gnome-sound-recorder master - en to vi translation catalogue (72 entries)

en: Sound Recorder
vi: Thu âm

en: A simple, modern sound recorder for GNOME
vi: Một ứng dụng thu âm đơn giản mà hiện đại dành cho môi trường GNOME

en: Sound Recorder provides a simple and modern interface that provides a straight-forward way to record and play audio. It allows you to do basic editing, and create voice memos.
vi: Ứng dụng thu âm đưa ra một giao diện đơn giản và hiện đại cái mà đưa ra cách dễ dàng để mà ghi âm và phát lại. Nó cho phép bạn thực hiện các thao tác sửa cơ bản, và tạo ghi chú bằng giọng nói.

en: Sound Recorder automatically handles the saving process so that you do not need to worry about accidentally discarding the previous recording.
vi: Úng dụng thu âm tự động xử lý quá trình ghi lại do đó bạn không cần phải lo lắng về các tai nạn loại bỏ bản ghi trước đó.

en: Supported audio formats:
vi: Các định dạng âm thanh được hỗ trợ:

en: Ogg Vorbis, Opus, FLAC, MP3 and MOV
vi: Ogg Vorbis, Opus, FLAC, MP3 và MOV

en: The GNOME Project
vi: Dự án GNOME

en: Record sound via the microphone and play it back
vi: Thu âm thông qua micrô rồi phát lại nó

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Audio;Application;Record;
vi: Audio;Âm;thanh;am;Application;Record;ghi;thu;

en: Window size
vi: Kích cỡ cửa sổ

en: Window size (width and height).
vi: Kích thước cửa sổ (rộng và cao).

en: Window position
vi: Vị trí cửa sổ

en: Window position (x and y).
vi: Vị trí cửa sổ (x và y).

en: Maps media types to audio encoder preset names.
vi: Ánh xạ các kiểu đa phương tiện thành các tên bộ giải mã âm thanh đặt trước.

en: Maps media types to audio encoder preset names. If there is no mapping set, the default encoder settings will be used.
vi: Ánh xạ các kiểu đa phương tiện thành các tên bộ giải mã âm thanh đặt trước. Nếu không có tập hợp ánh xạ nào, các cài đặt giải mã mặc định sẽ được dùng.

en: Available channels
vi: Các kênh sẵn có

en: Maps available channels. If there is not no mapping set, stereo channel will be used by default.
vi: Bản đồ các kênh sẵn có. Nếu không có bản đồ nào được đặt, kênh lập thể sẽ được dùng theo mặc định.

[ctx: shortcut window]
en: General
vi: Chung

[ctx: shortcut window]
en: Record
vi: Thu

[ctx: shortcut window]
en: Stop Recording
vi: Dừng thu

[ctx: shortcut window]
en: Play / Pause / Resume
vi: Phát / Dừng / Tiếp tục

[ctx: shortcut window]
en: Delete
vi: Xóa

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
vi: Mở trình đơn

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
vi: Phím tắt bàn phím

[ctx: shortcut window]
en: Quit
vi: Thoát

[ctx: shortcut window]
en: Recording
vi: Thu âm

[ctx: shortcut window]
en: Seek Backward
vi: Tua lại

[ctx: shortcut window]
en: Seek Forward
vi: Tua đi

[ctx: shortcut window]
en: Rename
vi: Đổi tên

[ctx: shortcut window]
en: Export
vi: Xuất ra

en: Resume Recording
vi: Tiếp tục thu

en: Pause Recording
vi: Tạm dừng thu

en: Stop Recording
vi: Dừng thu

en: Delete Recording
vi: Xóa bản thu

en: Export
vi: Xuất ra

en: Rename
vi: Đổi tên

en: Save
vi: Lưu

en: Delete
vi: Xóa

en: Seek 10s Backward
vi: Tua lại 10 giây

en: Play
vi: Phát

en: Pause
vi: Tạm dừng

en: Seek 10s Forward
vi: Tua đi 10 giây

en: Record
vi: Thu

en: Add Recordings
vi: Thêm bản thu

en: Use the <b>Record</b> button to make sound recordings
vi: Dùng nút <b>Thu</b> để có thể tạo bản thu âm

en: Undo
vi: Hủy bước

en: Close
vi: Đóng

en: Preferred Format
vi: Định dạng ưa dùng

en: Audio Channel
vi: Kênh âm thanh

en: Stereo
vi: Lập thể

en: Mono
vi: Đơn kênh

en: _Keyboard Shortcuts
vi: _Phím tắt bàn phím

en: About Sound Recorder
vi: Giới thiệu về Thu âm

en: A Sound Recording Application for GNOME
vi: Ứng dụng ghi âm cho GNOME

note: Translators: ""Recording %d"" is the default name assigned to a file created by the application (for example, "Recording 1").
en: Recording %d
vi: Bản thu %d

en: Delete recording?
vi: Xóa bản thu?

en: This recording will not be saved.
vi: Bản ghi này sẽ không được lưu.

en: Resume
vi: Tiếp tục lại

note: Necessary code to move old recordings into the new location for few releases FIXME: Remove by 3.40/3.42
en: Recordings
vi: Bản thu

note: Translators: ""%s (Old)"" is the new name assigned to a file moved from the old recordings location
en: %s (Old)
vi: %s (Cũ)

en: Export Recording
vi: Xuất bản thu ra

en: _Export
vi: _Xuất ra

en: _Cancel
vi: _Thôi

en: Yesterday
vi: Hôm qua

en: %d day ago | %d days ago
vi[0]: %d ngày trước

en: Last week
vi: Tuần trước

en: %d week ago | %d weeks ago
vi[0]: %d tuần trước

en: Last month
vi: Tháng trước

en: %d month ago | %d months ago
vi[0]: %d tháng trước

en: Last year
vi: Năm trước

en: %d year ago | %d years ago
vi[0]: %d năm trước

en: "%s" deleted
vi: Đã xóa “%s”
