gnome-sound-recorder master - en to pt translation catalogue (71 entries)

en: Sound Recorder
pt: Gravador de som

en: A simple, modern sound recorder for GNOME
pt: Um simples e moderno gravador de som para o GNOME

en: Sound Recorder provides a simple and modern interface that provides a straight-forward way to record and play audio. It allows you to do basic editing, and create voice memos.
pt: O Gravador de som fornece um ambiente simples e moderno e uma forma avançada de gravar e reproduzir áudio. Permite-lhe fazer edição básica e criar memorandos de voz.

en: Sound Recorder automatically handles the saving process so that you do not need to worry about accidentally discarding the previous recording.
pt: O Gravador de som gere automaticamente o processo de gravação para que não necessite de se preocupar com acidentes com gravações anteriores.

en: Supported audio formats:
pt: Formatos de áudio suportados:

en: Ogg Vorbis, Opus, FLAC, MP3 and MOV
pt: Ogg Vorbis, Opus, FLAC, MP3 e MOV

en: The GNOME Project
pt: Projeto GNOME

en: Record sound via the microphone and play it back
pt: Grave som com o microfone e reproduza-o

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Audio;Application;Record;
pt: Áudio;Aplicação;Gravador;Sons;Som;

en: Window size
pt: Tamanho da janela

en: Window size (width and height).
pt: Tamanho da janela (largura e altura).

en: Window position
pt: Posição da janela

en: Window position (x and y).
pt: Posição da janela (x e y).

en: Maps media types to audio encoder preset names.
pt: Mapeia tipos de multimédia para nomes predefinidos de codificador de áudio.

en: Maps media types to audio encoder preset names. If there is no mapping set, the default encoder settings will be used.
pt: Mapeia tipos de média de nomes predefinidos de codificação de áudio. Se não houver mapeamento algum para um tipo de média, as configurações predefinidas de codificação serão utilizadas.

en: Available channels
pt: Canais disponíveis

en: Maps available channels. If there is not no mapping set, stereo channel will be used by default.
pt: Definir canais disponíveis. Se não estiver nenhum canal definido, o canal estéreo será usado como predefinição.

[ctx: shortcut window]
en: General
pt: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Record
pt: Gravar

[ctx: shortcut window]
en: Stop Recording
pt: Parar a gravação

[ctx: shortcut window]
en: Play / Pause / Resume
pt: Reproduzir / Pausa / Retomar

[ctx: shortcut window]
en: Delete
pt: Eliminar

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
pt: Abrir o menu

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
pt: Teclas de atalho

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pt: Sair

[ctx: shortcut window]
en: Recording
pt: Gravações

[ctx: shortcut window]
en: Seek Backward
pt: Busca reversa

[ctx: shortcut window]
en: Seek Forward
pt: Busca à frente

[ctx: shortcut window]
en: Rename
pt: Mudar o nome

[ctx: shortcut window]
en: Export
pt: Exportar

en: Resume Recording
pt: Retomar a gravação

en: Pause Recording
pt: Pausar a gravação

en: Stop Recording
pt: Parar a gravação

en: Delete Recording
pt: Eliminar a gravação

en: Export
pt: Exportar

en: Rename
pt: Renomear

en: Save
pt: Gravar

en: Delete
pt: Eliminar

en: Seek 10s Backward
pt: Retroceder 10s

en: Play
pt: Reproduzir

en: Pause
pt: Pausa

en: Seek 10s Forward
pt: Avançar 10s

en: Record
pt: Gravar

en: Add Recordings
pt: Adicionar gravações

en: Use the <b>Record</b> button to make sound recordings
pt: Utilize o botão <b>Gravar</b> para fazer gravações de sons

en: Undo
pt: Anular

en: Close
pt: Fechar

en: Preferred Format
pt: Formato preferido

en: Audio Channel
pt: Canais de áudio

en: Stereo
pt: Estéreo

en: _Keyboard Shortcuts
pt: _Teclas de atalho

en: About Sound Recorder
pt: Acerca do Gravador de som

en: A Sound Recording Application for GNOME
pt: Um gravador de som para GNOME

note: Translators: ""Recording %d"" is the default name assigned to a file created by the application (for example, "Recording 1").
en: Recording %d
pt: Gravação %d

en: Delete recording?
pt: Eliminar a gravação?

en: This recording will not be saved.
pt: Esta gravação não será guardada.

en: Resume
pt: Retomar

note: Necessary code to move old recordings into the new location for few releases FIXME: Remove by 3.40/3.42
en: Recordings
pt: Gravações

note: Translators: ""%s (Old)"" is the new name assigned to a file moved from the old recordings location
en: %s (Old)
pt: %s (Antiga)

en: Export Recording
pt: Exportar gravações

en: _Export
pt: _Exportar

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: Yesterday
pt: Ontem

en: %d day ago | %d days ago
pt[0]: há %d dia atrás
pt[1]: há %d dias atrás

en: Last week
pt: Última semana

en: %d week ago | %d weeks ago
pt[0]: há %d semana atrás
pt[1]: há %d semanas atrás

en: Last month
pt: Último mês

en: %d month ago | %d months ago
pt[0]: há %d mês atrás
pt[1]: há %d meses atrás

en: Last year
pt: Último ano

en: %d year ago | %d years ago
pt[0]: há %d ano atrás
pt[1]: há %d anos atrás

en: "%s" deleted
pt: “%s” eliminada
