed
hu[0]: %u kiegészítő telepítve
hu[1]: %u kiegészítő telepítve

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of apps, and the translated * string will be substituted in
en: %u app | %u apps
hu[0]: %u alkalmazás
hu[1]: %u alkalmazás

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of add-ons, and the translated * string will be substituted
en: %u add-on | %u add-ons
hu[0]: %u kiegészítő
hu[1]: %u kiegészítő

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The first placeholder is the translated string “%u app” or * “%u apps”. The second placeh
en: %s and %s installed | %s and %s installed
hu[0]: %s és %s telepítve
hu[1]: %s és %s telepítve

en: Checking installed software…
hu: Telepített szoftverek ellenőrzése…

en: Remove
hu: Eltávolítás

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really bad app
en: Hate it
hu: Utálom

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		Not a great app
en: Don’t like it
hu: Nem kedvelem

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A fairly-good app
en: It’s OK
hu: Rendben van

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A good app
en: Like it
hu: Kedvelem

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really awesome app
en: Love it
hu: Imádom

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		No star has been clicked yet
en: Select a Star to Leave a Rating
hu: Válasszon csillagot az értékeléshez

note: TRANSLATORS: the review can't just be copied and pasted
en: Please take more time writing the review
hu: Töltsön több időt véleménye megírásával

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: Please choose a star rating
hu: Válasszon egy csillagos értékelést

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too short
hu: Az összegzés túl rövid

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too long
hu: Az összegzés túl hosszú

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too short
hu: A leírás túl rövid

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too long
hu: A leírás túl hosszú

note: Translators: Title of the dialog box where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write a Review
hu: Vélemény írása

note: Translators: A button to publish the user's opinion about the app.
en: _Send
hu: _Küldés

en: Please provide a rating, summary and review text. Reviews should not be used to report problems: instead, contact the developer or your support provider.
hu: Adjon meg értékelést, összefoglalót és véleményszöveget. A vélemények nem használhatók problémák bejelentésére: ehelyett vegye fel a kapcsolatot a fejlesztővel vagy a támogató szolgáltatóval.

en: Review Summary
hu: Vélemény összegzése

[ctx: app review]
note: Translators: This is where the users enter their opinions about the apps.
en: Write a short review
hu: Rövid vélemény írása

en: Find what data is sent in our <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">privacy policy</a>. The full name attached to your account will be shown publicly.
hu: Keresse meg az <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">adatvédelmi irányelveinkben</a>, hogy mely adatok lettek elküldve. A fiókjához csatolt teljes név nyilvánosan megjelenítésre kerül.

en: %u review total | %u reviews total
hu[0]: %u értékelés összesen
hu[1]: %u értékelés összesen

en: out of 5 stars
hu: az 5 csillagból

[ctx: Reviewer name]
note: TRANSLATORS: this is when a user doesn't specify a name
en: Unknown
hu: Ismeretlen

note: TRANSLATORS: we explain what the action is going to do
en: You can report reviews for abusive, rude, or discriminatory behavior.
hu: Bejelentheti a zaklató, nyers vagy diszkriminatív szöveget tartalmazó véleményeket.

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Once reported, a review will be hidden until it has been checked by an administrator.
hu: A bejelentés után a vélemény elrejtésre kerül, amíg egy adminisztrátor nem ellenőrzi.

note: TRANSLATORS: window title when reporting a user-submitted review * for moderation
en: Report Review?
hu: Jelenti a véleményt?

note: TRANSLATORS: button text when * * sending a review for moderation
en: _Report
hu: _Jelentés

note: TRANSLATORS: window title when the user attempts to remove their * review
en: Remove Review?
hu: Eltávolítja a véleményt?

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Removing a review cannot be undone.
hu: Egy vélemény eltávolítása nem vonható vissza.

en: Your review
hu: Az Ön véleménye

en: Like Review
hu: Vélemény kedvelése

en: Dislike Review
hu: Vélemény nem kedvelése

en: Report…
hu: Jelentés…

en: Remove…
hu: Eltávolítás…

en: App isn’t sandboxed but the distribution has checked that it is not malicious
hu: Az alkalmazás nem biztonságos környezetben fut, de a disztribúció ellenőrizte, hogy nem rosszindulatú

en: Check that you trust the vendor, as the app isn’t sandboxed
hu: Ellenőrizze, hogy megbízik-e a gyártóban, mivel az alkalmazás nem biztonságos környezetben fut

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Permissions
hu: Nincsenek jogosultságok

en: App is fully sandboxed
hu: Az alkalmazás kizárólag biztonságos környezetben fut

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Network Access
hu: Hálózati hozzáférés

en: Can access the internet
hu: Hozzáférhet az internethez

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Network Access
hu: Nincs hálózati hozzáférés

en: Cannot access the internet
hu: Nem férhet hozzá az internethez

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Device Access
hu: Felhasználói eszközhöz való hozzáférés

en: Can access devices such as webcams or gaming controllers
hu: Hozzáférhet olyan eszközökhöz, mint a webkamerák vagy a játékvezérlők

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No User Device Access
hu: Nincs felhasználói eszközhöz való hozzáférés

en: Cannot access devices such as webcams or gaming controllers
hu: Nem férhet hozzá olyan eszközökhöz, mint a webkamerák vagy a játékvezérlők

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Input Device Access
hu: Beviteli eszközhöz való hozzáférés

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Microphone Access and Audio Playback
hu: Mikrofonhoz való hozzáférés és hanglejátszás

en: Can listen using microphones and play audio without asking permission
hu: Jogosultságkérés nélkül hallgatózhat a mikrofonok használatával és hangot játszhat le

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: System Device Access
hu: Rendszereszközhöz való hozzáférés

en: Can access system devices which require elevated permissions
hu: Hozzáférhet a rendszereszközökhöz, ami emelt szintű jogosultságokat igényel

