gnome-sound-recorder master - en to tr translation catalogue (72 entries)

en: Sound Recorder
tr: Ses Kaydedici

en: A simple, modern sound recorder for GNOME
tr: GNOME için sade, çağdaş bir ses kaydedici

en: Sound Recorder provides a simple and modern interface that provides a straight-forward way to record and play audio. It allows you to do basic editing, and create voice memos.
tr: Ses Kaydedicisi, ses kaydetmeniz ve oynatmanız için kolay bir yol sunan sade ve çağdaş bir arayüz sağlar. Temel düzenlemeler yapmanıza ve sesli notlar oluşturmanıza olanak tanır.

en: Sound Recorder automatically handles the saving process so that you do not need to worry about accidentally discarding the previous recording.
tr: Ses Kaydedicisi, kaydetme sürecini kendi kendine yönetir; böylece, bir önceki kaydı yanlışlıkla silmekten korkmanıza gerek kalmaz.

en: Supported audio formats:
tr: Desteklenen ses biçimleri:

en: Ogg Vorbis, Opus, FLAC, MP3 and MOV
tr: Ogg Vorbis, Opus, FLAC, MP3 ve MOV

en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

en: Record sound via the microphone and play it back
tr: Mikrofon aracılığıyla ses kaydedin ve tekrar oynatın

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Audio;Application;Record;
tr: Ses;Uygulama;Kayıt;

en: Window size
tr: Pencere boyutu

en: Window size (width and height).
tr: Pencere boyutu (genişlik ve yükseklik).

en: Window position
tr: Pencere konumu

en: Window position (x and y).
tr: Pencere konumu (x ve y).

en: Maps media types to audio encoder preset names.
tr: Ortam türlerini önceden tanımlanmış ses kodlayıcı adlarıyla eşleştirir.

en: Maps media types to audio encoder preset names. If there is no mapping set, the default encoder settings will be used.
tr: Ortam türlerini önceden tanımlanmış ses kodlayıcı adlarıyla eşleştirir. Eğer herhangi bir eşleşme yapılmamışsa, öntanımlı kodlayıcı ayarları kullanılır.

en: Available channels
tr: Uygun kanallar

en: Maps available channels. If there is not no mapping set, stereo channel will be used by default.
tr: Uygun kanalları haritalar. Eğer haritalama kümesi yoksa, çiftli kanal öntanımlı olarak kullanılır.

[ctx: shortcut window]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: Record
tr: Kaydet

[ctx: shortcut window]
en: Stop Recording
tr: Kaydı Durdur

[ctx: shortcut window]
en: Play / Pause / Resume
tr: Oynat / Duraklat / Sürdür

[ctx: shortcut window]
en: Delete
tr: Sil

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
tr: Menüyü aç

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayolları

[ctx: shortcut window]
en: Quit
tr: Çıkış

[ctx: shortcut window]
en: Recording
tr: Kayıt

[ctx: shortcut window]
en: Seek Backward
tr: 10sn Geri Sar

[ctx: shortcut window]
en: Seek Forward
tr: 10sn İleri Sar

[ctx: shortcut window]
en: Rename
tr: Yeniden adlandır

[ctx: shortcut window]
en: Export
tr: Dışa aktar

en: Resume Recording
tr: Kaydı Sürdür

en: Pause Recording
tr: Kaydı Duraklat

en: Stop Recording
tr: Kaydı Durdur

en: Delete Recording
tr: Kaydı Sil

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: Save
tr: Kaydet

en: Delete
tr: Sil

en: Seek 10s Backward
tr: 10sn Geri Sar

en: Play
tr: Oynat

en: Pause
tr: Duraklat

en: Seek 10s Forward
tr: 10sn İleri Sar

en: Record
tr: Kaydet

en: Add Recordings
tr: Kayıt Ekle

en: Use the <b>Record</b> button to make sound recordings
tr: Ses kaydı yapmak için <b>Kaydet</b> düğmesini kullanın

en: Undo
tr: Geri Al

en: Close
tr: Kapat

en: Preferred Format
tr: Yeğlenen Biçim

en: Audio Channel
tr: Ses Kanalı

en: Stereo
tr: Çiftli

en: Mono
tr: Tekli

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: About Sound Recorder
tr: Ses Kaydedici Hakkında

en: A Sound Recording Application for GNOME
tr: GNOME için Ses Kayıt Uygulaması

note: Translators: ""Recording %d"" is the default name assigned to a file created by the application (for example, "Recording 1").
en: Recording %d
tr: Kayıt %d

en: Delete recording?
tr: Kayıt silinsin mi?

en: This recording will not be saved.
tr: Bu kayıt kaydedilmeyecek.

en: Resume
tr: Sürdür

note: Necessary code to move old recordings into the new location for few releases FIXME: Remove by 3.40/3.42
en: Recordings
tr: Kayıtlar

note: Translators: ""%s (Old)"" is the new name assigned to a file moved from the old recordings location
en: %s (Old)
tr: %s (Eski)

en: Export Recording
tr: Kaydı Dışa Aktar

en: _Export
tr: _Dışa Aktar

en: _Cancel
tr: _İptal Et

en: Yesterday
tr: Dün

en: %d day ago | %d days ago
tr[0]: %d gün önce

en: Last week
tr: Geçen hafta

en: %d week ago | %d weeks ago
tr[0]: %d hafta önce

en: Last month
tr: Geçen ay

en: %d month ago | %d months ago
tr[0]: %d ay önce

en: Last year
tr: Geçen yıl

en: %d year ago | %d years ago
tr[0]: %d yıl önce

en: "%s" deleted
tr: "%s"  silindi
