gnome-software master - en to ro translation catalogue (1154 entries)

en: Software
ro: Aplicații

en: Install and update apps
ro: Instalează și actualizează aplicații

en: Software allows you to find and install new apps and system extensions and remove existing installed apps.
ro: Permite găsirea și instalarea de aplicații noi și extensii de sistem și eliminarea aplicațiilor instalate.

en: Software showcases featured and popular apps with useful descriptions and multiple screenshots per app. Apps can be found either through browsing the list of categories or by searching. It also allows you to update your system using an offline update.
ro: Prezintă aplicații recomandate și populare cu descrieri utile și multiple imagini per aplicație. Aplicațiile pot fi găsite fie prin navigarea listei de categorii, fie prin căutare. De asemenea, permite actualizarea sistemului fără conectare la internet.

en: Overview panel
ro: Panoul de prezentare

en: Details panel
ro: Panoul cu detalii

en: Installed panel
ro: Panoul cu instalate

en: Updates panel
ro: Panoul cu actualizări

en: The update details
ro: Detaliile actualizărilor

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

en: Test akmods key in Shim UEFI
ro: Încearcă cheia akmods în Shim UEFI

en: Authentication is required to test akmods key in Shim UEFI
ro: Autentificarea este necesară pentru a încerca cheia akmods în Shim UEFI

en: Enroll akmods key to Shim UEFI
ro: Înregistreză cheia akmods în Shim UEFI

en: Authentication is required to enroll akmods key to Shim UEFI
ro: Autentificarea este necesară pentru a înregistra cheia akmods în Shim UEFI

en: Test DKMS key in Shim UEFI
ro: Încearcă cheia DKMS în Shim UEFI

en: Authentication is required to test DKMS key in Shim UEFI
ro: Autentificarea este necesară pentru a încerca cheia DKMS în Shim UEFI

en: Enroll DKMS key to Shim UEFI
ro: Înregistrează cheia DKMS în Shim UEFI

en: Authentication is required to enroll DKMS key to Shim UEFI
ro: Autentificarea este necesară pentru a înregistra cheia DKMS în Shim UEFI

en: Install an appstream file into a system location
ro: Instalează un fișier appstream într-un loc din sistem

en: Installing an appstream file into a system location
ro: Se instalează un fișier appstream într-un loc din sistem

en: A list of compatible projects
ro: O listă de proiecte compatibile

en: This is a list of compatible projects we should show such as GNOME, KDE and XFCE.
ro: Aceasta este o listă de proiecte compatibile pe care trebuie să le prezentăm cum ar fi GNOME, KDE și XFCE.

en: Whether to manage updates and upgrades in GNOME Software
ro: Dacă să se administreze actualizări și avansări în Aplicații GNOME

en: If disabled, GNOME Software will hide the updates panel, not perform any automatic updates actions or prompt for upgrades.
ro: Dacă opțiunea este dezactivată, Aplicații GNOME va ascunde panoul de actualizări, nu va efectua nicio acțiune de actualizare automată și nu va solicita avansări.

en: Automatically download and install updates
ro: Descarcă și instalează automat actualizările

en: If enabled, GNOME Software automatically downloads software updates in the background, also installing ones that do not require a reboot.
ro: Dacă opțiunea este activată, Aplicații GNOME va descărca actualizările automat, în ascuns și le va instala pe acelea care nu necesită o repornire.

en: Notify the user about software updated in the background
ro: Notifică utilizatorul despre aplicațiile actualizate în ascuns

en: If enabled, GNOME Software notifies the user about updates that happened whilst the user was idle.
ro: Dacă opțiunea este activată, Aplicații GNOME va notifica utilizatorul despre actualizările efectuate în timp ce utilizatorul era inactiv.

en: Whether to automatically refresh when on a metered connection
ro: Dacă să se actualizeze automat cu o conexiune limitată

en: If enabled, GNOME Software automatically refreshes in the background even when using a metered connection (eventually downloading some metadata, checking for updates, etc., which may incur in costs for the user).
ro: Dacă opțiunea este activată, Aplicații GNOME se actualizează automat în ascuns chiar dacă este în uz o conexiune cu trafic internet limitat (descărcând eventual unele metadate, căutând actualizări etc., ceea ce poate genera costuri pentru utilizator).

en: Whether it’s the very first run of GNOME Software
ro: Dacă se pornește pentru prima dată Aplicații GNOME

en: Show star ratings next to applications
ro: Arată steluțe de evaluare lângă aplicații

en: Filter applications based on the default branch set for the remote
ro: Filtrează aplicațiile în funcție de ramura prestabilită pentru depozitul de aplicații

en: Non-free applications show a warning dialog before install
ro: Aplicațiile nelibere vor arăta un dialog de avertizare înainte de instalare

en: When non-free applications are installed a warning dialog can be shown. This controls if that dialog is suppressed.
ro: Când se instalează aplicații nelibere, apare de obicei un mesaj de avertizare. Această opțiune permite să se decidă dacă mesajul respectiv apare sau nu.

en: The last update check timestamp
ro: Ultima dată când au fost căutate actualizări

en: The last upgrade notification timestamp
ro: Data ultimei înștiințări de avansare

en: The last update notification timestamp
ro: Data ultimei înștiințări de actualizare

en: The timestamp of the first security update, cleared after update
ro: Data primei actualizări de securitate, ștearsă după actualizare

en: The last update timestamp
ro: Data ultimei actualizări

en: The age in seconds to verify the upstream screenshot is still valid
ro: Durata, exprimată în secunde, după care se verifică dacă imaginea de prezentare preluată de la sursa originală a aplicației mai este încă valabilă

en: Choosing a larger value will mean less round-trips to the remote server but updates to the screenshots may take longer to show to the user. A value of 0 means to never check the server if the image already exists in the cache.
ro: Alegerea unei valori mai mari va reduce numărul de cereri către serverul de la distanță, dar actualizările imaginilor de prezentare pot dura mai mult până la afișarea lor pentru utilizator. O valoare de 0 înseamnă că serverul nu va fi verificat niciodată dacă imaginea există deja în memoria cache.

en: The server to use for application reviews
ro: Serverul de folosit pentru recenzii pentru aplicații

en: The minimum karma score for reviews
ro: Punctajul minim de karma necesar pentru a publica recenzii

en: Reviews with karma less than this number will not be shown.
ro: Recenziile cu karma mai mic decât acest număr nu vor fi afișate.

en: A list of official repositories that should not be considered 3rd party
ro: O listă de depozite oficiale care nu ar trebui considerate terțe

en: A list of required repositories that cannot be disabled or removed
ro: O listă a depozitelor necesare care nu pot fi dezactivate sau eliminate

en: A list of official repositories that should be considered free software
ro: O listă de depozite oficiale care ar trebui considerate aplicații libere

en: The licence URL to use when an application should be considered free software
ro: URL-ul licenței de folosit când o aplicație trebuie considerată aplicație liberă

en: Install bundled applications for all users on the system where possible
ro: Instalează aplicații împachetate pentru toți utilizatorii sistemului când este posibil

en: Allow access to the Software Repositories dialog
ro: Permite accesul la dialogul Depozite de aplicații

en: Offer upgrades for pre-releases
ro: Oferă avansări pentru prelansări

en: Show some UI elements informing the user that an app is non-free
ro: Arată unele elemente UI informând utilizatorul că aplicația este neliberă

en: Show the installed size for apps in the list of installed applications
ro: Arată mărimea instalării pentru aplicațiile din lista de aplicații instalate

note: Translators: Replace the link with a version in your language, e.g. 'https://de.wikipedia.org/wiki/Proprietäre_Software'. Remember to include ''.
en: 'https://en.wikipedia.org/wiki/Proprietary_software'
ro: 'https://ro.wikipedia.org/wiki/Software_proprietar'

en: The URI that explains nonfree and proprietary software
ro: URI-ul care explică programele nelibere

en: A list of URLs pointing to appstream files that will be downloaded into an swcatalog folder
ro: O listă de URL-uri care arată către fișiere Appstream care vor fi descărcate într-un dosar swcatalog

en: Install the AppStream files to a system-wide location for all users. If false, files are installed in non-standard $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml directory
ro: Instalează fișierele AppStream într-un loc al sistemului pentru toți utilizatorii. Dacă este fals, fișierele sunt instalate într-un dosar non-standard $XDG_DATA_HOME/swcatalog/xml

en: Priority order of packaging formats to prefer, with more important formats listed first. An empty array means the default order. Omitted formats are assumed to be listed last. Example packaging formats are: deb, flatpak, rpm, snap. The formats can be optionally specified with an origin name, divided by a colon, for example 'flatpak:flathub'.
ro: Ordinea de prioritate a formatelor de împachetare de preferat, cu formatele mai importate listate mai întâi. O matrice goală înseamnă ordinea implicită. Se presupune că formatele omise sunt listate ultimele. Exemple de formate de împachetare sunt: deb, flatpak, rpm, snap. Formatele pot fi specificate opțional cu un nume de origine, separat prin două puncte, de exemplu „flatpak:flathub”.

en: The timestamp of the last attempt to remove unused Flatpak runtimes
ro: Data ultimei încercări de a elimina executările Flatpak neutilizate

en: Set to 'true' to show only freely licensed apps and hide any proprietary apps.
ro: Stabilește la „true” pentru a fi arătate doar aplicațiile cu licență liberă și a fi ascunse aplicațiile nelibere.

en: Set to 'true' to show only apps from developers whose identity has been verified.
ro: Stabilește la „true” pentru a fi arătate doar aplicații de la programatori a căror identitate a fost verificată.

en: The timestamp of the last received historical updates.
ro: Data ultimelor actualizări primite.

en: A string storing the gnome-online-account id used to login
ro: Un șir de caractere care conține identificatorul gnome-online-account folosit pentru autentificare

note: TRANSLATORS: tool that is used when moving profiles system-wide
en: GNOME Software AppStream system-wide installer
ro: Instrumentul AppStream din „Aplicații GNOME”, de instalat pachete pentru toți utilizatorii

en: Failed to parse command line arguments
ro: Nu s-au putut procesa argumentele din linia de comandă

note: TRANSLATORS: user did not specify a valid filename
en: You need to specify exactly one filename
ro: Trebuie specificat exact un nume de fișier

note: TRANSLATORS: only able to install files as root
en: This program can only be used by the root user
ro: Acest program poate fi utilizat numai de administrator

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to validate content type: %s
ro: Nu s-a putut valida tipul de conținut: %s

note: TRANSLATORS: error details
en: Failed to move: %s
ro: Nu s-a putut muta: %s

en: Software Install
ro: Instalare aplicații

en: Install selected software on the system
ro: Instalează în sistem aplicațiile alese

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon Violence
ro: Violență animată

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding cartoon violence
ro: Nicio informație despre violența animată

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Fantasy Violence
ro: Violență fantastică

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding fantasy violence
ro: Nicio informație referitoare la violență fantastică

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic Violence
ro: Violență reală

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding realistic violence
ro: Nicio informație referitoare la violență realistică

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Violence Depicting Bloodshed
ro: Violență reprezentată prin vărsare de sânge

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding bloodshed
ro: Nicio informație referitoare la violență reprezentată prin vărsare de sânge

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Violence
ro: Violență sexuală

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexual violence
ro: Nicio informație referitoare la violență sexuală

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Alcohol
ro: Alcool

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to alcohol
ro: Nicio informație referitoare la alcool

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Narcotics
ro: Narcotice

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to illicit drugs
ro: Nicio informație referitoare la droguri ilegale

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Tobacco
ro: Tutun

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to tobacco products
ro: Nicio informație referitoare la produse cu tutun

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Nudity
ro: Nuditate

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding nudity of any sort
ro: Nicio informație referitoare la nuditate de orice tip

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Themes
ro: Teme sexuale

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to or depictions of sexual nature
ro: Nicio informație referitoare la sau descrieri de natură sexuală

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Profanity
ro: Injurii

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding profanity of any kind
ro: Nicio informație referitoare la injurii de orice tip

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Inappropriate Humor
ro: Umor inadecvat

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding inappropriate humor
ro: Nicio informație referitoare la umor inadecvat

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination
ro: Discriminare

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding discriminatory language of any kind
ro: Nicio informație referitoare la limbaj discriminator de orice tip

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Advertising
ro: Reclame

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding advertising of any kind
ro: Nicio informație referitoare la reclame de orice tip

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling
ro: Jocuri de noroc

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding gambling of any kind
ro: Nicio informație referitoare la jocuri de noroc de orice tip

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Purchasing
ro: Cumpărături

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding the ability to spend money
ro: Nicio informație referitoare la abilitatea de a cheltui bani

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Chat Between Users
ro: Discuții între utilizatori

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to chat with other users
ro: Nu există informații despre modalitățile de chat cu alți utilizatori

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Audio Chat Between Users
ro: Discuții vocale între utilizatori

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to talk with other users
ro: Nu există informații despre modalitățile de a vorbi cu alți utilizatori

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Contact Details
ro: Detalii de contact

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of social network usernames or email addresses
ro: Nu există informații despre distribuirea numelor de utilizator sau adreselor de e-mail ale rețelelor sociale

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Identifying Information
ro: Identificare

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of user information with third parties
ro: Nu există informații despre transmiterea informațiilor utilizatorului către părți terțe

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Location Sharing
ro: Distribuirea poziției

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of physical location with other users
ro: Nu există informații despre transmiterea poziției geografice către alți utilizatori

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Homosexuality
ro: Homosexualitate

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to homosexuality
ro: Nicio informație referitoare la homosexualitate

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prostitution
ro: Prostituție

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to prostitution
ro: Nicio informație referitoare la prostituție

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Adultery
ro: Adulter

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to adultery
ro: Nicio informație referitoare la adulter

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexualized Characters
ro: Personaje sexualizate

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexualized characters
ro: Nicio informație referitoare la personaje sexualizate

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Desecration
ro: Profanare istorică

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to desecration
ro: Nicio informație referitoare la profanare

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Human Remains
ro: Rămășițe umane

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding visible dead human remains
ro: Nu există informații despre rămășițele umane moarte vizibile

