gnome-sound-recorder master - en to fi translation catalogue (70 entries)

en: Sound Recorder
fi: Ääninauhuri

en: A simple, modern sound recorder for GNOME
fi: Yksinkertainen ja nykyaikainen ääninauhuri Gnomelle

en: Sound Recorder provides a simple and modern interface that provides a straight-forward way to record and play audio. It allows you to do basic editing, and create voice memos.
fi: Ääninauhuri tarjoaa pelkistetyn ja nykyaikaisen käyttöliittymän, jonka avulla äänen tallentaminen ja toistaminen käy ketterästi. Sovelluksen avulla voit tehdä pieniä muokkauksia ja nauhoittaa äänimuistioita.

en: Sound Recorder automatically handles the saving process so that you do not need to worry about accidentally discarding the previous recording.
fi: Ääninauhuri käsittelee tallennuksen automaattisesti, joten et vahingossakaan hävitä aiempaa nauhoitustasi.

en: Supported audio formats:
fi: Tuetut äänimuodot:

en: Ogg Vorbis, Opus, FLAC, MP3 and MOV
fi: Ogg Vorbis, Opus, FLAC, MP3 ja MOV

en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

en: Record sound via the microphone and play it back
fi: Tallenna ääntä mikrofonilta ja toista tallenteita

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Audio;Application;Record;
fi: Audio;Application;Record;ääni;sovellus;nauhuri;nauhoitin;

en: Window size
fi: Ikkunan koko

en: Window size (width and height).
fi: Ikkunan koko (leveys ja korkeus).

en: Window position
fi: Ikkunan sijainti

en: Window position (x and y).
fi: Ikkunan sijainti (x ja y).

en: Maps media types to audio encoder preset names.
fi: Liittää mediatyypit äänikoodausesiasetusten nimiin.

en: Maps media types to audio encoder preset names. If there is no mapping set, the default encoder settings will be used.
fi: Liittää mediatyypit äänikoodausesiasetusten nimiin. Jos liitosta ei ole tehty, käytetään oletuskoodausasetuksia.

en: Available channels
fi: Käytettävissä olevat kanavat

en: Maps available channels. If there is not no mapping set, stereo channel will be used by default.
fi: Kartoittaa saatavilla olevat kanavat. Jos kartoitusta ei ole asetettu, stereokanavaa käytetään oletusarvoisesti.

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Record
fi: Nauhoita

[ctx: shortcut window]
en: Stop Recording
fi: Lopeta nauhoitus

[ctx: shortcut window]
en: Play / Pause / Resume
fi: Toista / keskeytä / jatka

[ctx: shortcut window]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
fi: Avaa valikko

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: shortcut window]
en: Recording
fi: Nauhoitus

[ctx: shortcut window]
en: Seek Backward
fi: Kelaa taakse

[ctx: shortcut window]
en: Seek Forward
fi: Kelaa eteen

[ctx: shortcut window]
en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

[ctx: shortcut window]
en: Export
fi: Vie

en: Resume Recording
fi: Jatka nauhoitusta

en: Pause Recording
fi: Keskeytä nauhoitus

en: Stop Recording
fi: Lopeta nauhoitus

en: Delete Recording
fi: Poista nauhoitus

en: Export
fi: Vie

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Save
fi: Tallenna

en: Delete
fi: Poista

en: Seek 10s Backward
fi: Kelaa 10 s taakse

en: Play
fi: Toista

en: Pause
fi: Tauko

en: Seek 10s Forward
fi: Kelaa 10 s eteen

en: Record
fi: Nauhoita

en: Add Recordings
fi: Lisää nauhoitteita

en: Use the <b>Record</b> button to make sound recordings
fi: Napsauta <b>Nauhoita</b> tallentaaksesi ääntä

en: Undo
fi: Kumoa

en: Close
fi: Sulje

en: Preferred Format
fi: Ensisijainen muoto

en: Audio Channel
fi: Äänikanava

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: About Sound Recorder
fi: Tietoja - Ääninauhuri

en: A Sound Recording Application for GNOME
fi: Äänen nauhoittamiseen tarkoitettu sovellus Gnomelle

note: Translators: ""Recording %d"" is the default name assigned to a file created by the application (for example, "Recording 1").
en: Recording %d
fi: Nauhoitus %d

en: Delete recording?
fi: Poistetaanko nauhoitus?

en: This recording will not be saved.
fi: Tätä nauhoitusta ei tallenneta.

en: Resume
fi: Jatka

note: Necessary code to move old recordings into the new location for few releases FIXME: Remove by 3.40/3.42
en: Recordings
fi: Nauhoitukset

note: Translators: ""%s (Old)"" is the new name assigned to a file moved from the old recordings location
en: %s (Old)
fi: %s (vanha)

en: Export Recording
fi: Vie nauhoitus

en: _Export
fi: _Vie

en: _Cancel
fi: _Peru

en: Yesterday
fi: Eilen

en: %d day ago | %d days ago
fi[0]: %d päivä sitten
fi[1]: %d päivää sitten

en: Last week
fi: Viime viikolla

en: %d week ago | %d weeks ago
fi[0]: %d viikko sitten
fi[1]: %d viikkoa sitten

en: Last month
fi: Viime kuussa

en: %d month ago | %d months ago
fi[0]: %d kuukausi sitten
fi[1]: %d kuukautta sitten

en: Last year
fi: Viime vuonna

en: %d year ago | %d years ago
fi[0]: %d vuosi sitten
fi[1]: %d vuotta sitten

en: "%s" deleted
fi: "%s" poistettu
