gnome-software master - en to pt translation catalogue (1154 entries)

en: Install and update apps
pt: Instalar e atualizar aplicações

en: Software allows you to find and install new apps and system extensions and remove existing installed apps.
pt: O Software permite-lhe encontrar e instalar novas aplicações e extensões do sistema, além de remover aplicações já instaladas.

en: Software showcases featured and popular apps with useful descriptions and multiple screenshots per app. Apps can be found either through browsing the list of categories or by searching. It also allows you to update your system using an offline update.
pt: O Software apresenta aplicações populares em destaque com descrições úteis e várias capturas de ecrã por aplicação. As aplicações podem ser encontradas tanto ao navegar pela lista de categorias como ao procurar. Também lhe permite atualizar o seu sistema utilizando uma atualização offline.

en: Overview panel
pt: Painel geral

en: Details panel
pt: Painel de detalhes

en: Installed panel
pt: Painel de aplicações instaladas

en: Updates panel
pt: Painel de atualizações

en: The update details
pt: Detalhes sobre as atualizações

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
pt: O Projeto GNOME

en: Test akmods key in Shim UEFI
pt: Teste a chave akmods no Shim UEFI

en: Authentication is required to test akmods key in Shim UEFI
pt: A autenticação é necessária para testar a chave akmods no Shim UEFI

en: Enroll akmods key to Shim UEFI
pt: Registe a chave akmods para o Shim UEFI

en: Authentication is required to enroll akmods key to Shim UEFI
pt: A autenticação é necessária para registar a chave akmods no Shim UEFI

en: Test DKMS key in Shim UEFI
pt: Teste a chave DKMS no Shim UEFI

en: Authentication is required to test DKMS key in Shim UEFI
pt: A autenticação é necessária para testar a chave DKMS no Shim UEFI

en: Enroll DKMS key to Shim UEFI
pt: Registar a chave DKMS no Shim UEFI

en: Authentication is required to enroll DKMS key to Shim UEFI
pt: A autenticação é necessária para registar a chave DKMS no Shim UEFI

en: Install an appstream file into a system location
pt: Instalar um ficheiro <i>appstream</i> numa localização do sistema

en: Installing an appstream file into a system location
pt: A instalar um ficheiro <i>appstream</i> numa localização do sistema

en: A list of compatible projects
pt: Lista de projetos compatíveis

en: This is a list of compatible projects we should show such as GNOME, KDE and XFCE.
pt: Esta é uma lista de projetos compatíveis que deverão aparecer como GNOME, KDE e XFCE.

en: Whether to manage updates and upgrades in GNOME Software
pt: Se o GNOME Software deve ser usado para gerir atualizações

en: If disabled, GNOME Software will hide the updates panel, not perform any automatic updates actions or prompt for upgrades.
pt: Se desativado, o GNOME Software irá ocultar o painel de atualizações, deixará de executá-las e notificá-las automaticamente.

en: Automatically download and install updates
pt: Transferir e instalar atualizações automaticamente

en: If enabled, GNOME Software automatically downloads software updates in the background, also installing ones that do not require a reboot.
pt: Se ativado, o GNOME Software transfere automaticamente atualizações em segundo plano, e instala aquelas que não necessitam de um reinício do sistema.

en: Notify the user about software updated in the background
pt: Notificar utilizador acerca de atualização pendente em segundo plano

en: If enabled, GNOME Software notifies the user about updates that happened whilst the user was idle.
pt: Se ativado, o GNOME Software notificará o utilizador acerca de atualizações que ocorreram quando o mesmo estava inativo.

en: Whether to automatically refresh when on a metered connection
pt: Se recarregar automaticamente quando a ligação é limitada

en: If enabled, GNOME Software automatically refreshes in the background even when using a metered connection (eventually downloading some metadata, checking for updates, etc., which may incur in costs for the user).
pt: Se ativado, o GNOME Software atualiza automaticamente em segundo plano quando a utilizar uma ligação limitada (eventualmente transfere alguns metadados, procura por atualizações, etc... que podem implicar em gastos ao utilizador).

en: Whether it’s the very first run of GNOME Software
pt: Se é a primeira vez que o GNOME Software é executado

en: Show star ratings next to applications
pt: Mostrar a classificação por estrelas à frente das aplicações

en: Filter applications based on the default branch set for the remote
pt: Filtra aplicações baseado na ramificação predefinida especificada como remota

en: Non-free applications show a warning dialog before install
pt: Aplicações non-free(gratuitas ou de código aberto) mostram um aviso antes de serem instaladas

en: When non-free applications are installed a warning dialog can be shown. This controls if that dialog is suppressed.
pt: Quando aplicações não livres são instaladas um aviso é mostrado. Isto controla se o aviso é suprimido.

en: The last update check timestamp
pt: A última verificação de data e hora

en: The last upgrade notification timestamp
pt: A data e hora da última notificação de atualização

en: The last update notification timestamp
pt: A data e hora da última notificação de atualização

en: The timestamp of the first security update, cleared after update
pt: A data e hora da primeira atualização de segurança, limpo depois da atualização

en: The last update timestamp
pt: O data e hora da última atualização

en: The age in seconds to verify the upstream screenshot is still valid
pt: O tempo (em segundos) para verificar se a imagem de versão mais recente ainda é válida

en: Choosing a larger value will mean less round-trips to the remote server but updates to the screenshots may take longer to show to the user. A value of 0 means to never check the server if the image already exists in the cache.
pt: Escolher um número maior implicará em menos viagens de ida e volta ao servidor remoto, mas atualizações de imagens podem demorar a chegar ao utilizador. Um valor 0 significa nunca verificar junto ao servidor se a imagem já existe em memória.

en: The server to use for application reviews
pt: O servidor a utilizar para análises de aplicações

en: The minimum karma score for reviews
pt: O valor mínimo de karma para as análises

en: Reviews with karma less than this number will not be shown.
pt: Análises com karma menor que este número não serão mostradas.

en: A list of official repositories that should not be considered 3rd party
pt: Uma lista oficial de fontes que não deverão ser consideradas como de terceiros

en: A list of required repositories that cannot be disabled or removed
pt: Uma lista de repositórios necessários que não podem ser desativados ou removidos

en: A list of official repositories that should be considered free software
pt: Uma lista oficial de fontes que deverão ser consideradas como contendo apenas software livre

en: The licence URL to use when an application should be considered free software
pt: O URL da licença a ser utilizado quando uma aplicação deve ser considerada como software livre

en: Install bundled applications for all users on the system where possible
pt: Instalar aplicações associadas em todos os utilizadores do sistema sempre que possível

en: Allow access to the Software Repositories dialog
pt: Permitir acesso ao diálogo Repositórios de Software

en: Offer upgrades for pre-releases
pt: Oferecer atualizações para pré-lançamentos

en: Show some UI elements informing the user that an app is non-free
pt: Mostrar alguns elementos do IU a informar o utilizador que a aplicação não é livre

en: Show the installed size for apps in the list of installed applications
pt: Ver o tamanho ocupado pelas aplicações instalada na lista de aplicações instaladas

en: The URI that explains nonfree and proprietary software
pt: O URI que explica o software não-livre e proprietário

en: A list of URLs pointing to appstream files that will be downloaded into an swcatalog folder
pt: A lista de URLs a apontar aos ficheiros 'appstream' que serão transferidos para uma pasta 'swcatalog'

en: Install the AppStream files to a system-wide location for all users. If false, files are installed in non-standard $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml directory
pt: Instalar os ficheiros 'AppStream' numa localização do sistema para todos utilizadores. Se falso, os ficheiros são instalados num diretório $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml não-predefinido

en: Priority order of packaging formats to prefer, with more important formats listed first. An empty array means the default order. Omitted formats are assumed to be listed last. Example packaging formats are: deb, flatpak, rpm, snap. The formats can be optionally specified with an origin name, divided by a colon, for example 'flatpak:flathub'.
pt: Ordem prioritária de formatos de empacotamento a preferir, com os formatos mais importantes listados primeiro. Uma matriz vazia significa a ordem predefinida. Os formatos omitidos são assumidos como os últimos a serem listados. Exemplos de formatos de empacotamento são: deb, flatpak, rpm, snap. Os formatos podem ser opcionalmente especificados com um nome de origem, dividido por dois pontos, por exemplo 'flatpak:flathub'.

en: The timestamp of the last attempt to remove unused Flatpak runtimes
pt: O carimbo temporal da última tentativa de remover os tempos de execução não utilizados do Flatpak

en: Set to 'true' to show only freely licensed apps and hide any proprietary apps.
pt: Definir para 'verdadeiro' para mostrar apenas aplicações licenciadas livremente e ocultar todas as aplicações proprietárias.

en: Set to 'true' to show only apps from developers whose identity has been verified.
pt: Defina como 'verdadeiro' para mostrar apenas aplicações de programadores cuja identidade tenha sido verificada.

en: The timestamp of the last received historical updates.
pt: A data e hora das últimas atualizações históricas recebidas.

en: A string storing the gnome-online-account id used to login
pt: Um texto a gravar o id utilizado no início de sessão da conta online Gnome

note: TRANSLATORS: tool that is used when moving profiles system-wide
en: GNOME Software AppStream system-wide installer
pt: Instalador global AppStream do GNOME Software

en: Failed to parse command line arguments
pt: Falha ao processar os argumentos da linha de comando

note: TRANSLATORS: user did not specify a valid filename
en: You need to specify exactly one filename
pt: É necessário especificar um, e só um, nome de ficheiro

note: TRANSLATORS: only able to install files as root
en: This program can only be used by the root user
pt: Este programa pode apenas ser usado pelo utilizador root

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to validate content type: %s
pt: Falha ao validar o tipo de conteúdo: %s

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to move: %s
pt: Falha ao mover: %s

en: Software Install
pt: Instalação de aplicações

en: Install selected software on the system
pt: Instalar as aplicações selecionadas no seu sistema

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon Violence
pt: Violência dos desenhos animados

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding cartoon violence
pt: Nenhuma informação sobre a violência dos desenhos animados

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Fantasy Violence
pt: Violência fantasiosa

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding fantasy violence
pt: Nenhuma informação sobre violência fantasiosa

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic Violence
pt: Violência realista

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding realistic violence
pt: Nenhuma informação sobre violência realista

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Violence Depicting Bloodshed
pt: Violência que representa o derramamento de sangue

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding bloodshed
pt: Nenhuma informação sobre derramamento de sangue

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Violence
pt: Violência sexual

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexual violence
pt: Nenhuma informação sobre violência sexual

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Alcohol
pt: Álcool

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to alcohol
pt: Nenhuma informação relativa a referências a álcool

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Narcotics
pt: Narcóticos

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to illicit drugs
pt: Nenhuma informação relativa a referências a drogas ilícitas

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Tobacco
pt: Tabaco

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to tobacco products
pt: Nenhuma informação relativa a referências a produtos do tabaco

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Nudity
pt: Nudez

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding nudity of any sort
pt: Nenhuma informação sobre a nudez de qualquer tipo

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Themes
pt: Temas sexuais

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to or depictions of sexual nature
pt: Nenhuma informação relativa a referências ou representações de natureza sexual

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Profanity
pt: Profanidade

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding profanity of any kind
pt: Nenhuma informação sobre profanidades de qualquer tipo

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Inappropriate Humor
pt: Humor inapropriado

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding inappropriate humor
pt: Nenhuma informação sobre humor inapropriado

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination
pt: Discriminação

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding discriminatory language of any kind
pt: Nenhuma informação sobre linguagem discriminatória de qualquer tipo

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Advertising
pt: Publicidade

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding advertising of any kind
pt: Nenhuma informação sobre publicidade de qualquer tipo

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling
pt: Jogos de azar

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding gambling of any kind
pt: Nenhuma informação sobre jogos de apostas de qualquer tipo

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Purchasing
pt: Compras

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding the ability to spend money
pt: Nenhuma informação sobre a possibilidade de gastar dinheiro

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Chat Between Users
pt: Conversa entre utilizadores

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to chat with other users
pt: Nenhuma informação relativa a formas de conversar com outros utilizadores

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Audio Chat Between Users
pt: Conversa áudio entre utilizadores

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to talk with other users
pt: Nenhuma informação relativa a formas de falar com outros utilizadores

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Contact Details
pt: Detalhes do contato

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of social network usernames or email addresses
pt: Nenhuma informação relativa à partilha de nomes de utilizador de redes sociais ou endereços de correio eletrónico

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Identifying Information
pt: Informação de identificação

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of user information with third parties
pt: Nenhuma informação relativa à partilha de informação do utilizador com terceiros

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Location Sharing
pt: Partilha de localização

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of physical location with other users
pt: Nenhuma informação relativa à partilha de localização física com outros utilizadores

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Homosexuality
pt: Homossexualidade

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to homosexuality
pt: Nenhuma informação relativa a referências à homossexualidade

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prostitution
pt: Prostituição

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to prostitution
pt: Nenhuma informação relativa a referências à prostituição

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Adultery
pt: Adultério

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to adultery
pt: Nenhuma informação relativa a referências a adultério

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexualized Characters
pt: Personagens sexualizadas

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexualized characters
pt: Nenhuma informação relativa a personagens sexualizadas

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Desecration
pt: Profanação

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to desecration
pt: Nenhuma informação relativa a referências à profanação

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Human Remains
pt: Restos Humanos

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding visible dead human remains
pt: Nenhuma informação relativa a restos mortais humanos visíveis