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slavery
ro: Sclavie

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to slavery
ro: Nicio informație referitoare la sclavagism

en: Does not include references to drugs
ro: Nu include referiri la droguri

en: Does not include swearing, profanity, and other kinds of strong language
ro: Nu include înjurături, obscenități și alte tipuri de limbaj vulgar

en: Does not include ads or monetary transactions
ro: Nu include reclame sau tranzacții monetare

en: Does not include sex or nudity
ro: Nu include sex sau nuditate

en: Does not include uncontrolled chat functionality
ro: Nu include funcționalitatea de chat necontrolată

en: Does not include violence
ro: Nu include violență

en: Drugs
ro: Droguri

en: Strong Language
ro: Limbaj vulgar

en: Money
ro: Bani

en: Violence
ro: Violență

[ctx: Age rating]
note: Translators: The app is considered suitable to be run by all ages of people. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: All
ro: Toate

note: Translators: It’s unknown what age rating this app has. The * placeholder is the app name.
en: %s has an unknown age rating
ro: %s nu are o categorie de vârstă

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for all ages. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for everyone
ro: %s este pentru oricine

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 3. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for toddlers
ro: %s este pentru copilași

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 5. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for young children
ro: %s este pentru copii mici

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for children up to around age 12. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for children
ro: %s este pentru copii

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people up to around age 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for teenagers
ro: %s este pentru adolescenți

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for people aged up to and over 18. The placeholder is the app name.
en: %s is suitable for adults
ro: %s este pentru adulți

note: Translators: This is a dialogue title which indicates that an app is suitable * for a specified age group. The first placeholder is the app name, the second * is the age group.
en: %s is suitable for %s
ro: %s este pentru %s

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the suitability of an app for different ages. this one’s not a placeholder
en: Age Rating
ro: Categoria de vârstă

en: _How to contribute missing information
ro: _Cum se contribuie la informațiile lipsă

en: Local file
ro: Fișier local

note: Translators: This is a heading for a row showing the package name of an app (such as ‘gnome-software-46.0-1’).
en: Package
ro: Pachet

en: Pending
ro: În așteptare

en: Pending install
ro: Instalare în așteptare

en: Pending remove
ro: Eliminare în așteptare

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being installed
en: Installing
ro: Se instalează

en: Removing
ro: Se elimină

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being downloaded
en: Downloading
ro: Se descarcă

note: TRANSLATORS: button text TRANSLATORS: button text in the header when an app * can be installed TRANSLATORS: button text in the header when firmware * can be live-installed TRANSLATORS: update the fw
en: _Install
ro: _Instalează

en: _Uninstall…
ro: _Dezinstalează…

en: Network
ro: Rețea

en: Can communicate over the network
ro: Poate comunica prin rețea

en: System Services
ro: Servicii ale sistemului

en: Can access D-Bus services on the system bus
ro: Poate accesa serviciile D-Bus pe magistrala sistemului

en: Session Services
ro: Servicii de sesiune

en: Can access D-Bus services on the session bus
ro: Poate accesa serviciile D-Bus pe magistrala sesiunilor

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_BUS_POLICY_OTHER is used only as a flag, with actual bus names being listed separately
en: Devices
ro: Dispozitive

en: Can access arbitrary devices such as webcams
ro: Poate accesa arbitrar dispozitive cum ar fi camere web

note: Translators: This indicates an app can access input devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access input devices
ro: Poate accesa dispozitive de intrare

note: Translators: This indicates an app can access audio devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access microphones and play audio
ro: Poate accesa microfoanele și reda audio

en: Can access system device files
ro: Poate accesa fișierele de sistem

en: Screen contents
ro: Conținutul ecranului

note: Translators: This indicates an app can access the screen/display contents. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access screen contents
ro: Poate accesa conținutul ecranului

en: Home folder
ro: Dosarul personal

en: Can view, edit and create files
ro: Poate vedea, modifica și crea fișiere

en: Can view files
ro: Poate vedea fișiere

en: File system
ro: Sistemul de fișiere

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_FILESYSTEM_OTHER is used only as a flag, with actual files being part of the read/full lists
en: Downloads folder
ro: Dosarul în care se descarcă

en: Settings
ro: Preferințe

en: Can view and change any settings
ro: Poate vedea și schimba personalizările

en: Legacy display system
ro: Sistem de afișare vechi

en: Uses an old, insecure display system
ro: Folosește un sistem de afișare vechi și nesigur

en: Sandbox escape
ro: Evadare din izolare

en: Can escape the sandbox and circumvent any other restrictions
ro: Poate evada din izolare și poate evita orice alte restricții

note: TRANSLATORS: this is where the packager did not write * a description for the update
en: No update description available.
ro: Nu este disponibilă nicio descriere a actualizării.

note: FIXME support app == NULL set page title
en: Update Details
ro: Detaliile actualizării

en: Requires additional permissions
ro: Necesită permisiuni suplimentare

en: Invalid ratings data received from server
ro: Date de evaluare incorecte primite de la server

en: Could not communicate with ratings server
ro: Nu s-a putut comunica cu serverul de evaluare

note: Translators: Header of the section with other users' opinions about the app.
en: Reviews
ro: Recenzii

en: No reviews were found for this app.
ro: Nu s-au găsit recenzii pentru această aplicație.

en: No Reviews
ro: Nicio recenzie

en: Version History
ro: Cronologia versiunilor

en: Version %s
ro: Versiunea %s

en: No details for this release
ro: Niciun detaliu despre această versiune

en: Installed
ro: Instalat

note: TRANSLATORS: this is a command line option
en: Start up mode: either ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’ or ‘overview’
ro: Mod de pornire: fie „updates” (actualizări), „updated” (actualizat), „installed” (instalat) sau „overview” (prezentare generală)

en: MODE
ro: MOD

en: Search for applications
ro: Caută aplicații

en: SEARCH
ro: CAUTĂ

en: Show application details (using application ID)
ro: Arată detaliile aplicației (folosind ID-ul aplicației)

en: Show application details (using package name)
ro: Arată detaliile aplicației (folosind numele pachetului)

en: PKGNAME
ro: NUMEPACHET

en: Install the application (using application ID)
ro: Instalează aplicația (folosind ID-ul aplicației)

en: Uninstall the application (using application ID)
ro: Dezinstalează aplicația (utilizând ID-ul aplicației)

en: Open a local package file
ro: Deschide un pachet local

en: FILENAME
ro: NUMEFIȘIER

en: The kind of interaction expected for this action: either ‘none’, ‘notify’, or ‘full’
ro: Tipul de interacțiune așteptat de la această acțiune: fie „none”, „notifiy”, sau „full”

en: INTERACTION
ro: INTERACȚIUNE

en: Show a local metainfo or appdata file
ro: Arată un fișier local metainfo sau appdata

en: Enable verbose debugging output (from the running instance, if already running)
ro: Activează ieșirea de depanare detaliată (de la instanța în execuție, dacă e în execuție)

en: Installs any pending updates in the background
ro: Instalează în ascuns actualizările apărute

en: Show preferences
ro: Arată preferințele

en: Quit the running instance
ro: Închide instanța în curs

en: Prefer local file sources to AppStream
ro: Preferă surse de fișiere locale pentru AppStream

en: Show version number
ro: Arată numărul versiunii

en: Copyright © 2016–%d GNOME Software contributors
ro: Drepturi de autor © 2016–%d Contribuitorii Software GNOME

note: TRANSLATORS: we tried to show an app that did not exist
en: Sorry! There are no details for that application.
ro: Nu există detalii pentru aplicația aceea.

note: Translators: The disk usage of an app when installed. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Installed Size
ro: Spațiu utilizat

en: Includes %s of data and %s of cache
ro: Include %s de date și %s de cache

en: Includes %s of data
ro: Include %s de date

en: Includes %s of cache
ro: Include %s de cache

en: Cache and data usage unknown
ro: Utilizare necunoscută date și cache

note: Translators: The download size of an app. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Download Size
ro: Mărimea descărcării

en: Needs no additional system downloads
ro: Nu necesită descărcări suplimentare de sistem

en: Needs an unknown size of additional system downloads
ro: Necesită descărcări suplimentare de mărimi necunoscute

note: Translators: The placeholder is for a size string, * such as ‘150 MB’ or ‘1.5 GB’.
en: Needs %s of additional system downloads
ro: Necesită %s de descărcări suplimentare

note: Translators: Displayed if the download or installed size of * an app could not be determined. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Size is unknown
ro: Mărime necunoscută

note: Translators: This indicates an app requires no permissions to run. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: No permissions
ro: Nicio permisiune

note: Translators: This indicates an app uses the network. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Has network access
ro: Are acces la rețea

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus system services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses non-portal system services
ro: Foloseste direct, fără portal, serviciile sistemului

note: Translators: This indicates an app uses D-Bus session services. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses non-portal session services
ro: Foloseste direct, fără portal, serviciile sesiunii

note: Translators: This indicates an app can access session or system bus services unknown to the Software. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access some specific non-portal services
ro: Poate accesa direct, fără portal, unele servicii specifice

note: Translators: This indicates an app can access arbitrary hardware devices. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access hardware devices
ro: Poate accesa componentele fizice

note: Translators: This indicates an app can access system devices such as /dev/shm. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access system devices
ro: Poate accesa resursele sistemului

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write all your data
ro: Poate să citească/scrie toate datele

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s home or the entire filesystem. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read all your data
ro: Poate să citească toate datele

note: Translators: This indicates an app can read/write to the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read/write your downloads
ro: Poate să citească/scrie toate descărcările

note: Translators: This indicates an app can read (but not write) from the user’s Downloads directory. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can read your downloads
ro: Poate să citească toate descărcările

note: Translators: This indicates an app can access data in the system unknown to the Software. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access some specific files
ro: Poate accesa unele fișiere specifice

note: Translators: This indicates an app can access or change user settings. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can access and change user settings
ro: Poate accesa și schimba personalizările utilizatorului

note: Translators: This indicates an app uses the X11 windowing system. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Uses a legacy windowing system
ro: Folosește un sistem vechi de ferestre

note: Translators: This indicates an app can escape its sandbox. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Can acquire arbitrary permissions
ro: Poate obține permisiuni arbitrare

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software developer is verified
ro: Dezvoltatorul aplicației este verificat

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Reviewed by OS distributor
ro: Revizuit de distribuitorul SO

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by the user’s distribution and is probably safe. * It’s used in a context tile, so should be short. * The '%s' is replaced by the distribution name. Translators: The '%s' is replaced by the distribution name.
en: Reviewed by %s
ro: Revizuit de %s

note: Translators: This indicates that an app has been packaged * by someone other than the user’s distribution, so might not be safe. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Provided by a third party
ro: Oferit de o parte terță

note: Translators: This indicates an app or its runtime reached its end of life. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Software no longer supported
ro: Aplicația nu mai este întreținută

note: Translators: This indicates an app’s source code is freely available, so can be audited for security. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Auditable code
ro: Cod verificabil

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Unknown license
ro: Licență necunoscută

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Proprietary code
ro: Cod neliber

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Special license
ro: Licență specială

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Privileged
ro: Privilegiată

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Safe
ro: Sigură

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Probably Safe
ro: Probabil sigură

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Potentially Unsafe
ro: Potențial nesigură

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * This is displayed in a context tile, so the string should be short.
en: Unsafe
ro: Nesigură

en: Mobile Only
ro: Doar Mobil

en: Only works on a small screen
ro: Funcționează doar cu un ecran mic

en: Desktop Only
ro: Doar calculator

en: Only works on a large screen
ro: Funcționează doar cu un ecran mare

en: Screen Size Mismatch
ro: Mărimea ecranului nu corespunde

en: Doesn’t support your current screen size
ro: Nu acceptă mărimea actuală a ecranului

en: Requires a touchscreen
ro: Necesită un ecran tactil

en: Requires a keyboard
ro: Necesită o tastatură

en: Requires a mouse
ro: Necesită un maus

en: Gamepad Needed
ro: Este necesar un gamepad

en: Requires a gamepad to play
ro: Necesită un gamepad pentru a juca

note: Translators: This is used in a context tile to indicate that * an app works on phones, tablets *and* desktops. It should be * short and in title case.
en: Adaptive
ro: Adaptabilă

en: Works on phones, tablets and desktops
ro: Funcționează în telefoane, tablete și calculatoare

en: Probably requires a keyboard or mouse
ro: Probabil necesită o tastatură și un maus

en: Works on desktops and laptops
ro: Funcționează în calculatoare fixe și portabile

note: Translators: This indicates that the content rating for an * app says it can be used by all ages of people, as it contains * no objectionable content.
en: Contains no age-inappropriate content
ro: Nu are conținut neadecvat vârstei

en: No age rating information available
ro: Nicio informație despre categoria de vârstă

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Visit Website
ro: Situl web

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed. * The ellipsis indicates that further steps are required
en: Install…
ro: Instalează…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows to cancel a queued install of the app
en: Cancel
ro: Anulează

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Install
ro: Instalează

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel
en: Download
ro: Descarcă

note: TRANSLATORS: this is a button in the updates panel * that allows the app to be easily updated live
en: Update
ro: Actualizează

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily removed
en: Uninstall…
ro: Dezinstalează…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being erased
en: Uninstalling
ro: Se dezinstalează

en: Critical update
ro: Actualizare critică

note: TRANSLATORS: during the update the device * will restart into a special update-only mode
en: Device cannot be used during update.
ro: Aparatul nu poate fi folosit în timpul actualizării.

note: TRANSLATORS: this refers to where the app came from
en: Source: %s
ro: Sursa: %s

note: Translators: A message to indicate that an app has been renamed. The placeholder is the old human-readable name.
en: Renamed from %s
ro: Redenumită de la %s

note: Replace user-provided non-localized string with a localized text
en: Stopped Receiving Updates
ro: Nu mai primește actualizări

en: Critical Update
ro: Actualizare critică

[ctx: Single app]
en: Installed
ro: Instalată

note: Translators: The placeholder is an app name
en: Help Translate %s
ro: Traducere %s

note: Translators: The placeholder is an app name
en: %s is designed, developed, and translated by an international community of contributors.
    
    This means that while it’s not yet available in your language, you can get involved and help translate it yourself.
ro: %s este concepută, dezvoltată și tradusă de o comunitate internațională de colaboratori.
    
