gnome-software master - en to mjw translation catalogue (121 entries)

en: The GNOME Project
mjw: GNOME Project

en: Select None
mjw: Angse chongvai

en: Go back
mjw: Phi chedam

en: Search
mjw: Kiri

en: Installed
mjw: Thaptang

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an application being installed TRANSLATORS: this is a button in the software repositories dialog that shows the status of a repo being installed
en: Installing
mjw: Thapbom

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * shows the status of an application being erased TRANSLATORS: this is a button in the software repositories dialog that shows the status of a repo being removed
en: Removing
mjw: Thanbom

en: SEARCH
mjw: KIRI

en: FILENAME
mjw: FILE-MEN

en: Show version number
mjw: Version phai paklang

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window, e.g. * 'About Software' or 'About Application Installer' where the %s is * the application name chosen by the distro TRANSLATORS: this is the menu item that opens the about window, e.g.
en: About %s
mjw: %s Aputhak

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the application to be easily installed
en: Visit website
mjw: Website kevur

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows to cancel a queued install of the application
en: Cancel
mjw: Pasang-kok

note: TRANSLATORS: this is a button next to the search results that * allows the application to be easily removed TRANSLATORS: this is button text to remove the application TRANSLATORS: this is button text to remove the repo
en: Remove
mjw: Kethan

note: TRANSLATORS: this is where all applications that don't * fit in other groups are put
en: Other
mjw: Kaprek

note: TRANSLATORS: this is a subcategory matching all the * different apps in the parent category, e.g. "Games"
en: All
mjw: Kado-kawe

note: TRANSLATORS: this is a subcategory of featured apps
en: Featured
mjw: Kemesen

note: TRANSLATORS: This is a heading on the categories page. %s gets replaced by the category name, e.g. 'Graphics & Photography'
en: Featured %s
mjw: Kemesen %s

note: Translators: A label for a button to sort apps alphabetically. TRANSLATORS: This is followed by a file name, e.g. "Name: gedit.rpm"
en: Name
mjw: Amen

note: TRANSLATORS: This is a label for the category filter drop down, which all together can read e.g. 'Show Vector Graphics'.
en: Show
mjw: Paklang

note: TRANSLATORS: this is button that opens the newly installed application
en: Launch
mjw: Ingpu

note: TRANSLATORS: button text
en: Not Now
mjw: Non kali

en: ALL
mjw: KADO-KAWE

en: Adults Only
mjw: Kethe-atum anchot

en: Mature
mjw: Arta-kangtang

en: Teen
mjw: Pariso mir-mir

en: Everyone 10+
mjw: Arta 10+ aphan

en: Everyone
mjw: Kado-kawe aphan

en: Early Childhood
mjw: Oso-bihek

note: TRANSLATORS: this is a what we use in notifications if the app's name is unknown
en: An application
mjw: Application

en: Removing…
mjw: Than bomlo…

note: TRANSLATORS: button text in the header when an application can be erased
en: _Remove
mjw: Kethan

note: TRANSLATORS: see GNU page
en: Free Software
mjw: Software akejoi

en: Category
mjw: Muluk

note: This refers to the license of the application
en: Free
mjw: Kejoi

note: This refers to the license of the application
en: Proprietary
mjw: Kejoi-kali

note: Translators: Button opening a dialog where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: _Write a Review
mjw: Review ketok

note: Translators: Button to return more application-submitted reviews.
en: _Show More
mjw: Ako dolang

note: TRANSLATORS: separator for a list of items
en:  and
mjw:  lapen

note: TRANSLATORS: This string is used for codecs that weren't found
en: %s not found
mjw: %s longle

en: Welcome
mjw: Kur-e-wang

[ctx: app status]
note: TRANSLATORS: this is the status in the history UI, * where we are showing the application was installed
en: Installed
mjw: Thaptang

en: Previous
mjw: Aphi

en: Next
mjw: Dunthu

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * repository name, e.g. 'GNOME Nightly'
en: Are you sure you want to remove the %s repository?
mjw: Nangli paka lo %s phan repository pen than pong po?

note: TRANSLATORS: this is a prompt message, and '%s' is an * application summary, e.g. 'GNOME Clocks'
en: Are you sure you want to remove %s?
mjw: Nangli paka lo %s than pong po?

note: TRANSLATORS: longer dialog text
en: %s will be removed, and you will have to install it to use it again.
mjw: %s than pong po, mo ot thu ji pulote thap thu nangpo.

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really bad application
en: Hate it
mjw: Lang un-eh

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		Not a great application
en: Don’t like it
mjw: Ning hang heh

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A fairly-good application
en: It’s OK
mjw: Chok chit

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A good application
en: Like it
mjw: Ning hang

note: TRANSLATORS: lighthearted star rating description; *		A really awesome application
en: Love it
mjw: Ning dok-it lo

note: Translators: Title of the dialog box where the users can write and publish their opinions about the apps.
en: Post Review
mjw: Review Kelo

note: Translators: A button to publish the user's opinion about the app.
en: _Post
mjw: Kelo

en: Give a short summary of your review, for example: “Great app, would recommend”.
mjw: Lamthe thi hek review ketok, lason “App mepik, Ot vek nangji”.

en: What do you think of the app? Try to give reasons for your views.
mjw: Laso app phan nangli kopi si puji? Ason pi tame.

note: Translators: A label for the total number of reviews.
en: ratings in total
mjw: kado-kawe ratings

note: TRANSLATORS: need to be connected to the AC power
en: AC power is required
mjw: AC current pacheju nanagji

note: TRANSLATORS: not enough juice to do this safely
en: The battery level is too low
mjw: Battery kom pik

en: %s (Installing)
mjw: %s (Thap bom)

en: Software Updates Available
mjw: Software Updates Dolo

en: View
mjw: Kelang

note: TRANSLATORS: %1 is an application name, e.g. Firefox
en: %s has been updated.
mjw: %s  updated tanglo.