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Screen Contents Access
hu: Képernyőtartalomhoz való hozzáférés

en: Can access the contents of the screen or other windows
hu: Hozzáférhet a képernyő vagy más ablakok tartalmához

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Legacy Windowing System
hu: Örökölt ablakkezelő-rendszer

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Arbitrary Permissions
hu: Tetszőleges jogosultságok

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Settings
hu: Felhasználói beállítások

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read/Write Access
hu: Teljes fájlrendszer olvasási/írási hozzáférése

en: Can read and write all data on the file system
hu: Olvashatja és írhatja az összes adatát a fájlrendszeren

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read/Write Access
hu: Saját mappa olvasási/írási hozzáférése

en: Can read and write all data in your home directory
hu: Olvashatja és írhatja az összes adatát a saját könyvtárában

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read Access
hu: Teljes fájlrendszer olvasási hozzáférése

en: Can read all data on the file system
hu: Olvashatja az összes adatát a fájlrendszeren

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read Access
hu: Saját mappa olvasási hozzáférése

en: Can read all data in your home directory
hu: Olvashatja az összes adatát a saját könyvtárában

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read/Write Access
hu: Letöltési mappa olvasási/írási hozzáférése

en: Can read and write all data in your downloads directory
hu: Olvashatja és írhatja az összes adatát a letöltési könyvtárában

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read Access
hu: Letöltési mappa olvasási hozzáférése

en: Can read all data in your downloads directory
hu: Olvashatja az összes adatát a letöltési könyvtárában

en: Can read and write all data in the directory
hu: Olvashatja és írhatja az összes adatot a könyvtárban

en: Can read all data in the directory
hu: Olvashatja az összes adatot a könyvtárban

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No File System Access
hu: Nincs fájlrendszer-hozzáférés

en: Cannot access the file system at all
hu: Egyáltalán nem érheti el a fájlrendszert

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses System Services
hu: Rendszerszolgáltatásokat használ

en: Can request data from non-portal system services
hu: Adatokat kérhet nem portál rendszerszolgáltatásoktól

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses Session Services
hu: Munkamenet-szolgáltatásokat használ

en: Can request data from non-portal session services
hu: Adatokat kérhet nem portál munkamenet-szolgáltatásoktól

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Service Access
hu: Nincs szolgáltatáshoz való hozzáférés

en: Cannot access non-portal session or system services at all
hu: Egyáltalán nem férhet hozzá nem portál munkamenethez vagy rendszerszolgáltatásokhoz

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: App developer is verified
hu: Az alkalmazásfejlesztő megerősített

en: The developer of this app has been verified to be who they say they are
hu: Az alkalmazás fejlesztője megerősítésre került: az, akinek mondja magát

note: Translators: This indicates an app uses an outdated SDK. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Insecure Dependencies
hu: Nem biztonságos függőségek

en: Software or its dependencies are no longer supported and may be insecure
hu: A szoftver vagy függőségei már nem támogatottak, és lehet, hogy nem biztonságosak

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
hu: Ez az alkalmazás nem adja meg, hogy milyen licenc alatt fejlesztik, akár tulajdonosi is lehet

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
hu: Ez a szoftver nem adja meg, hogy milyen licenc alatt fejlesztik, akár tulajdonosi is lehet

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Proprietary Code
hu: Tulajdonosi (zárt) kód

en: The source code is not public, so it cannot be independently audited and might be unsafe
hu: A forráskód nem nyilvános, így nem lehet függetlenül auditálni, és lehet, hogy nem biztonságos

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”
hu: Ezt az alkalmazást egy különleges, „%s” licenc alatt fejlesztik

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”
hu: Ezt a szoftvert egy különleges, „%s” licenc alatt fejlesztik

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Auditable Code
hu: Auditálható kód

en: The source code is public and can be independently audited, which makes the app more likely to be safe
hu: A forráskód nyilvános, és függetlenül auditálható, emiatt az alkalmazás valószínűbb, hogy biztonságos

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * The placeholder is the app name.
en: %s is privileged
hu: A(z) %s kiváltságos

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is safe
hu: A(z) %s biztonságos

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is probably safe
hu: A(z) %s valószínűleg biztonságos

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is potentially unsafe
hu: A(z) %s potenciálisan nem biztonságos

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is unsafe
hu: A(z) %s nem biztonságos

[ctx: Unknown license]
note: Translators: This is used for "License    Unknown"
en: Unknown
hu: Ismeretlen

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the permissions of an app
en: Safety
hu: Biztonság

en: License
hu: Licenc

note: Translators: This is a heading for a row showing the origin/source of an app (such as ‘flathub’).
en: Source
hu: Forrás

en: This app uses an outdated version of the software platform (SDK) and might contain bugs or security vulnerabilities which will not be fixed.
hu: Ez az alkalmazás a szoftverplatform (SDK) elavult verzióját használja, és olyan hibákat vagy biztonsági sérülékenységeket tartalmazhat, amelyek nem lesznek javítva.

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the previous screenshot in the screenshot carousel.
en: Previous Screenshot
hu: Előző képernyőkép

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the next screenshot in the screenshot carousel.
en: Next Screenshot
hu: Következő képernyőkép

note: Translators: Shortened form of “no screenshots available” when showing an app’s details.
en: No Screenshots
hu: Nincsenek képernyőképek

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot and * we get back 404
en: Screenshot not found
hu: Nem található képernyőkép

note: TRANSLATORS: possibly image file corrupt or not an image
en: Failed to load image
hu: Nem sikerült betölteni a képet

note: TRANSLATORS: this is when we request a screenshot size that * the generator did not create or the parser did not add
en: Screenshot size not found
hu: A képernyőkép mérete nem található

note: TRANSLATORS: this is when we try create the cache directory * but we were out of space or permission was denied
en: Could not create cache
hu: Nem lehet létrehozni a gyorsítótárat