    Aceasta înseamnă că dacă nu este disponibilă în limba ta, te poți implica și ajuta la traducere.

en: Translations
ro: Traduceri

en: _Translation Website
ro: Si_tul web al traducerilor

en: Release notes
ro: Informații despre versiune

note: TRANSLATORS: This is a description for entering user/password
en: Login required remote %s (realm %s)
ro: Autentificare la distanță necesară %s (realm %s)

en: Login Required
ro: Autentificare necesară

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _Login
ro: _Autentificare

note: Translators: Title for a login entry.
en: _User
ro: _Utilizator

note: Translators: Title for a login entry.
en: _Password
ro: _Parola

note: TRANSLATORS: this is where all apps that don't * fit in other groups are put
en: Other
ro: Altele

[ctx: Category]
note: TRANSLATORS: this is a subcategory matching all the * different apps in the parent category, e.g. "Games"
en: All
ro: Toate

note: TRANSLATORS: this is a subcategory of featured apps
en: Featured
ro: Recomandate

note: Heading for featured apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been featured ('picked') by the distribution.
en: Editor’s Choice
ro: Sugerate

note: Heading for recently updated apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been recently released upstream.
en: New & Updated
ro: Noi și actualizate

note: Heading for web apps on a category page
en: Picks from the Web
ro: Alegeri de pe web

note: Heading for the rest of the apps on a category page
en: Other Software
ro: Alte aplicații

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that an app * has been successfully installed TRANSLATORS: this is the summary of a notification that a component
en: %s Installed
ro: %s Instalată

note: TRANSLATORS: an app has been installed, but * needs a reboot to complete the installation
en: A restart is required for the changes to take effect
ro: O repornire este necesară pentru ca schimbările să aibă efect

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that an app * has been successfully installed
en: The app is ready to be used
ro: Aplicația este gata de folosit

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: System Updates Installed
ro: Actualizări de sistem instalate

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: Recently installed updates are available to review
ro: Actualizările instalate recent pot fi examinate

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart
ro: Repornește

en: Launch
ro: Deschide

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Software?
ro: Se instalează aplicații?

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Third-Party Software?
ro: Se instalează aplicații din sursă terță?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Software Repository?
ro: Se activează depozitul de aplicații?

note: TRANSLATORS: window title ask for confirmation TRANSLATORS: "Enable Third-Party Software Repository?" is * the confirmation dialog title
en: Enable Third-Party Software Repository?
ro: Se activează depozitul terț de aplicații?

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is not <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">free and open source software</a>, and is provided by “%s”.
ro: %s nu este <a href="https://ro.wikipedia.org/wiki/Software_liber">aplicație liberă cu sursă publică</a>, și este furnizată de „%s”.

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is provided by “%s”.
ro: %s este furnizată de „%s”.

en: This software repository must be enabled to continue installation.
ro: Acest depozit de aplicații trebuie activat pentru a putea continua instalarea.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use %s in some countries.
ro: Ar putea fi ilegală instalarea sau folosirea lui %s în anumite țări.

note: TRANSLATORS: Laws are geographical, urgh...
en: It may be illegal to install or use this codec in some countries.
ro: Ar putea fi ilegală instalarea sau folosirea acestui codec în anumite țări.

note: TRANSLATORS: this is button text to not ask about non-free content again
en: Don’t _Warn Again
ro: Nu _atenționa din nou

note: TRANSLATORS: button text
en: Enable and _Install
ro: Activează și _instalează

note: TRANSLATORS: these are show_detailed_error messages from the * package manager no mortal is supposed to understand, * but google might know what they mean
en: Detailed errors from the package manager follow:
ro: Erorile detaliate ale administratorului de pachete:

en: Details
ro: Detalii

note: TRANSLATORS: button text
en: _Close
ro: În_chide

en: Details copied to clipboard
ro: Detaliile au fost copiate

note: Translators: an accept button label, in a Cancel/Accept dialog
en: _Accept
ro: _Acceptă

note: TRANSLATORS: we've just live-updated some apps
en: An update has been installed | Updates have been installed
ro[0]: O actualizare a fost instalată
ro[1]: Actualizările au fost instalate
ro[2]: Actualizările au fost instalate

note: TRANSLATORS: we've just uninstalled some apps
en: An app has been uninstalled | Apps have been uninstalled
ro[0]: O aplicație a fost dezinstalată
ro[1]: Aplicațiile au fost dezinstalate
ro[2]: Aplicațiile au fost dezinstalate

note: TRANSLATORS: the new apps will not be run until we restart
en: A restart is required for it to take effect | A restart is required for them to take effect
ro[0]: Este necesară o repornire ca să aibă efect
ro[1]: Este necesară o repornire ca să aibă efect
ro[2]: Este necesară o repornire ca să aibă efect

note: TRANSLATORS: button text
en: Not Now
ro: Nu acum

note: TRANSLATORS: something happened less than a day ago
en: Today
ro: Azi

note: TRANSLATORS: something happened more than a day ago but less than 2 days ago
en: Yesterday
ro: Ieri

en: %d day ago | %d days ago
ro[0]: Acum %d zi
ro[1]: Acum %d zile
ro[2]: Acum %d de zile

en: %d week ago | %d weeks ago
ro[0]: Acum %d săptămână
ro[1]: Acum %d săptămâni
ro[2]: Acum %d de săptămâni

en: %d month ago | %d months ago
ro[0]: Acum %d lună
ro[1]: Acum %d luni
ro[2]: Acum %d de luni

en: %d year ago | %d years ago
ro[0]: Acum %d an
ro[1]: Acum %d ani
ro[2]: Acum %d de ani

note: TRANSLATORS: something happened less than 5 minutes ago
en: Just now
ro: Chiar acum

en: %d minute ago | %d minutes ago
ro[0]: Acum %d minut
ro[1]: Acum %d minute
ro[2]: Acum %d de minute

en: %d hour ago | %d hours ago
ro[0]: Acum %d oră
ro[1]: Acum %d ore
ro[2]: Acum %d de ore

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user. The placeholder is a D-Bus name such as `org.freedesktop.Flatpak`.
en: Use the %s System Service
ro: Utilizează serviciul sistemului %s

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user. The placeholder is a D-Bus name such as `org.freedesktop.Flatpak`.
en: Use the %s Session Service
ro: Utilizează serviciul sesiunii %s

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user. The placeholder is a D-Bus name such as `org.freedesktop.Flatpak`.
en: Use the %s Service
ro: Utilizează serviciul %s

en: Can see the non-portal service
ro: Poate vedea serviciul fără portal

en: Can talk to the non-portal service
ro: Poate comunica cu serviciul fără portal

en: Can own the non-portal service
ro: Poate deține serviciul fără portal

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: All
ro: Toate

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Featured
ro: Recomandate

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: 3D Graphics
ro: Grafică 3D

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Photography
ro: Fotografie

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Scanning
ro: Scanare

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Vector Graphics
ro: Grafică vectorială

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Viewers
ro: Vizualizare

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Audio Creation & Editing
ro: Creare și modificare audio

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Music Players
ro: Redare muzică

[ctx: Menu of Productivity]
en: All
ro: Toate

[ctx: Menu of Productivity]
en: Featured
ro: Recomandate

[ctx: Menu of Productivity]
en: Database
ro: Baze de date

[ctx: Menu of Productivity]
en: Finance
ro: Finanțe

[ctx: Menu of Productivity]
en: Word Processor
ro: Procesare de text

[ctx: Menu of Utilities]
en: Text Editors
ro: Editor de text

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Web Browsers
ro: Navigatoare web

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: All
ro: Toate

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Featured
ro: Recomandate

[ctx: Menu of Games]
en: Action
ro: Acțiune

[ctx: Menu of Games]
en: Adventure
ro: Aventură

[ctx: Menu of Games]
en: Blocks
ro: Blocuri

[ctx: Menu of Games]
en: Board
ro: De masă

[ctx: Menu of Games]
en: Card
ro: Cărți

[ctx: Menu of Games]
en: Emulators
ro: Simulatoare

[ctx: Menu of Games]
en: Kids
ro: Copii

[ctx: Menu of Games]
en: Logic
ro: Logică

[ctx: Menu of Games]
en: Role Playing
ro: Pe roluri

[ctx: Menu of Games]
en: Sports
ro: Sport

[ctx: Menu of Games]
en: Strategy
ro: Strategie

[ctx: Menu of Communication & News]
en: All
ro: Toate

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Featured
ro: Recomandate

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Chat
ro: Conversație

[ctx: Menu of Education & Science]
en: All
ro: Toate

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Featured
ro: Recomandate

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Artificial Intelligence
ro: Inteligență artificială

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Astronomy
ro: Astronomie

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Chemistry
ro: Chimie

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Languages
ro: Limbi

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Math
ro: Matematică

[ctx: Menu of Communication & News]
en: News
ro: Știri

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Robotics
ro: Robotică

[ctx: Menu of Art]
en: Art
ro: Artă

[ctx: Menu of Reference]
en: Biography
ro: Biografie

[ctx: Menu of Reference]
en: Comics
ro: Benzi desenate

[ctx: Menu of Reference]
en: Fiction
ro: Ficțiune

[ctx: Menu of Reference]
en: Health
ro: Sănătate

[ctx: Menu of Reference]
en: History
ro: Istorie

[ctx: Menu of Reference]
en: Lifestyle
ro: Stil de viață

[ctx: Menu of Reference]
en: Politics
ro: Politică

[ctx: Menu of Reference]
en: Sports
ro: Sport

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: All
ro: Toate

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Featured
ro: Recomandate

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Debuggers
ro: Depanatoare

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: IDEs
ro: Medii de dezvoltare integrate

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Codecs
ro: Codecuri

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Hardware Drivers
ro: Drivere

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Fonts
ro: Caractere

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Input Sources
ro: Surse de intrare

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Language Packs
ro: Pachete de limbă

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Localization
ro: Localizare

note: Translators: this is a menu category
en: Create
ro: Creează

note: Translators: this is a menu category
en: Work
ro: Lucrează

note: Translators: this is a menu category
en: Play
ro: Jocuri

note: Translators: this is a menu category
en: Socialize
ro: Socializare

note: Translators: this is a menu category
en: Learn
ro: Învățare

note: Translators: this is a menu category
en: Develop
ro: Programare

note: Translators: this is a menu category
en: Codecs
ro: Codecuri

note: Translators: this is a menu category
en: Hardware Drivers
ro: Drivere

note: Translators: this is a menu category
en: Fonts
ro: Caractere

note: Translators: this is a menu category
en: Input Sources
ro: Surse de intrare

note: Translators: this is a menu category
en: Language Packs
ro: Pachete lingvistice

note: Translators: this is a menu category
en: Localization
ro: Localizare

note: TRANSLATORS: this is a what we use in notifications if the app's name is unknown
en: An app
ro: O aplicație

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional MIME types.
en: %s is requesting additional file format support.
ro: %s cere un element suplimentar pentru formatul de fișier.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional MIME Types Required
ro: Sunt necesare tipuri MIME suplimentare

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional fonts.
en: %s is requesting additional fonts.
ro: %s cere caractere suplimentare.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Fonts Required
ro: Sunt necesare caractere suplimentare

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional codecs.
en: %s is requesting additional multimedia codecs.
ro: %s cere codecuri multimedia suplimentare.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Multimedia Codecs Required
ro: Sunt necesare codecuri multimedia suplimentare

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app needs additional printer drivers.
en: %s is requesting additional printer drivers.
ro: %s cere drivere suplimentare pentru imprimantă.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Printer Drivers Required
ro: Sunt necesare drivere suplimentare pentru imprimantă

note: TRANSLATORS: this is a notification displayed when an app wants to install additional packages.
en: %s is requesting additional packages.
ro: %s cere pachete suplimentare.

note: TRANSLATORS: notification title
en: Additional Packages Required
ro: Sunt necesare pachete suplimentare

note: TRANSLATORS: this is a button that launches gnome-software
en: Find in Software
ro: Caută în Aplicații

en: _Show More
ro: _Mai multe

en: _Show Less
ro: _Mai puține

en: Removing…
ro: Se elimină…

en: Requires restart to finish install
ro: Necesită repornire pentru terminarea instalării

en: Requires restart to finish remove
ro: Necesită repornire pentru terminarea eliminării

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be installed soon
en: Pending installation…
ro: Instalare în așteptare…

note: TRANSLATORS: This is a label on top of the app's progress * bar to inform the user that the app should be updated soon
en: Pending update…
ro: Actualizare în așteptare…

note: Translators: This string is shown when downloading an app before install.
en: Downloading…
ro: Se descarcă…

note: Translators: This string is shown when preparing to download and install an app.
en: Preparing…
ro: Se pregătește…

note: Translators: This string is shown when uninstalling an app.
en: Uninstalling…
ro: Se dezinstalează…

note: Translators: the "%s" is replaced with an app name
en: %s is not installed, but it still has data present.
ro: %s nu este instalat, dar încă are date prezente.

en: _Restart
ro: _Repornește

en: _Enable…
ro: Activ_ează…

note: TRANSLATORS: this is a button that allows the apps to * be installed. * The ellipsis indicates that further steps are required, * e.g. enabling software repositories or the like
en: _Install…
ro: _Instalează…

note: Translators: %s is the user-visible app name
en: %s will appear in US English
ro: %s va apărea în engleză americană

en: This app will appear in US English
ro: Această aplicație va apărea în engleză americană

en: This software will appear in US English
ro: Acest program va apărea în engleză americană

en: Help _Translate
ro: Ajută la _tradus

note: Translators: the '%s' is replaced with a developer name or a project group
en: Other Apps by %s
ro: Alte aplicații de %s

note: Translators: the first %s is replaced with the developer name, the second %s is replaced with the app id
en: Developer %s has proven the ownership of %s
ro: Programatorul %s a demonstrat că %s îi aparține

note: Translators: the %s is replaced with the app id
en: Developer has proven the ownership of %s
ro: Programatorul a demonstrat că %s îi aparține

note: TRANSLATORS: we need a remote server to process
en: You need internet access to write a review
ro: Este nevoie de acces la internet pentru a scrie o recenzie

en: This app is no longer receiving updates, including security fixes
ro: Această aplicație nu mai primește actualizări, inclusiv remedieri de securitate

en: This app is already provided by your distribution and should not be replaced.
ro: Această aplicație este deja furnizată de distribuție și nu ar trebui să fie înlocuită.

en: This app doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
ro: Această aplicație nu oferă nicio legătură către o pagină web, un depozit de cod sau un instrument de urmărire a problemelor.

en: This software is no longer receiving updates, including security fixes
ro: Acest program nu mai primește actualizări, inclusiv remedieri de securitate

en: This software is already provided by your distribution and should not be replaced.
ro: Acest program este deja furnizat de distribuția instalată și nu ar trebui înlocuit.

