gnome-sound-recorder master - en to as translation catalogue (58 entries)

en: A simple, modern sound recorder for GNOME
as: GNOME ৰ বাবে এটা সাধাৰণ, আধুনিক শব্দ ৰেকৰ্ডাৰ

en: Sound Recorder provides a simple and modern interface that provides a straight-forward way to record and play audio. It allows you to do basic editing, and create voice memos.
as: শব্দ ৰেকৰ্ডাৰে এটা সাধাৰণ আৰু আধুনিক আন্তঃপৃষ্ঠ প্ৰদান কৰে যি অডিঅ' ৰেকৰ্ড কৰাৰ আৰু বজোৱাৰ এটা প্ৰত্যক্ষ পদ্ধতি প্ৰদান কৰে। ই আপোনাক মৌলিক সম্পাদন কৰাৰ, আৰু ভয়েচ মেমোসমূহ সৃষ্টি কৰাৰ অনুমতি দিয়ে।

en: Sound Recorder automatically handles the saving process so that you do not need to worry about accidentally discarding the previous recording.
as: শব্দ ৰেকৰ্ডাৰে সংৰক্ষণ প্ৰক্ৰিয়াক স্বচালিতভাৱে নিয়ন্ত্ৰণ কৰে যাতে আপুনি আগৰ ৰেকৰ্ডিং ভুলতে বাদ দিয়াৰ বিষয়ে ভাৱিব নালাগে।

en: Window size
as: উইন্ডোৰ আকাৰ

en: Window size (width and height).
as: উইন্ডোৰ আকাৰ (প্ৰস্থ আৰু উচ্চতা)।

en: Window position
as: উইন্ডোৰ অৱস্থান

en: Window position (x and y).
as: উইন্ডোৰ অৱস্থান (x আৰু y)।

en: Maps media types to audio encoder preset names.
as: মাধ্যমৰ ধৰণসমূহক অডিঅ' এনক'ডাৰ প্ৰিচেট নামসমূহৰ সৈতে মেপ কৰে।

en: Maps media types to audio encoder preset names. If there is no mapping set, the default encoder settings will be used.
as: মাধ্যমৰ ধৰণসমূহক অডিঅ' এনক'ডাৰ প্ৰিচেট নামসমূহৰ সৈতে মেপ কৰে। যদি কোনো মেপিং সংহিত নাই, অবিকল্পিত এনক'ডাৰ সংহতিসমূহক ব্যৱহাৰ কৰা হব।

en: Microphone volume level
as: মাইক্ৰফোন ভলিউম স্তৰ

en: Microphone volume level.
as: মাইক্ৰফোন ভলিউম স্তৰ।

en: Speaker volume level
as: স্পিকাৰ ভলিউম স্তৰ

en: Speaker volume level.
as: স্পিকাৰ ভলিউম স্তৰ।

en: Sound Recorder
as: শব্দ ৰেকৰ্ডাৰ

en: Record sound via the microphone and play it back
as: মাইক্ৰফোনৰ সহায়ত শব্দ ৰেকৰ্ড কৰক আৰু ইয়াক পুনৰ চলাওক

en: Audio;Application;Record;
as: অডিঅ';এপ্লিকেচন;ৰেকৰ্ড;

en: SoundRecorder
as: শব্দৰেকৰ্ডাৰ

en: Preferences
as: পছন্দসমূহ

en: About
as: বিষয়ে

en: Quit
as: প্ৰস্থান কৰক

en: Sound Recorder started
as: শব্দ ৰেকৰ্ডাৰ আৰম্ভ হৈছে

note: Translators: "Recordings" here refers to the name of the directory where the application places files */
en: Recordings
as: ৰেকৰ্ডিংসমূহ

en: Yesterday
as: যোৱাকালি

en: %d day ago | %d days ago
as[0]: %d দিন আগত
as[1]: %d দিন আগত

en: Last week
as: যোৱা সপ্তাহ

en: %d week ago | %d weeks ago
as[0]: %d সপ্তাহ আগত
as[1]: %d সপ্তাহ আগত

en: Last month
as: যোৱা মাহ

en: %d month ago | %d months ago
as[0]: %d মাহ আগত
as[1]: %d মাহ আগত

en: Last year
as: যোৱা বছৰ

en: %d year ago | %d years ago
as[0]: %d বছৰ আগত
as[1]: %d বছৰ আগত

en: Info
as: তথ্য

en: Cancel
as: বাতিল কৰক

en: Done
as: কৰা হল

[ctx: File Name]
en: Name
as: নাম

en: Source
as: উৎস

en: Date Modified
as: পৰিবৰ্তনৰ তাৰিখ

en: Date Created
as: সৃষ্টি কৰাৰ তাৰিখ

[ctx: Media Type]
en: Type
as: ধৰণ

en: Record
as: ৰেকৰ্ড কৰক

en: Add Recordings
as: ৰেকৰ্ডিংসমূহ যোগ কৰক

en: Use the <b>Record</b> button to make sound recordings
as: শব্দ ৰেকৰ্ডিংসমূহ কৰিবলে <b>ৰেকৰ্ড</b> বুটাম ব্যৱহাৰ কৰক

en: Recording…
as: ৰেকৰ্ড কৰা হৈছে…

en: %d Recorded Sound | %d Recorded Sounds
as[0]: %d ৰেকৰ্ড কৰা শব্দ
as[1]: %d ৰেকৰ্ড কৰা শব্দবোৰ

en: Play
as: বজাওক

en: Pause
as: বিৰাম দিয়ক

en: Delete
as: মচি পেলাওক

en: Load More
as: অধিক ল'ড কৰক

en: Unable to play recording
as: ৰেকৰ্ডিং চলাবলে অক্ষম

en: Preferred format
as: পছন্দৰ বিন্যাস

en: Volume
as: ভলিউম

en: Microphone
as: মাইক্ৰফোন

en: Unable to create Recordings directory.
as: ৰেকৰ্ডিংসমূহ ডাইৰেকটৰি সৃষ্টি কৰিবলে অক্ষম।

en: Your audio capture settings are invalid.
as: আপোনাৰ অডিঅ' গ্ৰহণ সংহতিসমূহ অবৈধ।

en: Not all elements could be created.
as: সকলো উপাদান সৃষ্টি কৰিব পৰা নগল।

en: Not all of the elements were linked
as: সকলো উপাদান সংযুক্ত নাছিল

en: No Media Profile was set.
as: কোনো মাধ্যম আলেখ্য সংহতি নাছিল।

en: Unable to set the pipeline 
     to the recording state
as: পাইপলাইনক ৰেকৰ্ডিং অৱস্থালৈ সংহতি 
    কৰিবলে অক্ষম

note: Translators: ""Clip %d"" is the default name assigned to a file created by the application (for example, "Clip 1"). */
en: Clip %d
as: ক্লিপ %d