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot * that was not a valid URL
en: Screenshot not valid
hu: A képernyőkép nem érvényes

note: TRANSLATORS: this is when networking is not available
en: Screenshot not available
hu: A képernyőkép nem érhető el

en: Screenshot
hu: Képernyőkép

note: TRANSLATORS: this is when there are too many search results * to show in in the search page
en: %u more match | %u more matches
hu[0]: %u további találat
hu[1]: %u további találat

en: Search page
hu: Keresés az oldalon

en: Search for Apps
hu: Alkalmazások keresése

en: No App Found
hu: Nem található alkalmazás

note: TRANSLATORS: this is part of the in-app notification, * where the %s is the truncated hostname, e.g. * 'alt.fedoraproject.org' * where the %s is the origin id, e.g. 'fedora' * where the %s is a multi-word localised app name * e.g. 'Getting things GNOME!"
en: “%s”
hu: „%s”

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates
hu: Nem tölthetők le a frissítések

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download firmware updates
hu: Nem tölthetők le a belső vezérlőprogram frissítései

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download firmware updates from %s
hu: Nem tölthetők le a belső vezérlőprogram frissítései innen: %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download updates from %s
hu: Nem tölthetők le a frissítések innen: %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: internet access required
hu: Nem lehet frissíteni: internetelérés szükséges

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: not enough disk space
hu: Nem lehet frissíteni: nincs elég lemezterület

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download updates from %s: not enough disk space
hu: Nem tölthetők le a frissítések innen: %s, nincs elég lemezterület

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: authentication required
hu: Nem lehet frissíteni: hitelesítés szükséges

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: invalid authentication
hu: Nem lehet frissíteni: érvénytelen hitelesítés

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: permission required
hu: Nem lehet frissíteni: jogosultság szükséges

en: Unable to download updates: you do not have permission to install software
hu: Nem tölthetők le a frissítések: nincs jogosultsága szoftvereket telepíteni

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to get list of updates
hu: A frissítések listája nem kérhető le

en: Unable to install: download failed
hu: Nem lehet telepíteni: a letöltés sikertelen

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to install %s: failed download from %s
hu: A(z) %s nem telepíthető: nem sikerült letölteni innen: %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: download failed
hu: A(z) %s nem telepíthető: a letöltés sikertelen

en: Unable to install: missing runtime
hu: Nem lehet telepíteni: hiányzó futtatókörnyezet

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") * and the second %s is the name of the runtime, e.g. * "GNOME SDK [flatpak.gnome.org]"
en: Unable to install %s: runtime %s unavailable
hu: A(z) %s nem telepíthető: a(z) %s futtatókörnyezet nem érhető el

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s
hu: A(z) %s nem telepíthető

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: internet access required
hu: Nem lehet telepíteni: internetelérés szükséges

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: invalid app format
hu: Nem lehet telepíteni: érvénytelen alkalmazásformátum

en: Unable to install: not enough disk space
hu: Nem lehet telepíteni: nincs elég lemezterület

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: not enough disk space
hu: A(z) %s nem telepíthető: nincs elég lemezterület

en: Unable to install: authentication required
hu: Nem lehet telepíteni: hitelesítés szükséges

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install %s: authentication required
hu: A(z) %s nem telepíthető: hitelesítés szükséges

en: Unable to install: invalid authentication
hu: Nem lehet telepíteni: érvénytelen hitelesítés

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: invalid authentication
hu: A(z) %s nem telepíthető: érvénytelen hitelesítés

en: Unable to install: permission required
hu: Nem lehet telepíteni: jogosultság szükséges

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: permission required
hu: A(z) %s nem telepíthető: jogosultság szükséges

en: Unable to install: device must be plugged in
hu: Nem lehet telepíteni: az eszközt áramforráshoz kell csatlakoztatni

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to install %s: device must be plugged in
hu: A(z) %s nem telepíthető: az eszközt áramforráshoz kell csatlakoztatni

en: Unable to install: low battery
hu: Nem lehet telepíteni: alacsony telepfeszültség

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to install %s: low battery
hu: A(z) %s nem telepíthető: alacsony telepfeszültség

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to update %s from %s: download failed
hu: A(z) %s nem frissíthető innen: %s, a letöltés sikertelen

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: download failed
hu: A(z) %s nem frissíthető: a letöltés sikertelen

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to install updates from %s: download failed
hu: Nem lehet telepíteni a frissítéseket innen: %s, a letöltés sikertelen

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: download failed
hu: Nem lehet frissíteni: a letöltés sikertelen

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: not enough disk space
hu: A(z) %s nem frissíthető: nincs elég lemezterület

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: authentication required
hu: A(z) %s nem frissíthető: hitelesítés szükséges

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: invalid authentication
hu: A(z) %s nem frissíthető: érvénytelen hitelesítés

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: permission required
hu: A(z) %s nem frissíthető: jogosultság szükséges

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: device must be plugged in
hu: Nem lehet frissíteni: az eszközt áramforráshoz kell csatlakoztatni

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to update %s: device must be plugged in
hu: A(z) %s nem frissíthető: az eszközt áramforráshoz kell csatlakoztatni

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: low battery
hu: Nem lehet frissíteni: alacsony telepfeszültség

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to update %s: low battery
hu: A(z) %s nem frissíthető: alacsony telepfeszültség

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s
hu: A(z) %s nem frissíthető

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update
hu: Nem lehet frissíteni

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade
hu: Nem lehet frissíteni

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the distro name (e.g. "Fedora 25") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to upgrade to %s from %s
hu: Nem lehet frissíteni erre: %s, erről: %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: download failed
hu: Nem lehet frissíteni: a letöltés sikertelen

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to upgrade to %s: download failed
hu: Nem lehet frissíteni erre: %s, a letöltés sikertelen

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: internet access required
hu: Nem lehet frissíteni: internetelérés szükséges

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: internet access required
hu: Nem lehet frissíteni erre: %s, internetelérés szükséges

