gnome-software main - en to ia translation catalogue (211 entries)

en: Install and update apps
ia: Installa e actualisa applicationes

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
ia: Le projecto GNOME

en: Local file
ia: File local

note: Translators: This is a heading for a row showing the package name of an app (such as ‘gnome-software-46.0-1’).
en: Package
ia: Pacchetto

en: Pending
ia: Pendente

en: Pending install
ia: Installation pendente

en: Pending remove
ia: Remotion pendente

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being installed
en: Installing
ia: Installante

en: Removing
ia: Removinte

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an app being downloaded
en: Downloading
ia: Discargante

note: TRANSLATORS: button text TRANSLATORS: button text in the header when an app * can be installed TRANSLATORS: button text in the header when firmware * can be live-installed TRANSLATORS: update the fw
en: _Install
ia: _Installar

en: Network
ia: Rete

en: System Services
ia: Servicios de systema

en: Home folder
ia: Dossier de initio

en: Can view, edit and create files
ia: Pote vider, modificar e crear files

en: Can view files
ia: Pote vider files

en: File system
ia: Systema de files

note: The GS_APP_PERMISSIONS_FLAGS_FILESYSTEM_OTHER is used only as a flag, with actual files being part of the read/full lists
en: Downloads folder
ia: Dossier de discargamentos

en: Settings
ia: Parametros

en: Can view and change any settings
ia: Pote vider e cambiar qualcunque parametros

en: Show preferences
ia: Monstrar preferentias

en: Quit the running instance
ia: Quitar le instantia in execution

en: Show version number
ia: Monstrar numero de version

note: Translators: This indicates an app does not specify which license it's developed under. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Unknown license
ia: Licentia incognite

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Proprietary code
ia: Codice proprietari

note: Translators: This indicates an app is not licensed under a free software license. * It’s used in a context tile, so should be short.
en: Special license
ia: Licentia special

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Visit Website
ia: Visitar sito web

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed. * The ellipsis indicates that further steps are required
en: Install…
ia: Installar…

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows to cancel a queued install of the app
en: Cancel
ia: Cancellar

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the app to be easily installed
en: Install
ia: Installar

en: Critical update
ia: Actualisation critic

note: TRANSLATORS: this refers to where the app came from
en: Source: %s
ia: Fonte: %s

en: Critical Update
ia: Actualisation critic

[ctx: Single app]
en: Installed
ia: Installate

note: Translators: The placeholder is an app name
en: Help Translate %s
ia: Adjuta a traducer %s

en: Translations
ia: Traductiones

en: _Translation Website
ia: Sito web de _traduction

en: Release notes
ia: Notas de lanceamento

en: Login Required
ia: Initio de session requirite

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
ia: _Cancellar

en: _Login
ia: _Initiar session

note: Translators: Title for a login entry.
en: _User
ia: _Usator

note: Translators: Title for a login entry.
en: _Password
ia: _Contrasigno

note: TRANSLATORS: this is where all apps that don't * fit in other groups are put
en: Other
ia: Altere

[ctx: Category]
note: TRANSLATORS: this is a subcategory matching all the * different apps in the parent category, e.g. "Games"
en: All
ia: Toto

note: Heading for featured apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been featured ('picked') by the distribution.
en: Editor’s Choice
ia: Selection del editor

note: Heading for recently updated apps on a category page Translators: This is a heading for software which has been recently released upstream.
en: New & Updated
ia: Nove e actualisate

note: Heading for the rest of the apps on a category page
en: Other Software
ia: Altere software

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that an app * has been successfully installed TRANSLATORS: this is the summary of a notification that a component
en: %s Installed
ia: %s installate

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that an app * has been successfully installed
en: The app is ready to be used
ia: Le application es preste pro esser usate

note: TRANSLATORS: this is the summary of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: System Updates Installed
ia: Actualisationes de systema installate

note: TRANSLATORS: this is the body of a notification that OS updates * have been successfully installed
en: Recently installed updates are available to review
ia: Actualisationes recentemente installate es disponibile pro revider

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart
ia: Reinitiar

en: Launch
ia: Lancear

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Software?
ia: Installar software?

note: TRANSLATORS: window title
en: Install Third-Party Software?
ia: Installar software de tertie partes?

note: TRANSLATORS: window title
en: Enable Software Repository?
ia: Activar repositorio de software?

note: TRANSLATORS: window title ask for confirmation TRANSLATORS: "Enable Third-Party Software Repository?" is * the confirmation dialog title
en: Enable Third-Party Software Repository?
ia: Activar repositorio de software de tertie partes?