en: This software doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
ro: Acest program nu oferă adrese către un sit web, depozit de cod sau urmăritor de probleme.

en: Software failed to retrieve information for “%s” and is unable to show the details for this app.
ro: Nu s-au putut obține informații despre „%s” și nu pot fi arătate detalii despre această aplicație.

en: Software could not load the file ‘%s’, as it’s not in a format supported by this system.
ro: Aplicații nu a putut încărca fișierul „%s”, deoarece nu este într-un format acceptat de acest sistem.

en: Software could not load the file ‘%s’.
ro: Aplicații nu a putut încărca fișierul „%s”.

en: Software could not load the URL ‘%s’, as it’s not in a format supported by this system.
ro: Aplicații nu a putut încărca adresa URL „%s”, deoarece nu este într-un format acceptat de acest sistem.

en: Software could not load the URL ‘%s’.
ro: Aplicații nu a putut încărca adresa URL „%s”.

en: Invalid review response received from server
ro: Răspuns eronat primit de la server pentru recenzie

en: Failed to submit review for “%s”: %s
ro: Nu s-a putut trimite recenzia pentru „%s”: %s

note: display a toast to the user
en: Review submitted successfully
ro: Recenzie trimisă cu succes

en: Details page
ro: Pagina cu detalii

en: Loading App Details
ro: Se încarcă detaliile aplicației

en: Verified
ro: Verificat

note: TRANSLATORS: A label for a button to execute the selected app.
en: _Open
ro: _Deschide

en: _Update
ro: _Actualizează

note: TRANSLATORS: button text in the header when an app can be erased
en: Uninstall
ro: Dezinstalează

en: Add-ons
ro: Suplimente

en: This app can only be used when there is an active internet connection.
ro: Această aplicație poate fi utilizată doar când există o conexiune activă la internet.

en: Software Repository Included
ro: Depozit de aplicații inclus

en: This app includes a software repository which provides updates, as well as access to other software.
ro: Această aplicație include un depozit care furnizează actualizări, precum și acces la alte aplicații.

en: No Software Repository Included
ro: Niciun depozit de aplicații inclus

en: This app does not include a software repository. It will not be updated with new versions.
ro: Această aplicație nu include un depozit. Nu va fi actualizată cu versiuni noi.

note: Translators: a repository file used for installing software has been discovered.
en: Software Repository Identified
ro: Depozit de aplicații identificat

en: Adding this software repository will give you access to additional software and upgrades.
ro: Adăugarea acestui depozit de aplicații va oferi acces la actualizări și alte aplicații.

en: Only use software repositories that you trust.
ro: Folosește doar depozite de aplicații de încredere.

en: Clear app data
ro: Șterge datele aplicației

en: D_elete Data
ro: Șt_erge datele

en: No Metadata
ro: Fără metadate

en: Project _Website
ro: Situl _web al proiectului

en: _Donate
ro: _Donează

en: Contribute _Translations
ro: Contribuie la _traduceri

en: _Report an Issue
ro: _Raportează o problemă

en: _Help
ro: _Ajutor

note: Translators: Button opening a dialog where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write R_eview
ro: Scri_e o recenzie

note: Translators: Button opening a dialog showing all reviews for an app.
en: All Reviews
ro: Toate recenziile

en: Unable to Show App Details
ro: Nu pot fi afișate detaliile aplicației

en: Failed to prepare reboot
ro: Nu s-a putut pregăti repornirea

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: The key was not found
ro: Cheia nu a fost găsită

en: The key is not enrolled
ro: Cheia nu este înregistrată

en: MOK Enrollment Required
ro: Înregistrare MOK necesară

en: _Next
ro: _Următorul

en: This device has Secure Boot enabled. To allow new drivers to be enabled, a new machine owner key (MOK) must be enrolled. The process requires a password to be entered later in the process. Please note down the following password associated with the key:
ro: Acest aparat are „Secure Boot” activat. Pentru a permite activarea de noi drivere, trebuie înregistrată o nouă cheie MOK (Machine Owner Key). Procesul necesită o parolă care urmează să fie introdusă ulterior în proces. Se recomandă ca următoarea parolă asociată cu cheia să fie notată:

en: I have made a note of the MOK _password
ro: Am notat _parola MOK

en: _Restart & Enroll…
ro: _Repornește și înregistrează…

en: Setup Instructions: Please Read Carefully
ro: Instrucțiuni: A se citi cu atenție

en: After restart, a device setup screen will be shown. To enable new drivers, proceed through the setup steps:
ro: După repornire, va apărea o fereastră de înregistrare. Pentru a activa drivere noi, trebuie parcurși pașii următori:

en: • Select “Enroll MOK”
    • Select “Yes” to enroll keys
    • Enter the MOK password when prompted
    • Then select “Reboot”
ro: • Alege „Înregistrează MOK”
    • Alege „Da” pentru a înscrie cheile
    • Introdu parola MOK atunci când se solicită
    • Apoi alege „Repornește”

en: Security Implications
ro: Consecințe privind siguranța

en: After successful key enrollment, be aware that any future updates to the module or any other module will be implicitly trusted. All future updates will happen transparently with no interaction and or authorization.
ro: După înregistrarea cu succes a cheii, orice actualizare viitoare a modulului sau a oricărui alt modul va fi implicit de încredere. Toate actualizările viitoare vor avea loc în mod transparent, fără interacțiune și/sau autorizare.

en: Further guidance can be found on the <a href="https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/mok-enrollment/">docs page</a>.
ro: Mai multe îndrumări pot fi găsite pe pagina <a href="https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/mok-enrollment/">documente</a>.

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading extra metadata files…
ro: Se descarcă fișierele cu metadate…

note: TRANSLATORS: separator for a list of items
en:  and
ro:  și

note: TRANSLATORS: App window title for fonts installation. %s will be replaced by name of the script we're searching for.
en: Available fonts for the %s script | Available fonts for the %s scripts
ro[0]: Caractere disponibile pentru scriptul %s
ro[1]: Caractere disponibile pentru scripturile %s
ro[2]: Caractere disponibile pentru scripturile %s

note: TRANSLATORS: App window title for codec installation. %s will be replaced by actual codec name(s)
en: Available software for %s | Available software for %s
ro[0]: Aplicații disponibile pentru %s
ro[1]: Aplicații disponibile pentru %s
ro[2]: Aplicații disponibile pentru %s

en: Requested software not found
ro: Programul cerut nu a fost găsit

en: Failed to find requested software
ro: Eșec la găsirea programului cerut

note: TRANSLATORS: This string is used for codecs that weren't found
en: %s not found
ro: %s nu a fost găsit

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: on the website
ro: pe situl web

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available that provide the file %s.
ro: Nu sunt disponibile aplicații care să furnizeze fișierul %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get missing apps might be found %s.
ro: Informații despre %s și despre cum se obțin aplicațiile care lipsesc pot fi găsite %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No apps are available for %s support.
ro: Nicio aplicație disponibilă pentru a gestiona %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: %s is not available.
ro: %s nu este disponibilă.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get an app that can support this format might be found %s.
ro: Informații despre %s, precum și opțiuni privind obținerea aplicațiilor pentru acest format, sunt disponibile la %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No fonts are available for the %s script support.
ro: Nu sunt disponibile caractere pentru scriptul %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional fonts might be found %s.
ro: Informații despre %s, precum și opțiuni pentru a obține caractere suplimentare pot fi găsite %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No addon codecs are available for the %s format.
ro: Niciun codec disponibil pentru formatul %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format might be found %s.
ro: Informații despre %s, și despre cum se obține un codec care să poată reda acest format pot fi găsite %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No Plasma resources are available for %s support.
ro: Nu sunt disponibile resurse Plasma pentru %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get additional Plasma resources might be found %s.
ro: Informații despre %s, și despre cum se obțin resurse Plasma suplimentare pot fi găsite %s.

note: TRANSLATORS: this is when we know about an app or * addon, but it can't be listed for some reason
en: No printer drivers are available for %s.
ro: Nu sunt disponibile drivere pentru %s.

note: TRANSLATORS: first %s is the codec name, and second %s is a * hyperlink with the "on the website" text
en: Information about %s, as well as options for how to get a driver that supports this printer might be found %s.
ro: Informații despre %s, și privind obținerea unui driver pentru această imprimantă pot fi găsite %s.

note: TRANSLATORS: hyperlink title
en: the documentation
ro: documentația

note: TRANSLATORS: no codecs were found. The first %s will be replaced by actual codec name(s), the second %s is the app name, which requested the codecs, the third %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information. | Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information.
ro[0]: Nu s-a putut găsi %s cerut de %s. A se vedea %s pentru mai multe informații.
ro[1]: Nu s-au putut găsi %s cerute de %s. A se vedea %s pentru mai multe informații.
ro[2]: Nu s-au putut găsi %s cerute de %s. A se vedea %s pentru mai multe informații.

note: TRANSLATORS: no codecs were found. First %s will be replaced by actual codec name(s), second %s is a link titled "the documentation"
en: Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information. | Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information.
ro[0]: Nu s-a putut găsi %s. A se vedea %s pentru mai multe informații.
ro[1]: Nu s-au putut găsi %s. A se vedea %s pentru mai multe informații.
ro[2]: Nu s-au putut găsi %s. A se vedea %s pentru mai multe informații.

en: Failed to find any search results: %s
ro: Nu s-au putut găsi rezultatele căutării: %s

en: %s file format
ro: format fișier %s

en: Install _All
ro: Instalează to_ate

en: Unable to Find Requested Software
ro: N-a fost găsită aplicația căutată

en: Codecs page
ro: Pagina de codecuri

en: No Results Found
ro: Niciun rezultat

en: Unable To Perform Search
ro: Nu se pot efectua căutări

en: Previous
ro: Precedentul

en: Next
ro: Următorul

en: Featured Apps List
ro: Lista de aplicații recomandate

en: Desktop Support
ro: Ecran mare

en: Supports being used on a large screen
ro: Permite utilizarea cu un ecran mare

en: Desktop Support Unknown
ro: Nu se știe dacă acceptă un ecran mare

en: Not enough information to know if large screens are supported
ro: Nu sunt destule informații pentru a afla dacă ecranele mari sunt acceptate

en: Requires a large screen
ro: Necesită un ecran mare

en: Desktop Not Supported
ro: Ecranul mare nu este acceptat

en: Cannot be used on a large screen
ro: Nu poate fi folosită cu un ecran mare

en: Mobile Support
ro: Mobil

en: Supports being used on a small screen
ro: Poate fi folosită cu un ecran mic

en: Mobile Support Unknown
ro: Nu se știe dacă este compatibilă cu un mobil

en: Not enough information to know if small screens are supported
ro: Nu sunt destule informații pentru a afla dacă ecranele mici sunt acceptate

en: Requires a small screen
ro: Necesită un ecran mic

en: Mobile Not Supported
ro: Mobilul nu este acceptat

en: Cannot be used on a small screen
ro: Nu poate fi folosită cu un ecran mic

en: Keyboard Support
ro: Tastatură

en: Keyboard Support Unknown
ro: Compatibilitate necunoscută cu tastatura

en: Not enough information to know if keyboards are supported
ro: Nu sunt destule informații pentru a afla dacă tastaturile sunt acceptate

en: Keyboard Required
ro: Tastatură necesară

en: Supports keyboards
ro: Acceptă tastaturile

en: Keyboard Not Supported
ro: Tastatura nu este acceptată

en: Cannot be used with a keyboard
ro: Nu poate fi folosită cu o tastatură

en: Mouse Support
ro: Maus

en: Requires a mouse or pointing device
ro: Necesită un maus sau dispozitiv de indicare

en: Mouse Support Unknown
ro: Compatibilitate necunoscută cu mausul

en: Not enough information to know if mice or pointing devices are supported
ro: Nu sunt destule informații pentru a afla dacă mausurile și dispozitivele de indicare sunt acceptate

en: Mouse Required
ro: Este necesar un maus

en: Supports mice and pointing devices
ro: Acceptă mausuri și dispozitive de indicare

en: Mouse Not Supported
ro: Mausul nu este acceptat

en: Cannot be used with a mouse or pointing device
ro: Nu poate fi folosită cu un maus sau dispozitiv de indicare

en: Touchscreen Support
ro: Ecran tactil

en: Touchscreen Support Unknown
ro: Copatibilitate necunoscută cu ecranul tactil

en: Not enough information to know if touchscreens are supported
ro: Nu sunt destule informații pentru a afla dacă ecranele tactile sunt acceptate

en: Touchscreen Required
ro: Este necesar un ecran tactil

en: Supports touchscreens
ro: Acceptă ecranele tactile

en: Touchscreen Not Supported
ro: Ecranul tactil nu este acceptat

en: Cannot be used with a touchscreen
ro: Nu poate fi folosită cu un ecran tactil

en: Gamepad Required
ro: Este necesar un controler de jocuri

en: Requires a gamepad
ro: Necesită un controler de jocuri

en: Gamepad Support
ro: Controler de jocuri

en: Supports gamepads
ro: Acceptă controler de jocuri

note: Translators: It’s unknown whether this app is supported on * the current hardware. The placeholder is the app name.
en: %s probably works on this device
ro: %s probabil funcționează cu acest aparat

note: Translators: The app will work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s works on this device
ro: %s funcționează cu acest aparat

note: Translators: The app will possbily work on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s possibly works on this device
ro: %s poate că funcționează cu acest aparat

note: Translators: The app may not work fully on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work properly on this device
ro: %s nu va funcționa adecvat cu acest aparat

note: Translators: The app will not work properly on the current hardware. * The placeholder is the app name.
en: %s will not work on this device
ro: %s nu va funcționa cu acest aparat

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the hardware support/requirements of an app
en: Hardware Support
ro: Aparat

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: This is in the context of a list of apps which are installed on the system.
en: Installed
ro: Instalate

en: Installed page
ro: Pagină instalată

en: In Progress
ro: În curs

note: origin_ui on a remote is the repo dialogue section name, * not the remote title
en: Apps
ro: Aplicații

en: Web Apps
ro: Aplicații web

en: System Apps
ro: Aplicații de sistem

note: TRANSLATORS: this is the subtitle of the installed updates dialog window. %s will be replaced by the date when the updates were installed. The date format is defined by the locale's preferred date representation ("%x" in strftime.)
en: Installed on %s
ro: Instalate pe %s

note: TRANSLATORS: this is the title of the installed updates dialog window.
en: Installed Updates
ro: Actualizări instalate

en: No Updates Installed
ro: Nicio actualizare instalată

en: Community Built
ro: Creat de comunitate

en: _Get Involved
ro: _Implică-te

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
ro: Această aplicație este dezvoltată în mod public de o comunitate internațională și lansată sub licența <a href="%s">%s</a>.
    