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: not enough disk space
hu: Nem lehet frissíteni: nincs elég lemezterület

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: not enough disk space
hu: Nem lehet frissíteni erre: %s, nincs elég lemezterület

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: authentication required
hu: Nem lehet frissíteni: hitelesítés szükséges

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: authentication required
hu: Nem lehet frissíteni erre: %s, hitelesítés szükséges

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: invalid authentication
hu: Nem lehet frissíteni: érvénytelen hitelesítés

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: invalid authentication
hu: Nem lehet frissíteni erre: %s, érvénytelen hitelesítés

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: permission required
hu: Nem lehet frissíteni: jogosultság szükséges

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: permission required
hu: Nem lehet frissíteni erre: %s, jogosultság szükséges

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: device must be plugged in
hu: Nem lehet frissíteni: az eszközt áramforráshoz kell csatlakoztatni

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: device must be plugged in
hu: Nem lehet frissíteni erre: %s, az eszközt áramforráshoz kell csatlakoztatni

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: low battery
hu: Nem lehet frissíteni: alacsony telepfeszültség

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: low battery
hu: Nem lehet frissíteni erre: %s, alacsony telepfeszültség

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s
hu: Nem lehet frissíteni erre: %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication required
hu: Nem lehet eltávolítani: hitelesítés szükséges

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: authentication required
hu: A(z) %s nem távolítható el: hitelesítés szükséges

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: invalid authentication
hu: Nem lehet eltávolítani: érvénytelen hitelesítés

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: invalid authentication
hu: A(z) %s nem távolítható el: érvénytelen hitelesítés

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: permission required
hu: Nem lehet eltávolítani: jogosultság szükséges

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: permission required
hu: A(z) %s nem távolítható el: jogosultság szükséges

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: device must be plugged in
hu: Nem lehet eltávolítani: az eszközt áramforráshoz kell csatlakoztatni

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: device must be plugged in
hu: A(z) %s nem távolítható el: az eszközt áramforráshoz kell csatlakoztatni

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: low battery
hu: Nem lehet eltávolítani: alacsony telepfeszültség

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: low battery
hu: A(z) %s nem távolítható el: alacsony telepfeszültség

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s
hu: A(z) %s nem távolítható el

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the '%s' is replaced with the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to launch %s
hu: A(z) %s nem indítható el

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification TRANSLATORS: we failed to get a proper error code
en: Sorry, something went wrong
hu: Elnézést, hiba történt

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") * and the second %s is the name of the runtime, e.g. * "GNOME SDK [flatpak.gnome.org]"
en: Unable to launch %s: %s is not installed
hu: A(z) %s nem indítható el: a(z) %s nincs telepítve

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Not enough disk space for operation
hu: Nincs elég lemezterület a művelethez

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: file type not supported
hu: Nem lehet telepíteni: a fájltípus nem támogatott

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: authentication failed
hu: Nem lehet telepíteni: a hitelesítés sikertelen

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install
hu: Nem lehet telepíteni

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to contact %s
hu: Nem vehető fel a kapcsolat ezzel: %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Download failed
hu: A letöltés sikertelen

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the 'Software' means this app, aka 'GNOME Software'.
en: Restart Software to use new plugins
hu: Indítsa újra a Szoftver alkalmazást az új bővítmények használatához

note: TRANSLATORS: need to be connected to the AC power
en: Device needs to be plugged in
hu: A eszközt áramforráshoz kell csatlakoztatni

note: TRANSLATORS: not enough juice to do this safely
en: Battery level is too low
hu: Az akkumulátorszint túl alacsony

en: _Software Repositories
hu: S_zoftvertárolók

en: _Preferences
hu: _Beállítások

en: _Keyboard Shortcuts
hu: _Gyorsbillentyűk

en: _About Software
hu: A Szoftver _névjegye

en: Search
hu: Keresés

en: Main Menu
hu: Főmenü

en: Search apps
hu: Alkalmazások keresése

note: Translators: A label for a button to show all available software.
en: _Explore
hu: _Felfedezés

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: A label for a button to show only software which is already installed.
en: _Installed
hu: _Telepítve

[ctx: Header bar button for list of apps to be updated]
note: Translators: A label for a button to show only updates which are available to install.
en: _Updates
hu: _Frissítések

en: Go back
hu: Vissza

en: Navigation
hu: Navigáció

en: Navigate to Explore Page
hu: Navigálás a felfedezés oldalra

en: Navigate to Installed Page
hu: Navigálás a telepítettek oldalra

en: Navigate to Updates Page
hu: Navigálás a frissítések oldalra

en: Open Search Bar
hu: Keresési sáv megnyitása

en: Open Main Menu
hu: Főmenü megnyitása

en: Windows
hu: Ablakok

en: Open Preferences
hu: Beállítások megnyitása

en: Open Software Repositories
hu: Szoftvertárolók megnyitása

en: Close Main Window
hu: Főablak bezárása

en: Updates Page
hu: Frissítések oldal

en: Check for Updates
hu: Frissítések keresése

en: Help
hu: Súgó

en: Open Keyboard Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk megnyitása

note: Translators: This is shown in a bubble to represent a 0 byte * storage size, so its context is “storage size: none”. The * bubble is small, so the string should be as short as * possible.
en: None
hu: Egyik sem

en: App Data
hu: Alkalmazásadatok

en: Data needed for the app to run
hu: Az alkalmazás futásához szükséges adatok

en: User Data
hu: Felhasználói adatok

en: Data created by you in the app
hu: Az Ön által létrehozott adatok az alkalmazásban

en: Cache Data
hu: Gyorsítótáradatok

en: Temporary cached data
hu: Átmenetileg gyorsítótárazott adatok

en: The app itself
hu: Az alkalmazás maga

en: Required Dependencies
hu: Szükséges függőségek

en: Shared system components required by this app
hu: Az alkalmazáshoz szükséges megosztott rendszerösszetevők

