gnome-sound-recorder master - en to hu translation catalogue (71 entries)

en: Sound Recorder
hu: Hangrögzítő

en: A simple, modern sound recorder for GNOME
hu: Egy egyszerű, modern hangrögzítő a GNOME-hoz

en: Sound Recorder provides a simple and modern interface that provides a straight-forward way to record and play audio. It allows you to do basic editing, and create voice memos.
hu: A Hangrögzítő egy egyszerű és modern felületet biztosít, amely egyszerű utat nyújt a hang rögzítéséhez és lejátszásához. Lehetővé teszi az alap szerkesztések elvégzését és hangfeljegyzések létrehozását.

en: Sound Recorder automatically handles the saving process so that you do not need to worry about accidentally discarding the previous recording.
hu: A Hangrögzítő automatikusan kezeli a mentési folyamatot, ezért nem kell aggódnia a korábbi felvétel véletlen eldobása miatt.

en: Supported audio formats:
hu: Támogatott hangformátumok:

en: Ogg Vorbis, Opus, FLAC, MP3 and MOV
hu: Ogg Vorbis, Opus, FLAC, MP3 és MOV

en: The GNOME Project
hu: A GNOME projekt

en: Record sound via the microphone and play it back
hu: Hangfelvétel a mikrofonból és lejátszás

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Audio;Application;Record;
hu: audio;hang;felvétel;rögzítés;mikrofon;

en: Window size
hu: Ablakméret

en: Window size (width and height).
hu: Ablak mérete (szélesség és magasság).

en: Window position
hu: Ablakpozíció

en: Window position (x and y).
hu: Ablakpozíció (x és y).

en: Maps media types to audio encoder preset names.
hu: A médiatípusok leképezése a hangkódoló előre beállított neveire.

en: Maps media types to audio encoder preset names. If there is no mapping set, the default encoder settings will be used.
hu: A médiatípusok leképezése a hangkódoló előre beállított neveire. Ha nincs leképezés beállítva, akkor az alapértelmezett kódolóbeállítások lesznek felhasználva.

en: Available channels
hu: Elérhető csatornák

en: Maps available channels. If there is not no mapping set, stereo channel will be used by default.
hu: Elérhető csatornák kiosztása. Ha nincs kiosztás megadva, akkor a sztereó csatorna lesz alapértelmezés szerint használva.

[ctx: shortcut window]
en: General
hu: Általános

[ctx: shortcut window]
en: Record
hu: Felvétel

[ctx: shortcut window]
en: Stop Recording
hu: Felvétel leállítása

[ctx: shortcut window]
en: Play / Pause / Resume
hu: Lejátszás / szüneteltetés / folytatás

[ctx: shortcut window]
en: Delete
hu: Törlés

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
hu: Menü megnyitása

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hu: Kilépés

[ctx: shortcut window]
en: Recording
hu: Felvétel

[ctx: shortcut window]
en: Seek Backward
hu: Tekerés vissza

[ctx: shortcut window]
en: Seek Forward
hu: Tekerés előre

[ctx: shortcut window]
en: Rename
hu: Átnevezés

[ctx: shortcut window]
en: Export
hu: Exportálás

en: Resume Recording
hu: Felvétel folytatása

en: Pause Recording
hu: Felvétel szüneteltetése

en: Stop Recording
hu: Felvétel leállítása

en: Delete Recording
hu: Felvétel törlése

en: Export
hu: Exportálás

en: Rename
hu: Átnevezés

en: Save
hu: Mentés

en: Delete
hu: Törlés

en: Seek 10s Backward
hu: Tekerés 10 másodpercet vissza

en: Play
hu: Lejátszás

en: Pause
hu: Szünet

en: Seek 10s Forward
hu: Tekerés 10 másodpercet előre

en: Record
hu: Felvétel

en: Add Recordings
hu: Felvételek hozzáadása

en: Use the <b>Record</b> button to make sound recordings
hu: A <b>Felvétel</b> gombbal készíthet hangfelvételeket

en: Undo
hu: Visszavonás

en: Close
hu: Bezárás

en: Preferred Format
hu: Előnyben részesített formátum

en: Audio Channel
hu: Hangcsatorna

en: Stereo
hu: Sztereó

en: _Keyboard Shortcuts
hu: _Gyorsbillentyűk

en: About Sound Recorder
hu: A Hangrögzítő névjegye

en: A Sound Recording Application for GNOME
hu: Egy hangrögzítő alkalmazás a GNOME-hoz

note: Translators: ""Recording %d"" is the default name assigned to a file created by the application (for example, "Recording 1").
en: Recording %d
hu: Felvétel %d

en: Delete recording?
hu: Törli a felvételt?

en: This recording will not be saved.
hu: Ez a felvétel nem lesz elmentve.

en: Resume
hu: Folytatás

note: Necessary code to move old recordings into the new location for few releases FIXME: Remove by 3.40/3.42
en: Recordings
hu: Felvételek

note: Translators: ""%s (Old)"" is the new name assigned to a file moved from the old recordings location
en: %s (Old)
hu: %s (régi)

en: Export Recording
hu: Felvétel exportálása

en: _Export
hu: _Exportálás

en: _Cancel
hu: _Mégse

en: Yesterday
hu: Tegnap

en: %d day ago | %d days ago
hu[0]: %d napja
hu[1]: %d napja

en: Last week
hu: Múlt héten

en: %d week ago | %d weeks ago
hu[0]: %d hete
hu[1]: %d hete

en: Last month
hu: Múlt hónapban

en: %d month ago | %d months ago
hu[0]: %d hónapja
hu[1]: %d hónapja

en: Last year
hu: Múlt évben

en: %d year ago | %d years ago
hu[0]: %d éve
hu[1]: %d éve

en: "%s" deleted
hu: „%s” törölve
