gnome-sound-recorder master - en to ru translation catalogue (71 entries)

en: Sound Recorder
ru: Диктофон

en: A simple, modern sound recorder for GNOME
ru: Простое, современное приложения для записи звука в GNOME

en: Sound Recorder provides a simple and modern interface that provides a straight-forward way to record and play audio. It allows you to do basic editing, and create voice memos.
ru: Диктофон предоставляет простой, современный и дружелюбный интерфейс для записи и воспроизведения звука, в приложении имеются базовые функции для редактирования записей и создания голосовых заметок.

en: Sound Recorder automatically handles the saving process so that you do not need to worry about accidentally discarding the previous recording.
ru: Диктофон автоматически выполняет сохранение, поэтому вам не нужно беспокоиться о том, что вы можете случайно перезаписать предыдущую запись.

en: Supported audio formats:
ru: Поддерживаемые аудиоформаты:

en: Ogg Vorbis, Opus, FLAC, MP3 and MOV
ru: Ogg Vorbis, Opus, FLAC, MP3 и MOV

en: The GNOME Project
ru: Проект GNOME

en: Record sound via the microphone and play it back
ru: Запись звука с помощью микрофона и последующее его воспроизведение

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Audio;Application;Record;
ru: Audio;Application;Record;Аудио;Звук;Приложение;Запись;

en: Window size
ru: Размер окна

en: Window size (width and height).
ru: Размер окна (ширина и высота).

en: Window position
ru: Положение окна

en: Window position (x and y).
ru: Положение окна (x ; y).

en: Maps media types to audio encoder preset names.
ru: Соответствие типа данных названию предустановки для кодировщика звука.

en: Maps media types to audio encoder preset names. If there is no mapping set, the default encoder settings will be used.
ru: Создаёт соответствие типов данных для названий предустановок кодировщика звука. Если соответствие отсутствует, то кодировщик будет использовать параметры по умолчанию.

en: Available channels
ru: Доступные каналы

en: Maps available channels. If there is not no mapping set, stereo channel will be used by default.
ru: Создаёт соответствие доступных каналов. Если соответствие отсутствует, по умолчанию будет использован режим стерео.

[ctx: shortcut window]
en: General
ru: Основное

[ctx: shortcut window]
en: Record
ru: Запись

[ctx: shortcut window]
en: Stop Recording
ru: Остановить запись

[ctx: shortcut window]
en: Play / Pause / Resume
ru: Воспроизвести / Приостановить / Возобновить

[ctx: shortcut window]
en: Delete
ru: Удалить

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
ru: Открыть меню

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ru: Комбинации клавиш

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ru: Выйти

[ctx: shortcut window]
en: Recording
ru: Запись

[ctx: shortcut window]
en: Seek Backward
ru: Перемотать назад

[ctx: shortcut window]
en: Seek Forward
ru: Перемотать вперёд

[ctx: shortcut window]
en: Rename
ru: Переименовать

[ctx: shortcut window]
en: Export
ru: Экспортировать

en: Resume Recording
ru: Возобновить запись

en: Pause Recording
ru: Приостановить запись

en: Stop Recording
ru: Остановить запись

en: Delete Recording
ru: Удалить запись

en: Delete
ru: Удалить

en: Seek 10s Backward
ru: Перемотать назад на 10 с

en: Play
ru: Воспроизвести

en: Pause
ru: Приостановить

en: Seek 10s Forward
ru: Перемотать вперёд на 10 с

en: Export
ru: Экспортировать

en: Rename
ru: Переименовать

en: Save
ru: Сохранить

en: Record
ru: Запись

en: Add Recordings
ru: Добавить записи

en: Use the <b>Record</b> button to make sound recordings
ru: Используйте кнопку <b>Запись</b> для создания звуковых записей

en: Preferred Format
ru: Предпочитаемый формат

en: Audio Channel
ru: Аудиоканал

en: Stereo
ru: Стерео

en: Mono
ru: Моно

en: _Keyboard Shortcuts
ru: _Комбинации клавиш

en: About Sound Recorder
ru: О приложении

en: A Sound Recording Application for GNOME
ru: "Диктофон" - приложение для CNOME

note: Translators: ""Recording %d"" is the default name assigned to a file created by the application (for example, "Recording 1").
en: Recording %d
ru: Запись %d

en: Delete recording?
ru: Удалить запись?

en: This recording will not be saved.
ru: Эта запись не будет сохранена.

en: Resume
ru: Возобновить

note: Necessary code to move old recordings into the new location for few releases FIXME: Remove by 3.40/3.42
en: Recordings
ru: Записи

note: Translators: ""%s (Old)"" is the new name assigned to a file moved from the old recordings location
en: %s (Old)
ru: %s (старая)

en: Export Recording
ru: Экспорт запись

en: _Export
ru: _Экспортировать

en: _Cancel
ru: _Отменить

en: Yesterday
ru: Вчера

en: %d day ago | %d days ago
ru[0]: %d день назад
ru[1]: %d дня назад
ru[2]: %d дней назад

en: Last week
ru: На прошлой неделе

en: %d week ago | %d weeks ago
ru[0]: %d неделю назад
ru[1]: %d недели назад
ru[2]: %d недель назад

en: Last month
ru: В прошлом месяце

en: %d month ago | %d months ago
ru[0]: %d месяц назад
ru[1]: %d месяца назад
ru[2]: %d месяцев назад

en: Last year
ru: В прошлом году

en: %d year ago | %d years ago
ru[0]: %d год назад
ru[1]: %d года назад
ru[2]: %d лет назад

en: "%s" deleted
ru: "%s" удалено

en: Undo
ru: Отменить