[ctx: Download size]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

note: TRANSLATORS: "<a href='#'>" and "</a>" should not be touched.
en: Cached data can be cleared from the <a href='#'>_app settings</a>
hu: A gyorsítótárazott adatok törölhetők az <a href='#'>_alkalmazásbeállításokban</a>

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the storage or download size needed for an app
en: Storage
hu: Tárhely

en: %s (Installed)
hu: %s (telepítve)

en: %s (Installing)
hu: %s (telepítés)

en: %s (Downloading)
hu: %s (letöltés)

en: %s (Removing)
hu: %s (eltávolítás)

en: _Details
hu: _Részletek

en: _Examine
hu: _Vizsgálat

en: _Show Review
hu: _Vélemény megjelenítése

en: Critical Updates Ready to Install
hu: Kritikus frissítések állnak telepítésre készen

en: Install critical updates as soon as possible
hu: Telepítse a kritikus frissítéseket, amint lehetséges

en: Updates Ready to Install
hu: Frissítések állnak telepítésre készen

en: Software updates are ready and waiting
hu: Szoftverfrissítések állnak készen és várakoznak

en: Updates Are Out of Date
hu: A frissítések elavultak

en: Please check for available updates
hu: Ellenőrizze az elérhető frissítéseket

en: Critical Updates Available to Download
hu: Kritikus frissítések érhetők el letöltésre

en: Download critical updates as soon as possible
hu: Töltse le a kritikus frissítéseket, amint lehetséges

en: Updates Available to Download
hu: Frissítések érhetők el letöltésre

en: Software updates can be downloaded
hu: Szoftverfrissítések tölthetők le

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated and restart is required
en: %u App Updated — Restart Required | %u Apps Updated — Restart Required
hu[0]: %u alkalmazás frissítve — újraindítás szükséges
hu[1]: %u alkalmazás frissítve — újraindítás szükséges

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated
en: %u App Updated | %u Apps Updated
hu[0]: %u alkalmazás frissítve
hu[1]: %u alkalmazás frissítve

note: TRANSLATORS: %1 is an app name, e.g. Firefox
en: %s has been updated.
hu: A(z) %s frissítve lett.

note: TRANSLATORS: the app needs restarting
en: Please restart the app.
hu: Indítsa újra az alkalmazást.

note: TRANSLATORS: %1 and %2 are both app names, e.g. Firefox
en: %s and %s have been updated.
hu: A(z) %s és a(z) %s frissítve lett.

note: TRANSLATORS: at least one app needs restarting
en: %u app requires a restart. | %u apps require a restart.
hu[0]: %u alkalmazás újraindítást igényel.
hu[1]: %u alkalmazás újraindítást igényel.

note: TRANSLATORS: %1, %2 and %3 are all app names, e.g. Firefox
en: Includes %s, %s and %s.
hu: Tartalmazza a következőket: %s, %s és %s.

note: TRANSLATORS: this is when the current operating system version goes end-of-life
en: System Has Reached End of Life
hu: A rendszer elérte az életciklusa végét

note: TRANSLATORS: this is the message dialog for the distro EOL notice
en: Upgrade to continue receiving updates
hu: Frissítsen, hogy továbbra is kapjon frissítéseket

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade, the replacement would be the * distro name, e.g. 'Fedora'
en: A new version of %s is available to install
hu: A(z) %s egy új verziója érhető el telepítésre

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade
en: Software Upgrade Available
hu: Disztribúciófrissítés érhető el

note: TRANSLATORS: title when we offline updates have failed
en: Software Updates Failed
hu: A szoftverfrissítések meghiúsultak

note: TRANSLATORS: message when we offline updates have failed
en: Prepared updates were not installed
hu: Az előkészített frissítések nem lettek telepítve

en: Show Details
hu: Részletek megjelenítése

note: TRANSLATORS: Notification title when we've done a distro upgrade
en: System Upgrade Complete
hu: Rendszerfrissítés kész

note: TRANSLATORS: This is the notification body when we've done a * distro upgrade. First %s is the distro name and the 2nd %s * is the version, e.g. "Welcome to Fedora 28!"
en: Welcome to %s %s!
hu: Üdvözli a(z) %s %s!

note: TRANSLATORS: title when we've done offline updates
en: Software Update Installed | Software Updates Installed
hu[0]: Szoftverfrissítés telepítve
hu[1]: Szoftverfrissítések telepítve

note: TRANSLATORS: message when we've done offline updates
en: An important operating system update has been installed. | Important operating system updates have been installed.
hu[0]: Fontos operációs rendszer frissítés lett telepítve.
hu[1]: Fontos operációs rendszer frissítések lettek telepítve.

[ctx: updates]
note: TRANSLATORS: Button to look at the updates that were installed. * Note that it has nothing to do with the app reviews, the * users can't express their opinions here. In some languages * "Review (evaluate) something" is a different translation than * "Review (browse) something."
en: Review
hu: Vélemény

note: TRANSLATORS: this is when the offline update failed
en: Failed To Update
hu: Nem sikerült frissíteni

note: TRANSLATORS: the user must have updated manually after * the updates were prepared
en: The system was already up to date.
hu: A rendszer már naprakész volt.

note: TRANSLATORS: the user aborted the update manually
en: The update was cancelled.
hu: A frissítés megszakítva.

note: TRANSLATORS: the package manager needed to download * something with no network available
en: Internet access was required but wasn’t available. Please make sure that you have internet access and try again.
hu: Internet-hozzáférés volt szükséges, de nem volt elérhető. Győződjön meg arról, hogy van internet-hozzáférése, és próbálja újra.

note: TRANSLATORS: if the package is not signed correctly
en: There were security issues with the update. Please consult your software provider for more details.
hu: Biztonsági problémák voltak a frissítéssel. Kérjen tanácsot a szoftverszolgáltatójától a további részletekért.

