gnome-sound-recorder master - en to ro translation catalogue (70 entries)

en: Sound Recorder
ro: Înregistrator de sunet

en: A simple, modern sound recorder for GNOME
ro: Un înregistrator de sunet simplu și modern, pentru GNOME

en: Sound Recorder provides a simple and modern interface that provides a straight-forward way to record and play audio. It allows you to do basic editing, and create voice memos.
ro: Înregistrator de sunet pune la dispoziție o interfață simplă și modernă ce oferă o cale simplă de a înregistra și reda clipuri audio. Vă permite să efectuați editări de bază și să creeați memorii vocale.

en: Sound Recorder automatically handles the saving process so that you do not need to worry about accidentally discarding the previous recording.
ro: Înregistrator de sunet se ocupă automat de procesul de salvare astfel încât nu trebuie să vă faceți griji despre ștergerea accidentală a înregistrărilor precedente.

en: Supported audio formats:
ro: Formate audio suportate:

en: Ogg Vorbis, Opus, FLAC, MP3 and MOV
ro: Ogg Vorbis, Opus, FLAC, MP3 și MOV

en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

en: Record sound via the microphone and play it back
ro: Înregistrează sunet prin intermediul microfonului și îl redă

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Audio;Application;Record;
ro: Audio;Application;Record;Înregistrare;

en: Window size
ro: Dimensiunea ferestrei

en: Window size (width and height).
ro: Dimensiunea ferestrei (lățime și înălțime).

en: Window position
ro: Poziția ferestrei

en: Window position (x and y).
ro: Poziția ferestrei (x și y).

en: Maps media types to audio encoder preset names.
ro: Relaționează tipuri media cu nume de predefiniri de codoare audio.

en: Maps media types to audio encoder preset names. If there is no mapping set, the default encoder settings will be used.
ro: Relaționează tipuri media cu nume de predefiniri de codoare audio. Dacă nu este configurată nicio relaționare, codorul implicit va fi folosit.

en: Available channels
ro: Canale disponibile

en: Maps available channels. If there is not no mapping set, stereo channel will be used by default.
ro: Asociază canalele disponibile. Dacă nu este stabilită nicio asociere, canalul stereo va fi folosit ca implicit.

[ctx: shortcut window]
en: General
ro: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Record
ro: Înregistrează

[ctx: shortcut window]
en: Stop Recording
ro: Oprește înregistrarea

[ctx: shortcut window]
en: Play / Pause / Resume
ro: Redă / Suspendă / Reia

[ctx: shortcut window]
en: Delete
ro: Șterge

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
ro: Deschide meniu

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ro: Ieșire

[ctx: shortcut window]
en: Recording
ro: Înregistrare

[ctx: shortcut window]
en: Seek Backward
ro: Derulează înapoi

[ctx: shortcut window]
en: Seek Forward
ro: Derulează înainte

[ctx: shortcut window]
en: Rename
ro: Redenumește

[ctx: shortcut window]
en: Export
ro: Exportă

en: Resume Recording
ro: Reia înregistrarea

en: Pause Recording
ro: Pauzează înregistrarea

en: Stop Recording
ro: Oprește înregistrarea

en: Delete Recording
ro: Șterge înregistrarea

en: Export
ro: Exportă

en: Rename
ro: Redenumește

en: Save
ro: Salvează

en: Delete
ro: Șterge

en: Seek 10s Backward
ro: Derulează 10s înapoi

en: Play
ro: Redă

en: Pause
ro: Pauză

en: Seek 10s Forward
ro: Derulează 10s înainte

en: Record
ro: Înregistrare

en: Add Recordings
ro: Adaugă înregistrări

en: Use the <b>Record</b> button to make sound recordings
ro: Folosiți butonul <b>Înregistrare</b> pentru a înregistra clipuri audio

en: Undo
ro: Refă

en: Close
ro: Închide

en: Preferred Format
ro: Format preferat

en: Audio Channel
ro: Canal audio

en: _Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de _tastatură

en: About Sound Recorder
ro: Despre Înregistrator de sunet

en: A Sound Recording Application for GNOME
ro: O aplicație de înregistrare de sunet pentru GNOME

note: Translators: ""Recording %d"" is the default name assigned to a file created by the application (for example, "Recording 1").
en: Recording %d
ro: Se înregistrează %d

en: Delete recording?
ro: Ștergeți înregistrarea?

en: This recording will not be saved.
ro: Înregistrarea nu va fi salvată.

en: Resume
ro: Reia

note: Necessary code to move old recordings into the new location for few releases FIXME: Remove by 3.40/3.42
en: Recordings
ro: Înregistrări

note: Translators: ""%s (Old)"" is the new name assigned to a file moved from the old recordings location
en: %s (Old)
ro: %s (Vechi)

en: Export Recording
ro: Exportă înregistrarea

en: _Export
ro: _Exportă

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: Yesterday
ro: Ieri

en: %d day ago | %d days ago
ro[0]: Acum %d zi
ro[1]: Acum %d zile
ro[2]: Acum %d de zile

en: Last week
ro: Săptămâna trecută

en: %d week ago | %d weeks ago
ro[0]: Acum %d săptămână
ro[1]: Acum %d săptămâni
ro[2]: Acum %d de săptămâni

en: Last month
ro: Luna trecută

en: %d month ago | %d months ago
ro[0]: Acum %d lună
ro[1]: Acum %d luni
ro[2]: Acum %d de luni

en: Last year
ro: Anul trecut

en: %d year ago | %d years ago
ro[0]: Acum %d an
ro[1]: Acum %d ani
ro[2]: Acum %d de ani

en: "%s" deleted
ro: „%s” șters