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slavery
pt: Escravidão

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to slavery
pt: Nenhuma informação relativa a referências à escravatura

en: Does not include references to drugs
pt: Não inclui referências a drogas

en: Does not include swearing, profanity, and other kinds of strong language
pt: Não inclui palavrões, profanidades, e outros tipos de linguagem forte

en: Does not include ads or monetary transactions
pt: Não inclui anúncios ou transações monetárias

en: Does not include sex or nudity
pt: Não inclui sexo ou nudez

en: Does not include uncontrolled chat functionality
pt: Não inclui a funcionalidade de conversa não controlada

en: Does not include violence
pt: Não inclui violência

en: Drugs
pt: Drogas

en: Strong Language
pt: Linguagem forte

en: Money
pt: Dinheiro

en: Violence
pt: Violência

[ctx: Age rating]
note: Translators: The app is considered suitable to be run by all ages of people. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: All
pt: Todas

note: Translators: It’s unknown what age rating this app has. The * placeholder is the app name.
en: %s has an unknown age rating
pt: %s tem uma classificação etária desconhecida

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for all ages. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for everyone
pt: %s é adequado para todos

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 3. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for toddlers
pt: %s é adequado para crianças

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 5. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for young children
pt: %s é adequado para crianças pequenas

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 12. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for children
pt: %s é adequado para crianças

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people up to around age 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for teenagers
pt: %s é adequado para adolescentes

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people aged up to and over 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for adults
pt: %s é adequado para adultos

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for a specified age group. The first placeholder is the app name, the second * is the age group.
en: %s is suitable for %s
pt: %s é adequado para %s

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the suitability of an app for different ages. this one’s not a placeholder
en: Age Rating
pt: Classificação etária

en: _How to contribute missing information
pt: Como contribuir com informação em falta

en: Local file
pt: Ficheiro local

note: Translators: This is a heading for a row showing the package name of an app (such as ‘gnome-software-46.0-1’).
en: Package
pt: Pacote

en: Pending
pt: Pendente

en: Pending install
pt: Instalação pendente

en: Pending remove
pt: Remoção pendente

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being installed
en: Installing
pt: A instalar

en: Removing
pt: A remover

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being downloaded
en: Downloading
pt: A transferir

note: TRANSLATORS: button text TRANSLATORS: button text in the header when an app * can be installed TRANSLATORS: button text in the header when firmware * can be live-installed TRANSLATORS: update the fw
en: _Install
pt: _Instalar

en: _Uninstall…
pt: _Desinstalar…

en: Network
pt: Rede

en: Can communicate over the network
pt: Pode comunicar através da rede

en: System Services
pt: Serviços do Sistema

en: Can access D-Bus services on the system bus
pt: Pode aceder a serviços D-Bus através do barramento do sistema

en: Session Services
pt: Serviços da Sessão

en: Can access D-Bus services on the session bus
pt: Pode aceder a serviços D-Bus através do barramento da sessão

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_BUS_POLICY_OTHER is used only as a flag, with actual bus names being listed separately
en: Devices
pt: Dispositivos

en: Can access arbitrary devices such as webcams
pt: Pode aceder a ficheiros arbitrários tais como webcams

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access input devices
pt: Pode aceder a dispositivos de entrada

note: Translators: This indicates an app can access audio devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access microphones and play audio
pt: Pode aceder aos microfones e reproduzir áudio

en: Can access system device files
pt: Pode aceder diretamente aos dispositivos do sistema

en: Screen contents
pt: Conteúdo do ecrã

note: Translators: This indicates an app can access the screen/display contents. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access screen contents
pt: Pode aceder ao conteúdo do ecrã

en: Home folder
pt: Pasta pessoal

en: Can view, edit and create files
pt: Pode ver, editar, e criar ficheiros

en: Can view files
pt: Pode ver ficheiros

en: File system
pt: Sistema de ficheiros

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_FILESYSTEM_OTHER is used only as a flag, with actual files being part of the read/full lists
en: Downloads folder
pt: Pasta das transferências

en: Settings
pt: Definições

en: Can view and change any settings
pt: Pode ver e modificar quaisquer definições

en: Legacy display system
pt: Sistema de visualização antigo

en: Uses an old, insecure display system
pt: Usa um sistema de visualização antigo e inseguro

en: Sandbox escape
pt: Evasão da sandbox

en: Can escape the sandbox and circumvent any other restrictions
pt: Pode sair da sandbox e evitar quaisquer outras restrições à execução

note: TRANSLATORS: this is where the packager did not write * a description for the update
en: No update description available.
pt: Nenhuma descrição de atualização foi fornecida.

note: FIXME support app == NULL set page title
en: Update Details
pt: Detalhes da atualização

en: Requires additional permissions
pt: Requer permissões adicionais

en: Invalid ratings data received from server
pt: Os dados de classificação recebidos do servidor são inválidos

en: Could not communicate with ratings server
pt: Não foi possível comunicar com o servidor de classificações

note: Translators: Header of the section with other users' opinions about the app.
en: Reviews
pt: Análises

en: No reviews were found for this app.
pt: Não foram encontradas análises sobre esta aplicação.

en: No Reviews
pt: Sem análises

en: Version History
pt: Histórico da versão

en: Version %s
pt: Versão %s

en: No details for this release
pt: Sem detalhes para este lançamento

en: Installed
pt: Instalado

note: TRANSLATORS: this is a command line option
en: Start up mode: either ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’ or ‘overview’
pt: Modo de inicialização: pode ser "updates" (para atualizações), "updated" (para atualizados), "installed" (para instalados) ou "overview" (para visão geral)

en: MODE
pt: MODO

en: Search for applications
pt: Procurar aplicações

en: SEARCH
pt: PROCURAR

en: Show application details (using application ID)
pt: Mostrar detalhes da aplicação (usando o ID da aplicação)

en: Show application details (using package name)
pt: Mostrar detalhes da aplicação (usando o nome do pacote)

en: PKGNAME
pt: NOMEDOPACOTE

en: Install the application (using application ID)
pt: Instalar aplicação (usando o seu ID)

en: Uninstall the application (using application ID)
pt: Desinstalar a aplicação (usando o ID da aplicação)

en: Open a local package file
pt: Abrir um ficheiro de pacote local

en: FILENAME
pt: NOMEDOFICHEIRO

en: The kind of interaction expected for this action: either ‘none’, ‘notify’, or ‘full’
pt: O tipo de interação esperada para esta ação: 'nenhuma', 'notificar', ou 'completa'

en: INTERACTION
pt: INTERAÇÃO

en: Show a local metainfo or appdata file
pt: Mostra um ficheiro metainfo ou appdata local

en: Enable verbose debugging output (from the running instance, if already running)
pt: Ativar o resultado de depuração detalhado (da instância em execução, se já estiver em execução)

en: Installs any pending updates in the background
pt: Instala qualquer atualização pendente em segundo plano

en: Show preferences
pt: Mostrar preferências

en: Quit the running instance
pt: Sair da instância atual

en: Prefer local file sources to AppStream
pt: Preferir ficheiros locais de origens à AppStream

en: Show version number
pt: Mostrar número da versão

en: Copyright © 2016–%d GNOME Software contributors
pt: Direitos de autor © 2016-%d Colaboradores do GNOME Software

note: TRANSLATORS: we tried to show an app that did not exist
en: Sorry! There are no details for that application.
pt: Ups! Não foram encontrados detalhes sobre a aplicação.

note: Translators: The disk usage of an app when installed. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Installed Size
pt: Tamanho instalado

en: Includes %s of data and %s of cache
pt: Inclui %s de dados e %s de cache

en: Includes %s of data
pt: Inclui %s de dados

en: Includes %s of cache
pt: Inclui %s de cache

en: Cache and data usage unknown
pt: Cache e uso de dados desconhecidos

note: Translators: The download size of an app. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Download Size
pt: Tamanho da transferência

en: Needs no additional system downloads
pt: Não necessita de transferências adicionais do sistema

en: Needs an unknown size of additional system downloads
pt: Necessita de um tamanho desconhecido de transferências adicionais do sistema

note: Translators: The placeholder is for a size string, * such as ‘150 MB’ or ‘1.5 GB’.
en: Needs %s of additional system downloads
pt: Necessita de %s de transferências adicionais do sistema

note: Translators: Displayed if the download or installed size of * an app could not be determined. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Size is unknown
pt: O tamanho é desconhecido

note: Translators: This indicates an app requires no permissions to run. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: No permissions
pt: Sem permissões

note: Translators: This indicates an app uses the network. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Has network access
pt: Tem acesso à rede

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus system services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses non-portal system services
pt: Usa serviços do sistema

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus session services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses non-portal session services
pt: Usa serviços de sessão

note: Translators: This indicates an app can access session or system bus services unknown to the Software. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access some specific non-portal services
pt: Pode aceder a alguns servidos não geridos via Portal

note: Translators: This indicates an app can access arbitrary hardware devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access hardware devices
pt: Pode aceder aos dispositivos do equipamento

note: Translators: This indicates an app can access system devices such as /dev/shm. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access system devices
pt: Pode aceder diretamente aos dispositivos do sistema

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write all your data
pt: Pode ler/gravar todos os seus dados

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read all your data
pt: Pode ler todos os seus dados

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write your downloads
pt: Pode ler/gravar as suas transferências

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read your downloads
pt: Pode ler as suas transferências

note: Translators: This indicates an app can access data in the system unknown to the Software. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access some specific files
pt: Pode aceder a alguns ficheiros específicos

note: Translators: This indicates an app can access or change user settings. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access and change user settings
pt: Pode aceder e alterar as definições do utilizador

note: Translators: This indicates an app uses the X11 windowing system. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses a legacy windowing system
pt: Usa um sistema de janelas antigo

note: Translators: This indicates an app can escape its sandbox. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can acquire arbitrary permissions
pt: Pode adquirir permissões arbitrárias

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software developer is verified
pt: O programador do software está verificado

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Reviewed by OS distributor
pt: Revisto pelo distribuidor do SO

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short. * The '%s' is replaced by the distribution name. Translators: The '%s' is replaced by the distribution name.
en: Reviewed by %s
pt: Revisto por %s

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by someone other than the user’s distribution, so might not be safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Provided by a third party
pt: Fornecido por terceiros

note: Translators: This indicates an app or its runtime reached its end of life. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software no longer supported
pt: Software já não suportado

note: Translators: This indicates an app’s source code is freely available, so can be audited for security. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Auditable code
pt: Código auditável

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Unknown license
pt: Licença desconhecida

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Proprietary code
pt: Código proprietário

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Special license
pt: Licença especial

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Privileged
pt: Privilegiado

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Safe
pt: Seguro

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Probably Safe
pt: Provavelmente seguro

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Potentially Unsafe
pt: Potencialmente Inseguro

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Unsafe
pt: Inseguro

en: Mobile Only
pt: Apenas no telemóvel

en: Only works on a small screen
pt: Apenas funciona num ecrã pequeno

en: Desktop Only
pt: Apenas no computador

en: Only works on a large screen
pt: Apenas funciona num ecrã grande

en: Screen Size Mismatch
pt: Incompatibilidade de tamanho do ecrã

en: Doesn’t support your current screen size
pt: Não suporta o tamanho atual do ecrã

en: Requires a touchscreen
pt: Requer um ecrã sensível ao toque

en: Requires a keyboard
pt: Requer um teclado

en: Requires a mouse
pt: Requer um rato

en: Gamepad Needed
pt: É necessário um controlador

en: Requires a gamepad to play
pt: Requer um controlador para jogar

note: Translators: This is used in a context tile to indicate that * an app works on phones, tablets *and* desktops. It should be * short and in title case.
en: Adaptive
pt: Adaptável

en: Works on phones, tablets and desktops
pt: Funciona em telefones, tablets e computadores

en: Probably requires a keyboard or mouse
pt: Provavelmente requer um teclado ou rato

en: Works on desktops and laptops
pt: Funciona em computadores de secretária e portáteis

note: Translators: This indicates that the content rating for an * app says it can be used by all ages of people, as it contains * no objectionable content.
en: Contains no age-inappropriate content
pt: Não contém conteúdo impróprio para a idade

en: No age rating information available
pt: Nenhuma informação de classificação etária disponível

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Visit Website
pt: Visitar a página web

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed. * The ellipsis indicates that further steps are required
en: Install…
pt: Instalar…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows to cancel a queued install of the app
en: Cancel
pt: Cancelar

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Install
pt: Instalar

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel
en: Download
pt: Transferir

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel * that allows the app to be easily updated live
en: Update
pt: Atualizar

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily removed
en: Uninstall…
pt: Desinstalar…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being erased
en: Uninstalling
pt: A desinstalar

en: Critical update
pt: Atualização crítica

note: TRANSLATORS: during the update the device * will restart into a special update-only mode
en: Device cannot be used during update.
pt: O dispositivo não pode ser usado durante a atualização.

note: TRANSLATORS: this refers to where the app came from
en: Source: %s
pt: Fonte: %s

note: Translators: A message to indicate that an app has been renamed. The placeholder is the old human-readable name.
en: Renamed from %s
pt: Renomeado de %s

note: Replace user-provided non-localized string with a localized text
en: Stopped Receiving Updates
pt: Parou de receber atualizações

en: Critical Update
pt: Atualização crítica

[ctx: Single app]
en: Installed
pt: Instalado

note: Translators: The placeholder is an app name
en: Help Translate %s
pt: Ajudar a traduzir %s

note: Translators: The placeholder is an app name
en: %s is designed, developed, and translated by an international community of contributors.
    
    This means that while it’s not yet available in your language, you can get involved and help translate it yourself.
pt: %s é concebida, desenvolvida e traduzida por uma comunidade internacional de voluntários.
    