note: TRANSLATORS: we ran out of disk space
en: There wasn’t enough disk space. Please free up some space and try again.
hu: Nem volt elég lemezterület. Szabadítson fel egy kis helyet, és próbálja újra.

note: TRANSLATORS: We didn't handle the error type
en: We’re sorry: the update failed to install. Please wait for another update and try again. If the problem persists, contact your software provider.
hu: Sajnáljuk: a frissítés telepítése nem sikerült. Várjon egy másik frissítést, és próbálja újra. Ha a probléma továbbra is fennáll, akkor lépjen kapcsolatba a szoftverszolgáltatójával.

note: TRANSLATORS: This is the time when we last checked for updates
en: Last checked: %s
hu: Utolsó ellenőrzés: %s

note: TRANSLATORS:  the first %s is the distro name, e.g. 'Fedora' * and the second %s is the distro version, e.g. '25'
en: %s %s has stopped receiving critical software updates
hu: A(z) %s %s nem kap több kritikus szoftverfrissítést

note: TRANSLATORS: This message is meant to tell users that they need to upgrade * or else their distro will not get important updates.
en: Your operating system has stopped receiving critical software updates
hu: Az operációs rendszere nem kap több kritikus szoftverfrissítést

note: TRANSLATORS: this is to explain that downloading updates may cost money
en: Charges May Apply
hu: Költségek merülhetnek fel

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Checking for updates while using mobile broadband could cause you to incur charges.
hu: Frissítések keresése mobil széles sáv használatakor költségek kiszámlázásához vezethet.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Check _Anyway
hu: Keresés _mindenképp

en: Software Upgrades Downloaded
hu: Szoftverfrissítések letöltve

en: Upgrades are ready to be installed
hu: A frissítések készen állnak a telepítésre

[ctx: Apps to be updated]
en: Updates
hu: Frissítések

en: Updates page
hu: Frissítések oldal

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: Loading Updates
hu: Frissítések betöltése

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: This could take a while
hu: Ez eltarthat egy ideig

note: TRANSLATORS: This means all software (plural) installed on this system is up to date.
en: Up to Date
hu: Naprakész

en: Use Mobile Data?
hu: Mobil adatkapcsolat használata?

en: Checking for updates when using mobile broadband could cause you to incur charges
hu: A mobil széles sávú kapcsolaton történő frissítés-keresés költségek felmerüléséhez vezethet

en: _Check Anyway
hu: _Keresés mindenképp

en: No Connection
hu: Nincs kapcsolat

en: Go online to check for updates
hu: Csatlakozzon az internetre a frissítések kereséséhez

en: _Network Settings
hu: _Hálózati beállítások

en: Error
hu: Hiba

en: Updates are automatically managed
hu: A frissítések automatikusan kezelve vannak

en: Stop
hu: Leállítás

en: Software Updates Paused
hu: A szoftverfrissítések szüneteltetve vannak

en: Automatic software updates have been paused for the following reasons:
hu: Az automatikus szoftverfrissítések szüneteltetve lettek a következő okok miatt:

en: 
    • The current network connection is metered
hu: 
    • A jelenlegi hálózati kapcsolat forgalomkorlátos

en: 
    • The current network connection prohibits large downloads
hu: 
    • A jelenlegi hálózati kapcsolat nem engedi a nagy letöltéseket

en: 
    • Power saver mode is active
hu: 
    • Az energiatakarékos üzemmód aktív

en: 
    • Game mode is active
hu: 
    • A játékmód aktív

en: Software updates paused
hu: A szoftverfrissítések szüneteltetve vannak

en: Network connection is metered — software updates paused
hu: A hálózati kapcsolat forgalomkorlátos – a szoftverfrissítések szüneteltetve vannak

en: Network connection prohibits large downloads — software updates paused
hu: A hálózati kapcsolat nem engedi a nagy letöltéseket – a szoftverfrissítések szüneteltetve vannak

en: Power saver mode is active — software updates paused
hu: Az energiatakarékos üzemmód aktív – a szoftverfrissítések szüneteltetve vannak

en: Game mode is active — software updates paused
hu: A játékmód aktív – a szoftverfrissítések szüneteltetve vannak

note: TRANSLATORS: This is the button for installing all * offline updates
en: _Restart & Update…
hu: Új_raindítás és frissítés…

note: TRANSLATORS: This is the button for upgrading all * online-updatable apps
en: U_pdate All
hu: Összes _frissítése

en: Software Updates Downloaded
hu: Szoftverfrissítések letöltve

en: Updates are ready to be installed
hu: Frissítések állnak telepítésre készen

note: TRANSLATORS: This is the header for system firmware that * requires a reboot to apply
en: Integrated Firmware
hu: Beépített belső vezérlőprogram

note: TRANSLATORS: This is the header for offline OS and offline * app updates that require a reboot to apply
en: Requires Restart
hu: Újraindítás szükséges

note: TRANSLATORS: This is the header for online runtime and * app updates, typically flatpaks or snaps
en: App Updates
hu: Alkalmazásfrissítések

note: TRANSLATORS: This is the header for device firmware that can * be installed online
en: Device Firmware
hu: Eszköz belső vezérlőprogramja

en: _Download
hu: _Letöltés

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The first %s is the distro name * and the 2nd %s is the version, e.g. "Fedora 35 Available"
en: %s %s Available
hu: A(z) %s %s már elérhető

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The %s is the distro name, * e.g. "GNOME OS Available"
en: %s Available
hu: A(z) %s már elérhető

en: Learn about the new version
hu: Tudjon meg többet az új verzióról

note: Translators: the first '%s' is replaced with the downloaded size, the second '%s' with the total download size, forming text like "135 MB of 2 GB downloaded"
en: %s of %s downloaded
hu: %s / %s letöltve

note: Translators: the '%u' is replaced with the actual percentage being already downloaded, forming text like "13% downloaded"
en: %u%% downloaded
hu: %u%% letöltve

en: A major upgrade, with new features and added polish.
hu: Jelentős frissítés, új funkciókkal és felületi újításokkal.

