gnome-sound-recorder master - en to eu translation catalogue (72 entries)

en: Sound Recorder
eu: Soinu grabatzailea

en: A simple, modern sound recorder for GNOME
eu: GNOMEren interfaze xume eta modernoa duen soinu-grabatzailea

en: Sound Recorder provides a simple and modern interface that provides a straight-forward way to record and play audio. It allows you to do basic editing, and create voice memos.
eu: Soinu-grabatzaileak interfaze xume eta modernoa eskaintzen du audioa grabatzeko eta erreproduzitzeko zuzeneko moduarekin. Oinarrizko edizioa baimentzen du, baita ahotsezko zirkularrak sortzea ere.

en: Sound Recorder automatically handles the saving process so that you do not need to worry about accidentally discarding the previous recording.
eu: Soinu grabatzaileak automatikoki gordetzeko prozesua kudeatzen duenez, ez duzu kezkatu beharrik aurreko grabazioa ezuste batean baztertuz gero.

en: Supported audio formats:
eu: Onartutako audio-formatuak:

en: Ogg Vorbis, Opus, FLAC, MP3 and MOV
eu: Ogg Vorbis, Opus, FLAC, MP3 eta MOV

en: The GNOME Project
eu: GNOME proiektua

en: Record sound via the microphone and play it back
eu: Grabatu soinua mikrofonoarekin eta erreproduzitu.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Audio;Application;Record;
eu: Audioa;Aplikazioa;Grabaketa;

en: Window size
eu: Leihoaren tamaina

en: Window size (width and height).
eu: Leihoaren tamaina (zabalera eta altuera).

en: Window position
eu: Leihoaren posizioa

en: Window position (x and y).
eu: Leihoaren posizioa (x eta y).

en: Maps media types to audio encoder preset names.
eu: Multimedia motak kodetzaileak aurrezarritako izenetara mapatzen ditu.

en: Maps media types to audio encoder preset names. If there is no mapping set, the default encoder settings will be used.
eu: Multimedia motak kodetzaileak aurrezarritako izenetara mapatzen ditu. Mapaketaren ezarpenik ez badago, kodetzaile lehenetsiaren ezarpenak erabiliko dira.

en: Available channels
eu: Kanal erabilgarriak

en: Maps available channels. If there is not no mapping set, stereo channel will be used by default.
eu: Mapatu kanal erabilgarriak. Maparik ez balego ezarrita, kanal estereoa erabiliko litzateke.

[ctx: shortcut window]
en: General
eu: Orokorra

[ctx: shortcut window]
en: Record
eu: Grabatu

[ctx: shortcut window]
en: Stop Recording
eu: Gelditu grabatzea

[ctx: shortcut window]
en: Play / Pause / Resume
eu: Erreproduzitu / pausarazi / berrabiarazi

[ctx: shortcut window]
en: Delete
eu: Ezabatu

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
eu: Ireki menua

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
eu: Laster-teklak

[ctx: shortcut window]
en: Quit
eu: Irten

[ctx: shortcut window]
en: Recording
eu: Grabatzen

[ctx: shortcut window]
en: Seek Backward
eu: Bilatu atzerantz

[ctx: shortcut window]
en: Seek Forward
eu: Bilatu aurrerantz

[ctx: shortcut window]
en: Rename
eu: Aldatu izena

[ctx: shortcut window]
en: Export
eu: Esportatu

en: Resume Recording
eu: Jarraitu grabatzen

en: Pause Recording
eu: Pausatu grabatzea

en: Stop Recording
eu: Gelditu grabatzea

en: Delete Recording
eu: Ezabatu grabazioa

en: Export
eu: Esportatu

en: Rename
eu: Aldatu izena

en: Save
eu: Gorde

en: Delete
eu: Ezabatu

en: Seek 10s Backward
eu: Bilatu 10 atzerantz

en: Play
eu: Erreproduzitu

en: Pause
eu: Pausarazi

en: Seek 10s Forward
eu: Bilatu 10 aurrerantz

en: Record
eu: Grabatu

en: Add Recordings
eu: Gehitu grabazioak

en: Use the <b>Record</b> button to make sound recordings
eu: Erabili <b>Grabatu</b> botoia soinuak grabatzeko

en: Undo
eu: Desegin

en: Close
eu: Itxi

en: Preferred Format
eu: Formatu hobetsia

en: Audio Channel
eu: Audioaren kanala

en: Stereo
eu: Estereoa

en: Mono
eu: Monoa

en: _Keyboard Shortcuts
eu: Las_ter-teklak

en: About Sound Recorder
eu: Soinu grabatzaileari buruz

en: A Sound Recording Application for GNOME
eu: Soinua grabatzeko aplikazio bat GNOMErako

note: Translators: ""Recording %d"" is the default name assigned to a file created by the application (for example, "Recording 1").
en: Recording %d
eu: %d grabatzen

en: Delete recording?
eu: Ezabatu grabazioa?

en: This recording will not be saved.
eu: Grabazioa ez da gordeko.

en: Resume
eu: Berrekin

note: Necessary code to move old recordings into the new location for few releases FIXME: Remove by 3.40/3.42
en: Recordings
eu: Grabazioak

note: Translators: ""%s (Old)"" is the new name assigned to a file moved from the old recordings location
en: %s (Old)
eu: %s (zaharra)

en: Export Recording
eu: Esportatu grabazioa

en: _Export
eu: _Esportatu

en: _Cancel
eu: _Utzi

en: Yesterday
eu: Atzo

en: %d day ago | %d days ago
eu[0]: Duela egun %d
eu[1]: Duela %d egun

en: Last week
eu: Azken astea

en: %d week ago | %d weeks ago
eu[0]: Duela aste %d
eu[1]: Duela %d aste

en: Last month
eu: Azken hilabetea

en: %d month ago | %d months ago
eu[0]: Duela hilabete %d
eu[1]: Duela %d hilabete

en: Last year
eu: Azken urtea

en: %d year ago | %d years ago
eu[0]: Duela urte %d
eu[1]: Duela %d urte

en: "%s" deleted
eu: "%s" ezabatuta
