gnome-sound-recorder master - en to sv translation catalogue (70 entries)

en: Sound Recorder
sv: Ljudinspelare

en: A simple, modern sound recorder for GNOME
sv: En enkel, modern ljudinspelare för GNOME

en: Sound Recorder provides a simple and modern interface that provides a straight-forward way to record and play audio. It allows you to do basic editing, and create voice memos.
sv: Ljudinspelaren tillhandahåller ett enkelt och modernt gränssnitt som erbjuder ett enkelt sätt att spela in och spela upp ljud. Det låter dig göra grundläggande redigering och skapa röstmeddelanden.

en: Sound Recorder automatically handles the saving process so that you do not need to worry about accidentally discarding the previous recording.
sv: Ljudinspelaren hanterar automatiskt sparande så du behöver inte oroa dig för att av misstag kasta bort den föregående inspelningen.

en: Supported audio formats:
sv: Ljudformat som stöds:

en: Ogg Vorbis, Opus, FLAC, MP3 and MOV
sv: Ogg Vorbis, Opus, FLAC, MP3 och MOV

en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

en: Record sound via the microphone and play it back
sv: Spela in ljud via mikrofonen och spela upp det

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Audio;Application;Record;
sv: Ljud;Program;Inspelning;

en: Window size
sv: Fönsterstorlek

en: Window size (width and height).
sv: Fönsterstorlek (bredd och höjd).

en: Window position
sv: Fönsterposition

en: Window position (x and y).
sv: Fönsterposition (x och y).

en: Maps media types to audio encoder preset names.
sv: Kopplar mediatyper till namn på förvalda ljudkodare.

en: Maps media types to audio encoder preset names. If there is no mapping set, the default encoder settings will be used.
sv: Kopplar mediatyper till namn på förvalda ljudkodare. Om ingen koppling är inställd så används standardinställningarna för kodaren.

en: Available channels
sv: Tillgängliga kanaler

en: Maps available channels. If there is not no mapping set, stereo channel will be used by default.
sv: Kopplar tillgängliga kanaler. Om ingen koppling är inställd så kommer stereokanal att användas som standard.

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Record
sv: Spela in

[ctx: shortcut window]
en: Stop Recording
sv: Stoppa inspelning

[ctx: shortcut window]
en: Play / Pause / Resume
sv: Spela / Pausa / Återuppta

[ctx: shortcut window]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
sv: Öppna meny

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: shortcut window]
en: Recording
sv: Inspelning

[ctx: shortcut window]
en: Seek Backward
sv: Spola bakåt

[ctx: shortcut window]
en: Seek Forward
sv: Spola framåt

[ctx: shortcut window]
en: Rename
sv: Byt namn

[ctx: shortcut window]
en: Export
sv: Exportera

en: Resume Recording
sv: Återuppta inspelning

en: Pause Recording
sv: Pausa inspelning

en: Stop Recording
sv: Stoppa inspelning

en: Delete Recording
sv: Ta bort inspelning

en: Export
sv: Exportera

en: Rename
sv: Byt namn

en: Save
sv: Spara

en: Delete
sv: Ta bort

en: Seek 10s Backward
sv: Spola bakåt 10s

en: Play
sv: Spela

en: Pause
sv: Gör paus

en: Seek 10s Forward
sv: Spola framåt 10s

en: Record
sv: Spela in

en: Add Recordings
sv: Lägg till inspelningar

en: Use the <b>Record</b> button to make sound recordings
sv: Använd knappen <b>Inspelning</b> för att göra ljudinspelningar

en: Undo
sv: Ångra

en: Close
sv: Stäng

en: Preferred Format
sv: Föredraget format

en: Audio Channel
sv: Ljudkanal

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: About Sound Recorder
sv: Om Ljudinspelare

en: A Sound Recording Application for GNOME
sv: Ett ljudinspelningsprogram för GNOME

note: Translators: ""Recording %d"" is the default name assigned to a file created by the application (for example, "Recording 1").
en: Recording %d
sv: Inspelning %d

en: Delete recording?
sv: Ta bort inspelning?

en: This recording will not be saved.
sv: Denna inspelning kommer inte att sparas.

en: Resume
sv: Återuppta

note: Necessary code to move old recordings into the new location for few releases FIXME: Remove by 3.40/3.42
en: Recordings
sv: Inspelningar

note: Translators: ""%s (Old)"" is the new name assigned to a file moved from the old recordings location
en: %s (Old)
sv: %s (Gammal)

en: Export Recording
sv: Exportera inspelning

en: _Export
sv: _Exportera

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: Yesterday
sv: Igår

en: %d day ago | %d days ago
sv[0]: %d dag sedan
sv[1]: %d dagar sedan

en: Last week
sv: Förra veckan

en: %d week ago | %d weeks ago
sv[0]: %d vecka sedan
sv[1]: %d veckor sedan

en: Last month
sv: Förra månaden

en: %d month ago | %d months ago
sv[0]: %d månad sedan
sv[1]: %d månader sedan

en: Last year
sv: Förra året

en: %d year ago | %d years ago
sv[0]: %d år sedan
sv[1]: %d år sedan

en: "%s" deleted
sv: ”%s” togs bort