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is not <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">free and open source software</a>, and is provided by “%s”.
ia: %s non es <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">software libere e de codice aperte</a>, e es fornite pery “%s”.

note: TRANSLATORS: the replacements are as follows: * 1. App name, e.g. "Firefox" * 2. Software repository name, e.g. fedora-optional
en: %s is provided by “%s”.
ia: %s es fornite per “%s”.

en: This software repository must be enabled to continue installation.
ia: Iste repositorio de software debe esser activate pro continuar le installation.

note: TRANSLATORS: button text
en: Enable and _Install
ia: Activar e _installar

en: Details
ia: Detalios

note: TRANSLATORS: button text
en: _Close
ia: _Clauder

en: Details copied to clipboard
ia: Detalios copiate al area de transferentia

note: Translators: an accept button label, in a Cancel/Accept dialog
en: _Accept
ia: _Acceptar

note: TRANSLATORS: we've just live-updated some apps
en: An update has been installed | Updates have been installed
ia[0]: Un actualisation ha essite installate
ia[1]: Actualisationes ha essite installate

note: TRANSLATORS: button text
en: Not Now
ia: Non ora

note: TRANSLATORS: something happened less than a day ago
en: Today
ia: Hodie

note: TRANSLATORS: something happened more than a day ago but less than 2 days ago
en: Yesterday
ia: Heri

en: %d day ago | %d days ago
ia[0]: %d die retro
ia[1]: %d dies retro

note: TRANSLATORS: something happened less than 5 minutes ago
en: Just now
ia: Justo ora

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: 3D Graphics
ia: Graphicos 3D

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Audio Creation & Editing
ia: Creation e edition de audio

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Music Players
ia: Reproductores de musica

[ctx: Menu of Productivity]
en: Word Processor
ia: Processator de parolas

[ctx: Menu of Utilities]
en: Text Editors
ia: Editores de texto

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Web Browsers
ia: Navigatores web

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: All
ia: Toto

[ctx: Menu of Games]
en: Emulators
ia: Emulatores

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Languages
ia: Linguas

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Math
ia: Mathematica

[ctx: Menu of Communication & News]
en: News
ia: Novas

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Fonts
ia: Typos de littera

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Language Packs
ia: Pacchettos de linguas

note: Translators: this is a menu category
en: Create
ia: Crea

note: Translators: this is a menu category
en: Work
ia: Travalia

note: Translators: this is a menu category
en: Play
ia: Joca

note: Translators: this is a menu category
en: Learn
ia: Apprende

note: Translators: this is a menu category
en: Develop
ia: Disveloppa

note: Translators: this is a menu category
en: Fonts
ia: Typos de littera

note: Translators: this is a menu category
en: Language Packs
ia: Pacchettos de lingua

note: TRANSLATORS: this is a what we use in notifications if the app's name is unknown
en: An app
ia: Un application

note: TRANSLATORS: this is a button that launches gnome-software
en: Find in Software
ia: Cercar in Software

note: Translators: %s is the user-visible app name
en: %s will appear in US English
ia: %s apparera in anglese del Statos Unite

en: This app will appear in US English
ia: Iste application apparera in anglese del Statos Unite

en: This software will appear in US English
ia: Iste software apparera in anglese del Statos Unite

en: Help _Translate
ia: Adjuta a _traducer

note: Translators: the '%s' is replaced with a developer name or a project group
en: Other Apps by %s
ia: Altere applicationes per %s

