gnome-sound-recorder master - en to pt_BR translation catalogue (71 entries)

en: Sound Recorder
pt_BR: Gravador de som

en: A simple, modern sound recorder for GNOME
pt_BR: Um gravador de som moderno e simples para o GNOME

en: Sound Recorder provides a simple and modern interface that provides a straight-forward way to record and play audio. It allows you to do basic editing, and create voice memos.
pt_BR: O Gravador de som possui uma interface simples e moderna que oferece uma forma expressa de gravar e reproduzir áudio. Ele lhe permite realizar edição básica e criar memorandos de voz.

en: Sound Recorder automatically handles the saving process so that you do not need to worry about accidentally discarding the previous recording.
pt_BR: O Gravador de som lida automaticamente com o processo de salvamento, desta forma você não precisa ficar com receio de descartar acidentalmente a gravação anterior.

en: Supported audio formats:
pt_BR: Formatos de áudio com suporte:

en: Ogg Vorbis, Opus, FLAC, MP3 and MOV
pt_BR: Ogg Vorbis, Opus, FLAC, MP3 e MOV

en: The GNOME Project
pt_BR: O Projeto GNOME

en: Record sound via the microphone and play it back
pt_BR: Grave som por meio de microfone e reproduza-o

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Audio;Application;Record;
pt_BR: Áudio;Aplicativo;Gravador;Sons;Som;

en: Window size
pt_BR: Tamanho da janela

en: Window size (width and height).
pt_BR: Tamanho da janela (largura e altura).

en: Window position
pt_BR: Posição da janela

en: Window position (x and y).
pt_BR: Posição da janela (x e y).

en: Maps media types to audio encoder preset names.
pt_BR: Mapeia tipos de mídia de nomes de predefinições de codificador de áudio.

en: Maps media types to audio encoder preset names. If there is no mapping set, the default encoder settings will be used.
pt_BR: Mapeia tipos de mídia para nomes de predefinições de codificação de áudio. Se não houver mapeamento definido, as configurações padrão de codificação serão usadas.

en: Available channels
pt_BR: Canais disponíveis

en: Maps available channels. If there is not no mapping set, stereo channel will be used by default.
pt_BR: Mapeia os canais disponíveis. Se não houver mapeamento definido, será utilizado por padrão o canal estéreo.

[ctx: shortcut window]
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Record
pt_BR: Gravação

[ctx: shortcut window]
en: Stop Recording
pt_BR: Para a gravação

[ctx: shortcut window]
en: Play / Pause / Resume
pt_BR: Reproduz / Pausa / Continua

[ctx: shortcut window]
en: Delete
pt_BR: Exclui

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
pt_BR: Abre o menu

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pt_BR: Sai

[ctx: shortcut window]
en: Recording
pt_BR: Gravação

[ctx: shortcut window]
en: Seek Backward
pt_BR: Volta

[ctx: shortcut window]
en: Seek Forward
pt_BR: Avança

[ctx: shortcut window]
en: Rename
pt_BR: Renomeia

[ctx: shortcut window]
en: Export
pt_BR: Exporta

en: Resume Recording
pt_BR: Continua a gravação

en: Pause Recording
pt_BR: Pausa a gravação

en: Stop Recording
pt_BR: Para a gravação

en: Delete Recording
pt_BR: Exclui a gravação

en: Export
pt_BR: Exporta

en: Rename
pt_BR: Renomeia

en: Save
pt_BR: Salva

en: Delete
pt_BR: Exclui

en: Seek 10s Backward
pt_BR: Volta 10s

en: Play
pt_BR: Reproduz

en: Pause
pt_BR: Pausa

en: Seek 10s Forward
pt_BR: Avança 10s

en: Record
pt_BR: Gravar

en: Add Recordings
pt_BR: Adicionar gravações

en: Use the <b>Record</b> button to make sound recordings
pt_BR: Use o botão <b>Gravar</b> para efetuar gravações de sons

en: Undo
pt_BR: Desfaz

en: Close
pt_BR: Fecha

en: Preferred Format
pt_BR: Formato preferido

en: Audio Channel
pt_BR: Canal de áudio

en: Stereo
pt_BR: Estéreo

en: _Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos de _teclado

en: About Sound Recorder
pt_BR: Sobre o Gravador de som

en: A Sound Recording Application for GNOME
pt_BR: Um aplicativo de gravação de som para o GNOME

note: Translators: ""Recording %d"" is the default name assigned to a file created by the application (for example, "Recording 1").
en: Recording %d
pt_BR: Gravação %d

en: Delete recording?
pt_BR: Excluir a gravação?

en: This recording will not be saved.
pt_BR: Esta gravação não será salva.

en: Resume
pt_BR: Continuar

note: Necessary code to move old recordings into the new location for few releases FIXME: Remove by 3.40/3.42
en: Recordings
pt_BR: Gravações

note: Translators: ""%s (Old)"" is the new name assigned to a file moved from the old recordings location
en: %s (Old)
pt_BR: %s (Antiga)

en: Export Recording
pt_BR: Exportar gravação

en: _Export
pt_BR: _Exportar

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

en: %d day ago | %d days ago
pt_BR[0]: %d dia atrás
pt_BR[1]: %d dias atrás

en: Last week
pt_BR: Semana passada

en: %d week ago | %d weeks ago
pt_BR[0]: %d semana atrás
pt_BR[1]: %d semanas atrás

en: Last month
pt_BR: Mês passado

en: %d month ago | %d months ago
pt_BR[0]: %d mês atrás
pt_BR[1]: %d meses atrás

en: Last year
pt_BR: Ano passado

en: %d year ago | %d years ago
pt_BR[0]: %d ano atrás
pt_BR[1]: %d anos atrás

en: "%s" deleted
pt_BR: “%s” excluído