    Isto significa que, embora ainda não esteja disponível no seu idioma, pode participar e ajudar a traduzi-la você mesmo.

en: Translations
pt: Traduções

en: _Translation Website
pt: Website de tradução

en: Release notes
pt: Notas de lançamento

note: TRANSLATORS: This is a description for entering user/password
en: Login required remote %s (realm %s)
pt: Autenticação remota necessária %s (domínio %s)

en: Login Required
pt: Autenticação necessária

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: _Login
pt: _Início de sessão

note: Translators: Title for a login entry.
en: _User
pt: _Utilizador

note: Translators: Title for a login entry.
en: _Password
pt: _Palavra-passe

note: TRANSLATORS: this is where all apps that don't * fit in other groups are put
en: Other
pt: Outros

[ctx: Category]
note: TRANSLATORS: this is a subcategory matching all the * different apps in the parent category, e.g. "Games"
en: All
pt: Todas

note: TRANSLATORS: this is a subcategory of featured apps
en: Featured
pt: Destaques

note: Heading for featured apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been featured ('picked') by the distribution.
en: Editor’s Choice
pt: Escolha de Editor

note: Heading for recently updated apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been recently released upstream.
en: New & Updated
pt: Novo e atualizado

note: Heading for web apps on a category page
en: Picks from the Web
pt: Escolhas da Web

note: Heading for the rest of the apps on a category page
en: Other Software
pt: Outro software

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that an app * has been successfully installed TRANSLATORS: this is the summary of a notification that a component
en: %s Installed
pt: %s Instalada

note: TRANSLATORS: an app has been installed, but * needs a reboot to complete the installation
en: A restart is required for the changes to take effect
pt: É necessário reiniciar o dispositivo para que as mudanças tenham efeito

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that an app * has been successfully installed
en: The app is ready to be used
pt: A aplicação está pronta a ser usada

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: System Updates Installed
pt: Atualizações do sistema instaladas

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: Recently installed updates are available to review
pt: Há atualizações recentes que podem ser revistas

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart
pt: Reiniciar

en: Launch
pt: Iniciar

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Software?
pt: Instalar software?

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Third-Party Software?
pt: Instalar aplicações de terceiros?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Software Repository?
pt: Ativar o repositório de software?

note: TRANSLATORS: window title ask for confirmation TRANSLATORS: "Enable Third-Party Software Repository?" is * the confirmation dialog title
en: Enable Third-Party Software Repository?
pt: Ativar fontes de software de terceiros?

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is not <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">free and open source software</a>, and is provided by “%s”.
pt: %s não é um <a href="https://pt.wikipedia.org/wiki/Software_livre_e_de_código_aberto">programa livre e de código aberto</a>, e é fornecido por “%s”.

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is provided by “%s”.
pt: %s é fornecido por “%s”.

en: This software repository must be enabled to continue installation.
pt: Esta fonte de software tem de ser ativada para continuar a instalação.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use %s in some countries.
pt: Poderá ser ilegal instalar ou usar %s nalguns países.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use this codec in some countries.
pt: Poderá ser ilegal instalar ou usar este codec nalguns países.

note: TRANSLATORS: this is button text to not ask about non-free content again
en: Don’t _Warn Again
pt: Não avisar novamente

note: TRANSLATORS: button text
en: Enable and _Install
pt: Ativar e _instalar

note: TRANSLATORS: these are show_detailed_error messages from the * package manager no mortal is supposed to understand, * but google might know what they mean
en: Detailed errors from the package manager follow:
pt: Seguem os erros detalhados do gestor de pacotes:

en: Details
pt: Detalhes

note: TRANSLATORS: button text
en: _Close
pt: _Fechar

en: Details copied to clipboard
pt: Detalhes copiados para a área de transferência

note: Translators: an accept button label, in a Cancel/Accept dialog
en: _Accept
pt: _Aceitar

note: TRANSLATORS: we've just live-updated some apps
en: An update has been installed | Updates have been installed
pt[0]: Foi instalada uma atualização
pt[1]: Foram instaladas aplicações

note: TRANSLATORS: we've just uninstalled some apps
en: An app has been uninstalled | Apps have been uninstalled
pt[0]: Foi instalada uma aplicação
pt[1]: Foram instaladas aplicações

note: TRANSLATORS: the new apps will not be run until we restart
en: A restart is required for it to take effect | A restart is required for them to take effect
pt[0]: É necessário reiniciar o dispositivo para que a alteração surta efeito
pt[1]: É necessário reiniciar o dispositivo para que as alterações surtam efeito

note: TRANSLATORS: button text
en: Not Now
pt: Agora não

note: TRANSLATORS: something happened less than a day ago
en: Today
pt: Hoje

note: TRANSLATORS: something happened more than a day ago but less than 2 days ago
en: Yesterday
pt: Ontem

en: %d day ago | %d days ago
pt[0]: Há %d dia atrás
pt[1]: Há %d dias atrás

en: %d week ago | %d weeks ago
pt[0]: Há %d semana atrás
pt[1]: Há %d semanas atrás

en: %d month ago | %d months ago
pt[0]: Há %d mês atrás
pt[1]: Há %d meses atrás

en: %d year ago | %d years ago
pt[0]: Há %d ano atrás
pt[1]: Há %d anos atrás

note: TRANSLATORS: something happened less than 5 minutes ago
en: Just now
pt: Agora mesmo

en: %d minute ago | %d minutes ago
pt[0]: Há %d minuto atrás
pt[1]: Há %d minutos atrás

en: %d hour ago | %d hours ago
pt[0]: Há %d hora atrás
pt[1]: Há %d horas atrás

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user. The placeholder is a D-Bus name such as `org.freedesktop.Flatpak`.
en: Use the %s System Service
pt: Usa o serviço de sistema %s

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user. The placeholder is a D-Bus name such as `org.freedesktop.Flatpak`.
en: Use the %s Session Service
pt: Usa o serviço da sessão %s

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user. The placeholder is a D-Bus name such as `org.freedesktop.Flatpak`.
en: Use the %s Service
pt: Usa o serviço %s

en: Can see the non-portal service
pt: Pode ver o serviço não gerido via portal

en: Can talk to the non-portal service
pt: Pode falar com o serviço não gerido via portal

en: Can own the non-portal service
pt: Pode tomar posse do serviço não gerido via portal

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: All
pt: Tudo

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Featured
pt: Destaques

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: 3D Graphics
pt: Gráficos em 3D

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Photography
pt: Fotografia

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Scanning
pt: Digitalização

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Vector Graphics
pt: Gráficos vetoriais

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Viewers
pt: Visualizadores

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Audio Creation & Editing
pt: Criação e edição de áudio

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Music Players
pt: Reprodutores de música

[ctx: Menu of Productivity]
en: All
pt: Tudo

[ctx: Menu of Productivity]
en: Featured
pt: Destaques

[ctx: Menu of Productivity]
en: Calendar
pt: Calendários

[ctx: Menu of Productivity]
en: Database
pt: Base de dados

[ctx: Menu of Productivity]
en: Finance
pt: Finanças

[ctx: Menu of Productivity]
en: Word Processor
pt: Processadores de texto

[ctx: Menu of Utilities]
en: Text Editors
pt: Editores de texto

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Web Browsers
pt: Navegadores de Internet

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: All
pt: Tudo

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Featured
pt: Destaques

[ctx: Menu of Games]
en: Action
pt: Ação

[ctx: Menu of Games]
en: Adventure
pt: Aventura

[ctx: Menu of Games]
en: Arcade
pt: Arcada

[ctx: Menu of Games]
en: Blocks
pt: Blocos

[ctx: Menu of Games]
en: Board
pt: Tabuleiro

[ctx: Menu of Games]
en: Card
pt: Cartas

[ctx: Menu of Games]
en: Emulators
pt: Emuladores

[ctx: Menu of Games]
en: Kids
pt: Infantil

[ctx: Menu of Games]
en: Logic
pt: Lógica

[ctx: Menu of Games]
en: Role Playing
pt: RPG

[ctx: Menu of Games]
en: Sports
pt: Desporto

[ctx: Menu of Games]
en: Strategy
pt: Estratégia

[ctx: Menu of Communication & News]
en: All
pt: Tudo

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Featured
pt: Destaques

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Chat
pt: Conversação

[ctx: Menu of Education & Science]
en: All
pt: Tudo

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Featured
pt: Destaques

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Artificial Intelligence
pt: Inteligência Artificial

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Astronomy
pt: Astronomia

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Chemistry
pt: Química

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Languages
pt: Idiomas

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Math
pt: Matemática

[ctx: Menu of Communication & News]
en: News
pt: Notícias

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Robotics
pt: Robótica

[ctx: Menu of Art]
en: Art
pt: Arte

[ctx: Menu of Reference]
en: Biography
pt: Biografia

[ctx: Menu of Reference]
en: Comics
pt: Banda Desenhada

[ctx: Menu of Reference]
en: Fiction
pt: Ficção

[ctx: Menu of Reference]
en: Health
pt: Saúde

[ctx: Menu of Reference]
en: History
pt: História

[ctx: Menu of Reference]
en: Lifestyle
pt: Estilo de vida

[ctx: Menu of Reference]
en: Politics
pt: Política

[ctx: Menu of Reference]
en: Sports
pt: Desporto

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: All
pt: Tudo

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Featured
pt: Destaques

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Debuggers
pt: Depuradores

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: IDEs
pt: Ambientes de desenvolvimento integrado

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Codecs
pt: Codificadores

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Hardware Drivers
pt: Controladores de dispositivos

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Fonts
pt: Tipos de letra

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Input Sources
pt: Fontes de entrada

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Language Packs
pt: Pacotes de idiomas

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Localization
pt: Localização

note: Translators: this is a menu category
en: Create
pt: Criar

note: Translators: this is a menu category
en: Work
pt: Trabalho

note: Translators: this is a menu category
en: Play
pt: Jogar

note: Translators: this is a menu category
en: Socialize
pt: Socializar

note: Translators: this is a menu category
en: Learn
pt: Aprender

note: Translators: this is a menu category
en: Develop
pt: Desenvolver

note: Translators: this is a menu category
en: Codecs
pt: Codificadores

note: Translators: this is a menu category
en: Hardware Drivers
pt: Controladores de hardware

note: Translators: this is a menu category
en: Fonts
pt: Tipos de letra

note: Translators: this is a menu category
en: Input Sources
pt: Fontes de entrada

note: Translators: this is a menu category
en: Language Packs
pt: Pacotes de idiomas

note: Translators: this is a menu category
en: Localization
pt: Localização

note: TRANSLATORS: this is a what we use in notifications if the app's name is unknown
en: An app
pt: Uma aplicação

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional MIME types.
en: %s is requesting additional file format support.
pt: %s está a pedir suporte adicional a formato de ficheiro.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional MIME Types Required
pt: Tipos MIME adicionais necessários

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional fonts.
en: %s is requesting additional fonts.
pt: %s está a pedir tipos de letra adicionais.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Fonts Required
pt: Tipos de letra adicionais necessários

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional codecs.
en: %s is requesting additional multimedia codecs.
pt: %s está a pedir codecs multimédia adicionais.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Multimedia Codecs Required
pt: Codecs multimédia adicionais necessários

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional printer drivers.
en: %s is requesting additional printer drivers.
pt: %s está a pedir controladores de impressora adicionais.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Printer Drivers Required
pt: Controladores de impressora adicionais necessários

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app wants to install additional packages.
en: %s is requesting additional packages.
pt: %s está a pedir pacotes adicionais.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Packages Required
pt: Pacotes adicionais requeridos

note: TRANSLATORS: this is a button that launches gnome-software
en: Find in Software
pt: Localizar em Software

en: _Show More
pt: Mostrar mai_s

en: _Show Less
pt: Mostrar menos

en: Removing…
pt: A remover…

en: Requires restart to finish install
pt: É necessário reiniciar para terminar a instalação

en: Requires restart to finish remove
pt: É necessário reiniciar para terminar a remoção

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be installed soon
en: Pending installation…
pt: Instalação pendente…

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be updated soon
en: Pending update…
pt: Atualização pendente…

note: Translators: This string is shown when downloading an app before install.
en: Downloading…
pt: A transferir…

note: Translators: This string is shown when preparing to download and install an app.
en: Preparing…
pt: A preparar…

note: Translators: This string is shown when uninstalling an app.
en: Uninstalling…
pt: A desinstalar…

note: Translators: the "%s" is replaced with an app name
en: %s is not installed, but it still has data present.
pt: %s não está instalado, mas ainda tem dados presentes.

en: _Restart
pt: _Reiniciar

en: _Enable…
pt: _Ativar…

note: TRANSLATORS: this is a button that allows the apps to * be installed. * The ellipsis indicates that further steps are required, * e.g. enabling software repositories or the like
en: _Install…
pt: _Instalar…

note: Translators: %s is the user-visible app name
en: %s will appear in US English
pt: %s aparecerá em inglês dos EUA

en: This app will appear in US English
pt: Esta aplicação aparecerá em inglês dos EUA

en: This software will appear in US English
pt: Esta aplicação aparecerá em inglês dos EUA

en: Help _Translate
pt: Ajude a _traduzir

note: Translators: the '%s' is replaced with a developer name or a project group
en: Other Apps by %s
pt: Outras aplicações por %s

note: Translators: the first %s is replaced with the developer name, the second %s is replaced with the app id
en: Developer %s has proven the ownership of %s
pt: O programador %s comprovou a propriedade de %s

note: Translators: the %s is replaced with the app id
en: Developer has proven the ownership of %s
pt: O programador comprovou a propriedade de %s

note: TRANSLATORS: we need a remote server to process
en: You need internet access to write a review
pt: É necessário conexão à Internet para escrever uma avaliação

en: This app is no longer receiving updates, including security fixes
pt: Esta aplicação já não está a receber atualizações, incluindo correções de segurança

en: This app is already provided by your distribution and should not be replaced.
pt: Esta aplicação já é fornecida pela sua distribuição e não deve ser substituída.