note: TRANSLATORS: This is the word "Yesterday" followed by a time string in 12h format. i.e. "Yesterday, 2:30 PM"
en: Yesterday, %l:%M %p
mjw: Tumi, %l:%M %p

en: Two days ago
mjw: Ni ni aphrang

en: Three days ago
mjw: Ni thom aphrang

en: Four days ago
mjw: Ni phli aphrang

en: Five days ago
mjw: Ni pho aphrang

en: Six days ago
mjw: Ni throk aphrang

en: One week ago
mjw: Erui aphrang

en: Two weeks ago
mjw: Rui ni aphrang

note: TRANSLATORS: the update panel is doing *something* vague
en: Looking for new updates…
mjw: Updates kimi lang bomlo…

note: TRANSLATORS: the updates panel is starting up
en: (This could take a while)
mjw: (ajir ding chet tahi)

note: TRANSLATORS: This is the time when we last checked for updates
en: Last checked: %s
mjw: Kelang arni: %s

note: TRANSLATORS:  the first %s is the distro name, e.g. 'Fedora' * and the second %s is the distro version, e.g. '25'
en: %s %s is no longer supported.
mjw: %s %s support pe tanglo.

note: TRANSLATORS: OS refers to operating system, e.g. Fedora
en: Your OS is no longer supported.
mjw: Nangli OS support pe tanglo.

note: TRANSLATORS: this is to explain that downloading updates may cost money
en: Charges May Apply
mjw: Ador do tahai

note: TRANSLATORS: we need network * to do the updates check
en: Checking for updates while using mobile broadband could cause you to incur charges.
mjw: Mobile broadband pen updates lote tangka dam tahai.

note: TRANSLATORS: this is a link to the * control-center network panel
en: Check _Anyway
mjw: Chok, langle langnoi

note: TRANSLATORS: can't do updates check
en: No Network
mjw: Network awe

note: TRANSLATORS: we need network * to do the updates check
en: Internet access is required to check for updates.
mjw: Updates phan internet chepho do nangji.

note: This label indicates that the update check is in progress
en: Checking…
mjw: Lang bom…

en: Check for updates
mjw: Updates kelang

note: TRANSLATORS: This means all software (plural) installed on this system is up to date.
en: Software is up to date
mjw: Software update tanglo

en: Checking for updates when using mobile broadband could cause you to incur charges
mjw: Mobile broadband pen updates lote tangka dam tahai

en: _Check Anyway
mjw: Chok, langle langnoi

note: TRANSLATORS: This is the header for offline OS and offline * app updates that require a reboot to apply
en: Requires Restart
mjw: Restart nangji

en: _Restart Now
mjw: _Restart Nonmat

note: TRANSLATORS: This is the text displayed when a distro * upgrade is available. First %s is the distro name and the * 2nd %s is the version, e.g. "Fedora 23 Now Available"
en: %s %s Now Available
mjw: %s %s Non dolo

note: TRANSLATORS: This is the text displayed while waiting to * download a distro upgrade. First %s is the distro name and * the 2nd %s is the version, e.g. "Waiting to Download Fedora 23"
en: Waiting to Download %s %s
mjw: Download chonghong %s %s

note: TRANSLATORS: This is the text displayed while downloading a * distro upgrade. First %s is the distro name and the 2nd %s * is the version, e.g. "Downloading Fedora 23"
en: Downloading %s %s
mjw: San bom lo %s %s

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: All
mjw: Kado-kawe

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Featured
mjw: Kemesen

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Audio Creation & Editing
mjw: Lun/Seh Semar pen Editing

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: All
mjw: Kado-kawe

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Featured
mjw: Kemesen

[ctx: Menu of Education & Science]
en: All
mjw: Kado-kawe

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Featured
mjw: Kemesen

[ctx: Menu of Games]
en: All
mjw: Kado-kawe

[ctx: Menu of Games]
en: Featured
mjw: Kemesen

[ctx: Menu of Games]
en: Kids
mjw: Osotum

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: All
mjw: Kado-kawe

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Featured
mjw: Kemesen

[ctx: Menu of Productivity]
en: All
mjw: Kado-kawe

[ctx: Menu of Productivity]
en: Featured
mjw: Kemesen

[ctx: Menu of Productivity]
en: Finance
mjw: Tangka

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Localization
mjw: Localisation

[ctx: Menu of Communication & News]
en: All
mjw: Kado-kawe

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Featured
mjw: Kemesen

[ctx: Menu of Communication & News]
en: News
mjw: Birta

[ctx: Menu of Utilities]
en: All
mjw: Kado-kawe

[ctx: Menu of Utilities]
en: Featured
mjw: Kemesen

[ctx: Menu of Reference]
en: All
mjw: Kado-kawe

[ctx: Menu of Reference]
en: Featured
mjw: Kemesen

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Audio & Video
en: Audio & Video
mjw: Lun pen lun-arjan

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Development
en: Developer Tools
mjw: Developer Hormu

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Education & Science
en: Education & Science
mjw: Lo-charli

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Game
en: Games
mjw: Pathu-Kejui

note: TRANSLATORS: this is the menu spec main category for Communication
en: Communication & News
mjw: Chingki-chethan lapen Birta

note: TRANSLATORS: this is a group of updates that are not * packages and are not shown in the main list
en: OS Updates
mjw: OS ke Updates

note: TRANSLATORS: status text when downloading
en: Downloading upgrade information…
mjw: Upgrade information san bomlo…