en: Loading App Details
ia: Cargante detalios de application

en: Verified
ia: Verificate

en: Clear app data
ia: Rader datos de application

en: D_elete Data
ia: D_eler datos

en: No Metadata
ia: Necun metadatos

en: Project _Website
ia: Sito _web de projecto

en: _Donate
ia: Facer un _donation

en: _Report an Issue
ia: Signala_r un incidente

en: _Help
ia: _Adjuta

en: Unknown error
ia: Error incognite

en: Desktop Support
ia: Supporto de scriptorio

en: Desktop Support Unknown
ia: Supporto de scriptorio incognite

en: Desktop Not Supported
ia: Scriptorio non supportate

en: Keyboard Support
ia: Supporto de claviero

en: Keyboard Support Unknown
ia: Supporto de claviero incognite

en: Keyboard Required
ia: Claviero requirite

en: Supports keyboards
ia: Supporta clavieros

en: Keyboard Not Supported
ia: Claviero non supportate

en: Cannot be used with a keyboard
ia: Non pote esser usate con un claviero

en: Mouse Support
ia: Supporto de mus

en: Requires a mouse or pointing device
ia: Require un mus o dispositivo punctator

en: Mouse Support Unknown
ia: Supporto de mus incognite

en: Mouse Required
ia: Mus requirite

en: Supports mice and pointing devices
ia: Supporta mus e dispositivos punctator

en: Mouse Not Supported
ia: Mus non supportate

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the hardware support/requirements of an app
en: Hardware Support
ia: Supporto de hardware

en: Open Search Bar
ia: Aperir barra de recerca

en: Windows
ia: Fenestras

en: Open Preferences
ia: Aperir preferentias

en: Open Software Repositories
ia: Aperir repositorios de software

en: Help
ia: Adjuta

en: Open Keyboard Shortcuts
ia: Aperir vias breve de claviero

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: This is in the context of a list of apps which are installed on the system.
en: Installed
ia: Installate

note: origin_ui on a remote is the repo dialogue section name, * not the remote title
en: Apps
ia: Applicationes

en: Web Apps
ia: Applicationes _we

en: System Apps
ia: Applicationes de systema

note: Translators: This is the title of the main page of the UI.
en: Explore
ia: Explorar

en: Overview page
ia: Pagina de panorama

note: Translators: This is a heading for a section with all available apps.
en: Available Apps
ia: Applicationes disponibile

note: Translators: This is a heading for a list of categories.
en: Other Categories
ia: Altere categorias

[ctx: Distribution name]
en: Unknown
ia: Incognite

en: Preferences
ia: Preferentias

en: Software Updates
ia: Actualisationes de software

en: More Information
ia: Plus information

note: TRANSLATORS: this is the clickable * link on the third party repositories info bar
en: more information
ia: plus information

en: Fedora Third Party Repositories
ia: Repositorios de tertie partes de Fedora

note: TRANSLATORS: this is the fallback text we use if we can't figure out the name of the operating system
en: the operating system
ia: le systema operative

en: Software Repositories
ia: Repositorios de software

en: No Repositories
ia: Sin repositorios

[ctx: Reviewer name]
note: TRANSLATORS: this is when a user doesn't specify a name
en: Unknown
ia: Incognite

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: No Permissions
ia: Necun permissiones

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Network Access
ia: Accesso a rete

note: Translators: This refers to permissions (for example, from flatpak) which an app requests from the user.
en: Proprietary Code
ia: Codice proprietari

en: License
ia: Licentia

note: Translators: This is a heading for a row showing the origin/source of an app (such as ‘flathub’).
en: Source
ia: Fonte

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the previous screenshot in the screenshot carousel.
en: Previous Screenshot
ia: Captura de schermo precedente

note: Translators: This is the accessible description for a button to go to the next screenshot in the screenshot carousel.
en: Next Screenshot
ia: Captura de schermo sequente

note: TRANSLATORS: this is when we try to download a screenshot and * we get back 404
en: Screenshot not found
ia: Captura de schermo non trovate

note: TRANSLATORS: possibly image file corrupt or not an image
en: Failed to load image
ia: Falleva le cargamento del imagine

note: TRANSLATORS: this is when we request a screenshot size that * the generator did not create or the parser did not add
en: Screenshot size not found
ia: Dimension del captura de schermo non trovate

en: Screenshot
ia: Captura de schermo

en: _Software Repositories
ia: Repositorios de _software

en: _Preferences
ia: _Preferentias

en: _Keyboard Shortcuts
ia: Vias breve de _claviero

en: _About Software
ia: _A proposito de Software

en: Main Menu
ia: Menu principal

note: Translators: A label for a button to show all available software.
en: _Explore
ia: _Explorar