en: This app doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
pt: Esta aplicação não fornece quaisquer ligações a um website, repositório de código ou rastreador de problemas.

en: This software is no longer receiving updates, including security fixes
pt: Este software já não está a receber atualizações, incluindo correções de segurança

en: This software is already provided by your distribution and should not be replaced.
pt: Esta aplicação já é fornecida pela sua distribuição e não deve ser substituída.

en: This software doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
pt: O software não fornece quaisquer ligações a um website, repositório de código ou rastreador de problemas.

en: Software failed to retrieve information for “%s” and is unable to show the details for this app.
pt: O software não conseguiu recuperar as informações de "%s" e não pode mostrar os detalhes dessa aplicação.

en: Software could not load the file ‘%s’, as it’s not in a format supported by this system.
pt: O Software não conseguiu carregar o ficheiro ‘%s’, uma vez que não está num formato suportado pelo sistema.

en: Software could not load the file ‘%s’.
pt: O Software não conseguiu carregar o ficheiro ‘%s’.

en: Software could not load the URL ‘%s’, as it’s not in a format supported by this system.
pt: O Software não conseguiu carregar o URL ‘%s’, uma vez que não está num formato suportado pelo sistema.

en: Software could not load the URL ‘%s’.
pt: O Software não conseguiu carregar o URL ‘%s’.

en: Invalid review response received from server
pt: Os dados de análise recebidos do servidor são inválidos

en: Failed to submit review for “%s”: %s
pt: Falha ao submeter a revisão para "%s": %s

note: display a toast to the user
en: Review submitted successfully
pt: Análise submetida com sucesso

en: Details page
pt: Página de detalhes

en: Loading App Details
pt: A carregar os detalhes das aplicações

en: Verified
pt: Verificado

note: TRANSLATORS: A label for a button to execute the selected app.
en: _Open
pt: _Abrir

en: _Update
pt: _Atualizar

note: TRANSLATORS: button text in the header when an app can be erased
en: Uninstall
pt: Desinstalar

en: Add-ons
pt: Complementos

en: This app can only be used when there is an active internet connection.
pt: Esta aplicação apenas pode ser usada se tiver uma ligação à Internet ativa.

en: Software Repository Included
pt: Fonte de software incluída

en: This app includes a software repository which provides updates, as well as access to other software.
pt: Esta aplicação inclui um repositório de software que fornece atualizações, assim como acesso a outro software.

en: No Software Repository Included
pt: Sem fontes de software incluídas

en: This app does not include a software repository. It will not be updated with new versions.
pt: Esta aplicação não inclui um repositório de software. Não será atualizada com novas versões.

note: Translators: a repository file used for installing software has been discovered.
en: Software Repository Identified
pt: Fonte de software identificada

en: Adding this software repository will give you access to additional software and upgrades.
pt: Adicionar esta fonte de software dar-lhe-á acesso a aplicações e atualizações adicionais.

en: Only use software repositories that you trust.
pt: Utilize apenas repositórios de software em que confie.

en: Clear app data
pt: Limpar dados de aplicações

en: D_elete Data
pt: El_iminar dados

en: No Metadata
pt: Sem metadados

en: Project _Website
pt: Página do _Website

en: _Donate
pt: _Doar

en: Contribute _Translations
pt: _Contribuir com _tradução

en: _Report an Issue
pt: _Reportar um problema

en: _Help
pt: Ajuda

[ctx: verb]
note: Translators: This is a verb, used on a button to ‘contact the developer’
en: _Contact
pt: _Contactar

note: Translators: Button opening a dialog where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write R_eview
pt: _Escrever análise

note: Translators: Button opening a dialog showing all reviews for an app.
en: All Reviews
pt: Todas as análises

en: Unable to Show App Details
pt: Não foi possível mostrar detalhes da aplicação

en: Failed to prepare reboot
pt: Falha ao preparar o arranque

en: Unknown error
pt: Erro desconhecido

en: The key was not found
pt: A chave não foi encontrada

en: The key is not enrolled
pt: A chave não foi registada

en: MOK Enrollment Required
pt: É necessário registo de chave MOK

en: _Next
pt: Seguinte

en: This device has Secure Boot enabled. To allow new drivers to be enabled, a new machine owner key (MOK) must be enrolled. The process requires a password to be entered later in the process. Please note down the following password associated with the key:
pt: Este dispositivo tem o Arranque Seguro ativado. Para permitir a ativação de novos controladores, uma nova Chave de Dono da Máquina (MOK) tem que ser registada. O processo requer a inserção de uma palavra-passe durante o processo. Anote a seguinte palavra-passe associada com a Chave:

en: I have made a note of the MOK _password
pt: Já tomei nota da _palavra passe MOK

en: _Restart & Enroll…
pt: _Reiniciar e registar…

en: Setup Instructions: Please Read Carefully
pt: Instruções de instalação: Por favor leia atentamente

en: After restart, a device setup screen will be shown. To enable new drivers, proceed through the setup steps:
pt: Depois de reiniciar, um ecrã de configuração do dispositivo será apresentado. Para ativar novos controladores, prossiga com os passos de configuração:

en: • Select “Enroll MOK”
    • Select “Yes” to enroll keys
    • Enter the MOK password when prompted
    • Then select “Reboot”
pt: • Selecione “Enroll MOK”
    • Selecione “Yes” para registar as chaves
    • Insira a palavra-passe MOK quando requisitada
    • Finalmente selecione "Reiniciar"

en: Security Implications
pt: Implicações de segurança

en: After successful key enrollment, be aware that any future updates to the module or any other module will be implicitly trusted. All future updates will happen transparently with no interaction and or authorization.
pt: Após um registo de chave com sucesso, tenha em atenção que qualquer atualização futura ao módulo ou qualquer outro módulo será confiada implicitamente. Todas as atualizações futuras acontecerão com transparência e sem qualquer interação ou autorização.

en: Further guidance can be found on the <a href="https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/mok-enrollment/">docs page</a>.
pt: Informações adicionais podem ser encontradas na <a href="https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/mok-enrollment/">documentação</a>.

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading extra metadata files…
pt: A transferir ficheiros de metadados adicionais…

note: TRANSLATORS: separator for a list of items
en:  and
pt:  e

note: TRANSLATORS: App window title for fonts installation. %s will be replaced by name of the script we're searching for.
en: Available fonts for the %s script | Available fonts for the %s scripts
pt[0]: Tipos de letras disponíveis para a escrita %s
pt[1]: Tipos de letra disponíveis para as escritas %s

note: TRANSLATORS: App window title for codec installation. %s will be replaced by actual codec name(s)
en: Available software for %s | Available software for %s
pt[0]: Software disponível para o %s
pt[1]: Software disponível para os %s

en: Requested software not found
pt: Software solicitado não encontrado

en: Failed to find requested software
pt: Falha ao encontrar o software solicitado

note: TRANSLATORS: This string is used for codecs that weren't found
en: %s not found
pt: %s não encontrado

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: on the website
pt: na página web

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available that provide the file %s.
pt: Não existem aplicações disponíveis que forneçam o ficheiro %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get missing apps might be found %s.
pt: Informação sobre %s, bem como as opções de como obter aplicações em falta podem ser encontrada em %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available for %s support.
pt: Não existem aplicações disponíveis para suporte a %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: %s is not available.
pt: %s indisponível.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get an app that can support this format might be found %s.
pt: Informação sobre %s, bem como as opções de como obter uma aplicação que suporte este formato podem ser encontrada em %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No fonts are available for the %s script support.
pt: Sem letras disponíveis para suporte ao script %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional fonts might be found %s.
pt: Informações sobre %s, bem como as opções de como obter letras adicionais podem ser encontradas %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No addon codecs are available for the %s format.
pt: Não há complementos de codecs disponíveis para o formato %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format might be found %s.
pt: Informações sobre %s, bem como as opções de como obter um codec que possa reproduzir este formato podem ser encontradas %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No Plasma resources are available for %s support.
pt: Não há recursos de Plasma disponíveis para suporte a %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional Plasma resources might be found %s.
pt: Informações sobre %s, bem como as opções de como obter recursos Plasma adicionais podem ser encontradas %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No printer drivers are available for %s.
pt: Não há controladores de impressora disponíveis para %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a driver that supports this printer might be found %s.
pt: Informações sobre %s, bem como as opções de como obter um controlador que suporte esta impressora podem ser encontradas %s.

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: the documentation
pt: a documentação

note: TRANSLATORS: no codecs were found. The first %s will be replaced by actual codec name(s), the second %s is the app name, which requested the codecs, the third %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information. | Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information.
pt[0]: Incapaz de encontrar o %s solicitado por %s. Veja %s para mais informações.
pt[1]: Incapaz de encontrar os %s solicitado por %s. Veja %s para mais informações.

note: TRANSLATORS: no codecs were found. First %s will be replaced by actual codec name(s), second %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information. | Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information.
pt[0]: Infelizmente o %s que procura não foi encontrado. Veja %s para mais informação.
pt[1]: Infelizmente o %s que procura não foram encontrados. Veja %s para mais informação.

en: Failed to find any search results: %s
pt: Falha ao localizar resultados da procura: %s

en: %s file format
pt: Formato de ficheiro %s

en: Install _All
pt: Instalar _tudo

en: Unable to Find Requested Software
pt: Não foi possível encontrar o software solicitado

en: Codecs page
pt: Página de codecs

en: No Results Found
pt: Pesquisa sem resultados

en: Unable To Perform Search
pt: Não foi possível realizar pesquisa

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Seguinte

en: Featured Apps List
pt: Lista de aplicações em destaque

en: Desktop Support
pt: Suporte a desktop

en: Supports being used on a large screen
pt: Suporta ser utilizado num ecrã grande

en: Desktop Support Unknown
pt: Suporte desconhecido a desktop

en: Not enough information to know if large screens are supported
pt: Não há informações suficientes para saber se os ecrãs grandes são suportados

en: Requires a large screen
pt: Requer um ecrã grande

en: Desktop Not Supported
pt: Desktop não suportado

en: Cannot be used on a large screen
pt: Não pode ser usado num ecrã grande

en: Mobile Support
pt: Suporte a dispositivo móvel

en: Supports being used on a small screen
pt: Suporta ser utilizado num ecrã pequeno

en: Mobile Support Unknown
pt: Suporte desconhecido a dispositivo móvel

en: Not enough information to know if small screens are supported
pt: Não há informações suficientes para saber se os ecrãs pequenos são suportados

en: Requires a small screen
pt: Requer um ecrã pequeno

en: Mobile Not Supported
pt: Dispositivo móvel não suportado

en: Cannot be used on a small screen
pt: Não pode ser utilizado num ecrã pequeno

en: Keyboard Support
pt: Suporte a teclado

en: Keyboard Support Unknown
pt: Suporte desconhecido a teclado

en: Not enough information to know if keyboards are supported
pt: Não há informações suficientes para saber se os teclados são suportados

en: Keyboard Required
pt: Teclado necessário

en: Supports keyboards
pt: Tem suporte a teclados

en: Keyboard Not Supported
pt: Teclado não suportado

en: Cannot be used with a keyboard
pt: Não pode ser usado com um teclado

en: Mouse Support
pt: Suporte ao rato

en: Requires a mouse or pointing device
pt: Requer um rato ou dispositivo apontador

en: Mouse Support Unknown
pt: Suporte desconhecido ao rato

en: Not enough information to know if mice or pointing devices are supported
pt: Não há informações suficientes para saber se os ratos ou dispositivos apontadores são suportados

en: Mouse Required
pt: Rato necessário

en: Supports mice and pointing devices
pt: Tem suporte a ratos e dispositivos apontadores

en: Mouse Not Supported
pt: Rato não suportado

en: Cannot be used with a mouse or pointing device
pt: Não pode ser usado com um rato ou dispositivo apontador

en: Touchscreen Support
pt: Suporte a ecrã tátil

en: Touchscreen Support Unknown
pt: Suporte desconhecido a ecrã tátil

en: Not enough information to know if touchscreens are supported
pt: Não há informações suficientes para saber se os ecrãs táteis são suportados

en: Touchscreen Required
pt: Ecrã tátil necessário

en: Supports touchscreens
pt: Tem suporte a ecrãs táteis

en: Touchscreen Not Supported
pt: Ecrã tátil não suportado

en: Cannot be used with a touchscreen
pt: Não pode ser utilizado com um ecrã tátil

en: Gamepad Required
pt: Controlador de jogo necessário

en: Requires a gamepad
pt: Requer um controlador de jogo

en: Gamepad Support
pt: Suporte a controlador de jogo

en: Supports gamepads
pt: Tem suporte a controladores de jogo

note: Translators: It’s unknown whether this app is supported on * the current hardware. The placeholder is the app name.
en: %s probably works on this device
pt: %s provavelmente funciona neste dispositivo

note: Translators: The app will work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s works on this device
pt: %s funciona neste dispositivo

note: Translators: The app will possbily work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s possibly works on this device
pt: %s provavelmente funciona neste dispositivo

note: Translators: The app may not work fully on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work properly on this device
pt: %s não vai funcionar corretamente neste dispositivo

note: Translators: The app will not work properly on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work on this device
pt: %s não vai funcionar neste dispositivo

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the hardware support/requirements of an app
en: Hardware Support
pt: Suporte a hardware

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: This is in the context of a list of apps which are installed on the system.
en: Installed
pt: Instalado

en: Installed page
pt: Página de instaladas

en: In Progress
pt: Em curso

note: origin_ui on a remote is the repo dialogue section name, * not the remote title
en: Apps
pt: Aplicações

en: Web Apps
pt: Aplicações web

en: System Apps
pt: Aplicações do sistema

note: TRANSLATORS: this is the subtitle of the installed updates dialog window. %s will be replaced by the date when the updates were installed. The date format is defined by the locale's preferred date representation ("%x" in strftime.)
en: Installed on %s
pt: Instalada em %s

note: TRANSLATORS: this is the title of the installed updates dialog window.
en: Installed Updates
pt: Atualizações instaladas

en: No Updates Installed
pt: Sem atualizações instaladas

en: Community Built
pt: Compilado pela comunidade

en: _Get Involved
pt: _Participe

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
pt: Esta aplicação é desenvolvida de forma aberta por uma comunidade internacional de voluntários e disponibilizado sob a licença <a href="%s">%s licença</a>.
    