en: Cancel Upgrade
hu: Frissítés megszakítása

en: _Restart & Upgrade…
hu: Új_raindítás és frissítés…

en: Remember to back up data and files before upgrading.
hu: Ne felejtsen el biztonsági másolatot készíteni az adatairól és fájljairól a frissítés előtt.

en: Error Details
hu: Hiba részletei

en: Copy Details
hu: Részletek másolása

en: Failed to delete file “%s”: %s
hu: Nem sikerült törölni a(z) „%s” fájlt: %s

en: Failed to delete directory “%s”: %s
hu: Nem sikerült törölni a(z) „%s” könyvtárat: %s

en: Add, remove or update software on this computer
hu: Szoftver hozzáadása, eltávolítása vagy frissítése ezen a számítógépen

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;
hu: Frissítések;Frissítés;Források;Tárolók;Beállítások;Telepítés;Eltávolítás;Program;Szoftver;Alkalmazás;Bolt;

note: Translators: The "%s" is replaced with an app name, like "NVIDIA Linux Graphics Driver". This is the first part of a system notification.
en: %s Ready
hu: A(z) %s kész

note: Translators: The "%s" is replaced with an app name, like "NVIDIA Linux Graphics Driver". This is the second part of a system notification, which looks like: NVIDIA Linux Graphics Driver Ready The NVIDIA Linux Graphics Driver is ready to be enabled and staged for the next boot.
en: The %s is ready to be enabled and staged for the next boot.
hu: A(z) %s készen áll az engedélyezéshez, és elő van készítve a következő rendszerindításhoz.

en: Enable
hu: Engedélyezés

note: TRANSLATORS: this is a group of updates that are not * packages and are not shown in the main list
en: System Updates
hu: Rendszerfrissítések

note: TRANSLATORS: this is a longer description of the * "System Updates" string
en: General system updates, such as security or bug fixes, and performance improvements.
hu: Általános rendszerfrissítések, például biztonsági vagy hibajavítások, valamint teljesítménybeli fejlesztések.

note: Translators: The '%s' is replaced with the OS name, like "Endless OS"
en: %s update with new features and fixes.
hu: Egy %s-frissítés új funkciókkal és javításokkal.

en: EOS update service could not fetch and apply the update.
hu: Az EOS frissítési szolgáltatás nem tudta letölteni és alkalmazni a frissítést.

en: Web App
hu: Webalkalmazás

en: Web Apps Support
hu: Webalkalmazások támogatása

en: Run popular web applications in a browser
hu: Népszerű webalkalmazások futtatása egy böngészőben

note: TRANSLATORS: this is a title for Fedora distro upgrades
en: Upgrade for the latest features, performance and stability improvements.
hu: Frissítés a legújabb funkciókért, teljesítmény és stabilitási javításokért.

en: Flatpak Support
hu: Flatpak támogatás

en: Flatpak is a framework for desktop apps on Linux
hu: A Flatpak egy keretrendszer a Linuxon futó asztali alkalmazásokhoz

note: Reference: https://docs.flatpak.org/en/latest/flatpak-command-reference.html#idm45858571325264
en: System folder %s
hu: %s rendszermappa

en: Home subfolder %s
hu: Saját mappa %s almappája

en: Host system folders
hu: Gazdarendszer mappái

en: Host system configuration from /etc
hu: Gazdarendszer konfigurációja az /etc mappából

en: Desktop folder
hu: Asztal mappa

en: Desktop subfolder %s
hu: Asztal %s almappája

en: Documents folder
hu: Dokumentumok mappa

en: Documents subfolder %s
hu: Dokumentumok %s almappája

en: Music folder
hu: Zenék mappa

en: Music subfolder %s
hu: Zenék %s almappája

en: Pictures folder
hu: Képek mappa

en: Pictures subfolder %s
hu: Képek %s almappája

en: Public Share folder
hu: Nyilvános megosztás mappa

en: Public Share subfolder %s
hu: Nyilvános megosztás %s almappája

en: Videos folder
hu: Videók mappa

en: Videos subfolder %s
hu: Videók %s almappája

en: Templates folder
hu: Sablonok mappa

en: Templates subfolder %s
hu: Sablonok %s almappája

en: User cache folder
hu: Felhasználói gyorsítótár mappa

en: User cache subfolder %s
hu: Felhasználói gyorsítótár %s almappája

en: User configuration folder
hu: Felhasználói beállítás mappa

en: User configuration subfolder %s
hu: Felhasználói beállítás %s almappája

en: User data folder
hu: Felhasználói adatok mappa

en: User data subfolder %s
hu: Felhasználói adatok %s almappája

en: User runtime folder
hu: Felhasználói futtatókörnyezet mappa

en: User runtime subfolder %s
hu: Felhasználói futtatókörnyezet %s almappája

en: Filesystem access to %s
hu: Fájlrendszer-hozzáférés a következőhöz: %s

note: TRANSLATORS: status text when downloading new metadata
en: Getting flatpak metadata for %s…
hu: Flatpak metaadatok lekérése ehhez: %s…

en: Failed to refine addon ‘%s’: %s
hu: Nem sikerült finomítani a(z) „%s” bővítményt: %s

en: User Installation
hu: Felhasználói telepítés

en: System Installation
hu: Rendszerszintű telepítés

en: App ID
hu: Alkalmazásazonosító

en: Failed to add to install for addon ‘%s’: %s
hu: Nem sikerült hozzáadni a telepítéshez a(z) „%s” bővítménynél: %s

en: Failed to add to uninstall for addon ‘%s’: %s
hu: Nem sikerült hozzáadni az eltávolításhoz a(z) „%s” bővítménynél: %s

en: Remote “%s” doesn't allow install of “%s”, possibly due to its filter. Remove the filter and repeat the install. Detailed error: %s
hu: A(z) „%s” távoli tároló nem engedélyezi a(z) „%s” telepítését, valószínűleg a szűrője miatt. Távolítsa el a szűrőt, és ismételje meg a telepítést. Részletes hiba: %s