[ctx: List of installed apps]
note: Translators: A label for a button to show only software which is already installed.
en: _Installed
ia: _Installate

[ctx: Header bar button for list of apps to be updated]
note: Translators: A label for a button to show only updates which are available to install.
en: _Updates
ia: Act_ualisationes

en: Go back
ia: Vader retro

note: Translators: This is shown in a bubble to represent a 0 byte * storage size, so its context is “storage size: none”. The * bubble is small, so the string should be as short as * possible.
en: None
ia: Nulle

en: App Data
ia: Datos de application

en: Data needed for the app to run
ia: Datos necessari pro executar le application

en: User Data
ia: Datos de usator

en: Data created by you in the app
ia: Datos create per te in le application

en: Cache Data
ia: Datos de cache

en: Temporary cached data
ia: Datos temporari in le cache

en: Required Dependencies
ia: Dependentias requirite

[ctx: Download size]
en: Unknown
ia: Incognite

note: Translators: This is the title of the dialog which contains information about the storage or download size needed for an app
en: Storage
ia: Immagazinage

en: _Details
ia: _Detalios

note: TRANSLATORS: this is the subtitle of the installed updates dialog window. %s will be replaced by the date when the updates were installed. The date format is defined by the locale's preferred date representation ("%x" in strftime.)
en: Installed on %s
ia: Installate sur %s

note: TRANSLATORS: this is the title of the installed updates dialog window
en: Installed Updates
ia: Actualisationes installate

en: No Updates Installed
ia: Nulle actualisationes installate

en: Please check for available updates
ia: Per favor verifica le actualisationes disponibile

en: Show Details
ia: Monstrar detalios

note: TRANSLATORS: This is the notification body when we've done a * distro upgrade. First %s is the distro name and the 2nd %s * is the version, e.g. "Welcome to Fedora 28!"
en: Welcome to %s %s!
ia: Benvenite a %s %s!

[ctx: Apps to be updated]
en: Updates
ia: Actualisationes

en: Updates page
ia: Pagina de actualisationes

en: Use Mobile Data?
ia: Usar le datos mobile?

en: _Network Settings
ia: Parametros de _rete

en: Check for Updates
ia: Verificar actualisationes

en: Stop
ia: Stoppar

en: Software Updates Paused
ia: Actualisationes de software pausate

en: Software updates paused
ia: Actualisationes de software pausate

note: TRANSLATORS: This is the button for installing all * offline updates
en: _Restart & Update…
ia: _Reinitiar e actualisar

note: TRANSLATORS: This is the button for upgrading all * online-updatable apps
en: U_pdate All
ia: Ac_tualisar toto

en: Software Updates Downloaded
ia: Actualisationes de software discargate

note: TRANSLATORS: This is the header for offline OS and offline * app updates that require a reboot to apply
en: Requires Restart
ia: Require reinitiar

note: TRANSLATORS: This is the header for online runtime and * app updates, typically flatpaks or snaps
en: App Updates
ia: Actualisationes de application

note: TRANSLATORS: This is the header for device firmware that can * be installed online
en: Device Firmware
ia: Firmware de dispositivo

en: Cancel Upgrade
ia: Cancellar modernisation

en: _Restart & Upgrade…
ia: _Reinitiar e modernisar…

en: Error Details
ia: Detalios de error

en: Copy Details
ia: Copiar detalios

en: Enable
ia: Activar

note: TRANSLATORS: this is a group of updates that are not * packages and are not shown in the main list
en: System Updates
ia: Actualisationes de systema

en: Web Apps Support
ia: Supporto de applicationes web

en: Flatpak Support
ia: Supporto de Flatpak

note: TRANSLATORS: default snap store name
en: Snap Store
ia: Magazin Snap

en: Snap Support
ia: Supporto de Snap

note: TRANSLATORS: this is the system OS upgrade
en: System
ia: Systema