    Pode contribuir e ajudar a torná-la ainda melhor.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
pt: Esta aplicação é desenvolvida de forma aberta por uma comunidade internacional de voluntários e disponibilizada sob a licença %s.
    
    Pode contribuir e ajudar a torná-la ainda melhor.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
pt: Este software é desenvolvido de forma aberta por uma comunidade internacional de voluntários e disponibilizado sob a licença <a href="%s">%s licença</a>.
    
    Pode contribuir e ajudar a torná-lo ainda melhor.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
pt: Este software é desenvolvido de forma aberta por uma comunidade internacional de voluntários e disponibilizada sob a licença %s.
    
    Pode contribuir e ajudar a torná-lo ainda melhor.

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under.
en: Unknown License
pt: Licença desconhecida

en: _Learn More
pt: _Saiba mais

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
pt: Esta aplicação não especifica a licença ao abrigo da qual foi desenvolvida e pode ser proprietária. Pode ser insegura de formas difíceis de detetar e pode ser alterada sem supervisão.
    
    Pode ou não ser possível contribuir para esta aplicação.

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
pt: Este software não especifica a licença ao abrigo da qual foi desenvolvido e pode ser proprietário. Pode ser inseguro de formas que são difíceis de detetar e pode mudar sem supervisão.
    
    Pode ou não ser possível contribuir para este software.

note: Translators: This is used for "License    Proprietary"
en: Proprietary
pt: Proprietário

en: This app is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this app.
pt: Esta aplicação não é desenvolvida de forma aberta, pelo que apenas os seus programadores sabem como funciona. Pode ser insegura de formas difíceis de detetar e pode mudar sem supervisão.
    
    Poderá não ser possível contribuir para esta aplicação.

en: This software is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this software.
pt: Este software não é desenvolvido abertamente, por isso apenas os seus programadores sabem como ele funciona. Pode ser inseguro em maneiras difíceis de detetar e pode
    alterar sem supervisão.
    
    Poderá não ser possível contribuir para este software.

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Special License
pt: Licença especial

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
pt: Esta aplicação foi desenvolvida sob uma licença especial <a href="%s">%s</a>.
    
    Poderá, ou não, contribuir para esta aplicação.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
pt: Esta aplicação é desenvolvida sob a licença especial “%s”.
    
    Poderá, ou não, contribuir para esta aplicação.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
pt: Este software é desenvolvido sob a licença especial <a href="%s">%s</a>.
    
    Poderá, ou não, contribuir para este programa.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
pt: Este software é desenvolvido sob a licença especial “%s”.
    
    Poderá, ou não, contribuir para este software.

note: TRANSLATORS: initial start
en: Refreshing Data
pt: Atualizar Dados

en: Loading page
pt: A abrir página

en: Starting Up
pt: A iniciar

note: TRANSLATORS: only run app as non-root user
en: Software should be run as a non-root user. Exiting…
pt: O software deve ser executado como um utilizador não root. A sair…

en: Unknown source
pt: Fonte desconhecida

note: Translators: It's an origin scope, 'User' or 'System' installation
en: User
pt: Utilizador

note: TRANSLATORS: This is the header for package additions during * a system update
en: Additions
pt: Adições

note: TRANSLATORS: This is the header for package removals during * a system update
en: Removals
pt: Remoções

[ctx: Packages to be updated during a system upgrade]
note: TRANSLATORS: This is the header for package updates during * a system update
en: Updates
pt: Atualizações

note: TRANSLATORS: This is the header for package downgrades during * a system update
en: Downgrades
pt: Reversões

note: Translators: This is a clickable link on the third party repositories message dialog. It's part of a constructed sentence: "Provides access to additional software from [selected external sources]. Some proprietary software is included."
en: selected external sources
pt: fontes externas selecionadas

note: Translators: This is the third party repositories message dialog. The %s is replaced with "selected external sources" link. Repositories Preferences is an item from Software's main menu.
en: Provides access to additional software from %s. Some proprietary software is included.
    
    You can enable those repositories later in Software Repositories preferences.
pt: Fornece acesso a software adicional a partir de %s. Está incluído algum software proprietário.
    
    Pode ativar esses repositórios mais tarde nas preferências de Repositórios de Software.

note: TRANSLATORS: Heading asking whether to turn third party software repositories on of off.
en: Enable Third Party Software Repositories?
pt: Ativar repositórios de software de terceiros?

note: TRANSLATORS: button to keep the third party software repositories off
en: _Ignore
pt: _Ignorar

note: TRANSLATORS: button to turn on third party software repositories TRANSLATORS: button to accept the agreement
en: _Enable
pt: _Ativar

en: Available for your operating system
pt: Disponível para o seu sistema operativo

note: Translators: the '%s' is replaced with the distribution name, constructing for example: "Available for Fedora Linux"
en: Available for %s
pt: Disponível para %s

note: Translators: This is the title of the main page of the UI.
en: Explore
pt: Explorar

en: Overview page
pt: Visão geral

note: Translators: This is a heading for a section with all available apps.
en: Available Apps
pt: Aplicações disponíveis

note: Translators: This is a heading for a list of categories.
en: Other Categories
pt: Outras categorias

en: No App Data Found
pt: Nenhuns dados de aplicação encontrados

[ctx: Distribution name]
en: Unknown
pt: Desconhecida

note: TRANSLATORS: button text
en: _OK
pt: A_ceitar

en: User declined installation
pt: O utilizador recusou a instalação

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and * '%s' is an app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Prepare %s
pt: Preparar %s

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * repository name, e.g. 'GNOME Nightly'
en: Are you sure you want to remove the %s repository?
pt: Tem certeza que quer remover %s?

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is a repository name.
en: All apps from %s will be uninstalled, and you will have to re-install the repository to use them again.
pt: Todas as aplicações de %s serão desinstaladas, e terá de reinstalar o repositório para as utilizar novamente.

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is the * name of an addon or an input method * name of a runtime * name of a font * name of a codec * name of a firmware TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Uninstall %s?
pt: Desinstalar %s?

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name * of an addon or an input method. Translators: the '%s' is replaced with the app name
en: It will not be possible to use %s after removal.
pt: Não será possível utilizar %s após a remoção.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name * of a runtime.
en: It will not be possible to use any apps which depend on %s after removal.
pt: Não será possível utilizar qualquer aplicação que dependa de %s após a sua remoção.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name of a font.
en: It will not be possible to use %s after removal, and any documents which use it will appear in a different font.
pt: Não será possível utilizar %s após a remoção, e qualquer documento que use será exibido com um tipo de letra diferente.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name of a codec.
en: It will not be possible to use %s after removal. This may mean some media files will no longer be playable.
pt: Não será possível utilizar %s após a remoção. Isto pode significar que alguns ficheiros de media poderão ficar indisponíveis.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name of a firmware
en: Hardware which depends on %s may no longer function correctly after removal.
pt: Equipamento que dependa de %s pode não funcionar corretamente após a remoção.

note: Translators: the '%s' is replaced with the app name
en: It will not be possible to use %s after removal. It has not saved any app data or settings to disk.
pt: Não será possível utilizar %s após a remoção. Não gravou qualquer dado ou definições no disco.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is * the name of an app.
en: It will not be possible to use %s after removal. App data and settings will be kept on disk, to allow restoring the app in the future.
pt: Não será possível utilizar %s após a remoção. Os dados e definições da aplicação serão mantidos no disco, para permitir restaurar a aplicação no futuro.

en: Preferences
pt: Preferências

en: Software Updates
pt: Atualizações de Software

en: More Information
pt: Mais informação

en: Checking for and downloading updates uses data and power. Automatic update features are therefore paused when on metered network connections and when power saver is on.
pt: A verificação e transferência de atualizações utilizam dados e energia. Assim, as funcionalidades de atualização automática são pausadas quando em ligações de rede com tarifação fixa e quando o modo de poupança de energia está ativado.

en: _Automatic
pt: Automática

en: Automatically check for and download updates
pt: Procurar e transferir atualizações automaticamente

en: Checking for and downloading updates must be done manually
pt: A verificação e a transferência de atualizações devem ser feitos manualmente

en: Automatic Update _Notifications
pt: _Notificações de atualizações automáticas

en: Notify when updates have been automatically installed
pt: Mostrar notificações quando atualizações forem instaladas automaticamente

en: Content Filters
pt: Filtros de conteúdo

en: Only Show _Free Software
pt: Mostrar apenas software _livre

en: Hide proprietary software when browsing and searching
pt: Ocultar software proprietário ao navegar e procurar

en: Only Show _Verified Developers
pt: Mostrar apenas programadores _verificados

en: Show only apps from developers whose identity has been verified
pt: Mostrar apenas aplicações de programadores cuja identidade foi verificada

note: TRANSLATORS: This is a text displayed during a distro upgrade. %s will be replaced by the name and version of distro, e.g. 'Fedora 23'.
en: Installed software is incompatible with %s, and will be automatically removed during upgrade.
pt: O software instalado é incompatível com o %s, e será automaticamente removido durante a atualização.

en: Incompatible Software
pt: Software incompatível

en: _Upgrade
pt: Atualizar

en: _Uninstall
pt: _Desinstalar

en: App Settings &amp; Data
pt: Definições e dados da aplicação

note: Translators: this is part of section about deleting app's data, where the 'keep' means 'keep the data'
en: _Keep
pt: _Manter

en: Allows restoring app settings and content
pt: Permite restaurar as definições e o conteúdo da aplicação

note: Translators: this is part of section about deleting app's data
en: _Delete
pt: _Eliminar

en: Permanently deletes data to save disk space
pt: Elimina permanentemente os dados para poupar espaço no disco

en: Unable to install repository
pt: Não foi possível instalar repositório

en: Unable to remove repository
pt: Não foi possível remover o repositório

en: Unable to enable repository
pt: Não foi possível ativar o repositório

en: Unable to disable repository
pt: Não foi possível desativar o repositório

note: TRANSLATORS: The '%s' is replaced with a repository name, like "Fedora Modular - x86_64"
en: Software that has been installed from “%s” will cease to receive updates.
pt: O software que foi instalado a partir do "%s" deixará de receber atualizações.

note: ask for confirmation
en: Disable Repository?
pt: Desativar o repositório?

en: Remove Repository?
pt: Remover o repositório?

note: TRANSLATORS: this is button text to disable a repo
en: _Disable
pt: _Desativar

note: TRANSLATORS: this is button text to remove a repo TRANSLATORS: button text when * removing a review
en: _Remove
pt: _Remover

en: Unable to change Fedora third party repositories configuration
pt: Não foi possível alterar a configuração de repositórios de terceiros no Fedora

en: Unable to look up related apps
pt: Não foi possível validar aplicações relacionadas

en: Unable to load repositories
pt: Não foi possível carregar repositórios

en: Enable New Repositories
pt: Ativar novos repositórios

en: Turn on new repositories when they are added
pt: Ativar novos repositórios quando estes são adicionados

note: TRANSLATORS: this is the clickable * link on the third party repositories info bar
en: more information
pt: mais informação

note: TRANSLATORS: this is the third party repositories info bar. The '%s' is replaced with a link consisting a text "more information", which constructs a sentence: "Additional repositories from selected third parties - more information."
en: Additional repositories from selected third parties — %s.
pt: Repositórios adicionais de terceiros selecionados - %s.

en: Fedora Third Party Repositories
pt: Repositórios de terceiros do Fedora

en: Unable to load Fedora third party repositories
pt: Não foi possível carregar os repositórios de terceiros do Fedora

note: TRANSLATORS: this is the fallback text we use if we can't figure out the name of the operating system
en: the operating system
pt: o sistema operativo

note: TRANSLATORS: This is the description text displayed in the Software Repositories dialog. %s gets replaced by the name of the actual distro, e.g. Fedora.
en: These repositories supplement the default software provided by %s.
pt: Estes repositórios de software suplementam o software predefinido do %s.

en: Software Repositories
pt: Repositórios de Software

en: No Repositories
pt: Sem repositórios

note: TRANSLATORS: This string states how many apps have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of apps.
en: %u app installed | %u apps installed
pt[0]: %u aplicação instalada
pt[1]: %u aplicações instaladas

note: TRANSLATORS: This string states how many add-ons have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of add-ons.
en: %u add-on installed | %u add-ons installed
pt[0]: %u complemento instalado
pt[1]: %u complementos instalados

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of apps, and the translated * string will be substituted in
en: %u app | %u apps
pt[0]: %u aplicação
pt[1]: %u aplicações

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of add-ons, and the translated * string will be substituted
en: %u add-on | %u add-ons
pt[0]: %u complemento
pt[1]: %u complementos

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The first placeholder is the translated string “%u app” or * “%u apps”. The second placeh
en: %s and %s installed | %s and %s installed
pt[0]: %s e %s instaladas
pt[1]: %s e %s instaladas

en: Checking installed software…
pt: A verificar software instalado…

en: Remove
pt: Remover

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really bad app
en: Hate it
pt: Odeio

