gnome-sound-recorder master - en to uk translation catalogue (72 entries)

en: Sound Recorder
uk: Записувач звуку

en: A simple, modern sound recorder for GNOME
uk: Простий, новітній записувач звуку для GNOME

en: Sound Recorder provides a simple and modern interface that provides a straight-forward way to record and play audio. It allows you to do basic editing, and create voice memos.
uk: Записувач звуку надає простий і новітній інтерфейс для записування й програвання звуку. Це дозволяє робити базове редагування і створювати звукові примітки.

en: Sound Recorder automatically handles the saving process so that you do not need to worry about accidentally discarding the previous recording.
uk: Записувач звуку автоматично записує, тому не варто переживати за випадково відкинуті попередні записи.

en: Supported audio formats:
uk: Підтримувані звукові формати:

en: Ogg Vorbis, Opus, FLAC, MP3 and MOV
uk: Ogg Vorbis, Opus, FLAC, MP3 і MOV

en: The GNOME Project
uk: Проєкт GNOME

en: Record sound via the microphone and play it back
uk: Записати звук через мікрофон і програти його

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Audio;Application;Record;
uk: Звук;Програма;Запис;

en: Window size
uk: Розмір вікна

en: Window size (width and height).
uk: Розмір вікна (ширина і висота).

en: Window position
uk: Позиція вікна

en: Window position (x and y).
uk: Розташування вікна (x та y).

en: Maps media types to audio encoder preset names.
uk: Показує типи для попередньо заданих назв кодування звуку.

en: Maps media types to audio encoder preset names. If there is no mapping set, the default encoder settings will be used.
uk: Показує типи для попередньо заданих назв кодування звуку. Якщо нічого не вказано, буде використано типові параметри кодування.

en: Available channels
uk: Доступні канали

en: Maps available channels. If there is not no mapping set, stereo channel will be used by default.
uk: Показує доступні канали. Якщо не вказано, типово використовується стереоканал.

[ctx: shortcut window]
en: General
uk: Загальне

[ctx: shortcut window]
en: Record
uk: Записати

[ctx: shortcut window]
en: Stop Recording
uk: Припинити запис

[ctx: shortcut window]
en: Play / Pause / Resume
uk: Відтворення / Пауза / Продовження

[ctx: shortcut window]
en: Delete
uk: Вилучити

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
uk: Відкрити меню

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
uk: Клавіатурні скорочення

[ctx: shortcut window]
en: Quit
uk: Вийти

[ctx: shortcut window]
en: Recording
uk: Запис

[ctx: shortcut window]
en: Seek Backward
uk: Перемотати назад

[ctx: shortcut window]
en: Seek Forward
uk: Перемотати вперед

[ctx: shortcut window]
en: Rename
uk: Перейменувати

[ctx: shortcut window]
en: Export
uk: Експортувати

en: Resume Recording
uk: Відновити записування

en: Pause Recording
uk: Призупинити записування

en: Stop Recording
uk: Припинити запис

en: Delete Recording
uk: Вилучити запис

en: Export
uk: Експортувати

en: Rename
uk: Перейменувати

en: Save
uk: Зберегти

en: Delete
uk: Вилучити

en: Seek 10s Backward
uk: Перемотати на 10 с назад

en: Play
uk: Пуск

en: Pause
uk: Пауза

en: Seek 10s Forward
uk: Перемотати на 10 с вперед

en: Record
uk: Записати

en: Add Recordings
uk: Додати записи

en: Use the <b>Record</b> button to make sound recordings
uk: Натисніть кнопку <b>Записати</b>, щоб зробити записи звуку

en: Undo
uk: Скасувати

en: Close
uk: Закрити

en: Preferred Format
uk: Бажаний формат

en: Audio Channel
uk: Звуковий канал

en: Stereo
uk: Стерео

en: Mono
uk: Моно

en: _Keyboard Shortcuts
uk: _Клавіатурні скорочення

en: About Sound Recorder
uk: Про «Записувач звуку»

en: A Sound Recording Application for GNOME
uk: Програма для запису звуку для GNOME

note: Translators: ""Recording %d"" is the default name assigned to a file created by the application (for example, "Recording 1").
en: Recording %d
uk: Запис %d

en: Delete recording?
uk: Вилучити запис?

en: This recording will not be saved.
uk: Цей запис не буде збережено.

en: Resume
uk: Продовжити

note: Necessary code to move old recordings into the new location for few releases FIXME: Remove by 3.40/3.42
en: Recordings
uk: Записи

note: Translators: ""%s (Old)"" is the new name assigned to a file moved from the old recordings location
en: %s (Old)
uk: %s (старий)

en: Export Recording
uk: Експортувати запис

en: _Export
uk: _Експортувати

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: Yesterday
uk: Вчора

en: %d day ago | %d days ago
uk[0]: %d день тому
uk[1]: %d дні тому
uk[2]: %d днів тому

en: Last week
uk: Минулого тижня

en: %d week ago | %d weeks ago
uk[0]: %d тиждень тому
uk[1]: %d тижні тому
uk[2]: %d тижнів тому

en: Last month
uk: Минулого місяця

en: %d month ago | %d months ago
uk[0]: %d місяць тому
uk[1]: %d місяці тому
uk[2]: %d місяців тому

en: Last year
uk: Минулого року

en: %d year ago | %d years ago
uk[0]: %d рік тому
uk[1]: %d роки тому
uk[2]: %d років тому

en: "%s" deleted
uk: «%s» вилучено