    Poți contribui și ajuta la îmbunătățirea ei.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
ro: Această aplicație este dezvoltată în mod public de o comunitate internațională și lansată sub licența %s.
    
    Poți contribui și ajuta la îmbunătățirea ei.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the <a href="%s">%s license</a>.
    
    You can participate and help make it even better.
ro: Acest program este dezvoltată în mod public de o comunitate internațională și este lansat sub licența <a href="%s">%s</a>.
    
    Poți contribui și ajuta la îmbunătățirea lui.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
ro: Acest program este dezvoltată în mod public de o comunitate internațională și este lansat sub licența %s.
    
    Poți participa și ajuta la îmbunătățirea lui.

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under.
en: Unknown License
ro: Licență necunoscută

en: _Learn More
ro: Află mai mu_lte

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
ro: Această aplicație nu specifică sub ce licență este dezvoltată și poate fi neliberă. Poate fi nesigură în moduri greu de detectat și se poate schimba fără supraveghere.
    
    Este posibil sau nu să contribui la această aplicație.

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
ro: Acest program nu specifică sub ce licență este dezvoltat și poate fi neliberă. Poate fi nesigur în moduri greu de detectat și se poate schimba fără supraveghere.
    
    Este posibil sau nu să contribui la acest program.

note: Translators: This is used for "License    Proprietary"
en: Proprietary
ro: Neliberă

en: This app is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this app.
ro: Această aplicație nu este dezvoltată în mod public, așa că doar dezvoltatorii acesteia știu cum funcționează. Poate fi nesigură în moduri greu de detectat și se poate schimba fără supraveghere.
    
    Este posibil să nu poți contribui la această aplicație.

en: This software is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may not be able to contribute to this software.
ro: Acest program nu este dezvoltat în mod public, așa că doar dezvoltatorii acestuia știu cum funcționează. Poate fi nesigur în moduri greu de detectat și se poate schimba fără supraveghere.
    
    Este posibil să nu poți contribui la acest program.

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Special License
ro: Licență specială

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
ro: Această aplicație este dezvoltată sub licența specială <a href="%s">%s</a>.
    
    Este posibil sau nu să contribui la această aplicație.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
ro: Această aplicație este dezvoltată sub licența specială „%s”.
    
    Este posibil sau nu să contribui la această aplicație.

note: Translators: The first placeholder here is a link to information about the license, and the second placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license <a href="%s">%s</a>.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
ro: Acest program este dezvoltat sub licența specială <a href="%s">%s</a>.
    
    Este posibil sau nu să contribui la acest program.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”.
    
    You may or may not be able to contribute to this software.
ro: Acest program este dezvoltat sub licența specială „%s”.
    
    Este posibil sau nu să contribui la acest program.

note: TRANSLATORS: initial start
en: Refreshing Data
ro: Se actualizează datele

en: Loading page
ro: Se încarcă pagina

en: Starting Up
ro: Se pornește

note: TRANSLATORS: only run app as non-root user
en: Software should be run as a non-root user. Exiting…
ro: Programul trebuie pornit cu un cont de utilizator normal. Se închide…

en: Unknown source
ro: Sursă necunoscută

note: Translators: It's an origin scope, 'User' or 'System' installation
en: User
ro: Utilizator

note: TRANSLATORS: This is the header for package additions during * a system update
en: Additions
ro: Adăugări

note: TRANSLATORS: This is the header for package removals during * a system update
en: Removals
ro: Eliminări

[ctx: Packages to be updated during a system upgrade]
note: TRANSLATORS: This is the header for package updates during * a system update
en: Updates
ro: Actualizări

note: TRANSLATORS: This is the header for package downgrades during * a system update
en: Downgrades
ro: Retrogradări

note: Translators: This is a clickable link on the third party repositories message dialog. It's part of a constructed sentence: "Provides access to additional software from [selected external sources]. Some proprietary software is included."
en: selected external sources
ro: surse externe selecționate

note: Translators: This is the third party repositories message dialog. The %s is replaced with "selected external sources" link. Repositories Preferences is an item from Software's main menu.
en: Provides access to additional software from %s. Some proprietary software is included.
    
    You can enable those repositories later in Software Repositories preferences.
ro: Furnizează acces la aplicații suplimentare de la %s. Sunt incluse unele aplicații nelibere.
    
    Acele depozite pot fi activate mai târziu din preferințele depozitelor de aplicații.

note: TRANSLATORS: Heading asking whether to turn third party software repositories on of off.
en: Enable Third Party Software Repositories?
ro: Se activează depozitele terțe de aplicații?

note: TRANSLATORS: button to keep the third party software repositories off
en: _Ignore
ro: _Ignoră

note: TRANSLATORS: button to turn on third party software repositories TRANSLATORS: button to accept the agreement
en: _Enable
ro: Activ_ează

en: Available for your operating system
ro: Disponibil pentru acest sistem

note: Translators: the '%s' is replaced with the distribution name, constructing for example: "Available for Fedora Linux"
en: Available for %s
ro: Disponibil pentru %s

note: Translators: This is the title of the main page of the UI.
en: Explore
ro: Explorează

en: Overview page
ro: Pagina de prezentare

note: Translators: This is a heading for a section with all available apps.
en: Available Apps
ro: Aplicații disponibile

note: Translators: This is a heading for a list of categories.
en: Other Categories
ro: Alte categorii

en: No App Data Found
ro: Nu s-au găsit datele aplicației

[ctx: Distribution name]
en: Unknown
ro: Necunoscut

note: TRANSLATORS: button text
en: _OK
ro: _Bine

en: User declined installation
ro: Utilizatorul a refuzat instalarea

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and * '%s' is an app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Prepare %s
ro: Se pregătește %s

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * repository name, e.g. 'GNOME Nightly'
en: Are you sure you want to remove the %s repository?
ro: Se elimină depozitul %s?

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is a repository name.
en: All apps from %s will be uninstalled, and you will have to re-install the repository to use them again.
ro: Toate aplicațiile din %s vor fi dezinstalate și va trebui reinstalat depozitul pentru a le utiliza din nou.

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is the * name of an addon or an input method * name of a runtime * name of a font * name of a codec * name of a firmware TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * app summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Uninstall %s?
ro: Se dezinstalează %s?

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name * of an addon or an input method. Translators: the '%s' is replaced with the app name
en: It will not be possible to use %s after removal.
ro: %s nu va mai putea fi utilizat după eliminare.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name * of a runtime.
en: It will not be possible to use any apps which depend on %s after removal.
ro: După eliminare, nu va fi posibilă utilizarea niciunei aplicații care depinde de %s.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name of a font.
en: It will not be possible to use %s after removal, and any documents which use it will appear in a different font.
ro: %s nu va mai putea fi utilizat după eliminare, iar orice document care îl folosește va apărea cu un tip de caractere diferit.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name of a codec.
en: It will not be possible to use %s after removal. This may mean some media files will no longer be playable.
ro: %s nu va mai putea fi utilizat după eliminare. Acest lucru poate însemna că unele fișiere multimedia nu vor mai putea fi redate.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is the name of a firmware
en: Hardware which depends on %s may no longer function correctly after removal.
ro: Este posibil ca după eliminare să nu mai funcționeze corect componentele calculatorului care depind de %s.

note: Translators: the '%s' is replaced with the app name
en: It will not be possible to use %s after removal. It has not saved any app data or settings to disk.
ro: %s nu va mai putea fi utilizat după eliminare. Nu a salvat niciun fel de date pe disc.

note: TRANSLATORS: Longer dialog text. The placeholder is * the name of an app.
en: It will not be possible to use %s after removal. App data and settings will be kept on disk, to allow restoring the app in the future.
ro: %s nu va mai putea fi utilizat după eliminare. Datele și personalizările vor fi păstrate pe disc, pentru a permite reutilizarea lor în viitor.

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Software Updates
ro: Actualizări programe

en: More Information
ro: Mai multe informații

en: Checking for and downloading updates uses data and power. Automatic update features are therefore paused when on metered network connections and when power saver is on.
ro: Căutarea și descărcarea actualizărilor utilizează date și energie. Prin urmare, actualizarea automată este întreruptă când se folosesc conexiuni la rețea care au o anumită limită și când economisirea energiei este pornită.

en: _Automatic
ro: _Automat

en: Automatically check for and download updates
ro: Caută și descarcă automat actualizările

en: Checking for and downloading updates must be done manually
ro: Căutarea și descărcarea actualizărilor trebuie făcute manual

en: Automatic Update _Notifications
ro: Î_nștiințări de actualizare automată

en: Notify when updates have been automatically installed
ro: Înștiințează când actualizările au fost instalate automat

en: Content Filters
ro: Filtre de conținut

en: Only Show _Free Software
ro: Arată doar aplicații lib_ere

en: Hide proprietary software when browsing and searching
ro: Ascunde la navigare și căutare aplicațiile nelibere

en: Only Show _Verified Developers
ro: Arată doar programatorii _verificați

en: Show only apps from developers whose identity has been verified
ro: Arată numai aplicații ale programatorilor a căror identitate a fost verificată

note: TRANSLATORS: This is a text displayed during a distro upgrade. %s will be replaced by the name and version of distro, e.g. 'Fedora 23'.
en: Installed software is incompatible with %s, and will be automatically removed during upgrade.
ro: Programul instalat nu este compatibil cu %s, și va fi eliminat automat în timpul avansării.

en: Incompatible Software
ro: Aplicații incompatibile

en: _Upgrade
ro: _Avansează

en: _Uninstall
ro: _Dezinstalează

en: App Settings &amp; Data
ro: Preferințe aplicație și Date

note: Translators: this is part of section about deleting app's data, where the 'keep' means 'keep the data'
en: _Keep
ro: _Păstrează

en: Allows restoring app settings and content
ro: Permite refolosirea personalizărilor aplicației și a conținutului

note: Translators: this is part of section about deleting app's data
en: _Delete
ro: Șt_erge

en: Permanently deletes data to save disk space
ro: Șterge permanent datele pentru a salva spațiu pe disc

en: Unable to install repository
ro: Nu s-a putut instala depozitul

en: Unable to remove repository
ro: Nu s-a putut elimina depozitul

en: Unable to enable repository
ro: Nu s-a putut activa depozitul

en: Unable to disable repository
ro: Nu s-a putut dezactiva depozitul

note: TRANSLATORS: The '%s' is replaced with a repository name, like "Fedora Modular - x86_64"
en: Software that has been installed from “%s” will cease to receive updates.
ro: Programul care a fost instalat din „%s” va înceta să mai primească actualizări.

note: ask for confirmation
en: Disable Repository?
ro: Se dezactivează depozitul?

en: Remove Repository?
ro: Se elimină depozitul?

note: TRANSLATORS: this is button text to disable a repo
en: _Disable
ro: _Dezactivează

note: TRANSLATORS: this is button text to remove a repo TRANSLATORS: button text when * removing a review
en: _Remove
ro: _Elimină

en: Unable to change Fedora third party repositories configuration
ro: Nu s-au putut schimba opțiunile depozitelor de terță parte din Fedora

en: Unable to look up related apps
ro: Nu s-au putut căuta aplicații similare

en: Unable to load repositories
ro: Nu s-au putut încărca depozitele

en: Enable New Repositories
ro: Activează depozite noi

en: Turn on new repositories when they are added
ro: Activează depozitele noi când sunt adăugate

note: TRANSLATORS: this is the clickable * link on the third party repositories info bar
en: more information
ro: mai multe informații

note: TRANSLATORS: this is the third party repositories info bar. The '%s' is replaced with a link consisting a text "more information", which constructs a sentence: "Additional repositories from selected third parties - more information."
en: Additional repositories from selected third parties — %s.
ro: Depozite suplimentare de la terțe părți selecționate — %s.

en: Fedora Third Party Repositories
ro: Depozite terțe Fedora

en: Unable to load Fedora third party repositories
ro: Nu s-au putut încărca depozitele de terță parte din Fedora

note: TRANSLATORS: this is the fallback text we use if we can't figure out the name of the operating system
en: the operating system
ro: sistemul de operare

note: TRANSLATORS: This is the description text displayed in the Software Repositories dialog. %s gets replaced by the name of the actual distro, e.g. Fedora.
en: These repositories supplement the default software provided by %s.
ro: Aceste depozite suplimentează aplicațiile oferite de %s.

en: Software Repositories
ro: Depozite de aplicații

en: No Repositories
ro: Niciun depozit

note: TRANSLATORS: This string states how many apps have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of apps.
en: %u app installed | %u apps installed
ro[0]: %u aplicație instalată
ro[1]: %u aplicații instalate
ro[2]: %u de aplicații instalate

note: TRANSLATORS: This string states how many add-ons have been * installed from a particular repo, and is displayed on a row * describing that repo. The placeholder is the number of add-ons.
en: %u add-on installed | %u add-ons installed
ro[0]: %u supliment instalat
ro[1]: %u suplimente instalate
ro[2]: %u de suplimente instalate

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of apps, and the translated * string will be substituted in
en: %u app | %u apps
ro[0]: %u aplicație
ro[1]: %u aplicații
ro[2]: %u de aplicații

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The placeholder is the number of add-ons, and the translated * string will be substituted
en: %u add-on | %u add-ons
ro[0]: %u supliment
ro[1]: %u suplimente
ro[2]: %u de suplimente

note: TRANSLATORS: This string is used to construct the 'X apps and Y add-ons installed' sentence, stating how many things have been * installed from a particular repo. It’s displayed on a row describing * that repo. The first placeholder is the translated string “%u app” or * “%u apps”. The second placeh
en: %s and %s installed | %s and %s installed
ro[0]: %s și %s instalată
ro[1]: %s și %s instalate
ro[2]: %s și %s instalate

en: Checking installed software…
ro: Se verifică programele instalate…

en: Remove
ro: Elimină

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really bad app
en: Hate it
ro: O urăsc

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		Not a great app
en: Don’t like it
ro: Nu îmi place

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A fairly-good app
en: It’s OK
ro: Este bunicică

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A good app
en: Like it
ro: Îmi place

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really awesome app
en: Love it
ro: O iubesc

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		No star has been clicked yet
en: Select a Star to Leave a Rating
ro: Alege o stea pentru a evalua

note: TRANSLATORS: the review can't just be copied and pasted
en: Please take more time writing the review
ro: Scrierea unei recenzii trebuie să dureze mai mult timp

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: Please choose a star rating
ro: Alege o stea de evaluare

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too short
ro: Rezumatul este prea scurt

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The summary is too long
ro: Rezumatul este prea lung

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too short
ro: Descrierea este prea scurtă

note: TRANSLATORS: the review is not acceptable
en: The description is too long
ro: Descrierea este prea lungă

note: Translators: Title of the dialog box where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Write a Review
ro: Scrie o recenzie

note: Translators: A button to publish the user's opinion about the app.
en: _Send
ro: _Trimite

en: Please provide a rating, summary and review text. Reviews should not be used to report problems: instead, contact the developer or your support provider.
ro: Furnizează o evaluare, un rezumat și textul recenziei. Recenzile nu trebuie utilizate pentru a raporta probleme: mai degrabă, contactează programatorul sau furnizorul de asistență.

en: Review Summary
ro: Rezumat recenzie

[ctx: app review]
note: Translators: This is where the users enter their opinions about the apps.
en: Write a short review
ro: Scrie o recenzie scurtă

en: Find what data is sent in our <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">privacy policy</a>. The full name attached to your account will be shown publicly.
ro: Află ce date sunt trimise <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">confidențialitate</a>. Numele complet atașat contului va fi arătat public.

en: %u review total | %u reviews total
ro[0]: %u recenzie
ro[1]: %u recenzii
ro[2]: %u de recenzii

en: out of 5 stars
ro: din 5 stele

[ctx: Reviewer name]
note: TRANSLATORS: this is when a user doesn't specify a name
en: Unknown
ro: Necunoscut

note: TRANSLATORS: we explain what the action is going to do
en: You can report reviews for abusive, rude, or discriminatory behavior.
ro: Recenziile pot fi raportate ca fiind abuzive, nepoliticoase sau discriminatorii.