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		Not a great app
en: Don’t like it
pt: Não gosto

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A fairly-good app
en: It’s OK
pt: Tudo bem

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A good app
en: Like it
pt: Gosto

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really awesome app
en: Love it
pt: Muito boa

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		No star has been clicked yet
en: Select a Star to Leave a Rating
pt: Selecione uma estrela para deixar uma classificação

note: TRANSLATORS: the review can't just be copied and pasted
en: Please take more time writing the review
pt: Demore mais tempo para escrever a sua análise

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: Please choose a star rating
pt: Escolha uma classificação em estrelas

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too short
pt: O resumo é demasiado curto

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too long
pt: O resumo é demasiado longo

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too short
pt: A descrição é demasiado curta

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too long
pt: A descrição é demasiado longa

note: Translators: Title of the dialog box where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write a Review
pt: Escreva uma análise

note: Translators: A button to publish the user's opinion about the app.
en: _Send
pt: _Enviar

en: Please provide a rating, summary and review text. Reviews should not be used to report problems: instead, contact the developer or your support provider.
pt: Por favor, forneça uma classificação, resumo e texto de avaliação. As avaliações não devem ser usadas para reportar problemas: em vez disso, contacte o programador ou o seu fornecedor de suporte.

en: Review Summary
pt: Resumo da análise

[ctx: app review]
note: Translators: This is where the users enter their opinions about the apps.
en: Write a short review
pt: Escreva uma curta análise

en: Find what data is sent in our <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">privacy policy</a>. The full name attached to your account will be shown publicly.
pt: Saiba que dados são enviados na nossa <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">política de privacidade</a>. O nome completo anexado à sua conta será mostrado publicamente.

en: %u review total | %u reviews total
pt[0]: %u análise total
pt[1]: %u análises totais

en: out of 5 stars
pt: de 5 estrelas

[ctx: Reviewer name]
note: TRANSLATORS: this is when a user doesn't specify a name
en: Unknown
pt: Desconhecido

note: TRANSLATORS: we explain what the action is going to do
en: You can report reviews for abusive, rude, or discriminatory behavior.
pt: Pode reportar análises por comportamento abusivo, rude ou discriminatório.

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Once reported, a review will be hidden until it has been checked by an administrator.
pt: Uma vez reportada, a análise ficará oculta até que seja verificada por um administrador.

note: TRANSLATORS: window title when reporting a user-submitted review * for moderation
en: Report Review?
pt: Reportar análise?

note: TRANSLATORS: button text when * * sending a review for moderation
en: _Report
pt: _Reportar

note: TRANSLATORS: window title when the user attempts to remove their * review
en: Remove Review?
pt: Remover análise?

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Removing a review cannot be undone.
pt: A remoção de uma análise não pode ser anulada.

en: Your review
pt: A sua análise

en: Like Review
pt: Gostar da análise

en: Dislike Review
pt: Não gostar da análise

en: Report…
pt: Reporte…

en: Remove…
pt: Remover…

en: App isn’t sandboxed but the distribution has checked that it is not malicious
pt: A aplicação não passa por uma sandbox mas a distribuição verificou que não é maliciosa

en: Check that you trust the vendor, as the app isn’t sandboxed
pt: Verifique se confia no fornecedor, uma vez que a aplicação não passa por uma sandbox

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Permissions
pt: Sem permissões

en: App is fully sandboxed
pt: A aplicação é totalmente executada numa caixa de proteção

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Network Access
pt: Acesso à rede

en: Can access the internet
pt: Pode aceder à Internet

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Network Access
pt: Sem acesso à rede

en: Cannot access the internet
pt: Não é possível aceder à Internet

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Device Access
pt: Acesso ao dispositivo do utilizador

en: Can access devices such as webcams or gaming controllers
pt: Pode aceder a dispositivos tais como webcams ou controladores de jogos

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No User Device Access
pt: Sem acesso ao dispositivo do utilizador

en: Cannot access devices such as webcams or gaming controllers
pt: Não é possível aceder a dispositivos tais como webcams ou controladores de jogos

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Input Device Access
pt: Acesso ao Dispositivo de Entrada

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Microphone Access and Audio Playback
pt: Acesso ao microfone e à reprodução de áudio

en: Can listen using microphones and play audio without asking permission
pt: Pode ouvir usando microfone e reproduzir áudios sem pedir permissão

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: System Device Access
pt: Acesso ao dispositivo do sistema

en: Can access system devices which require elevated permissions
pt: Pode aceder aos dispositivos do sistema que requerem permissões elevadas

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Screen Contents Access
pt: Acesso aos conteúdos do ecrã

en: Can access the contents of the screen or other windows
pt: Pode aceder aos conteúdos do ecrã ou de outras janelas

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Legacy Windowing System
pt: Sistema de janelas antigo

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Arbitrary Permissions
pt: Permissões arbitrárias

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Settings
pt: Definições do utilizador

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read/Write Access
pt: Acesso de leitura/gravar a todo o sistema de ficheiros

en: Can read and write all data on the file system
pt: Pode ler e gravar todos os dados no sistema de ficheiros

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read/Write Access
pt: Acesso de leitura/gravar na pasta pessoal

en: Can read and write all data in your home directory
pt: Pode ler e gravar todos os seus dados na sua pasta pessoal

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read Access
pt: Acesso de leitura a todo o sistema de ficheiros

en: Can read all data on the file system
pt: Pode ler todos os dados no sistema de ficheiros

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read Access
pt: Acesso de leitura da pasta pessoal

en: Can read all data in your home directory
pt: Pode ler todos os dados no diretório da pasta pessoal

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read/Write Access
pt: Acesso de leitura/gravar à pasta de Transferências

en: Can read and write all data in your downloads directory
pt: Pode ler e gravar todos os dados no seu diretório de transferências

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read Access
pt: Acesso de leitura à pasta de Transferências

en: Can read all data in your downloads directory
pt: Pode ler todos os dados no seu diretório de transferências

en: Can read and write all data in the directory
pt: Pode ler e gravar todos os dados no diretório

en: Can read all data in the directory
pt: Pode ler todos os dados no diretório

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No File System Access
pt: Sem acesso ao sistema de ficheiros

en: Cannot access the file system at all
pt: Não é possível aceder ao sistema de ficheiros

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses System Services
pt: Usa serviços do sistema

en: Can request data from non-portal system services
pt: Pode requisitar dados de serviços não geridos via Portal

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses Session Services
pt: Usa serviços da sessão

en: Can request data from non-portal session services
pt: Pode requisitar dados dos serviços da sessão não geridos via Portal

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Service Access
pt: Sem acesso a serviços

en: Cannot access non-portal session or system services at all
pt: Não é possível aceder a sessão não geridos via Portal, ou qualquer outro tipo de serviços de sistema

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: App developer is verified
pt: O programador da aplicação está verificado

en: The developer of this app has been verified to be who they say they are
pt: Foi verificado que o programador desta aplicação é quem diz ser

note: Translators: This indicates an app uses an outdated SDK. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Insecure Dependencies
pt: Dependências inseguras

en: Software or its dependencies are no longer supported and may be insecure
pt: O software ou as suas dependências já não são suportados e podem ser inseguros

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
pt: Esta aplicação não especifica sob que licença é desenvolvida, e pode ser proprietária

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
pt: Este software não especifica sob que licença é desenvolvido, e pode ser proprietário

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Proprietary Code
pt: Código proprietário

en: The source code is not public, so it cannot be independently audited and might be unsafe
pt: O código fonte não é público, pelo que não pode ser objeto de auditoria independente e pode não ser seguro

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”
pt: Esta aplicação é desenvolvida sob a licença especial “%s”

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”
pt: Este software é desenvolvido sob a licença especial “%s”

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Auditable Code
pt: Código auditável

en: The source code is public and can be independently audited, which makes the app more likely to be safe
pt: O código fonte é público e pode ser auditado independentemente, o que torna a aplicação mais segura

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * The placeholder is the app name.
en: %s is privileged
pt: %s é privilegiado

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is safe
pt: %s é segura

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is probably safe
pt: %s é provavelmente segura

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is potentially unsafe
pt: %s é potencialmente insegura

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is unsafe
pt: %s é insegura

[ctx: Unknown license]
note: Translators: This is used for "License    Unknown"
en: Unknown
pt: Desconhecida

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the permissions of an app
en: Safety
pt: Segurança

en: License
pt: Licença

note: Translators: This is a heading for a row showing the origin/source of an app (such as ‘flathub’).
en: Source
pt: Fonte

en: This app uses an outdated version of the software platform (SDK) and might contain bugs or security vulnerabilities which will not be fixed.
pt: Esta aplicação usa uma versão desatualizada da Plataforma de Desenvolvimento de Software (SDK) e pode conter erros ou vulnerabilidades de segurança que não serão corrigidos.

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the previous screenshot in the screenshot carousel.
en: Previous Screenshot
pt: Captura de ecrã anterior

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the next screenshot in the screenshot carousel.
en: Next Screenshot
pt: Captura de ecrã seguinte

note: Translators: Shortened form of “no screenshots available” when showing an app’s details.
en: No Screenshots
pt: Sem capturas de ecrã

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot and * we get back 404
en: Screenshot not found
pt: Não foi possível encontrar captura de ecrã

note: TRANSLATORS: possibly image file corrupt or not an image
en: Failed to load image
pt: Falha ao carregar imagem

note: TRANSLATORS: this is when we request a screenshot size that * the generator did not create or the parser did not add
en: Screenshot size not found
pt: Não foi possível encontrar tamanho da captura de ecrã

note: TRANSLATORS: this is when we try create the cache directory * but we were out of space or permission was denied
en: Could not create cache
pt: Não foi possível criar cache

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot * that was not a valid URL
en: Screenshot not valid
pt: Captura de ecrã inválida

note: TRANSLATORS: this is when networking is not available
en: Screenshot not available
pt: Captura de ecrã indisponível

en: Screenshot
pt: Captura de ecrã

note: TRANSLATORS: this is when there are too many search results * to show in in the search page
en: %u more match | %u more matches
pt[0]: Mais %u correspondência
pt[1]: Mais %u correspondências

en: Search page
pt: Página de procura

en: Search for Apps
pt: Procurar por Aplicações

en: No App Found
pt: Nenhuma aplicação encontrada

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates
pt: Não foi possível transferir atualizações

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download firmware updates
pt: Não foi possível transferir atualizações de firmware

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download firmware updates from %s
pt: Não foi possível transferir atualizações de firmware de %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download updates from %s
pt: Não foi possível transferir atualizações de %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: internet access required
pt: Não foi possível atualizar: acesso à Internet é necessário

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: not enough disk space
pt: Não foi possível atualizar: não há espaço suficiente em disco

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download updates from %s: not enough disk space
pt: Não foi possível transferir atualizações de %s: sem espaço suficiente

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: authentication required
pt: Não foi possível atualizar: autenticação necessária

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: invalid authentication
pt: Não foi possível atualizar: autenticação inválida

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: permission required
pt: Não foi possível atualizar: é necessária autorização

en: Unable to download updates: you do not have permission to install software
pt: Não foi possível transferir atualizações: não tem permissões para instalar software

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to get list of updates
pt: Não foi possível obter a lista de atualizações

en: Unable to install: download failed
pt: Não foi possível instalar: transferência falhada

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to install %s: failed download from %s
pt: Não foi possível instalar %s porque a transferência a partir de %s falhou

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: download failed
pt: Não foi possível instalar %s: transferência falhada

en: Unable to install: missing runtime
pt: Não foi possível instalar: runtime em falta

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") * and the second %s is the name of the runtime, e.g. * "GNOME SDK [flatpak.gnome.org]"
en: Unable to install %s: runtime %s unavailable
pt: Não foi possível instalar %s porque o ambiente de execução %s não está disponível

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s
pt: Não foi possível instalar %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: internet access required
pt: Não foi possível instalar: é necessário acesso à Internet

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: invalid app format
pt: Não foi possível instalar: formato de aplicação inválido

en: Unable to install: not enough disk space
pt: Não foi possível instalar: espaço em disco insuficiente

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: not enough disk space
pt: Não foi possível instalar %s: espaço em disco insuficiente

en: Unable to install: authentication required
pt: Não foi possível instalar: autenticação necessária

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install %s: authentication required
pt: Não foi possível instalar %s: autenticação necessária

en: Unable to install: invalid authentication
pt: Não foi possível instalar: autenticação inválida

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: invalid authentication
pt: Não foi possível instalar %s: autenticação inválida

en: Unable to install: permission required
pt: Não foi possível instalar: permissão necessária

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: permission required
pt: Não foi possível instalar %s: permissão necessária

en: Unable to install: device must be plugged in
pt: Não foi possível instalar: o dispositivo tem de estar ligado

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to install %s: device must be plugged in
pt: Não foi possível instalar %s: o dispositivo tem de estar ligado

en: Unable to install: low battery
pt: Não foi possível instalar: bateria fraca

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to install %s: low battery
pt: Não foi possível instalar %s: bateria fraca

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to update %s from %s: download failed
pt: Não foi possível atualizar %s a partir de %s: falha na transferência

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: download failed
pt: Não foi possível atualizar %s: transferência falhada

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to install updates from %s: download failed
pt: Não foi possível instalar atualizações a partir da fonte %s: transferência falhou

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: download failed
pt: Não foi possível atualizar: transferência falhada

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: not enough disk space
pt: Não foi possível atualizar %s: não há espaço suficiente

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: authentication required
pt: Não foi possível atualizar %s: autenticação necessária

