gnome-sound-recorder master - en to hr translation catalogue (69 entries)

en: Sound Recorder
hr: Snimatelj zvuka

en: A simple, modern sound recorder for GNOME
hr: Jednostavan, moderan snimatelj zvuka za GNOME

en: Sound Recorder provides a simple and modern interface that provides a straight-forward way to record and play audio. It allows you to do basic editing, and create voice memos.
hr: Snimatelj zvuka omogućuje jednostavno i moderno sučelje koje omogućuje ravnomjerno snimanje i reprodukciju zvuka. Omogućuje vam osnovno uređivanje i stvaranje video bilješka.

en: Sound Recorder automatically handles the saving process so that you do not need to worry about accidentally discarding the previous recording.
hr: Snimatelj zvuka automatski rukuje procesom spremanja stoga se ne morate brinuti o slučajnom gubitku prijašnjih nespremljenih snimaka.

en: Supported audio formats:
hr: Podržani zvučni formati:

en: Ogg Vorbis, Opus, FLAC, MP3 and MOV
hr: Ogg Vorbis, Opus, FLAC, MP3 i MOV

en: The GNOME Project
hr: GNOME projekt

en: Record sound via the microphone and play it back
hr: Snimi zvuk putem mikrofona i reproduciraj ga natrag

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Audio;Application;Record;
hr: Zvuk;Aplikacija;Snimi;

en: Window size
hr: Veličina prozora

en: Window size (width and height).
hr: Veličina prozora (širina i visina).

en: Window position
hr: Položaj prozora

en: Window position (x and y).
hr: Položaj prozora (x-os i y-os)

en: Maps media types to audio encoder preset names.
hr: Mapiraj vrste medija u predložak naziva zvučnog enkôdera.

en: Maps media types to audio encoder preset names. If there is no mapping set, the default encoder settings will be used.
hr: Mapiraj vrste medija u predložak naziva zvučnog enkôdera. Ako mapiranje nije postavljeno, zada postavke enkôdiranja će se koristiti.

en: Available channels
hr: Dostupni kanali

en: Maps available channels. If there is not no mapping set, stereo channel will be used by default.
hr: Mapiraj dostupne kanale. Ako mapiranje nije postavljeno, stereo kanal će se koristiti kao zadani.

[ctx: shortcut window]
en: General
hr: Općenito

[ctx: shortcut window]
en: Record
hr: Snimi

[ctx: shortcut window]
en: Stop Recording
hr: Zaustavi snimanje

[ctx: shortcut window]
en: Play / Pause / Resume
hr: Reproduciraj / Pauziraj / Nastavi

[ctx: shortcut window]
en: Delete
hr: Obriši

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
hr: Otvori izbornik

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
hr: Prečaci tipkovnice

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hr: Zatvori

[ctx: shortcut window]
en: Recording
hr: Snimanje

[ctx: shortcut window]
en: Seek Backward
hr: Premotaj unatrag

[ctx: shortcut window]
en: Seek Forward
hr: Premotaj unaprijed

[ctx: shortcut window]
en: Rename
hr: Preimenuj

[ctx: shortcut window]
en: Export
hr: Izvoz

en: Resume Recording
hr: Nastavi snimanje

en: Pause Recording
hr: Pauziraj snimanje

en: Stop Recording
hr: Zaustavi snimanje

en: Delete Recording
hr: Obriši snimanje

en: Export
hr: Izvoz

en: Rename
hr: Preimenuj

en: Save
hr: Spremi

en: Delete
hr: Obriši

en: Seek 10s Backward
hr: Premotaj 10 sek. unatrag

en: Play
hr: Reproduciraj

en: Seek 10s Forward
hr: Premotaj 10 sek. unaprijed

en: Record
hr: Snimi

en: Add Recordings
hr: Dodaj snimke

en: Use the <b>Record</b> button to make sound recordings
hr: Koristite <b>Snimi</b> tipku za stvaranje zvučnih snimaka

en: Undo
hr: Poništi

en: Close
hr: Zatvori

en: Preferred Format
hr: Željeni format

en: Audio Channel
hr: Zvučni kanal

en: _Keyboard Shortcuts
hr: _Prečaci tipkovnice

en: About Sound Recorder
hr: O Snimatelju zvuka

en: A Sound Recording Application for GNOME
hr: Aplikacija snimanja zvuka za GNOME

note: Translators: ""Recording %d"" is the default name assigned to a file created by the application (for example, "Recording 1").
en: Recording %d
hr: Snimka %d

en: Delete recording?
hr: Obriši snimanje?

en: This recording will not be saved.
hr: Ova snimka neće biti spremljena.

en: Resume
hr: Nastavi

note: Necessary code to move old recordings into the new location for few releases FIXME: Remove by 3.40/3.42
en: Recordings
hr: Snimke

note: Translators: ""%s (Old)"" is the new name assigned to a file moved from the old recordings location
en: %s (Old)
hr: %s (starije)

en: Export Recording
hr: Izvezi snimke

en: _Export
hr: _Izvoz

en: _Cancel
hr: _Odustani

en: Yesterday
hr: Jučer

en: %d day ago | %d days ago
hr[0]: Prije %d dana
hr[1]: Prije %d dana
hr[2]: Prije %d dana

en: Last week
hr: Prošli tjedan

en: %d week ago | %d weeks ago
hr[0]: Prije %d tjedna
hr[1]: Prije %d tjedna
hr[2]: Prije %d tjedana

en: Last month
hr: Prošli mjesec

en: %d month ago | %d months ago
hr[0]: Prije %d mjeseca
hr[1]: Prije %d mjeseca
hr[2]: Prije %d mjeseci

en: Last year
hr: Prošle godine

en: %d year ago | %d years ago
hr[0]: Prije %d godine
hr[1]: Prije %d godine
hr[2]: Prije %d godina

en: "%s" deleted
hr: "%s" obrisan