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Once reported, a review will be hidden until it has been checked by an administrator.
ro: Odată raportată, recenzia va fi ascunsă până când va fi verificată de un administrator.

note: TRANSLATORS: window title when reporting a user-submitted review * for moderation
en: Report Review?
ro: Se raportează recenzia?

note: TRANSLATORS: button text when * * sending a review for moderation
en: _Report
ro: _Raportează

note: TRANSLATORS: window title when the user attempts to remove their * review
en: Remove Review?
ro: Se elimină recenzia?

note: TRANSLATORS: we ask the user if they really want to do this
en: Removing a review cannot be undone.
ro: Eliminarea unei recenzii nu poate fi anulată.

en: Your review
ro: Recenzia ta

en: Like Review
ro: Îmi place recenzia

en: Dislike Review
ro: Nu-mi place recenzia

en: Report…
ro: Raportează…

en: Remove…
ro: Elimină…

en: App isn’t sandboxed but the distribution has checked that it is not malicious
ro: Aplicația nu este izolată, dar distribuția a verificat că nu este rău intenționată

en: Check that you trust the vendor, as the app isn’t sandboxed
ro: Trebuie verificat dacă furnizorul este de încredere, deoarece aplicația nu este izolată

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Permissions
ro: Nicio permisiune

en: App is fully sandboxed
ro: Aplicația este izolată complet

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Network Access
ro: Acces la rețea

en: Can access the internet
ro: Poate accesa internetul

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Network Access
ro: Nu are acces la rețea

en: Cannot access the internet
ro: Nu poate accesa internetul

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Device Access
ro: Acces la dispozitivele utilizatorului

en: Can access devices such as webcams or gaming controllers
ro: Poate accesa dispozitive cum ar fi camere web sau controlere pentru jocuri

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No User Device Access
ro: Niciun acces la dispozitivele utilizatorului

en: Cannot access devices such as webcams or gaming controllers
ro: Nu poate accesa dispozitive cum ar fi camere web sau controlere pentru jocuri

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Input Device Access
ro: Acces la dispozitivele de intrare

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Microphone Access and Audio Playback
ro: Acces la microfon și redare audio

en: Can listen using microphones and play audio without asking permission
ro: Poate asculta folosind microfoanele și reda audio fără a cere permisiune

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: System Device Access
ro: Acces la dispozitivele sistemului

en: Can access system devices which require elevated permissions
ro: Poate accesa dispozitivele de sistem care necesită drepturi de administrator

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Screen Contents Access
ro: Acces la conținutul ecranului

en: Can access the contents of the screen or other windows
ro: Poate accesa conținutul ecranului sau al altor ferestre

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Legacy Windowing System
ro: Sistem vechi de ferestre

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Arbitrary Permissions
ro: Permisiuni arbitrare

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: User Settings
ro: Permisiuni cerute

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read/Write Access
ro: Acces total la citirea/scrierea sistemului de fișiere

en: Can read and write all data on the file system
ro: Poate citi și scrie toate datele din sistemul de fișiere

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read/Write Access
ro: Acces la citirea/scrierea dosarului personal

en: Can read and write all data in your home directory
ro: Poate să citească/scrie toate datele din dosarul personal

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Full File System Read Access
ro: Acces complet pentru citirea sistemului de fișiere

en: Can read all data on the file system
ro: Poate citi toate datele de pe sistemul de fișiere

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Home Folder Read Access
ro: Acces de citire a dosarului personal

en: Can read all data in your home directory
ro: Poate să citească toate datele din dosarul personal

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read/Write Access
ro: Acces de citire a dosarului „Descărcări”

en: Can read and write all data in your downloads directory
ro: Poate să citească/scrie toate datele din dosarul „Descărcări”

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Download Folder Read Access
ro: Acces de citire pentru dosarul Descărcări

en: Can read all data in your downloads directory
ro: Poate să citească toate datele din dosarul „Descărcări”

en: Can read and write all data in the directory
ro: Poate să citească și să scrie toate datele din director

en: Can read all data in the directory
ro: Poate să citească toate datele din director

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No File System Access
ro: Nu are acces la sistemul de fișiere

en: Cannot access the file system at all
ro: Nu poate accesa sistemul de fișiere deloc

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses System Services
ro: Utilizează serviciile sistemului

en: Can request data from non-portal system services
ro: Poate solicita date de la serviciile de sistem, fără portal

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Uses Session Services
ro: Utilizează serviciile sesiunii

en: Can request data from non-portal session services
ro: Poate solicita date de la serviciile sesiunii, fără portal

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Service Access
ro: Niciun acces la servicii

en: Cannot access non-portal session or system services at all
ro: Nu poate accesa deloc în mod direct, fără portal, sesiunile sau serviciile sistemului

note: Translators: This indicates an app was written and released by a developer who has been verified. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: App developer is verified
ro: Programatorul aplicației este verificat

en: The developer of this app has been verified to be who they say they are
ro: Programatorul acestei aplicații a fost verificat că este cine pretinde a fi

note: Translators: This indicates an app uses an outdated SDK. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Insecure Dependencies
ro: Dependențe nesigure

en: Software or its dependencies are no longer supported and may be insecure
ro: Programul sau dependențele acestuia nu mai sunt întreținute sau pot fi nesigure

en: This app does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
ro: Această aplicație nu specifică sub ce licență este dezvoltată și poate fi neliberă

en: This software does not specify what license it is developed under, and may be proprietary
ro: Acest program nu specifică sub ce licență este dezvoltat și poate fi neliber

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Proprietary Code
ro: Cod neliber

en: The source code is not public, so it cannot be independently audited and might be unsafe
ro: Codul sursă nu este public, așadar nu poate fi verificat independent deci poate fi nesigur

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This app is developed under the special license “%s”
ro: Această aplicație este dezvoltată sub licența specială „%s”.

note: Translators: The placeholder here is the name of a software license.
en: This software is developed under the special license “%s”
ro: Acest program este dezvoltat sub licența specială „%s”.

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Auditable Code
ro: Cod verificabil

en: The source code is public and can be independently audited, which makes the app more likely to be safe
ro: Codul sursă este public și poate fi verificat independent, ceea ce face ca, mult mai probabil, aplicația să fie sigură

note: Translators: The app is considered privileged, aka provided by the distribution. * The placeholder is the app name.
en: %s is privileged
ro: %s este privilegiată

note: Translators: The app is considered safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is safe
ro: %s este sigură

note: Translators: The app is considered probably safe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is probably safe
ro: %s probabil este sigură

note: Translators: The app is considered potentially unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is potentially unsafe
ro: %s este potențial nesigură

note: Translators: The app is considered unsafe to install and run. * The placeholder is the app name.
en: %s is unsafe
ro: %s este nesigură

[ctx: Unknown license]
note: Translators: This is used for "License    Unknown"
en: Unknown
ro: Necunoscută

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the permissions of an app
en: Safety
ro: Siguranța

en: License
ro: Licența

note: Translators: This is a heading for a row showing the origin/source of an app (such as ‘flathub’).
en: Source
ro: Sursa

en: This app uses an outdated version of the software platform (SDK) and might contain bugs or security vulnerabilities which will not be fixed.
ro: Această aplicație utilizează o versiune veche a platformei software (SDK) și poate conține erori sau vulnerabilități de securitate care nu vor fi remediate.

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the previous screenshot in the screenshot carousel.
en: Previous Screenshot
ro: Imaginea precedentă

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the next screenshot in the screenshot carousel.
en: Next Screenshot
ro: Imaginea următoare

note: Translators: Shortened form of “no screenshots available” when showing an app’s details.
en: No Screenshots
ro: Nicio imagine

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot and * we get back 404
en: Screenshot not found
ro: Nu s-a găsit imaginea

note: TRANSLATORS: possibly image file corrupt or not an image
en: Failed to load image
ro: Imaginea nu a putut fi încărcată

note: TRANSLATORS: this is when we request a screenshot size that * the generator did not create or the parser did not add
en: Screenshot size not found
ro: Mărimea imaginii nu a fost găsită

note: TRANSLATORS: this is when we try create the cache directory * but we were out of space or permission was denied
en: Could not create cache
ro: Nu s-a putut creea cache

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot * that was not a valid URL
en: Screenshot not valid
ro: Imagine greșită

note: TRANSLATORS: this is when networking is not available
en: Screenshot not available
ro: Imagine indisponibilă

en: Screenshot
ro: Imagine

note: TRANSLATORS: this is when there are too many search results * to show in in the search page
en: %u more match | %u more matches
ro[0]: încă %u potrivire
ro[1]: încă %u potriviri
ro[2]: încă %u de potriviri

en: Search page
ro: Pagina de căutare

en: Search for Apps
ro: Caută aplicații

en: No App Found
ro: Nu s-a găsit nicio aplicație

note: TRANSLATORS: this is part of the in-app notification, * where the %s is the truncated hostname, e.g. * 'alt.fedoraproject.org' * where the %s is the origin id, e.g. 'fedora' * where the %s is a multi-word localised app name * e.g. 'Getting things GNOME!"
en: “%s”
ro: „%s”

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download updates
ro: Nu s-au putut descărca actualizări

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to download firmware updates
ro: Nu s-au putut descărca actualizări pentru firmware

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download firmware updates from %s
ro: Nu s-au putut descărcate actualizări pentru firmware de la %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download updates from %s
ro: Nu s-au putut descărca actualizări de la %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: internet access required
ro: Nu s-a putut actualiza: accesul la internet este necesar

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: not enough disk space
ro: Nu s-a putut actualiza: spațiu insuficient pe disc

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the source (e.g. "alt.fedoraproject.org")
en: Unable to download updates from %s: not enough disk space
ro: Nu s-au putut descărca actualizări de la %s: spațiu insuficient pe disc

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: authentication required
ro: Nu s-a putut actualiza: autentificare necesară

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: invalid authentication
ro: Nu s-a putut actualiza: autentificare greșită

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: permission required
ro: Nu s-a putut actualiza: permisiune necesară

en: Unable to download updates: you do not have permission to install software
ro: Nu s-au putut descărca actualizări: nu ai permisiunea să instalezi programe

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to get list of updates
ro: Nu s-a putut obține lista de actualizări

en: Unable to install: download failed
ro: Nu s-a putut instala: descărcare nereușită

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to install %s: failed download from %s
ro: Nu s-a putut instala %s: n-a reușit descărcarea de la %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: download failed
ro: Nu s-a putut instala %s: descărcare nereușită

en: Unable to install: missing runtime
ro: Nu s-a putut instala: lipsește runtime

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") * and the second %s is the name of the runtime, e.g. * "GNOME SDK [flatpak.gnome.org]"
en: Unable to install %s: runtime %s unavailable
ro: Nu s-a putut instala %s: runtime-ul %s nu este disponibil

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s
ro: Nu s-a putut instala %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: internet access required
ro: Nu s-a putut instala: accesul la internet este necesar

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: invalid app format
ro: Nu s-a putut instala: aplicația nu are un format corect

en: Unable to install: not enough disk space
ro: Nu s-a putut instala: spațiu insuficient pe disc

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: not enough disk space
ro: Nu s-a putut instala %s: spațiu insuficient pe disc

en: Unable to install: authentication required
ro: Nu s-a putut instala: autentificare necesară

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install %s: authentication required
ro: Nu s-a putut instala %s: autentificare necesară

en: Unable to install: invalid authentication
ro: Nu s-a putut instala: autentificare greșită

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: invalid authentication
ro: Nu s-a putut instala %s: autentificare greșită

en: Unable to install: permission required
ro: Nu s-a putut instala: permisiune necesară

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to install %s: permission required
ro: Nu s-a putut instala %s: permisiune necesară

en: Unable to install: device must be plugged in
ro: Nu s-a putut instala: aparatul are nevoie de energie electrică

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to install %s: device must be plugged in
ro: Nu s-a putut instala %s: aparatul are nevoie de energie electrică

en: Unable to install: low battery
ro: Nu s-a putut instala: bateria e descărcată

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to install %s: low battery
ro: Nu s-a putut instala %s: bateria e descărcată

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to update %s from %s: download failed
ro: Nu s-a putut actualiza %s de la %s: descărcare nereușită

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: download failed
ro: Nu s-a putut actualiza %s: descărcare nereușită

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to install updates from %s: download failed
ro: Nu s-au putut instala actualizările de la %s: descărcare nereușită

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: download failed
ro: Nu s-a putut actualiza: descărcare nereușită

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: not enough disk space
ro: Nu s-a putut actualiza %s: spațiu insuficient pe disc