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: invalid authentication
pt: Não foi possível atualizar %s: autenticação inválida

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: permission required
pt: Não foi possível atualizar %s: é necessária autorização

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: device must be plugged in
pt: Não foi possível atualizar: o dispositivo tem de estar ligado

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to update %s: device must be plugged in
pt: Não foi possível atualizar %s: o dispositivo tem de estar ligado

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: low battery
pt: Não foi possível atualizar: bateria fraca

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to update %s: low battery
pt: Não foi possível atualizar %s: bateria fraca

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s
pt: Não foi possível atualizar %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update
pt: Não foi possível atualizar

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade
pt: Não foi possível atualizar

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the distro name (e.g. "Fedora 25") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to upgrade to %s from %s
pt: Não foi possível atualizar do %s para o %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: download failed
pt: Não foi possível atualizar: transferência falhada

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to upgrade to %s: download failed
pt: Não foi possível atualizar para o %s: transferência falhada

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: internet access required
pt: Não foi possível atualizar: é necessário acesso à Internet

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: internet access required
pt: Não foi possível atualizar para o %s: é necessário acesso à Internet

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: not enough disk space
pt: Não foi possível atualizar: espaço em disco insuficiente

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: not enough disk space
pt: Não foi possível atualizar para o %s: espaço em disco insuficiente

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: authentication required
pt: Não foi possível atualizar: autenticação necessária

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: authentication required
pt: Não foi possível atualizar para o %s: autenticação necessária

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: invalid authentication
pt: Não foi possível atualizar: autenticação inválida

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: invalid authentication
pt: Não foi possível atualizar para o %s: autenticação inválida

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: permission required
pt: Não foi possível atualizar: permissão necessária

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: permission required
pt: Não foi possível atualizar para o %s: permissão necessária

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: device must be plugged in
pt: Não foi possível atualizar: o dispositivo tem de estar ligado

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: device must be plugged in
pt: Não foi possível atualizar para o %s: o dispositivo tem de estar ligado

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: low battery
pt: Não foi possível atualizar: bateria fraca

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: low battery
pt: Não foi possível atualizar para o %s: bateria fraca

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s
pt: Não foi possível atualizar para o %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication required
pt: Não foi possível desinstalar: autenticação necessária

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: authentication required
pt: Não foi possível desinstalar %s: autenticação necessária

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: invalid authentication
pt: Não foi possível desinstalar: autenticação inválida

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: invalid authentication
pt: Não foi possível desinstalar %s: autenticação inválida

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: permission required
pt: Não foi possível desinstalar: permissão necessária

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: permission required
pt: Não foi possível desinstalar %s: permissão necessária

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: device must be plugged in
pt: Não foi possível desinstalar: o dispositivo tem de estar ligado

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: device must be plugged in
pt: Não foi possível desinstalar %s: o dispositivo tem de estar ligado

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: low battery
pt: Não foi possível desinstalar: bateria fraca

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: low battery
pt: Não foi possível desinstalar %s: bateria fraca

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s
pt: Não foi possível desinstalar %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the '%s' is replaced with the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to launch %s
pt: Não foi possível iniciar %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification TRANSLATORS: we failed to get a proper error code
en: Sorry, something went wrong
pt: Lamentamos, alguma coisa correu mal

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") * and the second %s is the name of the runtime, e.g. * "GNOME SDK [flatpak.gnome.org]"
en: Unable to launch %s: %s is not installed
pt: Não foi possível abrir %s: %s não está instalado

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Not enough disk space for operation
pt: Espaço em disco insuficiente para a operação

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: file type not supported
pt: Não foi possível instalar: tipo de ficheiro não suportado

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: authentication failed
pt: Não foi possível instalar: falha na autenticação

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install
pt: Não foi possível instalar

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to contact %s
pt: Não foi possível ligar-se a %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Download failed
pt: Erro na transferência

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the 'Software' means this app, aka 'GNOME Software'.
en: Restart Software to use new plugins
pt: Reiniciar o software para usar novos plugins

note: TRANSLATORS: need to be connected to the AC power
en: Device needs to be plugged in
pt: O dispositivo precisa de estar ligado

note: TRANSLATORS: not enough juice to do this safely
en: Battery level is too low
pt: O nível da bateria está muito baixo

en: _Software Repositories
pt: Repositórios de _Software

en: _Preferences
pt: _Preferências

en: _Keyboard Shortcuts
pt: _Teclas de atalho

en: _About Software
pt: _Acerca do Software

en: Search
pt: Pesquisa

en: Main Menu
pt: Menu principal

en: Search apps
pt: Procurar aplicações

note: Translators: A label for a button to show all available software.
en: _Explore
pt: _Explorar

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: A label for a button to show only software which is already installed.
en: _Installed
pt: _Instaladas

[ctx: Header bar button for list of apps to be updated]
note: Translators: A label for a button to show only updates which are available to install.
en: _Updates
pt: _Atualizações

en: Go back
pt: Retroceder

en: Navigation
pt: Navegação

en: Navigate to Explore Page
pt: Navegar para a página Explorar

en: Navigate to Installed Page
pt: Navegar para a página Instalado

en: Navigate to Updates Page
pt: Navegar para a página Atualizações

en: Open Search Bar
pt: Abrir barra de pesquisa

en: Open Main Menu
pt: Abrir menu principal

en: Windows
pt: Janelas

en: Open Preferences
pt: Abrir preferências

en: Open Software Repositories
pt: Abrir repositórios de Software

en: Close Main Window
pt: Fechar janela principal

en: Updates Page
pt: Página das atualizações

en: Check for Updates
pt: Procurar atualizações

en: Help
pt: Ajuda

en: Open Keyboard Shortcuts
pt: Abrir Teclas de atalho

note: Translators: This is shown in a bubble to represent a 0 byte * storage size, so its context is “storage size: none”. The * bubble is small, so the string should be as short as * possible.
en: None
pt: Nenhum

en: App Data
pt: Dados da aplicação

en: Data needed for the app to run
pt: Dados necessários para que a aplicação seja executada

en: User Data
pt: Dados do utilizador

en: Data created by you in the app
pt: Dados criados por si na aplicação

en: Cache Data
pt: Dados de cache

en: Temporary cached data
pt: Dados temporários em cache

en: The app itself
pt: A aplicação em si

en: Required Dependencies
pt: Dependências necessárias

en: Shared system components required by this app
pt: Componentes do sistema partilhados exigidos por esta aplicação

[ctx: Download size]
en: Unknown
pt: Desconhecido

note: TRANSLATORS: "<a href='#'>" and "</a>" should not be touched.
en: Cached data can be cleared from the <a href='#'>_app settings</a>
pt: Os dados em cache podem ser removidos das <a href="#">definições da _aplicação</a>

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the storage or download size needed for an app
en: Storage
pt: Armazenamento

en: %s (Installed)
pt: %s (Instalada)

en: %s (Installing)
pt: %s (A instalar)

en: %s (Downloading)
pt: %s (a transferir)

en: %s (Removing)
pt: %s (A remover)

en: _Details
pt: _Detalhes

en: _Examine
pt: _Examinar

en: _Show Review
pt: Mostra análises

en: Critical Updates Ready to Install
pt: Atualizações críticas prontas para instalar

en: Install critical updates as soon as possible
pt: Instalar atualizações críticas o mais rapidamente possível

en: Updates Ready to Install
pt: Atualizações prontas para instalar

en: Software updates are ready and waiting
pt: Atualizações estão prontas e à espera para serem instaladas

en: Updates Are Out of Date
pt: As Atualizações de Software estão desatualizadas

en: Please check for available updates
pt: Verificar se existem atualizações disponíveis

en: Critical Updates Available to Download
pt: Atualizações críticas disponíveis para transferir

en: Download critical updates as soon as possible
pt: Transferir atualizações críticas o mais rapidamente possível

en: Updates Available to Download
pt: Atualizações disponíveis para transferir

en: Software updates can be downloaded
pt: Atualizações de software podem ser transferidas

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated and restart is required
en: %u App Updated — Restart Required | %u Apps Updated — Restart Required
pt[0]: %u aplicação foi atualizada — é necessário reiniciar o sistema
pt[1]: %u aplicações foram atualizadas — é necessário reiniciar o sistema

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated
en: %u App Updated | %u Apps Updated
pt[0]: %u aplicação foi atualizada
pt[1]: %u aplicações foram atualizadas

note: TRANSLATORS: %1 is an app name, e.g. Firefox
en: %s has been updated.
pt: %s foi atualizada.

note: TRANSLATORS: the app needs restarting
en: Please restart the app.
pt: Reinicie a aplicação.

note: TRANSLATORS: %1 and %2 are both app names, e.g. Firefox
en: %s and %s have been updated.
pt: %s e %s foram atualizadas.

note: TRANSLATORS: at least one app needs restarting
en: %u app requires a restart. | %u apps require a restart.
pt[0]: É necessário reiniciar %u aplicação.
pt[1]: É necessário reiniciar %u aplicações.

note: TRANSLATORS: %1, %2 and %3 are all app names, e.g. Firefox
en: Includes %s, %s and %s.
pt: Inclui %s, %s e %s.

note: TRANSLATORS: this is when the current operating system version goes end-of-life
en: System Has Reached End of Life
pt: O Sistema chegou ao Fim de Suporte

note: TRANSLATORS: this is the message dialog for the distro EOL notice
en: Upgrade to continue receiving updates
pt: Atualize para continuar a receber atualizações

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade, the replacement would be the * distro name, e.g. 'Fedora'
en: A new version of %s is available to install
pt: Está disponível uma nova versão de %s para instalar

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade
en: Software Upgrade Available
pt: Atualização de software disponível

note: TRANSLATORS: title when we offline updates have failed
en: Software Updates Failed
pt: Falha na atualização de software

note: TRANSLATORS: message when we offline updates have failed
en: Prepared updates were not installed
pt: As atualizações não foram instaladas

en: Show Details
pt: Mostrar detalhes

note: TRANSLATORS: Notification title when we've done a distro upgrade
en: System Upgrade Complete
pt: Atualização do sistema concluída

note: TRANSLATORS: This is the notification body when we've done a * distro upgrade. First %s is the distro name and the 2nd %s * is the version, e.g. "Welcome to Fedora 28!"
en: Welcome to %s %s!
pt: Bem-vindo(a) ao %s %s!

note: TRANSLATORS: title when we've done offline updates
en: Software Update Installed | Software Updates Installed
pt[0]: Atualização de software instalado
pt[1]: Atualizações de software instaladas

note: TRANSLATORS: message when we've done offline updates
en: An important operating system update has been installed. | Important operating system updates have been installed.
pt[0]: Foi instalada uma atualização importante do sistema operativo.
pt[1]: Foram instaladas atualizações importantes do sistema operativo.

[ctx: updates]
note: TRANSLATORS: Button to look at the updates that were installed. * Note that it has nothing to do with the app reviews, the * users can't express their opinions here. In some languages * "Review (evaluate) something" is a different translation than * "Review (browse) something."
en: Review
pt: Análise

note: TRANSLATORS: this is when the offline update failed
en: Failed To Update
pt: Falha ao atualizar

note: TRANSLATORS: the user must have updated manually after * the updates were prepared
en: The system was already up to date.
pt: O sistema já estava atualizado.

note: TRANSLATORS: the user aborted the update manually
en: The update was cancelled.
pt: A atualização foi cancelada.

note: TRANSLATORS: the package manager needed to download * something with no network available
en: Internet access was required but wasn’t available. Please make sure that you have internet access and try again.
pt: Foi pedido acesso à Internet mas não estava disponível. Assegure-se que tem acesso à Internet e tente novamente.

note: TRANSLATORS: if the package is not signed correctly
en: There were security issues with the update. Please consult your software provider for more details.
pt: Houve problemas de segurança com a atualização. Consulte o seu fornecedor de programas para mais detalhes.

note: TRANSLATORS: we ran out of disk space
en: There wasn’t enough disk space. Please free up some space and try again.
pt: Não houve espaço suficiente em disco. Liberte algum espaço e tente novamente.

note: TRANSLATORS: We didn't handle the error type
en: We’re sorry: the update failed to install. Please wait for another update and try again. If the problem persists, contact your software provider.
pt: Lamentamos: falha na instalação da atualização. Aguarde por outra atualização e tente novamente. Se o problema persistir, contacte o seu fornecedor de programas.

note: TRANSLATORS: This is the time when we last checked for updates
en: Last checked: %s
pt: Última verificação: %s

note: TRANSLATORS:  the first %s is the distro name, e.g. 'Fedora' * and the second %s is the distro version, e.g. '25'
en: %s %s has stopped receiving critical software updates
pt: %s %s parou de receber atualizações críticas de software

note: TRANSLATORS: This message is meant to tell users that they need to upgrade * or else their distro will not get important updates.
en: Your operating system has stopped receiving critical software updates
pt: O sistema operativo deixou de receber atualizações críticas de software

note: TRANSLATORS: this is to explain that downloading updates may cost money
en: Charges May Apply
pt: Podem ser aplicados custos adicionais

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Checking for updates while using mobile broadband could cause you to incur charges.
pt: Procurar atualizações em redes móveis de banda larga pode incorrer em custos.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Check _Anyway
pt: _Ainda assim procurar

en: Software Upgrades Downloaded
pt: Atualizações de software transferidas

en: Upgrades are ready to be installed
pt: Atualizações prontas para instalação

[ctx: Apps to be updated]
en: Updates
pt: Atualizações

en: Updates page
pt: Página das atualizações

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: Loading Updates
pt: A carregar atualizações