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
hu: A rendszer akkumulátorszintje túl alacsony a frissítés végrehajtásához

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
hu: A rendszer akkumulátorszintje túl alacsony a frissítés végrehajtásához (%u%%, de %u%% szükséges)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
hu: Az eszköz elérhetetlen vagy a vezeték nélküli hatótávolságon kívül van

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
hu: Az eszköz akkumulátorszintje túl alacsony

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
hu: Az eszköz akkumulátorszintje túl alacsony (%u%%, de %u%% szükséges)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
hu: Az eszköz a frissítés alkalmazására vár

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
hu: Az eszközhöz elektromos áram csatlakoztatása szükséges

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
hu: Az eszköz nem használható, amíg a fedél le van csukva

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
hu: %s eszköz frissítése

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
hu: %s rendszer frissítése

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
hu: %s beágyazott vezérlő frissítése

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
hu: %s ME frissítése

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
hu: %s vállalati ME frissítése

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
hu: %s fogyasztói ME frissítése

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
hu: %s vezérlő frissítése

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
hu: %s Thunderbolt vezérlő frissítése

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system bootup
en: %s CPU Microcode Update
hu: %s CPU mikrokód frissítése

note: TRANSLATORS: configuration refers to hardware state, * e.g. a security database or a default power value
en: %s Configuration Update
hu: %s konfigurációs frissítése

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
hu: %s akkumulátor frissítése

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
hu: %s kamera frissítése

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
hu: %s TPM frissítése

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
hu: %s érintőtábla frissítése

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
hu: %s egér frissítése

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
hu: %s billentyűzet frissítése

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
hu: %s tárolóvezérlő frissítése

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
hu: %s hálózati csatoló frissítése

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
hu: %s kijelző frissítése

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
hu: %s alaplapkezelő-vezérlő frissítése

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
hu: %s USB-vevő frissítése

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
hu: %s meghajtó frissítése

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
hu: %s flashmeghajtó frissítése

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
hu: %s SSD frissítése

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
hu: %s GPU frissítése

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
hu: %s dokkoló frissítése

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
hu: %s USB-dokkoló frissítése

en: Firmware
hu: Belső vezérlőprogram

en: Firmware update could not be applied:
hu: A belső vezérlőprogram frissítését nem sikerült alkalmazni:

en: Firmware Upgrade Support
hu: Belső vezérlőprogram frissítésének támogatása

en: Provides support for firmware upgrades
hu: Támogatást biztosít a belső vezérlőprogram frissítéseihez

en: Install Unsigned Software?
hu: Telepíti a nem aláírt szoftvert?

en: Software that is to be installed is not signed. It will not be possible to verify the origin of updates to this software, or whether updates have been tampered with.
hu: A telepítendő szoftver nincs aláírva. Nem fogja tudni ellenőrizni a szoftver frissítéseinek eredetét, vagy hogy nem manipulálták-e azokat.

en: Download Unsigned Software?
hu: Letölti a nem aláírt szoftvert?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with.
hu: Nem aláírt frissítések érhetők el. Az aláírás hiányában nem lehet ellenőrizni a frissítés eredetét, vagy hogy nem manipulálták-e azt.

en: Update Unsigned Software?
hu: Frissíti a nem aláírt szoftvert?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with. Software updates will be disabled until unsigned updates are either removed or updated.
hu: Nem aláírt frissítések érhetők el. Az aláírás hiányában nem lehet ellenőrizni a frissítés eredetét, vagy hogy nem manipulálták-e azt. A szoftverfrissítések addig le lesznek tiltva, amíg a nem aláírt frissítések eltávolításra vagy frissítésre nem kerülnek.

note: Translators: the '%s' is replaced with the key ID, usually a few hex digits
en: Do you want to import key %s?
hu: Szeretné importálni a(z) %s kulcsot?

note: Translators: the '%s' is replaced with the key ID, usually a few hex digits
en: Key %s
hu: %s kulcs

note: Translators: the '%s' is replaced with the key user name
en: Key user: %s
hu: Kulcs felhasználója: %s

note: Translators: the '%s' is replaced with the key fingerprint, a few hex digits
en: Fingerprint: %s
hu: Ujjlenyomat: %s

note: Translators: the '%s' is replaced with the local path or a URI to the key
en: From: %s
hu: Feladó: %s

en: Import Key
hu: Kulcs importálása

en: Do you want to import keys?
hu: Szeretné importálni a kulcsokat?

en: _Import Key
hu: Kulcs _importálása

en: Failed to install updates:
hu: Nem sikerült telepíteni a frissítéseket:

en: Packages
hu: Csomagok

en: Failed to wait on transaction end before download:
hu: Nem sikerült várakozni a tranzakció végére a letöltés előtt:

en: Failed to download updates:
hu: Nem sikerült letölteni a frissítéseket:

en: Failed to trigger update:
hu: Nem sikerült aktiválni a frissítést:

en: Operating System (OSTree)
hu: Operációs rendszer (OSTree)

note: TRANSLATORS: default snap store name
en: Snap Store
hu: Snap tároló

en: Snap Support
hu: Snap támogatás

en: A snap is a universal Linux package
hu: A snapek univerzális Linuxos csomagok

note: TRANSLATORS: this is the system OS upgrade
en: System
hu: Rendszer

note: TRANSLATORS: this is the system component update
en: System component
hu: Rendszerösszetevő

en: Removing sysupdate job '%s' failed with status %i
hu: A(s) „%s” rendszerfrissítési feladat eltávolítása sikertelen %i állapottal