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: authentication required
ro: Nu s-a putut actualiza %s: autentificare necesară

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: invalid authentication
ro: Nu s-a putut actualiza %s: autentificare greșită

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s: permission required
ro: Nu s-a putut actualiza %s: permisiune necesară

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: device must be plugged in
ro: Nu s-a putut actualiza: aparatul are nevoie de energie electrică

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to update %s: device must be plugged in
ro: Nu s-a putut actualiza %s: aparatul are nevoie de energie electrică

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update: low battery
ro: Nu s-a putut actualiza: bateria e descărcată

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "Dell XPS 13")
en: Unable to update %s: low battery
ro: Nu s-a putut actualiza %s: bateria e descărcată

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to update %s
ro: Nu s-a putut actualiza %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to update
ro: Nu s-a putut actualiza

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade
ro: Nu s-a putut avansa

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the distro name (e.g. "Fedora 25") and * the second %s is the origin, e.g. "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to upgrade to %s from %s
ro: Nu s-a putut avansa la %s de la %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: download failed
ro: Nu s-a putut avansa: descărcare nereușită

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to upgrade to %s: download failed
ro: Nu s-a putut avansa la %s: descărcare nereușită

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: internet access required
ro: Nu s-a putut avansa: accesul la internet este necesar

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: internet access required
ro: Nu s-a putut avansa la %s: accesul la internet este necesar

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: not enough disk space
ro: Nu s-a putut avansa: spațiu insuficient pe disc

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: not enough disk space
ro: Nu s-a putut avansa la %s: spațiu insuficient pe disc

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: authentication required
ro: Nu s-a putut avansa: autentificare necesară

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: authentication required
ro: Nu s-a putut avansa la %s: autentificare necesară

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: invalid authentication
ro: Nu s-a putut avansa: autentificare greșită

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: invalid authentication
ro: Nu s-a putut avansa la %s: autentificare greșită

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: permission required
ro: Nu s-a putut avansa: permisiune necesară

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: permission required
ro: Nu s-a putut avansa la %s: permisiune necesară

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: device must be plugged in
ro: Nu s-a putut avansa: aparatul are nevoie de energie electrică

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: device must be plugged in
ro: Nu s-a putut avansa la %s: aparatul are nevoie de energie electrică

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to upgrade: low battery
ro: Nu s-a putut avansa: bateria e descărcată

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s: low battery
ro: Nu s-a putut avansa la %s: bateria e descărcată

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the distro name (e.g. "Fedora 25")
en: Unable to upgrade to %s
ro: Nu s-a putut avansa la %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: authentication required
ro: Nu s-a putut dezinstala: autentificare necesară

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: authentication required
ro: Nu s-a putut dezinstala %s: autentificare necesară

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: invalid authentication
ro: Nu s-a putut dezinstala: autentificare greșită

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: invalid authentication
ro: Nu s-a putut dezinstala %s: autentificare greșită

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: permission required
ro: Nu s-a putut dezinstala: permisiune necesară

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: permission required
ro: Nu s-a putut dezinstala %s: permisiune necesară

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: device must be plugged in
ro: Nu s-a putut dezinstala: aparatul are nevoie de energie electrică

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: device must be plugged in
ro: Nu s-a putut dezinstala %s: aparatul are nevoie de energie electrică

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to uninstall: low battery
ro: Nu s-a putut dezinstala: bateria e descărcată

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s: low battery
ro: Nu s-a putut dezinstala %s: bateria e descărcată

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the %s is the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to uninstall %s
ro: Nu s-a putut dezinstala %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the '%s' is replaced with the app name (e.g. "GIMP")
en: Unable to launch %s
ro: Nu s-a putut porni %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification TRANSLATORS: we failed to get a proper error code
en: Sorry, something went wrong
ro: Ceva nu a funcționat

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * where the first %s is the app name (e.g. "GIMP") * and the second %s is the name of the runtime, e.g. * "GNOME SDK [flatpak.gnome.org]"
en: Unable to launch %s: %s is not installed
ro: Nu s-a putut porni %s: %s nu este instalat

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Not enough disk space for operation
ro: Spațiu insuficient pe disc pentru operație

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: file type not supported
ro: Nu s-a putut instala: tip neacceptat de fișier

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install: authentication failed
ro: Nu s-a putut instala: autentificare nereușită

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Unable to install
ro: Nu s-a putut instala

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, * the %s is the origin, e.g. "Fedora" or * "Fedora Project [fedoraproject.org]"
en: Unable to contact %s
ro: Nu s-a putut contacta %s

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification
en: Download failed
ro: Descărcare nereușită

note: TRANSLATORS: failure text for the in-app notification, where the 'Software' means this app, aka 'GNOME Software'.
en: Restart Software to use new plugins
ro: Programul trebuie repornit pentru a utiliza modulele noi

note: TRANSLATORS: need to be connected to the AC power
en: Device needs to be plugged in
ro: Aparatul are nevoie de energie electrică

note: TRANSLATORS: not enough juice to do this safely
en: Battery level is too low
ro: Nivelul bateriei este prea scăzut

en: _Software Repositories
ro: _Depozite de aplicații

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: _Keyboard Shortcuts
ro: _Scurtături

en: _About Software
ro: Despre _Aplicații

en: Search
ro: Caută

en: Main Menu
ro: Opțiuni

en: Search apps
ro: Caută aplicații

note: Translators: A label for a button to show all available software.
en: _Explore
ro: _Explorează

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: A label for a button to show only software which is already installed.
en: _Installed
ro: _Instalate

[ctx: Header bar button for list of apps to be updated]
note: Translators: A label for a button to show only updates which are available to install.
en: _Updates
ro: Act_ualizări

en: Go back
ro: Înapoi

en: Navigation
ro: Navigare

en: Navigate to Explore Page
ro: Trece la pagina Explorează

en: Navigate to Installed Page
ro: Trece la pagina Instalate

en: Navigate to Updates Page
ro: Trece la pagina Actualizări

en: Open Search Bar
ro: Apare spațiul de căutare

en: Open Main Menu
ro: Arată opțiunile

en: Windows
ro: Ferestre

en: Open Preferences
ro: Deschide Preferințe

en: Open Software Repositories
ro: Deschide Depozite de aplicații

en: Close Main Window
ro: Închide fereastra principală

en: Updates Page
ro: Pagina cu actualizări

en: Check for Updates
ro: Caută actualizări

en: Help
ro: Ajutor

en: Open Keyboard Shortcuts
ro: Deschide Scurtături

note: Translators: This is shown in a bubble to represent a 0 byte * storage size, so its context is “storage size: none”. The * bubble is small, so the string should be as short as * possible.
en: None
ro: Nespecificat

en: App Data
ro: Datele aplicației

en: Data needed for the app to run
ro: Date necesare pentru funcționarea aplicației

en: User Data
ro: Datele utilizatorului

en: Data created by you in the app
ro: Date create de utilizator în aplicație

en: Cache Data
ro: Date cache

en: Temporary cached data
ro: Date stocate temporar

en: The app itself
ro: Aplicația însăși

en: Required Dependencies
ro: Dependențe necesare

en: Shared system components required by this app
ro: Componente de sistem comune necesare pentru această aplicație

[ctx: Download size]
en: Unknown
ro: Necunoscută

note: TRANSLATORS: "<a href='#'>" and "</a>" should not be touched.
en: Cached data can be cleared from the <a href='#'>_app settings</a>
ro: Datele din cache pot fi șterse din <a href='#'>preferințele _aplicației</a>

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the storage or download size needed for an app
en: Storage
ro: Stocare

en: %s (Installed)
ro: %s (Instalat)

en: %s (Installing)
ro: %s (Se instalează)

en: %s (Downloading)
ro: %s (Se descarcă)

en: %s (Removing)
ro: %s (Se elimină)

en: _Details
ro: _Detalii

en: _Examine
ro: _Examinează

en: _Show Review
ro: _Arată recenzia

en: Critical Updates Ready to Install
ro: Actualizare critică gata de instalat

en: Install critical updates as soon as possible
ro: Actualizările critice trebuie instalate cât mai curând posibil

en: Updates Ready to Install
ro: Actualizări gata de instalat

en: Software updates are ready and waiting
ro: Actualizările sunt în așteptare și gata de instalat

en: Updates Are Out of Date
ro: Actualizările sunt vechi

en: Please check for available updates
ro: Verifică dacă sunt disponibile actualizări

en: Critical Updates Available to Download
ro: Actualizări critice disponibile pentru descărcat

en: Download critical updates as soon as possible
ro: Actualizările critice trebuie descărcate cât mai curând posibil

en: Updates Available to Download
ro: Actualizări disponibile pentru descărcat

en: Software updates can be downloaded
ro: Actualizările pot fi descărcate

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated and restart is required
en: %u App Updated — Restart Required | %u Apps Updated — Restart Required
ro[0]: %u aplicație actualizată — repornire necesară
ro[1]: %u aplicații actualizate — repornire necesară
ro[2]: %u de aplicații actualizate — repornire necesară

note: TRANSLATORS: apps were auto-updated
en: %u App Updated | %u Apps Updated
ro[0]: %u aplicație actualizată
ro[1]: %u aplicații actualizate
ro[2]: %u de aplicații actualizate

note: TRANSLATORS: %1 is an app name, e.g. Firefox
en: %s has been updated.
ro: %s a fost actualizată.

note: TRANSLATORS: the app needs restarting
en: Please restart the app.
ro: Repornește aplicația.

note: TRANSLATORS: %1 and %2 are both app names, e.g. Firefox
en: %s and %s have been updated.
ro: %s și %s au fost actualizate.

note: TRANSLATORS: at least one app needs restarting
en: %u app requires a restart. | %u apps require a restart.
ro[0]: %u aplicație trebuie repornită.
ro[1]: %u aplicații trebuie repornite.
ro[2]: %u de aplicații trebuie repornite.

note: TRANSLATORS: %1, %2 and %3 are all app names, e.g. Firefox
en: Includes %s, %s and %s.
ro: Include %s, %s și %s.

note: TRANSLATORS: this is when the current operating system version goes end-of-life
en: System Has Reached End of Life
ro: Sistemul a ajuns la sfârșitul duratei de viață

note: TRANSLATORS: this is the message dialog for the distro EOL notice
en: Upgrade to continue receiving updates
ro: Trebuie avansat pentru a primi în continuare actualizări

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade, the replacement would be the * distro name, e.g. 'Fedora'
en: A new version of %s is available to install
ro: O nouă versiune de %s este disponibilă pentru instalat

note: TRANSLATORS: this is a distro upgrade
en: Software Upgrade Available
ro: Avansare a sistemului disponibilă

note: TRANSLATORS: title when we offline updates have failed
en: Software Updates Failed
ro: Actualizarea aplicațiilor a eșuat

note: TRANSLATORS: message when we offline updates have failed
en: Prepared updates were not installed
ro: Actualizările pregătite n-au fost instalate

en: Show Details
ro: Arată detalii

note: TRANSLATORS: Notification title when we've done a distro upgrade
en: System Upgrade Complete
ro: Avansare completă a sistemului

note: TRANSLATORS: This is the notification body when we've done a * distro upgrade. First %s is the distro name and the 2nd %s * is the version, e.g. "Welcome to Fedora 28!"
en: Welcome to %s %s!
ro: Bun venit în %s %s!

note: TRANSLATORS: title when we've done offline updates
en: Software Update Installed | Software Updates Installed
ro[0]: Actualizare instalată
ro[1]: Actualizări instalate
ro[2]: Actualizări instalate

note: TRANSLATORS: message when we've done offline updates
en: An important operating system update has been installed. | Important operating system updates have been installed.
ro[0]: O actualizare importantă a sistemului a fost instalată.
ro[1]: Actualizări importante ale sistemului au fost instalate.
ro[2]: Actualizări importante ale sistemului au fost instalate.

[ctx: updates]
note: TRANSLATORS: Button to look at the updates that were installed. * Note that it has nothing to do with the app reviews, the * users can't express their opinions here. In some languages * "Review (evaluate) something" is a different translation than * "Review (browse) something."
en: Review
ro: Recenzează

note: TRANSLATORS: this is when the offline update failed
en: Failed To Update
ro: Actualizarea a eșuat

note: TRANSLATORS: the user must have updated manually after * the updates were prepared
en: The system was already up to date.
ro: Sistemul a fost deja actualizat.

note: TRANSLATORS: the user aborted the update manually
en: The update was cancelled.
ro: Actualizarea a fost anulată.

note: TRANSLATORS: the package manager needed to download * something with no network available
en: Internet access was required but wasn’t available. Please make sure that you have internet access and try again.
ro: Accesul la internet era necesar dar nu a fost disponibil. După conectarea la internet se poate încerca din nou.

note: TRANSLATORS: if the package is not signed correctly
en: There were security issues with the update. Please consult your software provider for more details.
ro: Au apărut probleme de securitate la această actualizare. Pentru detalii trebuie consultat furnizorul programului.

note: TRANSLATORS: we ran out of disk space
en: There wasn’t enough disk space. Please free up some space and try again.
ro: Nu este suficient spațiu liber pe disc. După ce se eliberează spațiu se poate încerca din nou.

note: TRANSLATORS: We didn't handle the error type
en: We’re sorry: the update failed to install. Please wait for another update and try again. If the problem persists, contact your software provider.
ro: Instalarea actualizării nu a reușit. Se poate încerca din nou la următoarea actualizare. Dacă problema persistă, se poate contacta furnizorul aplicației.

note: TRANSLATORS: This is the time when we last checked for updates
en: Last checked: %s
ro: Ultima căutare: %s

note: TRANSLATORS:  the first %s is the distro name, e.g. 'Fedora' * and the second %s is the distro version, e.g. '25'
en: %s %s has stopped receiving critical software updates
ro: %s %s a încetat să mai primească actualizări critice

note: TRANSLATORS: This message is meant to tell users that they need to upgrade * or else their distro will not get important updates.
en: Your operating system has stopped receiving critical software updates
ro: Acest sistem nu mai primește actualizări critice

note: TRANSLATORS: this is to explain that downloading updates may cost money
en: Charges May Apply
ro: Se pot aplica taxe

note: TRANSLATORS: we need network to do the updates check
en: Checking for updates while using mobile broadband could cause you to incur charges.
ro: Căutarea actualizărilor cu o conexiune mobilă de bandă largă poate avea costuri suplimentare.