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: This could take a while
pt: Isto pode demorar algum tempo

note: TRANSLATORS: This means all software (plural) installed on this system is up to date.
en: Up to Date
pt: Atualizado

en: Use Mobile Data?
pt: Usar dados móveis?

en: Checking for updates when using mobile broadband could cause you to incur charges
pt: Procurar atualizações em redes de banda larga pode incorrer em custos

en: _Check Anyway
pt: Ainda assim pro_curar

en: No Connection
pt: Sem ligação

en: Go online to check for updates
pt: Ligue-se à Internet para procurar atualizações

en: _Network Settings
pt: Defi_nições de rede

en: Error
pt: Erro

en: Updates are automatically managed
pt: As atualizações são geridas automaticamente

en: Stop
pt: Parar

en: Software Updates Paused
pt: Atualizações de Software em Pausa

en: Automatic software updates have been paused for the following reasons:
pt: As atualizações automáticas de software foram pausadas pelos seguintes motivos:

en: 
    • The current network connection is metered
pt: 
    • A ligação de rede atual é limitada

en: 
    • The current network connection prohibits large downloads
pt: 
    • A ligação de rede atual proíbe grandes transferências

en: 
    • Power saver mode is active
pt: 
    • Modo de poupança de energia está ativo

en: 
    • Game mode is active
pt: 
    • Modo de jogo está ativo

en: Software updates paused
pt: Atualizações de software em pausa

en: Network connection is metered — software updates paused
pt: A ligação de rede é limitada - atualizações de software em pausa

en: Network connection prohibits large downloads — software updates paused
pt: A ligação de rede proíbe grandes transferências - atualizações de software em pausa

en: Power saver mode is active — software updates paused
pt: O modo de poupança de energia está ativo — atualizações de software em pausa

en: Game mode is active — software updates paused
pt: O modo de jogo está ativo — atualizações de software em pausa

note: TRANSLATORS: This is the button for installing all * offline updates
en: _Restart & Update…
pt: _Reiniciar e atualizar…

note: TRANSLATORS: This is the button for upgrading all * online-updatable apps
en: U_pdate All
pt: A_tualizar tudo

en: Software Updates Downloaded
pt: Atualizações de software transferidas

en: Updates are ready to be installed
pt: Atualizações prontas para instalar

note: TRANSLATORS: This is the header for system firmware that * requires a reboot to apply
en: Integrated Firmware
pt: Firmware integrado

note: TRANSLATORS: This is the header for offline OS and offline * app updates that require a reboot to apply
en: Requires Restart
pt: É necessário reiniciar o sistema

note: TRANSLATORS: This is the header for online runtime and * app updates, typically flatpaks or snaps
en: App Updates
pt: Atualizações de aplicações

note: TRANSLATORS: This is the header for device firmware that can * be installed online
en: Device Firmware
pt: Firmware do dispositivo

en: _Download
pt: _Transferir

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The first %s is the distro name * and the 2nd %s is the version, e.g. "Fedora 35 Available"
en: %s %s Available
pt: %s / %s Disponível

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The %s is the distro name, * e.g. "GNOME OS Available"
en: %s Available
pt: %s Disponível

en: Learn about the new version
pt: Saiba mais sobre a nova versão

note: Translators: the first '%s' is replaced with the downloaded size, the second '%s' with the total download size, forming text like "135 MB of 2 GB downloaded"
en: %s of %s downloaded
pt: %s de %s transferido

note: Translators: the '%u' is replaced with the actual percentage being already downloaded, forming text like "13% downloaded"
en: %u%% downloaded
pt: %u%% transferido

en: A major upgrade, with new features and added polish.
pt: Uma atualização significativa, com novas funções e mais polimento.

en: Cancel Upgrade
pt: Cancelar Atualização

en: _Restart & Upgrade…
pt: _Reiniciar e atualizar…

en: Remember to back up data and files before upgrading.
pt: Lembre-se de fazer uma cópia de segurança dos dados e ficheiros antes de atualizar.

en: Error Details
pt: Detalhes de erro

en: Copy Details
pt: Copiar detalhes

en: Failed to delete file “%s”: %s
pt: Falha ao eliminar o ficheiro "%s": %s

en: Failed to delete directory “%s”: %s
pt: Falha ao eliminar o diretório "%s": %s

en: Add, remove or update software on this computer
pt: Adiciona, remove ou atualiza software neste computador

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;
pt: Atualizações;Fontes;Origens;Repositórios;Preferências;Instalar;Desinstalar;Programa;Software;App;Loja;

note: Translators: The "%s" is replaced with an app name, like "NVIDIA Linux Graphics Driver". This is the first part of a system notification.
en: %s Ready
pt: %s Pronto

note: Translators: The "%s" is replaced with an app name, like "NVIDIA Linux Graphics Driver". This is the second part of a system notification, which looks like: NVIDIA Linux Graphics Driver Ready The NVIDIA Linux Graphics Driver is ready to be enabled and staged for the next boot.
en: The %s is ready to be enabled and staged for the next boot.
pt: O %s está pronto a ser ativado e inicializado no próximo arranque.

en: Enable
pt: Ativar

note: TRANSLATORS: this is a group of updates that are not * packages and are not shown in the main list
en: System Updates
pt: Atualizações do sistema

note: TRANSLATORS: this is a longer description of the * "System Updates" string
en: General system updates, such as security or bug fixes, and performance improvements.
pt: Atualizações gerais do sistema, tais como correções de segurança ou de erros inesperados e melhorias de desempenho.

note: Translators: The '%s' is replaced with the OS name, like "Endless OS"
en: %s update with new features and fixes.
pt: Atualização do %s com novas funcionalidades e correções.

en: EOS update service could not fetch and apply the update.
pt: O serviço de atualizações EOS não conseguiu obter e aplicar a atualização.

en: Web App
pt: Aplicação web

en: Web Apps Support
pt: Suporte de aplicações web

en: Run popular web applications in a browser
pt: Executar aplicações web populares num navegador

note: TRANSLATORS: this is a title for Fedora distro upgrades
en: Upgrade for the latest features, performance and stability improvements.
pt: Atualizar para obter as últimas funcionalidades e melhorias de desempenho e estabilidade.

en: Flatpak Support
pt: Suporte para Flatpak

en: Flatpak is a framework for desktop apps on Linux
pt: O Flatpak é uma estrutura para aplicações de computador no Linux

note: Reference: https://docs.flatpak.org/en/latest/flatpak-command-reference.html#idm45858571325264
en: System folder %s
pt: Pasta do sistema %s

en: Home subfolder %s
pt: Subpasta pessoal %s

en: Host system folders
pt: Pastas do sistema host

en: Host system configuration from /etc
pt: Configuração do sistema host de /etc

en: Desktop folder
pt: Pasta da área de trabalho

en: Desktop subfolder %s
pt: Subpasta da área de trabalho %s

en: Documents folder
pt: Pasta de documentos

en: Documents subfolder %s
pt: Subpasta de documentos %s

en: Music folder
pt: Pasta de música

en: Music subfolder %s
pt: Subpasta de música %s

en: Pictures folder
pt: Pasta de imagens

en: Pictures subfolder %s
pt: Subpasta de imagens %s

en: Public Share folder
pt: Pasta de partilha pública

en: Public Share subfolder %s
pt: Subpasta de partilha pública %s

en: Videos folder
pt: Pasta de vídeos

en: Videos subfolder %s
pt: Subpasta de vídeos %s

en: Templates folder
pt: Pasta de modelos

en: Templates subfolder %s
pt: Modelos de subpasta %s

en: User cache folder
pt: Pasta de cache do utilizador

en: User cache subfolder %s
pt: Subpasta de cache do utilizador %s

en: User configuration folder
pt: Pasta de configuração do utilizador

en: User configuration subfolder %s
pt: Subpasta de configuração do utilizador %s

en: User data folder
pt: Pasta de dados do utilizador

en: User data subfolder %s
pt: Subpasta de dados do utilizador %s

en: User runtime folder
pt: Pasta de tempo de execução do utilizador

en: User runtime subfolder %s
pt: Subpasta de tempo de execução do utilizador %s

en: Filesystem access to %s
pt: Acesso ao sistema de ficheiros a %s

note: TRANSLATORS: status text when downloading new metadata
en: Getting flatpak metadata for %s…
pt: A obter metadados flatpak para %s…

en: Failed to refine addon ‘%s’: %s
pt: Falha ao refinar o complemento ‘%s’: %s

en: User Installation
pt: Instalação do utilizador

en: System Installation
pt: Instalação do sistema

en: App ID
pt: ID da aplicação

en: Failed to add to install for addon ‘%s’: %s
pt: Falha ao adicionar para instalação o complemento ‘%s’: %s

en: Failed to add to uninstall for addon ‘%s’: %s
pt: Falha ao adicionar para desinstalação o complemento ‘%s’: %s

en: Remote “%s” doesn't allow install of “%s”, possibly due to its filter. Remove the filter and repeat the install. Detailed error: %s
pt: O "%s" remoto não permite a instalação de "%s", possivelmente devido ao seu filtro. Remova o filtro e repita a instalação. Erro detalhado: %s

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
pt: A energia do sistema é demasiado baixa para executar a atualização

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
pt: A energia do sistema é demasiado baixa para executar a atualização (%u%%, requer %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
pt: O dispositivo está inacessível ou fora do alcance da rede sem fios

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
pt: A energia da bateria do dispositivo está demasiado baixa

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
pt: A energia da bateria do dispositivo é demasiado baixa (%u%%, requer %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
pt: O dispositivo está à espera que a atualização seja efetuada

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
pt: O dispositivo requer alimentação CA para ser ligado

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
pt: O dispositivo não pode ser utilizado enquanto a tampa estiver fechada

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
pt: Atualização de dispositivo do %s

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
pt: Atualização de sistema do %s

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
pt: Atualização de controlador integrado do %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
pt: Atualização do ME do %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
pt: Atualização do ME empresarial do %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
pt: Atualização do ME consumidor do %s

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
pt: Atualização de controlador do %s

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
pt: Atualização de controlador Thunderbolt do %s

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system bootup
en: %s CPU Microcode Update
pt: Atualização de microcódigo da CPU %s

note: TRANSLATORS: configuration refers to hardware state, * e.g. a security database or a default power value
en: %s Configuration Update
pt: Atualização de configuração do %s

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
pt: Atualização da bateria do %s

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
pt: Atualização da câmara do %s

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
pt: Atualização do TPM do %s

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
pt: Atualização do painel tátil do %s

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
pt: Atualização do rato do %s

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
pt: Atualização do teclado do %s

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
pt: Atualização do controlador de armazenamento %s

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
pt: Atualização da interface de rede %s

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
pt: Atualização de ecrã do %s

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
pt: Atualização do BMC do %s

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
pt: Atualização do receptor USB %s

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
pt: Atualização da unidade %s

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
pt: Atualização da unidade %s

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
pt: Atualização do SSD %s

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
pt: Atualização da GPU %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
pt: Atualização da doca %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
pt: Atualização da doca USB %s

en: Firmware update could not be applied:
pt: Não foi possível aplicar a atualização do firmware:

en: Firmware Upgrade Support
pt: Suporte para atualizações de firmware

en: Provides support for firmware upgrades
pt: Permite realizar atualizações de firmware

en: Install Unsigned Software?
pt: Instalar software não assinado?

en: Software that is to be installed is not signed. It will not be possible to verify the origin of updates to this software, or whether updates have been tampered with.
pt: O software a ser instalado não está assinado. Não será possível verificar a origem das atualizações deste software ou se as atualizações foram adulteradas.

en: Download Unsigned Software?
pt: Transferir software não assinado?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with.
pt: As atualizações não assinadas estão disponíveis. Sem uma assinatura, não é possível verificar a origem da atualização ou se a mesma foi adulterada.

en: Update Unsigned Software?
pt: Atualizar software não assinado?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with. Software updates will be disabled until unsigned updates are either removed or updated.
pt: As atualizações não assinadas estão disponíveis. Sem uma assinatura, não é possível verificar a origem da atualização ou se a mesma foi adulterada. As atualizações de software serão desativadas até que as atualizações não assinadas sejam removidas ou atualizadas.

note: Translators: the '%s' is replaced with the key ID, usually a few hex digits
en: Do you want to import key %s?
pt: Deseja importa a chave %s?

note: Translators: the '%s' is replaced with the key ID, usually a few hex digits
en: Key %s
pt: Chave %s

note: Translators: the '%s' is replaced with the key user name
en: Key user: %s
pt: Utilizador chave: %s

note: Translators: the '%s' is replaced with the key fingerprint, a few hex digits
en: Fingerprint: %s
pt: Impressão Digital: %s

note: Translators: the '%s' is replaced with the local path or a URI to the key
en: From: %s
pt: De: %s

en: Import Key
pt: Importar Chave

en: Do you want to import keys?
pt: Deseja importar as Chaves?

en: _Import Key
pt: _Importar Chave

en: Failed to install updates:
pt: Falha ao instalar atualizações:

en: Packages
pt: Pacotes

en: Failed to wait on transaction end before download:
pt: Falha na espera pelo fim da transação antes de transferir:

en: Failed to download updates:
pt: Não foi possível transferir atualizações:

en: Failed to trigger update:
pt: Falha a iniciar atualização:

en: Operating System (OSTree)
pt: Sistema Operativo (OSTree)

en: Snap Support
pt: Suporte a Snap

en: A snap is a universal Linux package
pt: Um snap é um pacote universal para Linux

note: TRANSLATORS: this is the system OS upgrade
en: System
pt: Sistema

note: TRANSLATORS: this is the system component update
en: System component
pt: Componente de sistema

en: Removing sysupdate job '%s' failed with status %i
pt: A remoção do trabalho de sysupdate '%s' falhou com o estado %i
