gnome-sound-recorder master - en to fr translation catalogue (70 entries)

en: Sound Recorder
fr: Enregistreur de son

en: A simple, modern sound recorder for GNOME
fr: Un enregistreur de son simple et moderne pour GNOME

en: Sound Recorder provides a simple and modern interface that provides a straight-forward way to record and play audio. It allows you to do basic editing, and create voice memos.
fr: L’Enregistreur de son présente une interface simple et moderne fournissant un moyen direct d’enregistrer et de lire du contenu audio. Il permet de modifier le son de manière basique et de créer des mémos vocaux.

en: Sound Recorder automatically handles the saving process so that you do not need to worry about accidentally discarding the previous recording.
fr: L’Enregistreur de son gère automatiquement le processus d’enregistrement sur disque, ce qui évite de devoir se soucier d’une perte accidentelle d’un enregistrement sonore précédent.

en: Supported audio formats:
fr: Formats audio pris en charge :

en: Ogg Vorbis, Opus, FLAC, MP3 and MOV
fr: Ogg Vorbis, Opus, FLAC, MP3 et MOV

en: The GNOME Project
fr: Le projet GNOME

en: Record sound via the microphone and play it back
fr: Enregistrer le son avec un microphone et le restituer

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Audio;Application;Record;
fr: audio;application;enregistrer;son;

en: Window size
fr: Taille de la fenêtre

en: Window size (width and height).
fr: Taille de la fenêtre (largeur et hauteur).

en: Window position
fr: Position de la fenêtre

en: Window position (x and y).
fr: Position de la fenêtre (x et y).

en: Maps media types to audio encoder preset names.
fr: Fait correspondre les types de média et les noms prédéfinis du codeur audio.

en: Maps media types to audio encoder preset names. If there is no mapping set, the default encoder settings will be used.
fr: Fait correspondre les types de média et les noms prédéfinis du codeur audio. S’il n’y a pas de correspondance pour un type de média, les paramètres du codeur par défaut sont utilisés.

en: Available channels
fr: Canaux disponibles

en: Maps available channels. If there is not no mapping set, stereo channel will be used by default.
fr: Correspondance des canaux disponibles. Si aucune correspondance n’est définie, c’est le canal stéréo qui sera utilisé par défaut.

[ctx: shortcut window]
en: General
fr: Général

[ctx: shortcut window]
en: Record
fr: Enregistrer

[ctx: shortcut window]
en: Stop Recording
fr: Arrêter l’enregistrement

[ctx: shortcut window]
en: Play / Pause / Resume
fr: Lecture / Pause / Reprise

[ctx: shortcut window]
en: Delete
fr: Supprimer

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
fr: Ouvrir le menu

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fr: Quitter

[ctx: shortcut window]
en: Recording
fr: Enregistrement

[ctx: shortcut window]
en: Seek Backward
fr: Reculer

[ctx: shortcut window]
en: Seek Forward
fr: Avancer

[ctx: shortcut window]
en: Rename
fr: Renommer

[ctx: shortcut window]
en: Export
fr: Exporter

en: Resume Recording
fr: Reprendre l’enregistrement

en: Pause Recording
fr: Mettre l’enregistrement en pause

en: Stop Recording
fr: Arrêter l’enregistrement

en: Delete Recording
fr: Supprimer l’enregistrement

en: Export
fr: Exporter

en: Rename
fr: Renommer

en: Save
fr: Enregistrer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Seek 10s Backward
fr: Reculer de 10s

en: Play
fr: Lire

en: Seek 10s Forward
fr: Avancer de 10s

en: Record
fr: Enregistrer

en: Add Recordings
fr: Ajouter des enregistrements

en: Use the <b>Record</b> button to make sound recordings
fr: Utilisez le bouton <b>Enregistrer</b> pour faire des enregistrements

en: Undo
fr: Annuler

en: Close
fr: Fermer

en: Preferred Format
fr: Format préféré

en: Audio Channel
fr: Canal Audio

en: Stereo
fr: Stéréo

en: _Keyboard Shortcuts
fr: _Raccourcis clavier

en: About Sound Recorder
fr: À propos d’Enregistreur de son

en: A Sound Recording Application for GNOME
fr: Une application d’enregistrement des sons pour GNOME

note: Translators: ""Recording %d"" is the default name assigned to a file created by the application (for example, "Recording 1").
en: Recording %d
fr: Enregistrement %d

en: Delete recording?
fr: Supprimer l’enregistrement ?

en: This recording will not be saved.
fr: Cet enregistrement ne sera pas sauvegardé.

en: Resume
fr: Reprendre

note: Necessary code to move old recordings into the new location for few releases FIXME: Remove by 3.40/3.42
en: Recordings
fr: Enregistrements

note: Translators: ""%s (Old)"" is the new name assigned to a file moved from the old recordings location
en: %s (Old)
fr: %s (migré)

en: Export Recording
fr: Exporter les enregistrements

en: _Export
fr: _Exporter

en: _Cancel
fr: A_nnuler

en: Yesterday
fr: Hier

en: %d day ago | %d days ago
fr[0]: Il y a %d jour
fr[1]: Il y a %d jours

en: Last week
fr: La semaine dernière

en: %d week ago | %d weeks ago
fr[0]: Il y a %d semaine
fr[1]: Il y a %d semaines

en: Last month
fr: Le mois dernier

en: %d month ago | %d months ago
fr[0]: Il y a %d mois
fr[1]: Il y a %d mois

en: Last year
fr: L’année dernière

en: %d year ago | %d years ago
fr[0]: Il y a %d an
fr[1]: Il y a %d ans

en: "%s" deleted
fr: « %s » supprimé