note: TRANSLATORS: this is a link to the control-center network panel
en: Check _Anyway
ro: Caută _oricum

en: Software Upgrades Downloaded
ro: Avansări majore descărcate

en: Upgrades are ready to be installed
ro: Avansările sunt gata să fie instalate

[ctx: Apps to be updated]
en: Updates
ro: Actualizări

en: Updates page
ro: Pagina cu actualizări

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: Loading Updates
ro: Se încarcă actualizările

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up.
en: This could take a while
ro: Acest lucru poate dura ceva timp

note: TRANSLATORS: This means all software (plural) installed on this system is up to date.
en: Up to Date
ro: Actualizat

en: Use Mobile Data?
ro: Se folosesc datele mobile?

en: Checking for updates when using mobile broadband could cause you to incur charges
ro: Căutarea actualizărilor când se utilizează banda largă mobilă poate avea costuri

en: _Check Anyway
ro: _Caută oricum

en: No Connection
ro: Nicio conexiune

en: Go online to check for updates
ro: Conectarea la internet e necesară pentru a căuta actualizări

en: _Network Settings
ro: Opțiu_ni rețea

en: Error
ro: Eroare

en: Updates are automatically managed
ro: Actualizările sunt gestionate automat

en: Software Updates Paused
ro: Actualizări întrerupte

en: Automatic software updates have been paused for the following reasons:
ro: Actualizările automate ale programelor au fost suspendate din următoarele motive:

en: 
    • The current network connection is metered
ro: 
    • Conexiunea actuală la rețea este limitată

en: 
    • The current network connection prohibits large downloads
ro: 
    • Conexiunea actuală la rețea nu permite descărcări mari

en: 
    • Power saver mode is active
ro: 
    • Economisirea energiei este activă

en: 
    • Game mode is active
ro: 
    • Modul Jocuri este activ

en: Software updates paused
ro: Actualizări întrerupte

en: Network connection is metered — software updates paused
ro: Conexiunea la rețea este limitată — actualizările sunt în pauză

en: Network connection prohibits large downloads — software updates paused
ro: Conexiunea la rețea nu permite descărcări mari — actualizările sunt în pauză

en: Power saver mode is active — software updates paused
ro: Economisirea energiei este activă — actualizările sunt în pauză

en: Game mode is active — software updates paused
ro: Modul Jocuri este activ — actualizările sunt în pauză

note: TRANSLATORS: This is the button for installing all * offline updates
en: _Restart & Update…
ro: _Repornește și actualizează…

note: TRANSLATORS: This is the button for upgrading all * online-updatable apps
en: U_pdate All
ro: Act_ualizează tot

en: Software Updates Downloaded
ro: Actualizări descărcate

en: Updates are ready to be installed
ro: Actualizările sunt gata de instalat

note: TRANSLATORS: This is the header for system firmware that * requires a reboot to apply
en: Integrated Firmware
ro: Firmware integrat

note: TRANSLATORS: This is the header for offline OS and offline * app updates that require a reboot to apply
en: Requires Restart
ro: Repornire necesară

note: TRANSLATORS: This is the header for online runtime and * app updates, typically flatpaks or snaps
en: App Updates
ro: Actualizări aplicații

note: TRANSLATORS: This is the header for device firmware that can * be installed online
en: Device Firmware
ro: Firmware dispozitive

en: _Download
ro: _Descarcă

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The first %s is the distro name * and the 2nd %s is the version, e.g. "Fedora 35 Available"
en: %s %s Available
ro: %s %s disponibil

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. The %s is the distro name, * e.g. "GNOME OS Available"
en: %s Available
ro: %s disponibil

en: Learn about the new version
ro: Detalii despre noua versiune

note: Translators: the first '%s' is replaced with the downloaded size, the second '%s' with the total download size, forming text like "135 MB of 2 GB downloaded"
en: %s of %s downloaded
ro: %s din %s descărcați

note: Translators: the '%u' is replaced with the actual percentage being already downloaded, forming text like "13% downloaded"
en: %u%% downloaded
ro: %u%% descărcat

en: A major upgrade, with new features and added polish.
ro: O avansare majoră cu caracteristici noi și îmbunătățiri.

en: Cancel Upgrade
ro: Anulează avansarea

en: _Restart & Upgrade…
ro: _Repornește și avansează…

en: Remember to back up data and files before upgrading.
ro: Se recomandă efectuarea unei copii de rezervă a datelor și fișierelor înaintea avansării.

en: Error Details
ro: Detaliile erorii

en: Copy Details
ro: Copiază detaliile

en: Failed to delete file “%s”: %s
ro: Nu s-a putut șterge fișierul „%s”: %s

en: Failed to delete directory “%s”: %s
ro: Nu s-a putut șterge dosarul „%s”: %s

en: Add, remove or update software on this computer
ro: Adaugă, elimină sau actualizează aplicații din acest calculator

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;
ro: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;Surse;Instalare;Dezinstalare;Aplicații;Depozite,Preferințe;Actualizare;Avansare;Magazin;

note: Translators: The "%s" is replaced with an app name, like "NVIDIA Linux Graphics Driver". This is the first part of a system notification.
en: %s Ready
ro: %s este gata

note: Translators: The "%s" is replaced with an app name, like "NVIDIA Linux Graphics Driver". This is the second part of a system notification, which looks like: NVIDIA Linux Graphics Driver Ready The NVIDIA Linux Graphics Driver is ready to be enabled and staged for the next boot.
en: The %s is ready to be enabled and staged for the next boot.
ro: %s este gata să fie activat și pregătit pentru următoarea pornire.

en: Enable
ro: Activează

note: TRANSLATORS: this is a group of updates that are not * packages and are not shown in the main list
en: System Updates
ro: Actualizări de sistem

note: TRANSLATORS: this is a longer description of the * "System Updates" string
en: General system updates, such as security or bug fixes, and performance improvements.
ro: Actualizări generale ale sistemului, cum ar fi de securitate sau remedieri de erori și îmbunătățiri ale performanței.

note: Translators: The '%s' is replaced with the OS name, like "Endless OS"
en: %s update with new features and fixes.
ro: Actualizare %s cu caracteristici noi și remedieri.

en: EOS update service could not fetch and apply the update.
ro: Serviciul de actualizare EOS nu a putut aduce și aplica actualizarea.

en: Web App
ro: Aplicație web

en: Web Apps Support
ro: Aplicații web

en: Run popular web applications in a browser
ro: Deschide aplicații web populare într-un navigator

note: TRANSLATORS: this is a title for Fedora distro upgrades
en: Upgrade for the latest features, performance and stability improvements.
ro: Avanseasă pentru ultimele caracteristici și îmbunătățiri ale performanței și stabilității.

en: Flatpak Support
ro: Flatpak

en: Flatpak is a framework for desktop apps on Linux
ro: Flatpak este o platformă de aplicații pentru Linux

note: Reference: https://docs.flatpak.org/en/latest/flatpak-command-reference.html#idm45858571325264
en: System folder %s
ro: Dosar de sistem %s

en: Home subfolder %s
ro: Subdosar personal %s

en: Host system folders
ro: Dosarele sistemului gazdă

en: Host system configuration from /etc
ro: Personalizarea sistemului gazdă din /etc

en: Desktop folder
ro: Dosar birou

en: Desktop subfolder %s
ro: Subdosar birou %s

en: Documents folder
ro: Dosar cu documente

en: Documents subfolder %s
ro: Subdosar cu documente %s

en: Music folder
ro: Dosar cu muzică

en: Music subfolder %s
ro: Subdosar cu muzică %s

en: Pictures folder
ro: Dosar cu poze

en: Pictures subfolder %s
ro: Subdosar cu poze %s

en: Public Share folder
ro: Dosar public

en: Public Share subfolder %s
ro: Subdosar public %s

en: Videos folder
ro: Dosar cu video

en: Videos subfolder %s
ro: Subdosar cu video %s

en: Templates folder
ro: Dosar cu modele

en: Templates subfolder %s
ro: Subdosar cu modele %s

en: User cache folder
ro: Dosar cache al utilizatorului

en: User cache subfolder %s
ro: Subdosar cache al utilizatorului %s

en: User configuration folder
ro: Dosar cu preferințele utilizatorului

en: User configuration subfolder %s
ro: Subdosar cu preferințele utilizatorului %s

en: User data folder
ro: Dosarele cu date ale utilizatorului

en: User data subfolder %s
ro: Subdosar cu date al utilizatorului %s

en: User runtime folder
ro: Dosar personal de execuție

en: User runtime subfolder %s
ro: Subdosar personal de execuție %s

en: Filesystem access to %s
ro: Accesul sistemului de fișiere la %s

note: TRANSLATORS: status text when downloading new metadata
en: Getting flatpak metadata for %s…
ro: Se obțin metadatele flatpak pentru %s…

en: Failed to refine addon ‘%s’: %s
ro: Eșec la obținerea de informații noi pentru suplimentul „%s”: %s

en: User Installation
ro: Instalarea utilizatorului

en: System Installation
ro: Instalarea sistemului

en: App ID
ro: ID-ul aplicației

en: Failed to add to install for addon ‘%s’: %s
ro: Nu s-a putut adăuga suplimentul „%s” în lista de instalareg: %s

en: Failed to add to uninstall for addon ‘%s’: %s
ro: Nu s-a putut adăuga suplimentul „%s” în lista de dezinstalare: %s

en: Remote “%s” doesn't allow install of “%s”, possibly due to its filter. Remove the filter and repeat the install. Detailed error: %s
ro: „%s” la distanță nu permite instalarea a „%s”, posibil din cauza filtrului acestuia. Elimină filtrul și repetă instalarea. Eroare detaliată: %s

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
ro: Energie electrică insuficientă pentru a face actualizarea

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
ro: Energie electrică insuficientă pentru a face actualizarea (%u%%, necesită %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
ro: Dispozitivul este inaccesibil sau în afara razei wireless

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
ro: Energia bateriei este prea scăzută

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
ro: Energia bateriei este prea scăzută (%u%%, necesită %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
ro: Se așteaptă ca actualizarea să fie aplicată

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
ro: Aparatul trebuie conectat la o sursă de curent

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
ro: Aparatul nu poate fi folosit cu capacul închis

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
ro: Actualizare dispozitiv %s

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
ro: Actualizare sistem %s

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
ro: Actualizare controler încorporat %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
ro: Actualizare ME %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
ro: Actualizare ME corporatist %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
ro: Actualizare ME consumator %s

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
ro: Actualizare controler %s

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
ro: Actualizare controler Thunderbolt %s

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system bootup
en: %s CPU Microcode Update
ro: Actualizare microcod CPU %s

note: TRANSLATORS: configuration refers to hardware state, * e.g. a security database or a default power value
en: %s Configuration Update
ro: Actualizare configurație %s

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
ro: Actualizarea stării bateriei %s

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
ro: Actualizarea camerei %s

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
ro: Actualizare TPM %s

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
ro: Actualizarea panoului tactil %s

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
ro: Actualizarea mausului %s

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
ro: Actualizarea tastaturii %s

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
ro: Actualizare controler de stocare %s

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
ro: Actualizare de interfață de rețea %s

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
ro: Actualizarea ecranului %s

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
ro: Actualizare BMC %s

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
ro: Actualizare receptor USB %s

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
ro: Actualizare unitate %s

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
ro: Actualizare unitate flash %s

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
ro: Actualizare SSD %s

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
ro: Actualizare GPU %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
ro: Actualizare dock %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
ro: Actualizare suport USB %s

en: Firmware update could not be applied:
ro: Actualizarea firmware-ului nu a putut fi aplicată:

en: Firmware Upgrade Support
ro: Asistență pentru firmware

en: Provides support for firmware upgrades
ro: Oferă asistență pentru avansarea firmware-ului

en: Install Unsigned Software?
ro: Se instalează programul nesemnat?

en: Software that is to be installed is not signed. It will not be possible to verify the origin of updates to this software, or whether updates have been tampered with.
ro: Programul care urmează să fie instalat nu este semnat. Nu va fi posibilă verificarea originii actualizărilor acestui program, sau dacă actualizările au fost manipulate.

en: Download Unsigned Software?
ro: Se descarcă programul nesemnat?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with.
ro: Actualizări nesemnate sunt disponibile. Fără o semnătură, nu este posibilă verificarea sursei actualizărilor, sau dacă acestea au fost falsificate.

en: Update Unsigned Software?
ro: Se actualizează programul nesemnat?

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with. Software updates will be disabled until unsigned updates are either removed or updated.
ro: Actualizări nesemnate sunt disponibile. Fără o semnătură, nu este posibilă verificarea originii actualizării, sau dacă a fost manipulată. Actualizările for fi dezactivate până când actualizările nesemnate sunt fie eliminate, fie actualizate.

note: Translators: the '%s' is replaced with the key ID, usually a few hex digits
en: Do you want to import key %s?
ro: Se dorește importarea cheii %s?

note: Translators: the '%s' is replaced with the key ID, usually a few hex digits
en: Key %s
ro: Cheia %s

note: Translators: the '%s' is replaced with the key user name
en: Key user: %s
ro: Utilizatorul cheii: %s

note: Translators: the '%s' is replaced with the key fingerprint, a few hex digits
en: Fingerprint: %s
ro: Amprenta: %s

note: Translators: the '%s' is replaced with the local path or a URI to the key
en: From: %s
ro: Locul: %s

en: Import Key
ro: Importă cheia

en: Do you want to import keys?
ro: Se importă chei?

en: _Import Key
ro: _Importă cheia

en: Failed to install updates:
ro: Nu s-au putut instala actualizările:

en: Packages
ro: Pachete

en: Failed to wait on transaction end before download:
ro: Nu s-a putut încheia tranzacția înainte de descărcare:

en: Failed to download updates:
ro: Nu s-au putut descărca actualizările:

en: Failed to trigger update:
ro: Nu s-a putut începe actualizarea:

en: Operating System (OSTree)
ro: Sistem de operare (OSTree)

note: TRANSLATORS: default snap store name
en: Snap Store
ro: Magazinul Snap

en: Snap Support
ro: Snap

en: A snap is a universal Linux package
ro: Un snap este un pachet Linux universal

note: TRANSLATORS: this is the system OS upgrade
en: System
ro: Sistem

note: TRANSLATORS: this is the system component update
en: System component
ro: Componentă de sistem

en: Removing sysupdate job '%s' failed with status %i
ro: Eliminarea lucrării sysupdate „%s” nu a reușit cu starea %i
